ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het Koninkiijk bezoek aan de Internationale Watertentoonstelling te Luik. Oris en dertig man uit den gezonken Amerikaanschen onderzeeer gered. No 9918. VRUDAG 26 MEI 1939 79e Jaargang Buitenland Bloemenmagazijn G. J. WILL TWEEDE BLAD TERNEUZEN, 26 ME! 1939. BRUIDSBOUQUETTEN in iederen prijs. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. aBS»3E38ftS^<&*3&iiraai HmiiwatJEWiaririmst'. i ummrffr,rpp"-T-,H NEUZENSCHE COURANT BEZOEK AAN DE INTERNATIONALE WATERTENTOONSTELLING TE LUIK. Vertrek van Brussel. Het programma van den derden dag van het bezoek onzer Koningin aan Belgie werd groo- tendeels ingenomen door een bezoek aan de watertentoonstelling te Luik. Des morgens te 10.55 uur zijn Koningin Wilhelmina en Koning Leopold per specialen trein van Brussel naar Luik vertrokken. Langs den weg van het paleis naar het Noorder- station te Brussel had zich een nog vrij groote menigte opgesteld, die de beide vorsten bij 't voorbijrijden hartelijk toejuiohte. Vooral op't plein voor het station was het druk. Ofschoon er een half uur voor het vertrek geen perron- kaartjes meer werden afgegeven, stonden toch zeer vele nieuwsgierigen, die er blijkbaar vroeg voor waren gekomen in de fraai ver- sierde stationshal. Ook hier klonk bij het passeeren van beide vorsten luid gejuich. De reis naar Luik werd meegemaa.kt door het voltallige gevolg der beide Majesteiten, waaronder zich ook de Nederlandsche gezant te Brussel en de Belgische gezant te 's-Graven- hage bevonden. Sinds den vroegen morgen is Luik de oude stad der Prins-bisschoppen in koortsachtige opgewondenheid. Zij is in vreugde ontwaakt, want Donderdag was het een groote dag. Overal hingen 's morgens de Nederlandsche, Belgische en Luiksche vlaggen uit. De stra- ten zijn drukker dan gewoonlijk en reeds vroeg in den morgen verdrongen zich de men- schen langs den intochtsweg der beide vorsten om hen bij hun aankomst hartelijk toe te juichen. Het was prachtig weer en de warme zonne- ?tralen gaven bijzonderen glans aan het feestelijk voorkomen der stad. De Koninklijke trein arriveerde tegen 12 uur in het station te Luik. De locomotief was in de kleuren der beide landen gepavoiseerd. Toen de trein stilhield weerklonk het eerste van de 51 schoten, welke met een tusschen- ruimte van een minuut werden afgegeven. Op het perron waren vier detachementen aan- wezig van het twaalfde linieregiment met vaandels, klaroenen en stafmuziek. Toen de beide vorsten uitstapten, door het overige gezelschap gevolgd, presenteerden de troepen het geweer en de muziek speelde het Wilhelmus". Onmiddellijk na het uitstappen inspecteerde de Koningin, gevolgd door den Koning, de eerewacht. Zij droeg een turquoise-blauwe japon, een mantel en hoed in dezelfde kleur en een marterbonten cape. De beide vorsten werden ontvangen en bege- leid dooi' luitenant-generaal de Krahe, com mandant van het derde militaire district, door den heer Mathieu, gouverneur van de provin- cie Luik, en den heer Neujean, burgemeester der stad. Na de inspectie der eerewacht doorschreed de Koningin de rijk versierde hal van het station en verscheen op de Place de Guille- mins, waar haar verschijnen enthousiaste toe- juichingen uitlokte. De beide Vorsten stapten in een auto, waar- van de kap was geopend en waamaast officie- ren-motorrijders van het eerste regiment lan ders als escorte waren opgesteld. Toen het gevolg was ingestegen, verdween de stoet in de Rue des Guillemins. Door de Rue Raikem bereikten de Koning en de Koningin de rivier de Maas, langs heel den weg door een dichte menigte toegejuicht. Er zijn veel Hollanders onder het publiek. Zij zijn herkenbaar aan de oranjestrikjes, die zij in het knoopsgat dragen en vanzelfsprekend nemen zij hun aan- deel in de toejuichingen. Beide vorsten aan boord van het jacht „Aloha". Op de Maas lag het jacht „Aloha" gereed, eigendom van baron de Launoit, commissaris- generaal van de Watertentoonstelling. Terwijl het Wilhelmus werd gespeeld door een militaire kapel gingen de Koning en de Koningin aan boord. Op datzelfde moment werd de standaard van Koningin Wilhelmina op het schip geheschen. Weldra zakte het jacht langzaam de Maas af tot aan de ten- toonstelling. Intusschen had aan boord een receptie plaats, waarbij eenige autoriteiten Aan de Koningin werden voorgesteld. Langs de oevers hielden de in dichte drom- men opgestelde Luikenaren niet op de Konin gin en den Koning toe te juichen. Toen tegen eenen het jacht ter hoogte van de tentoonstelling gekomen was, werd het anker uitgeworpen en werd aan boord van de Aloha" de lunch geserveerd. Hieraan namen deel de autoriteiten, die in het gezelschap van den Koning en de Koningin waren, voorts de heeren Mathieu, gouverneur der provincie, Neujean, burgemeester, luitenant-generaal de Krahe, baron de Launoit, Truffaut, president van den raad van beheer der tentoonstelling en Dewandre, voorzitter van het uitvoerend eomite der tentoonstelling. Te 1.35 uur meerde de „Aloha" aan de kade aan den linkeroever ter hoogte van de Espla nade. Hier gaan de beide staatshoofden van boord en worden ontvangen door de heeren Lekenne, adjunct-commissaris-generaal, Bodi- naux, directeur-generaal van de cooperatieve maatschappij Luik 1939 en door kolonel Ber- trand en den heer Manderveld, secretaris van den regeeringscommissaris. Te voet naar de tentoonstelling. Te voet begeven de vorsten zich dan naar het paviljoen van den commissaris-generaal. Hier waait de Nederlandsche vlag van den mast. Zij treden binnen in de eerehal, welke met de rood-wit-blauwe kleuren is versierd. Nadat de beide vorsten het paviljoen van den commissaris van het Belgische gouveme- ment hadden bezocht, waar een aantal per- sonen aan hen is voorgesteld, is het hooge gezelschap per auto naar het Nederlandsche paviljoen gereden, dat vrij dicht bij dat van den gouverneur ligt. Daar waren ter begroeting aanwezig de heer H. A. Hooft, commissaris van de Neder landsche deelneming, ir. J. P. v. Vlissingen, hoofdingenieur-directeur van den rijkswater- staat, en ir. van Veen van dit departement. Het dochtertje en het zoontje van ir. van Veen hebben de Koningin bloemen aange- boaen, waama genoemde heeren de vorste- 1'jke bezoekers bij hun rondjgang door het paviljoen tot voorlichting hebben gediend. Zoowel Koningin Wilhelmina als Koning Leopold legden voor de interessante en smaak- volle expositie in het paviljoen een zeer groote belangstelling aan den dag. Vooral voor de maquette van de Nederlandsche scheepvaart- wegen en die van de tunnelwerken te Rotter dam werd langdurig bezichtigd. Naast het Nederlandsche paviljoen stond de harmoniekapel van de Oranje Nassaumijn uit Heerlen opgesteld, welke, toen de stoet naderde, het Wilhelmus ten gehoore heeft ge- bracht, en toen later de Koningin en de Ko ning weer naar buiten traden, de Braban- gonne heeft gespeeld. Staande onder de lui- fel, welke boven den ingang uitsteekt, hebben de hooge bezoekers het Belgische volkslied aangehoord. Daarna nam men weer in de auto's plaats, waarna in langzaam tempo een langdurige rit over het zoo uitgestrekte en licht geaccidenteerde tentoonstellingsterrein is gemaakt. Onderweg is tweemaal halt ge- houden cn wel een keer in het z.g. Maasdorp en een keer op de Groote Esplanade, waar juist kinderfeesten voor de Luiksche school- jeugd werden gegeven, aan welke feesten niet minder dan vierduizend kinderen deelnamen. Bij deze korte oponthouden zijn de Koningin bloemen aangeboden en ook is haar speel- goed overhandigd, dat bestemd is voor Prin- ses Beatrix. Het tentoonstellingsterrein is zeer groot, maar overal stonden veel belangstellenden, die de Koningin en den Koning hartelijk toe- juichten. Te kwart over drie heeft de zeer lange stoet behalve de leden van het gevolg reden ook vele stedelijke autoriteiten en dlgnitarissen van de expositie mee het tentoonstellingsterrein verlaten. Tot aan de Terassen, het bekende Luiksche plein met het fraaie rosarium, is de stoet langs de Maas blijven rij'den. De ge- heele weg was aan weerszijden met militairen afgezet. Langs de route stonden diverse militaire muziekkorpsen, die het Wilhelmus speelden. Even voorbij de plaats waar het centrum van de oude binnenstad aan de rivier grenst, werden de infanteristen, die tot zoover de militaire honneurs hadden waargenomen, vefvangen door de veldartillerie. In een lange reeks plaatsten de met vier of zes paarden bespannen stukken zich in de lengterichting van de route. Deze afdeeling werd besloten door een colonne met stukken, welke nog in den oorlog hebben dienst gedaan. Op de pant- serschilden stond: Veldtocht 19141918, met daarachter namen, welke bij alien, die in dien tijd reeds tot de jaren des onderscheids waren gekomen, onuitwischbaar in de herinnering zullen blijven, namen, die getuigden van den heldenmoed van een klein volk: Yperen, Stad- en-Berg, Merchem, RumbekeNa de be spannen kanonnen volgde het veldgeschut met motortraotie, de mobiele luchtdoelartillerie, de gevechtswagens, anti-tankgeschut, wiel- rijders. En dan, tot het station Giullemins toe, weer infanteristen, man aan man, schouder aan schouder. Achter die haag van bruine khaki en martiale helmen van dof metaal en grijs-groen geverfde wagens, van vaandels en vlaggen, van paarden en fietsen, van auto's en tractors, stond het publiek vele rijen dik. Naarmate het einde van den rit naderde van de Terassen is via de Rogierlaan en de Guilleminstraat naar het station gereden nam de menigte nog in aantal toe, zoodat het Stationsplein tot een groote warrelende massa leek dichtgevloeid, waarbinnen een smal pad was uitgespaard en al die honderden en dui- zenden werden niet moe de beide vorsten har telijk toe te juichen. Minzaam nijgend en wui- vend dankten zij voor deze indrukwekkende huldebetooging. Op het perron hebben de Koningin en de Koning zich nog eenigen tijd met de diverse autoriteiten onderhouden, waama zij zich in den Koninkl'ijken trein hebben begeven, welke precies op het vastgestelde uur: vijf minuten voor half vier, naar Brussel is vertrokken. Voor de eerste maal in de geschiedenis zijn raenschen gered uit een gezonken onderzeeer door middel van een duikerklok. De Falcon", het schip, dat uitgerust is voor het redden van onderzeeers, heeft 33 opvarenden van de „Squalus", welke ongeveer 80 meter diep lag, bij de kust te Portsmouth, weten te redden. De geredden hadden 39 uur opgesloten gezeten. Vier tochten moest de duikerklok maken. Toen den vierden keer nog 8 man naar boven zouden worden gebracht heeft de klok halver- wege urenlang vastgezeten, doch na koorts- achtigen arbeid konden duikers het toestel losmaken. Het vlootcommando heeft order gegeven, dat de duikers het werk bij het aanbreken van den dag moesten hervatten om te trachten nog overlevenden van de 26 in den onderzeeer achtergeblevenen te redden of de lijken boven te brengen. De United Press-verslaggever Henry Mcle- more, die aan boord was van den kruiser „Brooklyn", seinde Dinsdagmorgen over het verloop der redding: Terwijl 25 man van den gezonken onder-1 zeeer gered zijn, zweefden nog 8 van de over levenden in een nieuw, bijna nog grooter ge- vaar, door een onvoorzien toeval. Toen de duikerklok met de laatste 8 over levenden naar boven werd gehaald, bleef deze, tot schrik van alien, die met het reddingswerk bezig waren, plotseling op ongeveer 45 meter onder de zee-oppervlakte steken. De oorzaak van dit incident was nog niet bekend en de mannen, die reeds zoolang onder water door- brachten, beleefden bange uren toen zij dach- ten, dat hun redding het meest nabij was. Direct werd er een duiker naar beneden gezonden om te zien wat er gebeurd was. Later werd bericht ontvangen, dat het ge- lukt is om de duikerklok met de laatste over levenden vrij te maken en naar boven te trekken. De laatste van de geredden, die voet op de reddingboot Falcon" zette, was de comman dant van de ,,Squalus", Naquin. Nu zijn in totaal 33 man, die 39 uur onder water verbleven, gered, terwijl nog 26 man zich in den gezonken onderzeeer bevinden. Er bestond altijd nog een geringe kans, dat eenigen van hen nog in leven zijn. De duikerklok is om 12.38 uur in den nacht van Donderdag aan de oppervlakte verschenen waama "t reddingswerk voor den nacht werd onderbroken aangezien de duikerklok grondig nagezien moest worden. De woordvoerders der marine verklaarden, dat direct bij het aan breken van den morgen het reddingswerk zal worden voortgezet. Uit Portsmouth wordt nog gemeld, datde duikerklok vier uur lang heeft vastgezeten, gedurende welken tijd de acht mannen opeen- gedrongen in de klok zaten. Zij ademden een synthetisoh mengsel van zuurstof en helium in. De kruiser .Brooklyn" heeft een hospitaal ingericht om de geredden op te nemen. De 50 vrouwen van de opvarenden van de ,,Squa- lus" hebben den geheelen nacht, levende tus- schen hoopen vrees, doorgebracht in het huis van kapitein Greenlee aan de zee. De berichten van het reddingsvaartuig werden steeds per telefoon naar het huis van Greenlee doorgegeven, voordat zij gepubliceerd werden. Moedige daad van een matroos. Het is komen vast te staan, dat de redding grootendeels te danken is aan de tegenwoor- digheid van geest van een der matrozen, zoo- als uit een interview met den electricien Jud- son Bland blijkt. ,,Zoodra de duikmanoeuvre begonnen was", zoo verteld'e Bland, ,,bemerkten wij, dat er iets in het achterschip niet in orde was. Groote hoeveelheden water begonnen het schip binnen te dringen. Tegelijkertijd toen aan het bevel om de tanks te openen werd vol- daan, verhief het voorste deel van de boot zich met een fantastisch geweld, waarschijn- lijk in een hoek van 45 graden. Dit oogenblik werd door een der matrozen, Lloyd B. Maness, helper van den electricien, benut om met bovenmenschelijke inspanning de waterdichte deuren, welke het voorste deel van het schip van het achterste scheiden, te sluiten". De United Press-vers'.uggever Mclemore heeft Bland echter niet gevraagd of daarmede het lot van de mannen, die zich in het achter schip bevonden, bezegeld was. Men heeft echter den indruk, zoo seint Mclemore, dat zulks het geval moet zijn geweest. Bland prees de voorbeeldige verhouding tus- schen officieren en manschappen. Van het begin af aan heeft zich geen enkel teeken van paniek kenbaar gemaakt en ieder heeft zijn ontroering met alle geweld onderdrukt. Allen hadden dan ook een rostvast vertrouwen in de redding. „Van tijd tot tijd", zoo ging Bland verder, ,,lieten wij rookbommen op om onze positie aan te d.uiden. Toen wij het .geluid van de machines van het zusterschip, den onder zeeer ..Sculpin" hoorden, waren wij overtuigd, dat men ons gevonden had. Reeds begon zich gebrek aan zuurstof te doen gevoelen bij hen, die het minst sterk waren, zoodat nu en dan iets uit onzen voorraad ingenomen moest wor den. Urenlang probeerden wij met het ach terschip in verbinding te komen, doch geen stem, antwoordde op ons telefoneeren. Gedurende den geheelen nacht van Maan- dag op Dinsdag sloegen twee van ons met hamers tegen het voor- en middenschip om signalen te geven. Nietteigenstaande de koude steeds intenser werd, werd dit den geheelen nacht voortgezet. Gedurende de laatste uren, dat ik mij aan boord bevond, ontwikkelde zich chloorgas in de aecu-batterijen van het voorschip. De gas- maskers werden reeds gereed gehouden". Bland bestempelde verder de houding van den commandant als van iemand, die de situatie uitstekend beheerscht had. ,,Niemand zou het beter hebben kunnen doen dan hij", verzekerde Bland. ,,Hij gaf rustig zijn beve- len, welke uitstekend en kalm werden uitge- voeru". Duiker Miller was de eerste, die bij den onderzeeer kwam. Luitenant Robertson, derde commandant van de ,,Squalus", zeide, dat de helper van den electricien, de matroos Lloyd Manesis, waar- echijniijk het leven vaii"Tie>!33 geredden heeft gered door de groote stalen deuren te sluiten, waardoor althans dat deel van den onder zeeer van het indringende water gevrijwaard werd. Hij wees op de geweidige kracht, welke Maness had moeten aanwenden, voomamelijk door den schuinen stand van het schip waar door het sluiten ten zeerste bemoeilijkt werd. (Zie Laatste Berichten.) DE EX-NEGUS NAAR CEYLON? Naar te Bombay gemeld wordt, heeft Haile Selassie, de vroegere Negus van Abessinie, besloten zich te vestigen op Ceylon en de stu- die van Yoga (techniek der religieuse bewust- wording bij de Hindoe's) ter hand te nemen. Een aan het Yoga-instituut te Bombay ont vangen brief verzoekt een bevoegd persoon naar Ceylon te sturen om den ex-negus in de Yoga-wetenschap te onderrichten. DE ONDERHANDELINGEN MET DE SOWJET-UNIE. Het Fransche blad Le Jour meldt uit Londen: ,,Wij meenen te weten, dat Hore Belisha voornemens zou zijn met deskundigen van het ministerie van oorlog een bezoek aan Rusland te brengen om zich in verbinding te stellen met de leiders van het Sowjet-leger en kennis te nemen van de waarde en de organisatie van het Russische leger". De aankondiging van Chamberlain, dat de onderhandelingen met de Sowjet-Uniie weldra met succes bekroond zullen worden, is aanlei- ding tot voldanen commentaar in de Britsehe pers van alle richtingen. De Times zegt, dat het getuigt voor de diplomatieke bekwaamheid der onderhande- laars, dat reeds een zoo groote overeenstem- ming van opvattingen bereikt is, en bovenal bewijst dit, dat een sterke gelijkheid van doel- stelling de onderhandelenden tot elkander heeft gebracht. De Daily Mail sohrijft, dat het verdrag met Rusland het vredesfront van Halifax zal af- ronden. De aankondiging dat een Britsoh-Fransch- Russisch verdrag eindelijk in zicht is, zal met veriichting zijn vemomen, schrijft de News Chronicle. De Daily Herald zegt, dat deze aankondiging verreweg het meest geruststellende nieuws sedert langen tijd is en dat de verbetering in den Europeeschen toestand, waartoe zij1 zal leiden, onmetelijk is. Het Poolsche Telegraafagentschap publi- ceert het volgende omtrent de onderhandelin gen tusschen Engeland en Sowjet-Rusland: De houding van Polen ten aanzien van de onderhandelingen van Frankrijk en Groot- Britannie met de Sowjet-Unie heeft geen enkele wijziging ondergaan ,in strijd met be- riohten van sommige buitenlandsche telegraaf- agentschappen. Polen heeft geen enkele reden om die mogendiheden te hinderen, aangezien deze onderhandelingen geen nieuwe verplich- tingen voor Polen in het leven kunnen roepen. Polen heeft geen aanleiding bezwaren of reser ves te maken, hetgeen slechts zou kunnen ge- schieden, wanneer de onderhandelingen nadeel zouden toebrengen aan zijn belangen". De Duitsohe pers toont zich nog steeds zeer geprikkeld door de verwachte overeenstem- ming tusschen Engeland en Rusland. In hun commentaar op de aankondiging van Cham berlain spreken de bladen van een capitulatie voor Moskou. De Lokal Anzeiger schrijft: ,,Uit deze ver- klaringen volgt, dat de Britsehe regeering voornemens is Moskou nieuwe voorstellen te doen op den grondslag der besprekinigen te Geneve. Dit zoogenaamd nieuwe plan schijnt een teruggrijpen op de Fransche compromis- formule te beteekenen. Het Britsehe kabinet heeft Donderdagmorgen een besluit in dien zin genomen. Zoo voltrekt zich de capitulatie der Britsehe regeering en het opgeven van de on- afhankelijke politiek". Het blad keert zich verder tegen ieder bijstandsplan, dat het ,,een brutale en duidelijke omsingelinig van Duitsch- land" noemt. De correspondent van de Times te Moskou meldt: Een bespreking in de Pravda van een boek van Sjpartov, getiteld ,rDe eerste klap", werpt een interessant licht op de Russische houding tegenover Europa. De inhoud van het boek is eerst in Januari in het leger-tijdschrift ,,Zna- mye" gepubliceerd. De eerste editde van het boek, verschenen bij de uitgeverij van het leger, was onmiddellijk uitverkocht en thans is een tweede editie in voorbereiding. De auteur beschrijft hoe het moderne Europa in een zekere Augustus-maand onder Duitschen druk staat. Frankrijk doet wanhopige pogin- gen om den dictator tevreden te stellen met gebiedsuitbreiding, terwijl Groot-Britannie aarzelt. De Sowjet-Unie verijdelt reaction- naire manoeuvres evenwel met hulp van de Fransche communisten en uit haar trouw aan haar verplichtingenin het uur van fascis- tische aggressie zullen wij de democratie niet in den steek laten. Duitschland valt aan en meer dan 700 Russische bommenwerpers, die over Polen heen vliegen, vernielen de Duitsche oorlogsindustrieen, daarbij zorgend geen bom- men te werpen op de Duitsche arbeiders, die een revolutie ontketenen. DIPLOMA NOTARISKLERK. Dezer dagen werd het diploma Notarisklerk behaald door den heer J. de Doelder, alhier. OPBRENGST COLLECTS. De collecte, alhier gehouden ten bate van het Dorus Rijkersfonds, heeft opgebracht f 70,35. EXPORT VAN AARDAPPELEN NAAR SPANJE. Zooals reeds elders in ons blad wordt ge meld, wordt voor rekening der Spaansche Regeering in ons land groote hoeveelheden consumptie-aardappelen gekocht, die ver- scheept worden in speciaal hiervoor inge- richte schepen. Vorige week vertrok van hier het Deensche m.s. ,,Hilde" met een lading aardappelen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, terwijl thans het Deen sche m.s. „Herdis" een zelfde lading -voor Spanje inneemt. TEWATERLATING DRIJVEND HOK. J.l. Donderdagmorgen vond op de Weste- j lijke vestinggracht ter hoogte van de z.g. I waterportiere de tewaterlating plaats van het tweede drijvenjje hok der vereeniging ,,Mooi Terneuzen". Verschillende bestuursleden van genoemde vereeniging alsmede de bouwers van het hok hadden zich tot dat doel op het „eiland" ver- zameld, alwaar de tewaterlating plaats vond. De voorzitter van ,,Mooi Terneuzen", de heer J. Olijslager greep deze gelegenheid aan om enkele woorden tot de aanwezigen te spreken. Allereerst wendde hij zich tot de bootlieden A. van Aalst en P. Gazan, die zich geheel belangeloos gegeven hadden om het hok te vervaardigen. Zonder hun gemeen- schapszin en opofferingsgezindheid was het niet mogelijk geweest een dergelijk hok te maken, daar de bescheiden geldmiddelen der vereeniging zulks niet gedoogen. Hij hoopte dat vele inwoners onzer stad hun voorbeeld zouden volgen en hun krachten ter beschik- king der vereeniging zouden stellen. Alleen dan kan ,,Mooi Terneuzen" zeer -veel bijdra- gen om onze stad, die geenszins van natuur- schoon ontbloot is, aantrekkelijker te maken voor inwoner en vreemdeling. Nadat het hok en deszelfs vervaardigers verschillende malen op de gevoelige plaat waren vastgelegd, werd het naar het midden van de „vest" ge bracht, om aldaar verankerd te worden. Naar verluidt neemt de vogelstand ter plaatse nog steeds toe. De vereeniging heeft beslag weten te leggen op een achttal sier- eenden, z.g. bergeenden, die zich in de prach- tige omgeving, die onze vest biedt, zeer thuis gevoelen. Een wilde eend met zeven jongen dobbert ook reeds op het water rond, terwijl vermoe- delijk een nest van ongeveer 20 jonge eendjes belangeloos aan de vereeniging zal worden afgestaan. Ook een moederzwaan maakt aanstalten eenige jongen het levenslicht te doen aanschouwen, terwijl een der welbe- kende witte eendjes hetzelfde doel nastreeft. Wel te betreuren is het, dat een der eenden, die op een achttiental eieren zat te broeden, het nest verlaten heeft, hetgeen vermoedelijk te wijten is aan het feit dat er zich personen aan den waterkant bij de vestinggracht be geven en de vogels verschrikken. Door poli- tie en anderen wordt er dan ook streng op- gelet dat zich geen onbevoegden beneden de vest ophouden. Opvallend is het, dat het bestuur weinig klachten bereiken over ge- dragingen der jeugd, doch meer over de los- loopende honden. Deze verontreinigen de perkjes en beschadigen deze, terwijl zij zich ook zeer aangetrokken gevoelen tot de water- vogels. Het bestuur van ,,Mooi Terneuzen" hoopt echter dat de eigenaars van deze hon den hiertegen zullen optreden. Vlooswijkstraat 27 Tel. 276 - Terneuzen Uw Adres voor alle soorten Bloemwerken, Potplanten en Snijbloemen. (Ingez. Med.) PERSONEEL RIJKSWATERSTAAT. De heer Gillis Catsman is van Middelburg overgeplaatst naar Sas van Gent als brug- knecht in vasten dienst bij het kanaal van Terneuzen. Hedenmorgen om 10 uur kwam de raad van Zaamslag bijeen. Afwezig was met kennis- geving de heer H. de Feijter. De notulen der twee voorgaande vergade- ringen werden vastgesteld, en hiema volgde mededeeling van proces-verbaal van kas- opname bij den gemeente-ontvanger en mede deeling van goedkeuring van genomen raads- besluiten. Op 'n hemieuwd verzoek van het Zeeuwsch- Vlaamsch Borgstellingsfonds tot toetreding, werd besloten, vooralsnog niet in te gaan. .Met algemeene stemmen werd, na een en kele toelichting, besloten tot beschikbaarstel- ling van een bedrag voor extra hulp aan werkloozen, den z.g. B-steun. Na eenige discussie werd besloten aan de provincie over te dragen het gereedgekomen gedeelte van den weg St. AnnapolderZaam- slagveer de z.g. „traverse-Zaamslag". Hier voor zal een bedrag van f 5003 geleend moeten worden. De heer Haak gaf Burg, en Weth. in overweging, wel het leeningsbesluit vast te stellen, doch de kosten voorloopig uit den ge- wonen dienst voor te schieten, uit het saldo kasgeld bij de Oobp. Boerenleenbank, en het bedrag van de leening eerst op te nemen, als het geld noodig is. Hierdoor werd een jaar- lijks voordeel voor de gemeente verkregen van pl.m. 125. De Voorzitter bestreed dezen wenk, en gaf als zijn meening te kennen, dat zulks administratief op bezwaren zou stuiten. Deze hadden de overhand, en werd ook het voorstel van Burg, en Weth. tot het aangaan van een leening van 5003 voor dit doel aan- vaard. Burg, en Weth. stelden voor, zulks naar aan leiding van een vergadering, door den Com missaris der Koningin, den Inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaan- vallen en den Secretaris-Generaal van het De partement van Binnenlandsche Zaken, om een bedrag van f 500 uit den gewonen dienst uit te trekken voor de aanschaffing van mate- rialen ten behoeve van de luchtbescherming. Verschillende leden beklaagden zich er over, dat deze maatregel zonder vorm van proces wordt opgelegd, en dat op die wijze de vroed- sohap een college wordt van ja-knikkers. Ook betwijfelde de heer De Visser, dat deze maatregel voor de bevolking nut zou opleve- ren, en wenschte hij een welomlijnd plan voor de organisatie van de luchtbescherming aan den raad te zien overgelegd. Deze kwestie dreigde te eindigen in een duel tusschen de heeren Wisse en Florusse, toen de heer Flo- russe zich in gelijken zin uitliet als de heer De Visser, en vroeg wat er eigenlijk bij de be volking van de luchtbescherming bekend is. De heer Wisse repliceerde hierop, dat de be volking zich zelf te weinig voor deze zaak in- teresseert, en ging den heer Florusse op den man af vragen, of deze lid was van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming, en of hij de plaatselijke vergaderingen en cursussen wel bezocht. Nadat de Voorzitter dit incident had vermeden, kon de behandeling worden voort gezet, en was het einde, dat de gevraagde be- dragen. zij het dan na een protest tegen de aantasting van de gemeentelijke autonomic, werden verleend. Een voorstel tot verzekering van het perso- neel van den luchtbeschermingsdienst tegen ongevallen, werd na eenige inlichting aange- nomen. Ditzelfde lot viel ten deel aan een voorstel van Burg, en Weth. tot het sluiten van een verzekering tegen wettelijke aanspra- kelijkheid voor alle personen die op eenigerlei wijze in dienst der gemeente zijn. Een wijzi ging der bouwverordening ging zonder slag of stoot onder 's Voorzitters iiamer door, welk lot gedeeld werd door een tweetal voorstellen tot wijziging der begrootingen voor den dienst 1938 en 1939. De omvraag had de belangstelling der leden. De heer Florusse vroeg wanneer de benoeming van een eersten ambtenaar ter secretarie tege- moet gezien kan worden, hetgeen blijkens mededeeling van Burg, en Weth. binnen af- zienbaren tijd het geval zal zijn. De heer Haak kwam terug op den op het dorp gewoed hebbenden brand, en vroeg in- lichtingen omtrent de geruchten die loopen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5