Sport Paardenfokkerij Feuilleton-vertellingen Gemengde Berichten Laatste Berichten WIELRENNEN. VEREENIGING „HF,T NEDELANDSOHE TREKPAARD". BRABANTSCHE BRIEVEN. VERDRONKEN. WEERBERICHT. INTERPELLATIE VAN DEN HEER WIJNKOOP. SCHEEPV AARTBEWEG1NG. CORRESFONDENTIE. Mevr. M. E. N.v. d. P. te Sluiskil. Naar aanleiding van uwe -beme-rking op het verslag der raadszitting raoeten wij, u opmerken, dat, indien bij dc besprekingen in den gemeenteraad door de heeren die het woord voeren niet speciaal ,,de kom" of 'Sluiskil" wordt ge- noemd, het> niet de schuld van onzen verslag- igever is, wanneer dat niet wordt vermeld. Red. Onze stadgenoot J. van Gelderen gaat steeds voort met als wielrenner mooie resul- taten te behalen. Zondag wist hij te Drongen van 26 renners den derden prijs te behalen, eveneens deed hij dit Maandag te Belcele, waar hij met 100 renners aan den start ver- scheen. Dit was voor onzen lSjarigen stad genoot, die daar als eenige Hollander zonder eenigen steun of verzorging zijn rit moest volbrengen al een heel mooie prestatie. Binnenkort zullen de liefhebbers hem ook hier kunnen zien rijden, daar de rennersclub VHOS ook alhier een wedstrijd wil organi- seeren. De Trekpaardententoonstelling te 's Hertogenbosch. Op 29 en 30 Juni zal de gemeente Den Bosch in haar prachtige veehallen de Neder- landsche trekpaarden heribergen. De fokkers hebben hun beste beentje voorgezet, want het aantal inschrij-vingen is, boven verwach- ting, tot 450 gestegen. Uit alle provincien zijn vertegenwoordigers van het zware ras uitgezocht om in den Bosch te laten zien, dat de zware edele viervoeters nog aan beteeke- nis hebben gewonnen. Want het zou ongepast zijn te denken, dat de mechanische kracht- bronnen alleen maar meer waarde hadden. Een kijkje in den Bosch zal doen zien, dat er nog vele enkelvoudige P.K.'s in ons landje aanwezig zijn, die niet met geronk en benzine- dampen tot arbeid zijn te brengen, doch in staat zijn tot groote krachtsontwikkeling met eigen levende spierkracht. Daarbij wordt zelfs de vraag ontlokt of het niet gewenscht is deze levende krachtbron in nog hooger mate, als reeds het geval is, op den voor- grond te brengen. Want het staat toch onom- stootelijk vast, dat elk land een belangrijk deel van zijn bodem moet laten bewerken en exploiteeren en dat het paard daarbij een be- langrijke en voordeelige rol spelen kan, om- dat het op eigen bodem gefokt wordt en van eigen bodem gemaakte producten kan onder- houden worden. Daarom is het zien en be- studeeren van deze trekpaarden alleszins de moeite waard. Er wordt in dat ras nog wel niet gesproken van stroomlijnen, maar toch wordt de waarde van het paard naast de kracht ook afgemeten naar elegance. In dit opzicht heeft men in den loop der jaren leeren begrijpen, dat vlotheid van beweging en kracht moeten samengaan met harmonie in bouiw. Er mag verwacht worden, dat de keurcol- lectie van de Nederlandsche trekpaarden, welke in den Bosch vertoond zullen worden, aan de hoogste eischen zal voldoen. Het ge-* heel is ingedeeld in 25 categorieen, vanaf 2 jaar tot 9 jaar en ouder. Deze zullen door de beste paardenkenners aan een onderzoek op exterieur worden onderworpen. Er blijven voor het kennersoog altijd nog verschillen, al schijnen ze voor den leek alien even goed en gelijkvormig. En het is imfners goed, dat de verschillen worden kenbaar gemaakt, opdat de fokkerij in haar opbouw niet op een dwaal- spoor zal geleid worden. Naast deze keuringen zal deze grootsche show ook dienstig gemaakt worden om ons trekpaardenras meer bekendheid te geven naar buiten. In verschillende ons omringende Ian-den heeft het reeds een goede naam, welke zoo mogelijk versterkt worden moet. Hiertoe zal de gelegenheid worden geboden, omdat Duitschland, Zweden, Franlkrijk, Italie, Let- land vertegenwoordigers naar den Bosch heb ben afgevaardigd, waarvan plannen voor aan- koop van fokmateriaal vroeg of laat het ge- volg kunnen zijn. Ook ons Vorstelijk Huiis deed de jubileeren- de vereeniging het genoegen van Haar hooge belangstelling blijk te geven. Hare Majesteit de Koningin, H.K.H. Prins-es Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard- boden medailles aan ter aan- moediging en ondersteuning van het moeilijke streven der fokkers. redden" wat er Ulvenhout, 15 Juni 1939. Amico, Als 't gewas in den akker fout gaat, dan staan den boer twee wegels open, die hij gaan kan om die fout goed te maken. Hij kan, van den vroegen mergen tot den laten avond, ge- waske veur gewaske mee z'n twee zenuw- achtige handen gaan behandelen (bespui- ten, ontluizen, bemes- ten of snoeien, al navenant) en heel den tijd te redden valt". Of hij kan, als 'n-en soortement „Knots peerd en ploeg veur den draad halen en in 'n paar uren heel den zieken akker omgooien! Veul boeren., ook boeren zijn „maar" menschen, zullen doen als d-ieen eerste en heel den kustelijken groeitijd verknoeien aan 'nenmisoogst. Enkelen, ook onder boeren zijn Knotsen zullen doen als dieen tweede en den rommel vemietigen om 'nen nuuwen zaai te profoee- ren. Ik zeg nie, dat den tweede 't wint Maar een ding weet ik wel: 't ziek van dieen akker zal gin kans krijgen te vreten aan dieen tweeden boer z'n humeur! 'n „Winst", dunkt me, .die 't „verlies" van 'nen zieken akker dubbel-en-dik weerd is)Want den boer, die -el-ken mergen opstaat mee de gedachten aan zijn onmogeiij-ke taak am den zieken akker gezond te maken; die 's avonds naar bed gaat mee bevende ledematen, 6p van die onmogelijke taak; die nie slapen kan van 't getob, tot op 't end z'n doffe angstoogen de ziekte verrajen, dieen boer, die nie op tijd z'n verlies kost nemen, dieen sukkeleer ver- spult, aan 'n weerdelooze zaak, Geld, Gezondheid en Geluk. En dieen boer, wien zijnen akker wat groot en zijn hart wat klein is, dieen boer, wien zijn hart te klein is veur zijn akkerbezit, zal de akkerziekte zoo aanvreten, tot op eenen dag't dwangbuis om zijn tot peizen gewerkte schok- kende lejen wordt gesnoerd. Mee den typis-chen moed-van-den-lafaard werkte-n-ie z'n eigen onder. Van den lafaard, ja, die op 'nen ontstellenden mergen z'n verlies nie nemen kost. Ge zou kunnen zeggen: dieen z.g. lafaard van jou, Dre, is tenslotte toch maar 'nen on- fortuinigen kwiebus, die nie gezegend wierd mee den moed, die'm volgens jou ontbrikt... Mis amico. Ik geloof -eerd-er: den moed, die deuzen mensch ontbrak, was geibrek aan 'n deugd. En deugden zijn eigenschappen, die wij eigens motten aan- en opkweeken! En waarom ik deus week 'ns van dieen laf- fen boer gewaag? Om dezelfde reden, als waarom ik oe vertelde van den Knots, die den Roofridder, die 'n heel durp tartte en tepgde, mee huid-en-haar opat, deur 'm eenen keer half dood te ranselen in zijnen eigen burcht en deur 'm den tweeden keer klein te zetten op zijnen eigen bur-eel. Dat zal oe als ,,ridder" gabeuren! Ook zooiets vreet, lijk 'nen zieken akker bij 'nen kleinhartigen boer aan oew humeur tot gekwordens toe! (Ge kunt be ter allebei oew foeenen breken, al is 't onder den auto van oewen ,,edelen vriend"...-...!) Maar genogt. Ik gewaagde van den dapperen Knots, dieen kustelijken vrijibuiter; nou gewaag ik van den laffen boer, dieen triestigen tobber, omda 'k geloof, neee, omda 'k wel zekers weet, dat de lafheid eene is van de soo-rt, waarmee de Weareld-van-vandaag gestagen wordt. Of, amico beziede gij 't als dapperen moed, dat de volkeren, tot de tanden gewapend, van uur tot uur zi-ch zwaarder bewapenen...... Ik druf te zeggen: als 't dat was, manne- lijken moed, dan was er al lank oorlog gewist! Want aan wapentuig (en...... haat) is toch gin ge/brek. Daar is meer dan genogt van, om de „samenleving", ik zeg ,,samenleving" tien keer uit te roeien! Of is 't klinkklaren moed en durf, dat Staatsmannen malkaar geregeld mee cijfers en parades, mee zonsverduisterende lucht- maneuvels overschreeuwen over eigen onver- slaanbaarheid Allee, 'nen grooten mond gold toch nooit voor 'nen bewijs van grooten moed? Getuigt 't van moed soms, al dieen diplo- matieken konkelfoes van toij-malkaar-kruipen Is 't toch gin diep vernederende vertooning, dat „vriendjes"-maken-teugen-malkaar Is 't nie volkomen in den levensstijl van dieen auto-ongelukken-makenden-roofridder En bewijst 't moed, amico, als telkens alle Beurzen inzakken, omdat hier of daar weer eenen kearel mee den vuist op zijnen zwaar- ibeveiligden prikstoel staat? Dat effecten van foloeiende weareldzaken genoteerd staan mee breuken van ib.v. 17/32? Aandeeltjes gekocht veur twintig guldens, nochtans stukken van Weareldbedrijven! „zakken" en ,,stijgen" mee 1/64 punt? Getuigt zulke krenten- wegerij vanMOED? Onbetaalbare Staatsschulden maken, mee de vanzelfsprekende gedachte, dat onze kinds- kinderen veur die sohulden wel zullen krom- liggen of, misschien, die schulden wel zullen deurschrappen, is dat zoon dapper Staatmans- schap Critiek smoren onder wettelijke overmacht, getuigt dat van zedelrjken moed? 't Is toch nie veul beter, dan iboeken ver- branden Zekers: 't critieke onderkruipsel is mate- loos, gemeen, valsch en gluiperig. Ik hefo er eigens wel ondervinding van. Maarge gaat toch veur onderkruipsel nie uit den weg Op d'allerschoonste critiek wordt gin boek meer verkocht! De critiek heeft 'r eigen kapot gekonkeld, lijk 'n kletserig buurwijf, dat niemeer wordt geloofd. Ik heb van m'n leven 'nen Justitie-ambte- neer gekend, die zod van leer trok teugen 'nen geboeiden verdachte, aan den ketting gehou- wen tusschen twee marechaussees, dat de Rechtszaal vol liep, als deuzen ambteneer z'n req.uisitoir uit gong blaffen. Kwam den veroordeelde vier, vijf jaren later uit de igevangenis, dan liet dieen ambteneer z'n huis 's nachts belegeren mee tot de tanden gewapende rijksveldwachters. Ocherm! Of zoo'nen ondervoeden ongelukkige, na jaren tralie-leven nog een gedachte had aan den „held", die... nie eens 't vonnis had geveld...! Dikkels denk ik aan dieen „dappere", als ik in de kranten lees, dat na de ,,rede" van Staatsman Dieendie, de oorlogsbegrooting van zijn Laand, weer mee zooveul honderd millioen wierd uitgebreid (Zeg, amico, seerjeus, is dat teuges- woordig nou allemaalmoed? Lafheid is een van de ergste plagen die over de waereld gekomen zijn. En ook wel een van de vernederendste! Of is 't veur de weinige kearels die er nog zijn, soms zoo verheffend1, amico, dat hier en daar ter weareld wierden gesticht: mannen- ibonden Beter: ,,mannekesbonden"! Bonden, opge- richt mee 't doel, om de mannekes te bescher- men, teugen den stijgenden invloed der Vrouw! Mannen, die eigens de Regeeringen in han den hebben; die eigens 't gezag vasthebben; die aan 't hoofd van de geldweareld staan; die banke, bedrijven, industrieen beheeren; die de legers uitmaken; die alle, alle machtsposities innemen, in Kerk en Staat, die mannen hebben bonden noodig, om opgewasschen te zijn teu gen de brutaliteit van de ,,mannekesvrouw"? Wat 'nRidders! Aan den eenen kant legers oprichten onder wiens paradepassen de eerde dreunt. aan den anderen kant mannekeslbonden oprichten ter... beveiliging teugen de wefkes! Wat 'n... Ridders k Begin zod langzamerhand iets te begrij pen van 't brouwen van gif- en stikgassen. Van 't fabrieken van onzichtbare duikbooten. Van de millioenen Kilometers ondergrondsche schuilplaatsenwaarmee de eerde, waarmee de sohoonste stadsparken ver-korven zijn. Er wordt aangestuurd op 'nenonzichtbaren oorlog, deur Ridders, die bang zijn van Vrouwen! Ik kan nou, achteraf, nog respect krijgen veur dieen laffen boer, die z'n verlies nie dorst te nemen en z'n eigen kranzinnig ploeterde op dieen zieken akker! 't Moderne geridderte nimt gin enkel risico! 't Kruipt weg en oorloogt mee sluipmethoden. Staat toe, dat vrouwen 't geweer over den schouwer gooien. Dat de vrouw, deur God geschapen tot 't Moederschap, dat die vrou wen geoefend worden in 't neerschieten van andere Moeder's zonen! Dat kearels op kearels schieten... allee! Wat is den eenen kearel aan den andere ge- legen Maar dat vrouwen mannen gaan neerschie tenDat is zoo teugen alle natuur. Vader en Moeder en geboortegrond heeft de vrouw altij geren verlaten om gelukkig te kunnen leven mee den man, waaropze vandaag mot leeren schieten, links in de borst! Ik geloof, deuzen laagsten vurm van teu- Igennatuurlijkheid, deuze diepste verkette- ring van den Schepper Zijn bedoelingen, is alleen maar" 't toppunt van de teugennatuur- lijkheid die gelegen is in de weinige voorbeel- den van lafheid hierboven genoemd. Mannekesbonden. Vrouwenlegers, 't is om ziek van te worden! Dit als antwoord op 'n paar vragen ,,wie toch die droeve Ridderfiguur is". Sommigen hadden 'm herkend. Ochja, da's meugelijk. Daar zijn van die wandelende karikaturen. Hij loopt rond in Ulvenhout, in Temeuzen, in Enkhuizen, in Ruwiel, Appelscha en Simpel- veld. 't Is mee 't geridderte al sjuust eender gesteld, als mee alle andere kwalen (een L, zetter!) Als ge op 'nen kwajen dag mee zoo'n kwaal wordt opgescheept, terwij.1 ge'r vroeger bekanst nooit van had gehoord, dan kunt ge niemand meer spreken, of die had ook die kwaal, of ze kwam in z'n familie veur! Maar 't ,,Roofgeridderte", amico, daarmee is heel de weareld verpest. Den naam ,,Roof- geridderte" is zooveul als 't potjeslatijn veur de kwaal, dat in doodgewoon Ulvenhoutsch beteekent: ,,Lafbekkendom!" En dat er veul op trekken, wiedes! Ik zee al: 't is iets lijk 'n bacil; ze heerscht over de heele weareld. En daarom zette-n-ik den Knots in den schoonen lijst van 'n paar fullitons. Ik mag'm zoo geren en nog 'ns, ik zegt't mee plazier: hij is weer heelegaar beter. En 't zou me nie verwonderen, of hij kuiert nog wel 'ns 'nen keer meer deur oewen krant. Maar nou schei 'k er af. Veul groeten van Trui (van deuzen prots- makert hoeft ge wezenlijk nooit bang te zijn, ik wordt tenminste gin lid van 'nen mannekes- foond!), Dre IH, den Eeker, en als altij gin horke minder van oewen t.a.v. DRE. Te Zaandam is Donderdagochtend om vijf uur de 62-jarige echbgenoote van P. de Gra.af, uit de Kegelbaanstraat, bij het reinigen van vaatwerk in de sloot gevallen en verdronken. VIERHONDERD GULDEN UIT PORTEFEUILLE GESTOLEN. Een bezoeker van een cafe in de Voetboog- straat te Amsterdam had het zich Woensdag- avond huiselijk gemaakt en zijn jasje en vest over een stoel gehangen. Toen hij later elders was, bemerkte hij, dat hij zijn portefeuiiie met vierhonderd gulden miste. De man ging naar het cafe terug en bij een ingesteld onder zoek vond men de portefeuiiie in een hoek, op den grond. Het geld was er echter uit verdwenen EEN, DIE HET HOOFD BOVEN WATER HIELD. Woensdagmiddag werd op de Nieuwe Haven te Rotterdam bij een garage een personenauto achteruit gezet. Daarbij heeft de wagen den 72-jarigen B. van Klaveren uit de Koestraat, die langs den waterkant liep een duwtje ge- geven, met het gevolg, dat de heer van K. in de haven viel. Toevallig was de waterstand juist hijzonder laag, zoodat de heer van K. juist met het hoofd boven water bleef staan. Een onbekend gebleven voorbijganger heeft hem met behulp van een touw op het droge geholpen. GEVAARLIJKE GEWOONTE. Woensdagavond kwamen enkele Helmond- sche arbeiders per fiets van de werkverschaf- fing. Onder de gemeente Someren gingen twee van hen achter een autobus hangen, welke een aantal arbeiders uit de werkver- schaffing naar huis vervoerde. Door de groote snelheid kon de anbeider v. E. zijn evenwicht niet bewaren en sloeg tegen den grond. Met een zware hersenschudding moest de man naar het gasthuis te Helmond worden over- gebracht. EEN DAiMHERT, DAT SNUGGER WAS. TE In de Koninklijke houtvesterijen bij Apel- doom zijn hier en daar reeds sedert geruimen tijd rasters in het wegdek gelegd ter vervan- •ging van de hekken om het wild binnen een bepaald gebied te houden. Deze voldoen goed. Een prachtig damhert uit de Koninklijke hout- vesterij van Hoog-Soeren had evenwel na eeni gen tijd de draagwijdte van het gevaar dezer rasters ibegrepen. Het waagde zijn pooten niet op het oneffen .rastergebied, maar sprong er lenig over heen. Na den eersten keer pleegde het herhaaldelijk deze overtreding, tot groot ongerief der bewoners uit die omgeving, wier tuinen het geduaht beschadigde. Aangezien 't dier op geen andere manier binnen de per- ken was te houden, is het op een zwerftocht op verboden terrein doodgeschoten. He't komt maar zelden voor, dat de herten zoo snugger zijn in te zien, door een sprong het verboden terrein te kunnen bereiken. t. EEN BLOEDDORSTIGE ZWAAN. Het waterrijke landschap van Rijn en Gouwe is door een dorado voor zwanen- en eenden- houders. In het voorjaar worden talrijke kop- pels jong gebroed in de polders losgelaten om tegen den winter groot en vet weer te worden opgevangen. Voor de boeren en tuinders is de jaarlijksche invasie van de voedselzoekende schare echter een ware plaag. Want de hongerige dieren vernielen het hooiland en beschadigen de tuinen. En dat zelfs het jonge vee niet veilig is, bewees 'n roofzuchtige zwijn, die elken mor- gen voor zijn ontibijt een big uit het varkens- hok van een boerderij aan de Wierickschans kwam halen. De varkentjes werden met vleu- gelslagen gedood en naar het zwanennest ge- sl6ept. Het polderbestuur heeft thanst ter beteuge- ling van den overlast, het loslaten van pluim- vee gedurende de maanden Mei, Juni en Juli verboden, terwijl ook het gemeentebestuur van Reeuwijk maatregelen tegen de zwanen- en eendenplaag -heeft genomen. HET ZWEMBAD EN DE HAAIEN. Men deelt aan de N .R. Crt. mede, dat het bericht in het vorig nummer over de sluiting van het zwembad te Oosterbierum niet juist is. Inderdaad komen daar van tijd tot tijd haaien voor, maar deze zijn absoluut onge vaarlijk. Die haaien zijn zelfs een aantrekke- lijkheid geworden en het zwembad heeft de vorige week zelfs meer baders en zwemmers gehad dan gewoonlijk. Het bad is dan ook niet gesloten. GERAAMTEN GEVONDEN. Bij -de afgr-avingswerken op het terrein van de werkverschaffing op den z.g. M'ierenberg nabij Bergen op Zoom hebben Dinsdag eenige werkloozen drie geraamten opgegraven. De politie dier gemeente werd met deze vonds.t in kennis gesteld. Men vond bij1 een der ge raamten een helm, zooals tijdens het beleg van Bergen op Zoom in 1747 door de Franschen werd gedragen. Daarnit leidt men af, dat men hier te doen heeft met geraamten van Fransche soldaten, die tijdens dat beleg ge- sneuveld zijn. De graafwerken worden thans met de meeste nauwgezetheid voortgeze't. VERNIELENDE STORMEN IN FINLAND EN ZWEDEN. In het Oosten van Finland heeft een vernie- lende storm uitgestrekte bosschen verwoest. Vele boerderijen zijn eveneens vernield, tele- graaf- en telefoonlijnen verbroken, akkers be- schadigd. Honderdduizenden boomen zijn ont- worteld. Ook in Norrbotten (Noord-Zweden) is door stormen groote schade aangericht, die wordt geschat op een millioen kronen. Bijna een millioen boomen werden hier ontworteld. MERKWAARDIGE EISCHEN VAN DWANGARBEIDERS. ■251 dwangarbeiders te Lancing (Kansas), die ontstemd waren omdat hun het recht werd ontzegd zijden ondergoed te dragen en voor het slapen gaan een borreltje te drinken, heb ben, nadat zij in de kolenmijnen, waar zij hun gedwongen arbeid moeten verrichten, waren afgedaal-d, gaweigerd te werlken. Nadat deze staking enkele uren had geduurd, slaagden de bewakers, welke met machinegeweren en traangasbommen gewapend waren, erin, de stakers tot overgave te dwingen. CHARLIE CHAPLIN. Men weet, dat Charlie Chaplin een nieuwe film heeft gemaakt, getiteld ,,De dictator", waarin op de manier van Chaplin, dus door ironie, humor en pathos, de draak wordt ge- stoken met nazi- enfascistiscihe opvattingen. Thans he-eft Chaplin beloofd, dat de baten van deze nieuwe film bij vertooning in Europa zullen worden geschonken aan een fonds tot steun aan nOodlijden-de Joden in of uit Cen- traal-Euro-pa. TRAGEDIE OP DE SEINE. Een gezin, bestaande uit man, vrouw en 4 kinderen was op de Seine bij Rouaan aan het spelevaren. De vader was na eenigen tijd uit het bootje gestapt en aan dan wal gegaan. Tijdens zijn afwezigheid verloor de moeder het evenwicht en viel in het water, twee van haar kinderen, een jongen van 9 jaar en een meisje van 7, die zich aan haar kleeren vast- hielden, meesleepend. De vader, die dit van den oever af zag gebeuren, sprong te water, met het ongelukkige gevolg, dat hij, evenals zijn vrouiw en de twee kinderen, in den stroom verdronk. Twee jonge kinderen ble- ven in de boot achter. BRUTALE JUWEELENROOF TE LONDEN. Een Londensch diamanthandelaar is Don- derdag van een aantal juweelen ter waarde van 10.000 pond sterling beroofd, waarschijn- lij-k toen hij 'bij een halte op een bus stond te waehten. Eenige lieden drongen toen tegen hem aan. Men vermoedt, dat deze personen deel uitmaakten van een bende en dat zij hem gevolgd hadden. Hij droeg zijn diamanten en juweelen in een portefeuiiie bij zich; deze paste in een specialen zak van zijn pak. Een belooning van 1000 pond sterling is uitgeloofd voor dengene, die inlichtingen kan verschaf- fen, welke tot de opsporing van de juweelen leiden. MATOESJKA HEEFT BEROUW. Volgens de Boedapester Montag heeft Ma- toesjqa, die wegens het veroorzaken van spoorwegongelukken tot levenslange gevan- genisstraf veroordeeld is, vergunning gekre- gen om bij het octrooibureau inschrijving van een uitvinding tot het voorkomen van spoor- wegongevallen te vragen. Dit berichtje geeft aanleiding tot een kleine overweging, om niet te zeggen, ver- zuchting. Want genoemde Matoesjlka, die thans nuttige spoorweguitvindingen doet, was nog geen tien jaar geleden een gevreesde spooriwegboef. Hij was het, die de trein bij Juterbog tot verongelukken bracht. Tientallen menschen kwamen toen om het leven. Ma- toesjka kreeg levenslang. Hij heeft veel „vrijen" tijd en bl'ij-kt dien nu „hesteed" te hebben. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur was te Vlissingen: weer: licht bewolkt, wind: matig Zuid, temperatuur 17, minimum hedennac'ht15, neerslag afgeloopen etmaal: geen. Verwachting geldig van hedenavond tot morgen-avond ongeiveer 19 uur: Helder tot licht bewolkt, droog warm weer, behoudens kans op onweer, ziwa'kke tot ma- tige wind uit Zuidelijke richtingen. DEN HA AG. Op de door den heer Wijn-koop hedenmid-dag in de Kamer gedane vragen in verband met het aftreden van minister De Wilde, heeft Dr. H. Colijn geantwoord, dat de bezwaren van minister De Wilde minder het doen van bepaalde uitgaven dan wel het ont- breken van de benoodigde bezuiniging die het evenwicht hadden behooren te vormen voor de eerst opgebracht of uit het normaal budget voortvloeiende uitgaven. De vraag of nieuwe en andere uitgaven, waar tegen de afgetre- den minister bezwaar had, toch door den mi nister moesten worden aanvaard, is niet voor beantwoording vatbaar, omdat de afgetreden minister van Financien, zooals gezegd, niet zoozeer bezwaar had voor bepaalde uitgaven dan wel voor de verstoring van het budgetair evenwicht in het algemeen. Een onderzoek voor het herstellen van dit evenwicht is gaan- ae. Het is, daar gelaten of zulks zou moeten geschieden bij interpellatie, niet mogelijk te zeggen, welke uitgaven gehandhaafd en welke geschrapt dienen te worden. Andere verschillen dan over den budgetai- ren toestan-d zijn er in den boezem van het kabinet niet geweest. De minister-president is niet bereid mede- deelingen te doen over de groote lijnen van de te volgen financieele politick, al ware het alleen omdat de regeering geen opening van zaken kan doen over voornemens die nog geen vasten vorm hebben aangenomen. Hij wil wel zeggen, dat hij niet bereid is de luichthar- tige financieele politiek van voortdurende te korten op den gewonen dienst, zooals die in onze dagen nog al eens wordt aan-bevolen, met zijn verantwoordelijkheid te dekken of zich daarbij neer te leggen. Op de vraag van den heer Wijnkoop of er nog voldoende homogeniteit in het kabinet aanwezig is, noodig voor de mogelijkheid van regeeren op smalle basis, antwoordde de mi nister-president, dat op deze vraag geen ant woord kan -worden gegeVen. Eerst dan als het onderzoek over den budgetairen toestand is beeindigd zal kunnen blijken -of het kabinet voldoende homogeen is verder het bewind te kunnen blijVen voeren. Op de vraag van den heer Wijnkoop, of de ,,zaak-Oss" ook een rol heeft gespeeld bij het meeningsverschil in den b'oezem der regee ring, die op 19 Mei tot het aftreden van Mi nister De Wilde hebben geleid, wordt met stelligheid ontkennend geantwoord. De zaak- Oss is tijdens de financieele meeningsver- schillen met geen enkel woord ter spr-ake ge komen. DE MOORD AAN DE LINDENGRACHT TE AMSTERDAM. AMSTERDAM. De rechtibank alhier ver oordeelde heden in verband met den bekenden moord en de berooving op de Lindengraeht, waar de bejaarde grootmoeder van den 17- jarigen F. E. in Januari van dit jaar ver- moord werd gevonden, dezen tot 15 jaar ge- vangenisstraf, met aftrek van het voorarrest, en zijn 27jarigen vriend L. K. tot 10 jaar ge- vangenisstraf. De eisch was resp. 20 en 12 jaar. De straf werd opgelegd wegens dood- slag om een strafbaar feit den roof te ve rheimelijken LEEFTIJDSGRENS AMBTENAREN. DEN HAAG. Naar wij vernemen is in een circulaire van den Minister van Justitie be- vestigd, dat de leeftijdsgrens van 65 jaar, welke- voor rijksambtenaren -gel-dt, vanaf 1 Januari 1940 mede zal gelden voor de Procu- reur-Generalen en de Advocaat-Generalen bij de GerechtshoV-en en voor de leden van het Openbaar Ministerie bij de rechtbanken en kantongerechten BOND VAN OHR. DETAILHANDELAREN IN TEXTIEL- EN MODE-ARTIKELEN. UTRECHT. Alhier is opgericht een provin- ciale afdeeling Utrecht van den Bond van Christelijke detailhandelaren in textiel- en mode-artikelen in Nederland. In het begin van de volgende maand zullen in de provin- cies Zuid-Holland en Zeeland vergaderingen worden gehouden met het doel ook in deze provincies afdeelingen op te richten. BURGEMEESTER VOOR HET AMBTENARENGERECHT. ALMELO. De met ingang van 1 Maart j.l. ontslagen burgemeester van Ootmarsum jhr. E. L. M. F. J. van Bonninghausen, die door den Kroon van zijn fun-ctie was ontheven, omdat hij zekere onnationale uitdrukkingen zou hebben gebruikt, heeft met dit ontslag geen genoegen genomen. In de eerste plaats heeft hij zich eenige dagen nadat hem zijn ontslag was meegedeeld, tot H.M. de Koningin gewend met het verzoek om voor een nieuwe benoeming van burgemeester in aanmerking te mogen komen. In de tweede plaats is hij in beroep gekomen tegen dit ontslag. Het ambtenarengerecht kwam thans van- morgen te Almelo bijeen om van deze ontslag- kwestie en wat daar om heen zit kennis te nemen. Daarbij doet zich de belangrijke vraag voor of het gerecht bevoegd is in dezen uit- spraak te doen. In eerste instantie moet het ambtenarengerecht zich er over uit spreken of een burgemeester am/btenaar in d-en zin der wet moet worden geacht, voorldat het de zaak zelve beoordeelt. Dit neemt niet weg, dat de zitting gewoon haar gang kon gaan en men ging pas in raadkamer na afloop van de zit ting. De raadsman van den burgemeester, diens broer mr. E. J. B. M. van Bonninghausen, lid der Eerste Kamer, had o.m. minister Gose- ling en minister Van Boeyen opgeroepen, in de eerste plaats omdat deze een onderzoek hadden gelast en in de tweede plaats omdat hij als partij optredende voor de Kroon werd beschouwd. Voorts waren verschillende perso nen, als betrokken bij deze zaak, gedagvaard. DE TOESTAND RONDOM TIENTSIN. TIENTSIN. In den ochtend van den 3en dag hebben de Japanners hun maatregelen voortgezet. In den vroegen ochtend werden de buitenlanders uit hun slaap gewe-kt door schot-en, die gelost werden bij de barricade voor de renbaan. Er ontstond een groote op- winding, die niet verminderde toen men ver- nam, dat men twee Chineezen, die manden met groente over de barricade aanreikten, had neergeschoten ,,om een voorbeeld te stellen". De voedseltoestand blijft critiek. De Engel- schen wagen zich, gedachtig aan de vemede- rin-gen van de vorige dagen, niet buiten de concessies. TOKI-O (Domei). Volgens Hotsji heeft de Amerikaansche regeering besloten strikt neu- traal te blijVen bij het ges-chil tusschen de Japansche en Britsche autoriteiten te Tient sin. TOKIO. Het kabinet "heeft besloten de maat regelen die te Tientsin genomen zijn te hand- haven en is vast besloten deze door te zetten. POLITIEKE MOORD. HAVANNA. Kapitein Miguel Rodriguez, agent van den geheimen dienst van den oud- president Machado is in het centrum van Ha- vanna door een onbekende met een messteek om het leven gebracht. VERGELDINfGSMAATREGEL. MADRID. De concierge van de gevangenis San Barnardo en diens vrouw zijn gearres- teerd. In het pohtierapport wordt gezegd, dat de man beikend heeft meer dan 250 moorden te hebben -gepleegd tijdens den oorlog en te hebben meegewerkt aan verscheidene duizen- den anderen. Van Sluiskil: 16 Juni. Fdnsch s.s. VICIA, 2660, cokes, Helsingfors. Van Riemen: 14 Juni. Noorsch s.s. VESTA, 1310, cokes, Antweipen. Voor Gent: 14 Juni. Eng. s.s. PINK ROSE, 596, ledig, Dover; Noorsch s.s. EINAR JARL, 1858, erts, Thessaloniki; Noorsch s.s. PROFIT, 1608, erts, Hargs-ham. 15 Juni. Letl. s.s. AMATA, 1132, hout en vl-as, Riga; Estl. s.s. KOTKAS, 2160, fosfaat, Casablanca; Eng. m.s. MALLART, 352, stukg.. Londen; Noorsch s.s. RIMAC, 942, ij-zerslak- ken, Immingham; Eng. s.s. RALLUS, 1871, s-tukg., Antwerpen. 16 Juni. Eng. s.s. TADORNA, 1947, stukg., Antwerpen. Van Gent: 14 Juni. Zweedsch s.s. VaRMDo. 2956, ledig, R'dam; Nederl. m.s. MARIA, 167. afval vellen, Strood; Fransch s.s. P.L.M. 15, 3754, kolen, Nantes; Nederl. m.s. MEEUW, 174, ledig, Antwerpen; Eng. m.s. ALOUETTE, 276, stukg., Londen; Deensch s.s. ANNE, 1593, oud ijzer, Stettin. 15 Juni. Finsch s.s. POHJANLAHTI, 682, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. DONNA FLORA, 784, ijzer, Middlesbrough; Nederl. m.s. ZEE- LAND, 19-9, ledig, Antwerpen; Nederl. m.s. GRADA, 283, cement, Exeter.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2