TerNeuzensche Courant Binnenland Buitenland Maandag 12 Juni 1939 No. 9924 TWEEDE BLAD DE VERPLIOHTE WERKLOOSHEIDS- HET VOORTBESTAAN VAN „ARTIS" VERZEKERD. 7 DE BERGING VAN DE THETIS" WORDT OVER DRIE WEKEN HERVAT. VAN VERZEKERING. Naar men meldt, kam zeer binnenkort bet rapport van den Hoogen Raad van Arbeid! be- treffende de verpld-chte werkHoosheidSverzeke- ring worden verwacht. DE VERVANGING VAN DIENST- PEICHTIGEN. Vragen van den heer Van Vessem. Het Hd der Eerste Kamer, Van Vessem (N.-S.B.) heeft aan den Minister van Defensie de volgende vragen gesteld': lis de Minister bereid uiteen te zetten in hoeverre de vervanging van werkende di ens t- plichtigen 'door tot deze vervanging gedwon- gen werkloozen in overeenstemming is met letter en geest van de dienstpl-ichtwet, speci-aal met letter en geesit van art. 34 d-ier wet? Is deze Minister niet van meening, dat bet opdragen van de verdedliging der grenizen in de eerste plaats aan werkloozen in zooverre een disoriminatie van deze taak beteekent, als daardoor wordt te kennen gegeven, dat elke andere 'arbeid boven deze militaire taak voor- rang beeft? Is 'de Minister voorts niet van meeniing, dat de bierboven bedoelde regeling, waardoor de verdeddging der landisgrenzen in de eerste plaats wordt opg-edra-gen aan dte minder be- deelden, geen juiste verdeeling der in bet al gemeen belang te dragen fasten beteekent, en gelijikenis vertoont met bet vroegere rempla- eantensteisel Is de Minister beredid ©en regeling te ont- werpen, die, zonder de bovenaangeduide be- zwaren mode te brengen, -aan de emstige moeilijkheden voor de werkende dienstpldchti- gen tegemoetkomt, welke regeling zou moe- ten omvat'ten o.a. wetteldjke waarborgen voor bet ibebouden bunner betre-kking en maat regelen tot instandbouddng van bun bedrijf DE KUST- EN GRENSBEVEILIGING. Er zijn reeds 10.000 opgeroepenen naar hun haardsteden teriiggekeerd. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende bet wetsonitwerp inzake bet ond'er de wapenen bliij.ven van dienst- plichtigen en bet in werkelijken dienst bou- den van dienistpliehtigen deelt de regeering mede, dat de getroffen maatregelen ter be- veiliging van kust en -grens sinds 1936 in details waren voorbereid'. Hoezeer bet bezwa- ren ontmoet van socialen en van militairen aard, dat de oudere li-chtingen in de maat regelen tot grensi- en kustbeveibging werden betrokken bet was uitgesloten een andter systeem toe te passen, zoolang niet een gebeel nieuwe voorbereiddng zou hebben plaats gebad. Tot bet oproepen van jongere licbtingen zou niet alleen de mobi'lisatie-bestemming van eendge tienduizenden groot-verlofgangers, als mede van veel materieel wlijizigingen hebben moeten ondergaan, terwijl voorts alle g-ereed- liggendte instructies voor de onderdeelen, be trokken biji de grens- en kustbeveibging (zoo- wel wat betreft bun motoilisatie als bun daar- na te vervullen tactische zaak)gronddg had'- dten moeten worden herzien, maar ook zou dan d-e .samenste'lling van het veldleger wij'ziging hebben moeten ondergaan, waarmede een regelmatige mobibsatie van het veldleger in gevaar zou zijn gebracht. Aangezien de normale vredesterkte aan g-e- oefende troepen te gering is- om bij emstige intematdonale spanningen op voldoende wijze in de grens- en kustbeveiliging te kunnen voorzien, ligt bet in de bedoeling dte ithans ten gevolge van de genomen maatregelen bereikte troepensterkte in algameenen zin te hand- baven, zoolang de buitengewone omstandig- beden voortduren. De regeering heef-t maatregelen getroffen om -hen. -die in de burger maatschappdj noode kunnen worden gemist, -te vervangen -bij. voor- keur door dienstpli-cb-tigen, die zioh daartoe yrijwil'lig aanmelden en zoo dit niet moge- lijk blijkt - door w-erklooze dienstplichtigen, die tot opkomst onder de wapenen worden verplicbt. De Minister zdet in bet oproepen van werklooze dienstplicbtigen te hunnen op- zi-cbte geen enkele onbillijkheid. Verlof- en vervangingsbureau. Aan bet dtepartement van Defensie zijn op- gerieht een ...verlofbureau" en een vervan gingsbureau". Het eerstgenoemde behandtelt de -eigenijke verlof aan vragen. Het stelt daar- toe een onderzoek in naar de mate van urgen- tie van -de aanvragen. Wanneer blijkt, dat het verlof kan' worden verleend waarbij- een zoo ruiim mcgelijke maatstaf wordt aangelegd en een ven.-an.ger moet wordten' aangewezen, zorgt daama -het bureau vervanging" voor bet onder de wapenen roepen van een ande-r dienstplSebtigewaar.bij 'in de eerste plaats wordt gezo-cht onder ben, die zieh vrijwillig aanmelden. Het is verklaarbaar, dat bininen kortem tijd vele duizenden verzoeken binnenkwamen, zoo- dat vertraging biji de behandeling niet was te vermijden. Dit bad tengevolge, dat niet met voldoende snelbeid dte afdoening der verzoeken kon plaats hebben. Teneinde aan de daardoor ontstane bezwaren zooveel mogtelijk tegemoet te komen, heeft de Minister daarna aan com- pagnies- en overeenkomstige commandanten macbtiiging verleend om aan 10 pet. van de sterkte klein verlof te verltee-nem. Met betrek- king tot d(e dienstplicbtigen, behoorende tot dte kustartililerie en de luchtverdediging, kon, in verband1 met de samenstelling van dteze oor- lo.gsonderdeelen, geen vervanging plaats heb ben,, maar kan' een vrij ruime verlofregeling worden toegepost. Bij benadering kan niet worden opgegeven boe groot bet aantal van ben is, die werkelijk voor vervan.ging in aanmerking komen; het aantal binnengekomen verzoeken bedraagt ver over de 20.000. Als werklooze dienstpliobtigen, die voor op- roeping in aanmerking komen, stonden op 1 Juni bij. bet vervangingsbureau ingeschreven pl.m. Ii9.000 dienstplicbtigen. ESchter worden dagelijks medtedeeldngen ont- vangen, waaruit blijkt, dat een belangrijk aan tal' niet meer als werkloos kan wordten aan- gemerkt. Ter vervanging van dienstplicbtigen hebben zieh tot 1 Juni vrijwil'lig aangemeld 2750 diens'tplichtigen. Thans zijn pl.m. 2580 buiten- gewoon opgeroepen dienstplicbtigen ver vangen. D 1 gstal geeft ecbter geen b-eeld van 'bet aantal dienstplicbtigen, dat reeds met verlof is veritrokken. Door de hierbovengenoemde 10 pet. en de regeling, welke werd getroffen ten aanzien van de 'dienstpldchtigen behoorende tot de luebtverdediging en de kustartiiierie, be- j diraaigt dit aantal thans tegsn dte 10.000. De opmerking d'at werklooze diens'tplicbti- gen 'dan uitgesloten zijn werkgelegenbeid te zoeken, geldt evenzeer voor de werkloozen die 1 arbeid verriehten bij cultuurtecbnttS'che wer- 1 ken. Ontikennend wordt beantwoord' de vraag of het niet aanbevelmg zou verdienen de vrijr willige indiensttredimg van dienstpilicbtigen aantrekk'elijker te malken door hun een toe- 1'age in' bet uitziobt te steJien. Hierdoor zou ee® ongeiijkbedd in bet leven wordten geroepen i tusscben de zich vrijwillig aanmeldenden en de dienstpli'Chtigen. Het is niet mogelijk thans reeds een vol- ledige berekening samen te stellen van de kosten, welke gemoeid zijn met het budten- g-ewoon oproepen en buitengewoon onder de wapenen bouden van dienstplicbtigen. Deize uitgaven zullen wordten gedekt udt het buiitgewoon kredliet van f 100 mililioen. Boven dte bedoelde, recbtstreeks door de'bij de igrens'- en kustbeveiliging betrokken korp- sen gedane uitgaven, Ikomen voorts de uit gaven voor bet in staat van verdediging bren gen van bet grens- en kustge-bied en voor noodzakelijike materieelaanscbaffiingen, welke eveneens udt bet buitengewoon krediet dienen te worden gekweten. OENTRAAL GEORGANISEERD OVERLEG VOOR GEMEENTEN. Men deelt aan de N. R. Crt. van de zdjde van bet centraal g-eorganiseerd' overleg mede, dat de Minister van Binnenlandsehe Zaken dezar dagen de heeren L. J. Bakker en) Mr. J. G. M. Overmars in auddentie beeft ontvan- gen ter bespreking van den gang van zaken met betrekking tot het centraal georganiseerd overleg over de arbeidsvoorwaarden vein per- soneel in dienst van gemeenten met 40.000 en meer inwoners. De Minister werd' verzooht, de verdere ont- wikkeling van dat overleg te willen bevorde- ren, alsmede de invoering van bet in dat overleg tot stand gekomen algemeen ambte- naren-reglement Voorts spraken de vertegenwoordigers er hun veirwondering over uit, dat van de zijdte van het diep'artement van binnenland'sche zaken op verscbillende gemeenten, ook indien deze bij bet centraal overleg zijn aangesloten drang is. of wordt uitgeoefend om haar plaat- sel'ijke wacbtgeldregeling op hoofdpunten in overeenstemming te brengen met dte rijks- regeldng. In antwoorid op deze opmerkingen deelde dte minister medle, dat bij de verdere ontwikkeling van het centraal overleg met toalangstehing zal volgen en udteraard geen enkele belemme- ring in -dten weg zal leggen. Ecbter dient de invoering van in dat overleg tot stand geko- m.en regelingen, gebeel te worden overgelaten aan bet beleid en de aangesloten gemeenten. Voorts. steide de Minister zicb op het stand'- punt, dat bij, zich ter zake van de beoor- deeiing van den inlboud van bet algemeene ambtenarenregdement volledige .vrij'beid van bandtelen moet voorbebouden. 'Noge deelide de Minister mede, dat bij of- ficieel nog geen bemoeiing beeft 'gebad met de ontworpen gemeenscbappelijke wachtgeld- regeling. DE FINANOIeN VAN RIJK EN GEMEENTEN. Op het congres van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten" beeft de burge- meester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, een voordracht gehouden over de gemeente-finan- cien als onderdetel van de overheidsfinancien. iSpr. zeide. bet vraagstuk zoo objectief mogelijk te willen bespreken. Gedurende vier jaar beeft hij het standpunt van de regeering verdedigd; thans beziet hij de financien meer uit het oogpunt van de gemeenten. Op het eerste gezicht lijkt dit een tegenstrijdigheid, maar dit is het niet. De rijksbegrooting heeft moeilijkbeden, en de gemeentefinancien heb ben die ook. Hoe staat het met de gemeenten? De ver eeniging heeft een vragenlijst aan 450 ge meenten gezonden en 300 hebben geantwoord. Het blijkt, dat de begrootimgen van 1939 op een bijzondere hujp van de regeering rekenen van 35 millioen. Het werkelijke tekort is evenwel veel grooter, want 12.7 millioen wordt nog op bijzondere wijze gedekt. Het totaal tekort kan geraamd worden op 48 mil lioen. Een tegenstelling tusschen rijk en gemeen ten moet zooveel mogelijk vermeden worden. Het gaat om een billijke verdeeling van den belastingdruk. Als de crisis niet gekomen was, zou bet systeem van 1929 goed' gewerkt bebben. Maar het liep vast, toen de inkom- sten van het gemeentefonds geweldig daal- den. Na de wijziging van de venhouding tus schen Rijk en Gemeenten is het werkloos- heidissuibsidiefonds gekomen. Dit heeft ge- tracht een redtelijke verdeeling van de werk- loosheidslasten te verkrijgen. Waardoor faal- de dit? De suibjectieve bijdrage uit het Werk- loosheidssubsidiefonds is geen bescheiden plaats, maar een veel te groote plaats gaan innemen, hetgeen van invloed was op de zelf- standigheid van de gemeenten. Vervolgens behandelde mr. Oud de voor- nemens van de regeering. De regeering wil de subjectieve bijdrage overhevelen naar de begrooting van .Binnenlandsehe Zaken. Maar z.i. is het zaak, dat de objectievebijdrage in het algemeen de noodlijdeniaheid van de ge- meente kan voorkomen. Als men de n-oodlijdendheid wil voorkomen, kan naar de plannen der regeering, ingevoerd worden een proportioneele belasiting. Dit is volgens spr. een principieele fout. Een der- gelijke nieuwe heflfing staat op gespannen voet met het systeem van- 1929. Opnieuw ge- raken wij dan weer in de moeilijkheden van het forensenprobleem. Beter zou, zijn een al- geheele heffing in het g-eheele rijk. Nu wordt het voorgestelde nieuwe belastingsysteem nog doorkruist door de nationale inkomsten- en winstbelasting, en verder door de principieple wijziging van de personeele belasting. Tegen deze plannen van de regeering had spr. bezwaren. De schattingen zijn nog glo- baal. De totaal-bedragen van verlies en winst wegen wel is waar tegen elkaar op, maar zijn toch voor de gemeenten individueel verschil- lend. Mr. Oud concludeerde, dat de gemeenten de regeeringsmaatregelen van alle kanten moe ten bezien en onderzoeken, welke gevolsjen deze individueel voor de gemeenten hebben. Wij zullen blijven staan voor groote moeilijk heden; wij moeten oog hebben voor elkanders moeilijkheden en het probleem probeeren op te lossen in gemeenschappelijik overleg. Sa- menwerking is noodig: de redding kan niet alleen uit Den Haag komen en niet alleen uit de gemeenten. handen de nota van Minister Goseling betref fende de zaaik-Osis was gesteld, heeft baar veralag aan de Tweede Kamer uitgeibracht. De meerderbeid1 der commissie stelt aan de Kamer voor: 1. Uit te spreken, dat de feiten en omstan- digbeden, welke den Minister van Justitie beb ben geleid tot het nemen van den maatregel van 1 April 1938 ten aanzien van de brigade Gss der Koninkiijike marecbaussee, diien maat- regel niet recbtvaardigen, terwijl aan hetgeen nad'ien is gebleken in elk gevai geen moti- veering voor di'en maatregel kan worden ont- leend; 2. de nota van den Minister voor kennds- geving aan te nemen. Een lid der co-mmiissie kian zicb alleen m-et ecbter teleurgesteld. VLUCHTELINGENKINDEREN IN GEZINNEN. Het kindercomite, het comite voor bijzon dere Joodsche b-elangen en de Joodsche Vrou- wenraad zoeken plaatsing voor ohgeveer 850 vluchtelingenkinderen tot 14 jaar in gezinnen. De regeering had in principe reeds eerder goedgevonden dat deze kinderen in gezinnen werden opgenomen en zoo werden er reeds kinderen bij familieleden hier te lande ver- pleegd. Men bad tot dusver geen baast gemaakt met bet zoeken van gezinnen, omdat men verwachtte dat het centrale kamp tijdig ge- reed zou zijn. Een maand geleden dacht men dat zelfs nog. In die verwacbting is men de tweede- conelusie vereenigen. Wanneer -de commissie aan bet slot van haar vers-lag ha-ar conelosies geeft, me-rkt zij cp, -dat in baar vers-lag niet alle 'details van de zaak-Oss b-esproken zijn, doch d'at zij van oordeel is, dat dtorin- aan de boofdzak-en en de belangnijikste details- voldoende aandacbt is g-e-schonken. De meer-derheid' dter -commissie betreu-rt bet, dat de Minister van Justitie beeft gemeend sltecbts zeer ten deele -aaru haar verzo-ek tot overlegging van stukken te kunnen vol'doen, en -dat zij de concrete vragen, iwel'ker beant- woording welbcbt op eenige puinten verdere opbeldering zou bebben kunnen brengen ,aan Thans moeten de huizen, welke de Protes- tantenibond beschikbaar had gesteld, en die gelegen zijn te Driebergen, Soesterberg en Amerongen, op korten termijn worden ont- ruimd, teneinde ruimte te maken voor de ver- pleging van Nederlandsche kinderen. Van- daar d-at thans vrij plotseling de noodige ge zinnen moeten worden gezocht voor de ver- pleging van d-e vluchtelingenkinderen. In de Donderdag in een der za'len van ,Artis" te Amsterdam gehouden vergadering de door haar uitgenoodigd'e persorganen uit- van Jlou'ders van 3 pet. eerste hypotbecaire oo-r-i rlon u. ohl i P"P f i^n f" An laoto V.io-n r? gezonderd aan dien gep. luitenant-kolonel Boellaard, niet beeft kunnen stellen. Dit is uiteraard1 niet bevorderiijk -gew-eest aan baar on-dterzoek, en beeft haar voor moeilijkbeden 'geplaatst bij- de overweging van bepaalde fei ten en omstandigbe denen bij1 de vonming van baar oordeel daarover. Intusschen is zij niet de overtuiging toegedaan, dat deze bezwaren en -moeilijkhedten van di-en aard' zijn, dat zij tengevolge daarwan zich iniet in staat moet verklaren tot het uitspreken van een oordteel over het be-Ieid van -d'en Minister van Justitie. Deze meerderhedd -is van gevoelen, dat de door den 'Minister van Justitie op 1 April 1938 getroffen maatregel ten -aanzien van de bri gade Oss dter Koninkiijike marechausisee niet noodziakelijk was, en dat dte Minister er niet in geslaagd is di-en maatregel o-p genoegzame wijze te motiveeren. Voor overplaatsdng van de geheele brigade bestond onvcidoen-d'e aanleid'ing. Dat er bij de geheele brigade een verderfelijke mentald- teit zou hebben bestaan, acht dte meerderheid in elk geval niet -bewezen. De commissie meent, dat de leden der bri gade-Oss zelf in de .gelegenh-eid hadden moe ten worden gesteld, om zich te verantwoordten, voordat de Minister een maatregel nam, dien zij als een st-raf moesten aanvoe-len en dien zij dan ook als zoodanig hebben opgevat. Door le-dten van -de brigade Oss zijn fouten begaan, maar -deze -rechtvaardigein- niet, dat men op haar of op haar leiding van boepas- smg kan ve-rklarenzij- is- op hoi geslagen. Wel kon'den die fouten aanlteiding geven tot het nemen of doen nemen van maatregelen, waardoor herhaliing daarwan kon worden voor komen. Wanneer die brigade was gewaar- schuwd, en deze waarschuwing was gepaa-rd gegaan met bevordering van een meer doel- treffendte leiding aan en een beter toezieht op haar arbeid, zou 'dit in i-eder -geval voors- hanldS', voldoende zijn g-eweest. In den tijd, waarin dte werkzaamheden- van de brigade bij den procureur-generaal emstige Critiek begonnen te ontmoeten-, en in de periode waarin, tengevolge van berichten van den procureur-generaal, het treffen van maat regelen- biji den Minister in overweging was1, heeft naar de meenimfg van de commissie het contact met het korpscommando veel te wen- schen ovengelaten en is verzuim-d dte leden van de brigade in -de gsltegenheid te stellen zich te verantwoordten over hun daden. Dit moet te meer worden betreurd, omdat van geen enkele oms.tanidigheid is gebleken, .welke een beletsel vormde om voldoende -contact met het korps commando te onderhouden -en de led'en dter ■brigade, wier werik blijkbaar tot emstige klachten en scherpe -critiek aanleiding gaf. gelegenheid te geven zich te verantwoordten. Voor zoover aan wachtmeester De Gier wel die gelegenheid i-s -gebodten, is -di't gesehied op een wijze, welke- niet behooriijk was. Zoowel de voorbereiddng als- de -uitvoerimg van den tegen -de brigade genomen maatregel dragen dientengevolige het karakter van overhaasting. Wat -de zaak van- -d'e-n H. en die van dte beide geeste'lijiken betreft mer'kt dte commis sie nog op: le. dat ziji het betreurt, dat ©en verder onderzoek in de z-aa-k van den H. aobterwege is .gelaten; 2e. dat inzake pastoor V. n-iet is gebleken van redenen, welke tot voortizetting van het onderzoek aanleiding hadden moeten geven; 3e. dat zij- inzake pastoor B.biji gebrek aan voldoende gegevens, niet kan beoordeelen of er tot voortzetting van het onderzoek redenen waren. Afwijkende meening van een comjhiissielid. Een lid dter commissie, dat reeds meer- malen van een afwijkende meening heeft bl'ijk gegeven, zomdter het noodig te achten die mee ning overal te moUveeren, is van oordeel, dat de tekortkomingen van leden der brigade em- stig genoeg waren om den genomen maat regel^ ten volte te reohitvaardigen. Naar zijn meening had met een -minder ingrijpenden maatregel ook niet kunnen worden volstaan. Bij, de beoordteeling van den maatregel moet men voorts rekening houden met -de omstan- dighei-d, dat er in de gemeente Oss tenge-volge van het optreden van dte marechaussee een eeni-gszimis, zenuwachtige stemming heerschte. Dit kwam o.a. hier in tot uiting, dat de vader van een -der jongens -die de marech-aussee wilde hooren, zich deswege tot den burgemee'S-ter wendenide, de brigade aan-duidde 'als -de Gestapo 1 en -dat het hoofd van een der m-eis- jes'scholen den burgemeester om bescherming vroeg voor het geval de marechaussee zich aan haar school mocht vervoegen am leer- lingen een verhoor af te nemen. Zelfs was er sp-rak-e van een protestvergadering tegen de handelwijize dor marechaussee. De genomen maatregel was bij uitstek geschikt om de rust te dteem wederkeeren. Geen twijfel aan de goede trouw van den Minister. KAMERCOMMISSIE KEURT HET HEDEI!) VAN DEN MINISTER VAN JUSTITIE INZAKE OSS AF. De Kamercommissie, ingestel-d o,p 1 Febr. j.l. en bestaande uit dte heeren Schouiten (A.-R.), TiJanuis (C.-H.), Drees (S.D.A.P.), Wendelaar (Lib.) en Sween-s (R.-K.) in wier Loopen op dit punt de meen-ingen dus uit een, dte geheele commissie twijfel't er niet aan, dat -de Minister, toen hij zijn maatregel nam, van de noodzakelijkheid d'aarvan overtuigd was. Ui-t niets is. haar ge-bleken, dat hij bij, het nemen van zijn maatregelen andere bedoelin- gen zou hetben gehad -d'an het b-evorderen van wat hij beschouwde als een jxiiste uitoefening van de ops-poringstaak der politie. Aan de goede trouw van den -Minister twijfel't zij dan ook niet. Het verslsg der commiEsde is gedaie-erd' op 8 Juni. Als bijlgg-e wordt gep-r-oduc-eer-d het rappc-.-t van de ambtenaren, die voor het de- r-arte-ment van Sociale Zaken over d-e klachten inzak-e de jeugdwerkverschaffing een onder zoek hebben ingesteld. obligation ten laste van het Koninklijk Zoolo- gisch Genootschap „Natura Artis Magistra" waren aanwezig 21 obligatiehouders of hun gemachtigden, vertegenwoordigende de hou- ders van 588 obligaties van 1000 en 33 obli- gaties van /250 tezamen recht gevende op 595 stemmen. Met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen van de debitrice haar tegen be- taling van een bedrag van f 740 per obligatie van f 1000 en van 185 per onder obligatie van f 250 te ontslaan van alle verplichtingen uit hoofde van de obligatieleening 1895. Het genootschap verplicbt zich uiterlijk 30 Augustus a.s. bij de Ned. Trust Maatschappij, als vertegenwoordigende en ten behoeve van de obligatiehouders, een bedrag van f 1.097.420 te storten. IR. M. H. DAMME IN SURINAME OP ZIJN RONDVLUCHT LANGS ZUID-AMERIKA. Den 25sten Mei is Ir. M. H. Damme, direc- teur-generaal der P.T.T., die 22 Mei per Pan American vliegtuig te Paramaribo was aan- gekomen, vertrokken naar Curasao (via Trinidad). De heer Damme heeft, van Miami, Cristo bal, enz. een volledige rondvluch: gemaakt langs Zuid-Amerika. Zijn doel was om het Postcongres in Buenos Aires bij te wonen en kennis te maken met het luchtverkeer in Zuid-Amerika, waaraan de laatsce jaren ook Nederland mededoet. Hoewel hij het zeer volhandig had in -de en kele dagen van zijn verblijf te Suriname, vond hij' getegenhedd De West een kort onderhoud toe te staan. Het >blad vroeg, of het waar is, dat op elken luchtpostbrief die uit Neder land naar Suriname wordt verzonden, een be drag van zestig cent moet worden bijgepast. In Suriname vindt men het tarief al buiten gewoon hoog. Een brief naar Nederland, via Brazilie, kost 82% cent. Toch is het waar, verklaarde de heer Damme, dat Nederland op elken brief nog zestig cent bijpast. Daarom juist is het wen- schelij'k, dat wij spoedig een eigen luchtver- binding met Nederland verkrijgen. Op de vraag, of hij voldaan was over zijn bezoek en de zaken den goeden kant uitgin- gen. antwoordde hij bevestigend. Het was hem aangenaam geweest om eens kennis te maken met de andere zijde van het verkeer van post en telegraphie. Hier had hij gelegen heid gehad om zich volledig op de hoogte te stellen van den radio- en den postdienst. Zijn verdere reis ging nu naar Curasao, van waar hij verder zou trekken naar Miami, om in de Vereenigde Staten nog eenige fabrieken van Vliegtuigen te bezoeken. Ook de tentoonstel- ling te New-York zou de heer Damme be zoeken. Van zijn de-partement kon hij ver klaren, dat er een s-orteermachine tentoonge- steld is, de Transorme, die totdusverre alleen in Nederland wordt gebruikt. Een druk op een -knop doet automatisch het werk. LORD HALIFAX VERKLAART DAT ENGELAND BEREID IS TOT ONDER- HANDELINGEN MET DUITSCHLAND. In een groote rede in het Hoogerhuis heeft lord Halifax, de minister van buitenlandsche zaken van Engeland, Duitschland in overwe ging gegeven in omderhandeling te treden over de h'estaan'de problemen. Engeland is, volgens lord Halifax, -bereid en verlangend om te on- derhandelen, hoewel het tevens besloten is zich tot het uiterste te verzetten tegen elke verdere agressie. Halifax deed de belofte, dat ..Engeland, mits de onafhankelij'kheid van de staten wordt erkend, bereid is het geheele vraagstuk van de economische levensruimte niet alleen voor -Duitschland-, maar voor alle Europeesche staten, onder de oogen te zien". Voordat men aan -dte c-onf-erentie-tafel kan plaats nemen, moet echter het wederzijdsch vertrouwen teruggekeerd zijn. En allereerst denkt men dan hieraan, dat van alle geweld- maatregelem zal worden afgezie.n Is men in- derd'aad al zoover? De Times s-chrijft, dat, indien de geest, welke in 'Halifax' rede tot uiting komt, weer- klank vindt in Duitschland, de mogelijkheid bestaat tot een opbouwende toenadering, waardoor de geschillen, wellre de landen thans scheiden, uit den weg zullen worden geruimd. De News Chronicle daarentegen vreest, dat door deze rede de meening zou kunnen ont- staan, dat de Britsche politick aan het ver- slap-pen is en terug-keert tot de poiitiek van bevrediging. Verwijzende naar de krachtige maatregelen van de nationaal-socialisten in Bohemen en Moravie schrijft het blad. dat het staken van dergelijke brute methoden een eerste vereischte is voor het openen van on- -derhandelingen. Zoolang dit nog niet is ge sehied, moet Engeland voortgaan met zijn herbewapening en het bouwen van een onver- breek'baar vredesfront. Aan de andere zijde zou het in de bedoe ling van Berlijn en Rome liggen Japan te doen toetreden tot hun militaire alliantie, ter afweer van de ,,0-msingeling". Indien Japan, dat op dit oogenfolik nog weinig neiging toont zich met de Euro-peesche zaken te gaan bemo-eien, zfch zou a-ansluiten bij h-et Duits-ch-Italiaansche verbond, dan weet men daar te Londen ook raad op. On- midideiliijk zou -dan het Britscih-F.rans-ch-Ru-s- sische pact, dat thans strikt tot Europa be- perkt is, tot he Verre Oosten worden uitge- breid. 'Deze mogelijkheid werd door een Britsch w-oordvoerder te-genover de United Pre-ss ge- ui-t in verband met de 'berichten, dat de Ja- pansche regeering onder den sterken druk van het leger zoodanig zou reageeren op het i ,:;uiten van de Brits ch-Fransche alliance met ---..'aland, dat J'a-pan verstrekkende militaire I verplichtingen tegenover Duitschland en Ita- lie op zich zou nemen. De Japansche ambassadeurs te Berlijn en Rome, generaal Osjhima en Shiratori en hun resp. militaire attache's, de generaals Kawa- be en Arisue, doen hun uiterste best om To- kio in volledige militaire harmonie met de ,,as" te brengen. Men meent te Londen, dat nauwkeurige strategisohe plannen reeds uitgewerkt zijn voor de Japansche samenwerking met Duitschland in geval van een oorlog met Rus- land, doc-h waar het nu om gaat is de uit- breiding van een dergelijk plan in geval van een oorlog met Engeland en Frankrijk. GESTRAFT WEGENS PRIJSOPDRIJVING IN ITALIe. Havas meldt uit Rome: De schaarschte van koffi-e is aanl-ei'ding tot gevallen van prijsop- drij-ving, welke dteor de autioriteiten zwaar wo-rde-n gestraft. Drie Romeinsche winkeliers, die koff-ie boven den vasltgesteiden prijs had den verkocht, werden veroordteeld tot het sluiten van hun zaak gedurem-die tien dagen. EEN OPROEP TOT HET ZUID-AFRIKAANSCHE VOLK. Donderdag is een oproep tot het Afrikaam- sche volk gerioht, onderteekend' door 22 pro- minente Zuid^Afrikanen uit alile kringen. Onder hen bevinden zich generaal Smuts° de speaker -van het parlement, Jansen, de vroe gere minister Hofmeyer en de burgemeesters van Kaapstad en Johannesburg. Zij roepen het volk op tot een nieuw patriotisme, tot nieuwe -hoop, een nieuwe dfoelsteiling in h'e-t in- dividueele -leven als- een zeker middel om het leven dter natie te veredelen en haar in staat te Stellen een waard-ige rol te spelen in de regenerata-e -der.wereld. O.m. legt de oproep d'en nadmk op de noodzakelijkheid van een geestelijke herieving, welke, zoo wordt gezegd, moet beiginn-en biji ,de individiueele mannen en vrouiwen'. CHROOMVERSOHEPINGEN NAAR DUITSCHLAND STOPGEZET? Hav-as meldt uit Ankara: Volgens 'berichten uit handel-skringen zouden de ohroomversche- pdngen uit Turkije naar Duitschland in de haven van- Istanboel stopgezet zijn. In deze kringen verfklaart men, dat Tunkije besloten zou hebben' den uiitvoer van mineralen en granen naar Duitschland te staken om te protesteeren tegen het feit, dat Duitschland voor dte levering van ooriogsmateriaai de uit- voe-ring van loopende transacties heeft onder- broken. DE SLUITING VAN DE KOLENMIJNEN IN DE BORINAGE. In verband met de siiuiting van de niet meer rendteerendte ikolenmijpen te Flinn, in de Borinage, waardoor ruim 4000 anbeiders werk loos zijn geworden, heeft de S-ooialistische mijnwerkerscentrale in Henegouwen, naar de correspondent der N. R. Crt te Brussel meldt, een verzoekschrift gereddgeerd, waarbij-, om de koninklijk-e tusschen-komst wordt verzocht. Dit adlres, bek-leed met 25.000 han-dteekeningen^ zal door een deputatie van de Centrale aan den Vorst worden- overhandigd. De adressan- ten beweren, dat de geheele Waalsche mijn- indusitrie ten groncfe- zal gaan indien van Staatswege geen financdeele hiulp wordt ver leend'. Met de 20 millioen frs. welke jaarlijiks aan de 4000 ontsilagen arbeiders als werkloo- zensteun zullen dienen uitgekeer-d, kunnen verscheiidene bedreigde mijn-bedrijven vlot wor den gehouden. ZAL MEN NOG POGEN DE „THETIS" WEER VLOT TE BRENGEN Men ziet -de moge'lijkheid ondter oogen, dat men de ge-zonken duikboo-t „Thetis" niet zal kunnen vlot brengen. Inderdaad doet men opmerken, dat kapitein Oram en andere over- levenden in .sbaat zdj-n alle technische ,bij.zonder- heden te geven over dte omstandigheden van dte schipbreaik. -De bij de Id-ohtlngswerkzaam- he-den ontmoette moeilij,kheden zdj-n zoodanig, dat men nog niet weet of het mogelijk zal zijn de diuikboot weer vlot te -brengen. Het is mogelijk, dat het lichten van de boot -eenige maan-dem zal duren. Vrij-dag is te Birkenhead een conferentie gehouden onder voorzittersehap van a,d!miraal E. Fraser, den -contro'leur der vloot, over de mogelijkheid tot berging van het wrak van -de Thetis". Na afloop der bijeen-komist is een veriklaring gepublioeerd waarin gezegd' wordt dat besloten is het bergimgswerk voort te zetten, maar dat het geen -dto'el heeft ze te hervatten voor sterker werktuigen zouden aangeko-men zijn. Hiermee zouden ongeveer drie weken gemoeid zijn en zoolang zou het werk stopgezet worden. De Liverpool -en Glasgow bergin-gsmaat- schappiji zou he-t geheele karwei uitvoeren. Naar aanleiding van een in de bladem ver- meld geru-cht, d'at er brand -aan boord zou zijn ui-tgebroken, welke mogedij-kheiid' de geredde stoker Arnold als- een der moge'lijke redenen voor het falen van meer reddingspogingen had opgegeven. heeft dte vergadering vastgesteld, dat er misschien ko-rtsludting -is geweest maar in geen geval brand. WEER EEN SYNAGOGE VERBRAND. Zaterdagnacht is de synagoge van Privos, nabij Moravisch Ostrau, in de asch gelegd! Dit is de derde synagoge, welke de vorige week in bet protectoraat Bohemen-Moravie is verbrand. TSJECHISOH POLITIFMAN IN NOORD-BOHEMEN VERMOORD. Zaterdagnacht is, naar Reuter uit Praag meldt, een Tsjechisch politieman gedood tijdens een twist tusschen Tsjechische en Duitsche politiemannen te Nochod, in het noorden van Bohemen. In een Zaterdagavond gepubliceerd com munique i wordt gezegd, dat de Tsjech door een schct werd gedood. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Duitsche en Tsjechische autoriteiten gezamenlijk. Het incident wordt toegeschreven aan een reeks betreurenswaar- dige gebeurteniss-en. De rijksprotector heeft opdracht gegeven het onderzoek met de meeste gestrengheid en snelheid te houden. Alle p-ersonen, die erbij betrokken zijn, wor den in hechtenis gehouden. VAN VERDERE MAATREGELEN TE KLADNO WORDT AFGEZIEN. De bemid-delingsp-ogingen en het optreden van de Tsjechische bevolking, alsmede de maatregelen van d-e regeering van het protec toraat maken het den rijksprotector mogelijk, aldus het Duitsche Nieuwsbureau, na afloop van d'en vastges-teden termijn, 10 Juni, af te zien van de maatregelen, welke te Kladno zouden worden genomen. Minister-president Elias heeft Zaterdag een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5