Feuilleton-vertelh'ngen Gemengde Berichten Piuimvee-Rubriek VERBETERING DER PRODUCTIE VOOR DE LUCHTVAART IN FRANKRIJK. FRANCO LEERDE DE TACTIEK VAN DE TRANSVAALSCHE BOEREN. BEABANTSCKE BRIEVEN. OP DE OOGEN DER KUIKENS LETTEN. grijpelijk, dat men in breede Vlaamsche kringen waarlijk niet alleen in extremisti- sche de te-genwoordige buitenlandscbe poli- tiek van Belgie als dubfoelzinnig bestempelt. Havas meldt uit Brussel, dat zich een comite heeft gevormd met bet doel een FranschiBelgische Senaatsgroep op te rich- ten. De heer Leon Coenen zou voorzitter iworden. De 84 Belgische Senatoren, die tot de groep zijn toegetreden, zullen zich met hun Fransche collega's in verbinding stellen. Havas meldt uit Parijs: In de subcommissie voor de landsverdedi- ging van de Kamer heeft de minister van luchtvaart, Guy la Ohambre, een uiteenzetting gegeven. De minister heeft medegedeeld, dat de productie van vliegtuigen gedurende de laatste maanden aanmerlijk is versneld. De nieuwe fabrieken zijn bijna alien voltooid, waardoor de productie nog verder zal worden opgevoerd. W-at betreft de verdediging tegen aanv-al- len uit de lucht, is de organisatie van Parijs zoodanig, dat de stad thans veilig is tegen plotselinge overvallen. De kwetsbaarheid van de industrie, welke voor de landsverdediging werkt, is zoo klein mogelijk gehouden door de verschillende productie-centra over het ge- heele land te verspreiden. In het bijzonder is dit het geval voor de luchtvaart. ANTISEMIETISCHE MAATREGELEN IN ITALIe. Havas meldt uit Rome: Italianen, die geboren zijn uit een Joodschen vader en een niet-Joodschen moeder, zullen den familienaam van hun moeder aan kunnen nemen. Verder zullen Italianen, die geen Joden zijn, doch een naam dragen, welke al- gemeen als Joodsch wordt besehouwd, hun naam kunnen wijzigen. Dit decreet is aange- nomen door den ministerraad. Ook is taeslo- ten, dat ieder testament, waarbij wordt foe- paald, dat de erfgenamen den Joodschen gods- dienst moeten belijden, als ongeldig zal worden besehouwd. NIEUWE MUNTEN IN ITALIe. Als uitvloeisel van de autarkische politick heeft de Italiaansche schatkist besloten de foronzen munten van 10 en 55 centimes te ver- vangen door een munt van nieuiwe alhage, samengesteld uit een kleine hoeveelheid brons eri een groote hoeveelheid aluminium. Zooals bekend heeft de Italiaansche schat kist reeds eerder besloten de thans in om- loop zijnde nikkelen muntstukken te vervan- gen door ,,acmonital" munten, bijna geheel bestaande uit aluminium, dat in Italie in groote hoeveelheden wordt gevonden. De nieuwe munten zullen zeer binnenkort in om- loop worden gebracht. Reuter meldt uit Kaapstad: De Zuid-Afrikaansche minister van Defen- sie, Pirow, heeft in een rede voor den natio- nalen bond van Afrikaansch-sprekende stu- denten medegedeeld, dat generaal Franco veel heeft geleerd van de strategic der boeren in den oorlog tegen Engeland. Franco had hem dat verteld tijdens een ontmoeting in Spanje. De Spaansche generalissimus was er bij zijn studie aan de militaire academie door getrof- fen, dat de boeren, doordat zij scherpschutters waren, een groote bewegelijkheid ten toon spreidden en de kunst verstonden den vijand te verrassen, hadden bewezen, dat een aan- zienlijk kleinere en minder goed uitgeruste strijdmacht een sterker en moderner leger kan weerstaan. Ten aanzien van den ,,toekomstigen oor log" zeide Pirow, dat geen enkele militaire autoriteit weet, hoe men de voorste loopgra- venlinie van den vijand moet doorbreken. De man die daarvoor een middel zou ont- dekken, zou de grootste generaal van de volgende eeuw zijn. ARABIEREN ZIJN DEN STRIJD MOEDE. Uit Jeruzalem wordt gemeldt, dat Arabi- sche kringen betrekkelijk met onverschillig- heid kennis hebben genomen van de resolutie van het Hooge Arataische Comite en van de motie der verdedigingspartij waarin de nieu we Britsche politiek resp. wordt veroordeeld en aanvaard. 'Het meerendeel der Arabieren in Palestina is den strijd moede, en overweegt, dat, al heeft het witboek niet al hun nationale eischen ingewilligd, "het de verdienste heeft de Jood- scfae uitbreiding te verhinderen. Aan Joodsche zijde valt bij de gematigden eenzelfde verlangen naar verzoening waar te nemen. Verscheidene vooraanstaande personen Vreven naar een beweging voor een Arabisch- Joodsche samenwerking op grondslag der na tionale politiek, ten voordeele van het land, en met uitsluiting van overwegingen van ras en godsdienst. iProfiteerende van deze gesteldheid treft de regeering toebereidselen voor toepassing der besluiten van het witboek, en de overdracht van sommige bestuursonderdeelen in handen van Palestijnen. Bovendien verbiedt een ver- ordening van den hoogen commissaris het verblijf in Palestina aan den voorzitter van den Hoogen Arabischen Raad en aan den voorzitter van het Hooge Arabische Comite, den groot-moefti van Jeruzalem. In welingeli-chte kringen meent men even- wel, dat de regeering binnenkort den terug- keer van verscheidene vooraanstaande perso nen uit de omgeving van het hooge comite zal toestaan. De aanwijzingen dat Groot Brit- tannie vastbesloten is, het witboek toe te pas- sen, maken levendigen indruk zoowel op Ara bieren als Joden, wier tegenstand uiteindelijk tot mislukking gedoemd schijnt te zijn. Men zal evenwel eenige dagen moeten wachten om met eenige zekerheid den toestand te kunnen beoordeelen. ULvenhout, 1 Juni 1939. Ami co, Misschien stom van me, toegegeven, maar allee, hoe is datte? Als >ge al vijftig jaren mee malkander op- trekt dan kent ge malkaren door en door. Dan kan gin ge- heimke, nog nie lijk 'n speldeprikje zoo klein, meer gedijen tusschen malkaar. Tenminste zdd is 't gesteld op onzen hof. En ik geloof, als 't goed is mot 't zoo zijn. JaswSel, jawee1 er zijn wel geheimen, maarmaar die weten wij ook wel van malkaar. Ik voel, aan den teut van m'n klomp, dat deus teste geheimen", veur sommigten heel erg heimelijk zijn en daarom 'n voorbeel- deke 't Was in d'oorlogsjaren, toen, veural in de stejen, aan van alles gebrek was, dat een van ons dochters trouwde, noujanie heele- gaar mee onzen zin. Of liever gezeed: teugen Trui d'ren goesting. Ik had in dieen aanstaan- den schoonzoon nog wel fiducie; ik mocht 'm geren, had respect veur z'nen vluggen kop en'n klein bietje trotsch was ik toch ook wel op deuzen stadschen tiep, die net zoo vlot mee de Hooge Pieten omsprong, als ik mee de poppen uit 't kaartspul. ,,Ze" hadden nog al veul kwaad van 'm ver teld. Trui had 't veur 'n groot deel geloofd, wantdie „ze" waren respectabele men- schen. In ieder geval waren ,,ze" veul respec- tabler dan m'nen a.s. schoonzeun! Nou, twin- tig jaren later, nou kan 'k oe mee m"n hand op m"n hart iwel verassureeren, dat die „respectable menschen" van toen, smerige las- tereers zijn gebleken. Jaja, de geestelijke ontwapening is nie van verlejen week...! (Ge- lukkig van eenen kant, want ons kind vond 'r geluk Afijn, 't spanneke was getrouwd, kwajen dag veur ons, (volgens Trui 's avonds, had ik dieen dag veur zeker f 15,in m'nen nek laten kijken aan m'nen groentenrwagelIk zeg: de geestelijke ontwapening is nie zoo gloedn-uuw), maar na veertien dagen, amico, gingen Trui en ik naar de groote stad, ons twee kinders bezoeken: den zwartgeverfden schoonzeun en ons dochter. Dat was iets, jonk. Ik wil 't weten: 'k heb drie nachten wakker gelegen. Want zoo groot kunnen de kinders nie worden, of oew zurgen over huilie groeien mee! Trui ook. Die lag 's nachts te keeren en te draaien, natte haarpinnen van d'r rosse veurhoofd te strijkenallee, wat had ik mee m'n goeie wijf te doen! Maarwe zeeen niks teugen malkaar! Gin woord. Ge- heim! En van minuut tot minuut wist ik wat Trui docht en Trui wist, wat ik docht! Maar zwijgen. Sterker: we mokten 't geheim nog grooter. Ik had in 't stalleke 'n groote doos weg- gezet, ge wit, zoo'n groote cartonnen doos, waarin cos-tuums verpakt worden veur d'uit- stoomerij, en die doos pakte ik van dag tot dag voller, mee worsten, meel, ham, tabak, want die wierd ook per dag schaarscher en slechter, enzoovoorts, enzoovoorts! Op 't end kost ik de doos amper dicht -krijgen, maar mee goeien wil en dito touwen komt ge 'n end weg! Ik docht: ik hou die doos nou maar zoo'n bietje achter m'nen rug, best kans, dat Trui in 'r gealtereerdheid over de reis, nieverans erg in krijgt! Waarom? Ja, waarom? Weet ik dat? Ik mocht dieen schoonzeun wel en m'n dochter.vaneigens Maar respectable menschen hadden z66 op hum afgegeven, datafijn! Ik liep nie te koop mee m'n diepste gedachten. Ook nie teugenover Trui. Geheim! Af! Op den Zondagmergen, op 't moment van ons vertrek, zee Trui: „gade gij alvast maar veur, Dre." ,,Welnee, Toeteloeris, ik zal wel sluiten.'' ,,Ik sluit." ,,Ik sluit, verstadn?!" Beljot, amico, die groote doosss! Ik won 't. Trui moest voorop! Eh..., eh..., eh...? Had ze daar mijndoos, offe...... offe Neee, daar stond de mijne, in 't stalleke. Wel verdraaid! Daar liep die goeie, die brave, die trouwe ziel 'n doos te torsen, schuin naast d ren ,buik weggehouwen, 'n doos van mis schien wel tien, vijftien kilo zwaarge meugt 't weten: 'n traan schoot in m'n oogen. We zijn den weg naar Ginneken geloopen, naast malkaar en dieen weg is ruim twintig minuten lank. Ons geheim, tien-tot-twintig kilo zwaar, droegen we Inch tig" opzij, in 'n doos zoo groot, dat ze nie te verbergen was...! Op de Ginnekensche Markt hebben we ge- wocht op den peerdetram (die toen nog ree) en 't wachten hebben we deurgebrocht veur de etalage van den fotograaf daar, doos en perrepluu achter den rug houwend. Als de tram kwam aangehobbeld, langs den bosch- kant mee 'nen draai 't durpsplein op, dan rende Trui, doos veur den buik nou, den tram teugen, kraffelde binnen. Ze rekende erop, dat ik op 't balkonneke zou blijven staan, om m'n pijp leeg te rooken. Wat natuurlijk uit- kiwam! Ik moest m'n doos ook buiten Trui's oogen houwen! Aan de statie gaf 't geheim ook weer veul last, veural mee 't kortjeskoopen; en in 't spoorcoupeke, vaneigens! Maar ik liet Trui maar zooveul meugelijk eerst gaan, anderen hielpen haar wel mee de doos en ik kost dan 'n plekske veur de mijne zoeken, zoo dat gedienstige geesten de geheimen nie bovenop malkaar kosten zetten! Afijn, we hebben 't geheim geheim gehou- wen, tot nou, tot vandaag toe! Daar is nooit een woord over gesproken. Drie dagen, gelukkige plazierige dagen, zijn we ibij ons kinders gewist. En gin van beien hebben we in die dagen ziedatte van de doozen veromgezien. En tochzoo groot waren de kinders nie behuisd in die dagen van woningnood! Of we dus, Trui en ik, onzen schoonzeun onder den indruk van 't geheim hadden gebrocht. Ja, ik zag de doozen wel even op malkaar staan onder zijn boekenkast, maar daar stond 'nen gemakkelijken stoel veur en daarin zat Trui! Ik_ wil oe hiermee verklaren, amico: soms, ja soms hebben we wel 'ns geheimen, maar... die kennen we dan te goed, dan dat er over gesproken mag worden! 'Ochja, wij zijn maar boerenmenschen, motte den-ken. Maar nou 't geval, da'k beter nog iets lan- ger onder me had kunnen houwen. Ge raait 't al, denk 'k? Ja, sjuust, over den kleinen Dre z'n amou- reuze avon-tuur! Eerlijk: ik zag er den ernst nie van in. Want dit is al zoowat z'n vijfde verloving. Vier verlovings en een duel heeft ie er al met eere opzitten! Dat duel leverde-n-ie in Am sterdam, op de lagere school. Hij was toen zeuven jaar. (In 't eerste deel van ,,Compag- nons", in ,,Dre Drie" kunt ge 't weegevecht haarfijn naspeuren, want 't was mee oorzaak van zijn „vertrek" naar de Kostschool Lijk ik zee: ik zie er den ernst nie van in. Waarom groeit 't gewas van den boer zijnen heelen akker gestager, dan 'n plantje in den pot? Omdat er aan dat eene plantje te veul ,,gezurgd" wordt! Te veul geprutst en gefrie- meld. 't Wordt overvoeierd mee z.g. „kamer- mest" en gedragen van 't eene zonnehoekske naar t ander! Fou-t! Nie te veul prutsen aan oew gewas. -Geef 't zijnen rust veural, dan gedijt 't. Lot 't zooveul meugelijk den eigen gank gaan. Daar zijn heel wat foute huwelij-ken aan malkaar gesmeed deur de teugenwerking .van d'ouwers. Ze wiedden, ze prutsen, ze „zurgden" te veul aan 't gewaske van huilie kind en dus... dus groeide 't krom. Droeg 't gin blom. En nou die ouwe Truimui-van-me, die ouwe... boerin zal zoo'n „stadsche fout" gaan maken... Maar zoowijd -ben 'k nog nie. Ik heb 'r dan verteld van die stuip daar in den wilgenblarennest, waarin ik verdoken den zondag te melken zat, als ik daar, heel on- verwacht, op d'hoogte kwam van Dre HI z'n leste avontuur mee 't schoonste troeleke uit de stad". Z'nen zurg, dat 't troeleke gin boe- rinneke, ja zelfs gin dienstmeske, doch slechts 'n aanstaand schooljuffrouwke was, maar dat ie ize toch alvast maar gekust had! Enz. Net zou ik Trui gaan vertellen, wie 't ka- deeke was, -ge wit, wij kennen die familie goed, als Trui zoo zwart begost te kij-ken, dat er veur mij in verder vertellen gin leut meer aan was! ,,En lachte gij daanmee, ouwe zot... ,,Lachen, waarom nie Toeteloeris Zijde oewen eigen tij-d vergeten, da 'k veur jou duelleerde mee den Driek, omdat ie jouw strafregels had gemokt en toen vond, dat ie wel 'ns aan jouw vlechtje mocht trekken? Wittewel, dat gij toen tien jaren was, Truike van Peeren? En i-kke twaalf!" ,,iS-juust daarom", zee ze: „ik weet te goed, hoe vast -dat jonge goed naar malkaar groeit!" Nou brak m'nen klomp. „Hebt ge'r spijt van, na vijftig jaren?" ,,Och, waai weg!" ,,iSpijt van?" ,,Lotmelos!" ,,iSpijt van?" ,,Aauw! 1" ,,-Spijt van?" ,,Neee! Beul! Als 'k vanavond naar bed gaai, zal 'k oe de blaauwe plekken toonen, sloeb-er! Maar vertel me 'ns: wat mot dieen aap nou al gaan vrij-en? Zestien is ie deus maand geworden! En wat kan ie hier later uitrichten, mee zoo'n stadsche schoolnuf?" ,,Mei^cih, -hou op, mee al oew idiote vragen. Dalijk rnokte al ruzie over den doopnaam van den eersten boreling!" Ja, toen voelde ze toch, dat ze wat wijd gong. Even zweeg ze. ,.,Maarzee ze: „ik maak er 'n end aan!" „Gij?" ,Ikke, ja! 'k Zal weten wie die andere is!" ,/Hoeizoo?" ,,'k Gaai 'm na!" „Op de fiets?" „Ontplof!" Zoo liet ik ze in 'n paar tellekes rap vast- loopen, maar 'k docht: 'k had beter deus ge heim geheim kunnen houwen. Enkele dagen later had Trui 't gevonden! Docht ze! Ze schoot den Eeker aan. Lievekes, onnoo- zel. Zoo'n bietje slangevel-achtig, zooals de wijven somtijen kunnen. „Zeg, Eeker," had ze mee 'n onschuldig lachske gevraagd g'ad: ,,hoe hiet toch dat meske van onzen D-rd?" ,,Fien<tje," gaf den Eeker rap ten antwoord. ,,Envand'r-envan Dat had ze zoo zenuwachtig gevraagd mee de houding van 'n kat, die bijna 't veugeltje te grazen heeft, dat den Eeker, die ge weet 't tot tweemaal toe van den Dre had motten beloven zijnen kop te houwen", op z'nen kievief was. „Wablief ,,Hoe hiet dat Fientje van achteren?" „Oh. 's Kijken. Jansen, geloof ik. Of Wil- lemsen, kan ook. Of Pietersen, misschien. Maar 't is zoo'nen doodgewonen naam, da'k 'm eigenlijk vergeten ben!" „Zeg, Eeker, gij zijt zoo'nen goeien jongen, zoo behulpzaam altij, wilde mij nog 'ns hel- pen?" ,,Als 't kan, geren, dat witte!"' ,,Speurt dan 'ns achter den naam en't adres van dat Fientje? Als ge "t me zeggen kunt, krijgt ge 'n lekkerpakske siegretjes!" Dalijk schoot den Eeker den stal in, waar Dre IH doende was. Trui 'm na, op 'r teenen. ,,Dre, ik kan 'n paks-ke siegretjes ver- dienen!" ,,Waarmee ,,Als ik aan oew grootmoeder naam en adres van Fientje verraai!" „Wat kost zoo'in pakske van jouw stink- stokken „Zes spie de tien." „Asteblief, hier hebt ge twaalf spie om oewen kop te houwen! En wittewa, Eeker? Geef heur n^iu maar 'n adres ook, dan hebt ge drie dooskes!" ,,Wat veur 'n adres?" ,,Een in den Belcrumpolder (da's twee uur wijd van Ulvenhout, amico!) ,,dan is ze veer tien dagen onderweuge! Net lang genogt om die kumsten af te leeren!" En den Eeker, amico? Den kwiebus prexbeerde 't om Trui 'n adres aan 't ander end van de weareld op de mouw te spe-lden. Me dunkt: 't manneke mot den klomp van Trui nog voelen...! Want naar zij me vertelde, was 't goed raak! Ja, ze heeft '•t me allegaar prontjes overgebrochtWant Trui kan ook niks voor-d'r-eigen houwen. Maar den achternaam van Fientje geeft ik 'r toch nog nie! Want ze zou in staat zijn om 'nen brand te gaan stiohten in 'n kachel, die al lank dan is! Neee, deus geheim blijft nog efkes geheim! Tenslotte is ie mijnen compagnon en daarin mot ik van mijnen kant ook wat vertrouwen kunnen stellen! Ik weet wat 't bedrijf veur hem is. 'k Gaai 't Zondag 'ns heelegaar mee 'm a-fkuieren...Praten we vaneigens. Al hoeft ie me werendig nooit rapport uit bren- gen van de meskes die ie nog kussen zal. Kent ge 'm...? Anders zoude kunnen weten, da'k door die rapporten nooit henen kwam! Kom, ik schei er af. Veul groeten van Trui, Dre III, den Eeker, en als altij gin horke minder van oewen t. a. v. DRE. MEISJE BIJ HET SPEL VERDRONKEN. Donderdagnamiddag is de 7-jarige M. P. v. d. W. te Maastricht, toen zij met een paar speelgenootjes bij de Maas liep in een snel- stroomend verbindingsbeekje, het z.g. ,,Drifke gevallen en meegesleurd, waardoor zij ter hoogte van de St. Pietersluis in het Maas- toevoerkanaal terecht kwam. Ondanks toegeschoten hulp mocht men er niet in slagen de kleine te redden. Tevergeefs heeft men de levensgeesten bij het meisje nog trachten op te wekken. De gemeentepolitie heeft het lijkj-e naar het ziekenhuis overge- bracht. VORDERING VAN 9>/j MILLIOEN IN VOOR-OORLOGiSCHE MARK-BILJETTEN. Een hier te lande wonende ex--Duitscher vorderde van de Duitsche Rijksbank betaling in goud van ruiim 9 millioen 400 duiizend mark van voor den oorlog (de biljetten dateeren van 1-8981-914door de Reichsbank uitgegeven bankbiljetten, welke biljetten sedert 5 Juli 1925 ingevolge de des.betreffende Duitsche wetgeving krachteloos en waardeloos zijn ver- klaard. De rechtbank te Arnhem, en in hooger be- roep het Amhemsche hof, verklaarden deze a-ctie niet ontvankelijk. De ex-Duitscher stelde daarop -beroep in cassatie in bij den Hoogen Raad. Deze heeft Vrijdag dit cassatieberoep ver- worpen. BIJNA BOSCHBRANI) MIDDEN IN DEN HAAG. Vrijdagochtend bemerkte een Schevening- sche visscher, die op een van de talrijke duin- paden achter de boschjes van Poot te Den (Haag bij het voormalige cafe-restaurant wan- delde, -dat onder de beplantin-g met lage den- nen de dennenaalden, die daar den geheelen grond bedekken, langs het hek lagen te smeu- len. Hij waarschuwde den plantsoenbewaker, die, nadat hij de -brandweer had gewaar- schuwd, -gedurende ongeveer tien minuten met de schop trachtte het vuur te bedwingen. De brandweer was zeer spoedig ter plaatse en kon het vuur weldra .bedwingen. Daar door de aanhoudende droogte van de laatste dagen de naalden en ook de d-ennetjes uiterst brand- baar zijn, liet deze brand zich aanvankelijk ernstig aanzien. Wanneer de brandweer lan- ger was weggebleven, hadden de boschjes en de omringende ibebouwing groot gevaar ge loopen, temeer daar de krachtige wind het vuur ten goede zou zijn gekomen. Thans is de brand bepenkt gebleven tot een geringe oppervlakte dennenaalden. De oorzaak is ver- moedelijk het achteloos wegwerpen van een brande sigaret of lucifer. EERUJKE VINDERS. Dezer dagen vervoegden zich op het hoofd- bureau van politie te Rotterdam twee jonge- lieden, die daar een portefeui'lle deponeerden, welke zij gevonden hadden en waarin een be- drag van /4700 geborgen was. De politie nam de gebruikelijke maatregelen en Donderdag- avond laat werd zij opgebeld door de politie te Woerden, die mededeelde, dat een inwoner van deze plaats, de heer L., in Rotterdam eenige dagen geleden bij een bankinstelling een -bedrag van /4700 had geind. Blijkbaar, had hij zij-n portefeuille in plaats van in zijn binnenzak er naast gestoken, zoodat dit waar- devo'lle voorwerp op straat gegleden is. Zoo kreeg de verliezer het aanzienlijke be drag terug, maar op het hoofdbureau van politie te Rotterdam heeft hij voor de beide jongelui een mooie belooning achtergelaten. OPGEPAST VOOR CONTROLEURS VAN BRANDBLUSOHAPPARATEN. Sedert ongeveer een jaar plegen eenige per sonen garages en andere inrichtingen, waar brandbluschapparaten aanwetzig zijn, te be zoeken, waartoe zij in een auto het land af- reizen. Zij rwerken onder den naam: eerste Nederl-andsche controledienst voor brand- bluschmiddelen, -bij verkorting E.N.C., geves- tigd te Rotterdam en te Duivendrecht. Zij weten den indruk te wekken, dat zij namens de leveranciers van de apparaten komen controleeren. Hun toeleg is de appara ten na een quasi controle, ook a'ls dit geheel overbodig is, opnieuw te vullen, waarvoor na tuurlijk betaald moet worden. Deze door hun behandelde apparaten wor den van min-derwaardige vullingen voorzien. Zoo is meermalen gebleken, dat in plaats van een -behoorlijke zwavelizuu-rpatroon een met zwavelzuur gevuld en door een kurk afgeslo- ten apothekersfleschje in het apparaat aan- wezig was ,dat tetra-apparaten, die gabruikt worden voor het spuiten op onder electrdschen stroom staande installaties -en leidingen, met water gevuld waren, e.d. Bovendien blij-kt de nieuwe vulling niet vorstvrij, zoodat ook om die reden niet meer onder alle omstandig- heden op het apparaat vertrouwd kan worden. De commissaris van politie van de afdeel-ing justitiedienst van het hoofdbureau van politie te Rotterdam waarschuwt het publiek tegen deze praktijken. VOLGENS DE WEERPROFETEN EEN WARME ZOMER OP KOMST. Volgens berekeningen van het weerkundig Instituut te Londen staat ons een heete zomer te wachten, zooals sedert 1935 niet meer het geval geweest is. Men verwacht de grootste hitte in het mid den van Juli en Augustus. KRACHTIGE WERKING VAN DE VESUVIUS. De Vesuvius vertoont op het oogen,blik een hevige werking. -Donderdagnacht was de hemel verlicht door een gloed ui-t den krater. Wolken asch stijgen omhoog en stroomen lava vloeien bergafwaarts. Men gelooft, dat er geen direct gevaar aanwezig is. HET SLEOHTE WEER IN ITALIE HEEFT ERNSTIGE GEVOLGEN. Uit geheel Italie komen berichten over groote schade, welke wordt aangericht door het zeer slechte weer der laatste dagen. Reeds sedert de laatste week van April heeft het in vrijwel het geheele land veel te veel geregend. De maand heeft niet meer dan twee of drie zonriige dagen gehad, terwijl het meest veel te somber, vochtig en koud weer was. -Deze overvloedige regenval was in de eerste weken gunstig voor de landlbouwproducten. Toen echter in de derde week van Mei de tij-d kwam, waarin de tarwe in Italie begin! te ibloeien en waarin dus het stuifmeel behoefte heeft aan droog weer, om zich vrij door de lucht te laten meevoeren, werd de aanhoudende regen reeds schadelijk. Thans zijn enkele dagen van be- slist noodweer gevolgd. Vreeselijke onweers- -buien en geweldige regenval, hagel, stormwin- den en in het gebergte zelfs sneeuw, hebben groote schade aangericht; uit alle provincies komen berichten binnen over rivieren, die bui ten de oevers zij-n getreden, over landerijen die onder water staan. vee, dat verdronken is en menschen die slechts met groote moeite uit hun wegspoelende huiizen kunnen worden ge- red. -Nog erger dan in de vlakte en in de dalen is de toestand in het bergland, waar de zoo gevreesde ramp der aardverschuivingen op verschillende plaatsen optreedt. In meer- dere plaatsen zijn ook boerenhuizen door ver- schuivende aardmassa's vernield. Erg is de toestand in de Romagna, waar vele huizen zijn ingestort, o.-a. ook in de stad Forli. Uitge- strekte graanvelden staan in de provincie on der water, terwijl de gezwollen rivieren enkele bruggen hebben vernield. Ook de aquadu-cten hebben 't zwaar te verantwoorden. -Zoo is de waterleiding van de stad Ravenna vernield, deze zal in allerijl door een voorloopige hulp- waterleiding vervangen moeten worden. Ge durende de-ze werkzaamheden wordt het drink- water aan de bevolking in -klein rantsoen ver- strekt uit de hoeveelheden, die zich in het centrale z.g. waterkasteel bevinden. Ook de waterleiding van de gemeente S-estola in de provincie van Modena is vernield. Onder de ingestorte bruggen is de belangrijks-te brug over de Po bij Mon-carlieri in Piemonte, waar bij ook enkele slachtoffers zijn gevallen. Uit Zuid-Italie komen vooral berichten over stormwinden en h-agelval, terwijl de zee voor al a-an de kust van Sicilie ibuitengewoon woest is -en verschillende visschersschepen aan land werden geworpen. DE GESGHIEDENIS VAN EEN GEROLD HANDTASCHJE. Eenigen tijd geleden werd een winkelende vrouw in een magazijn op het Damrak te Amsterdam haar handtaschje ontstolen. In dat taschje was, behalve geld en de gebrui kelijke voorwerpen welke een vrouw met zich pleegt rond te dragen, een lommerdbriefje en dit briefje was er de oorzaak van dat het taschje hetgeen een unicum in deze soort diefstallen is - werd achterhaald en tegen vier personen, twee vrouwen en twee mannen, proces-verbaal wegens heling kon worden op- gemaakt. Het taschje was namelijk door vele handen gegaan. Degeen, die het oorspronke- lijk had gerold, had het dezer dagen in een ander maga-zijn, in de binnenstad, echter zon- der het geld, achtergelaten. Daar was het door t-wee winkeljuffrouwen gevonden. Inplaats van aangifte te doen van haar vondst, behiel- den zij het taschje en gaven het lommerd briefje dat de eerste dief zoo verstandig was geweest te laten voor wat het was aan haar ooms om het in te wisselen. Toen de mannen bij de bank van leening verschenen, waar men van den diefstal op de hoogte was, werd de politie gewaarschuwd die foeiden mee- nam naar het bureau Warmoesstraat. Het beleeningsbriefje [was overigens afge geven op enkele sieraden van geringe waarde. Ook de nichten werden aangehouden en nadat na huisizoeking taschje met inhoud te voor- schij-n was gekomen, werd de helende familie weer heengezonden. Vragen, desze rubriek betreffen.de, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dir. Te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Er wordt wel eens gelachen om de men schen die uit bepaalde afwijkingen in de oogen al-lerlei kwalen zeggen te kunnen ont- dekken en deze z.g. oogendiagnose is dan ook in den vorm welke de k-wakzalverij er van gemaaJkt heeft waardeloos en gevaarlijk. Ge heel anders wordt -het als de deskundige op grond van bepaalde veranderingen in de oogen zijn diagnose stelt en precies hetzelfde geldt voor de kippen. Eenige jaren geleden ontdekte men dat de beruch-te jonge hennen-verlam- ming vaak gepaard ging met oog-verande- ringen en blindheid en al heel gauw draaide men toen de zaak om en zeide, dat oogziekten op verlamming wezen. Ik he-b er al herhaalde malen op gewezen, dat dit niet juist is, men kan bij oo-gziekten zonder nader onderzoek niet zeggen wat er aan de hand is, al is het waar, dat bij verlamming en chronische coc- cidiosis het aantal oogafwijkingen in verhou- ding hooger is -dan bij andere ziekten. Maar een andere kwestie is: als oogafwijkingen op de een of andere afwijking in het lichaam be- rusten, dan is dat al reden genoeg om derge- lij'ke dieren van een gezond bedrijf uit te sluiten. En dit is een belangrijke zaak. Bij kippen is a-1 gebleken, dat men veel wijzer doet alle dieren met abnormale oogen maar direct op te ruimen, onverschillig wat eigen lijk de oorzaak der oogafwijking is. Bij kui- kens begint dat thans ook meer en meer doorgevoerd te worden. Mijn ervaring daar- omtrent is ook: ruim ze op! Ik -heb een aan tal kui'kens met oogafwijkingen opgefokt. er is niets van terecht gekomen dan s-lechte die ren, waaronder een groot percentage verlam ming. Nu moet men met kuikens voorzichtig zijn. Ik spreek nu van Wit Leghorns. Gedurende de eerste ac'ht weken zijn de oogen van deze kui kens grijs. Pas na dien tijd begint er in de oogen geel of oranje op te treden en al heel gauw werden de oogen d-an bruin. Het proces hangt voor een zeker deel ook af van de voe- ding, net als de kleuring van de beenen en den snarve-1. Met veel groenvoer en gele mais krijgt men vroeger en meer kleuring dan bij voer, dat weinig kleurstoffen bevat. -De pupil kan allerlei afwijkingen gaan ver- toonen, de randen kunnen hoeken of zelfs stervo-rmige punten krijgen. Soms wordt de pupi-l spleetvormig. Een der belangrijkste teeikenen van a-bnormaliteit is het vast raken der pupil, d.w.z. niet meer reageeren op licht en donker. Tenslotte kan de pupil geheel samentrek'ken als een spe-ldeknopje. Het ge heele oog kan daarbij grijswit worden als een oog van een gekookte visch. Na slac-hten van een kip ziet men ook direct of er wat aan de hand was. Bij een normaal oog staat dan de pupil wijd open, -bij een ziek oog blijft de pu pil zoo klein als zij was. Interessant met deze oogenk-westie is een serie proeven die onlangs in Ameri-ka geno men is. Daarbij nam men van een toom kip pen, waaronder verlamming heerschte, een aantal broedeieren en broedde deze uit in twee verschillende machines. De kuikens wer den ook streng gescheiden opgefokt, de eene groep in batterijen, de andere groep gewoon op den grond. De eieren van de batterijkui- kens waren voor het broeden van buiten met chlooroplossing ontsmet. Van de kuikens wer den voortdurend de oogen gecontroleerd om de vier weken en de afwijkingen werden in zes graden verdeeld, vanaf zeer weinig afwij kingen tot heel sterke toe. lOnderstaande ta-bel geeft nu van de ver schillende maanden aan het aantal oogafwij kingen in procenten dat geconstateerd werd. -Batterijkui-kens2e maand 1.9, 3e maand 3.5, 4e maand 5.3, 5e maand 5.7, 6e maand 8.4, 7e maand 13.2, 8e maand 15, 9e maand 16.3, lOe maand 19.4, lie maand 17.6, 12e maand 17.6. -Boerderijkuikens: resp. 0, 0.5, 4.9, 9.3. 13.7, 23, 23, 3-1.7, 34.4, 36.6, 36.6. We zien daaruit, dat het aantal oogafwij kingen bij de boerderijkuikens zeer groot was, maar dat dergelijke afwijkingen ook nog al veelvuldig voorkwamen bij de batterijkuikens. Het bleek ook, dat de kuikens met abnormale oogen over het algemeen veel lichter van ge- wicht waren dan die met normale oogen. Dit zien we uit onderstaande cijfers: -Batterijgezonde hennen 1730 gram, hennen met oogafwijkingen 1609 gram. fBoerderij: gezonde hennen 1751 gram, hen nen met oogafwijkingen 1399 gram. Dat de boerderijkuikens zooveel lichter waren dan de batterijkuikens berust op het bekende feit, dat zelfs een blinde hen in een kooi heel gauw haar voedsel en haar drink- water weet te vinden, maar een losloopend dier heeft natuurlijk al heel gauw last bij het opzoeken van zijn voer als de oogen niet goed zijn. Toen van de hennen met goede oogen, die zich uit de kuikens ontwik'kelden, gebroed werd, bleek onder het nageslacht later weer 26.9 pet. dieren voor te komen met abnormale oogen, maar onder het nageslacht van hen nen met afwijkende oogen bedroeg dit per centage 40.3 pet. Hoe men de zaak dus aanpakt, dieren met abnormale oogen blijven gevaarlijk. Dr. B. J. C. TE HENNEPE (Nadruik verboden.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 6