Landbouwberichten. ZAAMSLAG. RECHTSZAKEN. WIELRENNEN. HAAR HAiNDEN STI.JF VAN RHEUMATISCHE PIJN. Zijn nu ©chter weer nomxaal. Hoe lang U ook reeds aan rheumatische pijnen lijdt, er is altijd hoop voor U als U regel- matig Kruschen gebruikt. „Ongeveer 2 jaar geleden ging ik hijna nooit uit, want loopen was mij te pijnlijk. Ik pro- beerde van alles, maar werd niet beter. Toen las ik zooveel over Kruschen, dat ik het nog een keer wilde proheeren. Het duurde drie maanden, voordat ik mij wat beter voelde, maar ik hield vol en sindsdien voel ik mij uit- stekend en gebruik nooit meer een stok. Mijn handen waren stijf, maar zij zijn nu weer nor- maaj." Mej. A. L. Rheumatische pijnen ontstaan, doordat opge- hoopte afvalstoffen, waaronder urinezuur een der gevaarlijkste is, Uw organisme ernstig verontreinigen. De zes zouten in Kruschen verwijderen deze afvalstoffen volkomen langs de natuurlijke kanalen door aansporende wer- king op lever, nieren en ingewanden, waar- door Uw bloed wordt gezuiverd en de pijnen langzamerhand zullen verminderen, om ten- slotte geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten. Adv. bergloon op. De officier van justitie van de plaats waar de Betty Bonn is binnengebracht krijgt echter argwaan. Hij gelooft de geschie- denis van het verlaten schip niet en hij stelt een nader onderzoek in. Aan boord van de Betty Bonn is echter weinig dat dezen arg waan rechtvaardigt. Alleen is er een piano aan boord en het portret van een vrouw en de omstandigheden wijzen er op, dat aan boord van het schip een vrouw geweest is. De officier moet echter wegens gebrek aan bewijs de zaak tegen de bemanning van den schoener Frisco opgeven en het bergloon valt haar toe. Een schrijver, die mede in het onder zoek. betrokken is geweest en die omtrent de gesehiedenis van de Betty Bonn veel roman- tische copy aan de internationale bladen heeft geleverd, zet, op instignatie van de dochter van den officier van justitie, het on derzoek voort. Hij scheept zich in op de Frisco en het wordt hem hoe langer hoe duidelijker, dat inderdaad aan boord van de Betty Bonn zich een vreeselijk drama heeft afgespeeld. De film is zoo geheel gebouwd naar de dramatische ontknooping toe, dat wij deze moeilijk kunnen verraden, zonder den toe- schouwers veel spannende momenten te ont- nemien. Maar eigenlijk is dit jammer, want de gesehiedenis van de vrouw Betty Bonn en haar piano is zonder twijfel een gesehiedenis voor een prachtige ballade. Zij is bijzonder goed. De gedeelten aan boord van de sche- pen, de Frisco en de Betty Bonn, zijn prach- tig. Het is schitterend zooals Stemmle het zeilen filmt van deze schepen, zonder roman- tiek en zonder schijn-aesthethiek van de steeds maar witte zeilen tegen zwart water. Het echte, krakende zeilen, steunend, maar toch zeer stil door de zee. Het geheim van de Betty Bonn is in vele opzichten een belang- rijke, in haar geheel een spannende film. Een nacht in Mei. .Stoplichten en handremmen, verkeersdelic- ten en Schupo's met dikke bonboekjes, dat zijn nauwelijks dingen, waaraan men denkt bij zulk een wee-romantischen filmtitel als Een nacht in Mei. Titels werken wel meer be- driegend en deze film begint heel modem en heel onromantisch in een school voor ver- keerszondaars, die lastige verkeerspuzzles moeten oplossen en als zij ,,zakken" hun rij- bewijs verliezen. Het avontuur begint pas wanneer de heldin, de dochter van een hotel- magnaat, iemand aanrijdt zonder dat ze een rijbewijs heeft en ook nog aan den verkeer- den kant van den weg. Van den langen arm van de politie valt ze in de armen van een vlotten jongeman en het is Mei en ze zijn jong, en noch, het leven is zoo mooi. Dan pas begint deze film met pit en gees- tigen dialoog haar naam eer aan te doen. Er- gens buiten Berlijn aan den Wannsee wordt een vroolijk soort midzomernachtfeest gege- ven met costumes en leuke prieelen, maar ook met dansen en flirtations. Tegen een achter- grond van allerlei kermisgeneugten, van doolhoven en lachspiegels viert de romantiek hoogtij, om even later, wanneer het bliksemt en stormt en de twee jonge menschen in het meer zwemmen, plaats 'te maken voor avontuur en sensatie. Zoo gaan in deze vlotte film humor, span ning. zang en dans zonder horten, met rhythme en tempo, in elkaar over. Gevonden voorwerpen. (Bij den gemeente-veldwachter alhier zijn in- lidhtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: Een paar gummi-regenpijpen, een rijwiel- belastingmerk, een portemonnaie met inhoud, een huissleutel, een ring met twee sleuteltjes en een groot grauw konijn. KAMER VAN KOOFHANDEL EN FABRIEKEN VOOR Z.-VLAANDEREN TE TERNEUZEN. Vergadering van Zaterdag 20 Mei. Afwezig waren met kennisgeving de heeren I. van Melle en R. V. H. Verschaffel. De Voorzitter, de heer J. A. van Rompu, opende de vergadering door het uitspreken van een rede, waarvan het eerste gedeelte elders in dit blad is opgenomen. Deze rede werd door den heer Van 't Hoff, als oudste lid in jaren, beantwoord. Tot voorzitter werd herkozen de heer J. A. van Rompu; tot voorzitter der afdeeling Grootbedrijf de heer P. A. Neeteson; tot diens plaatsvervanger de heer I. van Melle; tot voorzitter der afdeeling Kleinbedrijf de heer J. M. Oggel, en tot diens plaatsvervanger de heer A. de Vrieze. Tot leden der gemengde financieele com- rmssie werden herbenoemd de heeren A. van t Hoff, G. F. P. van der Peijl en I. van Melle. Bij de verkiezing van de leden der finan cieele commissie stelde de heer Van der Peijl voor, deze commissie in het vervolg voor het oontroleeren der rekening en verantwoording der Kamer door een accountant te doen bij- staan, daar het der commissie niet wel mo- gelijk is de desbetreffende stukken te contro- leeren en hij er daarom bezwaar tegen moet maken, zonder dat aan de rekening door zijn handteekening fiat te verleenen. In herinne- ring werd gcbracht, dat dit denkbeeld vroe- ger ook al eens ter sprake is gebracht, doch dat de Kamer er toen wegens de hooge kos- ten met toe overgegaan is. Het bezwaar van den heer Van der Peijl had tot resultaat, dat de Kamer met algemeene stemmen het Bu reau opdroeg een accountant ter beschikking der financieele commissie te stellen. Met algemeene stemmen werden herbe noemd de leden der commissie voor het Han- delsregister, de heeren A. van 't Hoff A J Wijffels en J. F. de Klerk. Naar aanleiding van een ingekomen sehrij- vien van den Inspecteur der P.T.T. te Middel- burg betreffende de postverzending naar en door Zeeuwsch-Vlaanderen, gaf het Bureau als zijn meening te kennen, dat het veronder- stelde, dat de Kamer en ook degenen die zich met klachten tot haar gewend hebben, door dit antwoord niet in alle opzichten bevredigd zouden zijn. Er blijkt wel uit, dat het postvervoer naar Zeeuwsch-Vlaanderen een onderwerp is van voortdurende zorg en studie van de zijde der posterijen en dat getracht wordt, dit met de beschikbare middelen op de best mogelijke wijze te verzorgen, al zal over onderdeelen daarvan wel eens verschil van meening blijven bestaan. Verder wees het Bureau er op, dat, waar de verzending met motorrijtuigen over den openbaren weg plaats vindt, dit vervoer wel- iswaar gemakken en voordeelen, doch bij on- gunstige weersomstandigheden ook risico's biedt en met de eerste ook de laatste behoo- ren te worden aanvaard. De Kamer vereenigde zich met deze con- clusie. Uit verschillende berichten bleek, dat het standpunt, door de Inspectie van het Verkeer ingenomen ten aanzien van toerritten per autobus naar de Jaarbeurs te Utrecht, in den loop van dit jaar niet was gewijzigd, hetgeen vooral voor de Zeeuwseh-Vlamingen, die in vele gevallen van de goedkoope treinen geen gebruik kunnen maken, een handicap betee- kent. De Ned. Spoorwegen waren echter in zooverre aan de verlangens der bevolking tegemoet gekomen, dat de goedkoope treinen thans correspondentie gaven op de veerboo- ten, en was vanwege de Spoorwegen een overeenkomst aangegaan met de Stoomtram Mij. BreskensMaldegem, waardoor degenen die de Jaarbeurs te Utrecht wenschten te be- zoeken in de gelegenheid gesteld werden, van de extra-treinen gebruik te maken. De Stoomtram Mij BreskensMaldegem, die dit vervoer tegen den kostenden prijs verzorgde, had evenwel moeten toezeggen, dat zij dan geen toerritten naar de Jaarbeurs te Brussel zou organiseeren. Het Bureau stipte aan, dat het wel over- bodig zou zijn, het standpunt der Kamer, na hetgeen hierover ten vorigen jare gezegd was opnieuw te preciseeren. Gebleken was, dat wel door een beperkt aantal reizigers van de ge legenheid om per extra-trein naar Utrecht te gaan, gebruik was gemaakt, doch dat deze reizen niet de populariteit hadden, welke in de tochten per autobus in vorige jaren ten deel viel en dat in verband daarmede het voordeel voor de spoorwegen onbeteekenend geacht moet worden. Het Bureau betreurde het dan ook, dat autoriteiten zich ten opzichte van het maken van reizen naar de Jaarbeurs te Utrecht op een weinig tegemoetkomend standpunt stel len, en dat dit speciaal voor de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen het bezoeken van de Jaarbeurs te Utrecht niet bevordert, met welke conclusie de Kamer zich vereenigde. Ten aanzien van de stopzetting van de spoorlijn TemeuzenZelzate gaf het Bureau te kennen, dat er geen feiten en cijfers zijn, die het rechtvaardigen, voor het behoud van den spoorweg naar Zelzate te ijveren. Het zal dan ook, hoezeer het het Bureau spijt, in dezen maatregel moeten berusten. Het reizi- gersverkeer heeft, zooals uit de steeds dalende statistiek van het verkeer blijkt, den trein verlaten en is per autobus .gaan rijden. Thans blijken er bezwaren, tot uiting komende in hooger tarief, vooral met betrekking tot de abonnfementen voor schoolkinderen. Deze reisden b.v. met den trein van Sas van Gent naar Terneuzen voor 90 cent per week, doch moeten thans naar werd medegedeeld, voor de autobus 2,50 per week betalen, hetgeen wel een belemmering zal worden voor het bezoe ken van de U.L.O.scholen. Ook schept het een onbehaaglijk gevoel, dat de eenige reisgelegen- heid tusschen Terneuzen en Zelzate gaat met een motorvoertuig over den weg langs het 9 meter diepe kanaal. Als men tegen deze op- heffing zou willen opponeeren, zou men reizi gers naar de treinen moeten brengen. Maar dit is niet mogelijk. Van de bewoners van Sluiskil ging een adres uit aan den Minister van Waterstaat, waarin werd verklaard ,,dat Sluiskil den trein niet kon missen". Gaat men de statistiek over het afgeloopen jaar na, dan blijkt dat er te Sluiskil gemiddeld 1% reiziger per trein gebruik van maakte. Dat cijfer toont niet die aangevoerde onmisbaarheid aan, terwijl het gebruik van de autobus aanzienlijk noo>ger is. Door verschillende leden der Kamer werd te kennen gegeven, dat de stopzetting van deze lijn ten zeerste werd betreurd. Doch zoo min als het Bureau konden de betrokke- nen motieven naar voren brengen om voor het behoud van deze lijn te pleiten. Deze aange- legenheid werd in besloten vergadering verder behandeld. Naar aanleiding van de mededeeling van het Bureau inzake de motieven welke de Kamer te Veendam die op grond van een in de Vereeniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken genomen besluit een gezamenlijk adres zou verzenden tot den Minister van Economische Zaken inzake het euvel van het cadeaustelsel er toe hadden geleid van het concipieeren van dit adres af te zien, gaf de heer Van Goethem te kennen, het hiermede niet eens te zijn. Hij betoogde, mede aan de hand van de lijst van de Middenstandsbonden, die opsomde welke artikelen als cadeau werden opgegeven, dat inderdaad vrijwel alles als cadeati te verkrijgen is, ook de gebruiksvoor- werpen, waarvan de Minister verklaard had, dat indien zou blijken, dat deze als cadeau- artikelen verstrekt werden, nadere voorzienin- gen zouden worden overwogen. Hij drong er dan ook ten zeerste op aan, den Minister als- nog op die omstandigheid te wijzen, en te trachten aan te toonen, dat deze een minder juist standpunt inneemt. Aldus werd besloten. Bij de omvraag bepleitten de heeren Van Goethem en Fassaert, dat pogingen in het werk zullen worden gesteld om te komen tot verbetering van den weg AbsdaleWestdorpe, den z.g. „Linieweg". De prijsvraag. In besloten vergadering werd besloten uit de mgekomen ontwerpen voor een kantoor- gebouw der Kamer, den eersten prijs toe te kennen aan het ontwerp onder motto ,,600", architect de heer J. Hennink te Sas van Gent, en met hem onderhandelingen te voeren inzake een definitief ontwerp voor een kantoor- gebouw. De tweede prijs werd toegekend aan het ont werp onder motto .Beatrix", architect de heer J. J. M. van der AvoirdMehauden te Hulst, en de derde prijs aan het ontwerp onder motto „Blauw", architect de heer A. J. C. C. van Zantbeek te Sas van Gent. HET WIEDE-BUSSENSPEE IS UIT. Vrij plotseling en eerder dan men algemeen verwacht heeft wordt nader gemeld, is er in den langdurigen strijd tusschen autobus- exploitanten en justitieele overheid een be- slissing gevallen. Men verwachtte eerst over enkele weken de behandeling van de R.A.P.- kwestie voor ons hoogste rechtscollege, doch plotseling heeft de Hooge Raad in raadkamer zich over deze kwestie uitgesproken. Wat was namelijk het geval? De politie heeft een autobus van een onderneming te Apeldoorn in beslag genomen welk beslag door den kantonrechter aldaar werd gewet- tigd. In Den Haag is hetzelfde gebeurd met papieren van den autobusondernemer Som- meling, welke inbeslagneming door den Haag- schen kantonrechter evenwel werd opgehe- ven. Beide zaken werden Maandag j.l. in raad kamer voor den Hoogen Raad behandeld en, in tegenstelling met de beslissing van den Haagschen kantonrechter, heeft de Hooge Raad art. 39 R.A.P. wel verbindend verklaard overwegende dat dit artikel alleen strafbaar stelt, datgene waarvoor art. 2 een vergunning eischt. Hebben enkele Rotterdamsche wilde bus- ondememers na de beschikking van den Hoo gen Raad van Maandagmiddag hun diensten gestaakt, hun Haagsche collega's denken er nog niet aan om op te houden. Zij stellen zich op het standpunt, dat zij nog geen veroordee- ling in hoogste instantie hebben gekregen en al vallen er dagelijks processen-verbaal tot zoolang blijven ze doorrijden. DE WEDSTRIJDEN MET PINKSTEREN. Eerste Pinksterdag. Zeeutwsche Voetbalbond. le klasse C. Terneuzen 3 speelt in een thuiswedstrijd haar laatsten wedstrijd in deze competitie en wel tegen -SVO, waarmede zij te Sas van Gent de eerste ontmoeting beeindigde met 11, zoodat de punten werden gedeeld. Of de thuisclub al of niet den strijd wint brengt zulks geen verandering in haar plaats in de ranglijst, want hoogstens kan Terneuzen 3 het tot 15 punten halen, dus niet voldoende om zich boven het reserve-elftal van Sluiskil te werken, dat het seizoen met 16 punten af- sloot. Voor SVO is het echter anders ge steld, want zij kan bij een gunstig verloop van deze ontmoeting zich nog een plaats naar boven werken, tengevolge waarvan dan het reserve-elftal van de Terneuzensche Boys de voorlaatste plaats als eindstation zou zien toegewezen. Na afloop -van deze ontmoeting resteert dan nog alleen de ontmoeting BKWSVO en dan is voor deze Afdeeling he't seizoen voorbij. Maandag, Tweedy Pinksterdag. Koninkl. Nederl. Voetbalbond. Kampioenschap van Nederland. De belangrijkste ontmoeting is wel die te Nijmegen zal plaats vinden tusschen NEC en DWIS, niet alleen omdat NBC zich tot nu toe zoo kranig gehouden heeft in deze competitie, waardoor zij slechts een punt achterstand heeft op de Westelijke kampioenen, doch de groote nederlaag van Ajax door NEC op haar terrein toegebracht (62) doet verwachten dat de kampioen van Afdeeling I het daar ook niet gemakkelijk zal krijgen. De andere wedstrijd EindhovenAchilles heeft door den slechten stand van beide ploe- gen veel van haar bekoring verloren, want beide clubs spelen geen rol meer in deze com petitie. Het is voor Eindhoven de laatste thuiswedstrijd en naar verwacht kan worden zal zij die wel met een overwinning weten te toeeindigen. Afdeeling IV. Promotie-competitie 2e klasse. Alhoewel Middelburg natuurlijk nog alles in het werk zal stellen om te trachten ten- minste een of meer winstpunten in deze com petitie te behalen, haar lot is op de helft van deze promotiewedstrijden reeds bezegeld en komt zij volgend seizoen weder in de Tweede Klasse uit. Als tegenstander krijgt zij Lim- burgia, de club, die tot nu toe de grootste overwinning behaalde en wel juist tegen Mid delburg. Verwacht wordt, dat Limburgia het voorbeeld haar gegeven door Helmond wel zal volgen en ook Middelburg op eigen terrein een nederlaag toe zal brengen. Bleijerheide krijgt op bezoek Helmono, waarmede zij reeds de punten heeft gedeela. Het is aan te nemen, dat het bij deze ontmoe ting zal spannen, want de club die er in slaagt als overwinnaar het veld te verlaten, heeft zoo goed als zeker haar doel bereikt. Voor Bleijerheide zou dat beteekenen het behoud van het Eerste Klasserschap en voor Helmond de promotie van de Tweede naar de Eerste Klasse. Natuurlijk is het ook mogelijk, dat ook dit tweede treffen met een drawn zou eindigen, waardoor de spanning nog zou toe- nemen. Promotieeoinpetitie 3e Klasse. Eindelijk heeft Eiland Boys de zoo begeer- de toestemming verkregen om ook aan deze promotiecompetitie deel te nemen en is haar recht wedervaren, want aangezien het reserve-elftal van Vlissingen, dat als eerste in haar Afdeeling eindigde, hiervoor was uit- geschakeld, omdat het eerste elftal van Vlis singen reeds in de Tweede Klasse uitkomt en derhalve voor Vlissingen II geen promotie mogelijk is, was het steeds de gewoonte dat in zulk geval de club, die als tweede eindigde en geen elftal in de hoogere klasse vertegen- woordigd had, gelegenheid werd geboden om aan de promotiecompetitie deel te nemen. Na een aanvankelijke weigering is de K.N.V.B. op haar standpunt teruggekomen en zoo zul len de Eiland Boys zich kunnen gaan meten met Breda, Alliance en Breskens. Zij moeten nu, naar laatstgenoemde club en daar Bres kens zich reeds zoo'n goede kans op haar pro motie heeft verworven, vermoeden wij wel, dat de Eiland Boys hun eerste ontmoeting met een nederlaag zulen eindigen. De tweede strijd in deze competitie is die tusschen Alliance en Breda. Breda zette de competitie heel slecht in en zag de degrada- tie al genaken tot de overwinning op Bres kens haar kans op behoud van het Tweede Klasserschap weer deed stijgen. Reden tot juichen heeft zij echter nog niet, want een nederlaag te Roosendaal brengt haar nog nader tot de degradatie en deze moet zij dus kost wat kost voorkomen. Alliance won te Breda met niet minder dan 25, zoodat het wel een heel moeilijke taak voor Breda zal zijn om de rollen om te keeren en ditmaal met de overwinning naar huis te komen. In dien het Breda gelukt het tot een puntenver- deeling te halen, heeft zij al veel gewonnen, want dan is de kans zeer groot, dat zij nog gelegenheid krijgt om het tot een beslissings- wedstrijd met Breskens te brengen, indien tenminste Alliance te Breskens de beide pun ten verovert, hetgeen lang niet zeker is. In dat geval helpt ook een gelij-k spel te Roosen daal aan Breda niet veel. Zeeuwsche Voetbalbond. 2e klasse B. Hoek moet haar voorlaatsten wedstrijd gaan spelen te Sas van Gent, waar zij het reserve-elftal van SVO tegenover zich krijgt. Had Hoek nog geen beslag gelegd op de eer ste plaats, dan zou zij wel niet zoo gerust naar Sas trekken, want destijds boden de reserves van SVO zoodanigen tegenstand, dat het slechts een 21 overwinning voor Hoek werd en op eigen terrein is SVO II slechts eemnaal geklopt kunnen worden. Hulst 2 gaat op bezoek bij Ria 2, hetgeen voor het bezoekend elftal wel geen moeilijkheden zal opleveren, gezien het groote verschil der door beide elftallen behaalde resultaten. Het is voor beide ploegen de laatste wedstrijd in deze competitie, waarin Hulst 2 niet minder dan 24 punten behaalde waartegenover Ria 2 slechts 4 punten de hare kan noemen. DE INTERN. WEDSTRIJD TE AXEL. Voor de uitvoerige bijzonderheden betref fende den te Axel plaats hebbenden interna- tionalen kamp meenen wij, na hetgeen de vorige week hierover in ons blad is bericht, te kunnen volstaan met te verwijzen naar de uitvoerige advertentie in dit nummer, die voor zichzelf spreekt. Wij voegen hieraan nog toe, dat de terrein- acoomedatie wederom tot in perfectie ver- zorgd is en gepn van de verwachte duizend- tallen bezoekers zich zal hoeven te beklagen over het gemis aan gelegenheid om den strijd in al zijn fase's en onderdeelen te hebben kun nen volgen. Vele honderden zitplaatsen zijn bovendien tegen bescheiden surplus beschik- baar gesteld. De muzikale opluistering zal er de gezelligheid tusschen de bedrijven door in weten te houden. De voorwedstrijd AxelTerneuzen is van- ouds een attractie op zichzelf en deze twee faire tegenstanders, die elk seizoen tot de toonaangevende ploegen hunner afdeeling be- hooren, zullen er beide weer alles op zetten, waardig en sterk uit den hoek te komen. De groote kamp van den dag tusschen BW en Liersche tenslotte, behoeft geen verdere aanbeveling meer. Deze strijd zal worden ge leid door den bekenden arbiter den heer P. Koster, die het klappen van de zweep vol doende kent en bovendien goed wordt ge- assisteerd door de heeren Lensen uit Axel en Kouwijzer uit Temeuzen als grensrechters. Wij verwachten te Axel een middag van hoogstaand sportief gehalte! Donderdag had te Schellebelle (B.) een wegwedstrijd plaats over 50 km. Aan den start versehenen 61 renners. Hierbij waren ook J. van Gelderen en J. Dooms, beiden lid van de rennersclub VIOS te Terneuzen. Van Gelderen wist, met een voorsprong van 40 sec. op de groep, de overwinning te be halen. Dooms trof het slechter, ofschoon ook hij een prachtigen wedstrijd reed. Hij zou zeker tot de eerste vijf hebben behoord, indien hij niet, met nog slechts 2 km te rijden, een lek- ken band had gekregen en daardoor buiten de prijzen viel. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Dinsdag is te Breda de algemeene leden- vergadering gehouden van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond, onder presidium van prof. dr. P. A. Diepenhorst. Deze koos tot motto van zijn openingswoord ,,In het land van Schaepman", daarmee doe- lend op den nauwen band bestaand tusschen Dr. Schaepman en Breda, dat hem In 1880 tot lid der Tweede Kamer koos. Na in groote trekken het beeld van Schaepman in zijn arbeid tot emancipatie van 't Roomsch-Katho- lieke volksdeel en zijn ijveren voor samen- werking van Roomsch-Katholieke en Protes- tantsche Christenen in den strijd om de gees- telijke goederen der natie geteekend te hebben, behandelde de inleider uitvoerig de vraag of afzonderlijke organisatie op confessioneelen grondslag ter behartiging van economische belangen een specifiek Roomsch-Katholieke gedachte moet heeten. In den loop der bijeenkomst hield de Minis ter van Econom. Zaken Mr. M. P. L. Steen- berghe, een rede, waarin hij vooreerst vast- stelde, dat het platteland een geheel eigen cultuur heeft. Het meest kenmerkende van onzen tijd is wel de groote onzekerheid op ieder gebied. De internationale verhoudingen zijn zoo labiel als sedert geslachten niet is voorgekomen. De wereldmarkt blijft onzeker, zoodat wij steeds op verrassingen dienen voorbereid te zijn. Er is tweeerlei gevaar voor den landbouw n.l.een materieel en een cultureel, waarvan het laatste in zijn gevolgen voor de geheele samenleving het ergste is, aldus de Minister. Mijnerzijds wordt voile aandacht gewijd aan het landbouwkundig onderzoek, de landbouw- voorlichting en het landbouwonderwijs, want deze drie te samen leiden tot het zoo ge- wenschte doel. Het landbouwkundig onderzoek moet er zorg voor dragen, dat door onderzoek der proble- men, die in verband staan met de productie, het Nederlandsche foedrijf niet ten achter ge- raakt en steeds nieuwe mogelijkheden zoekt. Eenerzijds hebben we hierbij te doen met de mannen der wetenschap, werkzaam aan de verschillende instellingen, anderzijds met de praktijk. De reorganisatie van het landbouwkundig onderzoek, die thans haar beslag heeft ge kregen, heeft beter dan voorheen het contact tusschende onderzoekers gelegd en bovendien de mogelijkheid geschapen, dat het bedrijfs- leven zijn invloed ook hier zal kunnen laten gevoelen en in een toendmende mate er deel in zal kunnen verkrijgen. Nauw hierop aansluitend is de taak van den voorlichtingsdienst, die het wetenschappelijk .gevondene in daarvoor geeigenden vorm onder de practici moet verbreiden en de problemen, die als basis dienen moeten in het meer weten schappelijk onderzoek, nauwkeuriger heeft willen stellen. Ten bewijze van een en ander moge ik de aandacht vestigen op de groote toepassing, die langzamerhand de moderne voederbewaring in silo's met toepassing van zuren, gevonden heeft, waardoor belangrijk op de krachtvoeder- rekening in den winter kan worden bespaard. Van niet minder groote beteekenis is de nieuwe weide-techniek waardoor, bij een syste- matische omweiding, en doelmatige bemesting de productiviteit van het weiland belangrijk kan worden opgevoerd, waardoor eveneens de kostenberekening van het vee kan worden gedrukt. Groote belangstelling heeft ook getrokken de nieuwe conserveeringswijze van voederaard- appelen door stoomen en inkuilen. Het probleem van het grasdrogen is nog niet zoo ver gevorderd, maar de groote belang stelling, die men er allerwege voor toont, wet- tigt de hoop, dat een eenmaal verkregen op- lossing ook spoedig in de praktijk toepassing vinden zal. Van zeer eminent belang acht ik het landbouwonderwij s. Het is een gelukkig versehijnsel, dat de belangstelling voor het landbouwonderwijs in de laatste jaren sterk is toegenomen. Onze cursussen, onze vakscholen, onze landbouw- winterscholen en onze middelbare scholen zijn link bezet en de belangstelling stijgt. En iedere school, waar ook, is een zegen voor den boerenstand. Persoonlijk zoude ik ongetwijfeld zeker nog verder willen gaan en liefst met groote passen, doch een Minister is ook afhankelijk van het geen financieel mogelijk is in een tijdsgewricht, nu het Nederlandsche volk zoo zwaar belast is door uitgaven op allerlei ander gebied. Leidt de genoemde activiteit op het gebied van onderzoek, voorlichting en onderwijs tot rationalisatie van het bedrijf, dit is ook het geval met den cultuur-technischen arbeid. Er komen thans werken tot stand, waarvan velen onder ons de mogelijkheid nimmer heb ben verondersteld, aldus spreker. De aiibeid op het gebied der verschillende vormen van voorlichting, de cultuur-technische arbeid, de arbeid op het gebied der kwaliteits- verbetering, heeft steeds dezelfde doelstelling: de rationalisatie van het landbouw- en tuin- bouwbedrijf. We kunnen op dit gebied nooit genoeg doen. Voorafgaande aan de algemeene vergadering werd een huishoudelijke vergadering gehouden. De voorzitter, Prof. Dr. P. A. Diepenhorst, en de secretaris, Mr. W. Rip, werden bij accla- matie herkozen. Door de Provinciale Afdeeling Friesland werd gewezen op de zware lasten, welke op den grond-eigendom drukken. De vergadering besloot aan het Bondsbureau op te dragen over deze zaak een gedocumen- teerd rapport op te stellen. Voorts werd gediscussieerd over de wijze waarop in de toekomst het Chr. land- en tuin- bouwonderwijs behoort te worden bevorderd. In een speciale vergadering van de onder- wijs-commissie zal een en ander nog eens nader worden uitgewerkt. De vergadering besloot eenparig nogmaals aan de N.C.R.V. te verzoeken het landbouw- halfuurtje van den C.B.T.B. op een later uur te stellen. EXPORT VAN AARDAPPELEN NAAR SPANJE. Bij de levensmiddelen, waaraan men in Spanje groote behoefte heeft, behooren, schrijft de N. R. Crt., ook aardappelen. De regeering doet dan ook groote aankoopen, voornamelijk in Nederland en Denemarken. Hier te lande heeft men ongeveer vijftien duizend ton aardappelen besteld, met de leve ring waarvan sinds korten tijd een begin is gemaakt. Deze aardappelen komen in hoofd- zaak uit de omtrek van Rotterdam, van de Zuid-Hollandsche eilanden en van de Zeeuw sche Eilanden en zij worden over de haven van Rotterdam verscheept. De aardappelen, die thans aan Spanje wor den geleverd, zijn van den ouden oogst, waar van nog een vrij groote voorraad aannwezig is, welke van goede kwaliteit is, zooals ons door een der exporteurs, die zich met deze transactie bezig houdt, werd verzekerd. De Spaansche orders komen goed van pas, want er dreigde binnen zeer korten tijd een surplus aan aardappelen van den vorigen oogst te ontstaan. Verleden jaar was er een tekort omtrent dezen tijd, omdat de nieuwe oogst toen niet al te gunstig was en niet vroeg. Dat is dit jaar anders, de nieuwe oogst staat er uitstekend voor, dank zij het samengaan van verschillende weersomstandigheden, zooals o.a. het weinig voorkomen van nachtvorst. De nieuwe oogst zal daardoor dit jaar vroeger zijn, dan verleden jaar en bovendien hadden de boeren, denkend aan het tekort in het voor- jaar van 1938, voorraden gereserveerd, ten- einde thans, als er op het laatst weer veel vraag naar oude aardappelen zou komen, hieraan te kunnen voldoen. Hierdoor dreigde het overschot van den ouden oogst, nu de nieuwe er zoo voorspoedig uitziet, zeer groot te worden. De prijs, die aan de boeren voor de oude aardappelen betaald kan worden, is, naar men ons zeide, zeer goed. De exporteurs worden voor hun leveranties door Spanje contant be taald. In totaal, zoo vernamen wij, worden een vijftienduizend ton geexporteerd. Het transport geschiedt voor een belangrijk deel met schepen, die voor fruitvervoer zijn ingericht, o.a. met in Denemarken gecharterde schepen, die van electrische ventilatie zijn voorzien, waardoor het product in zeer goede conditie in Spanje aankomt. Voor het Landbouwcrisisfonds, zoo verzeker- de men ons, beteekent deze export ook een voordeel. Wel betaalt men uit dit fonds nu een exportpremie, maar wanneer de boeren met een surplus zouden zijn blijven zitten en de prijzen dus sterk zouden dalen, had het Land bouwcrisisfonds bij moeten betalen om tot den gegarandeerden prijs te komen, welke bijbetaling, naar men meent, duurder zou zijn gekomen, dan het bedrag, dat nu als export premie wordt uitgegeven. DE COLORADOKEVER. De Plantenziektenkundige Dienst doet een be- roep op de geheele bevolking van ons land, in de eerste plaats van hen, die in de provincies Dimburg, Noord-Brabant en Zeeland en in de Zuidelijke ge deelten van Zuid-Holland en Gelderland wonen, maar ook voor degenen in het Oostelijke en Noorde- lijke deel van Gelderland, in Utrecht en in de andere provincies, om, als zij zich op het land of in hun tuin bevinden, toe te zien of zij daarin den Coloradokever of zijn larven kunnen opmerken. Dit toezicht moet allereerst op de aardappel- planten uitgeoefend worden, omdat dit het gewas is, waarop de kever in ons land kan voorkomen, maar hij kan ook toevallig in een ander gewas neer- gestreken zijn en met enkele onkruiden, die in cms land voorkomen, n.l. de zwarte-nachtschade en het bitterzoet, kan de Coloradokever zich ook voeden. Vooral ook aan velden, waar het vorige jaar aard- appels gestaan hebben, moet aandacht worden gewijd. Er zijn reeds wederom eenige kevers in het Zui- den van ons land gevonden. De mogelijkheid bestaat, dat er op meer plaatsen, waar zij in den grond overwinterd hebben, voorkomen en straks zijn ook weer door de lucht kevers uit het Zuiden te verwachten. Laat iedereen zijn uiterste best doen om alle kevers en later wellicht larven te ontdekken. De kevers moeten dan onmiddellijk gevangen en gedood worden, omdat deze zich naar andere plaatsen zouden kunnen begeven. Van elke vondst moet dadelijk mededeeling ge- daan worden aan het Gemeentehuis (b.v. door be- middeling van de politie), vanwaar de Planten ziektenkundige Dienst gewaarschuwd wordt, die dan alle verdere maatregelen voor volledige uit- roeiing ter plaatse zal nemen. Dit geschiedt geheel voor rekening van het Rrjk. Alleen met de medewerking van alien kan het gestelde doel bereikt worden. Men lette dus op: le. den kever; deze is 1 cm lang, rond van vorm als een (groot) lievenheersbeestje, met gele dek- schilden, waarop 10 zwarte, overlangsche strepen; 2e. de larven; deze zijn rood van kleur, met sterk gezwollen achterlijf. Kevers en larven voeden zich met de bladeren van aardappelplanten, waarin zij gaten vreten. Als men dus gaten in aardappelbladeren vindt, moet op die planten en in de naaste omgeving naar de kevers en larven worden gezocht. Grijze vlekken op de bladeren kunnen veroorzaakt zijn door uit- werpselen van den kever en dus aan aanwijzing zijn voor zijn aanwezigheid ter plaatse. Let ook op of er vreterij aan het blad van de hierboven- genoemde onkruiden, zwarte-nachtschade en bitter zoet, optreedt. Dit wijst ook op de aanwezigheid van den Coloradokever. Aardappeltelers, let op den Coloradokever! 0

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3