&LGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Steradent LORRIE Ho. 9913 MAANDAG 15 MEI 1939 79© Jaargang Binnenland Feuilleion Buitenland EERSTE BLAD VLU CHTELIN GENKAMP GOEDGEKEURD. Altijd iu*WB mmmswmimm^mnw vdSiRKMMSiaM* SKiSIfWi ij-- - - i.<i«ai«v NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Brj vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen brj vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTO5NVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIfiNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERS CHI.J NT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DE VERLENGING VAN DEN DIEN STPLICHT. Tweede Kamer bepleit vergrooting van contingent in plaats van ver- lenging der eerste oefening. In bet Voorloopig Verslag over het wets- ontwerp tot verlenging van den dienstplicht tot twee jaar verklaren zeer vele leden der Tweede Kamer, met de regeering van oordeel te zijn, dat voor de grens- en kustbeveiliging een grootere vredessterkte noodzakelijk is. Ons volk zal zich daarvoor zware persoonlijke en financieele offers moeten getroosten. De ongelijkmatige verdeeling van lasten acbtten vele leden evenwel een overwegend bezwaar tegen de voorgestelde oplossing. Aan een ruime uitbreiding van het contin gent, zoo noodig gepaard gaande met een matige verlenging van den eersten oefentijd, zouden zij uit een oogpunt van sociale recht- vaardigheid de voorkeur geven. In dat stelsel zal het niet voorkomen, dat een dienstplichtige twee jaar onder de wape- nen komt en nadien door zijn militaire ver- plichtingen in de toekomst wellicht 85 dagen herhalingsoefeningen tot op lateren leeftijd maatschappelijk ten achter staat bij anderen, die eigenlijk evenzeer voor den dienst plicht in aanmerking kwamen als hij. Aan het hier aan het woond zijnde leden stond een contingent van 50.000 man voor oogen. Men vestigde er de aandacht op, dat van militair-deskundige zijde vergrooting van het contingent, gepaard gaande met een minder langen eersten oefentijd dan twee jaren, ook uit militaire overwegingen wordt aanbevolen. Gaame zou men hierover het oordeel der regeering vememen. Tegen het denkbeeld van uitbreiding van het contingent ter vervanging van het voorstel der regeering voerden vele leden in de eerste plaats aan, dat langs dien weg de voorzienin- gen welke de regeering in de tegenwoordige omstandigheden noodig acht en waarmede toch ook de hoogeribedoeld'e leden instemden, niet spoedig genoeg zijn te verkrijgen. Zij sloegen dit bezwaar hoog aan, aangezien het niet gewenscht is, dat de oudere gemobili- seerden, voor zoover zij vervangbaar zijn, langer dan strikt noodzakelijk is, aan hun ge- zin en hun werk onttrokken blijven. In de tweede plaats meenden zij, dat de door de re geering voorgestelde regeling een soepeler toe- passing van de vereischte maatregelen ter versterking van de grensbeveliging mogelijk maakt dan uitbreiding van het contingent, omdat tot zoo'n uitbreiding bij voorbaat be- sloten moet worden, terwijl tot verlenging van den normalen duur van den eersten oefenings- tijd besloten kan worden naar gelang de om standigheden dat voor de afzonderlijke wapens en dienstvalkken vereischen. In de derde plaats gaven zij als hun oordeel te kennen, dat de oplossing, welke de regee ring aan de hand doet, minder kostbaar is dan het andere middel. In de vierde plaats merk- ten zij op, dat een vergrooting van het con tingent tot 50.000 man, het vredesleger slechts met ongeveer 50 sterker maakt. Om ver- dubbeling van het vredesleger mogelijk te maken, zou de maximum duur der eerste oefe ning dus toch aanzienlijk verlengd moeten worden en wel tot 18 maanden. Sommige leden merkten op, dat de meest afdoende maatregel voor een permanente grens- en kustbeveiliging is het vormen van grens- en kustdetachementen, bestaande uit geoefende dienstplichtigen, die zich daartoe vrijwillig aanmelden. Sommige leden meenden, dat het vrijwilli- gers-stelsel in het bijzonder voor de kust- wacht aanbeveling zou verdienen. Voor verscheidene leden was het een ern- stig bezwaar, dat de regeering volgens de Door CHARLES GAR VICE. 57) Vervolg. „Zij is mijn schoonzuster nog niet", zei Lor- rie, bleek wordend. ,,Maar ik zal niets meer zeggen. Als u al besloten bent „Dat ben iik zeker", zei mylady met een knifcj-e. ,,Ik.ilk... zal doen wat iik kan." „Dat is beter", merkt de oude dame goed- keurend op. Ik (ben blij dat ik een beter ge- voel ik je heto wakker geroepen, Dolores. We belhoeven toch nooit te vertwijfelen. Wie weet Misschien is dit bezoek wel een zegen voor je. -Mis-scihien we-kt het je op om je plichten in het leven te vervullen; plichten, Dolores, die jij sclhijnt..." Maar Lorrie was al heengegaan. Nadat ze de noodige huishoudelijke beschikikingen had getroffen, ging ze naar haar eigen kamer. Ze zat op haar bed en trachtte te denken, zich voor .te stellen, dat zij, Guy over een paar uur tenug zou 'zien. Ze had hem niet meer ont- moet sinds hij haar op het kerkhof in zijn aimen had gehoudlen, tden ze voor altijd af- scheid van elkaar hadden genomen. Ze waschte zich; trek haar zwarte merinos japon uit en deed een zachte ikashmiren aan die als avondjapon dienst deed en borstelde het zachte, zijdeachtige haar, waarvan Guy had ibeweerd, dat het rond zijn hart was ge- wonden. Zij was nog niet klaar, toen er luid wend gebeld. Met kloppend hart trachtte zij' een kalm igezicht te zetten, hoewel al haar zenuwen trilden van opwinding. Ze keek nog eens in den spiegel en ging naar beneden. Eij Je deur van den salon wachtte ze even, om moed te scheppen en Dianh's heldere, me- talen stem drong tot haar door. voorgestelde regeling de bevoegdheid zal ver krijgen naar gelang van de omstandigheden, zonder nadere goedkeuring van de Staten- Generaal, te beslissen over een verlenging van den eersten oefeningstijd, die voor het overgroote deel der dienstplichtigen een ver- dubbeling of zelfs meer dan een verdubbeling van hun diensttijd kan beteekenen. Vele leden juichten het voorstel toe, den duur der herhalingsoefeningen van ten hoog- ste 40 op ten hoogste 85 dagen te brengen. Vele leden achtten het een emstige leemte in de Memorie van Toelichting, dat daarin gezwegen wordt van de kosten, welke met de voorgestelde maatregelen gemoeid kunnen zijn. Men zou het op prijs stellen, indien de regee ring eenige kostenberekeningen aan de Kamer zou willen overleggen. Bovendien zou men gaarne vememen, hoe de regeering zich de financiering van de voor gestelde maatregelen denkt. Verschillende denkbeelden werden ter sprake gebracht: hef- fing van een oorlogswinstbelasting, heffing van een extra-belasting van de belastingplich- tigen, die voor de defensie geen persoonlijke offers brengen of gebracht hebben, een bij- zondere heffing van de grootere vermogens, een bijzondere heffing van inkomens, grooter dan ibijvoorbeeld 5000, financiering uit lee- ningsgelden. Het laatste denkbeeld werd verdedigd door leden, die aan de voorgestelde wetswijziging een tijdelijk karakter wilden geven. Van verschillende zijden vestigde men er de aandacht op, dat het onderhavige ontwerp een vrucht is van de huidige buitengewone om standigheden en daarom een buitengewoon, dus tijdelijk karakter behoort te dragen, zeker wat de machtiging tot verlenging van den duur der eerste oefening betreft. Daarvoor is, naar sommige leden meenden, te meer grond, omdat niet valt aan te nemen, dat de volken den huidigen bewapeningswed- loop nog lang zullen kunnen volhouden. Men zou de machtiging willen beperken tot 2, 3 of 4 jaren of deze willen binden aan de lichting 1943. Nadien kunnen regeering en Staten-Generaal deze aangelegenheid weer onder het oog zien. Men had in de Memorie van Toelichting mededeelingen gemist omtrent de vraag, hoe de regeering zich voorstelt te voorzien in het nijpcnde gebrek aan kader, dat zich aanstonds na de inwerkingtreding van de voorgestelde maatregelen zal doen gevoelen. Voorzoover 's lands belang zich daartegen niet verzet, zou men gaame inlichtingen ont- vangen omtrent de wijze, waarop de regeering zich de versterking van de grens- en kustbe veiliging heeft gedacht. Men drong er op aan, dat de troepen, die dienst zullen moeten doen voor de beveiliging van grens en kust, voortaan metterdaad bij de grens en bij de kust zullen worden gelegerd, de tweede bataljons incluis. Alleen dan is het land tegen een plotselingen overval verzekerd en alleen zoo geraken deze troepen in hun operatieterrein geheel thuis. Het had vele leden verwonderd, dat de re geering in de tegenwoordige omstandigheden geen aanleiding heeft gevonden nadere voor- zieningen voor te stellen met betrekking tot de verdediging tegen aanvallen uit de lucht. Vrijdagmiddag heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp betreffende het centrale vluch- telingenkamp afgehandeld. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Van Boeijien, heeft bij een groot deel van de Kamer de bezwaren tegen het kamp weg- genomen. De heer Joekes (v.d.) was echter niet overtuigd door het betoog van den Minis ter; hij diende een motie in, die beoogde de behandeling van dit ontwerp te schorsen in afwachting van een onderzoek, of de inrichting van een centraal kamp gewenscht is boven enkele kleinere kampen en onderbrenging bij particulieren. Met 43 tegen 38 stemmen werd „Wat vriendelijik van u, lady Collop. Na- tuurhjik wilde ik niet gaarne misbruik van uw goedheid maken; maar mijn vader en mijn broer zijn beiden in Zuid-Frankrij-k, zoodat ik nergens been kon gaan. Lord Ken-dale logeert 'in een hotel, maar hij komt hier vanavond dineeren, als het u tenminste schikt. Ik moet wel naar de stad 'komen, iziet u„ want ik ben alles voor ons huwelijk in orde aan 't maken en er komt zooveel kijiken, nietwaar. Bent u niet boos, dat we u zoo overrompeld hebben? Die lieve lady Famham verzekerde ons, dat het u niet zou kunnen sohelen, dat wij u slechts zoo kort van te voren waarschuwden, anders zouden we 't niet gewaagd hebben..." Lorrie wachtte niet langer, maar deed zacht de deur open en trad binnen. Diana hoorde haar niet en was nog steeds aan een stroom van verontschu ldigingen be- zig, toen lady Collop zei: ..Dolores, juffrouw Melford is gekomen. Wil je aan Sara zeggen, dat ze haar haar kamer moet wijzen?" Diana wendde zich om met haar gewone gratie, teneinde met gepa^te hooghartigheid de „gezelschapsj'Uffrouw" te groeten. Toen het lamplicht op Lorrie's bleek, maar betove- rend gezichtje viel, sehrok ze. Lorrie Latimer!" zei ze en sloot haar lip- pen vast opeen. „Ja, ik ben het", 'zed Lorrie. „Hoe gaat het met je, Diana?" •■'Hoe gaat het met jou,?"' zei ze, zich her- stellend in haar evenwicht. ,,Ik wist dit niet. Seymour heeft me niets verteld." „Neen", zei 'Lorrie. „Ik vroeg hem te zwij- gen. Ik wilde met rust gelaten worden. Maar het hindert niet Voor ze verder konden gaan met haar ze- nuwachtig praten, ging de deur open en kon- digde de butler lord Kendale aan. Instiuctief trok Lorrie 'zich in de schaduw terug, buiten het schijnsel van de lamp. 'Hij kwam binnen en staarde even rond met een verveeld gezicht, zooals een man doet die in een vreemde situatie wordt geplaatst deze motie verworpen. Voor stemden de s.-d., v.-d., n. s. b., comm., lib., c. d. u. en de heeren Krol (c.-h.), Amelink (a.-r.) en Zandt (staatk. geref.). Het wetsontwerp werd tenslotte aan- genomen met 49 tegen 31 stemmen. Tegen stemden de s.-d. (behalve de heer Van der Waerden), v.-d., n. s. b., comm., c. d. u. en de heer Krol (c.-h.). DE VERVANGING VAN BUITENGEWOON OPGEROEPEN RES.-OFFICIEREN. Er is thans een regeling getroffen om reservp-officieren der landmacht, die in April zijn opgeroepen voor diensten bij de kust-, grens- en luchtverdedigingstroepen, voor zoo veel daartoe aanleiding bestaat, in het genot van groot verlof te kunnen stellen. Daartoe zullen alle niet in werkelijken dienst zijnde reserve-officieren in Nederland verblijf houdene, een vragenlijst ontvangen hebben, dat zij wenschen te worden aangewezen om in werkelijken dienst te komen. CHAMBERLAIN KONDIGT HET BRITSOH-TURKSCHE BIJSTANDS- VERDRAG AAN. In het Lagerhuis heeft minister-president Chamberlain Vrijdagmiddag medegedeeld, dat Engeland en Turkije zijn overeengekomen een accoord van wederkeerigen aard en van langen termijn in het belang van hun natio- nale veiligheid te sluiten. In afwachting van de voltooiing der bespre- kingen verklaren de regeeringen van Enge land en Turkije, dat zij in geval van een aan- val, die tot een oorlog in de Middellandsche Zee zou leiden, bereid zijn op doeltreffende wijze samen te werken en elkander alle mo- gelijke hulp en bijstand te verleenen. Deze verklaring is, aldus Chamberlain, evenmin als de voorgenomen overeenkomst tegen eenig land gericht; zij heeft ten doel Engeland en Turkije van elkanders hulp en bijstand te verzekeren, indien de noodzakelijk- heid zich vou voordoen. De beide regeeringen hebben ingezien, dat zekere punten, waar- onder de scherpere definitie der verschillende omstandigheden, waarin de wederkeerige ver- bintenissen in werking zullen treden, een nader onderzoek vereischen, alvorens de defi- nitieve overeenkomst kan worden voltooid. Met dit onderzoek is men bezig. IDe beide regeeringen beseffen verder, dat het ook noodig is de veiligheid op het Balkan- schiereiland te verzekeren. Zij plegen met elkander overleg om dit doel zoo spoedig mogelijk te bereiken. Het is de bedoeling, dat genoemde regelin- gen de beide regeeringen niet venhinderen, overeenkomsten met andere partijen in het algemeen belang van den vrede te sluiten. Nadat Chamberlain deze verklaring had af- gelegd, vroeg de arbeidersleider Attlee, of het sluiten van een overeenkomst zou worden gevolgd door stafbesprekingen. Hij sprak zijn voldoening uit en zeide er zeker van te zijn, dat alien dit gevoel deelden naar aanleiding van Chamberlains verklaring. Chamberlain antwoordde, dat dit punt naar zijn meening niet naar voren zal worden gebracht, alvorens de definitieve overeenkomst tot stand is ge komen. •Henderson (arb.) stelde de vraag of Brit- sche oorlogsschepen de Zwarte Zee zouden kunnen binnenkomen, indien men Roemenie te hulp zou moeten komen. Chamberlain ant woordde hierop, dat de verklaring geen be trekking heeft op dergelijke specifieke pun- ten, die ongetwijfeld behandeld zullen worden in de definitieve overeenkomst. Kapitein Fletcher vroeg nog of de term ..Middellandsche Zee" (Mediterrean), dien de premier in zijn verklaring gebruikt had, be- ,,'H-oe gaat het met u lady CollopIk vrees dat u zich mij niet meer herinnert. Wij hefo- iben elkaar ontmoet toen ilk nog een jongen was. Ik denk, dat dit de reden was, waarom lady Famham denkt, dat zij recht heeft u op deze weinig ceremonieele wijze met ons op te schepen. Ik hoop dat u haar en ons zult ver- geven ,,Ik ben heel blij u te zien, lord Kendale," zei de oude dame verward. ,,lk kan mij u niet her inner en, maar zooals ik reeds tegen Dolores zei ,,Wat?" sehrok hij. Diana raakte zijn elleboog aan. ,,Een oude vriendin van je Guy," zei ze koud, op waar- schuiwenden toon. „Je wist niet, dat Dolores hier was, nietwaar?" Hij wendde zich haastig om en staarde in het duister, toen zag hij 'het slanke meisjes- figuurtje, het bleeke, mooie gezichtje, dat hij had gekust en hij bleef haar onbewegelijk en zwijgend aanstaren. HOOFD'STUK XXV. Hij keek naar het mooie, bleeke gezichtje met een domme uitdrukiking op zijn gelaat. 'De stilte die volgde deed hem 'begrijpen, dat zijn verloofde hem strak aankeek. Hij deed zijn best om gewoon te lijken, glimlach-te flauwtjes en zei met een stem, waar onver- schilligheid te dik boven op lag: ,,Hoe gaat het met u,? Dit is een prettige verrassing. Ik -wist niet, dat ik u hier zou vinden" en hij keek van haar naar Diana, die hen met een wreed glimlachje bleef aan- kijken. ,,'Neen," zei ze. ,,Ik vertelde Dolores al, dat we niet wisten, dat ze bij lady Collop logeerde." .jLogeeren bij lady Collop?" zei hij onnoo- zel. „Ja joist. O ja; natuurlijk." Terwijl hij sprak vervloekte hij het onge- lukkige toeval, dat hen hierheen had gezon- den en hij vroeg zich af of hij niet een excuus kon vinden, waardoor hij zijn hoed zou kun- teekende, dat de Dardanellen en de Zwarte1* Zee daar niet toe behoorden. Neen, zeide Chamberlain, de uitdrukking Middellandsche Zee omvat die zee met alle wateren die in onmiddellijke verbinding met haar staan. Verklaring in het Turksche parlement. In de Vrijdagmiddag ge'houden bijeenkomst van de nationale vergadering heeft Saradjog- loe, de minister van buitenlandsche zaken, onder levendige toejuichingen een verklaring afgelegd over de jongste onderhandelingen met Engeland en de Sowjet-Unie. Ook herin- nerde hij aan de besprekingen die met Frank- rijk gevoerd worden. DUIZEND VUEGTUIGEN PER MAAND. Volgens de ..Evening Standard" zal de Britsche productie van vliegtuigen binnen enkele weken meer dan duizend toestellen per maand bedragen. Dat is volgens het blad ook het maximum- aantal, dat de Duitsche industrie kan afleve- ren. Besloten wordt met de opmerking, dat de Britsche productiecapaciteit in de toekomst snel zal blijven stijgen, zoodat het zeker is, dat vodr het einde van den zomer de Duitsche superioriteit op luchtvaartgebied verdwenen is. Het blad meent, dat aan het eind van het jaar de sterkte der Britsche luchtvloot, die van Duitschland numeriek zelfs wel kan over- treffen. POOLSOH VERZET TEGEN EEN VOLKSSTEMMING IN DANTZKG. De Poolsche open-bare meening, zoo meldt Havas -uit Warschau, verzet zich tegen ieder denkbeeld van een volksstemming in Dantzig. Te Dantzig heeft het gerucht de ronde ge- daan, dat de nat.-soc. autoriteiten opdracht hebben ontvangen een volksstemming voor te bereiden tegen 28 Mei, den verjaar dag van de eerste overwinning van de nat.-socialisten bij de verkiezing van den Landdag in 1983. Het rechtsche blad A.B.C. bericht, dat tal- rijke leden van de S.A. en S.S. naar Dantzig zijn gekomen met de opdracht devolksstem ming voor te bereiden. De nationaal-socialis- ten moeten echter goed beseffen, dat Polen nooit een volksstemming zal dulden in de Vrije Stad, welke aan Poolsche autoriteit on- derworpen is. De Dzjennik Narodony (nat.) zegt, dat het denkbeeld van een volksstemming in Dantzig een uitvloeisel is van de Duitsche eischen, welke Polen heeft verworpen. Polen zal geen plebisciet dulden, dat de kwestie van Dantzig op eenzijdige wijze zou aanpakken. DE ELLENDE IN CHINA. De directeur van den nationalen gezond- heidsdienst te Tsjoengking, Jen-Foe-tsjing, heeft medegedeeld, dat tengevolge van de Ja- pansche luchtaanvallen op Ts-joengking op 3 en 4 Mei 5000 burgers zijn omgekomen en 2000 gewond. Vierentwintig honderd gebou- wen zijn verwoest. Vijfti-g millioen menschen in China hebben naar andere streken moeten vluchten; 16 mil lioen van hen zijn van alles beroofd en moeten door den staat onderhouden worden. Tsjiang-Kai-sjek heeft de teelt van opium in de Zuidwestelijke provincies veriboden. WEER WITTEBROOD IN ITALIe. Volgens een officieele verklaring zal Italie weer witte-brood krijgen in plaats van het tegenwoordige mengsel van tarwe en mais. In Mei van verleden jaar toen een slecht tarwe- oogst werd verwacht, werd de hoeveelheid mais op 20 pet. vastgesteld, doch dit percen tage is later verlaagd tot 10 pet. Nu de oogst- berichten voor dit jaar gunstig zijn, zal men de vermenging met mais wederom achter- wege laten. BAJONETTEN ALS WEGWIJZERS. In de Volkiseher Beobachter schrijft dr. Gdbbels onder het opschrift „bajonetten als wegwijzers" o.m.De Poolsche openbare mee ning zou er goed aan doen zoo langzamerhand weer te ontwaken uit haar nerveuze overver- hitting en den bli-k te slaan op de bestaande werkelijkheid. Niemand zal het Poolsche volk verhinderen verder zijn eigen belangen te be- hartigen. Dat de Poolsche bajonet het daarbij den weg zal wijzen interesseert ons voor het oogenblik niet overmatig. Wij spreken slechts de hoop uit, dat de weg, welke het Poolsche volk door de Poolsche bajonetten wordt aan gewezen, niet mogelijk gaat in die richting welke op de in Polen uitgegeven nieuwe land- kaarten is aangegeven en welke de Poolsche pers tot dicht voor de poorten van Berlijn laat eindigen.' Want in dat gebied hebben wij reeds onze Duitsche bajonetten als wegwij zers opgesteld. En die zullen er in geval het noodig mocht zijn geen twijfel over laten, waar Polen ophoudt en Duitschland begint. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN CANADA VERKORT. De Canadeesche minister-persident Macken zie King deelt mede, dat het bezoek van den Koning en de Koningin aan Ottowa in plaats van de vastgestelde vier dagen tot drie dagen bekort zal worden. De interdepartementeele regeeringscommissie, welke de schikkingen voor de reis van het Engelsche koninklijk paar treft, is nu bezig de veranderingen te bestudeeren, welke in de rondreis moeten worden aangebracht, wegens de vertraging, welke de Empress of Australie" ondervindt. In Ottowa werd Zaterdag officieele bekend gemaakt, dat het schip niet op het vastge stelde tijdstip zal aan'komen. Reuters bijzondere correspondent aan boord van de ..Empress of Australie" beschrijft hoe, toen de mist optrok men zich plotseling tegenover een ijs'berg zag, grooter dan eenige dien men op deze reis nog gezien -had. Hij -bevond zich op een kwart mijl afstand. In de afgeloopen dagen had men alle varieteiten van mist leeren kennen, van horizonmist af tot ..soepmist", welke zoo di-k was, dat het van het promenadedek af onmogelijk was het wateroppervla-k te zien, toe. Omtrent den middag bevond de Empress of Australia" zich ongeveer 22 mijlen van Kaap Race. Tot twee maal toe heeft men de machines achter- uit moeten laten werken. Den eersten keer wegens een ijsberg vlak voor d-en boeg en de tweede maal wegens een heel ijsveld aan stuur'boord. WAT IS DE POOLSCHE CORRIDOR? De Poolsche corridor is een groote wig, die Oost-Pruisen van Pommeren en Branden- dagelijkscne behandeling (Ingez. Med.) nen opzetten en vluchten. Lorrie hier! Hier in hetzelfde huis als hij, in dezelfde kamer en Diana die toekeek! ..Natuurlijk zijn u en Dolores oude vrien- den zei lady Collop. ,,Ik -ben erg blij, dat ze hier isu zult u nu meer thuis gevoelen lord Kendale." ,,Jastemde hij toe met een tweede po- ging tot glimlac-hen. ,,'Ik hoop dat Greta en Jack het goed ma ken, juffrouw Latimer?" ,,'Uitstekend, dank u", zei Lorrie. ,,Jac-k is nu officier, wist u het?" ,,Jazei hij-, ,,dat heb ik gezien. Ik ben hem laatst nog gaan opzoeken, maar hij was uit. Goeie, oude Jack!" ,,1-k zal met u mee naar boven gaan, juf frouw Melford", zei lady Collop. ,,Laat mij het doen", be.gon Lorrie haastig, omdat ze -bang was met Guy alleen -gelaten te worden, maar lady Collop schudde haar hoofd. ,,Neen. Dolores, ik geloof, dat ik mijn plicht ken, ik zal met juffrouw Melford meegaan." Ze was nog even ouderwetsch beleefd en hoofsch als in vroeger tijd, toen ze de diners in Mansion House presideerde in de dagen, dat sir Samuel Lord Mayor was en lady Col- lop gewend deftige menschen te ontvangen. Ze -begeleidde Diana dus naar boven. 'Guy giug' naar het vuu,r en leunde tegen den schoorsteenmantel, zijn oogen gericht op den spiegel. Lorrie ging gelaten in een stoel zitten met een kous, die ze voor de Chiekera- 'boos aan het breien was en er viel een be- nauwend zwijgen. -Plotseling keek hij op haar neer. ,,'Wat beteekent dit, Lorrie?" zei hij en zijn stem klonk angstig en ongerust. ,,'Wat beteekent wat vroeg ze, zonder haar oogen van haar kous af te wenden. Waarom woon je hier bij die ouwe mal- loot?" vroeg hij, bijna -boos. „Je moet ergens wonen", zei ze, terwijl ze trachtte te spreken op een toon, alsof alles heel gewoon was. Ze bleef maar op haar brei- werk turen. „En ze is geen malloot; ze is een heel vriendelijke dame met eigenaardige denk beelden, dat is alles." ,,Goed", zei hij norsch. „Maar waarom woon je dan bij die goedhartige dame met haar eigenaardige denkbeelden? Waarom ben je niet bij Greta?" ..Omdat we te arm zijn om onzen zin te doen. Toen paps toen mijn vader stierf, moesten we het huishouden opbreken. Greta is gouvernante geworden. Jack is in Wool- ivich en lady Collop was edelmoedig genoeg om mij een thuis aan te bieden." Hij vloekte niet, zooals hij graag had wil len doen, maar hij beet op zijn lip en keek met gefronste wen-kibrauwen op haar neer ,,Waarom wist ik dit alles niet?" vroe°- hij bijna woedend. „I-k vroeg er Diana naar maar ze scheen er niets van te weten. Waar om is dat allemaal zoo geheimzinnig gegaan?" ,,Dat was mijn schuld", zei ze gedwee. ,,tVeet je en ze hief haar oogen naar hem op met een -glimlachje, dat naar zijn hart ging ..als het menschen slecht gaat in de wereld, dan verstoppen ze zich altijd. Ik ik wou mezelf verstoppen en tot vanavond dacht ik, dat ik daarin geslaagd was." ,,Ik hoop," zei hij, ,,dat je gelooven zult, dat ik met wist, dat je hier was. Ik hoop, dat je eryan overtuigd zult zijn, dat ik niet zou zijn gekomen, als ik geweten had, dat ik j-ou hier zou ontmoeten?" ,,Ik denk van niet". stemde zij met zachte stem toe. .,-Neen", zei hij bitter. „Ik wist, dat we elkaar weer moesten ontmoeten, vandaa«' of morgen - ..Maar evenals de staatslieden, die beweren, dat er vandaag of morgen oorlog komt, heb je gedacht: laat het morgen dan maar zijn." ,,Ja zei hij, terwijl hij ondankibaar wei- gerde om te glimlachen om haar poging tot gekheid maken. ,,Ik zou er iets voor gegeven hebben, als het nooit was geweest. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1