ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN LORRIE i -,V No. 9901 Feuilleton van LUST 8 MAANDAG 17 APRIL 1939 79® Jaargang Binnenland Buitenland STEM! mwrn Voor democratie. misstanden! Voor volkseenheid en samenwerking! EERSTE 3LAD ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Bui ten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firnia P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIEN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. -Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DIENSTPLICHT. Uitspraak inzake vrijstelling. De Burgemeester van TERNEUZEN, brengt ter algemeene kennis, dat een uitspraak op aanvrage om vrijstelling van den Dienst- plicht, ter Secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Tegen deze uitspraak kan binnen tien dagen na den dag van deze bekendmaking in beroep worden gekomen. a. door den ingeschrevene wien de uitspraak geldt of door ddens wettelijke vertegen- woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor idetzelfde lichting ingeschreven per- sonen of door hun wettelijke vertegen- woordigers. Het verzoekschrift moet met redenen om- kleed zijn. Het behoeft niet gezegeld te zijn. Het moet worden gericht aan de Koningin, dock worden ingediend bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending. Terneuzen, 17 April 1939. De Burgemeester voomoemd, P. TELLEGEN. W1NSTBEEASTING EN BEDRIJFSLEVEN. De Algemeene Katholieke Werkgevers- vereeniging heeft een adres gezonden aan den minister van financien, houdende bezwaren tegen een winstbedasting van 8 pet. Door deze belasting zou volgens adressante, het bedrijfsleven emstdg getroffen worden. Want, wat tot nu toe de kracht en oak de weerstanb van het Nederlandsche bedrijfsteven heeft uitgemaakt, n.l. het zoo spoedig mogelijk afschrijven en het vormen van reserves, zal volgens de omschrijivmg van het winstbegrip volgens de wet op de inkomstenbelasting niet meer mogelijk zijn, Wanneer het waar is, dat bet bedrijfsleven de in 1929 aamgevangen crisis goed doorstaan beeft, dan is dat voor het grootste deel toe te schrijven aan de be- drijfspolitiek, welke de onidememdngen vrije- lijk hebben kunnen voeren. De 8 pet. iwinst- belasting dreigt aan deze gezonde bedrijfs- politiek en daardoor aan de ontwikkeling van het bedrijfsleven een zwaren slag toe te brengen, waardoor aldus adressante zijn bestaan ifcedreigd wordt. STEUN AAN KLEINE BOEREN BIJ ZIEKTE. Volgens de bepaldngen van ,de steunregeling voor werklooze arbeiders mag in igeval van ziekte geen uitkeering worden verstrekt. Na overleg met zijn ambtgenoot van sociale zaken heeft de minister van oeconomische zaiken termen aanwezig geacht, deze bepaling ingeval van ziekte van kleine grondgebruikers, welke overeenkomstig de Ibepalingen van de kledne-fboeren-regeling op eigen bedrijf te werk worden gesteld, alleen te doen toepassen, voor- zoover het de uitkeering in geld betreft. De uitkeering in natura daarentegen kan idan op de gewone wijzie doorgaan. DE LUCHTRESGHERMING IN ZEELAND. Vorige week heeft op initiatief van den minister van binnenlandsche zaken in de pro- vincie Zeeland overleg plaats gahad inzake de hescherming van' de bungerbevolking tegen luchtaan vaMen De Gommissaris der Koningin, d'e secretaris- generaal van binnenland'sche zaken en de inspecteur voor de hmhtbe®cherming hebben daartoe besprekingen gevoerd met de burge- meesters, de hoofden van luichtbescberming en de gemeente-geneesheeren van alle 37 gemeenten in Zuid- en Noond-Beveland, Tho len en St. Philipsland. In aansluiting daaraan hebben de burge- 45) Door CHARLES GARVICE. Vervolg. .Geruineerd!" zei Lorrie zonder te beseffen wat dit was. Het woord had voor het oogen- blik geen beteekenis voor haar. ,,Hoe kun nen wij nu geruineerd zijn? Wij zijn niet rijlk, dat weet ik, maar" en ze keek rond, alsof zij zich er van wilde vergewissen dat het dak van de pastorie nog boven haar hoofd was ,,maar we zijn altdjd zoo geweest." Lorrie,"zei Greta zacht, ,,papa heeft tegenslag gehad. Hij heeft" ze begreep het zelf niet en sprak het woord vaag uit, als iemand, die in volslagen onwetendheid venkeert omtrent de beteekenis ,,hij heeft gespeculeerd!". ,,Gespeculeerd herhaalde Lorrie ver- baasd. ,,Ja. Ik, die het geld van mijn arme kin deren moest hebben beschermd, zooais ik mijn eigen leven moet beschermen, heb het in de goot gegooid! Ik ben tereoht gestraft; maar mijn kinderen, mijn arme kinderen!'' kreunde de doming. ,,Jack, kan je het me ooit ver- geven Lorrie Hij zweeg en tranen kwa- men hem in de oogen. ,,0, Lorrie, Lorrie! Ik moet gek geweest zijn ,,Maar wat is er toch?" zei Lorrie wan- hppiig. ,,Ik ik begrijp het niet! Jack, kan je het me niet vertellen?" „Wees- toch stil!" zed hij en hij trok haar opizij. Hij fluisterdeVader heeft iets ge- daan met effecten en aandeelen en die din- gen hebben den geest gegeven dat doen ze altijd, weet je. Hij heeft iederen cent ver- ioren van het geld, dat moeder hem heeft meesters terstond het noodig geachte mate- riaal, voorzoover nog niet aanwezig, best eld. Verwacht mag worden, dat binnen enkele dagen deze gemeenten voidoende toegerust zullen zijin om een eersten stoot op te vangen. Bijzondere aandadht wend ook hier gegeven aan de intercommunale samenwerking. Voor de beide Bevelaniden hebben de burgemeester vain Heinkenszand, rnr. dr. Mes, en op het eiland Tholen de burgemeester van Tholen, mr. van der Hoeven, op> zich genomen de samen- spreking terzake met hun ambtgenooten nog deze week te voeren. Op het eiland Walcheren is1 een zoodanige onderlinge hulpverleening van de gemeenten geheel geregeld. Aan een intercommimiale verzorging van het med'ische vraagstuk van het geheele eiland wordt de iaatste hand gelegd. Binnenkort zullen omtrent deze verzonging nadere mede- deelingen kunnen worden gedaan. MI LIT AIRE MAATREGELEN IN BELGIE. De Belgische generale staf heeft alle reserve-officieren opgeroepen voor een buiten- gewone oefening van tien dagen, teneinde hen in staat. te stellen hun taak te vervullen bij een versterking van het leger. DE VERLIEZEN VAN DE SPOORWEGEN IN BELGIE. Volgens een mededeelinig van de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen acht de di'rectie zich genoodzaakt, ten einde het verlies te heperken, d'at voor 1939 op onge- veer 130 millioen francs wordt geraamd, een aantal personentreinen uit te schakelen en het programma van wedstrijiden en uitgaven te heraien. De treinen, die met ingang van 16 April uit de dienstregeling verdwijnen, vertegenwoordigen ongeveer 5 pet. van het geheele traject. De maatschappij wijst er op, dat ziji van 1929 tot 1939 het aantal reizigers- treihen met 50 pet. had vermeerderd. Thans legdlen deze treinen iederen dag een afstand af, overeenkomende met viermaal den omtrek van' de aarde. WEER EEN BOMAANSLAG. In een telefooncel te Liverpool is een bom ontploft, waardoor iemand werd1 gewond. In een andere telefooncel heeft de politic een nog niet ontpttofte bom ohfcdekt. De ontploffing van Zatendagnacht was de tweede binnen vier dagen. Zij werd op een afstand van acht km. nog gehoo.rd en binnen een straal van vdjfhonderd meter werden tal van ruiten vemield. Door den schok werden mens chen uit hun bed geslimgerd en een vrouw moest, door schrik overmeesiterd, naar het zdekenhuis wortden gebracht. DE TROEPENPARADE IN MADRID EERST OVER EEN MAAND? Het Duibsche Nieuwsbureau meldt over de groote troepenparadie, die ter symiboliseering van het einde van den burgeroorlog te Madrid zal worden gehouden, dat deze parade de grootste miilitaire vertooning zal vormen, welke Spanje ooilt gezien heeft. Afvaardigin- gen van alle troepenafdieelingen, die aan den oorlog hebben deelgenomen, ziullen van de partij1 zijn. Pantserwagens, Flak"-geschut en pamtserafweerformaties nemen er aan deel, Onder aanvoering van de verdienstelijke generaals uit den oorlog zullen 200.000 man aan Franco voorbijmarcheeren. Ook formaties van de buitenlandsche vrijwiiliigers zullen erlbiji zijn. De iSpaansche legerl'eidihg wil daarmee de onveribrekelijke wapenibroeder- schap met dte bevrlende natiesi tot uitd'rukking brenjgen. Het tijdstip van de parade is nog niet bepaald. Men meent te weten, dat de oorspronkelijk voorgenomen datium van 2 Mei niet gehandhaafd is om tijd te winnen voor de omvamgrijke voorbereidingen. Daarom denkt men aan 15 Mei, den feestdag van> den schutsheilige van Madrid, van oudisher een nagelaten en we zijn" hij haalde zijn schouders op ,,we zitten er leeldjk voor." Geruineerd', absoluut, totaal geruineerd", zei de domine op doffen, wanhopigen toon. Greta, kind, ze moeten het ergste weten. Ik heb het jou verteld; ik kan het niet nog eens doen. 'Het het zou mijn dood zijn!" ,,Ja papa, ik zal het hun vertellen", zei Greta kalmeerend. Lorrie, we zullen de pas torie moeten verlaten, jdj. en Jack en ik en en we moeten ons best doen om papa te helpen." De domine verborg zijn gelaat in de handen. ,,We zullen een tijd lang heel erg arm zijn, maar we moeten den moed niet verliezen. Vader zal een paar leerlingen nemen haar stem brak bij de gedachte, dat haar oude vader zou moeten tobben met een stuk of zes rumoerige jongens; de oude man, die zoo ge- wend was aan de rust van een vreedzaam huis „en en we moeten allemaal ons best doen cm hem op te vroolijikenWat hij deed, was voor ons bestwil de arme Greta begreep nog absoluut niet hoe het geld ver- dwenen was ,,en we houden meer dan ooit van hem lieve vader!" en ze sloeg hartelijk haar arm om hem heen. Jacq trok Lorrie mee naar buiten. „Dat is het ergste nog niet, Lorrie", zei hij somber, „vader heeft zich ingelaten met een maat schappij, waar de aandeeihouders voor alle verplicbtingen aansprakelijk zijn en hij zal meer verliezen dan hij, bezit. De overheid zal er zich mee bemoeien en ik ben bang, Lorrie, dat we hier allemaal weg moeten, vader ook." Lorrie viel op een stoel in de hal neer en bleef voor zich uit zitten staren. Deze twee de slag was zoo plotseling, zoo onverwacht op den eersten gevolgd, dat zij te verschrikt en te verward was om alles in zijn voile be teekenis te beseffen. En toch klonken door haar ellende heen de woorden, die Seymour Melford daarstraks had gesproken: „Ik zal over jouw familie waken, alsof het traditioneeden feestdag. In politieke kringen neemt men 'aan dat op den dag van de parade helamgrijlke verklarintgen over de toekomstige politick van Spanje zullen worden afgelegd. Tot zoover het Dulitsche Nieuwsfbureau. BERLIJN EN ROME AFWIJZEND. De eerste Duitsche en Italiaansohe reacties op president Roosevelts telegram aan 'Hitler en Mussolini zijn, schrijft „De Courant", af- wijzend. Officieele antwoorden zijn evenwel nog niet verzonden, en hoewel algemeen wordt aangenomen, dat ook in die antwoorden de vredesdenkbeeliden van Roosevelt zullen worden verworpen, wordt het met name te Rome, zoowel in Italiaansche als in buiten landsche kringen, mogelijk geacht, dat de deur voor verder overleg niet volkomen zal worden gesloten. In den toon der Duitsche en Italiaansche bladen valt eenig verschil te constateeren. De Berlijnsche pers heeft den voiledigen te'kst van het telegram van Roosevelt niet gepubli- ceerd, maar geeft uiterst felle en hoonende commentaren, waarbij er de nadruk op wordt gelegd, dat voor Duitschland elk overleg on- mogelijk is, waarin ook de Sovjet-Unie zou, worden betrokken. De bladen in Italie heb ben de boodschap van Roosevelt onverkort weergegeven, onthouden zich tot dusver van commentaar, maar stellen hun lezers wel in kennis van de Duitsche oordeelvellingen. BEROEP VAN ROOSEVELT OP HITLER EN MUSSOLINI. Vredesbestand voor ten minste tien jaar. Als een groote verrassing is Zaterdag het bericht gekomen, dat president Roosevelt aan Hitler en Mussolini een telegram heeft gezon den, met verzoek om een verzeikering, dat hun strijdkrachten geen onafhankelijke Europee- sche natie zullen aanvallen of binnenvallen. Peze verzekering zou voor den tijd van ten- minste tien jaar gelden en de Vereenigde Sta- ten zouden daar tegenover willen deelnemen aan besprekingen tot vermindering van de bewapening en tot bevordering van den in- ternationalen bandel opdat alle landen gelij- kelijk en onder dezelfde voorwaarden toegang zullen hebben tot de wereldmarkt. Hitler heeft zich na ontvangst van dlt telegram van Berchtesg.aden naar Miinchen begeven, waar hij met von Ribbentrop heeft geconfereerd. Inmiddels werd ook telefo- nisch contact gehouden met Mussolini en Goring, die op het oogenblik te Rome ver- toeft. De tekst van het telegram van Roosevelt luidt als volgt: ,,'Gij beseft, daar ben ik zeiker van, dat in de geheele wereld millioenen menschelijke wezens vandaag leven in een constante vrees ■voor een nieuwen oorlog", of zelfs voor een reeks van oorlogen. 'Het bestaan van die vrees en van de mogelijkheid voor zulk een conflict, vormt een emstig voorwerp van zorg voor het yolk der Vereenigde Staten, uit welks naam ik spreek en moet eveneens de volkeren der andere landen verontrusten over het geheele Westelijke half rond. Allen weten, dat een groote oorlog, zelfs indien hij tot an dere eontinenten bqperkt blijft, zoolang hij duurt, zwaar op hen zou wegen, en ook op de komende geslachten van invloed zou zijn. Na de hevige spanning, waarin de wereld de Iaatste weken verkeerd heeft, is dit oogen blik wellicht geschikt om deze boodschap tot u te richten. Vroeger heb ik mij tot U gericht over de regeling van politieke, oeconomische en sociale vraagstukfcen, langs vreedzamen weg en zonder tot wapengeweld over te gaan. In dien die bedreiging aanboudt, schijnt het on- vermijdelijk, dat een groot deel der wereld gemeenschappelijk zijn ondergang tegemoet gaat. De geheele wereld zal daaronder te lijden hebben: de overwinnende landen, de verliezende landen en de neutrale landen. Ik weiger te gelooven, dat de wereld noodzake- KriMB^FniTEam-^n-MaranMiiiiiiiniiWirfi,n—>aaE«iwiiniimiiniii i de mijne was, zooais ze zullen worden. Denk aan je vader, aan Jack en aan Greta!" Die woorden waren toen leeg en hadden geen zin voor haar; maar wat waren ze nu van veel beteekenis. Jack ging naar haar toe. Hij zocht naar zijn pijp, die hij aanstak, toen legde hij zijn hand op haar scho.uder. ,,Ga niet heelemaal bij de pakken neerzit- ten, Lorrie", zei hij op zijn ruwe, goedige manier. ,,Ik ben er ook nog, weet je. Ik zal er mijn schouders onder steken en zorgen, dat alles in orde komt; er is zoo veel wat je kunt doen, je moet alleen maar weten, waar je werk moet zoeken! Moed houden, Lorrie!" ,,Ik zit niet bij de pakken neer", zei ze suf. ,,Ik ben aan bet denken dat is alles!" ,,Verdorie, we zullen allemaal moeten den ken", zei hij, terwijl hij heen en weer liep. „Arme vader! 't Zou me nog niet zooveel kunnen schelen, als hij 't zich niet zoo aan- trok. Ik ben bang, dat wanneer hij ait de pas torie wordt gezet, het Hij zweeg, maar ze begreep hem. ,.Hem zal dooden!" zei Lorrie heesch fluis- terend. „Ja, het zou zijn dood. zijn." Zij stond °P. ging naar het raam en drukte haar bran- dend voorhoofd tegen het glas. ..Het zou zijn dood zijn!" fluisterde ze tv/ee- drie maal. ..'Het is een lamme boel!" zei Jack, die op en neer bleef loopen en hevig aan zijn pijp trok. „Je hebt niet eens tijd om eens rond te kijken en te zien, waar je wat geld vandaan 'zult halen. ,,De haaien zullen binnen twee dagen op ons aanvallen en ons iederen cent, dien we hebben, afnemen. 't Zou me niet ver- bazen, als ze de stoelen, waarop we zitten, verkoopen. Ik begrijp niet, hoe vader zich ooit met zoo iets heeft kunnen inlaten." ,,De meubels verkoopen", zei Lorrie lang- zaam, dof. ,,De meubels verkoopen en ncm uit de pastorie zetten! Ja Jack, je hebt ge- iijk, dat zou zijn dood zijn en twee groote tranen rolden over haar wangen. lijkerwijze tot zulk een lot bestemd is. In- tegendeel, het is duidelijk, dat de leiders der groote landen de macht hebben hun volkeren te verlossen van de dreigende ramp. Ook is het duidelijk, dat de volkeren zelf wenschen, dat aan hun vrees een einde komt. Men moet zich echter rekenschap geven van de jongste feiten. Drie landen in Eujopa en den in Afrika zagen him onafhankelijk- heid verdwijnen. Een uitgebreid gehied in een ander onafhankelijik land in het Verre Oosten werd door een naburig land bezet. Volgens hardnekkige gerucbten, welke wij ongegrond hopeni te zijn, zouden andere d'aden van aggressie overwogen worden tegen andere on afhankelijke landen. Het oogenblik nadert, waarop die toestand' moet eindigen in een catastrophe, tenzlj een meer rationeel middel gevonden wordt om de gebeurtenissen in goede haan te leiden. Gij hebt herhaalde malen betoogd, dat gij, noch het Italiaansche (Duitsche) volk den oorlog wenscht. Indien dat waar is, behoeft er geen oorlog te zijn. Niets zal de volken der wereld er van kunnen overtuigen, dat een mogendheid het reeht of de noodzaak heeft, zijn eigen volk en anderen de gevolgen van een oorlog te berokkenen, tenzij het duidelijk is, dat zij haar grondgehied verdedigt. Wan neer wij, Amerikanen, deze verklaring afleg- gen, spreken wij niet uit egoisme, noch uit vrees, noch uit zwakheid. Wanneer wij thans spreken is het als staatslieden en uit liefde voor de mensch- heid. Ik ben er nog steeds van overtuigd, dat de internationale proiblemen rondom een tafel kunnen worden opgelost. Daarom is het niet aan een der belanghebbenden op het be roep inzake een vreedzame bespreking te ant woorden met te zeggen, dat, tenzij hij bij voorbaat de verzekering krijgt, dat het be- sluit voor hem gunstig zal zijn, hij de wape- nen zal neerleggen. In de conferentiezalen, evenals voor de recht'banken, is het noodig, dat iedere partij de bespreking begint in goed vertrouwen in de overtuiging, dat het resultaat zal zijn recht voor elk. Het is gebruik en noodig, dat elk- een zijn wapens buiten de zaal laat. Ik ben er van overtuigd, dat de zaak van den wereldvrede een grooten stap vooruit zou gaan, indien alle naties een openhartige ver klaring zouden krijgen van de tegenwoordige en toekomstige politiek der regeeringen. Om- dat de Vereenigde Staten een der naties van het Westelijk 'halfrond is, zijn zij niet gewik- keld in de tegeniwoordige geschillen, welke zich in Europa voordoen. Ik denk, dat het voor u gepast kan zijn mij deze verklaring te doen in mijn hoedanigheid van hoofd van een ver van Europa liggende natie, opdat ik, slechts optredende met de verantwoordelijk- heid en verplichtingen van een vriendschap- pelijk bemiddelaar, deze verklaring kan mede- deelen aan andere naties, welke thans onge- rust zijn over den loop, welke de politiek van uw regeering kan volgen. Zijt gij bereid de verzekering te geven, dat uw gewapende strijdkrachten het gehied of de bezittingen van een der volgende onafhan kelijke naties niet zullen aanvallen of over- weldigen: Finland, Estland, Letland, Litauen, Zwe- den, Noorwegen, Denemarken, Nederland, Belgie, Groot-Britannie, Ierland, Frankrijk, Portugal, Zwitserland, Lichtenstein, Luxem burg, Polen, Hongarije, Roemenie, Zuid-Slavie, Rusland, Bulgarije, Griekenland, Turkije en de Araibische staten Syrie, Palesbina, Egypte en Iran? Een dergelijke verzekering moet klaarblij- ke'lijk niet alleen gelden voor den tegenwoor- digen tijd, doch voor een genoegzaam lang- durige toekomst om alle mogelijkheden te verzeikeren met vreedzame methoden te wer- ken aan een vrede van een meer duurzamen aard. Ik stel dus voor, dat gij het woord „toekomst" zult beschouwen als van toepas- sinig voor een periods van geigaranideerde non- aggressie van ten minste tien jaar of van ,,Huil niet!" zei Jack. ,,Ik zal verdorie, als ik nu maar wist wat ik moest doen en waar ik naar toe moest gaan! Wacht eens! Waarachtig!" alsof hij een plotseling idee kreeg. „Ik zal naar Seymour Melford gaan. Ik weet niet of hij van die zaken ver- stand heeft, maar zijn vader in ieder geval wel. Ik zal naar hem toegaan en hem vertel len, hoe we in de penarie zitten „Wacht!" zei Lorrie en haar gezichtje werd krijtwit, toen zij hem bij zijn mouw pakte en hem verhinderde naar de deur te hollen. ,,Doe het nog niet. Wacht!" ,,Wiaafom? Wat is er?" zei hij. „0, ik be grijp het al. Je zoudt het niet prettig vinden", en hij bleef staan. ,,Wel, dan weet ik niet meer, wat ik moet doen!" „Ga ga weer naar vader", zei ze met een schorre, harde stem. ,,Ga hem troosten ©n en wacht tot ik kom." Ze ging naar de deur, terwijl ze sprak. Hij, ging langzaam de kamer uit. Zij bleef even staan en met een vasten trek op haar mooi gezichtje, een harde, koude vastberaden- heid in haar oogen, opende ze de deur van het salon. Seymour Melford stond bij. het raam. Toen de dear geopend werd, wendde hij zich cm en kwam naar haar toe. Lorrie, wat is er gebeurd", zei hij, maar hij sloeg zijn oogen voor de hare neer en de vraag klonk onecht en geforceerd. Maar Lorrie merkte het niet op. „Ik kom je mijn antwoord geven", zei ze, haar oogen naar den grond gericht. ,,Ah!" en hij kwam dichterbij. Wacht!" zei ze, terwijl ze haar hand op- hief om hem het zwijgen op te leggen. „Je je vroeg mij, met je te trouwen." ,,Dat deed ik en doe ik weer", zei hij met nadruk. ,,Het is de liefste wensch van mijn hart Zij legde hem met een gebaar het zwijgen op. ,,Je je verwacht niet van me dat ik dat ik je liefheb Langzaam, machinaal, kwamen de woorden over haar lippen. „Ik zal daarop wachten'", zei hij. ,,Ik zal wachten en ik hoop zeker je liefde te winnen" ,,Zal je daarmee - tevreden zijn?" vroeg ze. ,,Ik zal tevreden zijn meer dan tevreden zijn!" verklaarde hij. .Daarstraks" ze wachtte even sprak je over over geld over rijkdom." „Ja", zei hij, ,,ik weet dat je daar niet om geeft ,,Jawel!" zei ze, terwijl ze haar droge lip- pen beyochtigd'e en bijna ineenkromp onder het gewicht van schaamte en ellende, dat haar drelgde te overweldigen. ,,Ik geef er wel om! Als als ik je vraag om me geld te geven nu ze kon nauwelijk ver der spreken, maar ze deed een poging als ik je vroeg me nu wat geld te geven zou je zou je Ze kon niet verder gaan. ,,Of ik het je zou willen geven?" zei hij haasti'g, terwijl de triomph en de hartstocht zijn oogen deden schitteren. ,,Ja, iederen cent dien ik bezit! Met allebei mijn handen!" en hij strekte zijn handen uit. ,,Dan vraag ik het je nu", zei ze. ,,Niet voor me zelf niet voor me zelf; maar - maar Zij bedekte haar gelaat met de handen en viel in een stoel neer. „Lorrie, lieveling", fluisterde hij, terwijl hij zich bukte en haar hand aan zijn lippen braeht. ,,Ik weet het! Je vader is in moeilijk- heden! Ik was er bang voor! Je twijfelt toch niet of ik je wil helpen! Bij wien zou je eer- der kunnen komen dan bij mij! Hoeveel is het lieveling? Kijk eens!" en hij rukte zijn jas open en haalde er zijn chequeboek uit. Hij had het speciaal voor de gelegenheid meegebracht. „Alsjeblieft" en hij sprong op, nadat hij even aan tafel had zitten schrijven „breng dat aan je vader, lieveling en zeg hem, dat wanneer hij meer wil hebben ik heel blij zal zijn het hem te kunnen geven. Neen niet aan hem, maar aan jou mijn lief vrouwtje." i(Wordt vervolgd.) een kwart eeuw, indien wij den moed hebben zoo'n langen tijd vooruit te zien. Indien een dergelijke verzekering door uw regeering wordt gegeven, zal ik haar onmid- dellijk ter kennis brengen van de regeeringen der naties, welke ik beb genoemd' on zal ik tezelfdertijd vragen of, hetgeen redelijkerwijze 0

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1