Sport Paardenfokkerij Gemengde Berichten Laatste Berichten VOETBAL. DE VEREENIGING ...HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD". WEERBERICHT. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. UITSLAGEN VAN ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond. Interlandwedstrijd NederlandYoego-Slavie 41. Ter gelegenheid van den Olympischen dag in het Amsterdamsche Stadion had de ont- moeting plaats tusschen het Nederlandsch elftal en dat van Yoego-Slavie. Daar de Yoego-Slaviers over een zeer stork elftal be schikken, dat nog kort geleden van het En- gelsch elftal met 21 wist te winnen, was het te begrijpen, dat niet velen aan een komende overwinning van het oranje-elftal geloofden en toch hebben de Nederlandsche sipeilers op volkomen verdiende wijze de fraaie 41 overwinning op haar gasten weten te behalen. Het spreekt vanzelf, dat er zoo- wed onder de spelers, de technische commissie als onder het publiek, dat het' Stadion geheel vnlde, groote vreugde heerschte over deze on- verwachte fraaie overwinning. Afdeeling IV. Promotiecompetitie 2e klasse. iDe uitslagen van de beide in deze compe- titie gespeelde wedstrijden hebben geheel be- antwoord aan de door ons gestelde verwach- ting, want Limibur.gia kon het wederom tegen Bleijerheide niet vender brengen dan een pun- tenverdeeling (11) en Middellburg moest het te Heltmond afleggen tegen de plaatselijke club, die met 52 won. Lamburgia heeft echter door dit eene punt aan haar score toe te voegen in totaal 8 pun- ten verkregen, waarmede zij voldoende had om het Eerste Klasserschap te behalen. Bleijerheide en 'Helmond hebben thans in totaal 7 punten, waardoor een beslissingswed- strijd noodzakelijk wordt. Zoo men de resultaten van de beide ont- moetingen van deze vereenigingen beziet, BleijerheideHelmond 32 en Helmond Bleijerheide 11, zou men aan Bleijerheide iets meer kans geven, dat zij haar Eerste Klasserschap zal ibehouden, doch het kan evengoed geheel anders worden, want voetbal is nu eenmaal geen rekensommetje. De stand is thans: doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Limiburgia 6 2 4 8 5 Helmond 6 2 3 1 7 107 Bleijerheide 6 2 3 1 7 1011 Middelburg 6 1 5 2 1016 Promotieeompetitie 3e klasse. Een verrassing mag wel genoemd worden de overwinning van Eiland Boys op Alliance, dat met 42 te Vlissingen verloor en dus haar eerste nederlaag te slikken kreeg in deze competitie. Met een gelijk spel had Alliance reeds voldoende behaald om naar de Tweede Klasse te promoveeren. Nu wordt de spanning nog zeer groot, want er is thans nog van alles mogelijk en krijgt zelfs Breda nog een klein kansje om het tot een beslis- singswedstrijd te brengen. Zooals de stand thans luidt, staat Eiland Boys er zelfs nog iets beter voor dan Breakens, en zal de ont- moeting Eiland BoysBreskens in deze de beslissing moeten brengen. De verhouding is als volgt: doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Alliance 5 3 11 7 1512 Breskens 5 2 1 2 5 1812 Eiland Boys 3 111 3 610 Breda 5 113 3 11—16 Zeeuwsche Voetbalbond. 2e klasse B. De ontmoeting Temeuzen 4Hoek is ge- eindigd met een overwinning van het bezoe- kend elftal, dat met 5 voor de tweede maal zich de sterkste toonde. Hoewel het een thuiswedstrijd was, bestond er onder de spe lers van Temeuzen 4 zoo weinig animo om uit te komen, dat zij slechts met 9 spelers het veld betrad, hetgeen natuurlijk voor Hoek, dat eveneens niet voltal'lig kon uitkomen, een meevallertje was. WANDELSPORT. „Trekvogel"-afstandfrnarsch. IDe afstandmarsch op Zaterdag j.l. georga- niseerd door de Sportclub ,,De Trekvogels", is een groot sueces geworden. Begunstigd door het mooie weer, waren er meer dan honderd deelnemers. Na afloop van de marsch werden de me- dailles uitgereikt in hotel Du Commerce, waar tevens deze wandeldag besloten werd met een gezellig bal, onder leiding van den heer De Kam, dat druk bezocht werd. De Sportclub ,,De Trekvogels" kan dus op een goedgeslaagde propaganda-marsch terug- zien. 25 jaar trekpaardfokkerij in ons land. Sinds het paard niet alleen als rijpaard maar ook als. trekdier is gabruikt, is er sprake geweest van fokkerij van zware paar- den. Tot aan de middeleeuwen had het paard eigenlijk alleen beteekenis als rijpaard om de menschen te beschermen en te verdedigen bij twisten en' oorlogen tusschen klassen en vol- keren. Voor het dragen en verplaatsen van lasten dienden runderen en zelfs ook men schen. In de middeleeuwen ontstond hierin in vele landen een ommekeer. Het paard werd ook voor andere d'oeleinden dan alleen als direct beschermingsmiiddel van den mensch gebroiikt. De vele oorlogen in de daaropvol- gende eeuwen waren echter oorzaak, dat eerst in de 19e eeuw een algeheele ontplooiing van het paard als trekdier zich ontwikkelde en daarmede ontstond tevens een wijziging in het wezen der fokkerij. De bestaande rassen waren in het algemeen niet zwaar genoeg ge- bouwd om groote lasten te verplaatsen en hoe grooter de drang werd om de grootte en zwaarte der lasten op te voeren, des te snel- ler wijzigde zich het karakter van het be staande rij- en koetspaardenras en kwam het karakter van trekdier meer op den voorgrond. In bijna alle landen, alwaar landbouw, In dustrie en handel zich ontiwikkelden, ont stond een vraag naar zware paarden. Ook in ons land is vodr eenige tientallen jaren dit verschijnsel merkbaar en tegelijkertijd tevens het streven om de eigenschappen van dit zware ras in overeenstemming te brengen met de edschen, welke eraan gesteld werden. De fokkers der Zuidelijke provincien leg- den zich het eerst op verbetering toe. Reeds v66r den aanvang van de 20e eeuw werden hier maatregelen in het leven geroepen om het peil der trekpaardfokkerij te verhoogen en in het begin der 20e eeuw trad deze drang meer algemeen op. Dit was aanleiding, dat in 1914 fokkers uit alle deelen van ons land tot vorming van een organisatie overgingen waardoor de belangen der trekpaardfokkerij bevorderd werden. Een eensgezind en doel- bewust streven lag aan de vereeniging ten grondslag, n.l. het fokken van een zwaar, diep, breed, kort en stenk gebouwd paard, dat aan de opkomende eischen van kracht en soiberheid beantwoorden kon. Voor velen van de tienduizenden paarden- fokkers, welke Nederland toen telde, was dit nieuwe ras on'bekend. Aanvankelijk was men het zware paard geen goed hart toegedaan. Begrippen over de bestaande fokkerij van rij- en koetspaarden heerschten boven begrip pen van economic. Doch de noodzaak liet alras allerwege een andere tenidenz zien. De mechanisatie stak het hoofd op en daaraan weerstand bieden bleek alleen mogelijk door wijziging van denikbeelden over het wezen der paardenfokkerij. En toen dit eenmaal begrepen werd ging het snel en goed. Thans zijn in Nederland nog evenveel of waarschijn- lijk meer paardenfokkers dan v66r den tijd, dat de mechanisatie er was, hetgeen duidelijk gedemonstreepd wordt in het aantal dekkin- gen van 50000 in 1900 tegenover 55000 in 1^938. Dit groote aantal dekkingen heeft nu, voor verreweg het meerendeel plaats door hengsten van het trakpaardenras en het is ook in het organisatiestreven, dat deze wijziging wordt weerspiegeld. In 1914 sloten 1500 fokkers zich aaneen om de trekpaardfokkerij te ver- beteren en thans telt de Vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard" bijna 8000 leden. Met 1939 sluit de vereeniging, gesteund onder een krachtige leiding, onder aanvoering van Jhr. J. van Vredeniburch, welke reeds' 21 jaren het bewiinid voert, een kwarteeuw van mooie en gezonde arbeid af. Het is niet al leen de hoeveelheid van fokkers, welke erop wijzen, dat de trekpaardfokkerij in het mid- delpunt der belangstelling staat, doch ook kwalitatief kan op groote resultaten terug- gezien worden. De geschiedenis hierover ligt in 25 jaren opgesloten en wat hiemit gewor den is zal op 29 en 30 Juni a.s. gedemon- streerd worden in de Veehallen te 's-Her- togenibosch. GROOT-GRONDBEZITTER IN ZUID- LLMBURG SCHIET ZIJN VROUW DOOD. Zondagmid'dag heeft zich naar ,,De Couirant" meldt, op het historische kasteel Vaeshartelt, nabij Meerssen, een familiedrama afgespeeld. Tijdens een twist heeft de bewoner, de zestig- jarige groot-grondbezitter E. R., zijn 42-jarige echtgenoote, geboren v. d. D. de W., met eenige -revolverschoten van het leven beroofd1. De dader is door dp gemeente-politie kort na het gebeurde gearresteerd en overgebracht naar de marechausseekazerne te Maastricht, om ter beschikking van de Justitie te worden gesteld. Hiji heeft bekend. Het was omstreeks vier uoxr, dat het drama zich in een der vertrekken van het kasteel vol- trok. Echtelijke oneendgheid had den kasteel- heer dusdanig in woede doen ontsteken, dat hfj, een revolver greep en -dit wapen op zijn vrouw richte. Ondanks het ingrijpen van zijn nagen- tienjarigen zoon en achttienjarige dochter, die bij- het twistgesprek aanwezig waren, vuu-rde de heer R. eenige malen. In de hartstreek ge- troffen zeeg zijn vrouw ineen. De zoon slaag- de er daarop in zijn vader te overmeesteren en hem het wapen af te nemen. De heer R. Jr., ontbood onmiddeliijk den arts Van Aubel uit Meerssen op het kasteel, die niet anders1 kon .doen dan den1 dood van het slachtoffer vaststellen. (,Zie verder Laatste Berichten.) De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur was tp Vlissingen1: weer: zwaar bawolkt; wind: matig Noord-Noordoosttemperatuiur 12 gr.; minimum hedennacht 10 gr., neerslag afgel. etmaal 9 m.M. Verwaohting geldig van hedtenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het geheele land: koel weer, zwaar -bewolkt met opklaring, enkele regenbuien, kans| op onweer, matige tijdelijk krachtige Noord tot Noordwesten wind. KINDERLIJKJE GEVONDEN. 's HERTOGENBOSOH. Bij Den Bosch in dte Zuiid-Willemsvaart heeft een visscher Zater dag een doos opgehaald, die bij opening bleak het lijkje te bevatten van een pas geboren kind van het vrouwelijk geslacht. Aangezien deze vondst onder de gemeente Den Dung plaats had, heeft de gemeenteveldwachter dier gemeente het lijkje in beslag gemomen. BESCHONKEN MAN GAAT TE KEER. MEERSEN. Gisteravond teat kwam een iniwoner van Meersen, zekere W. in foesehon- ken toestamd thuis. Hij maakte ruzie met zdjn vrouw, die de woning ontvluohtte en bij een der buren een veilig onderdak zocht. De man volgde haar en trachtte dte d'eur te forceeren. Toen dit niet gelukte sloeg hij een ruit in het geen hem, noodlottig werd. Zijn polslagader werd doorgesneden. Hevig bloedend werd' hij naar het ziekenhuis te Maastricht overge bracht, waar hij kort na aankomst is over- leden. - HET DRAMA TE MEERSSEN. MEERSSEN. Omtrent het famiiiedrama te Meerssen, -dat zich Zondagmiddag op het kasteel Groot Vaeshartelt heeft afgespeeld, wordt gemeld, dat de dader E. R. blijkbaar in een vlaag van waanzin heeft gehandeld. .Zijn) echtgenoote, die drie schoten in de borst heeft gekregen, moet vrijwel op slag zijn gediood. Bij. zijn arrestatie legde R. een volledige bekentenis af. Hij. was diep onder den indruk van d;e vreeselijike misdaad. Het onderzoek wordt voortgezet. AAN REKOMEN VERWONDINGEN OVERLEDEN. NIJMEGEN. Mej. Tftiewissen, die Zaterdag- miiiddag door een auto van de posterijen werd aangeredten, toen de chauffeur wilde uitwijken voor een kind, en de machit over het stuur ver loor, waardoor de wagen het fietspad opreed, is aan de bekomen verwondingen overleden. NEDERLANDSCHE -GEZANT TE EONDEN VRAAGT ONTSLAG. LONDEN. Naar wij vernemen ligt het in het voomemen van Mr. J. P. Graaf van Ldm- burg Stirum zijn ontslag aan te vragen als Hr. Ms. gezant te Londen. Naar ons ter oore komt zal hij. vermoedelijk worden opgevolgd door Jhr. Mr. E. F. M. J. Michiels van Ver- duynen, oud-gezant te Praag en oud-chef van de afdeeling diplomatieke zaken aan het De- partement van Buitenlandsche Zaken. DE ARRESTATIE VAN LIPINSKI. WARSCHAU. De Poolsche commissaris- generaal te Danzig heeft bij Senaat kracbtig gepmtesteerd tegen dte arrestatie van den in- specteur der douane iLapinski, die, naar van Poolsche zijde wordt gezegd, door Nat. Soc. agenten zou zijn ontvoerd en mishandeld. Eipinski bevindt zich thans. in een ziekenhuis te Danzig. DANZIG. (D.N.B.) Officieel wordt medte- gedeeld: In den naoht van 9 op 10 Juni heeft de Poolsche inspecteur dter douane Eipinski getraoht eenige deelnemers aan de wedstrijden der S.A.-groapen te bewegen itot .uitspraken die het karakter van landverraad zouden dragen. Verder heeft hij gepoogd 2 S.A.-man- nen met een auto over dte grens te brengep. Toen dit niet gelukte heeft hij, zich beleedigenid! uitgelaten over den Fiihrer. Tegen Eipinski is een vervolging ingesteld wegens ontvoerinig, overeenkomstig art. 130 Wetb. v. Strafr., en wegens paspoortdeiict. ONGEWAPENDE DUITSCHE EENHEDEN TE DANZIG. DANZIG. Gedurende het weekeinde zijn gemotoriseerde eenheden van het Diuitsche leger, ongewapend, doch in uniform, te Danzig aangekomen. Als motief wordt opgegeven, dat de afdeeling en aanwezig zullen zijn bij, een demonstratie van de plaatselijke stormtroepen. DE REIS VAN HET ENGEESCHE KONINGSPAAR. NEW YORK. Het Koningspaar van Enge- land' is gisteravond te 23 uur met den koninklijiken trein naar Canada vertrokken. President Roosevelt, zijn echtgenoote en zijn moeder vergezelden de hooge gasten naar het station en wuifden hen bij bun vertrek toe. De Koning en Koningin zullen in de volgende vier d'agen korte bezocken brengen aan 12 steden ini Canada. Donderdagavond vertrek ken zij weer naar Engeland. IANDMIJN ONTPEOFT. JE3RUZAI .EM. Te Tiberias is een landmijn ontploft toen een vrachtauto passeerde. Vijf Arabieren werden emstig gewond. DIUTSCH DESERTEUR OVER DE GRENS. WARSCHAU. Een Duitsch onderofficier van het airbeiders-front is op het Poolsche grensstation Chojnice uit den trein gestapt, die van Duitschland naar Oost-Pmisen reed. Hij verklaarde, niet naar Duitschland te willen terugkeeren, omdat ,,de levensomstan- digheden daar onmogelijk waren geworden". Hij zei vender, dat onder dte led'en van het arbeidters-front de ontevredenheid groeit, en verzocht de Poolsche autoriteiten hem niet uit te leveren. DE TOESTAND IN TIENTSIN. TOKIO. De woordvoerder van den Minister van buitenlandsche zaken heeft tegenover bui tenlandsche joumalisten verklaand, dat de re- geerlng eenige maatregelen zou moeten nemen in ver.band met den nieuwen toestand, die, zoo zeide hij, is oiutstaan doondat de Britsche autoriteiten hebben geweigerd1 den persoon, die verdacht wordt van den moord op den douane- beambte, niet uit te leveren. De woordvoerder wilde geen nadere mededeelingen doen om trent den aard der maatregelten, doch hij achtte het gewenscht, dat de Brits,che autori teiten htm houding zouden herzien. Hij ver klaarde dat Japan geen hell meer ziet in ver- dere onderhandelingen met Engeland en daar- om besloten is, d'e vrjje hand te nemen bij het handhaven van dte rust en orde, door de Brit sche en Fransche concessies te isoleeren als -haar den van unti-Japansche terreur en agitatie". CONGRES TE KAUNAS. KAUNAS. Op het Baltisch congres, dat hier wordt gehouden, heeft de plaatsvervan- gend minister-president van Lithauen ver- klaard, dat de Rand-Staten in geval van oor- log een krachtige houding ziulden aannemen, en indien eeni aamslag op hun onafhankelijk- heid wordt gepleegd, zij met wapengeweld zul len optreden. Het congres nam een motie aan, waarin den wensch wordt uitgesproken, dat de Rand- Staten schouder aan sdhouder zullen staan om hun onafhankelijkheid in geval van nood ge- zamenlijk zullen verdedagen. Vergadering van Donderdag 25 Mei 1939, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Tellegen, Burgemeesite r Tegenwoordig de leden L. J. Geelhoedt, P. van Cadisand, C. A. Verlinde, N. J. C. Lam- brechtsen van Ribthem, J. Riemens, D. E. de Kraker, O. A. Stockman, E. L. van Hecke, H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. N ',t Gilde, M. de Vos, J. den Hamer, G. Dees en A. de Bruijn. 1. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, vast te stellen de notulen der vergadering van 9 Maart 1939, zooals deze in druk zijn ver- schenen. Met algemeen,e stemmen wordt aldus besloten. 2. Ingekomen stukken. a. De begrooting voor den dienst 1939 voorzien van bewijis van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomeai voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 22 December 1938, tot wijziging der begrooting voor den dienst 1938, voorzien van bewijs van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het raadsbesluit van 9 Maart 1939, tot het aangaan van een geldlteening, groot 13.500, voorzien van bewijis van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Idem tot het aangaan van een geldlee- ning, groot 42.500 voorzien van bewijs van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het raadsbesluit van 29 November 1938, tot vaststelling eener verordeninig op de hef fing van opcenten op de personeele belasting, voorzien van /bewijis van koninklijke goedkeu ring. Aangenomen voor kennisgeving. f. Idem tot vaststelling eener verordening op de hefting van wegenbelasting, voorzien van bewijs van koninklijke goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. g. Proces-verbaal van de op 20 Maart 1939 gehouden opneming van boeken en kas van den gemeemte-ontvanger, waaruit bleek, dat het batig slbt over den dienst 1937, blijkens ingeleverde rekening, voor den gewonen dienst bedraagt 20.259,09, de inkomsten over het dienstjaar 1938 tot op datum bedroegen f 547.088,80, en die overl dten dienst 1939 f 50.554,63, totaal 617.902,52; dit het nadee- lig slot van den dienst 1937 voor den kapitaal- dienst, blljkens' de ingeleverde rekening be- droeg 8300,89, de uitgaven over den dienst 1938 tot op .datum beliepen 564.834,75, en die over den diensit 1939 f 64.951,36, totaal 638.087, zoodat in kas moest zijn 20.184,48, hetgeen overeenstemt met de in de kas bevom den en in het proces-verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een schrijven van den volgemden inhoud Ondergeteeikendie' C. G. Medjer, wonende te Temeuzen, Axelschestraat 60, als gemachtigde van P. M. Oositdijk, wonende te Hilversum Kastorstraat 35; gezim het besluit van Burgemeester en Wethouders detzer gemeente d.d. 7 Maart 1939, waarbiji de door hem gevraagde vergunning tot het verbouwen van die perceelen 3, 5, 7, 9 en 11 aan- de Elleboog niet wordt verleend, omdat daarin wordt afgeweken van art. 13, lid 2 der Bouwverordening; gezien, dat deze afwijikiing van zoo'n gerin- gen omvang is; Ued. beleefd verzoekt, hem afwijking van antikel 13 te willten geven en te willen bevor- d'eren, dat het hem mogelijk wordt dteze wo- ningen te kunnen verbouwen, zooals op het ingezonden bouwplan was aangegeven. Burgemeester en Wethouders stellen voor op dit verzoek afwdjzend te beschikken. De heer VAN DRIEL wil omtrent dit ver zoek het een en ander zeggen. Waar spreker ook een oud-bewoner van. de betreffende buurt is, is hij. daar uit den aard der zaak goed bekend. De heer Meijer is ook bij hem ge weest en heeft hem de teekeningen laten zien zooals de woningen verbeterd zullten worden. Waar Burgemeester en Wethouders voorstel- len, op dit verzoek afwijzend te beschikken, wil spreker een lans breken voor zijn verzoek, en wel in de eerste plaats omdat Burgemeester en Wethouders zich ten opzichte van diit geval zoo weinig meegaand toonen, en ten tweede omdat aan de eigen belofte van het college, die indertijd gegeven is., dat er woningen gebouwd zullen worden van gemeentewege, tegen een hour idle is op te brengen voor de klasse, die het minste foetalen kan, nooit is voldaan. Er zijn enkele noodwoningen gebouwd aan d'e Kerkhoflaani, doch verder is verziuimd wonin gen te bouwen tegen een huur die voor de menschen die leven moeten van het Burger- lijk Armbestuur, als anderszins, is op te brengen. Nu echter het voorstel alleen afsitiuit in dien het anders is, is spreker verkeerd voor- gelicht op het feat, dat er te weinig open ruimte zou zijn, welke open ruimte er evenwel feitelijk wel is, doch waarbij er gewezen wordt op de open ruimte die is afgeschut met een planken schut, moet ispreker zich tegen het voorstel' van Burgemeester en Wethouders verzetten. Want de open ruimte is er wel, waar nog bij komt, dat de ruimte van dten brandgang van dien aard is, dat de menschen er met de tegenwoordige karretjes niet kun nen komen, en dat er geen auto's uit noch in kunnen komen. Spreker heeft de plannen gezien, en dat lijkt hem nogal. Men moet ook niet vergeten, dat er 5 gezinnen wonen, waarvoor dan van ge- nueenteiwege een andere woning gezocht zal moeten worden. En waar men van de zijde van de gemeente in gebreke is gebleven, voor dtergelij-ke menschen woningen te stichten, behalve dan die paar in de Dekkerstraat, die verhuurd kunnen worden tegen een huurprijs die voor die menschen te betalen is, is het vraagstuk van woningen met een op te bren gen huur voor deze klasse van menschen in strijd met de indertijd afgelegde belofte nooit opgelost. De woningen in de Karper.wei zijn voor deze menschen te hoog van huur. Door de lagging van de betreffende woningen in de Elleboog folijft het daar eigenlijik al'tijd een soort van hofje, men kan daar nooit met iets komen. De huisjes zullen thans flank m ordte genaaakt word'en, zoodat daar behoorlijke woninkjes zullen komen. Spreker herinnert er aan, -'at hij daar zelf ook gewoond he-ft, hij is met zijn vijven ingekomen, en met zijn elven uit gagaan, plus nog een daklooze zee- man, met papegaai en sohilpad, die hij, destijds opgenomcn had. Spreker is van meeming, dat er bahoefte blijft aan woningen ongeveer als in de Oost- kolkstraat, woningen voor een weduwe en een aileenwonende man, die verhuurd kunnen wor den voor j 2,50 per week met inbegrip van water. Dat water was er vroeger ook niet, toen moest men zich behelpen met een regen- ton, en in den d'rogen tijd kon men hier en daar eeus probeeren een kuip water te pakken te krrjgen. v Dan blijft er nog de kwestie van de ligging, doch dat is sprekers .schuld niet, en ook niet de schuld van den eigenaar. Overigensi moet spreker opmerken, dat ook dteslkundigen zich v/el eens vergissen kornnen, want injdtertijd toen werd voorgesteld het deride pompgemaa! te installee^an, en de raad dit afkeurde, gaf de deskundige te kennen, dat hij. er 'dan niet voor kon instaan, ,d!at het water daar van de straat zou kuimen worden weggemalen. De raad heeft de derde pomp niet toegestaan, en de ondervinddng is, dat het thans vrij goed1 gaat. Spreker persoonlijk heeft het daar nog mee- gemaakt, dat hij zijn waterlaarzen moest aan- trekken om 's avonds droogvoets op de ver gadering van den .gemeenteraad te kunnen komen. Dus de ligging als zoodanig val/t ook nog wel mee. De woninghuur is voor de betrokkenen be- taalbaar, en nu adressant zich in dezen op den raad heeft beroepen, zou spreker hem ter wille willen zijn. Spreker is geen huisjesmelker, dus blijft hij vrij, en frisch overal buiten. Hij ls van meendng, dat er thans bij. de aamge- vraagde verbeteringen iets van te maken is, en anders kan er nooit iets van gemaakt wor den. Het zal daar altijd wel een hofje iblijven, doch thans zullen er althans toch behoorlijke woningen komen. Als men de wet goed gaat naizien, weet spreker niet, of het bovendden zoo gemakkelijk zou gaan om de woningen onbewoonbaar te verklaren. De ervariing heeft geleerd, dat het dan ook sukkelen is. Het zelfde heeft men tijdens den oorlog mee- gemaakt, en hoe iang heeft het toen ooik niet geduurd. Indien men thans dit verzoek zou afwij.zen, voelt spreker, dat men er dan nog lang mee zou zitten, an dat er dan geen ver betering aan zal aangebracht worden. Spreker is bereid adressant tegemoet te komen, op de gronden die hij zoo juist heeft genoemd. De heer VAN HECKE kan ten voile onder- schrijven hetgeen de heer Van Driel te berde brengt. Ook hij heef.t den heer Meijer bij zich gehad, die hem de teekening heeft laten zien, en dan is de kwestie deze, zooals ook de heer Van Driel naar voren bracht, dat het afstuit op te weinig open ruimte. Doch anderzijids heeft ook de brandgang een behoorlijke breedte. Het is natuurlijk geen rijweg, doch wel is het een van de groots.te brandgangen in de gemeente. Bovendien zal die buurt door de verbetering die aaingevraagd is, buitengewoon veel verfraaien. Het spijt hem ten zeerste dat Burgemeester en Wet houders' dit voorstel doen, en het is voor hem nog veel pijnlijfcer, dat zij dit doen zonder een behoorlijke motiveering. Kunnen Burge meester en Wethouders nu niet eens duidelij- ker aangeven, waarom zij voorstellen op dit adres afwijzend te beschikken. Het komt spreker voor, dat er achter de woningen een behoorlijke ruimte aanwezig is. En het mag nu wel waar zdjn, dat dit volgens de bouwver ordening met volkomen in orde is, doch prac- tisch zal er toch miets aan mank-eeren, want de toestand is toch van dien aard, dat de ach- terkant nooit bebouwd zal kunnen worden. Spreker ziet er daarom ook geen bezwaar in, het verzoek van adressant toe te staan. Zoo'n buurt zal er enorm door verfraaien. Tenslotte vindt spreker dat het voorstel van Burgemees ter en Wethouders niet behcorlijk toegelicht, wat de weigering ibetreft. De heer DE KRAKER is van meening, dat men er toch ook voor dient te zorgen, dat de binnenstad in stand gehouden wordt. Spreker is eveneens van meening, dat Burgemeester en Wethouders met htm advies niet erg voor- spoedig zdjn geweest. Ten laatste moet hij er op wijzen, .dat, .indien dit verzoek niet toege staan zou worden, men daar pakhuizen en magazijnen krljgen zal. De VOORZITTER: Hoe bedoelt u? De heer DE KRAKER antwoordt, dat als dit verzoek niet toegestaan wordlt, er ongetwij- feld iets anders voor die woningen in de plaats zal komen. De heer RIEMENS vraagt of, indien de raad het voorstel van Burgemeester en Wethouders verwerpt, dit dan ook beteekent, dat de wo ningen verbouwd zullen kunnen wordien. De VOORZITTER antwoordt, dat indien het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt verworpen, dit beteekent, dat afwijking van het betreffende artikel der bouwverorde ning wordt toegestaan. De heer RIEMENS constateert, dat het dus voldoende is, dat de heer Van Driel er een voorstel van maakt om de afwijking toe te staan. >De heer DEN HAMER geeft te kennen, dat de heer Van Driel gezegd heeft, dat hij in dezen geheel belangeloos is, omdat hij geen huisjesmelker is. Spreker zelf beboont wel tot d'egemen, 'die woningen bouwen, doch hij staat op hetzelfde standpoint als de heer Van Driel. Spreker heeft er ook behoefte aan, betrokkene tegemoet te komen. De adressant heeft om inlichfingen gevraagd en advies gekregen, waarmede hij rekening had te hou- den. Te 'bevoegder plaatse is hem medege- deeld', d'at in de eerste plaats voldaan moest worden aan de bepalingen der bouwverorde ning, voor wat de open ruimte betreft. Doch er is ruim voldoende open ruimte. Spre ker heeft ter plaatse ook een kijkje genomen, en meent ook, dat de woningen door de ver- bouwing zeer zullen verbeteren. Hij heeft ook vemomen, d)at het voorstel af zou stuiten op de overweging, een straat aldaar door te trek- ken, doch daarvan ziet spreker de mogelijkheid niet in. Even verder is destijds ook vergun ning verleend voor een woning, waarin 't ge heel geen open ruimte (bij. was. Verder is hem medegedeeld, dat op Java ook vergunning is verleend, voor een woning, waarbij op het eigen terrein niet voldoende ruimte overbleef. lEm door de verbetering van de woningen zal de toestand daar ter plaatse ook zeer ver beteren. 'Spreker is er voor, den betrokkene genoegdoening te geven, en zijn verzoek in te willigen. De heer VERLINDE geeft te kennen, dat hij volkomen instemt met de woorden van den heer Den Hamer, en zich er mee kan ver- eenigen, dat het verzoek van adressant zal worden ingewilligd. De heer DE VOS vraagt, of Burgemeester en Wethouders ook iets kornnen doen aan de bestrating. Hieraan is daar ter plaatse nog zeer veel te verbeteren, en wellicht kon de bestrating opgeknapt worden. De heer VAN DRIEL antwoordt den heer Riemens, -dat in dit geval, waar de raad beslist op verzoeken om afwijking van de bouwver ordening, geen apart .voorstel noodig is. De heer VAN CAD SAND wil een enlcel woord zeggen naar aanleiding van het gezegde door de vorige heeren. Er is in Burgemees ter en Wethouders over deze woningen zeer veel gesproken. Het is voor Burgemeester en Wethouders niet gemakkelijk, daar het een afwijking van die bouwverordening betreft. Deze schrijft nu eenmaal voor, dat er een bepaalde open rooimte aanwezig moet zijm Nu de raad afwijking wil toestaan, gelooft spreker niet, dat Burgemeester en Wethouders zich daartegen zullen verzetten. De heer DEN HAMER heeft het nog gehad over die andere woning, en de woning op Java, waar het eigen terrein niet voldoende was. Doch, daar werd het terrein zelf niet veranderd. Men 'kan dus deze t/wee gevalien niet in hetzelfde verband brengen. Indien de raad er de voorkeur aan geeft, een afwijking toe te staan, gelooft spreker, dat het college er zich niet pertinent tegen verzetten zal. De VOORZITTER is van oordeel, dat het voorstel van Burgemeester en. Wethouders voldoende is toge'licht. De raad blijkt van een ander gevoelen dan het college gemeend heeft te moeten voorstellen, en is van meening, dat er door de verbouwing een beteren toestand zal ontstaan. Burgemeester en Wethouders trekiken hun voorstel in en stellen thans voor, de gevraagde afwijking van de 'bouwverorde ning toe te staan. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. i. Een schrijven van J. Riemens, voorzitter, K. J. de Koeijer, secretaris, en mej. A. de RuijterMeertens, penningmeesteresse der buurtvereeniging „Altrjd Teivreden", die dlaarin te kennen geven: Zoo u, of naar ik venmoed, sommigen van u, bekend zal zijn, is in de Dekkerstraat alhier, sinds 31 Augustus 1938 een buurtvereeniging opgericht, genaamd buurtvereeniging „Altijd Tevreden". Deze vereeniging heeft ten doel, in de eerste plaats nauwere vriendschapsbandten te vormen tusschen de buurtbewoners. onderling. Doch behalve dat, staan wij ook voor andere doel- einden. Wij willen ook bij pleohtige gelegen- heden in Ons Vorstelijk Huis, ons beste beentje voorzetten. En naar vermogen onze vreugde en ons medeleven daarover bewijzen. Doch dat ver mogen is, aangezien onze leden zoo goed als allemaal werkloozen of gedeeltelijk werkloozen zijn, zeer klein. De leden betalen, van ham karig inkomen, toch nog 10 cent per maand contributie (per gezin). Zoo het ons vengund is, zullen wij in Augustus weer voor een heu- geiijk feit staan in ons Vorstelijk Huis. Het is voor die gebeurtenis, dat de Veree niging in de Dekkerstraat een beroep doet op uwe edelmoedigheid'. Wij vragen u beleefd), zoo edelmoedig te willen zijn, onze> buurtvereeniging te willen steunen met een suibsidie van f 50 (zegge vijftig gulden) om ter eere van voomoemde heuglijke gebeurtenis, onze straat te kunnen versieren. Alle andere eventueel plaats hebbend'e din- gen, alis b.v. kinderspelen enz. bekostigt de vereeniging uit hare contributie-kas. Tot zoover hebben onze leden door het betalen van die contributie naar bun beste vermogen gedaan wat zij konden, dioch meer dan 10 cent per maand kunnen wij' van onze- leden niet eischen, gezien dat boven ham krachten gaat. Vand'aar ons beroep op de edelmoedigheid van den gemeenteraad, ons de gevraagde /50 subsidie te willen toekennen. Botrgemeester en Wethouders stellen voor, op dit verzoek afwijzend te besichitkken. Met algemeene stemmen wordt aldoos be sloten. (Wordt vervolgd.) 9

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3