Buitenland TERNEUZEN, 22 MEI 1939. GEMEENTERAAD. OUD POORTJE IN ELKAAR GEZAKT. AXEL. HOEK. ZAAMSLAG. MIDDELBURG. HET OA AT BETEK IN BELGIE. Het is, schrijft het R. Nwbl., nog maar zeer kort geleden, dat zoowel op politiek als op eoonomisoh terrein de vooruitzichten in Belgie ver van rooskleurig waren. Men had het gevoel, dat het land niet meer geregeerd werd. De eene ministerieele crisis volgde op de andere en de toestand werd zoo venward, dat het niet meer mogelijk leek, een kabinet te vormen. Men begon voor een crisis van het regime te vreezen. De moeilijk- heden speelden zich af op hetzelfde oogenblik, dat de internationale toestand zich toespifete en er oorlogsgevaar dreigde, zoodat speciale militaire voorzorgsmaatregelen getroffen moesten worden. Op economisoh gebied zag het er ook zeer donker uit. Belgie is een land, dat van export moet leven. In verband met den intemationa- len toestand liep de uitvoer terug. Bovendien dreigde devaluatie van het nationale betaal- middel. Dagelijks stonden lange rijen liefheb- bers van dollars en ponden voor de loketten van de banken om zich van hun francs te ont- doen. Het goud stroomde het land uit en een verdere waardevermindering van den franc was blijikbaar onafwendbaar. Men kan thans zeggen, dat de algemeene toestand merkbare teekenen van verbetering vertoont. Hoewel er nog geen reden is om lurid victorie te kraaien, zijn er toch aanwij- zingen genoeg die rechtvaardigen, dat de naaste toekomst met meer vertrouwen tege- moet kan worden gezien. De rustpauze, die op internationaal gebied is ingetreden, spreekt natuurlijk een woordje mee. De angst- psychose voor een naderenden oorlog begint te wijken de Belg heeft trouwens tijdens de meest hachelijke oogenblikken zijn kalmte en vastberadenheid niet verloren en de nering- doenden ondervinden van dezen veranderden gemoedstoestand allereerst den gunstigen terugslag. Verschillende economische licha- men hebben oproepen gelanceerd om het pu- bliek aan te sporen zijn inkoopen te hervatten. In den kleinhandel is reeds een zekere Opleving te bespeuren. Maar ook belangrijke industrieele ondernemingen kunnen van toe- nemende bedrijvigheid getuigen. Dit is vooral het geval met de metaal- en kolennijverheid. De staaifabrieken hebben de laatste weken belangrijke orders kunnen boeken en men voorziet, indien de internationale horizon eenigszins opklaart, dat de komende maanden nog betere resultaten te zien zullen geven. De kolenafzet beweegt zich eveneens in stij- gende lijn en dit weerspiegelt zich in de iets gunstiger bedrijfsresultaten van de Belgische spoorwegen. Op het oogenblik is geen sprake meer vdn devaluatie van den franc. De koers voor con- tante verkoopen tegenover het pond sterling is teruggeloopen van 139% tot 137%, terwijl voor termijnverhandelingen slechts een miniem verschii wordt geboden. Dit is het beste be- wijs, dat de belga op de buitenlandsche mark- ten weer vertrouwen inboezemt. De heer Gutt, minister van financien, heeft trouwens in de laatste kabinetsvergadering medege- deeld, dat de terugvloeilng van het goud zich op bevredigende wijze voortzet. Daarom is het disconto met een vol percent verlaagd kunnen worden. Verheugend is bovendien, dat de staatsuitgaven reeds tot einde October gedekt zijn en dat belastingen geheel volgens de ramingen blijven binnenkomen. Ook in deze richting valt derhalve voorloopig geen gevaar te duchten. Waarschijnljjk zal de regeering binnen afzienbaren tijd besluiten, een leening uit te geven tegen voordeelige voorwaarden. De verbeterde financieele toe stand gaat evenmin den kleinen man voorbij. De openbare spaarkas neemt meer geld op dan dat er af gaat. Rest de binnenlandsche politieke toestand. Deze is zonder den minsten twijfel veel ver- beterd. Het na tal van beslommeringen tot stand gekomen twee partijen-ministerie-Pierlot rust op een stevige basis.- Het is zeker, dat het zich de teugels van het gezag niet zal laten ontglippen en dat het van de volmach- ten een handig gebruik zal weten te maken. Na een lange periode van politieke stuurloos- heid heeft het land eindelijk het gevoel, weer geregeerd te worden en wel met stevige en vaste hand. Het verbod voor vreemdelingen om deel te nemen aan de 1 Mei-betoogingen, de uitwijzing van een Duitschen journalist naar aanleiding van de ineidenten te Winter- slag, de uitdrukkelijke verklaring van minister Deveze, dat Belgie onder alle omstandigheden zal vasthouden aan een politiek van zelfstan- digheid en onafhankelijkheid tegenover het buitenland, dit zijn alle bewijzen van een met vastberadenheid gevoerd regeeringsbeleid. WIJZIGING IN BELGIe'S POLITIEK? Binds eenigen tijd ijveren zoowel Vlaam- sche als Fransch-schrijvende bladen voor een wijziging in de Belgische buitenlandsche po litiek. Opmerkelijk is, dat de in Wallonie ver- schijnende kranten daarbij zijn voorgegaan, terwijl de Vlaamsche pers zich pas later, en nog wel schoorvoetend, in het debat gemengd heeft. Natuurlijk denkt niemand in Belgie er ook maar een oogenblik aan, te tornen aan het principe van de thans gevolgde politiek van volstrekte onafhankelijkheid en zelfstandig- heid tegenover alle buurstaten. Men prijst zich gelukkig met de waarborg van Engeland, Frankrijk en Duitschland zonder wederzijd- sche verpliehtingen en men heeft verder dui- delijk te verstaan gegeven, niet te willen deelnemen aan eenig defensie convent. De kern van de huidige polemiek in de Bel gische pers komt neer op den wensch, de zelf- standigheidspolitiek aan de gewijzigde Euro- peesche toestanden aan te passen, d.w.z. van de streng doorgevoerde neutraliteit een prac- tisch gebruik te maken. Men heeft daarbij allereerst gedacht aan de houding, die Belgie zou moeten aannemen, ingeval Nederland ge vaar zou loopen, maar deze eventualiteit wordt thans niet meer besproken en is ge heel naar den achtergrond gedrongen. De directe gevaren, die Belgie bij een even- tueel Europeesch conflict zou loopen, vragen de aandacht en men meent, dat de veiligheid van het land veel beter gediend zou zijn, in dien voorafgaande militaire afspraken be- stonden met den of meer buurstaten. Men heeft daarbij vooral Nederland op het oog. Het Journal de Liege en Elckerlye een invloedrijk weekblad, dat onder leiding staat van Van Cauwelaert, den pas gekozen voor- zitter van de Karner komen openlijk op voor een militaire alliantie met Nederland. Men neemt daarbij als vanzelfsprekend aan, dat door een dergelijk verbond de neutrali- teitspolitiek niet in het gedrang zou worden gebracht. Indien het niet tot een militaire alliantie komt men houdt er rekening mee, dat in Nederland weinig neiging bestaat om op voorstellen van dergelijken aard in te gaan dan zou men toch moeten aansturen op overleg tusschen de generale staven van beide landen. De voorstanders van deze poli tiek laten uibkomen, dat zulk een samenwer- king een daad van wijs beleid zou zijn. Zij merken bovendien op, dat geen enkel Belgisch blad zich ronduit tegen hun plannen heeft gekant en zij zien hierin een bewijs, hoe logisch hun voorstellen zijn. Daartegenover staat, dat bladen zooals de Brusselsche Standaard het blad van mi nister Sap, dat te Antwerpen onder den titel Morgenpost verscihijnt hoewel zij iets voe- len voor een zeker ,,militair parallelisme en overleg" zich krachtig uitspreken voor een niets ontziende en onder alle omstandigheden gehandhaafde neutraliteit. Geen afspraken en geen pacten. Belgie mag in geen enkel inter nationaal conflict betrokken worden en niet dienen als doorgangsgebied, voor geen enkel land en onder geen enkel voorwendsel. Er is slechts een uitzonderingWanneer de gren- zen van Belgie-zelf geschonden worden. Het blad geeft bovendien de meening weer van prof. Van Goethem, hoogleeraar in het vol- kenreoht aan de universiteit van Leuven, aangaande de polemiek over een militaire al liantie met Holland. Prof. Van Goethem is een onvoorwaardelijk tegenstander van een dergelijk verbond. „tHet is toch vanzelfspre kend, dat een militair verbond in recht- streeksche tegenspraak is met neutraliteit". Hij is daarentegen een voorstander van toe- nadering met Nederland, maar dit kan ge- schieden zonder militaire afspraken. „Ik acht onze positie steviger zonder militair verbond met Nederland, dan met zulk een verbond in de huidige omstandigheden", aldus besluit prof. Van Goethem. INCIDENT NABIJ DANZIGS GRENS. In het dorp Kalthof, aan de grens van Danzig en Oost-Pruisen, is, meldt men aan ,,De Courant" gisteren een PoolschDuitsch incident voorgekomen, waarvan uit Warschau en Danzig sterk uiteenloopende lezingen wor den gegeven. Het eenige punt van overeen- stemming is, dat er een doode is te betreuren. Danzig en Polen hebben beide geprotesteerd. De Poolsche. lezig luidt, volgens Havas, als volgt Onder leiding van een zekeren Andreaw, lid van de nationaal-socialistische partij en en bekend als organisator van talrijke aanvallen op Polen te Danzig, heeft een groot aantal menschen, in de uniform der nationaal-socia listische partij, het huisje van de Poolsche douane-beambten (Danzig heeft namelijk een tolunie met Polen) aangevallen. De douaniers, die niet van hun wapens gebruik maakten, waarschuwden de Poolsche autoriteiten te Danzig. Om 11 uur des avonds arriveerde echter een commissaris van politie uit Dan zig, die den douanebeambten verzocht him post te verlaten, daar hij niet de verantwoor- delijkheid op zich kon nemen voor hun veilig heid, indien zij bleven. Nadat zij weg waren, is de douanepost geheel vernield en werden de meu-bels op straat geworpen. De Poolsche commissaris-generaal te Dan zig stelde den Senaat van die stad op de hoogte en verzocht politiebescherming voor den commissaris Perkowski en twee ambte- naren, die ter plaatse een onderzoek wilden instellen. Daar geen agenten verschenen, gingen Per kowski en de ambtenaren alleen per auto naar Kalthof, waar zij werden aangevallen door vijf menschen, die de banden stuksneden en de ruiten vernielden. De chauffeur loste hierop een schot, waardoor een der aanval- lers werd gedood. Aangezien in Danzig on- rust door dit incident is ontstaan, zijn voor alle Poolsche administratiegebouwen politie- posten geplaatst. Volgens het Poolsche telegraafagentschap moet er van provocatie worden gesproken, doch weet men niet, of deze toegeschreven moet worden aan den Senaat van Danzig, de nationaal-socialistische partij, of Berlijn. De mannen, die den Poolschen auto aanvielen, zijn, nadat de aanval op den douanepost was afgeloopen, uit Marienburg in Duitschland naar Kalthof gekomen. Vier beambten van de Poolsche spoorwegen Plach, Krause, Osroj en Lechmann, die te Kalthof wonen en getuigen waren van de in- cidlenten, zijn, zoo meldt Havas, te Danzig gevangen gezet. DE TOESTAND IN DANTZIG. Ondanks alle spanning van de laatste we ken, zijn er in Dantzig weinig teekenen, dat deze rustige Duitsche stad de ,,zeere kies van Europa is, zoo schrijft de correspondent van de Times. De Poolsche houding dat de handhaving van Dantzig als vrije en onaf- hankelijke stad een vitaal belang voor Polen is en dat de Polen zullen vechten om inlij- ving der stad bij het Duitsche Rijk te voor- komen staat tegenover de even krachtige Duitsche bewering, dat de stad spoedig tot Groot Duitschland zal gaan behooren, het koste wat het koste. De Polen hebben een be- trekkelijk groote troepenmacht aan de gren- zen van Dantzig geconcentreerd volgens onbevestigde plaatselijke berichten vijf divi- sies. Afgezien van enkele nieuwe kazernes in de dennenbosschen is de aanwezigheid der troepen bijna niet te merken. Daar Dantzig is omgeven door heuvels, verklaart men van Poolsche zijde, dat de stad in een half uur door de Polen zou kunnen worden bezet. Ver der beheerschen zware batterijen op het schiereiland Hel de stad van de zeezijde. Ook aan Dantzigsche zijde zijn er teekenen van activiteit. De politiemacht van 1000 man welke de stad bij verdrag is toegestaan, is, naar verluidt, thans uitgebreid tot 1500 man, dank zij het decreet van den Senaat van No vember j.l., waarbij alle burgers tusschen 18 en 25 jaar verplicht werden bij de politie te dienen. Voorts zijn er in de afgeloopen weken nog tal van ,,toeristen" uit Oost-Pruisen aan- gekomen en er zijn teekenen, dat de groote politiekazerne (waarin voor den wereldoorlog de Doodskop-huzaren waren gelegerd) thans geheel in gebruik is. De S.A. en de S.S. zijn voor het eerst met geweren bewapend en de officieren mogen thans een pistool dragen. Er is evenwel geen reden om te gelooven, dat er in Dantzig mi- trailleurs of zwaardere wapens in eenige hoe- veelheid aanwezig zijn. LLOYD GEORGE. Vrijdagmiddag is in het Engelsche Lager- huis een debat over de buitenlandsche poli tiek gehouden, dat geopend werd door den liberalen leider Lloyd George. Hij zeide, dat er een punt bereikt is, waarop een beslissing in de eerstvolgende uren of althans in de eerstvolgende dagen door Engeland, Frank rijk en Rusland, genomen, van meer gewicht zal zijn dan welk besluit ook, door deze lan den sedert 1914 getroffen. Ieder verwacht een nleuwen slag van de zijde der dictatoren, die hun wapening bespoedigen in een ongekend tempo, vooral ten aanzien van de aanvals- wapenen: tanks, bombardementsvhegtuigen, duikbooten. Zij bezetten en versterken nieuwe stellingen, waardoor zij zich strategische voordeelen versehaffen. De Britsche voorbereidingen zijn niet op een onvermijdelijken oorlog, maar op een on- Vermijdelijken vrede gericht. Men kan dien vrede ongetwijfeld slechts verwerven door in Engeland, Frankrijk, Turkije en Rusland een zoo groote macht bijeen te brengen, dat de dictatoren, die scherpzinnige menschen zijn, beseffen, dat zij geen nieuwen aanval kunnen ontketenen zonder de mogelijkheid van een ramp voor henzelf en hun volk onder de oogen te moeten zien. Als de dictatoren zouden weten, dat wij aldus Lloyd George achter ons krach- ten hebben, die onze uiteindelijke overwin- ning verzekeren, zouden zij ons niet uitdagen. Lloyd George wenschte de regeering geluk met de met Turkije bereikte overeenstem- ming. Hij zeide verder: ,,De geheele kwestie met Rusland bewijst dat we niet geheel weten,, wat we willen. Er is een sterke nei ging het zonder Rusland te doen. Rusland heeft maanden geleden aangeboden samen te werken. Sedert maanden zien we dit mach- tige gegeven paard in den bek. Wij zijn bang voor de Russische landen, maar niet voor de tanden van die roofdieren, die het eene onaf- hankelijke land na het andere verscheuren". Lloyd George bepleitte tenslotte een samen- werking met Rusland op denzelfden voet als met Frankrijk. DE ENGELSCHE REGEERING TOT BEMIDDELING BEREID. In antwoord op een schriftelijke vraag van Fletcher, een lid der arbeiderspartij, of de politiek van Engeland er op gericht is een verzoening tot stand te brengen tusschen Duitschland en Polen, heeft minister-presi dent Chamberlain bevestigend geantwoord, echter met de toevoeging, dat de regeering geen bepaalde houding kan aannemen, tenzij zij de instemming zou hebben van de beide partijen in het conflict. OTTAWA JUICHT IN DEN REGEN. Koning George en koningin Elisabeth zijn Vrijdagmorgen om elf uur in de Canadeesche hoofdstad Ottawa aangekomen. Een regen, die al uren geduurd had, hield juist op toen het koninklijik paar uit den trein stapte. Als overal elders, waar de vorsten reeds geweest zijn, werden zij ook hier met enthousiast ge- juich ontvangen. De koning droeg het uniform van veldmaarschaik, de koningin was ge- kleed in een lichtblauw toilet met een licht- beige hoed. Nadat de eeregarde was geinspecteerd, stegen de vorsten in de staatsiekaros, die ge- trokken werd door vier kastanjebruine paar- den. Zij deden vervolgens een rijtoar door de stad. Overal langs den tien kilometer langen weg door de stad naar de Rideau Hall, de ambts- woning van den gouverneur-generaal, waar zij tot Zondag hun intrek namen, werden de koning en de koningin, die in weerwil van het regenachtige weer in een open landauer waren gezeten, geestdriftig toegejuicht. De koning heeft persoonlijk de geloofsbrie- ven in ontvangst genomen van den nieuwen ambassadeur der Vereenigde Staten in Ca nada, Roper. In den senaat heeft de koning den leden van de beide huizen van het parlement toe- gesproken en bij deze gelegenheid aan enkele wetten zijn koninklijke goedkeuring gegeven. FRANCO'S „GROOTE DAG". De groote parade te Madrid, Vrijdag, werd niet begunstigd door mooi weer. Het goot; de regen droop van Franco's opgeheven rechter- hand. Een enkele maal gluurde de zon door de wolken, o.a. jrnst toen de Duitsche gemo- toriseerde afdeelingen en de schilderachtige Moorsche troepen voorbijtrokken. Generaal Franco droeg een goudbetreste khaki-uniform met omgeslagen kraag, blauw hemd en roode baret met de gouden generaals-dinstinctieven. Hij was omgeven door zijn Moorsche lijf- wacht. Alle buitenlandsche diplomaten waren aanwezig, o.a. maarschalk Petain, die in uni form was. Franco ontving uit de handen van generaal Varela het grootkruis van de orde van het lauwerkruis van St. Ferdinand. Na het de file reed Franco, luide toegejuicht, in een open auto door de straten van Madrid. 's Nachts om 10 voor twaalf heeft Franco voor de microfoon van radio Nacional een toespraak tot de Spanjaarden gehouden. Hij zeide ongeveer het volgende: ,,Madrilenen, Spanjaarden, het land is be- vrijd van de roode horden. Onze overwinning maakte een einde aan de barbarij van het marxisme. Het martelaarschap van Madrid is een ernstig feit, dat men den verslagen roo- den leiders kan verwijten. Zij hebben nutte- loos de hoofdstad opgeofferd door haar over te leveren in handen van de leiders van het Russische comfnunisme". Vervolgens zeide Franco, na uiting te heb ben gegeven aan zijn verlangen naar den vrede in Europa: ,,Men moet niet trachten, onze souvereini- teit of onze economische en politieke vrijhe- den, waarvoor wij in den oorlog zijn gegaan, te verminderen. Het zou een belemmering zijn voor de toenadering van zekere staten, als men ons in economisch opzicht zou trachten te omsingelen om politieken druk uit te oefe- nen, in de hoop, dat men opnieuw den weg zou kunnen openen voor de groote belangen, die sedert lang onze onafhankelijkheid en onze macht hebben verminderd. Iedereen moge weten, dat dit thans voor altijd onmogelijk zal zijn." Franco zeide verder: „Wij maken ons geen illusies. De Joodsche geest, die een verbond van het groote kapitaal met het marxisme mogelijk maakt, wordt niet in een dag uit- geroeid; hij leeft nog diep in vele gewetens. Wij zullen niet toestaan, dat onze overwin ning wordt bedorven door buitenlandsche agenten, die in onze ondernemingen binnen- dringen, of door het gemor van kleingeestige zielen". Naar uit Duitsche bron vernomen wordt, is het mogelijk, dat Duitschland zal meehel- pen aan den wederopbouw van het Spaan- sche spoorwegnet. In verband hiermee zullen binnenkort Hitlers belangrijkste architect, prof. Albert Speer en de wegeninspecteur Fritz Todt naar Spanje vertrekken. Men ge- looft, dat de Duitsche regeering bovendien hoopt, van Franco de concessie te krijgen voor den wederopbouw van de steden en voor den bouw van autosnelwegen. In de op Donderdag 25 Mei a.s., des na- middags 2 uur te houden openbare vergade- ring van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Stemmen over artikel 6 der Schoolgeld- verordening, waarover de stemmen in de vorige vergadering hebben gestaakt en daarna vaststelling dezer verorde- ning. 4. Voorstel van Burg, en Weth. tot wijzi ging van het ambtenarenreglement. 5. Idem tot wijziging van de verordening de$ gemeentepolitie. 6. Idem tot vaststelling van een gemeen- schappelijke regeling voor de toelating van kinderen uit de gemeente Axel en Westdorpe op de openbare lagere school te Sluiskil. 7. Idem tot het bepalen dat een herziening van het plan van uitbreiding in voor- bereiding is. 8. Idem tot het garandeeren van rente en aflossing van een geldleening ad f 120.000, aan te gaan door de Ver- eeniging tot Ziekenverzorging alhier. 9. Idem tot het nemen van een besluit in- gevolge art. 72 der lager onderwijswet 1920 voor het vergrooten van het speel- terrein van de school aan de Jozina- straat. 10. Idem tot het wijzigen van de gemeente- begrooting dienst 1939. 11. Idem tot het wijzigen van de gemeente- begrooting dienst 1938. 12. Idem tot het wijzigen van de begroo- ting van het Woningbedrijf dienst 1938. 13. Idem tot het verleenen van ontheffing schoolgeld dienst 1938. 14. Idem tot het verleenen van ontheffing rioolbelasting dienst 1938. EEN NATLURVERSOHMNSEL. Een stadgenoot schrijft ons: Zoo juist Zondagavond 21,20 zag ik, gaande van m'n wonlng in de Havenstraat in de richting Noordstraat een, naar ik veronder- stel, interessant natuurverschijnsel. Van groote hoogte kwam onder een hoek van 45° in neerwaartsche richting een gewel- dig scherp wit licht als een vuurbol met een reusachtige goudkleurige staart. Van de plaats waar ik stond zag ik het verschijnsel van links neerkomen, achter de toren van de Herv. Kerk verdwijnen en daarachter weer te voorschijn komen, waarna het achter de woning van den heer Lansen uit het gezichts- veld verdween. Het was bijzonder scherp en duidelijk waar- neembaar, hoewel nog geen enkele ster te zien was en maakte den indruk van een vuurpijl. Daar ik echter geen opwaartsche beweging heb bespeurd, meen ik dan ook, dat het een natuurverschijnsel is en dus wel het memo- reeren waard. (Blijkens een bericht in ,,De Courant" is het luchtverschijnsel in verschillende deelen van ons land waargenomen. Naar de meening van den heer P. M. van Riel, directeur van het Meteorologisch Instituut te De Bildt, die het luchtverschijnsel aan den Zuidwestelijken hemel ook waarnam, was het een zeer heldere vallende ster. Door „De Bildt" is de meening geuit, dat het een gloeiende meteoor van bij- zondere grootte betrof, die boven de aarde is uiteengespat.) Het Koninklijk Meteorologisch Instituut te De Bildt verzoekt hen, die het verschijnsel waamamen, hiervan schriftelijk mededeeling te doen en behalve de waargenomen verschijn- selen ook de richting aan te geven waarin de meteoor zich bewoog. SCHADE AANGEBRAOHT. Tijdens het schutten te Temeuzen heeft het Deensche m-s. „Sally Marsk" lichte schade aan een der sluisdeuren toegebracht. Na cau- tiestelling van een bedrag van f 50 kon het schip de reis van Gent naar zee voortzetten. HET M.S. „KONINGIN EMMA". Zaterdag heeft het motorschip .Koningin Emma" van uit Rotterdam met een groot aan tal genoodigden een officieelen proeftocht ge- maakt, waarop het schip door de reederij, de Stoomvaartmaatschappij Zeeland, van de werf, de Koninklijke Maatschappij ,,De Schel- de" te Vlissingen, overgenomen. OPENSTELLING BELGISCHE GRENS- K VMOIiF.N AAN DE ZEEUWSCH- VLAAMSCHE GRENS. Als gevolg van een actie der K.N.A.C. om enkele douanekantoren langs de grens van Zeeuwsch-Vlaanderen in verband met de bij- zondere verkeersomstandigheden aldaar, lan- ger geopend te doen blijven, ontving de K.N.A.C. thans bericht, dat met ingang van 15 Mei j.l. de Belgische grenskantoren Scha- penbrug (Westcapelle) in den weg Breskens- Knokke en Paal-Kemzeke in de route Hulst- St. Niklaas op de hieronder vermelde tijden zijn geopend voor het afteekenen van grens- documenten van automobielen. Voor het kantoor Schapenburg: van 1 April tot 30 September, iederen dag geopend van 6 tot 24 uur; van 1 October tot 3 November, iederen dag geopend van 7.3024 uur; van 4 November tot 31 Maart, iederen dag ge opend van 7.30 tot 12 uur en van 13.30 tot 21 uur. Voor het kantoor Paal-Kemzeke: van 1 April tot 30 September iederen dag geopend van 6 tot 21 uur; van 1 October tot 3 Novem ber iederen dag geopend van 7.30 tot 21 uur; van 4 November tot 31 Maart iederen dag ge opend van 7.30 tot 12 en van 13.30 tot 21 uur. De openingstijden van de Nederlandsche douanekantoren aan deze routes zijn, zooals de K.N.A.C. reeds eerder heeft gemeld, even eens uitgebreid. GROOTE BOERDERIJBRAND. Donderdagnacht ongeveer 12 uur werden de bewoners van Breskens opgeschrikt door het loeien van de stoomfluit der Van Melle's fa- brieken, die het brandsignaal gaf. Weldra bleek, dat de groote boerderij van den heer Iz. du Bois aan het einde van den Langeweg in lichter laaie stond. De brandweer van Van Melle heeft circa 4 uren gespoten en slaagde er in het woonhuis te behouden, doch de schu- ren en de stallen brandden tot den grond toe af. Drie paarden, een veulen en een varken kwamen in de vlammen om. (VI. Crt.) Bij den bouw van het nieuwe R. K. Zuster- huis te Zierikzee, is Dinsdagmiddag het beken- de Mosselpoortje in elkaar gestort: het zakte door zijn stijlen, toen een zware vrachtauto voorbij dreunde. De gemeente-bouwmeester, die de bouwers had aangezegd, namens het gemeentebestuur, wegens het groote gevaar dat de gevel op- leverde, dat men het poortje met de noodige zorg kon sloopen, was juist vertrokken, toen het in elkaar zakte. Met de instorting van dit Mosselpoortje op de Oude Haven is weer een eerbiedwaardig monument uit het grijze verleden onzer stad voor goed verdwenen, meldt de ,,Zierikz. Nieuwsb.". DE VERDUISTERING TE OOSTRURG. De ontvanger-griffier van den polder Groede en Baanst, J. Ph. C. te Oostburg, die onlangs gearresteerd is in verband met door hem ge- pleegde verduisteringen, is door de rechtbank te Middelburg failliet verklaard. Het onderzoek naar den omvang der ver duisteringen, dat door de proviriciale griffie wordt ingesteld, is nog niet beeindigd. Ge- bleken is echter reeds dat het totale bedrag der gelden dat de ontvanger-griffier zich heeft toegeeigend, de f 20.000 aanmerkelijk over- schrijdt. JUBILEUM J. P. PH. DOORENBOS. Het was midden Mei van dit jaar een kwart eeuw geleden, dat te Middelburg de heer J. P. Ph. Doorenbos (die ook correspondent is van ons blad), zijn werkzaamheden als verslag- gever voor de Middelburgsche Courant aan- ving. Naar aanleiding daarvan is de jubilaris Zaterdagochtend op het bureau en in tegen- woordigheid van het gansche personeel der N.V. door den directeur-hoofdredacteur, den heer S. S. Smeding, toegesproken, waarbij deze, na de jarenlange samenwerking van den heer Doorenbos met zijn vriend en compagnon, den onlangs overleden heer D. A. P. de Zeeuw gememoreerd te hebben, vooral op de toewij- ding en trouw, de goedhartigheid en den werk- lust van den heer Doorenbos wees. Namens en in opdracht van hoofdcommissarissen der N.V. overhandigde de heer Smeding den heer Doorenbos een waardeerend schrijven, waarbij ingesloten een stoffelijk blijk van waardeering; namens directie, redactie en administratis der vennootsohap deed spr. dit vergezeld gaan van een bloemenmand. Nadat de drukker van de Middelburgsche Courant, de firma G. W. den Boer, bij monde van haren firmant den heer F. B. den Boer Jr. ook zijn recht hartelijke gelukwenschen, van- wege de steeds aangename samenwerking, had aangeboden, vergezeld van een boeket bloe- men, heeft de jubilaris zijn welgemeenden dank voor deze onverwachte maar niettemin zeer gewaardeerde huldiging tot uitdrukking gebracht. Nummering candidatenlijsten gemeenteraad&verkiezingen. De nummering van de geldig verklaarde alhier voor de raadsverkiezingen op 14 Juni a.s. ingediende candidatenlijsten had het vol gende resultaat: 1. Anti-Revolutianaire Partij. 2. S. D. A. P. 3. Lijst Van 't Hoff. 4. R. K. Staatspartij. 5. iStaatk. Geref. Partij. 6. Chr. Hist. Unie. 7. Lijst 't Gilde. Benoemd. Aan de Chr. school op de Knol is met in gang van 1 Juni a.s. als kweekeling met acte taenoemd de heer C. de Putter Dzn., alhier. Gemeenteraad. In de op Vrijdag a.s., des voormiddags 10 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun- ten in behandeling: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Ingekomen stukken. 5. Voorstel tot beschikbaarstelling van een bedrag in 1939 voor extra hulp aan werkloozen. 6. Idem tot overdracht onderhoudsplicht van het verbeterde deel van den weg St. AnnapolderZaamslag Veer aan de provincie Zeeland. 7. Idem tot het voteeren van een bedrag voor den luchtbeschermingsdienst. 8. Idem tot verzekering van het personeel van den luchtbeschermingsdienst tegen ongevallen. 9. Idem tot het sluiten van een verzeke ring tegen wettelijke aansprakelijk- heid. 10. Idem tot wijziging van de bouwver- ordening. 11. Idem tot wijziging begrooting dienst 1938. 12. Idem tot wijziging begrooting dienst 1939. 13. Gmvraag. Brand, op de Pottenmarkt. Vrij zwaar werk voor de brandweer. De brandweer heeft gisteren voor een niet te zware, maar toch ingewikkelde tank ge- staan bij een brand, die oogenschijnlijk van geen groote omvang was. Het was tegen kwart voor vier, dat de echtgenoote van den heer Marcus wonende Pottenmarkt 7 brand ontwaarde in het per- ceel 8 aan de overzijde, waarvan de bewoner, de heer C. Jellema, barbier en winkelier in sigaren enz., met zijn familie afwezig was. Politie was spoedig ter plaatse en ook werd de brandweer kennis gegeven van de ontdek- king. Na ongeveer 5 minuten reed de magi- russpuit de Pottenmarkt reeds op en hoorde de brandweer, dat .het vuur woedde aan de achterzijde van het pand, terwijl bleek, dat ook de families uit de woningen aan beide zijden van het brandende perceel, afwezig waren. Toegang tot die woningen moest dan ook met geweld mogelijk worden gemaakt, temeer omdat verder gelegen pakhuizen ook waren gesloten. Het bleek al spoedig, dat men met een straal op de waterleiding niet het gewenschte resul taat zou kunnen bereiken en daarom werd de magirus naar het open water van de gracht nabij de Langeviele binnenbrug gereden en van daaruit een slang naar de Pottenmarkt gelegd, zoodat de tram tot den wissel in de Langeviele kon komen en daar voorloopig zou wisselen. Intusschen was ook de ladderwagen op de Pottenmarkt aangekomen, terwijl ook de bur- gerijspuit uitreed en plaats nam op de Markt, aanvankelijk werd zij gevoed uit een kraan van de waterleiding, later werd een tweede aanvoer tot stand gebracht Nu kon aan de voorzijde vanaf den ladder en ook door een tweeden slang, die door de aangrenzende woning was gelegd en ook vanaf den grond worden gespoten en van de Markt gingen de slangen naar de Vlasmarkt en daar door den kelder van pand 13, om met twee stralen het vuur van die zijde aan te pakken. Aan de voorzijde was niet veel vuur, maar des te meer rook waar te nemen, vooral ook toen er steeds meer water in 't gebouw werd geworpen. Als het spuiten wat minder werd, wakkerde het vuur steeds weer aan en dit voornamelijk in de ruimte tusschen het plafond der tweede verdieping en het dak, waarop een mastieke bedekking lag. Toen men deze be- dekking ten deele wegkapte kon deze laatste vuurhaard worden bereikt en kon men om- streeks haf vijf gewagen van de overwinning op het vuur, al bleef men nog wat nablus- sohen. Toen waren de beide foovenverdiepin- gen grootendeels uitgebrand en dreef het be- neden van het water, dat in groote massa's in het pand zelf, maar slechts in geringe mate in de aangrenzende gebouwen. Zoo gezegd, waren de bewoner en zijn fami lie niet thuis, zij hadden reeds enkele uren te voren de woning verlaten. Over de oorzaak van den brand tast men dan ook in het duis- ter, de inboedel en winkelartikelen waren ver- zekerd en ook had de heer Jellema zich tegen bedrijfsschade verzekerd. Onder de aanwezdgen op het terrein van den brand, waren ook de waamemende burgemees- ter, de heer J. Onderdijk en de raadsleden de heeren Flipse en Helder en de commissaris van politie, die een onderzoek begon. Er was met den Zondagmiddag een groote belangstelling en de politie zorgde voor afzet- ting. Daarbij ontmoette een agent moeite van een jongmensch, dat herhaaldelijk weer voor- uit kwam en tenslotte een dreigende houding aannam, met als resultaat overbrenging onder verzet naar de politiewacht op het stadhuis. w

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2