Landbouwberichten REDE Japan wordt geblokkeerd, ziet zich den weg naar Amerika versperd, terwijl Japan de aan- valler is en de Amerikaansche belangen in China, naast die van Engeland en Frankrijk, evenals van andere landen, sterk bedreigd worden. De Amerikaansche Neutraliteitswet geldt overiigens nog niet eens voor Japan en China, omdat Japan China formeel nog altijd niet den oorlog heeft verklaard; er is slechts sprake van een ,,strafexpeditie". Het lijdt wel geen twijfel, of ook voor Japan zelf geldt deze qualificatie thans dubbel en dwars. De vol- kenrechtelijke positie in het Verre Oosten is tenslotte onzuiver en onduidelijk. Formeel kan Japan aan de internationale scheepvaart op China geen enkele beperking opleggen. Het heeft dit bij het 'begin van het gewapend conflict weliswaar beproefd door het aanhou- den van buitenlandsche schepen, maar liet het bij enkele sporadische pogingen, tut vrees voor ongewenschte complicaties. Het vreesde o.a. voor afkondiging van een blokkade, die Japan den aanvoer van ertsen en petroleum zou onthouden. Sedert begin der vorige week hernieuwt Japan zijn pogingen, zich bellige- rentrechten aan te matigen; het heeft zoo- wel Engelsche en Fransche als Duitsche sche pen aangehouden. Amerikaansche schepen zijn tot dusver, uit begrijpelij'ke overwegingen, ongemoeid gebleven. Engeland, Frankrijk en Duitschland hebben te Tokio officieel tegen het gedrag der Japansche oorlogsischepen ge- protesteerd. Voor de Japanners beginnen de gevolgen van hun halfslachtige positie blijk- baar hoe langer hoe meer te nijpen. Zullen zij den moed hebben om door te tasten? Of- schoon zij door de feitelijke blokkade van de Chineesche kust China sterk belemmeren in den aanvoer van wapens en oorlogsmateriaal, zoo waren zij tot dusver niet bij machte het hermetisch van de buitenwereld af te sluiten. Cordell Hulls voorstellen tot amendeering van de Neutraliteitswet, komen hierop neer, dat Amerika het risico, tegen zijn uitdruk- kelijken wil in een gewapend conflict tusschen vreemde mogendheden te worden betrokken, feitelijk geheel uitsluit. Washington zou, worden deze voorstellen door de wetgevende instanties aanvaard, het beginsel van de vrije zee, een van de Veertien Punten van Wil son, ten voile prijsgeven. Hull wenscht in de toekomst geen onderscheid meer te maken tusschen wapens en oorlogsmunitie en ander oorlogsmaterieel, die in oorlogstijd bellige- renten van Amerika kunnen betrekken, mits zij ze met eigen schepen komen halen en contant betalen, en andere goederen die belligerenten noodig hebben. Hull wil derhalve Amerikaansche koopvaardijschepen verbieden, ongeacht den aard van hun ladingen, oor- logszones ,binnen te varen, eveneens Ameri kaansche burgers verbieden, in deze zdnes te reizen. Ook zou alvorens Amerikanen goede ren aan oorlogvoerenden leveren, het eigen- domsrecht moeten worden overgedragen aan den buitenlandschen kooper, noch zouden lee- ningen of credieten aan oorlogvoerenden mo- gen worden toegestaan, evenmin gelden voor hen mogen worden bijeengebracht. Hull komt met deze voorstellen ten voile tegemoet aan de isolationisten, die het gevaar dat Amerika in conflicten in Europa wordt betrokken, doeltreffend wensehen af te dam- men. Amerika zou zich zoodoende geheel op zichzelf concentreeren: het heeft geen greintje van zijn handelsbelangen prijs, het handhaaft den uitvoer op het hoogst-mogelijke peil zon- der dat het credieten geeft, die later oninvor- derbaar blijken, terwijl het elk risico, zich gewapenderhand in buitenlandsche oorlogen te rnengen, bij voorbaat uitsluit. Hull is dus bereid een groote concessie aan de isolationis ten te doen, klaarblijkelijk om redenen van zuiver binnenlandsche politiek. Zuiver per- soonlijk is hij van meening, dat ,,er geen ramp- zaliger illusie is", zooals hij in een rede te Chicago verklaarde, ,,dan de opvatting, dat een politiek van nationaal isolement, de groote binnenlandsche problemen van de Vereenigde Staten zou oplossen". Juist het tegenover- gestelde was volgens hem waar. Hull schijnt zich met zijn concessie aan isolationisten te kunnen verzoenen in de vaste overtuiging, dat in een voorkomend geval de groote democra- tische landen, Engeland en Frankrijk, prac- tisch van de Neutraliteitswet zouden profi teered wegens de redenen, hierboven uiteen- gezet. Roosevelt en Hull hebben in de laatste maanden meer dan eens duidelijk te verstaan gegeven, dat hun hart geheel aan de zijde van Engeland en Frankrijk is bij de pogingen tot het stuiten van de tendenzen van geweld en overheersching. Het staat nog volstrekt niet vast, dat Senaat en Representantenhuis zich met Hulls voorstellen zullen vereenigen. Mocht dit het geval blijken, dan is het nog altijd de vraag, of de in vredestijd met koele bereke- ning geformuleerde Amerikaansche Neutrali- teitswetgeving bestand zal blijken tegen on- voorziene omstandigheden, die zich in een oorlog voordoen. De verschillende deelen der wereld zijn thans veel nauwer met elkaar ver- bonden, reageeren veel sneller op elkaar dan in 1914. Roosevelt en Hull hebben van dit besef meer dan eens getuigenis afgelegd; zij trachten hun volk dit besef ook bij te brengen. De ontwikkeling van zaken in het Verre Oos ten zou Amerika wel eens spoediger dan het wenscht kunnen dwingen, de consequenties te trekken uit dit stellig nog steeds groeiende besef. DE BESTRIJDING VAN DEN COLORADOKEVER. Welke maatregelen er in ons land zijn genomem. In verband met de in ons land genomen maatregelen, ter bestrijding van de Colorado- kever, kan, schrijft de N. R. Crt., het vol- gende worden medegedeeld. Deze bestrijding moet in de eerste plaats geschieden door maatregelen, waardoor wordt voorkomen, dat het insect zich in ons land vestigt. Dit geschiedt door: 1. De bespuiting van alle aardappelvelden in het als verdacht te beschouwen gebied met loodarsenaat, waardoor daarin voorkomende kevers of larven worden vergiftigd. 2. Nauwkeurige controle op de plaatsen, waar het insect het vorige jaar is opgetreden, om de zekerheid te hebben, dat het daar vol- ledig is uitgeroeid. 3. Zeer uitgebreide voorlichting, inzake het uiterlijk van den kever en van de larven, opdat deze onmiddellijk worden opgemerkt, als zij ergens aanwezig blijken te zijn en opdat zij aldaar kunnen worden uitgeroeid. Daar- aan wordt propaganda voor het nauwlettend toezien op alle aardappelvelden verbonden. Wat de 'bespuiting .van de aardappelvelden betreft, daarover zijn in alle gewesten van het daarvoor in aanmerking komende deel van ons land, dat is het gedeelte ten Zuiden van den Rijn, de Lek, de Nieuwe Maas en den Nieuwen Waterweg, op initiatief van de bur- gemeesters, bijeenkomsten gehouden met de land- en tuinbouworganisaties, waarop door de ambtenaren van den plantenziektenkundi- gen dienst voorlichting is gegeven inzake de organisatie en de uitvoering dezer bespui- tingen. In zeer vele gemeenten zijn, in het bijzon- der voor de bespuiting van de kleine percee- len, spuitorganisaties opgericht, welke dit werk voor de verbouwers zullen uitvoeren. Van rijkswege zijn voor deze organisaties een aantal sproeimachines beschikbaar ge- steld. Bij de grobtere verbouwers is voor de aanschaffing van sproeimachines voor eigen bedrijf propaganda gemaakt, voorzoover die verbouwers niet reeds over machines be- schikten. In een deel van het gebied werd bespuiting ter bestrijding van de aardappelziekte, reeds regelmatig toegepast en aan het combineeren van de coloradokeverbestrijding met die van de aardappelziekte, wat ook voor de andere deelen van ons land van groot nut kan zijn, zal ook verder de noodige aandacht worden gewijd. De voorbereiding voor ,de bespuiting van alle aardappelvelden is reeds ver gevorderd. Op de goede uitvoering zal toezicht worden uitgeoefend door de ambtenaren van den plantenziektenkundigen dienst, die hierbij nog de beschikking zullen krijgen over een 80 con- troleurs, die voor deze controle gedurende eenige maanden werkzaam zullen worden ge- steld. Verder zullen in een aantal gemeenten nog controleurs voor dit werk worden aangewe- zen; voorts zal naar samenwerking met de gemeente- en rijkspolitie en met de Konink- lij-ke njarechaussee worden gestreefd. Indien er verdenking bestaat, dat de be spuiting niet of op onvoldoende wijze is uit- gevoerd, zal een aantal aardappelbladeren op het betrokken veld worden verzameld en zal dit scheikundig op de aanwezigheid van ar- senicum worden onderzocht. Indien onvoldoende uitvoering wordt vast- gesteld, zal de bespuiting op last van den burgemeester en op ikosten van den overtre- der worden uitgevoerd. (Het voor deze noodig geachte bespuitingen noodige loodarsenaat wordt dit jaar van rijks wege kosteloos ter beschikking van de ver bouwers gesteld. Met de distribute daarvan is reeds een aanvang gemaakt. De controle op de plaatsen, waar het in sect het vorige jaar is opgetreden, wordt ge heel van rijkswege uitgevoerd. Om deze plaat sen zijn aardappelplanten uitgezet, die gedu rende 2V2 maand dagelijks op de aanwezigheid van den kever worden gecontroleerd. Op alle plaatsen, waar de colorado-kever dit jaar zal blijken voor te komen, zal de uitroeiing van rijkswege ter hand worden genomen. ■Een volledige uitroeiing kan echter alleen worden venkregen, als alle verbouwers nauw- keurig op hun aardappelgewas toezien en dit op de aanwezigheid van den kever onderzoe- ken en er onmiddellijk mededeeling van doen als zij den kever of larven van dezen vinden. Door het op ruime schaal verspreiden van kaarten met modellen van den kever en de larven, zoomede van vlugschriften met een gekleurde afbeelding op de scholen, bij ver- eenigingen enz., worden alle personen in de gelegenheid gesteld met het uiterlijk van het insect kennis te maken, opdat zij het kunnen herkennen. Voor een volledige bestrijding van den colo- radokever is de medewerking van de geheele 'bevolking noodig. uitgesproken door den Voorzit'ter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneu- zen, in de openbare vergadering der Kamer, gehouden op 20 Mei 1939. H. Sluisbouw te Terneuzen. ®en vraagstuk, dat nog steeds in hetzelfde stadium verkeert, is dat der verbetering van het kanaal TerneuzenCent op het Neder landsche gedeelte, en daarmede gepaard gaan- den bouw van een nieuwe zeesluis te Ter neuzen, waarmede ook verband houdt de posi tie van de haven van Terneuzen ten opzichte van de speoiale tarieven op de Relgische spoorwegen. Af en toe duiken berichten op, dat pogingen worden aangewend om deze kwestie tot een oplossing te brengen, doch dat een oplossing aanstaande is, laat zich nog niet voorzien. Wel zijn er teekenen die ,er naar wijzen, dat de thans aan het bewihd zijnde Nederlandsche Minister van Buitenlandsche Zaken er naar wil streven een oplossing te verkrijgen van de nog aanhangige geschillen tusschen Nederland en Belgie, inzake herziening van het Verdrag van 1839, en zal ongetwijfeld ook de boven- genoemde kwestie aan de orde komen. De spoorwegen. Meende ik het vorig jaar te kunnen gewa- gen van een oplossing van de moeilijkheden die zich voordeden met betrekking tot de exploi- tatie van de maatschappij MechelenTerneu zen, nader moest ik vernemen, dat dit nog niet tot een oplossing is gekomen, en nog steeds in een stadium van onderhandelingen verkeert. De havenuitbreiding te Terneuzen. De nieuwe kanaalhaven in den Zevenaar- polder werd in het afgeloopen jaar voltooid. Het blijft echter een leemte, dat daar de outii- lage met kranen voor overslag van goederen cntbreekt. Besprekingen die daaromtrent zijn gevoerd tusschen de autoriteiten van den Rijkswaterstaat, het gemeentebestuur en oe- langhebbenden, hebben tot nu toe nog niet tot het resultaat geleid, dat er eenig uitzicht be staat, dat daarin zal worden voorzien, ofsohoon dit voor een gebruik der nieuwe haven onmis- baar moet worden geacht. De landwegen. Wat de landwegen betreft, werd vanwege den provincialen weg vanaf Sluis in de rich- ting Zuidzande, een gedeelte van den verbin- dingsweg tusschen IJzendijke en Philippine, terwijl de weg Axel naar Roode iSluis voltooid werd. Een gedeelte van den weg van den St. Anna- polder naar Terhole werd verbeterd, terwijl verder gereed kwam de traverse door de ge meente Philippine. Voo 1939 staan op het programma, voor wat de secundaire wegen betreft, het maken van een geheel nieuw stuk weg vanaf Nieuw- vliel naar het gehucht Potjes, dat in de toe komst aansluiting zal geven naar de richting Sluis,, den weg van Biervliet naar den verbin- dingsweg West-Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, en een gedeelte van den weg van den St. Anna- polder naar Zaamslag-Veer. Mocht ik het vorig jaar in mijn overzicnt gewagen dat de verbetering der verkeersver- binaingen eerst volledig zal zijn, wanneer in de nabije toekomst kan begonnen worden aan de verbetering der tertiaire wegen, het is mij ten genoegen, thans te kunnen mgdedeelen dat in 1939 hiermede een begin zal worden gemaakt. Waarschijnlijk zal daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen een ge deelte van den weg Cadzand naar Cadzand- haven en een gedeelte van den weg Klooste" zande-Kruispolder, terwijl er ook nog verdere p.'annen voor verbetering der tertiaire wegen aanhangig zijn, welke evenwel nog in een zoodanig stadium van voorbereiding verkeeren, dat hieromtrent nog geen mededeelingen kun nen worden gedaan. Verbetering der afwatering. De in 1935 vanwege 't waterschap „Hulster- en Axelerambacht" aangevangen werken tot verbetering van den waterafvoer in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen werd in het afgeloopen jaar beeindigd. Naar ik vemeem is hierdoor een verlaging van den grondwaterstand van niet minder dan 70 centimeters bereikt, waar door, mits de gereed gekomen werken geregeld worden onderhouden, de verwachting gewet- tigd is, dat het gebied van het waterschap in de toekomst van wateroverlast verlost zal zijn. Veerdiensten over de Schelde. Met de werken tot het inrdchten van een aenloophaven aan den Perkpolder voor den d-'enst Kruiningen-Perkpolder, ter vervanging van het veer WalsoordenHansweert, werd in den aanvang van dit jaar een begin gemaakt, zoodat hiermede het twistpunt Walsoorden of Perkpolder is opgelost. De zeevaart op het kanaal van Terneuzen. Het verkeer op de haven van Terneuzen is in vergelijking met het vorige jaar belangrijk achteruit geloopen. Met inbegrip van die voor Sluiskil kwamen binnen 218 zeeschepen, met een iruhoud van 272.289 netto reg. tonnen, terwijl 358 zee schepen met een inhoud van 322.192 netto reg. tonnen uitvoeren. Onder deze schepen zijn begrepen 73 zee schepen met een inhoud van 96.141 netto reg. tohnen, welke Terneuzen aande'den om te bun- keren. Blijkens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, was het totaal van het havenverkeer (in- en uitvoer) te Terneu zen (waaronder Sluiskil en Axel) ter zee 516.671, langs de rivieren en kanalen 568.879, totaal 1.085.550 tonnen, welke cijfers over het jaar 1937 resp. waren 622.149 en 686.634, totaal 1.308.783; ook in deze cijfers wordt de teruggang weergegeven. Met bestemming voor Gent werden opge- schut 1865 zeeschepen met een inhoud van 1.929.619 netto reg. tonnen, tegen 2240 met 1.887.246 netto reg. tonnen in het jaar tevoren. Bestemd voor Sas van Gent kwamen 34 zee schepen binnen met een inhoud van 30.052 netto reg. tonnen; het jaar tevoren 23 zee schepen met een inhoud van 22.165 netto reg. tonnen. Het verkeer op Sas van Gent is alzoo niet onbelangrijk toegenomen. Tengevolge van een wijziging in de statis- tische gegevens is het niet meer mogelijk een overzicht te verstrekken van den minderen of meerderen aanvoer van verschillende soorten ladingen. De binnenvaart. Om te lossen kwamen te Terneuzen binnen 1420 binnenschepen, met een inhoud van 240.222 scheepstonnen (het jaar tevoren 1721 met 349.328 scheepstonnen), terwijl met lading vertrokken 2498 binnenschepen, metende 371.693 scheepstonnen (in 1937 2783 met een inhoud van 472.449 scheepstonnen). Er valt dus zoowel in aan- als afvoer, een teruggang te constateeren. Lager was de aanvoer van stukgoederen, geanengde ladingen, steenkolen, hout„ kalk, cement enz., natuursteensoorten, aardappelen, peulvruchten, granen en zaden, licht ontvlam- bare stoffen, water, ijzer en erts, veldvruch- ten, hooger die van gebakken steensoorten, meststoffen. De afvoer van stukgoederen, gemengde ladingen, hout, kalk, cement enz., natuur steensoorten, beetwortelen, peulvruchten, gra nen en zaden, ijzer en erts, pijpaarde en veld- vruchten, was lager; hooger was die van ge bakken steensoorten, meststoffen, aard appelen, zout. Aan de Axelsche Sassing kwamen binnen 703 schepen, metende 85.577 scheepstonnen, en vertrokken 700 schepen, met een inhoud van 84.936 scheepstonnen (het jaar tevoren resp. 631 inhoudende 84.217 scheepstonnen aangekomen, en 663 metende 84.453 scheeps tonnen vertrokken). Zoowel in het aantal schepen als in de aan- gevoerde en afgevoerde ladingen was een ge- ringe vooruitgang te constateeren. Gestegen was de aanvoer van kunstmest, vlas, bouw- rnaterialen, grind; lager die van aardappelen, kratten, graan, steen, stukgoed en zand. Hoo ger was de afvoer van aardappelen, vlas, steen, stukgoed; lager die van graan, steen, stukgoed, grind en beetwortelen. Het scheepvaartbedrijf. Omtrent het scheepvaartbedrijf kan worden gememoreerd, dat nog het geheele jaar door de stijging der vrachtprijzen, ingetreden in het jaar 1937, zich heeft doen gevoelen en dat er ook redelijk aanbod van vracht was. Evenals door mij het vorig jaar werd gezegd, moeten daarvan worden uitgesloten de kleinere sche pen (die beneden de 200 ton), welke, omdat het vervoer met grootere schepen economi- scher is, weinig gevraagd worden. Komen deze aan bod, dan is voor hen de te maken reis wel loonend, doch deze is dat niet, in aan merking genomen den langen wachttijd dien ze moeten maken. De wet op de Evenredige Vrachtverdeeling bleef nog steeds in1 zijn ouden vorm in werking. De wet op de Coordinatie van het vervoer, waarin o.m. ook wordt bepaald, dat de even redige vrachtverdeeling zal worden gehand- haafd, door alsdan te regelen bij Algemeene maatregel van Bestuur, is bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend, doch eerst dezer dagen is pas de Memorie van Ant- woord der Regeering verschenen. De Minister van Waterstaat verklaart daarin, dat de hand- having der Evenredige Vrachtverdeeling in de eerste jaren noodzakelijk is als een comple ment op de algemeen vervoersregeling. Werd op grond van vroegere mededeelingen ver- wacht. dat de Kamers van Koophandel en Fabrieken bij de samenstelling der Bevrach- tingscommissies zouden worden uitgeschakeld en de benoeming der leden in het vervolg zou geschieden door den betrokken Minister, thans geeft hij te kennen, dat,het ongewenscht is die te doen geschieden geheel buiten de Kamers van Koophandel om, in aanmerking nemend, dat deze de bedrijfsbelangen in hun districten vertegenwoordigen. Dat zich bij een algemeene regeling van het vervoerwezen van bovenaf groote moeilijk heden zullen openbaren, laat zich verstaan, evenals de omstandigheid, dat het bedrijfsleven de nadere uitwerking met belangstelling en niet zonder eenige zorg tegemoet ziet. Spoor- en tramwegen. Het passagiersverkeer van den spoorweg MechelenTerneuzen toont, behalve voor het station Hulst, waar het verkeer stationnair bleef, voor alle overige stations op het Neder landsche gedeelte een daling van het verkeer aan. Voor het station Sluiskil-brug was het verkeer, zoowel voor aangekomen als vertrok ken passagiers, ongeveer gehalveerd. Het goederenvervoer geeft over de geheele linie lagere cijfers aan. Het personenvervoer der Zeeuwsch-Vlaam- sche Tramwe-g Maatschappij nam eenigszins toe. De geringe bietenoogst-opbrengst veroor- zaakte een daling in het bietenvervoer. Ook het vervoer van andere goederen liep wat terug. De achteruitgang in de bedrijfsontvangsten kon echter worden opgevangen door vermin- dering der bedrijfskosten. Veerdiensten. Over de cijfers betreffende de provinciale veerdiensten over het afgeloopen jaar kan momenteel nog niet beschikt worden. Bedrijven. De scheepswerven in het gebied der Kamer maakten bevredigende resultaten. Zij waren vrijwel steeds behoorlijk van orders voorzien, voomamelijk reparatiewerk en ombouwingen. Door de te Terneuzen gevestigde scheepswerf werd in het najaar het nieuwe droogdok in gebruik genomen, waarvan de afmetingen zijn: 60 meter lang en 15 meter breed, met een hef- vermogen van 600 ton. In 1938 werden 150 reparaties uitgevoerd, waarvoor in 93 gevallen van het gegraven droogdok, of het drijvende droogdok gebruik werd gemaakt. Verder werd een nieuwe tank- lichter afgeleverd, en werden eenige schepen omgebouwd tot tankschepen. Het maximaal aantal arbeiders bedroeg 68. De rapporten uit de bouwbedrijven zijn in het algemeen bepaald ongunstig. Sehaarschte van werk en overvloed van werkkrachten heb ben den strijd om het bestaan dermate ver- scherpt, dat in vele gevallen beneden kost- prijs wordt aangenomen. Een der rapporteurs klaagt, dat er te weinig aannemerswerk is, naar gelang het aantal personen, dat er voor is opgeleid, wat tot gevolg heeft, dat de som- men waarvoor wordt ingeschreven, de kosten der materialen nauwelijks te boven gaan. Toch is er ook in de rapporten die uit deze branche binnen komen, geen eenstemmigheid. Schrijft een der aannemers dat er te weinig aanbesteed wordt, een ander wijt den bestaan- den slechten toestand aan de terughoudend- heid van de eigen bouwers om woningen te koopen en te bouwen, terwijl daartegenover de rapporten die ontvangen worden uit de kringen van de handelaren in bouwmaterialen gewagen van een bevredigenden omzet, voor- al in de eerste maanden van het jaar, en wordt de teruggang gedurende de laatste drie maan den geweten aan den gespannen politieken toestand. Wat den omzet van wegenbouw- materiaal betreft, deze is teruggeloopen, daar scherpe concurrentie ondervonden wordt van het Nederlandsche product gebroken grind, dat, hoewel van mindere kwaliteit, in som- mige gevallen bij gelijken prijs voorkeur ge- niet. Wat betreft de in het gebied der Kamer gevestigde cokesfabriek, wordt medegedeeld, dat de toestand in de metallurgische Industrie zich gedurende het afgeloopen jaar opnieuw heeft verzwaard. Waar deze industrie direct afhankelijk is van de metallurgie, heeft zij den invloed van deze situatie ondervonden en is het niet mogelijk geweest, de productie te houden op het peil van het voorafgaande jaar. Overigens blijft deze industrie den ongun- stigen invloed ondervinden, die de contingen- teeringsmaatregelen op dit bedrijf uitoefenen. De internationale overeenkomst van Stik- stofproducenten is in den loop van het jaar, voor drie jaar verlengd. Er is dus reden om te hopen, dat de rust op de markt, zoowel nationaal als internationaal zal gehandhaafd blijven. Dit is van groot gewicht nu de pro- ductiecapaciteit in vele landen nog steeds uit- gebreid wordt, terwijl deze al veel grooter is dan het verbruik. De ontwikkeling van den toestand in Spanje bevestigd de hoop, dat dit land binnen afzien- baren tijd weer zijn normale rol zal kunnen vervullen van kooper van kunstmest en leve- rancier van pyriet. In de spiegelglasindustrie is het in het alge meen. iets slapper geworden en is de toestand niet gunstig. Al voornaamste oorzaken worden genoemd de depressie in de wereld-economie, de toe- nemende moeilijkheden bij exportzaken en de concurrentie ondervonden van goedkoopere glassoorten. Voor het binnenland kon een lichte ver betering in den omzet worden verkregen, doch de zaken voor export bleven onbeduidend. Er kan dan ook geen verdere verbetering tege moet worden gezien. De toestand van deze industrie blijft er minder bemoedigend uit- zien, daar, ondanks de ingetreden lichte voor uitgang, nog steeds op beperkte schaal moet worden gewerkt. Van de afdeeling Ohemische Producten dezer onderneming lag de fabriek van gecon- centreerd zwavelzuur (contact systeem) ge durende anderhalve maand geheel stil, de overige maanden werd op beperkte capaciteit gewerkt. De zwavelzuurfabriek (looden kamer systeem) werkte het geheele jaar op iets meer dan half productievermogen. De productie van superfosfaat werd laag gehouden. Voor wat betreft geconcentreerd zwavel zuur was de geringe afzet oorzaak van wei nig productie. Economische belemmeringen stonden export van superfosfaat in den weg, terwijl de daling van de verkoopprijzen voor het binnenland sedert de maand September ook oorzaak van mindere opbrengst zal worden. De toestand in de Nederlandsche suiker- industrie is nog steeds van dien aard, dat de geldelijke opbrengst van de producten niet toereikend is om een bahoorlijke prijs te kun nen betalen voor de grondstof, de suiker- bieten. Nu reeds voor het achtste jaar moest de regeering bijpassen om den door haar voorgeschreven prijs van f 10,25 per 1000 kg. bieten te kunnen uitkeeren. De suikermarkt was't geheele jahr door zelfs vrij belangrijk lager dan het jaar tevoren. De Londensche Suikerconventie heeft wel eenige orde kunnen brengen in den uitvoer der- exporteerende landen, maar bleek tot nu toe niet bij machte om daarbij den gewensch- ten invloed op den suikerprijs uit te oefenen. Een gevolg van den nog steeds noodzake- lijken regeeringssteun is de inkrimping van het bieten-areaal met 30 pet., waardoor de campagnes zeer tot schade van de werkgele- genheid, veel te kort zijn. Voor Zeeuwsch- Vlaanderen kwam hier in het verslagjaar nog bij een zeer slechten bietenoogst, die in dit gebied wel ongeveer 20 pet. beneden normaal bleef. Bovendien was het suikergehalte der bieten belangrijk beneden het gemiddelde van de laatste jaren. Een en ander heeft niet alleen een zeer korte campagne ten gevolge gehad, maar drukte onvermijdelijk ook zeer de uit- komsten, zonder dat de regeering hierin voor- ziet. De algemeene inzinking, welke einde 1937 inzette, zulks in tegenstelling tot de flinke opleving gedurende 1936 en de eerste maan den van 1937, drukte haar stempel op de ex- portbranche der N.V. Stijfsel- en Glucose- fabriek te Sas van Gent gedurende 1938. De uitvoer had onder de depressie zwaar te lijden. De gespannen verhoudingen in den interna- tionalen toestand hielden de koopers terug, waardoor zeer verscherpte concurrentie in het leven geroepen werd. Deze eoncurrentie- strijd werd vooral gevoerd door de Vereenig de Staten van Amerika, die meermalen op de internationale markt offreerden tegen prijzen waarvoor hier te lande niet kan geproduceerd worden, temeer, daar minder gunstige invloe- den in Nederland, o.a. in de veehouderij, de kostprijzen in ongunstigen zin be'invloeden. In 1938 werd het bedrijf, in vergelijking met de jaren 1936/37 belangrijk ingekrompen. De vooruitzichten voor 1939 zijn alles behalve gunstig. De productie in de meelfabricage werd voor- namelijk ongunstig beinvloed door den sterk toegenomen invoer van bloem uit de Vereenig de Staten van Noord-Amerika, welke invoer zich tegenwoordig in verhouding tot die van de vier jaren v66r 1931 op een veel hooger niveau beweegt, dan gemiddeld voor de ove rige landen van Europa. Ook de exportmoge- lijkheden bleven vrijwel uit. Inmiddels hebben de graanprijzen der voor de landbouwcrisispolitiek zoo belangrijke voergranen in den loop van het jaar een sterke daling ondergaan. Dit werd ten op zichte van de binnenlandsche prijzen opge vangen door een viertal verhoogingen van monopolieheffingen. Dienovereenkomstig werd ook de heffing op broodtarwe viermaal ver- hoogd. Er werd echter geen compensatie ge- sohapen voor deze verhooging van de lasten op de broodconsumenten in den vorm van een verlaging van den prijs der bijgemengde in- heemsche tarwe. De afname der bloemaankoopen door de bakkerij ondervond wederom stagnatie door daling der graanprijzen. Dit verschijnsel werd in belangrijke mate verergerd door deze poli tiek van herhaalde verhoogingen van het monopolierecht in een kort tijdsverloop. De berichten uit de textielindustrie luiden op een enkele uitzondering na zeer pessimistisch. De gang van zaken is in het al gemeen onbevredigend geweest. De fabrieken van bovenkleeding 'hadden een onregelmatige bezetting, doordat de groothandel te laat in- kocht, of aanvankelijk op te bescheiden schaal, waardoor na een langere periode van slapte een seizoen volgde van overstelpende drukte. De fabrieken van kousen en sokken had den een meer regelmatigen gang van zaken, doch verscheidene fabrikanten klaagden over onvoldoende bezetting van hun bedrijven In het algemeen werd er over geklaagd, dat de prijzen voor de producten slecht waren, zoodanig zelfs, dat deze soms geen winst meer overlieten. Enkele andere fabrieken hadden hiervan niet te klagen en konden prijzen bedingen, die, de tijdsomstandigfheden in aanmerking genomen, redelijk geacht konden worden. De meening dat de gang van zaken zeer gedrukt werd door de onbetrouwbare toestanden en de geringe koopkracht van een deel der bevol king in Nederland, was algemeen. Ook klaagde iedere fabrikant, dat de sociale lasten een zeer gevoeligen druk op de bedrij ven uitoefenen, terwijl steeds weer nieuwe lasten dezen druk komen vergrooten. Waar blijkens de laatst verschenen statistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek nog 48 van de bovenkleeding en 41 van de kousen en sokken van het jaarlijksch Nederlandsch verbruik uit het buiteniand wordt ingevoerd waar niet zulke hooge sociale lasten op de industrie drukken. of waar de industrie beter ondersteund wordt door den Staat zijn bovengemelde sociale lasten een voorname factor bij de concurrentie. In de kringen der fabrikanten is men dan ook algemeen van meening, dat de bescherming der inlandsche tricotage-industrie door de regeering onvoldoende is, en dat de contin- genteeringsmaatregelen niet voldoende zijn gebleken om die industrie te beschermen. Een vinnige strijd werd gevoerd om ver schillende conventies en collectieve overeen- komsten, welke een bindend en verplichtend karakter droegen, en voor de industrie in het gebied der Kamer ongeschikt geacht werden, te weren. Het gebrek aan volwaardige arbeidskrach- ten, in het gebied der Kamer wordt aangevoeld als een kwaal, waaraan deze industrie lijdt. Ook de mededeelingen die uit de industrieen van suikerwerken in het gebied der Kamer binnenkomen, luiden ongunstig. De last der crisisheffingen blijft nog onverminderd zwaar op het fabrikaat drukken. De hoop, dat deze lasten in 1938 zouden ver- minderen, is ijdel gebleken. Toch blijft men hopen, dat de regeering er tenslotte van over- tuigd zal worden, dat het onbillijk is, alle crisisheffingen door slechts edn tak van bedrijf te laten dragen. De zeer lage, zelfs abnormaal lage grond- stofprijzen bevorderden overigens den gang van zaken, terwijl daarnaast in het afgeloopen jaar weer enkele bedrijven in andere gebieden de poorten sloten, hetgeen eenigszins mede- werkte tot verhooging van den omzet. De verhouding tusschen grondstofprijs en verkoopprijs is echter nog verre van normaal. Om een behoorlijke sluitende balans te kun nen verkrijgen moet zeer worden bezuinigd en gerationaliseerd. Mosselen. De zaadval was zeer gering, alleen op de boven-Wester-Schelde, in de omstreken van Walsoorden was een kleine hoeveelheid zaad gevallen, verder ook op de Ooster-Schelde en Grevelingen kleine hoeveelheden op de publie- ke visscherijen en bij enkele particulieren. Aan de zeeweringen aan de Nederlandsche en Belgische kusten was de broedval zeer ge ring. Er was dus niet veel zaad te bekomen. Toch was de prijs van het aangevoerde mos- selzaad zeer gering, hetgeen zijn oorzaak vond in het feit, dat groote hoeveelheden mossel- zaad werden aangevoerd uit de Zuiderzee, welke van goede kwaliteit was. De ontwikkeling der mosselen op de banken was zeer goed te noemen, wat betreft groei en vet worden; de mosselen waren dan ook van prima kwaliteit. Op sommige plaatsen was het verlies echter zeer groot door sterfte onder de oudere mosselen. Er was veel vraag naar mosselen van goede kwaliteit, doch het afgeloopen seizoen heeft zich gekenmerkt door stagnatie in de verzen- ding en alleen Philippine kon van af Juni tot 21 Juli mosselen naar Belgie verzenden, ter wijl dit voor andere exporteurs naar Belgie niet mogelijk was. Ook vanaf Philippine is de verzending naar Belgie op 21 Juli stop- gezet, hoewel dit in strijd was met het trac- taat van 1843, betreffende de visscherij in den Braakman. Vanaf dien datum tot in den loop van Augustus kon geen enkele Zeeuwsohe mossel naar Belgie geexporteerd worden. De mossel- handel stond op het eind van September, in verband met den gespannen internationalen toestand, voor verzending naar Belgie en Frankrijk, geheel stil. Toch is de omzet bemoedigend geweest, en was die ongeveer even groot als in het seizoen Juli 1937 tot Mei 1938. De prijzen waren niet loonend; de verzen ding naar Parijs was dam ook vanuit Philip pine, miniem; naar andere plaatsen waren de prijzen beter. De omzet van Philippine beliep ongeveer 120.000 balen mosselen, welke voor het over- groote deel naar Belgie en Frankrijk werden uitgevoerd. (Wordt vervolgd.) Cj

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 6