ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN r' ■- DAGELIJKS IN 5551 Steradent fhofdp'j" akkerM*. LORRIE No. 9921 MAANDAG 5 JUNI 1939 79e Jaargang Verkoop Roeiboot. sen houten Roeiboot, Binnenland Buitenland Feuilleton EERSTE BLAD REINIGT UW DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN NIET OP CUBA OF IN MEXICO TOEGELATEN. TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—, overige lan den /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTTfiN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIBNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. BIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. De Burgemeester-Strandvonder van TER- XETJZEN maakt ibekend, dat op Woensdag 14 Juni 1939, des namiddags 2 y2 uur, te zijnen overstaan publiek zal worden verkocht: liggende nabij de Trambrug van de Scbut- tershofweg aan de stadszijde. De verkooping zal plaats h ebb en ter plaatse waar de boot is gelegen. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den beer Inspecteur van Politie, Politiebureau, Schoolplein 2. Terneuzen, 3 Juni 1939. De Burgemeester-Strandvonder voornoemd P. TELLEGEN. H. M. DE KONINGIN BEZIOHTIGT DE KUSTVERDEDIGINGSWERKEN. H. M. de Koningin heeft Zaterdagmorgen in de vroegte een foezoek gebracht aa,n de verdedigingswerken van de kustartillerie. Om kwart voor achten arriveerde H. M. de Koningin per auto foij de verdedigingswerken nabij Kamperduin. H. M. was vergezeld van Haar dame du palais, mevrouw Tb. N. van LoonEgidius en eenige militaire autoriteiten, o.w. generaal-majoor J. A. G. van Andel en de kapitein-luitenant ter zee C. Hellingman, commandant van de positie IJmuiden. Nabij Kamperduin ibegaf Hare Majesteit zich te voet naar de versterkingen, waarbij zij werd voorgelicht door generaal-majoor van Andel, die waamemend-commandant is van de vesting Holland. Hier bezocht de Vorstin ook eenige loopgraven. Daar het vroeg in den ochtend was en bet toezoek niet tevoren was -aangekondigd, was er geen publiek aanwezig. Van Kamperduin werd via Bergen naar de Franschman, nabij Bergen aan Zee gereden, waar bet kustdetacbement onder leiding van kapitein Kok stond opgesteld. Na de inspectie hier reed H. M. de Koningin naar de Nachte- gaal bij Egmond aan Zee, om daar eveneens de verdedigingswerken in oogenschouw te nemen. Te kwart over negen arriveerde Hare Majesteit bij de verdedigingswerken te Wijk aan Zee. Nadat H. M. de Koningin bij bet Paaschduin de wacbt had geinspecteerd, werd langs de militaire werken gereden, welke door Hare Majesteit met groote belangstelling in oogenschouw werden genomen. Ook de nieuw gebouwde cantine werd bezichtigd. Daar intusschen bekend was geworden, dat de Koningin zich bij de kustverdedigingswer- ken be-vond, had zich aan den voet van het Paaschduin een groote groep belangstellenden verzameld, welke de Vorstin bij Haar vertrek bartelijk toejuicbten. Om tien uur arriveerde Hare Majesteit in de stelling IJmuiden. Zij inspecteerde hier de bij den Strandweg gelegerde troepen van land- en zeemacht, welke langs den weg stonden opgesteld. Te voet maakte H. M. de Koningin vervolgens een rondgang door de verdedigingswerken in de duinen. Van IJmuiden keerde Hare Majesteit per auto naar de residentie terug. WIJZIGING SPELLINGSBESLUITEN BINNENKORT TE VERWACHTEN. Naar wordt geaneld, is binnenkort een wijzi- ging te verwachten van de -Spellingbesluiten 1934 en 1936, welke wrjziging zal gaan in de richting van hetgeen de minister van Onder- wijs, Kunsten en Wetenscbappen heeft aan gekondigd in zijn memorie van antweord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van zijn departement voor het dienstjaar 1938. Bij daze gelegenheid heeft de Minister o.m. verklaard, dat de regels van De Vries en Te winkel inzake geslacht en voornaamwoorde- lijke aanduiding zouden worden hersteld en dat de commissie-Fockema Andrea de vraag zou onderzoeken, in hoeverre wijizigmg van deze regels in de toekomst wenschelijk zou blijken. In de thans aanstaande wijziging der Spel lingbesluiten is het resultaat van dit onderzoek belichaamd. Naar ter oore komt, zullen de regels 5 en 6 van bet besluit van 1934 door nieuwe voorschriften worden vervaugen. (Regel 5 betreft den naamvalsuitgang-n bij lidwoorden, voornaamwoorden, bijvoegelijke naamwoorden of daarmede gelijkstaande ver- buigbare woorden: regel 6 betreft de voor- naamwoordelijke aanduiding van zelfstandig- heden). Het is nog niet bekend, of de Regeering na afkondiging van het Koninklijk besluit er toe zal overgaan de nieuwe schrijfwijze in de van haar uitgaande stukken te bezigen, dan wel de totstandkoming van de aangekondigde wet op de schrijfwijze der Nederlandsche taal zal afwachten. In ieder geval zal het besluit op de examens van dezen zomer niet van toepassing zijn. DE KWESTIE OSS. Ofschoon aanvan-kelijk te verwachten was geweest, dat de Tweede Kamer haar openbare vergaderingen op 6 Juni zou hervatten, scbijnt thans, volgens de N. R. Crt., wel vast te staan, dat dit eerst op 13 Juni zal geschieden. Naar ons ter oore komt, mag men de kans groot .achten, dat nog voor dien datum de commissie uit de Tiveede Kamer, belast met de vooribereiding van de bebandeling der mini-sterieele nota in de kwestie Oss, met haar rapport gereed zal zijn en dat dan tot publi- catie hiervan zal kunnen worden overgegaan. Loopt dit zoo, dan zou de Kamer zeer zeker nog voor het aanbreken van haar zomerreces gelegenheid hebben, voor een openbare behan- deling van de nota Goseling aan de band van bet rapport van de commissie, bijeen te komen. In dit verband hoorden we nog verluiden, dat in parlementaire kringen, ook onder leden van de rechterzijde, in den laatsten tijd de op- vatting veld gewonnen zou hebben, dat het ten-zij de minister van justitie alsnog nadere door bovenbedoelde commissie wenschelijk ge- achte ophelderingen zou willen verschaffen nu toch het beste zal zijn tot de instelling van een parlementaire enquete te besluiten. j A.V.R.O.'S NAAI- EN KNIPCURSUS VOND GEEN DOORGANG. Op last van de radiocontrole-commissie - heeft, volgens „De Telegraaf", de naai- en knipcursus, welken, zooals gebruikelijk, mevr. Ida de DeeuwVan Rees ook Donderdagmid- dag voor de A.V.R.O.-microfoon zou bouden, geen doorgang gevonden, omdat, naar bet oor- deel der commissie, bij de aankondiging bier- van de grenzen, zooals de minister van Bin- nenlandsche Zaken voor de uitzendingen heeft getrokken, waren overschreden. Door het aankondigen van „Een A.V.R.O.- patroon voor een -zomertoilet" en van „Een A.V.R.O.-japon" e.d. is de omroep op een ter- rein gekomen, waar hij, naar bet oordeel van den minister, zooals het verleden jaar is om- schreven, geen primaire taak heeft. De radio- omroep behoort zich van bepaalde activiteit op nevengebieden te onthouden en behoort daar- bij oak ter zake van reclame -zekere beperkin- gen in acht te nemen. De propaganda voor de microfoon behoort zich te bepalen tot zuiver zakelijke bedrijfsmededeelingen en aankondi- gingen. Blijkbaar is nu ook ten aanzien van den naai- en knipcursus de consequentie lijn d-oor- getrokken overeenkomstig de regeling, welke de minister heeft getrokken het vorige jaar j naar aanleiding van de actie van de zijde der amusementsbedrijven. WAT IS „HAMSTEREN"? Blijkens het Voorloopig Verslag op de acht oorlogswetten kond.en eenige leden in de Re geering niet dat vertrouwen .stellen, dat zou zijn vereischt om het mogeUjk te maken haar, door steun aan dit wetsontwerp en aan senile andere ontwerpen, die nagenoeg onbeperkte door ben als dic'tatoriaal gekenschetste macht over bet economische -leven in Neder- land te gtven, welke de ontworpen bspalin- gen, indien tot wet verheven, haar zou len verzekeren. Sommige leden verklaarden het ontwerf) medewerking verdedigjngsvoo.rbereiding 1939 belangrijlter te achten dan de overige ontwer pen. Deze leden waren van oordeel, dat toe- passing van de ontworpen bepalingen een wei zeer zwaren last op de importeurs zal leg°"en. De regeering verwacht, naar deze leden meenden te v/eten, door vrijwillige deelneiming van de importeurs-inschrijving voor den opslag van 150.000 ton voedergranen te bewerkste? ligen. Indien de destoetreffende berichten juist mochten zijn, dan acbtten deze leden de boe- i/eelneid van 150.000 ton wel zeer groot en duchtten zij, dat de opslag er van geheel vrij- willig niet zou kunnen worden bereikt. En wat betreft de vergoeding welke, naar hun ter oore was gekomen, de Regeering voornemens schijnt, voor den opslag- van den voorraad te geven, stelden deze leden de vraag, op welke wijze bet daarvoor benoo- digde bedrag zal worden verkregen. Deze leden bepleitten, dat de regeering een soepele en gemakkelijke regeling zou invoeren, wat betreft kosten en financiering opdat de importeurs aan de hun gestelde verwachtingen zouden kunnen ibeantwoorden. Eenige leden betreurden, dat de regeering het amendement-Kortenhorst c.s. niet bad overgenomen, omdat alsdan huns insziens groo tere rechtszekerheid ten opzichte van de uit- keering van schadevergoeding zou zijn ver kregen en onpartijdigheid bij het beoordeelen van destoetreffende aanvragen in sterkere mate, dan thans bet geval is, zou zijn °-e- waarborgd. Nopens de distributiewet-1939 waren vele leden van oordeel, dat de distributiediensten, niet onder den burgemeester behoorden te komen, doch onder de colleges van B. en W. Andere leden hadden groot bezwaar tegen centralisatie van bet distrilbutie-apparaat in het algemeen, zooals die hun inziens in dit wetsontwerp wordt beoogd. In verband met de instemming, van regee- ringswege betoond met het inslaan van voor- raden, ten einde bij moibilisatie en oorlogs- gevaar altbans voorloopig van het bezit van levensmiddelen te zijn verzekerd, werd de vraag gesteld, wat precies moet worden ver- staan onder ,,hamsteren". Door CHARLES GARVTCE. 65) Vervolg. Lady Farnbam, die altijd impulsief dingen deed, ging dadelijlk zitten en schreef de invi- tatie en op Guy's verzoek schreef zij ook aan Greta, om haar te vragen, zich (bij het gezel- scbap te voegen. ,,Zeg niets hierover tegen juffrouw ..Latimer!" ,,Ik wil haar een verrassing bezorgen, Guy, ik heb scbik in dat meisje. Waarom, vraag ik mezelf af? Wonderlijik, he „Wtonderlijk", antwoordde hij spottend. De menscben hebben meestal een hekel aan haar." Op dat oogenbbk kwam Diana binnen. Zij bad het extra halve uur niet besteed om te rusten, maar om zich aan te kleeden. Ze kwam de kamer binnen als een godin. Haar kwijnen- de oogen straalden van macht en triomph, maar werden onwillekeurjg weer koud van minachting als ze naar Lorrie keken. ..Beter laat dan nooit", zei Lady Farnham, terwijl ze haar kuste. ,,Je ziet er goed uit, maar je ziet er altijd goed uit, nietwaar Guy?" „Ja, o ja", stemde hij met neergeslagen oogen toe. „0, ik voel me uitstekend"', zei Diana met een minachtend lachje. „Ik ben niet gescbik-t voor de rol van teere en foelangwekkende haifzieke. Je ziet er moe uit, Lorrie", voegde ze er in denzelfden adem bij met die' brutale hartelijkheid, die men alleen bij een vrouw van haar temperament vindt. Lady Farnham 'keek nogal verbaasd en wachtte op het antwoord, maar Lorrie die een paar maanden geleden haar uitstekend \yy/a* ."A - In busies van 50 ep 90 cf. b11 apothekers en drogisten \iUC IKI zou hebben te woord gestaan, gbmlacbte nu slechts. Toen was er wat drukte in de gang, zoo als men gewoonlijk hoort,wanneer er een deftige gast komt en lord Latcham werd aangekondigd. Sinds zij lady Farnham had hooren zeggen, dat hij zou komen, had Lorrie haar hart ge- pantserd tegen den berekenenden ouden man, die de voornaamste oorzaak was geweest, dat zij en Guy gescheiden werden en ze werd spierwit, toen ze zijn naam hoorde noemen. Even staarde ze in het vuur, toen sloeg ze haar oogen op en ze voelde een steek in haar hart. Ze haatte den ouden man en ze wilde hem haten, maar toen hij de kamer doorliep, leunend op zijn stok, leek hij zoo in gezicht en manieren op Guy, dat het bloed naar haar wangen golfde. Ook zijn stem, zoo helder en duidelijk, was een echo van de stem, die zij lietfhad. Het herinnerde haar, in haar stille hoekje aan dien avond in het laantje, toen Guy haar woorden van liefde had toegevoegd. Lang- zaam kwamen de tranen in haar oogen, maar ze drong ze terug en, zooals Guy zou hebben gezegd, zette ze haar beste -beentje voor. De graaf werd aan lady Collop voorgesteld, die een diepe buiging voor hem maakte met veel ontzag, alsof hij een prins van konink- lijken bloede was. Lady Farnham noemde Lorrie s naam, maar de oude heer scheen deze te ontgaan. Hij boog en even later gin- gen ze allemaal aan tafel. Gedurende het diner kon Lorrie haar oogen niet van den ouden man afhouden. Guy zat tegenover haar, en een of tweemaal rustte haar blik op zijn knap gelaat; maar van- avond scheen, zonderling genoeg, speeiaal de vader .haar te interesseeren, de statige, zeer beschaafde patricier. Hij fascineerde haar, die oude man, die om zijn kasteel te redden zijn zoon dwong om een rijke erfgename te trouwen en die haar hart had gebroken. De dames gingen naar het salon en Lorrie sloop weer naar haar hoekje. Zij hoorde niet® van het praten der andere dames, zij herin nerde zich ternauwernood, waar zij was; de stem van den ouden man klonk na in haar ooren; zij kon hem niet uit haar gedachten verdringen. Heel spoedig kwamen ze weer binnen; de graaf leunde op Guy's arm. De dames maak- ten veel werk van,.hem en lady Farnham duwde een stoel vlak bij het vuur. De stoel stond dicht bij Lorrie en toen de oude man er in ging zitten, keek hij haar aan. „Ik zal de warmte van het vuur tegenhou- den, kindlief", zei hij. -Het was de eerste maal, dat hij met haar sprak en Lorrie Lorrie, de brutale kwa- jongen! moest werkelijk even wachten voor ze haar stem voldoende in bedwang had om te kunnen zeggen: ,.Ik hen niet koud, mylord." Lorrie's stem was een van de grootste wapenen, waarmede de hemel haar had be- deeld en toen de heldere, muzikale stem in zijn ooren klonk, keek de graaf haar wat op- lettender aan. ,,Ik geloof niet, dat ik al eerder het genoe- gen had u te ontmoeten, juffrouw en hij aarzelde. „Neen," zei Lorrie. ,,Ik hab u nog nooit gesproken, mylord." ..Bent u een vriendin van lady Farnham?" ,,Ik hen een achternichtje van lady Collop - haar gezelschapsjuffrouw," antwoordde ze. Hij keek naar lady Collop en er was groote belangstelling in zijn oogen, toen hij ze weer naar het lieve gezicMje wendde. „Vergeef mij mijn nieuwsgierigheid," zed hij op den toon van een man van de oude school de school van beleefdheid welke beleefdheid in onze generatie verloren schijnt te zijn gegaan „maar ik hen een oud man, die slechts zelden verschijnt zelfs in het niet al te ruime wereldje om me heen." ■>'En ik hen nog nooit in de een of andere wereld geweest," zei Dolores. Hij glimlachte en knikte. ,,Ik zou ook vanavond niet gekomen zijn, HONING LEOPOLD NOODIGT HET BRITSCHE KONINHLIJKE PAAR LIT. Reuter meldt uit Londen, dat koning Leo pold den koning en de koningin van Enge- land heeft uitgenoodigd, in den herfst een be- zoek aan Belgie te hrengen, ter beantwoor- ding van het bezoek, dat de koning der Bel- gen aan Londen heeft gebracht. Als tijdstip voor het bezoek is voorgesteld 24 tot 28 Oc tober. De uitnoodiging is naar Canada door- gezonden. DUITSCHE SPION IN BELGIe GEARRESTEERD. Te Meirelbeike is een 52jarige Duitscher, afkomstig uit Romburg in Duitschland, maar verblijf houdende te Gent, gearresteerd, ver- dachtvan spionnage te Gent en in de om- geving. De verdachte heeft voor den rechter van instructie bekend, dat hij in dienst van een vreemde mogendheid stond voor de leve ring van helangrijke documenten en inlichtin gen. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. GEEN DUITSCHE FXIFORM EN IN NEW YORK TOEGELATEN. 'Het Congres van den staat New York heeft een wet aangenomen, waarin wordt verboden in dien staat uniformen te dragen, die lijken -op tauitenlandsche uniformen. De vaders van deze wet hebben het duide lijk gemaakt, dat dit verbod vooral bedoeld is tegen den Duitsch-Amerikaanschen Bond. Het belet den leden van dien Bond zich te kleeden in de uniform der S. S. Op overtre- ding staat 1000 dollar boete of een jaar ge- vangenisstraf. De eenige uitzonderingen die zijn toege- staan gelden voor personen van land- of zee macht en politie, leerlingen aan erkende scho- len en tooneelspelers. De president van Cuba, Lareda Bru, heeft een decreet onderteekend, waarbij aan het stoomschip „St. Louis" van de Hamburg Amerika-lijn order gegeven wordt, Cuba met de zich aan boord bevindende 925 Duitsche Joden, die toestemming hebben gevraagd, om aan land te gaan, te verlaten. De kapitein van de „St. Louis" heeft den president een brief gezonden, waarin hij zegt, niet de verantwoordelijkheid te zullen aan- vaarden voor hetgeen mocht gebeuren, indien de teleurgestelde vlucbtelingen gedwongen zouden worden naar Duitschland terug te keeren. Twaalf Cubaansche consuls in Midden- Europa zijn tijdelijk uit hun ambt ontzet, in afwachting van een onderzoek naar de rede- nen, waarom zij geen overleg hebben ge- pleegd met hun departement van buitenland- sche zaken, alvorens visa te verleenen aan de Joodsche vluehtelingen, die zich aan boord van de ,,St. Louis" bevinden en geen toestem ming krijgen, op Cuba aan land te gaan. De Mexicaansche minister van binnenland- sche zaken heeft aan de autoriteiten te Vera cruz instructies gegeven om de 104 Joodsche immigranten, die uit Havana gearriveerd zijn, niet in Mexico toe te laten. HALIFAX NAAR MOSKOU? In sommige Engelsche kringen begint men zich, schrijft de N. R. Crt., bewust t^worden, dat de onderhandelingen met Rusland nu lang- zaam aan al eenige maanden duren en dat zij nog wel -zoolang kunnen duren voordat men resultaat bereikt, indien men blij-ft voortgaan den gewonen diplomati-eken weg te b-ewande- len. Vandaar dat er stemmen op gaan, dat Halifax nu maar eens de reis naar Moskou maar bet genoegen om mijn zoon te ontmoe ten was een te groote bekoring voor mij. Kent u hem?" en hij keek door de kamer naar Guy, die bij Diana stond, maar de twee anderen nauwlettend opnam. ,,Ja", zei Lorrie, foijna onhoorbaar, met een hart vol pijn. ,,Ja! gelukkig is de man, die een goeden zoon heeft", zoo luidt een Spaansche zegs- wijze, en ik ben gelukkig. Vergeef een oude man maar, dat hij vervelend is", voegde hij er bij, ,,maar de man in het tooneelstuk zegt: „Hij is de eenige zoon, dien ik gekregen heb." Lorrie boog haar hoofd en glimlachte tegen hem. Toen trok ze zich weer in haar hoekje terug. Diana zat voor de piano en begon te zingen. Guy stond niet bij haar om de blaad- jes om te slaan, zooals zijn plicht was, maar hij liep de kamer door. Den heelen avond had hij reeds op spelden gezeten en had hij zijn vader en Lorrie gadegeslagen met onuitspre- kelijken angst. ,JHa Guy," zei de oude man, ,,goed dat je daar bent. Je bent zoo gelukkig om de vriendschap van deze jongedame te bezitten. Wil je haar niet even aan mij voorstellen?" -Lorrie schrok en hield haar adem in. Guy -beet op zijn lip; het oogenblik dat hij ge- vreesd had, was gekomen. ,,Deze jonge dame, vader begon hij, toen lady Farnham naar hen toekwam. ,,Zing je, kindlief? Ja, ik ben er zeker van!" Lorrie, die maar al te blij was om te kun nen ontsnappen, om het onvermijdelijke uit te stellen, stond onmiddellijk op. Zij beefde, maar ze vocht tegen haar zenuwachtigheid. Ze sloeg een paar accoorden aan en zong: Robin Adair". .Wat een mooie stem!" zei de graaf, ter- wijl hij met zijn blanke vingers de maat tikte op zijn stok. „Is er iets mooiers dan die oude balladen Ik geloof het niet! Dat is een aar- dig, lief meisje, Guy. In mijn tijd zou -het grootste deel van de jongelui met elkaar over- hoop hebben gelegen om haar; zij zou de is een ellendige pijn en kan Uw heelen dag vergallen. Een "AKKERTJE" verdrijft ze binnen een kwartier geheel. moet aanvaarden om daar in direct contact spijkers met koppen -te slaan. Of het zoover komen zal, is natuurlijk nog lang niet zeker, maar de gedachte alleen reeds zal den Russeii wel het noodige leedvermaak bezorgen. Ook gaat men in Londen beseffen, dat de Russen geen haast toonen en dat bet voor loopig niet te verwachten is, dat zij zich van hun standpunt zullen laten afdringen. Tegen over deze Russische vastberadenheid is in Lon den twijfel merkbaar. Verschillende stemmen laten doorschemeren, dat men misschien den Russen ook nog wel verder tegemoet zou kun nen komen. Daarmede is dan de kwestie der Baltiscbe staten bedoeld. Of dat veel helpen zal is een vraag, waar men voorloopig nog sceptisch tegenover moet staan. Het ziet er naar uit, dat de Russen nog wel het een en ander achter de hand zullen hebben. Ware dat niet zoo, dan zou het voor Molotow niet noodig- geweest zijn om op zoo stelligen toon te verklaren, dat Rusland voor de anderen de kastanjes niet uit het vuur wil halen, mits- gaders de bestrij-ding van agressie op een enkele plaats te hekelen. Noch aan het een, noch aan het ander zouden Engelsch-Fransche garanties voor de Baltische landen iets ver- anderen. Dit kan het vermoeden versterken, dat deze wensehen nog slechts een van de pro- grammapunten zijn. De Engelschen meenen, dat van de drie voorwaarden, welke Molotow gesteld heeft, er reeds 2 in de Engelsch-lFranscbe voorwaar den in vervulling zijn gegaan. De Russen zul len daar vermoedelijk een heel ander denk- beeld over hebben. De eerste Russische voor- waarde, aldus de Times, was, dat het verdrag- u-itsluitend defensief was; de tweede, dat de staten van Midden- en Zuid-Oost-Europa, be- nevens alle grensstaten van Rusland, gegaran- deerd zouden worden; de derde, dat er een concrete overeenkomst zou zijn over de wegen en middelen van samenwerking. Nu meenen de Engelschen, dat alleen de tweede voor- waarde slechts -voor de helft voldaan is, de beide andere echter ten voile. Over de mate, waarin aan de tweede voorwaarde voldaan is, zullen Engelschen en Russen het wel eens zijn.' Maar wie Molotow's rede raadpleegt, kan nog niet gelooven, dat de Russen meenen op het eerste en derde punt voldoening te hebben ontvangen. Immers tot bet eerste punt zou ook kunnen behooren een defensie tegen iederen aanval, waar ook gepleegd, en men zou zich kunnen denken, dat indien de Russen hieraan vasthouden. -zij van meening zijn, dat het uitsluitend defiensieve karakter onvoldoen- de tot uiting komt. Evenzoo zijn de Russen niet voldaan ten aanzien van het derde punt en vragen zij naar de beteekenis van de ver- wijzing naar het Volkembondspact. Daarom zou het ons niet verbazen, dat men in Mos kou het gevoelen heeft, dat nog geen enkel punt voldoende is opgehelderd en dat men daar zal verklaren, dat indien Engeland de Baltische landen garandeert, alleen het twee de punt bevredigend is opgelost. Dan kan men weer nieuw uitstel verwachten. Intusschen doet zich ten -aanzien van de Baltische staten een complicatie voor, welke bijzonder interessant is. De Russen zouden willen, dat iedere veranderin-g daar voldoende voor Engela-nd zou zijn om de wapens op te nemen en dat dit niet afbankelijk werd ge- st-er van den avond zijn geweest. Wie is ze? Arm jong ding! Pas haar vader verloren! Arm kind, arm kind!" ,,Ze heeft nog meer verdriet gehad," zei Guy zaoht, terwijl hij de vraag van zijn vader negeerde. „iZoo! Wat dan?" en de graaf keerde zich in zijn stoel om en keek naar de piano. „(Ze is heel sleoht behandeld door een jon- gen man, zei Guy, die strak in het vuur staarde. "'Hoe is het mogelijk," verontwaardigde zich de graaf. „Ja. Hij won haar hart en zette haar aan den kant voor een meisje, dat geld had." ,-Wat een schavuit," riep de graaf. "Ja," zei Guy. ,,Het was noodzakelijk, dat hij geld trouwde en hij offerde haar op. ,'Hij was niet alleen een schavuit, maar ook een idioot," zei de graaf minachtend. Alleen een idioot zou zoo'n meisje opgeven, al kon je er alle goudmijnen van Peru voor krijgen, he Guy?" ,,-Ik ben het met u eens," zei Guy, en zelfs zijn lippen waren wit. ,,Hij was een idioot! De grootste stommeling van de wereld!" „Arm kind!" zei de graaf medelijdend. „Wat moet ze een verdriet hebben gehad. Maar ze zal wel spoedig troost vinden, Guy, let op mijn woorden. In een seizoen heeft ze minstens een half dozijn goede mannen aan haar voeten. Wie is die lady Collop? Ik vraag me af of lady Farnham haar dit voor- jaar zou willen chaperonneeren! Ik weet niet waarom Guy, maar het kind interesseert me buitengewoon. Je zult het wel niet be- grijpen en me hartelijk uitlachen." „Ik begrijp u uitstekend," zei Guy grim- mig, ,,en ik had nooit minder lust om te iachen, dan op het oogenblik." Vraag haar of ze nog wat wil zingen," zei de graaf, ,,en als ze niet wil wacht even!" xo-ij nam zijn stok, stond op en liep de kamer door naar de -piano. (Wordt vervolgd.) O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1