ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN foredag#' AKKERtJtt- LORRIE No. 9924 MAANDAG 12 JUNI 1939 79© Jaargang Binnenland Feuiiieton uitenianti EERSTE BLAD BURGEMEESTER VAN WESTWOUD GEARRESTEEKD. MmMMMMMawOMMMNM in mIITViIVA HJB.Jt59KE''iVi«fc»'*5U»H«»k>C-r i NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE AD VEKTENTIEN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VEJISCHIJNT IEDEBEN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. GRAMOFOON-OPNAME VAN HET WILHELMU S AANGEBODEN AAN HET KON. HUIS. Dezer dagen zijn aan H. M. de Koningin als- mede aan H.H.K.K.H.H. Prtinsses Juliana en Prins Bernhard de eerste exemplaren aange- boden van een op initiatief van de Neder- land&cihe Vereeniging ..Conoertgebouw-vrien- den"' vervaardijgde -gramofoonopname van bet Wilbelmus, ges-pe-eld door bet Concertgetoouw- orkest onder lei-ding van Memgelberg. Aan de andere zdjde van deze plfaat as 'n fragment van bet Wilt beden nu treden uiit Valerius' ,,Gedenck Clanck" Deze recording is geschied door de Nederlandscbe Siemens Maatschappij afdieel'ing „Telefunken". -Ber-eid-s is door bet bastuur van de Neder landscbe Vereeniging „Concertgebouw-vrien- den" zoowel van den secretaris van H. M. de Koningin alls van H.H.K.K.H.H. Prinses Julia na en Prins Bern-hard een iscbrijven ontvangen, dat zij, dliit initiatief op boogen prijis stellen en de plaat gaarne aanvaarden. GEEN TEKORT AAN HUISBRANDKOLEN. Qp vragen van bet Twee-de Kamerbd Wijn- koop (com.) in verband miet den te verwach- ten acbterstand. in den aanvoer van huisbrand- kolen beeft de Minister van Economdscbe Zaken als volgt geantwoord: Het is den Minister ndet gebleken, dat de banidel voor bet ni-euwe kolen-jaar (1 April 19(39 tot 1 April 1940) bij de Limiburgsche steenkolen^mijnen in bet algemeen belangrijk klieinere boeveelbeden zou kunnen betrekken dan in het v-orige kolenjaar. Wei bestaan ei moedlijkheden ten aanzien van de levering van enkele soorten buistorandkolen, omdat de vraag naar deze soorten in den laatsiten tijd st-erk is toegenomen, doch de levering van huisbrand als gebeel genomen beeft, naar den Minister is gebleken, tot nog toe een normaal verloop. Hierbij dient in aanmerking te wor- aen genomen, dat de vruag r.aar deze brand- stof bij- bet be,gin van het nieuwe kolenjaar steeds groot is, in verband met de alsdan in- g-aande prijsreducties. Aangezien in bet contingent voor Belgische hudis-bran-dkolen geen wijzigmg is gekomen, is het ook niet juist, dat aan de impo-rte-urs minder consenten zouden worden verstrekt dan vorig jaar om dezen tijd. Zulks blijkt overigens ook uit den invoer, die biijkens de bandelsstatistiek in de eerste 4 maanden van dit jaar circa 20 pet. hooger was dan in bet over-ae-nkomstdge tijdvak van 1938. Zooals de situatie zich tbans laat aanzien, beeitaat er voor den Minister geen aanledding om te vreezen, dat een eventueele achterstand in den aanvoer van huisbrandkoien in bet na- jaajr van zoodanigen omvang zal worden, dat een schaarschte in den winter daarvan het ge- volg zou zijn. Gezden bet boven-sta-ancie acht de Minister geen diringende noodzaak voor verruimdng van de invoermogelijkbeid van huisbrand uit Bel gie aanwezig. De vraagstukken, verbonden aan de kolenvoorziening van Nederland-, heb- ben sinds geruimen tijd zijn bijzondere aan- djacht. In het oog dient te worden gebouden, dat verschdllen-d-e factoren van handelspolitieken aard invioed kunnen -uitoefenen op de vraag, hoe groot de invoermogelijkbeid van steen- kolen uit een bepaald land dient te zijn. Omdat men fraude met s-teungelden ver- moedde, is, naar „De Telegraaf" meldt, in bet begin van deze week de gemeente-ontvanger van Westwoud door de politic aangehouden en naar Alkmaar overgebracht. De man is Don- derdh-g vrijgelaten, doch nu beeft de politie den burgemeester-secretar is meegenomen, en in bet huis van bewaring te Alkmaar opge- stoten. Reedis- ongeveer anderhalf jaar geleden wil- dien gerucbten, dat er te Westwoud fraudes Door CHARLES GAR VICE. 68) Vervolg. Met een diepen zucht opende bij de deur van zijn vaders kamer en trad binnen. De graaf zat voor bet vuur in zijn kamerjapon. Lady Farnham had zijn kamerdienaar laten komen en deze had alles meegebracbt om zijn beer bet leven aangenaam te maken. Toen Guy binnenkwam, zag zijn vader op, maar bij zei niets. Guy ging naar het vuur en leunde tegen den schoorsteenmantel; beiden zwegen ze eenige oogenbhkken. Toen hief de graaf zijn hand op en zei met een zacbte treurige stem, die ibeefde van aan- doening: ,,Guy, ik ben een ongelukkig menscb!" ..Waarom, vader?" vroeg Guy. „Om-d'at dik te ongelukkig ben om mijn ellende voor mezelf te houden. Guy, ik beb vanavond gezien hoe je er voor staat. Ik beb je gedachten op je gezicht gelezen en ik ben geschrokken." ..Geschrokken vader?" „Ja, ges'chrokken", herhaalde de oude man met plecbtige, melancbobsche emst. ,,Ik bad gedacht, dat alles goed ging met ons dat je bet verleden vergeten bad en tevreden en gelukkig waart met de toekomst. Maar maar vapdaag is de sluier oipzij geruikt en zie ik de waarheid! Guy, je houdt nog altijd van dat kleine meisje. Kan je het ontkennen?" Guy's gezicht werd wit en bij beet zich op de Uppen. .Waarom pjjnigt u me zoo, vader?" zei hij bitter. „I'k wilde niet wfeed zijn, Guy. De bemel izouden zijn gepleegd met de steungelden en de vermakedijikheidsb elastmgendie tijdens de kermissen worden geind. De rijiksveidwaeht stelde bet eerste onder- zoek in, doob daar bet aanvankelijk bij! gerucb ten bleef, werd ten slotte de officier van justd- tie te Alkmaar van de emstige vermoedens op de hoogte gesteld. Deze autoriteit beeft blijik- baar ten .silotte den procureur-generaal te Amsterdam van een en ander op de hoogte gesteld, met het gevolg, dat dezer dagen de rijksrecherche werd opgedragen een gron- dig onderzoelk in te sitellen. Tijdens- dit onderzoek zijn bbjkbaar zooveel bezwarende feiten aan het liabt gekomen, dat eenige dagen geledien de gemeente-ontvanger werd aangehouden, die weer op vrije voeten is gesteld. Donderdagavond laat werd de burgemeester gearresteerd en naar Amsterdam overge bracht. Vrijdagmorgen is de burgemeester naar Alkmaar vervoerd en daar voorloopig opgesloten. Het onderzoek is nog in vollen gang. Westwoulis burgemeester op vrije voeten. Naar De Telegraaf van mr. A. J. M. Lees- berg, te Alkmaar, rechtskundig raadsman- van den gearresteerden -burgemeester van West woud verneemt, is -deze, na verhoor door den recbtercommissaris Zaterdagmorgen op vrije voeten -gasiteld, omdat bet hem ten laste ge- legd-e zoo vaag was, dat dit geen gevangen- houding wettigde. Mr. Lees-berg ibetwijfelde bet zelfs of van verdere vervolging sprak-e zal kunnen zijn, daar dui'delijk is gebleken, dat de burgemees ter, die in zijn gemeente met werk overladen was, me-er bet slachtoffer van een s-amenloop van omsitan-digbeden is geword-en, d-an dat er Sprak-e van eenige fraude zou zij-n. Wei zijn er staten onrecbtmatig door hem geteekend, maar -dit ges>cbiedde meer, omdat de -be.trok- lcenen vaak op verren afstand in bet vrije veld werkten en onbereikbaar waren. Het beeft niet in de bedoeling gelegen, aLdus mr. Lees- -berg, een valscbe banditeekening te plaatsen. In verband met bet door eenige bladen ge- pubbceerde wordt er over gedacht sommige bladen, die de eer en den goeden naam van den burgemeester hebben -aangetast, een ver volging in te stellen. ACHTERSTAND IN CLEARING MET DUITSCHLAND NIET ONRUSTBAREND. De acbterstand in de clearing met Duitsch- land, welke een beperking van d-en Neder- landschen uitvoer naar dat land veroorzaakt, staat in bet middel-punt der beiangst-elling, verklaarde dr. H. M. Hirs-chfelid, directeur- gen-eraal van Handel -en Nijverbe-id, in d-e Vrijidag gebouden jaarvergadering van bet Centraal Instituut -ter -bevordering van bet norm-ale bamdeiLsverkeer tuss-chen Nederland en andere land-en. Hij- ves-tigde er evenwel de aand-acht op, dat de ongerustbeid ten aanzien van het risi-co, dat door den acbterstand is ontstaan, sterk wordt ove-rdreven-. limners, artikel 18 van het Nederlandscb-Duitscb clea- rin-gverdrag -bepaalt, dat verp-licbtingeni ontstaan voor de opzegging of den afloop van bet verdrag zullCn word-en afgewikk-eld ook n-adat bet verdrag buiten working is gesteld. De uitstaanhe verpli-cbtingen van Nederland scbe importeurs voor uit Duitscbland betrok- ken goeid-eren overtreffen een ibedrag van f 45 millioen -ruimscboots, zoodat er voor den acb- terstand een marge is. Zelfs indien er een ongunstig vers-chil zou zijn, dan zou dit geen gevaar veroorzaken, omdat het clearingver- drag in een verrek-ening voorziet tot bet saldo gebeel is afgewikkeid. Wanneer ide acbterstand echter larger toe- neemt dan verwacht of gewenscht is, >dan is bet noodiz-akel'ijk maat-regelen te nemen om bet evenwicht te bandhaven. 'Dez-e week zull-en wear de periodieke be- sprekingen tusis-oben de Nedeirlandsche en de Duitscb-e commissies worden gevoerd, waarb-ij- in het bijzonder -de toetalingscontin- genten voor bet derde kwartaal en de rege- li-ng va-n de handelsbetrekkingen met Bobe- m-en en Morav-ie ter sprake zullen komen. beware me! O, je hoeft mijn- vraag niet te beantiwoorden! Ik lees de waarheid op je ge zicht, wanneer je naar haar kijkt; je stem verraadt je, iederen keer dat je vanavond met haar sprak! O Guy, iwat moeten we doen Guy bleef zwijgen. „En zij ook ze heeft je befzei de oude man zacht. „Vader, zeg in hemelsnaam niets meer!" riep Guy beesch uit. ,,Wat heeft bet voor nut? Wat gedaam is, kan niet omgedaan worden gemaakt. We zijn ges-cheiden, twee aparte polen; wat voor doel kan dit alles hebben?" De graaf hief zijn boofd op en keek hem aan met een folik van on-eindig medelijden en smart. „Guy", zei hij met bedaarde beslistbeid, „bet is nog niet te laat. Jullie zijn gescheiden en dat beb ik gedaam! Ik! Ik beb het om je best- wil gedaan, ik roep den hemel tot getuige, niet alleen voor mijn eigen bestwil, maar ook voor jou, voor Datcbam. Maar maar toen had ik haar nog niet gezien!" Hij wendde zich van hem af en zijn hoofd zonk weer op zijn borst. ,,Ik had haar toen n-og niet gezien. O Guy, hoe komt het, dat ze zoo betooverd is, dat ze me volkomen heeft ingepalmd! Ik kan dat beve, bleeke gezichtj-e niet uit mijn geest verbannen. Het achtervolgt mij! Mijn eerste gedachten moes-ten voor jou en je welzijn wezen, maar dat is niet zoo! Ik denk aan haar, Guy, haar hart breekt." Guy ging zoo staan, dat zijn gezicht in de schaduw verborgen was. „)Het breekt! Ik ken dien bilk te goed om me te laten misleiden. En dat beb ik gedaan. Mijn jongen" en zijn stem werd zacbt, vol zelfverwijt „dat moet niet. Ik neem alles terug, wat iik gezegd beb. Ik zal alles wat ik gedaan beb weer ongedaan maken! Je zult weer naar haar toegaan Guy toarstte in een schor gela-cb uit. ,,Dat zdu niet "belpen", zei hij. „0, u kent WERKGELEGENHEID VOOR NEDERL. LANDlBOUWKRAOHTEN IN BELGIE EN LUXEMBURG. De minister van sociale zaken heeft aan d-e gemeentebesturen in -de provincies Zeeland, Noord-Brabant, Limburg en Gel-derl-and een sdhirijrven gezonden, wajarin wordt medegedeeld dat in -den -lantsten tijd in Belgie en in bet groot-bertogdom Luxemburg een groot aantal jonge land-arbeiders als inwonende knecbten gepliaatst zijn. De -vraag naar -deze jonge kraeh-ten is, vooral in Luxemburg, zee-r groot. Wegens te gering aanbo-d van gegadi>gden kan aan de aanviragen sleobts in geringe mate warden voldaan. De vraag betreft voomamelljk inwon-ende knecbten voor gem^n-gde bedrijven, d-.w.z. landar-bei-ders, die op -de hoogte zijn van 1-and- bouwwer-kzaambeden en die in staat zijn enke-le koeien te me-l'ken. Verder is er vraag naar paardeknecbten, d.w.z. landarb-eiders, die met pELar-den kunnen omgaan en in staat zijn met landbouwwerktuig-en, zooals ploegen, eg- gen en d-ergelijike te werken. Kenn'i-s van gefc-ruik van -landbouwrnachines -sfrekt in vele gevallen bij bet werken al-s paardeknecbt tot aanbeveling. De te plaatsen lan-dbouwkn-ecbten in Belgie en Luxemburg zijn al-l-en inwon-ers bij de land- bouwers -en konlen in een R.K. omgeving. De loonen in Belgie bedragen voor bekwame knecbten -voar gemengde bedrijven in bet al gemeen 450 tot 500 Belgische francs, dit is 27 tot 30 per maan-d, met kost en inwoning. In Luxemburg bedragen -de loonen voor vol-wassen knecbten voor gemengde bedrijven tenmins-te 350 Luxemburgsche francs of onge veer 28 per maand-, met ko-st en inwoning. Er bestaat ook gelegenbei-d tot hetl -plaatsen van jeugdige krachten van 18 tot 20 jaar, die nog ni-e-t met alle in een gemengd bedrijf voorkomende werkziaambeden- op de hoogte zijn tegen een loan van 300 Luxembusrgs-cbe francs of ongeveer f 24 per maan-d met kost en inwoning. -Paardeknecbten en melkknechten verdienen ongeveer 400 Luxemburgsche francs of onge veer f 32 per maand, doch de vraag naar deze krachten is- veel gerimger. Verder bestaat de mogelijikheid binnenkort seizoena.rbed.ders te plaatsen voor werkzaambeden in de wijn- gaaTden. !Zoowel in Belgie alls in Luxemburg be-staan geen bepalingen op -d-eviezengebied, d.w.z. de anbeiders kunnen -vrij- over bun loon bes-chik- ken en een onbepe-rkt bedrag van bet loon- overschot naar huis -zen-den of mede nemen. De minister nooddgt de gemeentebesturen uit er voor te willen zorg dragen, dat door bet orgaan der arbeldsbemi-ddeling in -d-e gemeente zoo noodig in overleg met bet orgaan der steunverleening, wordt nagegaan, welke on-ge- buwd-e landarbeiders en kos-tgang-ers voor aan- bi-eding van deze w-e-rkgelegenibeid in aanmer king komen. Bij weigering van 't aanvaarden van arbeid als landarbei-der door ongehuwde arbeidens ddenen deze voo-r dtergel-ij-ke overhei-dszorg voorloopig niet meer in aanmerking te komen. DE VETCONVENTIE. Naar gemeld wordt, beeft ook het hoofd- bestuur van den Ned. R.K. Bakkerspatroonis- bond zich telegrafiseh gewend tot den Minis ter van Economis-che Zaken naar aan-lei-ding van de nadeelige gevolgen, welke voortvloeien voor de -bakkerij uit de tot stand gebrachte vetconventie, een en ander mede in verband met gerucbten, als zou de vetconven-tiie bin nen korten tij-d worden verlengd. LEEFT IK. DE WIT NOG? Mevrouw De Wit, -de echtgenoo-te van den Nederlandscben ingenieu-r De Wit, die destijds vrijiwel zonder vorm van proc-es naar de Oost- kust van Siiberie werd verbannen en over wiens ve-r-der lot de famine op onoffi-ciee-le wij-ze ver- nam, dat in-genieur De Wit zou zijn overl-eden, -heeft een merkwaa-rdi-g officieel stuk van de positerijen- uit Moskou -gekregen, waaruit men haar niet, Ze heeft haar beloften aan dien dien kerel gegeven en die zal ze houden, ook al breekt haar bart, zooals u zegt!" ,,Ik zal naar haar toegaan!" zei de graaf waardig. ,,Zij zal wel iritlen- blister en naar een oud man, die haar onreaht beeft aangedaan en die nu nederig en vol spijt komt om te her stellen „Te laat!" zei Guy scherp. „U vergeet vader, dat ik ook ge-bonden ben. Ik heb mijn woord gegeven en een Latcham breekt zijn woord niet zoo lucbtig. U denkt ik denk alleen aan Lorrie, maar Diana De oude man boog bet hoofd. ,;Wlat heb ik gedaan, Guy?" fluisterde hij bijna onhoorbaar. ,,U habt gehandeld naar het lic-bt, dat U gegeven was", zei Guy langzaam en pleehtig. „Het is nu te laat om terug te keeren, vader. Haar hart zal niet breken en het mijne ook niet. Wij kunnen niet meer lijden dan we al hebben gedaan, denk ik", voegde hij er ibij, ,,en Latcham zal tenminste gered worden." Terwijl bij sprak wreef bij even met zijn hand over zijn gezicht, maar toc-h niet zoo haastig of de diepe ellende in zijn oogen was duidelijk zi-chtbaar. De oud-e man zag bet- en bij stond op met kalme patricis-ch-e waardigbeid. ,,Neen!"' zei hij en hoewel hij zacbt sprak, schenen de woorden te kbn-ken als de tonen van een groote omfloerste klok. ,,,Neen! -het is niet te laat. Datcbam zal niet worden gered ten koste van jou! Er kan niets goeds komen van een huwelijk tusschen jou en- Diana en het zal ndet gbbeuren. Mijn hand beeft lit huwelijk gemaakt en -die zal het ook weer ver- breken. Ik zal naar haar toegaan en haar de waarheid vertellen; ik zal mijzelf voor haar vemederen en je vrijheid afsmeeken. Neen, zeg niets. Sinds ik de waarheid wist is mijn besluit ieder oogemblik vaster geworden. ik wil n-ieUsterven, zoolang de last op mij rust de con-clusie zou moeten -trekken, dat d-e beer De Wit nog in leven is. Nadat mevrouw De Wit destijds eenige brie- van, die zij aan haar man stuurde, terugkreeg met -de woorden „Geadresseerde gestorven", wendde zij, zich tot een groot aantal Russische autoriteiten met bet verzoek haar na-dere in- licbtingen te willen verstrekk-en en zoo haar man in ballings-chap wer-kelijik zou zijn gestor ven, haar daarvan dan tenminste een officieele bevestiging -te zen-d-en. Op al -deze brieven ontving zij, taal nog teeken. Zij verzond daar- na in Septembe-r, October en November van bet vorige jaar nog drie brieven aan haar man. Toen zij ook bierop geen antwoord kreeg, richtte zij tot bet hoofdbestuur der posterijen in Den Haag het verzoek, te willen nagaan, waar de brieven geb-leven waren. De Nederi-andsche posterijen hebben onver- wdjld- aan -dit verzoek voldaan en k-regen dezer -dagen van de posterijen te Moskou offi-cieel bericht, dat -de brieven op 20 December 193-8 aan -dm recbtbebbend-e w-aren- afge-leverd. Mevrouw De Wit is over deze officieele med-edeelingen uiterm-ate verheugd, maar zij- vraagt zich echter af, of deze gegevens, af- komstig van de posterijen- te Moskou, juist zijn. Want als ziji in-de-rdaad juist zijn en haar man zou zi-ch nog in leven bevinden, waarom krijgt zij, -dan geen enkele brief van haar man terug -en hoe is bet dan v-erklaarbaar, dat des tijds bet stemp-el ,,Geadresseerde ges-torven" op de geretoum-eerde brieven was gezet, ter wijl tbans gemeld wordt, dat de volgende brie ven aan den recbtheb-bende zijn afgeleverd? Opnieuw beeft mevrouw De Wit zi-cfi" tbans tot het manisterie van Buitml-ands-che Zaken in Den Haag gewend -in de hoop, dat ons miniisterie er tbans eindeilijik eens in zal1 sla- gen, opbe-l-d-ering te -brengen in -deze voor mevrouw De Wit zoo gewich-tige zaak. CENSUUR OP BUITENLANDSOHE BERICHTGEVING. -Door bemiddeling van den voorzitter van de buitenlandscbe persvereeniging hebben de Duitsche autoriteiten te Praag aan de buiten landscbe joumabsten medegedeeld, dat hun vertooden was berichten over pobtieke ge- beurtenissen te ver-zenden, behalve die, welke door het Duitsche nieuwsbureau te Praag waren gepubliceerd. OPSTAND IN TRANSJORDANIe? (Naar het ,,Zwolf Ubr Blatt" uit Rome ver neemt, is in Transjordanie een o-pstand uitge- broken, welke tegen de Engelscben gericht is. In vele plaatsen zijn Engelsche vlaggen ver- brand. De rebellen hebben strate-gisch be- langrijke punten bezet. Tusschen Engelsche troepen, die uit Palestina geroepen waren en rebellen, zou reeds een gevecht hebben plaats gehad, waarbij de Engels-chen tot den aftocht gedwongen zoud-en zijn. NIEUWE AANSLA-GEN VAN IERSCHE TERRORISTEN. Ongeveer tien ontploffingen in ibrievenbus- sen of op sorteeringsbureaux zijn Vrijdag- avond te Londen voorge-komen, "vier te Bir mingham en den te Manchester. In elk dezer gevallen meent men, dat ontplofbare stoffen in den vorm van een bom gebruikt zijn. In het postkantoor van West-Londen deed zich een ontploffing voor in een postzak. Een man werd daarbij li-cht gewond. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek leidde tot de ontd-ekking •van no-g vier ..bommen" in postpaketten. Ook in het postkantoor van Lincoln zijn een aan tal envelopp-en ontploft. Uit nadere berichten over de ontploffingen in brievenbussen enz. blijkt, dat hier sprake is van een wijdvertakten aanslag der terro- risten van bet Iers-che repuiblikeinsche leger, op de -diensten der posterijen. Zoo hebben brieven, welke bommen of van jouw vergooid leven. Wat is Latcham, wat is de heele wereld voor me, vergeleken met jou gelu-k. Ik dwaalde, maar mijn oogen zijn nu geopend. Je zult met het meisje trou- wen„ dat je liefhebt, Gu-y." ,,(Het is te laat vader", zei hij heesch. ,.Ik heb mijn woord gegeven. Mijn eer gebiedt I-k zal met Diana Melford trouwen." Terwijl hij sprak, werd bet raam in de kamer naast de hunne opengezet en er klon- ken -hem duidehjk stemmen in de ooren. „Ga je flau-wvallen?" Het was Seymour Melfords stem, hard en met -een metaligen klank in zij-n s-oherpe, spot- tende stem en Diana antwoordde even bitter: „Neen! Waarom heb je me dat zoo plotse- lin-g en onvoorbereid vertel-d? Laat dat raam open ik stik -bijna! Wanneer wist je dit en doe ben je er achter gekomen?" ,,-Gisteren", antwoordde Seymour. ,,Ik ging naar zijn kantoor om een brief te halen Zijn prive-kasboek lag open op zijn lessenaar bij ongelu-k laten liggen; hij heeft d-e laatste maand erg gedronken en ,,Heb je het doorge-keken?" vroeg ze. ,,Ik beb -bet d-oorgekeken", herhaalde bij slaafsch. ,,Er waren posten die mijn aohter- docht opwekten. Ik deed de safe open en haalde er zijn papie-rem uit en toen was i-k gauiw achter de waarbe-id. De groote mijnheer Melford de suc-cesrijke financier en mil- lionnair is een bedrieger! Hij heeft al sinds jaren op den rand- van den afgrond gestaan Hij is totaal onberroepelijk failliet op -het oogenblik." De graaf schrok en stond van zijn stoel op, maar Guy legde zijn band op den arm van zijn vader en beduid-de hem te zwijgen. ,,We spelen voor luistervink, Guy", zei de oude man angstig. „AIs een sdhurk complotten smeedt kunnen eerlijke mannen luisteren en dan toc-h eerlijk bbjven!" zei Guy streng. - „verloren dagen", heetle het vroeger. Nu niet meer - nu zijn er "AKKERTJES"! Een paar perdag, weg pijn en narigheid! Ingez. Med. brandbaar m-ateriaal bevatten, en welke per post verzond-en zijn, een postzak in den ex- prestrein BirminghamLonden vlam doen vatten. Een conducte-ur heeft den smeulenden zak uit den trein gegooid. Ook zijn ontplof fingen teweeggebracht op het sorteerings- -bureau te Leicester. Ruim twintig brandjes zijn ontstaan in Londensche brievenbussen, doch in de meeste gevallen kon het vuur ge- blus-cht worden, alvorens bet veel s-cbade bad aangericbt. Evenals bij de vorige aanslagen van de I.R.A. scbijnen de brandjes en ontploffingen door een. zuur teweeggebracht te zijn. Ver- scheidene postbeambten liepen verwondingen op, hoeiwel niet van emstigen aard. [Evenals in vorige gevallen, volgen deze aanslagen weer op veroordeelingen van Ieren wegens ontploffingen. BINNENKORT 750.000 MAN ONDER DE WAPENEN. De Engelsche minister van oorlog, Hore Belisha, heeft te Plymouth een redevoering uitges-proken, waarin hij o.m. zeide: ,,In de volgende maanden zullen wij 750.000 man onder de wapenen hebben. Wij worden van den eenen dag op den anderen een groote militaire mogendheid". Voorts wees de minister op bet succes der dienstnemingen bij het territoriale leger, dat thans reeds 86 pet. van zijn nieuwe effectief bezit. ,,Sindsdien hebben wij de militie ge- vormd. Die zal ons bovendien 800.000 man opleveren in -den loop van de eerstvolgende drie jaren. Sommigen vreesden, dat de oproeping dezer jongebeden een emstige rem zou vor- men voor het vrijwilligerssysteem en het ter ritoriale leger. Dat was niet het geval." ABESSINIe VOOR ITALIe EEN ZEER KOSTBARE AFFAIRE. De fascisten moeten tbans spijtig toegeven, aldus- United Press, dat de nieu-we kolonie in Oost-Afrika een zeer kostbare affaire blijkt te zijn, die de regeering reeds een royale vier milbard gulden heeft ge-kost. De regeering hoop-t dit geld eens terug te krijgen, maar voord-at Ethiopie in staat zal zijn, op eigen beenen te staan, zal de Italiaan- sche regeering nog meer geld daarin moeten steken. De financiering van het Rij-k van den Ne gus blijkt moeilij-ker dan de verovering ervan. De hertog Thaon di Revel, minister van financien, heeft onlangs toegegeven, dat Ethiopie in 5 jaar tijds aan Italie meer dan 45 milbard hres gekost heeft. Generaal Attilio Teruzzi, vice-secretaris van kolonien, verklaarde, dat de regeerings- commissies slechts „gedeeltelijk succes" heb ben gehad bij het zoe-ken naar mineralen in genoemd land. Hij gaf geen verdere details, maar het is een bekend f-eit, dat de Italiaan- sche ingenieurs er nog niet in geslaagd zijn petroleum, goud, koper of andere mineralen in bijzonder groo-te hoeveelheden in Abessinie te ontd-ekken. Genoemde generaal gaf verder toe, dat er zi-ch nog steeds vijandige troepen in de provincies Amhara en- Scioa bevinden. Hij beweerde, dat deze benden door vreemde regeeringen van wapenen en geld worden voorzien. Diana uitte een kreet van woede en wan- hoop. „Ben je er zeker van? Zeker! heel zeiker", siste ze tusschen de tanden. ,,Ik ben er heel zeker van", antwoordde hij -koel, alsof bij zich v-er-heugde over den indruk dien -hij gemaakt bad. „En is dat al jaren zoo ,,A1 jaren. Geen enkel van de contracten uit den laatsten tijd heeft iets opgeleverd, hoewel het publiek steeds geloofd -heeft, dat hij duizenden verdiende en men hem graag geld leende. Dat geleende geld heeft hem drij- vende gehouden. Het laatste contract in Frankrijk is nog ruineerender geweest dan de rest en dat was bet laatste stroo-tje." ,,-Maar jij jij bebt wel gezorgd voor een warm nestt" zei ze smalend. „Je vergist je. Ik was zoo over het alge meen een rij-k man, maar hij heeft mij even- goed bedrogen als anderen. Onder alle moge- lij-ke voorwendsels beeft bij geld van me ge- leend, precies zooals hij dat met het groote publiek heeft gedaan!" Hij lachte. ,,Ik had mijn oo-gen open m-oeten hebben, maar ik heb geslapen-, zie je." ,,Dus jij bent ook geruineerd?" Totaal", zei bij. ,,Ik heb al mijn geld ver- loren." ,,-En ook Lorrie Latimer!" zei ze met een wree-d lachje. Hij vloekte. Lorrie verloren? Neen! Die beb ik nog. Wat denk je, dat i;k haar zou laten gaan? Den-k je, dat ik dit alles zou dra gen als ik -haar had verloren? Neen, neen! Het gelid wat kan mij dat geld sc-helen? Ik ben jon-g en ik heb mijn hersens nog. De we reld lig-t voor me open en met haar"hij haalde die-p adem ,,met haar zou ik voor de rest van mijn leven in armoede kunnen leven." (Wordt verv-olgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1