Predikbeurten Sport Gemengde Berichten Laatste Berichten TERNEUZEN, 24 APRIL 1939. AXEL. SAS VAN GENT. MIDDELBURG. VOETBAL. 5 WIELRENNEN. RECHTSZAKEN. BRAND IN EEN OPSLAGPLAATS VAN VLAS. HET ZOEKEN NAAR VERZONKEN SOHATTEN. DOODELIJK GEVOLG VAN EEN RATTENBEET. WEERBERICHT. BESPARING VAN BENZINE IN DUITSCHLAND. Het bureau ter controle van het gebruik van minerale olien heeft, om spaarzaamheid in het gebruik van benzine- te bevorderen, voor omnibussen met meer dan zestien plaat sen (zit- en staanplaatsen tezamen) welke voorzien zijn van carburatoren, het gebruik van vloeibaar gas inplaats van benzine ver- pliciht gesteld. Dit vloeibare gas is een neven- porduct van de bereiding van synthetisch benzine en is tien a vijftien procent goedkoo- per dan deze. In het Duitsche rijk binnen zijn vroegere grenzen zuilen van 1 October a.s. af alle steden boven 20.000 inwoners van een gelegenheid zijn voorzien waar men vloei baar gas kan tanken. In het voormalige Oos- tenrijk zal zulks eerst van 1 April 1940 af het geval zijn en daar treedt de verordening dan ook eerst op dien datum in werking. In ste den beneden de 20.000 inwoners zal de ver ordening niet gelden. WEGEN IN ZEEUWSCSH-VLA ANDEREN AJs belangrijkste wegen in Zeeuwsch- Vlaanderen kunnen worden aangemerkt de drie noord-zuid wegen, welke de veren over de Westerschelde met Belgie verbinden, n.l. de wegen BreskensSluis/Aardenburg, Ter- neiiizenSas van Gent en Walsoorden-Hulst en de west-oost-verbinding Schoondijke SluiskilAxelHulst. Vooral voor deze vier wegen is het van belang, dat zij een goed trace, een behoorlijke breedte van de hoofd- verharding en een vrijliggend rijwielpad be- zitten. Aan den eersten eisch wordt in het alge- meen wel voldaan; aan den tweeden eisch ten deele ook, maar wat den derden eisch betreft, de aanwezigheid van een vrijliggend rijwiel pad, deze is voor de meeste der genoemde wegen nog toekomstmuziek. Slechts een deel van den weg IJzendijkeiSluiskil be- sohikt over zulk een pad, terwijl men met den aanleg ervan langs den weg Walsoorden Hulst binnenkort zal beginnen; ook de weg BreskensSluis/Aardenburg zal binnen eenige jaren van een vrijliggend rijwielpad worden voorzien. Wat de wegen Terneuzen-Sas van Gent en SluiskilHulst betreft is dit echter zeer onzeker, ofschoon juist deze wegen een drUk en steeds toenemend verkeer hebben. iBehalve het ontbreken van een rijwielpad, laat ook de breedte van den weg Sluiskil- Hipst veel te wensehen over; 4.50 meter is ten eenen male onvoldoende voor een weg met een verkeersintensiteit als deze. Deze overwegingen hebben er toe geleid, dat de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. er bij den Minister van Waterstaat en het Pro- vinciaal Bestuur van Zeeland op heeft aan- gedrongen, den weg SluiskilAxelHulst te verbreeden en dezen weg, benevens den weg TerneuzenSas van Gent van een vrijliggend rijwielpad te voorzien. Tooneelnieuws. In het R.K. Gezellenhuis werd Zondag- avond door de R.K. Gezellenclub een aller- laatste opvoering in dit tooneelseizoen ge- geven. Ditmaal maakten .wij kennis met tal van nieuwe gezichten op de planken, die zich nu eens in een andere genre bewogen, n.l. in een kluchtspel in 3 bedrijven van G. Nielen, getiteld ,,Meneer Klaproos". De vertolker van de in dialect gespeelde titelrol oogstte onbedaarlijk applaus van de welbezette zaal en deze gemoedelijke dorps- rentenier wist zijn vele vrijen tijd behalve door een reisje naar Amsterdam op zeer merk- waardige wijze te benutten. Als naar ge- woonte kweten ook de andere spelers zich weer uitmuntend van hunne taak en werd het een genotvollen avond. De Zeereerwaarde heer Pastoor Goetstou- wers opende en sloot de bijeenkomst en woon- de de opvoering van den aanvang tot het einde oij. In de pauze werd pianomuziek ten beste gegeven. Gemeenteraad. In de op Donderdag 27 April 1939 des na- middags te 6% uur, te houden openbare ver- gadering van den gemeenteraad ahier, komen de volgende punten in behandeling: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van C. L. de Maaijer op 1 April 1939. 3. Vasts telling kohier nr. 1 der belasting op de honden over 1939. 4. Voorstel tot beschikbaarstelling van een bedrag uit de gemeentekas van ten hoogste f 2 per werklooze voor extra- hulp over 1939 door het crisis-comite B. 5. Te nemen raadsbesluit tot opheffing der door den gemeente-ontvanger ten behoeve der gemeente gestelde zeker- heid. Verzoekschrift van J. F. van den Broeke om vrijstelling van landpacht over 1939. 7. Voorstel tot aanvulling van de alge- meene politieverordening met een ver- ibodsbepaling tegen het houden van wilde dieren. 8. Verzoekschrift van P. de Caluwe om gemeentegrond in erfpacht aan de Stationsstraat. 9. Voorstel tot vernieuwing bestrating Westdam. 10. Te nemen raadsbesluit tot overname nieuw aangelegde straat in den Poel- -polder. 11. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1938. 12. Alsboven voor 1939. Kantoorgebouw P.Z.E.M. Hedenmorgen heeft de pers een bezoek ge- bracht aan het gebouw van de N.V. P.Z.E.M., dat gebouwd wordt aan de Vlissingsche Sin- gel alhier, waarvan de kosten, uitgezonderd de inventaris, op f 350.000 is beraamd. De betonwerken, die verleden jaar zijn aan- gevangen, zijn thans gereed, terwijl op 1 Mei begonnen wordt met de verdere werkzaam- heden die op 1 Februari van het volgend jaar moeten worden opgeleverd. Gerekend wordt dat op 1 April 1940 het gebouvr in gebruik zal kunnen worden ge- nomen. Zitting Centraal Stembureau. In de hedenmorgen gehouden zitting van het Centraal Stembureau van de verkiezing leden Provinciale Staten in Zeeland, werd de uitslag dier stemming vastgesteld zooals die Donderdagmorgen door ons werd bekend ge maakt. Alleen moest voor de bezetting van de drie Vrrj'zinnig Democratische zetels wor den geloot om aan te wij'zen voor welken kies- ikring de gekozenen zitting zouden hebben. De uitslag was, dat de heer Mr. Adriaansen fitting neemt voor den kieskring Middelburg, ■de heer Dr. Staverman voor Vlissingen en de heer C. Ouiwehand voor Goes. DONDERDAG 27 APRIL 1939. Gereformeerde Gemeente. TERNE3UZEN. 6 u., Ds. A. Verhage, van Middelburg. NEDERLAND—BELGIe. 3—2. Het is het Nederlandsch elftal gelukt revanche te nemen op de te Antwerpen ge- leden 54 nederlaag en ook ditmaal was het doelpuntenverschil slechts een. Het eind- resultaat is voor dit seizoen derhalve vol- komen gelijk. Elk nationaal team heeft 7 doelpunten kunnen plaatsen, zoodat ook de toeschouwers hebben kunnen genieten van het enthousiasme, dat na elk doelpunt oplaait en de spanning doet verhoogen. EVenals te Antwerpen ging ook hier de strijd gelijk op en werd het van 01, 11, 21, 22 en ten- slotte 32. iHet eerste doelpunt werd gemaakt door Braine, die ook ditmaal helaas niet kon na- laten een van zijn ongeoorloofde venijnigheden uit te halen, doch door den Engelschen scheidsrechter Thompson onmiddellijk ernstig werd gewaarschuwd. Als De Harder hard in- schiet kan de Belgische doelman niet vol- doende wegwerken en Drager profiteert hiervan. Met ongewijzigden 11 stand komt de rust. In de tweede helft is er van beide zijden hard gewerkt en werd het een zeer spannen- de partij. Vente zorgt er voor, dat Nederland kort na de hervatting de leiding neemt, waar- op 20 minuten later het tweede Belgische doelpunt komt via de knie van den Neder- lands-chen achterspeler Caldenhove. Het is alsof deze tegenslag voor de Oranjeploeg moet worden goedgemaakt, want een minuut later zorgt De Harder er voor, dat Vente een prachtkans geboden wordt en deze verzuimt niet hiervan een dankbaar gebruik te maken, 32. De Belgische ploeg zet er nu alles op om gelijk te maken en ons nationaal elftal trekt zich meer in de v-erdediging terug. Onder groote spanning nadert het einde en als de arbiter het einde aankondigt heeft het Oranje-elftal na harden strijd de nederlaag te Antwerpen goedgemaakt. ZEEUWSOHE VOETRALBOND. le klasse C. Sluiskil 2Ria 33 Axel 2(BKW 3—5 Terneuzen 3Philippine 71 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Hontenisse 15 13 2 28 78—33 BKW 15 1® 1 1 27 62—25 Axel 2 16 9 7 18 59—54 Sluiskil 2 15 7 2 6 16 42—45 Ria 14 7 1 6 15 5544 Terneuzen 3 13 4 3 6 11 27—29 Tern. Boys 2 15 3 12 6 30—59 SVO 13 1 3 9 20—37 Philippine 16 2 2 12 4 16—63 Philippine 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen wedstrijd Sluiskil 2 Philippine d.d. 9 October. 2e klasse B. Terneuzen 4Ria 2 30 Axel 3BKW 2 12—0 SVO 2—Hulst 2 2—0 HoekHontenisse 2 61 Sluiskil 3Corn Boys 2 04 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Hoek 16 14 2 28 84—19 Axel 3 14 10 1 3 21 63—19 Hulst 2 17 10 1 6 21 44 39 Terneuzen 4 13 9 2 2 20 47—27 Hontenisse 2 17 9 1 7 19 47—33 BKW 2 15 7 1 7 15 3649 Corn Boys 2 16 6 2 8 14 39—35 SVO 2 13 7 1 8 13 26—25 Sluiskil 3 16 3 2 11 8 35—52 Honten. 3 18 S 15 4 11—103 Ria 2 15 1 1 13 3 11—42 SVO 2 twee winstp. in mindering we gens niet opkomen wedstrijd Ria 2SVO 2, d.d. 19 Febr. 1939. Hontenisse 3 idem wedstrijd Terneu zen 4Hontenisse 3 d.d. 4 Dec. 1938. le klasse C. Het tweede elftal van Sluiskil, schreven wij in onze voorbeschouwing, kan van gelijk-e kracht beschouwd worden als haar komende tegenstander Ria en zulks is uitgekomen, want de eindstand was 33. Voor de thuis- club was dit in zooverre een teigenvaller, want zij moest haar 30 voorsprong, in de eerste helft verkregen, geleidelijk zien verminderen tot de stand gelijk werd en de punten ver- deeld werden. BKW heeft te Axel tegen het reserVe-elftal hard moeten werken, want het is lang niet zoo'n groote overwinning gewor- den als bij de vorige ontmoeting. Toch bleef de overwinning in handen der gasten, die met 35 wonnen en dus in de running blijven met Hontenisse. Terneuzen 3 heeft het niet onder zich laten zitten en getoond, dat zij op eigen terrein absoluut de meerdere was van Philippine, dat met een 71 nederlaag naar huis- moest terugkeeren. 2e klasse B. Terneuzen 4 zag kans om voor de tweede maal het reserve-elftal van Ria te kloppen en ook ditmaal slaagde Ria 2 er niet in de eer te redden, want de eindstand was dit maal 30. Axel 3 heeft aan de gestelde ver- wa-chting beantwoord en haar tegenstander BKW 2 met niet minder dan 120 naar huis gezonden. Het tweede eftal van SVO heeft voor een verrassing gezorgd en Hulst 2 weten te weerstaan, dat met 20 de neder laag leed. Hoek blijft op den weg der victorie voortschrijden en nu was het Hontenisse 2, dat de klappen kreeg en zulks met 61. Hoek kan zich thans wel verzekerd achten van haar komende promotie naar de le klasse C. Voor de tweede maal moest het derde elftal van Sluiskil de vlag strijiken voor het reserve- elftal van de Oorn Boys, die met 04 won nen, hetgeen een overtuigender meerderheid was dan de vorige maal, toen Sluiskil 3 slechts met 10 werd verslagen. Gister werd te Wachtebeke onder stroo- mende regen een wegwedstrijd gehouden, waaraan 32 renners deelnamen, onder wien onze stadgenooten J. van Gelderen en J. Dooms, die respectievelijk op den 2den en 3den prijs beslag legden. In de eerste ronde nam Dooms de leiding met een voorsprong van ongeveer 50 meter, die hij in de tweede ronde tegelijk met den renner Braet wist te vergrooten tot 500 meter, terwijl deze zich in de derde ronde een voor sprong van 2 y2 minuut op de kopploeg ver- zekerden. In de nu volgende laatste, 4de ronde, verliet Van Gelderen de kopploeg en ging de beide renners achterna. Ongeveer 5 K.M. voor de eindstreep lag hij met zijn stadgenoot en Braet gelijk en in de daarop volgende eindspurt ging als eerste over de streep Braet, direct door Van Gelderen en Dooms gevolgd. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBURG. In verband met de verschillende inbraken, in den loop van het vorig jaar op diverse plaatsen op Walcheren, Zuid-Beveland en Noord-Beveland gepleegd, had zich in de zit ting van Vrijdag j.l. nog te verantwoorden J. v. S., reiziger, vroeger te Oostburg, later te Molenbeek bij Brussel, thans in voorloopige hechtenis, Hem werd ten laste gelegd, dat hij op 14 Sept. 1.1. te Wolphaartsdijik, volgens 'n vooraf gemaakte afspraak met J. V. en A. iS. op de uitkijik heeft gestaan om te waarschuwen wanneer gevaar voor ontdekking mocht ont- staan, toen J. V. en A. S. de diefstal van de diverse voorwerpen pleegde ten huize van P. Koeman; 2e. ;Zou verdachte v. S. zich te samen en in vereeniging met J. V. op 5 Augustus 1.1. te Koudekerke hebben schuldig gemaakt aan diefstal van diverse voorwerpen reeds eerder genoemd, ten huize van P. de Snoo. De officier van Justitie eischtte wegens diefstal en medeplichtigheid aan diefstal, een jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met af- trek van voorarrest. De verdediger Mr. A. H. Kuipers, advocaat te Middelburg, vroeg in zijn pleidooi onmid- dellijke invrijheidstelling en vrijspraak. Nadat de rechtbank in raadkamer was ge- weest, werd verdachte onmiddellijk in vrijheid gesteld. OVERTREDING VAN DE VESTIGINGSWET. De slager W. K. te Veele (Vlagtwedde), die al eerder wegens overtrading van de Vesti- gingswet Kleinbedrijf 1937 te verantwoorden had gehad, heeft Donderdag voor het kan- tongerecht te Winschoten terecht gestaan, om-dat hij zonder vergunning een slagersbe- drijf had overgenomen. Om hem het bedrijf onmogelijk te maken waren de messen en de machine-vleeschmolen in beslag genomen. Met een handmolen had verdachte het bedrijf echter voortgezet, omdat hij anders zonder kostwinning zou zijn. De kantonrechter, mr. A. v. d. Sluis, ver- klaarde, dat K. diende te zorgen over de noodige vakbekwaamheid te beschikken. Het O. M., waargenomen door Mr. A. W. Baron van Imhoff, merkte op, dat nu de inbe- slagneming van de messen in den molen niet had gebaat, andere maatregelen dienden te worden genomen om verdachte de uitoefe- ning van het bedrijf te beletten. Spr. eischte een voorwaardelij'ke hechtenisstraf van 14 dagen met een proeftijd van 1 jaar. De kantonrechter verhoogde de voorwaar- delijke straf tot 1 maand en gelastte, toen verdachte te kennen gaf het bedrijf te zui len voortzetten, tevens de vernietiging en ver- beurdverklaring van den electrischen vleesch- molen en de slagersmessen. VOERMAN GEWOND. Zaterdagmiddag is de 50jarige landarbeider J. van Montfoort bij het passeeren met een wagen van een onbewaakten overweg bij Roermond door een trein gegrepen en eenige meters meegesleurd. De rechtervoet werd hem afgereden en de linkervoet ernstig ge- kneusd. Het paard werd 69 meter meege sleurd en dermate verwond, dat het ter plaatse moest worden afgemaakt. De kar werd totaal vernield. De man is naar het St. Laurentiuszieken- huis te Roermond overgebracht. DOODELIJK ONGELUK MET EEN LORRIE. Bij het transporteeren van zand, in de dui- nen, aan het einde van de Kwartellaan te 's-Gravenhage, is Vrijdagochtend de 39-jarige werkman A. de J., uit de Scholstraat te Scheveningen, door het kantelen van een lorrie, aan het hoofd getroffen. De man was vrijwel op slag dood. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. 11 Vrijdagmorgen omstreeks 11 uur is brand uitgebroken in de vlasserij Binnenmaas van de firma B. de Koning, te Maasdam. De dorpsbrandweer was zeer spoedig ter plaatse. Een groote opslagplaats, geheel gevuld met onafgewerkt vlas, werd een prooi der vlam- men. De bij naastgelegen fabriek met warm- waterroterij en een groote schelf met onaf gewerkt vlas, konden, dank zij het krachtig optreden van de brandweer en de gunstige weersomstandigheden, worden behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver- zekering dekt de schade. SCHRIK ONDER APEN. Een oppasser van den 'Haagschen Dieren- tuin hoorde Donderdag tijdens den schafttijd een ongewoon kabaal op den Apenberg. Toen hij ging kijken bleek de geheele apenkolonie in rep en roer. Hij kon echter de oorzaak daarvan aanvankelijk niet ontdekken. Een oogenblik later werdd het geval echter opge- helderd. Een sperwer 'zweefde boven den berg en trachtte herhaaldelijk in duikvlucht een van de kleine apen te grijpen. Toen de oppasser zich ten tweede male vertoonde, verdween hij. De rust op den berg keerde weder. Naar Reuter uit Genua meldt, zal het Ita- liaansche bergingsschip Falco binnenkort naar de kust van Virginie vertrekken om te trac-h- ten de 30 ton aan schuitjes zilver en andere kostbaarheden te bergen van het passagiers- schip Merida, dat na een aanvaring in 1911 ter hoogte van Norfolk is gezonken. Ver leden jaar was het schip er al in geslaagd een gat te boren door de dekken van het ge zonken schip en bij de kluis te komen, welke de schatten moest bevatten. Het bergings- vaartuig werd in September echter door een orkaan dusdanig geteisterd, dat het naar Genua moest terugkeeren om gerepareerd te worden. BRAND IN EEN GEVANGENIS. Dortderdagavond is brand uitgebroken in de gevangenis van Worcester County in Mas sachusetts, waar op het oogenblik 250 gevan- genen waren opgesloten. Onder de gevange- nen brak een panielk uit. Drie zijn in de vlammen omgekomen, vijftien anderen wer den ernstig gekwetst. ALS TERSCHELLINGER MEISJES WRAAK NEMEN. 0>p Terschelling organiseeren de Landbouw- en Huishoudcursussen verschillende kookles- sen, waaraan de Terschellinger meisjes met vee animo deelnemen. Aan het einde van een der lessen stond een heerlijk diner gereed, waarop de jongedames met gerechtvaardigden trots en voldoening neerkeken. Toen men echter de ,,toetjes", welike zoo- lang in een tochtigen gang hadden gestaan om af te koelen, wilde weghalen, bleken zij verdiwenen en plaats te hebben gemaakt voor wat afval. De schuldigen waren niet moeilijk aan te wijizen. Biji eenige Terschellinger jongens zag men de chocolade-slagroompudding nog rond hun mond. De meisjes waren natuurlijk woest, maar omdat meisjes tegenover jongens nooit sterk zijn, moest de slimheid te hulp worden ge- roepen en in het geheim werden (beraadslagin- gen gehouden, die tot een boosaardig plan voerden. De volgende week was er weer kookcursus en wederom stonden in den tochtigen gang de ,,toetjes" uitnoodigend af te koelen. De jongens waren wat voorzichtiger, vermoedden een valstrik, maar alltengs werden ze wat driester en toen het gelukte een van de pud- dinkjes te gappen, was ook de rest in een om- mezieh verdwenen. Maar ditmaal strafte de daad zichzelf. Niet alleen de puddink'jes ver dwenen. De jongens zelf verdwenen ook al spoedig, stil en bleek, zonder elkaar nader in te lichten. Ieder ging thuis in stille afzondering zijn wandaad zitten overdenken. De puddinkjes waren ditmaal namelijk met wonderolie bereid. DE VROUW, DIE NEET KONINGIN VAN ALBANIE WERD. Voordat koning Zcg van Albanie de gravin van Apponyi, die als koningin Geraldine de vorstin van het Albaneesche volk- werd en thans onder tragische omstandigheden met haar pasgeboren zoontje moest vluchten, trouwde, was de koning te Boedapest ,,op zoek naar een bruid". Hij had reeds lang den wensch gekoesterd met een Hongaarsche te trouwen en toen hij! vroeger eens met zijn zusters in de Hongaarsche hoofdstad kwam, waren alle moeders van de Hongaarsche hooge aristocratie, die nog huwbare dochters hadden, in de grootste opwinding. De keus van den koning viel toen op de ibeeldschoone jonge gravin Manna Mikes, de nicht van een belang- rij'ken vertrouwensman van Aartshertog Otto van Habsburg. Tervens was zij de nicht van den vroegeren Hongaarschen minister-presi dent Graaf Bethlen. Koning Zog maakte de gravin zeer opval- liend het hof en noodigde haar uit naar Tirana te komen, waar zij ook met haar moeder naar toe ging en na haar terugkeer sprak men in de voomame kringen te Boedapest er alge- meen over, dat de venloving wel spoedig be kend zou worden. Plotseling vernam men echter niets meer in deze aangelegenheid en de familie van de gravin maakte bekend, dat het huwelijksplan weer was ,,afgewimpeld". De ware reden hiervoor was echter, dat de moeder van de gravin, die buitengewoon bijgeloovig is, een horoscoop had laten trekken. Deze horoscoop bracht de beslissing. Voorspeld werd, dat de koning, die om de hand van de gravin zou vragen, door het ongeluk zou worden vervolgd. Na eenige tijd zou hij van den troon worden gestooten en in ballingschap verder moeten leven. De vrouw, die aan zijn zijde zou leven, zou een zwaar lot ite dragen hebben. Op grond hiervan verzette de moeder zich tegen het huwelijik en de horoscoop heeft het bij het rechte einde. (Dagbl. v. N.-Br.). DE DIAMANTDIEFSTAL OP DE „ELISABETHVILLE". De heer Rooms, rechterlijk commissaris bij het parket van Antwerpen, die twee reiizen naar de Belgische kolonie deed in verband met het onderzoek betreffende den belangrijken diefstal van diamant aan boord van de ,,Eli- safoethville", is enkele dagen geleden terug- gekeerd. Thans werden bepaalde gegevens verza- meld betreffende de gestolen diamanten, van- af de plaats van verzending tot aan de vast- stelling van hun verdtvijning aan boord. Het is volgens het Laatste Nieuws bewezen, dat de edelsteenen, die na den diefstal aan boord teruggevonden werden en deze, die men tijdens een volgende reis in de hut van den hofimeester ontdekte, tot dezelfde partiji be- hooren die de eerste zending uitmaakte. De waarde van de teruggevonden diamanten bedraagt twee millioen. De ontvreemde partiji heeft een waarde van negen millioen en men wanhoopt daarvan ooit *nog iets terug te vinden. NEDERLANDSCH M.S. „SPES" VERGAAN. Naar Lloyds meldt is het Nederlandsche motorschip ,,Spes'' bij Agger op Jutland ver- gaan, aldus het Handelsblad. Het schip was gebouwd in 1930, had een inhoud van bruto 184 en netto 112 ton en be- hoorde aan de reederij H. Boon Hzn. te Zwart- sluis. SPINAZIE DRAAIT DOOR. Door het zonnige weer der laatste week is de spinazie op den kouden grond snel gaan groeien met het gevolg, dat er aan de West- landsche veilingen in de afgeloopen week zeer veel spinazie werd aangevoerd. Zdodra er sprake is van een flinken aanvoer, kunnen de prijzen voor de tuinbouwproducten zich niet handhaven. Zoo gaat het thans ook met de spinaizie. Vrijdag werd aan de Westlandsche veilingen voor spinazie besteed 1% ct. (de minimum- prijs) tot 4 cent per Kg., terwijl er reeds dui- zenden kilo's: doordraaiden. Aan enkele vei lingen werd er vanwege de lage prijzen reeds ingekocht door de conservenfabrikanten. Zoo- dra de fabrikanten op de veilingen verschijnen, is het met de prijzen mis. Immers zij koopen niet eer, dan wanneer de prijizen laag zijn. Ook de prijzen van de sla waren Vrijdag zeer laag. Partijen van prima kwaliteit werden verhandeld voor /2 tot 4 per 100 krop. De handel op Engeland en Duitschland is flauw geworden. Het kindje van drie maanden van de familie V. te Zevenhoven, dat zooals gemeld, door een rat was gebeten, is aan de gevolgen daarvan in het ziekenhuis te Leiden overleden. DOODELIJK ONGELUK. Zaterdagmorgen om kwart over elf is op een terrein aan den Sluisjesdijk te Rotterdam een doodelijk ongelu'k gebeurd. De 48-jarige D. Verschoor, gewoond hebbende in de Grond- heerenstraat, was op de slooperij, van de N.V. Sideron, werkzaam bij het slooipen van oude locomotieven en wagons. Toen een wagon met behulp van een kraan moest worden opge- trokken, raakte hij bekneld tusschen den buf fer van den wagon en een staaldraad, dien hij moest losgooien. De man was vrijwel on middellijk dood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge bracht. VEERTIEN DOODEN BIJ VLIEGRAMPEN IN FRANKRIJK. Een zware slag heeft de Fransche militaire luchtvaart getroffen, doordien binnen weinige uren drie bomfoardementsvliegtuigen zijn neer- gestort, waarbiji in totaal veertien personen het leven hebben verloren. Bij Tours wilden twee bommenwerpers ge- lijktijdig landen op het vliegveld te St. Sym-' phorien. De toestellen geraakten echter in botsing, zoodat zij brandend op het vliegveld neerstortten. Alle negen inzittenden kwamen in de vlammen om. Op enkele honderden meters van Tille (dep. Oise) is Vrijdagavond om elf uur eveneens een bommenwerper neergestort, waarbij vijf personen den dood vonden. GESTRAND MOTORSCHIP BEHOUDEN BINNENGEBRACHT. De motorreddingboot Hilda van de Noord- en Zuid-Hollandsche reddingmaatschappij, ge- stationneerd te Lemmer, heeft Zaterdagmid dag assistentie verleend aan het motorschip Janna uit Stadskanaal, dat nabij Kuinre was gestrand en in nood verkeerde. Aan boord bevonden zich de schipper, zijn vrouw en hun vier kinderen. Wegens den lagen waterstand kon de Hilda niet langszij komen. Met de vlet van de Hilda gelukte het na veel moeite een verbinding tot stand te brengen, de Janna is losgesleept en behouden te Lemmer binnengebracht. JUWELIERSeTALAGE GEPLUNDERD. Een zeer kostibare partij sieraden, waar- onder brillanten ringen, gouden armbanden, gouden oorknoppen, gouden vulpotlooden, enz. is in den nacht van Zaterdag op Zondag bij een forutale inbraak in de juwelierszaak der firma J. H. Janssen aan de Eerste Constantijn Huygensstraat te Amsterdam, gestolen. In deze straat, waar des nachts vrijwel een drukke passage is, hebben, meldt ,,De Courant", inbrekers kans gezien een solied hekwerk van een zijraam der etalage te sloo- pen, een ruit van zeer dik glas te verbrijzelen en de etalage gedeeltelijik leeg te rooven. Nie- mand heeft de dieven tijdens hun werk gezien, al is komen vast te staan, dat de inbrekers eenige keeren gestoord moeten zijn. Een agent van politie ontdekte Zondagmor- gen in alle vroegte de verbrijzelde ruit. In het kleine portiek vond hij glasscherven. De dtalage lag overhoop. Hij waarschuwde direct de ibewoners, die tot hun schrik de inbraak constateerden. De agent merkte op, dat de voorruit wel is waar goed met traliegaas tegen inbrekers was beveiligd maar dat het zijraam zulks miste. ,,Maar daar heeft ook zoo'n hekwerk geze- ten", was het wederwoord van den zoon des huizes. Toen eerst bleek, dat de inbrekers dit sterke traliehek eenvoudig hadden weg- gerukt. De politieman zocht de naaste om- geving af en vond het hekwerk, dat met zware sloten voor de zijruit bevestigd was geweest, in een portiek van een woning aan de le Helmersstraat. Hier hadden de inbre kers het traliehek verstopt. Vermoedelijk hebben de inbrekers dus eerst in de korte tusschenpoozen waarin geen men- schen de straat passeerden de sloten gefor- ceerd en het zware hekwerk naar de le Hel mersstraat geibracht. Bij een verdere poging om tot de etalage door te dringen plakten zij een stuk papier met zeep op de zijruit waarna ten slotte het dikke glas werd verbrijzeld. Te oordeelen naar de stukken glas die achter in de etalage zijn teruggevonden moet het springen van de ruit een zeer harden slag hebben gegeven. Toen er eenmaal een flink gat in de ruit zat hadden de dieven de sieraden voor het grijpen, d.w.z. voor zoover hun lange vingers er bij konden komen. Zij stalen: vijf brillanten ringen van hooge waarde, een gouden zegelring, twee gouden slavenarmbanden, drie gouden Engelsche rin gen, een paar gouden manchetknoopen, gouden oorringen, twee paar brillanten oorknoppen. een zilveren ring, drie gouden tandenstokers, vijf gouden vulpotlooden. Later werden in het portiek nog eenige gouden tandenstokers en een gouden ring teruggevonden. Het gestolene vertegenwoordigt een aan- zienlijke waarde. De justitiedienst van het .bureau aan het Leidscheplein is Zondag nog begonnen met het instellen van een uitgebreid onderzoek. REDDINGBOOT OMGESLAGEN. De reddingboot van Cullercoats is Zaterdag middag omgeslagen tijdens een oefentocht, toen zij buiten de monding van de Tyne op een blinken klip stiet. Nader wordt gemeld, dat in de boot 10 per sonen zaten. Zes hunner kwamen om het leven, de zevende wordt vermist, terwijl de drie overigen naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. De opvarenden werden alien in zee geslingerd, terwijl een krachtige noord- oostenwind woei. Sommigen slaagden er in zich vast te klemmen aan den rand van de reddingboot. Het ongeluk gebeurde op enkele honderden meters van de kust. De redding boot werd ten slotte op de kust gedreven. De zware zeeen maakten het reddingwerk echter moeilijk. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur was te Vlissingen: weer: regenbuien, wind: krachtig Zuidwest, temperatuur: 9, minimum hedennacht: 5, neerslag afgeloo pen etmaal: 3 mm. Verwachting, geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur, voor het ge heele land: zwaar bewolkt, met opklaringen, plaatselijke buien, iets kouder. Meest krach tige, aan de kust tijdelijk krachtiger Westen- tot Noordwestenwind. AFZONDERLIJKE DIENST VOOR WERKVERSCHAFFING. DEN HAAG. De Rijkspersdienst meldt: In de Memorie van Toelichting tot het onlangs ingediende wetsontwerp tot verhooging van het Werkfonds-crediet met 30 millioen gulden is medegedeeld, dat een gewijzigde organ!- satie voor de wenkverschaffingsaangelegen- heden in het leven zou worden geroepen. Het li-gt in de .bedoeling voor de taak, die tot nog toe door het Werkfonds en de depar- tementale werkverschaffingsafdeeling is ver- richt, een meer zelfstandig bedrijf in het leven te roepen, onder de verantwoordelijkheid van den Minister van Sociale Zaken. Dit lichaam zal de verschillende onder- deelen in onderling verband regelen, terwijl de leiding zich uitsluitend met deze taak zal bezig houden, en deze tak overheidszorg uit de werkloosheidssfeer zal losgemaakt worden. Daar voor het oprichten van zulk een bedrijf echter wettelijke voorziening wordt vereischt, zal in het belang van de werkloosheidsbestrij-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3