qqoo ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN m KLOOSTERBALSEM Te weinig Dames LORRIE STRAMHEID..(0Udag) VRIJDAG 14 APRIL 1939 79e Jaargang 8innenland FeuiSleton AKKER'S TWEEDE BLAD FOTOGRAFEERVERBOD. NEUZENSCHE COURANT BE RADIO-REDE VAN DR. COLIJN. De indruk in Belgie. Hierover meldit de Brussels-Che correspon dent van de ,,Maasbode": De hoofdstedelijike avondlbladen geven bijna in extenso de radio rede van minister-presi dent Coiijn weer. In hun comm-entaar leg- gen zij er den nadiruk op, dat Nederland geen vijandelijke daad stelt, maar wil toonem, dat het igereed is, om, evenals dit met Belgie het geval is, zijn zelfstandigheid en onzijdigheid naar alle zijden en onder weilke omstamdig- hedien ook te handhaven. De door Nederland getroffen verdediging's- maatregelen heb-ben anderzijd-s bij de Bel- gische open-bare meening een zekere onrust gewekt, doch officious ve-rklaarde men in de Wetatraat, dat ook Bellgie, overigens reeds sedert eenigen tijd, alle maatregelen heeft getroffen, die noodig zijn om zijn grenzen te beschermen. Het Bel-gische departement van landsverde- diging voigt de ontwikkelin-g van de jongste gebeuirtenissen op internaticxnaal gebied met de girootste aanddcht en Woensdagmiddag was men daar de meening toegedaan, dat geen onmi-ddellijk gevaar dreigt en momenteel geen al te groote reden tot onigerustheid bestaat. GEEN TSJECHISOHE DIENSTMEISJES NAAR NEDERLAND. In verband met de gewijzigde politieke om- standi-gheden zal het v-oomemen van het mmisterie van isociale zaken, om eendige hon- derden Tsjechisohe dienstmeisjes in Neder land te laten komen, over wellk plain wij- inder- tijd helbben -bericht, geen uitvoering kunnen vindem. Het blijft wel-licht mogelijk, dat enkele meis-jes op eigen gelegenheid naar Nederland zullen gaan, maar dat zal dan toch een uit- zonderingsgeval zijn. HERZIENING VAN DE VESTIGINSWET-KLEINBEDRIJF IN OVERWEGING. Naar gemeld wordt is een wetsontwerp tot herziening van de Vestgingswet-KIeinbedrijf in voorfoereiding. Ben van de overwogen wijzigingen betref-t het strafbaar -stellen van een natuurlijiken persoon, ingeval een overtreddng van de Ves- tigingswet wordt gepleegd ten aanzien van een -bedrijtf, dat den vorm van een naamlooze vennoots-chap of een andieren vereenigings- vorm heeft. Het wordt n.l. ibetwijfeld, of een strafvervolgimg tegen de bes-tuurderen van een dergelijk be-drijf onder -de huidige -bepalingen effect zou hebben. Hier kan d-us dezelfde moei-lijkheid rijzen alts indertijd tbij het R.A.P. en de Bezuinigingswet. In dit laatste geval heeft men een voorziening getroffen im het zg\ no-o-dwetje. Een dergelijke bepaling, n.l. dat de Ibe-stuurder-en van een naamlooze ven nootsehap, enz. strafbaar kunnen zijn, wil men thans ook in de Vestigingswet-Kleinbedirijf aanbren-gen. Ben andere wijziging betreft den z.g. sper- tij-d. Deze kan onder de bestaamde bepalingen zes maanden duren, welke termijn eenmaal met ten hoogste zes maanden -kan worden ver- lengd. Het ligt in de ibedoeling bij de th«n« overwogen herziening ,een langeren spertijd mogelijk te maken. VERLENGING VAN DEN EERSTEN OEFENTIJD TOT 18 MAANDEN? De minister-president heeft in zijn radiorede diuidelij'k doen uitkomen, dat h-ij voo-r de grens- beveiligimg, uitbreiding van de permamente voorzieningen noodzakelijik acht. Hoewel; men onis van bevoegde zdjde over den aard van de permanente voorzieningen geen nadere imlichtingen kon geven, 'zegt het Hbld., achtte men het in Haagsche ktringen zee-r waarschijnlijk, dat een wetsontwerp dien- aangaande te verwachten is. Men achtte daarbij de -kans groot, dat in zulk een wetsontwerp naar het middel van verlenging van den -eersten oefeningstijd zal worden gegrepen. Dit middel biedt het voor- deel, dat de permanente uitbreiding der grens- beveiliging spoedig tot stand kan worden ge- bracht. Een ander middel zou zijn: uitbrei ding van het contingent. Natuurlajk ver- krijgt -men hierdoor een grootere weermacht. Maar door het daarvoor toenoodigde wapen- tuig en materieel zoudien de kosten hooger worden. Daarom -rek-ende men in Haagsche kringen veel meer met de mo-gel-ijkheid, dat verlenging van dten eersten oefen-tijd zal wor den voorgesteld. Aan de Telegr. wordt hieromtrent het vol- gende gemeld: Voor de aangekondiigde versterking van de troepen voor permanente beveiligin-g van de grensg-ebieden en de kuststrook had de regee ring db keus uit een drietal systemen, n.l. oprichting van een v-rijwilligerscorps, waarvan de mansehappen ziich voor een zeker aantal jaren zo-ud-en moeten verbindten als beroeps- soldaat dienst te doen, verd'er een vergroo- ting van het jaarlijksc-he contingent en in de derde p-laats verlenging van den eersten oefe ningstijd. Wij meenen te w-eten, dat de regeering het laatstgenoemde -systeem heeft -gekozen, o.m. uit overweging, dat verde-re uitbreiding van het contingent onevenredige verhooging van kosten zou mee-brengen van materiaal en enca- dreering, kazerneering -en dergelijken. Naar 't oordeel in bevoegde kringen, zal nu de eers-te oefeningstdjd verlengd worden waar- schijnijik tot 17 of 18 maanden. Na een eerste opleiding van vijf, of waar- sclhijnlijk zes maanden, zouden de dienstplich- tigen dan tweemaal zes maanden als tweede bataljon in de g-rensgebieden dienst doen, in verband met het bestaande is-telsel van onder de wapenen komen in twee ploegen. Aldus zouden de manschappen na zes maanden. verdere oefening in -d'e gamiz-oenen, waar thans die tweede bataljons zich gedurende de tweede helft van hun diens-ttijd van elf maan den bevin-den, nog zes maanden beschikbaar zijn om dienst te doen in het grensgebied, waar, gelijk reeds gemeldt, reedis nade-re mate- rieele voorzieningen worden getroffen, en ter plaatse van hun oorlo-gsbestemming nader te worden afigericht. Het is natuurlijk mogelijk deze termijnen nog iets korter te nemen, doch dat zou extra- moeilijkheden kunnen opleveren in verband met de tij-dstippen van -eerste opkomst onder de wapenen. Een wetsontwerp tot overeenkomstige wij ziging van de Dienstplichtwet zou vrijwel gereed zijn. OPKOMST VOOR HERHALINGS- OEFENINGEN. De Regeerdngspersdieaist mieJdt: De iniijving van -de tot gewoon dienstplich- tige bestem-de person-en, alsmede de opkomst van d'ienstpiichtigen voor eerste oefening en herbalingsoefenin-gen, gaat op de gewone wijze door, alt'hans voor zoover de dienstpl-ichtigen zi-ch niet reeds wegens de buitengewone op- roeping in werkelijken dienst bevinden. De opkomst van de ploeg diens-tplichtigen die op 20 April 1939 (de ond-eroffi-cieren op 13 April 1939) bij de wielrijders voor her- halingsoefeningen moeten opkomen, wordt echter tot een naderen datum verschoven. VRIJ STEL1.ING VAN PORT VOOR M1LITAIREN. Voor brieflcaarten en kranten. Bij Kon. besluit van 12 April is het volgende bepaald: Met ngang van 12 April 1939 wordt, tot nadere beschikking, vrijstellmg van port ver- leend voor de verzendinig, door en aan in wer kelijken dienst zijn-de vrijwil.lig ddenenden- en kennen omze prachtige sorteering! Complets, fijne afwenkipg, nieuwe s-toffen: 19-5 fr„ 236 fr., 295 fr. enz. Sportmantels, -gansch I gevoerd, bijzondere snit, alle kleuren: 195 fr. Mantels buitengewoon uitgetoreide keu-s, iaat- ste mod-ellen in alle prij-zen. Groot assorti- ment in blouses vanaf 29 fr. Ziet de uitstal- lingen der Magazijnen „WIT KRUIS", Lange Munt 43, GENT. Alles ook naar maat, zonder verhooging. Ingez. Med. i 44) Door CHARLES GARVICE. Vervolg. ,.Ja," zei hij glimlachend. ,,Gravdn van Latch amIk merk, dat u het nieuws ge- hoord hebt." ,,Goed nieuws reis even snel als slecht tegenwoordig," zei Lorrie. Ke voelde een doffe, zware pijn in haar hoofd, een gesuis in haar ooren, maar toch bracht ze een flauw glimlachje te vo-ors-chijn. „Dat is zoostemde hij met zijn zachte aangename stem toe. „lk hoop lk ben er zeker van dat u Diana alle goeds toe- wenseht, nietwaar?" ,,Niet anders dan goede wenschen,"' zei ze met een schril lachje. ,,Wat wenscht men lemand gewoonlijk, mijnheer Meiford? Een lang leven en een gelukkig huwelijk, niet waar. Ik weet het niet precies, ziet u! O ja, ik wensch haar veel geluk en Zii zweeg om het beven van haar lippen te be- dwmgen. ,,En ook lord Kendale." ,,'Dank u, zei hij en toen zuchtte hij. ,,Jutf- frouw Latimer, u denkt zeker, dat de ver- loving van mijn zuster mij heel gelukkig heeft gemaakt?" 6 Zeker," antwoordde zij, met haar gedach- ten ergens anders, terwijl haar vingers werk- tujgelijk over de toetsen gleden. ,,'En toch ben ik niet onverd-eeld gelukkig" gmg hij vo-ort, teinvijl hij onbewust staarde naar den na-am van den fabrikant op de piano ,,Haar geluk maakt, dat ik ze-lf nog meer naar geluk verlang!" ,,Wat bedoelt u?" zei Lorrie met iets meer belan-gstelling. „Neem neem mij niet kwa- lijk; ik heb niet geluisterd. Ik heb hoofdpijn vandaag Zij bracht haar hand aan haar hoofd. Lorrie, vraag je dat nog? zei hij met ge- bo-gen hoofd. „Je weet wat ik noodig heb om gelukkig te worden! Je weet, dat ik je lief heb, dat ik je al lang heb liefgeihad en dat ik nooit gelukkig kan worden tot je mijn vrouw bent!" Lorrie schrok niet op, ze bleef stil voor zich heen staren ais iemand die versuft is. ,,Maandenlang heh ik gevochten tegen die passie, die zich van mij meester heeft ge maakt," ging hij voort, terwijl hij Week werd. Zijn stem, die hij met alle kracht in bedwang trach-tte te -houden om haar niet aan het schrikken te brengen, heefde: „Ik heb mezelf voorgehouden, dat je te mooi, te goed was voor me; ik heb mez-eif voorgehouden, dat ik je hart nooit zou winnen, maar tevergeefs. Mijn liefde is gegroeid en gegroeid, tot ze me overweldigd heeft Zijn handen vielen neer op den rug van een stoel, dien hij stevig omklemde. „Ik ben nooit gelukkig, wanneer ik niet in je nabijheid ben. Lorrie, ludster naar me en geef me een goedgunsti-g antwoord1! Ik heb je lief! Wil je mijn liefde aanvaarden?" En terwijl hij sprak, raakte hij haar arm aan. Toen ontwaakte Lorrie. Alet een ruk wen-d- de zij hem haar gezicht toe het bleeke ver- moeide gezichtje, afgetobd door den harden slag, die Guy haar had gegeven; bleek en ver- d-rietig, maar nog altijd lief. „Wat zegt u?" zei ze, terwijl ze haar hand aan haar voorihoofd bracht. „U - u zegt, dat u me liefiheeft?" vroeg ze hulpeloos. ,,Dat weet je wel!" antwoordde hij. „En en u wilt, dat ik met u trouw Waarom U vraagt me niet of ik u liefheb." Ze was wreed, sprak op kouden, hoogh-ar- tigen toon en hij kromp ineen. ,,Ik zal je leeren mij lief te hebben, schat," fluisterde hij. ,,Luister eens Lorrie, voegde hij er aan toe. „Ik hen niet onredelijk. Ik begrijp, dat je verrast bent, maar ik kan ge- dienstplichtigen!, beneden den rang van twee- den luitenant (luitenant ter zee der 3e klas) en de met hen in rang gelijk gestelden, van: a. briefkaarten, met uitzondering van die, welke iberichten omtrent -handelszaken of be- stellingen of aanbiedinigen van handels- of fabrieksgoederen 'bevatten; b. nieuwsbladen en bijvoegsels, welke vol- doen iaan de in artikel 1 van de Postwet (Staatsblad 1919, no. 543) voor deze stukken gegeven omschrijving, niet zwaarder dan 100 gram. ZULLEN DE MILITAIREN KUNNEN -STEMMEN? Waarschijnlijk zijn velen niet in de gelegenheid. Aan de ,,Maasbode" werd gemeld: Naar wij vernamen wordt thans op het Departement van Binnenlandsche Zaken een regaling vo-orbereid, waardoo-r d-e gemobili- seerde kiesgerechtigden op 19 April a.s. hun stemplicht zullen kunnen vervullen. Publi-catie van deze regeling zou dezer dagen -kunnen worden tegemoet gezien. -De Arbeiderspers" wijst er op, dat de militairen in kwestie zul-len kunnen stemimen, mats de gam-izoenscomm-andant hun toestaat naar de plaats waar zij op de -kiezerslajst staan te reizen. Wanneer men de omstandigheden in aan- merking neemt, die de regeerinig tot haar be- ken-de maatregelen hebben geleid, dan mag aangenomen worden, dat het verleenen van verlof in een aantal plaatsen op moeilijikheden zal1 stuiten. In dat -geval zal de dienstplich- tige dus onmachtig zijn om zijn stemplicht te vervullen. De regeering zou aan deze voo-r de betrok- kenen on aangename situatie een eind-e kum- r.en maken door -de indien-ing en snelle ibehan- deling van een moodwetje, waarin bepaald wordt, dat in afwijkin-g van hetgeen de kies- wet voorschrijft, militairen in hun gamizoens- plaals hun stem zullen kunnen uitbrengen. Wij vernamen echter, dat zoodanige maat regelen door de betrokken amhteiijike kringen voorloopig nog niet in overweging genomen zijn." DE RONDVLUCHT DER ZILVEREN VEOOT UITGESTELD. De directie der K. L. M. heeft besloten on- d«r de huidige omstandi-gheden -geen gevolg te geven aan -haar voornemen oan op a.s. Zondag een eskadieirvlticht boven Nederland te laten uitvoeren. Evenals het vorige jaar zou n.l. een groep van vijf K. L. M.-vliegtuigen, waarlbij zich ditmaal twee vliegtuigen der Deutsche Luft hansa zouden voegen, een rondtdiuicht maken boven de provincies Noord-H-ol-land, Utrecht en Zuid-Hoiaand ter gelegenheid van den aan- vang van den zomerdienst op 16 April. De politie heeft in de laatste d-agen in vele gevallen proces-verbaal opgemaakt tegen amateurfotografen, die doende waren foto's te maken van- militaire werken. De politic wijst er op, dat het maken van deze foto's venboden is en wordt gestraft met een heehtenis van ten hoogste twee maanden of een boete van f 300. Bovendien kan het fototoestel verbeurd worden verklaard. DE GASMASKERVOORZIENING. De onbevredigende toestand, welke ten aan zien van de gasmaskersvoorziening -bestond was, schrijft de N. R. Ort., in December j.l! aanleiding tot de oprichting van het syndi- caat ,,Gasmaskers". De -bedoeling van dit syndicaat is, door het regelmatig verkoopen van volksgasmaskers in staat te zijn tot het geven van regelmatige opd-rachten tot aan- maken van goede en goedkoope maskers. Wat is echter na enkele maanden de ervaring? Zoolan-g de .dreiging van oorlogsgeviaar niet aanwezig wo-r-dt geacht, blijkt -die belangstel- ling voor de aanschaffing van een gasmasker vrijwel nihil. Doch in dagen van spanning loopt het storm en zou de kans bestaan, dat bij het volledig t-oewijzen van de inkomende aanvragen de voorraad weld-ra uitgeput zou zijn. Het syndicaat Gasmasker" vult -een hiaat diildig zijn. Vertel me niet, dat je me niet liefh-ebt, en dat er geen hoop voor me is; ver tel me dat in 's hemelsnaam niet! Er is al tijd hoop, als een man, zooals ik, met hart en ziel lief heeft! Jij bent mijn hart en mijn ziel, Lorrie! Jij kunt van me maken wat je wilt. Als je mijn liefde .wilt, aanvaarden zal geen man, -hoe goed hij ook moge zijn, je ge- lukkiger kunnen maken! Lorrie, mijn leven mijn toekomst ligt aan je voeten! Zend me met zonder hoop weg. Zeg tenminste, dat je zult trachten me lief te hebben!" ,,Tracbten je lief te hebben? Trachten? Kan iemand probeeren lief te bebben?" Zij vroeg dit zichzelf af, maar hij ant woordde haastig, hartstochtelijk ,,Ja. Iederen dag van mijn leven zal er aan gewijd zijn, je liefde te winnen, Lorrie! Geen gril, geen wensch van je, of hij zal ver- hoord worden. Ik verl-ang naar rijkdom, niet voor meizelf maar voor jou! De wereld ligt voor me, als ik jouw liefde heb om me aan te m-oedigen, kan ik en wil ik grootsche dingen bereiken. Als je een titel wilt hebben, zal ik er een voor je veroveren. Geld, over- vloed, zullen je deel zijn." Ze stond op en huiverde even, maar toch zag hij het en hij; werd woedend toen hij be- dacht. hoe ze in Guy's armen had gelegen i dien avond in het laantje. ik kan niet!" antwoordde ze. „Ik ik ben heel vereerd! U bent heel vrien- delijkIk O, laat me nu gaan!" ,,Wacht even! Luister naar me, Lorrie. Ik vraag je alleen om naar me te luisteren! Denk eens aan wat ik je aanbied. De liefde van een man, niet van een jongen, die je binnen een maand weer vergeet!" Lorrie kromp ineen, aisof ze geslagen was en er kwam een kleur op haar bleek ge zichtje. ..Mijn hart en ziel ging hij hartstochte lijk voort, zonder zijn stem hoven een fluoste- ren te laten uitko-men. „Jij kimt me helpen om deze beiden steeds meer jou waardig te doen worden. Lorrie, denk aan je vader, je aan, dat ontstaan is door het feit, dat de bur- gerbeyolking op h-et gebied van gasmasker- voorziening- op zichzelf is aangewozen Het -kan even wel alleen haar taak vervul len met medewe-rking van het pu'bliek. Deze taak omvat geen commercieel d-oel. Vastge- s-teld is, dat tegen standaardprijs het volks- ga-smasker in elke plaats van Nederland wordt afgeleverd; vastgesteid is ook -dat op een be- voiking van acht millioen- zielen nog slechts 15.000 gasmaskers voor het syndicaat zijn verkocht. Dit kwantum i-s wel hulten verhou- ding klein. Hot synidicaat levert drie maskers, waar- onder tegenwoordig ook het Hemfbrugmastker. Elk masker, dat door het syndicaat wordt afgeleverd, is door de Hemburg gekeurd. Teneinde de voorziening in geregelder foanen te lei den, zal men dezer dagen een circulad-re verzenden, met name aan werkgevers, om hen op te wekken tot aanikoop van een aan tal maskers voor hun person-eel over te gaan. Met de Nederlandsche vereeniging voo-r lucht- besche-rming heeft men reed-s contact en mon- deling is reeds in beginsel overeenstemmin-g bereikt inzake samenwerking. HET FILIAAL- EN GROOTWINKEL- BEDRIJF. De Landelijke Bond van Kruideniers heeft een telegram aan d-en Minister van E-conomi- sche Zaken gezonden waarin hij verzoekt de totstandkoming te bevorderen van wettelij-ke beperking van filiaal- en groot-winkelibedrijf in tegenstelling met het voorstel van Prof. C. Hentzen tot vrijwillige bepenking dier be- drijven in ove-rleg met kruideniersbonden. -De bond betui-gt zijin in-stemming met het overeenkomstig besluit van het congres te Apeldoom van den Nederlandsehen Kruide- niersbond en -met de strekking van- het tele gram van den R.K. Kruideni-ers-bond, onlangs daarover aan -den Minister gezonden. AD VIES AAN HOUDERS VAN GREN SDOCUMENTEN. Vele 1-eden van A.N.W.B. en K.N.A.C. vragen, in verband met den intemationalen toestand, aan hun vereeniging advies, hoe te handelen met hun grens-documenten, De ge- noemde vereeni-gingen adviseeren hun, die rekening houden met de mogelijkheid, binnen- kort in militairen dienst te worden opgeroe- pen, tevoren hun triptieken, afgestempeld voor -tijdelijken of definitieven uitvoer, bij hun vereeniging in te leveren. Wanneer dit uitvoerstempel ontbreekt, dan rijde men eerst naar de grens om dit stempel te verkrijgen, Hetzelfde advies wordt gegeven aan hen, die o.a. rekening willen houden met de moge- lijkheid, dat hun motorrijtuig binnenkort voor militair gebruik gevorderd zou kunnen worden. In hoeverre daarop kans bestaat, is na- tuurlijik aan A.N.W.B. en K.N.A.C. evenmin bekend als aan de triptiekhouders zelf; waar echter deze vereenigingen de ingeleverde documenten nu of later gratis door nieuwe vervange-n, kan degeen. die zijn triptieken momenteel niet noodig heeft, met weinig moeite -dit advies opvolgen en zi-ch aldus omt> doen van het financieele risieo, aan het ibezit van onafgestempelde grensdocumenten ver- bonden. De bovenomschreven maatregelen zijn niet noodig voor carnets, rnits dit overeenkomstig de voorschriften is gebruikt en dus met een uitvoerstempel eindigt. VERPLICHTE ARBITRAGE IN DEN LANDBOUW OP ZUID-BEVELAND. De heer J. gchouten, lid van de Tweede Kamer. is door den minister van Economi- sche Zaken aangewezen als arbiter in het conflict tusschen de iandbouwers in Oostelijk Zuid-Beveland en een aantal Iandbouwers in West Zuid-Beveland eenerzijds en de organi- saties der landarbeiders anderzijds. TOELATING ADELBORSTEN. De Minister van Defensie ibrengt ter kenms van belanghebtoenden, dat in 1939 tot het Kon. instituut voor de marine te Wiliemsoord kun nen worden toegelaten: 60 adelborsten voor de 3-jarige opleiding voor den zeedienst; ^/BOOSTtBau-Jn 1 Wordt Ge gekweld door stramheid in de lede- maten Hebt Gij last van pijnlijke spieren Gij zijt toch nog veel te jong, om nu reeds als een oude gebroken man een pijnlijken en stijven rug en stroeve gewrichten te hebben. Laat U toch wrijven met den beproefden Akker's Kloosterbalsem, welke de by- zondere eigenschap heeft diep in de weefsels dopr te dringen. Kloosterbalsem bevat aromatische, geneeskrachtige stof- fen, die verwarmend, afleidend en oplos- send werken tegen de stoffen, die zich in Uw spieren en gewrichten vastzetten. Kloosterbalsem tast dus die sttjfheid in Uw spieren en gewrichten in haar oor- zaak aan, dat voelt Ge na elke wrijving. Ongeevenaard als wrijfmiddel bij spit rheumatiek, spierverrekkingen, stram heid, kneuzingen, ischias, pijnlijke spieren. Per pot van 25 Gram f 0.62i/2, pot van 50 Gram f 1.04 (Ingez. Med.) 8 adelborsten voor de 3-jarige opleiding voor het korps mariniers, en 18 adelborsten voor de 3-jarige opleiding voor den stoomvaartdienst. (St. Ct.) VERONTWAARDIG1NG IN DE DUITSCHE PERS. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de Duitsehe pers zich fal keert tegen een be- richt van het Londensche blad ,,News Chro nicle", waarin gezegd werd, dat Duitschland voorbereidende maatregelen t-rof voor een aan- val op Nederland. i,De Volkische Beobachter" verlangt van het Londensche blad, dat het den naam zal noemen van de „officieele Duitsche instantie", welike deze -berichten heeft medegedeeld. In- dien het -blad hiertoe niet in staat is, dan zal het voor de geheele wereld gebran-dmerkt zijn als een gemeene -leugenaar en met het blad zijn opdrachtgevers -in Londen. Een regee- ringssysteem evenwel, dat een dergelijke schand-aaipers rustig laat d-oorgaan, mag zich er niet over verwonderen, wanneer men het dit -bewu-st dulden en bevorderen van de op- hitsing van het volk kwalijk neemt. Tenslotte merkt de „Voikische Beobachter" op, dat het met noodig is te zeggen, dat Duitschland geen enkele soldaat gereed heeft staan tegen het bevriende Nederland, De „Berliner Boersenzeitung" schrijft, dat de vraag zich opdringt of de bewering, dat Duitschland een inival zou willen doen in Nederland, niet is ingegeven door het verlan- gen Nederland tegen Duitschland op te hit- sen in het kader van de omsingelingspolitiek. Kort geleden heeft men iets d'ergelijks ge- tra-cht met Griekenland. Het tola-d noemt het opmerkelijk, dat d-e militaire voo-rzorgsmaat- regelen van de Nederlandsche regeering niet alleen zijn genomen aan de lands,grenz-en van Nederland, doch ook aan de kust, waar de bavens niet liiggen in de richting van Duitsch- lhnd, doch in -de richting, waar men thans zoo ontzagelijk bezorgd is voor de onaantastbaar- lieid van Nederland, en heit bl-ad vraagt zich af, of d'e Nederlanders -zelf niet hun eigen meening hebben over het ,,on-baatzuchtige" aanbod van Engel'and tot bescherming, welke meening s-cerk afwijkt van die van de „News Chronicle''. De Beriijns-che correspondent van het „Ham- burger Prem-d'enbiatt" schrijft, dat er vol- doend-e redenen zijn om te gelooven, -dat de ..ongegronde" bezorgdheid van de Nederland- broer en zuster! Ik zal over hen waken en hen beschermen alsof ze de mijnen waren zooals ze zullen worden. Lorrie, je vader heeft mij reeds zijn beste wenschen meege- geven." "(Mijn vader! Heb je met mijn vader ge- j spro-ken!" fluisterde ze. i ,,Ja." zei hij. ,,Ik schaam me niet voor mijn liefde voor jou." Wieer kromp ze ineen. „Ik vertelde -hem, hoe het er met mij voorstaat en hij hij wenschte me geluk. Lorrie, denk eens na! I Geef me nu je antwoord niet. Wacht en denk na! Vergeet niet, dat ik je eerlijk 1-ietf- heb. Stel vertrouwen in me en wees niet I bang voor de toekomst; ik zal die vroolijk maken voor jou en voor alien die je liefhebt.' Hij wachtte even. --Ik ik zal nu niets meer zeggen, ver- volgde hij met iets als een snik. ..Over een uur wacht ik in den tuin op je." De deur ging open en Greta kwam haastig binnen. Ze zag bleek en angstig en ze trok zich ze-lfs niet terug toen ze zag, wat hier gebeurde. ..Lorrie! Papa! Kom gauw!" zei ze en ze holde de kamer weer uit. HOOFDSTUK XIX. Lorrie, die niet meer aandacht aan Sey mour Meiford besteedde dan wanneer hij een van de vloermatten was geweest, holde Greta achtema naar d-e studeerkamer. De do mane zat aan tafel, zijn gebogen hoofd op zijn handen steunend. Na-ast hem stond Jack met zijn hand op den schouder van den ouden man. terwijl Greta aan zijn voeten knielde en trachtte de bevende handen vo-or zijn gezicht weg te trekken. "Wlat is er?" vroe-g Lorrie bleek en ver- scnrikt. „Paps-, -ben je ziek?" Ze duwde Jack zacht opzij en nam zijn plaats in. Bij het hooren van haar stem -kreunde de do-mine. ,,0 kinderen, mijn arme kinderen!" schreide hij en zijn hoofd zonk dieper. ,,Wat is er?" zei Lorrie, terwijl ze smee- kend van den een naar den an-d-er keek. ,,Wat is er gebeurd Kunnen j-ullie niet spreken Paps, vertel het mij maar! Wat is er?" Een oogenblik zwegen ze, toen vermande Greta zich en sloeg liefderijk haar armen om den ouden man heen. ,,Vertel het haar, lieve vader," fluisterde ze. ,,Geef alle hoop toch nog niet op. Kijk eens, hier zijn Jack en Lorrie ook, lieve lieve vader."' ..Hoe kan ik het haar vertellen?" kermde de oude man. Kinderen" en terwijl hij sprak hief hij zijn hoofd op en zag hen aan met een trek van de diepste ellende op zijn gelaat ,,ik heb jullie gerui'neerd! Je vader, die jullie mo-est beschermen, heeft jullie he reof d." Lorrie werd spierwit. Was hij gek gewor- den, was de vreeselijke gedachte, die een oogenblik door haar hoofd ging. De domine schudde het hoofd, alsof hij de gedachte in haar oogen kon lezen. ,,Neen, Lorrie, ik heb mijn verstand nog wel bij elkaar. Het is helaas maar al te waar! Vertel het haar, Greta ik kan niet!" en hij za-kte in elkaar en bedekte zijn gezicht met zijn handen. Greta legde h-aar hand op die van Lorrie. „We zijn in groote moeilijkheden, kind," zei ze met trillende stem. ,,Maar we moeten niet aan onszelf denken, m-aar aan onzen Jieven vader." „Ja", zei Lorrie, die naar den ouden man toe ging en hem kuste. „Maar wat is er' Heel erg kan het niet zijn! We zijn hier al- -lemaal en we leven en zijn gezond! Papa is met zie-k!" .Lorrie,' zei Greta, ,,papa heeft al zijn geld verloren.6 „We zijn geruineerd," zei de domine be- rouwvol. ,,-En dat is mijn schuid!" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5