WIE PHUS SIELT OP GOEO BROOD, KOOPT HET IN VAN STRIEN'S BAKKERIJ, NOORDSTRAAT 79 Buitenland Landbouwberichten. RETRIBUTIES INGEVOLGE DE WARENWET. GERUCHTEN OVER EEN „CONSTRUCTIEF VREDESPLAN" VAN HITLER. GROOTE VRAAG NAAR STAAL. in Nederland betrokken zijn, door de Neder landsche regeering was vastgesteld. Deze gedragslijn heeft er toe geleid, dat Nederland verworven heeft de vrije, d.w.z. niet gediupliceerde golven van 413 en 356 m., waarmede een voor de behoeften van den Nederlandschen omroep voldoening seherukend resultaat is verkregen. I>it beteeikent, dat de golf van Jaarsveld practiscb oiweranderd blijtft en de -golf van Hdversum ruim 150 kc/s of 17 kanalen is verbeterd. Op een vraag van ,,De Telegraaf" aan den beer Willem Vogt, directeur van de A.V.R.O., of dit een verlies is gaf deze te kennen-: Laat ik op die vraag aldus antwoorden, zegt de heer Vogt, dat wij met den toestand, zooals die nu gaat aambreken, eigenlijk nogal in onzen schik zijn. Die lange golf was altijd een onzeker en onnustig bezit. Men weet, dat Roemenie haar ook gebruikte, en dat wij elkaar dus in de aetherbaren zaten. Zooiets is nooit prettig. Jarenlang is over deze kwes- tie gediscussieerd en omderhandeld, en ten slotte hebben wij toen, om bet eens in politieke taal te zeggen, de 415-metergolf geannexeerd. Dat werd dns als bet ware onize strijdgolf. Daarop konden wij bet gestoorde programma van 1875 m. rus tiger uitzenden, oftewel dupli- ceeren. Tocb bleef de toestand onbevredigend, en van Nederllandsche zijde is er voortdurend naar gestreefd, rust en vrede in den aetber te scbeppen. Daarom beeft de Nederlandsche delegatie dan ook te Montreux verklaard, dat ails men ons bet ongestoorde bezit kon waar- borgen van twee goede middengolven, Neder land den strijid met Roemenie op vriendscbap- pelijike wijze wilde besleehten, in dien zin, dat wij van de lange golf wilden afzien. Dat is gebeurd: Nederland krijgt twee mid dengolven, die inderdaad goed te noemen zijn, van 356 en van 413 m. En daardoor is in elk geval een toestand van zekerbeid beredkt. De golf van 301 m. is nu meer dan 50 m. opge- seboven. Dat is een belangrijlke verbetering; hoe boo»ger, boe meer kans op goede ont- vangst. Wij zijn dan ook overtudgd, aldus de beer Vogt, dat de ontvangst op 356 m. veel beter zal kunnen zijn dan zij nu op 301 m. is, ook in bet Zuiden van ons land. Het voomaamste is echter, dat wij nu ten minste weten, waar wij aan toe zijn. Dat is hierom van ibelang, omdat Nederland tbans dte sterlke zenders kan gaan bouwen, die geprojeoteerd zijn bij Uselstein. Voor de 415 m. is er al zoo'n zender, zooals men weet en de ontvangst daarrvan Is in bet beetle land goed te noemen. Zoodra nu ook de zender voor de 356 m. klaar is, zullen wij ooik voor die golflengte kunnen vaststellen, boe de ont vangst overal in bet land is. Mocbt dan blij- ken, dat de luisteraars in het Zuiden bun pro gramma op de 356 m. nog niet goed ontvan- gen, dan bebben de omroepvereenigingen be- sloten in bet Zuiden een hulpzender te bouwen. Voor zulk een eventueelen hulpzender zou gebruik kunnen worden gemaakt van de z.g. ondes communes. Er tzal dus, zooals men ziet, niets onibeproefd gelaten worden om bet heele volk een goede ontvangst te waarborgen. Dat wij dit kunnen beloven, is een gevolg van bet nieuwe besluit, aldus de beer Vogt, dat bet ons mogelijk maakt een definitieve oplossing te zoeken van onze eigen Nederlandsche radio- moedlijikheden ■De twee middengolven, die Nederland krijgt, zijn heel mooi en door vele landen vurig begeerd. Wij hebben er bij wijize van spreken de band op kunnen leggen, door dat wij ons be reid verkaardetn het strijdpunt, de 1875 M., in der minne te regelan, waartoe wij te gereedter bereid waren, omdat de kwaliteit der uitzen- ddng-en op een lange golf in het algemeen meer te lijden heeft dan op een korte. MEDISCHE KEIJRING VOOR HET RIJBEWIJS. Uit talrijke bij den A.N.W.B. ingekomen vragen is gebleken, dat de nieuwe wegen- verkeersbeschikking in wijden kring onge- rustheid heeft gewekt door de daarin opge- nomen eischen voor lichamelijike geschiktheid ter verkrijging van een rijbewijs. Voor zoover degenen betreft, die tbans nog geen rijbewijs hebben, geldt dit vooral de eiscben, welke aan het gehoor gesteld worden en waarbij verlangd wordt het hooren van een fluisterstem op 4 M. afstand met beide ooren. De A.N.W.B. acht dezen eisch in strijd met het algemeen bekende en ook van medisch- wetenschappelijke zijde bevestigde verschijn- sel, dat slechthoorenden of dooven diikwijls andere eigensehappen bezitten, waardoor bet nadeel van onvoldoende gehoor meer dan ge- compenseerd wordt. Het besturen van een motorrijtuig is in zoo tal van phasen van het bedrijfsleven een on- misbaar onderdeel geworden, dat men door het ontnemen van de mogelijkheid om dit te doen aan den persoon in kwestie een zeer emstigen hinderpaal in den weg kan leggen bij zijn streven om zicb een positie in de maatsobappij te verwerven, een streven het- welk to-ch in vele gevallen op zicbzelf reeds zoo moeilijk is. Zoo mogebjk nog ernstiger kunnen gevallen van afkeuring zijn voor aanvragers, welke reeds in het bezit zijn van een rijbewijs. Hun bestaan kan reeds gebeel op de mogelijikheid tot besturen van motorrijtuigen gegrondvest zijn. In de wegenverkeersbeschikking is met dit feit rekening gehouden ten aanzien van aan bet gezicht te stellen eiscben. Voor hen, die andere motorrijtuigen dan hierboven bedoeld willen besturen, d.w.z. motorrijwielen en gewone personenauto's wor den niet alleen strengere eiscben aan het ge- zidht gesteld, n.l. 1/10 gezidhtscherpte op bet slechtste oog, maar wordt bovendien geen uit- zondering gemaakt voor hen, die reeds tevoren in bet bezit waren van een rijbewijs. Even- min wordt dit gedaan bij de eisahen gesteld aan het gehoor. De A.N.W.B. is van oordeel, dat het hier gaat om zeer groote belangen van de betrok- kenen en heeft zicb daarom tot den Minister van Waterstaat gericht met bet dringende verzoek vdor de inwerkingtreding van de wegenverkeersbeschikking deze zoodanig te willen wijzigen, dat: 1. bij de keuring van nieuwe aanvragers van een rijbewijs deze meer in de gelegenbeid worden gesteld toegelaten te worden tot een aanvullend psycbotecbnisch onderzoek, in het bijzonder ook voor wat betreft de keuring op bet gelboor; 2. niet meer uitsluitend voor wat betreft eenzijdige blindheid en niet meer uitsluitend voor bestuurders van vrachtauto's, taxi's en autobussen een uibswndering wordt gemaakt voor degenen, die bij bun aanvrage reeds in het- bezit zijn van een rijbewijs. GEEN SPECIALE GARANTIE AAN NEDERLAND. Tijdens bet Dinsdagmiddag gehouden debat in bet Lagerhuis is ookvolgens een Reu- tertelegram aan de Telegraaf de positie van Nederland ter sprake gekomen. Op een vraag van een der leden, of Engeland eenige verplicbting op zicb bad genomen om Neder land, Zwitserland en Denemarken te belpen, ingeval deze landen mochten worden aange- vallen, beeft Chamberlain geantwoord, dat de Brits cbe regeering geen nauwkeurig omschre- ven verplichtingen beeft met deze landen. De eerste minister voegde bieraan toe, dat bij' bet niet noodig achtte nogmaals te wijzen op het belang, dat de Britscbe regeering beeft bij de handhaving van de onafhankelijkheid van deze landen. Verder nog over den intemationalen toe stand sprekende, deelde Chamberlain mede, dat de Britsche regeering haar besprekingen met de andere betrokken regeeringen met inbegrip van de Sovjet-Unie beeft voort- „Ik ben op bet oogenblik nog niet in staat iets toe te voegen aan de verklaring, die ik op 13 April namens mijn regeering beb afge- legd," aldus Chamberlain. „Gaame zou ik bet Huis ecbter op de hoogte willen stellen van de groote voldoening, waarmede de regeering bet jongste initiatief van president Roosevelt wel- kom heeft gebeeten." Op een vraag of de eerste-minister in staat was mededeeling te doen van nieuwe maat- regelen tot verbooging van de paraatheid om de nieuwe militaire verplichtingen na te komen, antwoordde Chamberlain, dat ter aan- vulling van een aantal gedetailleerde maat- regelen, welke niet genoemd konden worden, stappen zijn ondernomen om zoowel de pro- ductie op te voeren als de productie-mogelijk- heden uit te breiden. Het doel hiervan is bet Britscbe oorlogspotentieel te vergrooten in verband met de verhoogde eiscben welke als gevolg van de jongste gebeurtenissen aan de Engelsche bulpbronnen gesteld worden. In het verdere verloop van het Lagerhuis- debat werd Chamberlain nog gevraagd, of overwogen wordt stafbesprekingen te voe ren met de landen, waarmede Engeland mili taire verplichtingen beeft. Hierop antwoordde de eerste-minister: ,,De regeering zal zorgen voor het noodzakelijk contact met deze lan den, zoowel in zaken van militairen aard als ten aanzien van alle andere zaken". Mander was van oordeel, dat bet van vitale beteekenis was,, dat besprekingen zouden worden voorbereid met Polen, Roemenie en Griekenland. Chamberlain: Mander moet genoegen nemen met de verzekeringen, die ik gegeven beb. Voor den aanvang van de Lagerhuiszitttng had Reuter reeds gemeld, dat men niet ver- wachtte, dat Chamberlain een Britscbe garan- tie 'aan Turkije zou verstrekken. Uit gezag- hebbende kringen wordt overigens vemomen, dat de Britscbe-Turksche besprekingen vriend- schappelijik voortgang vinden. WAAKZAAMHEID BEVOLEN TEGEN AANSLAGEN OP STEMBESSEN. De heer A. A. Mussert heeft, volgens ,,De Telegraaf", Dinsdagavond te Amsterdam een verkiszingsredevoering gehouden. Daarin zei- de bij o.m., „dat de Minister van Binnenland- scbe Zaken een circulaire heeft uitgevaardigd, v/aarin bij insinueert, dat de N.iS.B. een zeke- ren true bij de verkiezing zal uitbalen". En bij vervolgde: ,,Voor zoo'n insinuatie heeft de N.S.B. slecbts minacbting." Het is ons gebleken, dat deze woorden slaan oip een telegram van den Minister van Bin- nenlandsohe Zaken aan alle burgemeesters van ons land. In dit telegram wordt den bur gemeesters verzocht den voorzitters der stem- bureaux in bun gemeente tot groote waak- zaamheid aan te sporen bij het uitoefenen van him funetie. Er is zoo luidt bet verder in dit telegram ter kennis van de regeering gekomen, dat van N.S.B.-zijde getracht zou worden de stemming voor de Provinciale Sta- ten ongeldig te maken door in bepaalde stem- bussen, gelijk met bet stembiljet, chemische stoffen te werpen, waardoor de stembiljetten zouden worden aangetast en ongeldig ge maakt. In verband met dit telegram was bij de stembureaux in verschillende steden extra- politiebewaking aanwezig, Bezwaren van de Kamer van Kooph. te Amsterdam en 35 andere Kamers. In 1937 reeds heeft de Kamer van Koop- handel en Fabrieken van Amsterdam, met instemming van 35 andere Kamers van Koop- handel en Fabrieken in Nederland, aan den Minister van Sociale Zaken ernstige bezwa ren kenbaar gemaakt tegen de heffing van retributies als bijdrage in de 'kosten van de keuringsdiensten van waren, zooals deze ter uitvoering van de Warenwet zijn geregeld. Zij voegde daaraan toe, dat, mocht het niet mogelijk blijken om los van de rangscibikking der zaken voor de heffing der bijdragen voor het Handelsregister een bruikbare regeling te vinden, bet dan onuitvOerbaar gebleken stelsel der wet om het bedrijfsleven op redelijke wijze te doen bijdragen in de kosten van de keu ringsdiensten van waren diende te worden losgelaten. In antwoord o.p dit adres deelde de Minister het vorig jaar mede, dat bij, ook na overleg met zijn ambtgenoot van Economiscbe Zaken, geen beteren grondslag dan dien volgens de in- deeling bij het handelsregister bad kunnen vinden, zonder in een kostbare controle te vervallen, terwijl bij evenmin aanleiding vond stappen te doen om tot opheffing van de be- doelde regeling te geraken. De Amsterdamsche Kamer deelt tbans in een missive aan den Minister mede, dat dit antwoord in de kringen van de Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland groote teleurstelling beeft gewekt en bij bieromtrent door de Kamers onderling gepleegd overleg werd haar verzocht van deze teleurstelling te doen blijken. Nu de moeilijkbeden om de retributies, be doeld in artikel 13 van de Warenwet, vast te stellen op een wijze, die in bevredigende mate rekening boudt met aard en omvang van de bedrijven, zooals letter en geest van dat arti kel ibedoelen, klaarblijkelijk en ook naar de meening van den Minister onoverkomelijk zijn, is naar haar meening loslating van het begin- sel om de bedrijven te laten bijdragen de eenig juiste oplossing. Zij wijzen het in artikel 13 neergelegde stel sel om de bedrijven mede te doen betalen in de kosten van de keuringsdiensten van waren, ook op zicbzelf beschouwd, principled af. Het belang van de warenwet en van de keurings diensten van waren is in de eerste plaats van algemeenen aard en belasting van het bedrijfs leven uit dezen hoofde is ongemotiveerd. Nu blijkens de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer met betrekking tot de be- grooting van sociale zaken voor 1939 wijzi- ging van de Warenwet uit anderen hoofde wordt voorgenomen, geeft de Kamer met aan- drang in overweging daarin ook artikel 13 te betrekken. Indien de Minister onverhoopt hiertoe niet zou willen overgaan, mag Dti.i. in ieder geval niets worden nagelaten om althans de emstig- ste bezwaren, welke de geldende regeling aan- kleven, weg te nemen. In drieerlei opzicht zouden, onverminderd haar principieele bedenkingen tegen het stelsel van heffing, verbeteringen kunnen worden ajangebracht. In de eerste plaats zou uiteraard verlaging van het tarief der retributies de heffing al thans minder onaanvaardbaar maken. Indien artikel 13 gehandhaafd blijft, dient voorts in ieder geval deze baperking te wor den aangebracht, dat sledhts als bedrijf in den zin van artikel 13, lid 2, worden aangewezen die bedrijven, waarvoor een koninklijk besluit op grond of mede op grond van artikel 14 van de Warenwet werd vastgesteld. Volgens welken grondslag de heffing ook moge geschieden, in ieder geval zal dienen te worden bepaald, dat geen bijdrage versdhul- di'gd is voor bet voortbrengen of verkoopen van waren of artikelen, waarvoor een parti- culier laboratorium of een particuliere con- trol-edienst ingevolge artikel 14, lid 4, der Warenwet is erkend, voor zoover althans de bedrijven, die deze waren of artikelen voort brengen of verkoopen, bij een zoodanig labora torium of een zoodanigen controledienst zijn aangesloten. De huidige regeling blijft in breeden kring, zoowel in de Kamers van Koophandel en Fabrieken als elders, op onoverkomelijke be zwaren stuiten. Zij is principieel onjuist, doordat zij een beperkte groep der gemeen- schap belast met kosten van hetgeen het al gemeen belang eiseb't; in haar uitwerking ontbreekt voldoende waarborg voor een bil- lijke verdeeling van den druk der heffing; zij scbakelt gebeel ten onrechte een voor het beheer van bet Handelsregister getroffen rege ling in, 'bemoeilijkt dit beheer en doet afbreuk aan de waardeering van het Handelsregister bij het publiek. De Kamer verzoekt den Minister mitsdien andermaal met nadruk dezen toestand niet te bestendigen. DE VERBINDING VAN NOORD-BRABANT MET ZUID-BEVELAND. Het was eerst in 1916, schrijft de K.N.A.C., dat het wegennet op 2Juid-Beveland verbin- ding kreeg met bet wegenstelsel op het vaste land van Noord-Brabant door den aan- leg van den weg over den Scheldedam en het aanslultende gedeelte door de 'Hoogerwaard- en Caterspolders. Tot nu toe heeft het ver- keer zich moeten behelpen met dit smalle, slecht bestrate weggetje met zijn haaksche bochten, zij het, dat reeds eerder het aller- slechtste oostelijke gedeelte langs het sta tion Woensdreeht vervangen werd door een betonnen weg en een onderdoorgang onder de spoorbaan. De betonplaten van dit gedeelte zijn sindsdien echter op verschillende plaat- sen emstig verzakt. 26 dezer zal nu de aanbesteding plaats heb ben van een nieuw wegvak door den Hooger- waardpolder alsmede een grondige verbete ring van het westelijke aansluitende gedeelte over den Scheldedam en een verder west- waarts gelegen wegvak, alsmede het herstel- len van de verzakte gedeelten van den oost- waarts aansluitenden betonnen weg. Het nieuwe gedeelte heeft een lengte van 6 km; bet krijgt een betonnen hoofdrijbaan van 6 m breedte met klinkerkantstrooken en ter Weerszijden betonnen rijwielpaden, elk breed 1.50 m. Voor een nieuwen rijksweg zijn de maten wel zeer bescheiden. Langs de hoofd rijbaan worden verspringend aan weerszijden van den weg parkeerplaatsen van beton aan- gelegd op onderlinge afstanden van ongeveer 500 m langs een zijde van den weg gemeten. De verbreeding van den weg op den Schel dedam moet gezocht worden naar de zeezijde, omdat aan de andere zijde de spoorbaan loopt. De bestaande steengloonng van den dijk moet dus worden verwijderd en een nieuwe worden aangelegd. Langs den bestaanden be- tonweg van den spoorwegviaduct tot Kort- even zal tevens een tweede rijwielpad aan de zuidzijde worden aangelegd. De werkzaamheden zullen zoodanig wor den uitgevoerd, dat het verkeer onder alle omstandigheden voortgang zal kunnen vin den. Begonnen wordt met het westelijk ge deelte van den bestaanden weg langs de spoorbaan tot waar deze momenteel met een scherpe bocht van de spoorlijn afwijkt. Dit vak moet voltooid zijn 240 dagen na den aan vang, dus omstreeks Februari 1940. Het ge- heele werk met inbegrip dus van bet nieuwe weggedeelte zal voltooid zijn omstreeks De cember 1940, hetgeen naar de meening van de K.N.A.C., wel een zeer lange werkter- mijn is. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE HANDELSBESPREKIN GEN HER VAT. De op 14 dezer onderbroken besprekingen tusschen Nederland en Belgie inzake de nieuwe handels-overeenkomst zijn Donder- dagmiddag te Brussel hervat. NEDERLANDERS DIE IN SPANJE STREDEN. Op last van de Justitie worden den laatsten tijd tientallen processen-verbaal opgemaakt tegen alle Nederlanders die hebben deelge- nomen aan den strijd in Spanje en korten tijd geleden naar Nederland terugkeerden. Nu de mannen in Amsterdam zijn terug- gekeerd, kunnen zij door de Centrale recher che worden verhoord. Het Ugt in de bedoe- ling al deze mannen bun Nederlanderschap te ontnemen en daarmede dus ook de rechten. Zoo zijn reeds tal van deze menschen van de kiezerslijst afgevoerd, terwijl zij ook niet meer een paspoort kunnen verkrijgen. INWERKINGTREDING OORLOGS-, ZEE- EN LUCHTVAART VERZEKERIN GS WET. Teneinde tegemoet te komen aan de moei- lijkheden welke voor het Nederlandsche be drijfsleven kunnen ontstaan tengevolge van abnormale verhoudingen op de molestverzeke- ringsmarkt, is bij Kon. besluit van 19 dezer de oorlogs-, zee- en luchtvaartverzekerings- wet 1938 met ingang van 20 April 1939 in werking getreden. De firma's Jan ter Meulen te Amsterdam en R. Mees en Zoonen te Rotterdam zijn door den minister van Economische Zaken tot re- geeringsgemachtigden aangewezen. Tevens werd .een adviescommissie onder voorzitterschap van mr. K. P. van der Man- dele, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, ingesteld. GOEBELS VERHEERLIJKT HITLER. Rijksminister Goebels beeft Woensdagavond ter gelegenbeid van Hitlers vijftigsten ver- jaardag een raaiorede gehouden, waarin hij onder meer zeide, dat de naam Adolf Hitler thans voor de geheele wereld ©en politiek program beteekent. Hitler heeft een nieuwe richting aan gegeven voor de his tori sche ont- wikkeling, niet alleen van Duitscbland, maar ,van de geheele wereld. Hij is in zekeren zin de meest vooraanstaande garant van de nieu we orde in Europa. De kaart van Europa is in groote mate ten gunste van Duitschland veranderd en die verandering heeft zicb zonder bloedvergieten voltrokken. Zij wil slechts vrede stichten in een Europeesoh gebied, waar gevaar voor een Europeeschen oorlog bestond. Thans is het groote Duitsche Rijk in verstrek- kenden zin van het woord verwerkelijkt. Het geheele Duitsche volk straft het ge- scbreeuw der democratie met souvereine ver- acbting. Het rijk staat in de schaduw van het Duitsche zwaard. In de nationale veilig- heid die door de weermacht gewaarborgd wordt, bloeien economisch leven, beschaving en volksleven. DREIGENDE TAAL VAN EEN FASCISTISOH BLAD. Naar Havas uit Rome meldt, schrijft bet maandblad Critica Fascista, waarvan Bottai, de minister van onderwijs, hoofdredacteur is, dat de Fransche onverzoenlijkheid ten aan zien van de natuurlij'ke aanspraken van Italie en de dreigende houding van Engeland ten aanzien van de Duitsche eischen het conflict verplaatsen naar bet Westelijk front. Het beslissende uur zal slaan in het Westelijk bekken van de Middellandsche Zee en aan de oevers van den Rijn. Het blad legt er den na druk op, dat in het vooruitzicht van de af- rekening in het Western de mogendheden van de spil bet Oostelijk front dienen te neutra- liseeren, door de gevaarlijke brandpunten te verwijderen en aan de twijfelacbtige vrien- den dergelijke gevechtsvoorwaarden op te leggen, dat elke slinkschbeid of lafheid van him ikant onraadzaam wordt. Frankrijk en Engeland behoeven zicb geen ilussies te maken en geen hoop te koesteren, dat zij zich aan de afrekening zullen kunnen cmttrekken. De totalitaire staten zoeken geen gerimge compensaties voor deze onver zoenlijkheid, welke tegenover hen aan het licht is getreden. Het oogenblik van de af rekening is thans nog niet aangebroken. Wan- neer bet aanibreekt, zullen zij in ieder geval zoo sterk en zoo veilig zijn, dat men zicb de nuttelooze en te vaak herhaalde weigeringen zal berouwen. AMERIKANEN VAREN OM DE KAAP. De Amerikaansche scheepvaartmaatscbap- pijen ,die totnutoe hun route naar bet Verre Oosten via den Atlantischen Oceaan en de Middellandsche Zee kozen, hebben bekenid ge maakt, dat hun schepen in de toekomst de Middellandsche Zee zullen mijden en om de Kaap de Goede Hoop zullen varen op grond van „bijzondere omstandigheden". Deze op- gaaf van redenen wordt geinterpreteerd als vrees voor een oorlog iin Europa. Tot de maatschappijen, die deze beslissing genomen hebben, behooren de volgende lijnen: Cunard, Brockeband, Isthmia en Ellerman Bucknalf Al deze maatschappijen bebben ge- weigerd, nadere verklaringen hieromtrent te geven. Naar de Berlijnsche correspondent van de N. R. Crt. aan zijn blaid meldt, neemt men in goed ingelichte kringen te Berlijn aan, dat Hitler in zijn rede in den Rijksdag op 28 April a.s. niet alleen de boodschap van Roose velt, maar tevens de omsingelingspolitiek van Chamberlain en Daladier zal afbreken, en dan zal overgaan tot het ontvouwen van een con- structief vredesplan zijnerzijds. Door de vergelijking met dit constructieve vredesplan in den geest der mogendheden van de spil zou, dan eerst recht voor de heele wereld de voosheid van de voorstellen van Roosevelt en van de omsingelingspolitiek van Chamberlain aan den dag treden. De rede- voering zal door de radio worden verspreid, niet alleen in extenso in de Duitsche, maar ook in verkorten vorm in een groote ver- scheidenheid van talen, waarbij gebruik zal worden gemaakt van de zoogenaamde ge- richte stralen. Dit duidt er op, dat de rijks- kanselier zich, evenals bij in vroegere rede- voeringen wel heeft gedaan, direct zal rich- ten tot de massa's en de openbare meening in de onderscbeidene landen, als het ware over het boofd van de staatslieden heen. Nu zal men vragen: welke zijn dan die con structieve vredesplannen Weten doet dat natuurlijk niemand, want de Fiihrer maakt zijn redevoeringen zelf. Er bestaan echter wel vermoedens. Men vermoedt, dat de Fiihrer zal trachten aan te toonen, dat hij en Mussohni in den grond veel verder willen gaan en meer over hebben voor het vestigen van een duurzamen vrede dan Roosevelt, en dat hij zich bereid zal verklaren garanties te geven aan alle staten, die zich bedreigd ge- voelen, eventueel ook aan Engeland en Frank rijk, desgewenscbt voor onbeperkten duur. Daarvan zouden echter zoodanige staten zijn uitgesloten, die deelnemen aan een tegen Duitschand gerichte coalitie, terwijl het aan- bod op eenigerlei wijze zou zijn gebonden aan vooronderstellingen, in het bijzonder deze, dat de gegronde aanspraken van Duitschland en Italie op levensgebied (kolonien) niet zullen worden verkort. Dit alles zijn, gelijk gezegd, slechts ver moedens, maar waarschijnlijk niet geheel on- gegronde vermoedens, aldus genoemden cor respondent. Het A.NJP. meldt uit Londen: De Engel sche staalfabrikanten worden bezorgd over de mogelijkheid van een run op de voorraden. Op het oogenblik neemt de vraag van vele landen toe en zijn de koopers er op uit, zich veilig te stellen voor iedere onderbreking in de voorziening in geval van verdere Inter nationale verwikkelingen. De vraag is nog niet zoo groot als in de herfst van verleden jaar, hoewel voldoende om vertraging te brengen in de leveringstijden. Een normaal gevolg hiervan is, dat de geheime reducties, verleend op de officieele cartelprij'zen, ver- minderen. De reducties voor zware platen zijn reeds practisch verdwenen en wat dunne platen betreft, zijn zij, naar gemeld wordt, reeds gedaald tot 5 shilling tegen 10 tot 15 shilling enkele weken geleden. De officieele prijzen zijn niet veranderd, behalve voor een of twee soorten, verkocht aan Finland en Cuba. TWEE DOODVONNISSEN. De op 23 Augustus 1914 te Frieburg in Breisgau geboren Walter 'Herrmann en de op 21 September 1919 in Eberstadt geboren Walter Hertwig zijn door den rrjkskrijgsraad wegens landverraad ter dood en tot levens- lang verlies der burgerrechten veroordeeld. Beiden bebben geheime militaire zaken tegen vergoeding aan agenten van een buitenland- sohen inbehtingendienst verraden. De vonnis- sen zijn Donderdagmorgen voltrokken. EEN WARME, DIKKE JAS EN EEN DIKK.E SHAWL IS /GOED VOOR RHEUMATISCHE PIJNEN. Dan denkt U dat U het gevonden hebt. Maar als bet zoo eenvoudig was, zou men U in de apotheek immers geen flescbje meegeven, maar een warme jas! Want U kunt niet zoo- veel aantrekken of U hebt het tocb weer eoo te pakjken,. omdat een rheumatieklijder door de bij rbeumatische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie overgevoelig is voor koude, vocht etc. Wees verstandig en neem serieus de bestrijding van de oorzaak ter hand, die ligt in het onvoldoende werken van de afvoerorganen als lever, nieren en ingewan- den, waardoor afvalstoffen gelegenheid krij- gen zich op te hoopen. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Krusehen Salts, dat Uw organisme reinigt van bet overtollige urinezuur, dat Uw pijnen veroorzaakt. En als U Krusehen trouw blijft, zullen Uw pgnen geleidelijk verdwijnen, om nooit terug te kee- ren. Krusdhen Salts is uitsluitend verkrijg- baar bij alle apothekers en drogisten a 0,40, f 0,75 en 1,60 (extra groot pak). Adv. LINDBERGH IN ACTIEVEN DIENSC GEROEPEN. Lindbergh, die kort geleden uit Europa in de Vereenigde Staten is teruggekeerd, is in actieven dienst van het Amerikaansche lucht- corps geroepen, met ingang van Donderdag. De minister van oorlog, Woodring, beeft een desbetreffende verklaring afgelegd. Lindbergh was reserve-officier van het luchtcorps. Hij zal chef van het luchtcorps worden en een onderzoek instellen naar de Amerikaansche luchtvaartfaciliteiten voor het luchtcorps. GERUSTSTELLENDE VERZEKERINGEN VAN SPANJE AAN ENGELAND. Havas meldt uit Londen: Pi ess Association schrijftDinsdagavond werd te Londen vernomen, dat de Spaansche autoriteiten te Tetoean den consul-generaal van Engeland te Tanger de verzekering heb ben gegeven, dat de geruchten volgens welke een bezetting van Tanger door Spanje voor de deur zou staan, van alien grond ontbloot zijn. Deze geruchten worden „sensationeel en volkomen leugenachtig" genoemd. De Spaem- sche autoriteiten willen buitenlamdsche jour- nabsten in de gelegenheid stellen dienaan- gaande in Spaansch Marokko een onderzoek in te stellen. BELAN GRIJKE FINANCIEELE EN ECONOMISCHE MAATREGELEN OP KOMST IN FRANKRIJK. De Fransche ministerraad zou bedenmiddag om vier uuir voor belangrijlke besprekingen bijeenkomen. In deze vergadering zouden ge- wichtige decreten den president der republiek ter teekening worden voorgelegd. Men meent te weten, dat de financieele en economische maatregelen waartoe beslotcn zal1 worden, in strekking en doeltreffendheid alles zullen overtreffen, wat tot dusverre op dit gebied is ondernomen. In gezaghebbende kringen bewaart men een volkomen stizwijgen. Men weet wel dat de maatregelen den omvang zullen hebben, die door de nationale defensie gebiedend1 wordt opgelegd en het land in staat stellen de door de omstandigheden geeischte inspamiing aan de wapening te wijden. In zijn radioreide, die Reynaud hedenavond om acht uur zal uitspreken, zal hij, naar men gelooft, met klem betoogen, dat de offers, die het land zich voor zijn verdediging moet ge- troosten, onvermijdelijk zijn. Hij' zal verder een beroep doen qp de vaderlandsliefde en het plichtsbesef van alle Franschen. De nieuwe wetsdecreten zullen zonder twij- fel reeds Zaterdag im het staatsblad ver- schijnen. VOEDERBIETEN ALS CRISISPRODUCT. Verschenen is een ontwerp van wet houden- de uitvoering van artikel 37 der Landbouw- crisis-wet 1933 ten aanzien van het bepaalde in bet Kon. besluit van 19 Januari 1939. Blijtkens de memorie van toeliehiting strekt bet ontwerp van wet tot uitvoering van het in artilkel 37 der Landbouw-crisiswet 1933 be paalde, dat, indien bij Kon. besluit een pro duct als crisisproduct wordt aangewezen, zulks door een wet tot wijziging van de Landbouw-crisiswet 1933 bekrachtigd dient te worden. Gedurende e-enigen tijd worden proe- ven genomen, ten einde na te gaan in hoe- verre gedroogde suikerbieten en gedroogde aarda,ppelen als veevoeder ingang zouden kunnen vinden, waarvan een vergrooting van de afzetmogelijkheid van aardappelen en sui kerbieten wordt verwacht. Het is gebleken, dat dergelijke proefnemin- gen ook in het buitenland plaats hebben en dat daar zelfs reeds vrij groote hoeveelheden van deze artikelen worden vervaardigd. Aangezien de import hier te lande van deze en dergelijke producten, welke een zeer gun- stige voedingswaarde hebben, vrij van mono- polieheffingen is, bestaat er reden voor de vrees, dat zij ook op onze markt zullen worden aangeboden. Bovendien zou de uit den vermelden vrijen invoer voortvloeiende zeer voordeelige positie tegenover de als veevoeder gebezigde granen nadeel voor den graanhandel en voor het Landbouw-erisisfonds teweegbrengen. Ten einde de mogelijkheid te scbeppen, de geschetste bezwaren te ondervangen, is bet noodzakelijk, den invoer van de als veevoeder te igebruiken gedroogde suikerpulp en de zoo genaamde gedroogde hakvruchten, waartoe aardappelen, suikerbieten en voedenbieten in gedroogden toestand zijn te rekenen, met een monopolieheffing te kunnen Ibelasten. Hier toe kan eerst worden overgegaan nadat ge- noemde artikelen als monopoheproducten worden aangewezen, voor zoover dit nog niet is geschied. Alvorens echter een aanwijzing als monopol'ieproduct kan plaats bebben. moet het betrokken product eerst onder de crisisproduoten zijn gerangschikt. Aangezien zulks met voederbieten nog niet het geval was, werden deze bij bet Kon. be sluit van 19 Januari 1939 als zoodanig aan gewezen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 6