Landbouwberichten Gemengde Berichten FeuilSeton-vertellingen Pluimvee-Rubriek HET ONDERZOEK NAAR HET GEREURDE TE KLADNO. BRABANTSCHE BRIEVEN, OVER EIWIT IN HET VOER VOOR KUIKENS. o bezoek gebracht aan staatssecretaris Frank om mede te deelen, dat de Tsjechische regee ring den moord te Kladno betreurt en alles zal doen om de daders te vinden en te be- straffen. De over het algemeen goed ingelichte cor- respondlentie Dienst aus Deutscbland merkt ten aanzien van den moo rid te Kladno op, dat men vastbesloten is dergelijke excessen met alle middelen tegen te gaan. Het incident zelf wordt echter in Duitschland als een op zich zelf staand geval beoordeeld, en van het krachtige ingrijpen wordt een algemeene ont- spanning gehoopt. IHet onderzoek der Duitsche autoriteiten naar den moord op den Duitschen politieman heeft echter nog geen iresultaat opgeleverd. Eveniwel heeft de Duitsche politie, volgens Havas, Zaterdagnacht 150 personen gearres- teerd, waaronder een plaatselijke redacteur van de Cec'ke Slovo, het orgaan der oude partij van Benesj, alsmede verscheidene ad- vocaten, artsen en financiers. Voorts heeft de politie een huiszoeking gedaan bij, het secretariaat van de nationale solidariteit te Kladno. De bevolking zag met bezorgdheid den ge- stelden termijn voor de oipsporing der moor- denaars voorbijgaan. Sommige winkels zijn gesloten. De straten zijn verlaten. De be- woners vermijden de plek van de misdaad, waar een enorm bloemstuk is geplaatst, dat geflamkeerd wordt door twee soldaten. Zaterdag hebben zich op straat eenige in- cidenten voorgedaan. De soldaten noodzaak- ten de voorbijgangers hun hoed af te nemen. Zaterdagnacht kon men schoten hooren, er werd n.l. geschoten op open ramen. De Duitsche chef van het district Kladno heeft bepaald, dat de boete van 500.000 kro nen welke aan de stad is opgelegd, eenerzijdis voor 80 procent door de Joden en anderzijds voor 20 procent door de aanhangers van Benesj foetaald moet worden. Op aanwijzing van de moordenaars staat thans een belooning van 150.000 kronen. De Oberlandsrat van het district Kladno heeft tot de commissi?, welke door de natio nale solidariteit naar de stad gezonden is verklaard, dat de bevolking zich geen reken- schap geeft van den ernst der situatie. Ar- beiders zouden Tsjechische liedjes gezongen hebben in de cafe's. De Oberlandsrat heeft daarom de sluiting van alle cafe's te Kladno gelast, en den verkoop van sterken drank verboden. Tijdens de begrafenis van den Duitschen politiebeamtote Wilhelm Kniest, die te Kladno is vermoord, heeft zich naar Havas meldt een incident voorgedaan. Een Tsjech reed in zijn auto dwars door de begrafenisstoet heen. Daar hij bovendien niet zijn hoed afnam, werd hij op den grond geworpen, geslagen en ge- schopt. Zijn auto werd door de Duitsche autoriteiten in beslag genomen en hijzelf ge- arresteerd. De lijkkist van Kniest, bedekt met de hakenkruisviag, werd op het Wilsonplein door de Duitsche minderheid van het stadje, welke 500 personen telt op een bevolking van bijna 20.000 zielen, begroet. De Tsjechische bevol king was bij de begrafenis niet aanwezig. In de gemeenten rond Kladno zijn tallooze huiszoekingen verrieht door het Duitsche leger en de politie. Het Duitsche NieuwSbureau meldt uit Praag In verband met de na den moord op den hoofdwachtmeester der Duitsche politie ge- troffen maatregelen, is het politiedistrict Kladno een geldboete ten bedrage van 50.000 Rim. opgelegd. De Oberlanidrat van Kladno heeft instructie gekregen bij het innen van deze boete zoo min mogelijk de Tsjechische arbeiders te belasten. Voor de opsporing van den dader heeft de Tsjechische regeering bovendien een belooning ten bedrage van 50.000 kronen uitgeschreven. De Vrijdagmorgen ten uitvoer gelegde sec- tie op het iijk van het slachtoffer heeft uitge- wezen, dat Kniest door ten minste twee daders is vermoord. Het lijk vertoont een acht tot negen mm groote, cirkelvormige ope- ning van een inkomend schot boven de boven- lip. De kagel had een koperen mantel, en was van een kaliber van 9 mm. Het schot heeft den onmiddellijken dood van den hoofdwachtmeester ten gevolge ge- had. Een tiweede verwonding is aan de hand gevonden, waar een kogel bij de duim in het weeke gedeelte is binnengedrongen en aan de rugzijde van de hand weer uitgetreden i-s, Deze verwonding is veroorzaakt door een 6 mm-projectiel. De verwondingen doen ver- onderstellen, dat Kniest in het geheel geen tegenstand heeft kunnen bieden. De wonden en de schotkanalen wijzen erop, dat de scho ten uit de verte .gelost zijn. Havas meldt nog, dat het 9 mm-kaliber in Bohemen en Moravie ongebruikelijk is, aan- gezien het in Tsjecho-iSlowakije was verboden. Voorts meldt 'Havas, dat de leden van het gemeente'bestuur geinterneerd zijn. WAT DUITSCHLAND VAN EEN ZWENKJNG VAN LONDEN ZOU VERWACHTEN. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn telefoneerde Zaterdagavond Op de vraag of Duitschland door eenige officieele verklaring of door een redevoering van een regeeringspersoon eerlang op de be- kende verklaringen van Chamberlain, Hali fax of Stanley, welke op een neiging tot toe- nadering tot Duitschland schijnen te wijzen, zal antwoorden, wordt hier ontkennend ge- antwoord. Het zal voorshands blijven bij. hetgeen in de bladen is gezegd: laat eerst daden zien. Indien Engeland inderdaad overeenstem- ming met Duitschland wenscht, dan kan het die terstond verkrijgen, want wat daartoe, volgens het Duitsche standpunt, noodig is, is algemeen en dus ook in Engeland zeer goed bekend. 1. Stopzetting van de omsingelingspolitiek (dus allereerst: afbreking van de onderhan- delingen met Rusland over een pact). 2. Het o.penen van besprekingen met Duitschland over de teruggaaf van Duitsche kolonien. 3. Erkenning van de noodzakelijkheid voor Duitschland om zijn ,,levensgebied" in het Oosten uit te breiden en liquidatie van het Engelsch-Poolsche garantieverdrag. 4. Geen obstakels meer in den weg leggen aan de oeconomische penetratie van Duitsch land in Zuid-Oost-Europa, Inderdaad als de Engelsche regeering van zins mocht zijn om den koers dien zij na de bezetting van Tsjecho-Slowijkije heeft inge- slagen, te verlaten en weder terug te keeren tot den koers van Munchen, dan is van Ber- lijn uit niet in te zien waarom zij zulks niet uit zichzelf zou kunnen doen en waarom zij daartoe op een aanmoediging van Duitsch land zou moeten wachten. Indien de bekende verklaringen van de En gelsche regeeringsmannen evenwel niet be- oogen zulk een nieuwe zwenking aan te kon- digen, dan is van hier uit moeilijk in te zien waartoe zij eigenlijk dienen. Voor Duitschland bestaat dus alle reden zoo is hier de opvatting om het vooreerst te laten bij de uitlatingen welke in de pers zijn weergegeven en te wachten tot de tijd meer klaarheid zal brengen. VOORLOOPIG GEEN HOOGERE TARWEPRIJZEN. De Ceintrale Organisaties verzochten op 5 Mei j.l. den Minister van Economische Zaken nogmaals om in, verband met de uitwinterings- sehad'e den tarweprijs voor den a.s. oogst te verhoogen. De Minister heeft den C. L. O. thans laten weten, dat er op het oogenbldk voor hem geen aanleiding bestaat tot een ver- hooging van den tarweprijs voor 1939 te be- sluiten. Hiji stelt zich evenwel voor, nadat een oord'eel geveld' kan worden over de resoltaten van den oogst 1939, na te igaan of de gevol- gen van de vorst van1 dien aard zijn, dat een algemeene kostprijisverhooging- van de tarwe kan worden gecowstateerd!. Mocht deze van beteekenis zijn, dan zal Miinister Steenberghe overwegen, of tot eenige verhooging van den tarwqprdjs voor jaar zal kunnen worden besloten. EEN NIEUWE WISSELTRUC. Een geheel nieuwe wdsseltruc heeft de 43- jardge Amsterdammer D. :in eenige cafe's te Breda uitgehaald. Hij bestelde in de betrok- ken cafe's een consumptie, welke hij foetaaJde met een bankbilijet van tien iguldbn. Wanneer de .kellner hem dan het wisselgeld voortelde en bijina de tien iguldten genaderd was, pakte hij het wisselgeld weer op en duwde het den verbaasden kellner wear in d'e 'hand en zei lachendi: Overt611en. Ondertusschen had' de vingervlugge man echter bliksemsnel eenige guldiens of een rijksdaaildar in zijn mouw weg- igemoffeld en liet ziich dan' het bedrag, dat hij van dien keMner mioest ontvangen opnieuw volledig teruigbetalen. Mieende de kellner, dat hij al meer geld had1 uitgeteld, dan hij, moest tenujgigeven, d'an. zwoer de Amsterdammer bij hooig en laag, dat bet niet zoo was. Op deze manier heeft hij zoo meldt de ,,N. R. Crt." in drie cafe's de cafehoudters bij den neus gebad. In De Klok heeft de man in den nacht van Dinsdag op Woensd'ag gelogeerd. Toen hij melt een tientje zou betalen, en het wisselgeld al bijna volledig op tafel lag, kwam hij plotseling tot de ontdekking, dat hij het toch wel ,,klein" had. Doch toen was er al een rijksd'aalder van het wisselgeld in zijn mouw verdwenen, Toen hij dten wisseltruc ook in andere cafe's Wilde toepassen, Mep het spaak en krwam de al' te handige D. op het politic- bureau terecht. Een fiets had hij ook bij. zich. De politie achtte het raadlzaam naar de her- komist van dit rijwiel een anderzoek in te stellen. De man ontkent nog steeds zich aan oplichting te hebben schiutdig gemaakt. EEN GRAPJE VAN DEN WIND. In een klein stadje in Letland werd een luohtafweeroefening gehouden. Om de situatie zoo eeht mogelijk to maken, bad men op het marktplein een beetje traangas laten ont- snappen. Voordat de anti-gasafd'eeling echter konden optreden, draaide de wind en joeg het gas in het gelaat van de toeschouwers. Deze konden zich niet zoo snel uit de voeten maken. of spoedig baadden zij in tranen. DE STUD IE VAN DE BEWEGING DER IJSBERGEN. D>e Poolvlieger Vod'opianof is naar zijn basis teruggekeerd, na in de Karazee kleurstof te hebben uitgeworpen op ijsbergen, teneinde de studie van hun beweging te vergemakkelijiken. De djsbergetn tusscben 73 graden 45 minuten Noorderbreedte en 61 graden 10 minuten Westerlengte, welke zich in Oostelijke richting bewegen, werden rood gekleurd en de ijsber gen, welke zich tusschen 72 graden 14 minuten Noorderbreedte en 67 graden 50'minuten Westerlengte be vinden, werden groen ge kleurd. PARAOHUTE-SPRONG VAN 7400 METER HOOGTE. In het militaire district van Noord-Kauka- sus, hebben 29 parachutisten van het roode leger groepsgewijs van een hoogte van 7400 meter sprongen uitgevoerd en zij landiden alien op het vooraf vastgesteldie punt. Op deze hoogte, waar de temperatuur 18 gradten boven het vriespunt bedraagt, waren de parachute- springers voorzien van zuurstofmaskens en hadden zij met bont gevoerde overalls en handschoenen aan. De eerste parachutist landde in 15 minuten tijdis, de laatste kwam 50 seconden later neer. Tot nu toe haddten de sprongen steedis van een hoogte van 5000 a 6000 meter plaats gevonden. ZUIDELIJK TEMPERAMENT EN ROTTE AARDAPPEUEN. De voorzitter van de Ohileensche Senaat, Cruchaga oconnal, heeft de regeering verzocht de orde gedurendte de zitting te handhaven, opdat de senatoren niet zulten worden bloot- gesteld aan de woede van het pubiiek. Tijdens de besprekingen van een wets- ontwerp tot het verleenen van amnestie aan degenen, die verantiwoordelijk waren voor knoeierijen bij een verplichte verzekeringskas, waardoor 68 jongelieden om het leven waren gekomen, heeft het piubliek de senatoren ge- kcgeld met tomaten, rotte aardappelen e.d. BOODSOHAPPEN DOEN PER WATERVLLEGTUIG. Twee luitenant-vliegers uit het vliegkamp De Mok bij den Helder moesten, volgens de "Vliss. Crt., in Haarlem zijn voor den dienst. Zij vlogen met een watervliegtuig naar Haarlem, daalden op de Mooie Hel en taxiden langzaam stadwaarts, Zonder eenige moeite leidde de piloot zijn vliegtuig onder de spoor- brug door en stuurde zijn watervogel rustig naar den walkant aan den Koudenhorn. Een hunner ging aan wal en liep naar de kazerne aan den Koudenhorn om te vragen of een der militairen op het vliegtuig wilde passen, want ze moesten zelf de stad even in, een bood- schap doen.*... Binnen een u.ur waren de beide militairen terug en ze waren lichtelijk verbaasd over de groote belangstelling, die het puhliek voor de L-17 aan den dag legde. Doet u uw hoodschappen wel meer op deze manier?" vroeg een medewerker van het Volksblad. O ja, dat gebeurt dikwijls. Maar dan zult u toch niet heelemaal in de binnenstad kunnen komen? Dat niet, maar hier was de gelegenheid er zoo mooi voor. Weldra was de machine weer startklaar. De motor sloeg aan en weg gleed de onge- wone gast, het Noorder Spaame tegemoet. Miaar even voorbij de wipbrug van de Con- Irad sloeg de motor sneller aan en met groote vaart sneed de machine plotseling door het Spaarnewater. Langzaam trok de motor het vliegtuig steeds hooger en verdween de L-17 in noordelijke richting. KIND IN EEN PUT VERDRONKEN. Terwijl de moeder aan den voorkant van het huis aan het glazen lappen was, is het andeihalfjarig zoontje van de familie Ham in Den Helder, in een put gevallen. Het ventje werd er door een buurman bewusteloos uitgehaald en is naar het marinehospitaal vervoerd. Daar bleek, dat het kind was over- leden. VAN ZIJN WAGEN GEVALLEN. Een troep militairen heeft Vrijdagmorgien op den weg naar het landigoed Osen het lijk gevonden van den 35-jarigen landibouwer L. B. uit iBeegden. De man, die dies mopgens met paard1 en ka.r was uitgereden, is waarschijnlijk van den wiagen gevailen, waarbij hij den nek heeft gebroken. VECHTPARTIJ BIJ HALFWEG. Donderdag reed de heer T. uit Halfweg op het rijwielpad van den rijksweg Amsterdam Haarlem bij het raadhuis van Halfweg. Hij werd daar achteropgereden dOor enkele wiel- reniners, die uit d'e richting Amsterdam kwa- men. Het passeeren gebeurde als gewoonlijk zoo kort, dat T. schrok en de wielrenners' een of andere verwenschinig naar het hoofd slin- gerde. Dit was voor een dler wielrenners1 vol- doende om van zijn. rijwiel te stappen en een vechtpahtij met T. te beginnen. Een veld- wachter diie juist in de nabijheid was greep spoedig in. Hij verzocht ruimte te maken op het rijwielpad1, waarop de wielrenner zich tegen den politieman keerde en d'ezen eein be- leediiging toevoegde, zonder verder aan zijn bevel om zich van het rijwielpad te verwijde- ren iets aan te trekken. De politieman trok <zijin ,gummistok en gaf den jongen eeniige rake klappen. Deze ging daarop den veldwachter te lijf. Na een korte vechtpartij werdi hij overmeesterd en naar het politiebureau ge bracht, waar hij werd opgesloten. GESIGNALEERDE BELG AAN GEHOUDEN Vrijdagmorgen in de vroegte heeft de Haag- sche politie iin een hoitel te Den Haag aange- houdieni een 27-jarige onderwij,zer, in Antwer- pen, woomaehtig. Hij stondi gesignaleerd in het Beligisch 'Politieblad!, daar hij op 2 Mei van dit jaar door de Antwerpsche reohtbank bij ver- stek veroordeeld is tot een gevangenasstraf van een jaar wegens valschheid in geschrifte en oplichting. Zijn onmiddellijike aanhouding werd verzocht. Hijt is ter bescliikking gesteld van d'en vreemdelingenddenst. Ulvenhout, 8 Juni 1939. Amico, D'n Knots is beter. Welja, als tegengif voor 't roofgediette. Iik bespeur dat volop in den akkers, waar sjuust voldoende ge- vleugeld tegengif" z'n nestjes houdt in geboomt en struikge- was, in haag en stru- weel om mijn akkers- gewas te sparen veur den vraatzucht van 't kleine roofgedierte, dat allerwege rondigonst...! Zekers, hij heeft er wat onder gelejen, den Knots! Hij trekt iets mee zijn rechter- been. Ook vrijibuiters zijn „maar" menschen; dus nie gebouwd op „auto-ongelukken", op roofridderaanslagen, al wordt wel 'ns gemak- ikelijk vergeten, dat ook 'nen sterken mensch nie uit gewapend beton is gegoten! Dat ook 'nen mensch die geren lacht, veurzien is van traanklieren. Dat ook in 't krachtigste corpus slechts 'n klein hart 't gestel motoriseeren mot. Dat ook den steuvigsten goffert maar 'n teere, oh- zoo-kwetsbare ziel heeft Maar den Knots is weer beter! Allee, hij trekt 'n bietje mee z'n been, z'n lichte, staalglanzend' oogen gaan wder iets dieper schuil onder de dikke ooglejen; den groef boven z'n neus is diep genogt om er oewen pink in te leggen en z'n schouwers staan nog wat vierkanter omhoog. Maar ik geloof, dat den roofridder 'nen veul zwaarderen wagel zal motten aanschaffen om mee z'n „ongelukken", van deuzen men- schelijken Rots nog 'ns 'nen schilfer af te rijen. 'k Wil dit zeggen: 'k zou nou nie geren in den roofridder z'n plek staan, als ie 'nen volgenden keer al was 't nog zoo per- ongeluk, van den Knots 'n horke af- schampte. Laster nie meegeteld, want tiepen als den Knots mot ge in hun gezicht beleedi- gen als ge er ,,leut" van wilt hebben! Hij is al bij Zijntorenhooggeborene op be zoek gewist! Dat kwam zoo. Daar woont bier 'nen mensch op 't dorp, Louw van 't Zand, die aan den ridder vierkant 't merd heeft. Die 'm al jaren trotseert; die m elk proces en in elken aanval, deur den Edelen Heer op hoerkes en tobbers ondernomen, partij koos veur den er- men slobber en... 't meestal veur die ploe- tereerkes won! Om de doodeenvoudige reden, dat de aanvallen van den Torenhooggeboren Roofridder allesbehalve edel waren! Er groeide dus 'n nuuwe veete. 'n Nuuw auto- ongeluk? Neee! Slimmer! Ineens was hier 'n zaak gaande ge wit, den ridder heeft veul vrinden, ineens was hier 'n zaak gaande, die rijp was veur de Justitie. En waarin dieen teugenstrever van Z.T.H. Geb. gemoeid wierd. Eenen bonk las ter van d'allerergste soont, laster zoo giftig als alleen op dorpen kan- ontwifckelen, wan neer er maar eenen Roover de gemeenschap vergalt. Ge wit: een rotten appel in de mand, mokt al 't geeve fruit ten schand". Als altijd zochten de gedupeerden weer hun heil bij. den Louw en sjuust als hij zoowijd mee z'n onderzoak was, dat ie de zaak kost aangeven, draaide alles z66, dat er bij den Louw huiszoeking gedaan wierd...! Natuurlijk zonder ennigt succes, maar de affaire was dan toch alvast zoo verdraaid en verwrongen, dat den Louw, huisvader over 'n stuk of zeuven kinders, deur de Justitie in de gaten werd gehouwen! Wij zeeen nie veul, wisten beter, ja be- grepen alles! De zaak liep vast. Wiedes! Den kearel die ze bad kunnen oplossen was verdacht gewist; steuvig schaakmat gezet. Maar..., toch schoot den Roofridder neffen de roos. Hij kreeg den Louw en z'n huis- houwen nie veur z'n heele leven ongelukkig! Toen wierd ie onveurzichtig, onzen deftigen kwiebus. Hij liet uit; „hij zou dieen Louw van 't Zand binnen 'n half jaar aan den steun brengen." Nie kwaad bekeken. Want dan was 't 'n kleinigbeid om den werkzamen Louw, mee z'n zware huishouwen, te trapeeren op... wer- ken en den steun uit te gooien. En zoo dus 'n groot, ibraaf gezin aan den errne te .bren gen, in den grond te boren! Nou had den Louw eigens hulp noodig! Want honderden keeren mocht ie wel gevoch- ten hebben veur anderen, vechten-veur- oew-eigen is heel iets anders! Dat kunnen alleen... roofridders en zulk soort van „helden". Den Louw is dan ook nie naar den Knots toegestapt. Wleet ik van den Knots eigens. Mlaar den dieen is weer 'ns in 't hoi van het roofdier gekropen. Na ruim twintig jaren is ie weer 'ns op visite gegaan bij den Ridder. 'Allee, hij mag nie zeggen, dat den Knots den stijl van de deur afloopt. Maar den Knots hoeft nie dikkels te komen. Zijn visite ont- houdt ge soms wel 'n kwarteeuw! Bar vrindelijk wierd den Knots ontvangen. De Ridder zat achter 'nen bureau zoo vol oud pampier, aschbakskes, wetboeken, bordpam- pieren portefulli's mee uitgerafelde bandjes, vergeelde kranten, pressespapiers, stapels pampieren ambras, dat alleen 't gelig frette- -kopke van den gastheer boven dieen pampie ren stofnesterij uitstak. Hij was „uiterst content dat den Knots dat eliendige auto-onigeval zoo bekwaam was te boven gekomen en hoopte maar, dat"... enz. Waarop den Knots simpel antwoordde, dat ie 'ns kiwam praten over den Louw. 'Heel efkens stakken de fretteoogskes venij- nig deur ide halfdonker van de kamer, die klein leek van den paperassenrotmmel, waar- mee alle meubels zoo vol waren, als den bureau," zee den Knots. ,,Dat kantoorke, Dre, is sjuust 't nest van 'nten buizerd, dat vol ligt mee de stoffelijke resten van opgevreten prooi, zooals de gerin- neweerde veerkes van vinken, leeuwerikken en mearels; de kaalgevreten botjes van kik- kers, kiekens, jonge hazen; de glazige vlerks- kes van sprinkhanen, libellen en zulk soort insecten. Zoo'n idee kreeg ik van deus kan toorke! en ik geef oe op 'n briefke, Dr<5, van mennigten Ulvenhouter liggen daar veeren!" Zooals gezeed: den Knots wierd bar vrien- delijk ontvangen. En toen ie den naam van Louw van 't Zand genoemd had en de fret z'n stekelige oogskes weer in bedwang had, toen toen wierd ie nog vrindelijker. Toen wierd ie amicaal mee den Knots, intiem! Op deus manier: toen begost ie te spreken van menschen als wij en ,,u en ik, wij weten ook wel, he?" Zoo wierd den Knots efkes op de eigenste „torenhooge" standing geplotst als waarop een Ridder thuishoort. Den Knots zweeg. Was stil als 'nen kater, die de rat al eenen knaauw gegeven heeft en nou eflkes toeziet, hoe 't ongedierte proheert, onder den kater z'n bereik uit te glippen. Toen kreeg den Knots 'n sigaar. Nie uit 't kistje! Maar uit den Ridder zijinen koker! Ze waren ommers van gelijken stand, nou! Dat kistje stond daar maar veur 'it ,,plebs", dat wel 'ns op kantoor moest zdjm. Ook vuur kreeg den Knots uit 'n zilver aanstekenske, dat mee 'n bevend riimpelbandlje onder den Knots zijn .neus gehouwen wierd. Smakelijk blies den Knots den eersten vol- !en smoonteug in den Ridder z'n frettekopke. Want den Knots' wou ginnen Ridder zijn Toen sloeg den gastheer 'nen kartonnen portefultl open. DossierL. v. t. Zand (Botjes! Veerkes!) En den buizerd begost te vertellen, diat den Louw wel 'nen teuigenstander van 'm was, maar(zie m'n grootbeid!) dat ie den Louw toch wel mocht, om veul goeie ei.gen- schappen die den Louw omgetwijfeld bezat! 't Mocht 'nen boeremkinkel zijn, den Louw, maar als dieen mensch *t geluk had gesmaakt van te kunnen studeeren in z'nen tijd, dan zou ie ',t ontzettend ver geschopt hebben! Want weiniig gestudeerden uit heel den omtrek beschikken over 'it gezomde verstand van Lode- wijk van 't Zand! Pats! vrienden van den Riddter. Toen stiikte't fretje haast in 'n tweede teug smoor van den zwiijgenden Knots. Neee. Navenant dat den Knots nou al 'n half uur ,,'Ridder" was riddermanieren had ie no°- °-in enkele! Toen begost de Ridder in 't dbssier te bla- ren en vond 't zoo ,,heviglij:k jammer", dat menschen als van't Zand, zoo nou .en dan him hiiisi in bran'd staken en zoo. ,,En... zoo...?" vroeg d'en Knots. ..Smdkkelen. Smokkelten," zee den Ridder op fluiistertoon, mee gesohrokken oogen. ..Smokkelen. Jammer. Jammer." En hij treurde zoo n bietje weg in Rid'derlijke menscb- lievendheid, die t pdjn dee om zulke dingen te motten zeggen van zijnen medemensich en d'an nog wel van Louw van ',t Zand', die per ongeluk gin minister of zootiets was ge worden, omdat ie mee z'n tiende jaar koeien schepen moest. Toen beld'e de telefoon. Heel nederig vroeg d'en Ridder of ie den Knot® heel even alleen mocht laten. Wat wel mocht van den Knots, die nou al anderhalf uur aan den praat was gehouden en eiigems nog niks anders gezeed had, dan d'at ie 'ns kwam spreken over Louw van 'f Zand. Als den Ridder verom kwam, dan zee-t-ie: „lang geduurd! Ik hoop van niet. Dat was den Officier van Justitie, dikke vriend van mij." ,,Ojaa... vroeg den 'Knots. Waarop de Ridder antwoordde, dat ,,de Of- cier hem heel hoog had," ,,Ojaa... zee d'en Knots weer. Toen pre- senteerde den 'Ridder 'n tweede sigaar uit zijnen Ikok.er. ,,Merci", zee den Knots, keek op zijnen horioge en deelde mee, dat iie nou anderhalf uur geluisterd had en eigens wou gaan praten. Branidstichter, smokkeleer Louw van 't Zand is 'nen ouwen schoolkameraad van me," zoo begost ie. ,,Veur ik nou wijer gaai, me- neer d'n Ridder, wilt gij me zekers die brand- stichting en die smokkelarij wel even waar maken." „Beste vriend! .Hoe kan d'at nou?! Hij is nooit veroord'eeld!" ,,Toch vertelde gij 't maar rond, ee?" Den Knots ging staan. Waarop den Ridder heel heimelijk 'n laai opentrok van zijnen bureau. ,,'n Schietongeliuk zoo kort op 't auto-onge- luk is zelfs wel te veul veur de vrienden van den Officier van Justitie,"' lachtte den Knots koudi. ,,Die laai dicbt schavuit!" De laai wierd dichtge'schoveni en toen ver- klaarde den Ridder, d'at ie nie bang was! ,,Dat hab ik daarstraks al gezien, toen ge me vuur .gaf", grimlachte den Knots. Handijes op tafel, brcer. Halt! Nie zoo dicht bij die knobbeikes van die huistelefoon, adder! Zooonou is ie braaf. Nou gaan we praten". Toen, vliegensvlug, mee de kracht waarover d'en Knots beschikt, greep ie mee beide handen den bureau vast, schoof 'm achteruit en zette den Ridder klem tusschen muur en bureau. De huistelefoon wierd bui- ten z'n bereik gezet. Den Ridder kost z'n eigen nie verroeren en moest luisteren naar den Knots zijnen preek, die 'n kwartier diuurde. Alle straffen waren peuleschillen bij wat den 'Knots "mi beloofde, als ie ooit nog een woord ten nadeele van den braven Louw zou zeggen. ,,Eigems zijt ge bij herhaling veroordeeld, smokkeleer; oewen vriend, 'die jou zoo hoog heeft, moesit etteiijkie keeren straf teugen jou eiischen. Toch hebt ge "t zoowiijd gestuurd, dat bij1 den Louw 'n huiszoeking gedaan wierd! Zeg me na: „ik IRidder O. M. Vant'te Cottse." ,,Ik Ridder O.M. Vantte Cottse." Smokkeleer van wapens en patronen." Smokkeleer van wapens en patronen." „Roover van ieders goeien naam." Roover van ieders goeien "naam." .Intrigant." .Intrigant." Zoo ging het nou een poosje door. „Verklaar en beloof." ,,Verklaar en beloof." ,,Aan Oome Knots." „Aan Oome Knots." Toen begost den' Knots te lachen, te schate- ren, te brullen, amicozooals ilk nie docht, diat den Knots lachen kost! „Nou, en toen, Knots?" „Toen, Dre? Toen beb ik de ramen open- gegooid en ben op de vlucht geslagen! Ver- schrikkelijk. Verscbrikkelijk En meteem Ikneep ie z'n neus dicbt. ,,Hij... had... het te benauwd gekregen. Wijer 'kost den Knots nie komenIk had er trouwens ook genogt aan! Gescheurd hebben we. EJn 't ergste was: den Ridder zat zoo klem als 'nen verroesiten spijiker in den muur! Wie wit boe lank ie diaar in de klem gezeten heeft! Maar veur Louw van't Zand licht: ie teugen- woordig -den hoed! Dieen 'Knots, amico, allee, sjuust als iik aan 't begin al zee: is 't n'atuurlijke tegengif veur roofridders, - om ze verloren te laten gaan deur 't roofgeridderte!" Neee, den Knots is beter, horre. En al trekt ie 'n bietje, hij vrijbuitert in de rondte als 'n ouwe musch op insecten, op 't roofgedierte van den mensch z'n akkergewas! Maar nou schei 'k eraf. Veul groeten van Trui, Dre III, den Eeker, en als al'tiji gin horfke minder van oewen t. a. v. DRE. Vragen, daze ruforieik betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heeanraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegei voor antwoord insluiten en blad vermelden. Alvorens dit onderwerp te bespreken moet ik nog even een wenfe geven voor lezers, die blijkbaar niet mijn artilkelen over coccidiosis gelezen hebben van eenige weken terug. Ik dacht juist er goed aan te doen de pluimvee- houders bijtijds te waarschuwen en nu bdijkt, mij, dat ik er op terug moet -komen. Ik krijg n.l. dagelij'ks ibrieven die beginnen: ,,Ik lees Uw artikelen altijd met aandadht en nu wou i'k U eens vragenen dan komt er een vraag die bewijsit, dat men artikelen zelfs van een paar weken terug niet eens gelezen heeft. Zoo in de laatste weken al maar vragen over verlamming bij de opgroeiende kuikens en wat daarvan de oorzaak is en wat er aan te doen. Inplaats van even een paar dieren op te sturen voor gratis onderzoak naar de Rijiksseruminriebting, een brief, waar men niets mee opschiet. Ik kan zonder onderzoek toch niets zeggen. Alleen herhaal ik nog even dat coccidiosis zich vaak voordoet als verlam ming en vaa'k met gapen gepaard gaat, maar dat er oolk een verlamming is, die niets met coccidiosis te maken heeft. Dat kan alleen nauwlkeurig onderzoek uitmaken. Het onaan- gename van de zaak is, dat er dit jaar waardoor weet ik niet zeer veel verlam ming heerscht onder de aanlkomende hennen, die mijns inziens met coccidiosis in verband staat, dat de coccidiosis zich dit jaar min of meer anders voordoet dan in andere jaren en dat men dus niet voorzichtig igenoeg kan zijn. En om nu op mijn onderwerp te komen: verschil'lenden denken, dat deze verlamming met een overvoedering van eiwit in verband staat. Daarom is het wel eens interessant eens een'ige proeven te bespreken, die in den laat- sten tijd op het gebie'd van eiwit in het voer genomen zijn. Eiwit -is een der waardevolle bestanddeelen van betkippenvoer, maar oolk een der duur- ste. We mogen er dus niet te veel van voe- ren, dan kost het te veel en we mogen er niet te weinig van geven, want -dan lijden de die ren een tekort en kunnen niet groeien of geen eieren leggen. Met eiwit zitten we dus aan twee kanten al gauw vast. Vroeger sprak men over de eiwit- kwestie betrekkelijk gemakkelijik. De hoe- veelheid eiwit werd langs seheikundigen weg bepaald en als men nu maar wist welk per centage men hebben moest dan was men klaa-r. Later bleek dat de eiwitten onderling heel sterk in hun waarde voor het levende dier verschilden, al naar de manier waarop ze samengesteld waren en dat bijv. een groeiend kuiken ander soort eiwit noodig heeft dan een leggende kip. Diermeel b.v. ge maakt van varkenssnuiten, gehemelten, vet- kanen enz. heeft lang niet zooveel waarde voor een groeiend dier dan diermeel gemaakt van geheele dierlic'hamen. De stof, die wij eiwit noemen, is n.l. samengesteld uit ver- schillende meer eenvoudiige verbindingen, als het ware bouwsteentjes, die in allerlei combi- naties eiwit vormen. Deze bouwsteentjes noemt men amino-zuren en nu is het maar de kwestie welk amino-zuur er noodig is of welike amino-zuren. Sommige combinaties van amino-zuren vol- doen goed en andere niet, dat moet de prak- tijk leeren en vand-aar dat men ook steeds proeven moet nemen om te zien wat het beste en het voordeeligste is. Het nemen van dergelijke proeven is weer niet zoo eenvoudig als men derikt, omdat ge- bleken is, dat de dieren onderling nog al ver- schillen in hun edwitfoehoefte. Er zijn dieren, die vee'l eiwit noodig hebben om te kunnen groeien en andere die veel minder noodig hebben. Het schijnt zelfs een erfelijke kwes tie te zijn en hier en daar denkt men er dan ook over om stammen van Ikippen te gaan foklken, die zuinig zijn met hun eiwitverbruik. Een kip, die 300 eieren legt, zal meer eiwit noodig hebben dan een kip die 100 eieren legit. Geeft men dus de 100-legster voldoende, dan kan dit te weinig zijn voor de 300-legster. Het zal dus zaak zijn een goed gemiddelde te zoeke:.. waaraan een kip, die 180200 eieren legt genoeg heeft. Dr. B. J. C. .TE HEINNEPE. Nadruk verboden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 6