ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9900 1 STEMT: i VRIJDAG 14 APRIL 1939 79© Jaargang N-. I van LUST 0 Buitenland EEHSTE 3LAD De rede van Chamberlain in het Engelsche Lagerhuis. Vrijzinnig Nederland! Stemt Vrijzinnig Democraat! Vooruit naar betere tijden! TERNEUZEN, 14 APRIL 1939. KANTONREOHTER FLAATSVERVANGER. NEUZENSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIX BEAD VERSCHIJ NX IEDEREN MAANDAG-, VVOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. t Na een uiteenzetting van die gebeurtenissen in Albanie, zooals die van Allbaneesche zoo- wel als van Italiaansehe zijde worden mede- gedeel'd, vervolgde de beer Chamberlain vol gens de N. R. Crtv: De openbare meening in de geheele wereld is eens te meer diep geschokt (toejuichingen) door dit nieuwe vertoon van het gebruiken van geweld. Terecht of ten onrechte warden de verhalen omtrent regeering, onxtrent gevaar voor de Italiaansehe ibelangem en om trent Albaneasche geestdrift voor de Italiaan sehe troepen met twijfel en argwaan be- schouwd. Voor een ieder, wat ook zijn igeloof moge zajn, Christelijk of Mohammedaansch, moet het duidelijik zijn, dat een machtige natie haar eigien wit heeft opgelegd aan, een klein en betrekkelijk weerloos land door een indruk- wekikend vertoon van gewapende macht. Het Britsch-Italiaansche accoord. Wij in dit land hebben ons een ding af te vragen: In hoeverre zijn de gebeurtenissen in Albanie in overeenstemming met het Britsch-Italiaansche verdrag van 16 April 1938? Chamberlain bracjit de voorgesdiiedenis van deze overeenkomst in hermnering en zeide: ,,Ik ben er van overtuigd, dat in dit land en in de werpld het gevoel zal heerschen, dat het optreden der Italianen in Albanie dat zoo ver verwijderd is van een ,,bijdragen tot de algemeene zaak van vrede en veiligheid'', onvermijdelij'k de oorzaak van verdere onbe- haaglijkheid en van toeneming dier Interna tionale spanning moet zijn. Xen aanzien van den .status quo* in de Middellandsche Zee, zoo als die in de overeenkomst is omschreven, zeide Chamberlain, dat Lord Perth te Rome en Halifax te Londen met deze over- wegingen in hun gedachten hebben duidelijk gemaakt, dat de situatie het geheele vraag- stuk van handhaving van den status quo, welke een zoo belangrijk element van de over eenkomst is, in acuten vorm zou kunnen naar voren brengen. ,,De Adriatische Zee is zeker een deel van de Middellandsche Zee, en de Italiaansehe regeering kan niet beweren, dat wij daarbij niet betrokken zijn". Chamberlain herinnerde eraan, dat op 7 April Ciano verkla.ard heeft, dat de Italiaan sehe regeering voornemens was de onafhanke- lijkheid en de integ'-iteit van Albanie en den status quo in de Miadellandsche Zee voliedig te eerbiedigen. Op 9 April zijn die Italianen ervan in kennis gesteld, dat wij., ofscho'on wij ran deze verzekeringen kennis hadden geno- men, emstig bezorgd waren over de berichten van een plotselingen inval in Albanie en moei- lijk konden gelooven, dat de geschillien, indien de toestand tusscben Italie en Albanie was, zooals Ciano hem had gesohreven, niet langs den weg van onderhandeling konden iworden opgelost. Wij konden moeilijk begrijpen hoe de Italiaansehe landing op de Albaneescbe kust in overeenstem.nmg kon worden gebracht met de handhaving der onafhankelijkheid van dat land. Lord Perth heeft Ciano meegedeeld, dat de Britsche regeering het recht meende te hebben op een zoo uuidelijk mogelijke uit- legging over den toestand der Italiaamsch- Albaneesche betrekkingen en de verdere voornemens van Italie. Lord Perth had hier- aan toegevoegd', dat de uitlegginig de sterke afkeuring van de Britsche regeering had en de openbare meening in Engeland niet zal bevre- digen. Toen Perth had gevraagdi naar de verdere plannen va.n Italie had Ciano geant- woord, dat die zouden afhangen van de wen- schen van het Aloaneesche volk. Chamberlain voegde hieraan toe, dat het thans uit de laat ste berichten duidelijk was, dat het Alba neescbe beiwind de kroon aan den koning van Italie heeft aangeiboden. Wij moeten de toestemmdng der Italiaan sehe reigeering afwaohten. Wat ook het resultaat mag zijn, de Britsche regeering acht dat, wat in Albanie gebeurd is, uiterst moei lijk te vereenigen met diatgene, waarop de Britsch-Italiaansche overeenkomst het oog heeft. Het is niet alleen de itoekomist van Albanie, die op het spel staat (toejuichingen). Een gevoel van onbehaagilijkheid en ongerust- heid heerscht niet alleen in het aangremzende gebied, maar ook in andere landen, die door de Middellandsche Zee bespoeld worden of in het Balkan,schiereiland liggen. Ik wdi het Huis niet lastig vallen met uit- voerige bijizonderheden, maar een bewijs van dit feit geven. Toen Crolla, de Italiaansehe zaakgelastigde, op 11 Aipril een bezoek bracht aan Halifax, deelde hij den minister medle, dat de aangrenzende landen, Grieken- land en Zuid-Slavie, volikomen rustig waren. Later in het onderhoud deelde Halifax hem mede, dat de Britsche regeering niet voor nemens was Korfoe be ibezettem, doch het een zeer emstige zaak zou achten, wanneer een andere mogendheidl dat eilanid zou bezet- ten (toejuichingen). In den ocbtend van den Paaschzondag ver- namen wij1 van onzen gezant te Athene, dat de Grieksche regeering een inlichting had ge- kregen, volgens welke Italie van plan was Korfoe spoedig te bezetten. Dit bericht word bevestigd door dlen Grieksc'hen gezant te Londen. De minister van buitenlandscbe zaken beeft denzelfden dag den Italiaanschen zaiakgelastigde1 van dit bericht mededeeling gedaan, waarop de zaakgelastigde zeide zon- der aarzelen te kunnen veriklaren, dat het be richt onmogelijk juist kon zijn. Hij gaf op eigen verantwoording de verzeikering, dat dit niet de politiek van zijn regeering was. Halifax verklaarde daarop, dat hij over deze verzekering tevreden was, doch dat er noodzakelijl^T-wij'S geen enkel misverstand tusschen ben, -geeringen ten aanzien van dit punt mock Te= "aan. De Grieksche gezant word1 van den mkprs van dit gesprek in ken nis gesteld en op i1' ^.vond van denzelfden dag heeft de Italiaa' _^ie zaakgelastigde een rieuwe'boodschap vaj Mussolini overgebracht en opnieuw de verzekering gegeven, dat Italie 1 voornemens was de land- en zeegrenzen van Griekenland te eerbiedigen. Zijn rede voortzettende zeide de premier: Wat de .geschiedend/s van Korfoe beitreft, de geruchten daaiwer en hoe die ontstaan zijn, ik beweer niet, dat ik dat alles weet. Het feit, echter, dat zij in omloop gekomen zijn en in breeden krin.g geloof hebben gevonden, illus- treert de algemeene onhehaaglijkheid, die door do recente g-ebeurtenissen is gewekt. Aan deze heele geschiedenis wordt thans geen geloof meer gestagen. Maar toeh, gelijk ik reeds bij een vonige gelegenheid1 heb gezegd, wanneer het vertrouwen eenmaal is geschokt, wordt het niet gemakkelijk hersteld. De Brit sche regeering is van meening, dat zij zoowel een plicht te vervullen als een dienst te ver- richten heeft door geen twijfel te laten in den igeest van wie het ook zij ten opzichte van haar standpunt. Na .zijn verklaring inzake Griekenland en Roemenie en betreffende de Spaansche vrij^ willigers, ging Chamberlain voort: Eens te meer bespreekt het Lagerhuis zwaarwegende en ernstige problemen. Eens te meer is ons alien duidelijk gemaakt van hoe ondraaglijken aard de staat van zaken ig, die de geheele wereld in een eeuwig terugkeeren van groote ongerustheid houdt, die den hanidlel en de Industrie vemlelt, die het maat- schappelijk leven en de cultuur neerdrukt en een neerdrukkenden invloed ulitoefent op iedere sfeer van menschelij.ke activiteit in ieder land. Wij hebben langen tijd geduld .geoefend on- danks vele verstoringen van on.s straven naar wegnemen van argwaan, bevordering van goeden wil en beboud van den vrede. Ik ben niet bereid te gelooven, dat dit streven geen vrucht zal idragen. De gebeurtenissen, waar- over wij one in het verleden heklaagden en de gebeurtenissen, welke wij .thans veroordeelen, kunnen niet nalaten de gemoederen en het geweten der volkeren te verstoren, waar zij ook mogen leven, en, ze te brengen tot de erkenning van het gemeenschappelijke ge vaar". Ellen Wilkinson interrumpeerde hier den premier met de vraag: ,,En Rusland?" Chamberlain anbwoordlde hierop: Ik hoop, dat de leden van het Lagerhuis, omdat ik Rus land niet heb genoemd, niet zullen aannemen, dat wij geen nauw contact houden met de vertegenwoordigers van dit land. Wij hebben een zeer moeiijke taak te vervullen. Wij. moe ten ndet alleen rekening houden met wat wij willen, maar ook met wat andere volken willen doen. Ik vraag het Huis te gelooven, dat wij zonder eenig vooroordeel en zonder eenifgerlei vooropgestelde ideologische denk- beelden, tot het uiterste van ons vermogen er naar streven am zoodanig de krachten,, die nog ten gunste van den vrede zijn, die bereid zijn om verzet te ibieden tegen aggressie, te ordenen, dat ons streven succes zal kunnen hebben. Ik verklaar thans, dat wij onze vast- beradenbeid miO>eten verstevigen, niet alleen om ons sterk te rnaken, ten einde onsizelf te verdedigen, maar tevens om onze roll te spelen in het terzijde staan van hen, die staan tegenover een aggressie of die bedlrelgd wor den -met het verlies van hun vrijheid en die besluiten weerstand te bieden. Ik vert-rouw, dat wij in die vastberadenheid en bij de stap- pen, die wij genomen hebben en die wij nog zullen nemen om dat ,in werking te doen tre- den, de goedkeuring zullen hebben van dit Ouiis, dit land en het geheele Britsche Rijk. Majoor Attlee die weer hersteld was en die een applaus van bijna alle ibanken kreeg toen hij opstond zeide, dat het volkomen onwettig optreden van Italie in Albanie na wat Buitsch- land zich in Tsj echo-Biowakije veroorloofd had nu ook het iaaste restje van vertrouwen in de wereld had weggenomen. De .bedreiging van andere kleine staten op den Balkan was nu duidelijk en de regeering moest de collectieve veiligheids politiek nu vastleggen niet voor de eerste paar maanden, maar voor jaren als het essentieelie beginsel van afweer tegen de aanvallers, De unilaterale verzoeningspolitiek moest tevens voor goed begraven zijn en spr. kon niet begrijpen, dat de premier na de dui- oelijke schending van bet Engelsch-Italiaan- sche verdrag nog een oogenblik had geaarzeld om dit op te zeggen en in stede daarvan weer op geduldoefenen durfde aandringen. Er moest nu zonder eenig dralen gehandeld worden en alleen gehandeld. De samenwerking met RusJand ging nog niet ver genoeg en de regeering moest zonder verwijl de geheele Wereld om haar ibanier verzamelen in den strijd tegen de predikers van .bruut geweld. Sir Archibald .Sinclair zeide voor de oppo- sitie liberalen, dat de wereld den spilmogend- heden nu met gelijfce mimt imoest ibetalen en niet 1 anger eenig geduld hebben op hun be- keering of eenig vertrouwen in hun woorden. Spr. ondenstreepte den aandrang van den vorigen spreker op .spoed, maar hij vreesde dat de premier niet de man was om dien spoed te kunnen betrachten, zoodat Chamberlain, met alle respect voor zijn kwaliteiten, beter deed thans de leiding in jongere handen te leggen en Eden, wrens voorspellingen bijna woordelijk waren uitgekomen, de plaats te geven die hem toekwam. Een ander minister die door den loop der gebeurtenissen hopelbos gecompromitteerd was, was Sir John Sdmou en deze deed het best zijn plaats voor Churchill in te ruimen. De garanties die de regeering aan Polen, Roemenie en Griekenland had aan- geboden waren tot zekere hoogte goed, maar zij moesten omgezet worden in versnelde be- wapening, omdat als de nood het <eisehte le garantie ook iets zou beteekenen. Winston Churchill zeide, dat hij met de ver klaring van Chamberlain kon meegaan zoover deze ging. Het was waar, dat op dit oogen blik niets rebels bereikt kon worden door op- zegging van het verdrag met Italie, ofschoon de schending van die overeenkomst en zeker van haar bedoeling voor iedereen duidelijk was. Spr. gelcofde niet, dat het Italiaansehe volk het op een ikracht.proef in de Middel landsche Zee tegen de vereenigde vloten van Frankrijk en Engeland zou willen laten aan- komen, maar de opzegging van het verdrag zou Mussolini welkom propaganda-materiaal tegen Engeland verschaffen. Spr.'s vertrou wen in de vloot als geheel was onverzwakt, maar waarom de Middellandsche Zee-vioot nu in de dagen van de Albaneescbe crisis weer her- en derwaarts verspreid had moeten zijn, terwijl al dagen lang troepenconcentraties te Bard en Brindisi gem eld waren, was weer een van die dingen, die bewezen, dat het met, de samenwerking dter departementen nog niet in orde was. Er was nog een ander ding, dat spr. moest zeggen: waarom durfde of wilde de regeering den algemeenen dienstplicht, die dtoor ieder als noodizakelijk werd heschouwd, nu niet invoeren. Was zij bang voor dit woord even- als voor een departement van munitievoorzie- ning. Het werd nu toch tijd dat het onver- mijdelijke werd ingezien en onverwijld aan- gepakt. Lansbury achtte het oogenblik gekomen om een laatste poging tot behoud van den vrede te doen door onder auspjeien van Roosevelt en Chamberlain zoo spoedig mogelijk een vredes- conferentie bij een te roepen. Het initiatief zou ook in breede kringen in de totalitaire landen begrepen worden, zoo niet door de regeerders, dan toch door het volk, dat even- min wenschte te vechten als eenig ander volk. Eden aan het woord, Na Lansbury nam Eden het woord. Hij zeide, ddt reeds sedert eenigen tijd het doel van zekere Europeesche mogendheden stra- teigisch is. Zij trachten zich .bepaal.de posities te verwerven tot het verwerven van voor- deelen, die den volgenden stap moeten moge lijk maken. Het Rijnland werd niet hezet om een gerechtvaardigden nationalen trots te bevredigen, maar die bezetting maakte deel uit van een weloverwogen plan tot bet ver werven van voordeelen voor nieuwe stappen. Dat maakt den tegenwoordigen toesrtand zoo gevaarlij.k; deze methoden worden tbanis door twee Europeesche mogendheden toegepast. De waarheid is, dat men niet kan hopen op een verbetering van den toestand, zoolang men ndet kan beginnen, in een of anderen zin de eerbied voor internationale verplichtingen te herstellen. Zonder eerbiediging van .beloften zijn beloften geen betrekkingen, die de moeite waard zijn, mogelijk. De taak is onmetelijk groot, maar ik geloof,' aldus Eden, dat de politiek, welke tien dagen geleden door het Huis eenstemmig werd gesteund, de eenige is, waarvan men kan hopen, dat zij tot dat resultaat kan leiden (applaus op de ministers banken). De arbeidersafgevaardigde zeide onder meer: „Wij kunnen niet toestaan, dat Neder- land of Denemarken zouden ondergaan. Indien het systeem der tweezijdige overeenkomst en wordt voortgezet, laat ons dan een tweezijdige overeenkomst met Nederland sluiten". Chamberlain's rede oorloghitserij, aldus politieke kringen te Berlijn. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Ber- I'jn: In politieke kringen acht men het verba- zingwekkend, dat Chamberlain andere naties gewelddadighe'id durft te verwijten, nu Enge land zelf op een dergelijke wijze in Palestina optreedt, waar woningen gebombandeerd worden en mannen, vrouwen en kinderen, die voor hun vrijheid vechten, worden gedood. Chamberlain, zoo verklaart men vender, heeft geheel gelajtk, wanneei hij beweart, dat een eenmaal geschokt vertrouwen niet zoo ge makkelijk is te herstellen. Tegenover de Engelsche methoden, om op ,de meest ge- wetenlooze wijze paniek te zaaien en de wereld in een oorlogsstemming te brengen, kan niemand meer een oprecht vertrouwen in de Engelsche verzekeringen van vrede- lievendheid bezitten. Het is in zooverre te waardeereji, dat Chamberlain zijn omsinge- lingsplannen open toegaf en opnieuw beves- tigde, cat de Engelsche regeering alles zou doen, om deze omsingeling te beraiken. Over de beteekenis van Chamberlain s woorden dat de Engelsche regeering zoo nauw mogelijk contact houdt met Moskou. heerscht in politieke kringen te Berlijn geer. misverstand. Men herkent daarin den wil van Engeland om de Engelsche belangen zelf® met de huip van het bolsjewisme te laten zege- vieren, zooals dat in Spanje gedurende twee jaar ten koste van het Spaansche volk is ge- schled. De zin van Chamberlain, dat niemand die eenig gevoel voor verantwoordelijkheid heeft in deze dagen iets kan doen, dat tot vererge- ring van de spanning kan ibijdragen, vindt te Berlijn volledige instemming. De Engelsche propaganda die tegen Duitschland werkt zon der scrupules met onware alarmeerendte be richten, wordt door Chamberlains verklaring volkomen duidelijk gekarakteriseerd. Het doen en laten van de Engesche gruwelipropa- ganda, waarvan men die methoden uit den wereldoorlog nog goed kent, hebben intus- schen dien ondragelijken toestand gescbapen welke, evenals Chamberlain, op dat oogen blik begint, dat de wereld een toestand van telkens opnieuw opkomende ongerustheid moet doormaken, die handel en industrie in hooge mate schaadt en iedere menschlijke bezigheid vergiftigt. Waar deze bronneiwer- giftigers in werkelijkheid zitten, zal men in Britsche regeeringskrimigen het heste weten, aldus volgens het Duitsche nieuwsbureau, politieke kringen te Berlijn. Hierin ligt in werkelijkheid, :aoo besluit hat comimentaar, een geme'enschappelijik gevaar, dat men in Europa door de Engelsche politiek en de En gelsche methoden in een nieuwen volkeren- moord gedreven wordt. Dat is de kern van de zaak, al het andere is -geredeneer. (Ingeiz. Med.) POTENTIEELE MACHTEN. Het zijn, schrijft de N. R. Crt., merkwaar- dige klanken, welke de laatste dagen over den Atlantischen Oceaan tot ons komen. Het eerst heeft ons een uitlating van Roosevelt getrof- fen, toen hij vertrok uit Warm Springs, de badplaats, die hem genezing heeft geschon- ken na zijn aanval van kinderverlammin0 en wajar hij thans nog elk jaar terugkeert, de uitlating: ,,Ik kom dit najaar terug, ais wij dan geen oorlog hebben". Deze uitlating heeft niet alleen in Europa de aandacht getrokken, maar ook in Amerika. De Washington Post schreef. dat met dat ,,wij" de Ver. Staten bedoeld waren en dat de President met zijn woorden het aan de mogendheden van de spil had duidelijk gemaakt, dat zij, zoo zij een oorlog mochten uitlokken, erop moesten reke- nen van den beginne af een natie tegenover zich te vinden, die potentieel aanzienlijk sterker is dan Duitschland en Italie samen. Door het collectieve ,,wij" te gebruiken, al dus het Amerikaansche blad, deelde de Presi dent aan Hitler en Mussolini mede, dat de geweldige kraeht van de Ver. Staten een factor moet uitmaken bij hun dagelljksche overwegingen. Hij, gaf den mogendheden van de spil te kennen, dat zijn bewind allerminst onverschillig is voor hun samenzwering. Deze toelic'hting van het Amerikaansche blad heeft bijizondere waarde ge'kregen, doordat Roose velt zelf op een persconferentie er de aan dacht op heeft gevestigd en gezegd, dat het een zeer goed, zeer duidelijk en zeer oprecht artikel was. Op dit artikel nu van de Washington Post, dat de presidentieele sanctie heeft gekregen, is een tweede artikel Van hetzelfde blad ge- volgd, waarin het blad te kennen geeft, dat evenmin als de Ver. Staten Rusland onver schillig kan blijven tegenover een aggressie van den kant van de mogendheden van de spil. Het artikel laat duidelijk uitkomen, dat beid'e landen, al zullen zij zidh verpiicht ge- voelen tegen verdere aggressie op te komen, dat niet doen uit liefde voor Engeland en Frankrijk. Hoewel zij beide vijandig staan tegenover nationaal-socialisme, zijn zij ook beide wantrouwig tegenover Engeland en Frankrijk. Kij heschouwen zichzelf als betrekkelijk veilig en wenschen deze veiliigheid niet in de waagschaal te stellen terwille van mogend heden, wier houding na den vorigen oorlog hen bitter teleur heeft gesteld, m.a.w. deze beide groote mogendheden zouden niet van zins zijn voor Engeland en Frankrijk de kas- tanjes uit het vuur te halen, doch zij beseffen, dat een nederlaag van die beide hun eigen veiligheid1 in gevaar zou brengen. De verzoe ningspolitiek van Chamberlain heeft gefaald en Engeland en Frankrijk zijn thans be- sloten tot verzet over te gaan. Doch zij heb ben naar het oordeel van Amerika den gunstigsten tijd daarvoor voorbij laten gaan. De Washington Post is van oordeel, dat de dictators niet snoeven, wanneer zij zeggen, Engeland en Erankrijk niet meer te vreezen. Wil men dus, dat is tenslotte de strekiking ook van dit laatste artikel, aan de aggressie werkelijk paal en perk s-tellen, dan dient men de mogendheden van de spil duidelijik te laten beseffen, dat zij niet alleen Frankrijk en En geland, maar ook de Ver. Staten en Rusland, die in potentieel opzicht de machtigste mo gendheden ter wereld zijn, tegenover zich zullen vinden. Deze stemmen van de overzijde van den Oceaan bekrachtigen als het ware den om- mekeer in de houding der Ver. Staten, waar wij onlangs al eens op hebben gewezen. Pre sident Roosevelt zelf heeft nimmer zijn af- keer voor de totalitaire regeeringsvormen onder stoelen of banken gestoken, maar zijn belangstelling voor de gebeurtenissen in Europa was tot voor korten tijd min of meer passief, in overeenstemming met de gevce- lens van de meerderheid van het Amerikaan sche volk, dat zich niet in de Europeesche verwikkelingen wilde mengen en een politiek van volkomen afzijdigheid voorstond. De jong- ste gebeurtenissen in ons werelddeel hebben echter den ommekeer, die al ontstaan was door de vervolging der Joden, verhaast. Het feit, dat Amerika onder zijn burgers behalve vele Joden ook vele Tsjechen en Slowaken en naar venhouding tot de kleinheid van het land zelfs ook nog veel Albaneezen telt, heeft er- toe bijgedragen, evenals de tragische en ver- rassende wijze, waarop aan de onafhankelijk heid van Tsjecboslowakije en Albanie een eind' is gemaakt. Het is nu eenmaal een merlkwaardig maar niet te miskennen feit, dat een groote me- nigte, welke van politiek imzicht gespeend is, door zuiver menschelijke ontroeringen meer getroffen wordt dan door de krachtigste po litieke overwegingen. Het lot der Joden heeft ook bij anderen dan hun ras- en geloofsge- nooten diepen ind'ruk gemaakt en de vlucht van het jonge moedertje, dat koningin was van Albanie, heeft meer bijgedragen tot sym- pathie voor dat land dan de afschuw voor de daad van aggressie, waarvan die vlucht slechts een heel klein gevolg was. De sympathie, welke uit Amerika getoond wordt voor het verzet tegen verdere daden van aggressie, zal ongetwijfeld Engeland en Frankrijk in hun houding schragen, al zal men er zich daar wel van bewust zijn, dat men mocht ooit een conflict uitbreken toch eerst zelf het spits zal moeten afbijten. Het besef echter, door een potentieele macht als de Ver. Staten te worden geruggesteund en te kunnen rekenen op de sympathie en v/iaarschijnlijik ook de medewerking van een andere potentieele macht als de Sowjetunie, biedt het vooruitzicht, dat het beoogde ver zet op den duur zijn doel zal kunnen bereiken, m.a.w. dat de strijd op leven en dood, die dan zou moeten worden gestreden, van den be ginne niet alleen niet hopeloos, doch ook niet voor beide partijen vernietigend zal zijn. ANTI-ITALLAANSCHE STEMMING IN TUNIS EN LIBYE. De bond van Mobarmmedaansehe oudstrij- ders en oorlogsslacbtoffers in Tunesie geeft in een protest tegen de agressie in Albanie uiting aan zijn ongerustheid, die hij voelt voor alle in Albanie levende muzelmannen. De bond noodigt alle geloofsgenooten uit, ,,zich met geestdrift en vertrouwen aan de zijde van het beschermende, edelmoedige en ver- draagzame Frankrijk te scharen, om de eeuwenoud'e banden van vriendschap tusschen de Franschen en de Mohammedanen te ver- sterken". Volgens uit Tripohs komende reizigers, zou de ontevredenheid, die zich na de verandering van Libye in Italiaansehe provincie in Mo- hammedaansche kringen heeft geopenbaard, na den Italiaanschen aanval op Albanie toe- genomen -ziijn. Ondanikis de zeer krachtige voorzorgsmaat- regelen zouden de geruchten omtrent een Senoessistischen opstand aian de grens van de Sahara zich snel hebben veTiSipreid en in het geheele land een vijandige gezindheid jegen die Italiaanche regeering hebben ge- schapen. Medegedeeld wordt, dat er vlugschriften worden verspreid en dat de nomaden met een mondelinge campagne strijden tegen de op- hitsing van radio Tripolis tegen d'e Islami- tiscbe politiek van Frankrijk. In deze vlug schriften wordt er bij de Mohammedanen op aangedrongen op hun hoede te zijn .tegen de haatcampagne der regeering te Rome. Er zou een homdterdtal arrestaties verricht zijn. ONDERSOHEIDING. De heer M. Renier, secretaris van het'Bel- gisch consulaat alhier, is door Z.M. den Ko ning van Belgie, benoemd tot Ridder in de orde van Leopold II. Bij koniniklijk besluit van 6 April 1.1. is o.m. met ingang van 29 Mei a.s. herbenoemd tot kantonreohter-plaatsvervanger in het kanton Terneuzen de heer Mr. G. Ticheunan. MACHINESCHRIJV'EN. Voor machineschrijven diploma C (hoogste snelheidsdiploma) van het Instituut Rients Bait te Den Hqag slaagden dezer dagen de ■dames D. Markusse te Zaamslag en M. Dees en J. N. Klouwers, alhier, en de heer C. J. Verschelling te Axel. R.K. KIESVEREENIGING. Woemsdagavond hield de R.K. Kiesvereeni- ging.een propaganda-vergadering i.n het R.K. Vereenigingsgebouw, waar als spreker optrad de hoo-gedelgestr. heer Max van Poll, lid der 2e Kamer. De belangstelling was niet groot. De voorzitter, de heer Van Rompu, opende de vergadering met een kort woordje, waarin

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1