Ter Neuzensche Courant Binnenland Buitenfand Feuilleton-vertelfmgen Maandag 1 Mei 1939 No. 9907 TWEEDE BLAD GERUCHTEN OVER HET OPPERBEVELHEBBERSOHAP. COoRDINATIE VAN HET VERVOER. DE VALERA NIET NAAR DE VER. STATEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. VAN DE KONINGIN EN PRINS BERNHARD BIJ I>E VEOOTOEFENINGEN. Hare Majesteit de Koningin is Vrijdag, ver- gezeld van Z. K. H. Prins Bernhard, te IJmui den aan boord gegaan van de „Tromp" ter bijwoning van vlootoefeningen, welke tijdens de reis van een aantal oorlogsschepen naar Rotterdam, zouden worden gehouden. Op de sluis waren ter begroeting van H. M. aanwezig burgemeester Kwint van Velzen, kapt.-luitenant ter zee C. Hellingman, de com mandant van de „Tromp" kapt. ter zee L. A. C. H. Doorman, de hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat Ir. C. Wolterbeek en de havenmeester van IJmuiden, den beer J. Seyffert. Op den wal onderbield H. M., die gekleed was in een blauw mantelcostuum, zich eenigen tijd met den burgemeester van Velzen, waar- na de Koningin zicb aan boord van de Tromp" begaf, waar alle officieren aan Haar werden voorgesteld. Onmiddellijk hierna werden die trossen losgegooid en stoomde de „Tromp" naar buiten. Voorgaats wacbtte H. M.'s .Sumatra", die, toen de „Tromp" in zicht kwam, saluutschoten loste. Hierna zetten de oorlogabodems koers naar zee op weg naar Rotterdam. Nadat eerst schietoefeningen waren gehou- den, gevolgd door een nevel-oefening, volgde een duikbootaanval. Een verslaggever, die de oefeningen op de Sumatra" mee maakte, vertelt er van: Twee torpedobooten gingen aan weerskan- ten van de „Tromp" varen, zes streken zij- waarts om zoo ite verbinderen, dat op ons eskader loerende duikbooten de meest gunstige aanvalspositie zouden kunnen innemen. Tege- lijk verscbeen een escadrille verkenners om, voor ons uitvliegend de zee te verkennen en duikbooten op te sporen. De kanonnen van de Sumatra" werden gericbt, om zoodra de toren van een duikboot zou opduiken, bet vuur er op te openen. Vol vertrouwen ging bet full speed voor- waarts. Maar wij rekenden er niet mee, dat, wat men ook van onze Marine mag zeggen, op bet gebied van bet duikbootwapen Holland een woordje, en nog wel een groot woordje, mee spreekt. Het was een spannende tocht, waarmede ieder meeleefde door de zee af te speuren naar de verraderlijke periscoopjes. Terwijl niemand bierop bedacbt was, klonk eensklaps uit het kraaiennest de kreet „onderzeeer aan bak- boord". Vlak voor ons tusschen de Z-boot en de Tromp" verscheen aan de zeespiegel means een schuimende plek en in minder dan tijd verrees reeds de toren van O 11 boven bet water. Wiji stonden inderdaad even verbluft en waren op hetzelfde moment toob tegelijk maar heel blij dat bet slechts een schijnaanval had gegolden. De afstand tusschen duikboot en kruiser was echter zoo gering, dat wellicht de torpedo juist daardoor haar uitwerking zou hebben gemist. In elk geval triomfantelijk kwam de com mandant met zijn onderzeeer boven water om even een saluut te ibrengen aan H. M. de Koningin. Terwijl bet eskader verder stoomde ver- dween de stalen dolfijn uit het zicbt. Deze eerste verrassing deed de spanning van dezen oefentocht nog toenemen. Docb al woei van de kruisers de roode waarsohuwings- vlag en bleef het blauw-witte sein gebeschen, dat een ondergedoken onderzeeboot in de nabijheid kon zijn, voorloopig liet nummer twee zicb niet zien. Reeds was vuurschip ,,Maas" in zicht en voeren wij ter hoogte van het Westland, waar- boven de iStompe toren van Monster opdoem- de, toen de tweede even verrassende duikboot aanval werd gadaan. Deze werd, zoo mogelijk, nog doeltreffender danide eerste uitgevoerd. Juist ter hoogte van het middenschip van de ,,Tromp" stak plotseling de O 12 zijn stalen kop uit de golven omhoog. Zoo de eerste maal nog eenig dutoieus was geweest, bij. deze aan- va'l was de Tromp" wis en zeker voor de haaien geweest. Een eeresaluut voor ons duikbootwapen Na afloop van de oefeningen stoomde bet eskader op naar Rotterdam, onder ongekend groote belangstelling van bet publiek langs den Waterweg. De officieren van bet smaideel zijn Zater- dagavond tezamen met burgerlijke en militaire autoriteiten uit Rotterdam door den burge meester en het gemeentebestuur ten stadhuize ontvangen. In een toespraak bij deze ont- vangst zeide burgemeester Oud, volgens bet Handelsblad, dat bij zich verheugt, dat Rotter dam zoo van nabij kennis kan maken met onze marine. Hij verheugt zich in de sym- pathie van de bevolking van Rotterdam. Het is een symbool van de eenheid van volk en weermacht. Wij leven in een moeilijken tijd. Volk en weermacht hebben elkanders steun noodig. Onze weermacht en onze marine zijn geen oor- logsinstrumenten, doch een vredesmaobt, die kracht bijzet aan de vred'espohtiek van onze Regeering. Wij willen, zooals Minister Colijn onlangs heeft gezegd, in vrede leven, doch onze zelf- standigheid bewaren en daarvoor moet er een weermacht acbter ons staan. De weermacht is noodig voor het volk, doch omgekeerd heeft ook de weermacht het volk noodig. Het is ons een vreugde van zoo nabij kennis te kunnen maken met de Marine. Schout-bij-nacht Jolles heeft de toespraak van den burgemeester beamtwoord. Over onze marine wordt zelden gesproken, een silent service, zeide hij. Onze verrichtingen, ging spreker voort, lig- gen op zee, ver van de menschen, die belang moeten hebben bij een vloot. Zij zien haar nooit en kennen haar daardoor niet. Toen het verzoek kwam, om naar Rotterdam te komen, hebben wij dat gaame gedaan. Voor de aanwezigheid van dit deel van de vloot en van het zeevolk zal men de overtui- ging krijgen, dat er nog een Nederlandsche vloot is en zal men er van doordrongen wor den, dat die vloot goed moet zijn. Als dat het resultaat mag zijn van dit bezoek, zijn wij tevreden. iSpreker dankte den burgemeester namens officieren voor de ontvangst. Het orgel speelde daama het Wilhelmus, dat luide werd meegezongen door de aanwezi- gen. Daarna werd een driewerf ,,hoera" uit- gebracht op de Koningin. Vervolgens ving voor het stadhuis de taptoe aan die op het bordes van het stadhuis door den burgemees ter, door de hoofdofficieren van de oorlogs schepen en door de leden van de gemeenteraad werd aangehoord. Na de taptoe werden er aan de buffetten ten stadhuize ververschingen geboden. DE HULDIGING VAN HET PRINSELIJKE GEZIN TER EERE VAN DEN VERJAAR- DAG VAN PRINSES JULIANA. Zaterdagochtend heeft de burgerij van Baam en iSoest Prinses Juliana gehuldigd, die Zondag Haar verjaardag vierde. Onder lei- ding van het ibestuur van de Algemeene Baarn- sche Oranjevereeniging en de Christelijke Oranjevereeniging, had om tien uur op de Torenlaan de opstelling plaats van de ingeze- tenen uit de Prinselijke residentie, die deel wilden nemen aan de bloemenhulde ten paleize Soestdijk. Voor deze bloemenhulde, waaraan dfeelge- nomen werd door jong en. oud, bestond zeer groote belangstelling. Hoewel het defile niet bedoeld was als een optocht van vereenigin- gen, waren in den stoet toch bepaalde groepen aanwezig, waarvan wij o.a. noemen de pad- vinders en de leerlingen van het lyceum, met rector en leeraren. Onder de vroolijke tonen van de muziek van de harmonie Crescendo en de fanfare Voorwaarts, zette de stoet zich te half elf in beweging naar het paleis, waar men tegen elf uur aankwam. Nadat deputaties van de verscheidene landelijke rijvereenigingen uit de provincie Utrecht zich aan het hoofd van den stoet hadden opgesteld, nam het defile een aanvang. HET PRINSELIJK GEZIN TE DOORN. In verband met de aanwezigheid van Prin ses Louis Ferdinand van Pruisen en haar baby op huiize Doom, heeft het Prinselijk paarmet Prinses Beatrix Donderdagmiddag van vier tot zes uur een bezoek gebracht aan het ver- blijf van den ex-keizer. Prinses Louis Ferdinand van Pruisen was voor haar huiwelijk met den kleinzoon van den ex-keizer grootvorstin Kyra van Rusland. Zij was een van de bruidsmeisjes bij het hu- welijk van Prinses Juliana. Bij het vertrek van huize Doorn reden Prinses Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix door het dorp terug, hartelijk toege- juicht door de inwoners en de vele omwonen- den van Doorn, die zich bij het vememen van de aanwezigheid van het Prinselijk gezin, langs den weg hadden geschaard. KONINKLIJK BEZOEK AAN BRUSSEL DOOR DE .MICROFOON BELUISTERD. De correspondent van het 'Handelsblad te Brussel meldt: De voorbereidingen voor het officieele be zoek, dat Koningin Wilhelmina in Mei aan Belgie zal brengen, zijn reeds lang aan den gang. Allerwegen is men druk in de weer om de ontvangst van de Nederlandsche vorstin in het bevriende buurland tot een spontaan ant- woord te maken op de hartelij'ke ontvangst, welke Nederland den Belgischen koning heeft bereid en ook het Nationale Instituut voor Radio-omroep zal daartoe het zijne bijdragen. Ten einde de luisteraars in Belgie en in Ne derland in de gelegenheid te stellen ooggetuige te zijn van de wijze waarop Belgie onze Koningin inhaalt, heeft het N.I.R. een om- vangrijk programma opgesteld, dat de uit- zending van de voornaamste momenten van het Koninklijk bezoek omvat, Dit program ma wordt op Zondag 21 Mei ingeleid met een lezing des middags om 16 uur op de Vlaamsche golflengte. De heer Paul Huf zal daarbij als voor- drachtskunstenaar zijn medewerking verlee- nen. Des namiddags om 17.30 uur zal onze gezant baron Van Harinxma thoe Sloten naar aanleiding van het bezoek van H.M. de Ko ningin een toespraak tot het Belgische volk houden en des avonds om 20.45 uur zal er een klankbeeld Nederland^Belgie worden uitgezonden. Op 23 Mei zal het N.I.R. een radio-repor tage geven van de aankomst van Koningin Wilihelmina aan het Noord-Station te Brus sel en voor de volgende dagen vermeldt het programma, reportages van de ontvangst der Koningin op het Brusselsche stadhuis, van de gala-voorstelling in den Sohouwiburg te Brus sel, welke de Koningin en Koning Leopold zullen bijwonen, van het bezoek der Vorstin aan de Internationale Tentoonstelling van het Water te Luik en van de opening van het Nederlandsche paviljoen op deze tentoonstel ling, welke opening door de Koningin zal worden verricht. Tenslotte zullen de redevoeringen, die Ko ning Leopold en Koningin Wilhelmina aan het gala-diner ten paleize zullen uitspreken, door het N.I.R. uitgezonden worden. De luisteraars in Nederland zullen derhalve aan hun radio- apparaat de hoogtepunten van het Konink lijk bezoek aan Belgie kunnen medeleven en, dank zij de goede zorgen van het N.I.R. onze Koningin van dag tot dag op Haar feestelijke reis door het land onzer Zuidenburen kunnen volgen. Naar van bevoegde zijde gemeld wordt, zijn de berichten, volgens welke de chef van den generalen staf, luitenant-generaal Reynders. binnenkort zal worden benoemd tot opperbe- velhebber, onjuist, alleen reeds op grond van net feit, dat een opperbevelhebber eerst zal worden benoemd, wanneer het leger op voet van oorlog is gebracht. In verband daarmede zijn uiteraard ook de andere in de iberichten genoemde mutaties zonder grond. ONZE MILITAIREN AAN DE GRENS. Te 's Gravenhage is een nationaal comite in oprichting voor ontwikkeling, ontspanning en lectuur ten behoeve van de aan de grenzen geiegerde militairen. Dit comite zal zoo spoe- dig mogelijk contact zoeken met vertegenwoor- digers uit alle provincies. De nat. bond „Het Mobilisatiekruis" heeft haar voile medewer king voor de ontwikkeling en ontspanning toe- gezegd. De naam van den voorzitter van het Mobilisatiekruis, de gepensionneerden luite nant-generaal bij het Koninklijk Nederlandsch Indische leger H. A. Cramer, wordt genoemd als toekomstig voorzitter van het nationale comite. De leger- en vlootpredikant in alge- meenen dienst, Ds. H. Janssen en de hoofd- aalmoezenier van leger en vloot, de heer J. J. J. Noordman zegden reeds hun medewerking toe. DE VLOOTDAG TE ROTTERDAM. Het smaideel Rotterdam, dat Vrijdagmor- gen uit IJmuiden vertrok om naar Rotterdam te varen, kwam om half drie den Waterweg binnen. Te IJmuiden ging de Koningin aan boord van de Tromp, vergezeld van Prins Bernhard. Na op zee oefeningen te hebben gehouden, liepen de schepen den Waterweg binnen. Om tien minuten voor drie verlieten de Koningin en Prins Bernhard de Tromp om aan de Berg- haven te Hoek van Holland aan wal te gaan. Bij het deibarkeeren loste de Tromp 51 saluut schoten. De Koningin en Prins Bernhard vertrokken kort na aankomst te Hoek van Holland per auto. De oorlogsschepen stoomden daarop naar Rotterdam. EEN WAAKZAAM DEPARTEMENT. Tot nader order zal de afdeeling rijkspoli- tie van het departement van Justitie in de avonduren en op Zondagen door ten minste een der ambtenaren bezet zijn, zoodat deze afdeeling dan ook telefonisch toereikbaar is. HET ONTSLAG VAN DEN BURGEMEESTER VAN VRIEZENVEEN. Een medewerker der N. R. Crt. schrijft uit Twente Aan het einde van de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Vrie- zenveen heeft burgemeester A. P. F. A.. J. Al- barda een korte verklaring afgelegd in ver band met het aan hem met ingang van 30 April verleende eervolle ontslag. In deze ver klaring zeide de heer Albarda, dat zijn ont slag voor velen in de gemeente een teleur- stelling zou beteekenen, voor enkele anderen eveniwel een groote voldoening. Onwillekeurig, zoo zeide hij, brengt een en ander het heengaan van een mijner voorgan- gers, burgemeester Nijland, in herinnering, die in 1872 met hooivorken enz. werd weg- gejaagd. Thans heeft men andere middelen gebruikt. Spr. zeide de beweegredenen, die hem tot het aanvragen van onslag hebben ge bracht, te hebben vervat in een rapport, dat hrj aan de raadsleden liet overhandigen, ver gezeld van twee vertrouwelijke bijlagen. De heer Albarda deelde m'ede, dat Zaterdagmid- dag door hem een receptie zou worden gehou den, waarin degenen die daarop prijs stellen afsdheid van hem kunnen nemen. Hij ver- klaarde verder geen debat te zullen toelaten over zijn ontslag en sloot daarna de vergade ring. Aan het rapport ontleenen wij het vol gende: Nadat de burgemeester op 7 Juli 1938 den eersten ambtenaar ter secretarie had aange- houden onder verdenMng van knevelarij en dientengevolge ernstige moeilijkheden waren ontstaan tusschen den heer Albarda, de beide wethouders en den gemeentesecretaris, dien- den op 6 October 1938 de wethouders een klacht in bij den minister van binnenlandsche zaken. Op 26 October vond een onderhoud met den minister plaats, waarbij de commis- saris der Koningin in Overijssel, de beide wethouders en den secretaris werden ge- hoord. De burgemeester verklaarde als laatste te zijn gehoord. Men verweet hem, dat hij zich hoogst ongepast over het Koninklijk Huis en verscheidene autoriteiten zou hebben uitge- laten. Deze uitlatingen dateerden van Dec. 1936 en bewust van zijn onschuld, maar niet van zijn onfeilbaarheid, erkende de heer Al barda misschien wel eens in besloten kring een geestigheid in die dagen verteld te heb ben. Dit werd als een gedeeltelijke bekentenis opgevat en de minister liet den heer Albarda daarna den tijd tot 31 October om eervol ont slag aan te vragen. Anders zou een justitieel onderzoek volgen, wellicht een strafzaak en gevangenisstraf. De heer Albarda verMaart dan verder, dat hij het hem ten laste gelegde ontkende, geen eervol ontslag wenschte aan te vragen en den minister verzocht om volledige inzage van de klacht. Dit zou hem geweigerd zijn. Tege- lijkertijd deed de heer Albarda een onderzoek instellen naar beweerde onregelmatigheden in de gemeente, waarbij de beide wethouders en de eerste ambtenaar ter secretarie betrok- ken waren. Op 15, 16 en 21 December werd daarna door de rijksrecherche een onderzoek inge- steld "naar d'e gedragingen van den burge meester. Daarbij bleek,. dat tegen hem in werd gebracht majesteitsschennis, het lang- durig buiten Vriezenveen wonen, het ten eigen nutte gebruiken van den gemeente- opzichter bij den bouw van zijn woning en tal van andere bezwaren. Op 4 Februari, alaus het rapport, bleek mij, dat officieus en indi rect vanwege het departement van justitie de vraag is gesteld of ik soms ook N.-S.B.'er ben. De weerlegging viel mij echter- al heel ge- makkelijk. Op 6 Maart j.l. verzocht de heer Albarda om een beslissing op de door de wethouders ingediende klacht. Op 6 April deelde daarop de minister mede, dat hij den heer Albarda op 1 November a.s. niet voor fherbenoeming voor zou dragen. De minister voerde daarbij als motieven aan, le. de beleedigende uitlatingen nopens het Koninklijk Huis; 2e. het gebruik maken van de diensten van den gemeente-opzichter; 3e. eenige andere gedragingen van den burge meester en 4e. het feit, dat het vonnis in de echtscheidingsprocedure van den burgemees ter gerechtvaardigden twijfel over diens zede- lijk gedrag gaf. De heer Albarda besluit zijn rapport met de mededeeling, dat hij daarna op 14 April eervol ontslag heeft verzocht, hetgeen hem op 25 April werd verleend. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het wetsontwerp tot ver- laging van de openbare uitgaven, zoornede regeling van de intrekking der wet van 5 Mei 1933 (Coordinatie-vervoer) is het volgende ontleend Het eigen vervoer. De minister onderschat de groote economi- sche beteekenis van het eigen vervoer niet, ook niet zijn waarde als correctief. Wat dit laatste betreft, gebiedt de waarheid echter te erkennen, dat de zuiverheid van dit correc tief te wenschen overlaat. Meermalen wordt voor het eigen vervoer geen behoorlijken kost- prijs berekend. Onder meer kan het voor- komen, dat in een of anderen tak van han- del en nijverheid een scherpe concurrentie- strijd heerscht, waarlbij men, om afzet te ver- werven of te behouden, beneden kostprijs werkt. Een of meer ondernemers in dezen bedrijfstak. die in het bezit zijn van eigen ver- voermiddelen, zullen dan ook het eigen ver voer beneden kostprijs verrichten, hetgeen weer een druk op de vrachtprijzen van het beroepsgoederenvervoer ten gevolge heeft, daar andere ondernemers, die van de diensten van het beroepsgoederenvervoer gebruik maken, genoodzaakt zullen zijn op vrachtver- laging aan te dringen. Tegenover het bezwaar, dat werd geopperd tegen de bijdrage van het eigen vervoer in de kosten van de coordinatieregeling, moge de nadruk worden gelegd op het feit, dat de ren- dabiliteit van eigen vervoer in veel gevallen slechts mogelijk is door de aanwezigheid daarnaast van een behoorlijk georganiseerd beroepsvervoer, dat dient als aanvulling, als reserve bij grootere dan normale vervoersbe- hoefte, en in andere bijzondere omstandig- heden. De eveiiredige vrachtverdeeling. Het handhaven van de evenredige vracht verdeeling voor de jbinnenscheepvaart wil niet zeggen, dat de bezwaren tegen dit stelsel niet worden onderkend, doch is het resultaat van afweging van deze bezwaren tegenover het nut van die regeling, welke afweging heeft geleid tot de slotsom, dat aan handhaving t der vrachtverdeeling voorshands de voorkeur moet worden gegeven. Ten aanzien van de hoofdzaak wijst de minister erop, dat een evenredige vrachtver deeling gedurende de eerste jaren van een regeling tot coordinatie van het goederen- vervoer niet kan worden gemist. Hierin ligt het antiwoord besloten op bweeerlei vraag en wel die, omtrent de al dan niet handhaving van het stelsel, en die omtrent den vorm, waarin het, naar het voorstel, dient te wor den gecontinueerd. Handhaving is noodig, echter niet meer als op zichzelf staande voor- ziening, maar als in de eerste jaren nood- zakelijk complement op de algemeene ver- voersregeling. Dit brengt voorts mede, dat de regeling der evenredige vrachtverdeeling zich moet voegen naar de coordinatierege ling. Zou de evenredige vrachtverdeeling bij afzonderlijke wet blijven ingesteld, dan zou deze steeds weer moeten verwijzen naar de maatregelen van bestuur, waarin de codrdina- tiebepalingen zullen worden vastgelegd. In wezen is het resultaat dus hetzelfde, maar de vorm zou onelegant en onpractisch zijn. Het is dan ook niet juist om te denken aan een voortzetting van het stelsel als zelf- standige voorziening met eigen doel; het stel sel wordt ondergeschikt gemaakt aan en aan- gepast bij het verder strekkende doel: de al gemeene goederenvervoerscodrdinatie. Tegenover den twijfel van verscheidene leden, of de voorwaarden voor saneering in eigen kring gunstiger worden naarmate een zekere verbetering in den toestand der bin- nenvaart intreedt, houdt de minister val, dat zulks met reden verwacht mag worden. De nadruk dient toch te vail en op de woorden ,,in eigen kring". Voorzoover een overcompleet aan binnenschepen bestaat, zal dit namelijk blijken. Van dit overcompleet gaat een on- gunstige werking uit op een groot deel der binnenvloot. In dezen kring zal dus de wensch naar saneering blijven bestaan, en zelfs zal de coordinatie, naar verwacht mag worden, den wensch tot saneering versterken, omdat zij door het scheppen van betere toestanden dan tot dusverre bestonden, op zichzelf bij een meer aangepaste vloot een loonende bedrijfs- uitoefening mogelijk maakt. Het Rijnvaartlek. Eenige leden hebben een beschouwing ge geven over de beteekenis van het Rijnvaart lek. De conclusie van den minister daarover is deze, dat ongetwijfeld van het lek incidenteel een zekere ondermijnende invloed uitgaat, dat echter deze invloed, gelet op de ervaring van de laatste jaren, niet er toe zal leiden. dat een coordinatieregeling daardoor onmo- gelijk wordt gemaakt, en dat het algemeen belang aanzienlijk meer wordt gesohaad door het voortbestaan van den tegenwoordigen toestand in het vervoerwezen dan door een regeling, die voorshands met dit lek rekening moet houden. Eenige leden achtten een bepaling ge- wenscht, dat de evenredige vrachtverdeeling niet van toepassing zal zijn op den Rijn en zijn mondingen. Indien hier gedoeld wordt op het internationale vervoer op den Rijn en zijn mondingen, dan moge de minister opmer- ken, dat het niet in het voornemen ligt de evenredige vrachtverdeeling of het vergun- ningsstelsel daarop van toepassing te doen zijn. Er is geen aanleiding het binnenlandsche vervoer op de Maas en de Sehelde van de toe passing der evenredige vrachtverdeeling te ontheffen. Op de belangen van de schippers-eigenaar zal worden gelet. Men verlieze evenwel niet uit het oog, dat zij zich in vele gevallen niet of niet uitsluitend op den kleinhandel toe leggen, maar ook grootere transporten be- werkstelligen. Wat betreft de samenstelling van de be vrachtingscommissies, zij opgemerkt, dat het ongewenscht is deze te doen geschieden ge heel buiten de kamers van. koophandel om, in aanmerking nemend, dat de kamers de be- drijfsbelangen in hun districten vertegen- woordigen. Ook de minister acht een beroepsregeling wenschelijk en bij nader inzien kan hij de wenschelijkheid erkennen om deze in de wet grondslag te geven. Om practische redenen acht hij de behandeling van het beroep door een speciale beroepscommissie, welke de be- langhebibenden hoort en een gemo'tiveerde ontwerp-beschikking aan den minister zendt, de beste oplossing. WAARSOHUWING TEGEN SPIONNEN 'Havas meldt uit Berlijn: Men heeft een waarschuwing aangepiakt, waarin de burgers aanbevolen wordt spion- nen te wantrouwen. Men wordt er voor ge- waarschuwd, dat men niet babbelen moet met onbekenden en dat men er voor moet waken dat er geen onaohtzaamheid geschiedt ten aanzien van staatsmateriaal. Ten slotte wordt er aan herinnerd, dat iedere daad van spionnage of iedere poging daartoe met den dood wordt gestraft. BODEMSOHATTEN VAN ALBANIe. Naar aanleiding van een overzicht der bo- demschatten in Albanie in de Organizzazione industriale, ofschoon deze nog niet aan een volledig onderzoek onderworpen werden, toont Journee industrielle aan, dat petroleum! asfalt, turf, bruinkool, zwavel, bauxiet, ijzer- pyriet, koper, wit asbest, cement-, leem- en leimergel, de voor de nijverheid aanwendbare lagen, niet heel talrijk zijn. De maximum-invoer in Italie van Albaan- sche petroleum zou per jaar 300.000 ton be- dragen, tenzij langdurige en kostbare werken ondemomen worden. Dat is maar 11.5 pet. van den totalen invoer. De loonende exploita- tie van kolen en turf wordt door de moeilijk heden met het vervoer belemmerd. De koper- lagen van Skoetari worden al een jaar of tien geexploiteerd; men vindt er ook in Zuid- Albanie. Verder zouden er sporen van kwik gevonden zijn. Daar de voornaamste mijnen van het land al lang v6or de inlijving door Italiaansche vennootschappen gecontroleerd werden, bezorgen ze Italie geen extra hulp- bronnen noch nieuwe voordeelen. CREDIETEN VOOR DE WERK- VERSOHAFFING. President Roosevelt heeft het Congres te Washington credieten gevraagd ten bedrage van 1477 millioen dollar voor werkversohaf- fingsdoeleinden gedurende het begrootings- jaar, dat op 1 Juli a.s. begint. Roosevelt raamde dat dit bedrag voldoende zal zijn om werk te verschaffen aan gemiddeld twee mil- hoen werkloozen. De uitgaven voor werkver- schaffing tijdens het loopende begrootings- jaar zu,llen twee en een kwart milliard dollar bedragen. Roosevelt zeide te verwachten, dat in het komende begrootingsjaar een vermin- dering der werkloosheid in de particuliere industrie zou komen. POLEN. Jacob Schmer, de president van een belang- rijke Poolsche petroleummaatschappij, die op het oogenblik aanwezig is in Texas voor het bijwonen van een petroleum-wereldtentoon- stelling, heeft verklaard, dat Polen over vol- doenden voorraad petroleum en benzine be- sohikt voor het geval onverwachts een con flict zou uitbreken. 25 procent van de Pool sche ohe-productie is opgeslagen voor mili taire doeleinden. In 1938 heeft Polen 3% mil lioen barrel geproduceerd en de Poolsche regeering rekent dit jaar op 4.2 millioen barrel. Het nationaal statistiekbureau publiceert het resultaat van de jongste volkstehing in Polen. Op 1 Januari 1939 bedroeg de oevol- king in Polen 35.080.000 zielen. De toename van de bevolking in 1938 bedroeg 370.271 zielen. DE OVERWINNINGSPARADE TE MADRID! De correspondent te Bordeaux van de Daily Telegraph meldt, dat er ongenoegen zou zijn gerezen tusschen de Italianen en de Span- jaarden, wie er m de a.s. overwinningsparade te Madrid voorop zouden gaan. De Italianen zouden op specialen wensch van Mussolini zeer gaame vooraf marcheeren, maar in Spaansohe militaire kringen voelt men daar j natuurlijk heel weinig voor. De Duitschers j houden zich bij dit gekibbel op den achter- grond. j Naar de correspondent nog seinde zal aan de marsch door Madrid worden deelgenomen door 125.000 Spanjaarden, 20.000 Italianen en 4000 Duitschers. De Valera heeft in den Ierschen Dail mede- gedeeld, dat hij niet naar de Vereenigde Sta- ten zal gaan, „wegens de ernstige gebeurte- nis van Donderdag". Hij zou Vrijdag naar Amerika vertrokken zijn, op 7 Mei de gast zijn van president Roosevelt op het Witte Huis en het paviljoen van Ierland op de we- reldtentoonstelling te New York openen. De Valera heeft in zijn verMaring in den Dail verder nog gezegd, dat hij het noodig achtte, zijn plannen te wijzigen en zijn bezoek uit te stellen. Op de vraag welke de ernstige gebeurtenissen waren, waarop hij doelde, ant- woordde De Valera van meening te zijn, dat het niet in het openbaar belang was deze te onthullen. Reuter verneemt, dat de wijziging in de plannen van De Valera voortspruit uit de aanneming van de dienstplichtwet in Enge- land en het verband met de aldaar wonende leren en in het bijzonder de nationalistische minderheid in Noord-Ierland, welke naar de opvatting der regeering van Ierland onder de jurisdictie worden gehouden van een regee ring, welke zij niet wenschen. Men gelooft, dat het onderhoud van Dulan- ty, den hoogen commissaris voor Ierland, met Chamberlain zeer belangrijk is geweest en in verband heeft gestaan met den dienstplicht, in het bijzonder ten aanzien van Ulster, waar nationalisten onder de wet zouden vallen, het geen tot een onprettige situatie zou kunnen leiden, welke de regeering van Ierland ge noodzaakt zou kunnen zijn als zeer emstig op te vatten. Ook gelooft men te Dublin, dat Chamber lain een verMaring tegenover Dulanty kan hebben afgelegd over verdergaande zaken dan den dienstplicht, hetgeen er toe zou kun nen hebben bijgedragen, dat De Valera zijn plannen heeft gewijzigd. VERGIS U NIET IN HITLER WAARSCHUWT GOERING. In de National IZeitung te Essen, het blad von Goering, schrijft deze Zaterdagochtend: Gisteren hebben opnieuw de Engelschen, de Polen, president Roosevelt en vele andere voiken en politici een scherp lesje moeten leeren, een lesjes dat hen nu eindelijk wel zal dwingen te gelooven in de ijzeren consequen- ties van Hitler; de toekomst zal het bewijzen. Al die politici en volkeren kunnen er zeker van zijn, dat, als zij zich wederom in Hitler vergissen en hem niet met begrip tegemoet treden, ook de laatste consequenties van de Duitsche politiek zich aan hen zullen vol- trekken. De ijzeren richting van des Fiihrers bedoe- lingen is door niemand te breken; met een wiskundige logica worden zij werkelijkheid. Ulvenhout, 27 April 1939. Amico, Op school kost ie gemaKkelijk mee, den Knots, al was ie dan ginnen uitblinkert. Want wat ie van- eigens kost, daarover maakte-n-ie z'n eigen nie dik en de vakken die 'm nie aange- waaid waren, daar- aan gaf ie net moeite genogt om, er nie mee veur schandaal te staan. 't Kon 'm. lijk wij dat zeggen, weinig botteren. Toch zoude verkeerd doen mee te meenen, dat den Knots zoo onverschillig was! Dat leek alleen maar zoo, omdat zijn eergevoel veul anders afgesteld was, dan gewoon. En ik zeg er dit op veurhand bij, om oe van begin af 'nen sjuusten indruk van den Knots te geven. En dat gij nie 't zelfde abuis zou maken als wij en dan deuzen tiep fout begrij- pen en fout oordeelen. Wij hebben dat ge daan, lang, twintig jaren wel; maar daar is een excuus: den Knots maakt't oe nie gemak- kelijk om 'm te leeren kennen! Z'n eigen vader en moeder, z'n eigen broers wisten lange jaren nie, wat ze aan 'm hadden. Ja, mis schien z'n moeder wel, maar deus zwijgsterke mee den dunnen, gerekten mond, liet anderen zoo weinig merken van wat er in heur rond- gong. En misschien had den Knots naar zijn moeder dan wel veul den aard, hoe moeilijk dat ook weer te bespeuren viel, daar zelfde eigenschappen bij 'n vrouw zoo heel anders veur den draad komen, dan bij 'nen kearel. Wat dikkels alleen maar 'n kwestie van spie- renstelsel is. 't ,,Verweer" is dan zoo heel verscnillend. En 't heele leven is eon ver- weren! Hij is van onze Dre zijnen ouwer, 'nen goeien veertiger nou omtrent. Den Knots was dan ook gelijk mee onzen Dre op school, van- daar da'k een en ander uit den Knots zijn schooljaren weet. Vrinden had ie weinig. Nie omdat ie ze nie krijgen kost! Belange nie! Al wisten ze eigens niet waarom: de brakken van school hadden veul mee den Knots op! Ze kosten 't ook nie weten, die jonge gastjes. Want veul dingen zijn nie onder woorden te brengen op dieen prillen ouwer, al voelt 't jonge goed ze dan ook .sjuust aan. Afijn, mee ouweren is dat krek eender, al is er dan 'n bietje meer besef

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5