il#i I Burgsrliike Stand Dam- en Schaakrubriek iwm.t=kw§, %m. LOOP DER BEVOLKING. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. SCHAKEN. DAMMEN. volledig tot haar recht komen als een ruimer toevloeien der golden aauwezig is en ook komt de vraag naar voren of de Provincie ook onder bepaalde voorwaarden moet bijdragen aan her- steUlriigswerken ten bate van bet behoud van monumenten, die niet in handen van de wereld- lijke of kerkelijke overh-eid zijn, waarop Ged. Staten bevestiigend antwoorden. Ged. Staten hebben overwogen of er aanlei'ding in de toe te kennem percentages der kosten wijziging te brengen, doah zij ontkennen dit en .stellen ten slotte voor teiken jare 10.000 in het fonds te storten en teiken jare in de begrooting te be- palen vcor welke monumenten en tot welke bedragen voor ieder monument in het bijzom- der, bijdragen udt dat fonds zullen worden verleend. Ged. Staten zullen aan het verleenen van bijdragen zoodanige voorwaarden kunnen ver- binden als door hen wenschelijk worden ge- oordeeld. SAS VAN GENT. Overlijden. 9 Juni. Theophilus van Craenen- tarock, oud 55 j., echtg. van Rosalia van Haute. SAS VAN GENT. In de week van 4 tot en met 10 Juni hebben zich in deze gemeente gevestigd: P. J. Piessens, horlogemaker, van Vogel- waarde. dir. Piessens, zonder beroep, van Vogel- waarde. C. van der Hart, brugknecht, van Krui- ningen. F. Thijs, vlasbewerker, van Stekene, B. Vertrokken: M. Duimez, dienstbode, naar Graauw. Vergadering- van Donderdag 25 Mei 1939, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Tellegen Eurgteme ester Tegenwoordig de leden L. J. Geelhoedt P van Cadsand, C. A. Verlinde, N. J. C. Lam- brecbtsen van Ritthem, J. Riemens, D. E. de Kraker, O. A. Stockman, E. L. van Hecke, H. J. Oolsen, L. J. van Driel, J. N 't Glide, M. de Vos, J. den Earner, G. Dees en A. de Bruijn. (3. Vervolg.) 3. Stemmen over art. 6 der Schoolgeld- verordening, en daarna vaststelling dier verordening-. I>e VOORZITTER breng"t in. herinnering', dat in de vorige vergadering de heer Colsen voorstelde, vanaf het 4e (kind dat de school bezoekt, vrijstelling te verleenen. Het college was hder tegen omdat het practisch van heel wemig beteekenis kan zijn. Burgemeester en Wethouders hebben nagegaan, dat er sleohts 16 gezinnen gezouden kunnen profiteeren van de nieuwe schoolgeldverordening. En dan is het nog de vraag of een dergelijke verordening goedgekeurd zou iworden. De heer VAjN DRIEL wil hier een kleinig- heid over zeggen. Nu dte bepaling zoo is, dat er een klein aantal, en dan nog de grootste gezinnen van kunnen profiteeren, meent spre ker, dat men heel schappelijk moet zijn. Het is spreker ook al eens voorgekomen, d'at hem een deurwaardersexploit voor schooigeld werd beteekend, dat hebben ze kunnen beteekenen, want spreker kon het onmogelijk betalen.' Spreker is een voorstander van het voorstel van den heer Colsen am de groote gezinnen ter wille te zijn. Hij heeft er zelf ervaring van. De heer DUN HAMER merkt op, dat hij in deze zaak niet vindt, hoe die korting geregeld1 is. In dte vorige vergadering is spreker niet aanwezig -geweest. De heer COLSEN ze>gt, dat hij voorgesteld heeft, vanaf het vierde kind vriji. De heer DEN HAMEREn de rest De heer COLSEN zegt, d'at dit hetzelfde blijft als in het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Er is gezagd, (fat er weinig ouders van kunnen profiteeren, dooh spreker heeft nagegaan hoeveei kinderen uit een gezin er te Sluiskil en dat zijn niet alleen kinders die afikomstig zijn uit Terneuzen op de drie s-cholen gaan. En dan ikwam hij tot de con- clusie dat hierbij hetrokken zijn 17 huisgezin- nen met meer dan 4, d.w.z. 5 kinderen. De VOORZITTER merkt op, dat Burge meester en Wethouders hebben onderzocht, hoeveei ouders er in de geheele gemeente van zouden kunnen profiteeren. De heer COLSEN wijs-t er op, dat er te Sluiskil 3 sdholen zijn waarop kinderen school gaan. Spreker weet wel, dat die niet alle- maal uit de gemeente Temeuzen afkomstig zijn, omdat een gedaelte der kinders uit andere gemeenten afkomstig is. Die heeft hij er op zijn briefje bij gerekend1. Spreker onder- sohrijf t hetgeen de heer Van Driel gezegd heeft, hij kan niet g-oed bedenken hoe de ouders het noodige schooigeld bij elkaar moeten krijgen. De VOORZITTER geeft lezing van artikel 6 der verordening. De heer DEN HAMER wijist er op, dat hij meer gevoelt voor de evenredigheid in het voorstel van Burgemeester en Wethouders, n.l. 25, 50 en 75 °/c korting. iSpreiker is medte- gedeeld, dat het niet kan, zooal's de heer Col sen dit voorstelt. Mogelijk, dat hij zijn voor stel dus nog wijzdgt. De heer COLSEN stelt voor, dan een korting van 20 en 40 De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM vraagt of de heer Colsen nader wil motivee- ren, waarom hij thans zijn voorstel wijzigt. De heer COLSENOm de groote huisge- zinnen te helpen. De heer LAMJBRECHTSEN VAN RITTHEM merkt op, fat het mooiste zou zijn, indien de kinderen van a 11 e gezinnen vrijgesteld werden van de betaling van schooigeld. Spre ker sternt toe, dat iemand uit de kleine bur- gerij, die vier ischoolgaande kinderen heeft, inderdaad al zwaar zit. De heer VAN DRIEL: Kleeren en schoeisel heb je er niet voor! De heer COLSEN kijkt op zijn briefje, en ziet dat daarop voorkomen ouders van 4 schoolgaande kinderen, uit verschiUende huis- gezinnen, waarvan de man wel niet werkloos is, doch behoort tot den kleinen middenstand, of tot de boerenarbeiders, Spreker vindt wer- kelijk, dat deze werkelijk heelemaal vrijgesteld zouden moeten worden. Daarom vindt hij, dat vanaf het vierde kind vrijstelling zou moeten worden verleend. De VOORZITTER merkt op, dat indien deze menschen geen belasting betalen, zij ook geen schooigeld versehuldigd zijn. De heer VERLINDE vindt het allemaal heel mooi, wat de heer Colsen zegt, doch kan deze dan ook nagaan, wat er af gaat indien het vierde kind! de school bezoekt. De VOORZITTER merkt op, dat er 60 van het schooigeld af gaat. De heer VERLINDE vraagt, of de heer Oolsen weet, hoeveei schooigeld er betaald moet worden voor het vierde kind van iemand, die 12 per week verdient. De heer COLSEN weet wel, dat iemand die geen belasting betaalt, ook geen schooigeld betalen moet. De heer VERLINDE herinnert zich den tijd, dat er ouders waren die vrijwillig 60 per maand schooigeld hetaalden om hun kin deren het onderwijs te laten genieten, dat zij meenden, dat deze noodig hadden. Men moet goed onderscheiden tusschen de bedragen die nu. betaald worden, en wat er vroeger vrijwil lig betaald werd. En indien men nu nagaat, dat er bij het vierde .kind 60 af gaat, en bij het vijfde 80 i%, wat schiet er dan over voor schooigeld voor iemand die 18 per week verdient Dit kan hoogstens nog wat zijn voor iemand, die 5000 per jaar verdient. De V OORZITTER geeft als voorbeeld iemand die is aangeslagen in den eersten grondslag, dat is voor een belastbaar inkomen van 700 a 800. Die moet voor het eerste kind betalen 3, en voor het vierde 1,20 per jaar. De heer VERLINDE herhaalt, dat zoo iemand voor /1,20 per jaar, voor een beel jaar, zijh kind onderwijs kan laten genieten. Spreker weet ook iwel, dat het voor sommige moeilijk is, doch hij meent toch dat ieder ouder dat er voor over heeft om zijn kinderen onder wijs te doen geven. Vroeger waren er ook ge zinnen, waarvan de man 12 per week ver- diende en waardoor offers gebracht werden van 60 tot 80 cent per maand vrijwillig, zon der dat er nog principieele dingen hij ge bracht werden. Velen onder ons weten nog, dat er indertijd een school was, die den naam had, dat er beter onderwijs werd gegeven. De menschen gingen er toen groot op, dat zij ham kinderen naar die school toestuurden. En nu worden er over schoolgelden van /1,20 per jaar lange debatten gevoerd. Het sop is de kool niet waard. De heer VAN HECKE merkt op, dat het niet direct om die 1,20 per jaar gaat. Het gaat er meer om, de groote gezinnen een dienst te bewijzen. Ieder weet, dat iemand die een gezin van meer dan vier kinderen heeft reeds zwaar genoag geslagen is, en dat er uitgerekend worden moet van het eerste tot het laatste, wat men voor het geld krijgen kan. Spreker meent, dat men door dit voor stel van den heer Colsen de groote gezinnen een grooten dienst bewijzen kan. Vraagt den middenstand, roept spreker uit, wie onder hen meer dan 18 per week verdient. Hij houdt staande, dat men de gezinnen met deze vrijr stalling een groote dienst bewijst. Niet om die f 1,20 alleen, want een -kind dat school gaat, kost meer. Welke bezwaren kunnen er toob zijn, om de groote gezinnen bij te staan, waar dit moge lijk is. Voor spreker is het geen bezwaar op het voorstel van den heer Colsen in te gaan. Iemand die f 1,20 opbrengen moet, heeft het veel harder dan iemand die f 25 per jaar moet betalen. Spreker weet zich ook nog te her- inneren, dat in zijn schooltijd een paar klom- pen van groote beteekenis was. Het is heih ook nog gebeurd, dat hij tot 's Zaterdags moest wachten voor hij nieuwe klompen kon gaan koopen, en dat hij den rest van den tijd rnaar met 2 verschiUende klompen aan loopen moest. Het voorstel van den heer Colsen wordt aan- genomen met 8 tegen 7 stemmen. Voor stemmen de heeren Den flamer, Rie mens, Stockman, Van Hecke, Colsen, Van Driel, t Gilde en De Vos; tegen stemmen de heeren Dees, De Bruijn, Geelhoedt, Van Cad sand, Verlinde, Lamibrechtsen van Ritthem en De Kraker. 4. Wijziging Ambtenarenreglement. Burgemeester en Wethouders schrijven den raad: Bij Raadsbesluit van 19 April 1934 is op voorschrift van den Minister van Binnenland- sehe Zaken in het ambtenarenreglement aan artikel 17 een derde lid toegevoegd van den volgenden inhoud: n.De ambtenaar onthoudt zich van het uit- steken of hijschen van andere dan nationale of Oranjevlaggen. Uit het uiterlijik aanzien van de woning of van het daarbij behoorende erf mag niet blij- ken van de politieke gezindheid van den amb tenaar of zijne hiulsgenooten". Bij schrijven van 22 Februari 1935 deelden Gedeputeerde iStaten ons het volgende mede: ,,iDe naar aanleiding van onze nevenver- melde oirculaires in het ambtenarenreglement aangebrachte wijziging heeft ons in overleg met Zijne Exeellentie den Minister van Bin° nenlandsehe Zaken aanleiding gegeven tot de volgende opmerking: De uithreiding, welke hier aan het zooge- naamde vlagverbod is> gegeven, is niet juist te achten. Dit verbod dienit n.l. slechts te gelden voor amhts- en dienstwoningen, wijl het de strek- king heeft het aanbrengen van uiterlijike ken- teekenen, welke strijdig zouden zijn met het karakter dat deze woningen als gemeente- gebouiwen dienen te dragen, te voorkomen. Een uitbreiding van dit verbod tot alle door amibtenaren bewoonde woningen, zou dus met ka.rakter en strekking dezer bepaling in strijd zij.n en zou de persoonlijke vrijheid der amib tenaren te sterk aantasten. Wiji verzoeken U te bevorderen, dat bij, eerst- volgende wijziging van het ambtenarenregle ment met het bovenstaande wordt rekening gehouden." Nu verzoekt genoemd Oollege ons bij schrij- van did. 3 Maart 1.1., daar het reglement nu toch gewij,zigd moet worden, met bovenge- noemd schrijven te willen rekening houden. In verband hiermede stellen wij U voor artikel 17, 3e lid van het ambtenarenregle ment te lezen als volgt: ..De ambtenaar die een ambts- of dienst- woning bewoont onthoudt zich van het uit- steken of hijschen van andere dan nationale of Oranjevlaggen. Uit het uiterlijik aanzien van de ambts- of dienstwoning of van het daarbij behoorendfe erf mag niet blijken van dte politieke gezind heid van den ambtenaar of zijne huisgenoo- ten". Holiandsche Partij. Wit: R. Spielmann. Zwart: J. Mieses, Berlijn 1920. 1. d2d4 f7f5 2. Bblc3 Het Stauntongambiet 2. e4 wordt nog steeds als een zoo emstige aanvalsopening be- schouwd, dat vele spelers eerst 1. e6 spelen en pas daarna f5, wat Wit ecbter kan verhin- deren door met 2. e4 in Fransch over te gaan. 2Bg8f6 3. g2g4 E3en voortzetting van twijfelachtigen aard. Het is twijfelachtig, of Wit na f5Xg4 of Pf6Xg4 met e2e4 voldoenden aanval krijgt. Beter nog echter is de zet die volgt, waarmee Zwart e4 verhindert en nu zonder meer op g4 dreigt te nemen. 3d7d5 4. g4—g5 Pf6e4 5. Pc3Xe4 f5Xe4 6. f2f3 Rc8f6 Ben zeer ongewone steUing is na ongewone verwikkelingen ontstaan. 7. Rfl—g2 e7e6 S. f3Xe4 d5Xe4 Er zal nu blijken, dat deze pion niet best aan te vallen is en eerder het witte spel be- lemmert. 9. Rcle3 Rf8e7 10. Ddld2 Pion g5 doet niets en eischt zeifs nog ver- dedigingsmaatregeien. 10Pb8a6 11. Pgl—h3 Pa6>b4 12. c2c4 Verhindert Pd5, waarmee Re3 en pion g5 bezwaren zouden gaan ondervinden. I2- c7c5! Slechts schijnbaar een offer. 13. d4Xc5 Dd8a5 14. 0—0 Re7 X c5 15. Taldl oo 16. a2a3 Ta8d8 17. Ddi2te3 De dameruil is voor Wit niet zeer voordee- lig, maar toch niet zoo vreeselijk als hij op het eerste gezicht lijkt: 17. ab4: Td2: 18. ba5: Re3.19. Khl Te2: (Rh3: Rh3: is niet beter) en nu mag Wit geen Td7 spelen wegens T^2 en Rh3:f, maar Tfel geeft voorloopig een houdbaar spel. 17. Dd2—c3 Da5b6 18. ReSXteS Dlb6 X c5t 19. Kglhi Fb4c6 Zwart krijgt nu een overwicht op de zwarte centrumvelden. 20. Ih2|b4 Dc5—e5 21. Dc3—e3 De zwarte dame staat beter dan de witte en Wit had dus eigenlijk moeten nuilen. Maar Wit vreest, terecht, het paard op e5 nog meer: 21. De5Pe5: en niet alleen is c4 siecht te dekken, maar ook dreigt Pe5c4e3. Op e2e3 volgt Pd3 met de dreiging Rh3: bene- vens Pf2j, wat ook door Tf8t niet goed ver- holpen wordt. En de ruil TdlXd8 verschaft aan Zwart de heerschappij op de d-lijn, met behoud van dezelfde dreigingen. 21Pc6—d4 Behalve de heerschappij over e5 verkrijgt Zwart nu ook die over d4. 22. Ph3f2 Pd4c2 23. De3ib3 e4c3 24. Pf2d3 Rf5Xd3 25. Td'lXdB Niet ed3: wegens e3e2! Echter kon Wit eerst Tf8:f protoeeren, waarop Zwart Kf8: antwoordt en ook gemakkelijik in het voordeel blijft. 25Tf8Xflt 26. Rg2Xfl Td8 -f8 27. Td3dl Tf8f2 28. Rfl—g2 De5Xgr5 Ondanks het beperkte materiaal heeft Zwart een heftigen aanval. 29. Tdl—gl Pc2—d4 Zoo wordt het vergaloppeerde paard gered. 30. Dib3a4 Dg5e5 31. Tgl—dl h7h6 Nu hoeft op De8f niet meer Tf8 te geheu- ren, maar tevens is de zet een voorbereiding tot een mataanval. 32. Da4Xa7 Tf2Xg2 Een mooi offer. 33. KhlXg2 Nu kondigde Zwart mat aan in 7 zetten. Het was niet mogelijk, reeds een zet eerder mat in acht zetten aan te kondigen, daar Wit met Da8f wel niet het mat, maar wel het zettenaantai in de war Ibrengt. 33- De5e4f 34. Kg2h3t Op Kg3 Pf5j en Kgl Pe2j volgt het mat nog vroeger. 34- De4f5f 35. Kh3—h4 Ook Kg2 leidt na Dg4f en De2: snel tot mat. 35- Df5g5j- 36. Kh4h3 Dg5hot 37. Kh3—g2 Dh5Xe2f 38. Kg2h3 of Khl Df3j en per mat. 38- De2f3j 39. Kh3h4 g7g5 mat. Verder deelen Gedeputeerde Staten ons nog mede, dat bij: Kon. ibesluit van 27 October 1938 Stbl. no. 352 eenige artt. zijn gewijzigd die gelijikluidend in ons ambtenarenreglement zijn overgenomen en verzoeken zij ons te willen bevorderen dat een zelfde wijziging wordt aan- gebraoht in de betreffende artt. van dat reglement. In verband met het bovenstaande stellen wij U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Terneuzen; overwegende, dat Gedeputeerde Staten namens den Minister van Binnenlandsche Zaken doen toekomen een aantal voorschrif- ten waardoor het ambtenarenreglement moet worden gewijzigd; ibesluit het Reglement voor de Ambtenaren in dienst der Gemeente Terneuzen te wijzigen als volgt: I- Artikel 17. Het derde lid van artikel 17 te lezen als volgt „De ambtenaar die een ambts- of dienst woning bewoont onthoudt zich van het uit- steken of hijschen van andere dan nationale of Oranjevlaggen. j,Uit het uiterlijk aamzden van de ambts- of dienstwoning of van het daarbij behoorende erf mag niet blijken van de politieke gezind heid van den ambtenaar of zijne huisge- nooten." II- Artikel 40. In het 2e lid van artikel 40 onder b, c, d en e wordt) telkens inplaats van 36"gele- zen ,,34". HI. Artikel 41. In het 2e lid van artikel 41 wordt inplaats van 5% maand" gelezen ,,11 maand'en". Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 5. Wijziging verordening gemeente-politib.1 Burgemeester en Wethouders berichten: Bij, schrijven d.d. 23 Augustus 1938 A no. 3027 verzocht de Commissaris der Koningin in deze proyin-cie Ons College, te widen bevor deren, dat in de verordening der gemeente- politie een bepaling wordt opgenomen, dat de dienstjaren als capitulant doorgehracht niet voor periodieke verhoogingen iworden in aan- merking genomen. Daar wiji inmiddels van den Minister van Binnenlandsche Zaken de d.d. 1 September 1938 vastgestelde verordening, goedgekeurd hebben terugontvangen, stellen wij U thans voor deze bepaling in de verordening op te nemene Bij schrijven d,d. 5 April j.l. A no. 1186 verzocht de Commissaris der Koningin hij een eerstvolgende wijziging van de betreffende verordening dte bepaling betreffende het niet medetellen van dienstjaren voor capitulanten meer te preciseeren en- een bepaling op te nemen zooals die hierna in het 3e lid van artikel vijf is opgenomen. In verband met het bovenstaande stellen wij U voor het mavolgende besluit te nemen: De Gemeenteraad van Temeuzen; overwegend, dat de Commissaris der Konin gin namens dten Minister van Binnenlandsche Zaken doet toekomen eenige voorschriften waardoor de verordening der gemeente-politie moet rworden gewijzigd; gehoord het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 15 Mei 1939; besluit: De verordening regelende de rangen, het aantal, de samenstelling de eiisehen van be- noembaarheid en de bezoldiiging van de amb tenaren der gemeente-politie te Terneuzen van 1 September 1938, goedgekeurd bij: Kon. besluit van 24 November 1938 no. 38, te wijzigen als volgt Eenig artikel. I. Aan het eerste lid van artikel 5 wordt toegevoegd een derde, vierde en vijfde volzin luidende Dienstjaren als capitulant doorgehracht, ,,komen voor periodieke verhooging niet in „aanmenking. „Bij! benoeming van een capitulant of een „gewezen capitoilant worden voor periodieke ..verhoogingen niet medegeteld z,es van de dienstjaren doorgehracht bij de Koninklijke Mar e ch aussee ..Dienstjaren doorgebracht bij. de militaire .ipolitietroepen teilen niet mede voor perio ,dieke verhoogingen". II. Bovenstaande aanvulling in werking te doen treden met ingang van den dag waarop de Koninklijke goedkeuring op dit besluit zal zijn verkregen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 6. Vasts teilen gemeenschappeJijke regeling inzake toelating leerlingen op de o. 1. school nit Axel en Westdorpe. Burgemeester en Wethouders schrijven den raad: In verband met den bouw van een nieuwe openbare school voor gewoon lager onderwijs te Sluiskil dient de gemeensebappelijke rege ling inzake toelating van leerlingen uit de gemeente Westdorpe d.d. 24 September 1877 door een nieuwe regeling te worden vervangen. Wij hebben nagegaan hoeveei leerlingen nog uit andere gemeenten deze school bezoeken en daarbij' bleak ons dat over 1938, 7 leerlingen uit de gemeente Axel deze school hebben bezocht. Wij hebben thans de gemeente Westdorpe en Axel voorgesteld voor de toelating van leerlingen op de openbare school te Sluiskil een regeling te treffen, overeenkomstig de be- palingen van de Lager Onderwijswet 1920 voor de bijzondere scholen. De gemeenteraad van Axel heeft inmiddels in zijn vergadering van 28 Februari 1939 deze regeling vastgesteld, terwijl door den Raad van Westdorpe d'ezer dagen een overeenkom stig ibesluit zal worden genomen. In verband hiermede stellen wij U voor, vast te stellen de volgende gemeenschappel'ijke regeling: REGELING omtrent de toelating' van kinderen uit de gemeente Axel Westdorpe op de openbare school voor gewoon lager onderwijs te Sluiskil. Artikel 1. De Gemeente Terneuzen verbindt zich kin deren udt de gemeente Axel—Westdorpe toe te laten op de openbare school yoor gewoon lager onderwijs te Sluiskil. Artikel 2. De gemeente AxelWestdorpe verplicht zi'Ch voor die kinderen aan de gemeente Ter neuzen een vergoeding per leerling te betalen, die op gelijfce voet berekend wordt als is voor- geschreven in de artikelen 86 en 104 der Lager Onderwijswet 1920, voor leerlingen uit andere gemeenten, die een bijzondere school bezoeken. Onder de Lager Onderwijswet 1920 wordt 'begrepen de wet, zooals deze thans liuidt, met de nummering der artikelen, zooals zulks vol- gens artikel1 II der wet van 22 Mei 1937 S 323 tot wijziging der Lager Onderwijswet 1920 zal worden oc.paald, of zooals de wet nadien wordt gewijzigd. Artikel 3. Burgemeester en Wethouders van Terneuzen stellen de vergoeding door de gemeente Axel Westdorpe versehuldigd vast, zoodra zij over de noodige gegevens over het afgeloopen jaar besohikken. Bij, toezending der declaratie leggen zij ■hienbiji over een lijst, vermeldende de naam, de voornaam, het jaar en de geboorte-datum der leerlingen, het tijdvak gedurende hetwelk de school door deze is bezocht, zoomedie de naam en het adres der ouders, voogden of ver- zorgers. De vergoeding zal door de gemeente Axel1- Westdorpe moeten worden betaald ten kantore van den ontvanger der gemeente Temeujaen of door overschrijving of storting op diiens post-girorekening, binnen een maand na ont- vangst der mededeeling, inhoudendte het bedrag der verschuldigde vergoeding. Artikel 4. Deze regeling treedt in werking op 1 Sep tember 1939. Zij wordt aangegaan voor den tijd van vijf jaar en wordt geacht telkens voor een gelijk tijdvak te zijn verlengd1, tenziji deze tenminste zes maanden voor het einde van het loopend tijdvak schriftelijik is opgezegd. Voor de op het tijidstip der opzegging, krach- tens deze regeling toegelaten kinderen blijft deze van kracht, zoolang die kinderen de school bezoeken. Aldus gedaan in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Temeoizen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. (Wordt vervolgd. De ,,Vlaamse slag" heeft practische waarde en verdient dus onthouden te worden. Schijf 42 kan ook op 43 staan. Wit speelt als lokzet 2520, waarop zwart grif 1015 laat volgen. De kern van de zaak zit immers vrij diep, zodat het alleszins aan- nemelijk is, dat iemand, die het systeem niet kent, er in vliegt. ZWART 1 1. 2520 10—15? 2. 42—38 15X24 3. 4741 36X47 dam 4. 39—14 47X31 gedw. 5. 34—30 24X44 6. 50X® wint. ,rr 576. De Vlaamse slag. 'Het ,,Shell-Vodd" van 25 Mei 1937 ver- onderstelt, dat deze slag afkomstig is van den bekenden Haagsen problemist P. Kleute Jr. en verwijst naar de Revue frangaise du jeu de dames 1937, biz. 849. We zullen de afd. Belgie van ons archief nog eens doorzoeken. Niet onmogelijk geven de oude rubrieken -van ,,Damleven", „Le ving- titeme siecle" of ,,Le Grognard" nadere aan- wijzingen. ZWART 1 Zoals te verwachten was, komt dit leer- zame standje ook voor in Gortmans' ,,1001 miniaturen" (no. 235 op biz. 54). Het jaar- tal 1926 duidt er hier haast met zekerheid op, dat Kleute het Vlaamse slag-systeem het eerst vond en bewerkte. Voor beginners geven we ook het eindspel na wit 6. 50X'8- Zfwart 19—23, want al het an dere verliest onmiddellijk. Wit 83 dam (zw. 9—13); 3—20 (23—28); 20—15! en wint op zw. 2832 door 154 en 410, terwijl op zw. 1319 ineens 410 volgt. IHet motief is vrij lastig te verwerken, zodat het ons niet behoeft te verwonderen, dat wei nig problemisten zich aan een verdieping van de idee-Kleute waagden. Een uitstekend geslaagde poging vormt onderstaand probleem van H. Blomsma te Emmer-Compasaum. Wij ontlenen het aan de rubrieken der A. P. Zwart: 2, 8, 11, 18, 21, 22, 23, 24, 29, 35. Wit: 32, 33, 38, 39, 40, 42, 43, 48, 49, 50. WIT 47 48 49 50 De vraag luidde: kan wit verhinderen, dat zwart een schijf wint? Slechts wit 3328 en 2822 kon in aan- merking komen, om te trachten schijfverlies te voorkomen. Zo kwamen wij' tot de vol gende oplossing, die niet bepaald moeilijk is, maar in haar afwikkeling absoluut origineel mag heten. 1. 33—28 2. 28—22 3. 22X2 4. 2X30 13X24 27—31! 31X44 4450 dam n 16 26 b c d e f g h Stand na 33. Kh2: 1. 32—28! 23X32 gedw. 2. 38X7 29X47 meersl. 3. 39—34! 35X44 (zie A) 4. 49X40 2X11 5. 43—38 49 X 33 gedw. 6. 34—30 24X44 7. 50X6 wint. 5. 30—19 of 13 enz. 2024! 6. 19X30 5045 7. 302 >gedw. 45X7 8. 2X11 16X7 wint. 'Hieruit blijkt, dat wit aan het verlies van een schijf niet kon ontkomen. Variant A: Na wit eerst 2X11 slaan. We slot door wit 4. 4338 5. 49X40 (49X33); 50X6. 3. 3934 kan zwart krijgen dan hetzelfde (zw. gedw. 35X44); 6. 34—30 (24X44) en 47 48 49 50 Een motief van Boissinot. Het is weer al heel wat jaren geleden, dat we in een of ander Sunlight-krantje een juweeltje van probleemkunst aantroffen van den Fi-ansen problemist Etienne Boissinot. Een schijnbaar eenvoudig miniatuurtje, dat intussen van het blad niet zonder meer op te lossen viel. Zie diagram. Met verwisselde kleuren is deze pracht- compositie te vinden in ,,1001 miniaturen" (no. 920 op biz. 111). Natuurlijk! zouden we haast zeggen, want zou er wel een probleem zijn, dat aan de aandacht en de speurzin van Gortmans ontsnapt is? Zwart: 12, 13, 14, 16, 17, 18, 32. Wit: 24, 26, 31, 33, 35, 38, 43. Mag zwart 182329 spelen? Neen, want wit wint dan aldus (na zw. 1823) 38X27 (zw. 23—29); 24—20 (29X4-9); 20X7 (49X211); 7—0L dam (21—32); 31—27 (32X21); 1—6 (21—49 gedw.); 6X44 (49X 40) en 35X44. (E. Boissinot 1928.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 8