Buitenland HET GEBREK AAN GROENTE EN FRUIT. STELSEL VAN DISTRIBUTIE IN OORLOGSTIJD. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het ontwerp «Distributiewet 1939 heeft de regeering uiteengezet hoe zij zich een eventueel in te voeren stelsel van distri- butie denkt. De distributieregeling zal in algemeene I trekken voor alle te distribueeren artikelen I voor huishoudelijk gebruik gelijk zijn doeh j uiteraard zullen de details voor verschillende I artikelen onderling kunnen Verschillen. In I het algemeen wordt uitgegaan van de navol- I gende richtlijnen a. indien een tekort aan een bepaald arti- I kel dreigt te ontstaan, zullen de beschikbare I hoeveel'heden daarvan zooveel mogelijk gelijk I over alle consumenten worden verdeeld, met inacfhtneming- van bepaalde (behoeften en sei- zoeninvloeden. ;b. Daarbij zullen de bestaande organen van handel en verkeer zooveel mogelijk worden ingeschakeljd. De distributieregeling voorziet ter uitvoe- ring dezer richtlijnen in de uitgifte aan alle consumenten, tot de iburgerbevoliking foehoo- rende, van een op naam gestelde distributie- stamkaart, welke recht geeft op de verkrijging van de distributieboniboekjes, waarvan de inhoud bestaat uit genummerde ibonnen. Op gezette tijden zal dan door de regeering be- kend gemaakt worden, dat in een bepaald tijdvak bij de winkeliers een z eke re hoeveel- heid van een aangewezen artikel gekocht zal kunnen worden tegen afgifte van een aan te wijizen ibon uit het bonboekje. Ten einde te bewerkstelligen, dat de winkeliers tot den ver- koop van het betrokken artikel kunnen over- gaan, zullen dezen eenigen tijd v66r eerder- genoemde tijdstippen in de gelegenheid ge steld worden bestellingen bij- den groothandel te doen, welke bestellingen door den in iedere gemeente in te stellen idistributiedienst zullen worden afgeteekend en beperkt tot den nor- malen omzet, of indien tot rantsoeneering moet worden overgegaan tot een bepaald per centage van den normalen omzet van den winkelier, welke omzet, door bet instellen van een enquete bij. alle winkeliers zal komen vast te staan. Ter voorkoming van verkoop aan het publiek, zonder het innemen van een toon, worden volgende bestellingen slechts toege- staan op basis van de door den winkelier in te leveren consumentbonnen uit een vorig dis- tributietij dvak. De distributiedienst heeft tot taak de uit- reiking der distributie-stamikaarten en bon- boekjes aan de consumenten, het instellen van een enquete bij alle winkeliers naar den om zet (en voorraad) van de te distribueeren artikelen, de afteekening der bestellingen, welke de winkeliers bij den groothandel zullen kunnen plaatsen. Hij heeft als regel geen foemoeienis met den opslag, het vervoer en de daadwerkelijike uitgifte van het artikel zelf. Tevens zal worden zorggedragen, dat alle formulieren, boekjes en kaarten, noodig voor de uitvoering van de ontworpen regeling, door den minister van Economische Zaken aan de distributiediensten der gemeenten worden verstrekt, terwijl ten slotte een samenstel van maatregelen is ontworpen ter verzekering van het noodige contact tusschen de verschillende distibutiediensten en het bij het departement van Economische Zaken bestaande centrale distriibutiekantoor, dat tot taak heeft de ge- meentelijke diensten te voorzien van de noo dige gegevens ter uitvoering der distributie regeling. Zooals uit het vorenstaande blijkt, is de regeling der distriibutie, in tegenstelling met den opzet van 1916, voor het geheele land centraal gedacht. Hoezeer ook thans de ge meenten een uiterst belangrijke schakel in de gedachte organisatie vormen, zoo is de hun toegedachte taak in hoofdzaak van admi- nistratieven aard. In de uitzonderlijke omstandigheden, waarin de wet zal worden toegepast, is snelheid van handelen sine qua non. Beslissingen moeten alsdan worden genomen, .maatregelen getrof- fen zonder dat veelal gelegenheid voor rustig. collegiaal overleg bestaat. Is het dan wonder, dat, aldus de memorie, het wetsontwerp te dezen den burgemeester tot uitvoering roept, den gezagsdrager, ook door de gemeentewet in buitengewone omstandigheden met groote bevoegdheden bekleed? Bovendien verlieze men niet uit het oog, dat goede handhaving van de krachtens de wet te stellen regelen zonder het politie- apparaat der gemeenten moeilljk denkbaar is. Het vereenigen in een hand van de functies van het orgaan, hoofd der gemeentepolitie en van dat, be last met de uitvoering van het onderhavige wetsontwerp, biedt ongetwijfeld voordeelen. Zelfs is de regeering tot de conclusie ge- komen, dat het noodzakelijk is nog een stap vender te gaan dan aanvankelijk in het voor- nemen lag en bij de omwerking van de artike len 1016 van het wetsontwerp de lijn van het oorspronkelijk ontwerp consequent door te trekken. Daardoor wordt op elk gebied van de gemeentelijike medewerking snelheid van han- deling en eenlheid van beslissing gewaarborgd. In een nota van wijzigingen heeft de regefe- ring een aar.tal wijzigingen in haar ontwerp aangebracht, Voorgesteld wordt thans met zooveel woor den in het wetsontwerp vast te leggen, dat in den regel in elken kring een distributiedienst is, dat de burgemeester der betrokken ge meente daarvan het hoofd is, doch dat deze een ander kan aanwijzen, die namens hem met de dagelijksche leiding van zaken is belast. Tevens stelt de regeering voor in het wets ontwerp voorzieningen op te nemen met be- trekking tot de samenwerking van de burge meester, in geval twee of meer gemeenten te zamen een kring vormen (art 12). Een nieuw artikel 13 beoogt competentiegeschillen te voorkomen. Artikel 14 nieuw bepaalt, dat de kosten van den distributiedienst worden geacht te be- ■hooren tot de verplichte uitgaven. De regelende bevoegdheid van den burge meester wordt in art. 15-nieuw iets anders geregeld. Het aanvankelijk voorgestelde arti kel is in verband met de daartegen in het voorloopig verslag geopperde bezwaren thans vervallen. Artikel 16-nieuw beoogt rekening te houden met de gervallen, waarin een doelmatige distri- butie naar het oordeel van de Kroon niet als verzekerd. Adrviescolleges inizake de voedselvoorziening acht de regeering in veel gevallen nuttig, doch de instelling er van wil zij. niet verplicht stel len. Aan een bezwaar dat bij verscheidene leden tegen de ontworpen regeling bleek te be- staan de mogelijikheid, dat distributiekrin- gen worden ingesteld, welke twee of meer gemeenten omvatten en aan welker hoofd de burgemeester van een der gemeente zou staan wordt thans ook tegemoet gbkomen. De door de betrokken burgemeesters te treffen gemeenschappelijke regeling zal de inrichting van den distributiedienst in den kring moeten regelen. Daarbij bestaat o.a. de mogelijikheid een commissie met regelende bevoegdheid in het leven te roepen. Overigens blijft het ook mogelijk den der burgemeesters als hoofd van den dienst aan te wijizen. Met verscheidene leden is de regeering van oordeel, dat op grond van het wetsontwerp ook een distributieregeling dient te worden getroffen van tal van goederen, welke noch voor huishoudelijk gebruik bestemd zijn, noch als grondstoffen of als halffabrikaten zijn te beschouwen. Daarom acht de regeering een wijziging van het wetsontwerp noodzakelijk. Bij nota van wijzigingen zijn dus ook eenige systematische wijzigingen in het ontwerp aangebracht, waar- door aan de regeering vodoende bevoegdheden zullen toekomen, om ten aanzien van alle daarvoor in aanmerking komende goederen een distributieregeling vast te stellen. Daar- naast wordt ook de organisatie van de distri butiediensten toepasselijk voor andere goede ren, dan die bestemd zijn voor huishoudelijk gebruik. De bevoegdheid, van een ieder, die distribu- tiegoederen voorhanden heeft, gegevens te vorderen, onverschillig of die goederen al dan niet voor huishoudelijk gebruik bestemd zijn, acht de regeering onmisbaar. De nota van wijzigingen opent daartoe de mogelijikheid. Yoorts zegt de regeering in de memorie van antwoord de opvatting, dat de kosten aan de uitvoering van deze wet verbonden, intregaal ten laste van het rijk behooren te worden gebracht, in haar algemeenheid niet te onder- schrijven. Tenslotte doet de regeering, teneinde de organisatie der distributieregeling voor de inwerkingtreding zoo goed mogelijk voor te bereiden, het voorstel de artikelen nopens de organisatie der distributiediensten in de krin- gen den dag na afkondiging der wet in wer- king te doen treden. Deze artikelen treden dus blijvend in werking. Zoolang geen buitengewone omstandig heden, aanwezig zijn, acht de regeering geen aanleiding aanwezig de andere artikelen in werking doen treden. ONGEREGEEDHEDEN IN HET ME >1E LG EBI ED Dg Poolsche bladen melden, dat vtjf Litau- sche boeren tijdens een incident, dat zich in het Memelgebied heeft afgespeeld, zijn dood- geschoten. Een delegatie van boeren was onderweg naar Pogeggen bij Memel om de terugroeping te verzoeken der Duitsche commissarissen, die controle uitoefenden op him grondbezit. De delegatie werd echter door de Duitsche poli- tie gearresteerd, waama vrdjwel alle boeren uit den omtrek kwamen eischen, dat zij zou- den worden vrijgelaten. De politie gelastte de betoogers uiteen te gaan en toen zij dit weigerden, maakte de politie van haar vuur- wapenen gebruik, waarbij vijf boeren gedood v, erden en verscheidene anderen verwondin- gen opliepen. De gearresteerde betoogers werden in een concentratiekamp opgesloten. WEEK INOIDENTEN IN POLEN. Het D.N.B. meldt, dat uit alle plaatsen in het industriegebied in het Oosten van Opper- Silezie berichten binnenkomen over anti- Duitsche excessen, die in de nacht van Dori- derdag op Vrijdag vooral door de leden van de Poolsche jeugdorganisaties zouden zijn ge- pieegd. In sommige plaatsen werd met steenen geworpen naar huizen, waarin Duit sche gezirmen woonden. Verder wordt ge- meldt, dat Duitschers door Polen overvallen en mishandeld zijn. De anti-Duitsche hetze van den Westpoolschen bond, zoo meldt het D.N.B.wordt van dag tot dag erger. De tot dusverre genomen maatregelen van de Pool sche autoriteiten blijken onvoMoende. ENGELAND BOUWT BEUSAOHTIGE VLIEGBOOTEN. De Daily Telegraph weet te melden, dat Britsche verkeersvliegbooten en militaire vliegtuigen op stapel staan, welke veel groo- ter zijn dan de Amerikaansche 37 ton wegende Boeing ankee Clipper, die onlangs naar Enge- land is gevlogen. Zij zullen worden uitgerust met zwaardere motoren dan alle welke op het oogenblik in gebruik zijn. Men heeft een motor ontworpen van 2.500 P.K., waarvan de taijzonderheden, evenals van het vliegtuig, waarvoor zij bestemd is, geheim worden ge- houden. Ook is men reeds bezig met de ver- vaardiging van een bij dezen motor passende schroef met drie verstelbare bladen en een diameter van ruim vijf meter. Deze schroe- ven kunnen in vaanstand worden geplaatst, zoodat zij vrijwel geen weerstand opleveren, een groot voordeel voor een meermotorige machine, ingeval een of meer motoren stop- gezet moeten worden. De enorme vliegboot, welke met vier en mogelijk nog meer motoren van 2500 P.K. zal worden uitgerust, wordt zoo gebouwd, dat iedere motor tijdens de vlucht bereikbaar is. DE DUITSCHE VRAGENLIJST. Havas meldt, dat de vragenlijst, welke Duitschland heeft overhandigd aan de nabuur- staten, waarin gevraagd wordt of zij zich door Duitschland bedreigd voelen, in Ameri kaansche officieele kringen beschouwd wordt als een manoeuvre. Men beschouwt de onder- vraagde landen als menschen, die bedreigd worden met een revolver en wie men vraagi of zij zich in gevaar voelen. Bij voorbaat toont meii zich derhalve reeds gereserveerd over de antwoorden. Wat ook het antwoord van Hitler zal zijn, de openbare meening in de Vereenigde Staten zal de pogingen der democratie iblijiven steu- nen en men haalt hiervoor de woorden van senator Borah in de commissie voor buiten- landsche zaken aan, welke hij heeft gespro- ken tijdens de behandeling van de neutrali- teitswet: De Vereenigde Staten zijn niet neu- traal meer, want de geest van het land ver- zet zich tegen de totalitaire mogendheden. Het ministerie van financien heeft besloten de toepassing van het besluit van den presi dent tot het heffen van extra-rechten op Duitsche goederen, welke 23 April in werking moet treden, niet uit te stellen. Het antwoord vail Belgie. Bevestigd wordt, volgens de correspondent der N. R. Crt. te Brussel, dat de Duitsche am- bassadeur te Brussel, graaf von Billow Schwante, in de afgeloopen week bij minister- president Pierlot, die tevens minister van bui- tenlandsche zaken is. een stap heeft gedaan in verband met de bekende boodschap van Roosevelt. Zooals gemeld, zou aan de Belgi- sche regeering gevraagd zijn of zij tot deze boodschap aanleiding had gegeven, en de in houd daarvan haar vooruit was medegedeeld. Ook wenschte de Duitsche ambassadeur ncg te vememen of Belgie zich door het Duitsche rijk bedreigd acht. Mr. Pierlot blijkt 'Zaterdag mondeling te hebben geantwoord dat, toen Frankrijk, Enge- land en later ook Duitschland in 1937 de on- schendbaarheid van het Belgische grondge- bied garandeerden, deze mogendheden zoo- doende als het ware vooruit reeds een ant woord gaven op de vraag van den president der Vereenigde Staten. De Belgische premier zou daar nu aan toegevoegd hebben, dat de Belgische regeering aan het door een Ibuur- staat gegeven woord niet wil twijfelen. Het Zwitsersche antwoord. Het Zwitsersche Telegraaf Agentschap meldt: Op twee vragen, welke de Duitsche regeering in verband met de boodschap van Roosevelt aan de Zwitsersche regeering heeft gesteld, heeft de Bondsraad het volgende geantwoord 1. de Bondsraad wist niet van het voor- nemen van president Roosevelt een vredes- oproep te richten tot de regeeringen van Duitschland en Italie; 2. de Bondsraad vertrouwt op de eerbiedi- ging van de door de eigen weermacht van het eedgenootschap verdedigde neutraliteit, welke door Duitschland en de overige nabuurstaten nadrukkelijk is erkend. LUXEMBURG VIERT HET EEUWFEEST VAN ZIJN ONAFHANKELIJKHEID. Het groothertogdom Luxemburg heeft Za terdag zijn honderdjarige onafhankelijkheid gevierd met een plechtige bijeenkomst in de kamer van afgevaardigden, waarin groother- togin Charlotte een redevoering heeft uitge- sproken. De groothertogin begon met er op te wijzen, dat het groothertogdom het bewijs van zijn persoonlijike vitaliteit en van zijn recht op een onafhankelijk voortbestaan heeft geleverd, waarna zij aldus vervolgde: In deze geluk- kige ontwikkeling van de welvaart des lands, hebben wij een schuld van dankbaarheid op ons geladen, waarvan wij ons vandaag moeten kwijiten, en wel jegens de nagedachtenis der koningen/groothertogen van het huis Oranje- Nassau, jegens mijn verheven grootvader, mijn geliefden vader, mijn beminde zuster, wien het alien ter harte is gegaan, de rechten van het land te bewaren, en zijn vooruitgang met alle te hunner .beschikking staande middelen te be- vorderen. Na herinnerd te hebben aan de bescher- ming, welke het groothertogdom in talrijke moeilijke omstandigheden genoten heeft van de zijde der mogendheden, welke garant staan voor zijn onafhankelijkheid en van de instel- lingen des lands. Zij verklaarde zich te zullen laten leiden door de beginselen van de grond- wet, en door de voorfoeelden van haar voor- gangers;, en dat op haar ibeurt „,elle maintien- drait". De groothertogin besloot haar rede aldus: iSterk in de vaderlandslievende eenheid, en in den onverzettelijfcen wil van al zijn kin- deren, zal Luxemburg, met Gods hulp, nooit verloren gaan. De groothertogin droeg overdwars het groote lint der orde van Oranje-Nassau. Zij was vergezeld van prins Felix en van den kroonprins, groothertog Jan, die eveneens, be- halve het lint van de Eikenkroon, het groote lint droegen der orde van Oranje-Nassau. DE UTTERSTE KRACHTSINSPANNING. De decreten welke de Fransche ministerraad Vrijdag heeft goedgekeurd, zijn schrijft de N. R. Crt. een bevestiging van het felt, dat Frankrijk zich niet langer door schoone woorden en ibeloften laat paaien, maar zorgt krachtig genoeg te zijn om iaian elke aggressie het hoofd te bieden. Er is, sinds het volks- front in feite uit elkaar gebarsten is, in Frankrijk heel wat veranderd. Het kabinet Daladier, dat nu reeds langer dan een jaar de teugels van het bewind in handen heeft, is erin geslaagd het vertrouwen in foinnen- en buitenland te heroveren. Met trots Icon Rey- naud Vrijdag opmerken, dan zonder den terug- keer van het goud sedert November, zonder her herstel van de productie sinds November en zonder de verbetering van den -toestand van de schatkist, Frankrijk nimmer met kalm- te de vuurproef tegemoet had kunnen zien. die het sedert 15 Maar't ondergaat. Met ge- rechtvaardigden trots, want het is zeker niet het minst de minister van financien, wien dank geweten moet worden voor dit waarlijk verbluffende herstel. Frankrijk is na den oorlog geruimen tijd te land te krachtigst gewapende staat van Europa geweest. Italie is al sinds bijna vijf- tien jaar bezig het opzij te streven, doch Duitschland is erin geslaagd door zijn gewel- dige wapening van de laatste vijf a zes jaar het in sommige opzichten voor'bij te komen. Het nauwe verbond tusschen die beide landen, de dreigende houding, sinds geruimen tijd al thans door de Italiaansche pers aangenomen, de veranderde strategische positie tengevolge van den Italiaanschen en Duitschen invloed in Spanje, maken dat Frankrijk aan zijn geduchte wapening toch nog niet genoeg heeft. Dat echter niet alleen, het heeft met Engeland ook verplichtingen op zich genomen tegen- over andere landen. Om die verplichtingen, zoowel wat de eigen verdediging, als de be- scherming van anderen betreft welke ten slotte indirect ook weer een .bescherming voor zichzelf is, omdat het veroveren van nog meer strategische posities door de landen van de spil het bestaan van het Fransche, zoowel als het Britsche imperium in gevaar zou kunnen brengen na te komen, is een nieuwe gewel- dige krachtsinspanning noodig. 15 milliard francs extra zal moeten worden gevonden, Naar [Raynaud Vrijdag in zijn rede voor de radio tot het Fransche volk opmerkte, betee- kent het vinden van dit groote ibedrag een krachtproef tusschen het totalitaire stelsel en het stelsel van vrijheid zooals het Fransche, De regeering van de republiek wil toonen dat het stelsel van democratische vrijheden vrij- willig tot tenminste even groote krachts inspanning in staat is al het dwangstelsel der totalitaire landen. Frankrijk aanvaardt hier- mede als het ware de ideologische tegenstel ling, die het in Spanje nog met Engeland door het stelsel van niet-inmenging heeft willen voorkomen. Het acht zich door het optreden van de mogendheden van de spil daartoe ge- gedwongen. Reynaud wees er terecht op, dat sedert 14 maanden in het hart van Europa groote overwinningen zijn behaald alleen op grond van de productie van de wapenfabrie- ken Die overwinningen, Reynaud izeide het niet, maar gaf het toch wel te verstaan, heb ben Frankrijk en zijn bondgenoot Engeland gedwongen tot het besluit van een nieuwe groote krachtsinspanning. Reynaud gewaagde van zijn bondgenoot Engeland. Men weet, dat het een grief is van vele Franschen, dat Engeland ondanks zijn geweldige inspanning, tot uitbreiding van zijn weermiddelen ter zee, in de lucht en te land nog niet heeft kunnen besluiten tot invoering van den algemeenen dienstplicht. Wel is nog betrekkelijk kort geleden het besluit genomen tot verdubbeling van het territoriale leger door middel van de werving van vrijwilligers. In veler oogen in Frankrijk en ook bij som- migen in Engeland is dat echter niet voldoen- de. De moderne oorlog stelt zulke geweldige eischen niet alleen wat de quantiteit der legers betreft, maar ook wat hun qualiteit aangaat, dat men met een haastige opleiding in den wapenhandel, gelijk in den vorigen oorlog, niet meer kan volstaan. Met name het hoofdwapen, de infanterie, is tegenwoordig een zeer samengesteld mechanisme geworden van vaklieden op verschillend militair ge bied, wier opleiding geruimen tijd vergt, om van de verkrijging van een behoorlijk kader nog maar te zwijgen. Frankrijk is ten voile bereid en de jong- ste decreten geven er nog eens duidelijk folijk van om zijn aandeel in de verdediging van de gemeenschappelijke vrijheden en de ge meenschappelijke positie van Engeland en Frankrijk in de wereld te dragen. Het meent echter, dat zijn partner, hoezeer hij zich ook inspant op velerlei gebied tekort schiet in zijn voorbereiding voor het landleger. Als wij den politieken medewerker van de Daily Telegraph mogen gelooven, heeft de Fransche regeering de laatste dagen nog eens een drin- gend beroep gedaan op de Engelschen om tot dienstplicht over te gaan. Men zal zich her- inneren, dat de zaak ook al besproken is bij het bezoek van Daladier en Bonnet aan Londen en dat Fransche ministers toen meen- den van Chamberlain een toezegging in deze richting te hebben gekregen. Wat hiervan waar zij, weten wij niet, maar dat men in Frankrijk een dergelijken maatregel gaame zou zien, staat vast. De Times bevatte Zaterdagochtend een ingezonden stuk van iemand, die verklaarde van een Duitschen vriend gehoord te hebben, dat men in Duitschland niet geloofde in een oorlog, omdat Engeland toch werkeloos zou blijven. Op de vraag van den Engelschman, of men dan dacht, dat Engeland voor niets herwapende, antwoordde de Duitscher, dat dit een bluf was, waarmee men een militair land als Duitschland niet bedroog. Zoolang men geen conscriptie invoerde en zorgde voor een behoorlijk geoefend leger, kon men toch niets uitrichten. Natuurlijk is deze redeneering een- zijdig, omdat zij ver&chillende factoren, zooals de beheersching van de zee, den invloed van een krachtig luchtwapen, het bezit van een oeconomische en financieele overmaoht e.d. buiten beschouwing laat, doch het is klaar- blijfcelijk in Duitschland een goed propa- gandamiddel, dat ook volgens den diplomatie- ken medewerker van de Daily Telegraph zijn effect in Frankrijk niet mist, waar de nazi- propaganda spottend te kennen geeft, dat Engeland bereid is alles te doen om zich tegen aggressie te verzetten, behalve zijn zonen ervoor te laten strijden. Ook in andere landen dan Frankrijk zal ongetwijfeld een dergelijke propaganda gevoerd worden. Als wij1 den correspondent van de Daily Telegraph mogen gelooven, zou de Britsche eerste-minister voor de Fransche vertoogen niet doof zijn gebleven, waarbij dan nog zou komen, dat zijn militaire adviseurs om louter technische redenen eveneens aandringen op invoering van den dienstplicht. Heden zou dit vraagstuk reeds in den Engelschen kabinetsraad worden behandeld. Het is natuurlijk niet zeker, dat wij dan met- een het resultaat van de overwegingen zullen vememen, omdat invoering van militairen dienstplicht in Engeland in vredestijd een zoo grondige breuk zou beteekenen met de tradi- tie, dat het Engelsche volk er goed op dient te worden voorbereid. In breede kringen men denke aan de arbeiderspartiji bestaat er nog verzet tegen 'n dergelijken maatregel. Het artikel van de Daily Telegraph, zoowel als de opneming van een ingezonden stuk in de Times op een in het oog loopende plaats achter de hoofdartikelen wijzen er op, dat de aandrang in Engeland zelf om tot deze voor dit land waarlijk uiterste krachtsinspanning over te gaan, inderdaad ook in regeerings- kingen veld wint. Intusschen mag men zich met bange zorgen afvragen, tot welke groote financieele en andere daaruit voortspruitende moeilijkheden deze koortsachtige bewapeningen over de geheele wereld. hoe gerechtvaardigd en zelfs noodzakelijik zij ook mogen zijn voor zoo- ver zij alleen defensieve doeleinden, dienen in de toekomst zullen leiden, dok als er g«en oorlog uit voortkomt. DE VERBINDENDVERKLARING IN DE CON SER VENINDU STRIE In het orgaan van den centralen bond van Nederlandsche verbruikscooperaties ,,De Coo- peratieve Gids" schrijft de heer K. de Boer naar aanleiding van de verbindendverklaring van de ondernemersovereenkomst in de con- servenindustrie o.m.: De Nederlandsche consument is gewoon als hoofdschotel groenten en aardappelen en als de middelen het toelaten ook wat vleesoh te gebruiken. Maar heel zelden kunnen gedroogde vruchten op dit menu de groente vervangen. Alleen gedroogde appelen komen daarvoor in aanmerking en het ligt voor de hand, dat dat niet al te vaak kan gebeu- ren. Daarvoor is het artikel niet geschikt. Worden de groenten vervangen door andere zuidvruchten, dan verdwijpt ook de aardappel. Artikelen van Nederlandschen bodem moeten plaats maken voor import-artikelen uit het buitenland. Voor den Nederlandschen tuin- der met zijn groote behoefte aan omzet is dit niet bevorderlijk. Maar zoover zal de conser- ven-industrie het ook niet laten komen, want dan slaan ze den bal mis. Zoodra hun arti kel in beduidende mate door buitenlandsche producten wordt vervangen, blijkt hun prijs- politieik verkeerd te 'zijn geweest en lijden ze zelf de schade, en met hen alien, die voor hen aan de productie en distributie deel nemen. Ook hier blijkt weer dat de maatregel, ge nomen op het terrein der volkshuisvesting, in verschillende richtingen de gevolgen om zich heen doet deinen. En wat de prijsstelling, en wat de vraag naar het artikel betreft is de verhouding zoo, dat de conservenfabrikant voor zijn prijsstel ling heel wat speelruimte heeft voordat de wal het schip keert. Met die andere produc ten van onzen eigen tuinbouw, met gezouten boonen en zuurkool, staat het nu zoo, dat ook hier om dezefde reden en op dezelfde wijze getracht wordt door een contingentee- ringskartel tot bescherming van de prijzen te komen. Geluikt dat, dan is de verhouding zoo, dat de consumptie geen gelegenheid meer heeft uit te wijken naar dit vervangings- artikel. Een onderzoek in deze richting levert dus als resultaat op, dat de fabrikanten door de verbindend verkaarde ondernemersovereen komst in een positie komen, die het hun mogelijk maakt van de verbruikers een zoo- danigen prijs te vragen, dat er weer geld in het laadje komt. Sijtmen krijgt de rekening gepresenteerd en Sijmen moet betalen. Maar zoo luidt de laatste vraag hoe staat het nu, met het regeeringstoezicht Hierop kan zonder veel vijven en zessen worden geantwoord, dat het met dit regee ringstoezicht niet bijzonder goed is gesteld, d.w.z. dat de consument van deze zijde geen hooge verwachting behoort te hebben. De wet bepaalt in artikel 12 1. Op de naleving van een verbindend en een onverbindendverklaring wordt toezicht gehouden door een in te stellen commissie. 2. Samenstelling en werkwijze van deze commissie worden geregeld bij algemeenen maatregel van bestuur. 3. De commissie en de door haar aange wezen personen zijn bevoegd tot het instel len van een onderzoek naar al hetgeen voor de goede uitoefening van het toezicht van be- lang voorkomt. En zoo voort. Hiermede is eigenlijk vol- doende gezegd. De commissie ziet toe op de verbindendverklaring. Bij overtredingen mag ze als partij optreden. Maar omtrent den prijs is in de overeenkomst niet gerept al- zoo valt deze buiten het toezicht. Zelfs al zou deze commissie aan sub 3 een titel ontleenen om ook op de prijsvorming te letten, dan nog zou ze er geen bevoegdheid aan kunnen ont leenen om de prijsvorming te beinrvloeden. Ge steld dat dit mogelijk was. We willen aan- nemen, dat de vertegenwoordigers der regee ring over alle eigensehappen van scherpzin- nigheid, activiteit en integriteit beschikken om datgene te probeeren te doen wat van hen verlangd wordt maar zou men nu met alien emst durven beweren, dat men de calcu late met kennis van zaken op velerlei gebied kan beoordeelen om gerechtigd te zijn op de prijsvorming in te mogen grijpen? Onmoge- lijk. Zelfs de besten zouden hier falen. Het eenige toezicht dat effectief zou kunnen zijn, zou wezen controle op de administrate als openbare functie en publicatie van niet alleen de balansen, maar ook van de winst- en verliesrekeningen van de op deze wijze be- schermde industrieen. We komen dus tot deze conclusie: Zoo\>er de verbruiker het algemeen belang vertegen- woordigt, is deze verbindendverklaring niet in het algemeen belang, wijl zij den verbruiker overlevert aan de prijsstelling van de gekar- telleerde industrie, waarop geen enkel cor- rectief meer werkt. EEN NADERE TELLING DER STEMMEN IN ZUID-HOLLAND. Bp nadere controle van de stembiljetten is gebleken, dat de liberalen in de Provinciale Staten voor Zuid-iHolland niet zes, maar zeven zetels zullen bezetten en de anti-revolution- nairen e6n minder dan aanvankelijk was be- rekend. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN POLEN EN DUITSCHLAND. Van welingelichte Poolsche zijde verneemt Havas uit Warschau, dat de geruchten, welke in de buitenlandsche pers de ronde hebben gedaan over Duitsch-Poolsehe foesprekingen onjuist zijn. De Duitsche ambassadeur te Warschau, von Moltke, heeft zijn werkzaam- heden nog niet hervat en de Poolsche ambassa deur te Berlijn, Lipski, heeft geen audientie aangevraagd in de Wilhelmstrasse. Het is echter wel mogelijk, dat hij met von Ribben- trop heeft gesproken tijdens een receptie, welke ter eere van het bezoek van Gefencu werd gehouden. Verder merkt men op, dat geen Poolsche delegatie aanwezig was bij de viering van den verjaardag van Hitler. Het rechtsche orgaan Warszawski Driennik Narodowy bespreekt nogmaals de weigering van Polen om met Duitschand te ondehan- delen over Dantzig en het aanleggen van een autoweg door den Corridor. Polen heeft dit geweigerd, omdat de eerste concessie een tee- ken van zwakte geweest zou zijn en latere concessies zou hebben vergemakkelijkt. Polen heeft verder geweigerd, omdat Dantzig, aan de monding van de Weichsel, noodzakelijk is voor het oeconomische leven van Polen en omdat Polen historische rechten op Dantzig heeft. Ook vormt Dantzig de eerste verdedi ging van Pommeren. Den aanleg van een autoweg door den Corridor heeft Polen gewei gerd, omdat dit de eerste stap zou zijn van de Duitsche overheersching hier en de mili taire positie van Oost-Pruisen, dat toch reeds een bedreiging vormt, zou versterken. Tenslotte schrijft het blad, dat Polen, om dat het de bedoelingen van Duitschland ten aanzien van Polen, n.l. een omsingeling van het land, kent, dit niet wil vergemakkelijken, noch door den „Anschluss" van Dantzig, noch door den aanleg van een autoweg door den Corridor mogelijk te maken. Walther Darre, de minister van landbouw, heeft bij de opening eener nationale landbouw- tentoonsteiling te Stuttgart, gewezen op het tekort van groenten en fruit, waaronder Duitschland thans te lijden heeft. Het is op den duur niet mogelijk, zoo sprak hij,, te ver- duren, dat Duitschland elk jaar verscheidene maanden lang verstoken is van fruit en ver- sche groente, en zich tevreden moet stellen met busgroente. De productie van deze pro ducten, aldus de minister, kan en moet ver- hoogd worden. DE DRUOK OP KANTON. Naar de correspondent van de Times te Hongkong meldt, zou ondanks de zware regens, de Chineesche druk op Kanton aan- houden. De Chineezen hebben een fellen aanval op Soenwei ten Z. van de stad gedaan en zouden volgens hun zeggen daar vasten voet gekre gen hebben. In de buurt van Tsjekloeng ten O. van Kanton, zouden zij hun posities weten te handhaven. De Japanners echter beweren in dezen sector, de Chineezen volkomen te hebben verslagen. De berichten uit de andere provincies, waar het Chineesche ,,April-offensief" gaande is, zijn tegenstrijdiger dan ooit. De Chineezen melden overal suocessen en terreinwinst, ter wijl de Japanners verklaren, dat het offensief overal is doodgeloopen en den Chineezen niet minder dan 10.000 dooden gekost zou hebben. GEEN GEHEIMZINNIGE ONDERZEEeR MAAR EEN VISSCHERSSCHIP? Een Canadeesch persagentschap publiceert verklaringen van den minister van defensie, Mackenzie, volgens welke de visschers, die gewaand hebben Vrijdag in de wateren van Halifax een duikboot te zien, eenvoudig een visschersboot voor een onderzeeer hebben aan- gezien. Mackenzie verduidelijkt, dat de vis schersboot zich precies op de plaats bevond, waar men dacht de duikboot te zien. VAN CAUWELAERT BENOEMX) TOT VOORZITTER VAN DE BELGISCHE KAMER. De katholieke staatsminister, Mr. Dr. Frans van Cauwelaert, werd na drie stemmingen gekozen tot voorzitter van de Belgische Ka mer van voksvertegenwoordigers. Van Cau welaert bekwam in laatste instantie 78 stem- men tegen 73 aan den socialist Huysmans, die voorzitter was tot voor de parlementsontbin- ding. DE DOOR HITLER ONTVANGEN GELUK WEN SCHEN. Hitler heeft ter gelegenheid van zijn Don- dag gevierden verjaardag gelukwenschen ont- vangen van de meeste regeerende vorsten, o.a. van Koningin Wilhemina, van talrijke staats- hoofden, alsmede tal van bekende sitaatslieden. Mussolini zond een telegram, waarin hij zegt, dat de tusschen de beide landen bestaan de vriendschap, welke vele proeven heeft doorstaan, ,,niet door voorkomende belache- lijke pogingen van onze tegenstanders kan worden verstoord. Deze zullen zich er eens van moeten overtuigen, dat zij een verkeer- den wog hetoben ingeslagen, terwijl het fas- cisme en het nationaal-socialisme de weg naar de gerechtigheid en den vrede is".

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2