Ter Neuzensche Courant Gemengde Berichten Binnenland Buitenland Woensdag 14 Juni 1939 No. 9925 TWEEDE BLAD 1500 VLUCHTELINGEN VOORLOOPIG IN ENGELAND TOEGELATEN. VECHTPARTIJ MET DOODELIJKEN AFLOOP. NEDERLANDER IN BELGIE TER DOOD VEROORDEELD. JOODSOHE VROUW TOT LEVENSLANGE GEMEENTEftAAD VAN TERNEIIZEN. o 0 VAN EEN VOORLOOPIGE HERZIENING VAN DE VESTIGINGSWET-KLEINBEDRIJF. Het eenigen tijd geleden aangekondigde wetson twerp tot wijiziging van de Vestigings- we t-kl einbedrijf 1937 is thans bij de Tweede Kamer ingediend. Aan de toelichting' is ontleend: Bij het in werking treden van de Vestigings- wet was nauwelijfcs te voorzien, dat zij reeds zoo spoedig op zoo ruime schaal toepassing zou vinden. Voor acht bedrijfstakken zijn thans reeds vestigings ei schen afgekondigd, terwijl voor vijf andere takken een tijdelijk vestiginigsverbod van kracbt is. Uit deze spoeddge toepassing blijkt wel, hoezeer ge- noemde wet in een dringende behoefte voor- ziet. Mede heeft die toepassing tot gevolg gehad, dat de minister van oeconomische zaken reeds na korten tijd over ruime ervaring met betrekking tot de toepassing kon be- sehikken. Thans nog slechts voorloopige wijzigingen. Deze ervaring mu heeft verschillende punten in die wet aan het licht gebracht, waarvan verbetering gewenscht zou zijn, zoodat een herziening eerlang aan de orde zal moeten komen. Een dergelijike herziening, welke reeds een onderwerp van vooronderzoek aan het departement van oeoonomisohe zaken uitmaakt, zal waarschijnlijik van verder strekikenden aard zijn. Het onderhavige wets ontwenp evenwel heeft in de allereerste plaats ten doel, een aanvullende regeling te treffen met ibetrekking tot de financieele gevolgen van de toepassing der wet. Het komt den minister gewenscht voor, de totstandkoming daarvan niet te vertragen door het voorstellen van wijzigingen op punten van principieel belang, maar hiji geeft er de voorkeur aan, een diaartoe strekikend afzonderlijk wetsont- werp op een later itijdstip in te dienen. Wel lijkt het den minister gewenscht, van deze gelegenheid gebruik te maken am emkelc tech- nische wijzigingen in de wet aan te brengen, die het pr.incipieele daarvan geenszins aantas- ten, doch de toepassing belangrijik zullen ver- gemakikelijken Betaling voor vergunning in den spertijd en bij hooger beroep. Artikel 12 van de Vestigingswet kiein- bedrijf 1937 bevat de bepaling, dat de Kamers an Koophandel en Fabrieken, ter bestrijiding van de kosten, welke aan de' uitvoering van de wet zijn verbonden, iter zake van elike in- gediende aanvrage een vergoeding kunnen heffen van ten hoogste /10. Behalve bij de kamers worden echter ook vele aanvragen om vergunning ingediend bij het departement van oeoonomisohe zaken. Het is naar de meening van den Minister gewenscht, dat de betrokikenen, evenals met betrekking tot de door de Kamers van Koop handel en Fahr. te verleenen vergunningen het geval is, een ibillijike vergoeding van kos ten ibetalen. Wanneer hij voorstelt, het bedrag verschuldigd voor de behandeling van een aanvrage, te .bepalen op f 5, dan gelooft hij, dat, igelet op den arbeid, die met de behande ling van een verzoek gemoeid is en dat hier- door zeker geen drukkende last wordt gelegd op het bedrijfsleven. Hetzelfde geldt met betrekking tot het in- stelien van beroep tegen beslisisingen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Ook hier zou, naar de Minister meent, een bedra-^ van 5 ter bestrijding van de kosten kunnen worden geheven. Echter komt het hem voor, dat het billijk is, dat restitutie van vergoede kosten plaats heeft, wanneer de aanvrager in het gelijk gesteld en de beslissing van de Kamer van Koophandel vernietigd wordt. Wettiging van de ministerieele verklaring van bekwaamheid. Bij de toepassing van de wet heeft zich de behoefte doen gevoelen aan zekere overgangs- maatregelen, in het bijzonder voor hen, wier leeftijd het alsnog voijgen van onderwijs en het afleggen van examens bezwaarlijik maakt, doch wier jaremlange ervaring een waarborg kan bieden voor deskundigheid. Tot dit doel zijn in het leven geroepen en wordt in de praktijlk een nuttig gebruik ge- maakt van de z.g. ministerieele verklaringen. Dit zijn bescheiden, waarbij: de minister van oeconomische zaken verklaart, dat een aan vrager, hoewel deze niet over de voorgeschre- ven diploma's beschikt, toch op grond van zijn leeftijd en ervaring geacht kan worden te vol- doen aan de gestelde eischen van handels- kennis of vakbekiwaamheid. Deze verklaringen die eveneens alleen na groind,ig onderzoek wor den verstrekt, heblben snel burgerrecht ver- kregen en hun onontbeerlijkheid inmiddels be- wezen; de minister stelt er prijs op, van de2e gelegenheid gebruik te maken om deze prac- trjk op de wet te doen steunen. Dat ook voor de afigifte van deze voor be- lanighebbende gewichtige bescheiden, aan welke afgifte zooals gezegd vrij veel onder zoek en arbeid voorafgaat, betaling van een matig gedrag word't verlangd, zal zeker niet onred'elijk kunnen worden geacht. De minis ter meent dit bedrag eveneens op 5 te moeten stellen. Een langere spertijd. Aangezien de practijik heeft geleerd, dat een voorloopig vesitigdngsverbod van ten hoog ste twee maal zes maanden vrij kort is voor de voortoereiding van de vestigingseischen. wordt thans voorgesteld de mogelijkheid te scheppen den spertijd welke oorspronkelijk Ees maanden duurt, twee maal met een half jaar te verlengen. Overtreding der naamlooze vennoot- schappen enz. t-nT€n ,e.™,de te woorzden in de reeds in de prac tijik gebieken leemte, dat overtreding door een n v„ een, vereeniging of een stichting ge- pleegd. met zou kunnen worden vervolgd bij igebreke van aanwijzing van een strafrechte- hjke aansprakelijken persoon, wordt een rege ling voorgesteld, welke hieraan tegemoet komt. Deze regeling is vrucht van overleg met het departement van justitie. Daar het onderhavige vraagstuk op het oogenblik bij dit departement een onderwerp van studie uit maakt, moet de thans voorgestelde oplossin°- als voorloopig worden aangemerkt. van sociale zaken en den directeur van ar- beidsbeurs le Gouda omtrent de voo.ziening in de groote behoefte aan jeugdig personeel bij eenige fabrieken in die gemeente, waarbij zou zijn gebieken, dat van de 124 bij; de jeugd- registratie ingesohreven mannelijke arbeids- krachten er 56 werk hadden, van 68 anderen er 58 niet bereid bleken den aamgeboden arbeid te aanvaarden en van de daama resteerende 10 er 6 niet konden iworden aanbevolen op grond van algemeene ongeschiktheid, zoodat uiteinidelijik 4 jeugdige mannelijke arbeiders geplaatst werden? 2. Indian die voorgaandie vraag in bevesti- genden zin moet worden beantwoord, is de Minister dan niet van oordeel, dat hierin een aanwijzing is igelegen, dat de gegevens, ver- kregen door de jeugdregistratie, zooals die thans in 23 gemeenten wordt bijgehauden, een volkamen fictief beeld van den werkelijfcen omvang der jeugdiwerkloosheid geven? 3. Is de Minister bereid een onderzoek in te stellen in de 22 overige gemeenten, teneimde te d'oen nagaan, in hoeverre de cijfers der jeugdregistratie afwijken van den werkelijken toestand „ONDERNEMERS- OVEREENKOM.STENWET". Biji de Tweede Kamer is ingediend een wets- ontwerp tot wijziging van de wet op het alge- meen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten 1935. Dit wetsontwerp strekt in de eerste plaats tot het aanbrengen van een aanvulling in de wet, welke de gelegenheid biedt om bepalingen, waarbij de betrokken financieele verplichtin- gen op zich nemen, algemeen verbindend te verklaren. Verder is van deze gelegenheid gebruik ge- maakt eenige bij die praktische toepassing der wet wensohelijik gebieken aanvuldingen en wij^- zigingen van ondergeschikte beteekenis aan te brepgen. Zoo lis het wensehelijk gebieken, dat ook tijidens den duur der algemeen ver- bindendverklaring vrijstellingen kunnen wor den verleend, vooral in verband met nieuw opgerichte ondernemingen. Verder kan bij de huidige redactie van art. 3 bwijfel rijzen, of, hoewel dit ongetwijfeld de bedOeling- van de wet is, gedeeltelijke vrijstel- ling van een verbindend verklaarde overeen- komst mogelijik is, terwijl ook de mogelijkheid om aan de vrijsteliing voorwaarden te verbin- den tot dusverre niet uitdrukkelijk in de wet was vermeld. Tenslotte dient nog' bij de mogelijkheid om voor de vrijgestelden voor den duur der ver- bindendverklaring afwijkende voorschriften vast te stellen, tot uitdrukkipg gebracht te jvorden, dat deze voorschriften ook een kortere werking kunnen hebben dan de verbindend- verklaring, terwijl het, mu dit ook voor de verbindend te verklaren bepalingen udtdrukke- lijik in de wet wordt gemeld, nog aanbeveling verdient te doen uitkomen, dat deze voor schriften ook financieele venplichtangen kun nen betreffen, zoodat bijvoorbeeld aan hen, die gedeeltelijik van, de naleving der overeenkomst worden vrijgesteld, de plicht kan worden opge- legdi de uitvoerings- en eontrolekosten gedeel telijik mede te dragen. Nog rwordt voorgesteld de wet een naam te geven, welke in de practrjk gemakkelijk hanteerbaar lis. Deze luidt: „ondememers- overeenkomstenwet' IN 1943 EEN GROOTE TENTOONSTELLING IN AMSTERDAM. Op een tooht op het Noordizeekanaal, waar van de verbreeding bijna is voltiooid, wees de waarnemend burgemeester van Amsterdam, mr. G. C. J. D. Kropman, in een toespraak op verschillende waterbouwkundige werken, die thans in uitvoering zijn en die Amsterdam een nieuwe scheepvaartverbinding met het achter- land zullen geven. Deze werken zullen in 1943 gereed komen. Er zal dan een zeer belangrijke mijlpaal in de historic van Amsterdam zijn bereikt. Er zijn redenen deze zoo belangrijke gebeurtenis feestelijik te vieren. Het gemeentebestuur overweegt een groote tentoonstelling te orga- niseeren, die de aandacht zal vestigen op de beteekenis van Amsterdam alis havenstad in de Rrjmdelta en waar ook het achterland ver- tegenwoordigd zal zijn. tick van het Joodsch agentschap en de extre- m:stiische revisionisten. In een club van de revlsionistische jeugd is het tot een vecht- partij gekomen, waarbij zes leden van de or- ganisatie gewond werden. Het meubilair werd vemield en een portret van Jabotinski, den leider, besehadiigd. JAPAN BEREIDT ZICH VOOR OP EEN LAN GDURIGE INSPANNING. Het D.N.B. meldt uit Tokio: Ter gelegen heid van het feiL dat op 7 Juli het derde jaar van den JapanschOhineeschen oorlog be- gint, publiceert het leger een uitvoerig me morandum over de verdere ontwikkeling van den oorlog. Daarin wordt gezegd, dat nog twee of drie jaar noodig zullen zijn om het Ohineesche leger onschadelijk te maken. Daarna zal de vestiging van een nieuwe orde in Oost-Azie nieuiwe tijdruimte vergen. Men moet verwachten, dat eerst na 20 of 30 jaar de grondslagen voor de nieuwe orde gelegd zijn. Met het oog hierop wordt het noodzake- lijk geacht, dat Japan en Mantsjoekwo zich op militair, poliitiek en economische geibied volkamen voorhereiden ap een langen tijd van oorlog. De Engelsche minister van landibouw Dor- man Smith heeft in het Lagerhuis medege- deeld, dat de Britsche regeering op aanbeve ling van de ondercommissie voor landbouw vande coordinatiecommissie voor de vluch- telingen besloten heeft 1500 vluchtelingen toe te laten, die in afwaditing van hun emigra- tie naar andere anden te iwerk gesteld of op- geleid zullen worden in landbouwondememin- gen in Engeland. Bovendien wordt op het oogenblik de kwestie van toelatdng van een nieuiw contingent vluchtelingen onder de oogen gezien, teneinde tegemoet te komen aan het tekort aan werkkrachten in den land bouw. HALIFAX OVER DE KWESTIE DANTZIG. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, heeft in het Hoogerhuis diverse vragen over de buitenlandsche poli- tiek beantwoord. Ten aanzien van Dantzig zeide bij o.m., dat hij heel blij zou zijn, wan neer het geschil tusschen Polen en Duitsch- land langs vriemdsohappelijken weg zou wor den geregeld door middel van besprekingen. Hij is van meening, dat dit mogelijk is, doch indien gepoogd zou worden door geweld den toestand te wijizigen en wel zoodanig, dat de onafhankelijkheid van Polen wordt bedreigd, dan zou onvermijdelijk een oorlog uithreken, waariin Engeland gewikkeld zou worden. Naar aanleiding van een opmerking van Lord Ponsonby, zeide Lord Halifax dat men, of men wii of niet, moet erkennen, dat men leeft in een tijdperk van machtspolitiek en zoo lang geweld in de plaats 'van een scheids- gerecht staat, moet men zijn besluit nemen, voor welk doel men geweld zal getoruiken. In- diien men ziet, dat door geweld rechtvaardig- heid en orde worden vernield en indien men niet iwenscht, dat deze dingen verdwijncn uit de wereld, wanneer men het kan voorkomen, dan moet men zeker bereid zijn geweld tegen- over geweld. te stellen. De minister gaf ver- volgens lord Ponsonby de verzekering, dat iedere verplichting, welke de Briitsche regee ring op zich neemt, openbaar zal worden ge- maakt. Havas meldt uit Berlijn: Een ontmoedigende rede, die de spanning niet vermindert, aldus politieke kringen in Duitschland over de rede van Halifax in het Hoogerhuis. Een stap achteruit, veeleer dan een stap vooruit, voegen zij hieraan toe, er op wijzende, dat de rede ,,een brutale aanmoedi- ging aan de Polen gaf bij hun machdnaties. Kortom Berijn is van meening, dat Engeland Polen een „iblanco cheque heeft gegeven, die iedere kans op onderhandelingen zal com- promitteeren". SPANNING ONDER DE JOtJDSCHE BEVOLKING IN PALESTTNA. DE KWESTIE DER JEUGDWERKLOOSHEID. Het Tweede Kamerlid dr. I. H. J. Vos heeft aan den Minister van Sociale Zaken de vol- gende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat een onderzoek is ino-e- eteld dbor een ambtenaar van het departement Sedert Dinsdagmorgen zijn er reeds weer acht bommen en een mijn ontploft. Zeven bommen vernielden telefooncellen in verschil lende wijken van Tel Aviv. Een ander deed een lichten brand in de buurt van het sta tion ontstaan. Te Jaffa is een Engelsch politiebeambte door een bom zwaar gewond. Door een andere is een Arabisch koetsier gewond. Door een en ander is een emstige spanning ontstaan onder de Joodsohe bevolking, tus schen de gematigde aanhangers van de poli- ZEDENMISDRIJF TE VLISSINGEN. Zaterdag is te Vlissingen aangehouden een 44-jarige man, vader van 9 kinderen, w.o. 5 meisjes,, verdacht van emstige zedennhsdirij- ven. De man heeft bekend en zal ter beschik- king van de justitie worden gesteld. MEISJE IN HET OOG GESCHOTEN. In de Tollemstraat te Leiden heeft een 9-jarige jopgen, bij het spelen met pijl en boog, een 5-jarig mensje in het oog getroffen. Het kind werd onmiddellijik naar het Acade- misch Ziekenhiuds. overgebracht, waar opera- tief moest worden ingegrepen. Het meisje zal het oog wel moeten mdssen. KRAANMACHINIST VERDRONKEN. M aanda.gmorgen is op de werf Wilton- Feijenoord de krannmachinist J. K. uit Kethel bij het smeren van de widen van een kraan, die aan den walkant stond, uitgegleden. Hij viel in de Wiltonhaven. Personeel van de werf is na tien minuten er in geslaagd door middel van dreggen den man op te halen. Hij bleek te zijn overleden. Het lijik is naar de alge meene begraafplaats te Schiedam gebracht. ONGELUKKIGE DUIKSPRONG. In den Dommel onder Gestel waren Zater- dagavond enikele jongens gaan zwemmen, waarbij de ongehuwde Peeters uit de Roosten- laan eensklaps zoo ongelukkig van den kant dbok, dat hiji met het hoofd in het zand van den rivierbodem bleef steiken. Zijn kamera- den bemerkten bet gelukkig en haalden hem op het droge. Evenwel bleek, dat bij er zeer ernstig' aan toe was, zoodat ijaings een dokter werd gehaald. Dr. Smits constateerde, dat de jongeman zijn hals gebroken bad en liet heiji per ziekenauto naar het ziekenlbuis 'aan den Alsterweg brengen. Daar is de jongen Maan- dagochtend overleden'. GRENSINCIDENT TE KERKRADE. Men meldt uit Kerkrade aan de N. R. Crt.: Zondagmorgen, toen de processie van Kerk rade over de Nieuwstraat, die nagenoeg geheel Duitsch gebied is, trok, en het begin der pro cessie bet grensikantoor Holz naderde, zagen twee agenten, die de processie voorafgingen, vlak bij' hen twee vechtend'e personen, op Duitsch gebied. Een der agenten rukte de beide vechtenden uit elkaar. Een van hen vluchtte op Nederlandsch gebied, de andere kwam op den grond terecht en kreeg een niet emstige schaafwonde aan het gelaat. Later bleek deze man een Duitsch douane- beambte te zijn, en dat de gevluchte persoon een Nederlander ds die te Kerkrade woont. Hij stond op Duitsch gebied naar de naderende processie te kijfcen, waarbij, bovenbedoelde Duitsche grensbeambte, die in burger was en geen enkel onderscheidingsteeken droe^ trachtte den Nederlander, die geen papieren bij zich had, te arresteeren. De agent, die aan de vechtpartij een eind maakte, ikende geen van heide personen. 'Zijn optreden, dat op Duitsch gebied plaats had, had blijkbaar uitsludtend ten doel te voor komen, dat de orde in de processie zou worden verstoord. Een door den agent verloren polshorloge is door de Duitsche douane in beslag genomen. Dinsdagnacht is bij' een vechtpartij te Deur- ne een 25-jarige jongen met een mes zoo ern stig gewond, dat hij onmiddellijk dood was. Ornstreeks het midderniachtelijik uur is nabij cafe Den Dolder, in de Sint Jozefparochie te Deurne, twist tusschen eenige jongelui ont staan, waarbij, de ongeveer 25-jarige v. G. zoodanig dbor den 21-jarigen L. met een mes werd gestoken, dat hij vrijwel onmiddellijik dood was. Zekere F. liep bovendien een snij- wonde in den sehouder op. Hij werd door dOk- ter Wiegersma behandeld en kon naar zijn waning worden gebracht. De gemeentepolitie heeft den dader in zijn woning gearresteerd. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Omtrent de oorzaak van den noodlottigen twist verkeert men nog in het onzekere, ver- moedelijik heeft men met een oude voetbal- kwestie te doen. L. werd naar Roermond gebracht. Het lijk is in beslag genomen. DE MIJNGASONTPLOFFING BIJ LUIK. Nalar de N. R. Crt. meldt, werden ook Maandag nog de pogingen voortgezet met het doel de vijf slachtoffers van de mijngasont- ploffing in de schacht van Val-Benoit, te Seles- sin, bij Luik, te bereiken. Bij dit werk moeist de grootste voorzichtigheid in acht worden genomen daar het gevaar voor nieuwe in- stortingen geenszins denkbeeldig is. Ook bevindt zich nog altijd een aanzienlijke hoe- veelheid mijngas in deze schadht. Waar- S'chijnlijk zouden de lijken niet voor Dinsdag kunnen worden bevrijid en geborgen. MJSDRIJF Zaterdagavond hoorde, meldt de N. R. Crt., een wandelaar op den provincialen weg bij Zaandam, ter hoogte van de lakstokerij, hulp- geroep. Toen hij zich in de ricbting van het hulpgeroep spoedde, vond hij, aan den ,kant van ide Vaart een man, die met moeite een vrouw het hoofd boven water hield. Zij bleek echter reeds bawusteloos te zijn. De man, de 38-jange monteur P. D. uit Zaandam, die erg overstuur scheen te zijn, had met zijn 39-jarige echtgenoote een kanotochtje gemaaikt, waarbij opeenis het vaartuigje zou zijn omgeslagen en heiden te water raakten. De vrouw, die niet zwemmen kon, is verdronken. Toen de vrouw met behiulp van den voorbijganger op het droge was gebracht heeft de laatste onmiddel lijk de hulp van den geneeskundigen dienst ingeroepen, die spoedig verscheen. De pogin gen om de levensgeesten op te wekken faal- den echter. De minder gunstige antecedenten van den man en het feit, dat de huwelijksverhiouding niet goed was, zoodat reeds over echtschei- ding werd gesproken, gaven de politie aanlei ding tot het instellen van een onderzoek of er van de zijdte van den man opzet in het s-pel kon zijn. Zaterdagnacht is D. gearresteerd en aan een scherp verhoor onderworpen, dat Zondag den geheelen dag is voortgezet. D. ontkent echter alie schuld. Hij heeft, naar hij veriklaart, alles gedaan om zijn vrouw te red den. Hoe het ongeluk gebeurd was, kon hij niet zeggen. Hij verstond het peddelen slechts in geringe mate en had al zijn aandacht voor het navigeeren noodig. Hij veronderstelt, dat zijn vrouw, die voorin zat, onverwaohts is gaan verzitten en dat daardoor de cano is omge slagen. Uit het verhoor is nog gebieken, dat beide echtelieden, eenigen tijd van elkaar zijn ge- weest, doch sedert Paschen weer samenwoon- den. De man schijnt een verhouding te heb ben met een andere vrouw. Het slachtoffer had meermalen te kennen gegeven, dat zij alles, verdroeg ter wille van haar 13-jarigen, zoon. Het ongeluk is gebeurd op een stille plek, waar het vaarwater niet meer dan 1.25 m. ddep is. Zondagnaiddag heef.t de officier van justitie uit Haarlem, mr. iSikkel, zich ter plaatse op de hoogte gesteld van het voorval. Dr. Hulst uit Leiden heeft sectie op het l^k verricht. Zoo wel de fanailie van den man als van de vrouw staian te Zaandam zeer gunstig bekend, regeling moeten worden uitibetaald. De ont- f /angsten liggen wat betreft schoolgelden en pensioenverhaal eveneens vast door de Rijksregeling. Vanaf 1 Januari 1939 wordt aan onze school het vak lichamelijke oefening onder- wezen, wat van groot nut geacht mag wor den, niet alleen voor onze leerlingen, maar voor de geheele streek. Een en ander gaat met groote financieele offers gepaard. M®t ingang van het nieuwe cursusjaar in September a.s. zal het oniderwijsprogramma dusdanig worden ingericht, dat de eerste drie cursusjaren vrijwel gelijk zijn aan die der hoogere Burgerscholen, zoodat de ouders eerst na drie jaar hun kinderen elders behoeven te zenden om voorbereidend hooger onderwrjs te ontvangen. Bovendien blijft de vereeniging streven naar het verbinden van een afdeeling H.B.S.-B aan onze school. Sen en ander moge voor U aanleiding zijn ons verzoek zoo mogelijik in te willigen ten bate van onderwijsibelangen van de geheele streek. Rekening en verantwoording van, de Katho- lieke Mididelbare Handelsschool 4-j. cursus te Hulst over het jaar 1937. (Vastgesteld bij schrijven van Z. Exc. den Minister van On- derwijs, Kunsten en Wetenschappen, dd. 25 October 1938, no. 8119, afd. V.H.M.O.): Ontvangsten: Schoolgelden f 1509,70; pen sioenverhaal /1958,47subsidie: rijk fl9635,11, provincie /5157, gemeenten 6507,33, Kamer van Koophandel 100: totaal ontvangsten 34957,61. Uitgaven: jaarwedden 26459,08; gebouw, meubilair, verwarming, verlichting, leermid- delen 1139,26; beheer f 894,86; aflossing en rente f 4505,06; pensioenkosten f 3041,89; bui- tengewoon 243,21; totaal uitgaven f 36283.36. Tekort: 1325,75. Burgemeester en Wethouders stellen voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. Het hof van assizen te Luik heeft den Nederlander U., die in Juni van het vorige jaar te Soumagne mej. Lecokay heeft ge- worgd, ter dood veroordeeld. GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. Miaandag is. te Jeruzalem een jonge Joodsche vrouw veroordeeld tot levenslaruge gevange- nisstraf. Zij, werd gearresteerd toen zij' zich met een mand, waarin een tijdbom lag, op- hield bij de centrale gevangenis van Jeruza lem op het oogenblik, dat talrijke Arabieren voor de gevangenis stonden te wachten om de gevangenen te bezoeken. EEN GEVECHT IN ETHIOPIfi. Het blad „Vie dell Aria bericht, dat 28 M!ei in het gebied van Godjam in Ethiopie een bende roovers vier Italdaansche officieren ge- vangen had genomen. De schuilplaats van de roovers werd evenwel door vliegtuigen onder vuur genomen, waardbor hun verhinderd werd te vluchten, zoodat een igemotoriseerde colon- ne de officieren kon bevrijiden. Vergadering van Donderdag 25 Mei 1939, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Tel'legen, Burgemeester. Tegenwoordiig dee leden L. J. Geelhoedt, P. van Cadsand, C. A. Verlinde, N. J. C. Lam- brechtsen van Ritithem, J. Rdemens, D. E. de Kraker, O. A. Stockman, E. L. van Hecke, H. J. Coisen, L. J. van Driel, J. N 't Glide, M. de Vos, J. den Hamer, G. Dees en A. de Brudjn. (2. Vervolg.) j. Een schrijven van de Katholieke Mid- delbare School vereeniging te 'Hulst, van den volgenden inhoud: Waar de Kath. Middelbare Schoolvereeni- ging telken jare te kampen heeft met tekor- ten, die op den duur noodlottig moeten wor den voor den financieelen toestand harer Middelbare handeisdagschool met 4-j. cursus, neemt het ibestuur de vrijheid Uwen Raad te verzoeken, door 'n extra-subsidie deze jaar- lijks terugkeerende tekorten te dekken. Wij voegen hierbij een staat van ontvangsten en uitgaven over het jaar 1937, avaaruit U zien kunt, dat 't uiteindelijk tekort bedraagt 1325,75. Het zou o.i. billijk zijn, dat de gemeenten, die niet de door ons gevraagde subsidie per jaar per leerling 'verleenen, naar evenredig- heid van 't aantal leerlingen die uit deze ge meenten de school bezoeken tot dekking van dit tekort bijdroegen. Uit Uwe gemeente bezochten, twee leerlin gen de school van 1 Januari 1937 tot 1 Sep tember 1937 en twee leerlingen van 1 Septem ber 1937 tot 31 December 1937; omgerekend in jaren wordt dit dus 'n totaal van twee leer lingen. Uit de bedoelde gemeenten bezochten de school 39 leerlingen van 1 Januari 1937 tot 1 September 1937 en 43 leerlingen van 1 Sep tember 1937 tot 31 December 1937; omgere kend in jaren wordt dit dus 'n aantal -van 40% leerlingen. Wij zijn zoo vrij er op te wijzen, dat onze school met ingang van 1 September 1935 door Zijne Excellence den Minister van Ondefwijs, Kunsten en Wetenschappen ,,erkend" werd en dus sindsdien volledig gelijk staat met andere scholen van dit type. Aan 't bezit van 't thans officieele diploma, zijn verschillende belangrijke voorrechten ver bonden. Op grond van een en ander vertrouiwt 't Be- stuur der K. M. S. V., dat Uwe Raad over 1939 'n extra subsidie van 2/40 X 1325,75 is 65,74 zal willen verleenen teneinde tekort over 1937 te dekken. In verband met het verzoek om extra-sub- sidie aan de Katholieke Middelbare School- vereeniging ten behoeve van de onder haar staande Middelbare Handelsschool 4-j. cursus, moge nog het volgende dienen: De school mag zich in een toenemenden groei verheugen, getuige het aantal leerlin gen, dat in den locpend'en cursus gestegen is tot 87, alsmede het aantal leeraren, dat mo- menteel 13 bedraagt. Een en ander maakt, dat de uitgaven steeds stijgen. Hierop kan door het schoolbestuur weimig worden bezui- nigd, aangezien de grootste post gevormd wordt door de jaarwedden, die volgens Rijks- k. Een schrijven van M. de Vos, J. N. 't Glide ,en L. J. van Driel, leden van den raad, luidende Ondergeteekend'en, ledfen van Uwen raad stellen voor de instructie voor de gemeente- geneesheeren en gemeenitevroedvrouwen, be- last met de armenpractijk, in de gemeente Terneuaen, te wajzigen als volgt In art 2 achter alinea a in te voegen al luidende: het verleenen van kostelooze genees- kunidige hulp en van kostelooze verloskundige hulp, voor zoover de vroedvrouwen daartoe niet bevoegd zijn, aan werkloozen binnen de gemeente, die voorzien zdjn van een bewijs voor kostelooze geneeskunddge hulp, afgegeven door het hoofd van den dienst voor steimver- leening. In art. 3 onder 2 achter a in te voegen al luidende: voorzien zijn van een bewijs voor kostelooze hulp, afgegeven door het hoofd van den dienst voor sfeunverleening. In art. 4 onder 1 in te voegen la luidende: ten aanzien van bewijzen afgegeven door het hoofd van den dienst voor steunverleening, kunnen zij bezwaren inbrengen bij Burgemees ter en Wethouders. In art. 14 onder 3 achter de woorden ,,Niet- eervol ontslag wordt alleen verleend bij wijze van straf" in te voegen: „Het feit, dat een gemeentegeneesheer of een gemeentevroedvrouw van personen, die in het bezit zijn van een bewijs voor kostelooze igeneeskundige hulp als bedoeld in art. 2 en 3 onder a en al, eenige vergoeding in welken vorrn ook zijn (haar) diensten aanvaardt, kan een reden zijn voor onmiddellijk ndet-eervol ontslag". Toelichting: De bedoeling van het voorstel is, het moge lijk te maken, dat werkloozen, die ons inziens stellig voor kostelooze hulp door de gemeen- tearts in aanmerking behooren te komen, zich deze hulp kunnen versohaffen, zonder dat zij zich d'aarvoor behoeven te wenden tot het Burgerlijk Armbestuur. Het komt n.l. nog veel voor, dat werkloozen, wanneer zij; igeneeskundige hul[p behoeven, deze zelf moeten betalen. Dit heeft tot ge volg, dat de menschen, zoodra zij weer eenige tijd werk hebben, waardoor hun inkomsten tijdelijk iets hooger zijn, onmiddellijk voor hooge uitgaven aan doktersrekeningen komen te staan, in plaats van hun hoogere inkom sten te kunnen besteden voor de aanschaffing van de zoozeer noodiige kleeding en dekking alsmede beter voedsel. Zeer zeker kunnen de menschen zioh ook thans tot het Burgerlijk Armbestuur wenden en zullen zij in de mneeste gevallen ook wel worden geboilpem. Blijkbaar wordt dit echter dbor velen nagelaten omdat zij er niet toe kunnen komen de zware gang naar het Bur gerlijk Armbestuur te maken;. Deze gevoelens idienen o.i. te worden gerespecteerd, waarbij tevens in aanmerking dient te worden geno men, dat de werkloozen ook in elk ander op- zicht, zooveel mogelijk bulten het Burgerlijk Armbestuur om worden geholpen, en dit dus ook het geval behoort te zijn ten aanzien van de genoeskundige venzorging. Het komt ons bovendien voor, dat het hcofd van de dienst voor steunverleening, die van de gezinsomstan- diighedien der werkloozen het beste op de hoogte is, de meest aangewezeri persoon is; om hen, die daarvoor in aanmerking komen, een bewijs voor kostelooze gen-eeskundiige hulp te verstrekken. Wij meenen dhn ook, dat er alle aanleiding is om bovenstaande wijzigingen in de instructie aan te brengen. Burgemeester en Wethouders merken op, dat de geneeskundige armenverzorging is geregeld fngevolge de Armenwet en deze vorm van ondersteuning mitsdien behoort tot de taak van het door de wet d'aarvoor aangewezen orgaan, hier het Burgerlijk Armbestuur. Bovendien lijkt het het college niet wensehe lijk, zooal's de voorstellers dat zouden willen, bij deze ondersteuning onderseheid te maken tusschen werkloozen en niet-werkloozen. Allen die daartoe in de termen vallen worden door het Burgerlijk Armbestuur geholpen. De noodzakelijikheid' voor het opnemen van een bepaling in art. 14 onder 3 van de in structie der gemeentegeneesheeren en -vroed vrouwen is het college nimmer gebieken, waar- om het ook geen termen aanwezig acht tot het opnemen van een dergelijike bepaling. De heer DE VOS geeft te kennen, dat men in- dit voorstel niet moet zien een bepaalde vorm van critiek op de wijze waarop de bon- nen verstrekt worden door het Burgerlijk Armbestuur. Het is 'ook niet dte bedoeling van dit voorstel om daarmedte een ongelimiteerde ui'tbreiding van de afgifte der bonnen voor geneeskundige hulp mogelijk te maken. Doch wel is het de hedbeling van dit voorstel om d'aardloor de mogelijkheid: te scheppen, dat de menschen die niet naar het Burgerlijk Arm bestuur komen. De voorstellers hadden aan- vankelijk gemeend, met de igegeven schrifte- lijike toelichting te kunnen volstaan. Nu het college echter tracht. zich er op deze wijze van af te maken, wil spreker hier over nog het een en andier zeggen. De VOORZITTER: Wij, prcbeeren niet, ons er af te maken. De heer DE VOS merkt op, dat Burge- mester en Wethouders toch in hun prae-advies bij dit voorstel schrijven: Wij1 merken op, dat de geneeskundige armen-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5