ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN PRESTO LORRIE Feuiileton Miitmif No 9903. VRIJDAG 21 APRIL 1939 79e Jaargang Bmnenland Te weinig Dames HaW* TWEEDE BLAD Trud. XXX^ kost enkele centen spaart talloze guldens PRESTO ZEEPPQEDER SLECHTS 5 CENT PEI^AK 0 ETJWXVtOrsOii fflZtKEHW JKH MMFC3' «*-» fci>!*>LUM3afeftTr0^rroaT.l.'-.&Mmra:'^ .vt-r-M «a*wac?cw a msat»s3i,»i" x9KM9BF3 -A"in^-as-S l*^S'Wa!S#Q«BKJa^ZW30«S»iT[ WINKELSLUITINGSWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN; Gelet op het (bepaalde in bet vijfde lid van artikel 9 der Winkelsluitingswet 1930, Staats- blad1 No. 460, zooals deze is gewijzigd bij' de Wet van 27 Juli 1934, Staatsblad No. 450; besluiten Gedurende den tijd, dat ingevolge fouitenge- wone oproepifag dienstiplichtigen onder de wapenen izijn, ©ntheffing te verleenen: a. van het bepaalde in de artikelen 2, 4 en 5 der Winkelsluitingswet 1930, Staatsblad No. 460, voor wat betreft den verkoop van voorwerpen en stoffen aan de militaire over- heid; b. van het 'bepaalde in artikel 2, onder b en c van genoemde wet, voor wat betreft den verkoop van voorwerpen en stoffen, ter voor- ziening in eiigen behoefte, ajan militairen, be- hoorende tot onderdeelen van de weermacht, opgeroepen ter verzekering van de uitwendige veiiligheid des lands. Terneuzen, 17 April 1939. Bmrgemeester en Wethouders van Terneuzen, P. TELLBGENVoorzitter. B. I. ZONNEVULBE, Secretaris. VRIJSTELLING WEGENS BROEDERDIENST. LICHTING 1940. De Burgemeester van TERNEUZEN brengt he«t volgende ter kennis van belanghebbenden Algemeene bepalingen. Vrijstelling wegens broederdienst kan in het algemeen slechts in beperkte mate worden verleend. Voor deze vrijstelling komen vodr anderen in aanmerking zij, van wie de meeste broeders (hieronder te verstaan wettige bree ders en halfbroeders) hebben gediend of tot dienst verplioht zijn en van dezen zij, die be- hooren tot gezinnen met de meeste kinderen (hieronder te verstaan broeders, halfbroeders en stiefbroeders, .zusters, halfzusters en stief zusters). De broeder of halfbroeder, die gediend heeft of tot dienst verplicht is, moet verkeeren in een van de volgende gevallen: a. tot gewoon dienstplichtige bestemd zijn, voor zoover de voor zijn inilijving bepaalde datum nog niet is aangebroken; to. als gewoon dienstplichtige of als vrrj- williger tot de land- of tot de zeemacht be- hooren; c. 30 dagen in werkelijken dienst zijn ge- weest; d. militair pensioen genieten of genoten hebben; e. gedurende zijn werkelijken dienst zijn overleden. Als werkelijke dienst wordt ook beschouwd de dienst van hem, die op grond van gewetens- bezwaren is te werk gesteld bij een burger lijken tak van staatsdienst. Voorts bestaan er nog bepalingen omtrent het tijdstip, waarop de verschillende 'gevallen moeten bestaan, alsmede omtrent het al of niet meerekenen van genoten verlof, enz. Bijzondere bepalingen. Wie nog niet den wensch om vrijgesteld te worden te kennen hebben gegeven. Personen die tot dusver geen blij-k hebben gegeven vrij gesteld te willen worden, moeten, indien zij voor vrrjstelling in aanmerking wenschen te komen, daartoe hun verlangen tusschen 16 en 30 April a.s. bij, den burgemeester kenbaar maken. Het is van belang daarbij mede te brengen: a. het trouwboekje of het familieboekje van hun ouders; b. de zakiboekjes van broeders of het be wijs, dat zij tot gewoon dienstplichtige be stemd zijn, of een ander stuk betreffende hun militaire hoedanigheid. Wie bij nader mzien niet voor vrijstelling i*. aanmerking wenschen te komen. Degenem, die bij de inschrijving of later hebben ver- klaard voor vrijstelling in aanmerking te wil- 47) Door CHARLES GAR VICE. Vervolg. »iHet gaat over de Wjheal Rose, iTiijnheer", zei WJheeler en wat hij te vertellen had was zoo geheimzinnig en gewichtig, dat hij, hoe- wel ze alleen waren, zich voorover hoog en zijn lastgever iets in het oor fluisterde. De wandelstok viel uit Seymour Melfords hand en hij schrok op. ,,Wat?" zei hij bijna woest. Mijnheer Wheeler, die eenigszins verbaasd was, dat zijn mededeeling een dergelijke onit- vangst te beurt viel, herhaalde wat hij te zeggen had. „(Hjet het is een leugen! Het is onmoge- hjk!" zei Seymour Meiford woest; toen kreeg hij zijn bezinning terug en hij raapte zijn stok op. „Neem me niet kiwalijk, Wheeler", zei hij op zijn gewonen, vriendelijken toon. ,,Je be- zorgde me een verrassing. Natuurlijk is het maa.r een praatje waar je niet van op aan kunt. Het is het moet onjuist zijn." ,,U neemt dus geen maatregelen mijnheer?" zei Wheeler beleefd. ,,De persoon, die me de mhchting bracht, kan gewoonlijk wel ver- trouwd worden Seymour glimlachte. ,,Dan zal dit de uit- zondering zijn, die den regel bevestigt", zei hi). ,,Ik geloof er geen woord van? Goeden morgen!" Hij ging been, terwijl hij een liedie neuriede en Wlheeler bleef hem in stomme verbazmg nastaren. Op den hoek van Fenchurch Street staat 6en troePje menschen, die niets te doen ebben en die dat ten toon spreiden op een mamer, dat anderen, die wel wat te doen len komen en deze vrijstelling thans niet meer wenschen, moeten hiervan zoo spoedig moge- lijk in ieder geval voor 30 April a.s. miededeeling doen aan den burgemeester. Wie een nadere opgaaf hebben te doen. Zij, van wie ma 1 October 1938 een of meer broeders zijn komen te verkeeren in een der gevallen, hiervoor onder c, d of e genoemd, moeten hiervan tusschen 16 en 30 April a.s. opgaaf doen aan den burgemeester. Wie omtrent de aanvraag nog niet pen be- wijs hebben ontvangen. Zij, die bij de inschrij ving hebben verklaard voor vrijstelling wegens broederdienst in aanmerking te willen komen, doch die op 16 April a.s. een hewij's van ge- dane aanvraag nog niet hebben ontvangem, moeten zoodanig bewijs alsnog bij den burge meester voor 30 April a.s. aanvragen. Als bewijs van gedane aanvraag geldt ook de erventueele aanteekening daaromtrent gesteld op de persoonlijke kennisgeving in zake de inschrijving voor den dienstplicht. Openbare bekendmaking beslissing vrijstellingsgevallen. I Eerst nadat alle vrijstellingsaanvragen door den Commissaris der Koningin zullen zijn be- oordeeld, kan worden bepaald, in welke ge vallen de vrijstelling zal kunnen worden ver leend. Hiervan zal bij openbare kennisgeving mededeeling worden gedaan. Aan ieder der daarvoor in aanmerking komende ingeschrevenen, wiens adres ter secretarie bekend is, zal alsnog een persoon lijke kennisgeving omtrent het hiervoor ver melde worden toegezonden. Terneuizen, 21 April 1939. De Burgemeester voomoemd, P. TELLEGEN. BEIGELING ABBEID VOOR JEUGDIGE PERSONEN. Verbod voor ondernemingsarbeid voor 14-jarige jongens en voor 14- en 15- jarige Jneisjes. De minister van Sociale Zaken heeft den Hoogen Raad van Arbeid drie voorontwerpen van wet doen toekomen resp. betreffende den arbeid van veertienjarige meisjes, den arbeid van veertienjarige jongens en den arbeid van 14- en 15-jarige meisjes. In de toelichting op het eerstgenoemde voorontiwerp zegt de minister o.m., dat dit ontwerp een voorloopige regeling behelst, in afwachting van de invoering van het ontwerp betreffende de 14- en 15-jarige meisjes. De voorloopige regeling beoogt een spoedige be vordering eener betere arbeidsverdeeiing. Inwerkimgtredinig van een arbeidsverbod met betrekking tot 14-jarige meisjes, voordat een gelijksoortige regeling voor 15-jarige meisjes wordt ingevoerd, 'biedt overigens het voordeel, dat de ondernemers zich nu gemak- kelijker aan den nieuwen toestand kunnen aanpassen. Deze geleidelijkheid wordt nog vergroot, doordat in het onderhavige ontwerp de bepallng is opgenomen, dat het arbeids verbod geen betrekking zal hebben op meis jes, die voor 1 April 1939 omstree'ks wel- ken datum dit ontwerp aan den Hoogen Raad van Arbeid werd toegezonden en openbaar gemaakt den leeftijd van 14 jaar hadden bereikt en toen reeds in het bedrijfsleven werkzaam waren. De uitwerking der voorziening is in hoofd- zaak ontleend aan de Arbeidswet 1919. In de toelichting op de regeling oetreffen de de veertienjarige jongens merkt de minis kennen onze prachtige sorteering! Complets, fijne afwerking, nieuwe stoffen: 195 fr.. 235 fr., 295 fr. enz. Sportmantels, gansch gevoerd, bijzondere suit, alle kleuren: 195 fr. Mantels buitengewoon uitgelbreide keus, laat- ste modellem in alle prijzen. Groot assorti- ment in blouses vamaf 29 fr. Ziet de uitstal- lingen der Magazijmen „WIT KRUIS", Lange Munt 43, GENT. Alles ook rtaar maat, zonder verhiooging. hebiben, er hinder van ondervinden. Ook dezen morgen stond er zoo'n troepje en toen Sey mour Meiford, keurig en smaakvol gekleed, met zijn Grieksohe figuur in Dune Street zichtbaar werd, stapte een man die ver- dacht veel op den heer Leverick leek uit de menigte en ging naast hem loopen. ..Goeden morgen, mijnheer", fluisterde hij heesch achter zijn hand. ,,Kan i'k u even spreken?" De fijne wenkbrauwen van Seymour Mel- ford troikken samen en zijn lippen vormden een streep, maar toch vroeg hij welwillend- „W(el, wat is er?" „Het gaat over het paard", zei Leverick, die met zijn gewone voorzichtigheid rond- gluurde. „Welk paard?" vroeg Seymour Meiford verbaasd. Leverick staarde hem aan en gaf hem een knipoogje. „Kom nu, mijnheer; niemand kan ons hoo- ren. Ik hedoer' en hij ging zachter praten „het paard van lord Kendale, Gypsy; dat paard, dat op zoo'n rare manier is doodee- gaan, weet u." "Ik weet, dat het paard dood is, zeker Dat stond in de kranten", antwoordde Seymour Meiford opgewdkt. „Meer weet ik niet en ik geloof ook niet, dat iik meer wil weten." ,/Kom nou, weest u nou eerlijk", fluisterde Leverick met moeite zijn ongeduld verber- gend. „Waarom zouden we dat spelletje spe- len, mijnheer Meiford? Het zaakje werd op- gekna'pt zooals Ui wou, nietiwaar En het werd betaald. Ik beweer niet dat dit niet het geval was, maar ik wou u alleen maar zeg gen, mijnheer, dat als ik hier niet tusschen uit kmjp, er nog herrie zal komen." „Vioor jou bedoel je", zei Seymour Meiford. „Voor ons beiden", zei de andere met een °f -Als ze miJ pakken houd ik mijn mond met gesloten, mijnheer, niet voor een on<^e- lukkige vijf en twintig pond. Het zaakje was honderd pond waard Seymour Meiford knikte. „Je beweert dat je er tusschen uit moet?" ter op, dat hij vertrouwt, dat een verbod van ondernemingsarbeid van 14jarige jongens voor het bedrijfsleven in het algemeen weinig bezwaren met zich zal brengen. Niettemin blijft het noodig, dat de wettelijke regeling met de eischen der practijk rekening houdt. Dit kan op verschillende wijzen geschieden. In de eerste plaats door met betrekking tot die bedrijfstakken, ten aanzien waarvan het veribod op onevenredig groote moeilijkheden mocht stuiten, bij algemfeenen maatregel van bestuur afwijking van dat verbod toe te staan. Vervolgens door te bevorderen, dat met betrekking tot alle bedrijfstakken even- eens bij algemeenen maatregel van bestuur wordt toegestaan, dat 14-jarige jongens onder zekere voorwaarden gedurende ongeveer de helft van den normaleh werktijd, namelijk des morgens of des middags, arbeid verrich- ten. Door zoodanige regeling wordt het mo- gelijik gemaakt, dat de ondememer de beschik- king over 14-jarige jongens hehoudt, mits de plaats, welke e6n zoodanige jongen thans in het hedrijf inneemt, voortaan door twee van die jongens om beurten zal worden bezet. Aan deze methode van het zoogenaamde twee-op-een-stelsel zal de voorwaarde worden verbonden, dat de jongens op dat gedeelte van den dag, waarop zij niet arbeiden, deel- nemen aan het in samenwerking met het par- ticuliere initiatief voor hen te organiseeren en door het departement van den minister er- kende ontwikkelingswerk, dat zoowel licha- melijke opvoeding als geestelijke vorming ten doel heeft. Door dit werk, dat zoo veel mo- gelijk op de practijk moet zijn gericht, zullen deze jongens in het algemeen meer geschikt worden gemaakt voor hun toekomstige be- drijfstaak. Verbod niet voor landbouw, zee- en binnenvaart. Er zijn daamaast eenige bedrijven, waar van reeds thans vaststaat, dat het verbod er niet op van toepassing dient te zijn. Tot die bedrijven behoort in de eerste plaats de land bouw, waarvoor nog geenerlei werktijdrege- ling geldt. Voorts moeten in dit verband de zee- en de binnenvaart, met inbegrip van de visscherij genoemd worden. Voorts moeten ook 14-jarige jongens, die in opleiding zijn voor een geschoold beroep, in het belang van die opleiding zoowel des morgens als des middags den arbeid kunnen verrichten, welke daarvoor noodig is. Zullen derhalve uitzonderingen van alge meene strekking op het voorgestelde verbod moeten worden toegestaan, ook dient de mo- gelijkheid te worden opengehouden, om in bij zondere gevallen vergunning tot afwijking daarvan te verleenen. Dit kan geiwenscht blij- ken, wanneer een 14jarige jongen een be paalde bekwaamheid bezit. Als voordftelen van de hier voorgestelde regeling verwacht de minister blijkens het bovenstaande een betere verdeeling der werk- gelegenheid over de jeugdige mannelijke ar- j beiders en een verhooging der ontwikkeling van 14-jarige jongens, welke zoowel in hun eigen belang als in het belang van het be- j drijfsleven is. Doch daarnaast mag worden 1 aangenomen, dat het onderhavige verbod ook i tot gevolg zal hebben, dat een aantal jongens j die anders bij het bereiken van den 14-jarigen leeftijd in het bedrijfsleven zouden zijn ge- j gaan, thans nog gedurende eenigen tijd aan de bestaande vormen van onderwijs zullen deelnemen, hetgeen eveneens aan hun he- kwaamheid ten goede komt. De aldus op tweeerlei wijze hevorderde uitbreiding van de opleiding van 14-jarige jongens zal op haar beurt wederom eenige werkverruiming doen j ontstaan voor onderwij'zers, vakschool- en sportleeraren Het ontwerp voor de 14- en 15-jarige meisjes. De minister schrijft ter toelichting van het voorontwerp betreffende den arrbeid van 14- en 15-jarige meisjes o.m. het volgende: Het is voor het meisje, dat zich tot vrouw begint te ontwikkelen, voor haar geheele ver- dere leven van groot belang, dat die ontwik keling niet door nadeelige invloeden van bui- ten wordt •gestoord. Omstandigheden nu, welke die ontwikkeling lichamelijk of geestelijk ongunstig kunnen beinvloeden, vloeien in dik- wijls niet geringe mate voort uit het verband met het ondernemingsmilieu. Eenerzijds toch is voor een gezonde licha- melijke ontwikkeling van het jonge meisje het gejaagde tempo, dat in vele ondernemingen wordt gevolgd, niet zonder bezwaar, terwijl anderzijds dit meisje in de ondememing licht in aanraking komt met personen, die, bewust of onbewust, door hun woorden de kinderlijke fantasie overprikkelen en daardoor de mo- reele belangen van het meisje schaden. Kan binnen de ondernemingen hierop nog een zeker toezicht worden uitgeoefend, ten aanzien van hetgeen geschiedt hij het gaan naar en het komen van de plaats van den arbeid, zoomede als gevolg van het ingescha- keld zijn in de sfeer van het bedrijfsleven, is iedere controle uitgesloten. Hierbij behoeft nog niet te worden gedacht aan de mogelijk- heid van opzettelijke verlelding, een gevaar, dat overigens zeer zeker ook ten aanzien van het jonge meisje in verband met haar betrek king tot het ondernemingsmilieu aanwezig is, en dat uit zeker oogpunt ten aanzien van haar zelfs ernstiger is, dan met betrekking tot oudere meisjes, aangezien, zooals deskun- digen yerklaren, bij het jonge meisje nog geen innerlijke remmen aanwezig zijn, de levens- houdig passief is en zij een grooten drang heeft naar het geheime en verbodene. Daarbij komt nog, dat juist in deze levensperiode ouders en goede leiders zeer weinig vat op haar hebben. Deze overwegingen moeten tot de overtui- ging brengen, dat het jeugdige meisje in het algemeen in het ondernemingsmilieu minder op' haar plaats is. Doch niet alleen in fabrie- ken of werkplaatsen, ook in andere soorten van ondernemingen, als koffiehuizen en ho tels, winkels en kantoren, staat haar ontvan- keiijke kinderziel bloot aan indrukken, welke zij beter nog niet kon ontvangen. Zijn echter de eerste jaren der bovenbedoelde ontwikke- lmg onder voor lichaam en geest gunstiger omstandigheden voorbij gegaan, dan zal het weerstandsvermogen van het meisje tegen voor haar nadeelige invloeden in den regel be- duidend grooter zijn dan bij den aanvang van die ontwikkeling. Het is daarom de meening van den minis ter, dat arbeid in ondernemingen ten aanzien van 14- en 15-jarige meisjes in het algemeen dient te worden verboden. Deze maatregel zal. behalve dat hij haar beschermt tegen na deelige invloeden van buiten, bovendien dit gunstige gevolg hebben, dat hij haar richt op arbeid in en voor het gezin, hetzij dit in het gezin is, waarin zij worden opgevoed, of een ander gezin. Want niet alleen zullen zich verscheidene meisjes van 14 of 15 jaar wegens het voor haar geldende verbod van ondernemingsarbeid in de huishouding begeven, verwacht mag ook worden, dat velen van haar na het bereiken va" den 16jarigen leeftijd daarin werkzaam zullen blijven. Dit nu aciht de minister van met geringe beteekenis. In het gezin immers ligt overeenkomstig haar natuurlijken aanleg in de eerste plaats haar bestemming en in den regel ook haar toekomstige taak. Daar- enboven is er in het tekort aan Nederland- sche dienstboden te meer aanleiding te bevor deren, dat meer Nederlandsche meisjes in de huishouding een werkkring zoeken. Tenslotte beoogt de minister met het voorgestelde arbeidsverbod voor 14- en 15- jarige meisjes mede een vermindering der werkioosheid onder de jongens en mannen door nnddel van een verschuiving in de werk- gelegenheid ten gunste van deze beide groe- Per stuk 5 ct. 12 stuks50ct. Bij Apothekers en Drogisten. f Ingez. Med. pen van arbeiders. Dit doel echter zou illu- soir worden, indien de 14- en 15-jarige meis jes zouden worden vervangen door gehuwde vrouwen. Arbeidsverbod voor gehuwde vrouw? Daar nu vooral met betrekking tot de 15- jarige meisjes deze mogelijkheid in het geheel niet denkbeeldig is, overweegt de minister te bevorderen, dat de invoering der onderhavige regeling gepaard zal gaan met een arbeids verbod voor de gehuwde vrouw, dat ter zelf- der tijd in werking zou moeten treden. tHoewel de minister, zooals boven werd uit- j eengezet, op het standpu.nt staat, dat het i jeugdige meisje in het algemeen in het on dernemingsmilieu minder op haar plaats is, wil hij niet voorbijzien, dat zich ten aanzien van bepaalde soorten van arbeid bijzondere omstandigheden kunnen voordoen van tech- nischen of economischen aard, tengevolge waarvan het voorgestelde verbod van onder nemingsarbeid van 14- en 15-jarige meisjes in de betrokken bedrijven groote bezwaren kan opleveren. Voor sommige werkzaamheden bij- voorbeeld kan een vingervlugfheid noodig zijn, welke vrijwel alleen door jeugdige meisjes kan worden verkregen, terwijl er voorts ar beid is, welke een zoo langdurige vooroplei- ding vereischt, dat in verband met het af- vloeien van vrouwelijke arbeidskrachten door huwelijk de tijd, gedurende welken de onder- nemer van haar sciholing voordeel kan heb ben, door het uitschakelen ook van 15-jarige meisjes tekort wordt, om die vooropleiding loonend te doen zijn. Met betrekking tot de hierbedoelde geval len is de minister met het oog op de belangen van het bedrijfsleven bereid over zijn tegen ondernemingsarbeid van jeugdige meisjes in bet algemeen gekoesterde bezwaren heen te stappen voor wat de 15jarige meisjes betreft. In verband hiermede wordt voorgesteld, ten aanzien van deze 15-jarige meisjes de mogelijkheid te openen, om bij algemeenen maatregel van bestuur bepaalde soorten van arbeid van het onderhavige verbod uit te zonderen, alsook om in daarvoor in aanmer king komende gevallen vergunning tot afwij king van dat verbod te verleenen. NEDERLAND VERWERFT DE VRIJE GOLVEN VAN 4T3 EN 356 M. Zaterdag j.l. is na een conference, die pl.m. 7 weken inspannenden arbeid heeft gevergd," te Montreux tot stand gekomen de Conven tion Europeenn'e de Radioddffusion en het daaraan verbonden Plan van Montreux, ter toekenning aan de Europeesche staten van frequenties voor hun radio-omroepstations. Op deze conference, die het gevolg is ge- weest van een door de Zwitsersche regeering op de conference te Cairo in 1938 aanvaarde uitnoodiging waren alle EJuropeesche landen vertegen'woordigd. De Nederlandsche delegatie heeft op de conferentie de gedragslijn gevolgd. die voor den aanvang daarvan met instem- ming van alle instanties, die bij den omroep zei hij nadenkend, terwijl hij zijn oogen op de straat gericht hield. „Ja!" riep Leverick met nadruk uit. „Ze doen navraag in de stallen en maken er nog meer drukte van, dat ik verwacht had. Straks loopt hun spoor naar mij, wat ik u zeg. Stuur me voor een paar maanden den oceaan over, dat is het beste, mijnheer. Een paar honderd pond m de week waar kijkt u naar, mijn heer Meiford?" viel hij zichzelf in de rede want Seymour had de straat naar weerszij- den langs gekeken, alsof hij iemand zocht. ,,Ik kijk, of ik een agent zie", zei hij uiterst vnendelijk. ,,Een poliCe-agent „Ja," was het antwoord. „lk zal je laten arresteeren, omdat je Gypsy, het paard van lord Kendale hebt vergiftigd en omdat je tracht mij geld af te persen." Leverick werd lijkwit. ..,,Je durft dus zoo brutaal te zijn", zei hij nijdig. ,,Goed, laat me arresteeren, dan zal ik zweren, dat je me er voor betaald hebt om het te doen! Ik zal bewijzen, dat je een hoop geld hebt verdiend door den dood van het paard Hij zweeg, want de ghmlach op Seymour Melfords gelaat werd bijna engelachtig. Beste vriend, ik heb geen cent gewonnen door^ den dood van het paard van lord Ken dale", zei hij uiterst vriendelijk. „Geen halven cent." .Wlaarom liet je me het dan doen?" vroeg Leverick met stomme verbazing. ,,Dat is mijn zaak antwoordde Seymour, ,En laat mij je nu, een raad geven. Als je me toevallig weer eens ziet, probeer dan niet weer met me te spreken. De eerste de beste keer dat je dat doet, laat ik je gevangen nemen. Wat! Ik zou je hebben omgekocht om het paard te vergiftigen van lord Kendale, die met mijn zuster gaat trouwen! Beste vriend, je bent te slim om niet te begrijpen, dat geen jury of rechter in de wereld zoo'n dwaze be- schuldiging zou gelooven. Goeden morgen! Wacht even! Hij nam zijn portemonnaie uit zijn zak, zocht er een shilling uit en wierp hem die toe. ,,Neem een borrel, beste vriend en denk er maar eens over. Je zult het dan ongetwijfeld in het juiste liciht zien. En met een glimlach liep hij verder. Leverick bleef hem een paar seconden ver- ontwaardigd en verbaasd nazien, toen lichtte hij zijn voet op en trapte vloekend op het on- schuldige geldstuk. Maar even later bukte hij zich om de mishandelde shilling op te rapen en hij sloop naar de diclhtst bijzijnde kroeg. Het is niet verstandig een handlanger te tiappen en misschien zou, het wijzer zijn ge- weest als Seymour Meiford hem naar de overzijde van het Kanaal had gezonden, zelfs al had het hem wat geld gekost. HOOFDSTUK XXI. Maar Seymour brak zijn hoofd niet over Leverick; hij had iets veel ernstigers om over na te denken. De informatie, die Wheeler hem had gegeven, had hem een gevoeli'ge klap toe- gebracht. Als dat waar was, zou hij Lorrie zelfs nu nog kunnen verliezen! De gedachte er aan deed zijn hart bijna stilstaan. Haar verliezen na al wat hij had durven doen. Als dit nieuws waar was, moest Lorrie onmiddel- lijk zijn vrouw worden. Maar hoe Terwijl hij langs het strand en Pall-Mali liep; dachten zijn werkzame hersenen over deze vraag na en eerst toen hij voor de club van zijn vader stond, kreeg hij een idee. Hij liep op zijn lenige, katachtige manier de stoep op, hoorde dat de heer Meiford senior in de rookkamer was en trad dit vertrek dus binnen. Voor den heer Meiford stond een glas whisky-soda, hij rookte een enorme sigaar, die hij naar den hoek van zijn mond bracht om zijn zoon te groeten. Hallo zei hij, ,,wat is er?" want Seymour was niet gewoon zijn vader in de club op te zoeken, tenzij hij iets noodig had. ,,Laat ik u niet storen", zei Seymour als een plichtsgetrouwe zoon, „ik had met u over het Fransc'he contract willen praten." Meiford had juist een contract geteekend om in Zuid-tFrankrijk een spoorweg aan te leggen. ,.Wat wou, je daarmee?" vroeg zijn vader achterdocihtig. ..Vindt u niet, dat er eigenijk iemand heen moest om de regeling van de zaaa te heb ben?" zei Seymour opgewekt. IMelford zag hem oplettend aan. ,,Er moet iemand naar Frankrijk natuurlijk. Ik zal mijn zaakwaarnemer sturen/' Vindt u niet, dat er iemand moet heen- gaan, die nauwer aan de zaak verbonden is en die er meer belang bij heeft?" vroeg Sev- mour. ,,Wat bedoel je. Bedoel je mij „Neen, ik had het oog op mezelf", ant woordde Seymour. ,,Waarom wil je naar Zuid-Frankrijk vroeg hij grinnekend. „Wel ik dacht dat je smoorverliefd was op je Dolores en dat je haar geen twee dagen in den steek kon laten." ,.Dat kan ik ook niet", gaf Seymour open- hartig toe. ,,Ik ben van plan haar mee te nemen." ,/Van plan haar mee te nemen? Wou je beweren, dat je nu al direct wilt trouwen?" -,Ja, dat wil ik", zei Seymour, terwijl hij waarschuwend rondkeek, want de stem van zijn vader had luid geklonken en twee of drie heeren hadden nieuwsgierig van hun krant opgekeken. Meiford trok zijn wenkbrauwen samen en deed een aanval op zijn whisky-soda. „Waarom heb je zoo'n haast?" vroeg hij. „Waarom kan je niet wachten zooals het hoort? Je bent orn zoo te zeggen pas een paar dagen verloofd. Ben je bang, dat ze genoeg zal krijgen van je, Seymour." "Dat niet precies vader. Ik heb er mijn redenen voor, maar daar zal ik u niet mee lastig vallen. Ik doe de dingen heusch niet altijd verkeerd, vader", voegde hij er veel- beteekenend bij. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5