Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen Buitenland VOORZIENING VOOR OUDEN VAN DAGEN EEN AANSLAG OP DE HERTOGIN VAN KENT. DE LAATSTE OVERLEVENDEN VAN DE THETIS VERTELLEN. TERNEUZEN, 7 JIINI 1939. Gij bestuur van de Cooperatieve Eiermijn, hebt niet gewild dat het alleen de overheid is, die arbeid als dozen tot stand kan brengen. Gij zelf heibt op u genomen te laten zien, waar- toe ge ook op dit gebied- in staat zijt. Ge deed belt ook, en wellicht in de eerste plaats, omdat ge weet, hoe in bet Zuiden van ons land hon- derde jonge boeren e.r als het ware naar snakken een eigen. boerderij en can eigen plaats met toebehooren te hebben. Dit zal mi bier verwezeniijkt warden. Ge -staat nog pas aan bet begin van Uw arbeid bier. Een arbeid, waar ongeveer 1 y2 ton zal moeten worden verloond. De weg, dien ik straks zal openen, zal de mogelijkheid bie- den bet -te-rrein te ontsluiten. De arbeiders zullen voorgelicht door de Ned. Heide Mij., ge- leid door uw bestuur en terzijde gestaan door den Rijksimspecteur voor de Werkv-erschaffing al bet mogelijke doen om goed1 werk te ver- ricbten. De bewoonbaarheid van dit gebied zal echter eerst mogelijk zijni, wanneer verschillende boerdlerijen, goed van imrichting en mooi van uiterlijk tot stand zijn gekomen. U daarbij met raad en daad terzijde te staan, niets is mijn Departement en den Rijksdienst vopr de werkverruiming aangenamer. Steeds kunt ge bij Uw arbeid op onze voile medewerking rekenen. U dainikzeggend voor alles wat ge bier -reeds hebt willen doen en nog zult willen doen, en de hoop uitsprekend, dat Gods zegeh op dozen arbeid zal mo-gen rusten, wil ik vol- doen aan Uw verzoek om de symbolieke han- deling te ver-ricbten van het doorknippen van bet lint en dezen weg voor geopend verklaren". In de Maandagavond te Sn-eek gehouden openbare vergadering van de Chris-telijk- Democratiscbe Unie heeft de leader van deze partij de beer H. iS. van Houten, lid van de Tweede Kamer, medegedeeld, dat de Kamer- fractie der C.D.U. aan da voorzitters der fracties van alle andere partijen in de Tweede Kamer -een uitnoo-digiinig heeft gezonden, om op een conferentie de maatregelen te bespre- feen, welke genomen kunnjen worden om de ouden van dagen van 65 jaar en ouder, die geen enkele uitkeering genieten, te h-elpen. Spr. deelde mede, dat zijn fractie thans met deze uitnoodiging was: gekomen, omdat ver- ondeirsteld mag worden, dat de regeering ge- reed iis met baar onderzoek betreffende deze kwestie -en omdat door bet aftreden van Mimiste De Wilde de financdeele politick der regeering straks in de Tweede Kamer in vol- len omvang aan de orde komt. DE OORZAAK VAN DE DUIKBOOTRAMP. De beer Johnson, directeur van de scheeps- werf Cammell Laird, beeft medegedeeld, dat de „Thetis" is verongelukt, doordat er water in een van de voorste torpedolanceenbuizen is gekomen. Deze buis moet -defect zijn ge- weest of het voorsluitstuk was niet dicht. De bemanning heeft bet achtersluitstuk geopend in de meening, dat er geen water in de buis was. Door den druk van het water konden de mannen de opening niet afsluiten. Toen de watersehotten waren neergelaten, stonden de twee voorste compartimenten onder water. Menschenlevens waren toen nog niet verloren gegaan. Vier mannen zijn omgekomen bij het ge- bruiken van de Davistoestellen. Johnson legde er den nadruk op, dat de admiraliteit alles heeft gedaan om het leven der ibemanning te redden. De reddingspogin- gen werden ecihter op ontzettende wijze be- moeilijkt door de sterke stroomingen. De duikers werden in bijna horizontale houding gedwongen. Zij slaagden er niet in de ver- binding tot stand -te brengen, die den opge- slotenen van versche lucht bad moeten voor- zien. Een der overlevenden -heeft verklaard, dat bij geen half uur langer bad geleefd, in- dien hij in de boot had moeten blijven. Johnson was van meening, dat de duikboot thans vol water staat. Er worden pogingen in het werk gesteld om bet schip langzaam naar boven te brengen. HET INITIATIEF VAN DEN HEILIGEN STOEL. Het initiatief van den He-iligen Stoel tot het polsen van de mogendheden teneinde den weg te effenen tot een ontspanning in Euro-pa heeft een normaal verloop, doch bet is niet jUtst, dat Z.H. de Paus nieuiwe boodschappen heeft gericht tot de verantwoordelijke staats- lieden, izooals in de buitenlandsche pers werd medegedeeld. In welingelichte Vaticaansche krinigen verklaart men, dat deze berichten ge- beel op de fantasie van de betrokken jour- nalisten berusten. In -werkelijkheid volgt het Vatioaan de lijnen, welke Z.H. Paus Pius XII heeft aangegeven in de rede, welke hij heeft gehouden voor bet college van kardtaalen, n.l. dat hij bij eenige leidende staatslieden in Europa stappen -had gedaan en hen had medegedeeld, dat de internationale toestand hem verontrust en dat hij vreesde, dat de spanning zou toenemen en zou uitloopen op een bloedig conflict. In dezelfde Vaticaan sche kringen heeft de ontvangst van deze Pauselijke stappen een gunstigen indruk ge- maakt, men hoopt dat de vrede tusschen de volken bewaard zal blijven. Men meent te weten, aldus werd uit Lon don gemeld, dat Maandagavond een aanslag is gepleegd op de hertogin van Kent, op het oogenblilk, waarop zij haar woning aan Bel- grave Square verliet. Er werd een schot op haar gelost, waardoor zij echter niet werd ge- raaJkt. Er is een arrestatie verricht. Het schot werd gelost op het oogenbllk, dat -de Hertogin haar woning verliet en plaats Wilde nemein in haar automobiel. Zij was ver- gezeld van Lady Portarlington. De Hertogin soheen -er zich geen re'kenschap van te geven dat op baar gemi-kt was. De automobiel werd evenimin getroffen. De hertogin begaf zich naar een bioscoop in het West End. Eerst na de vertooming werd zij op de hoogte gebracht van het voorval. Volgens de lezing van Reuter wierpen twee politiemannen zich, toen het schot was afge- Vuurd, op een man, die in de nabijheid stond. Na een korte worsteling werd de man over- meesterd en naar h-et politiebureau gebracht. Later werd in den omtrek van de -waning van de hertogin een geweer met korten loop ge- vonden en naar het politiebureau gebracht voor onderzoek. Het -bleek, dat het geweer slechts een patroon had bevat. De hertog van Kent, die voor particuliere zaJken afwezig was, hoorde eerst van den aanslag bij zijn thuiskomst. Na het incident werden drie politiem-annen voor het huis ge- plaatst, die iedereen, die het huis naderde, aanhielden. Volgens -de Daily Mirror hoorde een voor- bijiganger een schot en zag hij een man op den grond zitten met een geweer met korten loop. Hij vroeg den man wat hij deed, doch kreeg geen antiwoord. Vervolgens waar- schuwde hij de politie, die den man arres- teerde. De politie heeft vastgesteld, dat het schot werd gelost ter hoogte van Belgrave Square no. 1, op twee huizen afstand van de woning van de hertogin van Kent. De man, die ge- arresteerd werd, is drie welken geleden uit Australie gekomen. Maandagmorgen is -een ruit van de woning van lord Harewood, den gemaal van de zus- ter des konings, stukgeschoten, vermoedelijk door een koigel van een luchtdrukpistool of met een catapult. De politie hecht aan dit geval geen beteekenis. DALADIER OV ER ZIJN POUTIEK. Afwijzing van de eischen van „levens ruinate". Zondag heeft de -Fransche minister-presi dent Daladier in een rede voor het -bestuur van de radicaal-socialistische partij te Parijs, een rede gehouden. Hij wees op de verande- ringein, welke zich ond-er de tegeruwoordige regeering in Franlkrij-k hebben voltrokiken, o.a. de -toeneming der productie, de verbetering van de positie der valuta en de v-ergrooting van de eenheid des lands. Hij venklaarde, da-t de regeering een „poiitiek van nationaal be- lang" voert, welke niet bij klassen steun zoeikt, doch -bij alle levende krachten der natie. Naar aanleiding van de critiek op de maat regelen, welke de regeering -genomen heeft om het hoofd te bieden aan het van -buiten komende gevaar, zeide Daladier: Bestaat het buitenlandsch gevaar soms in de verlbeelding Zijn 3 millioen ibuitenlandsch-e soldaten, die aan de overzijde onzer gremzen gemobiliseerd zijn, plotsebng geesten geworden? Niemand zou redelijikerwijze ikunn-en volhouden, dat het gevaar niet bestaat. Daladier verklaarde te hopen op een spoe- dig en gunstig besludt van de thans aan den gang zijnde internationale onderhandelingen. „I'k zeg en herzeg, dat Europa de keus heeft tusschen sam-enwenking en overheersching. I De Fransche regeering heeft alios gedaan en doet nog alles om Euro-pa in staat te stellen, gelukkig te leven in vrije samenwerking. Doch tegelijkertijd wil ik d-e wereld de verze- kering geven, dat Frankrijk in het eerste ge lid staat van -de mogendheden, -welke zull-en verhinderen, dat Europa geleid -wordt naar rampen als gevolg van machtsondememingen. Wij zijn voor samenwerking, hetgeen het tegenovergestelde van om-singeling is. Doch telkens wanneer wij een schrede gedaan heb ben op den weg der samenwerking, heeft men ons met een gewelddadige actie geantwoord. Telkens wanneer wij een aanbod tot samen werking hebben gedaan, werd dit van de band gewezen. Zij die ons aanbod van de hand wezen, wilden ons tegelijkertijd het recht ontzeggen, met amlderen samen te werken. Deze samenwerking, welke zij geweigerd heb ben, is het, welke zij omsingeling noemen. Welk duidelijker bewijs zouden zij nog kun- nen geven van hun streven naar hegemonie? Zoo men dus de neiging beeft, bet even- wicht en den vrede in Europa te bedreigen, hebben wij alle reden, ons vastberaden tegen zulke avonturen te verzetten. Wij zeggen ,,neen" op agressie, op autar- cbische tyrannie, op ideologiscb fanatisme, op eisohen -van zoogenaamide 1-evensruimte en wij zeggen ,,neen" op alles wat geiweld en ruw- heid is. Wij zeggen ,,ja" op elk streven naar goede verstandhouding en loyale samenwerking, op alles wat zou kunnen lei'den tot een faervat- ting van het economiscb verkeer over de ge- heele wereld en tot een -billijiker verdeeling ■van de grondstoffen." Daladier verklaarde tenslotte, dat de regee ring' een politick tot vergrooting van bet ge- boortecijfer zal voeren en hij kondigde een wet aan tot verdddiging van het Fransche gezin. De laatste opvarende, die levend d-e ramp- spoedige duikboo-t Thetis'' heeft kunnen ver- laten, is -d-e monteur Frank Sbaw geweest. Hij is de gevolgen van den doorgestanen scbok nog steeds niet te iboven. In zijn woning staan alle venster-s en d-euren wijd open. Men diurf-t ze niet te sluiten, want in iSbaw's brein staat nog het -beeld) gebrandi van- d-e catas-trofe der The tis". Als men d:e deuren of ven-sters wil slui ten, schreeuwt hij bet uit, dat bij opgesloten wo-rdt. Hij, dienkt dan in de duikboot terug te zijn. Het eerste paar, dat kapitein Oram en luitenant Woods in de reddingskam'er volgd-e, waren- -twee mannen, die verdron-ken, vertelt bij, ziek en. moe. Na hen kwamen er twee, van wie een verdironk. En ten slotte gingen de stoker Mac Arnold -en ik. -De atmosfeer in -de duikboot was zeer be- nauwd. Ik geloof niet, dat ik bet d-aar nog lang bad kunnen uith-ouden. Ik bevond mij toevallig in de nabijheid van de reddings- kamer. I'k moest wel gaan, of ik zou bet niet langer hebben -uitgebouden, Mac bielp mij mijn toestel aan brengen en we -gingen de kamer binnen. Hij opende de kleppen; bet water begon binnen te stroomen. ■Men kan zelf de -snelbeid regelen waarmede bet ibinnenstroomt. Men kan er zicb geen voorstelling van maken, van wat er in mij om- gimg. Ik bad net te voren immers gezien, hoe anderen ver-dronken waren. Toen bet water tot mijn strot kwam bond ik het mondstuk voor en wachtte terwijl het water hooger en booger steeg tot bet over mijn oogen rees en ik niet goed meer kon zien. Gedachten maal- den in mijn- boofd rond. Ik vroeg mij afof bet buitendeksel inderdaad vastzat. Ge kunt niet begrijpen wat ik voelde. Mac g-reep mij -bij den arm en gaf mij een -teeken. Hij schoof den grendel -weg en wij ibeiden duwd-en met alle macbt tegen bet dek- sel. Het is zeer gemakkelijk opengegaan. Ik vloog als een vuurpijl naar boven. Van Max zag ik niets- mee-r. Hoe verheugd was ik het daglicht weer te zien. Toen ik boven kwam was het eerste wat ik zag een kleine boot van een der torpedojagers, de .Brazen". Ik -warn vlak er naast boven. Shaw begint zicb de mannen te herinnere-n, die bij nog bet laatst levend beeft gezien. Hij vertelt dat hij ze nog voor zicb kan balen, wachtend -rondom de reddingskamer, met hun kunstmatige longen reeds aan-gegord, gereed om te volgen. Ik weet niet, waarom er niet meer na Mac en mij boven zijn gekomen. Hiji traeht zicb te herinneren, hoe bij den indruk had gekregen, dat de duikboot met haar neus in de modder was komen vast te zitten', met baar neus in een oud wrak. Shaw herinnert zicb de stilte, die vi-el, toen alle machines werden stopgezet. Ik keek de mannen aan, die dichtbij mij stondien en zij keke-n mij -aan. Luitenant Woods, die als tweede uiit de Thetis" ontsnapte verklaarde in zijn eerste interview met de -pers: Toen ik de duikboot verliet was het reeds zeer moeilijk om te ademen, maar ik had nog veei hoop, dat alien gered' zouden worden evenals de duikboot zelf. Toen geraakten de opvaren-den reedls uitgeput, maar ik wen-sch dit verzacbt onmiddellijk en geneest spoedig. Tube 45, doos 60 en 30 ct. Bij Apotb. en Drogisten, niet te zeggen, wanneer de eerste teekenen van bezorgdbeid zich voordeden. Hij voegde daaraan toe, dat zoolang bet offi- cieele onderzoek nag niet geeimdigd is, hij geen enkeie tecbnische bijzond-erbeid omtrent bet vrees-elijke ong-eluk wenschte mede te deelen. Wel merkte hij op: Ik zou alleen nog willen zeggen, dat bet gedrag van de bemanning alsmede van dte vertegenwoo rdig ers van de Cammell Laird- scbeepswcrf en de marine-experts aan boord pracbtig was. DE REIS VAN HET BRITSCHE KONINGSPAAR. Vierduizend menschen hebben Maandag te Winnipeg den koninklij-ken trein -belet te ver- trekken. Er was voorzien in een oponthoud van een half uur, ten einde den koning in staat te stellen de hand te s-ohudden van groe- pen oorlogsverminkten, die op bet station -bijeen waren gekomen. Toen deze plechtig- heid was afgeloopen, riep de buiten verzamel- de menigte: „Wij willen den koning, wij wil len de koningin". Het koninlklijke paar was verplieht uit den trein te stijgen en zich temidden van de enthousiaste menigte te begeven. VERKLARING VAN CHAMBERLAIN OVER DE RAMP VAN DE „THETIS". In een la-nge uiteenzetting beeft minister- president Chamberlain Maandag in bet Engels-che Lagerhuis gespro-ken over de „toe- treurenswaa-rdige ramp" -vian de „Thetis" welke, naar bij -zeide, was veroorzaakt door bet onider water loopen van de voorste afdee- lingen door een der torpedobuizen in den boeg, welke open stond toen het schip dook. Het signaaltoestel van de „Thetis" werd ver- ni-eld, zoodat bet aanvankelijk niet mogeiij-k was in contact te treden met schepen aau de oppervlaikte. De boeien en rooksignalen wer den wel losgeluten, doch niet onmiddellijik op- gemerkt. Den volledig onderzoek zal worden ingesteld. De minister-president zeide ver-der, dat ge- poogd was bet achterschip hooger uit het water te Ucbten, ten einde een gat hierin te branden om de opvarenden te redden, doch dit is niet gelukt. Vermoedelij-k zijn drie menschen omgekomen, toen zij poo-gdein uit het schip te on-tsnappen en zijn zij in het schip teruggetrokken. Verder is gepo-ogd het schip door midde'l van pontons t-e lichten, doch bet is uit -de kabels losgeschoten. Men kan thans met geen mogelijkheid zeggen, wanneer bet schip gelicht zal worden. -De minister-president gaf mam-ens de regee ring en namens bet Huis uiting aan de diepe droefheid over het verhes van zooveel waar- devdlie menschenlevens en aam de diepe sympathie met de achterblijvenden. De minister-president zette nader uiieen, dat door onbelkende oorzaiken het sluitstuk van eem der torpedo-lanceerbuizen om onbe- 'kende redenen werd geopend, waard-oor het water naar binnen stroomde. De -bemanning was niet in staat het eerste waterdicihte schot te sluiten, zoodat de twee voorste comparti menten vol liepen. Wel werden de ballast- tanks leeggeblazen, doch het schip bleef zin- ken in een h-oek van 35 grad-en en raakte den bodem op 130 voet diepte. De dokter, die de vier overlevenden onmid- de'llijk heeft anderzocht, aldus Chamberlain, had reeds gerapporteerd, dat oolk deze man nen al aan begin van monoxyde-vergiftiging leden. -Bij het vertrek van kapitein Osram, dien de premier voor zijn moed uitbundig pre-es, was de toestand der achtergeblevenen reeds sltec'ht, zooals. de kapi-tein gemeld had.. Ben langen dbod-strijd zullen de ongelUkki-gen in ieder geval niet gehad hebben. De premier deelde daama mee, dat de Lord Mayor van -Londen een hulpfonds voor de nabestaanden had opgericht en dat ooik de admiraliteit alle wedu-wen en weeizen zou pen- siomneeren. Bovendien ibeschikte de firma Cammell Laird -over een eigen pensioenfonds voor leden van haar personeel. Hedenmiddag te twee uur zou aan boord: van een Britsch oorlogsschip in de nabijheid van de plaatSy waar de duikboot is gezomken,, een herderakingsKiienst voor d-e slachtoffers van de ramp worden gehouden. Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp van de Thetis" zal te Portsmouth wor den ingesteld. De commissie van onderzoek: zal met gesloten deurem vergalderen. Na het einde van het onderzoek zal een verklariltg worden gepubliceerd, tenzij -om bijzondere redenen hiervan moet woi'den afgeizien. Ten einde de commissie van onderzoek in staat te stellen zoo volledig mogelijk een on derzoek in te stellen, zal eerst hiermede war den hegonnen, wanneer he't vaartuig aan de oppervlaikte zal zijn gebracht. Ook de Lord Mayor van Liverpool heeft een fonds voor „burgemeesters van de Mersey" opgericht, waarbij izich de -burgemeesters van de kleine havens Bootle, Wallasey, Birken head en Crossby hebben aangesloten... Lord Lloyd, als voonzitter van de vereeniging „Onze Vloot", heeft een oproep verspreid, waarin hij zegt, dat ,,deze mannen even goed hun leven hebben geofferdl om de veiligheid van Enge- land en zijn bevolking te verzekeren, als wan neer zij in den oorlog op het slagveld gevallen zouden zijn en daarom moest het geheele volk voor de nagelaten betrekkingen zorgen." -- nfoifq Sb - DIRECTE BELASTINGEN. De Rijksontvanger verzoekt on-s te berichten dat deze week worden vervolgd': a. -de a-anslagen Personeele Bela-sting 1939, gedhteerd- in Maart, waarop nog niet 2/9 deel is betaald; b. d-e aanslagen Inkomsten Belasting 193-8/ 39, -gediateerd in -December, welke nog niet zijn af betaald. EXAMEN MIDDENSTANDSDIPLOMA HANDELSKENNIS. Bij -het jl. Maandag voortgezette en gisteren beeindigde normaal examen voor bet Midden- standsdiploma Handelskennis zijn geslaagd: de damesm-ej. M. J. de Jonge fe Ellewouts- -dijk; mej. J. C. Oom te Hansweert en mej. E. M. Verlinde te Zaamslag. Verder verwi-erven het -diploma de heeren: J. M. Jansen -te Goes; M. Jansen te Axel; P. Jansen te Axel; L. M. de Jonge te Ellewouts- dijik; A. Karman te Wemeldinge; J. K. Kolijn te Terneuzen; W. J. de Kramer te Zuidzande; G. D. K. J. van Laecke te Sluis; J. P. Luteijn te Koudekerke (W.); D. P. Mannaert te Ter neuzen; B. P. Masclee te Oostburg; J. F. M. G. de Meurichy te Hulst; J. M. H. de Meijer te Terneuzen; A. van Oosten te Wemeldinge; W. A. de -Ridder te Terneuzen; J. Riemens te Terneuzen; J. L. Riemens te Terneuzen; F. J. van R-osevelt te SchoondijkeA. Ruiss-en te Wemeldinge; C. Sanderse te Middelburg; J. de Schipper te Hansweert; G. J. A. de Smet te Oostburg; A. van de Veide te Terneuzen; A. L. Verbuirg te Ierseke; W. J. Versprillte te Schoondijke; C. Verspuij te Middelburg; A. J. -de Vlieger te Breskens-; L. A. de VJieger te BreskensJ. J. van de Voorde te Hontenisse; W. I. de Vijver te Breskens; W. Wabeke te Krabbendijke; T. van Waas ite Hoof-dplaait; T. T. Weemaes te Hontenis-se; J. F. Wemaer te Terneuzen en I. W-isse te Oostburg. SANEERING VAN HET BARKERS- EN SLAGERSBEDRIJF. Gisteravond werd alhier in- Hotel „Den A-rend" een vergadering gehouden van bak- kersgezellen van -de Afdeeling Terneuzen van den Neu-tralen Bond van personeel in de Voedingsbed-rijven. Voor dteze vergadering be- stond van de zij-de d-er bakkers veei belang- stelling; van de zijde -der slage-rs was zeer wei-nig animo. De heer Holtrop, Bonds-voor- zitter, hield -een inleiding, waarin- bij -be-sprak de noodkakelijke samenwerking tu-sscben patroon en geze-1, t-erwille van het bed-rijf. Vervolgens schets-te hij de groote lijnen van de maatregelen welke door de regeering zijn getroffen voo-r san-eerin-g van het bakkers- en slagersbedtrij-f. N-a dez-e interesisante inlei ding dankte de voorzitter der Bakkers- organisatie, -de heer A. Jansen, den heer Holtrop voor zijn ieeirzame lezing. EEN RADIO-UITZENDING. De Municipal Broadcasting Company -te New-York heeft een uitzending gewijd aan Nederland, n-aar aanleiding van de Neder- landsche deelneminjg aan de wereldtentoon- stelling. Voor d-eze uitzending hebhen ge- sproken de heeren Pierre van Paassen, de Nederlandsche schrijver, wiens -boek „Days of our years" tot de meest gelezen werken in de Vereenigde Staten behoort, Prof. A. Barnouw, van de universiteit van Columbia,, Dr. Van Aken, Van den Hoek, de tuinbouw-kundige adviseur van Rockefeller center, I. van Dijke, directeur van het h-otel Asto-r en Mr. Bierens de Haan; Jan van Bommel, solo-tenor van St. Patricks: -cathedral, heeft gezongen- „Mooi Holland", van Hakker, en ,,0 jubel mijn hart", van Kor Kuiler. Het -was een bijzonder leer- zame en aardige uitzending, waaraan een min of meer humoristisch element niet ontbrak, door het vurige pleidooi van onzen oud-stad- g-enoot den heer I. van Dijke voor den hutspo-t, waarbij deze -beken-de botel-directeur verklaarde dat „hutspot" de nationale spijs der Neder- landers bezig is zich in New-York groote populariteit te verwerven. VESTIGIN GSEISCHEN. AFG.EKONDIGD VOOR AUTO-, GARA.GE-, KRUIDENIERS- EN BLOEMEN- VERKOOPERSBEDRIJF. Dezer dagen zijn ui-tgegeven de Staatsbladen no: 668, 669 en 670, welke de algemeen-e maat regelen van -bestuur bevatten, waarbij vesti- gings-eischen worden vastgesteld respectieve- lijk voor het automobiel- en garagebed-rijf, het kruiden-iersbedrijf -en het bloemenverkoopers- bedrijf.. Van 7 Juni 1939 af -zal het dus slechts toe- gestaan zijn in bovengenoemdie bedrijfstakken een inrichting, waarin zoodanig bedrijf wordt ui-tgeoefend, te vestig-en na een daartoe van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, binnen welker gebied de in-richting zal worden- g-eves- tigd, verkregen vergunnin-g. Een zoodanige vergunning is eveneens- noo- diig in geval van uitbreiding van bet in- een inrichting uitgeoefend bedrijf met evenge- noemde bedrijfstak kenzoomedfe in geval van voortzetti-ng van het bedrijf in eem inrich ting, waarin evemgen-oemde bedrijftak(ken) wordt of worden uitgeoefend in geval van wij- zigimg in de personen van onde-rnemers of beheerd-ers. Deze vergunningein' worden uitsluitend ver- l-e-emd,, indien wordt voldaan aan de in ge- noemde algemeene maatregelen van ibestuur vastgestelde eischen van credietwaardigheid, handelskennis en vakbekwaamh-eid. EXAMEN VOOR HET MIDDENSTANDSDIPLOMA. Bezoek van Belgisehe middenstands- leiders. Zooals uit de reeds in ons blad gepubli- ceerde uitslagen is ge-bleken, werden alhier vanaf 31 Mei tot en met gisteren afgenomen de examens voor het Middenstandsdiploma Algemeene Handelskennis. De dag van gisteren was voor de exanaen- leiding wel een zeer bijzondere, Niet alleen, dat het da laatste dag der examens was, waarbij het besef leeft, dat degenen die bij de examenafname zijn betrokken, weer van elkaar gaan, doch -bovendien kreeg het exa men gisteren bezoek van een deputatie van leiders van den Belgisehen middenstand, die zich op de hoogte kwaaj.en stellen van de wijze waarop in Nederland de opleiding van de jeugdige middenstanders, en alles wat daar- mede i orban-d boudt, was geregeid. Te cmgeveer 1 uur waren de gast van het Instituut voor Mid'denstandSontwikkeling de heer Mr. P. H. W,. F. TeUegen, burgemeester van Terneuzen, det heer J. P.. P. Holtrop, rijks- gecommitteerde, en de heer A de Vrieze, lid en pl.verv. voorzitter der afd. Kleinbedlrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vl-aanderen, en de voltallige examencommissie. Op het terras voor het hotel Rotterdam" werd onder gezelligen kout de komst der- Bel gisehe gasten afgewacht, welke te ongeveer 1 uur arriveerden. D-e Belgisehe deputatie bestond uit de hee ren: Breeder Alfred, bestuurder der hoogere kunstschool St. Lucas, lid van den hoogeren raad van bet technisch onderwijs; Fl. de Craene, algemeen opziener van het leerling- wezen; A. Fordijn, opziener van het leerling- wezen; E. Famelaer, provinciaal opziener van het technisch onderwijs, lid van den hoogeren raad van -het technisch onderwijs; Du Cha teau, volksvertegenwoo-rdiger, burgemeester van Wetteren, ondervoorzitter van het Pro vinciaal Middenstandsverbond; A. Dua, advo- caat, rechtskundig adviseur bij het Provin ciaal Middenstandssecretariaat, voorzitter der Middenstandsjeugd; T. de Coster, bestuurslid der Provinciale Kamer voor Ambachten en Neringen, voorzitter van het Prov. verbond der kleedingnijverheid; T. Goethals, bestuurs lid der Provinciale Kamer voor Amfoachten en Neringen, lid van den hoogeren Raad van den middenstand; W. Nooteboom, secretaris van het provinciaal verbond der kleeding nijverheid van Oost-VlaanderenE. H. Col- paert, proost der middenstandswerkenJulien Fol, bestuurslid van het provinciaal midden standssecretariaat, voorzitter van den Werk- rechtersraad; Aug. Thibaut, lid van het Prov. Middenstandsverbond. Door den Voorzitter der Examencommissie en bestuurslid van het Instituut voor Midden- standsontwikkeling, den heer F, L. van der Leeuw, werd de deputatie verwelkomd en ver volgens genoodigd aan een lunch, waar de heer Van der Leeuw de honneurs waarnam. Op de van hem -bekend-e hartelijke en char- mante wijze verw-el'komde hij alle gasten en legde er den nadruk op, dat dit bezoek er een is van venbroedering, een doorweriken van de wederzij-dis door -Z. M. Koning- Leopold der Belgen en H, M. Koningin Wilhelmina ge- brachte bezoeken. Hij legde er den nadruk op, dat het gelukkige besef zooiwel in het Belgi sehe als in het Nederlandsche vol-k leeft, dat deze beide volken, in deze onzekere tijden elkaar noodig hebben en over en weer elkan- dei dienen te steunen op elk terrein des levens. Zeker niet het minst op midden- standsge'bied. Het stemt dan ook tot ver- heugenis, dat dit bezoek gebracht wordt, om kenn-is te n-emen van betgeen in Nederland ten bate van den middenstand gedaan wordt. De leider der Belgisehe deputatie, de heer Du Chateau, dankte den tafelpresident voor zijn welkomstwoord en zeide den Nederland- schen middenstand te ibenijden voor hetgeen deze voor heeft iboven den Belgisehen mid denstand. Het zal een harde en moeilijke weg zijn om te bereiken hetgeen hier thans reeds bereikt is. -De heer Van der Leeuw was van meening, dat de heer Du Chateau wat al te bescheiden was en wees er o-p, dat in verschillend opzicht in Belgie meer en betere regeltngen ten be- hoeve van den middenstand getroffen zijn dan hier. Hij wees o.a. op -het middenstands- crediet, het werktuigencrediet en meer an dere maatregelen "Van overheidswege, waarin Belgie een voorsprong op Nederland heeft. Het ware dan ook juister, aldus de heer Van der Leeuw, om te -zeggen, dat men hier ge komen is om van elkaar te leeren De Edielachtb. heer TeUegen hie-rop het woord nemende, verklaarde dat het hem tot blijdschap stemde, zijn Belgisehen collega, en de deputatie uit den middenstand welkom te mogen heeten in zijn gemeente. Hij her- innerde aan de uitstekende betrekkingen, die tusschen Belgie en Nederland bestaan en'hun culmmatiepumt gevonden hebben in de bezoe ken, zoowel door Z. M. Koning Leopold aan Nederland als in dat door H. M. onze Konin- -gin aan Belgie gebracht bezoek. Spreker is ook in zijn vroeger ambt zeer veei met den middenstand in aanraking geweest, en leeft mee met hetgeen voor de opheffing van dezen stand wordt gedaan. 'Hij verheugde zich er over, dat er samenwerking bestaat ten op- zichte van dit doel, tusschen de Belgen en Nederlanders, Na afloop van de lunch begaven de gasten zich naar het examenlokaal, nadat hen bij het verlaten van de zaal, een herinneringsfbordje was uitgereikt, bestaande uit het embleem van den Koninklijken Nederlandschen Mid- denstandsbond, met het randschrift„Een krachtige middenstand voor Stad en Land". De examencandidaten vonden dien middag hun tafeltj-es bezet met een dubbele groep examinatoren, daar de Belgisehe gasten over de verschillende examentafeltjes verdeeld, de vragen door de examinatoren gesteld, aan- hoorden. Aan het einde der examenzitting werden, zooals gebruiikelijk, door den Voorzitter de diploma's aan de geslaagde candidaten uitge reikt, waarna de slot- en afscheidszitting der examencommissie plaats vond. De Voorzitter der Examencommissie, de heer Van. der Leeuw, dankte hierbij de exami natoren voor de prettige wijze waarop zij, met hem hebben samengewerikt, den rijksgecom- mitteerde, -den heer Holtrop, voor de hooge opvatting, welke. deze van zijn taak heeft, en de manier waarop hij het toezicht op het examen heeft uitgeoefend, en den secretaris der Examencommissie, den heer P. van Es, voor de verzorging van het administratie-ve deel der examens. Hij besloot met de verklaring, dat hij de meest aangenam.e herinnering aan dit examen met zich zal blijven meedragen. De heer Holtrap begon met te verklaren, dat hij lange jaren in ons schoone Insulinde een functie heeft vervuld bij het Verkeers- wezen, die hem wel met de grootibedrijven in Nederlandsoh-Indie, docih practisch niet met den middenstand in aanraking bracht, Na zijn terugkeer uit Nederland over zee heeft hij na een rustpooze omgezien naar werk, en is daarbij voor het eerst met den middenstand in aanraking gekomen. Hierdoor is hij meer op de hoogte gekomen met doel en functie van den middenstand. Toen hij door den Minister van Economische Zaken werd aan- gezocht te Terneuzen als zijn gecommiteerde op te tredtea had hij daarvan niet veei ver- wachting. Doch die verwaclitingen werden beschaajmd,. hij heeft op de meest prettige en hartelijke wijze zoowel met voorzitter als secretaris- en examinatoren kunnen samen- wenken. De heer Mr. P. C. de Jonge gaf namens examinatoren uiting aan de- gevoelens die on der hem leefden. En die zijn van dien aard, dat het examen te Terneuzen onder examina toren- een zekere vermaardheid heeft ver kregen om de sfeer die er heerscht. Aanvanfcelijik dacht hij,. de samenstelling der examencommissie ziende en bemerkend dat er zeer veei ledem uit Nederland boven dem Moerdijk waren, dat bet bij dit examen wel: aaders zou zijn, doch die vrees werd niet be- waarheid. De samenwerking was ook thans weer allerbest, dank zij dte kunde en den tact van den voorzitter der commissie, den heer Van dear Leeuw. Hij eindigde met voor zich persoonlrfk, en ooik mede namens zijn collega's te verklaren, dat hij zich zoo noodig gaame opnieuw be- schikbaar zal stellen als examinator, doch dan bij voorkeur als examinator te Terneuzen. Ten slotte sprak de secretaris, de heer Van Es, een woord van dank voor de wijze waarop zoowel voorzitter, rijksgecommitbeerde als examinatoren, hem zijn taak gemakkelijk hebben gemaakt. Hiema vertrokken de Belgisehe gasten, uit- gelei-de gedaan door den voorzitter. In totaal werden geexamimeerd 195 can didaten, waarvan slaagden 167 candidaten of 85,64 afgewezen werden 28 candidaten of 14^36 Voor het speciaal examen werden geexa- mimeerd 112 candidaten, waarvan 101 can didaten of 90,17 slaagden, afgewezen wer den 11 candidaten of 9.83 (Voor het normaal examen werd 83 can didaten examen afgenomen, 66 candidaten of 79,52 slaagden, afgewezen werden 17 can didaten of 10,48 DE DROOGTE. Te De Bil-t is thans, naar het K. N. M. I. mededeelt, te beginnen met 18 Mei 1.1. in een tij-dvak van 21 dagen geen nee-rslag gevallen, bebalve tweemaal een hoeveetheiid van 0.1 m.m., waarschijh'lijk ten gevolge van dauw. iSe-dtert het begin der waairmemingen in 1897 isi dit het droogterecord tijdens het warme seizoen. -Dit wordt o-vert-roffen door 2 tijdvakken m October en December nl. 1 van 26 dagen (9 November4 December 1921) en 1 van 25 dagen (16 October—9 November 1920). o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2