De Landbouwdagen te Kloosterzande en Hulst. Kerknieuws. Sport Landbouwberichten BEGIN VAN BRAND TE WATEELANDKERKJE. brand to wThrrkt>men' Met enkele emmers water HOEK. AXEL. MIDDELBURG. VOETBAL, RECHTSZAKEN. LET OP DEN COLORADO-KEVER! In ibeide tijdvakken waren er ook 2 dagen met 0.1 m.m. neerslag. Verder is in dlen zomer van 1916 een tijdvak voorgekomen (20 Juli13 Augustus) waarin tweemaal 0.2 m.m. en viermaal 0.1 m.m. neer- slag is genoteerd. ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR DIALECTONDERZOEK. Zaterdag j.l. bad te Middelburg de jaar- vergaderin-g plaats van bovengenoemde ver- eeniging. Uit het overzicht der geldmiddelen door den penmngmeester bleek, -dat bet mogelijk was geweest, wederom een kleine som toe te voe- gen aan de reserve voor de uitgave van bet Algemeen Zeeuwsch Woordenboek. Het batig saldo over dit jaar bedroeg 25,77. Het aantal gewone leden (contributie 1,50) en leden-begunstigers (minimum f 2,50) bleef stationnair. Aan het invullen der lijsten wer- ken ook een dertigtal belangstellenden mee. Bij de bestuursverkiezing werden de perio- diek-aftredende ibestuursleden de heeren H. Pieters en L. P. Maa-s berkozen. Er moest in •drie vaeatur-es worden voorzien, door het over- lijden van den beer C. Brakman, dlstricts- bestuurslid voor West-Zee-uwsch-Vlaan.deren en door het vertrek van Dr. J. J. -Gielen uit Hulst en van mejuffrouw C. de Veij uit Ierseke. Benoemd werden de heeren J. J. de Vogelaar, drs. L. Lockefeer, St. Jansteen en J. Kreune te Heinkenszand. De laatste, reeds jarenlanj een verdienstelijk lid van de Woordenboekcom- missie, werd verzocht de functie van vice- voorzitter op zicb te1 nemen, waarin bij toe- stemde. Uit bet verslag van de secretaresse bleek het volgende omtrent den stand van bet dialectonderzoek en de voorfoereiding van bet Woordenboek. Er verschenen dit jaar weer 5 dialectlijsten, waarin 629 Zeeuwsche woorden en uitdrukkingen werden bebandeld; bet aan tal invullers der lijsten was gemiddeld 60. De navraag betrof hoofdzakelijk de letter K, die thans een goede 1500 woorden omvat. Deze letter is thans nagenoeg afgewerkt, de eerst- volgende lijst maakt een begin met de letter L. Het totaal aantal der over gebeel Zeeland, Goeree en Overflakkee gecontroleer.de woor den en uitdrukkingen bedraagt thans 6369. In kaart gebracht voor opname in bet Woor denboek werden dit jaar 757 woorden, vooral betreffende de letters C, D, E, F, terwijl met G werd begonnen. Op enkele aanvullingen na zijn nu de letters A tot en met F gereed. Daar de stand der voorbereid'ing thans de uitgave van het eerste deel van bet Algemeen Zeeuwsch Woordenboek, omvattend de letters A tot en met G, zeer gewenscht zou maken, zette het bestuur dit jaar zijn -pogingen voort, om die reserve voor deze uitgave te versterken. Het boete, dank zij vooral de medewerking van bet Algemeen Nederlandsch Verbond, eenig succes. Dit stemt tot dankbaarheid; doch bet is te wenschen, dat ook andere lichamen met cultureel karakter dit goede voorbeeld zullen volgen. Van officieele zijde steun te verkrijgen is, gelijk bet bestuur reeds bij vroegere pogingen bleek, in deze jaren nauwelijks te verwachten. In bet komende jaar zal aan het plan, door middel van lezingen en dergelijke, meer ibe- kendbeid te -geven aan betgeen op het gebied van bet dialectenonderzoek in Zeeland is be- reikt, kracbtig worden voortgeweffkt. Het bestuur heeft zicb -daartoe met bet Zeeuwsch Genootscbap de Wetenschappen in verbinding gesteld eb zal zich o.m. tot de vereeniging ,,De Vier Ambacbten" te Hulst en ,,-De Bevelan- den" te Goes wenden, en, op voorstel van den beer de Kat, tot de Vereeniging van Zuid-Afri- kaanscbe Studenten te Amsterdam. DE AUTODIEFSTAL TE AXEL. In October van bet vorige jaar werd tijdens de markturen op Zaterdag een auto gestolen van den heer J. L. Kerckhaert uit Hulst, die deze auto geparkeerd had op het marktplein te Axel. Dank zij de ijverige nasporingen van de marecbaussee te Axel, de politic te Gent en particulieren, slaagde men er in den dader, zekeren v. d. M. uit Gent, aan te houden, terwijl een paar weken later ook de auto terug in bet bezit kwam van den beer Kerckhaert. Thans heeft deze zaak gediend voor bet Beroepshof te Gent. Behalve v. d. M. stond ook nog terecbt zekere F. E., verdacbt van medeplichtigbeid. V. d, M. werd veroordeeld tot 15 maanden gevangenisstraf en 350 frs. iboete of 15 dagen gevangenisstraf. E. werd virijgesproken. In beroep werd dit vonnis in zijn gebeel bekrachtigd. V. d. M. stand ook nog terecbt voor andere delicten. VOGEL ALS BRANDSTICHTER. Spelend-e kinderen ontdekten deze.r dagen, aldus de ,,V1. Crt." dat uit een boerenscbuur onder de gemeente Axel eenige rook opsteeg. Zij waarschuwden den eigenaar, die onmiddel- lijk op onderzoek uittoog. In de schuur ge- komen zag men, dat in een merelnest tegen het dak een begin van brand was ontstaan. De vlammen hadden zich reeds aan de omge- ving medegedeeid. Men nam fluks een kijkje in bet nest, hetwelk zond'er ladder niet te bereiken was, en vond daarin een brandend eindje sigaret. Gezien de moeilijk te bereiken piaats waar het nest zicb bevond, staat het vast, dat de vogei op een zijner zwerftocbcen de sigaret buiten heeft opgepikt en naar zijn nest moet bebben vervoerd. Zoodoende was deze merel a.s ibrandstichtster opgetreden. Door vlug ingrijpen kon erger worden voor- komen. ZILVEREN PRIESTERFEEST PASTOOR E. BURM. Dinsdag vierde pastoor E. Burm te Hoofd- Plaat zijn zilveren priesterfeest. De dag be- gon om 7 uur met een algemeene H. Commu- ni€ van de parochianen. Om 9 uur werd de jubilaris door brmdjes naar de kerk begeleid, waar een H. Mis met assistentie werd opgedragen, waar bij de schoolkinderen de vaste gezangen van de H. Mis uitvoerden. Na afloop werden de kinderen getracteerd. Om 11 uur volgde een bruk bezodhte receptie. Vele geestelijken uit f„eh^>1ms'evil118'' de burgemeester en andere no raoeien .kwamen pastoor Burm gelukwen- scben, terwijl de jubilaris ook vele bloemstuk- ken mocht ontvangen. De parochianen heb- ten Jl0?Childering van het Priestenkoor ten gescihenke gegeven. JDes avonds zou de harmonie nog een sere nade brengen. Maandag ontstond, brand vliegen (VI. Crt.) vermoedelijk door in buren, die de deur forceerden bebben was het vuur spoedig gebluscht. De schade bedraagt ongeveer 100, wat door verzeke- nng wordt gedekt. De spuit beeft niet moe- ten uitrukken. Een en ander is zeer goed af- geloopen, gezien de droogte en de vele wind dle er woei- (VI. Crt.) 50 JAAR LEGER DES HELLS. Men ibericht aan de Midd. Crt.: Hot corps van het Leger des Heils te Mid delburg bestaat dezer dagen 50 jaar. Er vormt zich onder bescbermbeerschap van den Commissaris der Koningin en eere-voorzitter- scbap van den burgemeester, een comite uit verschillende dames en heeren, die zich on- ledig houden met geestelijken en socialen ar- beid en in elk geval belang stellen in en groote waardeering hebben voor den arbeid van het Leger, teneinde ook anderen gelegen- heid te geven van bun sympathie en waar deering aanmoedigend blijk te geven. 'Het ligt in de bedoebng dat op Zaterdag- avond 1 Jub een der beste muziekcorpsen van het Leger des Heils, n.l. dat van Rotter dam, een uitvoering zal geven, terwijl aange- vraagd is, dat ditzelfde corps op 2 Jub des middags van 12 tot 1 uur gewijde muziek zal geven op het Abdijplein en des namiddags op het Molenwater. De leiding van het muziek- corps berust bij majoor Claeys. Verder wor den op dezen dag, op de gewone uren, bijeen- komsten getoouden in de zaal van bet Leger des Heils onder leiding van Lt. Kolonel Rawie. Op den 6den Juli zal de officieele herden- kingsavond worden gehouden, in de Concert- en Gehoorzaal, waarop verschillende per- sonen, o.a. burgemeester Mr. J. van WalrC de Bordes het woord zullen voeren, terwijl waar- schijnlijtk de leiding zal berusten bij Lt. Kolo nel Estill. Gevonden voorwerpen. Bij den gemeente-veldwacbter alhier zijn inHchtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: portemonnaie met in- houd, rijwielbelastingmerk. Uitstapje met Ouden van Dagen. Op 20 Juni a.s. zal met de ouden van dagen uit decze gemeente een uitstapje worden ge- maakt naar de stad Antwerpen in daartoe door de eigenaren bereidwillig beschikbaar gestelde auto's. Het is te hopen, dat dit uitstapje, waamaar vele oudjes zitten te verlangen, zal worden begunstigd door fraai zomerweer. Geslaagd. Te Amsterdam is geslaagd voor de voorbe- reidende vakexamens accountant (techniek van den handel en financieele reikenkunde) de beer Jacob Wisse, alhier. Eincles Boekhoudcursus. Op Moandag 5 Juni j.l. werd eindles gehou den van den Boekhoudcursus, georganiseerd door de Vereeniging van Oud-leerlingen der Cbr. Landbouwschool alhier. Door den leeraar, den beer Van Kemseke, uit Hulst, werden verschillende vragen aan de leeriingen gesteld, over de behandelde stof. waaruit bleek, dat de deelnemers met vrucbt den curs us gevolgd hadden. Namens de leeriingen voerde de beer S. van Hoeve te SluiskU het woord. Hij dankte den heer Van Kemseke voor zijn uitstekende en zeer practische lessen. Namens de cursisten bood' hij deze een klein gesichenk aan. De vooizitter der vereeniging den heer Abr. van Hoeve van Tuneuzen sprak daama nog eenige woorden tot de cursisten, daarbij, de nadruk leggende op bet belang van een goed gevoerde boekhouamg voor het landbouw- bedrijf. Hij dankte den heer Van Kemseke voor zijn bereidwilligheid, dezen cursus te heb ben willen ieiden. Het hoofd der school, de heer K. Booij, sprak waarueerende woorden tot den beer Van Kemseke en dankte hem voor de goede samen- werking. Aan ate navolgende cursisten werd een diploma uitgereikt: Fr. van Cadsamd J.Pz., G. van Cadsand J.Pz., M. van Cadsand J.Pz., W van Cadsand J.Pz., P. Dekker Pz., M. Dieleman Pz., W. Die- leman Jz., Ant. van Doom Fz., W. de Feijter Wz., J. Goossen Pz., J. van Hoeve Lz., L. de Regt Mz. en J Scheele Jz., allien te Axel. L. van Cadsand J.Pz., Abr. Dees Az., J. Die leman Hz., K. van Driel Mz., en W G. de Feijter Cz., alien te Zaamslag. L. de Feijter Jz., H. M. van Hoeve Jz., S. van Hoeve Jz., en D. de Jonge Hz., alien te Terneuzen G. Scheele Pzn. te Hoek Gedeputeerde iStaten van Zeeland hebbein herbenoemd tot lid van de commissie van adivies inzake de schattdng van de vaststelliing van de pachtwaarde dter calamiteuse polders en waterschappen, den heer A. H. ,de Milliano, lid der Prov. Staten, te Wateriandkerkje. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Oostburg, Oort te Amersfoort. Ds. F. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond. Afdeeling IV. Promotiecompetitie 2e klasse. Lim bu rgiaBleijerheide HelmondMiddelburg. Promotie-competitie 3e klasse. Eiland BoysAlliance. Zeeuwsche Voetbalbond. 2e klasse B. BKW 2Corn Boys 2. Terneuzen 4Hoek. Ria 2'Hulst 2 POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 6 Juni 1939. 'F. v. S., oud 71 j., werkman te IJzendijke, verdaoht van beleediging van M. L. Cans, echtg. van J. Ghuijs, door haar toe te voegen: je bent een schandaal, een judas. Eischf 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: idem. A. B., oud 19 j., werkman te St. Jansteen, verdacbt van diefstal van een bank'biljet van 10 ten nadeele van A. E. Fermont. Eisch: 10 boete of 5 dagen hechtenis Uitsp-raak: idem. F. A. F. A., oud 53 j., scbipper te Philippine, was in verzet gekomen tegen een vonnis van den Politierechter te Middelburg, waarbij hij wegens valschheid in geschrifte, n.l. het ver- valschen van een vervoervergunning, werd veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. 'Eisch: bevestiging van het vonnis. Uitspraak: 1 maand gevangenisstraf voor- waardelijk. HOOGER BEROEPEN. Door H. de Z., oud 42 j., veekoopman en veevervoerder te Zaamslag, is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kan- tonrecbter te Terneuzen, waarbij hij wegens het vervoCren van dieren op noodeloos pijnlijk kwellende wijze, werd veroordeeld tot een geldboete van 50 of 20 dagen hechtenis. Door P. A. L., oud 60 j., landbouwer te Aardenburg, is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter te Oostburg, waarbij hij wegens overtreding van de bouwverordening te Aardenburg, werd ver oordeeld tot een geldboete van 10 of 5 dagen hechtenis. TOCH HOOGE BOETE GEKREGEN. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft twee wilde bus-exploitan'ten, die op 23 Mei j.l. terecbt hebben gestaan .wegens overtreding van het nieuwe Reglement Autovervoer Per- sonen (R.A.P.), in hooger beroep veroordeeld tot i-eder f 500, subs. 100 dagen hechtenis. Het waren d'e heeren J. C. U. .Stoop en J. C. Meij'. Eerstgenoemde heeft onder d'en naam „iChristoffel fonds." tot voor kort een ddenst onderhouden op .Leiden en Rotterdam, waarbij ieder die een bijdra>g-e sto,rtte in het fonds dat den vred-e wilde bevorderen door het on derhouden van bus'd'iensten gratis- mee kon rijden. In eerste instantie was de kantonrechter van oordeel, d'at het tnieuwe R.A.P. niet ver- bindend -was, zoodat hij de bei-de bus-exploi- tanten op 16 Maar-t j.l. vrijsprak. Het O.M. ging in hooger .beroep en eisch-te ook in tweede instantie boeten van f 1000, subs. 100 dagen hechtenis. Inmidd'els is de beslissing van de-n Hocgen Raad inzake het al dan niet verbin- dend zijn van bet nieuwe R.A.P. afgekomen, zoodat gelijk te verwachten was de rechtbank het vonnis van den kan'to.nrechter varnietigd heeft. DE MOORD OP DE LINDENGRACHT. De Amsterdamsche rechtbank zette Maan- dag de behamdeling voort van dC strafzaak tegen de beid-e jongemannen, verdacht van moord op de bejaarde weduwe Storck in haar woning aan de Lindengracht op 21 Jan. j.l. De Officier van Justitie, Mr. C. J. van Arkel persisteerde gebeel bij zijn eisch: twintig jaar tegen Frans E. en twaalf jaar gevangenisstraf tegen Leendert K. HET COUPEEREN VAN PAARDE- STAARTEN NIET STRAEBAAR VOLGENS HET HAAGSCHE GERECHTSHOF. Het Haagsche Gerechtshof heeft Maandag uitspraak gedaan over de vraag of het cou- peeren van staarten van paarden strafbaar is. Het Hof achtte dit niet strafbaar. De dierenarts W. J. L. de G. uit Kruinin- gen had onder getuigen de staarten van twee veulens ingekort. Deswege is hij vrijgesproken van dierenmishandeling door de Middelburg- sche rechtbank, welk vonnis het Haagsche gerechtshof Maandlag in hooger beroep be- vestigde. De advocaat-generaal was tot dezelfde con- clusie gekomen, daarbij evenwel opmerkend-e, dat men zich niet moest voorstellen in dit proces een principieele beslissing uit te lok- ken. Men moet elk geval op zichzelf beschou- wen en zich afvragen, welk doel bereikt wil worden en welk leed men een dier aando-et. In de onderhavige gevallen achtte de advo caat-generaal het redelij'k doel n.l. het ver- hoogen van de handelswaarde hier aan- wezig. De prjn was daarmede in verhouding niet overmatig groot bleef soms zelfis geheel achterwege. De Plantenziektenkundige Dienst vestigt er nogmaals de aandacht op, dat de omstandig- heden op dit oogenblik voor een volledige op- ruiming van de Coloradokevers, die nu nog in ons land aanwezig zijn, zeer gunstig zijn. Doordat de wind voortdu.rend- uit het Noorden en Oosten waait, kunnen geen kevers uit Belgie of Frankrijk ons land bin- nen vliegen, zoodat op deze wijze geen nieuwe haarden ontstaan. Laten wij er nu alles op zetten de weinige kevers, die nu in het Zui- den optreden, te vangen en te dooden, terwijl een zeer nauwgezette uitvoering der voor- geschrev-en hespuiting met loodarsenaat in het daarvoor aangewezen deel van ons land alle verdere mogelijkheid van. bet tot ontwik- keling komen van larven geheel kan uit- sluiten. Als dat gelukt, zou de toestand voor ons land veel gunstiger worden, daar wij voor- loopig dan weer alleen met besmetting uit het Zuiden reikening zouden behoev-en te houden en deze zal elk. jaar niet zulk een omvang hebben als verleden jaar het geval was. Uit een uit Frankrijk ontvangen bericht is gebleken, dat aldaar op dit oogenblik de Co- lorado-kever nog slechts. in betrekkelijk ge- ringe mate voorkomt en de ontwikkeling langzaam gaat. De wersomstandigheden sc-hijnen dus in het algemeen niet gunstig te zijn voor het insect. Er moet dus zeer ijverig in alle aardappel- velden naar den kever en/of de larven ge- zoaht worden en alle vondsten moeten ge- meld worden, opdat voor algeheele opruiming gezorgd kan worden. Laat men ook letten op het aardappel- opslag, dat ondanks den strengen winter, dit jaar weer tamelijk veel aaniwezig is in aller- lei gewassen en waarin de Coloradokever ook meermalen gevonden is. Als ieder zijn pliclit doet, kunnen wij met bestrijding zeer veel bereiken en kan waar- schijnlijk veel nadeel voor den handel opge- heven worden. Daarom: LET OP DEN COLORADO KEVER! Na verloop van negen jaar is de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij dit jaar weer de gast geweest van den Kring Hulst der Z. L. M., in welks gebie-d, n.l. te Kloosterzande, a.s. Donderdag een grooten fokveedag zal worden gehouden. To en wij Dinsdagavond Kloosterzande bin- nen reden, was reeds dadelijk te zien, dat ook de burgerbevolking door middel van het uit- ste'ken van de rood-wit-blauwe vlag, hun be- langstelling toonde voor de komende dagen. De ontvangst. Te 16.30 uur verzamelde zich het hoofdbe- stuur der Z. L. M. met de afgevaardigden uit de verschillende kringen in Zeeland, in de raadszaal te Kloosterzande, waar Burge meester en Wethouders gereed stonden voor de officieele ontvangst. De Burgemeester van Hontenisse, de heer Mr. R. J. J. Lambooy, achtte het een groot genoegen, dat dit jaar vanwege de Z.L.M. in zijn gemeente een dergelijke groote fokdag georganiseerd werd. Hij waardeerde bet werk der Z.L.M. ten zeerste, aangezien dit toch ook indirect verband houdt met de belangen van de verschillende gemeenten, waar bijna uitsluitend niets anders dan landbouw het hoofdbestaan is. Hij is er ten voile van over- tuigd, dat bet niet de taak van de m-ensch- heid is om rnaar stil af te wachten, wat er mogelijik eens zou gebeuren. Wij moeten actieve mensohen ten izeerste voor hun werk waardeeren. De voorkomende vraagstukken moeten worden bestudeerd en bestreden, om hierdoor tot een goede oplossing te kunnen komen. Hij meent, dat het aan de Z. L. M. ook wel bekend zal zijn, dat de regeering voor den landbouw en de veeteelt doet wat zij het beste oordeelt. De meeste der genomen maat- re.gelen rusten op den steun en de inlichtin- tingen die de regeering van de verschillende organisaties krijgt. Hierdoor is de taak die de Z.L.M. ten opziehte hiervan heeft, een zeer mooie taak. Voor de organisaties, als de kern van de ordende maatschajppijen, is een zeer belangrijike taak weggelegd. Men hoort te zorgen voor de materieele welvaart, voor het landbouwonderwijs, afzetgebied e.d. Men moet het belang van de algemeene welvaart in het oog houden, daar met de welvaart van een bepaalde hevolkingsgroep, ook die van een andere samenhangt. Als hoofd van de ge meente Hontenisse meende spreker wel te mogen zeggen, dat juist dit het criterium voor de welvaart is, want gaat het den land bouw goed, dan .gaat het ook een landbouw- gemeente goed. Zich persoonlijlk tot den voorzitter der Z.L.M. Mr. P. Dieleman richtende, zeide hij, dat het hem een groot genoegen was, na de minder gunstige berichten betreffende een ernstige ongest-eldheid, hem weer als d e Voorzitter der Z.L.M. hier te mogen ontmoe- ten. Het zal in 1943 het jaar worden waarin de Z.L.M. haar 100-jarig hestaan zal herden- ken en ik spreek de hoop uit, dat Mr. P. Dieleman, die (wij steeds hebben gekend als een taaien en onvermoeiden voorzitter, ook dan nog op die belangrijke vergadering het voo.rzitterschap zal mogen voeren. Tenslotte heette hij alle verdere aanwezi- gen en diegenen die a.s. Donderdag de fok veedag met een bezoek zullen vereeren, harte- lijk wel'kom en sprak de hoop uit, dat alien Zeeuwsch-Vlaanderen zullen verlaten met een opgewekt gezicht. Deze toespraak werd door den algemeen Voorzitter der Z.L.M., de heer Mr. P. Diele man, beantwoord. Mr. Dieleman bracht den bijzonderen dank der Z. L. M. over aan den burgemeester en het gemeentebestuur van Hontenisse voor de guile gastvrijheid. Het verheugde hem zeer, dat de hoofdbestuursvergadering weer gehou den mocht worden in de scboone raadzaal dier gemeente. 'Levendige herinneringen waren nog verbonden aan de sympathieke gulheid waar- mede zij de vorige maal waren ontvangen en daarom was de Z.L.M. met goede verwach- ting naar Kloosterzande gekomen, om aldaar te vergaderen en tevens een fokveedag te houden. Na enkele woorden gewijd te hebben aan het Land van Hulst, kwam Mr. Dieleman terug op de gemeente Hontenisse. Hij ver- klaarde, dat Kloosterzande zoo'n prac-htig centrum was, ook voor vestiging van cursus- sen op allerlei gebied. De landbouworganisa- ties hebben steeds steun van het gemeente bestuur ontvangen. Ooik de Z.L.M., toen b.v. het huisihoudonderwijs, althans financieel en administratief, nog door haar werd verzorgd. De Maatschappij hield zich aanbevolen voor de toekomst, wanneer er opnieuiw voor het een of ander een beroep op de gemeente zal worden gedaan. Als slot van zijn beantwoording sprak hij den wensch uit, dat het de gemeente, met haren voortvarenden burgervader en haar energiek gemeentebestuur, in alle opzichten goed moge gaan. Nadat van het Hoofdbestuur en van de afgevaardigden van de verschillende kringen voor het Raadhuis een groepsfoto was ge- maakt, vereenigde men zich in de raadszaal, waar de vergadering van het Hoofdbestuur werd gebouden. De Voorzitter opende deze vergadering met een woord van welkom aan de opgekomen af gevaardigden en in het bijzonder de heeren Ir. C. Stevens als vertegenwoordiger van Zijne Excellence den Minister van Economi- sche Zakem, [Mr. R. J. J. Lambooy, burge meester van Hontenisse, H. F. van Leeuwe, secretaris van Hontenisse, G. Vogelvanger, Eere-Voorzitter der Z. L. M., H. A. A. baron Collot d'Escury, voorzitter van den kring Hulst, C. Zwagerman en Ir. C. J. Droogendijk, adviseurs van de maatschappij, en voorts alle leden van het Hoofdbestuur. Even buiten de gewone gang van zaken gaan.de bracht hij een. speciaal woord van wel kom een vertegenwoordiger van de pers, n.l. den heer J. P. Ph. Doorenbos, die reeds zoo vele jaren telkens op de verschillende verga- deringen aanwezig is geweest, en met wien de Z. L. M. dus steeds contact heeft gehad. In het bijzonder feliciteard'e de Voorzitter hem met het onlangs herd'achte zilveren feest, dat de heer Doorenbos 25 jaar bij de Middelburg- sche Courant is werkzaam geweest. Namens de Z. iL. M. sprak bij de hoop uit, dat hem nog vele jaren geschonken mogen worden, en fooodi hem als blijven.de herinnering een ge- schenk aan. Nadat de presen'tielijst was voorgelezen en de notulen van. dte vorige vergadering waren vastgesteld, doet de Voorzitter eenige mede- deelingen. In verband met de m-ededeelingen 'betref fende de postbestelling te plattelande verzocht d'e heer Dees, -een nadere bekendmaking van deze bestellin-gen. De h-eer Gast bracht hulde aan de kantoorhouders van de P.T.T., doch zou toch graag zien, dat voor Schouwen en Duive- land- reeds thans, dus nog vodr de automati- seering, een betere regeling werd getroffen voor de doorverbindingen. Bij het behand'elen van d'e steun- aan de schapenhouderij, achtte de heer Klompe het wenschelijk, dat de regeering naast het vleesch ook de wol onder een bepaalde regeerings- maabregel te brengen, d-aar dit toch ook een voornaam onderdeel van' de schapenhouderij is. De heer Den Hamer vraagt of het niet mogelijk izou zijn, dat alle vlas door menschen- hanid-en werd gehookt en- niet met de machine, daar dit onder de arbeidswet valt en er hier- door slechts 8 uur per dag mag worden gewerkt. -De heer Scheele voert hier echter tegen aan, d'at onlangs een uitspraak is ui-tgelokt, waar uit wel gebleken is, dat het vlas-boken met de machine niet onder de arbeidswet valt. Men mag zoo lang werken als men wil. Bij het bespreken van de pootaardappelteelt wordt de wenschelijkheid naar voren gebracht om naast de maten 35/45 ook de maten 28/35 in de denaturatiesteun op te nemen. Tot eere-lid' van de Maatschappij wordt benoemd de heer S. J. de Regt, tot leden van Verdienste de heeren- P. C. Puijlaert, P. C. Zwemer, J. Dieleman Jzn, J. C. Verstraaten en W. J. Anthonisse. Betreffende de overneming der landbouw- crisismaatregelen door -de ibedrijfsgenooten, aan de hand van het rapport dat door een door den Minister van Economische Zaken benoem- de commissie is samengesteld, dteelt het Dage- lijksch Bestuur mede, dat het niet afwijzend staat tegenover de ovemame van deze rnaat- regelen. In principe is het er voor, dit is ook beter en veiliger. Het plan zooals dit in het rapport is omscbreven kan het Dagelijksch Bestuur evenwel niet zonder meer on-der- streepen. Er moet in dat geval van de zijde d-e-r Regeering de garantie worden gegeven, dat van de prod'ueten goede prijzen kunnen worden gemaa-kt, terwijl de boer met zijn pro- ducten -een vrijen -weg moet kunnen vinden. Gebeurt dit niet, dan verand-ert er aan den tegenwoo-rdigen vorm niets. De verordende bevoegdheid moet zoo ver mogelijk reiken. Het zal dan ook wel wenschelijk zijn, dat er een vereeniging of een stichting wordt ge- vormd, en wel zoo een, die de boeren niet al te strak aan banden legt. Er wordt -wel eens beweert, dat de oude v-rije toestand- terug zal komen, doch alles wijst er op, dat wij een tijd- perk van ordenimg en regeling tegemoet gaan. Ook de Z. L. M. zal hieraan niet ontkomen. Wil men zelf er met de dupe van worden, dan moet men zich zoo veel mogelijk hierin trach- ten te schikken. De Z. L. M. neemt het rapport als zoodanig niet over, doch is wel bereid tot ovemame van de landbouwcrisismaatregelen, doch dan met de noodlge bevoegdheden. Dit stand-punt vond bij de aanwezigen alge meene inst'emming. Het reglement voor het Land'bouwhuishoud- onderwijs -aan scholen en cursussen georgani seerd door de Zeeuwsche Landbouw Maat schappij wordt hierna vastgesteld, zooals dit den leden in afdruk was- toegezonden. Nadat bij de rondvraag nog de kwestie be- sproken was betreffende een eventueele ver- hooging van verschuldigde geld voor de aan- gifte van keuringsgewassen, waarbij werd op- gemerkt, dat er ook rekening moest worden gebouden met de kleine verbouwers, maakte de heer J. P. Ph. Doorenbos van deze gelegen- heid gebruik, om het bestuur der Z. L. M. zijn dank te brengen voor het ges-cbenk dat hem aangeboden was. Dit zal een- goede plaats- in zijn woning vinden. Hij hoopte, dat het der Z. L. M. steeds goed mocht gaan- en haar krachtige leiding ook in de toekomst voortgang mocht hebben. Hierna sloot de Voorzitter de vergadering. Hierna bleef men enkele ocgenblikken op de Markt, waar het plaatselijk muziekgezelschap een concert tor eere van dte gasten ten ge- hoore bracht. Vervolgens zocht een ieder der genoodigden zijn plaats op in het Hotel Van Leuven, waar men zich het -souper, aangeboden- door den Kring Hulst der Z. L. M., goed liet smaken. Overal, waar men ook keek, bemerkte men een zeer gezellige stemming. Verschillende toasten werden gehouden, waarin- de ver- diensten van verschillende pers-onen naar voren werden gebracht. Bij algemeene instemming werd besloten een telegram te zenden aan- den heer W. Kake- beeke, Vice-Voorzltter, waarin men hem een spoeaige beterscbap toewenschte van de ziekte waaraan bij thans lijdende is. Terwijl het muziek speelde, kreeg men bui ten het hotel, in de frissche buitenlucht, nog een kopje koffie, waarmede de eerste dag van deze la-ndbouwdagen ten einde was. „OVERHEIDSZORG VOOR DE KLEINE LANDBOUWERS". In de beden te Hulst gebouden algemeene vergadering der Zeeuwsche Landbouw Maat schappij sprak de heer Ir. C. Stevens, inspec- teur van den Landbouw te 's-Gravenhage, over ,,'Overheidszorg voor de kleine landbouwers". Van d-e 335.000 grondgebruiikers, die een landbouwbedrijf exploiteeren, aldus spr., zijn er 230.000, wier bed'rijf een oppervlakte van 5 ba niet te boven gaat en 50.000, wier -bedrijfs- oppervlakte tusschen 5 en 10 ba ligt, zoodat ruim 80 pet. van de Nederlandscbe landbouw- bedrdjven door bet kleinbedrijf wordt inge- nomen. 63.000 vinden hun hoofdJbestaan in den land bouw bij een bedrijfsoppervlakte van 15 ha. Zeeland herbergt hiervan 5 pet, en Gelder- land 24 pot. He-t vraagstiuk van het kleine boerenbedrijf is derhalve voo-r Zeeland geen brand-ende kwes tie, wanneer men het ve-rgelij-kt met de belan gen van het gewone boerenbedrijf, alhoewel voor eenige gemeenten in het bijzonder langs de Z.-Vlaamsche-Belgisohe grens deze zaaik toch niet van belang ontbloot is. A.anvankelijk, d.w.z. v66-r de Dienst voor de Kleine BoerehbedrijVen ging we-rken, heeft men- tot de kleine -bedrijven gereken-d, die, welke een oppervlakte van 5 ba niet te boven gingen op grond van -de in-deeling in grootte- klassen, welke -bij de Directie van dten Land bouw bestond. Het laat zicb verstaan, dat de oppervlakte alleen geen maatstaf is om uit te maken of we te do en hebben met een klein bed'rijf. Hoe over bet kle.mLboerenbedrijf werd gedacht kan nagegaan worden in de. Versla- gen van de Staatsccwnmissie van 1886, 1906 en 1927. Eenige jaren, nad'at de jongste landbouw- crisis was doorgewerkt, werd opnieuw aan dacht geschonken -aan het klein-boerenbedrijf dat intusschen zeer in de moeilijkheden was geraakt. Aanvankelijk is geljracht door verzachting van -de crisismaatregelen eenig soulaas te ver- krijlg-en voor het kleinboeren-bedrijf. Toen bleek, dat ook deze uitzonderingsmaatregelen niet voldoende doel troffen, is overgegaan tot een ruitkeering in gel-d' aan kleine boeren met minder dan 5 H.A. cultuurgrond (Min be- schikking van 26 Febr. 1936), bebgeen be-r- haald is in het voorjaar van 1937. Naast het -werk in eigen -bedrijf moesten vele kleine grondgebruikers voorheen neven- verdiensten- maken, teneinde in de behoeften van het gezin te kunnen voorzien, door aLders hetzij in den landbouw, betzij in d'e industrie zelf arbeid te verrichten, eventueel kinderen te laten arbeiden, Vele factoren hebben juist samengewerkt om in de-n crisistij-d deze bron van inkomsten te doen opdrogen. De kleine boer, die in vele gevallen ook als een gedeeltelijke w-erknemer is te beschou- wen, kwam hierdoor extra in bet gedrang. De eenige uitkomst voor deze gezinnen werd dan in verschillende gevallen vooral in de noor- delijke provincies gevonden in een plaatsing in door het Rijk gesubsidieerde werkverscbaf- fingen. De funeste invloed op bet landbouw- bedrijfje kon -dan .spoedig worden waarge- nomen. In 1937 werd een proef genomen met te- werkstelling op eigen bedrijf in een 40-tal gemeenten, waaruit veel leering is getrokken. De resultaten -waren, hoewe-l .bevredigend, toch van di-en aard, dat langs dezen weg geen op lossing over de geheele lijn gevonden zou kun nen worden. Het ontbreken van geschikte objecten was hienbij een ernstige hinderpaal. Intusschen was in Juni 1936 door d'en toen- maligen Minister van Landbouw een Dienst in- gesteld voor de hulp aan de kleine boerenbe- d'rijven, waarnaast een commissie van advies. Deze commissie bracht spoedig advies uit op basis van de voorstudies, die reedis p-e- maakt waren en hieruit is te voors-chijn ge komen een -kleine-boerenregeliing, die ingegaan is met 1 November 1937. De grondslagen, waarop de regeling van '37, '38 en '39 berust, zijn de volgende: 1. Samenwerking tusschen de Departemen- ten van Sociale en Economische Zaken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3