Ter Neuzensche Courant Binnenland Buitenland Woensdag 31 Mei 1939 No. 9919 TWEEDE BLAD TURKUE EEN BOLWERK TEGEN HET DUITSCHE GEVAAR. DE „TELEGRAFO" WAARSCHUWT POLEN VAN PRINSELIJK PAAR AAN BOORD VAN DE „PIET HEIN". Zaterdagmiddag is de „Piet Hein", meldt de Telegraaf", met het Prinselijk Paar aan boord de jachthaven te Muiden uitgevaren, en het was Zaterdagavond omstreeks middernacht dat het jacht den Ketelmond invoer. Het werd geescorteerd door een rijkspolitievaartuig. Ter hoogte van Brunnepe, beneden Kampen, werd geankerd. Des ochtends togen vele Kampenaren naar de plaats waar de ,,Piet Hein" gemeerd lag. De politie zorgde er voor, dat het publiek op een afstand bleef. Te»gen halfelf stapte Prins Bernhard in zijn raceboot en voer naar de stad om een klein gezelschap op te halen. Prinses Juliana stond bij de terugkomst van de raceboot aan den valreep, -waar zij de be- zoekers, onder wie dr. J. Eykman, die de gods- dienstoefening aan boord zou leiden, te ver- welkomen. Tegen den middag zocht het gezelschap een beschut plekje op het voordek. Intusschen voer het jacht verder den IJsel op. Prins Bernhard begaf zich weer met enkele gasten in de raceboot en voer fullspeed in de richting van de IJselbrug, waar hij informeerde hoe laat de brug werd geopend. Toen de ,,Piet Hein" met een kalm vaartje langs de IJsel- kade voer, stonden de Kampenaren in dichte drommen op de kade. Even voorbij de stad begaven de Prins en de andere inzittenden van de raceboot zich weer aan boord van de ,,Piet Hein". Op voile kracht zette dit vaar- tuig hierna koers in de richting van Zwolle. Des avonds omstreeks halfnegen keerde de ,,Piet Hein" na een tocht, welke zich onge- veer tot Hattem had uitgestrekt, in Kampen terug. Gedurende den nacht bleef het jacht bij de gemeentelijke werf liggen. De tweede dag. Den vGlgenden ochtend vroeg, om zeven uur reeds, werd het IJselmeer opgevaren. Eenige uren later bereikte men Muiden, waar aan den jachtsteiger gemeerd werd. De Muide- naren, die hiervan getuige waren, vermoedden dat dit geschiedde om Prinses Beatrix aan boord te doen komen. Er arriveerde echter een hofauto uit Den Haag met gasten van het Prinselijk Paar, die zich nu aan boord bega ven. Het jacht voer echter nog niet weg en dus bleven ook de belangstellenden wachten. Zij werden niet teleurgesteld, want om twaalf uur reed een auto uit Soestdijk voor, waarin Prinses Beatrix op den schoot van jkvr. Peith was gezeten. Toen deze met het Prinsesje den auto verliet, ging er een luid gejuich op, waarop het Prinsesje lachend met haar handje igroette. Om ongeveer ddn uur voor het jacht, met nu ook Prinses Beatrix aan boord, Mui- dens haven uit om het ruime sop te kiezen. Tegen vier uur ongeveer verscheen Prins Bernhard, nu in zijn raceboot, weer te Muiden, om mede te deelen, hoe laat de ,,Peit Hein" in de haven zou terugkeeren. Tot 's avonds negen uur heeft het publiek hierop moeten wachten. Zoodra men Prinses Beatrix, die door een der dames van het gevolg op den arm werd gedragen, op den steiger van de jacht- haven zag, gingen luide hoera's uit de wach- tende menigte op. Per auto keerde het Prin selijk Gezin naar het paleis terug. INTREKKING VAN HET WAARSCHUWINGSTELEGRAM VAN DEFENSIE. De maatregelen betreffende de grens- en kustbeveiliging blijven van kracht. De Regeeringspersdienst meldt: De Minister van Defensie heeft bepaald, dat het. waarschuwingstelegram, dat op 11 April 1939 is verzonden en tot op heden nog van kracht is, met ingang van 27 Mei 1939 is ingetrokken. Van de maatregelen, welke op grond van het waarschuwingstelegram werden genomen zijn enkele gehandhaafd, waardoor bij weder uitzending van dit telegram de te verrichten arbeid tot een minmum is beperkt. Hieruit volgt, dat de schriftelijke waar- schuwingen (in oranje-enveloppen), welke zijn uitgereikt aan hen, die bij voormobilisatie in werkelijken dienst zouden moeten komen, zijn vervallen. Indien zulks onverhoopt noodig blijkt, wordt een nieuwe schriftelijke waar- schuwing aan ieder der betrokkenen uitge reikt. Zij het ten overvloede, wordt hierbij ver- meid, dat intrekking van dit waarschuwings telegram niets verandert aan de getroffen maatregelen betreffende de grens- en kust beveiliging. SLAGKRUISERS VOOR ONZE MARINE?. Minister Welter heeft de vorige week in de Memorie van Antwoord op het voorloopig ver- slag. van de Eerste Kamer over de Indische begrooting medegedeeld, dat iederen dag de publicatie kan worden verwacht van de regee- ringsplannen ten opzichte van de vloot- uitbreiding. Die betreffende de slagkruisers circuleeren op het oogenblik, naar werd bericht, om ad- vies bij de deskundigen. Het ,,Alg. Handelsblad" vernam nu, dat het de bedoeling is het parlement voor te stellen er drie te doen bouwen. Zij zullen, wordt het doel der Regeering bereikt, hier te lande worden gebouwd. En voor de regeerings- opdracht zal, behalve een tweetal werven in andere gedeelten des lands, ook stellig in aan- merking komen de grootste in Nederland: die van de Nederlandsche Scheepsbouw-Mij te Amsterdam. Het bouwen van de twee andere slagkruisers zouden worden verdeeld over Wilton Feijenoord te Rotterdam en ,,De Schelde" te Vlissingen. Want ook bij zulk een belangrijke opdracht van de zijde van Defensie wordt gerekend, aldus werd ons ter bevoegder plaatse verze- kerd, met een gelijkmatige verdeeling van de daaraan verbonden werkverruiming. RUITEN INGEWORPEN BIJ DEN NEDERLANDSCHEN CONSUL-GENERAAE TE DANTZIG. Havas meldt uit Warschau dat onbekend gebleven menschen Vrijdagnacht zes ruiten van de woning van den Nederlandschen con- sul-generaal te Dantzig hebben vernield. On- getwrifeld. aldus Havas, dachten de daders de ruiten te raken van de woning van den Pool- schen vice-commissaris, welke in de nabij- heid is. De Nederlandsche consul heeft de aandacht der autoriteiten gevestigd op het in gebreke blijven der Damtzigsche politie. Een vertegen- woordiger van de senaat heeft verontschuldi- gingen aangeboden. GENERAAL SNIJDERS OVERLEDEN. Vrijdagnacht te tien minuten voor twaalf is, generaal C. J. Snijders in het ziekenhuis te Hilversum, zacht en kalm overleden. 'Cornells Jacobus Snijders is op 29 Septem ber 1852 te Nieuwe Tonge op Overflakkee ge- boren. Hij volgde aldaar de 1 age re school en bezocht daarna de H.BjS. te Middelburg. Van 1869 tot 1872 bezocht de jonge Snijders de Koninklijke Militaire Academie te Breda. Op 27 Juli 1872 werd hij tweede luitenant der Genie, van 18731875 was hij gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indie en in de jaren 1876 tot 1880 en 1887 tot 1894 was hij werkzaam als leeraar, later als hoofd van onderwijs aan de K.M.A. Na verschillende rangen te hebben doorloopen werd de heer Snijders op 27 Mei 1906 kolonel der Genie, twee jaren later volgde zijn aanstelling tot sous-chef en in 1908 tot chef van den Generalen Staf. Op 31 Maart 1911 is hij bevorderd tot luitenant-generaal en 31 Juli 1914, toen de wereldoorlog was uitge- broken, is hij benoemd tot oppertoevelhebber van land- en zeemacht. Op den negenden Augustus van dat jaar werd hij generaal. Gedurende de mobilisatie bleef hij het hoog- ste bevel voeren. Het is een minder opvallend feit, doch Generaal Snijders was onze eenige generaal. Uitgezonderd Koning- Willem II, die zich ook dien rang heeft toegekend, had nog niemand in ons land dien rang bekleed. De omstandig- heden die in 1914 intraden, hadden er der regeering toegeleid, een generaal opperbevel- hebber te benoemen. Teleurstelling is hem niet gespaard geble ven. Want toen in November 1918 de revolutie dreigde en de defaitisten een grooten mond opzetten, viel hij als slachtoffer van de demo- ralisatie, waaraan ook ons land niet ontkwam. Na een onaangenaam parlementair conflict moest hij ontslag nemen. Maar hij kreeg dit op de meest eervolle wijze en met den bijzonderen dank van H. M. de Kondngin voor de uitnemende diensten door hem aan Hare Majesteit de Koningin en den Lande in verschillende gewichtige betrekkin- gen en in buitengewoon moeilijke omstandig- heden bewezen. En tevens gewerd hem de hoogste onderscheiding welke in ons land be- staat, het grootkruis van den Nederlandsche Leeuw, welke onderscheiding, behalve de leden van het Koninklijk Huis, slechts door Dr. Colijn mag worden gedragen. Na zijn ontslag heeft generaal Snijders zich niet in een rust teruggetrokken. Integendeel, want zijn vitaliteit en zijn strijdlustige natuur vonden volop werk, vooral op het gebied van de luchtvaart, waaraan hij zijn hart had ver- pand. Hij organiseerde de E.L.T.A. te Am sterdam en richtte daar met anderen de K.L.M. op. Hij bleef het leger met zijn sym- pathie omhullen en stond op de bres, waar het ging om de bestrijding van de weerloosheids- gedachte. Hoon, verguizing en verdacht- making werden hem daarbij niet gespaard, maar hij ging den weg, welken hij voor zich- zelf had bepaald, rechtuit en het moet voor hem wel een groote voldoening zijn geweest, dat in de laatste jaren van zijn leven, zooveel van zijn idealen werden verwezenlijkt. Tot op het moment van zijn eerste operatie bleef hij aotief, speciaal voor wat de lucht vaart betreft. Hij maakte zelf een vlucht naar Indie mee en hij vond zelfs nog tijd in samenwerking met den luitenant-generaal Du- four in de mobilisatie zijn rechterhand een belangrijk werk te schrijven ,,Over den invloed van de generale staven op het ont- staan van den wereldoorlog", waartoe een grondige bronnenstudie noodig is geweest. Inderdaad, generaal Snijders was een buiten- gewone figuur; hij was een der grootste landgenooten uit deze eeuw en met hem ver- dween weder een man, waarop ons land trotsch kan zijn. Het bestuur der Koninklijke Nederlandsche Vereeniging „Ons Leger" heeft reeds een actie ingesteld voor het oprichten van een gedenk- teeken op het graf van den grooten Neder- lander, generaal Snijders, den oud-opperbevel- hebber van Land- en Zeemacht. HET VERVOER VAN PERSONEN MET MOTORRIJTUIGEN. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet betreffende het vervoer van personen met motorrijtuigen, is het volgende ontleend: Eenige leden waren van meening, dat voor het treffen van een definitieve regeling van het vervoer het gunstige moment nog niet was aangebroken. Bovendien is huns inziens het vervoers- vraagstuk niet een probleem, dat alleen tot de competentie van het departement van Waterstaat behoort. Huns inziens toch is het eveneens van economischen aard, en heeft ook 's lands defensie belang bij een goed geregeld en wel toegerust vervoers-apparaat. In de Kberaal-kapitalistische maatschappij achten, aldus betoogden deze leden, de exploi- tanten der onderscheidene verkeersmiddelen het hun taak, elkaar het vervoer af te nemen, in dit streven gesteund door de overheid. In een door deze leden voorgestane nationaal-socialistische volkshuishouding daar- entegen zullen alle verkeersmiddelen door op- wekking van nieuwe verkeersbehoeften hebben bij te dragen tot verheffing van de volkshuis houding en van de cultuur. Met de thans voorgestelde regeling wordt huns inziens niet de normale ontwikkeling van het verkeer in onze volkshuishouding bevor derd, doch klaarblijkelijk zit hier het doel voor, de verliezen van de Spoorwegen zooveel moge- lijk weg te werken en deze door verhoogde of te hooge t&rieven te leggen op de schouders van den consument, d.w.z. de verbruikers van het vervoersapparaat. De oorzaak der moeilijkheden. De diepste oorzaak van de moeilijkheden, welke de regeling van het vervoersvraagstuk oplevert, is huns inziens te zoeken in de over- kapitalisatie van het Nederlandsche spoorweg- bedrijf. De leden, hier aan het woord, laakten in het algemeen. dat het autobusvervoer slechts wordt gezien als een aanvulling van het spoorwegvervoer. Sommige andere leden hadden tegen de voorgestelde regeling vooral dit bezwaar, dat het karakter van coordinate er aan ontbreekt en dat een vaste richtlijn niet er in wordt aangegeven. Het ontwerp draagt huns inziens in geenen deele bij tot de verkeerscoordinatie en houdt ten hoogte enkele regelen nopens het wegverkeer in. Bovendien sloten deze leden zich in zoo- verre bij het in den aanvang van dit verslag betoogde aan, dat ook zij van meening waren, dat bij de Regeering wederom de bedoeling heeft voorgezeten, het wegverkeer eenigszins aan banden te leggen, teneinde het railverkeer niet te zeer te benadeelen. Verscheidene leden keurden af, dat het ont werp zooveel aan de Kroon ter regeling over- laat o.a. zeer belangrijke aangelegenheden als de bepaling van de leeftijdsgrens van bestuur- ders en de beoordeeling van hun algemeene geschiktheid. Enkele leden waren van oordeel, dat het oiioetwijfeld toejuiching verdient, dat de ma- terie van het vervoer van personen per motor- rijtllig thans hechten wettelij'ken grondslag staat te verkrijgen. Anderdeels mag huns inziens de vraag wor den gesteld, of in dit wetsontwerp niet te veel wordt geregeld. Noch de interlocale busdiensten, noch bus- diensten, noch groepsvervoer binnen een ge- meente, zullen meer vrij zijn. Evenmin wordt het ongeregelde vervoer, hetzij van de eene gemeente naar de andere, hetzij binnen een gemeente, vrijgelaten. Voor alles zal een ver- gunning noodig zijn. Den leden hier aan het woord, ging dit te ver. Vele leden verklaarden zich met de strek- king van het wetsontwerp te kunnen ver- eemgen. Deze leden waren van oordeel, dat alleen de spoorwegen het massale vervoer, zoowel van personen als van goederen, kunnen ver- werken. Gaarne zou men nader worden ingelicht, in hoeverre dit wetsontwerp de mogelijkheid biedt om ordening te brengen in het taxi- en huurautobedrijf. HET BEZOEK DER KONINGIN AAN BELGIE EN EEN DUITSCHE BESCHOUWING OVER DE POSITIE DER BEIDE LANDEN. Naar aanleiding van het bezoek van H. M. Koningin Wiihelmina aan Brussel schrijft de Deutsche Diplomatisch Politische Korres- pondenz" o.a. het volgende: Het is voor alle bij een waren vreae ge- interesseerde staten een voldoening, wanneer zij de overtuiging kunnen krijgen, dat landen van de beteekenis en positie van Belgie en Nederland het oprechte streven toonen om, in plaats van de plannen van machtengroe- peeringen, welke ook, te. bevorderen en daar- door de spanningen te verhoogen, integendeel door een bew.ust afstand doen daarvan de rustende polen in het Buropeesche volkeren- lever. te vermeerderen en te versterken. Wat Duitschland's standpunt jegens de beide naburige Noordzeelanden betreft, het is ondubbelzinnig: Het Duitsche rijk eerbie- aigt onvoorwaardelijk de onafhankelijkheid van beide landen, wenscht echter ook die onafhankelijkheid door alle anderen geeerbie- digd te weten. Alle veronderstellingen betref fende Duitsche plannen tot een overval en tot agressie behooren derhalve zonder meer thuis in het rijk der fabelen. Zij kunnen dus slechts het doel hebben om de beide staten in de rechtlijnigheid hunner politiek te doen wan- kelen en hen met de middelen van den laster te brengen in een front, waarbij egocentrische voorstellingen of ego'istische motieven over- heerschen en ieder rekening houden met erkend gerechtvaardigde strevingen van anderen ontbreekt. Duitschland zelf heeft in geen enkel opzicht bedoelingen of bijgedachten om buitenstaan- ders en hen, die in het geheel niet betrokken zijn bij politieke controversen, welke het zelf nu eenmaal niet bespaard blijven, daarbij te betrekken. Het verwacht van zijn kant niets anders, dan dat deze derde mogendheden haar welbegrepen belang er in zoeken, dat aan- wezige spanning door haar houding niet even- tueel nog verhoogd worden, maar dat in laat ste instantie de weg naar een vreedzame op- lossing gevonden wordt. DE HITLER-GROET OP COMMANDO. In Duitschland worden maatregelen getrof fen om den Hitler-groet te consolideeren. Den laatsten tijd klonk het „Heil Hitler!" niet meer zoo veelvuldig, al waagde het wel nie mand om, wanneer deze heilwensch als groet werd toegepast, niet met hetzelfde te ant- woorden. Je kunt nooit wetenDe volks- mentaliteit wordt aardig geteekend door de volgende ware gebeurtenis. Een voile tram, ergens op een buitenweg, zij het nochtans een hoofdverkeersweg. Komt een nieuwe passa- gier binnen met den luiden groet „Heil Hit ler!" Niemand antwoordde. Eenige oogen- blikken later andermaal een nieuwe passagier, eentje van het echt gemoedelijke soort, die zich bij het tramgezelschap voegde met een opgewekt ,,Mahlzeit". Hij kreeg zijn groet terug met een in voile koor geuti ,,Mahlzeit!" In deze verslapping in Duitschland wordt nu verandering gebracht. Men begint met de winkelzaken. De eigenaar, de winkeljuffrouw, bediende of wat ook, dus degene, die ver- koopt, zal niet meer mogen afwachten tot de binnentredende zijn groet heeft geuit, (en dus in vele gevallen daarnaar handelen!), maar hij moet eigenerbeweging met „Heil Hitler", be ginner., waarop dan de binnenkomende wel op dezelfde wijze zal antwoorden. DE KOFFIE-SCHAARSCHTE IN DUITSCHLAND. De koffieschaarschte in .Duitschland geldt niet voor Oostenrijk en het Sudetenland, meldt Havas, waar het nationaal-socialistisch regime de gewoonten der bevolking ontziet, die er erg gesteld is op koffie met slagroom. Deze is in Duitschland nog slechts te krijgen op vertoon van een doktersrecept. In Oostenrijk is zij schijnbaar zonder beperkingen te ver krijgen. Deze bevoorrechte toestand van Oostenrijk trekt clienten uit de rest van het rijk, die er alles koopen wat van hun gading is om dan te Berlijn of elders te verkoopen. De „Wiener Neuste Nachr." schrijft: ,,Het is voor de rest van het Rijk verboden in Oos tenrijk koffie te koopen. Onze koffie is voor ons". Er zijn maatregelen genomen om dit mis- bruik tegen te gaan. DE VREDESACTIE VAN HET VATICAAN. In de kringen van het Vaticaan, die het ge- rucht ongegrond geacht hebben, dat de Paus bereid zou zijn om een co,nferentie ten gunste van den vrede bijeen te roepen, wordt thans te verstaan gegeven, dat de Heilige Stoel geenszins een initiatief in deze richting ge nomen heeft, maar er zich mee tevreden ge steld heeft van de normale diplomatieke wegen gebruik te maken om de betrokken regeeringen uit te noodigen den toestand van de wereld in vredelievenden geest te over- wegew. De Heilige Stoel is op geen enkele wijze in de bespreking van de internationale vraagstukken tusschenbeide gekomen. Hij heeft slechts den nadruk gelegd op de zede- lijke beginselen, die bevelen te trachten op alle manier een oorlog te voorkomen. De Heilige Stoel heeft er daarbij aan herinnerd, dat een vreedzame oplossing van alle vraag stukken verkregen kan worden hetzij door de bijeenroeping van een conferentie van de be trokken mogendheden, hetzij langs den weg van tweezijdige onderhandelingen. POLEN EN DANTZIG. Een Pool uit Wcisizyn in Posnau, die door vier Duitschers was aangevallen, is tengevolge van de bekomen slagen overleden. In een groote fabriek bij Lodz zijn gevallen van sabotage ontdekt, die door Duitschers ge- pleegd moeten zijn. Naar aanleiding van berichten over onlusten te Lodz wordt van Poolsche zijde meegedeeld, dat twee Duitsche groepen, n.l. aanhangers en tegenstanders van het nationaal-socialisme, met elkaar gevoch- ten hebben, waarbij 15 personen werden ge- wond. Op Dantzigsch grondgebied is Vrijdag weer tegen Polen geageerd. Een Poolsche burger werd om onbekende redenen gear- resteerd. Te Koningsbergen hebben onbeken- den de ruiten van het Poolsche consulaat ver nield; de politie bleef passief. In leidende nazi-kringen te Dantzig is men ten zeerste verstoord over de opdracht, welke de raad van den Volkenbond aan zijn vertegenwoordiger aldaar, prof. dr. Burckhardt, heeft gegeven on- middellijk via Warschau naar Dantzig terug te keeren en te trachten een compromis tusschen de regeering der Vrije Stad en Warschau tot stand te brengen, dat op een status quo zou moeten .uitloopen. De Dantziger Vorposten wil niets weten van een ,,herhaling van het experiment-Run- ciman". De door Hitler afgelegde belofte, dat Dantzig tot het rijk zal terugkeeren, is voor de bevolking der Vrije Stad, zegt het blad nadrukkelijk, van meer waarde dan de belofte van Engeland aan Polen, dat de tegenwoor- dige situatie niet zal worden gewijzigd. De Temps schrijft over de kwestie-Dantzig: ,,Het kost moeite, toe te geven, dat het vraagstuk niet met vreedzame middelen op behoorlijke wijze zou kunnen worden opgelost. Polen heeft nooit de belangen der Duitsche meerderheid van de Vrije Stad betwist of mis- kend. Het heeft niets anders op het oog dan het waarborgen der rechten, welke voor Polen van vitaal belang zijn, daar Dantzig zijn na- tuurlijken uitweg naar de zee vormt. Indien men afziet van de nationaal-socialis tische ideologie, is er geen enkele reden, waarom de Polen en Dantzigers niet in ver- trouwen zouden kunnen samenwerken, daar de welvaart der Vrije Stad voor een groot gedeelte afhankelijk is van het Poolsche ver keer, terwijl Dantzig de longen vormt, die Polen in staat stellen, vrij adem te halen. Alle overeenkomsten, die gesloten zijn met het oog op de organisatie van het vredes- front, in het bijzonder de Engelsch-Poolsche en Fransch-Poolsche bondgenootschappen, hebben de deur opgelaten voor een vreed zame regejing der kwestie-Dantzig". De Manchester Guardian denkt er anders over. Het blad vreest, dat de Dantzigers op een afgesproken itee'ken de douane-kantoren zullen bezetten, de Poolsche autoriteiten zul len verjagen en zullen aankondigen, dat Dantzig bevrijd is. Dan zal, overeenkomstig het oude recept, om de bescherming van het Duitsche rijk worden gevraagd. De Duitsche strijdkrachten zouden de onderdrukte rasgenooten te hulp Snellen. En de rasgenooten zelf zouden reeds voldoen- de geoefend en gewapend zijn om een eersten Poolschen aanval te kunnn weerstaan, terwijl de militaire hulp uit het Duitsche vaderland in aantocht is, Dat is de mogelijke loop der gebeurtenissen in Dantzig, welken het blad voorziet. MET HET LICHTEN VAN DEN GEZONKEN ONDERZEEeR IS BEGONNEN. De marine heeft een begin gemaakt met het lichten van den verongelukten onderzeeer ,,Squlps". De Falcon", het reddingsvaartuig, deelde Vrijdag per radio mede, dat een duiker naar beneden was gegaan om een permanente afdalingslijn aan het kanonnendek van de „Squalus" vast te maken. Dit is de eerste voorbereiding om de antennes en andere uit- stekende voorwerpen, welke het werk zouden kunnen hinderen, van het dek te verwijderen. Dit werk zal dagen, ja zelfs weken in beslag nemen, waarbij de duikers den dood en de ver- stijvende koude op 40 vaam onder't zee-opper- vlak .trotseeren. De 30 overlevenden hebben het hospitaal verlaten. Het is hun verboden over de ramp te spreken. De reden van dit verbod is, dat een van de opvarenden, Alfred Prien-, hulp- machinist, die met de bediening van het ven- tiel belast is, door welke het water in de boot is gedrongen, aan persvertegenwoordigers had verklaard, dat volgens hem het ongeluk te wijten is aan sabotage. Hij noemde in dit ver- band zelfs den naam van een der opvarenden. In een onderhoud met den correspondent van de .Paris Soir" heeft de Turksche minis ter van buitenlandsche zaken, volgens het Handelsblad", in bijzonder krachtige bewoor- dingen gesproken over Turkije's vastbesloten heid om ,,het hoofd te bieden aan het Duitsche gevaar". De minister, die ook in zijn verdere uitlatin- gen geen blad voor den mond nam, begon met te verklaren, dat Turkije twee fundamenteele machtsfactoren heeft: zijn ligging aan de zeeengten en zijn militaire kracht. Sedert 1911, zoo zei hij, hebben wij steeds gevochten en als het noodig is, zullen wij morgen op- nieuw beginnen". De minster spra'k vervolgens over de voor- zorgsmaatregelen, welke Turkije begon te nemen, „toen een zekere mogendheid het verlangen ging toonen de gevestigde orde te veranderen". ,,Kemal sloot het Balkanverdrag en haalde de banden met Rusland aan. Toen Italie in A.bessinie opdrong, sloot Kemal zich zonder aarzelen bij de sancties aan. Toen Engeland hem vroeg, of Turkije zou opmar- cheeren in geval van oorlog, antwoordde hij: Ja. ,,iSedert 1918 heeft de Turksche regeering de gewoonte gehad niets te doen, dat de Duit sche neiging tot overheerscbing zou kunnen bevorderen. Kemal gaf de voorkeur aan neu- traliteit. Maar als hij van meening was ge weest, dat zijn neutraliteit Duitschland zou hebben bevoordeeld, zou hij oogenblikkelijk zijn houding herzien hebben. Dat ziet men nu gebeuren. Toen Duitschland Roemenie zijn handels- ultimatum oplegde, heb ik Gafencu te Istan- boel de verzekering gegeven, dat Turkije in overeenstemming met het Balkanverdrag steun zou verleenen". Over de Albaneesche kwestie zeide de minister: „Wij Turken kennen Albanie. Wij hebben het bestuurd. Wij weten, dat Albanie geen natuurlijke rijkdommen. bezit, welke de verovbring zouden kunnen motiveeren. Die verovering had uitsluitend een strategisch doel. Tegenover die bedreiging moest Turkije zich beschermen, eveneens door strategische maatregelen." Saradjoglou vertelde vervolgens van zijn eerste onderhoud met Von Popen. Deze zeide: ,,Wij hebben ten aanzien van Roemenie een zeer redelijke politiek gevolgd. We hebben slechts de opbrengst van het land verhoogd en de inwoners hebben er niet van te lijden". ,,Mijnheer de ambassadeur", aldus had1 Saradjoglou. geantwoordt, „als men in een Afrikaansche kolonie komt, heeft men er ook geen belang bij de inwoners te dooden. Men verhoogt liever de opbrengst van het land om de koloniseerende mogendheid te verrijken. Gijwilde in Roemenie een koloniale politiek voeren. Wel, ik zeg u: Ik zou het ernstig vinden, als U op zekeren dag voor mij ver scheen om Turkije een dergelijke politiek aan te bieden". De toestand is zeer duidelijk, volgens den Turkschen minister. De mogendheden achten het onmogelijk Frankrijk in twee maanden te verpletteren. Zij moeten de noodige reserves verwerven door de hand op Klein-Azie te leg gen, en daarvoor moeten zij den Bosporus oversteken. ,,Wij Turken echter", zeide Sarad joglou, „zijn vast besloten. Wij zullen het Duitsche gevaar het hoofd bieden. Wij hebben ons accoord met Engeland gesloten en zullen ons binnenkort met Frankrijk verstaan". Over Rusland zeide de minister: ,,Wij zijn beslist anti-communistisch en de Russen weten dat. Dat heeft echter ons nooit verhinderd op het gebied der buitenlandsche politiek met hen samen te werken". GOUDEN VAATWERK VAN KONING ZOG GECONFISKEERD. Italiaansche douanebeambten aan de GriekschAlbaneesche grens hebben, volgens den correspondent te Tirana van de Giomale d'ltalia, gouden tafelgerei in beslag genomen, gegraveerd met het wapen van koning Zog. De kostbare voorwerpen werden ontdekt in blikken, welke in een gewone autobus van Albanie naar Griekenland vervoerd werden. Als mhoud der blikken werd aangegeven kaas, en het vaatwerk, dat met paarlmoer was in- gelegd, werd onder een laag kaas gevonden. Een Grieksche passagier in de autobus zou haastig de grens overgevlucht zijn. GENERAAL PRCHALA UITGEWEKEN NAAR POLEN. Havas meldt uit Warschau: De gewezen minister van oorlog en binnenlandsche zaken in het ministerie van Wolosjin en vertegen woordiger der regeering van Praag in Sub- Karpatisch Roethenie, generaal Leo Prchala, is Vrijdagavond te Warschau aangekomen, na- dat hij in het geheim uit Praag was ver- trokken. Hij verklaarde in Polen een Tsjechisch legioen te willen oprichten om de bevrijding van Tsjecho-Slowakije voor te bereiden. Na betoogd te hebben, dat alle Tsjechen op een geschikt oogenblik zouden opstaan om hun vaderland te heroveren, besprak generaal Prchala de positie der Tsjechen onder het tegenwoordige Duitsche bestuur. ,,De Duitschers, aldus de generaal, zenden niet alleen alle voorraden naar het rijk, zoo- dat te Praag reeds een tekort aan levensmid- delen merkbaar wordt, doch alles, wat naar Duitschland kan worden verzonden, tot ge- bruikte knoopen toe". Hij verklaarde verder, aldus Havas, dat de Duitschers Tsjechisohe arbeiders ontslaan om hen te vervangen door uit Duitschland gekomen arbeiders. Daartegenover zouden meer dan 200.000 Tsjechische werklieden naar Duitschland zijn gezonden. In de Skoda- fabrieken wordt door Duitschers gewerkt. Nader wordt gemeld: Generaal Prchala heeft nog tegenover Havas verklaard, dat hij, alvorens zijn werk in Polen te beginnen, de meening der Pool sche leidende kringen zou vragen. In politieke Poolsche kringen beoordeelt men de aankomst van den generaal gunstig. Men maakt eenige reserve ten aanzien van zijn plannen tot orga nisatie der Tsjechen, doch verklaart een gun stige mogelijkheid te zien voor een unie van Tsjechen en Slowaken op Poolsch gebied. DUITSCH SOHIP DOOR JAPANSCH OORLOGSSCHIP AANGEHOUDEN. Reuter meldt uit Sjanghai: Een Japansch oorlogsschip heeft het Duitsche stoomschip Sauerland, dat op weg was naar Sjanghai, gedwongen te stoppen. Eenige Japansche manschappen begaven zich aan boord van de Sauerland een schip van de Hamburg Amerikalijn en bleef daar twintig minuten. De scheepspapieren werden nauwkeurig onder- zocht. Het te Sjanghai verschijnende dag- blad China Press, dat dit bericht lanceerde meldt verder, dat de Duitsche consul-gene- raal te Sjanghai krachtig heeft geprotesteerd. Volgens het blad was het incident ver- zwegen gehouden, doch is het bekend gewor- den na de aankomst van de Sauerland te Sjanghai. Nader wordit gemeld, dat het incident zich reeds Woensdag der vorige week heeft voor- gedaan, kort nadat het Fransche schip Aramis ter hoogte van Hongkong was aan- gehouden. Havas meldt uit Polen: Onder het opschrift „Quo vadis Polonia?'" tracht de Telegrafo, het blad der familie Ciano, eenerzijds het groote belang aan te toonen, dat Duitschland heeft bij het bezit van Dantzig en den Corridor, en anderzijds de zwakheid van de strategische positie van Polen. Het blad wijst op het stra tegische belang voor Duitschland van den spoorweg SilezieGdynia. Het schrijft voorts: een land, waarvan de bevolking voor een derde uit minderheden bestaat en dat een ongunstige strategische positie inneemt, kan moeilijk aan buitenlandsche vijanden weerstand bieden, vooral wanneer een dezer vijanden Duitschland heet. Na verklaard te hebben, dat Polen niet al te zeer kan vertrouwen op den bijstand van Engeland en de Sovjet-Unie vervolgt het blad: wij gelooven, dat Beck niets anders overblijft dan te streven naar een politiek van overeen stemming met de asmogendheden. AMERIKA EN OORLOGSGEVAAR. De voorstellen, die Cordell Hull, de minister van buitenlandsche zaken der Vereenigde Staten, bij het parlement heeft ingediend tot herziening van de bestaande Neutraliteitswet, komen, schrijft het Handelsblad, neer op een strenger compromis tusschen de belangen en de gevoeligheden van Amerika. Deze wet, die ten doel heeft Amerika het risico te besparen, wederom in een Europee- schen oorlog te worden betrokken gelijk in 1917 geschiedde als gevolg van den toen verscherpten Duitschen duikbootenoorlog, of daardoor financieel te worden gedupeerd, be- vredigt de Amerikanen niet ten voile. Zij be- rust op het beginsel, dat de oorlogvoerenden met hun eigen schepen in Amerika streng bepaald oorlogsmateriaal, waarvan uitvoer met Amerikaansche schepen is verboden, kun nen komen halen uitsluitend tegen contante betaling. ,,Cash and carry", zegt de wet. In de praktijk zou ziij hierop neerkomen, dat Engeland en Frankrijk alle voordeelen van de wet genieten. Deze twee mogendheden zijn in geval van oorlog in staat, een blokkade van hun Europeesche rivalen toe te passen en dezen te beletten de scheepvaart op Amerika te onder- houden. Zij ook beschikken over de noodige gouddepots om het oorlogsmateriaal contant te betalen, terwijl hun rivalen deze dep6ts derven. Intusschen werkt de wet, tegen de bedoeling van Washington echter ook ten gunste van Japan; dank zij haar feitelijk niet-discrimi- neerende bepalingen. kunnen de Japanners zich. zoolang hun goudvoorraden strekken, zich onbekrompen van Amerikaansche oor- logsvoorraden voorzien; China, dat door *4

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5