RA^ON 1 VOEftMA^I- de PAUW Predikbeurten DE AAXSLAG OP DE HERTOGIN VAN KENT. TERNEUZEN, 14 JUNI 1939. HOEK. AXEL. RECHTSZAKEN. honderdtal afgevaardigden zich ervan ont- hielden aaruwezig te zijn bij de receptie, dan was dat uitsluitend, omdat zij, of hnn kiezers van Iersehe her.komst waren. In ieder g'eval heeft de bevolking talrijke bewijzen gegeven van geestdrift yoor de vorsten. Het Ibezoek blijtft van groote beteekenis voor de Ameri- kiaansche gevoelens ten gunste van weerstand der vrije naties, die tegenstand wtillen bieden aan alle overiieerschingspogingen. Vincent Lawlor, de verdachte van den aan- slag op de hertogin van Kent, is Dinsdagmor- gen in Westminster voor den recbter ge- bracht. Hij wordt tevens vervolgd voor een dergelijk vergrijp, dat eenige dagen eerder had plaats gehad, toen een vensterruit in het huiis van Lord Harewood verbrijzeld werd. De vervolging zeide, dat Lawlor een Aus- tralier was, die in April in Engeland gekomen was om als assistent-lasscher te werk gesteld te worden op de nieuwe Waterloobrug. Nadat het schot in de nabijheid van de hertogin van Kent gelost was, werd Laiwlor door de poli- tie aangehouden, terwijl hij in het bezit was van een klein kaliber revolver van Duitsche ma'kelij, waarvan loop en lade waren afge- zaagd, zoodat het onmogelijk was er nauw- keurig mee te schieten. Hij was in het bezit van 21 patronen. Op de* revolver van Lawlor waren de adressen van de hertogin van Kent en van de Princess Royal geschreven. De vervolging zeide verder, dat Lawlor ver- klaard had de revolver van een broer in Aus tralia te hebben gekregen. Hiji had er een stuik van afgezaagd, omdat hij ze bij zich wilde houden, uit vrees, dat ze gestolen zou worden. Het wapen zat vastgeklemd en toen hij het wilde bevrijden, terwijl hij zich op Bel- grave Square, in de buurt van de woning van de hertogin van Kent, bevond, ging het schot af. Lawlor vertelde nog, dat hij het wapen ook bij zich gedragen had, toen hij een bezoek bracht aan Buckingham Palace en Windsor. Hij wilde hertogen en koningen zien. Nadat eenige politieagenten als getuigen gehoord waren, werd Lawlor op beide aan- klachten naar de Old Baily verwezen. NIEUWE LOCOMOTIEVEN OP DE LIJN BRUSSEL—OOSTENDE. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt Maandag hebben een paar igoed geslaagde proefritten plaats gevonden op de spoorlijn BrusselOostende met een nieuwe locomo- tief van het type ..Atlantic" gebouwd in Beligie. Deize locomotief kan een kracht van 2200 paarden ontwikkelen en met een sleep van vijf groote metal en wagens het 92 km. lange traject Brussel.Brugge in 46 minuten afleggen. Tusschen Gent en Brugge werd een maxrmum-snelheid bereikt van 155 km per uur. Over den afstand BrusselOostende (122 km.) deed de Atlamtictrein slechts 57 minuten. Vijf andere locomotieven van het- zelfde type zijn thans in aanbouw. Onmid- dellijk na hun ingebruikneming zal de dienst- regeling op de lijn BrusselOostende grondig worden gewijzigd. HITLER TE WEENEN. Hitler is Zaterdag onverwacht per vliegtuig te Weenen aamgekomen, waar hij 's avonds de premiere van Richard Strauss' opera Frie- denstag bijwoonde, aldus de correspondent van de Times aldaar. Hitler heeft zich na de operavoorstelling met den oomponist Richard Strauss naar kasteel Conenzel in de buurt van Weenen be- geven, waar een banket werd aangerieht ter gelegenheid van den 75-sten verjaardag van Strauss. Zondagmiddag heeft hij een bezoek gebracht aan den Hofburg. Des avonds woonde hij een voorsiteHing bij in het 'Burgtheater. Een historisch stuk, waarin de vemedering van den Duitschen keizer Hendriik IV en zijn gang naar Canossa behandeld! werden, werd voor dezen avond vervangen door een burleske comedie. Zondag liield Hitler eenige besprekingen. Naar men gelooft zal Hitler gedurende zijn verblijf in Weenen veel tijd Wij den aan den oeconomischen wederopbouw van Slowakije. Deze wederopbouw zou onder Duitsche leiding reeds snel voortgang maken. Sedert Donder- dag vertoeft een Duiitsche delegatie te Bratis lava om te onderhandelen over een tarieven- en handelsovereenkomsit met Slowakije. Ver- scheidene led'en van de Duitsche en van de Slowaaksche delegatie kwamen gedurende het weekeinde naar Weeijen. DE WUN VOOR EEN OFFICIEEL BANKET TE NANKING VERGIFTIGD. Naar Domei .uit Tokio meldt, is daar groot opzien igewekt door een bericht uit Nanking, voigens hetwelk Liang Hoeng Tsji, voorzitter van den uitvoerenden Joean en andere hoog- gaplaatiste officieele personen van de nieuwe Nanking-regeering, benevens een aantal pro- minente Japanners, onder wie Tomesaboero Sjimitsoe, de vice-minister van buitenlandsche zaken, lichtelijlk vergiftigd zijn aan een ban ket. Diit banket werd gehouden ter ©ere van Sjimitsoe. Ruim 25 bekende Japansche en Ghineeische officieele personen dronken bij den aanvang van het diner, Zaterdagavond, op elkanders gezondheid met laotisioe, een Chi- neaschen wijn, welke door anti-Japansche Ohineezen vergiftigd was. Later werden zij ziek onder bepaalde verigifti,gin,gsverschijn- selen. Het desbetreffenid bericht voegt hieraan toe, dat de vergifttgden, dank zij tijidig medisch ingrijpen, voor het aanbreken van den morgen hersteld waren. De politie heeft een1 persoon gearresteerd, die er van verdacht wordt, de leider te zijn van een bende anti-Japansche Chineezen en die den aanslag zou hebben gepleegd. TSJECHISCHE VERONTWAARDIGING OVER DE DUITSCHE REACTIE OP DEN MOORD TE KLADNO. De moord op den Tsjechischen politieman te Nachod. De correspondent van de Times te Praag meldt: JarosJav Muller, een Tsjechisch politie- beambte, is Zaterdagmorgen in het stadje Nachod in het Noord-Oosten van Bohemen door Duitsche polibie doodgeschoten. Een af- deeling Duitsche politie, welke dienst heeft gedaan in Spanje, werd de vorige week naar Nachod gezonden om een einde te maken aan de onrust onder de Tsjedhische textieiarbei- ders. Zaterdagmorgen bracht een groep van deze politie het stadje in beroering door scho- ten in de lucht te lossen. Voorts traohtten zij een synagoge binnen te dringen. De Tsjechi- sche politie trok zdteh terug in haar kazernes, maar een van de Duitschers sloeg een ruit in -fen doodde Muller met drie schoten, terwijl hij op zijn bed lag. In een officieele mededeeling van het Duit sche Nieuiwsbureau werd Muller's dood voor- gesteld als het gevolg van een botsing tus schen Duitschers en Tsjeehen. Naar gemeld wordt, heeft de rijksprotector een streng onderzoek door de gemengde oom- missie gelast. Het incident te Kladno. In Kladnq wordt door een commissie van de nationale eenheidspartij! -een onafhanikelijk onderzoek lingesteld naar den dood van Wil- helm Kniest, den Duitschen politiebeambte, wiens lijik Donderdagmorgen op straat werd gevonden. De Rijksprotector heeft, zooals men weet, aangekonddgd, dat geen verdere straf- fen zullen worden opgelegd aan de gemeente, waar intusischen de heffing van de boete reeds is bagonnen. Hoewel de Tsjechische pers niet meer mag publiceeren dan bet officieele verslag van de gebeurtenissen te Kladno, wijzen de hoofd- artdkelen op een gevoel van verontwaardiging over het feit, dat de Duitschers zonder het geringste bewijs aannemen, dat de moord een daad van Tsjechiisch terrorisme was. De eer- bewijzen voor den doode, de kraais van Hitler en de straffen, welke aan Kladno zijn opge legd, hebben een geibeurtenis, welke nog in ge- heimzdnnigheid is gehuld, tot een politiek feit gemaakt, aldus redeneert men. Als dat de al- gemeene politiek van de Duitschers wordt, kunnen de Duitsch-Tsjechische betrekkingen nooit verbeteren. Naar verluidt heeft Chvalkowsky, de Tsje chische gezant te Berlijn, geprotesteerd tegen de wijze waarop de Duitschers het incident van Kladno hebben behandeld. Verdachtmakingen betreffende corruptie, welke in Duitsche kringen ten nadeele van Adolf Hruby, den leider van de nationale een heidspartij, zijn geuit, worden krachtig ver- worpen in een ver.klaring, welke door de pers- afdeeling van de nationale eenheidispartij is gepubliceerd. Hruby overweegt een aanklacht in te dienen tegen een medewerker van „Der Neue Tag", die in dat blad een „vergissing van den secretaris van Hruby" uitlegde als een poging tot omkooperij. De wijze waarop de Duitschers in Kladno zijn opgetreden, heeft na de vemietiging van de onafhankelijikheid der Tsjeehen opnieuw een soherp licht geworpen op de grieven der Duitschers tegen hun eigen behandeling door het vredesverdrag van Versailles en op de vraag, hoe dat vredesverdrag er zou hebben uitgezien, indien zij in den wereldoorlog niet de verslagenen doch de overwinnaars waren geweest. Waarbij men zich dan nog kan her- inneren, dat die inlijving en die behandeling hebben plaats gehad na een verklaring van Hitler, dat hij na de inlijving van Sudetenland geen territoriale uitbreiding in Europa en in het geheel geen Tsjeehen begeerde. Een gevaarlijk inbreker van den moord verdacht. Voigens het Tsjechische telegraaf agents chap wordt een gevaarlijke inbreker, Joseph Cesak genaamd, verdacht den moord op wachtmees- ter Kniest te Kladno .te hebben gepleegd. Het signalamerit van Cesak wordt gepubli ceerd met het verzoek hem te arresteeren en zijn arrestatie te melden aan den gendarmerie- post te Kladno. In ver.band met de gebeurtenissen in Bohe men en Moravie wordt door het Poolsche persagentschap een weer toenemen gemeld van het illegale overschrijden der Poolsche grens door Tsjeehen, vooral oud-officieren. De Tsjechische vluchtelingen vertellen, dat groote gisting heerscht onder het Tsjechische volk. dat zich organiseert in geheime vereeni- gingen om te strijden tegen de Duitsche be- zetting. ,,Van protectoraat naar inlijving". Onder den titel „Van protectoraat naar in lijving" pubiiceert de Intransigeant een ver klaring van Otsusky, den Tsjecho-iSlowaak- schen gezant te Parij.s, waarin deze wijst op de viuanderingen, die zich de laatste weken in zijn land hebben voltrokiken. Hij wees er op, dat het Tsjecho-Slowaak- sche personeel geleidelijk door Duitsch perso- neel wordt vervangen. Bovendien hebben de laatste zes weken belangrijike requisities plaats gevonden. Men heeft van alles weggehaald, ijzeren nekken, metaal, granen, vee, suiker, hout, om het naar Duitschland te brengen. De bevolking is van dag tot dag meer op rantsoen gesteld. Unnen is moeidijk verkrijg- baar geworden en wanneer men het vindt, moet er twee of driemaal zooveel voor betaald worden als voor de bezetting. Wat echter voigens Osusky het ergste is, dat men het nationale gevoel heeft aangetast. Op de scholen zijn Duitsche boeken inige- voerd, die in strijid met de historische waar- heid zij.n en waarin geze-gd wordt, dat de Tsjecbo-Slowaaksche natie geen natie is, doch wel een deel van de levensruimte van het Duit sche rijk. De Tsjechische patriottische littera- tuur wordt geweerd. Tenslotte heeft ook de Zondag door Frank gehouden rede de oogen der Tsjeehen geopend. Deze zeide: „Gij hebt geen recht meer op on afhankelijikheid. Gij zijt 4>estemd om uw bij- drage te leveren en te werken voor het groote Duitsche rijk". Dit aldus Osusky zal het Tsjechische volk, dat zijn onafhankelijk- heid' lief heeft, nooit aanvaarden. ITAUJAANSOHE LUCHTMACHT IN SPANJE OMVATTE 6000 MAN. Er zijn thans officieele gegevens bekend gemaakt over de medewerking van de Ita- liaansiche luchtmacht tijdens den gpaanschen burgeroorlog. Stefani geeft hiervan het vol- gende overzicht: Het militaire personeel dat aan de campag- ne deelnam bedroeg bijna 6000 personen, het civiele personeel ruim 300 personen. De lucht macht voerde 87.000 vluchten uit en wierp 12 millioen kg ontplofibare stoffen uit. Zij trof 224 „roode" schepen, haalde 900 vliegtuigen neer en vernielde 40 toestellen op vliegvelden. Het aantal neergehaalde Italiaansche toestel len bedroeg 86. Het personeel dat gedurende de krijgsverrichtingen is bezweken bedroeg 175 en dat der gewonden 192.. 'Minister Cerrano Suner en de leden van de Spaansche militaire missie zijn Zaterdag door Mussolini op het Palazzo Venezia ontvangen. Tevens waren bij de ontvangst tegenwoordig de Spaansche ambassadeur bij het Quirinaal, de Italiaansche ambassadeur te Burgos, de onderminister van oorlog en marine, Pariani en Gavagnari en de chef van den staf van de fascistische militai, generaal Russo. De Italiaansche pers bericht, dat graaf Ciano zich einde Juni naar Spanje zal bege- ven, tenednde het bezoek van den Spaanschen minister van binnenlandsche zaken aan Rome te beantwoorden. Mussolini heeft Zaterdag hooge decoraties verleend aan de generaals Bastioo, Bergon- zoli en Gambara, die de Italiaansche legioen- soldaten in Spanje hebben aangevoerd. DE BRITSOHE OONCESSIE TE TIENTSIN VANDAAG GEISOLEERD. Minister Butler heeft, meldt de N. R. Crt., in het .Engelsche Lagerhuis een overzicht ge geven van .de feiten die tot de afkondiging van een blokkade door de Japanners geleid hebben. Hij. zeide, dat de vier Chineezen den Engelschen consul hadden meegedeeld, dat zij onschuldig waren en dat de Japansche politie hen onder pressie en mishandelingen een ver klaring had afgeperst, die zij dadelijk hadden herroepen, toen zij weer in de concessie waren aangeland. Onder die omstandigheden had de Engelsche consul het niet raadzaam geacht de menschen zonder nader bewijs van hun schuld aan de Japanners uit te leveren. Deze verklaring was door de Japansche autoritei- ten onvoldoende geacht en nadat hun eisch tot uitlevering nogmaals was afgewezen was de aankondiging van de blokkade der buiten landsche concessies gevolgd. De minister er- kende dat de toestand emstig was, maar hij hoopte dat door nadere besprekingen alsnog een oplossing kon worden bereikt. De .labourafgevaardigde Noel Baker ver- zocht de regeering den Japanners duidelijk te maken, dat wanneer zij hun actie tegen de international© concessie voortzetten, dit de ernstigste gevolgen voor hen met zich mee zou brengen. Butler antwoordde dat de Japansche autoriteiten op de hoogte gebracht waren van de houding der Britsche regeering. Op een vraag van Bellinger (arb.partij) of de regeering niet kon verklaren een blokkade van de concessie niet te zullen dulden, ant woordde Butler nog eens, dat de onderhande- lingen nog aan den gang zijn. ■Japan wenscht geen gemengde commissie. Politieke waarnemers te Tokio hebben, naar Domei meldt, het Britsche voorstel tot het instellen van een gemengde commissie voor de regeling van het geschil inzake Tientsin onaanvaardbaar genoemd. Het Brit sche voorstel zoo zegt men, is nutteloos, tenzij Engeland den nieuwen toestand in China be- grijpt en oprecht iblijk geeft van den wil; met Japan samen te werken voor de beoogde ves- tiging van een nieuwe orde in het Verre Oosten. De Britten te Tientsin hebben besloten met vastberadenheid de Japansche blokkade van de concessie te verdragen. De toestand is ernstig, doch in de concessie voelt men meer woede dan vrees. Afdeelingen infanterie van het Britsche leger patrouilleeren in vracht- auto's langs de grenzen van de concessie. Wat zijn de diepere bedoelingen van de Japanners te Tientsin? Indien men slechts een goede reden zou kunnen vinden, waarop Japan een openlijke breuk met Groot-iBritannie zou wenschen, zou men thans meenen dat dit de bedoeling is, aldus begint een ibeschouwing, welke de Man chester Guardian wijdt aan de spanning welke thans tusschen Engeland en Japan bestaat. Einde vorig jaar waren wij er aan gewend geraakt evenals trouwens de Amerikanen en de Franschen dat onze commercieele belangen werden geschaad, onze onderdanen mishandeld en onze oorlogsschepen beschoten en gebombardeerd. Wij waren er aan gewend geraakt dat de officieele protesten met een glimlach van de hand gewezen werden en dat officieele stappen van de regeering zonder antwoord bleven. Dit jaar en in het bijzonder den laatsten tijd hebben de incidenten een scherperen an meer aggressieven kant gekre gen en zij zijn meer in het bijzonder tegen Groot Britannie gericht en niet tegen Frank- rij,k en de Vereenigde Staten. Het blad brengt dan de aanhouding van het Britsche passa- 'giersschip Ranpura door 'n Japanschen krui- ser in herinnering, alsmede de arrestatie van den Britschen mihtairen attache Spear, later gevolgd door (de arrestatie van den inmiddels weer in vrijheid gestelden luitenant Cooper. Spear wordt ondanks krachtdge Britsche pro testen nog steeds gevangen gehouden. Voorts wordt herinnerd aan het geval Tinkler te Sjanghai. Dit waren echter allemaal nog in cidenten. Te Tientsin ligt het geval anders. Daar trachten de Japansche autoriteiten na rijp beraad officieel de Britsche concessie door middel van een blokkade tot overgave en in- williging van de Japansche eischen te dwin- gen. De Japanners schijnen de Britsche wei- gering niet te kunnen begrijpen en beklagen zich over het feit dat de Britsche politie niet wil samenwerken „om de orde te bewaren". De Japanners hebben echter aldus de Man chester Guardian diepere bedoelingen dan de uitlevering van eenige Chineezen; te Tient sin wordt voor meer dan 550 millioen dollar aan zilver, toebehoorend aan de centrale Chi- neesche regeering, in buitenlandsche foan'ken bewaard. Deze bank en weigeren de munt van de door de Japanners in het hezetten gebied opgerichte Federal reserve bank te erkennen en buitenlandsch geld voor het geld van deze Japansche bank an te wisselen. (Over de bedoeling van de Japanners met hun huidige tactiek schrijft het blad, dat de Japanners al eerder gedreigd hebben met een beleg van de concessies en dat het er thans veel van weg heeft dat zij de dreigementen ten uitvoer zullen brengen in de hoop dat wanneer handel en verkeer worden stilgelegd en de bewegingen van de bewoners worden beperkt de Engelschen en Franschen zullen toegeven aan de Japansche verlangens. Ten slotte vraagt het blad zich af .waarom de Ja panners zoo optreden en of dit inderdaad alleen het gevolg is van de anti-Britsche ge voelens, die in de kringen van het Japansche leger en de Japansche jongeren leven; of wil Japan alleen maar een afleiding hebben om de mislukking in China te verhullen? Als an dere mogelijkheden noemt het blad een zekere vergoeding aan Duitschland voor de weige- ring om toe te treden tot het verbond van de as, door een campagne van speldeprikken in het Verre Oosten te voeren. Of heeft de poli tiek van verzoening van Chamberlain bij de Japansche leiders de meening te doen ontstaan dat Groot-Britannie werkelijk door bedreigin- gen uit China verdreven kan worden? DE GETROFFEN MAATREGELEN TE KLADNO GEDEFLTELIJK INGETROKKEN Officieel is te Praag medegedeeld, dat aan- gezien de orde en de rust te Kladno na tal rijke arrestaties niet langer bedreigd worden, het bevel om des nachts de deuren en ven- sters gesloten te houden is ingetrokken. Ook kunnen de scholen weer openen. Eir is geen enkel communique gepubliceerd over de resultaten van het onderzoek. Radio Praag riep gisteren het signalement om van den beroepsinbreker Klinsky, die ver dacht wordt van den moord te Kladno. Kmderhandtaschje, W. Volkrijk, Dekker- straat 34. Zilveren kinderarmband, D. Kroes, Schepen- dijk E 17. Rijwielbelastingmerk, J. Bogaert, Van Steen- bergenlaan 39. Bruin laag kinderschoentje, B. van Fraeijen- hove, Schoollaan 19. .Sleutel van rijwielslot, A. de Bruijne, Dahlia- straat 19. Handschoen, L. Steketee, Tholensstraat 116. iKanarievogel, A. Lvan Duijsse, Donze- Visserstraat 114. Roepduifje, L. Oppeneer, Tuinpad 12. Rijwielbelastingmerk, A. M. Verpoorte, Veldstraat 5. Badpak en handdoek, De Fouw, Steen- kamplaan 66. Rozenkrans, Motorkap, Sierspeld en een zwart gehaakt taschje met ritsslulting, Bur. van Politie. dassen soepel en kreukvrij 25 .vastgestelde verkoopsprijs: Alleen bij TERNEUZEN (Ingez. Med.) GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier maakt bekend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn, aan de daarachter vermelde adressen. Rijwielbelastingmerk, P. Millenaar, Stroo- dorp 68, Westdorpe. Een paar klompen en sokken, S. Verlinde, Axelschestraajt 62. Portemonnaie met inhoud, P. Joosse, Donze- Visserstraat 69. Portemonnaie met inhoud, J. Deij, Lange- straat 84, Hoek. Portemonnaie met inhoud, J. J. van Dronge- len, Langestraat 52, Hoek. Spatlap van rijwiel, J. de Doelder, N. J. Hartestraat 4. Speeigoedhamertje, A. de Vos, Schoolv/. 29. Dameshandschoen, M. van der Hoofd, Deliestraat 7. „ZONNESTRAAU" JUBILEERT. In Augustus a.s. zal het 12% jaar geleden zijn, dat met het ,,Zonmesitraal"-wer\k werd aangevangen. Zooals men weet, stelt de Vereeniging ,,Zonnestraal" zich ten doel de verpleging van tuberculoselijders van alle gezindten en uit geheel ons land en staat bij deze verpleging de behandeling met arbeids-therapie op den voorgrond. In Februari 1926 werd hiermede betgonnen met een 16-tal patieniten; een groote moderne inrichting met werkplaatsen werd gebouwd en het aantal plaatsen in de innichting werd gaandeweg opgevoerd tot ruim 180. In 1938 vonden niet minder dan 328 patienten in ,,Zon- nestraal" verpleging. De adhterliggende eeuw gaf dus wel een enorme groei van dit mooie werk in dienst van tuberculosebestrijr ding te zien. Dit iwas mogelijk dank zij de aigemeene offervaardigheid, die in geheel ons land en door alle kringen der bevolking voor dit werk werd betoond, vooral wel op de jaar- lijksche ,,Zonnestraal"-dagen. De sanatoria genieten geen subsidie en zoo is ,,Zonnesitraal" ook wel aangewezen op de publdeke offer vaardigheid. Zaterdag, 17 Juni a.s., zal in deze gemeente de jaarlijiksche ,,Zonnestraal"-dag worden gehouden. Het Comite voor de collecte ver- trouwt ook nu weer op de sympathieke vrij- gevigheid der ingezetenen, ook vroeger me- nigmaal voor dit doel betoond. Het hoopt van harte, dat deze offerdag voor ,,Zonnestraal" speeiaal moge staan in het teeken van het 12%-jarig jubileum, m.a.w., dat de giften rijkelijk mogen vloeien en het resultaat der collecte de bijzondere waardeering van het publiek moge vertolken voor het nuttige werk van ,,Zonnestraal". VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING, ENZ. De Minister van Staat, Minister van Finan- cien a.i., maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks Schatkist is ontvangen wegens: te weindg betaalde invoerrechten bij, den ontvan- ger der invoerrechten te Sluis f 50 te weinig betaalde belasting (zonder nadere aanduiding) bijl den inspecteur dfer directe belastingen te Terneuzen f 70. AUTOBUS VUIEGT TEGEN EEN BOOM. Toen de autobus van den dienst Sas van GentWestdorpeHulst Maandagmiddag on der Absdale het kruispunt van den weg Sint JansteenSummer 8 gepasseerd was, brak, voigens het D. v. N. Br. en Zld., een veer- bout, waardoor de vooras achteruit schoof en de chauffeur J. Dhert uit Zuiddorpe de macht over het stuur kwijtraakte. Daardoor vloog de auto tegen een boom en werd de bus zoo- da.nig" vernielcl, dat o.m. de rechter kant van de carosserie geheel van den wagen gerukt werd. Van de inzittenden werd de landbou- wer A. Heyens uit Drieschouwen het ergst getroffen. Hij' liep een schedelbasisfraotuur op, terwijl de overige passagiers de wed. Van Dorselaer uit Absdale, de landbouwer A. Ba- Beoke uit Westdorpe en de chauffeur slechts licht gewond werden. Beide laatstgenoemden hadden enkele lichte kmeuzingen bekomen, de beide eerstgenoemden iwerden naar bet R. K. Liefdehuis vervoerd. De wed. Dorselaer kon, na verbonden te zijn huiswaarts keeren. De toestand van den landbouwer Heyens was Maandagavond naar omstandigheden redelijk wel. Door de marechaussee te Hulst en later door de verkeerspolitie werd een onderzoek ingesteld. SLAOHTOFFERS VAN DE VLIEGRAMP TE VLISSINGEN TER AARDE BESTELD. Dinsdagmiddag is tweemaal een droeve stoet naar de Noorderbegraafplaats getrok- ken, beide malen om een islachtoffer van het vliegongeluk van Zaterdag j.l. ter aarde te foestellen. In het begin van den middag was het de 19-jarige leerling-vlieger Remy van Tijen, die vanaf de ouderlijke woning aan den Boulevard Bankert naar zijn laatste rustplaats werd ge bracht, later op den middag was het de 26- jarige Ad. de Visser, rijkshavenmeester van Haamstede, die van uit de woning van zijn ouders aan de Kleine Markt de laatste tocht door de stad maakte. Beide keeren was er een enorme belang- stelling op het kerkhof. De eerste rnaal werden opgemerkt de bur- gemeester, de inspecteur voor de opleiding van verkeersvliegers, de heer iSteensma, de directeur van de luchtvaartschool, de heer Schmidt Crans, vertegenwoordigers van de R.H.B.S., van de De Ruyterschool en van die voor de verkeersvliegers. De tweede maal waren de burgemeester en de heer Schmidt Crans weer aanwezig en verder o.a. fie bur gemeester van Haamstede, jhr. Roell, ver tegenwoordigers van de K.L.M., van de Ver eeniging voor luchtvaart, van de Walchersche Zweefvliegclub (deze beide vereenigingen waren ook ibij den uitvaart van Van Tijen), en velen uit de korfibalwereld, o.a. de mede- leden van het Dagel. bestuur van den Korf- balbond en afgevaardigden van verschillende korfbalvereenigingen. Bij de eerste plechtigheid was het Ds. J. S. 'Hartjes, Herv. predlkant te Vlissingen, die verzocht aan de groeve niet te spreken en daarom zelf zich beperkte tot het bidden van het Onze Vader. Ir. H. W. van Tijen heeft, nadat bloemen in het graf waren gestrooid en de talrijke kran- sen en bloemstukken waren neergelegd, diep bewogen aan alien dank gebracht voor de laatste eer zijn diepbetreurden zoon be"yvezen. Ook bij de ibegrafeni® van De Visser waren zeer veel bloemen aanwezig en die der ver schillende korfbalorganisaties werden aan den lijkibaar vooruit gedragen. Toen ook dit tweede slachtoffer aan den schoot der aarde was toevertrouwd, vlak naast het stoffelijk overschot van Van Tijen, heeft Ds. F. J. Fop, Ned. Herv. predlkant te Delft, gebeden en daarna ook gevraagd het spreken aan hem over te laten. Hij schetste het diep treurige van het gebeurde op Zater dag. Heel Nederland was er door geschokt, maar hoeveel meer is dit het geval met de nabestaanden. Spr. schetste hoe diep ge troffen de jeugdige echtgenoote van De Vis ser is, om ook woorden van deemis te spreken met zijn moeder en zuster en met alien, die hen zoo lief hadden. Spr. verzocht namens de moeder te gevoelen, dat haar zoon ging zoo als Jesus voigens de schrift den dood inging, maar hij verzocht ook ieder, die bidden kan dit te doen voor de drie jonge mannen, die op het strand te Vlissingen zoo ongelukkig aan hun einde zijn gekomen. Nadat ook nu vele bloemen in het graf waren gestrooid, heeft een broer van De Visser's moeder met enkele woorden dank gebracht aan alle aanwezigen en woorden van deelneming en troost tot zijn zuster en de haren. Stemming gemeenteraad. De Dinsdag gehouden stemming voor den gemeenteraad had den volgenden uitslag: Uitgebracht 1498 stemmen. Van onwaarde 74. Geldige stemmen 1424. Lijst 1 (St. Geref.) 214 stemmen; gekozen de heer J. A. Meertens. Lijst 2 (Ohr. Hist.) 270 stemmen; gekozen de heer D. J. Jansen. Lijst 3 (S.D.A.P.) 296 stemmen; gekozen de heeren J. den Hamer en J. W. Dusebout. Lijst 4 (vrije lijst) 183 stemmen; gekozen de heer A. Meertens. Lijst 5 (Anti-Rev.) 234 stemmen; gekozen de heer J. de Putter Szn. Lijst 6 (iLiberale lijst) 227 stemmen; ge kozen de heer F. J. Dees. Benoeming wijkverpleegster. In de vacature van wijkverpleegster in dienst van de vereeniging ,,Het Groene Kruis" alhier, is voorzien door de benoeming van Zr H. J. van der Klooster, thans werkzaam als particulier verpleegster in het ziekenhuis aan de Coolsingel te Rotterdam. Voorbereidlng collecte Zilveren jubileum „Groene Kruis". Door een uit leden dezer vereeniging ge- vormde commissie ter voorbereidlng van de herdenking van dit feit zijn de noodige maat- regelen getoffen om de collecte onder de in gezetenen te doen slagen. Huis aan huis zijn in de geheele gemeente eirculaires bezorgd en de commissie vergaderde onder voorzitter- schap van den heer A. Th. 't Gilde, in tegen- woordighetid van een 30-tal jongedames (leden van hiervoor in aanmerking komende ver eenigingen), in de Chr. lagere landbouw- school, om de wijken in te deelen, opdat deze nog in Juni kunnen worden afgewerkt. De bedoeling is een bedrag in contanten bijeen te krijgen, hetwelk in een speciale daar- voor te beleggen feestvergadering in couvert aan het bestuur zal worden aangeboden, deels bestemd voor de t.b.c.-bestrijding, welke zeer veel geld vordert, deels voor de aigemeene kas der vereeniging. Niemand onder de bur- gerij. ibehoeft zich dus ongerust te maken, dat ook maar een cent van deze collecte aan ,,feestvieren" zal worden besteed. De middelen daarvoor zal de commissie t.z.t. op andere wijze weten te vinden. Dat deze collecte in de aigemeene igunst en be- langstellmg van, de burgerij wordt aanbe- volen, behoeft geen verder betoog. Daarvoor is het Groene Kruis" teveel kind in huis. Ieder steune dus deze bij uitstek philantropi- sche zaafe- dus metterdaad. Als penningmeester is aan de commissie toegevoegd de heer A. P. le Feber, de secre taris der vereeniging, terwijl door den heer J. A. Slijpen het secretariaat wordt waarge- nomen. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. Hedenavond 6.30 u. (in plaats van Donderdag) Ds. W. Baaij, van Tholen. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 13 Juni 1939. C. P. R., oud 22 j. en P. M. R., oud 24 j., dienstbode, beiden wonende te Groede, hadden zich te verantwoorden wegens ibeleediging van I. P. J. de Bruijne te Groede op 7 Mei 1.1. Eisch: voor ieder 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. J. R., oud 19 j., arbeidster en P. R., oud 23 j., dienstbode, beiden te Groede, verdacht van ibeleediging van A. J. Fiersen en J. C. Faas te Groede in de maand Mei 1939. Eisch: voor ieder 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: 5 boete of 3 dagen hechtenis. P. H. E., oud 29 j., autohandelaar te Axel, was verdacht van valsohheid in gesdhrifte. Hij heeft n.l. in den zomer van 1938 een na- tionaliteitsbewijs voor een automobiel ver- valscht, door daarin het woord „vier" aan- gevende het cylinderaantal van die automo biel, valschelijk te veranderen in ,,zes", zulks met het oogmerk om dat aldus vervalschte nationaliteitsbewijs als echt te gebruiken of door anderen te doen gebruiken, terwijl uit dat gebruik eeniig nadeel kon ontstaan. Eisch: ,f 40 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraakf 30 boete of 15 dagen hechtenis.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2