Predikbeurten TERNEUZEN, 12 JUNK 1939. geneesrundige dienst. lesvliegtuig van de k. l. m. TE VLISSINGEN VERONGELUKT. HOEK. AXEL. RECHTSZAKEN. De regeering hoopt, dat in den loop van den tijd meer dan een millioen Italianen in Ethio pia hun hestaan zullen vinden, doch tot nu toe is er slechts een 200-tal families daar- heen geemigreerd, daar het land nog niet ge- reed is, kolonisten te ontvangen. De regeering ischat, dat minstens 140.000 vierkante mijl vruehtbaar land in Ethiopie braak ligt. Om het land toegankelijk te maken, was het noodzakelijk wegen aan te leggen. Deze bestonden onder den negus practisch niet. Men is thans bezig, een wegennet van 3200 kilometer lengte aan te leggen. Tachtig pro- cent daarvan is reeds gereed en de kosten hiervan bedragen ongeveer 302 millioen gul den. Bovandien zijn er autobusvenbinidingen en luchtlijnen in het leven geroepen en de haven van Assab is uitgebreid. Tot nu toe bleak deze kolonie een negatieve factor wat Italie's buitenlandschen handel be- treft. In plaats van tot Italie's export bij te dragen, is de handelsbalans van Ethiopie de laatste jaren zeer ongunstig: het land im- porteert bijna tienmaal zooveel als het ex- porteert. Een groote post in dezen Import wordt gevormd door machinerien enz., die bij de exploitatie van de nieuwe kolonie worden gebezigd. Een van de handicaps bij de exploitatie van Ethiopie zijn de rechten, die de Suez-kanaal- maatschappij voor de passage van Italiaan- sche schepen vraagt. De Italianen hopen met- tertijd Frankrijik er toe te dwingen de rech ten te verlagen en deze in lires in plaats van in goud te doen betalen. D. J. DEES. Een plotseling overlijden. Hedenmiddag heeft Temeuzen onverwachts een zijner algemeen igeziene burgers door den dood verloren. De beer D. J. Dees, die 3 Nov. 1863 werd geboren en dus 75 jaar oud was, wilde hedenmiddag een reis naar Gent onder- nemen. Bij de aanlegplaats der provinciale boot stapte hij daartoe in de autobus der on- dememing, waarvan hij vele jaren president- oommissaris was. Kort na het afrijden, reeds in de Westkolkstraat,, bemerkten medepassa- giers, dat de heer Dees dood in de autobus zat. Onmiddellijk werd gestopt en de zieken- auto ontboden, waarmede het stoffelijik over- schot naar de woning aan de Scheldekade is vervoerd. De heer D. J. Dees heeft in verschillende functies de algemeene belangen gediend. Als landbouwer nam hij reeds vroeg een bijzondere en vooraanstaande positie in, omdat hij, in af- wrjking met de destijds gebruikelij'ke vak- opleiding, ook een meer wetenschappelijke op- leiding had genoten. Hij was vele jaren lid van den gemeenteraad en een deel dier zittingsperioden ook wethou- der. Ten slotte ambieerde hem in. de nieuwe banen, waarin ook het gemeentebestuur moest geleid worden, die functie niet meer, waarom hij zich niet meer herkiesbaar steld'e. De organisaties tot economische verheffing van den landbouwenden stand trokken hem meer. Hij was sind's 1913 directeur van de toen met zijn medewenking opgerichte Boeren- leenbank te Temeuzen, uit welke functie hij een 14 dagen geleden ontslag nam. Hij was nog voorzitter van de on der ling,e verzekerings- maatsohappij „Draagt elkanders lasiten". Vele jaren maalkte hij ook deel uit van het Hoofd- bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschap- pij, welke hem benoemde tot eere-lid dier ver- eeniging. Zoo was hij j.l. Woensdag nog met zeer groote belangstelling tegenwoordig op de te Hulst gehouden Algemeene Vergadering der Z. L. M. Van officieele zijde zijn de verdiensten van den heer D. J. Dees voor het maatsohappelijk leven erkend door zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. DE EENDENFAMILIE UITGEBREID. J.l. iZaterdagavond heeft een der witte een- den di'e reeds geruimen tijd zat te broeden, het levenslicht doen aanschouwen aan een achttal eendjes die eveneens wit gekleurd zijn. Met het oog op de vele ratten die de vesting- gracht bevolken, heeft het bestiuur van ,,Mooi Terneuzen" speciale maatregelen getroffen op- dat het jonge broed een vroegtijd'igen dood bespaard mag biijiven. Thans gaat aller aan- dachit uit naar de broedende zwaan. De broed- tijd is bijna verstreken zoodat nog meer jong leven te wachten is. Het malsche regentje dat gedurende een gedeelte van den Zondag viel, is ook het be- stuur van „Mooi Temeuzen" zeer welkom geweest. Nu had men geholpen 'door naarstige burgers, er wel voor gezorgd, dat de aange- legde plantsoentjes van water voorzien wer- i den, doch het hemelwater is vanzelfsprekend f het beste. De strenge vorstperiode van het vorig jaar en de groote droogte in Mei en J.uni j hebben niet nagelaten hun sporen op de ver- a schillende aanplantingen te drukken, doch al met al staan de verschillende parkjes er niet slecht voor en kan met reaht gezegd worden dat „Mooi Terneuzen" op dit gebied bloeit. DRAAD IN DE SCHROEF. Bij het binnenkomen van de middelhaven te Terneuzen kreeg de Nederlandsche sleep- iboot Atlas" .die op weg was van Hansweert naar Gent een draad in de schroef bij het z.g. „strengkorten". De sleepboot kon nog juist de haven met zijn sleep bereiken en is toen op de slaktong in de haven omhooggezet, waarna tijdens laag water den draad verwijderd is. De Atlas" heeft daarop de reis naar Belgie voortgezet. RIJKSPOSTSPAARBANK. In den loop der maand Mei werd aan het postkantoor alhier op spaarbankboekjes inge- legd f 76.763,38 en terugbetaald 45.158,61, derhalve meer ingeiegd dan terugbetaald f 31.604,77. Het aantal niieuw uitgegeven boekjes be- droeg 41. DE ELECTRICITEITSVOORZIENING op WAECHEREN EN N.- EN Z.-BEVELAND EEN HALF UUR VERSTOORD. Vrijdagavond precies 10 uur ging op Wal- cheren en Noord- en Zuid-Beveland plotseling alle electrische licht uit. Alle steden en dor- pen waren in ihet donker gebuld. In cafe s buizen, bioscopen en vergaderlokalen moest men zich met kaarsen behelpen. Tegen elf uur was de storing verholpen. Bij informatie bleek dat de verduistering was toe te sbhrijven aan een plotseling stilvallen van een der turbines in de hoofdcentrale van de P.Z.E.M. te VMssingen. In venband met het vertrek van den Offi- cier van Gezondheid, Dr. Kievit, is de genees- kiundige .dienst voor de militairen in Ooste- lijk Zeeuwsch-Vlaanderen opgedragen aan de geneeskundigen W. W. Stevens te Temeuzen, Th. Wechgelaar te Sluiskil, K. Boor te Axel en J. F. M. Caspari te Hulst. EXOURSIE NAAR DE HAKA-BEDRIJVEN TE JUTFAAS. Men sehrijft ons: Woensdag 7 Juni maakten ruim 200 leden van de Cooperatie ,,Ons Belang" U.A. alhier een excursietocht naar de Productiebedrijven van de Cooperatieve Groothandelsvereeni- ging ,,De Handelskamer" (Haka) G.A. te Jutfaas bij Utrecht. Begunstigd door een praehtig zomerweertje, werd reeds vroeg in 4en morgen gestart vanaf de Z.V.T.M.-garage aan den Schoolweg, nadat eenige leden van 'Hoek, Sluiskil en Othene zich bij het gezel- schap hadden gevoegd. De met Haka-vlaggen en -emblemen versierde autobussen reden via Axel, waar de lange file van bussen nog met een vermeerderd werd. De volgende stopplaats was het Belgische grenskantoor de Paal, hij de Temeuzenaars beter bekend onder den naam van Tromp. Daar had men blijkbaar op dit vroege morgenuur nog geen passagiers verwacht, want een der amibtenaren aldaar moest eerst uit Morpheus' armen gewekt wor den, voordat kon worden doorgereden. In een non-stoprit bereikten de reizigers Antwer- pen, waar op de open vlakte voor den auto- tunnel gelegenheid werd gegeven tot uitstap- pen. De groote Schelde-stad biedt van daar- uit gezien een imposanten aanblik. Namens het hestuur werden de deelnemers toegespro- ken door den leider van het gezelschap en een overzicht gegeven van de te volgen route en de bezienswaardigheden, welke langs den weg de meeste aandacht zouden trekken. Na een vlotte afhandeling van zaken aan de grens- posten bij Wuestwezel en Wernhout werd via Breda doorgereden naar het veer Sleeuiwijk Gorkum voor de eerste groote rust. Zonder dat een der reizigers buitengewoon veel last van de warrnte had, bleek tech, dat het be- schaduwde park te Gorkum een welkome ge legenheid bood voor een rustig zitje. Daar, aan de samenvloeiing van Maas en Waal, voelden de Zeeuwen zich als ,,watenbewoners" voikomen th/uis, Het .slot Doevestein, wie denkt niet aan Hugo de Groot en z'n boeken- kist!, was even achter hoog opgaand ge- boomte zichtbaar. Een bezoejj aan dit histo- rische kasteel stond niet op net programma. Precies op tijd werd uit Gorkum vertrokken, nadat eerst aan Jutfaas geseind was, dat het gezelschap te Gorkum was gesignaleerd. Bij het passeeren van de brug te Vreeswijk kreeg men het eerste staaltje van modernen brug- genbouw te zien. Daama een herinnering aan het verleden, toen er op den weg Vreeswijk Jutfaas tot tweemaal toe tol geheven werd. De Haka was in zicht. Van verre was het Haka-emhleem op de hooge gebouiwen zicht baar en toen het gezelschap de ruime binnen- plaats opreed, werd het door het daar aan- wezige personeel allerhartelijkst ontvangen. De arbeiders en arbeidsters, alien in llcht- blauwe werkkleeding, waren nog in schafttijd en hadden ieder schaduwplekje benut om aan de al te felle zon te ontkomen. Even werden de Zeeuwen er aan herinnerd hoe warm het was en hoever. Een oogehblik daama zaten zij aan den wel verzorgden koffiemaaltijd in de ruime en comfortabele lunchroom van de Haka. Vele kopjes warme koffie werden ge- dronken. Een gul onthaal en vriendelijke woorden van de zijde van de Haka-directie, die deze gelegenheid te baat nam om een propaganda-speechje te houden voor de coope ratieve idee. Daama ving dte tocht aan door de bedrijven, waaraan iedere passagiers, zon der onderscheid, deelnam. Hier werden inder- daad de verwachtingen overtroffen. Wat mensch en machine hier presteerden, was bui tengewoon. Enkele afdeelingen, o.a. de choco- lade-afdeeling, waren stiigelegd, tengevolge van de warmte. Daar kon alleen des nachts gewerkt worden. Nog een koele dronk en an- dere versnaperingen en het gezelschap nam in de meest opgewekte stemming afscheid van een instelling, die ihet eigendom is van de diverse cooperaties' in den lande. Het vervolg van de reis was voor de meeste deelnemers een openbaring. Onder lommer- die reeds ter rus,te was, had de handigheid, zijn deuren nog eenmaal te ontsluiten om de dorstigen te lesschen. Een Belgische franc is vlug uitgegeven. 't Werd nu tijd, hoog tijd. Toen we de Zeeuiwsch-Vlaamsche korenakkers binnenreden, begon het in het Oosten reeds zwakjes te lichten. Na Axel gingen de rijen dunnen en het einde naderde van een onver- getelijke reis. en -een warmen zomerdag. Het was een topprestatie geweest voor de deel nemers, de bussen, maar zeker niet in de laatste plaats voor de kranige chauffeurs, iwie in alle opzichten als de werkers van dien diag een pluiimpje toekomt. Ook voor de Cooperatie Ons Belang U.A. moet dit een pro- paganda-tocht zijn geweest, waarvan de resul- taten niet zullen uitblijven. MUZIEKGEZELSCHAP „DE VEREENIGDE WERKLIEDEN". In een tiweetal autobussen der Z.V.T.M. ging het plaatselijk muziekgezelschap giste- ren naar Gendbrugge, teneinde alidaar op uit- noodiging van de C.E.T.A., een comite dat zich ten doel stelt, met leiding en steun van het gemeentebestuur, teliken jare feestelijk- heden in te richten. Bij het vertrek was het weer niet erg aan- lok'kelijk, doch toen Gendbrugge bereikt was, was het droog en werd vlug opgesteld en met oipgewekte muziek weid gemarcheerd naar het gemeentehuis, aiwaar het gezelschap zijn opwachting maakte bij het college van Burge- meester en Schepenen der gemeente. Toen alien in de vriendelijke raadszaal een zitplaats hadden gevonden richtte de wnd. burgemeester, de heer Volckaert, zich tot het gezelschap en na den eersten burger der ge meente verontschuldigd' te hebben en het ge zelschap iwelkom te hebben geheetten sprak hij ongeveer als volgt: Het is voor ons mensehen uit Vlaanderen, Belgen voor alles, een waar genoegen en wij aanzien het als een zeer aangename plicht onze Noorderburen hier op ons gemeentehuis plechtig te mogen ontvangen. Want, inderdaad, in tijdsomstandigheden die wij te doorspartelen hebben, zijn er zaken die aan elkander toch min of meer verwant- schap hebben. Gij, mensehen van Terneuzen, gij leeft op de Schelde, de Schelde die door onze toondichters zoo heerlijk, zoo gevoelvol werd bezongen, gij leeft op de Schelde die Men hoorde een plof en onmiddellijk daarna sloegen de vlammen uit het vliegtuig op. Onder de duizenden toeschouwers braik een ware paniekstemming los. Vrouwen en meisjes liepen giliend heen en weer, anderen stonden door schiik bevangen, als op de plaats vast- genagedd. Enkelie toesobouwers hadden de tegenwoor- digheid van geest, te trachten de vlammen met zand te dooven. Toen daardoor eenmaal het voorbeeld was gegeven, stroomde van ale kanten de hulp toe en na eenigen tijd was men het vuur meester. De brandweer, die ge- aLarmeerd was, behoefde slechts even water te igeven. Zoodra men het vliegtuigwrak kon naderen, stelden tientalen handen pogingen in het werk, de inzittenden te bevrijiden. Dit ging echter met groote moeilijkheden ge- paard, want het toestel was met den neus in het zand gestort en de gesloten cabine was vrijwel geheel ingedrukt. Toen wij met de brandweer op het terrein van de ramp aankwamen de brandweer werd voor het ongeluk gealarmeerd1 tijdens het officieele in gebruik nemen van haar nieuwe kazeme wasi men er nog niet in geslaagd de inzittenden te bevrijden. Einde- llijik, na het breken van de vleugels en nadat de cabine uit elkaar was geslagen, kon een der slachtoffers, .dat geen teekenen van leven meer gaf, tusschen de wrakstukken worden weggehaald en naar het ziekenhuis. Bethesda worden overgebracht. Toen kon tevens wor den vastgesteld, dat zich in het toestel nog twee personen .bevonden. Men heeft echter nog zeer lang moeten werken, voordat het ge- lukte deze lijken, die ernstig verminkt waren, te bergen. Aanvankelijk was het niet moge- I'ijk. de slachtoffers te identificeeren. Uit ihet logboek, dat intact was gebleven, bleek, dat het veromgelukte vlagtuiig het taxi-vliegtuig PH.A.J.K., Krekel, van de iK.L.M. was, dat op Schiphol met als bestiuur- ders G. Faber, .uit Amsterdam en. R. van Tijen te Vlssingen, leerlingen van de rijksopleddmg voor verkeersvliegers., voor een overlandvlucbt naar Vlissingen was opgestegen en dat een tusschenlanding te Haamstede was gemaakt. Ten slotte bleek het derde siacbtoffer de on geveer 24-jarige havenmeeister van het vlieg- veld Haamstede, A. D. de Visser, tot voor kort te Vlissingen woonachtig te zijn. De .beide leerlingvliegers, ongeveer 19 jaar oud, waren niet gehuwd. De heer De Visser was een half jaar geleden in het huwelijk getreden en hij door onze letterkundigen zoo dichterlijk werd was op weg naar zijn vrouw, die bij zijn ouders T~ tt: r-i31iii.i_ to AZIfi ccrin don o beschreven. Hier op Gendbrugge vloeit ook diezelfde Schelde, die een groot deel van ons economisch bestaan uitmaken. Kultuur, opvoeding, denken, letterkunde, muiziek herinnert ons steeds aan elkander. Wij kunnen niet vergeten de voor ons land zoo troabele jaren 19141918, toen duizenden onzer inwoners bij U een gastvrij onderkomen hebben gevonden. Dank U daarom. fWij kunnen niet vergeten de prachtige ont- vangst die het Nederlandsche volk onzen Vorst heeft voorgehouden, wij van onzen kant hebben ons best gedaan Uw geliefde Vorstin hetzelfde onthaal voor te behouden. In tijden al® deze, waarin de internationale toestanden zoo troebel zijn, komt het er op aan dat de kleinere volkeren elkander terug- vinden met het eenig streven het bewaren der VTede, het bewaren onzer aloude vrijheden. Gij zult hier, mijne heeren, in onze gemeente de guile gastvrijheid vinden, Gij zult hier de genegenheid vinden midden eener bevolking vol sympathie. Wij danken U, mijnheer, omdat gij zoo vriendelijk zijt geweest onze groote kermis met Uwe kunst te verhoogen. Wees welkom. Ik stel U voor een glas te ledigen op het succes, dat U hier te wachten staat en geloof aan de innige dankibaarheid van on® ge meentebestuur en van gansch onze bevolking. Deze rede werd met een hartelijk applaus begroet en door den heer J. v. d. Perjl, wnd. voorzitter van het muziekkorps, beantwoord. Hij wees er op, dat er tot het aannemen van rijk geboomte ging het door een van de mooi- het verzoek om medewerking aan dit festijn ste streken van Nederland, Utrecht, de Bilt, Zeist, enz., naar Rhenen, waar op de mooie Grebbeberg een bezoek zou worden gebracht aan Ouwehands Dierenpark. Ook hier oogen te kort. Hoe mensch en dier in dit lustoord bij elkaar worden gebracht, moet men met eigen oogen aanschouwen. In een dergelijke omgeving kan men nooit te lang verblijven en voor het initiatief van den stichter krijgt men inderdaad eenige bewondering. Het gelukte de leiding om den heer Ouwehand op ,,listige" wijze aan de toeristen voor te stellen. Een welverzorgde warme maaltijd liet zich goed smaken en toen ook hier moest worden opge- broken, had menigeen nog gaarne eenige uur- tjes willlen blijven. De bussen werden, weer „onder stoom" gebracht en voerden het ge zelschap den steilen Grebbeberg af naar het veer over den Rijn. Hier was de overtocht niet in vijf minuten geschied en toch zou er veel natuurschoon aan het oog onttrokken worden, als ook hier het m'oderne verkeer zijn eischen ingewilligd zag. Een eenvoudig, doch degelijik pontveer hracht de mensehen aan de overzijde, op Geldersehen bodem. Het veer van Opheusden. De avondwind begon reeds merfcbare afkoeling te brengen en zonder eenig bezwaar kon de reis verder worden voortgezet, nadat door een der deelnemers de gelegenheid was aangegrepen een woord van enkentelijkheid te richten tot de organisators van deze prachtreis. Dwars door de Betuwe. Geen armoedig land, maar op het oog welva- rend en voorzien van aan de eischen van den tijd aangepaste wegen. Wat moet het hier mooi zijn, als alles in bloei staat", was de verzuchting van menig deelnemer. Voor de bussen Tiel bereikten, werd nog bij daglicht en zonder eenig risico gereden over den zeer hoogen en bochtigen Waaldijk, waar men een schitterend uitzieht had over de fruitiboomen, daar heel benedten onder aan den dijk. Dit bochtjes „pikken" geschiedde over een af- stand van pl.m. 10 km en toen kon men bij Tiel weer afdalen, voordat de schemering in- viel. Nu via Geldenmalsen, Zaltbommel, Hedel, de laatste plaatsen met monumentale over- bruggingen, naar Den Bosch, waar onder het zin°en van het bekende „Dat gaat naar Den Bosch toe, enz." de groote markt Werd op- gereden. Toen was de groote kaars gedoofd, maar de stemming op het hoogtepunt. Ta-n" ken dorst lesschen en een rookertje, ook Den i Bosch zag weldra de nu fantastisch -verlichte bussen door zijn straten glijden. Arm Bra bant? Het is spreekwooridelijk, maar zeker niet van toepassing op zijn wegen. Geen der provinoies bezit zoo'n mooi wegennet. Onder het zachte schijnsel van de natriumverlichting kon zonder groote lichten gereden worden, waardoor de veiligheid wordt verhoogd. De uurtjes werden nog niet geteld, maar heel bescheiden werd bij de leiding ge'informeerd of Antwerpen nog werd aangedaan. Hoe zeer misschien een „Belzen bock" welkom zou zijn geweest, aan het verzoek kon niet worden voldaan. Pas door den tunnel, op dezelfde j plaats waar des morgens was gestopt, werd Weer even gepleisterd. De nu verlichte Scheldestad hood opnieuw een verrukkelijk 1 schouiwspel. En eindelijk de laatste etappe, I maar ook deze moest natuurlijk aan de grens onderhroken worden. De kastelein ter plaatse geen oogeniblik geaarzeid werd. Er is steeds een goede samenwerking geweest tusschen de gezelschappen aan weerszijden van de grens, doch de hier ondervonden welwillendheid en vriendschap gingen boven de verwachtingen. Wij werden herinnerd aan de ontvangst Uwer volksgenooten in Nederland tijdens den wereldoorlog. Spreker merkt op, dat thans donkerder wolken ons. hebben omzweefd en nog dreigen, dan die de wereldoorlog vooraf- gingen. Daarom moge dit feest van grooter beteekenis zijn dan het anders zou zijn. Als wij hier tot U komen van Noord- tot Zuid- Nederland, dan vervullen wij, zeer bescheiden, in het klein, een groote taak in het belang van den vrede, die onze kinderen zien, die de bezoekers van dit feest ondervinden. En waar ook wel een® concurrentie op verschil- lend gebied zal wezen, daar zullen wij kleine staten een voorbeeld geven, hoe moeilijkheden tusschen mensehen dienen te worden opge- lost. Wij mogen er fier op zijn, dat onze kleine volken een redelijke kracht vormen, die ten voorbeeld kan strekken aan Europa en de geheele wereld. Ten slotte sprak spreker de beste wenschen uit voor het welslagen van het feest en de eeuiwige vriendschap tusschen Belgie en Nederland. jHierna was het gezelschap de gast aan een goed verzorgde koffietafel. InmiddeLs was een gezelschap uit Roubaix aan een concert begonnen, dat door velen met belangstelling werd aangehoord. Om half acht betraden ,,De vereenigde werklieden" de kiosk aan het Statieplein en weldra klon'ken de toonen van het Beigisch volkslied over het plein. Eh* was zeer veel belangstelling en na alle nummers klonk een hartelijk applaus. In de pauze werden door wnd. burgemees ter Volckaert nog enkele woorden gericht tot het gezelschap en gaf o.a. te kennen niet te willen zeggen vaarwel, maar tot weder- ziens. Uit zijne handen mocht de heer Schirris, directeur van het muziekkorps, een grootsche bloemenhulde in ontvangst nemen. Aan het slot werd namens de C.E.T.A. aan het bestuur ter herinnering aan dezen dag een fraaien zilv.eren beker uitgereikt, bij monde van den heer Staelens. waarvoor de heer C. L. de Smidt bedankite. iHiema was nog gelegenheid zich wat te ver,maken en een zeer fraai vuurwerk te be- zichtigen. Toen werd weer ingesta.pt, en behoorde deze dag, waaraan velen een aangename herinne ring zullen bewaren, weer tot het verleden. De Zeeuwsche correspondent der N. R. Crt. meldt daaromtrent: Zaterdagmiddag omstreeks vier uur, toen duizenden personen op het zonnige badsitrand te Vlissingen vertoefden, heeft zich te midden van hen een drama af.gespeeld, dat een ware paniek heeft verwekt. Een zjg.n. taxivlieg- tulg van de K. L. M., dat zeer boven het strand vloog, is bij het nemen van een booht, op enkele meters afstand van het zonnebad, afge- gleden en verongelukt. te Vlissingen logeerde. Enkele ooggetuigen, vliegtuigbestuurders, deelden mede, dat het toestel, terwijl het in de bocht lag, te weinig snelheid had en dat het is afgegleden. Een der slachtoffers, de heer van Tijen, - is enkele weaken geleden, door het nemen van de bocht met te weinig snelheid, op Texel ook afgegleden. Daar had het ongeluk echter slechts materieele schadte tengevolge. Omtrent het vliegongeluk decide de chef van den vliegdienst van de K.L.M., de heer I. A. Aler, die zeer onder den indruk was van het gebeurde, nog het volgende mede: De Krekel" was 's morgens van Sc-hiphol vertrokken met de beide leerlingen van de Rij'ksopleiiding voor Verkeersvliegers aan boord. Zij zouden een oefenvlucht maken naar Haamstede waar zij een landing moesten maken, om dan vervolgens de vlucht naar Vlissingen voort te zetten. Van Vlissingen zouden zij ten slotte weer naar Schiphol terug-* keeren. Beide leerlingen hadden reeds een brevet voor het vliegen met sportvliegtuigen en de K.L.M.-taAi behoorde tot deze categoric van vliegtuigen. Trouwens beiden badden hun studies reeds ongeveer voltooid en over ruim een maand moesten- zij eind-examen doen. Het was den ook voikomen normaal, dat de instrueteur, den heer De Visser toestond als passagier de vlucht van Haamstede naar Vlis singen mede te maken. Toen de Koolhoven uit Haamstede vertrok, zat de heer Van Tijen, een neef van den direc teur van de Fokkerfabrieken, achter het situur terwijl de andere leerling de heer Faber naast hem was gezieten. De heer De Visser zat op de achterste bank. De weersomstandigheden waren uitstekend en misschien daardoor juist een weinig overmoedig, vlogen zij laag over het .strand en maakten bij het vliegen eenige manoeuvres, wellke waarsehijnlijik bedoeld waren als groet aan het publiek op den grand, Zvoals men dat boven haast iedere badplaats kan zien. 7'ijdens het uitvoeren van een dezer manoe'i- vres heeft de bestuiurder een verkeerde hande- ling verricht, zoodat de Krekel" in een booht boven het strand, op ongeveer veertig meter hoogte te veel aan snelheid verloor, afgleed en tegen den grond Sloeg. Onmiddeliij'k bra- k^n toen de vlammen uit en aan redden viel niet meer te denken. BURGEMEESTER VAN DER PUTT. Onder groote belangstelling is Vrijdag het Tweede Kamerlid K. L. H. v. d. Putt ge'instal- leerd als burgemeester van Geldrop. Aan de grens van de gemeente werd de heer v. d. Putt met zijn familie opgewacht door een deputatie, waarbij twee schoolkinderen bloe- men aanboden. Daama reed de stoet naar de kerk, waar om tien uur een plechtige dienst werd gehouden. Vervolgens werd den nieuiwen burgemeester op den Heuvel een kinderhulide bereid, waarna om half twaalf in de plechtige raadszitting de installatie ver- richt werd door wethouder Govers. Hierbij waren tal van bekenden en autoriteiten. Nadat de nieuwe burgemeester receptie had gehouden, volgde om half drie in den middag een groote optooht, waarin niet minder dan 26 praalwagens en 40 groepen deelnamen. Het geheel bood door den sterik folkloristi- schen inslag van rijvereeniging, schutterijen, gilden enz. een zeer kleurrijken aanblik. Aan het einde van den middag was nog een aparte inhuldiging in het onderdeel der ge meente Tivoli. 's Avonds werden openbare concerten gegeven. Klein festival. Zaterdag had alhier het klein festival plaats van het bekende driemansclhap Axel, Zaamslag en Hoek. Het mooie weer lokte vel'en uit tot aanhooren van het gebodene, waardoor op ons dorp een gezellige drukte heersehte. Garage uitgebrand. Zaterdagavond, omstreeks 7 uur brak brand uit in de garage met woning van den vracht- rij'dter A. Stoffijn, aan de Altenastraat alhier. Dadelijk werd de brandweer gewaarschuwd, terwijl voorbdjigangers intus'sdhen met emmers water traohtten het vuur te blusschen, het- geen echter niet moeht gehikken. Eerst toen de brandweer flink ingreep, kwam het vuur tot stand. De garage met automaterieel waar- onder ook autobanden, brandde geheel uit. Het woonhuis liep naast geringe brandbehadC veel waterschade op. Verzetkering dekt ge- deeltelijk de sc.hade. De oorzaak van den brand ligt in het feit, dat een broer van den eigenaar der garage bezag was met een bran- dende benzdnelamp herstellingen te verrichten. Terwijl dteze lamp een oogenblik niet gebruikt behoefde te worden en was neergezet, is ze omver geraakt, waardoor er benzine uitvloedde, direct vlam vatte en ook het licht brandbare materieel aantaste, zood'at de vlammen zich zeer snel uitbreidden. Opriehting Vereeniging van .longerin der Z. L. M. Onder presidium van den heer A. Haak, kringvoorzitter der Z. L. M., had op de bovenvergaderzaal van ,,Het Centrum." de std'Chtingsvergadering van deze vereeniging plaats. 'Deze vergadering die zeer intensdef was voorbereid stond in het teeken vain ruime belangstelling aangezien de 95 personen die zich voor het lidmaatsehap hadden opgegeven bijna alle aanwezig waren. We zagen hier- nevenis ter vergadering de voorzitter van de afdeeiing Axel dter Z. L. M. den heer J. den Hamer Sr., verschillende bestuurders de2jer organisatie, w.o. baron Collot d'Escury uit Kloosterzande, benevens de jeugdleiders, die zich ten op zichte van de organisatie in deze provdncie reeds verdienstelijk maakten de heeren 'Bouwman en Wattel van last not least verscheen in hoogsteigen persoon tenslotte ook de Algemeene Voorzitter de heer Mr. P. Dde- leman ui't Middelburg. Door diens eendigszins latere komst ving de vergadering lets later aan en werd deze daar op onmiddellijk vlot door den voorzitter ge- opend, die in het bijzonder naast de reeds genoemden verwelkomde de stuwkraeht van zooveel jaren die zich steeds zoo buitengewoon voor dC Z. L. M. heeft ingespannen, de heer Mr. Dieleman en de heeren Bouwman, Wattel en 'Collot d'Escury. Mr. Dieleman daarop het woord verkrijgende begon zijn kort inleidemd woord met de mede- dleeling dat de jongste 'S'tatutenwijzdgiing van de Z. L. M. het mogelijk heeft gemaakt, bin- nen het raam van elken kring jeugdor-ganisa- tie's te stichten, welke beoogen bij' de zonen en doch'teren der leden wetenschappelijke en prakti'sche ontwikkeling te taevorderen. Het moge waar zijn, aldus spreker, dat de wijsheid bij' de ouderen te Vinden is, de stuwkraeht moet uitgaan van de jeugd. Een goede geest van samenwerking in deze voor rijping en verwerving van kenmis meest geschikte tijd zal ten, dezen opzichte vruehtbaar blijiken. Spr. noemde naast het belegigen van vergaderingen, hespreken van onderwerpen, cursussen en ont- wikkelijngsdagien organiseeren, leesportefeuil- le's bes'tudeeren, enz. Ook het taalonderwijs en het praktische nut daarvan noemt spreker, zoomede de geschiedkundige kennis van eigen bodem, technis'ch geleid ondarzoek van den bodem, verspreiden van lectiuur, voordrachten op letterkumdig of historisch gebied, exoursies en de stichting van een ontspanningHzaal, (clubgebouw) waarin men, o.a. zang en muziek -zal kunnen beoefenen en de beoefening van de rui'tersport. In zijn jeugd, zegt spreker, stond Zeeuwsoh-Vlaanderen Oostelijk deel aan de spits. Thans is diti niet meer het gevial en dait komt omdat men in andere deel en. ook van ons gewest de gaven van hoofd en hart beter heeft weten te benutten. Laat uit Uw onderbewuste, peroreert spreker tenslotte zijn inl'eiding, weer dien oud'en drang tot uiting komen en neem de toorts van de ouderen weer dapper ter hand' om het pell van dit vrucht- bare land, waarin ook hij' gewonteld is, weder- om tot het hoogste op te voeren. Het ver- heugt hem1, dat de Z. L. M. moreel en daad- werkelijk aan dit doel zijn steun zal- kupnen geven. De voorzitter vraagt hierin of het geen aanibeveling zou verdienen tegelijkertijd sta- tuten en reglement te behandelen en consta- teert daar de aanwezige jongelui hiermede algemeen blijken te sympathiseeren de officieele opriehting en stichting van de jongeren-organisatie. De heer Bouwman geeft daarop een korte toelichting op het door den Aigem. Voorzitter besprokene, i.e. art. 2 waaraan men eem iets ruimere belkngstelling heeft gegeven door de vraagstukken die het boerenbedrijf aanbe- langen te omschrijven. Door al deze zaken zal men eenmaal op rijper leeftij.d gekomen, zich gem'akkelijker een eigen en zelfstandig oordeel kunnen vormen. De artikelisgewijize behandeling geschied't vervolgens vlot onder leiding van den heer Wattel en ibehelst o.a. naast opriehting en' doelstelling, bepaling van den leeftijd waarop men lid kan worden (n.l. van 16 tot 30 jaar) aoolang men niet zelfstandig een bedrijf be- stuurt, waarvan echter in bepaalde gevallen ontheffing 'kan worden verleend, omschrijiving van het lidmaatsehap en van de contributie's en bijdragen (w.o. subsddie van de Z. B. M. en andere baten, etc.). Het vereenigingsjaar loopt van 1 Januari tot en met 31 December. Ook de samenstel- ling en werkwijze van het bestuur wordt gereglementeerd en bepaald op 5 personen", terwijl een der slotartikels bepaalt, dat de vereeniging onder bescherming van de Z. L. M. staan zal. De statuten worden na eenige diseussie over den naam voorloopig vas'tgesteld en daarap wordt overgegaan tot de vorming van een bestuur. In overweging werd genomen hierin per sonen uit onderscheiden plaatsen te kiezen, waaraan de jongelui prompt voldeden en wer den gekozen in dit hestuur de heeren M. de Fedjter Az. te Axel (voorzitter), D. J. Dekker Az. Zaamslag (secretaris) en daamevena de heeren C. Vinke te Hontenisse, D. Tollenaar te Hoek en G. van Hoeve te Temeuzen. Op de eenige en hem zoo bijzondere eigen wijze sprak Mr. Dieleman daarop de jongelui nogmaais geestdriftig toe, terwijl door ver- sdhillende bestuurders van de Z. L. M. woorden van igelnkwemjseh werden gesproken. De jon- geren uit den kring Hulst zullen voorloopig deel uitmiaken van deze organisatie, doch de verwachting werd uitgesproken, dat ook in het Land van Hulst voldoen.de ammo zal blijken te bestaan. Arrondissements-Reohtbank te Middelburg. De reehtbank heeft in hare zitting van 12 Juni dC volgende vonnissen uitgesproken: W. C. v. P., oud 51 j., gemeente-ontvanger te Hoek, is wegens verduistering in dienst- betrekking veroordeeld tot 6 weken gevange- nisist.raf met aftrek van het voorarrest. I. W., oud 62 j., brievenhesteller te Retren chement, is wegens1 kneveiariji veroord'eeld tot f 25 boete of 10 dagen heohtenis A. C. d. P., oud 25 j., chauffeur te Zaam slag, is wegens overtrading Motor- en Rijwiel- wet, met bevestdging van het vonnis van den Kantonrechiter, waarvan hooger beroep, ver oordeeld tot flO boete of 3 dagen hechtenis. DONDERDAG 15 JUNI 1939. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TE3RNEUZE3N. 6.30 u. ,n.m., Ds. W. Baarj, van Tholen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2