Buitenland De steunmaatregelen ten aanzien van den landbouw. sche regeering is opgewekt door die Britsche krinigen, die niettegenstaande alle tot nu toe gemaakte fouten, him hoogste wij she i d zoe- ken in de omsingeUng van Duitschland. Hier moet men ook de ibron van de onwaarheden zoeken, welke steeds weer door de „News Chronicle" worden versipreid, zooiang niet in Engeland autoriteiten komen, die een eind'e maken aan deze ophitsing tot oorlog. OUDERDOMSVOORZIENINGEN. De Minister van Sociale Zaken heeft, m verband met een vraag van een Kamerlid, aan de Rijksverzekeringsbank opged'ragen in samenwerking met de Raden van Arbeid een onderzoek in te stellen naar het aantal per- sonen in ons land van 05 jaar en ouder, die buiten ihun schuld nog geen rente krachtens een der sociale verzekeringswetten genieten, ofschoon zij deze wegens hun finanioieele om- standigheden wel nood'ig hebben. Het doel van dit cnderzoek, dat aisnog uitsluitend in- formatieve beteekenis heeft, is gegevens te verkrijgen omtrent de kosten, wel'ke een even tueele toewijzmg van kostelooze renten aan deze behoeftigen voor den staat zou mee- brengen. Behaive deze enquete is tevens een, even- eens uitsluitend informatieve, enquete inge- steld naar dergelijke personen van 60 tot en met 64 jaar, om de finaneieele beteekenis van een tventueele voortzetting eener kostelooze ouderdomsvoorziening te kunnen beoordeelen. Beide onderzoeken zijn nog gaande. I DE WERELDTENTOONSTELLING TE NEW-YORK. Een bericht van het A.N.P. uit New-York meldt: Een rondgang over het terrein der binnen- kort te openen wereld'tentoonstelling doet zien, dat er met grooten ijver en voortvarendheid gewerkt wordt, doch dat verscheidene pavil- joens en gebouwen nog niet gereed zijn. Het is nauwelijks te begrijpen, dat alles tijdig gereed zal zijn, maar de tentoonstellingsleiding verzekert met stelligheid, dat dit wel het geval zal zijn. Nederland zal zich op twee plaatsen demon- streeren, voomamelijk in zijn eigen gebouiw, dat tot de grootste vijf van de tentoonstelling behoort, maar ook in de z.g. Hall of Nations, waar de groote post-isorteenmachine van de P.T.T., uitvinding van den heer Marchand, zal worden vertoond. Het Nedeiilandsche pavil- joen is op zich zelf geheel gereed en biedt een indrukwekkend beeld. Het interieur is echiter nog niet klaar. Onder leiding van prof. Slot- houwer, prof. Rosse en architect van Erp wordt er hard gewerkt om op den openings- datum van het paviljoen gereed te zijn. Het schilderachtige gebouw eener groote Neder- landsche bierbrouwerij, voorstellend een oud- Hollandsch stadstafereel, dat een van de meest typische restaurants der tentoonsteiiing belooft te worden, is nagenoeg gereed. STKUN AAN KLEINE BOEREN EN TUINBOUWERS. Naar men meldt, heeft de minister van sociale zaken goedgekeurd, dat de gemeente- besturen in de daarvoor in aanmerking komende gevallen de steunbedragen voor de B.-boeren en -tuinbouwers inistede van een- maal per week, eenmaal per vier weken uit- keeren. De Minister vestigt er de aandacht op, dat de bedoelde toestemming all een mag worden verleend met instemming van de be- trokken grondgebruikers en uitsluitend in die gevallen en gedurende die perioden, waarin een alleszins redelijke grand ervoor aan- wezig is. DE MILITAIRE VOORZORGSMAATREGELEN IN EUROPA. De Daily Telegraph heeft Woensdagochtend het volgende .staatje van miltaire maatrege- len, welke Dinsdag in Europa werden ge nomen: FRANKRIJK. Verloven ingetrokken, re- serveofficieren opgeroepen, de Middelland- sche Zee-vloot in voile kracht op zee, op weg naar een geheim verzamelpunt. ITADLfi. Nieuwe versterkingen naar Alba nie, extra lichtingen opgeroepen, waardoor het totaal manschappen onder de wapenen tot boven het millioen stijgt. DUITSOHLAIND. Verdere samentrekking van troepen op punten, vanwaar gemakkelijk de Poolsche grens kan worden bereikt. SPANJE. Aanzienlijke stirijdkrachten ge- rapporteerd te Santander en andere plaatsen nabij de Fransche grens. Hardnekkige geruch- ten over de ,aankomst van nieuwe Italiaan sche troepen te Cadix. TURKIJE. De premier kondigt speciale militaire maatregelen aan. POLEN. De reservisten van de lichtingen 19121917 moeten zich gereedhouden voor een speciale oefening van vier weken. NEDERLAND. De grenswacht wordt ver- dubbeld door het oproepen van extra man schappen. Voorzorgsmaatregelen voor de kustverdediging worden genomen. BELG1E. Het kabinet besluit tot verster- king van de grensgamizoenen en keur.t maat regelen goed ter verdeddging vim den Congo. ZUID-SLAVIE. De lichtingen 1907 en 1908 in de provmeies, grenzende aan Albanie. wor den onder de wapenen geroepen. DUITSCHE PERSSTEMMEN. De Dudtsche pers verwijt Engeland gedu rende de Paaschdagen getracht te hebben, in en buiten Europa nieuwe ongerustheid te verwekken. Zij verwijst naar de Engelsche berichten over kabinetsibijeenkomsten te Lon- <Jen, over de berichten, volgens welke Malta en Gibraltar in een alarmtoestand" gebracht zijn, dat de in Fransc'he en Italiaansche havens liggende Britsche oorlogssohepen bevel tot vertrek gekregen hebben en de Engelsche foezorgdheid voor de veiligheid1 van Turkije en Griekenliand en vooral van Korfoe gestegen was. De ,,Angriff" noemt het Engelsche optreden ,,belaohelijk". De Berliner Boersenzeitung" schrijft: Wlaarom heeft Engeland plotseling zulk een luid geschreeuw aan om Albanie? De ver klaring daarvan kan alleen in de Britsche mentaliteit gezocht worden. Waar Engeland in het wereldbeeld een verandering meent waar te nemen, die naar zijn meaning een verschuiving ten nadeelie van Engeland zou beteekenen, verklaart het, dat de xnensche- lijke moraal in gevaar is en roept het op tot een kruistocht van rechtvaardigen tegen on- rechtvaardigen. In den corrupten Albanee- schen vorst voelt Engeland het empire be- dreigd. DE ALBANEESCHE PETROLEUM. Naar aanleiding van het bericht, als zou Albanie in de helft der Italiaansche benzines behoeften in vredstijd kunnen voorzien, merkt een inzendister in de Times op, dat vol gens officieele Italiaansche statistieken de invoer van petroleumproducten in 1937 meer dan 2.300.000 ton bedroeg. Deze hoeveelheid omvat niet de olie voor vloot en hichtmacht. In ronde cijfers zou 3.000.000 ton olie per jaar een voorziehtige raming van die Italiaansche behoeften in vredestijd1 vormen. Daar de capa- citeit van de Albaneesche petroleumleiding 300.000 ton per jaar bedraagt en daar men eenige maanden geleden nog van plan was de productie van dazen omvang pas in 1940 te bereiken, zou Albanie in het gunstigste geval niet die helft, maar slechts ©en tiende ged-eelte van de Italiaansche behoeften kunnen leveren. DE STEMMINGEN IN OOST- EN MIDDEN-EUROPA. iEen der correspondenten van de N. R. Crt. meldt uit Warsdhau: Smogorzewski, de Berlijnsche correspon dent van het voornaamste Poolsche daghlad Gazeta Polska, heeft een reis gemaakt door midden- en Z.O. Europa, juist in den tijd toen er allerlei in de wereld gebeurde en in een groot artikel heeft hij den indruk beschre- ven die de gebeurtenissen in de verschillende hoofdsteden maakten. In Boedapest vemam hij de bezetting van Bohemen. In Sofia het feit van de gemeenschappelijk Poolsch-Hon- gaarsche grens, in Belgrado de bezetting van Memel enz. Helaas heeft hij in zijn verhaal nog niet den indruk van de bezetting van Al banie kunnen opnemen. Hoezeer ook de belangen, der verschillende landen die hij bezocht uiteenloopen, in de be- oordeeling van de bezetting van Bohemen vertoonen zij dezeltfde reactie. Gfficieel doet men neutraal, ook de pers houdt zich op de vlakte, maar de hooggeplaatste politieke per- soonlijkheden met wie de correspondent in con tact kwam, veroordeelden de wending in de Duitsche politiek zonder terughoudendheid. De volksmeening bleek in overeenstemming met de opinie der politici, want in de bios- copen werd gefloten wanneer de intocht der Dujtschers te Praag werd vertoond. Ook te Warsdhau heeft het publiek aldus gereageerd en een pro-Engelsche gezindheid bleek o.a. bij de vertooning van de film Gibraltar: op het moment dat de Engelsche vlag geheschen werd in die film begon het publiek te applau- disseeren. In zijn artikel bespreekt Smogorzewski dan verder de houding der verschillende volken afzonderlijk. De Hongaren beseffen dat zij in hun revisionisme t.a.v. Roemenie alleen door Duitschland geste-und zullen worden wan neer zij zich politiek, militair en economisch met het Duitsche rijik vereenigen en men be- grijpt te Boedapest maar al te goed, dat in een dergelijke vereeniging geen sprake zou zijn van het evenwicht dat in de Habsburg- monarchie nog kon bestaan. In Zuid-iSlavie heeft men slechts minach- ting voor de houding der Tsjecho-Slowaken. Deze minachting verbergt men hier te War- schau ^ook allerminst. Met wien men ook spreekt over de gebeurtenissen te Praag, steeds krijgt men in de sterkste bewoordin- gen de verzekering dat de Polen zich zulk een gedrag eenvoudig niet kunnen voorstellen en in een dergelijik geval zonder den minsten twijfel totaal omgekeerd zouden reageeren. De Kroaten. Te Belgrado dan, verzekert men dat Matsjek, de leider der Kroaten, stellig niet zoo naief zal zijn als Tiso, de leider der Slo- waken. Men verheugt er zich aver, dat door den val van Stojadinowitsj de toenadering tusschen Serviers en Kroaten gemakkelijker is gemaakt. Wellicht aanvaardt de schrijver van het hier weergegeven artikel wat al te grif de verzekering aangaande Matsjek. De Serviers moeten wel degelijk zeer groote auto nomic aan de volgelingen van Matsjek ver- leenen, willen zij niet het risico loopen, dat Matsjek steun bij de buren gaat zoeken. Be gin December, toen wij een gesprek met hem hadden, uitte hij zich allerminst ongunstig over den tijd dat Kroatie tot de Donau-monar- chie behoorde en zeide hij er geen prijs op te stellen, dat Kroatie deel bleef uitmaken van de Zuid-Slavisohen staat, indien men den Kroaten geen autonomic verleende. Zijn uit- spraak behoeft stellig niet de neiging te ver- raden zich bij het Duitsche rijk te willen aan- sluiten, maar bewijst toch wel dat de Ser viers het Kroatisdhe vraagstuk voorzichtig en niet-bekrompen moeten aanpakken. De Zuid- Slaven toonden geen neiging terwille van an- deren in een oorlog betrokken te geraken en verklaarden alleen te zullen vechten wan neer hun eigen interessen in het geding kwa- men. Een dergelijike voorziehtige houding nemen oak de Buigaren in. Het heeft iets komiseh om te vernemen hoe weiniig effect, politiek gesproken, de z.g. cultureele propa ganda van Engeland, Duitschland en Frank- rijk in deze streken heeft. Dezen winter be- merkten wij dit in Zuid-Slavie en de ver- halen van den Poolsohen correspondent over Griekenland en Bulgarije bewijzen hetzelfde. Met veel animo bezoekt men een soiree op de Fransche club, maar dat verhindert niet dat hetzelfde gezelschap een paar avonden later een filmvoorstelling of een bal van de Duit sche vereeniging bijwoont en weer een paar dagen later een feestje bij de Engelschen. En er wordt lang niet altijd geconverseerd in de taal van de natie waar men te gast is. iOoncludeerend over de stemming in de Donau- en Balkanlanden besluit de schrijver: ,,Geen volk wil tot het stukje levensruimte van een vreemd land behooren en vijanden van een ander tot de zijne rekenen. Met elk land wenscht men handel te drijven en goede be trekking en te onderhouden. Maar wanneer het op oorlogvoeren uitdraait, dan zal elk land die mogendheid als vijand beschouwen, die zijn onafhankelijkheid aantast". Deze oonclusie kan men in elk geval zien als de weergave van het officieele standpunt van Polen. In hoeverre de auteur dit Poolsche standpunt aan alle genoemde volkeren toe mag sohrijven, zal wellicht de toekomst moe ten leeren. VICTOR EMMANUEL DE ALBANEESCHE KROON AANGEBODEN. iDe constitueerende vergadering van Alba nie heeft Woensdagmiddag, naar Stefani meldt, eenstemmig een motie aangenomen, waarin het volgende wordt gezegd: 'Het bestaande regime wordt afgeschaft en de daarop berustende grondwet ingetrokken. De vergadering benoemt een regeering, die de beschikking over volmachten heeft. Zij verklaart, dat alle Albaneezen erkentelijk zijn voor het opbouwende werk van den Duce en -het fascistische Italie voor de ontwikke- ling en het welzijn van Albanie en besluit het leven en lot van Albanie nauwer te binden aan het leven en lot van het fascistische Ita lie door banden van de grootste solidariteit. Tusschen beide landen zullen in dezen geest van solidariteit overeenkomsten worden ge- sloten. De constitueerende vergadering vertolkt den eensgezinden hemieuwingswil van het Albaneesche volk en besluit als plechtig pand daarvoor de kroon van Albanie in den vorm van een personeele unie aan te bieden aan Victor Emmanuel, koning van Italie en kei- zer van Ethiopie, voor hem en zijn konink- lijke afstammelingen. iDe vergadering heeft verder de samen- smelting van het nieuwe Albaneesche kabinet voor welks vorming zij opdracht had gegeven aan Verlaci, die premier en minister van on- derwijs is, goedgekeurd. De leden van het nieuwe kabinet zijn o'n- middellijk na de vergadering in het Italiaan sche gezantschapsgebouiw ontvangen door den Italiaanschen minister van buitenland- sche zaken, Ciano. Deze verseheen daarna op het balkon en noodigde het publiek uit den Koning-Keizer en den Duce te huldigen. Naar aanleiding van het besluit der con stitueerende Albaneesche vergadering werd de Groote Fascistische Raad bijeengeroepen tegen gisterenavond 10 u,ur, de ministerraad tegen hedenmorgen 10 uur, de Kamer van fasces en corporaties tegen Zaterdagmiddag 4 uur en de senaat tegen Zaterdagmiddag 6 uur. Mussolini heeft bepaald, dat ter viering van de unie tusschen Italie en Albanie, a.s. Zondag van zonsopkomst tot zonsondergang de vlaggen van beide landen moeten worden uitgestoken. In de Giomale d'ltalia schrijft Gayda, dat het besluit der Albaneesche constitueerende vergadering, de integriteit en de nationale individualiteit van Albanie handhaaft en een kraohtige vereeniging van arbeid en orien- tatie tusschen beide landen mogelijk maakt. Deze vereeniging werd sedert eenigen tijd ge- wenscht door het Albaneesche volk, voor de bescherming van zijn belangen, die overeen- stemmen met de thans algemeen erkende be langen van Italie. De Italiaansche bezetting. Men meldde Woensdagavond1 uit Rome aan de N. R. Crt.: De uitroeping van koning Victor Emma nuel tot koning van Albanie bepaalt voorloo- pig de wijze, waarop de verhouding tusschen Italie en Albanie geregeld zal worden. Er blijft dus in naam nog een afzonderlijke Al baneesche staat bestaan, en daarmee is de belofte, die de Italiaansche regeering aan Londen heeft gedaan, vervuld, wat het aan Chamberlain eenigszins gemakkelijker zal moeten maken met het fait accompli vrede te .nemen. Toch is een dergelijke persoonlijke unie tusschen beide landen reeds een zeer vergaande inmenging van Italie in de Alba neesche zaken en het is niet uitgesloten, dat de mogendheden vooralsnog zullen weigeren den nieuwen koning van Albanie te erkennen. Mien zou over de wijze, waarop de wet- gevende vergadering, die den koning heeft uitgeroepen, zelf gevormd was, wel wat meer willen weten. Zeker is, dat die vergadering niet dezelfde is geweest als het Albaneesche parlement en dat de leden ervan niet door eenige verkiezing zijn aangewezen. Waar- schijnlijk zijn zij door de Italianen benoemd, doch dit blijkt uit de communique's niet. Het land is thans voor het grootste deel in Ita liaansche handen, alleen het Noord-Oostelijk gedeelte, dat zeer bergachtig is en waar het aan wegen ontbreekt, omdat er vrijwel geen plaatsen van eenige beteekenis gelegen zijn, moet nog worden bezet en het is niet uitge sloten, dat de Italianen in deze onherberg- zame gebieden op zekeren tegenstand zullen stuiten, die dan echter alleen den vorm van een guerilla zou kunnen hebben. In dat N.O.- gebied woont ook de stam der Mati, waarvan Zogoe eenmaal het stamhoofd was. DE EVANGELISCHE KERK EN HET NATIONAAL-SOCIALISME IN DUITSCHLAND. Het officieele orgaan van de Duitsche EJvangelische kerk publiceert een communi que betreffende een ,,gemeenschapsarbeid van leiders der landskerken". Daarin wordt kennis genomen van een verklaring, waarin Evangelische predikanten en leeken voor ge- meenschappelijken arbeid zich aaneengeslo- ten hebben. In deze verklaring worden de volgende beginselen opgesteld: 1. ledere boven den staat uitgaande ker- kelijke organisatie van roomsch-katrolieke of wereldprotestantsche bestempeling is een po litieke ontaarding -van het Christendom. Waar- achtig christelijik geloof ontplooit zirh slechts vruchtbaar binnen de gegeven ordeningen der schepping. 12. IHet christelijk geloof vormt de onover- brugbare religieuse tegenstelling tot het Jo- dendom. 3. De strijd van het nationaal-socialisme tegen iedere politieke aanspraak op de macht der kerken, zijn strijd om een wereldopvat- ting, die in overeenstemming is met den aard van het Duitsche volk, zijn ten opzichte van de wereldopvattingspolitiek een voortzetting en voltooiing van het werk, dat de Duitsche reformator Martin Luther is begonnen. Met het in dezen strijd nieuw gewonnen, echte onderscheid van politiek, wereldopvatting en religie, wordt echter van zelf ook het ware begrip van het christelijke geloof weer levend. 4. Voorwaarde voor een eerlijken reli- gieuzen strijd om groei en uitbreiding van een waar christelijk geloof in het Duitsche volk, is orde en verdraagzaamheid binnen de be staande kerken. De leiders der landskerken, die dit docu ment hebben onderteekend, geven uitdruk- king aan hun vastbeslotenheid om met volle- dige handhaving van de religieuze verdraag zaamheid hun geheelen kerkelijken arbeid te verriehten in overeenstemming met deze be ginselen. Het communique is onderteekend door den president van den EVangelischen opperkerke- raad, dr. Wlerner, en door de leiders der landskerken van de Evangelisch-Luthersche kerken in Saksen, Nassau-Hessen, Sleeswijk- Holstein, Thuringen, Oldenburg, Lubeck, Mecklenburg, de vereenigde Protestantsch- evangelisch-christelijke kerk van de Pfalz, de Evangelische landskerk van Anhalt en de Evangelische kerk in Oostenrijk. HET NIEUWE DUITSCHE LINIESCHIP. Naar de Romeimsche correspondent van de News Chronicle meldt, valt uit het Italiaan sche marinejaarboek, dat zoo juist verschenen is, op te maken, dat het nieuwe Duitsche linieechlp, dat onder de letter H op stapel is gezet, een waterverplaatsing zal krijgen van 40.000 ton. Als dit bericht juist is, zegt de correspondent, zal de invloed op de maritieme positie in Europa van groote beteekenis zijn. Tot dusver bouwen wel Japan, Engeland en de Ver. Staten schepen van meer dan 40.000 ton, doch de continentale Europeesche mo gendheden waren tot diusver binnen de grens van 35.000 ton gebleven. Als Duitschland die grens overschnijdt, zal Frankrijik zeker vol- gen. Er loopen reeds geruohten, dat Italie plannen onder handen heeft voor een bodem van 43.000 ton. DE MOHAMMEDAANSCHE WERELD TEGEN ITALIE. De in de Mohammedaansche landen van het Naburige Oosten heerschende stemming van a f ken ring van den Italiaanschen aan val op Albanie neemt, naar Havas uit Beiroet meldt, vastere vormen aan. De Syrische regeering heeft een officieele ontvamgst ter eere van de Italiaansche dele- gatie, die in verband met het huiweliijik van den kroonprins van Iran op weg is naar dien staat, afgezegd. De nationale jeugdi van Iran zal Vrijdag betoogen tegen „de politiek van geweld tegen de Mohammedaansche volken". De bladen in Irak en Palestina maken mel ding van een anti-Mohammedaansche hou ding in Tripoliis en spreken den wensch uit, dat de overeenkomsten over de hangende kwesties, die tusschen de Arabieren in Syrie en Palestina en de mandataire mogendheden verwacht kunnen worden, het tot stand brengen van een gemeenschappelijk front in den strijd tegen ondernemingen der totalitaire sta.ten .mogelijk zullen maken. IHet blad Irak veronderstelt, dat het inlij- ven van de kleine staten in Europa het voor- spel is tot een opmarsch naar Turkije, Irak en de Arabische landen in het Naburige Oosten. EEN WAARSCHUWING VAN ROOSEVELT. Roosevelt heeft Dinsdag, volgens de N. R. Crt., in een persconferentie vermeden, com- mentaar te leveren op den Eurapeeschen toe- stand. Hij vestigde evenwel de aandacht op een artikel in de Washington Post, waarm verklaard wordt, dat een nieuwe oorlog zou kunnen worden voorkomen, indien de vrije naties bereid zouden zijn te laten zien, dat zij, voor het te laat is, zich schrap willen zetten. Roosevelt noemde dit artikel ,,zeer goed, zeer duidelijk en zeer oprecht''. Het artikel in de Washington Post geeft de meening weer van den President, dat n.l. in geval van een conflict de Ver. Staten er niet buiten zullen kunnen blij.ven. De New-York Times is van meening, dat de uitlating van Roosevelt tot de journalisten be- teekent, dat de President van oordeel is, dat bij een algemeenen oorlog in Europa de Ver. Staten onvermijdelijk in het conflict zullen worden betrokken. Volgens het blad had Roosevelt zijn opmerking gericht niet in de eerste plaats tot de aanwezigen op de pers conferentie, doch veeleer tot Mussolini en Hitler. De Times te Londen betoogt, dat de infla ting van president Roosevelt over het artikel in de Washington Post wellicht de meest rechfstreeksche waarsehuwing i®, die Roose velt heeft iaten hooren, dat de toekomst van de Ver. Staten direct betrokken zijn bij een opzetteMjike bedreiging van de grondsiagen, waarcp de Westersche beschaving berust. Er zijn voldoende aaniwijzingen, dat de opvatting in het Vv'itte Huis en aan het departement van Staat gedeeld worden door de meerderheid van het Amerikaansiche volk. Wel worden Europa en de geschililen in Europa nog be- schouwd als zaken, die op grooten afstand liggen, maar die afstand is toch al veel klei- ner dan hij geweest was. Nog zelden is de Amerikaansche openbare meening zoo ©ens- gezind geweest als thans ter zake van de be dreiging van den vrede door international© wetteloosheid. Na er nog ©ens op te hebben gewezen, dat volgens de opvatting van de Ver. Staten en Engeland de regaling van de geschillen en de wegneming van grieven moet geschieden door overleg en overeenkomst, en niet in machtsgebruik of het dreigen daar mee, verklaart de Times nog: ,,In deze dagen van spanning voor alien, die werken om den vrede te behouden, de onafhankelijkheid van kleine naties te doen eerbiedigen en interna- tlonale overeenkomsten te doen respecteeren, kunnen zij zich gesterkt voe'len door d'e over- tuiging de openbare meening van de Ver. Staten op overweldigende wijze aan hun kant te hebben". HET ITALIAANSCH—DUITSCHE MILITAIRE OVERLEG. De correspondent van de Times te Rome imeldt aan zijn blad, dat Goring Vrijdag te Rome verwacht wordt. Hij zal1 er dirie of vier dagen blijven als gast der Italiaansche regee ring en logeeren in de villa Mad'ama. Tage- lijkertijd zullen dan een aantal oudere Duit sche officieren te Rome zijn, o.m. een officier van het luchtwapen en een generaal, die expert is in staforganisatie. Verwacht wordt, dat verdere besprekingen gevoerd zullen worden tot uitbreiding van de gedachtenwisselingen van een week geled'en te Innsbruck tusschen generaal Pariani en generaal Keitel. HET AANTAL SLACHTOFFERS VAN DEN BURGEROORLOG. In iSpaansiche religieuze kringen te Rome wordt vernomen, dat volgenis de eerste op- gaven omstreeks 400.000 religieusen en leeken het slachtoffer zijn geworden van den burger- oorlog in Spanje. VOORTDUREND GEBED IN DE WESTMINSTER ABDIJ. Evenals tijdlenis de crisis van September is ook thans van Dinsdagmiddag af d'e West minster Abdy dag en nacht geopend voor hen die wenschen te bidden. De deken van de Abdy verzoek alien, die daartoe neiging ge- voelen te komen bidden, dat ,,de Geest Gods de hartstochten en vooroordeelen der men- schen zoodanig moge verzachten, dat de naties uit den nacht der vreeze en haat geleid worden in een nieuwen dag van vrijheid, liefde en waarheid". BUITENLANDSCHE OORLOGSAANKOOPEN IN VER. STATEN. DE Het departement van buitenlandsche zaken heeft Donderdag anthuld, dat Groot-Brittannie en Frankrijik in de eerste dlrie maanden van dit jaar liceruties verworven hebben voor den aankoop van ruirn 24 millioen dollars aan Amerikaansch oorlogsmateriaal, voomamelijk militaire vliegtuigen, automobieleni en onder- deelen. DE GEZONDHEID VAN KONINGIN GERALDINE. Naar Havas thans weer uit Athene bericht, zou een van de Grieksche sipecialiteiten, die Koningin Geraldine hebben bijgestaan, ver klaard hebben, dat Maandagavond om 11 uur de koningin en haar kindlje in goede gezond- heid verkeerden en dat de berichten, welke deze medicus Woensdag heeft ontvangen, niet ispraken van een achteruitgang. Een Weensche specialiteit bevindt zich bij de Koningin. De jongste berichten uit Larissa bevestigen, dat de Koningin en haar kind volkomen gezond zijn, De Koningin heeft SPIJ SVERTERINGSSTOORNISSEN PLAAGDEN HEM. Geniet thans een blakende gezondheid, Acht jaren geniet deze man nu reeds een blakende gezondheid, nadat hij tevoren ge- kweld1 was geweest door indigestie. „Tien jaar geleden werd ik gekweld door spijsverterings- stoomiissen. Na ontelbare middelen te hebben geprobeerd zondef verliehting te kunnen vin- den, werd rnijn toestand steeds erger. Einde- lijk probeerde ik Kruschen en gedurende 8 jaren geniet ik nu al weer een blakende ge zondheid Ik ben opzichter in een bekende motorenfabriek en hoewel ik 65 ben, ga ik door voor 50". E T Kruschen Salts is een combinatie van zes zou ten, die ieder een eigen werking hebben Zij veirwijderen de opgehoopte afvalstoffen, die de oorzaak zijn van Uw klachten, d'oor aan- sporende werking op lever, nieren en inge- wanden, waardoor niet alleen rheumatische pijnen, maar ook spijsrverteringsstoamissen, voorkomen en bestreden worden. Uw bloed wordt gezuiverd en binnen korten tijd zullen Uw pijnen venminderen, om tensiotte geheel te verdwijnen. Kmschen Salts is uitsluitend veirkrijgibaar bij alle apothekens en erkende drogisten. Adv. zich Woensdag langdurig met Koning Zogoe onderhouden. DE BELGISCHE V EILIGHEIDSMAATREGELEN. Naar Belga uit Brussel meldt, hebben Dins- dagocbtend de leden van den ministerraad \an 9 tot 10 uur vergaderd onder voorzitter- schap van minister-president Pierlot. Na deze vergadering is het volgende com munique gepubliceerd„De minister van landsverdediging heeft zijn collega's op de hoogte gesteld van de veiligheidsmaatregelen, welke hij heeft genomen en welke bekend zijn gemaakt in het communique van Woens dagavond. De ministerraad heeft zijn ins;temmin°' betuigd." STIJGENDE PRIJZEN EN BELASTINGEN IN JAPAN. Reuter meldt uit Singapore: Het wordt voor Eurapeanen steedls moeiiijiker in Japan te wonen wegens: de istijgende belastingen en toenemende kosten van levensond'erhoudver- telde een Britsche reiziger bij aankomst alhier uit Japan, waar hij jareniang vertoefd heeft. De Japaneezen, zoo zeide hij, worden erg begeerig naar buitenlandsche deviezen en wil len oraofficieel 25 yen voor 1 pond sterling geven in plaats van dlen huldigen koens van ongeveer 17 yen. Lederen sehoenen zijn er zoo duur, dat de Japaneezen naar het houten schoeisel terugkeeren. Tenzij de Chineasch-Japansche oorlog op de een of andere wijze spoedig beslissend be- einidigd wordt, zullen beddle landen meer dan oodt aangewezen zijai op hulp uit Europa. VERHOOGING VAN VERZEKERINGSPREMIES. In veriband met den ernstigen toestand in Europa hebben de verzekeringsmaatschap- pijen bekend gemaakt, dat geen verzekering tegen oorlogsrisico meer wordt geslbten op schepen, welke van en naar Duitschland en Italie gaan. Voor bestemming naar andere havens wordlen de premies verhoogd. IN MEI MISSCHIEN TERUGTREKKING DER ITALIAANSCHE TROEPEN UIT SPANJE. Stefani meldt uit Rome: Mussolini heeft Woensdag generaal Gam- bara, den commadlant der Italiaansche vrij- willigers in Spanje ontvangen. Gambara bracht verslag uit over vraagstukken be treffende de repatrieering en den datum van repatrieering der Italianen. Uit Madrid wordt gemeld, dat de demobiii- satie van de buitenlamdsche vrijwilligers be- ginnen zal na de overwinningsmarsch. Deze marsch, welke het elnde van den burgeroorlog zal vieren, zal op 2 Mei worden gehouden in Madrid voor generaal Franco en met deel- neming van alle Spaansche strijdlkrachtem, d.w.z. 500.000 manschappen en 700 vliegtui gen. De Italiaansche troepen, welker hoofd- kwartier te Alicante is gevestigd, en de Duit sche vrijwiHigers' zullen aan het defile deel- nemen. De eerste radiolezing van minister Steenberghe. Dinsdagavond heeft de minister van Economische Zaken, Mr. M. P. L. Steenberghe, zijn eerste van de vier lezingen gehouden, welke hiij aan de land- bouwcrisispolitiek zal wijden. In deze eerste lezing gaf hij een algemeen overzicht van de redenen, welke de regeering tot haar maatregelen hebben genoopt, hun inhoud en hun doel. De Minister gewaagde van de algemeenie belang- stelling voor de lairi'dbouw-crisismaatregelen, begrij- peldjk, omdat iedbr Nederiander er den invloed van ondergaat, niet alleen de boer, de tuinder, de bollen- teler, de boom- en bloemenlkweeker, de kipipenfok- ker, de haring- of garnalenvisscher (ook de visscherij valt onder deze maatregelen), maar ook tal van lianclelaren en fabrikanten, zooals de graanhandel, de margarine-, vet- en olie-industrie, de in- en uit- voerhandel van lanidbouiwproducten, terwijl wegens den invloed dien deze maatregelen op den prijs heb ben, ook de consument dagelijks de werking ervan ondervindt. De aanleiding tot het regeerings- ingrij.pen in het licht stellende, herinnerde spreker aan den prijsval der landbouwvoortbrengselen in de jaren 1929(1931. Zoo daalde de buitenlandsche tarwe op de Amsterdamsche en Rotterdamsche markt van f 14,75 per 100 kg in 1927 tot f 12,25 in 1929, tot ,f 9,67 in 1930 en tot 5,55 in 1031. En de inlandische rogge op de Groningsche markt zakte van f 9,36 in 1929 tot f 4,76 in 1931, terwijl ook bij de veehouderij1 en de zuivel de prijsd'eb&cle zich wel- dra deed gcvoelen. Vette varkens, die in Rotterdam in 1929 nog /0,83 per kg levend gewicht opbrach- ten deden in 1931 0,43, in 1937 zelfs slechts f 0,28. De wereldmarktprijis voor boter verminderde van 2,04 tot 0,95 per kg in de jaren 19291932, daalde verder tot f 0,60 in 1933 en tot 0,44 in 1934. De groote nood, waarin de landlbouw door deze sterke prijsdaling kwam te verkeeren, deed ver- wachten, dat, indien geen maatregelen tot hiulp -ge nomen werden, de geheele boerenstand in Neder land ten onder zou gaan en het land weldra foraak zou komen te liggen met zeer funeste -gevolgen voor geheel Nederland, hetzij men al of niet rechtstreeks bij den landbouw was betrokken. Immers omstreeks van de geheele be vol king is direct of indirect van den landbouw afhankelijik. Bovendien zou aan het economisch bezit van Nederland groote schade zijn toegebraeht, indien vruchtbaar bouw- en weide- land braak kwaim te liggen, om van de gevaren, welke uit een dergelijken toestand in geval van oorlog voor die voediselvoorziening van ons volk zouden ontstaan, niet te spreken. Daarom besloot C

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 6