Sport Landbouwberichten Gemengde Berichten CRISIS-PUBLICATIEN DENATURATIE VAN AARDAPPELEN. RECHTSZAKEN. VOETBAL. ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. VERDRONKEN. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. DIE STEEDS TERUGKEERENDE HOOFDPIJN die soms dag-en a-chtereen Uw hersens door- priern't. Dat gevoel van hopel-ooze moehei-d, van ui-tputting, de onmogelijikheid om de handen nit de mouwen te steken, al die ver- schijaiseten zijn in negen van de tien -gevallen het gevolg van onzuiver -'bloed. Er zijn tien- diuiaenden en-ergi-eke mannen en vrouwe-n in Nederland, die daar ook e-ens het slachtoffer van waxentot zij Kruschen probeerden. Volg hun voonbeeld. Kruschen's ,,d'agelijksche dosis" zal ook Uw bloed reinigen door Uw lever, nderen en inge wand-en aan te sporen tot krachtiger working. Frisch bloed' zal weer door Uw aderen stroomen en binnen enkele weken bent U een ander mensch, dat gelukkig en opgewekt door het leven gaat. Kruschen Salts is uitsiuitend verkrdjgbaar bij a He apothekers en drogisten a 0.40, f 0.75 en j 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Enge- lan-d). Op-gericht 1756. (Adv.) volgelingen allemaal mondharmonica-vir- tuozen van het beste soort letterlijk den toon aangeeft, wordt bijeen-gehouden door een romantisch verhaal. Hen meisje uit de society wordt na een on- geval geheugenloos bij den troep opgenomen en treedt met veel plezier en succes op als waaxzegster. Als zij zich na een operatie haar vroeger leven weer herinnert, is zij den gelukkigen tijd bij de zigeuners vergeten. Doch wanneer zij op het punt staat, zich door een huwelijk in het ongeluk te storten, -va.lt haar als een lawine de zigeunertroep op het dak, die de zaak, op zijn manier, wa-t men nioemt: ,,gezond" maakt. De Minister van, Eco-nomische Zaken heeft besloten die denaturatie van aardappelen vroe ger te doen beendigen dan aanvankelij'k was bepaald!. Om nog voor denaturatie in aanmerking te komen mogen de aanvragem niet later dan 17 Juni a.s. in het bezit zijn van den Districts^ siecreitariis en de op de aanvraag vermelde datum, waarop men wenschit te denatureeren, mag niet later liggen dan 24 Juni a.s. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland-. EEN ONWLLLIGE HUISEIGENAAR WILDE GEEN DRINK WAT ERLEID IN G AAN DOEN BRENGEN. De rechtbank te Maastricht heeft Woensdag een zaak tegen den 70-jarigen landbouwer R. behandeld, die al een reeks van jaren bard- nekkig heeft geweigerd een behoorlijke drink- waterleiding te doen brengen in drie buisjes welke hij >aan den Smeermaeserweg te Maastricht bezit. Daar een der woningen een pompinstallatie heeft, een amdere heelemaal geen drinkwater- gelegenheid, terwijl het derde huisje slechts pompwater bezit, moest worden ingegrepen, temeer omdat in de d'ri-e huisrjes acht gezinnen bij eilkaar wonen. In November 1937 was verd1. reeds door B. en W. aangeschreven om het noodige te dben voor een behoorlijke drinkwatervoorziening, hetgeen niet moeilijik was, omdat de gemeen- te waterleidingbuizen langs d'e huizen heeft liggen, en ook bouw- en woningtoezicht trachtte verd1. van zijn verkeerde inzichten te overtuigen. De kamtonrechter heeft den onwill'igen huis- eigenaar veroordeeld tot twee boeten van 10, maar daarvan was. de man in appel gekomen. Het O. M. bij de rechtbank heeft thans be- vestiging van1 het vonnis geeiscbt. BIKW 2 ontvangt het reserve-elftal van de Corn Boys, waarmede zij nog een appeltje te schillen heeft, want de 90 nederlaag te Sas van Gent moet de Bosschenaren nog zwaar op de maag liggen. Temeuzen 4 krijgt het kampioenselftal uit Hoek op bezoek, dat juist op tijd gezorgd heeft binnen te zijn, want in den laatsten tijd heeft Hoek met moeilijkheden te kampen, zoodat het zeer goed mogelijk zou zijn zoo deze laatste wedstrijd voor haar op een neder laag uitloopt en Temeuzen 4 daardoor revan che kan nemen op de sma-delij-ke 11—1 neder laag destijds door Hoek aan de jeugdige rood- zwarten toegebracht. Het is voor Terneuzen4 de laatste thuiswedstrijd en dus in dit seizoen de laatste competitiewedstrijd op het terrein van Temeuzen. De op 2den Pinksterdag uitgestelden wed strijd Ria 2iHulst 2 staat thans weder op net programma en gezten het groote verschil in de bereikte resultaten van beide elftallen, Ria 2 met 4 punten en Hulst 2 met 24, zal wel een ieder deze slotwedstrijd als een komemde overwinning van het bezoekend elf- tal tegemoet zifen. COMPETITIESTAND Z. V. B. le klasse C. Hontenisse BKW Ria Axel 2 Sluiskil 2 Temeuzen 3 Tern. Boys 2 SVO Philippine gsp. gew. gel. verl. pnt. 16 16 16 16 16 16 16 16 16 14 14 9 9 7 6 3 1 2 2 1 1 2 3 3 2 1 6 7 7 7 13 12 12 30 29 19 18 16 15 6 5 4 doelp. v.t. 8134 70—28 69—45 59—54 4348 34—41 31—63 24—51 16—63 DE KOMENDE WEDSTRIJDEN. Koninkl. Ned«rl. Voetbalfoend. Afdeeiing IV. Promotie-c,ompetitie 2e klasse. Van de vier clubs, die in deze promotie- comipetitie uitkomen, hebben er thans nog drie kans om het begeerde doel, het behoud of de verovering van het Eerste Klasserschap, te bereiken, en dat terwijl de laatste ontmoe- tingen thans uitgeschreven zijn. Limhurgia staat er met haar 7 punten het beste voor, want zij heeft slechts een gelijk spel te be- halen om als Eerste Klasser het volgend sei zoen uit te komen. Bleijerheide zou met haar 6 punten eveneens een goede kans maken, ware het niet, dat zij juist naar Brunssum moet om het tegen Limburgia op te nemen. Gelukt het aan Bleijerheide evenals brj de eer ste ontmoeting tegen Limburgia, wed'erom een gelijk spel te verkrijgen, dan is weliswaar Limburgia in veilige haven, doch krijgt Bleijerheide minstens nog een kans om in een beslissingswedstrijd tegen Helmond uit te komen, indien tenminste deze club, die Mid- delburg op bezoek krijgt, van haar gasten weet te winnen, hetgeen wel in de verwach- ting ligt. Het Is dus wel een uitermate span- nende laatste ronde. Natuurlijk zijn er nog andere mogelijkheden waardoor het beeld geheel anders wordt: Wtint Bleijerheide van Limburgia, dan ver- krijgt zij 8 punten, behoudt daardoor het Eerste Klasserschap. Limburgia zou dan bij een overwinning van Helmond op Middelburg, de beslissingswedstrijd moeten spelen. Indien Helmond het niet verder zou kunnen brengen dan een puntenverdeeling blijft haar eenige kans nog een nederlaag van Bleijerheide en wordt het wederom een beslissingswedstrijd. Zoo Middelburg kans ziet te Helmond te win nen. dan :s het pieit beslist en wordt de Zui- delijke Eerste Klasse anet een Limburgsche ploeg uitgebreid. Men beimenkt wel, met welk een spanning de komende wedstrijden worden tegemoet gezien. Promotiecompetitie 3e klasse. Alliance moet naar Vlissinigen om uit te komen tegen Eiland Boys, die voor de eerste maal een thuiswedstrijd te spelen krijgen. Hoewel Alliance reeds met een gelijk spel tevreden kan zijn, daar dit voor haar reeds de herovering van het Tweede Klasserschap beteekent, vermoeden wij wel, dat zij de beide punten voor zich zal opeischen. Zeeuwsche Voetbalbond. 2e klasse B. Eindeiijik begint ook voor deze Afdeeiing het einde van het seizoen te naderen, want van de 6 clubs, die uit moeten komen zijn er 5 die na deze kamp het seizoen afsluiten ni BKW 2, Corn Boys 2. Hoek, Ria 2 en irilltlSt 2. Philippine 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen wedstrijd Sluiskil 2 Philippine d.d. 9 October. 2e klasse B Hoek Axel 3 Terneuzen 4 Hulst 2 Hontenisse 2 BKW 2 SVO 2 Corn Boys 2 Sluiskil 3 Ria 2 Hon ten. 3 SVO 2 twee winstp. in mindering we gens niet opkomen wedstrijd Ria 2SVO 2 d.d. 19 Febr. 1939. Hontenisse 3 idem wedstrijd Temeu zen 4Hontenisse 3 d.d. 4 Dec. 1938. doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. 19 '17 2 34 96—22 19 13 3 3 29 95—29 17 111 3 3 26 57—34 19 11 2 6 24 4741 20 11 2 7 24 56—37 19 9 3 7 21 57—55 18 7 2 9 14 30—40 19 6 2 11 14 4145 19 4 3 12 11 43—64 19 1 2 16 4 13—67 20 3 17 4 14—115 EOONOMLSGHE SAMENWERKING IN HET LANDBOUWBEDRIJF. De Minister van Economiscbe Zaken heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge- diend, dat voor ziet in het verbindlend en on- verbindend verklaren van bedrijfsregelingen voor het landbouwbedrijf, welke geen crisis- karakter dragen en door daartoe te sc'heppen rechtspersonen zuilen zijn vastgesteld. Als i egelingen, welke voor een dergelijke verbin- dendverkaring in aanmerking komen, heeft de Minister zich gedacht o.m. teelt- en pro- ductieregelingen, regelingen tot opkoop van surplus aan land'bouwproducten, regelingen betreffende inlevering, rationeele productie, kwaliteitsverbetering, afzet en bewerking. Bij een krachtige ontwikkeling van de econo- mische bedrijfsorganisatie in den landbouw op grond van de voorgestelde wet zou volgens de Memorie van Toelichting de instelling van bedrijfsorganen met verordenende bevoegd- heid in de lijn der ontwikkeling liggen. Aamieiding tot indiening van het ontwerp is het feit, dat in den landbouw het inzicht baan ibreekt, dat de omstandigheden waar- onder het bedrijf in den landbouw moet wor den gevoerd, ingrijpend zijn gewijzigd en dat wil het bedrijf zich aan deze omstandig heden kunnen aanpassen nieuwe vormen van economische samenwerking noodzakelijk zijn. In het bijzonder tengevolge van de nog steeds toenemende belem'meringen, welke aan den uitvoer van landbouwproducten in den weg worden gelegd, wordt de bedrijfsvoering in den landbouw voor steeds mpeilijker pro- ■blemen gesteld. De regeering heeft bij de maatregelen, die zij ten behoeve van den land bouw heeft getroffen en nog steeds treft, aan deze problem en ook aandacht gewijd. Zij meent echter, dat zij, hoezeer zij ook het be drijf met voorlichting en steun ter zijde kan staan, niet de in de eerste plaats aangewezen instantie is om het bedirijfsleven in den land bouw op een hooger peil te brengen en bij- voorbeeld door het zoeken van doelmatiger productiemethoden of nieuwe afzetmogelijk- heden de ibestaande moeilijkheden tot een op- lossing te brengen. Deze taak rust in de eerste plaats op het bedrijfsleven zelf, dat zich door een juisten vorm van samenwer king beter aan de gewijzigde economische omstandigheden kan aanpassen. Het iblijkt, uit de behandeling van de vraag, wleke rageling nu wel op grond van deze wet door het landbouwbedrijf ter hand genomen kunnen worden, dat het ontwerp er van uit- gaat, dat daarvoor in aanmerking komen alle i egelingen, welke geacht kunnen worden van blijvende waarde voor de economische ont wikkeling van den landbouw te zijn. Dit be teekent, dat het niet de bedoeling is, dat crisismaatregelen op de basis van dit wets ontwerp tot stand worden gebracht. Of een maatregel het karakter van crisis- maatregel al dan niet bezit, is niet aan de hand van een scherp omlijnde definitie vast te stellen. Zeer veel hangt af van de economische pers- pectieven van den bedrijfstak, waarop de maatregel betrekking heeft en van de econo mische streikking van den maatregel zelf. De tweede vraag, welke bij het ontwerpen van dit wetsvoorstel is gesteld, betreft de vraag, welken vorm deze nieuwe economi sche samenwerking in den landbouw diende te verkrijgen, Deze vraag is beantwoord1 in dezen zin, dat een nieuwe wettelij'ke vorm noodzakelijk werd geacht. Deze nieuwe vorm moest aan drie voor- waard'en voldoen, n.l. 1. De regelingen moeten uit het 'bedrijfs leven zelf voortkomen en dus niet door de re geering worden opgelegd; 2. De bemoeiinig der overheid moest zich tot leiding en toezicht kunnen bepalen; 3. Overheersching van den landbouw over daaraan verwante takken van handel en nij- verheid moest worden voorkcwnen1. -Voor den wettelijken vorm is nu aansluiting gezocht bij de wet tot het algemeen verhin- dend en onveribindend' verklaren van onder- nemersovereenkomsten, echter met dit ver schil, dat slechts verbindendverklaard kunnen worden bedrijfsregelingen, welke door een door ondernemers in het leven geroepen orgaan zijn vastgesteld. De gang van zaken is hierbij aldus gedacht dat hetzij een of meer organisaties, hetzij een belafigrijke groep van ondernemers, welke van meening zijn, dat voor hun bedrijf een econo mische hedrijfsregeling geboden is, een rechtS- persoonlijkheid bezittend lichaam in het leven roept, dat dan de gewenschte regeling ont- werpt en voor haar leden of aangeslotenen vaststelt. Dit orgaan kan dan algemeen ver- bindend verklaring voor het geheele land of een gedeelte des lands aan den minister van Economische Zaken verzoeken, welk verzoek kan worden ingewilligd, indien eenige voor- waarden zijn vervuld. Deze wet is niet alleen bedoeld voor den landibouw in engen zin, n.l. de voortbrenging van landbouwproducten, doch ook voor den handel in en de Industrie van landbouwpro ducten. Door deze ruime werkingssfeer kan bijvoo-rbeeld worden bereikt, dat voor e€n landibouwproduct met een bedrijfsregeling, ge- baseerd op een wet, kan worden volstaan. Aan zulk een bedrijfsregeling zouden dan producenten, handelaren, verwerkers en ook exporteurs kunnen deelnemen. Op grond van deze wet kunnen dus niet alleen bedrijfsrege lingen venbin-dend venklaard worden, welke uitgaan van door producentengroepen inge- stelde organ-en, maar ook bedrijfsregelingen, getroffen d-oor een orgaan, ingesteld door handel of industrie van landbouwproducten of door een orgaan-, dat door producentten, handelaren en verwerkers tezamen in het leven is geroepen. Tegen overheersching door den landbouw over handel of industrie of omgekeerd geeft het ontwerp in den vorm van voorwaarden, welke aan de verbindendverklaring zijn ge steld. Indien n.l. met betrekking tot een land- bouwprod-uct de producenten tezamen met den handel of industrie een orgaan hebben op gericht en dit orgaan legt een- bedrijfsregeling ter verbindendverklaring aan den minister voor, dan kan hij zulk een regeling alleen ver- bindendi verklaren, indien het orgaan voor den betreffenden? bedrijfstak een genoegzaam algemeen karakter draagt. Ook voor het geval, dat een der bedrijfs- groepen een orgaan in het leven roept en dit orgaan- een bedrijfsregeling voorlegt, waarbij het belang van de ondernemers uit den han del of industrie naar het oord-eel van den mi nister direct is betrokken, is in het ontwerp een waanborg tegen overheersching van de eene groep over de ander opgenomen. De mi nister kan n.l. d-e bedrijfsregeling slechts ver- bindend verklaren, indien een naar zijn oor- deel genoegzaam deel dier ondernemers ge acht kan worden zich met de regeling te ver- eenigen. Als voorwaarde ten aanzien van de alge m-een verbindendverklaring is voorts gesteld, dat het economische bedrijfsbelang verbin dendverklaring vordert en dat de verbindend^ verklaring niet in strijid iis met het algemeen belang. De in het ontwerp vervatte regeling tot verbindendverklaring bevat voldoende waar- -borgen t-egen een onjuiste en onrijpe totstand- koming van bedrijfsregelingen in den land bouw en houdt aan den anderen kan-t de mo- gelijikheid in van een krachtige ontwikkeling van de economische bedrijfsorganisatie in dat onderdeel van ons normale bedrijfsleven. Deze ontwikkeling zou, indien zij gunstig blijikit te zijn, op den duur er toe kunnen lei- d'en, dat op grondslag van artikel 152 der Grondwet, voor het bedrijfsleven in den land bouw lichamen in het leven worden geroepen, welke met verordende bevoegdheid zouden kunnen word'en bekleed. De minister wint over een verzoek tot ver bindendverklaring van een bedrijfsregeling het ■adiwies in- van een voor dht dbel in te stel len vaste commissie van den Economis-chen Raad, waarin zitting zuilen hebben leden van den- raad1 en vertegenwoordigers van organi saties op het geibied van d-en landbouw en van den handel in en industrie van landbouwpro ducten. Oo;k de 1-andarbeiders zuilen in d'eze commissie vertegenwoordigd zijn. Voorts is bepaald, dat de commissie ver tegenwoordigers uit de belanghebbenden be- drijfsraad of indien deze er niet is ver tegenwoordigers van -de organisateis van werkgevers en wenknemers hoo-rt. De gevolgen van de verbindendverklaring zijn geregeld op ongeveer dezelfde wijze als in de wet tot het verbindendverklaren van ond'ememersovereenkomsten. Er is echter dit verschil, dat met de civielrechtelijike sanctie ook de mogelijkheid tot strafrechtelij'ke ver- volging in het ontwerp is opgenomen, waar bij niet alleen een geldiboete, maar ook een hechtenis van ten hoo-gste zes maanden kan worden opgelegd. Deze uitbreiding wordt ge- motiveerd met de overweging, dat door de geringe draagikracht van betrokikenen vol doende verhaal voor de toegewezen schade- vergoedingen- en de gemaakte proceskosten veelal niet aanwezig zal zijn. Ook die moge lijkheid tot onverbindendVenklaring van be drijfsregelingen is in het ontwerp opgenomen. Het toezicht op de naleving der wet zal in de eerste plaats bij de betrokkenen zelf be- rusten en wel' in het bij'zonder bij het door hen gevormde orgaan. Bovendien wordt van overheidswege comtrole uitgeoefend door een door de Kroon in- te stellen commissie van toezicht. den aangeraden alle rotte uien- diep te begra- ven. Laat men de koprotte uien in hoopen lig gen, dan ontwikkel't de bewuste zwam zich hierop in sterke mate en vormt een massa sporen, die wanneer althans de omstandig heden daarvoor gunstig zijn een .bed'reiging vormen voor het nieuwe gewas. HEIDEBRANDSTICtHTERS GEARRESTEERD. Twee gevaarlijke heerschappen, die hosch- en heidahranden hebben gesticht, zijn thans gearresteerd. De laatste weken hebben her- haalde malen van dit soort branden in de omgeving van Helmond gewoed. IJverig zijn de marechauss(5e's van Eindhoven en Helmond aan het speuren geweest, met het resul-taat, dat twee jongelieden, de 21jarige tuinder T. v. d. V. en de 19jarige M. R., heiden uit Aarle-Rixtel, als verdacht van brandstich-ting en nog andere d'elicten, werden aangehouden, Beiden hebben beken-d. IZij worden er van beschuldigd, opzettelijk op 14 Mel en 1 Juni brand te hebben gesticht in de boss-chen en hei-develden onder de ge- meente Stiphout. Beiden zijn goede bekenden van de politie. Voor het stichten van den brand hebben zij lucifers gebruik-t. Na hun wandaad begaven zij zich naar hun woning. Op 1 Juni hebben zij zich echter in de na- bijheid van den brand1 eenigen tijd schuil moeten hou-den, omdat eenige auto's hadden gestopt en d-e inzittenden onmiddellijk met het blusschingswerk waren begonnen. Daar door was het den -daders niet mogelijk, zich owmiddeinjk ongemerkt te verwijderen. Zij zijn thans voor den officier van justitie voorgeleid en in de gevan-genis opgesloten. ONDERZOEK NAAR „KOPROT" BIJ UIEN. Gedurencfe het afgeloopen najaar' is een zeer emstige rotting voorgekomeai in d'e opgeslagen uien, zoowel in Zeeland en het eiland Goere-e- Overflakkee als aan den Langendijk M-eer- malen moest 30—50 uit een partij verwij- deir-d worden, alvorens deze voor export kon wordlen goedgekeur-d. De schad'e, die vele uienitelers door deze rot ting leden, gaf, volgens- ,,De Telegraaf" de Nederl. Uienfederatie aamlei-ding, een verzoek te richten tot de b-etrefferude Landbouw-con- sulenten en- den Plantenziektenkundigen Dienst, om een onderzoek in- te stellen naar de oorzaak er van, alsmed'e naar de omstan digheden', die haar 'bevorderen. Zeer binnenikort zuilen de resultaten, die dit onderzoek heeft opgeleverd, uit-voerig wor den gepubliceerd in een Mededeeling van den Plantenziektenkandigen Dienst te Wagenin- gen. D-xm laboratorium-ond'erzoek is komen vast te staan, dat zoowel de rotting bij den hais der uien (den telers bekend als: koprot) als de rotting bij den bodem der uien (in de practijk vaak aangeduid als ,,wortelschimmel", maar in. toedoelde Meded-eelintg ,,Bod;em,rot" ge noem-d) veroorzaakt wordt door een bepaafde z-wam en wel door Botrytis allii Munn. In Amerika werd indertijd d-e raad gegeven, om in geval de weersoms'tandigheden na den oogst niet gunstig zijn voor het drogen en het koprot begint op te treden, over te gaan tot een kunstmatige droging, ten minste bij de vatbare rassen. Met kleine proefpartijtjes bereikte men in- derdaad L,ermed-e gunstige resultaten. Toch heeft deze meth-ode in Amerika in de groote practijk geen toepassing gevond-en. Voorloopig kan aan d'e practijk alle6n wor- BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Te Vlaardingen-Ambacht is de 17jarige P. de Ruiter uit Vlaardingen bij het baden in de Vlaardin-gsc-hevaart verdronken. Binnen een kwartier had men hem b-oven water gehaald, doch hoewel men ruim twee uur kunstmatige ademhaling, ook door middel van zuurstof- apparaten-, heeft toegepast, had men daar- mede geen resultaat meer. Te Naarden is de 20j-arige diens-tplich- tige E. H, van Rijnsoever, die aldaar in gar- nizoen ligt, bij het baden in de buitenvesting- gracht verdronken. 'Hij was in gezelschap van twee kamera- den, die waren ga-an zwemmen, terwijl van R. die de zwemkunst niet machtig was, op den wal bleef toekij'ken. Later had hij zich even eens te water begeven om tusschen de twee anderen in naar den anderen oever over te steken. Dit liep echter verkeerd af, want toen het drietal zich midden in de gracht bevond, zonk van R. in de diepte, zondfer dat de an deren er in slaagden hem te redden. De 14jarige Meijerhorst, die bij het onge luk in het zwemstadion te Naarden- na twee- maal duiken het daar verdronken knaapje had naar boven gehaald, was ook nu toevallig in de buuxt. Hij dook ook thans weer en bracht het lichaam van v. R. naar boven. Het was echter te laat. Een genee&heer heeft nog geruimen tijd met b-ehulp van een zuurstofapparaat ge- tracht de levensgeesten op te wekk-en, doch dit had geen succes. Tegen de beide militairen is pnoces-verbaal opgemaakt we'gens het veroorza'ken van dood door sohuld. In de exportpapierfabriek in de Tollen- straat te Nijmegen heeft zich een ernstig on geluk voorgedaan. De 17-jarige anbeider W. Kuipers droeg met een ouderen collega een zwaren balk. Plotseling gleed de jongeman uit en hierdoor kreeg hij den balk op hoofd en lichaaim. Met emstige hoofdwonden en in- wendige kn-euzingen is hij naar het St. Cani- sius ziekenhuis aldaar overgebracht, waar hij aan de gevolgen van het ongeval is over- leden. BRUINKOOLBRIKETTEN IN BRAND. Door broeiing is 'n groote partiji bminkool- briketten ongeveer 45.000 stuks in pa- pieren zak'ken, welke lag opgeslagen in een steenen loods in Den Haag, in brand geraakt. Een motorspuit heeft met een straal op de waterleidin-g het vuur gehluscht. De geheele partij bri'ketten moest worden omgewerkit. DOOR ELECTRISCHEN GEDOOD. STROOM In de afdeeiing han-gdrogerij der Boekeloo- sche stooimbleekerij is de 39jarige anbeider F, W. Dijikgraaf door electrischen stroom ge- dood. Het ongeluk is gebeurd bij het beeindi- gen van zijn werk, toen hij een stoomkraan op een bordes wild'e afsluiten. Dit platform stond door onbekende oorzaak onder stroom. Dijkgraaf was onge-huwd, doch kostwinner voor zijn bejaarde ouders. ROSOHRRAND TE RHENEN. Te Rhenen is een boschbrand ontstaan op het uitgestrekte landgoed Prattenburg, een fraaie natuurstreek. De -brandweer van- Veenendaal is erin ge- slaag'd den boschbrand tot enkele bectaren sparren, staande nabij het landgoed Pratten burg, te beperken. Na een half uur was het geviaar voor uitbreiding geweken. De Rhenen- sche brandweer, die ook aanwezig was, be- hoefde geen dienst te doen. Op d'e U'k. 69, die voor de kust van de Noordzee voer, is de 24jarige schip-persknecht H. Brands, uit Urk, uitgegleden. De man sloeg over boord en verdronk. AUTO BIJ DEVENTER IN HET OVERIJSSELSCH KANAAL GEREDEN. Woensidaguach-t, omstreeks 1 uur is een autto op -den weg van Almelo naar Utrecht op die Snippelingsd'ijk in de gemeen'te Deventer in het Overijsselsch Kanaal gereden. De poli tie werd1 gewaarschuwd door den seinwachter van den spoorwegpost Snippeling, waamia on- mididellij-k assdstentie werd gezonden. De drie -inzittende heeren uit Utrecht had den zi-ch reeds in veiligheid weten -te hrentgen, d'ank zij de tegenwoordigheid- van geest van den hestuurder, die zijn mecle-reizig'er.s tot kalmte aanmaande om te wachten tot de auto bijna vol water zou zijn geloopen; toen het water tot sehoud'erhoogte gekomen was, duw- de hij een der po-rtieren open en zoo bereikten alien den wal. De auto was ee-rs-t tegen een rij-tuig, dat tijd-ens de kermis- door Dev-enter rijd't, gebotst. De be-stuurder hiervan kwam met den schrik vrij ook het paard kreeg geen letsel. Het voer-tuig zelf werd geheel vemield. Waar- schijnlijk tengevolge van deze -botsing is de automobilist de macht over het stuur kwijt geraakt. Te oorde-eien naar die remsporen heeft de auto op de linker weghelft geredbn. VALSCHE RIJWIELPLAATJES. Dinsdagmid-dag heeft een agent van politie te Schiedam een meisje aangehouden, dat een valsch rij'wielb-elas-iiingmerk op haar fiets had bevestigd. Spoedig bleek, dat haar vader de 41-jariige P. G. B., dat in Augustus- van het vorige jaar -d'oor den 37-jarigen P. B. eveneens te S-chiedam had laten maken. Na huiszo-ekinv b-ij eers-tgenoemde werd- -een tweede valsch merk gevond-en, d!a.t -door d'enzelfden persoon was vervaardigd. 'Beiden zijn in het h-oofd- bureau van- politie opgesloten. EEN KLEVERIGE HISTORIE. Dinsda-gavond is, mel-dlt de N. R. Crt., op de Oosterkade te Rotterdam een vat teer van een vrachtauto gerold, hetgeen door den chauffeur niet bemerkt werd'. Het vat scheurde door den val -en d'e teer droop er uit. Het gebeurde om streeks zes uur en -de zon scheen nog vrij' fel, zo-odat de -teer begon te -smelten en zich steeds ver,der over den rijweg verspreidde. In het zonlich-t leek het net of er een groote plas water op de -straat lag, -zoo glinsterde de kleverige massa. Een motorrij-der kwam aan- rij-den en omdat hiji d-acht, dat er slechts water op den weg lag, reed hij met een fl-iink vaartje door -den plas, waanbij hij in de kleverige massa bleef steken en omviel. Een fi-etser, die aehter hem kwam, deel-de zijn lot. Nau- welijks stond-en die twee besmeur-d en wel opzij van den teerplas-, toen er weer twee fietsers in verzeild raakten, sHipten en aan he-t wegdek vastklee-fden. De eerste twee begomnen de laats-te twee er ui-t te trekken, toen een motor- wielrijder in de glibberige massa terecht kwam die eveneens den kleverigen doop ondergiing. Toen na-dierde er een agent, die de situatie opnam en die, temidden -van een groot aantal toe-schouwers, dat bijeen was g-estroomd, de namen van -de bes-meurden begon -te noteeren. Niemand lette m-eer op den giiimmendien poel en dat werd een vacantiegangs-ter in 'n hagel- wi-t jurkje noodlot-tig; zij liep haastig naar het oploopje, gleed ui-t en kwam -in de teer terecht. Met vereende kracht werd zij uit de zwarte brei bevrijid. De hes-meurden trachtten zich te reinigen, maar veel kwam er niet van terecht. Uit°een merk op het vat -kon men vaststellen, wie de vervo-erder was geweest en toen de van den vrachtauto was opgespoord, heeft de politie pro-ces-verbaal tegen hem opgemaakt. Nagegaan wordt of het vat onoordoel kuntiig op d'en wagien was gelad-en. De aan dte klee- ddng van de motorrij-ders, dte wieMjders en de voetgangster aangebracht-e schad-e i-s officieel genoteerd. We-llicht zull-en zij -de schade ver- goed krijgen. De gemeentelijke reinigingsdien-st heeft na de kleverige histori-e de straat gereanigd. BETONNEN WEGDEK DOOR DE HITTE GESPRONGEN. De groote hit-te van Woensdag is, naar „De Telegraaf" meldt oorzaak geweest van een zeldzaam voorval op den grooten verkeersweg -s-'Hertogenbosch-Nijmegen- onder de ge- m-eente Beek. Omstreeks halfvijf is ter hoogte van -den fraaien wimdmol-en ter plaatse en op eenigen afstand van de wegkruising De Kieine Elft, het betonnen wegdek met een hevigen knal uitee-nges-prangen, waardoor ernstig ge- vaar on-ts-tond voor de tal-rijke voorbij-snellende auto's. Blokken beton van het 18 cm. dikke beton nen wegdek lagen over -d-en weg verspreid. De weg, die op dit punt zes meter breed «is, is ongeveer 12 cm. in' de hoogte gekomen. Twee vakken van vijf meter lengte zuilen geheel moeten wor-den vemi-euwd, daar ook overl-angs scheuren zijn onts-taan. Men kan de situatie het best vergelijken met een ,stuk lan-d, waar -d'e 'landibouwer zijn pl-oeg door heeft laten gaan. Een der omwo- nend'en verteide ons, dat hij omstreeks' halfvijf Woensdagmiddag toen eenige militaire vracht auto'® uit de richting Grave naderden, plotse ling -een gew^el-digen knal hoorde en -de stu-kken beton in het rond zag vliegen. Het was pre- cies- zulk een harde knal, zoo verteide die oog- getuige, als -toen op da Coolsingel te Rotter dam de bom ontplof-te, van welke gebeurtenis hij eveneensi toevallig getuige is geweest. De man -d-acht -dan ook direct, dat men hder we derom met een ontploffing te dben had. De mi'li'taire auto's s-topten, onmi-dldeUijk en1 de bestuurders keken raar op, toen zij het ge beurde in oogens-chouw namen. Een dichtb-ij wonende landbouwer, die op beit hooren van den knal was komen toesnel- len, waarschuwdte onmiddellijk de naderende automobilisten en regelde, zoo goed- en zoo kwaad als het ging, 't verkeer. H-et was voor die autoimobilisten levensgevaarlijk over den vemielden weg te rijdten, zoodat w-eldra een lange file auto's1 aan beide zijiden van dten chaos stond, die slechts langzaam kon passee- ren over het fietspad en den -berm van dten weg. EEN AANTAL MENSOHEN TE ROTTERDAM DOOR DE WARMTE BEVANGEN. De warm-te heeft ons, schrijft de N. R. Crt., wel wat overvallen; we hebben geen gelegen- heid gehad er langzaam aan te wennen. Van- diaar dan ook, dat vrij veel menschen er door bevangen werden tijdens hun werk of op straat, waarbij er waren, die geneeskundige h/ulp noodig hadden. Woensdag in den namiddag heeft die G.G.D. alhier verschillende menschen op de plaats, waar zij door -de warmte bevangen werden behandeld en -diaama naar huis ge- oracht en ook waren er, die in een -ziekenhuis behandeld moesten worden. -Al was het echter aardig warm Woensdiagmi-ddag, toch ikan er nog niet van een hit-tegiolf gesproken worden. De hoogste temperatuur werd om half zeven 's avondis geconstateerd, namelijk 31 gradten C., wat ook voor diit gedeelte van het jaar geen record is, want in 1915 was het in het begin van Juni nog wel wat warmer. Woens dagmiddag om half itwaalf heeft die thermo meter 28.4 graden aangewezen, maar h-et zag er naar uit, dat het kwik in -den 'loop van den mid'dag nog een aardig stukje zou stijgen. Een 17-jarige d-ienstbode uit Krimpen a.d. IJssel is op den Bergweg Dinsdagmid-dag door de warmte bevangen, zoodat zij- in het zieken huis aldaar moest wor-den behandeld. Een 19-jarige juffrouw, die in Den Haag woont, raakte op den Vijverweg .bewusteloos en moest naar het ziekenhuis aan den Coolsingel wor den gebracht, waar zij is behan-d'el'd. Een 25- jarige havenarbeidter zakte op het terrein van den Rotterdamschen Lloyd in elkaar en moest naar het Havenziek-enhuis word'en gebracht, waar opneminig noodzakelijk bleek. De Tmndienst MiddelburgVlissingen. Op de desbetreffende s-chriftelijke vraag van den heer A. C. de Baare c.s. of Ged. Sla- ten bereid zijn te bevorderen, dat de kwestie van de vervanging van den tramdienst MiddelburgVlissingen v.v. door een auto- busdienst in de Provinciate Staten kan wor den besproken v66r een beslissing te dezer 4

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 7