SCHUDT UW LEVER WAKKER Landbouwberichien Predikbeurten Gemengde Berichten ZONDER SCHADEUJKE LAXEERMIDOELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. SAS VAN GENT OOK ENGELAND VERBIEDT DE INVOER VAN EEN DEEL ONZER T FINBOUWPRODUCTEN. RECHTSZAKEN. DOODELIJK ONGELUK OP EEN SOHEEPSWERF. RED E Iederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom [an gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het Sederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw ichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el- fendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zjjn slechts lapmiddelen. U poet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een Iter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onsehadelijk, plantaardig, zaeht, onovertroffen fm de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- pilletjes bij apothekers en drogisten. f. 0.75. Ingez. Med. dat er bij de brandweer iets niet in orde zou zijn, waama hij de zienswijze van het Water- schap Hulster- en Axeler Ambacht ter zake van den aanleg van een brugje over het Steen- oven-padje mededeelde. Het bestuur van het waterschap is bereid dat brugje te verbreeden en aan beide zijde te voorzien van een leuning, mits de gemeente zich onderhoudsplichtig ver- klaart. Het bestuur van het waterschap hul- digt het standpunt, dat het te dezen aanzien geen onderhoudsplicht heeft. De Voorzitter bestreed dit laatste, en gaf te kennen, dat het waterschap een daar bestaande 2 meter breede watergang had veranderd in een watergang van 10 meter, de ter plaatse bestaande duiker had afgebroken, en dus ook behoorde te zor- gen, dat een afdoende vervanging van dezen duiker aangebracht wordt. Deze bestaat nu in het aanbrengen van een brugje, doch dit vol- doet thans niet aan de eischen. De onder houdsplicht zou in geenen deele berusten bij de gemeente Zaamslag, doch bij het water schap. Waar deze standpunten aan elkaar tegengsteld zijn, zal de beste weg zijn, een uit- spraak uit te lokken. Verder decide hij mede, dat tijdens den plaats gehad hebbenden brand de motorspuit niet wilde starten, hetgeen een omstandigheid is, die een ieder, die met moto- risch vervoer werkt, wel eens tegenkomt. Op de vraag van den heer Haak of dan de motor van den auto enkele keeren per week proef- draait, antwoordde hij, dat zulks elke week gebeurt. De heer De Jonge bepleitte het belang, nu de waterleiding bijna aangelegd is, om de brandweer met deze nieuwe wijze van brand- blusschen vertrouwd te maken. Dit zal, blij- kens de mededeeling van den Voorzitter, zeer binnenkort geschieden. De heer Koopman bepleitte het aanbrengen van enkele borden op den weg naar Zaamslag- Veer, die zoodanig op het gemoed van de auto- mobilisten zouden moeten werken, dat de viersprong te Zaamslag-Veer met een matige snelheid werd gepasseerd. Thans passeeren daar de snelheidsmaniakken met een vaart van 50 K.M. per uur, doch zoodra de nieuwe provinciale weg zal zijn verbeterd voorziet hij, dat snelheden van ongeveer 100 K.M. geen zeldzaamheid zouden zijn, hetgeen vooral daar ter plaatse zeer gevaarlijk is. De Voorzitter stemde dat toe, doch wees er tevens op, dat zich op dien viersprong steeds samenscholingen vormen, hetgeen ook tegen het belang van het verkeer geacht moet wor- den te zijn. Verder zijn het niet alleen de automobilisten, doch ook wel de voetgangers en wielrijders, die verkeerd handelen. Burg, en Weth. zullen onderzoeken, wat ten deze ge daan kan worden. Inmiddels was het twaalf uur geworden, en begaven de leden van den raad zich naar hun respectieve woningen voor het gebruiken van het middagmaal. Geaneenteraad Donderdagavond te half zeven kwam de ge- meenteraad in voltallige zitting bijeen. Na opening door den Voorzitter en vast- stelling der notulen van de vorige vergadering, volgt als punt 1 van de agenda de mededeeling der ingekomen stukken. Ingekomen is een schrijven van Gedep. Sta- ten betreffende goedkeuring der in de vorige raadsvergadering vastgestelde wijzigingen in het politiereglement. Dit punt wordt voor kennisgeving aangenomen en wordt overge- gaan tot punt 2 van de agenda, de aanbieding der rekening van het Burgerlij.k Armbestuur over 1938. De Voorzitter deelt mede, dat deze rekening in handen zal worden gesteld van de commis- sie, die in het volgende punt zal worden be- noemd, zoodat wordt overgegaan tot de be- noeming van de commissie voor het nazien der rekeningen en begrootingen in 1939. Hij verzoekt de heeren Neeteson en Goos- sens als stemopnemers te willen fungeeren en deelt dan mede, dat de heeren Van Acker, Renique en van der Westen in deze commis sie het vorige jaar geen zitting hebben gehad, zoodat deze thans candidaat worden gesteld en na de gebruikelijke stemming in dezelfde volgorde worden gekozen. Allen nemen hun benoeming aan. Ingekomen is een verzoekschrift van den heer O. E. Vervaet om vermindering van zijn aanslag in het schoolgeld over 1938 en de restitutie der te veel betaalde gelden. De Voorzitter ligt hieromtrent toe, dat, in verband met den naderen aanslag in de be- lasting, dit bedrag van 24 moet worden teruggebracht op /ll. Zonder stemming wordt aldus besloten. Punt 5 is een voorstel tot wijziging van het Ambtenaren-Reglement. Daar dit een wijzi ging is van zuiver technischen aard, wordt hiertoe zonder verder commentaar besloten. Thans is nog eens aan de orde de aankoop van den grond van Th. Cappaert, die, in ver band met den te verbreeden weg, door den gemeenteraad voor een bedrag van f 5,20 per vierkante meter werd gevoteerd. Thans is gebleken, dat de grenzen van dezen grond niet overeenstemmen met de kadastrale grenzen, zoodat eerst na kadastrale opmeting de juiste ligging van dezen grond en dus ook het juiste aantal aan te koopen meters kan worden bepaald. Na informatie van verschil- lende raadsleden zegt de Voorzitter, dat de grootte van het aan te koopen stuk grond ongeveer gelijk zal blijven met het oorspron- kelijke aantal meters, namelijk ongeveer 100 vierkante meters. De raad kan zich hiermee vereenigen en wordt aldus besloten. Thans wordt toegestemd in een wijziging in de gemeentebegrooting over 1938. Het voorstel tot wijziging der gemeente begrooting over 1939 lokte veel commentaar uit, daar hierop voorkwam een post groot f 1025 voor aanschaffing van o.a. gasmaskers en verdere benoodigdheden in verband met de luchtbescherming. De heer De Leux vraagt wat Burg, en Weth. van plan zijn met de luchtbescherming. Hij vindt het aantal van 24 gasmaskers veel te weinig en zou graag willen zlen, dat door de gemeente ggsmaskers beschikbaar worden ge steld aan minvermogenden tegen gereduceer- den prijs of, zoo noodig, gratis. Ook komt de heer Goossens met een voor stel tot de aanleg van schuilkelders, omdat hij Sas van Gent met zijn industrie en zijn stikstoffabriek als een strategisch punt ziet bi, een eventueelen luchtaanval. Spreker trekt bier een vergelijking met de fabrieken op Zel- zate, waar door de fabrieken, in samenwer- king met de gemeente, schuilkelders zijn aan- gJegd. De Voorzitter deelt hieromtrent mede, dat ten eerste voor een plaats als Sas van Gent, dat in de derde gevarenklasse is gerangschikt, het gevaar voor luchtaanvallen zeer denkbeel- dig is en ten tweede, dat de aanleg van schuil kelders misschien wel een halve ton zou kos- ten, willen deze werkelijk afdoende zijn. Na nog veel debat meent de Voorzitter, dat men hierin maar op de deskundigen moet afgaan en dat deze het nut van dergelijke kostbare voorzorgsmaatregelen absoluut niet noodig achten. Zoodoende wordt dan het debat over dit punt gesloten en wordt de gemeentebegrooting over 1939 volgens voorstel goedgekeurd. Bij de rondvraag wordt het eerst het woord verleend aan den heer Goossens, die betreffen de de verlichting in de Zandstraat heeft ge- constateerd, dat aan het verdere Westelijke gedeelte absoluut geen lantaarns staan, ter- wijl aldaar toch veel huizen staan. De Voorzitter deelt mede, dat hij1 reeds voor de vergadering daarover met den heer Kaas had gesproken en dat daaromtrent in het na- jaar een aanvang zou kunnen worden ge- nomen. De heer Goossens wil hiermee direct een aanvang nemen, waarna besloten wordt dat door Burg, en Weth. aan de P.Z.E.M. een kostenaanvraag zal worden gedaan. De heer De Leux vraagt, hoe dat eigenlijk zit met die open bebouwing aan de Stations- straat, omdat hij heeft opgemerkt, dat bij den nieuwbouw aldaar hiermee totaal geen reke ning wordt gehouden, terwijl het reglement van de Bouwverordening toch zegt, dat er een open strook van 2 meter moet worden gehand- haafd. Alleen met toestemming van de raad mag hiervan worden afgeweken en hij protes- teert, dat dit niet is gebeurd. De heer De Groff vraagt, waarom de groep arbeiders, die in vrij bedrijf als kolenploeg aan de N.V. Suikerfabriek Sas van Gent werk hebben gevonden, voor werkverschaffing zijn uitgesloten. De Voorzitter uit zijn verwondering hler- over, daar hij er deze menschen juist uitdruk- kelijk op heeft gewezen, dat ze wel voor werk verschaffing in aanmerking blijven. Hierna vraagt de heer De Groff nog, in ver band met de bestrijding van den coloradokever, of hiervoor door de gemeente geen vergoeding kan worden gegeven, waarop de Voorzitter zegt, dat door Ged. Staten geen enkele uit- gave in verband met de bestrijding van den coloradokever meer wordt goedgekeurd. Na nog enkele losse opmerkingen, wordt de vergadering te 8 uur gesloten. ZOXDAG 28 MEI 1939. Ned. Hervormde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u, en 2.30 u., Dr. L. J. Cazemier. SDUISKIL. 9.30 u. en 2.30 u., de heer J. H. Renting. AXEL. 9.30 u., Ds. M. van Empel, van Mid delburg; 2 u., Ds. Van Oeveren. HOBK. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9.30 u., Ds. Korevaar; 2,30 u., Ds. Korevaar, bed. H. Doop KiLOOSTERlZANDE. 10 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Van Oeveren, van Axel. PHILIPPINE. 3 u., Ds. Dronkers, van Kloos- terzande. Gerefo rmee rde Kerk. TERNEUZEN. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. G. W. van Houte. AXEL. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Post. HOEK. 10 u. en 3 u., cand. D. van Swigchen, van Middelburg. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9.30 u. en 2.30 u., Ds. J. Tolsma. Geretfoifrieerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees- dienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., 2.30 u. en 6 u., lees dienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN9.30 u., 2.30 u. en 6 u., de heer M. A. Mieras. Roomsch-Katholieke Kerk. TERNEUZEN. 7 u., 8.30 u, en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. MAANDAG 29 MEI 1939. Ned. Hervormde Kerk. HOEK. 9.30 u., Ds. E. Raams. Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., leesdienst. Nederduitseh-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 9.30 u., de heer M. A. Mieras. DONDERDAG 1 JUNI 1939. Nederduitsch-Gereformeerde Gemeente. TERNEUZEN. 6.30 u., Ds. C. Kramp, van Enkhuizen. ALGEHEELE OPEN STEELING DENATURATIE KLEIAARDAPPELEN. De Minister van Economische Zaken heeft besloten, dat met ingang van Dinsdag 30 dezer wederom gelegenheid kan worden gegeven tot denaturatie van de aan de eischen van de rubriek A voldoende consumptie-aardappelen van de rassen Zeeuwsche Bonte, Zeeuwsche Blauwe en Roode Star, zoomede van de aan die eischen voldoende goedgekeurde poot- aardappelen van de rassen Zeeuwsche Bonte en Zeeuwsche Blauwe. De denaturatievergoeding voor deze aard- appelen zal 1,75 per 100 kg ibedragen. In navolging van de Duitsche heeft thans, meldt de N. R. Crt., ook de Engelsche regee- ring 23 dezer in verband met het voorkomen van de Coloradokever maatregelen uitge- vaardigd omtrent den invoer van Nederland- sche tuinbouwproducten. Zij komen in hoofd- zaak overeen met hetgeen de Duitsche regee- ring heeft gedaan om de overbrenging van coloradokevers uit ons land te weren. Glasproducten blijven er buiten, maar b.v. sla wordt aan de bepaling onderworpen dat zij niet afkomstig mag zijn van plaatsen binnen de 50 K.M. van gebieden, waar de coloradokever is aangetroffen. Deze maat regelen gaan op 1 Juni in. Ons land is dus thans door een zelfde regime getrqffen, dat reeds sedert 1930 op Frankrijk, later op Belgie en Zwitserland 'van toepassing was verklaard. De tegen deze landen geriehte maatregelen hebben intus- schen indirect reeds schade voor onze uitvoer opgeleverd, doordat deze landen de produc- ten welke zij niet meer konden uitvoeren, in grootere mate op hun eigen binnenlandsche markt zijn gaan brengen, waardoor ons afzet- gebied aldaar verminderd is. De bedreiging van onzen uitvoer heeft thans echter eennog veel scherperen vorm aangenomen. Uit den aard der zaak is er van den kant van onze regeering al het mogelijke gedaan om dit te voorkomen, maar het heeft niet mogen baten. Ook de tuinbouw heeft niet stilgezeten bij het bestrijden van den coloradokever. Te bevoegder plaatse werd ons gewezen op het geheel willekeurige karakter van maatregelen tegen groenten als overbrengers van de Coloradokevers. Het is toch bekend, dat deze kever uitsluitend aard- appelloof vreet en de veronderstelling, dat b.v. sla een speciale overbrenger van het in sect zou zijn, is geheel en al willekeurig. De Coloradokever is een klein dier, iets grooter dan een onze lieve heers beesje, dat even gemakkelijk op andere voorwaarden, dan in kisten met groenten ingevoerd kan worden. Bovendien kan hij op eigen kracht gemak kelijk per dag 25 K.M. afleggen. .Zou men werkelijk een doelmatigen afkeer van den Coloradokever willen verkrijgen dan zou men feitelijk alle verkeer, ook met trei- nen, auto's e.d. moeten stopzetten. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 Mei 1939. De rechtbank heeft het volgende vonnis uit- gesproken M. H., oud 34 j., manufacturier te Sluiskil, verdacht van schaking, is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk en gedeeltelijke vrijspraak. AFSCHUWELIJK DRAMA TE HAARLEM. Terwijl het drama in de Hertzogstraat waarbij een 25-jarige verzekeringsagent om het leven is gekomen, nog versch in het ge- heugen ligt, heeft zich thans opnieuw in Haar- lem-noord een afschuwelijk drama afge- speeld. Woensdagnacht heeft n.l. de 33-jarige electricien, C. G., in zijn woning aan de Kam- nefatenstraat eerst zijn 26-jarige vrouw en daarna zijn 2-jarig dochtertje met een beitel vermoord. Daarna poogde hij zichzelf van het leven te berooven, hetgeen echter mislukte Omstreeks half een werden omwonenden gewekt door hulpgeroep in de stille straat. Het bleek, dat de kostganger van G., de 36- jarige H., in nachtgewaad naar buiten was gesneld om hulp te halen, daar G. na een woordenwisseling, zijn vrouw met een beitel te lijf was gegaan. H., die in een kamer naast die van het echtpaar slaapt, was door het tumult wakker geworden en had de vrouw te hulp willen Snellen. Toen G. zich echter ook tegen hem keerde, was H. naar buiten gehold. In zijn haast had hij echter de voor- deur in het slot gesiagen. Door zijn geschreeuw ontwaakten de buren en een hunner, de heer W., trachtte zich toegang tot de woning te verschaffen. Hij moest daartoe een ruit in- slaan, waarbij hij zich ernstig aan de rechter- arm verwondde. In het portaal onder aan de trap vond hij de vrouw van G., badende in haar bloed. G., die door het dolle heen was, stak en sloeg haar met een beitel. Door de kwetsuren aan zijn arm was de heer W. ech ter niet in staat G. te overmeesteren, en om dat G. ook hem te lijf wilde gaan, moest hij j wel retireeren. Inmiddels was de politie gewaarschuwd en toen deze arriveerde, ging men opnieuw de woning binnen. Het bleek, dat de vrouw van G. tengevolge van de steken en slagen met den beitel en het" groote bloedverlies reeds was overleden, zoodat geneeskundige hulp niet meer mocht baten. Op de slaapkamer deed men nog een gruwelijke ontdekking. Met den beitel, waarmede hij zijn vrouw van het leven had beroofd, had G. ook zijn 2-jarig dochtertje gesiagen en gestompt, waardoor de kleine vrijwel direct gedood moet zijn. Ver- volgens had hij zichzelf met den beitel in het onderlichaam gestoken en was, met het lijk van zijn kind in de armen geklemd, op bed gaan liggen. Nadat zijn wonden door een dokter waren verbonden, werd G. naar het St. Elisabeth gasthuis overgebracht. Men vreesde aanvan- kelijk voor zijn leven en daarom werd hem terstond een verhoor afgenomen. Hieruit bleek, dat G. Zaterdag j.l. uit het ziekenhuis was ontslagen, waar hij een blindedarmopera- tie had ondergaan. Hoewel de geneesheeren hadden verklaard, dat hij geheel genezen was, meende G. echter, ongeneeslijk ziek te zijn. Dit idee-fixe beheerschte voortdurend zijn ge- dachten en Donderdag besloot hij zijn vrouw en kind van het leven te berooven, om daarna zelfmoord te plegen. Reeds Woensdagmiddag had bij een beitel van den zolder gehaald, wel ke hij als werktuig bij zijn afschuwelijke plan wilde gebruiken. G., die reeds geruimen tijd werkloos is, staat in de straat waar hij thans vier jaar woont, als stug en onvriendelijk bekend. Hij bemoeide zich nooit met iemand. De lijken der beide slachtoffers zijn naar het St. Elizabethsziekenhuis overgebracht, waar dr. Hulst uit Leiden de sectie zal ver- richten. FELLE BRAND IN HET MAASSTATION TE ROTTERDAM. Woensdagnacht omstreeks half drie is brand uitgebroken in de woning van den restau rateur van het station Maas aan de Ooster- kade te Rotterdam. Deze woning maakt deel uit van het stationscomplex en is geheel van hout opgetrokken met een steenen onder- bouw. De restaurateur J. Sier, hoorde een hevigen slag en toen hij 'n onderzoek instelde, ervoer hij' dat zijn voorkamer in lichter laaie stond. Terstond waarschuwde hij zijn echt- genoote en twee buffetjuffrouwen die even- eens in het huis sliepen en die in allerijl in nachtgewaad de straat opvluchtten. De brandweer bestreed het vuur, dat fel naar alle zijden uitsloeg, met twintig stralen. Door het vele oude hout was de rookontwiK- keling enorm, zoodat personeel van de afdee- ling brandbluschmiddelen voorzien van rook- maskers assistentie moesten verleenen. De geheele eerste verdieping stond weldra in voile vlam, terwijl het snel voortschrijdende vuur zich ook mededeelde aan de zolderver- dieping, waarvan het dak doorbrandde. Een vonken regen daalde neer op de omliggende stationsgebouwen maar de brandweer wist deze in den kiem te smoren. Het heeft echter dariig gespannen. De perronsoverkapping die ten deele van hout is en ten deele uit ijzeren pijlers is opgetrokken, loopt vlak achter de woning langs en omstreeks kwart over drie deelde het vuur zich ook hieraan mede. Een gelukkige omstandigheid was, dat tusschen de woning en de overkapping een smalle ruimte was, waardoor men een slang kon leggen en zoo kon men het gevaar spoe- dig bezweren. Na eeni-ge uren van inspan- nend werk slaagde men erin het vuur te be- dwingen. Omtrent de oorzaak staat nog niets vast, wel heeft de restaurateur verklaard, dat hij des namiddags met terpentijn had gewerkt. De geheele woning welke de afsluiting vormt van het stationscomplex en acht kamers be- vatte, is volledig uitgebrand, terwijl ook het perron schade heeft geleden. De ruimte, die onder de woning op den be- ganen grond gelegen is, diende als bagage- depot en derde klasse wachtkamer. Beide hebben veel waterschade opgeloopen, terwijl de keuken buiten bedrijf is gesteld. De aan- wezige bagage waaronder zeer veel koffers, kon tijdig in veiligheid worden gebracht. De treinenloop ondervond door dezen brand geen stagnatie. KUSTVAARDER OMGESLAGEN. Woensdagavond is de 300 ton metende mo- torkustvaarder Agina op de Nieuwe Maas ter hoogte van de Keilehaven te Rotterdam om- geslagen ten gevolge van het topzwaar wor den van den deklast, welke uit balen uien be- stond. Het schip bleef ondersteboven in het water drijven. (Bet. ongeluk geschiedde even nadat de Agi na de Lekhaven had verlaten voor een reis naar Londen. Ter hoogte van de Keilehaven gekomen begon het schip plotseling zware slagzij te maken. Schipper H. E. Tadje, af komstig uit Groningen, die tevens eigenaar van het schip is, en nog drie opvarenden had den nog net gelegenheid om op een langszij gekomen sleepboot over te springen. 'n Vijfde opvarende geraakte te water; hij is door een der leden van de bemanning van de sleepboot gered. Drie sleepbooten hebben het onderste boven drijvende vaartuig nabij de Keilehaven aan den grond gezet. NEDERLANBSCH MOTORSCHIP RESCHADIGD. 'Het Nederlandsche motorschip Aagtekerk is in de Golf van Cam'bay op een zich onder water bevindend voorwerp gestooten. Het schip is te Bombay aangekomen. Het ruim tusschen de olie- en watertanks, beneden de machinekamer is beschadigd en lekt. Het schip zal voorloopig worden hersteld, doch zal volgens Lloyds zijn reis niet kunnen volbren- gen. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Te Bruchem is de 16jarige zoon van de fa- milie Waardhuizen bij het baden verdronken. De jongeman, een leerling van de H.B.S., was na schooltijd gaan baden. Het stoffelijk over- schot is kort na het ongeluk opgehaald. OUDE VROUW VERBRAND. Te Harderwijk is de bejaarde weduwe H. in brand geraakt en aan de gevolgen overleden. De vrouw. die met haar 25jarigen zoon samenwoont, begaf zich naar de keuken, toen plotseling de zoon, die nog te bed lag, zijn moeder hevig hoorde gillen. Toen hij in de keuken kwam, vond hij haar in vlammen ge- huld. Met behulp van een emmer water zag hij kans het vuur te dooven. Zijn moeder was echter reeds met zooveel brandwonden over- dekt, dat de behandelende geneesheer over brenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. Zij is daar aan de verwondingen over leden. Op de werf De Nieuwe Waterweg te Schie dam heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De 52-jarige H. P. uit Rotterdam was bezig met het monteeren van een leuning aan een doktrap. Toen hij daartoe een gloeiend stuk ijzer tusschen de trap en den dokwand klem- de, schoot dit uit en verloor de man het even- wicht. Hij viel in het dok en kreeg een sche- delbasisfractuur. Hij werd naar het gemeenteziekenhuis ver- voerd, waar hij na eenigen tijd overfeed. NEDERLANDSCHE AUTO IN BELGIE VERONGELUKT. Tusschen Antwerpen en Brasschaet in Belgie is gistemacht een auto, afkomstig uit Pnncenhage door een defecte stuurinrichting met groote vaart tegen een boom gebotst en totaal vernield. De vier inzittenden, n.l. ir. d'Arnaud Ger- kens, met verlof uit Indie en tijdelijk vertoe- vend te Princenhage, mevrouw Henkes Hagedoorn en mej. Henkes, beiden wonende te Princenhage, alsmede mej. B. v. d. Wall uit Ginneken, werden bij de botsing uit den auto geslingerd en bleven gewond op het weg- dek liggen. De toestand van de eerste drie was zoodanig dat zij naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis te Kapelle moesten worden vervoerd. De toe- stand van ir. d'Arnaud Gerkens, die een her- sensehudding en een kaakfractuur had opge loopen, is ernstig. Mevrouw Henkes^Hage doorn kreeg een hersenschudding en verwon dingen aan het hoofd, mej. Henkes brak een kniesehijf en kreeg eveneens versehillende wonden. Mej. v. d. Wall, die alleen vleesch- wonden aan hoofd en beenen opliep kon met een tweeden auto van de familie Pot uit Prin cenhage naar Breda worden vervoerd, waar zij in het Diaconessenhuis is opgenomen. Haar toestand was, evenals van de dames Henkes, Donderdagmorgen bevredigend. KIND VERDRONKEN. Donderdagmiddag zag een schipper, die in de ringvaart van de Haarlemmermeer langs den Bennebroekerdijk voer, een kind in het water liggen. Hij haalde het op, doch het bleek reeds te zijn overleden. Een onderzoek wees uit, dat het slachtoffertje behoorde tot het gezin van den landbouwer Kamerman. Vermoedelijk is het kind bij het spelen te water geraakt en verdronken. MOTORRIJDER VERONGELUKT. In het dorpje Liesveld is Donderdagmiddag de 49-jarige cafehouder A. Brox met zijn motorrijwiel op het kruispunt nabij de Bava- riabirbrouwenj tegen een personenauto ge botst en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van uitgesproken door den Voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Temeu,- zen, in de openbare vergadering der Kamer, gehouden op 20 Mei 1939. Mijne heeren, lOfschoon wij in den aanvang van dit ka- lenderjaar in versehillende commissies reeds spoedig actief zijn geweest, hebben omstan- digheden er toe geleid, dat enkele maanden verliepen eer we in voltallige vergadering konden bjeenkomen. Ik acht het een voorrecht, dat we dit nog kunnen doen in denzelfden kring waarmede we het vorig jaar hebben beeindigd. Ik hoop dat 1939, vooral in verband met de toestan- den waarin we leven, zoowel voor uw persoon als voor uwe familie en in uwe zaken en be drijf het beste zal brengen, wat wij verwach- ten kunnen. Wij hebben als volk van Neaerland in het afgeioopen jaar momenten beleefd, die het vaderlandsch gemoed goed doen en die de saamhoorigheid op de meest spontane wijze naar buiten hebben doen treden. In de eerste plaats was zulks het geval bij de heuglijke gebeurtenis in het Prinselijk ge zin, waar door de geboorte van Prinses Bea trix de hoop van Nederfand op het voortbe- staan onzer Vorstelijke dynastie werd beves- tigd, terwijl ook in het geheele land en overal daar buiten waar Nederlanders samen waren, de 40-jarige regeering van Hare Majesteit onze Koningin Wilhelmina met geestdrift werd herdacht. Die herdenking gold een regeeringstijdperk, waar het Nederlandsche Volk met groote dankbaarheid op kan terug- zien, ondanks de zorgvolle tijden die het laatst dezer periode heeft gekenmerkt. Het was ook mijn voornemen te gewagen van de zeer spannende periode, die wij in°de maand September van het vorige jaar heb ben beleefd in verband met den internationa- len politie'ken toestand in Europa en wij rekenen ons gelukkig, dat er door de vredes- pogingen toenmaals aangewend door den Britschen minister-president Chamberlain, spoedig ontspanning was ingetreden. Ik be- treur het daarom des te meer, dat in den tijd die sinds den aanvang van dit jaar is ver- loopen, we weer een periode zijn ingetreden waarbij die internationale onrust in ons we- relddeel, ja, misschien voor de geheele wereld, weer opnieuiw, en naar het zich laat aanzien in nog sterkere mate, naar voren is sre- treden. [Hoewel ons land hierbij niet direct is be- trokken, werd die toestand toch ook een on- derwerp van zorg voor ons land, trad een periode in dat ook Nederfand waakzaam moet zijn en eischt dit van velen persoonlijke en van het land materieele offers. Ik spreek de hoop uit, dat ook deze bedrei ging weer spoedig moge voorbijgaan en de rust in de wereld zal terugkeeren; de rust, die zoo noodig is voor de ontwikkeling van den toch reeds zoo ontredderden handel en indus trie en het is opnieuw mijn innige bede, dat het ons gegeven zal zijn onzen arbeid in vre- destoestand te kunnen voortzetten. Mogen ons als bestuurders en leden der Kamer de noodige krachten en wijsheid ge- schonken worden, om den ons opgelegden arbeid te vervullen en die arbeid, onder Gods Zegen, strekken tot bevordering der landsbe- langen in het algemeen en tot die van het ge- west dat wij vertegenwoordigen in het bij- zonder. Het afgeioopen jaar was, zooals uit de sta- tistische gegevens blijken zal, voor de werk- zaamheden der Kamer een druk jaar. Voor versehillende maatregelen die door de Regee ring zijn genomen in verband met de crisis, wordt bij de uitvoering de tusschenkomst der Kamers ingeroepen, terwijl dit ook in toe- nemende mate het geval is voor de uitvoe ring van wetten op het gebied van ordening in het bedrijfsleven. Een eervolle taak, die de Kamers gaarne vernichten, doch die van hen die met de uitvoering worden belast een bij- zonder beleid en doorzicht vereischen. Voor wat betreft een overzicht van den economischen toestand van ons gewest over het afgeioopen jaar, doet het mij leed, dat dit niet gunstiger kan luiden dan dat van voor- gaande jaren. Over de geheele linie was geen sprake van eenige opleving en moet blijkens de ingekomen rapporten gewaagd worden van een bestendiging van den gedrukten toe stand die hier ook in de vorige jaren heerschte. Wij zijn voor onzen handel en industrie in vele igevallen afhankelijk van het buitenland en de maatregelen der ons omringende vol- ken of hever van die landen waarheen in ge- wone tijden onze export zich richtte, belem- meren ons, ondanks alle conferences ter zake, steeds meer en meer. Elke natie blijkt in dit opzicht met moeilijkheden te moeten worste- len en de onderhandelingen worden een kwes- tie van loven en bieden. Tegenover hetgeen verkregen wordt, moeten ook prestaties wor den gesteld, hetgeen naar te begrijpen is, zeer groote moeilijkheden oplevert om be- paalde voordeelen te verwerven. iGewestelijk oefent ook de steeds dalende koopkracht van een groot deel der bevolking een ongunstigen invloed uit, die zich meer en meer doet gevoelen, terwijl het verschiet nog niet 'gunstig is. Werkloosheid. De werkloosheid was, wanneer daarvoor als basis wordt aangenomen de inschrijvingen bij de arbeidsbeurs, lager dan in 1935. Bezien we de cijfers over de versehillende maanden in vergelijking met die over 1935, dan zijn deze zoowel voor Zeeuwsch-Vlaanderen, als voor Terneuzen in het algemeen lager. Het laagste cijfer der bij de organen der arbeids- bemiddeling ingeschrevenen vertoont voor Zeeuwsch-Vlaanderen, behalve Terneuzen, de maand Juli met 281 ingeschrevenen, tegen over 455 ingeschrevenen in 1935, en voor Ter neuzen de maand September met 404 inge schrevenen tegen 578 in dezelfde maand van 1935. De hoogste cijfers vertoonen de maanden November met 1945 ingeschrevenen voor Zeeuwsch-Vlaanderen, behalve Terneuzen, tegenover 1301 in dezelfde maand in 1935, en December met 4578 ingeschrevenen tegenover 4133 in de overeenkomstige maand van 1935. Voor Terneuzen bedroegen deze cijfers 677/ voor November tegenover 506 in November 1935 en 798 in December tegenover 808 in December 1935. De in mijn vorig overzicht genoemde werk- gelegenheid voor het overslaan van stortsteen en rails hield aan tot het einde 1938. De werkzaamheden aan den Zevenaarpolder waren omstreeks Mei beeindigd. Behalve het werk in de haven deden zich in 1938 geen bijzondere werkgelegenheden voor. Het aan tal ingeschreven werkloozen in den landbouw was in de jaren 1937 en 1938 ongeveer gelijk. Bevolking. Moest ik het vorige jaar er op wijzen, dat het geboorteoverschot der bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen geen voldoende equiva lent hood om het bevolkingscrjfer op peil te houden, de afname der bevolking zette ook in 1938 weer voort. Het cijfer der inwoners daalde van 84.093 tot 84.022, dus met 71. Er vestigden zich in de gemeenten in het ge bied der Kamer 3510 personen, terwijl 4349 personen naar elders vertrokken. Het aantal overledenen bedroeg 754, het aantal geboor- ten 1493. Het jaar tevoren was het cijfer der geboorten 1442, dat der overledenen 767, dat der vestigingen 3730 en der verhuizingen 4561. In 17 gemeenten daalde het bevolkings- cijfer, in 15 gemeenten nam het toe. Slechts in 3 gemeenten (vorig jaar 4) nam het be- volkingscijfer met meer dan 30 toe, n.l. in de gemeenten Sluis, Terneuzen en Westdorpe. De kleinste gemeente, n.l. Overslag, welks in- woneraantal ten vorigen jare tot boven de 300, n.l. 301 was gestegen, daalde weer met 3 tot 298. (Wordt vervolgd1.) O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 6