Predikbeurten Landbouwberichten Sport Gemengde Berichten Laatste Berichten TERNEUZEN, 8 MEI 1039. EEN VRAAG AAN GEDEP. STATEN. DR. H. COLIJN, JHR. MR. DR. H. A. VAN KARNBEEK EN DR. W. DE VLUGT VOOR DE RADIO. ZELZATE. RECHTSZAKEN. VOETBAL, WEERBER1CHT. den z.g. PoO'lsdhen corridor aan Duitschland had afgestaan, en in rail daarvoor het gehied mocht behouden, dat het reeds had, niet de gevende, maar de nemende partij zou zijn ge- weest en dat derhalve de suggestie -van Polen, om daarover eerst eens te onderihandelen, als een afslaan van het aanbod moet worden beschouwd. Ten tweeden male heeft nu Polen, zoo be- toogen de Duitsche bladen, het Duitsche aan bod bij monde van minister Beck afgeslagen. Indien Beck toespelinlgen mocht maken op een Poolsch protectoraat over Dantzig, zoo hebben wij dezer dagen gemeld, dan bestaat er veel kans, dat de Dantzigers zich zelf- standig bij het Rijk zuilen aansluiten. Nu heeft Beck zulk een toespelinig wijselijk ach- terwege gelaten, maar beduidt dat nu, dat -zulk een beweging in Dantzig achtenwege zal blijven? Neen, want er zijn nu anti- Duitsche betoogingen, er zijn vengaderingen van de studenten, zijn stukgeslagen ruiten, en er zijn opgewonden persuitingen, die w'at de uitwerking aanigaat, de plaats van de door Beck niet uitgesproken eisc-h kunnen in- nemen, en welke worden behandeld op een wijze, die sterk doet denken aan dergelijke dingen in Tsjecho-Slowakije. ■Hierover- laat de Vblkische Beobachter zich uit op een wijze, wel-ke aan duidelijkheid nau- welijks te wenschen overlaat. Evenals de meeste andere bladen bestrijdt het blad, dat de ligging van Dantzilg aan de monding van een rivier, welke door Polen stroomt, een argument is voor het Poolsche standpunt: dan kon het Duitsche rijk met het zelfde recht aanispraak maken op de Neder landsche havensteden, welke aan de monding van den Rijn liggen. (Inderdaad is een derge- lijk argument door Bodewijk XIV en door Napoleon gebruikt.) Hierop laat de Vblkischer Beobachter dan volgenIn deze kwestie kan tenslotte alleen Dantzig zelf beslissen. Het staat aan 400.000 Dantzigers om te zeggen of zij eeuwig buiten de Duitsche volksgemeenschap willen blijven, omdat geen regeering te Wanschau den moed vindt om tegen de chauvinistische kringen op te treden, en aan het recht den weg te verschaffen. Wat Dantzig wil, is overigens volkomen duidelijk. Indien deze stad ooit illusies over haar toekomst mocht hebben ge- had, dan hebben de Polen die voor goed ver- stoord. DE NIEUWE DIENSTREGELING DEK Z. V. T. M. Naar wij vernemen, heeft de directie der Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij er naar gestreefd zooveel mogelijk tegemoet te komen aan de behoeften van het verkeer, door de diensten aldus te regelen, dat zooveel mo gelijk aansluiting wordt gegeven op de ver- trekkende en aankomende veerbooten van den provincialen dienst, zulks in het bijzonder te Walsoorden en te Breskens, bij1 welke regeling van den dienst tevens de belangen van het locale verkeer niet uit het oog zijn verloren. KONINKLIJK BEZOEK AAN BRUSSEL. Naar we vernemen bestaat bij de spo-orweg- maatschappij MechelenTerneuzen het voor- nemen om ter gelegenheid van het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Brussel een speciale trein te laten rijden, die alhier 7.48 zal ver- trekken en uit Brussel te 20 uur zal terug- keeren. De passagiers van deze trein zouden te Brussel verschillende faciliteiten genieten. Met de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat schappij is ovareengekomen, dat deze bij vol- doende deelname reizigers voor dien trein zou aanvoeren van Philippine en Hoek naar Ter neuzen en van Sas van Gent en Zaamslag naar Axel. OPENBARE VERGADERING DER OOMMUNISTISCHE PARTIJ HOLLAND. Zaterdagawond sprak alhier in hotel ,,La Belle Vue" voor de Oommunistische Partij Holland, de heer C. Schalker van Amsterdam. De vergadering werd geopend door den voorzitter der afdeeling Terneuzen, die de aanwezigen welkom heette en inzonderheid den spreker van dezen avond. Daarna was het woord aan den heer Schal ker, die begon met de eerste l-Meidag-viering van 1889 in de berinnering te roepen. Reeds vijftig jaar heeft de arbeidersklasse gestre- den voor recht en zij strijdt nu nog daarvoor. Veel is er in dien tijd al veranderd, maar het is volgens sprgker nog niet wat het wezen moet. Als voorfoeeld hoe het wel wezen moet, noemde spreker de Sovjet-Unie. Daar moe- ten de arbeiders zevsn uur per dag werken en als het buitengewoon zware arbeid, zooals arbeid in de mijnen, betreft, dan is het aantal werkuren op zes uren per dag bepaaM. En om de vijf dagen hebben de arbeiders een vrije dag. De Sovjet-Unie waakt voor die verkregen rechten. Daarom heeft ze een leger, een vloot en een luchtvloot noodig, die, als het moet, de rechten der arbeiders zuilen verdddigen. Verder in zijn rede, die voornamelijk be- schouwingen inhielid over het doel en den geest van het communisme, uitte spreker soherpe critiek op het nationaal-socialisme, dat alles door middel van chantage tracht te krijgen en ook krijgt. Spreker riep daarom alle anti-fascistische groepen op, wat hen on- derling ook scheidt, den strijd aan te binden tegen het nationaal-socialisme. Na deze rede werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen en debat. Hiervan werd door geen der aanwezigen gebruik ge- maakt, waama de voorzitter met een woord van dank aan den spreker en de aanwezigen, deze niatig bezochte vergadering sloot. OOoP. LANDBOUWVEREENIGING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN". Onder presidium van den heer F. Dekker- Dekker hield de Coop. Landbouwvereeniging ,,Zeeuwsch-Vlaanderen" G.A. op Donderdag 4 iMei j.l. een buitengewone algemeene ver- gaidering in het hotel ,,De Arend", alhier. De voorzitter deelt mede, dat naar aanlei- ding van de gemaakte opmerkingen door ver schillende leden op de vorige algemeene ver gadering het bestuur direct pogingen in het werk heeft gesteld om ook tot fusie met de Coop. Aankoopvereeniging ,,Axel" te geraken. Op de jaarlijiksche algemeene vergadering van 23 December j.i. werd er door verschil lende leden op aangedrongen, dat getracht zou worden op de samenvoeging met de Coop. Aankoopvereeniging Temeuizen1", ook de samensmelting met de vereeniging ,,Axel" te doen volgen, daar dan pas het gestelde doel zou zijn bereikt, n.l. een cobperatieve organi- satie in dit gewest. Het is den voorzitter een aangename taak thans aan de leden het voorstel tot fusie met ,,Axel" te kunnen voorleggen. De besprekin- gen met die vereeniging hebben tot een gun- stig resultaat geleid. (Het voorstel van het bestuur wordt met algemeene stemmen aangenomen, waarmede tevens de heer Afor. Haak van Zaamslag, door de vereeniging ,,Axel" daartoe aangewezen, tot bestuurslid der vereeniging ,,Zeeuwsch- Vlaanderen" is benoemd. De heer Haak verklaart op een desbetref- fende vraag van den voorzitter de benoeming te aanvaarden en spreekt de hoop uit op een prettige samenwerking. De voorzitter heet den heer Haak hartelijk welkom in het hestuur en spreekt er zijn blijd- schap over uit, dat de hreuk thans weer ge- heel hersteld is. Hij hoopt, dat nu alien aan den uitbouw van deze e6ne centrale cobperatie zuilen medewerken, hetgeen niet anders dan tot voordeel van de landbouwers strekken kan. Als zevende bestuurslid wordt hierna ge- kozen de heer Abr. de Kraker-de Feijter te Zaamslag. Door de benoeming van den heer Ahr. de Kraker tot bestuurslid is er een vacature in de commissie van toezicht. Met toestemming van de geheele vergadering wordt tot verkie- zing van een lid van die commissie overge- gaan en als zoodanig benoemd de heer Abr. van Hoewe-Dekker. De heeren de Kraker en van Hoeve nemen beiden hun benoeming aan. Nadat de voorzitter nog gelegenheid heeft" gegeven tot het stellen van vragen, den alge- meenen gang van zaken betreffend, waarvan verschillende aanwezigen gebrui'k maken, sluit hij de vergadering. KATHOUEKE LUST VOOR DE GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Gisteren had zoowel te Sluiskil als in de kom de proefstomming plaats voor de volg- oide op de Katholieke lijst bij de a.s. gemeen- teraadsverkiezingen. Hier werden uitgebracht 196 stemmen, v/aarbij 4 van onwaarde en 3 bianco dus 189 geldige stemmen. De heer Van Rietschoten verkreeg 71 stem- men, de heer Van Brakel 52, de heeren De Bruijn en De Klerk elk 33; bij loting werd de heer De Bruijn dan 3e aangewezen. Op Sluiskil werden uitgebracht 93 stem- men, waarvan 3 van onwaarde dus 90 geldig. De heer De Cock verkreeg 41 stemmen, de heer Compiet 27, de heer Kaas 14 en de heer Eggermont 8. De lijst der R. K. Staatspartij wordt dus: 1. Van Rietschoten; 2. De Cock; 3. Van Brakel; 4. Compiet; 5. De Bruijn; 6. Kaas; 7. De Klerk en 8. Eggermont. NAT. CHR. GEHEELONTHOUDERS VEREENIGING. De 29e jaarvergadering van het district Zeeland van de Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeni ging zal op Hemelvaartsdag a.s. te Terneuzen worden gehouden. De middagvergadering vindt plaats in de Ned. Herv. Kerk. Als spre- kers zuilen optreden de heeren Ds. G. W. Korevaar, Ned, Herv. predikant te Zaamslag, met het onderwerp: ,,,De geheelonthouders als persoon" en L. Overgauw van Goes, onder werp: „Niet vertragen". Om 5 uur vangt een openluchtmeeting aan waar het woord zuilen voeren de heeren J. Huizinga van Amersfoort, oud-burgemeester van Terneuzen, met het onderwerp: ,,Prac- tische drankbestrijding" en G. Kuil van Am sterdam, onderwerp: ,,Bescherm de jeugd". De heer De Baare, lid van Provinciale Sta- ten van Zeeland, heeft aan den voorzitter van het college van Gedeputeerde Staten het vol- gende schrijven verzonden: Naar aanleiding van het onderzoek of het mogelijk is den tramdienst VlissingenMid- delburg te doen vervangen door een autobus- dienst en de daarmee samenhangende alge meene verkeersbelangen, o.a. zekerheid van volledig vervoer van reizigers op alle tijdstip- pen in het jaar, veiligheid van vervoer, ver- voersprijzen, enz., neemt ondergeteekende de vrijheid, ook namens zijn fractiegenooten L. Onderdijk, J. de Priester en A. Rorije onder- staande vraag tot het college van Ged. Staten van Zeeland te richten: Zijn Gedeputeerde Staten bereid te foevor- deren, dat deze aangelegenheid in Provinciale Staten kan besproken worden voor een be- slissing te dezer zake door het bestuur van de N.V. „P.Z.E.M." genomen is? Bijzondere nitzending van de Centrale voor Werkloozenzorg. Heden, Maandag, zal van 8.159.30 uur n.m. een bijzondere uitzending plaats hebben van de Centrale voor Werkloozenzorg (ge- sticht op initiatief van den Raad van Neder- landsche kerken voor practisch Christendom). In deze uitzending zuilen o.m. als sprekers optreden Dr. H. Colijn, minister-president; Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, commis- saris der koningin in de provincie Zuid-Holland en Dr. W. de Vlugt, burgemeester van Am sterdam. De voorzitter van de Centrale", de heer W. J. Hemmes, zal het slotwoord spreken. Bovengenoemde bijzondere uitzending is te beschouwen als de inzet van de vijfde col- lecte-actie. Tot dusver werd door het werk van de „Centrale" 400.000 gulden bijeen- gebracht en men koestert de verwachting, dat ook dit jaar wederom een ton ingezameld zal kunnen worden. De uitzending geschiedt op de golflengten 3875 en 415.5 en wordt verzorgd door de N.C.R.V. PROVINCIALE ZEEUWSCHE ARCHAELOGISCHE COMMISSIE. In het verslag van de Provinciale Zeeuw- sche Archaeologische Commissie herinnert de seer. Dr. W. S. Unger er aan, dat de comm. haar aandeel had bij het onderzoek naar de herkomst van steenen graven, die gevonden werden bij werkzaamheden tot egaliseering van de z.g.n. Emelisse weie, een weiland tus- schen Kortgene, Colijnsplaat en Kats op Noord-Beveland op de plaats, waar in de Middeleeuwen het bloeiende dorp Emelisse heeft gelegen. Tweemaal werd de aandacht der commissie gevraagd voor overblijfselen der oude ver- dedigingswerken in Zeeland. In het voorjaar hetrof dit het plan van het gemeentehestuur van Zierikzee om het z.g. Halve Maantje voor de Nobelpoort te doen dempen. Gezien het feit, dat het kamkter der verdedigingswerken in den loop der eeuwen zoozeer veranderd is, werd aan Ged. Staten geadviseerd geen be- zwaar tegen dit plan te maken. Docb anders was het met het gevaar voor een overblijfsel van de oude omwalling van IJzendijke, vesting van beteekenis in den 80-jarigen oorlog, n.l. het Ravelijn. Dit was in het bezit van een particulier waardoor verkaveling en bebou- wing van het terrein te vreezen stond. Daar om steunde de commissie gaarne het streven van het dagelijksch gemeentehestuur dit rave lijn aan te koopen, welk streven gesteund door andere organisaties, op dit terrein werkzaam, tenslotte met succes werd bekroond. Minder succes had de commissie met de Catshoeve gelegen bij Groede. De tegenwoor- dige eigenaar van deze in 1614 door Jacob Cats in de door hem ingepolderde polders ge- stichte hofstede, heeft niet geluisterd naar het verzoek dit historisch tbelangrij-ke gebouw te willen sparen en nog dit jaar zal de hof stede gedeeltelijk worden gesloopt. Betreffende de Zeeuwsche molens wordt ge- mela, dat ontvangen opmerkingen over molens tt Kapelle en Zuidzande werden doorgegeven aan de vereeniging ,,de Hollandsche Molen". Het handexemplaar der Voorloopige lijst van monumenten werd bijgehouden ten aanzien van wijzigingen die der commissie bekend werden. De secretaris hezocht hiertoe Sas van Gent, waar sinds 1923 het jaar van ver- schijnen van deze lijst, nog al wat veranderd bleek. Een jammerlijk auto-ongeval. Te Lebbeke, bij Dendermonde, liep een 11- jarig jongetje zijn bal achtema, die op den rijweg rolde. De autobestuurder Willaert, van hier, kon ondanks krachtig remmen niet voorkomen, dat het kind door den auto werd gegrepen en tegen den weg geslingerd. Het jongetje kreeg een schedelbreuk en overleed na eenige oogenblikken. De bestuurder van den auto verkeert emstig onder den indruk van het buiten zijn toedoen gebeurde. WOENSDAG 10 MEI 1939. Gereformeerde Gemeente. AXEL. 6.30 u., Ds. J. van den Berg, van Krab- Ibendijke. DIERENKWELLING. Voor hfet Kantongerecht te Middelburg heeft, naar de Vliss. Crt. melidt, terecht ge- staan J. T., kapitein op een veelboot te Rot terdam. verdacht van overtreding art. 455 W. v. Str. Verdachte was ten laste gelegd dat hij op een veeboot hoomvee noodeloos op pijnlijke of kwellende wijze had vervoerd. Be- doeld vee stond op genoemde boot aan dwars- balken vastgeibonden en wel zoodanig, dat het niet voor- of aehteruit kon, terwijl van enkele dier dieren de koppen door ontlasting van voor hen staande dieren werden bevuild. Bo- vendien lag een der dieren zoo dicht tegen de aohterpooten der anderen, dat het herhaalde- lijk getrapt werd en zoo tegen de reeling der boot gedrongen, dat het touw waarmede het was vastgeibonden strak gespannen stond. Een lid der Brigade Marechaussee uit Hans- weert als getuige gehoord was uit Walsoorden gewaarschuwd dat er te veel vee aan boord was en bij vond de dieren zooals boven ge- schetst. Het aanwezige publiek toonde zich over bedoeld vervoer zeer verontwaardigd. In Wemeldinge zou een der koeien welke zich toen in een ongelukkige positie bevond, dood aan dek hebben gelegen. Ook de vorige week is wederom tegen verdachte terzake noode- lqps pijnlijk vervoeren van paarden proces- verbaal opgemaakt. Een getuige a decharge, een neef van verdachte, heeft de reis meege- maakt op dien bewusten datum, doch kon zich van een gesprek te Walsoorden met den opperwachtmeester der Kon. Merechaussee niets herinneren. Hij bond de beesten vast en was tevens stuiurman. Hij meende dat de koeien zooals ze stonden wel de koppen kon- den oplichten en dat de ontlasting daarop niet zoo erg was. Wel was er een koe dood gegaan onderweg en er was nog een hek geplaatst. Getuige is bang voor zijn be trekking en her innert zich niet veel meer. Al jaren werd op dezelfide wijze vee vervoerd. Een inspecteur der dierenbesaherming had opgemeten hoe- veel diieren er volgens hem op het dek ge plaatst kunnen worden, van de indeeling en opstelling op den bewusten dag had getuige niets gezien. De Kantonrechter las het pr-oces-verbaal te dien aanzien voor, waarop getuige verklaarde dat deze wijze van vervoer ook zijn goedkeu- ring niet kon wegdragen. Verdachte, die in verzet was gegaan tegen een vonnis van 22 Maart 1939 waarbij hij ter zake het bovenstaande werd veroordeeld tot 75 boete of 10 dagen hedhtenis, hoorde be- krachtiging van dat vonnis tegen zich uit- spreken. BEDRIJFSSTEUN OF INDIVIDUEELE STEUN? Onder het hoofd ,,Meerdere bewustwording van den landfoouw" schrijft de secretaris- generaal van Economische Zaken, Mr. Dr. A. A. van Rhijn in het „Algemeen Weekblad voor Ohristendom en Cultuur" een beschou- wing over de landbouwcrisispoli.tiek waaraan wij het volgende ontleenen: ,,Wie de verhoudingen ten plattelande scherp beziet, ontkomt niet aan den indruk, dat zich allerlei veranderingen in de mentali- teit van den landbouwer voltrekken. Er is een onmiskenbare drang naar een ruimer en hooger levenspeil. Deze drang heeft niet alleen een stoffelijk karakter. Dit bewustworden grijpt plaats in een periode, waarin de landbouw in economische moeilijlkheden verkeert, grooter dan sinds menschenheugenis zijn voorgekomen. De Regeering ziet zich daardoor bij haar maat- regelen van de landbouwcrisispolitiek voor ',n zware taak gesteld. 't Zijn naar mijn meening vooral twee richtlijnen, welke haar als belijdster van het Ohristelijk Geloof daar- bij voor oogen moeten staan: het streven naar sociale gerechtigheid en de ontwikkeling der individueele persoonlijkheid. Voor -vrijwel iederen boer is een axioma, dat hij te weinig voor zijn producten ont- vangt. De industrie van haar ikant vreest deze hooge opbrengst, omdat duurdere land- bouwproducten de kosten van het levenson- derhoud verhoogen en daardoor de positie van de industrie ibij export wordt verzwakt. Ziehier een moeilijk te overbruggen tegen- stelldng. In de meeste tijden en in de meeste landen is de landbouw steeds lager beloond dan de industrie. Kan het zijn, dat hier een ver- schil in economische structuur een noodwen- digheidsfunetie vervult Bij vele stedelingen bestaat tegen de methode van dezen landbouwsteun ibezwaar. Mien verwijt de Regeering, dat rijke boeren in hun auto's steun gaan halen. Dit is zoo wordt gezegd een gevolg van het feit, dat de Regeering een steun op de producten, dus een foedrijfssteun, toepast. Verlangd wordt dan een individueele steun, waarbij •de rijke boeren va.n de steunverleening worden uitgeschakeld Is dit mogelijk? Ik geloof het niet. Ge steld, de boeren, die een eenigszins belangrijk particulier vermogen hebben, worden van den steun uitgeschakeld. Zouden zij dan door- gaan, het bedrijf met groot verlies uit te oefenen Immers neen. Zij zouden hu,n be drijf tegen een zeker bedrag verpachten aan een anderen boer,. die geen -vermogen heeft, dus wel voor steun in aanmerking komt. Maar daargelaten deze practische moeilijk- heid, moet veel zwaarder wegen een princi pled bezwaar tegen den individueelen steun. De landbouw verkeert op het oogenblik in een proces van zich meer bewust worden. Ik meen, dat men deze ontwikkeling niet meer kan schaden dan door een regeling in te voeren, die practisch beteekent, dat 95 pet. van onze boeren thans onder armenzorg wor den gesteld. De landbouwcrisispolitiek is op het oogen blik in handen van een amlbtelijik apparaat. Op den duur kan dit niet zoo blijven. Het bedrijf zelf zal in de landbouwcrisispolitiek een leidende rol moeten vervullen, onder steun en controle van de Overheid. Doet men dit niet, dan wordt bet gevoel voor verant- woordelijkheid hoe langer hoe meer verzwakt. Het ..kankeren" op ,,Den Haag" wordt er in hooge mate door bevorderd. Reeds thans bespeurt men hier en daar een bedenkelijike vervlakking van het verschil of de Overheid dan wel de bedrijfsorganisatie een maatregel neemt. Nog kort geleden zeide een spreker op een vergadering mij, dat het hem lood om oud ijzer was of hij gebon- den was door maatregelen van de Overheid of van de bedrijfsorganisatie. Voor zoo iemand zou een beter inzicht in de verhou- ding tuisschen Staat en Maatschappij niet ovenbodig zijn. Het is toch geheel iets anders of men van de Nederlandsche boeren Staats- boeren wil maken dan wel hen wil vereeni- gen in bedrijfsorganen, die prikkelen tot ont wikkeling en eigen werkzaamheid, de onder- linge samenwerking bevorderen, voor.ts ge legenheid bieden elkaar -van de noodzakelijk- heid van bepaalde maatregelen te overtuigen, en ten slotte geleid worden door zelfgekozen vertrouwensmannen, van wier deskundigheid men overtuigd is. Zod wordt het proces van het zich meer bewust worden in den landbouw in de jui'ste banen geleid." ZWITSERLAND—NEDERLAND. 2—1. Dat er bij dezen wedstrijd geen stemming heerschte als bij een Belgie^Nederlandwed- strijd was spoedig te merken toen de heer Hollander op zijn ongeevenaarde wijze het ooggetuigeverslag voor de AVRO begon en de spelers op het veld verschenen. Oak .was er een tegenstelling met het zonnige weer hier in Nederland en het druilerige weer te Bern en dat terwijl men juist propageert: komt naar Zwitserland met haar schoone natuur! Na 'n vrij aarzelend begin aan beide zijden kwam er langzamerhand meer teekening in het spel en kwam het betere spel van de Zwitsers naar voren. Zij waren echter voor- alsnog niet erg gevaarlijk en het was juist aan de andere zijde dat het eerste doelpunt kwam. Twintig mdnuten was de wedstrijd oud toen Smit met een zeer hard schot voor Ne derland de leiding nam, 01. De Zwitsers werden door dit doelpunt tot meer activiteit aangespoord en een tiental minuten later ge- lukte het hen den stand weer gelijk te maken, 11, waarmede ook de rust intrad. In de tweede helft was het zeer spannend en beide ploegen zwoegden hard voor het lei dende punt, maar de verdedigingen wisten voorloopig elk gevaar te keeren. Hoe meer echter het einde naderde, hoe verwoeder de Zwitsers kwamen opzetten en er ontstond daardoor voor het Nederlandsche doel menig benauwd oogenblik. Toen moest een misver- stand in de Oranje-achterhoede den Zwitsers nog te hulp komen om eindelijk de leiding te kunnen nemen. Dit gebeurde ongeveer een zevental minuten voor het einde. Daarmede was de strijd beslist en behaalde Zwitserland verdiend de overwinning. KON. NEDERL. VOETBALBOND. 3e klasse B Afd. IV. iHet reserve-elftal van Terneuzen trok vol ledig naar de reserves van Zeelandia, die te Terneuzen door de roodzwarten werden ge- klopt met 30. Reeds vanaf het begin was het te zien welke ploeg als winnaar uit den strijd zou komen, daar Terneuzen 2 voortdu- rend in den aanval bleef. Toch was de oogst voor de rust niet groot, want zij ging slechts met 02 in. In de tweede helft gingen de gasten rustig verder en het werd zelfs 05, toen de thuisclub er in slaagde de eer te red den en haar eerste en eenige tegenpunt maakte. Terneuzen 2 deed daarop haar score nog met 2 doelpunten verhoogen, zoodat de eindstand 17 was. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. 2e klasse B. Dat het derde elftal van Hontenisse het niet zou kunnen bolwerken tegen de Bossche reserves was te voorzien en zoo werd deze uitslag zelfs 70. Hulst 2 had weer een van haar goede mid'dagen en dit was oorzaak, dat Terneuzen 4 genoegen moest nemen met een puntenverdeeling. Tot kort voor het einde stond Hulst 2 nog voor met 21, mede ten- gevolge van het missen van een strafschop door Terneuzen. Tenslotte gelukte het aan de gasten toch nog den uitslag op gelijken voet te brengen, 22. Ria 2 kon het even- min harden tegen de reserves van Hontenisse en was de uitslag 04 in het voordeel der bezoekers. HoekSVO 2 is spannend gewor- den, hetgeen wij trouwens ook hadden voor- speld. Daar is Hoek door het oog van een naald gekropen en moesten de reserves van SVO met een 21 nederlaag naar huis terug. Het derde elftal van Sluiskil blijkt te laat ge- start te zijn, althans eerst nu komen er voor haar behoorlijke uitslagen. Dit moet voor haar een les zijn tegen het volgende seizoen om vroeger er op los te treikken. Thans was bet 't derde elftal van Axel, dat te Sluiskil op emstigen tegenstand stuitte en genoegen moest nemen, dat de punten werden gedeeld met als eindstand 33. ZIJN W'ONING IN BRAND GESTOKEN. Dezer dagen had een zekere T. te Zuidbroek zich wederrechtelijk toegang verschaft tot een leegstaande woning aldaar. Met 'behulp van de rechterlijke macht werd het gezin weer uit de woning gezet en tijdelijk onderdak ver schaft in een der noodwoningen. Dit was den man blijkbaar niet naar den zin en hij vertelde het huis in brand te zuilen steken. Inderdaad heeft hij, zoo meldt de Msb., dit Zondag gedaan, niettegenstaande het feit, dat zijn zieke vrouw te bed lag. Toegeschoten omwonenden hebben de vrouw op het bed naar buiten gedragen, terwijl ook de pog jeugdige kinderen werden gered. Politie en brandweer hadden groote moeite den brand tot de woning van T. te beperken. De man is gearresteerd. Vrouw en kinderen werden in het armenhuis opgenomen. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uvjr: Vlissingen, weer: zwaar bewolkt, wind: Noordoost, zwak; temperatuur 11; minimum hedennacht 9; neerslag afgeloopen etmaal geen. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Voor het Noorden afnemende bewolking, iets warmer overdag, droog weer, zwakke tot matige Oostenwind. Voor het Zuiden zwaar tot half bewolkt, droog weer, zelfde temperatuur, zwakke ver- anderlijke wind. STUK STEEN NEERGESTORT. ROTTERDAM. Gisteravond is een zwaar stuk steen van 40 bij 40 c.M. tijdens de drukte van wandelaars in de Hoogsteeg van den gevel van het oude raadhuis aan de Stadhuis- steeg, eenige tientallen kilogrammen zwaar. van eenige meters hoogte tusschen het wan- delend publiek neergestort. Gelukkig werd niemand getroffen. NIEUWE HANDELSOVEREENKOMST MET FRANKRIJK GETEEKEND. DEN HAAG. De Rijkspersdienst meldt: Op Zaterdag 6 Mei j.l. heeft te Den Haag de onderteekening plaats gehad van een nieuwe handelsovereenkomst met Frankrijk. SOLDATENRUMOER TE NIJMEGEN. In den afgeloopen nacht liepen 5 soldaten uit Weert in de Petergas te Nijmegen. Zij maakten veel lawaai. Hierdoor wakker ge- worden, maakte een der bewoners van de Patergas zich zoo kwaad, dat hij met een bajonet naar buiten vloog en de soldaten te lijf ging. Een der soldaten, Van E., werd hierdoor ernstig aan hoofd en handen ge- wond. Hem werd een vinger en een vingerlid afgeslagen. De 4 andere soldaten namen de vlucht. De dader, de 35-jarige P. D. is door de politie gearresteerd. De politie heeft de bajonet teruggevonden. DE MOORD AAN DE LINDENGRACHT. AMSTERDAM. De rechtbank heeft van- daag de nasleep van den moord aan de Lin- dengracht behandeld. Tegen de beide daders, de 19-jarige F. E. en L. K. eischte de officier van justitle resp. 20 en 12 jaar gevangenis- straf, wegens doodslag voorafgegaan door diefstal en gepleegd om dezen diefstal te verbergen. F. E. was op 20 Januari met L. B. de woning van zijn 82-jarige grootmoeder aan de Linden- gracht binnen gedrongen. Zij overvielen de oude vrouw, boeiden haar en staken haar een prop in de mond, waarna zij een belangrijk bedrag aan geld meenamen. De vrouw stierf tengevolge van verstikking. Vandaag stond de fabrieksarbeider C. A. terecht, verdacht van heling. De commissaris van politie W. H. Schreu- der, deed vandaag als getuige gehoord een belangrijke mededeeling. Hij had den hoofd- dader F. E. nogmaals ondervraagd. Deze bekende toen, dat er veel meer geld gestolen was, dan zij aanvankelijk hadden opgegeven. Hij had niet een, maar twee portemonnaies en een trommel geld gevonden. Zij hadden vluchtig het geld geteld en verdachte L. K. had niet f 5 zooals deze steeds heeft beweerd, doch f 1000 gekregen. Vannacht is een gedeelte van het geld ach- terhaald, hetgeen tot nog meer arrestaties aanleiding zal geven. Verdachte F. E., onder eede gehoord, kwam thans met de voile waarheid voor den dag. WIELRIJDER DOOR PERSONENAUTO AAN GEREDEN. DEN BOSCH. Vanochtend is de 43-jarige weduwnaar C. v. d. L., arbeider te Nland, die hardhoorig is, bij het oversteken van den Rijksweg NijmegenDen Bosch door een auto, bestuurd door den heer B. uit Zwolle, die signalen gaf, overreden. Hij vloog over de auto en werd ernstig verwond aan hoofd en beenen. Het slachtoffer is in ernstigen toe- stand in een ziekenhuis in Den Bosch opge nomen. BRAND OP TENTOONSTELLINGSTERREIN. LUIK. Vannacht is brand uitgeibroken op het terrein voor vermakelijkheden op de ten- toonstelling te Luik. De aangerichte schade bedraagt 300.000 francs. J APANSCH-DUITSCH-IT ALI AAN SCH VERDRAG? TOKIO. Op een vraag of het mogelijk is, dat ook Japan zich zou aansluiten bij het militair verdrag van Duitsohland en Italie zeide de Minister van Oorlog, dat de geest, welke het sluiten van het drievoudig anti- comminternverdrag heeft bezield, in Japan diep geworteld is en indien Duitschland en Italie het wenschen, is het niet onmogelijk dat Japan een militaire overeenkomst zal sluiten met Rome en Berlijn. BEZOEK VAN DEN KONING VAN ITAIJi; AAN DUITSOHLAND? BERLIJN. Er loopt een hardnekkig ge- rucht dat op 28 Juli de Koning van Italie een officieel bezoek aan Duitschland zal bren gen, ter beantwoording van het bezoek dat de rijkskanselier Hitler in Juli van het vorig jaar aan Rome heeft gebracht. Officieele bevestiging was nog niet te verkrijgen. REDE VAN TELEKI. BOEDAPEST. De Minister-president van Hongarije, Teleki, heeft de Szegedin de ver- kiezingscampagne geopend met een rede. Hij zette uiteen, dat de politiek der regee ring gegrondvest is op een christelijk, natio- naal en sociaal programma. Hij herinnerde aan ae houding van Italie ten aanzien van de as en schetste de gebeurtenissen sedert Mun- chen. Hij wees op de noodzakelijkheid, dat die vol- ken die vroeger binnen de grenzen van Hon garije hebben geleefd, hun politiek volgens eigen opvatting volgen. Dit is ook de houding van Hongarije ten aanizien van Slowakije. Wat betreft de houding van de Hongaarsche regeering wegens de as, verzekerde hij, dat Hongarije de grootste vriendschap onderhoudt met Rome en Berlijn, die het belang van Hon garije in het Donaubekken erkennen. Wat betreft het programma van herbewa- pening, zei hij, dat de periode van vijf jaar, welke was voorzien tot ontwikkeling van het leger, aanmerkelijk zal worden ibekort. Verder verklaarde Teleki, dat geen enkel C

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2