iel - fraai - Buitenland DE JAPANSCHE REACTIE OP ROOSEVELTS VOORSTEL. DE PAUS SPREEKT HET SPAANSCHE VOLK TOE. met de hiuidige bijzondere omstandiigheden. Intusschen blijft voorloopig de bestlaande normale verkeersafwikkeling' ten aanzien van telagraaf- en telefoongesprekken gehandhaafd. Het verdient echter aanbeveling bij bet voeren van t elefoongesprekkenzoowel wat aantal als wat dirur betreft, zich zooveel moge lij k te beperken. MEVR. THEO MANNBOUWMEESTER OVERLEDEN. Di nsdagmorgen vroeg is in haar woning te Amsterdam, op den dag van haar 89sten verjaardag', overleden mevrouw Theo Mann- Bouwmeester. Toen men haar Dinsdagmor- gen wilde wekken, bleek ziji kort tevoren te zijn Overleden. EEN HAKENKRUISVLAG OP EEN SCHOOL TE DEN HAAG. Op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Drees (s.d.betreffende het ultsiteken van de Duitsche vlag door een school te 's-Gra- venhage, ter viering van de bezetting van T s j e cho - SI o wak ij e door Duitsche troepen, heeft de heer Slotemaker de Bruine, minis ter van onderwijs, kunsten en wetensehappen als volgt geantwoord Terstond nadat iin een der avondbladen van het bedoelde feit werd melding gemaakt, heeft de minister den inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie 's-Gravenhage opdracht gegeven een onderzoek in te stellen. Diens rapport bereikte den minister den volgenden ochtend. Hq,t is den minister daaruiit geble- ken, dat de school aan de Drei'bblzstraat te 's-Gravenhage, in verband met de bezetting van Tsjecho-Slowakije door Duitsche troepen, de officieele Duitsche vlag, zijnde de haak- kruisvlag heeft uibgestoken. De minister heeft het bestuur van boven- genoemde school gewezen op het ongewenschte van den toestand dat een school vallende onder art. 207 der Lager Onderwijswet 120, bij' een gabeurtenis als deze van haar vreugde doet blijken. Het bestuur heeft den minister ge antwoord, dat het zich bereid verklaart af te zien van de krachten® de Lager Onderwijswet 1920 door het rijk en de gemeente te verleenen subsidies. Echter met de bijvoeging, dat het tot rageling der zaken eenigen tijd behoeft. De minister zieit hiervan de redelijikheid in. De minister heeft izich ter zake tot de bestu- ren van de andere stcholen van denzelfden aard gericht. troepen ran te heipen bij de oefeningen, welke in vredestijd worden gehouden door de ver- schillende diensten voor de beveiliginig van de bevolking in oorlogstijd, waarbij de padvinders kunnen heipen in groepsverhand onder de eigen leiddnig. BLOEMENHULDE VAN DE NOORDWIJKSCHE JEUGD VOOR DE KONINGIN, PRINSES JULIANA EN PRINSES BEATRIX. Van 2730 April worden de jaarlijksche bloemenfeesten in Noordwijk gehouden en zooals gebruikelijik worden voor den aanvang dier feesten aan de Koningin ibloemen aange- boden door Noordwijksche ikinderen. Dit is Dinsdagochtend gebeurd. Tegen twaalf uur kwam er een autobus voor bet Paleis in bet Noordeinde te Den Haag gereden, waarin vier meisjes en drie jongens zaten met de heeren S. P. C. van Wely, voorzitter van het comite voor de bloe menfeesten in Noordwijlk, J. C. van der Meer, lid van dat comite en G. Litjens, secretaris van het comite. Er waren drie foloemenman- den in de autobuseen voor de Koningin, een voor Prinses Juliana en een voor Prinses Beatrix, gevuld1 met voor j aarsblo emeu uit de badplaats. Op het paleis werd het gezelschap ontvan- gen door C. S. Sixma baron van Heemstra, particulier secretaris van de Koningin en door mr. J. C. baron Baud, secretaris van Prinses Juliana. Na laanbieding van de bloemen voor de Koningin hebiben de kinderen chocolade ge- kregen en een portret van de Koningin, waar- na zij om kwart over 12 naar het Paleis Soest- dijk vertrokken om de bloemen voor de 'beide Prinsessen af te geven. GOEDKOOP REIZEN VOOR WERKLOOZEN. De direetie der Nederlandsche Spoorwegen heeft de mogelijkheid overwogen, een tijdelijk speciaal tarief voor het vervoer van werk- loozen in te stellen. Aan deze gedachte heeft de Minister van Waterstaat goedkeuring ver- leend, zoodat de betreffende regeling t.z.t. in weriking kan treden. De korting bedraagt, naar de Standaard meldt, 50 op enkele reiskaarten en wordt gegeven tegen overlegging van een door den verantwoordelijken bestuurder, belast met de uitkeering aan werkloozen, overgelegd formu- lier. De hulp der vakcentrales en van instellin- gen van Maatscbappelijk Hulpbetoon is hier- voor ingeroepen. (H. Crt.) DE NEDERLANDSCHE PADVINDERS. Vaardigheidsinsignes voor Luchtbescher- ming en voor Nationale Diensten. Op de jongste vergadering van de Nationale Padvindersraad; onder presidium van Prins Beruhard gehouden is een rapport over de wenschelijkheid tot het invoeren van verken- nersvaardig'heidsinsiignes voor luchtbescher- ming :en voor Nationale Diensten, besproken. Het rapport, van ide band van den heer A. H. van Leeuwen, secretaris van de Nationale Padrvmdersraad, tevens lid van den Raad' van Advies van de Nederlandsche Vereeniging voor Luichtibescherminig en van den Raad van Bijstand van de afdeeling 's-Gravenhage van genoemae vereeniging, handelt in de eerste ■plaats over de wenschelijkheid, dat iedere padvinder op de hoogte zal zijn van hetgeen van de burgerbevolking wordt verwacht in bet belang van de eigen veiligheid. Het gaat dus v^an het standpunt uit, dat de jongen niet wordt ingeschakeld in het plan der over laid voor de besoherming der burgerbevol- kingr tegen luehtaanvallan. De eischen voor het insigne handelen hoofdzakelijk over het kunnen improviseeren van een schuiiloop- graaf, het onschadelijk maken van brandbom- men, het gebruik van een gasmasker, vervoer van gaszieken uit een gasatmos:pheer, terwijl als eerste vereisehte wordt gesteld, dat de padvinder het insigne Ambulance heeft be- haald. Voor de opleiding der padvinders voor dit insigne zal contact gezocht worden met de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming, teneinde de besohikking te verkrijgen over instructeurs voor dit insigne en over ibeoor- deelaars om de jonigens te toetsen, alvorens het insigne wordt toegekend. Eveneens werd besloten tot invoering van het insigne .Nationale Diensten", dat uitslui- tend bestemd is voor de padvinders, die een verklaring van de ouders of voogden kunnen overleggen, waaruit iblijkt, dat zij in geval van oorlog bij een der overheidsdiensten mo- gen worden ingedeeld. Gedaeht is hierbij aan de eerste hulpdienst, luchtbescherming, brandweer, politie, evacuatiedienst, kustwacht. De mogelijikheid om de jongens in tijd van nood .bij. een dezer diensten te plaatsen zal nader worden onderzocjht. Het ligt in de bedoelinjg in overleg met de betrokken diensten de jongens,, die daarvoor in aanmerking komen, in vredestijd reeds in te deelen, zoo dat zij1 bij eventueele oefeningen reeds kunnen meedoen. Tensiotte wijist de samensteiiler van het rap port op de mogelijkheden voor de padvinders- BELGISOHE REGEERING GEVORMD. Dinsdagmiddag werd bekend gemaakt, dat na het ontslagnemen der socialistische minis ters, een nieuw Belgisch kabinet is samenge- steld, bestaande uit vertegenwoordigers der katholieken en liberalen, benevens eenige niet-politieke ministers. De samenstelling is als volgt: Minister-president en buitenlandsche zaken: Pierlot (kath.). Justitie: Janson (lib.). Economische zaken en middenstand: Sap (kath). Verkeerswezen: Marck (kath.). Kolonien: De Vleeschauwer (kath.). Landbouw: graaf d'Aspermenont Lynden (kath). Arbeid en sociaie voorzieningen: Delfrosse (kath.). Binnenlandsche zaken: Deveze (lib.). Qpenbare werken: Vanderpoorten (lib.). Openbare gezondheid: Jaspar (lib.) OnderwijsDuesberg. FinancienGutlt. Nationale verdediging: luit.-gen. Denis. De nieuwe ministers hebben zich Dinsdag middag naar het Koninklijk paleis begeven, waar ze in handen van den koning de eed hebben afgelegd. AAN DE FRANSCH-SPAANSCHE GRENS. De correspondent in de Oostelijike Pyre- neeen van de Petit Parisien heeft een onder zoek ingesteld naar de geruchten, volgens welke duizenden Italiaansche soldaten naar die streek gedirigeerd zouden zijn, welke aan de Fransche grens loopgraven zouden aanleg- gen en machinegeweernesten inrichten ten einde de grensstad Gerbere te bedreigen. Er komen in die streek zoomin Spaansche als Italiaansche verstenkingen voor, er worden geen schansen gegraven, Italiaansche solda ten zijn er niet opgemerkt, de Spaansche de- tachementen geven zich aan de onschuldige vermaken over, die overal niets om handen hebbende soldaten hezig houden en de anders luidende geruchten steunen op door reizigers verkeerd uitgelegde aflossingsbewegingen. DE FRANSCH-BRITSCHE VLOTEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Maandagmiddag zijn drie Fransche krui- sers van 7600 ton en drie Fransche torpedo- bootjagers voor Gibraltar aangekomen. Het totale aantal Franscbe oorlogsschepen, dat Maandagmiddag bij Gibraltar lag steeg daar- door tot veertien. (Twee linieschepen, drie kruisers en negen torpedobootjgers). Naar Reuter uit Londen meldt, bevindt nagenoeg de geheele Engelsche Middellandsche Zee- vloot zich bij Malta. Te Gibraltar liggen slechts enkele Britsche oorlogsbodems, voor het meerendeel torpedohootjagers. De Fran sche zeelieden hebben verlof gekregen aan land te gaan. ENGELSCHE CORRESPONDENT MOET DUITSCHLAND VERLATEN. Harrison, den eersten correspondent van de News Chronicle te Berlijn, is door de Duit sche autoriteiten medegedeeld, dat hij Dhitschland binnen twee weken moet ver- laten. Een dergelijk besluit is ten aanzien van Jan Oolvin, den tweeden correspondent van de News Chronicle te Berlijn, niet genomen. Tot unletting van Harrison werd besloten na bespreking tusschen de Engelsche ambas- sade, handelende op instructies van het Fo reign Office en den Duitschen minister van buitenlandsche zaken. De Duitsche autoritei ten motiveeren hun besluit met een verwij- zing naar verscheidene berichten van de News Chronicle uit Berlijn gedateerd. FRANSCH PESSIMISME. De Fransche pers bespreekt uitvoerig het besluit van Hitler den rijksdag op 28 April bijeen te roepen om te antwoorden op de boodschap van Roosevelt. Pietri schrijft in Le Jour dat het niet de gewoonte is van Hitler de zaak op de lange baan te schuiven, wan- neer hij een besluit heeft genomen. Hij heeft dus nog geen besluit genomen en het eind- resultaat zal voornamelijk afhangen van de gebeurtenissen in de komende elf dagen. De meeste correspondenten der Fransche bladen te Berlijn zijn pessimistisch en ver- klaren dat het uitstel te wijten is aan het verlangen voordien nog het vraagstuk van Dantzig te reigelen. Agiuesse schrijft in Le Jour, dat naar het oordeel van de Duitsche leiders de rede van 28 April moet worden uitgesproken na een nieuwe ov'erwinning op den status quo van Europa. Le Journal schrijft, dat het onmiddellijke doel thans Dantzig is, de volgende week kan men zeer goed een nleuw voldongen feit zien ontstaan. Marcel Pays siuit in de Excelsior de moge lijkheid van onderhandelingen tusschen Polen en Duitschland inizake Dantzig en een auto- weg door den Corridor niet uit. Hij voegt hieraan toe, dat de onrust in Polen niet is geweken, men handhaaft de militaire maat- regelen. Leon Blum schrijft in De Populaire, dat het verwerpen van de voorstellen van Roose velt door de Duitsche pers beteekent, dat de as tot eiken prijs oorlog wll. De correspondent van de Times te Tokio meldt d.d. 17 April: Door een merkwaardigen samenloop van omstandigheden zijn Roosevelts voorstellen hier gepubhceerd op den dag, dat het stoffe- lij'k overschot van oud-amhassadeur Saito op een Amerikaanschen kruiser te Jokohama aankwam. Naar aanleiding van dit hoffelijke gebaar heeft het Japansche volk duidelijk getoond, welk een waarde het heeht aan een welwillende gezindheid van de Vereenigde Staten. De bevolking wilde Roosevelts sym- pathieke daad uitleggen als een politiek ge baar en slechts door krachtigen aandrang van de Amerikaansche ambassade werd voor- komen, dat de verwelkoming van den krui ser Astoria den vorm van een nationale de- monstratie aannam. Uit dit alles blijkt duide lijk, hoe diep het Japansche volk de ver- vreemding van de Vereenigde Staten be- treurde. Roosevelts beroep op Hitler en Mussolini dat gepaard ging met den terugkeer van het grootste deel van de Amerikaansche vloot naar den Grooten Oceaan, is daardoor als een donderslag bij helderen hemel gekomen, en als een waarschuwing, dat Amerika's welwil lende gezindheid niet zal blijven bestaan, als Japan verwikkeld wordt in Duitscih-Italiaan- sche plannen. Daar officieele persoonlijkheden en de geheele pers vandaag in beslag worden genomen door de overbrenging van wijlen Saito, is er nog geen commentaar geleverd op Roosevelts boodscbap. Roosevelts actie zal overigens zeker van invoed zijn op die geheime, maar klaarblij'ke- lij'k nog steeds bestaande plannen om het anti-Kominternpact in een bondgenootschap om te zetten. De Japansche meening is hier- over verdeeld, doch slechts een kleine, maar machtige minderheid wenscht, dat Japan for- meel een bondgenootschap sluit met Italie en Duitschland. De meeste Japanners gelooven nog steeds, dat neutraliteit tusschen het de- mocratische en het totalitaire bloc de ware politiek voor Japan is en Roosevelts demarche v-ormt een krachtig, practisch middel om Japan te weerhouden toe te go von aan de pcgingen het tot Hitlers bondgenoot in den Grooten Oceaan te maken. Het opnieuw ver- schijnen van de Amerikaansche vloot in den Grooten Oceaan is voor Japan in de eerste paats nog een nieuw argument om zijn neu traliteit te bewaren. DE BOM VAN ROOSEVELT. Als een bom is, schrijft de N. R. Crt., het beroep van Roosevelt op Hitler en Mussolini Zaterdagavond in Europa neergekomen. Men mocht te Londen en waarschijnlijk ook wel te Parijs eenige uren tevoren op de hoogte zijn gebracht, dat gold toch alleen de voomaam- ste regeeringskringen. Voor de volken van Europa was Roosevelts beroep een groote verrassing. Zijn beroep komt hierop neer, dat men voor een vast tijdperk van tien of liever nog 25 jaar zal verklaren van het middel oorlog, dus van militairen dwang af te zien en zich na die verklaring aan de conferentietafel zal scharen om den last der bewapening die lood- zwaar op de wereld drukt, te verminderen en tevens om te komen tot een economisch ver- gelijk, dat den handel een ruimere mate van vrijheid zal moeten verzekeren en daardoor een van de voornaamste oorzaken van span ning, de economische moeilijkheden, zal weg- nemen of verzaehten. Terecht gaat de Ame rikaansche President uit van de stelling, dat zonder wederzijdsch vertrouwen een herstel van den internationalen handel en daarmee een economische opleving onmogelijk is. Om dit vertrouwten terug te laten keeren, moet de vrees voor agressie worden weggenomen, zoo redeneert de President, en hoe zou dit beter kunnen dan door een plechtig besluit om den oorlog voor geruimen tijd te ver- bannen. Zooals te verwachten viel, heeft Roosevelts beroep in de autoritaire staten groote ver- ontwaardiging gewekt. Wel ontbreken nog de officieele oommentaren, doch uit de officieuze uitlatingen, die in de totalitair geregeerde landen meer zeggen dan in de democratische landen, blijkt de verontwaardiging duidelijk. Zooals steeds den laatsten tijd neemt Duitsch land de leiding en markeert Italie voorloo pig nog den pas om straks gehoorzaam ach- ter den grooten breeder van de spil aan te marcheeren. Mien zoekt zijn verweer in den tegenaanval en spreekt zijn wantrouwen uit in de bedoelingen van den President, waar- mee men in Duitschland gemakkelijk spel heeft door te herinneren aan de teleurstellin- gen, welke Wilson aan het einde van den grooten oorlog het Duitsche volk heeft be reid, door 'bij de vredesonderhandelingen niet toe te zien op de handhaving van zijn veer tien punten, welke de grondslag waren ge- weest voor Duitschlands overgaaf. Ook het herinneren aan de teleurstellingen, welke vroegere conferenties hebben opgeleverd overigens niet aan Duitschland alleen is een handige zet. Natuurlijk wordt ooik weer de ,,omsinge- ling" van de totalitaire staten erbij te pas gebracht en de strijd tegen het bolsjewisme. Het schermen met dit roode spook moge in Duitschland en Italie nog indruk maken, elders in de wereld heeft men het nationaal- socialisme en fascisme als niet minder ge- vaarlijk en ontwriohtend voor de maatschap- P'ij leeren heschouwen. Men is waarlijk in de z.g. democratische landen niet van de Kom- intern gediend, maar men is er evenmin ge- diend van de methoden speciaal van de Duit sche propaganda en van de Gestapo en men beschouwt het daar als een aanmatiging, dat de z.g. totalitair geregeerde landen aan an dere, vrije en souvereine staten zouden voor- schrijven, met wie zij wel en met wie zij niet in verbinding zouden mogen treden. Juist zij, die zoo prat gaan op hun eigen souvereiniteit dienden de souvereiniteit van anderen te eer- biedigen. Men haalt weer de zoo graag gebe- zigde tegenstelling voor den dag van levens- krachtige en niet-levenskrachtige volken, waarbij zij, die den vrede liefhebben en het recht willen handhaven, tot de niet-levens- krachtige worden gerekend. Een verdere reden tot boosheid te Berlijn en Rome is gelegen in het propagandistische karakter van Roosevelts beroep. Voor dit be- zwaar valt inderdaad iets te zeggen. De Ame rikaansche President maakt het door de openbaarheid van zijn stap en door het feit, dat deze speciaal aan Duitschland en Italie gericht is, niet gemakkelijk voor deze landen hem een toestemmend antwoord te geven. Het zou inderdaad voor eeh gunstig resultaat wel- licht beter zijn geweest, wanneer Roosevelt zich langs de geheime diplomatieke kanalen tot de Duitsche en Italiaansche machthebbers had gericht. Hij zou dan ook het verwijt heb ben ontgaan, dat zijn beroep vooral ook bin nenlandsche politieke oogmerken moet bie- den, t.w. de isolationisten te overtuigen, dat, als er een conflict ujtbreekt, zulks te wijten is aan de totalitaire staten en dat de Ver. ■Staten hun uiterste best hebben geaaan een dergelijik conflict te voorkomen. Het blijft echter twijfelachtig, of de over brenging van de boodschap langs geheimen diplomatieken weg een andere reactie zou hebben uitgelokt dan thans het geval is. Om zulks te begrijpen dient men te denken aan hetgeen de totalitaire staten onder vrede verstaan. Vrede is voor hen niet bestaanbaar, zoolang niet voldaan is aan wat zij hun legi- tieme reohten achten. Tot die legitieme rech- ten rekenen zij dan ook den strijd tegen hun onwelgevallige regeeringen als in Spanje, in Tsjecho-iSlowakije of in Albanie. Tot die legi tieme reohten rekenen zij het vestigen van een Duitsche economische en politieke hege monic in Midden- en Oost-Europa en van een Italiaansche dito rond de Middellandsche Zee, kortom datgene wat leiden moet en helaas reeds al te vaak geleid heeft tot de politiek van agressie, waaraan Roosevelts beroep een einde zou willen maken. Hiermee is natuurlijk niet gezegd, dat er geen vraagstukken zijn, die om een oplossing vragen in een voor Duitsehiand en Italie gun- stigen zin. Het is evenwel allerminst Roose velts bedoeling om dergelijke oplossingen van politieken aard tegen te gaan. Hij wil echter en daarmee sluit hij zich geheel aan bij de opvattingen, welke van de zijde der huidige EIngelsche regeering gekoesterd wor den dat men zal trachten dergelijke oplos singen te verkrijgen door onderling overleg tusschen de betrokken landen en niet door een eenzijdig beroep op geweld. Volgens Havas noemt men in fascistische kringen de boodschap van Roosevelt een ma noeuvre om de totalitaire staten in een on- gunstige positie te dwingen. In zekeren zin is dit juist, doch hiervoor geldt tensiotte het- zelfde als voor de garantietoezeggingen van Engeland en Frankrijk aan eenige Oost- en Zuid-Europeesche staten; wanneer Duitsch' land en Italie geen agressieve bedoelingen zouden hebben, behoeven zij zich van een ■dergelijke manoeuvre niets aan te trekken Integendeel, zij zouden dan die manoeuvre kunnen ontzenuwen door van ganscherharte hun instemming met het beroep van president Roosevelt kenbaar te maken. Uit de hierboven bescbreven reactie mag men opmakeH, dat zij dezen weg niet zullen volgen. Het feit, dat Hitler den Rijksdag bij- een heeft geroepen om daarin zijn antwoord aan den president mee te deelen, geeft intus sehen wel te kennen, dat men te Berlijn de •beteekenis van den stap van Roosevelt vol- komen begrepen heeft en dat het antwoord het moge dan wellicht min of meer afwij- zend uitvallen niet als een sinecure zal worden besehouwd. NIJPEND VOHDvSEI.TEKORT IN BERLIJN. De stijgende prijzen en de nijpende voedsel- tekorten geven dagelijks aanleiding tot opge- wonden tooneelen op de openbare markten te Berlijn, meldt de Daily Tel. Hevige twisten hebben herhaaldelijk plaats tusschen de gros- siers en kleinhandelaren en tusschen de klein- handelaren en huisvrouwen, die op de mark- ten haar in'koopen komen doen. In de meeste gevallen zijn deze geschillen het gevolg van het tekort aan vetten, vleesch en andere levensmiddelen. In andere gevallen ontstaan de twisten door de z.g. „koppelver- koopen". Deze handelwijze is door de politie verboden en er staan strenge straffen op overtreding van dit verbod. ..Koppelverkoo- pen" beteekent, dat de handelaar of winkelier de goederen, waaraan gebrek heerscht, slechts verkoopt wanneer men tegelijkertijd andere artikelen inslaat, die men niet noodig heeft of niet wil hebben. Kleinhandelaars, die bananen of sinaas- appelen willen koopen, die op het oogenblik uiterst zeldzaam in Duitschland zijn, kunnen dit slechts doen, wanneer zij bereid zijn tevens groote hoeveelheden spinazie, kool, rapen en peen in te slaan. Deze voorraden gaan vaak tot verrotting over voordat zij aan den man zijn gebracht. Vele straathandelaren zijn door deze prak- tijken reeds gedwongen den verkoop van fruit geheel te staken. Kleinhandelaren, wie men vroeg waarom zij' geen klacht indienden hij de politie wanneer zij tot dergelijke „koppelaan- koopen" werden gedwongen, antwoordden, dat zij door de groot-handelaars op elke markt in Berlijn geboycot zouden worden. Huisvrouwen, die iedere keer te hooren krijgen, dat de goederen, die zij noodig heb ben, er niet zijn, of die gedwongen worden de hooge prijzen te betalen, maken herhaaldelijk ru'zie. Even voor Paschen werden zeven vrou- wen door de politie opgesloten, omdat zij op de markt a! te luid over voedseltoestanden in Duitschland hadden geklaagd, terwijl er scheepsladingen meel uit Duitschland naar Spanje worden gezonden. Volksblad.) HET BEZOEK DER HONGAARSOHE MINISTERS TE ROME. In officieele kringen te Rome hecht men volgens Havas veel waarde aan het bezoek van de Hongaarsche ministers en men rekent erop de banden tusschen beide landen nauwer aan te snoeren. Men hoopt onder toezicht van Rome en binnen het kader van de spil een bond te vormen, welke de Balkanentente ver- nielt. Men -verwacht te Rome, dat de geschil len tusschen Hongarije en Zuid-Slavie uit den weg geruimd zullen worden en men rekent hierbij op de komende besprekingen tusschen Italie en Zuid-iSlavie. Dinsdagochtend zijn graaf Teleki, de Hon gaarsche minister-president, en graaf Csaky, de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaJken, te Rome aangekomen. De gasten wer den op het met de vlaggen van beide landen getooide station begroet door Mussolini, graaf Ciano, den gouverneur van Rome e.a. Troe pen brachten de militaire eerbewijzen. De Hongaarsche ministers werden, naar Stefani meldt, door de bevolking hartelijk toege- juicht. Zij zullen tot Donderdagavond te Rome vertoeven. HET ALBANEESOHE GEZANTSCHAP TE PARIJS. De zaakgelastigde van Albanie te Parijs, prins Memed Abid, zwager van koning Zogoe wil de legatie niet aan de Italiaansche am bassade overdragen. Hij deelt ze met een se cretaris en een bediende en acht zich alleen gemachtigd den landgenooten, die Altoanees willen blijven, den pas te vemieuwen, zij het niet om te Durazzo aan wal te stappen. Hij gaat er van uit dat de door hem uitgereikte papieren in het oog van de mogendheden, die de bezetting niet erkenden de eenig geldige zijn en de ongeveer duizend arbeiders, het zestigtal studenten uit dat gebied, die in Frankrijk wonen, willen er blijven, ofschoon ze maar over beperkte middelen beschikken: Albaneesche kolonies, die vermogende leden tellen, moeten te hunnen behoeve tusschen beiden komen. De koning en koningin zouden zich te Londen vestigen, op de telegrammen van den koning wordt door de Grieksche ad ministrate censuur geoefend. HET DUITSCHE ESKADER NAAR DE SPAANSCHE WATEREN. Het Duitsche eskader, bestaande uit twee slagschepen, twee kruisers, twee divisies boo- ten en drie flotieljes duikbooten heeft de havens van Kiel en Wilhelmshaven verlaten voor de aangekondigde oefenreis van een maand naar de Spaansche wateren. De een- heden zujlen in de Noordzee hij elkaar worden gevoegd en in formatie zal naar de Spaan sche wateren worden gestoomd. SPION GEFUSILLEERD. De Paris Midi berict^t, dat Dinsdagochtend te Nancy de spion Grunefoerg is gefusilleerd. De 26jarige tuinman Gruneberg, van Fran sche nationaliteit, is in September j.l. gear- resteerd wegens het geven van inliohtingen aan een buitenlandsche mogendheid. Op 4 Januari werd hij ter dood veroordeeld onder toepassing van het decreet, waarbij de mo gelijkheid werd geschapen in vredestijd spion- nen ter dood te veroordeelen. DE ONDERHANDELINGEN MET DE SOWJET-UNIE. De Britsche ambassadeur te Moskou heeft Zondag voor de tweede maal in twee dagen een onderhoud met Litwinow gehad, dat een half uur duurde. Omtrent het resultaat is niets bekend. Moskou is heel terughoudend ten aanzien van de besprekingen, aidus de Times. Overigens is het een feit, dat feitelijk in het geheel geen commentaar wordt geleverd op de international situatie, al wordt wel commentaar van buitenlandsche bladen in de Russische pers gepubhceerd., De pers zwijgt ook over de bespreking tusschen Lord Hali fax en Maiski in Londen. Uit niets blijkt, dat de Russische regeering wordt geraadpleegd of dat eenigerlei besprekingen worden ge- voerd. Daanentegen meldt Havas uit Parijs, dat de onderhandelingen, die met Moskou worden gevoerd, onder uitstekende omstandigheden voort-gaan en binnenikort een gunstig besluit doen verwachten. Het is mogelijk, dat de Fransche zaakgelastigde te Moskou Zondag een onderhoud heeft gehad met Litwinow, dat een beslissende etappe schijnt te moeten be- teekenen in de evolutie der onderhandelingen. Tevens is het mogelijk, dat Bonnet wederom een onderhoud zal hebben met Soerits, den Ruissischen ambassadeur. DE AMERIKAANSCHE PAGIFIC-VLOOT. De correspondent te Washington van de Times meldde Zondag aan zijn blad: Het besluit van Roosevelt een beroep te doen op Hitler en Miussolini, werd Vrijdag bekend, doch de kwestie was reeds verschei dene dagen in overweging. De beslissing werd genomen zonder overleg met eenige andere regeering en zij werd spoedig gevolgd door de aankondiging van het mindsterie van marine. Aldus zijn binnen 24 uur drie groote gebie- den van de wereld binnen de belangensfeer van de Vereenigde Staten gebracht^ Eerst kwam Vrijdag Roosevelt's verklaring, dat ge- welddadige inmenging op het Westelijke haif- rond met geweld zou worden beantwoord, in de tweede plaats kwam zijn aanbieding als tusschenpersoon wat niet mag worden besehouwd als ,,bemiddelaar" op te treden bij een voorgesteld non-aggressie pact tus schen de twee groepen welke thans in Europa tegenover elkaar staan, en in de derde plaats kwam zijn order als opperbevelhebber van de Amerikaansche weermacht, dat de zeemaoht van de Vereenigde Staten duidelijk voeihaar zal worden gemaakt in de wateren in het Verre Oosten. Terwijl de boodschap aan Hitler en Musso lini nog in overweging was, was er nog geen sprake van overbrenging van de groote Ame rikaansche vloot naar den Grooten Oceaan. I Iiertoe werd pas besloten toen marine-auto- riteiten met klem betoogden, dat als er oorlog moest komen, de Amerikaansche zeemaeht in dien oceaan een overwegende macht zou moe ten vormen. De uitwerking van deze actie op de verdeeling der oorlogsvloten over de wereld en voor den aanvoer van grondstoffen zooals rubber en tin naar de Vereenigde Sta ten, is mede van invloed geweest op het besluit. Wat de President en de minister van bui tenlandsche zaken ook mogen hopen, op het departement van buitenlandsche zaken be- staat geen vertrouwen, dat de demarche met succes zal worden bekroond. Roosevelt had de boodschap evenwel verzonden, omdat er een pauze in den loop der gebeurtenissen in Europa soheen te zijn. De houding van de leden van het Congres —'die van het land kan over het algemeen nog niet worden be- paald toonde in haar onvermijdelijke ver- scheidenheid goedkeuring van de groote men- schelijke bedoeling van Roosevelts actie en hoop op sucices., Reuter meldt uit New York: Marine-officieren te Norfolk (Virginie) hebben verklaard, dat de Stille Zee-vloot Don- derdag voor vertrek gereed zal zijn en dat de nianschap'pen order hebben gekregen Woens- dag te middemacht op hun post te zijn. Te New York verschenen ambtenaren in de amusementsgelegenheden om de matrozen van het bevel in kennis te stellen. Iin een theater in Broadway decide de directeur op het tooneel, mede, dat de manschappen van de Kanawah zich onverwijld naar hun schip moesten begeven. Veertig matrozen vertrok ken onmiddellij'k onder gejuioh van het pu- hliek. In het bevel van Roosevelt, dat de Ameri kaansche vloot tot de vervulling van haar gewone taak in den Stillen Oceaan moet te- rugkeeren, wordt geen zinspeling gemaakt op eenig Britsch-Amerikaansch overleg, doch in marinekringen te Washington is men ervan overtuigd, dat Engeland, indien het weet, dat de Amerikaansche vloot zich in den Stillen Oceaan bevindt, de handen vrijer krijgt en meer oorlogsschepen dichter bij huis kan hou den, dan anders het geval zou, zijn. EEN TOESPRAAK VAN FRANCO TE SLVILLA. Na afloop van de processie, welke Zondag te Sevill'a is gehouden om het gelukkige einde van den burgeroorlog te vieren, heeft gene- raal Franco van het balkon van zijn paleis een toespraak gehouden, voornamelijk gericht tot de talrijke leden van de Phalanx, die hem waren komen toejuichen. Hij bracht hulde aan de Phalanx, welke zich tezamen met de requetes, soldaten en zeelieden heeft onder- scheiden en vervolgens bracht hij hulde aan Spanje. „Spanje", zeide hij, „heeft zich voor de wereld onthuld, het heeft thans zijn plaats in Europa. Het wordt geeerbiedigd en er wordt naar geluisterd, dank zij de pogingen van zijn jeugd". Vervolgens herinnerde Franco er aan, dat Spanje een millioen man onder de wapenen heeft en tensiotte zeide hij, dat thans gear- beid moet worden om Spanje weer op te ibouwen. DE ALBANEESOHE KROON AAN VICTOR EMANUEL AANGEBODEN. De Albaneesche missie onder leiding van Verlaci heeft Zondag in een symbolisciie plechtigheid op het Quirinaal koning Victor Emanuel de kroon van Albanie aangeboden. De prinsen en prinsessen van het konink- lijke huis, Mussolini, de ministers en het diplo matieke corps waren tegenwoordig. Verlaci las eerst in het Italiaansch en daama in het Albaneesch de verklaring voor, waarin Vic tor Emanuel de kroon wordt aangeboden. De koning zeide de kroon te aanvaarden. Alle leden der missie defileerden vervolgens langs den koning, den Romeinschen groet bren- gende. 'De Paus heeft, meldt de N. R. Crt., Zondag een radio-boodschap gericht tot de katholie ken in Spanje. Allereerst wenschte hij de Spaansche katholieken geluk met den vrede, dien God hun heeft geschonken. Een vrede die, naar hij hoopte, langen tijd bewaard zou blijven en die rust, orde en welvaart in het land zou mogen brengen. e

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2