Nose-Comite Sport Landbouwberichien. Gemengde Berichten Laatste Berichten REIS MET OUDEN VAN DAGEN. VOETBAL. ORGANISATIE DER GRONDEIGENAREN. EEN DRAMA DAT GEEN DRAMA WAS. EEN VREEMD AVONTUUR AAN DE GRENS. OOEAANVLUCHTEN MET PASSAGIERS. WEERBERiCHT. SCHEEl'V AAKTBEWEElJNG. Ten behoeve van de Ouden van Dagen wil- len we hieronder een en ander mededeelen over de voorgenomen reis. De reis zal gemaakt worden op 4 Juli met autobussen, die om 9% uur op de Markt zul- len plaats nemen. iStipt om 10 uur vertrek- ken wij naar Maldeghem, alwaar we aanleg- gen om bet middagmaal te gebruiken. Van- daar gaat de tocbt naar Brugge, met rondrit door de stad, vervolgens naar Blankenberghe, waar eventueel even gesto.pt wordt, waarna we de tocht vervolgen naar Sluis, waar we de oudjes nog eens flink gaan trakteeren op kramik met koffie. Van uit Sluis keeren wij dan regelreeht naar Temeuzen terug en hopen rond 8Yz a 9 uur in onze stad te arriveeren. We nemen tevens de gelegenheid te baat om dank te zeggen aan de burgerij, die door baar milde inteekening op onze lijsten, ons weer in staat stelde voor onze ouden van dagen een mooien dag te bereiden. Naar we vernemen habben de Terneuzen- sche voetibalclubs het initiatief genomen om volgende week ten bate van de reis met ouden van dagen een vriendschappelijke voet- balmatch te spelen. We ikomen hierop vol gende week met een advertentie nog terug. In elk geval, de samenwerking met de burgerij is dit ja&r uitstekend en het is dan ook met genoegen dat het Nose-Comite op zijm onderneming terugblikt. De inschrijving der ouden van dagen heeft plaats op Zaterdag a.s. van 2 tot 4 uur in Cafe ,,'s Lands Welvaren", bij O. de Vries- Adriaansen. Een ieder, zoowel man als vrouw, die vodr 1875 geboren is, kan zich komen opgeven om de reis mee te maken. HET NOSE-COMITE. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Eon. Nederl. Voetbalbond. Kampioensehap van Nederland. DWSNEC. AchillesAjax. Afdeeling IV. Promotie-competitie 3e klasse. AllianceEiland Boys. Zeeuwsche Voetbalbond. 2e klasse B. SVO 2Terneuzen 4. Het zal stellig aandacbt hebben getrokken, dat bij1 de onderhandelingen over de oprichting van een pachtbureau voor Zeeland, niet alleen de organisaties, welke het landlbouwbedrijf vertegenwoordigen, betrokken zijn, maar ook, en sulks overeenkomstig den wensch der re- geering, de georganiseerde grondeigenaren, voor Zeeland en andere gewesten vertegen- woordigd door de algemeene organisatie, de vereeniging „Het Grondbezit". Deze vereeniging is al vrij oud, daar zij in 1911 is opgerioht. In haar bestuur hebben vooraanstaande personen op het gebied van den landelijken eigendom zitting. De bestuurs- leden zijn zooveel mogelijik in verschillende ge westen woonaehtig, of vertegenwoordigen in het bestuur bepaalde categorieen van belang- hefabenden, zoo bijvoorbeeld de Federatie van Diacondeen in de Ned. Herv. Kerk, het Kroon- domein, de Rentmeesterskamer e.d. Zeeland wordt in het bestuur vertegenwoordigd door den heer Joh. Pilaar te Goes. Het verscbijhsel, dat daze vereeniging, samen met enikele meer provinciate of speci- fiek confessioneele organisaties een niet on- belangrijke rol gaat spelen naast de landbouw organisaties, is een korte beschouwing alles- zins waard. Deze ontwikkeling is namelijk een logisch gevolg van de struetuurverand'e- lingen, die in onze huidige maatschappij plaats vinden en die noodig maken, dat elfce maatschappelijke groep haar eigen zakelijke vertegenwoordiging heeft. Hoe zuiverder die vertegenwoordiging is, hoe beter, en daarom wordt als overal elders in onze steeds gecom- pliceerder wordende samenleving een toe nemende specialisatde noodig. In de dagen, dat de maatschappijen van landibouw en later de confessioneele landbouworganisaties op- kwamen, waren deze zeer wel in staat ook de belangen van den landelijken eigendom te foe- hartigen en ziji deden dat ook. Later hebben zij zich, bij' steeds toenemende werkizaamheid, zich meer moeten beperken tot het landbouw- bedrijf zelf. En de belangen van dat bedrijf zullen ziji kunnen blijven behartigen, hoe ook de eigendomsverhoudingen op het land zouden veranaeren en zelfs al zou de particuliere grondeigendom ophouden te bestaan. Boven dien zullen de landbouworganisaties den eigen dom slechts uit een gezichtshoek mogen en kunnen bezien, namelijk uit dien van het be- drrjf alleen. Zouden ziji zich op een ander standpunt stellen en bijvoorbeeld uitsluitend de belangen van den grondeigenaar gaan be hartigen, dan kan dit tot oontroversen in eigen boezem aanleiding geven, die beter ver- meden kunnen worden. Maakt dit het behar tigen van de speeifieke eigenaars,belangen door de landbouworganisaties reeds niet wen- schelijk, daarenboven vereischt de behartiging van die belangen tegenover andere klemmend gestelde eischen, als die van het verkeer, volkshuisvesting, natuurbescherming, enz. en tegenover poiitieke wenschen, een zeer speciale outillage en krachtige organisatie, willen eerstgemoemde niet in het gedrang komen. Van de landbouworganisaties kan niet worden verlangd, dat zij naast hare toch al zoo uit- gebreide en nog steeds wassende taak ook deze ter hand nemen. Behalve de algemeene belangen van den grondeigendom vallen er nog afzonderlijke be langen van een bepaalde categorie van grond eigenaren te behartigen, namelijk die van de venpachters. Onder deze categorie kan iedere grondeigenaar, ook hiji die zijln grond zelf gebruikt, komen te vallen, zoodra het hem omnogelijk wordt zelf het bedrijf te voeren. Daarom is de pacht zoo'n belangrijk onder- deel van de ibemoeringen van een eigenaren- organisatie. De behoefte een afzonderlijke organisatie van den grondeigendom, in 1911 door nog slechts enkelen met vooruitizienden hlik ge- constateerd, is in den loop der jaren gewor- d'en tot een maatschappelijke noodzakelijkhedd, omdat elke groep, die hare 'belangen niet kan doen medewagen, meer en meer zelve zal wor den gewogen... en te licht bevonden. Zoo ge- zien is de opkomst van den georganiseerden grondeigendom een teeken des tij'd's. Moet men zich daarover verheugen? Zou slechts het doel zijn met alle middelen het botte eigenbelang te verdedigen en met egdistische kortzichtigheid te tracbten de wijzers van het maatschappelijke uurwerk terug te zetten, het ware zeker geen winst. Maar zoo de particuliere grondeigendom in het diepe besef van zijn sociale taak, door middel van organisatie krachtig medewerkt om dien eigendom zoodanig te ontwiltkelen, dat hij. zijn maatschappelijk en economisich nut ten voile bewijist, dan is dat eenerzijds de beste ver- dediging, iw-elke hij vinden kan en anderzijds een algemeen belang van de eerste grootte. Dat de organisatie, welke door een adverten tie in dit blad de aandacht op zich vestigt, de laatsbbedoelde opvatting huldigt, is aan geen twijfel onderhevig. Bovendien is deze orga nisatie de eenige, der eigenarenorganisaties, die een rol zal spelen in het Zeeuwsche Pacht bureau, als uiteindelijk oprdchting van dat bureau tot stand zal komen. DE VARKENSPRIJZEN. De Minister van Oeoonomische Zaken heeft aan de centrale landhouworganisaties op hun brief over bet verloop van de Varkensiprijzen geantwoord, dat de omstandigheden zich zoo- zeer gewijizigd hebben, dat het mogelijk bleek, op 11 April den verkoopprijs der baconvarkens te verhoogen. Met den dankoop van zware varkems is doorgegaan, alleen is de gelegen heid tot verdere opgave na 25 Maart gesloten. De tot dien datum opgegeven varkens zullen nog worden afgenomen. De Minister heeft het in hooge mate betreurd, dat de prijis der zware varkens in weeriwil van de genomen maatregelen niet is gestegen. Tocb kan op dit moment moeilijk voldaan worden aan het verzoek om door te gaan met het afnemen van zware varkens, want in verband met het groote aantal varkens, 70 a 90 pet. meer dan normaal, dat dte laatste weken van- bacon- bereiding wordt afgenomen, zou bij een door- gaan met het afnemen van zware varkens ge- vreesd moeten worden voor een toekomstig ernstig tekort aan baconvarkens, betgeen de minister niet verantwoord acht. Mocht blij- ken, dat het prijsniveau bij voortduring onvol- doende blijft, hetgeen er op zou wijzen, dat bovenbedoejde vrees niet zou behoeven te bestaan, dan zal de minister ernstig over- wegen, wat gedaan kan worden. HERZIENING VARKENSTOEWIJZING. Door verschililende omstandigheden heeft de herziening der varkenstoewijzing niet in alle gewesten gelijktijdig kunnen plaats vin den. In sommige provincien zijn de nieuwe toe- wij'zingskaarten reeds eind Mei verzonden, terwijl dit in enkele andere gewesten eerst in de maand Juli zal kunnen geschieden. Voorzoover de nieuwe toeiwijzing een ver- laging inhoudt, wordt deze eerst van kracht drie maanden na dagteekenipg der kaart. Het gevolg hiervan zou dus zijn, dat de var- kenshouders in gewesten, waar de nieuwe toewijizing reeds bekend is gemaakt, in een nadeelige positde zouden kunnen komen. Naar de Midd. Crt. van bevoegde zijde ver- neemt is, teneinde dit te voorkomen, thans de datum, waarop de nieuwe toewijzing ten voile van kracht wordt, uitgesteld tot 1 November 1939. Dit beteekent dus, dat degenen, wder toewijzing bij de huidige herziening verlaging ondergaat, zich, wat den omvang van hun varkensstapel betreft, uiterlijk 1 November aan de nieuwe toewijzing aangepast dienen te hebben. De Zierikz. Nieuwib. schrijft: Toen een Arnemuidsche visscher de garna- lenvangst ibeoefende langs het strand te Wes- tenschouwen bij Haamstede, werd plotseling zijn aandacht getrokken door een donkere viek op het water, wat, naarmate de eb in- viel, de vorm van een auto ibleek aan te nemen. Onder spanning wachtte men af wat verder zou volgen en men vroeg zich angstig af of er mogelijk nog menschen in het vehikel zou den iworden aangetroffen. Inmiddels had een en ander de aandacht ge trokken van een vroegen wandelaar op het strand. Ofschoon hij op dat moment niet be- schdkte over een badpak, ontkleedde hij zich oogenblikkelijk, koos het zilte nat en stevende als een -zeehond op zijn doel af om zoo noodig redding te bieden. Heel in de verte naderde een voerman met paarden. Deze ontwaarde op het strand de kleeding -van den wandelaar, doch geen bader bespeurende, maakte hij zich op zijn foeurt on- gerust over het lot van den vermetelen wan delaar. ilnmiddels zag men van de visschersschuit, waaraan de heldhaftige wandelaar zich in middels had vastgeklampt, een ander merk- waardig geval. Voerman en paarden kozen eveneens het ruime sop en zoo kon men een span paarden, be m and door voerman en hulpje, naar de plaats des onheils zien zwem- men. Daar aangekomen ontwaarde de voer man tot zijn geruststelling de eenigszins ver- bouwereerde wandelaar en werd het geheele geval tot oplossing gehracht. Den vorigen avond hadden eenige amateur- visschers zich per auto bij laag water langs het strand toegeven. Daar was het vehikel in het welzand weggezakt. Tot middernacht had men gezwoegd, doch hij het opkomen van den vloed had men de pogingen moeten opgeven. Vol minachting keken de rossinanten even naar hun concurrent en trokken toen het ge heele geval naar het strand. EEN PSEUDO PASTOOR. Een oude man, die reeds menige veroordee- lmg aohter den rug heeft, had naast zijn steun nog een andere bron van inkomsten geschapen. Hij verkleedde zich als pastoor en ging op huisbezoek. Hij iwerd in vele gevallen vrien- delijik ontvangen en kreeg meniige gift voor liefdadige doeleinden. Er waren echter ook minder goedgeloovigen, die het voorkomen en de conversatie van den man niet in overeen- stemming met zijn kleedlj vonden en aangifte hij' de politie deden. Dinsdagmorgen dis de man terzake van op- licbting aangehouden en in,het bureau War- moesstraajt te Amsterdam opgesloten. SOLDAAT SCHIET PER ONGELUK OP MEISJE. Te Veelerveen (Gron.) heeft een droevig gebeuren plaats gegrepen, toen een der daar vertoevende militairen de onvoorzichtigheid had zijn geweer aan te leggen op een spelend kind, het s-chot afging en het 7-jarig meisje ernstig verwondde. Eenige schoolmeisjes passeeren elken dag de militaire posten aan de Nederlandsch Dudtsche grens. Zooals vaker gebeurde, keken ze ook nu door een kijkgat der militaire ver- schansing. De dienstdoende schildwacht, de sol'daat H., die juist zou worden afgelost, riep voor de grap: „Ga weg, of ik schiet je dood!" De soldaat, in de meening verkeerende dat zijn wapen ongeladen was, richtte, trok af enmeteen weerkionk een schot. Het 7-jarig dochitertje van den arbeider K. bleek door den kogel te zijn getroffen en stortte ernstig gewond neer. Het kind werd in een nabiji gelegen woning binnen gedragen, terwij'l ornniddellij'k geneeskundige hulp werd ingeroepen. De toestand van het meisje was zoodanig, dat het aanvankelijk niet kon worden ver- voerd. Later op den avond werd het kind per Groene Kruisauto naar een ziekenhuis te Winschoten overgebracht, waar direct opera- tief werd ingegrepen. FIETSER DOOR EEN AUTO GEGKEPEN. Dinsdagmiddag omstreeks 1 uur fietste de heer W. C. Postma op den Midlumerweg in de ridhting Harlingen. Hij stak onverwacht den weg over, terwijl achter hem een auto naderde. Zeer waarschijnlijik heeft de heer P., die eenigszins hardhoorig is, dezen auto niet hooren aankomen. De bestuurder, de heer J. Reinink uit Groningen trachtte nog door krachtig remmen het ongelulk te voorkomen maar de heer Postma werd gegrepen en over de motorkap op den grond geslingerd, waar hiji bewusteloos bleef liggen. Per ziekenauto werd hij naar het Algemeen Ziekenhuis te Harlingen vervoerd. Zijn toestand is zorg- wekkend. BIJENZWERM STRIJKT BIJ EEN HOND NEER. Te Tlilburg streek een bijenzwerm in den tuin achter de woning van den banketbakker De W. neer. De bijen kwamen op den daar liggenden bond neer, die zich uiteraard ver- weerde. De daardoor woedend geworden bijen staken het dier dusdanijg, dat het aan zijn verwondingen bezweek. Een op den Pelgrimsweg staand paard werd mede door de bijen aangevallen. Het dier sloeg met den wagen achter zich op hoi, doch 'kon geluklkig tot stilstand worden gebracht zonder ongelukken te veroorzaken. ZWEMBAD UIT VREES VOOR HAAIEN GESLOTEN. Den laatsten tijid zijn geregeld haaien aan de Friesche kust gesignaleerd. Kortgeleden werd er ter hoogte van Oosterbierum nog een huit gemaakt. Ofschoon deze absoluut onschade- lijik zijn ontstond toch vrees om hij het aldaar staande zwembad in zee te gaan. Thans meldt men, dat besloten is het zwemhad Ooster bierum te sluiten. De gesignaleerde haaien hadden afmetingen van 1 m.1.50 m. HEVIGE VECHTPARTIJ TUSSCHEN TWEE LANDBOUWERS. Dinsdagochtend kregen de landbouwers A. C. en D. R. uit Staphorst, toen zij in het veld aan het werk waren, een hevige twist. Deze liep zoo hoog, dat de mannen elkaar met mest- vorken en messen te lijf gingen. Beiden wer- den ziwaar gewond. De politie heeft de zaak in onderzoek. WEINIG BELOVENDE JEUGD. Drie onverbeterlijke jeugdige deugnieten, de drie gebr. IS. uit het Roermondsche Veld, die den laatsten tijd al herhaalde malen met de politie en justitie in aanraking zijn geweest en eerst den leeftijd van resp. 7, 9 en 11 jaren bereikt hebben, zijn thans weer op heeterdaad betrapt, toen izij, in een kermistent waren bin- nengekropen en daar alles wat van bun gading was meenamen. Juist op het laatste moment toen de kermis-exploitant van een schiettent het licht ontstak zag men nog de oudste van het stel wegloopen met een flobertgeweer, wisselgeld en ohocolade. Het drietal werd op het Wilhelminaplein achterhaald. De politie heeft hen alle drie in het politielbureau opge sloten. De oudste van de drie was eerst enkele dagen geleden uit de tuchtschool terug- gekeerd, hetgeen blijkbaar weinig geholpen heeft. Voor meerdere inbraken moeten deze jeugdige deugnieten zicb nog voor den kinder- recbter verantwoorden. Het drietal loopt steeds tot laat in den avond vervuild en ver- hongerd langs de straat. Naar alle iwaar- sichijnlijikheid zal thans van overheidswege ■voor goed worden ingegrepen. LUGUBERE VONDST. Werklieden, die Maandagochtend bezig wa ren in het perceel Valkenstraat nr. 11, een kleine woning in de oude hinnens;tad van Breda, een nieuwen vloer te leggen, heeft een lugubere vondst gedaan. Bij het afgraven van het zand onder den vloer stieten zij' op ongeveer 20 c.M. diepte op een mensohelij'ken schedel en andere beenderen. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, aangezien aan vankelijk aan een oud misdrijf werd gedaeht. Gnder toezicht van den officier van justitie, Mr. W. Kneepkens, heeft de recherche den grond' verder afgegraven, waarbij een groot aantal menschenbeenderen, af'komstig van mannen, vrouwen en kinderen, werd blootge- legd. De directeur van den gemeentelijken ge- neeskundigen dienst, Dr. J. A. H. Hermans, kwam tot de conclusie, dat zich onder den vloer van de oude woning de Knekelput van een oud kerkhof bevond. Merkwaardig is, dat hoewel niemand het bestaan van dezen put vermoedde, het perceel bij; de omwonenden in een slechten reuk stond, omdat. het er zou spoken. VRACHTAUTO OP ONBEWAAKTEN OVER WEG GEGREPEN. Op den onbewaakten overweg aan den Laan- slootschenweg te Rotterdam is een vrachtauto, doordat de chauffeur de 37-jarige J. Comm,ijs uit de Van Oidenbamevelditstraat de trein te laat opmenkte tegen een uit" de richting Maas- sluis komen den' elec.trischen trein gereden. De vrachtauto werd een eindweegs meegesleurd en is daama gekanteld. De chauffeur kreeg geen letsel. De trein heeft lichte materieele schade o.a. zijn er een paar ruiten gebroken. Hierdoor heeft een van de passagiers n.l. de 38-jarige J. Bruin uit Maassluis snijwonden aan hoofd en reehterpols gekregen; hij, is in het ziekenhuis aan den Coolsingel behandeld. Gep. ritmeester C. van den Berg van S'apa- roea verzoekt aan die N. iR. Crt. plaatsing van het onderstaande: Bravo korporaal! Driemaal bravo! Voor het aanhouden van het detachement Amster- damsche bereden politie. (Men zie het ochtend- blad C p. 1 van 9 d'ezer). Wij kunnen ons begrijtpen na het relaas van hoofdinspeoteur Blanken, dat men daar aan de grens eens, hartelijk heeft gelachen over de gemaakte vergissing, maar het is te betreuren, dat de korporaal daardoor „het onaangename gevoel kreeg, dat hij een blunder had begaan." Men denke zich even in, in den toestand van dezen postcommandiant. Plotseling ziet hij. een flink aantal ruiters in vreemde, voor hem totaal onbekende uniformen, tegenover zijn post. Ligt het dan, zoo vlak bij; de Belgische grens, niet voior de hand, dat hij den indruk krij'gt met een troep van over de grens te doen te hebben? Of diie indruk nu al of niet juist is, voor hem staan daar geheel onverwacht vreemde militairen tegenover zijn post. En dan schiet deze korporaal ,,als door een adder gebeten", gevolgd door zijn manschappen, die het zich wegens de warmte en geen onraad vermoedende, gemakkelij'k hadden gemaakt, omhoog en dan wordt het detachement, dat zeker ook nog wel sterker zal zijn geweest dan de grenspost, onmiddellijk door deze aange houden. Hulde en nogmaals hulde voor deze voort- varendheid en ik zou wenschen, dat de naam van dezen flinken post commandant met zijn even flinke soldaten .bekend werd gemaakt. Beter dat er 20 (blunders gemaakt worden, zooals deze, dan dat er een vijandelijfce pa- trouille zou worden doorgelaten alleen uit angst van wellicht een blunder te slaan. Wanneer alle grensposten zoo waakzaam en flink optreden als deze, dan kan het vaderland gerust zijn! DE OVERSTROOMING OP TIMOR. Aneta meldt uit Koepang: Nog steeds zijn geen cijfers beschikbaar om- trent de schade door d'e overstroomingsramp in het district Beloe van Nederlandsch Timor aangericht. Vele kampongs zijn nog over- stroomd door zand en modder. Er wordt alles in het werk gesteld voor spoed'ige opruiming. Op 12 Juni is de resident vertrokken om zich op alle plaatsen van den omvang van de ramp persoonlijk op de hoogte te stellen. Het ver- krijgen van volstrekte juiste gegevens werd van den aanvang af belemmerd door de ver- broken verbindingen, welke thans nog niet hersteld zijn. Ook 'in andere streken is de schade ernstig geweest. Volgens de voorloopige cijfers zouden in die streken dus de slachtoffers van bet district Beloe niet medegerekend 55 menschen ver- dronken zijn. Tevens zijn ongeveer 2500 paarden en kar- bouwen en 2500 geiten en varkens verloren geraakt. Bovendien worden nog negen prau- wen, waarvan enkele beladen waren, vermist. Volgens een mededeeling van de Pan Ameri can Airways zal op 28 dezer de transatlanti- sohe luchtdienst voor passagiers worden ge- opend. Het tarief zal 375 dollar voor een enikele reis bedragen. De Amerikaans'Che luchtvaartmaatschappij heeft nog meegedeeld, dat, evehals bij de proefvluchten, langs de zuidelijke route, via de Azoren, Lissabon en Marseiile zal worden gevlcgen. De dienst wordt tweemaal per week gevlogen en wel eenmaal met passagiers en eenmaal met vracht. De belangstelling voor den nieuwen transatlantischen dilnst is zoo groot, dat zich reeds thans honderden hebben opgegeven. EEN TIJGER VALT ZIJN TEMMER AAN. Consternatde werd gewekt in een avondvoor- stelling van een in Budtenzorg s.pelend Cbi- neesch circus, toen tijdens een dressuumum- mer een der tijgers den temmer aanviel en bloedend verwondde aan arm, schouder en borst. De man wist zicb van bet woedende dier te bevrijden en bracht, ondanks de hevig bloedende verwondingen, zijn nummer tot een goed einde. Opneming in het ziekenhuis bleek daarna echter noodzakelijik. Een tweede tegenslag trof het gezelschap denzelfden avond door een val, tengevoige van een misgreep, van een der trapeze-artisten, die ondanks de veiligheidsnetten deerlijk ge wond werd. De weerstoestand van hedienmorgen 7.20 uur: VHissingen: weer: zwaar bewolkt; wind: matig Zuid; temperatuur: 10; minimum hedennadh't: 8; neerslag afgeloopen etmaal 2 m.M. Verwachting gelddg van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: toenemende bewefl- king, geen regen van beteekenis, iets warmer, zwakke tot matige Zuidelij'ke tot Westelijke wind. VERGADERING TWEEDE KAMER. DEN KAAG. De Tweede Kamer kwam he- den, onder voorzitterschap van den heer Mr. J. R. H. van 'Schaik, bijeen. Op voorstel van den voorzitter, werd het verzoek van den heer De Visser betreffende het houden eener inter- pellatie over de door de regeering getroffen maatregelen in verband met den internationa- len toestand, aan de agenda toegevoegd. Aan de orde was verder bet verzoek van den heer Wjjnkoop, tot het richten van vragen (betref fende het aftreden van den minister van Fi nancier de oorzaken en de gevolgen daarvan en speciaal het te volgen beleid. De voorzitter deelde mede, dat de regeering voor zoover hem bekend niet voorne- mens was eigener beweging over dit onder- werp inlichtingen te verschaffen. Hij is van oordeel, dat de Kamer kwalijk het te volgen beleid tot een voorwerp van interpellatie kan maken. Daarom gaf hij den heer 'Wijnkoop in overweging, zijn verzoek tot interpellatie te bepalen tot de oorzaken van het aftreden van den Minister van Financien en de gevol gen daarvan. De heer Wijnkoop liet daarop de betreffen de passage vervallen. De interpellatie zal worden gehouden op Vrijdag 16 Juni a.s. DS. LINGBEEK OVERLEDEN. VOORTHUIZEN. In den afgeloopen nacht is in zijn woning alhier plotseling overleden Ds. G. A. Lang.beek, in den ouderdom van 72 jaar. Hij' was em. prbdikant, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-lid van de Provinciale Staten van Zuidi-Holland. Ds. Lingbeek was van de confessioneele richting. RECHTSZAAK. AMSTERDAM. De rechtbank alhier deed vandaag uitspraak in de strafzaak tegen de beide directeuren C. J. F. M M. en J. C. F. W. van de bank Wdegerinck Muschter Co., verdaeht van verduistering van zeer groote bedragen ten nadeele van verschillende clien- ten van deze bank. Het tekort beliep 2.000.000. De rechtbank veroordeelde M. tot 1 y2 jaar gevangenisstraf (eisch iy2 jaar) door te bren- gen in de bijzondere strafgevangenis te Sche- veningen. Verdadhte W. werd veroordeeld tot 2y2 jaar gevangenisstraf (eiscb 4 jaar). In beide gevallen bracht de rechtbank dte voor loopige hechtends (ad 8 maanden) in mdnde- ning. GAS VERGIFTIGIN G. ZAANDAM. In den afgeloopen nacht is de 81-jarige echtgenoote van den metselaar J. van der Zanen om het leven gekomen, door gasvergiftiging. Gisterenmorgen verrichtte de timnjerman in de woning van Van der Z. eenige werkzaambheden. Jn strijd met de bepalingen verwijderde hij den gasmeter en bracht deze, toen hij klaar was weer op zijn paaits, in de meening dat de aansluiting was herstel'd. Toen de timmerman zich dezen mor- gen weer aan de woning vervoegde en de deur opende met den sleutel die hem daartoe was meegegeven en het huis binnenging, vond hij het echtpaar Van der Zanen tengevoige van j gasvergiftiging bewusteloos te bed liggen. De geneeskundige dienst, die te hulp werd ge- roepen stelde vast, dat de 81-jarige vrouw reeds was overleden. De man, die eveneens 81 jaar was, is in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. SOEST. Hedennacht ongeveer half twee uur is op den rijksweg alhier nabij Hotel Kamplust een ernstig auto-ongeluk voorge- komen, waarbij' 4 personen het leven verloren en 1 zwaar gewond werd. Een twoseater waarin 5 personen gezeten waren, bestuiurd door den heer Bruins uit Amersfoort, is ter plaatse uit de bocht gevlogen en in voile vaart tegen 'n langs den weg staanden boom gebobst. De auto vloog onmiddellijk in brand. Slechts de heer B. slaagde er in zich uit den branden- den wagen te bevrijden en is met zware brand- wondeij, naar het ziekenhuis te Amersfoort overgebracht. Men vreest, dat hij in ieder geval een zijner oogen zal moeten missen. B. verbrandde achter het stuur. De derde passa- gier en 2 vrouwen werden op slag gedood. Omtrent den bestuurder B. wordt meege deeld, dat deze zich des avonds met een vriend' per motor naar Amersfoort had begeven, waar zij een gezaimenlijken vriend bezochten en gedrieen den avond doorbrachten. De identi- ■teit der vrouwen is nog onbekend. Een later bericht meldt: Nader vernemen wij, dat het ongeluk te wij- ten is aan drankmisbruik. De twoseater werd1 bestuurd door den heer J. Brains. Men weet niet zeker uit welke plaats de man afkomstig is, daar het slachtoffer verbrand is en zijn papieren verloren zijn gegaan. Vermoedelijk betreft het bier een inwoner van Utrecht. De namen der twee gedoode vrouwen zijn even eens nog niet bekend. Het vierde slachtoffer is de 34-jarige A. Beekxnan uit Amersfoort. De gewonde is zekere E. Boom uit Amersfoort. Hij heeft een emstige hoofdwonde opgeloopen en is op de plaats van het ongeluk zijn oog kwijtgeraakt. (Zijn toestand is aorgwekkend. VUIEGTERREIN IN LIMBURG. MAASTRICHT. Onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin Mr. Dr. W. G. A. van Sonsbeeck heeft een nieuwe bespreking plaats gehad .betreffende den aanleg van een vliegterrein. in Zuid-Limburg, in de nabijheid van Beek. Deze vergadering werd o.m. bijigewoond door de burgemeesters der gemeenten in Zuid-Ldniburg. Bij de gehouden besprekingen bleek, dat de aanwezige burgemeesters zich in het algemeen konden vereenigen met de opgemaakte foerekening inzake het benoodigde kapitaal en de verdeeling daarvan over de verschiliende lichamen van wie financieele medewerking ds te verwachten. Verwacht wordt, dat vanwege Gedeputeerde Staten zal worden bevorderd, dat door de gemeenteraden een beslissing zal worden ge nomen, inzake het te nemen deel in het aan- deelenkapitaal der op te richten N.V. AANRIJDIN G MET DOODELIJKEN AFLOOP. LEEUWARDEN. Gisterochtend stak de 75-jarige R. van der Lei uit Mumerwoude, die per rijwiel van Palom kwam, den weg over om zich naar de rechterzijde d'aarvan te begeven.: Toen hij' hier bijna was, schrok hij. van het signaal van den stoomtram en zwenkte weer naar links. Door deze manoeuvre kwam hij in- 'aanraking met een juist passeerenden vrachtauto, afkomstig uit Dokkum. Hij werd tegen den grond geslingerd en is met zware verwondingen naar het St. Bonifacius-hospi- taal, alhier, overgebracht. waar hiji hedenoch- tend is overleden. DE BRITSCHE CONCESSIE TE TIENTSIN. TIENTSIN. De Japaneezen hebben hun bedredginig ten uitvoer gebracht en vanochtend de Britsche concessie gebarrdcadeerd. DE MOORD TE KLADNO. PRAAG. De Djiitsche politie heeft een Tsjechische vrouw gearresteerd, die waar schijnlijik de vertrouwde van den pleger van den moord te Kladno is. STRANG TE MOSKOU AANGEKOMEN. MGSKOU. De Engelsche diplomaat Strang is vanochtend hier aangekomen. BRITSCHE AMBASSADEUR HEEFT BESPREKINGEN. TOKIO. De Britsche ambassadeur heeft een bezoek gebracht aan den minister van buiten- landsohe zaken Arita, en de toestand te Tient sin met hem besproken. De minister-president heeft verscheidene uren geconfereerd met Arita en Itagaki. ,,Domei" meldde later dat de ministers heb ben besloten tot een krachitdge politick ten aanzien van de buitenlandsche concessies in China, ook die te Tientsin. DEMOBILISATIE IN SPANJE. MADRID. Franco heeft order gegeven tot demobilisatie van 60.000 mannen, tusschen 17 en 24 Juni. Deze mannen zijn alien van de lichting 1933. Thans zijn 7 van de 15 opgeroe- pen li'Chtdngen gedemobiliseerd. Van Temeuzen: 12 Juni. Nederl. mn. ETON, 230, ledig, Antwerpen. 13 Juni. Nederl. m.s. VLEDDERVEEN, 200, ledig, Antwerpen. Van Sluiskil: 12 Juni. Eng. s.s. HEWORTH, 2855, ledig, Dunston. 13 Juni. Eng. s.s. HETTON, 2723, ledig, New-Castle. Voor Riemen: 12 Juni. Eng. s.s. QUEENS LAND, 1617, kolen, Naw-Oastle. Van Riemen: 13 Juni. Eng. s.s. QUEENS LAND, 1617, ledig, Blyth. Voor Gent: 12 Juni. Eng. s.s. KILREA, 767, stukig., Goole; Nederl. m.s. ZEELAND, 199, oud ijzer, Londen; Eng. s.s. PANDION, 1944, stukg., Glasgow; Noorsch s.s. VESTA, 1310, erts, Fineidei; Eng. s.s. BRITTISCH TOMMY, 1411, olie, Londen; Zweedsch s.s. VaRMDC), 2956, erts, Vesteras. 13 Juni. Eng. m.s. ALOUETTE, 276, ledig, Duinkerken; Zweedsch s.s. ASPEN, 1306, led., Rotterdam; Finsch s.s. POKJANLAHTI, 682, straatkeien, Nijstad; Zweedsch s.s. GUNLOG, 1424, ijzer, Heisingborg; Eng. s.s. BRIGHT- SiIDE, 470, ledig, Londen; N'cx>rsch s.s. JERN- LANiD, 1289, erts, Oxelosund; Eng. s.s. DONA FLORA, 784, ijizerslakken, Immingbam; Duitsch s.s. WEIGHS EL, 1021, ledig, Rotter dam. Van Gent: 12 Juni. Eng. s.s. MALRIX, 702, ijzer, New-Castle; Nederl. m.s. SATURNUS, 200, cement, Shoreham; Deensch s.s. MARX, 1259, ledig, Sunderland; Belg. m.s. FRAN- CTNA, 544, ijzer, Malmo; Eng. s.s. MOOR- TOFT, 875, ijzer, Middlesbrough; Nederl. m.s. JAOOBA, 150, ledig, Venio; Eng. s.s. BLACK- TOFT, 1109, ijzer, Boness; Belg. s.s. YVONNE, 712, stuikg., Goole. 13 Juni. Eng. s.s. KILREA, 767, stukg., Antwerpen; Nederl. m.si. TRIO, 246, ledig, Boom; Eng. s.s. BRIGHTSIDE, 470, ijzer, Londen; Eng. s.s. 'PANDION, 1944, stukg., Antwerpen; Duitsch s.s, SoDERHAM, 1499, ledig, Rotterdam; Eng. s.s. BRITTISCH TOM MY, 1411, ledig, Grangemouth. j

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3