ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9906 VRIJDAG 28 APRIL 1939 79® Jaargang Binnenland SPRUTOL Buitenland EERSTE BLAD Zomersproeten WET AUTOVERVOER PERSONEN. engelsohe stakers vaelen NEDERLANDSOH SCHIP LASTIG. nsNMHKNDU' wir t—wiiw« in TER NEUZENSCHE HWWMWHW rSPRT.ISRinnpn T'pt* Mon-»on -f 1 OK O w. n r-»..-i.m -»flk JtL. .Ak ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post /5,60 pet jaar Voor Belgie en Anierika 2,overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzanding van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MA AN I) AG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. VERVANGING VAN MILITAIREN A AN DE GRENS. De N. R. Crt. schrijft: Het voorioopig bericbt van de vorige week, dat er een regeling in voorbereiding was om de in verband met den intemationalen toe- stand opgeroepen dienstplichtigen, voorzoover daarvoor in aanmerking komende, zoo moge- lijk te vervangen door zich vrijwillig aanmel- dende en/of werklooze dienstplicbtigen, viel om het populair uit te drukken op een gioeiende plaat. Op bet departement van defensie stroomen dageirjks de verzoeken om zakenverlof bin nen, bun aantal loopt reeds in de duizenden en dit laat zich uit de omstandigheden van vele buitengewoon opgeroepenen verstaan; zg zijn genoodzaakt geweest bun arbeid min of meer onvoorbereid te verlaten en zien hun belangen bedreigd. In een reeks van gevallen zijn de verzoe ken om zakenverlof ook uitgegaan van werk- gevers, die door de oproeping van voor Jiun bedrijf nauwelijks of in bet geheel niet te ontberen kracbten voor moeilijkbeden zijn koanen te staan. Ook doet bet geval zich voor, dat de oproeping van bepaalde personen an- doren werkloos dreigde te maken omdat een bedrijf tot stilstand is gebracbt. Dat de regeering voor deze omstandigheden niet blind is -blijkt uit de aangekondigde maat regelen. Zij staat ecbter voor een moeilij-ke taak. Haar verlangen is te helpen, maar aan de militaire eischen, in verband waarmee de buitengewone oproeping is gescbied, mag in green enkel opzicbt worden tekort gedaan. Er moest dus een regeling worden ontwor- pen, die de beide belangen zooveel mogelijk dlien/t. In verband biermee is als onderdeel van de Hde afdeeling B, de afdeeling Generale Staf van het Departement van Defensie een nieuw bureau opgericht, dat onder leiding staat van kapitein K. van Rijn, van den Gene- ralen Staf en den naam draagt van Bureau vervanging" van buitengewoon opgeroepenen voor de uitwendige veiligbeid (B.O.-U.V.). Dit bureau is in samenwerking met de af deebng Dienstplicbt van het departement met den grootsten spoed begonnen met de voor- bereidende maatregelen om de aangekondigde vervanging op korten termijn ten uitvoer te leggen. In een Donderdagmiddag op bet ministerie van buitenlandsche zaken onder voorzitter- sehap van den heer Ant. J. Lievegoed, chef van den regeeringspersdienst gehouden pers- oonferentie hebben kapitein Van Rijn, de beer P. A. Ravelli, adjunct-chef en de heer P. W. Oasterboff, chef van het bureau Dienstplicbt een aantal mededeelingen gedaan over deze maatregelen en de wijze, waarop men zich, in groote trekken de uitvoering van de vervan ging heeft gedacbt. Kapitein Van Rijn stelde voorop, dat de eterkte, die op het oogenblik in verband met de buitengewone maatregelen aanwezig is, ge- bandbaafd diende te blijven; men kan bet niet zeggen voor hoe langen tijd, want dit zal van die intemationalen toestanden afhangen. Mobilisatiebe stemming Bizondere functie: Voor de invulling raadplege men zoo noodig zijn zakboekje. Men vermijde omhaal van woorden: deze kost slecbts tijd. De werkloozen. Door bemiddeling van de burgemeesters worden met spoed g'egevens verzameM om- trent de werklooze dienstplicbtigen, behoo- rende tot de lichtingen 19241938, die zij in bun gemeenten beb'ben. Maandag zijn invul- fomulieren hiervoor verzonden. De bedoe- dat er niets van komt er wordt voor ieder- een, die bet verdient moeite gedaan. Is in beginsel vastgesteld, dat iemand voor vervanging in aanmerking komt, dan is het de zaak van bet bureau B.O.-U.V. uit te maken of een vervanger voor hem aanwezig is. Zoo ja, dan gaat de aanvrager onmiddellijk naar huis, hij hoeft niet op zijn vervanger te waeh- ten. Is er geen „ruilobject" aanwezig, dan zal nader worden overwogen of bet geval van zoodanig ibelang is, dat tocb verlof moet worden verleend, resp. de aanvrage aange- A bcuden moet worden tot w61 een ruiling mo- Img is, dat de burgemeesters opgeven, weLke I gebjk blijkt. dienstplichtigen zij onder hun werkloozen i Sergeants-majoor-administrateurs (waarvan bebben met bizonderheden omtrent de sterkte van het gezin, bet bedrag van den steun, bet foeroep enz. en op grond van bun plaatselijke kennis een oordeel uitspreken of de persoon in kwestie in aanmerking komt voor oproe ping of niet. Reeds zijn van verschillende kleinere gemeenten de opgaven terug ont- vangen. In de grootere zal het nbtuurlijk wat meer tijd kosten; zij beboeven intusschen niet te wachten tot zij geheel gereed zijn, maar kunnen inzenden wat is ingevuld. Rotterdam beeft reeds een pakket kaarten afgeieverd. er te weinig zijn) en bizondere technische kracbten zullen, zooals men nu alvast wel kan zeggen, rnoeilijk door ruiling tot veriof kunnen komen. Met den grootsten nadnuk verklaarde de beer Ravelli, dat volstrekt niet zal toegelaten worden, dat personen, die zakenverlof wen- scben, p-ersoonlijk iemand opzoeken, die zich als vrijwilliger aandient om voor ben in de bres te springen. Op deze wijze zouden dege- nen wegkomen, die het ibest kunnen betalen en dit is de bedoeling niet. Men zal nimmer Is het den Minister bekend, dat er onder de aardappeitelers onzekerbeid heerscht om trent het al of niet opleggen van de verplich- ting tot preventieve bespuitingen van alle aardappelgewassen ten Zuiden van Rijn, Lek en Nieuwe Maas, ter bestrijding van den'colo- rado-kever? Wil de Minister mededeelen of naar zijn meening -ie bestaande wetgeving ibevoegdbeid geeft tot bet opleggen van een zoo ruime ver- plicbting Acht de Minister bet niet gewenscht, dat spoedig officicel bekend gemaakt wordt, welke maatregelen van overheidswege zullen worden getroffen tegen het coloradokevergevaar Is de Minister van oordeel, dat de tbans nocdzakelijke bestrijding van den Colorado- kever, gezien de ibedreiiging van den export tuinbouwproducten en aardappelen uit verdwijnen spoedig door een pot Bij alle Drogisten Ingez. Med. aen invloed der Hervorming op het volkeren- leven, zu.lks in den breedsten zin; d. bet steunen, zoowel moreel als finan- cieel, van soortgelijke actie of daarmede ver band houdende en verder alles, wat met een en ander in den ruimsten zin in verband staat. Naar wij verder vememen, ligt bet in bet voornemen van bet bestuur der Stichting bin- uaf - 1 nenkort een prijsvraag uit te schrn'ven over het heele land, veel meer een landsbelang is een sociaal-economiscb onderwerp verband t ^an de eventueel tot bespui- houdende met het doel der Stichting. Op bet B.O.-U.V. wordt al bet materiaal weten wie zijn plaatsvervanger" is geweest. .T1 Vni!W1111 fPTt! AB urorTrlAAfrnn nif.-wnn/v/.'Li ler aanvulling van bet bovenstaande kan nog dienen, dat het aantal werkloozen, dat in aanmerking zou kunnen komen op 35.000 wordt geschat. Wat degenen betreft, die zich vrijwillig voor plaatsvervanging aarcmelden, betreft werd er de aandacbt op gevestigd, dat zij zoolang zul len dienen te blijven als de militaire belangen noodig zullen maken. Werkloozen, die zijn op geroepen en in de gelegenbeid zijn tijdens de vervulling van bun militairen plicbt werk te krijgen, zullen op dezelfde manier een aan vrage om vervanging kunnen doen als alle andere dienstplicbtigen. Stuksgewijze vervanging. Het algemeene beginsel van het ontworpen stelsel is dan ook, dat voor iedere man, die naar huis wordt gezonden een andere terug moet komen. In de eerste plaats is hierbij gedacbt aan vrijwiiligers. Reeds bebben vele aanbiedingen voor vrijwillige opkomst van dienstplichtigen bet departement bereikt. Men verwacht, dat bet aantal ervan nog zal toe- nemen nadat de gedachte regeling bekend ge maakt is. Met vrrj groote zekerheid kan ecbter wor den aangenomen, dat bet aantal dezer vrijwii ligers niet groot genoeg zal zijn. Daarom zal er ook wel gebruik gemaakt moeten worden van be eveneens in de voorbereiding betrok- ken mogelijkbeid, om werklooze dienstplicbti gen, voorzoover zij beter gemist kunnen wor den dan de door bun opkomst vrij te stellen opgeroepenen, ter aflossing van dezen on der de wapenen te roepen. De vrijwiiligers. Wat den militairen kant van de zaak be treft moet in bet oog worden gehouden, dat degenen, die wordt vervangen een vervanger dient te krijgen, die als gelij-kwaardig kan women beschouwd. Deze moet niet alleen tot hetzelfde wa.p-en behooren, maar in zijn on derdeel ook -dezelfde vakbekwaamheid ver- tegenwoordigen en van d-enzelfden rang en ongeveer denzelfd-en leeftijd zijn. (Bij voor- keur zullen zij in aanmerking komen, die tot de 7 oudste der tbans onder de wapenen aijntle lichtingen behooren.) Er zal naar gestreefd worden de vervanging niet alleen voor de minderen, maar evenzeer voor ond:erofficieren, vrijwiiligers van het Landstormkorps-motordienst en voor reserve- oficieren in toepassing te brengen. Wat de laatsten betreft d-enkt men, dat er nogal wat vrijwiiligers ziullen komen, omdat de opkomst onder dienst voor menigen reserve-off icier een verbetering zal geven van zijn inkemsten. Voor vrijwillige opkomst kunnen dienst- plichtige onderofficieren en soldaten, alsmede ▼rgwilligers van het Landstormkorps Motor- dlenst met een ongezegeld verzoek aan- den minister van defensie volstaan. Als mode voor zoo'n verzoek werd ons het volgende aangegeven: Ondergeteekende verzoe-kt Uw Excellen- tie voor opkomst in werkeijken dienst in aanmerking te worden gebracbt: Geslachtsnaam Voomamen (voluit) Adres: Woonplaats: Rang: g Liob-ting: Beboort toti van vrijwiiligers en werkloozen uitgezocbt; daarna wordt het bij -de korpsen zelf gec-on- troleerd en aangevuld en tenslotte worden alle gegevens op bet B.O.-U.V. geclasseerd en wordit beoordeeld, welke van de vrijwiiligers re^p. werkloozen in aanmerking komen, waar- uit een -overzicbt wordt samengesteld van de voor elk onderdeel beschikbare personen. Het lijkt een vrij omslachtige procedure, maar kapitein Van Rijn legde er nadruk. op, dat het vervangingsstelsel militair gesproken alleen aanvaardbaar is, als bet met de groot- ete nauwkeurigheid ten uitvoer wordt gelegd, zoodat de militaire paraatbeid er niet bij lijdt! Bij bet bovenstaande dient aar.geteekend te worden, dat van de luchtdoel- en de kust- artiJlerie, alsmede van de lucbtvaarttroepen en bet 3de regiment genietroepen (verlich- tingstroepen) reeds een veel grooter percen tage onder de wapenen is dan- bij andere onderdeelen. Verwisseling met nog-niet- opgeroepenen zou voor -deze vier dan ook veel moeilijker zijn en bet systeem wordt dus op hen niet toegepast. Even-wel beeft de minister goedgevonden, dat van hen een bepaald gedeelte zonder vervanging naar huis gezonden wordt. Bij de vier genoemde korpsen worden de vrij gestelden met klein verlof gezonden, bij de andere korpsen met groot verlof. Dit maakt slecbts verschil voor bet g-eval van v oor-mobilisatiedan zullen degenen met klein verlof even eerder worden terug- geroepen dan de grootverlofgangers. Overigens zijn de twee -groepen in -dezelfde positie. Over de vele werkzaamheden, die er in verband met de verwisseling iboven en bebalve de reeds opgesomde nog gedaan moeten worden zullen -wij niet uitweiden. In een aantal gevallen zullen mobilisatiebestemmin- gen, reisbewijzen enz. moeten worden ge- wrjzigd. Dit is ecbter alles een zaak van inwendige organisatie-, die voor het publiek van geen belang is. Zij, die vervangen wensc.hen te worden. Dit is de zaak van den kant der plaats- vervangers bezien. Aan de andere zijde staan degenen, die vervangen wenschen te worden. Orn een denkbeeld te geven van den omvang der hierover binnenkomende aanvragen ver- rnelden wij, dat volgens mededeeling van den heer Ravelli, er Donderdagmiddag om 4 uur als oogst van Donderdag alleen, 1475 aanvra gen waren ontvangen. De be-handeling van deze verzoeken ge- schiedt -door bet bureau Dienstplicbt, afdeeling militaire verloven, waarvan de beer Ravelli de chef is. Hij legde er nadruk op, dat bij bet groote aantal aanvragen, dat reeds is binnengekomen en bet waarschijnlijk nog grootere, dat te wachten staat, het wel eens zou kunnen zijn, dat de aanvragers met elkaar zouden moeten -deelen, zoodat bun een klein verlof van vooraf-beperkten duur zou worden toegestaan. In bet algemeen sprekende zeide bij, dat ook van dezen kant bekeken het vraagstuk zeer rnoeilijk is, mede omdat het de afdeeling Dienstplicbt min of meer beeft overvallen en men reeds -v55r men ibegon een grooten achterstand had in te balen. Degenen, die voor zakenverlof in aanmer king wenschen te komen moeten biertoe bij bun onmiddellijken chef een verzoek indienen, gericht aan den minister van defensie, met opgave van bun voliedigen naam en voor- namen, bun licbting, den naam der gemeente waarvoor zij zijn ingelij-fd, het korps waartoe zij behooren, het legeronderdeel, -waarbij zij thans in -dienst zijn en bun -burgeradres, als mede een zakelijke motiveering van bet ver zoek. Bedrijfsleiders, die voor bun personeel ver zoeken om zakenverlof indienen, moeten deze reebtstreeks tot den minister richten. Voor iederen man afzonderlijk behooren zij dezelfde gegevens te vermelden als hierboven ge- no0md zijn onmisbaarbeid moet worden aan- getoond en aangegeven moet worden boeveel personen men in totaal onder de wapenen heeft. Over de aanvragen wordt, naar gelang van de omstandigheden, bet advies ing-ewonnen van den directeur-generaal van den Arbeid, of van den Landbouw, van den hoofdinspec- teur van d-e Scheepvaart of de burgemeesters. Op deze wijze is reeds een aantal verzoeken in behandeling, zelfs, zjjn van den directeur- generaal van den arbeid reeds adviezen ont vangen. De beele organisatie is op den groot sten spoed -gericht. De heer Ravelli -verzocht ons te vermelden, dat persponlijke bezoeken en telefoniscbe op- roep-en slechts vertraging in de werkzaam heden opleveren. Ek verzoek wordt nauwkeurig bekeken. Uit den aard der zaak worden e«rst de dringendst geachte verzoeken afgedaan. Krijgt men niet dadelijk antwoord dan moet men niet denken, De werkloozensteun gaat door. De beer Oosterboff deed in het verdere ver- loop van de bespreking nog een belangrijke mededeeling. Tusschen de Ministers van Defensie en van Sociale Zaken is overeengekomen, dat voor opgeroepen werkloozen de steun zal blijven doorloopen en dat hun militaire inkomsten daarop niet in mindering zullen worden ge- oracht, zoodat de inkoinsten voor hiun gezin niet acbteruitgaan, maa¥ de opgeroepene zelfs zeker voordeel zullen hebben vanwege bun militaire tractement, hun kle-eding, scboeisel en hun voeding voor onderofficieren, die een grooter militair inkomen bebben, zal naar alle waarschijnlijkheid, wel een deel daarvan in mindering worden gebracbt op ev'entueelen steun. Een bebartigenswaartug woord. Tenslotte vermelden wij hier nog een behar- tigenswaardig woord van den beer Ravelli aan het adres van werkgevers, die personeel onder de wapenen bebben. Zij moeten bedenken, dat deze mannen ook voor bun belang aan de grens staan. De werknemer, die zijn zwaren plicht vervult voor de landsverdediging moet wanneer hij thuis komt, niet zijn plaats door een ander ingenomen vinden, tenzij door een vervanger, die bet veld ruimt. Hetzelfde geldt voor neringdoenden, die hun zaken in den steek bebben moeten laten. Men beloone ben niet door naar hun concurrent te loopen, ook al gaat de bestelling van, de boodschappen niet altijd zoo snel als men gewend was. Geluk- kig is naar uit een opmerking van den beer Oosterhoff bleek, het aantal gevallen, dat men- schen, die werkelijk ontslagen werden wegens militairen dienst, voozoover bekend, slechts zeer gering. HET OPROEPEN VAN WERKLOOZE DIENSTPLICHTIGEN. Het Tweede Kamerlid Albarda beeft aan den Minister van Defensie de volgende vrager gesteld-: Welke zijn de gronden voor 's ministers besluit ter vervanging van diegenen der we-gens de buitengewone omstandigheden onder de wapens geroepen dienstplichUgen, d'ie om aanvaardibare redenen voor ontbeffing van den buitengewonen werkelijken «dienst in aanmerking komen, uitsluitend werklooze dienstplichtigen op te roepen? Heeft de Minister bij het overleg met eenige zijner ambtgenooten dat aan dat ibesluit is voorafgegaan, zich rekenschaip gegeven, dat door de uitvoering daarvan vele werkloozen voor geruimen tijd de kans kunnen verliezen opnieuw een plaats in -bet bedrijfsleven te vin den en acht de Minister daardoor die werk loozen niet zeer zwaar getroffen? Zou de Minister het niet -billijk achten, in- dien werkloozen en werkenden, voorzoover dezen voor bet bedrijfsleven of voor gewicbtige diensten niet onmisbaar zijn, op d-enzelfden voet worden behandeld en wil de Minister als- nog overwegen zijn besluit in dezen zin te wij- zi^en, hetzij door voor de plaatsvervanging gebruik te maken van vrijwiiligers uit de lichtingen van 1924 en latere jaren, hetzij door c.i-enstplicbtigen onder de wapens te roepen, zonder onderscheid te maken tusschen werk loozen en anderen? ting verplichte aardappeitelers? Zoo ja, is de Minister dan bereid zijn be- voegdheid ex art. 9 van de wet van den 27sten December 1934, houdende bepalingen tot be strijding van den Colorado-kever, zoo te ge- bruiken, dat de -kosten dier bespuitingen in dit geval geheel uit 's rijks kas worden ver- goed? ANTWOORD NAMENS DE KONINGIN OP HET ADRES DER NEDERLANDSCHE STUDENTEN. Naar aanleiding van het adres, door de Nederlandsche studenten en studentencorpo- raties aan de Nederlandsche universiteiten en boogesc-holen op initiatief van de Koninklijke Utrechtsche Studentenvereeniging tot vrijwil lige oefening in den wapenbandel tot H.M. de Konimgln gericht als uitvloeisel van d-en op- roep van Hare Majesteit in het bijzonder tot de Nederlandsche jongeren betreffende de geestelijke en moreele herbewapening, heeft de Kamerbeer van H. M. de Koningin, Mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgb, in hocgstderzelver opdra-cbt bet volgende schrijven tot den praeses van genoemde ver- eeniging, den heer J. Dieleman te Utrecht, gericht: In opdracht van Hare Majesteit de Koningin heb ik de eer U haren dank over te brengen voor het door U, namens de Nederlandsche studenten aan de Nederlandsche universitei ten en hoogescholen, aan Hare Majesteit ge richt adres, waarvoor hoogstdezelve zeer ge- voelig is geweest. Hare Majesteit draagt mij- op U te verzoe ken alle studenten en studentencorporaties, namena welke U bet adres beeft ondertee- kend, te d-oen weten, dat de Koningin met groote belangstelling en ingenomenheid van den inhoud van bet adres heeft kennis oe- nomen. De verzekering door alle studenten het opkomend geslacbt dus gegeven van hunne offervaardige aanhankelijkheid en trouw en hunne getuigenis, dat zij, in het belang van het vaderland hunne beste kracbten zullen wij den aan de verwezenlijking der nationale bezinning en samenwerking, met ter zijde stel- ling van alle bestaande verschillen, jieeft de hooge waardeering van Hare Majesteit gevon- d-en. Met vol vertrouwen ziet Hare Majesteit tegemoet, dat dte tegenwoordige studenten de gedachte van offervaardigheid en saamboo- r-gbeid niet alleen ook op de komende jongere generaties zullen overplanten, maar ook, dat zij izelve, na. het beeindigen hunner studies, deze gedachte met zich in de groote maat- schappiji zullen mededragen en in hunnen werkkring tot uiting zullen brengen, waar deze werkkring ook moge zijn, in Nederland in Europa of tusschen de keerkring-en, opdat bet vurig verlangen van Hare Majesteit naar een esndrachtig en daardoor sterk en tevens gelukkig groot vaderland bewaarheid moge worden."" De inzending-en zullen worden beoordeeld door een jury, bestaande uit de heeren Prof. Mr. P. S. Gerbrandy te Amsterdam, Dr. J. C. H. de Pater te 's Gravenhage en Mr. J. J. Schokking te Wassenaar. Het bureau ter Stichting is gevestigd Pas- sierstraat 3, 's Gravenha-ge, alwaar bewijzen van instemming kunnen worden ingezonden. EEN VOORSTEL TOT AANSCHAFFING VAN 3 BATTERI.JEN AFWEERGESCHUT VOOR DEN HAAG. B. en W. van 's-Gravenha.ge hebben in een schrijven aan den gemeenteraad, m-edegedeeld, dat er in de residentie enkele objecten zijn! welke voor de bescherrning van de bevolking en de voorziening in haar noodzakelijke be- boeften van het grootste belang moet worden geacht. Zij bebben op het oog de vrijwel aan elkaar grenzenden bedrijven van de telefoon en de electriciteitsvoorzienin-g en voorts de fabrieken van het gemeentelijk gas-bedrijf met de gashouders van dit bedrijf. B. en W. stel- den den Raad voor tot de aansehaffing van drie batterijen afweergeschut over te gaan. Dc kosten van het afweergeschut zullen in geval van aansehaffing door het departe ment van -defensie, met inbegrip van d-e kosi- ten voor het opstellen daarvan, in totaal ten iioogste f 110.000 bedragen. Hierin zijn de kosten van richtapparaten en van munitie begrepen. WETTELI.JKE REGELING VAN HET ACCOUNT ANTSWEZEN. In verband met en ten beboeve van de wet- terjke regeling van het accountantswezen beb ben Vrijdag 14 April de heeren R. A. Dij-ker, 's Gravenhage, en Dr. G. Bracket Amsterdam, resp voorzitter van bet Nederlandsche insti- tuut van accountants en de Vereeniging van academisch gevormde accountants, de° akte van opriehting van bet Nederlandsche insti- tuut van register-accountants, gevestigd te Amsterdam, verleden. DE BESTKIJD1NG VAN DEN COLORADOKEVER. Het Tweede Kamerlid Droesen heeft aan den Minister van Econ-omische Zaken de vol gende vragen gesteld: De wet waarbij het vervoer van personen per auto aan een ver-gunning wordt onder- worpen, is gisteren door de Tweede Kamer zonder h-oofdelijke stemming aangenomen, met aanteekening, dat d-e Nat. Soc. en de Staatk. Geref. geacht worden te hebben tegen gestemd. WILLEM DE ZWIJGER-STIOHTING. Dezer dagen is te 's Gravenhage opgericht de Willem de Zwij-ger-iSticbting, welke bbj- kens haar statuten ten doel h-eeft: a. het uitgeven en verspreiden of doen uitgev-en en verspreiden van geschriften, wel ke beoogen verdieping en versterking der refonnatorische beginselen; b. verlevendiging van het hiistorische be- se-f onder ons volk, verdediging van het pro- testantsch nationaal karakter van ons volk, gelijk dit, door Oranje geleid, -onder invloed der Hervorming, zijn st-empel ontving; c. ver'breiding van de kennis betreffende Uit Londen wordt gemeld: Stakers in de South Crofty Tinmijn te Camborn nabij Helston (Z.W. punt van En- geland hebben Woensdag zonder succes ge- poogd om het Nederlandsche vrachtschip ,,Wengro" te beletten de haven van Gweek met tin van genoemde mijn te verlaten. Na doze vruchtelooze poging heeft de districts- secretaris van de Transport and General Wor kers Union, Cavill, bekend gemaakt. dat in de toekomst geen enkel Nederlandsch scbip meer in een der havens van bet westelij-ke district met tin zou, worden geladen. Geen enkel lid van de vakvereeniging heeft toe- stemming ladingen voor eeni-g Nederlandsch schip in detze haven te laden of te lessen. Men weet niet voor welke plaats de lading van de „Wengro"bestemd is. Volgens Cavill achtte de vakvereeniging het echt-er niet uitgesloten dat het tin naar Duitschland vervoerd zou worden. EEN TWEEDE BOODSCHAP VAN ROOSEVELT VERWACHT. In diplomatieke kringen te Washington verwacht men, volgens Reuter, dat Roosevelt een nieuwe boodschap met vragen om tot een duurzamen vrede te komen tot Hitler zal richten, wanneer de Fiihrer in zijn rede in den njksdag de d'eur daartoe open laat. Indien Hitler tegenvoorstellen doet en niet het denkbeeld van een Internationale oeco- nomische conferentie en een ontwapenings- conferentie rechtstreeks verwerpt, acht men het in welingelichte kringen waarschijnlijk. dat de president een concreten vorm zal zoe- ken voor deze voorstellen. Zij, die deze mee ning aanhangen, verklaren, dat Roosevelt gedurende de crisis van Munchen, ook ziin eerste vredesboodschap tot Hitler door een tweede heeft laten volgen. In officieele regeeringskringen acht men de rede, welke Hitler heden in de Rrjksda°' zal uitspreken geen officieel antwoord op de voorstellen van Roosevelt, aange-zien deze rede meer-gericht is- tot het Duits-che volk aan tot den president dor Vereenigde Staten. Men zal evenwel niet verwonderd zijn, wan neer Duitschland naderhand kennis zal geven van de ontvangst van de boodschap van Roosevelt door bet overhandigen van een oo-pie van de rede van Hitler aan bet Witte Huis. EEN DEENSCHE VOORZORGSMAATREGEL. De Scandinavische correspondent der N R Crt. meldt: In den loop van de volgende week zullen een kleine 9000 dienstplichtigen, hoofdzakelijk van de lichting 1938, onder de wapenen geroe pen worden, omdat de regeering bet onder de thans heerschende Internationale omstandig heden met verantwoord acht, dat er volgens de normale regeling de eerstk-omend-e maanden m hoofdzaak slechts niet of nog: maar kort geoefende dienstplichtigen onder de wapenen zouden zijn. De dienstplichtigen van de landmacht van de lichting 1938, -die het vorige jaar of in den afgeloopen winter hun eersten oefentijd heb ben geliad en die in het najaar voor herha- jing'soefeningfen onder de wapenen zouden komen, zullen nu opgeroepen word'en om in- plaats van die herhalingsoefeningen dienst te doen tot de nieuwe lichting eenigermate be- hoorlijk geoefend is. Zij zullen in hun gewone gamizoenen ondergebracht worden. Bebalve deze 7 a 8000 man zullen ruim duizend man van de zeemacht opgeroepen worden, maar deze zullen tot verschillende lichtingen be hooren, zulks met het oog op de forten en de schepen, die in de eerste plaats met geoefend personeel bemand -dienen te worden. Welke forten en schepen dat zullen zijn is no°- niet vastgesteld. Het blijkt. dat de regeering haar besluit >re- nomen heeft na overleg met de leidcrs van de groote partijen. Van conservatieve zijde werd volkomen met de plannen ingestemd, maar ce leider, van Venstre, de liberaal-agraris-che oppositiepartij, moet de regeering te verstaan gegeven hebben, dat het onder de wapenen roepen van de vorige lichting geheel op verant voordehjkheid van de resreerin0, e*e- chiedde. s s In politieke kringen wil men er vooral den nadruk op leggen. -dat het besluit der regee ring geen verbandt houdt met een of andere J

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1