Ter Neuzensche Courant Binnenland Buitenland Maandag 17 April 1939 No. 9901 TWEEDE BLAD DE NAMEN VAN ONZE GROOTE ADMIRAALS ZULLEN OP DE STEVENS VAN ONZE OORLOGSSCHEPEN PRIJKEN. De Minister van Oeconomische Zaken over de Landbouw-Crisispoiitiek. v .^<1 TUINHUISJE VOOR PRINSES BEATRIX. in het park van het paleis Soestdijk be- vindt rich een chaletje, waarin H. M. de Koningin als kind met haar poppen speelde en tot welk doel bet later oak door H. K. H. Prinses Juliana werd gebruikt als de Prinses toij haar grootmoeder Koningin Emm^ legeerde. Naar het Handelsblad heeft vemomen, be staat er goede kans, dat dit igebouwtje, dat dicht bij, de tennisbanen in het park .staat en zeer oud is, een pendant zal krijgen, speciaal bestemd voor Prinses Beatrix. In Indische kringen bestaat .n.l. het plan een dergelijk ,tuinhulsje voor de kleine Prinses aan te bie- den, met welk ges-chenk de Prinselijike ouders zeer ingenomen zijn. DIENSTPLICHTIGEN, DIE NA VRIJDAG MET GROOT VERLOF ZOUDEN GAAN, BLIJVEN IN WERKELIJKEN DIENST. Bij Kon. besluit van 14 dezer is, op grond van de ovemveginig, „dat de politieke span ning tusschen s'ommige staten in Europa het noodzakelijk maakt am maatregelen te tref- fen ter beveiligiing van de landsgrenzen en om bovendien te beschikken over een grooter aantal geoefende troepen", bepaald, dat de voor eerste oefening in werkelijken dienst zijnde dienis'tplicbtigen, die na 14 dezer in aanmerking zouden komen voor groot verlof, tot nader order in werkelij'ke dienst blijven! Dit geldt niet voor de groepen van dienst- plichtigen, ten aanzien waarvan de Minister van Defensie bepaalt, dat de genoemde maat- regel niet op haar zal worden toegepast. NOG GEEN ZAKENVERLOF. A an het departement van Defensie is een groot aantal, ten deele telegrafische, verzoe- ken ontvangen, tot het ver-krijgen van zaken- verlof e.d., ten behoeve van militairen, die, als gevolg van de onlangs genomen militaire maatregelen, in werkelijken dienst zijn ge komen. Aangezien de idefensdebelangen voor- alsnog niet toelaten, dergelijk verlof te ver- lenen, kan aan deze verzoeken thans niet worden voldaan. Echter ligt het in het voornemen om, wan- neer de thans ingetreden toestand eenigszins zal zijn geconsolideerd, in zeer bijzondere ge- vallen welke elk op zichzelf zullen worden beoordeeld V6rlof t6 verlecncn. HANDELSBESPREKINGEN MET BELGIe. Te Brussel zijn onderhandelingen gevoerd tusschen vertegenwoordigers van de Neder- landsche en Beigische regeering, met het doel een nieuwe overeenkomst te sluiten inzake de invoer-contingenten. Deze nieuwe overeen komst izou op 1 Mei a.s. in werking moeten treden. De Nederlandsche delegatie stond onder leiding van den directeur van de handels- acooorden van het ministerie van Economische Zaken, den heer Lamping, de Beigische dele gatie werd geleid door den heer Boutquin directeur van de Beigische afdeeling handels- aeooorden. De onderhandelingen zijn onderbroken ten- einde de Nederlandsche gedelegeerden in staat -® steMen Parijs over een 'andere aangelegen- heid, hier buiten staande, overleg te plegen met de vertegenwoordigers van de Fransche regeering. De besprekingen zullen 24 April a.s, hervat worden. DE VERKIEZINGEN EN DE DIENSTPLICHT. Naar de N. R. Ort. in tegenstelling met het bericht in ,,De Maasbode" verneemt, wordt op het departement van Binnenlandsche Zaken een regeling overwogen ten bate van de, kiesgerechtigden, die op het oogenblik on der de wapenen zijn, in verband met de ver- kiezmgen voor de Provinciate Staten op Woensdag 19 April. iDit is een niet zoo eenvoudige materie, daar men uiteraard rekening zal moeten hou- den met de bepalingen, welke omtrent die ver- kiezingen in de Kieswet voonkomen; maar nocbtans zal men weldra maatregelen in deizen kunnen verwachten. Een groot deel van de onder de wapenen geroepenen zal buiten deze regelingen vallen daar zij den leeftijd van 25 jaar nog niet heb- ioen bereikt en dus nog niet stemigerecbtigd zijn. Aan de beide nieuwe kruisers van 8300 ton zullen ter vervanging van de namen „Java'' en Sumatra'' de namen gegeven worden van „Zeven Provincien" en ..Kijkduin", dit ter nerinnering aan admiraal De Ruyter, aldus verneemt ,,De Telegraaf" uit marinekringen. iDe ..Zeven Provincien" was bet befaamde admiraalschip van De Ruyter, dat de eer van onze vlag heeft hooggehoud'en. Later is er nog eens een pantserschip van dien naam geweest maar na de muiterij van 1933 is zijn naam weer uit de marinelijst geschrapt. Thans heet h.et schip ,,Soerabaja". Thans, in een periode van vemieuwing en opbouw van onze marine en in een betere geestesgesteldheid van ons volk, wordt echter opnieuw een ooriogsschip „Zeven Provincien" genoemd. Met de Kijkduin" doet een nieuwe scheepsnaam zijn intrede in onze marine Dit houdt de herinnering levendig aan den groo- ten zeeslag op onze kust onder De Ruyter met de vereenigde Engelsche en Fransche vloten op 21 Augustus 1673, door den uitslag van welk gevecht de Hollanders het meester- schap ter zee ibehielden, De tweede, nieuwe flottieljeleider zal „Van Heemskerck" gedioopt worden. Dit sehip staat bij de Ned. Seheepsbouw-Mij. te Amster dam op s tap el en is van hetzelfde type als de „Tromp". Wij, heblben jaren geleden een pant serschip .Jacob van Heemskerck" gehad dat thans geschrapt is, maar nog niet gesloopt Zoo wordt opnieuw door dezen flottieljeleider ue naam geeerd van d'en admiraal, die in 1607 bij Gibraltar sneuvelde, na op de Spaansche gaijoenen een volikomen overwinndng behaald te hetben. Ten slotte zullen de vier groote torpedo- bootjagers van 1600 ton heeten: ..Philips van AJmonde Gerard Calleribergh", ,,Tjer:k Hiddesen ,Isaa,c Sweers"; laatstgenoemde sneuvelde bij Kijkduin. aanhoudingen van motorrij.tuigen ten behoeve van de contrdle op die motorrijtudgenbelasting, drnng de K.N.A.C. in Maart van vorig jaar aij de Regeering aan op de toepassing van het systeem, waaribij de belastingkaart zichtbaar aan hot motorrijtuig zou moeten worden be- vestigd. Door gebruikma'king van dit systeem zou niet alleen den motorweggebruiker veel overiast bespaard worden, doch zou tevens een aanzieniijke besparing kimnen worden bereikt op die controlekosten, welke ibijv. voor 1939 met de linningskosten mede op niet min der dan ibij-na )1 millioen werden geraamd, 950.000)De K.N. AjC. bood daanbij aan de uitgaven voor het ontwerpen der benoodigde modeilen voor haar rekening ,te nemen. In Mlaart van dit jaar herhaal'de ziij1 dit aanbod, waarbij zij tevens nog mededeelde, oak voor de levering van de benoodigde belasting- plaatjes voor het eerste half jaar te willen zorgdragen. In antwoordi hierop deelt de Minister van Financien thansi aan de K.N.A.C. mede, dat de kwestie nog in sbud-ie is, terwiji hieraan wordt^ toegevoegd, dat het systeem, waarbij Q'e ibelastingkaart zichtbaar aan het mojor- nijtuig behoort te zijn toevestigd, in geen ge- val vdor de inwerkingtreding van de Wegen- verkeerswet zal worden ingevoerd. Hoewel het genoemde tijdstip nog in het geheel niet vast staat, mag naar de meening van ide KjN.A.C. uit de boven,staande bewoor- dingen worden afgeleid, dat toch eeriang het doelmabiger systeem met het zichtbare ;be- lastingplaatje in Nedierland ingang zal vin- ,den, zooals het reeds eerder to,t een ieders voldoening in Engeland'en Belgie het geval was. "vanhoopt aan een vreedzame oplossing. Elke •erdere commentaar zou ontijdig zijn. Maurras uit in de Action Frangaise de meening, dat de vebklaringen van Londen en Parijs niets te avontuurlijks bevatten. Het is gelukkig, dat zij er eindelijk zijn. In de Petit Parisien sc'hrijft Bourgues, dat de Duitsche vlootbetooging op de Spaansche kust een paging vormt tot afleiding, met het doel de Britsche Middellandsche Zee-vloot uit het Oostelijk deel van die zee naar Gibral tar terug te lokken en aldus de maritieme positie van Rome te veriichten. Maar, zoo zegt hij, de Engelschen laten niet met Gibral tar spotten en Frankrijk zal geenerlei vreem- de oogmerken ten opzichte van zijn Noord- Afriika dulden. KONING VAN ITALIe AANVAARDT KROON VAN ALBANIe. GRAMMENS DEBUUT IN DE KAMER. 'Onder groote belangstelling van de zijde van het publiek heeft, meldt de correspon dent van het Handelsblad te Brussel, de nieuwe Beigische Kamer Donderdagmiddag haar eerste zitting gehouden. 'De agenda vermeldde slechts formaliteiten verkiezing van den voorzitter wat men in- middels tot de volgende zitting heeft uitge- steld, omdat de beide grootste partijen het nog niet eens zijn geworden over de vraag, of het voorzitterschap door een socialist dan wel door een Katholiek dient te worden waar- genomen samenstelling van de kamercom- missie, beeediging van de Kamerleden, etc. en het zou dan oak een saaie zitting zijn gewor den, indien Grammens niet voor een paar taa'lincidienten had gezorgd. De waafnemen- de voorzitter Vouloir spreeikt geen Neder- landsch, zoodat hij alles in het Fransch moest afdoen, wat reeds kenneiijk het ongenoegen van Gramihens wekte. Bij de beeediging der volksvertegenwoiordigers legden de Waalsche Kamerleden den eed op de grondwet in het Franscih, de V'laamsche die in de nieuwe Kamer verre in de meerderhedd zijn in het Nederlandsch af en alles verliep vlot, tot de voorzitter den naam Grammens afriep. De man van de daad verroerde geen vin en toen de heer Vouloir zijn naam herhaalde, keek hij quasi venbaasd in het rond met een gebaar vanwat wil hij van mij De voorzitter riep voor de derde maal, thans met verheffing van stem: „Grammens". Maar de heer Gram mens bleef rustig zitten en deed of hij niet begreep, wat er van hem veriangd werd. Op de Waalsche banken begon men te roepen en te joelen, de grijze voorzitter keek hulpeloos als een kind in het rond, de geheele Kamer geraakte in beweging en te midden van de op-winding zat Grammens strak en zwijgend voor zich uit te kijken. Dat duurde zoo vijf minuten. Ten eande raad vroeg de voorzitter aan den Viaamsch-Nationalen bijzitter of deze Grammens in het Nederlandsch wilde vragen den eed af te leggen. Na een aanvankelijke weigering voldeed de bijzitter aan dit ver- zoek. Onmiddtellijk stond Grammens op en legde den eed af. Het tweede incident deed zich iets later voor. De beeediging was beeindigd en de voorzitter wilde het volgende punt van de agenda in behandeling brengen, toen Gram mens opstond en het woord vroeg. Dit werd hem igeweigerd, maar Grammens Met zioh niet afwijzen en herhaalde zijn verzoek. Weer weigerde de voorzitter hem het woord te ver- leenen. Op de Waalsche banken begon men weer te scheeuwen, maar boven het lawaai uit klonk de metalen stem van Grammens: "Ik dacht, dat ik in de Beigische Kamer was gekozen", riep hij, lui'dkeets, ,,maar ik schijn in de Fransche Kamer terectot te zijn ge- komen. Alles wat ik hier rondom mij zie, is Fransch. Ik ben niet van zins, daarmede ge- noegen te nemen en indien het presidium er niet voor zorgt, dat dit ten spoedigste veran- dert, zal ik er zelf voor zorgen" De rest van Grammens' woorden ging ver- l'oren in een storm van gejoel en geschreeuw. De voorzitter hamerde wan'hopig om Gram mens het 'zwijgen op te leggen, maar deze hleef doorspreken tot hij geze,gd had, wat hij zeiggen wild'e en gi,ng daarna, toegejuicht door de Vlaamsoh-nationalisten weer rustig op ziin hoekj'iaatsje zitten.. Dit debuut van Grammens heeft ons een voorproefje gegeven van wat ons in de nieuwe Kamer te wachten staat, indien de taalwet- ten niet stipter worden toegepast. Want Grammens is vast van plan, het niet bij woorden te laten. Ook als Kamerlid blijft hij de man van de daad en het ziet er naar uit, dat men nog heel wat last en moeite met hem zal krijgen. De Giornale d'ltalia houdt zich bezig met het besluit van de Albaneesche constituee- rende vergadering. Het blad schrijft o.a.: ,,In den vorm van een personeele unie blijft Al- banie een souvereine staat en behoudt dien- tengevolge zijn vlag en zijn regeering, terwiji de grenzen voor de onderdanen der twee lan- den open staan. Dat de grenzen van Albanie ohveranderd blijven, blijkt uit de, zoo,wel aan Joegoslavie als Griekenland gegeven verkla- ringen. Het Albaneesche vraagstuik is dus v'olledig opgelost en het gaat er nu nog slechts om, welke uitwerking het voortdurend wanbegrip en de vijandigheid z,ullen hebben van een deel van Europa dat geen direct be- lang in dit gebied kan laten gelden. Vast staat in ieder geval dat in Albanie een vol- dongen feit is tot stand gekomen waaraan met meer te tornen valt." De ..Trubina" schrijft: Albanie zal, hoewel waarsohdjnlijk zijn vertegenwoordiging in het buitenland door Italie ter hand zal worden genomen, zijn eigen internationale persoon- lijkheid behouden, teriwijl het leven in Albanie in volledig autonomen vorm zal worden °-e- organiseerd. Op die manier wordt eens °en voor al het gevaar van een splitsing van Al banie afgewend en een eenheid tot stand ge- bracht die voor elk volk de basis van zijn onafhanke'liijikheid beteekent. Herhaalde vroegere pogingen van vreemden mvloed op de Albaneesche onafhankelijkheid uit te oefenen, hebben 'bewezen, dat Albanie zijn mtegriteit en zijn staatsbestel slechts met steim tvan Italie .kan ibetLoudten''. iEen medewerker van het Parijsche Journal Jacques Ferret, heeft een tocht door Albanie ig-emaakt. Zijn indruik van bet land is: ver- latenheid, onherbergzaamheid. Overal langs e wegen stuitte hij op groepjes terugtrek- kende Albaneesche soldaten, vermoeid en aan hun lot overgelaten. Met behulp van een Joegoslavischen tolk vermocht hij een paar woorden te wisselen met een negental strij- oers. „Onze koning had ons bevel gegeven op de Italianen te schieten zoodra ze een voet op onzen bodem zouden zetten, maar we had- den geen munitie", zei er een. Een ander ver- klaarde dat de Italianen met tanks, vliegtui- gen en motoren waren gekomen en de steden hadden overrompeld. „Wat moesten we doen" kiaagde weer een ander, „niemand zei ons hoe het moest Men heeft ons in den steek ge- aten. Geen orders, geen wapenen, geen levensmiddelen en een koning die er vandoor gmg... Te Durazzo kwamen ze per motor- rijwiel rechtstreeks van hun schepen op de Kade. T°en trad een der soldaten naar voren, haalde de schouders op en maande tot zwij gen met een haast vtaderiijk gebaar: ,,Ik ben kolonel Basi Tsanas, commandant van Du- razzo Ik had 1200 man tot mijn beschikking. De Italianen 20.000 man. Toch heeft het nog to„ twaalf uur 's middags geduurd..." Telkens ontmoette de Fransche correspon- dent soidaten of officieren, die doelloos rond- doolden en klaagden: „Het is uit, alles is uit e5 l,v^frd^ niet meer gevochten, ze zijn te sterk. En een fraai-uitgedost. Albaneesch officier liet hem een klein revolverkogeltie zien met de opmerking: „Dat was alles wat ik had om de tanks tegen te houden EEN ZEER VERZOENINGSGEZINDE REDE VAN CIANO. HET ZICHTBAAR BELASTINGPLAATJE VOOR AUTctS OP KOMST? Naar aanleiding van de vele klaciten over hinder en verkeersgevaren veroorzaakt door! INSTEMMING IN DE FRANSCHE PERS. Alle Fransche bladen zijn het erover eens, dat de aard en de vergaande strekking van de verplichtingen, welke Frankrijk en Enge- land op zich hebben genomen, een nieuwe machtige organisatie van collectieve veilig- heid beteekenen tegen elk verder misbrurk van macht. Verseheidene bladen wij'zen op de wenschelijkheid de Sowjet-Unie in dit stel- sel op te nemen. De Jour zet uiteen, waarom Zuid-Slavie Donderdag niet genoemd is. Zoomin Roemenie als Griekenland hadden om de Fransch-Brit- sche garantie gevraagd, maar hun regeerin- gen hadden te Parijs en Londen uiting ge geven aan hun ongerustheid, terwiji de regee ring te Belgrado verklaarde volkomen te zijn geruistgesteld door de verklaringen uit Rome. Men kon toen niet meer Zuid-STavier zijn dan de Zuid-iSlaviers zelf... Italie heeft een be- lofte afgelegd, het moet zelf zorgen die te houden. Vol gens de Petit Journal ontbreken er nog drie dingen om rustig te kunnen ademhalen en wel: algemeene dienstphcht in Engeland 5000 vliegtuigen in Frankrijk en wijziging van de Amerikaansche neu.tyaliteitswet. De Excelsior merkt op, dat Chamberlain het Engelsch-Italiaansche accoord niet heeft verloochend. Hij acht de hernieuwde belofte van Mussolini nopens een spoedige terug- trekking van de vrijwilhgers uit Spanje niet te veronachtzamen, waaruit blijkt, dat hij niet De Italiaansche Kamer ,der fasces en cor- pOraties: is volgens de N. R. Crt., Zater- dagmiddag bijeen,gekomen om kenmis te nemen van het besluit van .dien ministerraad, waarbij koning Victor Emanuel, de Albaneesche kroon verkrijgt. Bij deze gelegenheid heeft de Ita liaansche minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano een rede uitg-esproken. Onder de aanwezigen bevond zich veldmaars chalk Ooiing, die met uitbundige toejuichingen wei d beigroet. Ooik Ciano werd levendig toe gejuicht en men riep „Leve Albanie". 'Ciano begon zijn, rede met een historisch overzicht van de banden welke Albanie en Italie verbinden. Zij bestonden reeds in de derde eeuw voor Ohristus, toen 'Durazzo en Valone, het protectoraat van Rome aanvaard- den. Over de iaatste gebeurtenissen zeide hij dat koning Zogoe's gedra-g in strijd was met de 11 aliaaniS'dh HAibaneesche vriiendischapisver- dragen. Alle pogingen die Italie heeft aan- gewend om het Albaneesche volk tot welvaart te bnenigen strandden op het slechte beleid van koning Zogoe, die een bewind van middel- eeuwsdhe tyrannie voerd-e. Op deze wijze wer den de betrekkingen steeds slechter en Italie begreep dat deze vijandige houding van de Albaneesche regeering' tot een crisis moest leiden. Reeds tijdens zijn bezoek aan Zuidr Slavie van Januari heeft Ciano de aandacht van de regeering te Belgrado gevestigd op de slechter wordende Italiaansch-Alhaneesche iDetrekkiiiiuefn. Op 8 Maart stelde koning Zogoe voor de betrekkingen tusschen de beide landen op een andere basis te brengen en een versterkt pact van bijstand te vormen. Op 20 Maart ver- zocht bij Italie platseling troepen te zenden. Italie begreep echter dat wenneer aan> dat plan gevolg werd gegeven op gevaarlijjke wijze het evenwicht van den vrede in .^evaar zou worden igeibracht. Het 'bood op, zdjh beurt een verd'rag van, bijsitand aan, dat in tegen stelling met de iberichten, die hieromtrent in het buitenland de ronde hebben gedaan, aldus Ciano, in het geheel niet het karakter van een ultimatum had. Mussolini verzocht koning Zogoe goed te overwegen wat Italie in de Iaatste der.tig jaar voor Albanie gedaan heeft. Hij verklaarde zich bereid -zijn politieik in een dergelijk,en vriendschappelijken geest voort te zetten, maar als zijn goede bedoelingen nutte- loos bleken te zijn, moest hij Zogoe waarsehu- wen de consequenties voor zijn (verantwoorde- lij'kh'eid te nemen. Het antwoord van Zogoe moest volstrekt afgewezen worden, het was provoceerend en blijkbaar igelnspireerd door de valsche hoop op hulp van buiten. Klaarblijkelijik, aldus Oiano, trachtte Koning Zogoe tijd te winnen en in tusschen gelastte hij die mobiliisatie van aijn troepen terwiji tevens anti-Italiaansche tetooginigen werden georganiseerd. Ondanks deze provocaities izond Mussolini koning Zogoe door bemiddeling van d'en Itali- aanschen gezant te Tirana een persoonlijiken brief, waarin hij. zeide dat de 'kwestie van de wijziging der Italiaansch-Albaneesehe betrek kingen niet door den Diuce zelf aan de orde was gesteld. Maar op het oogenblik dat zij aan de orde was gesteld, moest zij worden opgelost op een manier, die het ver,bond tus schen de ibeide landen nauwer aanhaalde, o,p- dat in de samenwerking tusschen de beide volken, door het lot verbonden, het Albanee sche volk tot vreedzame ontwikkeling gehracht zou kunnen worden. Ciano gaf vervolgens een overzicht van de gebeurtenissen sedert 5 April, waarbij hij, het vergeefsche beroep van koning Zogoe, om zich met de wapens te ver- dedigem, in het licht stelde, een oproep die het Albanees'Che volk geweigerd' heeft op de voor- gestelde wijze te beantwoorden ,en die tot ge volg had dat talrijke Albaneesche kopstukken de regeering te Rome verzochten tussehen- beide te komen. Ciano bestreed daarna uitvoenig de ,berich- ,ten in de buitenlandsche per® over gewapend verzet van de Albaneesche troepen, welke be- richten hij: in strijd met de waarheid noemde. Fi heeft igeen enkele slag plaatsgevonden, er is niets verw'oest en er is geen bloed gevloeid. Van het OQgeniblik af, dat die ontscheping van de Italiaansche troepen plaats vond, waar° bij' tengevolge van eeriig geisoleerd verzet, ee,nige dooden vielen, is de bezetting van Alba nie vrijwel automatisch en zonder tegenistand, tot stand gekomen. De gebeurtenissen in Albanie en hun reactie in dit land eeren de Italiaansche geschiederiis. De soiidariteit van de beidie Janden zal zich verzaftten tegen iedere menschelijke poginig om deze nieuwe hecbte banden te verbreken. Ciano ,kwam vervolgens te spreken over Chamberlain's rede in het Lagerhuis. Hij: be- tieurde bet dat de Britsche minister-president de geschiedenis was vergeten en ,dat hij zich een beeld had igevormd van de gebeurtenissen uitsluitend op de feiten van 7 en 8 April. Ik ben het volkomen eens met den Britschen minister-president, dat de Italiaansch-Britsehe accoorden gehan,dhaaf,d moeten blijven. Er is niets gebeurd, dat een opzegging van deze ac coorden izou rechtivaardigen. Italie hecht zeer groote waarde ,aan deze in het vori'ge jaar tot stand gekomen ovareenkomsten en Italie is bezield met den wensch hun waardevoJle toe- passing te verzekerem en alle clausules strikt na te leveni, zooals totdusverre ook is gesohied. Ciano bevetigde vervolgens, dat de Italiaan sche vrijwdlligers in Spanje teruggeroepen zul len worden na de triomfanteiijke parade voor Franco te Madrid. Van groote heteekenis is de houding van Zuid-Slavie geweest, welk land uitging van de yriendschappelijke betrekkingen welke met Italie ibestaan en welks houding vooral was gebaseerd op de sympathie en het vertrouwen welke tusschen de beide volken ibestaan. Men heeft te 'Belgrado begrepen dat de aanwezig- beid van Italiaansche troepen in Albanie geen enkele vijandige bedoeling tegen Zuid- Slavie heeft, doch integendeel de mogelijikheid van soiidariteit en nauwe samenwerking be teekent. Bimnen enkele -dagen zal ik te Venetie een onderhoud hebben met d'en Zuid-Slavischen minister van buitenlandsche zaken. Ook de betrekkingen met Griekenland bracht Ciano ter sp-rake. Tusschen beide lan den bestaat een atmosfeer van harteldjkheid en wederzijidsch vertrouwen. Na verzekerd te hebben dat de Italiaans'che actie in Albanie bestemd1 is den vrede in, dit gevoelige deel van Europa te verzekeren stelde de Italiaansche minister van buiten landsche zaken de groote beteakenis van het machtige politieke instrument dat de as Rome Berlijn vomit in het licht. Deze as werkt zonder dat er eenige wringing bestaat tus schen Rome en Berlijn. Ook Hongarije heeft in de Albaneesche kwestie een houding van begrip en soiidariteit getoond, evenals Spanje en Japan. Het werkelij'ke doel van de Italiaan sche politick is in ,de eerste plaats' dit: een samenwerking te bareiken die het internatio nale vertrouwen stevig vestigt. Ciano eindigde met een groet aan het Alba neesche volk. NAZI-ACTIVITEIT IN ZUID-AFRIKA VEROORZAAKT MOEILIJK1HEDEN. United Press meldt uit Kaapstad: De nationaal-sooialistische spionnage schijnt in de vroegere Duitsche kolonie Zuidwest- Afrika zeer actief te zijn. A'lthans, zoo wordt beweerd door diegenen, die een wijziging van de Zuid-Afrikaansche naturalisatiewetten heb ben gevraagd. Deze wijziging zou, zoo ge- looft men, de politieke situatie aanmerkeliik yerbeteren. Alle Duitschers, die kracbtens de huidige wetgeving automatisch Britsche onderdanen zijn geworden, zouden dan het bungersehap van de Zuid-Afrikaansche Unie moeten vragen of, als zij dit niet willen, hun rechten veriiezen en vreemdelingen worden Van andere zijde is men echter niet zoo opti- mistisch. Men vestigt de aandacht op een tweetal andere wetten, welke bedoeld waren om de nationaal-so'cialistische activiteit te beknotten en die beide gefaaid hebben. De Regeering schijnt echter de voorgestelde wii- zigmg gunstig gezind te zijn. De spionnage gaat intusschen voort. Alles wat in Zuidwest-Afrika gebeurt, op politiek commercieel en sociaal gebied', wordt onmid- delhjk overgebracht aan den Duitsehen con sul te Windhoek of op een andere manier aan net buitenlandsche nationaal-socialistische departement, dat onder lei'ding staat van een vroegeren Zuid-Afrikaan, Bohle, die te Brad- ord geboren is. Bij rechtszaken is gebleken dat personen die waardevolle getuigenissen zouden kunnen afleggen, dit niet durven te doen uit vrees voor tegenmaatregelen van de nationaal-socialisten of voor onaangenaam- heden voor hun venwanten in Duitschland. Ondanks de activiteit van het natioiiaal- socialisme in Zuid-Afrika, is men er weinig enthousiast over de Iaatste verovering van Hitler. De Duitsche kolonie was opgetogen -ver een terugkeer van het Sudetenland tot net Hij.k maar de liquidatie van Tsjeclio- Slowakije werd koel ontvangen en er werd met gevlagd als bij de inlijving van het Sudetenland. De grootste „grief', die de Duitschers op yet oogenblik hebben, is de zeogenaamde egenwerkmg, die Duitsche immigranten zou den ondervinden en de beweerde voorkeur voor 'Duitsche J'cden. Vele Zuid-Afrikanen daarentegen beweren dat de regeering juist inzake de Duitsche im migranten te „liberaal" is geweest en zij kla- gen oyer de toelating van personen, die als „bezoe'kers" kwamen en die een bezigheid heob-en aanvaard. Het bestufur van Zuidwest-Afrika heeft weimg te maken met de immigratie van o-p^1 uCr?,rS' WEnt alle imigT~atiewetten zijn toehjkelajk van toepassing op de Unie en op het mandaatsgebied. Daarom heeft de Duitsche regeering haar protestnota over de geweigerde toelating van 150 Duitschers tot o-ericht€ennS' Zuid"Afrikaansche Unie In ieder geval zoekt men in Zuid-Afrika naar middelen om dit probleem in het Zuid- westekjike mandaatsgebied op ,te lessen, en de yoorstanders van de nieuwe naturalisatie wetten gelooven, dat daardoor veie Duitschers Aef^u0VOllenlg l0yale iloudin§ jegens Zuid- Afrika zullen gaan aannemen. In zijn tweede iradiolezing heeft de Minister van Oeconomische Zaken Vrijdagavonid den akkerbouw besproken. Hij schonk daarbij allereerst aandacht aan de regeermigsmaatregelen ten behoeve van de roggeteelt. Al dadelijk noemde hij de wisselwer- kin,g, die tusischen dieze teelt eenerzijds en de vair- kens- en pluimveehouderij anderzijds bestaat, daar de varkens en het pluimvee voor een groot d'eel met graan gevoederd wordien. Lage prijaen voor voeder- graan zijn den varkens- en pluimveehouders weikoim en den graanverioouwers mogelijk itot schade; hooge graanpirijizeni verheugen den akkerbouw, doch betee kenen voor de varkens- en pluimveehouders moaeliik nadieel. Voor 1930 waren de omstandigheden zoodanig, dat elk dezer takken van landbouw en veeteelt een bestaansmogelijikheid bood,, do-cb daarna begon door de enorme prijsdaling van de landbouwprodueten de ellende, in het bijzondeir voor de tienduizenden boe- ren in ons land, wier bedrijf een oppervlakte van 5 ha niet te boven gaat, maar waarop in totaal toch een kleine 400.000 menschen werk vinden, voor het grootste deel roggeverbouwers, varkens- en pluim veehouders. Tot steuni aan den bedreigden graanverbouw gin^ de regeering over tot heffingen aan de grens voor buitenlandsche granen. Daardoor word'en de bin- nenlandsche prijzen indirect verhoogd, terwiji met de opbirengst van deze heffingen andere takken van den landbouw worden gesteund. De verhoogde prijs beteekent echter voor de vartkens- en pluimveehou ders hoogere kosten. De regeering pleegt, mdien het noodig is, ,dat bezwaar te ondervangen door op rogge, welke voor dierlijk voedsel bestemd is, een bij,slag te geven, waanbij, am te voorkomen dat'over dezelfde rogge meer dan eenmaal bij deze bijslag zou worden betaald, deze rogge met een onsclnu delijke ,stof rood wordt gekleurd. Men noemt dat denatureeren en den bijslag ,,'denaturatiebijslao-" of denaturatiesteun' De roggeverbouwer ontvangt nu den vollen prijs, die gelijk is ,aan den buitenland'schen prijs in- voerheffinjg, ,de bandelaar, echter, die de rog.re voor veevoeider verkoopt, krijgt den denaturatiebijslag uitbetaald eni kan dus de rogge aan den varkens- of pluimveehouder verkoopen teigen een veel lageren prijs, n.l. den 'binnenlandschen prijs verminiderd met den bijslag. Daardoor wordt bereikt, dat de rogge verbouwer aan zijn prijs ikomt, terwiji toch de var kens- of pluimveehouder goedikooper voedergraan kan betrekken. In deni winter van 1938 schenen betere tijden te zullen aanbreken. In December 1936 en de eerste helft van 1937 stegen de graanprijzen zoodanig, dat de d'enaturatieibijislag kon worden afgeschaft en de invoerheffing geleidelijk verlaagd tot /I per 100 kg. Helaas trad in 1937 een daling in en bij den over- vloediigen, wereidgraanoogst van 1938 za'kten de graanprijzen weer in tot het peil van 1930. In het voorjaar van 1038 daalde de binnenlanidsche rogge- prijs te Groninigen tot 7,10 per 100 kg. Aangezien de regeering een richtprijis had toegezegd ldggende tusschen f 7.25 en f 8.25 moesten dus weer krach- tiger steunmaatregelen worden genomen; de invoer heffing, die op 4 April 1938 nog 1 per 100 kg beid,roeg, werd geieidelijik verhoogd tot zij, in Novem° ber tot 4.50 was gestegen. Bovendien kocht de regeering in Med en Juni1 van dat jaar groote hoe- veelheden rogge aan, hetgeen eveniwel niet verbin- derde dat in Jul! de prijizen op de Groniniger markt nog verder inzakten. Werd aanvanikelijk de denatu ratiebijslag nog achterwege gelaten wagems ,de hooge uitvoeringskosten en den administratieven romp- slomp, dien deze maatregel veroorzaakte en ook omdat de fasten van den veehouder, doordat de bin- nenlandsche graanprijzen niet gestegen waren, niet waren verzwaard, (in September was de regeering wel igenoodzaakt den denaturatiesteun voor rogge, ietwat gewijzigd, weer in te voeren. De maatregelen ten behoeve van' den graanver bouw in de afgeloopen negen jaren getroffen, raken evenzeer de zeevaart en den koophandel, aldus de Minister. Wanneer een schi.p met .graan de haven invaart, komt er geld het land binnen in den vorm van haven-, kade- en loodsgelden en lassingskosteii, kosten voor sleepbooten en 'bunkers, werven. en dok- ken, controle eni provisie. Daarom dient ook de graanhandel de voile belangstelling te hebben van den bewindsman, die de zorg voor de welvaart van Nederland op zich heeft genomen. Aan de moeilijk- heden van den graanhandel wijdlde de Minister ook een afzond'erlijk woord. De opeenvolgende verhoogingen van de invoer heffing op rogge in den zomer van 1938 ontmoette in de kringen der graanhandelaren veel critiek. om dat deze maatregelen het, naar men in die kringen zeide, onmogelijk maakten, de prijizen voor den voor- verkoop te berekenen. Dit zou wel mogelijk zijn geweest, aldus de handelaren, indien een voor lan- geren tijd ongewijzlgde invoerheffing was ingesteld, gepaard aan een meer variabelen denaturatiebijslag. Bovendien had verhooging van de heffing aan de grens volgens den graanhandel geen resultaat meer, daar het aanbod van binnenlandsche rogge zoo groot was, dat de prijs toch niet zou stijgen. Deze zienswijze achtte spr. evenwel niet juist. De heffingsverhoogingen hadden wel degelijk voor .let binnenland haar prijis-optrekkende uitwerking behouden. Immers de buitenlandsche pirijsdalingen werden opgevangen, alleen door de snelheiid ervan kon de binnenlandsche roggeprijs niet steeds boven de 7.25 per 100 kg worden gehandhaafd. Bij uiivoering van plannen, zooals aangegeven in -jet i appoi t-Westhoff, zal de venbouw van granen in ons land' zich uitbreiden en worden de moeilijik- heden in verband met belanigen van andere groepen der bevolking nog grooter. De regeering heeft daar om gemeend goed te doen, het geheele vraagstuk van de graanpolitiek grondig te doen on derzoeken door een commisslie, die in October 1938 is ingesteld en rwaarin vertegenwoordigers van groepen, die bit de graanpolitiek belamg hebben, zijn opgenomen. Overgaande tot de aardappelteelt, besprak de Minister voopts de heteekenis van de aardappelmeel- mdustne in de veenstreken. In 1930 stortten de pniizen van het aardappeimeel in. De fabrieken saten m^t zulke groote onverkoopbare voorraden, dat de regeering moest ingrijpen om de iveenkoloniale aardappelverbouwers voor ondergang te behoeden. D:t gcschiedde in den aanvang door het verieenen van credieten aan ,de genoemde fabrieken, onder vcorwaarde, dat deze aan de boeren een bepaalden prijs betaalden voor de aardappelen. Later werden op grond van de landbouwcrisiswet andere maat regelen getroffen. De teelt van fabriekisaardappelen werd beperkt en een zoodanige prijs werd gegaran- deerd voor het aardappeimeel, dat het voor de fabrieken mogelijk is den boeren een loonenden prijs voor de geleverde 'aardappelen te betalen. Ondanks deze steunmaatregelen zijn de vooruit- zichten zeer ongunstig, vandaar dat gezocht wordt naar nieuwe afzetgebiieden onmoigelijkheds'n voor aardappeimeel, zooals fabricatie van een bepaal.de soort veevoeder uit aardappelen. Ook wordt het aardappeimeel meer en meer gebruikt voor het ver- vaard-gen van hakeliet. Consumptie-aardappelen. Ook ten aanzien van de consumptie-aardappelen voor den landbouw, als wisselvrucht onmdsbaar werden maatregelen getroffen. De mindeie kwa- liteit werd van de markt afgehouden doordat er een denaturatieregeling werd ingesteld. volgens welke voor de aardappelen, die voor veevoad'er werden be stemd, een bijislag wordt verstrekt, nadat zij gode- natureerd worden Hierhij, geschiedt de d'enatura- tie door stukp'rikken, waardooir ,de aardappelen on- geschikt worden voor menschelijk voedsel. Ook h er is de 'bijslag zoo vasbgesteld, dat hij. tezamen met oen prijs, dien de aardappelen als veevoeder ODbren- gen, ongeveer de productiekosten dte,kt. Bit" heeft tot gevolg, dat de .prijs van de aardappelen voor menschelijk gebrulk niet verder kan dalen dan het bedrag van de veevoerwaarde en denaturatiebijslag.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5