Burgeriijke Stand Marktberichten LOOP DER BKVOLKING. GEMEENTERAAD VAN HOEK. gevaar de grens van Hongarije bedreigt. Ten slotte zei de minister-president, dat de voor- naamste taak van de nieuwe regeering zal zijn de agrarische hervorming tot stand te brengen. ft INCIDENTEN IN SILEZIe. WARSCHAU. De Poolsehe pers maakt melding van een reeks incidenten. Te Imidl- nits o.a. zijn op de muren van de kerk op- schriften geschreven, waarin den Pools chen pastoor en zijn parochianen wordt aangeraden: ,,Duitschland te verlaten, terwijl bet nog tijd is". TERNEUZEN. (Nadruk venboden.) Huwelijks-aangiften. 1 Mei. Georges Joseph van der Walle (van Koewacht)oud 25 j., jm. en Catharina Pieters, oud 25 j. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 3 Mei. Jan de Blaerj, oud 24 j., jm. en Maria Dees, oud 23 j., jd. 4 Mei. Johannes Anthonius d'Hont, oud 24 j., jm. en Aaltje John, oud 23 j., jd. Jose-phus Franciscus d'Hont, oud 26 j., jm. en Mathilda Maria Valke, oud 25 j., jd. Geboorten. 29 April. Maria Amelia, d. van Johannes Petrus Motoaoh en van Louisa Maria van Aerde. 30 April. Dingenus Jaco bus, z. van Jacobus David de Ruijter en van Jozina Maria Jansen. 4 Mei. Magdalena Maria, d. van Jan van Drongelen en van Susanna Cornelia Loof. Florentina Louisa, d. van Antonie Cornells Krijger en van Cle mentina Emma Dooms. TERNEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: F. J. de Lege, zonder, Jozinastraat 8, van Rotterdam. M. M. L. de Neve, diensbbode, Heeren- gracht 2, van Axel. iK. J. de Blaeij, zonder, P 124, van Axel. Vertrokken M. G. Dieleman, zonder, Axelschestraat 71, naar Krabbendijke. E. C. Dieleman, zonder, Axelschestr. 71, naar Hoek. J. -P. van Schravendijik, tech. ambt. R.W., E 15, naar Ouid-Beijerland. J. Schoonakker, 'Hoogendijk 37, landaribei- der, naar Anna Paulowna. M. C. Maas, diensbbode, Nieuwstraat 56, naar Axel. Rotterdam, 8 Mei 1939. VEEMARKT. Aangevoerd 1816 dieren; 636 vette runde- ren, 222 vette kalveren, 17 nuchtere kalve- ren, 325 schapen en lammeren, 591 varkens, 520 zuiglammeren. De noteering was als volgt: Vette koeien le kw. 0,75, 2e kw. 0,61, 3e kw. 0,36J 0,48; vette ossen le kw. 0,68, 2e kw. >0,60, 3e kw. 0,38>0,48; vette kalveren le kw. 1,20, 2e kw. 0,90, 3e kw. f 0,600,75; varkens (levend ge- wicht) le kw. 0,48, 2e kw. 0,47, 3e kw. j 0,46schapen le kw. f 0,47, 2e kw. >0,42 3e kw. 0,30, per stuk >22, 18, 15; zuig lammeren per stuk >9, 7, >4. De aanvoer van vette koeien en ossen was overeenkomstig die der vorige week, de han- del vasthoudend, de prijzen als die der vorige week; gewoon was de aanvoer van vette kal veren, de handel kalm en de prijzen prijshou- dend; schapen en lammeren waren aangevoerd als de vorige week, de handel wat langzamer en de prijzen lager; veel kleiner was de aan voer van varkens, de handel vlot en de prijzen hooger; klein was de aanvoer van zuiglam meren, de handel traag en ze waren niet prijshoudend. AARDAPPELEN. Brielsche Eigenheimers f 1,502,20; Z. Eigenheimers 1,40—/ 1,80; Zeeuwsche Bonte en Blauwe f 2,90—/ 3,25; idem kleine 2; Eigenheimers Blauwe, kleine 1,30—/1,40; Bevelanders >1,70-/2; Red Star 2,60 3: Bintjes 2,10—1,30 per H.L. Westlandsche ronde, zand 44% ct.; idem kleine 3 ct.; Malta's (winter) 910 ct.; Malta's (Spring) 1213 ct. per K.G. De aanvoer was redelijk, de handel still. VLAS. Aangevoerd 12.080 K.G. Blauw, schoon 0,67 ,f 0,76; 8600 K.G. Hollandsch Geel /0,68 0.78; 4760 K.G. Dauwroot f 0,65/0,68. Er was voldoepde vraag voor alle soorten, de prijzen konden zich handhaven, de aanvoer werd aan bestaande prijzen geheel verkocht. Vergadering van Dinsdag 2 Mei 1939, des voormiddags 9 uur. Voorzitter de heer Mr. J. A. van Tienhoven Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. D. Haak, A. Meer tens, J. den Hamer, J. A. Meertens, J. de Putter, D. J. Jansen en de Secretaris J. Dreg- mans. Afwezig de heer J. D. de Kraker. 1. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, vast te stellen de notulen der vergadering van 11 Januhri 1939, zooals die in druk zijn ver- schenen. Met algemeene stemmen wordt aldus h°- sloten. 2. Ingekomen stukken. a. Het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, tot goedkeuring der begrooting voor den dienst 1939. Aangenomen voor kennisgeving. b. Proces-verbaal van de op 14 Maart 1939 gehouden opneming van boeken en kas- van den gemeente-ontvanger, waaruit bleek, dat ae inkomsten over den dienst 1937 tot op datum beliepen 116.520,64, die over den dienst 1938 85.440,32, en die over den dienst 1939 8637,80, totaal >210.598,76; dat de uTu gaven over den dienst 1937 tot op datum heb- ^o"c o??en f 114-776-77, die over den dienst -X r '48 en dle over deri dienst 1939 13.782,47, totaal 213.113,72, zoodat in kas moest zijn 2514,96, hetgeen overeenstemt met de m de kas bevonden en in het proces- verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. c. Proces-verbaal van de op 28 April 1939 gehouden opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit bleek, dat de inkomsten over den dienst 1937 tot op datum, beliepen 116.520,64, die over den dienst 1938 88.138,60, en die over 1939 r 15.134,35, bij volgens hulpkasboek 25 50 totaal 219.819,09; dat de uitgaven over deri dienst 1937 tot op datum hebiben beloopen 114.776,77, over den dienst 1938 85.448,50, over den dienst 1939 24.823,59, bij niet- geboekte uitgaven 327,20, totaal 225.376,06, zoodat in kas moest zijn 5556,97, hetgeen, met het totaal der in de kas bevonden en in het proces-verbaal omschreven waarden een verschil oplevert van 202,50. Na onderzoek is gebleken, dat niet geboekt is in het regis ter van de rekening-courant met de Bank voor Nederlandsche gemeenten een bedrag Van: a. versche zeevisch >24; b. margarine >111,30; e. bak- en braadvet >67,20; totaal 202,50. Het werkeiijik debetsaldo der Bank bedraagt dus 7608,24, hetgeen overeenstemt met de in de kas bevonden en in het proces-verbaal omschreven waarden. Vervolgens is inzage genomen van de ver- schillende, volgens de boekhoudvoorschriften 1931 te houden boeken, en verzekerden de kas- opnemers zich, dat zij volgens de in die voo,r- sehriften aangegeven bepalingen zijn bijge- werkt, behalve het kasboek 1939, dat slechts tot volgnummer 119 bijgewerkt was. Ten slotte hebben de kas-opnemers zich er van overtuigd, dat de sedert de laatste kas- opneming geboekte uitgaven behoorlijk door bevelschriften zijn gestaafd, terwijl de in komsten zijn getoetst aan de desibetreffende bewijsstukken. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van het Ministerie van Sociale Zaken, luidende: Ik heb de eer Uw College het volgende te berichten: Evenals het afgeloopen dienstjaar, zal ook voor 1939 extra-hulp aan werkloozen kunnen worden verstrekt in den vorm van kle-eding, dekking en schoeisel. De Rijiksbijdragen zullen hiervoor als volgt worden bere-kend: Voor werkloozen mag over het dienstjaar 1939 per gemeente ten hoogste worden be- steed een bedrag gelijk aan het gemiddeld aantal werklooze arbeiders dat over de eerste tien maanden van 1938 als werkzoakende bij de plaatselijke organen der arbeidsbemidde- ling stond ingeschraven, vermenigtvuldigd met 5,78. Van dit badrag nu komt 2 per werk looze ten laste van de gemeente en 3,78 voor rekening van mijn departement. Volgens de ibij mijn Departement berustende gegevens bedraagt dit gemiddeld aantal werk loozen voor Uw gemeente 107. Indien u voor een bijdrage in de kosten van extra-hulp over 1939 in aanmerking wenscht te komen, moet u uiterlijk voor 1 Juli 1939 een aanvraag bij mijn departement indienen. Deze aanvraag moet vergezeld gaan van de gegevens als venzocht bij de eirculaires van 1 Maart 1937, no. 200-1395 en 24 Maart 1938 no. 200-1440-1, beide afd. W. en S., voor de aanvragen 1937 en 1938, waarnaar ik dan ook kortheidshalve moge verwijzen. Verder zij u nog medegedeeld, dat ik mij ook thans het recht voorbehoud, den B-steun ge heel of gedeeltelijk niet in geld, d-och in goe- deren te verstrekken. Indien u wenscht, het heschikfbare bedrag of een ged-eelte daarvan in goederen te ontvangen, dan kan hiertoe een aanvraag bij mijn departement worden ingediend. Een prijslijst zal u te zijner tijd nog wor den toegezonden. Voor wat betreft de extra-hulp aan kleine boeren en -tuinbouwers deel ik u het volgen de mede: In afwijking van het betrekkelijke in het reglement aan kleine boeren en het reglement voor steunverleening aan kleine tuinbouwers zal het totale bedrag hiervoor vanwege het departement van EconomisOhe Zaken be- schikbaar, door dit departement zelVe wor den besteed. Mijn departement zal voor de extra hulp voor de zgn. B-groep der kleine boeren en -tuinbouwers per gemeente besehikbaar stel len een bedrag berekend naar de aantallen B- fooeren en B-tuinlbouwers op Zaterdag 25 Fe- foruari j.l., vermenigvuldigd met f 1,89. Door de gemeenten moet dan 1 per B-fooer en. B- tuinbouwer hiervoor worden bijgedragen. Volgens de mij ten dienste staande gege vens waren in Uw gemeente B-boeren en B-tuinlbouwers op genoemden datum be- kend. tin tegenstelling met het vorige dienstjaar kunnen de B-fooeren en B-tuinbouwers over 1939 niet meer mede beschikken over het be drag van f 5,78 per werklooze, terwijl den werkloozen arbeiders geen extra-hulp meer mag worden verstrekt uit het bedrag bere kend naar de aantallen B-boeren en B-tuin bouwers. In verband met vorenstaande zal in het vervolg de naar mijn Departement in te die- nen declaratie moeten vermelden de B-steun- verstrekking aan de werkloozen en aan de B-boeren en B-tuinbouwers afzonderlijk. Voor het overige blijven alle regels en voor- schriften van toepassing als neergelegd in de reeds genoemde eirculaires betreffende extra- hulp, voor zoover deze niet door bovenstaan- de zijn gewijzigd. In verband hiermede stellen Burgemeester en Wethouders voor, het volgende besluit te nemen afdeeling en van 22 Februari 1935, no. 27 XI, eerste afdeeling; mede gelet op hun schrijven van 3 Maart 1939, no. 183, 3e afdeeling inzake wijziging van het ambtenarenreglement; op voorstel van Burgemeester en Wethou ders; besluit: het ambtenarenreglement, vastgesteld bij hun besluit van 8 Augustus 1931, gewijzigd bij besluit van 12 November 1934, nader gewij zigd bij besluit van 5 November 1935, te wijzi- gen als volgt: I. aan artikel 4 toe te voegen een nieuw lid, luidende: ,,gehuwde vrouwen kunnen voor aanstelling tot ambtenaar slechts in aanmerking komen in de gevallen bedoeld in het tweede lid van artikel 97 van het Algemeen Rijksambtenaren- reglement. II. in artikel 17bis, eerste lid wordt ge- lezen De ambtenaar die voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst is, behoudt over den tijd van dezen dienst het voile genot van de aan zijn ambt verbonden bezoldiging. III. in artikel 17bis, derde lid, onder b, c, d en e te lezen: De Raad der gemeente Hoek, Gezien een schrijven van den Minister van Sociale Zaken van 17 April 1939 no. 200-1935 Afd. W. en S. betreffende extra-hulp aan werkloozen 1939 (steunverleening B); gehoord een voorstel van Burgemeester en Wethouders; b es 1 u i t": in de kosten van extra-hulp aan werkloozen voor 1939 eene subsidie te verleenen van >2 per werklooze, berekend naar een gemiddelde van 107 werkloozen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. e. Het jaarverslag der Commissie tot Wering van Schoolverzuim over 1938, waarbij blijikt, dat die commissie in het afgeloopen jaar 2 keer vergaderde. De eerste vergadering werd besteed voor het opmaken van het jaarverslag, de tweede ver gadering was noodig van wege onwettig schoolverzuim, van een leerling der openbare lagere school. De verzorger werd opgeroepen en verscheen voor de Commissie. De aard van het verzuim bestond in het on- gevraagd thuistalijven bij een zieke moeder. De commissie kon alzoo het verblijdend ver- schijnsel constateeren, dat het schoolverzuim alzoo over 1938 al heel gering geweest is, ter wijl absoluut schoolverzuim niet voorkwam. Als voorzitter der commissie fungeerde de heer W. C. de Feijter, als secretaris de heer W. H. Louwerse. Aangenomen voor kennisgeving. f. Het raadsbesluit van 27 September 1937 tot deelneming in de fraude-rdsico-onderlinge van gemeenten, voorzien van bewijs van goed keuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. 3. Wijziging ambtenarenreglement. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het volgende besluit te nemen: De raad der gemeente Hoek, gelet op de missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, 22 Februari 1935, no. 26, eerste artikel 34", in plaats van artikel 36. Na artikel 17bis wordt in plaats van „toe te voegen een artikel 17" gelezen ,,toe te voegen een artikel 17ter. i IV. In artikel 17ter, tweede lid wordt gelezen ,,elf maanden" inplaats van 5% maand. V. Te ibepalen, dat dit besluit op heden in werking treedt. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 4. Wijziging voorwaarden vergunning tot het exploiteeren van een radiodistri- butie. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de volgende besluiten te nemen: De raad der gemeente Hoek, gezien een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, d.d. 10 December 1938, no. 1, betreffende radio-dist'ributie in de ge meente Hoek, besluit: dat het aan A. L. D. Rammeloo te Philippine toegewezen bedrijfsgebied voor 'radio-distribu- tie in de gemeente Hoek wordt verkleind en dat de omschrijving van het gebied, vermeld in de aan hem verleende machtiging voor radiodistributie in deze gemeente, nader wordt gelezen als volgt: het gebied der gemeente Hoek, met uitzon- dering van de in deze gemeente gelegen buurt- schap ,,De zeven huisjes" welk buurtschap in het Noord-Oosten en Zuiden bepaald wordt door de grens tusschen de gemeenten Hoek en Terneuzen en in het Westen door een lijn, getrokken van een punt af, gelegen op de genoemde Noord-Oostelijke' grensscheiding op 170 Meter buiten den westelijken oever van het kanaal TerneuzenGent naar het ont- moetingspunt van de grensscheiding van den Goesschenpolder en den Vingerlingpolder met de grens tusschen de gemeente Hoek en Ter neuzen. De raad der gemeente. Hoek, gezien een schrijven van den Directeur- Generaal der Posterijen, Telegrafie en Tele- fonie van 28 Januari 1939, no. 1235 S., afdee ling 3 betreffende radio-distributie in de ge meente Hoek; besluit in te trekken punt 5 der, bij raadsbesluit van 15 October 1935 aan A. L. D. Rammeloo, radio-handelaar te Philippine, verleende ver gunning tot het distribueeren van radio-uit- zendingen in de gemeente Hoek, en hiervoor te lezen een nieuw artikel, luidende als volgt: ter erkenning van het eigendomsrecht der gemeente op den grond waarin palen zullen worden geplaatst en waarboven draden ge- spannen worden, betaalt de verzoeker ieder jaar voor 31 December een bedrag als ge- noemd in artikel 2 der verordening, regelende de heffing van precariorechten in de gemeente Hoek. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 5. Besehikbaar stellen gelden tot vemieu- wing en verbouwing van de bijz. lagere school aan den Molendijk. Burgemeester en Wethouders stellen voor, het volgende besluit te nemen: De raad der gemeente Hoek, gezien een verzoekschrift van de vereeni- ging tot stichting en instandhouding eener Christelijke school aan den Molendijk te Hoek, waarbij gevraagd wordt, gelden besehikbaar te stellen tot het uitvoeren van vernieuwin- gen en herstellingen welke noodig zijn om het schoolgebouw in de toekomst voor verder verval te behoeden; overwegende, dat bij niet-inwilliging van dit verzoek verwacht kan worden dat telken jare, ter udtvoering van genoemde noodzake- lijke vernieuwingen en herstellingen een ver zoek wordt ingediend tot het venkrijgen van een hooger bedrag per leerling ingevolge art. lOlter der L. O. wet 1920; overwegende, dat het voor de gemeente een goedkoopere oplossing is, om het werk in zijn geheel uit te voeren; dat door het uitvoeren van het werk ineens tevens wordt bereikt, dat het schoolgebouw een beter aanzien verkrijgt dan wanneer ieder jaar een gedeelte wordt uitgevoerd; dat uit bovenstaande overwegingen blijikt, dat het en voor de gemeente en voor het schoolgebouw beter is, om het werk ineens uit te voeren. gehoord een voorstel van Burgemeester en Wethouders besluit het bovenvermeld verzoek in te willigen. De begrooting der kosten bedraagt 1060. De heer DIEN HAMER vraagt, welk bedrag hiermede gemoeid zal zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat de kos ten hegroot zijn op >1060. De heer HAAK geeft te kennen, dat het voorgaande redds aangenomen is. De heer A. MEERTBNiS deelt mede, dat wethouder Haak doelt op het binnen verven. De heer HAAK acht het 't beste dat het gebeurd. Burgemeester en Wethouders heb ben er bij bedongen, dat het werk in het open- baar aanbesteed zal worden. De heer JANISEN vraagt of deze aanbeste- ding vanwege de gemeente zal geschieden. De heer HAAK antwoordt ontkennend. De aanbesteding zal in het openbaar door het schoolbestUiur geschieden. Burgemeester en Wethouders aehten dit de beste weg. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 6. Vaststellen voorschot bijzondere lagere scholen voor 1939. 7. Opheffing commissie van toezicht op het lager onderwijs. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de mogelijikheid bestaat te' komen tot opheffing van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Deze mogelijikheid bestaat nu, en Burgemeester en Wethouders zien de nood- zakelijkheiJd van het voortibestaan der com missie niet in, waarom zij voorstellen, deze op te heffen. De heer J. A. MEERTENS is van meening, dat er reeds een besluit tot opheffing dier commissie genomen was. De SEORETARIS antwoordt, dat dit ge deeltelijk het geval is. Door den heer J. A. Meertens is destijds wel de meening geopperd, de commissie maar op te heffen, doch er is geen besluit genomen. De heer HAAK geeft te kennen, dat er dan ook een besluit genomen moet worden. De heer JANSEN daoht, dat dit het geval was. De heer HAAK deelt mede, dat er niets be sloten is. De heer J. A. MEERTENS wijst er op, dat hij zich vergist heeft. Hij dacht dat er aan het secretariaat der commissie een bezoldiging verbonden was, doch dat is niet het geval. Wel is de secretaris der commissie tot we ring van schoolverzuim gesalarieerd. Met algemeene stemmen wordt het voor stel van Burgemeester en Wethouders aan- vaard. De heer J. A. MEERTENS vraagt, hoe groot ongeveer het heele bedrag zal zijn, dat de gemeente voor de verzekering tegen fraude I betalen moet. De SECRETARIS antwoordt, dat dit f 47,50 bedraagt, de verzekering is een onderlinge, hetgeen beteekent, dat indien er dit jaar geen fraude is gepleegd, de premie ook lager wordt. De heer J. A. MEERTENS veronderstelt, dat de minder benoodigde post van 9,75 daarvan ook een gevolg is. De SECRETARIS antwoordt, dat dit het gevojg is van een te hooge raming. De heer J. A. MEERTENS heeft vernomen, dat er blijkens de laatste kasopname een be drag van ruim 5000 in de gemeentekas aan- wezig was. Dit is er zoo vraagt hij toch niet in contanten geweest? De SECRETARIS antwoordt, dat deze gel den belegd WEft'en bij de bank. De heer J. A. MEERTENS constateert, dat dus het bedrag niet in contanten, aanwezig .was. De heer HAAK deelt mede, dat er ongeveer 1275 in de kas aanwezig was. De SECRETARIS antwoordt, dat, indien er geld over is, dit op de bank geplaatst wordt, om rente van het geld te trekken, en omdat het daar solide belegd is. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt met algemeene stemmen aange nomen. 8. Oninbaarverklaring dienst 1937. hondenbelasting j n. Omvraag. Burgemeester en Wethouders stellen voor, oninbaar te verklaren de aanslagen honden belasting dienst 1937 van J. J. Dieleman en Dr. Leenihouts. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 9. Reclames hondenbelasting. Naar aanleiding van ingekomen reclames hondenibelasting dienst 1939 stellen Burge meester en Wethouders voor: te handhaven den aanslag van Jac. Donze, ontheffing te verleenen aan J. J. Riemens. een half jaar ontheffing te verleenen aan B. v. d.'Slikke en E. Oippeneer. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 10. Wijziging 1939. begrooting dienst 1938 en Burgemeester en Wethouders stellen voor, het voorschot voor de bijzondere lagere scholen uit te keeren, zooals dit op de begroo ting voor den dienst 1939 is geraamd. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begrooting voor den dienst 1938 te wijzigen als volgt: Gewone dienst: Onder de inkomsten te verhoogen de posten: Achterstallige inkomsten van vorige dienst- jaren f 382,53, secretarie-leges en rechten van uen Burgerlijken Stand 140, terugontvangen kosten van telefoongesprekken 2,18, keur- en slachtloonen 75, bijdragen van derden in de kosten van rioleeren van een sloot aan den Molendijk >260, uitkeering uit het werkloos- heidssubsidiefonds >1730,92, 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting 1493,08; te veragen de posten inkomsten in verband met de spaarregeling 53,25, terug- ontvangst van het Rijk van uitgekeerden steun >117,10. Onder de uitgaven te verhoogen de posten: Achterstallige uitgaven van vorige dienst- jaren 44,93, abonnement op de telefoon en kosten van telefoongesprekken enz. 23,63, kiezerslijsten en het uitoefenen van kiesver- richtinger. 2,75, kosten van vergaderingen enz. >7,95, kosten van verzekering tegen fraude van gemeentegelden >9,50, kosten van dag-, week- en maandbladen en aankoop van boeken ten dienste van de politie >2,80, reis- geld voor passanten en overige uitgaven der politie 5,80, belooning en premien aan brano.meesters en brandspuitlieden f 16, kosten inzake de bescherming der bevolking tegen luchtaanvallen 500, kosten van destructie van vee en vleesch >82,19, onderhoud van straten en pleinen >130,22, onderhoud van pompen en riolen >272,45, kosten van de gemeentereiniging 129,57, bijdrage aan hoofdstuk VI van den kapitaaldienst 239,04, onderhoud en administratie van bezittingen niet voor den puiblieken dienst gebruikt 54,25, kosten van instandhouding van schoolgebou- wen 10,94, verlichting, verwarming en schoonhouden van schoolgebouwen 45,46, betaling aan het rijk wegens over een vorigen dienst te weinig in rekening gebrachte pen- sioenbijdragen der onderwijzers f 31,82, bijdra gen aan andere gemeenten inzake het open baar u. 1. o. 42,72, vergoeding van de kosten van instandhouding bijzondere scholen 205,84, uitkeering aan andere gemeenten in de aan schopJbesturen te betalen vergoeding inge volge art. 205 der 1. o. wet 38,36, uitgaven voor volksfeesten 13,82, kosten van de ambts- woning van den geneesheer >289,47, kosten van werkverschaffing >1667,46, steun aan werkloozen 4773,35, kosten van drukwerken ter uitvoering der steunverleening 19,93, kos ten van toezicht op en invordering van plaat selijke belastingen 5,25, voorschotten ten behoeve van het rijk f 160,, onvoorziene uit gaven >1217,86, en te verlagen de posten: kosten van de ambtswoningen van veldwach- ters 45, toelagen voor politiediploma's 25, aanschaffing van brandbluschmiddelen 30, onderhoud van reddingsmiddelen >30, onder houd van wegen en voetpaden >138, uitkee ring aan gemeenten ingevolge art. 86 der lager onderwijswet 39,25, uitkeering aan ge meenten ingevolge art. 104, lid 1 der lager onderwijswet 170,48, uitkeering aan andere gemeenten in de aan schoolbesturen te betalen vergoeding bedoeld in art. 205 der lager onder wijswet 133,50, bijdrage in de kosten van Rijks H. B. S. >300, bijdragen aan gemeenten in kosten van scholen voor het lager nijver- heidsonderwijs >218,80, kosten van werkver- schaf'fing door of vanwege het rijk ondemo- men 4428,15, steun aan kleine boeren 323,67, uitgaven in verband met de spaar regeling 158,15, rente en provisie van tijdelijk ter voorziening in de behoefte aan kasgeld opgenomen gelden 90. Kapitaaldienst. Onder de inkomsten te verhoogen de posten Bijdrage van Hoofdstuk VI van den gewonen dienst 239,04, terugontvangst van kosten van rioleering ten behoeve van derden >30, en onder de uitgaven te verhoogen de posten: kosten van aankoop van een gedeelte zijkant- weg in de Langestraat >40, kosten vallende op ovemame zijkantweg Langestraat en Tramstraat 199,04. De begrooting voor den dienst 1939 te wijzi gen als volgt: Kapitaaldienst. Onder de inkomsten te verhoogen de posten: Bijdrage van Hoofdstuk XV van den kapitaal dienst >2292,50, >500 en >2990; onder de uitgaven te verhoogen te posten: kosten van aankoop van vaste goederen voor het vormen van een marktplein >2360, kosten van het betegelen en afheinen van het schoolplein der openbare lagere school 900, kosten van stich ting, uitbreiding, verbouw of verandering van inrichtingen van gebouwen en van aankoop en inrichten van terreinen voor het onderwijs in lichamelijke oefening >2270, kosten van nieuwe schoolmeubelen, de leermiddelen daar- onder begrepen 720. a. De heer A. MEERTENS geeft te ken nen, dat hij, hoewel het eigenlijk niet past voor een wethouder, een punt ter sprake wil brengen. Er zijn verschillende klachten over de werkverschaffing. Spreker wil er de aan- dacht op vestigen, dat het wenschelijk zal zijn, na te gaan of het mogelijk is, dat de men- schen meer verdienen. De eerste week hadden ze 3 V2 dag gewerkt, en kwamen ze thuis met 7,45, maar de tweede week, toen ze een heele week gewerkt hadden, werden ze met 9,12 naar huis gestuurd. Zou er zoo vraagt spreker nu niets aan te doen zijn, dat die mensehen meer kunnen verdienen. Deze zou- den toch 2's daags moeten kunnen hebben. De VOORZITTER meent, dat het 't beste is, dat deze aangelegenheid eens in Burge meester en Wethouders besproken wordt. De heer A. MEERTENS meende, dit in het midden te moeten brengen. Er moet toch zoo- iets als een wettelijke regeling zijn, doch zoo als het nu gaat wordt er met de mensehen geleurd. Ze hebben nu een heele week moeten werken voor 9,12, ze moeten daarvoor des morgens vroeg opstaan, en meer eten dan wanneer ze wenkloos zijn. Spreker meent, dat de mensehen dan beter in den steun kun nen loopen, ze moeten dan morgens niet zoo vroeg op en verteren ook niet zooveel. Dat de mensehen werken, vindt spreker goed, doch dan moeten ze er ook naar betaald worden. Nu kunnen ze werken, doch zou het eigenlijk beter zijn, dat ze het niet deden. De VOORZITTER stemt toe, dat 9 te wei nig is. Laten Burgemeester en Wethouders 'dit eens onderzoeken en trachten een andere regeling te verkrijgen. De heer DEN HAMER is van oordeel, dat er gemakkelijk een einde aan te maken is. In dien de mensehen niet genoeg verdienen, dan kunnen Burgemeester en Wethouders ze thuis houiden. Dat is in Sluis ook gebeurd en in dien Burgemeester en Wethouders dien weg beiwandelen, is het ook klaar. De VOORZITTER weet niet precies, hoe het in elkaar zit en of Burgemeester en Wethou ders de mensehen wel thuis kunnen houden. In elk geval is 9 te weinig voor een week werken en Burgemeester en Wethouders zul len deze kwestie dan ook onderzoeken. De heer HAAK stemt toe, dat het zeker 2 te weinig is. De heer J. A. MEERTENS is van meening, dat de oplossing, zooals de heer Den Hamer die aangeeft, niet kan. In deze werkverschaf fing wordt het leeuiwenaandeel door het rijk gedragen en spreker kan dan ook slecht aan- nemen, dat Burgemeester en Wethouders tegen de mensehen zullen kunnen zeggen: ga niet. De heer DEN HAMER is van oordeel, dat Burgemeester en Wethouders dit kunnen mo- tiveeren, doordat er weinig, ja te weinig ver- diend wordt. En dan is het zeker mogelijk, dat ze maatregelen nemen. De heer J. A. MEERTENS vraagt zich af, of de mensehen niet moeten gaan. De VOORZITTER merkt op, dat hij niet juist weet hoe het is. In elk geval kan hij toe- zeggen, dat Burgemeester en Wethouders deze zaak zullen onderzoeken en zullen trach ten, de be^.t mogelijke oplossing te verkrijgen. De heer A. MEERTEN'S moet nog een kleine opmerking maken. De heer Den Hamer zegt, dat de mensehen niet moeten gaan De heer DEN HAMER. Dat zeg ik niet. Ik zeg, dat Burgemeester en Wethouders kun nen zeggen, dat de mensehen niet gaan moeten. De heer A. MEERTENS constateert, dat de heer Den Hamer dus lets dergelijiks wil doen als Burgemeester en Wethouders gedaan heb ben met het dorschen vorig jaar. De men sehen konden toen 0,75 verdienen en toen hebben Burgemeester en Wethouders aange- plakt, dat ze minstens >2 moesten hebben en dat anders de mensehen niet gaan moesten. De heer J. A. MEERTENS vraagt, of deze werkverschaffing onder toezicht van het Rijk plaats v'indt. De heer A. MEERTENS antwoordt, dat de werkverschaffing met steun van het Werk- fonds plaats vindt. De heer DEN HAMER geeft te kennen, dat mensehen uitgelachen werden, toen ze met klachten kwamen. Inspecteur Vinck uit Mid- delburg is er geweest en die zei, zonder onder zoek of iets dergelijiks, dat de mensehen een bepaalde hoeveelheid werk moesten afleveren en anders van het werk af konden gaan. De mensehen zijn thans in elk geval voor ge weest en hebben Inspecteur Vinck gebeld. Toen deze kwam, werd zonder onderzoek me degedeeld, dat de mensehen 6y2 Ms grond moesten verwerken. Dit kan gemakkelijk, maar als er van de 37 mensehen die er gaan, maar 15 graven en de andere buizen halen en dergelijke, dan begrijpt men ook wel, dat ze dubbel werk moeten doen en dat is niet mo gelijk. De heer HAAK vindt het jammer, dat men hierover niet eerder bij Burgemeester en Wet houders is gekomen, want inspecteur Vinck is gisteren net hier geweest. De heer DEN HAMER vervolgt, dat de op- zichter, die er blijkbaar maar naar gooide, thans weg is. Be VOORZITTER herhaalt, dat Burge meester en Wethouders deze klacht zullen onderzoeken. De heer DEN HAMER meent, dat het on derzoek dan naar beide kanten zal moeten geschieden, want als alleen naar inspecteur Vinck gebeld wordt, dan heeft de werkman het altijd gedaan. Be heer DE PUTTER vraagt, of er ook mensehen bedankt zijn. De heer DEN HAMER antwoordt, dat dit met 7 het geval was. De heer DE PUTTER vraagt verder, of de ft

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3