WIE PRIJS STELT OP GOED BROOD, KOOPT HET IN VAN STRIEN'S BAKKERIJ, NOORDSTHAAI 79 Buiteniand LOF VOOR NEDERLANDSCH KOLONIAAL BEHEER. DE VERMINKTE CHINEESCHE SOLDATEN. TERNEUZEN, 9 JUNI 1939. v66r hun buitengewone opkom-st onder de wapenen, onderling zeer verschillen en dus aan een individ'ueele foeoordeeling soms de voorkeur moet worden gegeven, meenen de werkgeverscentralen, dat de hierfboven ge- schetste voorzieningen hierbij eenig richt- snoer kunnen geven. Tndien toch voor den betrokkene de zeker- heid aanwezig is, dat hij zijn plaats in de on- derneming bij terugkeer uit militairen dienst weer zal kunnen innemen en hem bovendien de financieele schade aan zijn opkomst ver- bonden zooveel mogelijk wordt vergoed, zul- len de verdere bezwaren, als b.v. het geschei- den zijn van gezin of familie hem lichter val- len, dan wanneer in het geheel geen voorzie- ninigen zijn getroffen. Indien op deze wijze werkgever en werk- neimer hun offer gezamenlijk zouden brengen voor het gemeenebest, houden de centralen zich er van overtuigd, dat hierdoor naast de beihartiging van het algemeen belang de goede verhoudingen in het bedrijfsleven in met geringe mate zullen zijn gebaat. Tijdens de debatten over de begrooting van kolonien heeft het Engelsche Labourlid Pa ling den lof gesproken van de Nederlanders, die, naar hij zei, meer vorderingen hebben ge- maakt met de opvoeding onder het van hen afhankelijke volk dan de Engelschen. In Ne-- derlandsoh Oost-Indie, zoo voegde hij hieraan toe, is het aantal kinderen, dat onderwijs krijgt, enornj veel grooter dan in bijna alle and ere kolonien, die geen zelfbestuur hebben. DE BETREKKINGEN VAN BELCHe MET NEDERLAXD. Woensd'ag maakte de Beigische Kamer een begin met de behandeling der begrooting van Buitenlandsche Zaken. In het Dinsdagavonid door den voorzitter der Kamer, den heer Van Cauwelaert, als rap porteur der eommissie van Buitenlandsche zaken uitgebracht verslag, constateerde hij, dat de accoorden van Munchen geen tijdperk van waren vrede hebben ingeluid. Zedfs was de ontspanning, .die er op volgde, korter dan algemeen werd verwacht. In verband melt de betrekkingen met Neder- land herinnert de rapporteur aan de toespra- ken door Koning Leopold als door Koningin Wilhelmina in November j.l. te Amsterdam en een paar weken gededen te Brnssel gehouden betreffende de bamden, die beide l'anden ver- eeniigen. Mogen deze woorden, aldus van Cauwelaert, worden bescbouwd als een aan- wijzingdat de omsitandigheden thans gunstig zouden zijn geworden voor een hervatting van de onderhandelingen in verband met de her- ziening van de tractaten van 1839? Niets zou meer bijdragen tot de toenadering tusischen de beide landen en de verwezenlij:king van deze zedehjke en politieke lotsveroondenhedd, waar- van wlj', alien het belang aanvoelem. Van Beigische zijde is men dngetwijfeld be- reid om de besprekingen opnieuw te voeren in dlen geest van de meesit oprechte vriend- schap en bereidwilligheid1, maar het zou voor- barig zijn zich thans reeds aan optimis'tische voorspellingen te widen wagen. Omtrenit de geruchten betreffende het tot stand komen van eem militaire afspraak tius- schen NederJand en Belgie zegt de rapporteur: Wij meenen te mogen veronderstellen, dat het belang van dleze kwestlie niet ontsmapt is aan de aandacht van' de verantwoordelijke regee- riingen. De vraag blijft echter voorloopig open of de beide landen verdler moeten gaan dan het vriemdschappelijk en waakzaam diplomatiek contact. De Ned'erlandsche regeering, diaarover in de eersite Kamer ondervraagd, heeft omtkennend geantwoord. Het is gewenischt, zoo verklaar de Minister Patijn, dat Begie en Nedenlamd in de beste verstandhoudinig leven. Zulks 'behoeft volstrekt geen uitdlrukking te vinden in mili taire afspraken, wel'ke dan ook, waarvan geen sprake is. Dit blijkt, aldus Mr. van Cauwe laert, m dte gegeven omsitandigheden ook het standpoint te zijn van de Beigische regeering. BELGEN GAAN GEBRUIK MAKEN VAN DUITSCHE K U ST VEItST ER KIN G EN Tijdiens den wereldoorlog hadden de Duit- schers de Beigische kust versterkt met het oog op eventueeie aanivallen van de Engel sche vloot. Zij bouwden in de duinen en op de zeedijiken tientallen groote betonnen scbiuil- plaatsen, waarin zware kamonmen werden1 on- dergebracht. De Beigische autoriteiten heb ben sommige van deze betonnen forten korten tijd na het einde van den oorlog doen opblazen, daar zij die duinen ontsierden, maar vele zijn onaangeroerd gebleven en de zware kanonnen stonden er nog in. Een aantal1 kanonnen., o.a. twee kanonnen van 38 c.m., is als oud lijizer voor 393.000 francs verkocht aan een Genitsche firma. Deze za.1 na verwijd'ering van die kanonnen de betonnen schuil.plaatsen moeten herstellen, diaar de miiliitaire autoriteiten er gebruik van zullen maken voor de eventueeie verdediging van de kust. DUITSCH-LETSGHE EN DUITSCH—EESTISCHE NIET-AANVALSVERDRAGEN. Woensdagmorgen heef.t Von Ribbentrop met Munter en Selters, die ministers van buiten landsche zaken van Letland en Estland de DuitschLetsche en' DuitschlEestische niet- aanvalsverdragen onderteekend. De Volkilsche Bebbach'ter hecht aan de tot- standkoming van deze verdragen, evenals de geheele Dui'tsche peris, groote beteekenm Dinisidagavond schreef het blad o.a.: Men weet uit de rede van Molotow en uit de laatste ant- woord-nota van Moskou aan Londen, dat de Russisehe regeering de garantie van de Bal- tische rand-S'taten, als voorwaarde voor de sluitang van een Russisch-Engelsch-Fransch bondgenootschap stelt. Een eisch, welke van het standpunt van Moskou begrijpelijk is, daar de Sowjet-Unie natuurlijk dten wensch heeft met haar zeestrijdkrachiten de ijisvrije en geo- grafisch gunstig liggende havens van Letland en Estland, vooral de baai van Riga, als steun- pun'ten in geval van oorlog ter beschikking te hebben. Dit voor geval van een oorlog met Duiitschland, waarmee de Sowjet-Unie reke- ning moet houden' als het zich aan de wen- schen van Engeland en Frankrijk onderwerpt. Dat men te Parijs en Londen de laatste dlagen emstig overweegt ook dezen- eisch in te willigen spreekt boekdeelen. Want in de practijk zou een garantie-verklaring voor Est land en Letland niets anders beteekenen dlan de versjachering van de zelfstandigheid dezer beide vrijheidslievende landen. Geen wonder, dat Letten en Estben deze schaamtelooze actie, welke hun geheele nationale bestaan op het spel zet, verontwaardigt afwijzen. Zij heb ben Denemarken's voorheeld gevolgd en door een duideliijke overeenkomst met het Duitsche Rijik hun neutraliteit verzekerd. HET VRAAGSTUK DER JOODSCHE VLUCHTELINGEN OP DE ST. LOUIS. De Oubaanische regeering ischiijnt nu weer de onderhandehngen over het toelaten van de Joodsche vluchtelingen op het Pijnboomen- -eiland niet te willen hervatten, miettegen- staande de itah-ijike po.gingen welke door het vluchtelingen-comite te Havana werden ge- daan. Wonesdagocbtemd te 3.40 Greenwdchtijd deelde de Saint Louis draadloos mede, dat het ischip thans definitief koers zette naar Dudtschland. .Bij het vememen van dit bericht heeft het vluchtelingencomite te Havana zich gewend tot president Roosevelt en heeft een beroep op hem gedaan deze vluchtelingen te helpen. Het comite merkt op, dat zich onder deze vluchtelingen meer dan 400 vrouwen en kin deren ibevinden. Dinsdag werd .in vluchtelingenkrinigen te Havana vemomen, d'at 200 Joden aan boord van de -Saint Louisi een .jZelifmooTdverdrag" hadden gesloten voor het geval het schiip naar Hamburg terug zou keeren. i FINLAND WENSCHT GEEN ONGEVRAAGDE HULP. De Finsche minister van buitenlandsche zaken, Erkko, heeft Dinsdag in het parlement een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide: „Ieder, die 0ns1 wil helpen, zonder dat wij er om gevraagd hebben, zal beschouwd worden als een aanvaller en zal teruggeslagen wor den". Finland kan 2100 verklaarde de minister verder, geen waarborg- aanvaard'en, waartoe besloten is zonder zijn goedkeuring. Finland had reeds aldus. voegde hij. hieraan1 toe zijn voomemen te kennen gegeven om buiten iediere groepeering van mogendhedien te blijv- ven. Het zet zijn samenwerking met de Scan- ddnavische landen voort. ENGELANDS WAPENINGSCONJUNCTUUR IN VOLLEN GANG. De financiieelen correspondent van de N. R. Crt. te Londen scbrijft De vermindering van de werkloosheid' in dit land heef't de gumstigste verwachtingen overtroffen. Het is in de geschiedenis der industrie nog nimme-r voorgekomen, dat in een periode April-Mei het aantal werkloozen met 152.000 is gedaai'd. iSedert 1926 is dit cijfer bovendien niet meer in, een maand voorge komen. De Engelsche wapeningsconjunctuur is nu in volleni gang. Bijna 580.000 arbeiders zijn eedert het begin1 van het jaar weer te werk gesteid in1 de industrieele productie en het totale aantal arbeiders in dezen tak heeft met ongeveer 12.67 mill, een recordhoogte bereikt. Weliswaar is het aantal werkloozen. met 1.49 mild, nog een 200.000 boven den gunstig- sten stand van het late najaar van 1937, maar het wordt nauwelijks betwirjfeld, dat het in de Ikomcnde een of 'twee maanden tot dat peil zal zijin gediaald. 1 Ten aanzaen van de totale bedrijvigheid kan mien met eenige zekerheid vaststellen, dat de mdustrieel'p activiteit op het hoogste pell- is, dat totdusver in de oeconomische geschiede nis van Engeland is bereikt. Hierbij1 moeten overigen® niet .slechts bet aan'tal aan1 het werk zijnde mianmen en vrouwen, maar ook die tech- nische vooruitgang en de hierdoor bereikte toeneming van de productie per lid van de bevolking in aanmerking worden genomen. Het is belangwekkend, dat de toeneming van1 de bed'rijvighei'd in bijna alle takken van de industrie voorkomt. Men kan niet slechts den directen invloed van de iwapening bespeu- ren, maar ook den in directen, welke in de stij- gende koopkracht van die bevolking tot uit dlrukking komt. De industrie van duurzame en venbruiksgoedieren wordt in ongeveer ge- lijke mate begunstigd. In tegenstelling met vele voorafgaande jaren is de oeconomische opleving evenwel betrekkelijk veel duidelij.ker in de provincie, en wel niet in de laatste plaats in dte noodlijdende gebieden, daarentegen iets minder in groot-Londen en om.gev.ing waar te nemen. Het is bijvoorbeeld' typeerenidl, dat de omzetten van den kledn-handel te Londen zelf gedaald, maar in de rest van het land ge- stegen zijn. Ook omiloop en omloopsruelheid van de chequed earing toonen in de provincie een sterke toeneming. Dergelijfce symptomen karakteriseeren dui- delijk de kraohten welke thans achter de En gelsche conjunotuur staan. De wapeninig be- heerscht de isterke staging van de productie en de bedrijvigheid in alle ind<ustrieele centra. Ook het industrieele gedeelte van Loniden pro- fiteert hiervan. Maar de tradi'tioneele krach- ten van het land, welke op export en wereld- handel berusten en in het oommercieele en fi nancieele Londen zijn beliehsaamd, ondfervinden stagniatie. De industrieele bedrijvigheid nadert thans het punt, iwaiarop men, alle niet meer tot werk in sbaait zijnde en zich in het overgangs- stadium -bevindende arbeidersi in aanmerking genomen, kan spre-ken van de vollediige bezet- ting van het industrieele apparaat. Tot voor kort twiijfelide men nog of dit punt, waarmede een statistisch aan-tal werkloozen van 1 mill, overeenkomt, in den zomer van het volgende jaar of nog in dit jaar zou worden bereikt. Thans wordt het vrij zeker geacht, dat die volledige bezetting in den a.s. herfst zal zijn bereikt. Daarom moet men alle schaduwzijden van dat stadium eveneens in aanmerking nemen. Want in de eerste plaats beteekent volledige bezetting van het industrieele appa raat ook, dat tevens een bedenkelijk gehrek aan gesichoolde arheidskrachten zich kenbaar zal maken. Voorts komt het overheerschen van de vraag op de arbeidsmarkt normaliter neer op sitijgendie loonen en prijizen. Daardoor worden die potentieel reeds sedert jaar en dag aanwezige inflationistische kraohten versterkt. Het schdjnt duidelijk, -dht de regeering mogelijk zeer spoedig tegenover een toestand zal' staan, welke het .nemen van maatregelen vereischt am een vrije ontplooiing van zulk-e krach'ten tijidig te remmen. ERNSTIG ENGELSCH-JAPANSCH INCIDENT TE SJANGHAI. Daaromtrent meldlt de N. R. Cirt.: De Engelschman Tinkler, die Dinsdag door de Japansche autoriteiteai te Poetoeng bij Sjanghai gearresteerd was, is Woensdagmor gen overleden aan die gevolgen van een hoofdL wonde, die hem met een geweerkoif was toe- gebracht, dirie bajonetsteken in den buik en een verwonding aan zijn voet. Hij is overleden, nadat hij in het ziekenhms van Hongkioe was geopereerd door Duitsche en Japansche dok- toren. Het volgende schijnt geheu-rd te zijn: Dins- dag kwamen ongeveer 490 niet-stakers in een boot aan bij de pier van de katoenfabriek te Poetoeng. Zij kwamen, naar het leek, uit de intemationale nederzetting. Ongeveer 30 Chi- neesche stakera, igewapend met knotsen, kwa men plotseling naar buiten' en aochten twist. De Japansche marinetroepen, die zich in dte buurt van de fabriek bevondten, werden on- miiddellijk naar de plaats van het gevecht ge- stuurd om een eind te maken aan den strijd. De Japanners stondten op het punt de leiders der Chineesche vechtersbazen naar het Japan sche hoof-dkwartier te brengen om verhoord1 te worden, waarbij zij ilangs den hoofdingang van de fabriek kwamen. Hier kwamen zoowat tien Britten, van wie er drie gewapend waren met een -revolver, en een dozdjn Qhineezen uit het kantoorgeboiuw en vroegen, dat de stakers aan hen zouden worden uitgeleverd. Toen dte Japanners weigerden, vielen de Brit-ten hen plotseling- aan. Een der Engelschen liep een Japansich lofficier achterna, greep hem bij den pols. en schreeuwde hem toe weg te gaan, waarbij hij, zijn revolver op hem richtte. Im- middelsi was de bataljonscomman'diant van de Japajasche marinetroepen in een auto toege- sneld. De Japanners sloegen den Engelschman den revolver uit de hand, die hiero-p een Ja- panner beetpakte. Hij -werd echter op den grond gegooid en mieegenomen naar het Japan sche hoodlkwartier. Hij werd in den strijd licht gewondi. Deze 'Engelschman heet Tinkler, be Japansche autoriteiten, aidus het Japansche bericht, zullen naar men aanmeemt krachtig tegen hem optredem, daar het tns-schen de Japansche en Britsche autoriteiten was over- eengekomen, dat niemand van de Chineesche fabriek in het bezit mocht zijn van vuur- wapenen. Men brengt in herinnering, dat ma het uitbreken van de staking op 20 Mei, Brit sche marinetroepen bij de fabriek waren ge- plaatst, doch later door Japansche bewakers waren vervangen, daar die fabriek binnen het Japansche bezette gebied ligt. Inmiddtels is, naar uit bet bovenstaande reeds was gehleken, Tinkler aan de door hem opgeloopen verwondiingen overleden. ,,'Lichte verwondingen" kan men ze dan ook bezwaar- lijk noemen. Van niet-Japanschen kant wordt uit Sjang hai nog gemeld, dat het offici-eele" onderzoek naar de omstandigheden, -waarondter Tinkler den dood heeft gevonden, wordt voortgezet. Men gelooft, dat de wonden, dli© hij, kreeg, hem niet zijn toegeibracbt in den loop van het op- stootje, bij zijn arrestatie, maar later in de lokalen van de Japansche politie, waarheen Tinkler was meegenomen. D-e Britsche consu- laire autoriteiten zijn voornemens krachtig te protesteeren, want zij. achtan het een emstig incident. Omtrent dit incident igeeft een Domei- bericht uit Sjanghai dte Japansche feeing. De Japansche consul-gene raal Josjiaki Mioera, begeHed-d door consul- Isono, heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan dten Britschen consul- generaal Sir Herbert Phillips, om te protes teeren wegens het schieten op Japansche marinesoldaten door een Britschen employe van de Chineesche katoenfabriek. Consul- generaal Mioera heeft nog aan de per® mee- gedeeld, dat de Japanners zeer emstig denken over het vuren door een Britschen onderdaan op een Japanschen aanvoerder van de mari- niers en diems manmen bij d-e uitoefening van hun plicht. .Sir Herbert zou, naar het heet, nuiterlijk zijn leedwezen hebben betuigd over het incident en hebben gezegd, d'at hij het protest begreep, dat hij het -een z-eer betreurenswaardiige ge- beurtenis vond1 en dat hij, na dte zaak emstig ■te hebben onderzocht, zou straffen naarmate het noodig /bleek. De ,woordvoerder van het Japansche eonsu- laat-generaal te Sjanghai verklaarde, dat hier een opzettelijke beleediging geweest was van de Japansche vloot. Het was, zeide hij., geluk- kig, dat Japansche matrozen den Britschen employe van de Chineesche katoenfabriek de revolver, die hij reedls gericht had, uit de hand sloegen, toen hij gearresteerd werd. DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN TOEGELATEN IN DE DOMINICAANSCHE REPUBLIEK. Het Duitsche schip St. Louis, die de ruim 900 Joodsche vluchtelingen uit Duitschland aan boord heeft, welke de vorige week geen machtiging kregen om op Cuba aan land te gaan, is Zondag verscherien voor de kust van Miami en vervolgens verdwenen in de rich- ting van Cuba. Kustwachten zonden ters.tond booten en vliegtuigen om de bewegimgen van het schip waar te nemen. Een later bericht meld't, dat de Joodsche vluchtelingen, die zich aan boord van de St. Louis bevinden, thans in de Dominikaan- sche republiek zullen worden toegelaten, zon der dat voor iederen immigrant 500 dollars zal behoeven te worden gedeponeerd. De St. Louis van de Hamburg-Amerika-lijn had -bevel ge- kregen de haven van Havana te verlaten, daar de vluchtelingen niet op Cuba konden worden toegelaten. De Dominikaansche repu bliek wilde de vluchtelingen oorspronkelijk alleen opnemen tegen 500 dollar per persoon, doch Zaterdag heeft de consul mededeeling gedaan, dat het niet noodig zal zijn dit bedrag te storten. De ruim 900 Joodsche vluchtelingen aan boord van de St. Louis, die zich op Cuba niet mochten ontscbepen, hebben thans machti- ging gekregen in de Dominikaansche repu bliek aan land1 te gaan. POLEN EN DE BALTISCHE LANDEN. Ten aanzien van de Britsch-Russische onder handelingen schrijft het orgaan der Poolsche zware industrie Kurjez Polski dat het pro- bleem van een waarborg aan de Baltische lan den Polen van nabij raakt, aangezien niets, wat de Baltische aanigelegenheden aangaat, Polen onverschillig kan laten. Polen zal nooit toestaan, dat een vreemde mogendheid, zich installeert in dit gebied. Dat is evemgoed van toepassing op Duitschland als op de Sowjet- unie. De Baltische staten verhelen hun onge- rustheid niet, welke gewekt wordt door den wensch der Sowjets om hun bescherming uit te strekken over de Baltische staten en toonen weinig gehaastheid om de garantie van hun Oostelijken nabuur te aanvaard'en. Wie weet of in den tegenwoordigen toestand een nau- were harmoniseering van de politiek der Bal tische landen en die van Polen niet de ratio- neelste oplossing zou zijn. DUITSGHLAND'S LEGER WEL GROOT, MAAR VAN ONVOLDOENDE K WALITEIT De geiweldige weermacht, aldus de Duit sche correspondent van „De Waag", welker Duitsche sympathieen, schrijft de Midd. Crt., beikend zijn, is er, doch haar bruilk'baarheid is niet zoo, als men wellicht in het buiteniand aanneemt, en de kwaliteit der uitrusting niet te vergelij'ken met brjv. die der Franschen, Engelschen, Amerikanen. De nieuwe mili taire techniek, de motoriseerinig, de bediening van artillerie en vhegtuigen vareis-chen zeer gedet-ailleerde opleiding. Eten enkel gelukkig schot van den tegenstander, dat den specia- len doelregelaar van een batterij raakt, stelt ■het kanon onmiddellijik buiten gevecht, omdat de aflossinig ont'breekt, die met logarithme- tafels kan omgaan. Voldoende kader, vol- doende paa.rdenmateriaal is moeilijlk zoo snel te bereiken. Het kan nog jaren duren alvo- rens aan alle eischen is voldaan. De weermachten van Duitschland en Italie zijn zeker groot en modern. Maar tegen een werkelijken vijand zullen ze slechts dan vol doende blijken, als een verrassende aanval tot een snelle afdoende overwinning voert. Tegen een vijandigen ,,homme averti" is deze kans zeer gering. Dat weet men natuurlijk in Ber- lijn en in Rome, en dat is een der hoofdoor- zaJken, waarom rqenschen, die op de hoogte zijn, geen botsingen door de spil uit te lok- ken waarschijnlijk achten. DUITSCHE GODSDIENSTOEFENINGEN IN POLEN GESTOORD. Naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt, is nadat op de beide Pinksterdagen de Duitsche godsdienstoefeningen in de kathedraalskerk te Kattowitz door Poolsche elementen onrno- gelijk gemaakt waren, iets dergelijks Zondag in de Mariakerk geheurd, waar de dienstdoem de priester tenslotte genoodzaakt was den dienst af te breken. Bij het verlaten van de kerk werden vele Duitsche kerkgangers las- tig gevallen. In vele andere plaatsen in Oost-Opper- Silezie worden geen Duitsche godsdienstoefe ningen meer gehouden. De duizenden verminkte Chineesche soldaten zullen, voorzoover mogelijk, worden opgeleid voor beroepen en taken teneinde hen geduren- de en na den oorlog een minder zware belas- ting te maken voor de draagkracht van het laiid. Het initiatief tot deze opleid'ing is genomen door mevrouw Tsjiang Kai-sjek. Tot de beroepen en vakken, waartoe men deze verminkten wil opleiden, zijn spinnem en we- ven, drukken, leerlooien, arbeid in de kolen- industrie, het verkeerswezen enz. Op 500 centra in den landte worden zulke imrichtingen ter opleiding van de gewonden gesticht, ook in de streken, waar de guerilla nog woedt. IN RUSLAND GEEN VERGADERINGEN BINNEN DEN WERKTIJD. Het Moskousche partij-comite verhiedt aan alle communlstische vak- en andere organisa- ties in een bedl-ijf vergaderi.ngen ibijeen te roeperi binnen de werkuren. De Prawda herinnert eraan, dat de commu- nisten de eersten moeten zijn om de arbeids- discipline in acht te nemen en dat het tijd is om een einde te maken aan deze vergaderin- gen, welke de productie duur te staan komen. DE DUITSCHE EN ITALIAANSCHE HULP AAN FRANCO. De Times merkt op, dat admiraal Raeder bij de uitreiking van onderscheidingen aan de ■bemanningen -van een aantal Duitsche oor- logsschepen, die tijdens den Spaanschen bur- geroorlog in de Spaansche wateren waren ge- stationeerd, ook de bemanningen van twee ondenzeebooten, de U 33 en de U 34 heeft be- daciht en vraagt, of dit welhcht de schepen zijn waarop admiraal Raeder een toespeling maakte, welke alle kranten, op een na hebben weggelaten: ,,Mijn gedacihten gaan daarbij met erlkentelijlkheid uit naar de twee onder- zeebooten, en haar bemanningen, die op een schitterende wijze hun bijzonder moeilijke taak vervulden". Maandagavond zijn de 20.000 gerepatrieer- de Italiaansche legioensoldaten, vergezeld door 3000 Spanjaarden, te Napels aange- komen. Met de ontscheping is eerst Dins- dagmorgen begonnen. Graaf Ciano, de Itahaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft in gezelschap van den Spaanschen ambassadeur een bezoek ge bracht aan den kruiser de ,,Hertog van Aosta" ter begroeting van minister Suner en de leden van de Spaansche militaire en vloot- missie. Dinsdagmorgen is de koning van Italie te Rome aangekomen, waar hij, met generaal Gambara, den commandant van de Italiaan- shhe ,,vrijwilligers", aan zijn linkerzijde den 22.000 manschappen, die aan de kade opge- steld stonden, de revue heeft afgenomen. Daama werd tegen elven op het Volks- stemminigsplein onder groote belangstelling de overwinnimgsparade gehouden. HET FRANSCH IN ITALIis GEBOYCOT ALS DIPLOMATIEKE TA AT, De Temps verneemt uit Rome, dat de critiek van de pers daar te lande op het gebruik van net Fransch als diplomatieke taak in staat van uitvoering gekomen is. Bij het laatste onderhoud van den Duce met sir Percy Lor raine, den Britschen ambassadeur, bediende de eerste zich uitsluitend van het Italiaansch, ofschoon hij het Fransch door en door meester is en wat Engelsch spreekt; Ciano trad als tolk op. En te Milaan werd bij de ontmoeting van Von Riibbentrop en Ciano bij gemeen overleg het Fransch ter zijde gesteid ten be- hoeve van het Engelsch. De zaak is minder gemakkelijk op te lossen, als een der partijen behalve zijn moed'ertaal enkel voldoende Fransch kent, zooals zich voordeed bij gesprekken, door Balbo met Duitsche overheidspersonen gevoerd. KONING GEORGE IN DE V. S. Voor het eerst in de geschiedteniis van de Vereenigde iStaten van Noord-Amerika hebben, meldt men uit Niagara Falls aan ,,De Tele- graaf", een koninig en een koningin van Groot- Bnittannie bet gromdgebied der V. S. betreden en het gejuich der vijfhonderd duizend Ameri kanen, die aan het grensstation op het koniingspaar haddien staan wachten, overstem- de ze-lfs het oorverdoovendte laiwaai van- den Niagara-waterval. Het was Woensd-agavond 9.40 (plaatselijken tijd), toen1 de koninklijike trein over de Suspen sion Bridge, -die over d-en iwaterval leidt, het station aan de Amerikaanscbe zijde binnen- reed. Onmiddellijik stapten -de koninig en de koningin uit, waarnia zij begroet werden door dten Britschen ambassadeur te Washington, sir Ronald Lindsay, die den Ame.rikaanschen minister van Buitenlanidsiche Zaken en me vrouw Hull voorstelde. Nadat de adjudanten die den koning tijdtens zijn verblij.f in de V. ,S. zijn toegezegd, door minister Hull waren voorgesteld, inspecteerde koning George vlug de hondterd- infante-risten, die als eerewacht fungeerden, om d'aarop iweer in- den trein te stappen, gevolgd door den gezant, den minister, mrs. Hull, de adjudanten en 'Canning, den inspecteur van Scotland Yard, die speciaal belast i:s met het toezichit op de persoonlijke veiliigheid van den koning. In- voile vaart reed de trein, getrokken door twee groote geistroomlijinde locomotieven, daarop in de richting van Washington, waar hiji Donderdagmorgen om 11 uuir (4.20 Amst. tijd') werd verwacht. In den trein hebben de koning en de minister een eersite heisprekd-ng gehad, die Dondiardag werd voortgezet, alls de hoof-den van de twee grootste Engelsch sp.re- kende mo gendlieden elkaar ontmoeten. Te Washington begonnen reeds viroeg in den -morgen de eerst-e belangstellenden zich op te istelilen Iang*si de route, waarlangs d'e koninklij-ke stoet zal trekken. Het zal er een geweldiig gedrang worden, want men venwacht een- recordHbelianigsteffing van 600.000 men- sdhien. Na aankomst op het Witte Huis zal de koning de hoofden dte-r diplomatieke missies ontvamgen. Des m-iddags brengen de koning em de- koningin een bezoek aan Lincoln's graf en wonen de receptie in den tuin van de Brit sche lamb-assad-e bij. Een dliher in het Witte Huiis en een receptie, waanbij o.a. de bekende filmartd'st Eddie Cantor en ide beroemde zange- res Marian And'erison zullen optredien, zal dezen eersten dag van -het verblijf in de hoofd- stadl -dier V. S. besiluiten. Inmiddels hereidt New-York zich vol span ning voor op het bezo-ek, dat de koning en zijn gemalin Zaterdag izullen brengen. Vooral de veiligheidBmaatregelen vragen zeer dte aan- diacht. Het vorstenpaar vaart met den torpedo- bootjager Warrington" van Fort Hancock (New-Jersey) naar Manhattan, een afstand van circa 16 km. Vooraf zullen mijnvegers het water afzoeken naar alle verdachte voorwer- pen, die mochten ronddrijiven; vliegtuigen mogen tijdens het bezoek niet boven New-York vliegen, op Fort Hancock wordt luchtdoel- artillerie opgesteld, alsmed'e een luisterappa- raat, uitziohttorensi dienen voor de posten die de scheepvaart moeten controi-eeiren, -de vlug- ge vaartiuigen van d'e kuistwacht zullen voort- durend .patrouillteeren:. Te land, zal het toezicht nog veel stronger zijn. Alle politie-verioven zijn ingetrokken. 1800 recheroheurs zullen tusschen het publick opgesteld staan, 3-000 verkeersagenten moeten patrouiileeren, 8600 andere agenten zorgen te zamen met de militairen voor de afzetthig. De hoogste palitie-autoriteiten vo-lgen den stoet in1 een auto, 'die van -een radio-ui'tzend- instai'latie voorziien is, zoo dat naar alle wij-ken inistiruotde® kunn-en twordlen gegeven. Op hun tocht naar de tentoonstelling zullen de koning en de koningin door Central Park rijden. Daar zullen een millioen schoiiieren met hun ondterwijz-ers opgesteld staan, om de bezoekers toe te juichen. Alvorens Canada te verlaten, heeft de koning nog een- klein ongeval gehad. Doo-rdat de trein bij- Stratford plotseling stopte, kwet- ste de koning zijin llinkerelleboag; deze kwet- snur is eahter niet van emsitigen aard. De reis door Canada is een buitenigewoon groot succes geworden. Alleen in dte afge- loopen twee dagen hebben zeker twee mil lioen Canadeezen hun vorst begroet. De itrein fcwam overal te iaat aan, daar de koning in- structie had gegeven, langzaam de plaatsen voor bij: te rijidten, waar zich menschen hadden verzameld'. iSteeds: verscheen hij dan op het aebterbalkon. Alvorens Canada te verlaten, hebben d'e koning en de koningin nog ee.n tocht onder de Niagara gemaakt. Gehuld in waterdichte kleeren wandelden zij door den z.g. windtun- nel. Van daar ginig dte -tocht naar een oabijr gelegen hotel, waar 10.000 kinderen. een ovatie krwamen brengen. Op een informed diner werd daarop afscbeid genomen van de Canadeescbe autoriteiten. Naar verder wordt vemomen, zal koningin Elizabeth op 15 dezer van Halifax (Nieuw- Schotiandj -een madiorede tot de vrouwen en kinderen van Canada houden. Daarop volgt een korte tospraak van den koning. WATERTOREN MET AMBTSWONING. -De gemeenteraad vani Oostburg heeft aan- genomen een voorstel van B. en W. om f 1000 bij, te dragem in, -dte kosten van opruiming van twee oude buiizen, met 'timmermanswerkplaats aan de Breedestraat aan de grens van de ge- meenite iSchoondijke, ten behoeve van de N.V. Waterleiding Maatscbappij. ,,Zeeuwsch-Vlaan- dereni", di eop den daar vrijkomenden grond, waarbij nog een deel van een aangrenzend perceel zal noodig zijn, een watertoren met ambtswoning zal istichten. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. TEGEN TRAM GEBOTST EN ERNSTIG GEWOND. Dinsd'agmorgen heeft zich op dten Zeehu-r- gerdijk te Amsterdam een ernstige aanrijding voorgedaan. De 59-jarige arbeidter J. W. uit Kapelle op Zuid-Beveland, -stak vlak bij, het viaduct op den Zeeburgerdijk plotseling den weg over. Vermoedelijk had hij daarbij niet voldoende op heit verkeer gelet. Hij botste tegen een passeerenden motorwagen en sioeg daarna tegen den grond. Het slachtoffer be- kwam een schedel'basisfractuur en verschil- lende verwondingen. De G.G. en G.D. ver- voerde den man in ernstigen toestand naar het J uliania-ziekenhuis. I LUXOR-THEATER. ,yMr. Moto speelt hoog spel". Peter Lorre is docent aan een politiecursus te New-York, waar hij zich de nederige leer- ling van Charley Chan noemt. (Hij doceert niet alleen, want men heeft zijn hulp noodig. Deze hulp wordt in-geroepen door een politieman, wiens uiterlijk er al op gericht is te laten blijken, dat hij alles behalve snugger is. Mr. Moto is daardoor ai hij voor- baat de slimste. IHet wordt zijn taak de vraag op te lossen, hoe het kwam, dat tijdens een bokswedstrijd een bokser bij een knock out doodelijk ge- wond ineenizakte. De nu volgendte intrige werd heel handig in eikaar gezet en zal door liefhebbers met aandacht worden gevolgd. Deze film heeft de verdienste, dat de ontmaskering van den moordenaar een totale verrassing is. De spanning blijft aldus tot het laatste toe be- waard. -Overigensi heeft waarschijnlijk d-e vrees, dat Peter Lorre de film niet heelemaal zou vul- len,- de regie doen zoeken naar tal van leuike intermezzi en daaraan is geen gebrek, zoo- dat men af en toe hartelijk lachen kan. Key Luke, die vroeger als zoon van Char ley Chan in diens film optrad, is weer Mr. Moto's assistent. Onder de medespelenden bevindt zich een zoon van Lon Chaney, den man, door wien enkele der eerste .thrillers" van het witte doek werden gemaakt, waar van ,,De klokkenluider van de Notre Dame" een klassiek geworden stuk werk is. „De Zigeunerbende". ,,De Zigeunerbende" is door de medewer- king van Borah Minevitch een film geworden, die er wezen mag. Een aaneenschakeling van de zotste gebeurtenissen, waarin hij met zijn

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 6