Dam- en Schaakrubriek Gernengde Berichten Pluimvee-Rubriek Landbouwberichten. RECHTSZAKEN, DAMMEN. 3t> DOOR EEN MOT ORFIETS OVERREDEN EN GEDOOD. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. DREIGEND TEKORT AAN PETROLEUM? ENGELANDS BESOHERMING VAN GRIEKENLAND. De Eon dens che correspondent der N. R. Ct. meldt Qnvoorziene oms'tandigheden voorbehoudeii. zal de wereld nog tot Donderda-g moeten wachten om Emgelandis offideele antwoord op de Italiaansche overweldigimg van Alibanie te vernemen. Tegendien dag is een special® 'zitting van bet Lagerhuis bijieen geroepen. Welike diplo- matieke tegenmaatregelen Chamberlain dan zal aankandigem, is nog niet met zekenheid te zeggetn. In mijn bericht van Zondagochtend iheb ik reeds kunnen melden, dat de eerste (tegenzet waarsohijnlijk zal bestaan in een Engelsch-Fransehe belofte van steun aan Griekenland. Het ilijdt tgeen twijfel, dat bet (kabinet sindsdien in principe tot deze verdere uitJbreiding van Engeland's verplichtingen op' het.vasteland heeft ibesdoten. Over den vorm, waarin (het dit besluit wereldkundig zal maken, bestaat echter nog aanzienlijke on- zekerheid. Twee niogelij.kheden worden genoemd: Chamberlain zal eenzelfde verklaring ten op- zichte van Griekenland kunnen afleggen als hij op 31 Maart ten opzichte van Polen heeft afgelegd. Het wordt niet onwaarschijnlijk ge- acht, dat hij. daarbij ook Turkije's onafhanke- lijkheid zou garandeeren. De tweede mogelijkheiid is, dat de verklaring minder specifiek zal zijn dan in heit geval van Polen, en datde premier er zich toe zal beperken duidelijik te maken, dat Engeland verdere aanvalsdaden in Zuid-Oost Europa en Klein Azie in het algemeen niet kan toleree- ren. Niet aileen Griekenland en Turkije, maar ook Roemenie zal door een dergelijike verkla ring gedekt moeten worden. Welke van deze .twee vormen gekozem zal worden de eerste een specifieke garantie van bepaalde landen, de tweede een meer al gemeene anti-agressie-verklaring, schijnt voornamelijk te zuillen afhangen van het re- sultaat der besprekingen, die de laatste twee dagen met de Italiaansche regeering zijn sre- voerd. Een deel van het kabinet wil nl. nog steeds niet de hoop opgeven, dat Mussolini te zijner tijd nog uit de spil losgewerkt kan worden. Dat deel wil de deur ook niu nog niat dicht- slaan voor den terugkeer van den verloren zoon, en zij, die tot dit .deel behooren, verkie- zen defhalve een algemeene anti-agressie- verklaring iboven de specifieke garantie, die door Italie als een duidelljke anti-Italiaansche maatregel zou kunnen warden opgeyat. De .bedoeling schijnt nu te zijn, Mussolini voor ae zooveelste maal nog een kans te geven om een bewijs van zijn goede bedoeling te leveren. Dit bewijs zou gevonden moeten wor den in onverwijlde terugtrekking van de Italiaansche troepen uit 'Spanje. Zou de Duee zich niertoe bereid1 verklaren en deze bereid- heid metterdaad bewijzen, dan zou de Engel- sche 'regeering hierin voldoende aanleiding kunnen vinden om vein een specifieke garan tie aan Griekenland af te zien en in plaats daarvan zich met een meer algemeene waar- schuwing tegen verdere aanvalsdaden tevre- den te stollen. italie zou dan ,,bewezen" he'bben g'een aggressieplannen .te koesteren en zijn ver plichtingen van het Engelsch-Italiaansche accoord te wilden uitvoeren. Dit zou voor Engeland op zijn beurt een reden zijn om de scnerpe anti-Italiaansche kantjes van zijn diplom&tieke tegenmaatregelen af te vijlen, in de hoop, dat het nieuwe 'bewijs" van Italie's goede .trouw door anderen zou worden ge- vOjgd, zoodat het op den duur mogelijlk zou worden Italie in een stelsel van verdragen voor de veiligheid in de Middellandsche Zee te betrekken, in plaats van nu direct een der- gelijk stelsel 'zander en tegen Italie op te bouwen. dat heeft hem er niet van weerhouden die troepen enkele maanden later weer terug te zenden. Het is dan ook nauwelijks denkbaar, dat Chamberlain het zal wagen Donderdag te verklaren, dat hij nieuwe verklaringen van Mussolini heeft gekregen, en dat hij daarin vertrouwen wil stellen. Toch is dit precies wat sommige parlementaire correspondenten voorspellen. Chamberlain zal volgens hen het kabinet (en dus waarscbijnlijk daarna het Lagerhuis) verzoeken de oprechtheid van Italie's verklaring, dat zijn optreden in Alba nia noodzakelijk was voor zijn levenSbelangen, en tot Albanie beperkt zal 'blijven, op de proef te stellen door de terugtrekking van de Ita liaansche vrij.willigers uit Spanje teeischen. Het is misschien nog net denkbaar, dat dit handige diplomatie zou ;zijn, maar dat het handige binnenlandscbe politiek zou zijn, dat het Lagerhuis in zijn huidige stemming nog- maals bereid zou zijn Chamberlain te laten voortbouwen op zijn reeds zoo vaak be- schaamde vertrouwen in den Duce, is haast niet te geiooven. Daarin ligt de beste reden voor de ver- wachting, dat deze voorspellingen van de houding, welke Chamberlain Donderdag zal aannemen, ongegrond zullen blijken te zijn. IN BESLAG GENOMEN MEXICAANSCHE GASOLIE. Op 21 Maart is te Rotterdam door de Mexi can Eagle Oil Co. ibeslag gelegid' op een hoe- veelheid van ongeveer 3000 ton Mexicaansche gasolie afkomstig van de geconfisceerde eigen- dommen van deze maatschappij in de land- engte van Tehantepec in Mexico. De gasolie was geiaden in Minatitlan in het motorschip Jaguar", welk schip echter op zee bdj Las Dalmas verongelukte. Het achter- gedeelte van de Jaguar" wer-d naar Rotter dam gesileept .en daar werd de gasolie, welke nog in het schip aanwezig was, opgeslagen bij de ,,pakhuismeesteren" van Rotterdam. Nadat o.p 21 Maart het besilag was gelegd, eischte „pakhuismeesteren" op 23 Maart ont- heffing van ddt beslag. De president van de Rotterdamsche recht- bank heeft in deze zaak uiitspraak gedaan en de eiisch van ,,pakhuismeesteren" afgewezen. De president overwoog, d'at de Mexican Eagle haar rechten op de gasolie voldoende aan- nemelij'k heeft gemaakt om het ibeslag te hamdhavien. Het is begrijpelijik, dat deize opzet in som mige ikringen eenige ongerustheid heeft ge- toaard. Men vreest, niet zonder reden, dat het geen zin meer heeft, nieuwe bewijzen" van Italie's goede trouw te zoeken, en men spreekt de meening uit, dat er met deze pro cedure veel kostbare tijd verloren zou kunnen gaan, Niet aileen is er een groote dosis optimisme voor noodig, ook nu nog te geiooven, dat Mus solini tot practische medewerking aan een veiligheidsstelsel in d.e Middellandsche Zee zou kunnen wordeni bekeerd, maar ook is het moeilij'k in te zien, hoe de terugtrekking van Italiaansche troepen uit Spanje als een be wijs van goede trouw zou 'kunnen worden be- schouwd. Men herinnert er in dit verband aan, dat Mussolini volgens een olausule van het En- gelsche-Italiaansche verdrag ook een aantal troepen uit Lybie heeft teruggetrokken, ma.ar MOORD TE HOLTEN. 567. Damclub Terneuzen. Stand van een wedstrijdpartij na de 30e zet van zwart. ZWART 1 2 3 4 b 46 WIT 47 48 49 50 Wit speculeerde in deze stand op een leuke schijfwinst. 31. 33281 23X82 32. 37x28 1823? Zwart liep er in. 1822 ging evenmin wegens 3934; 38X7, enz. 33. 39—33! 23x32 34. 4339 32X34 35. 40 X 7 2X11 Wit heeft een schijf gewonnen. 36. 3530 17(22 37. 3329 1117! Keurig gespeeld! Als wit nu 45—40 had laten volgen, zou zwart gewonnen hebben door 19'24! (wit gedw. 30X19); 2731; 813 en 3X45!Mooi en verrassend! Wit zag het gevaar en speelde 4238. 38. 4238 8.13 39. 4137 Belet zowel 1318 als 3 48—42; 29—24, enz. 39. .17—21 40. 4540 2126 -9 wegens 38—32; Dinsdagnacht is de ruim 71jarige landbou- wer D. J. Leetink in zijn woning te Look, ge- meente Holten, vermoord. Zijn ongeveer 61- jarige vrouw is emstig mishandeld. Dinsdagochtend ging een buurman van het echtpaar Leetink de woning binnen, omdat, naar zijn meening, de luiken lang gesloten bleven. 'Hij trof hier een groote wanorde aan en tot zijn ontzetting vond hij den man ver moord op bed liggen. In de keuken hoorde hij kreunen. Daar ontdekte de buurman vrouw Leetink in zeer emstigen toestand. Onmiddellijk waarschuwde hij een der om- wonenden, die op zijn beurt een dokter waar schuwde en ook de politie van de misdaad op de hoogte stelde. Zij waren spoedig ter plaatse. Dokter Gerritse uit Holten consta- teerde hij. den landbouwer den dood. De vrouw werd in bewusteloozen toestand aangetroffen. Zij is met een scherp voorwerp ernstig mis handeld. De drijfveer tot deze misdaad is vermoede- Ujk roof, aangezien het bekend was, dat de familie Leetink veel geld had. Het onderzoek is in handen van rijks- en gemeentepolitie. De man is met een scherp voorwerp ver moord en had voornamelijk verwondingen aan hoofd en hals. Alles wijst er op, dat aan den dood een worsteling is voorafgagaan. In de kamers was alles overhoop gehaald. De vrouw die zich nog niet ter ruste had begeven, werd op een keukenstoel in bewusteloozen toestand aangetroffen, ook zij had ernstige verwondin gen aan het hoofd, eveneens met een scherp voorwerp toegebracht. Nadat dokter Gerritse de vrouw de eerste geneeskundige hulp had verleend, kwam het bewustzijn nog even terug. Zij kon de politie toen mededeelen, dat twee mannen de boerderrj waren binnenge- drongen. Meer kon zij niet verklaren, daar zij in zeer overspannen toestand verkeerde. Per ziekenauto is de vrouw naar het St. Jozef- ziekenhuis te Deventer vervoerd. Haar toe stand was zorgwekkend. Te 's-Gravenhage werd de 65-jarige mevr. M. E. A., die op weifelende wijze den rijweg overstak, aangereden door de militair J. R. V. Mevr. A. werd bij deze aanrijding op slag gedood, terwijl V. een lichte hersenschudding kreeg. VROUW VERBRAND. Te Delft is de 79jarige alleenwonende wed. Verheul bij het aanmaken van de kachel in brand geraakt. Op haar hulpgeroep kwam een der buren toegesneld, die echter de vrouw reeds dood op den grond vond liggen. Een he- gin van brand kon worden gebluscht. Op den Boschdijk tusschen Eindhoven en Best is een doodelijk ongeluk gebeurd. Rechts van dezen rijksweg fietste de 39jarige A. L. van Gene uit Utrecht. Hem aohterop reed een auto, bestuurd door een 23jarigen chauffeur uit Raamsdonk, die, toen hij den wielrijder op slechts enkele meters genaderd was, bemerk- te, dat de man plotseling, zonder een teeken te geven, naar links den rijweg opzwenkte. Ondanks kracbtig remmen kon de chauffeur een aanrijding niet voorkomen. Van Gene werd over den weg geslingerd. Hij was op slag dood. DE OOIEVAAR IS TERUG. De eerste ooievaar van 1939 heeft zich laten zien in de buurt van 's Hertogenbosch, aan de boorden van Dommel en Aa. Dit is betrekkelijk laat; want meestal komt Vader- tje Langbeen reeds in de eerste helft van Maart in ons land. Verwacht mag echter worden, dat binnen een dag of tien de meeste ooievaarsnesten in ons land weer betrokken zullen zijn. Als van ouds zijn als typiische ooievaars- streken te beschouwen West-Brabant, de Z.- Hollandsche eilanden, het Land van Heusden en Altena en de Brabantsche en Geldersche riviergebieden van Maas, Waal, Dommel, Aa, Rijn en Merwede. Aan de aandacht van ornithologen is niet ontsnapt, dat de laatste jaren de ooievaars- stand in ons land achteruit gaat. Het is jam mer, te moeten constateeren, dat met and-ere facoren, de baldadigheid der menschen hier- aan niet vreemd is. De onderzoekingen heb ben tot positieve resultaten geleid. Zoo is bekend geworden, dat in de om- geving van Gorinchem op een zeker tijdstip voortdurend de gangen van een serie van- dalen moesten worden nagegaan om te voor komen, dat de nesten der ooievaars in deze streken werden leeggehaald. Men moest de jonge ooievaars des nachts zelfs in een schuur opbergen, waarna ze des morgens voor dag en dauw weer in de nesten werden gedepo- neerd. -Geen wonder, dat de ooievaars dus op den dUur schuw werden. Intusschen stemt het tot voldoening, dat in den loop van de laatste jaren de mensch ook niet achterwege is gebleven, mede te werken tot stijging van den vaderlandschen ooievaars- stand. In de Brabantsche en Geldersche rivier- streken meent men een vermeerdering te kunnen waarnemen, vooral door het weer be- schikbaar stellen van nesten. Het meest con stant zijn gedurende de laatste 25 jaren de nesten in Zuid-Holland en het Land van Heusden en Altena. zelfde zal blijven eischen, wordt verwacht, dat de oliebronnen binnen 10 jaar uitgeput zullen zijn. De oude velden brengen minder op en de nieuwe gebieden geven nog geen be- vredigende resultaten. In 1936 werd 8.7 mil- lioen ton gewonnen; in 1937 nog slechts 7.2 millioen. Aldus een achteruitgang van 17.6 pet. Ook in 1938 verwacht men dat de op- brengst terug zal loopen. In Polen is de toestand eveneens ongun- stiger geworden,. Er kon in 1938 bijna geen petroleum uitgevoerd worden, De bezittin- gen van de groote oliemaatschappijen in Zuid- Amerika, Nederlandsch-Indie enz. schijnen volgens ,,Die Umschau" ook steeds minder op te leveren. En landen zooals Brazilie, Peru en Argentinie bestemmen de olie die zij kunnen winnen voor eigen gebruik. Daar staat tegenover, dat in andere Euro- peesche landen, zooals Hongarije en Joego- Slavie nieuwe vondsten van waarde werden gedaan. En Rusland heeft stellig nog zeer groote voorraden petroleum. Dit land zou zelfs een derde van den olievoorraad ter wereld bezitten. Wegens de reusachtige af- standen en allerlei andere moeilijkheden zal men dezen voorraad echter voorloopi-g nog niet kunnen aanspreken! Men heeft buiten Europa vooral hoop op China, dat vele geologen zien als het olieland van de toekomst. Weer anderen hebben hoop op de groote gebieden in Zuid-Amerika. Hoe dit echter ook zij: binnen niet al te langen tijd zijn eenige veranderingen te wachten, de nieuwe gebieden liggen veel ongunstiger dan de oude centra, zoodat de prijzen zullen stij- gem. Men legt zich dus met ij.ver toe op de nieuwe methode om olie op synthetische wijze te verkrijgen. Vragen, deize rubriek betreffen.de, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heeanraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Tien zetten verder werd de volgende posi- tie bereikt: Zwart: 18, 19, 24 en 26. Wit: 25, 27, 28, 35 en 37. Zwart was hier dus nog steeds een schijf in de minderheid, maar... wit moest naar de winst gaan zoeken. Er werd gespeeld: 50. 2822 1823 gedw. 51. 2217 2328 De enige goede zet voor zwart. 52. 1712 2833 53. 12—8 33—39 Wit nam nu dam op 3, waama de partij remise werd. Als volgt had wit kunnen winnen. 54. 82 dam 3944 gedw. Op 3943 volgt 2520 en 2X48. 55. 2—114450 gedw. Zwart 4449 verliest door 1116. 56. 116 5045 gedw. Anders speelt wit 2722. 57. 2721 26X17 58. 6X15 en wit wint verder gemakkelijk. 1001 miniaturen. Damspel-problematiek. 1001 miniaturen, verzameld door G. L. Gort- mans, tevens oefenschool in bet slagspel voor beginners en voorgevorderden, zouden wij er aan willen toevoegen. 'Een unieke uitgave, noemden wij dit boekje reeds. Als Gortmans, de probleem- en spel- kenner bij uitnemendheid, nog eens tot de uit gave van een vervolgdeeltje kan komen, is zijn levenswerk op damgebied volbracht. De miniatuur is de kleinkunst der proble- matiek, aldus Gkirtmans, schoonheid in klein bestek. Aan schrijver en uitgever (Kluwer) een woord van hulde voor de keurige verzorging van dit schitterende werkje, dat we als een kostbaar bezit in veler handen wensen. De prijs is f 1,70. Voor den waren damliefheb- ber is dat een koopje, want het boekje bevat studiemateriaal voor een mensenleven (1001 diagrammen! We nemen een paar fraaie en sprekende stukjes uit V10Q1 miniaturen" over. No. 6 (op biz. 33) van I. Weiss t. Zwart: twee schijven op 6 en 30. Wit: drie schijven op 21, 26, en 45. Wit forceert winst door 2117 (zw 30—34); 45—40! (34x4-5) en 26—21 wint. EEN KINDERHUIS ONDER EEN LA WINE BEDOLVEN. In de buurt van Grisons is van den Flim- serstein een geweldige steenmassa losgeko- men, welke neergekomen is op een kinderhuis met 28 loges. Tot dusver zijn elf kinderen levend en vijf dood geborgen; twaalf worden nog vermist. Diverse vakbladen geven voortdurend bij- zonderheden over het dreigend tekort aan pe troleum. Het gebruik neemt steeds toe, m o e t steeds toenemen, zoodat men met bezorgd- heid denkt aan den tijd waarin het eens zal ontbreken aan deze zoo belangrijke ruwe grondstof. Zoo ver zijn wij echter nog niet. ,,Die Um schau" geeft een overzicht, waaruit blijkt, dat de oude voorraadsgebieden eens uitgeput zullen zijn. In andere streken zullen dan ech ter weer nieuwe bronnen aangeboord kunnen worden. In de Vereenigde Staten heeft men de productie eenigszins beperkt. Wat Roemenie betreft, wanneer men het- No. 28 (op biz. 35) van I. A. Schmidt. Zwart: 6, 20 en 41. Wit: 26, 35, 42 en 43. Wit maakt remise! Van grote waarde voor het partijspel: 4237 (zw. 41X'32); 2621 (zw. 6—11); 43—38!!! (32X43) en 35—30! remise. No. 50 (op biz. 38) van Huguenin, 1802. Zwart: 13, 14, 25 en 28. Wit: 23, 30, 32, 34 en 42. Winst door 23-—18; 18x20; 30—25 en 25X 34. No. 87 (bl. 41) van W. B. Monsma. ZWart: 12, 15, 19, 22, 37. Wit: 25, 29, 32, 33, 41. Oplossing: 3828; 3228 2'520 en 20x7. No. 995 (op biz. 117) van W. B. Monsma. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. No. 904 (biz. 110) van J. J. Poissonnier, Sohoondijke. Zwart: 11, 12, 14, 19, 21, 29 en 37. Wit: 28, 30, 36, 3'9, 40, 43 en 46. Wit speelt en wint. No. 699 (biz. 93) van Herman de Jongh, 1926. Zwart: 7. 14, 17, 18, 19, 24 en 29. Wit: 27, 32, 33, 39, 43, 44 en 45. Wit speelt en wint. BEZWAREN MET DE KUIKENS. Nu de kuikentijd daar is, komen er weer heel wat brieven met vragen los, die ook leerzaam zijn voor de andere lezers. Ik zal er daarom eenige bespreken en daaraan be- schouwingen vastknoopen. I. Op 10 Maart ontving ik 1250 kuikens, waarvan er nu reeds 185 dood zijn (dat is 15 Maart). Het is niet onmogelijk, dat zij het den eersten nacht onder de electrische kunst- moeder iets te koud hebben gehad. Ze krij- gen gemalen hard gekookte eieren met een mengsel van broodmeel-havermout en grut- jes." II. Op 11 Maart heb ik 560 kuikens ge kregen en die deden het de eerste dagen vrij goed. De laatste nachten zijn er echter 15 gestorven en er staan er nog verschillende bij die suf staan te kijken. Bij een enkele is de ontlasting wat te dun, toch hebben ze vol- op houtskool. Ze zitten bij een electrische kunstmoeder met 6 kooldraadlampen van 16 kaars, die 's nachts alle 6 aan zijn. Het hok heeft 4 luchtkleppen, maar de laatste dagen heb ik weinig kunnen ventileeren wegens de koude. III. iBij mij sterven veel kuikens. Mag ik weten wat voor ziekte dat is. De verschijnse- len zijn witte diarrhee met onverteerbare dooier. W. Er zijn al een 20tal kuikens gestorven. Gaarne zou ik willen weten waaraan ze ge storven zijn. Ze zijn nu drie weken oud en hebben goed gegeten. Maar nu krijgen ze het in de pooten en wat zou ik er nu nog aan kunnen doen? V. Ik had een prima bos kuikens van 400, maar eensklaps komt er sterfte onder van 10 a 12 per dag. Ik heb ze al onderzocht en zoe ken laten naar pullorum, maar dat schijnt het niet te zijn. Maar wat het wel is, dat weet ik niet zeker, ik denk aan longontsteking. De hennen zijn onderzocht op pullorum. 'Bij deze brieven merken we het volgende op: Ondanks de goede resultaten die er wel mee bereikt worden heb ik liever kachel- kunstmoeders of voor grootere bedrijven kunstmoeders met stoomverwarming dan electrische. Ik heb nu zelf weer een geval ge had waarbij van 6 verwarmingselementen, die dan toch per stuk f 4 kosten, er direct drie stuk sloegen, met het gevolg, dat de kunst moeder koud stond en de kuikens verkleumd. Ook kooldraadlampen slaan vaak stuk. Afge- zien hiervan blrjft met guur weer het hok te koud en het strooisel wordt gauw klam. Ge- zonde, sterke kuikens verdragen veel, maar er behoeft niet veel bij te komen of het loopt mis. Het geval van brief I betrof dan ook groote sterfte aan longontsteking. (Ook uit brief II blijkt weer het bezwaar dat het hok te koud is bij de electrische kunst moeder en dat daarom niet geventileerd wordt. Dat is natuurlijk heelemaal verkeerd, ventilatie is een eerste vereischte. Dan blijkt uit den brief, dat er ,,volop" houtskool gege- ven wordt. Ook al weer iets dat totaal ver keerd is, houtskool is een geneesmiddel bij sommige ziekten, maar werkt meestal als een bedriegelijk miidd'el om de een of -andere font eenige dagen te maskeeren. Een gezond kui- ken behoeft geen houtskool. Als er iets niet in orde is, moet men direct de fout opsporen, doch niet trachten met houtskool de fout te verdoezelen. In het geval van brief II betrof het pullorum, een ziekte waar houtskool na tuurlijk niets tegen doen kan. Ook brief 3 betreft pullorum, evenals brief 5. In het laatste geval waren zelfs de kippen op pullorum onderzocht. Nu is het een geluk, dat dit jaar het pullorum-onderzoek enorm uitgebreid is de pullorumziekte is daardoor belangrijk verminderd -maar men moet niet denken, dat men er met eenmaal onderzoek is, vooral niet als er verschillende reageeren- de kippen gevonden worden. Het onderzoek op pullorum is helaas niet voor 100 pet. nauw- keu.rig, er blijven soms besmette kippen on- gemerkt tusschen de koppels. Voorzichtigheid blijft dus geboden en men zal eenige jaren streng moeten onderzoeken om tot een gunstig einde dezer ziekte te komen. iBrief 4 betrof een geval van Engelsche ziekte, waarvoor het gevaar met dit gure weer zeer groot is. De kuikens zitten dan steeds binnen en als het voer dan niet rijk is aan vitaminen en mineralen, hebben ze het direct te pakken. Dr. B. J. C. TE HENNEiPE. (Nadrukverboden.) UITVOER VAN KOUDBLOEDPAARDEN NAAR DUITSOHLAND. Naar g-emeld' wordt zal er in het tweede kwartaal van 1939 weer een contingent koud- blioedipaarden worden' ultigevoerd naar Duitseh- land. Het ligt in de 'bedoeling om in de eerste helft van de maand Mei ongeveer tweehonderd stuks ko'ud'bloedpaarden, door de daarvoor aa.r.gewezen Duitsche commissie hier te lande te doen aankoopen. ZEEUWSCHE LANDBOUW-ONDERLINGE. Afscheid van de heeren H. A. Hanken en Dr. F. E, Posthuma. Op 31 Maart 1939^ werd te Goes in het gebouw ,,'De Prins van Oranje", onder voorzitterschap van den heer H. A. Hanken te Goes, de jaarlijk3che algemeene ledenvergadering gehouden van de Zeeuwsche Landbouw-.Or,derlinge, afdeeling van de Centrale LandhouwJOnderlinge, bedrijfsvereeniging ingevolge de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922. Aan het ter vergadering uitgebrachte verslag over het boekjaar 1937/38 ontleenen wij het navo'l- gende Het aantal leden steeg in het verslagjaar van 3068 tot 3092, vertegenwooirdigende een verzekerd loonhedrag van 5.349.806 (vorig jaar f 5.285.113) Aangifte werd gedaan van 1035 ongevallen, waar van 931 als bedrijfsongeval konden worden erkend. In het voorafgaande boekjaar bedroegen deze ge- tallen resp. 1120 en 1006. Hoewel hier dus een afneming te constateeren valt, steeg het aantal ongevallen, zooals uit het vers-lag der Centrale Landbouw-Onderlinge blijkt, in alle overige provin- cies aanmerkelijk (totaal aantal ongevallen in 1936/37 9268 tegen 10.949 in 1937/38). Deze toe- neming vindt zijn oorzaak in de loonsvermeerdering en in de werkverschaffingen. Een bepaalde oor zaak van de da-ling in Zeeland is niet gebleken. IHet verslag, dat voorts ge,gevens bevat over de vrijwillige patroons- en kdnderverzekering en over de ziekteregeling voor inwonend personeel, werd door de vergadering goedgekeund. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren M. C. Lindenbergh te Wemeldinge en C. M. Zeijler te Oosterland, terwijl als opvolger van den heer H. A. Hanken te Goes, die zich niet meer her- kiesbaar stelde, werd benoemd de heer A. Minder- houd te Goes; als plaatsvervangende bestuursleden werden herbenoemd de heeren W. Dekker Pzn te Wemeldinge, D. van Dries te 's-Heerenhoek en J. C. van Langeraad te Dreischor. Ter vergadering werden de heeren C. J. Hanse te Bruinisse, J. B. Sturm-Mondeel te Oostburg, P. S. van Donge te Dreischor en A. M. Siese te Zierikzee, die gedurende 25 jaren in een plaatselijke ongevallen-commissie hunne medewerking aan de Landbouw-Onderlinge hebben verleend, gehuldigd. Uit handen van den president-directeur der Centrale Landbouw-Onderlinge, den heer Dr. F. E. Pos thuma, ontvingen zij als blijk van waardeering een oorkonde met 'herinneringsmedaille. Door den heer G. J. van Unnik, den vice-voor- zitter, werd de scheidende voorzitter, de heer 'H. A. Hanken, zeer hartelijk toegesproken namens het geheele bestuur. Gememoreerd werd het feit, dat de heer Hanken een der mede-opricihters der Zeeuw sche Landbouw-Onderlinge is geweest en van den beginne aan tot nu toe onafgebroken als voorzitter de leiding in de vereeniging in handen heeft gehad. 'Spreker memoreerde, dat hij sinds 1923, toen de Land- en TuinbouwongevaUenwet in werking was getreden, als lid-werknemer in het bestuur den heer Hanken heeft leeren kennen als een sociaal voelend mensch, die steeds een open oog had voor de belan- gen van de arbeiders. Spreker is hem daar dank- baar voor, Namens de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge bood spreker vervolgens den heer Hanken als een klein bewijs van waardeering voor hetgeen door hem in de vereeniging is gedaan, een schdilderij in olieverf van den schilder Hijmans aan, voorstellende een Zeeuwsche boerderij. De heer Hanken dankt vervolgens de vergadering voor dit geschenk, dat door hem zeer op prijs wordt gesteld en dankt den heer Van Unnik voor de door hem gesproken woorden. Spreker waardeert deze woorden zeer, daar hieruit blijkt, dat een goede samenwerking tusschen werkgevers en werknemers niet aileen noo-dzakelijk, doch ook mogelijk is in beider belang. Spreker neemt vervolgens afscheid van Dr. Posthuma, die, evenals spreker, thans onze organi- satie gaat verlaten. 'Hij memoreert het vele belangrijke werk, dat door den heer Posthuma als president-directeur van Centraal Be'heer is gedaan en roemde diens groote organisatorische talenten, waardoor de bloei van de Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge mogelijk ge worden is en zegt, dat Dr. Posthuma als man uit de practijk de behoetften en wenschen van den land- bouw door en door ktent. Als blijk van waardeering biedt spreker namens de geheele Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge den heer Posthuma 12 antieke blauw porceleinen thee- kopjes aan en hij spreekt de hoop uit, dat de schei dende .president-directeur nog lange jaren van den bloei der Landbouw-Onderlinge getuige moge zijn. Vervolgens werden nog woorden van afscheid gesproken door den heer Van Unnik, die namens de arbeiders den beer Posthuma zeer hartelijk dankte voor al hetgeen hij voor de arbeiders en speciaal op het getaied van de ongevallen- en ziekte- verzekering gedaan heeft. Hij hoopt, dat de heer Posthuma nog lange jaren mag terugzien op dat- gene, wat door hem werd bereikt en van den ver- deren bloei zijner organisatie getuige mag zijn. Door den directeur, den heer J'hr. Mr. P. A. van Holthe tot Echten, werden vervolgens woorden van dank en afscheid gesproken tot de heeren Hanken en Dr. Posthuma. Spreker prijst zich gelukkig onder de leiding der beide heeren werkzaam te hebben kunnen zijn en dankt bun voor bun lessen en prettige samen werking. De heer Mr. H. C. J. Zaaijer memoreerde als chef van het Bijkantoor Goes van Centraal Beheer de tot standkoming der sociale wetgeving en spe ciaal den strijd om het principe van het zelf doen, welk principe zijn erikenning heeft gevonden in de tot stan'dkioming van de Land- en Tuinbouwonge vallenwet. iSpreker memoreerde het groote aandeel, dat Dr. Posthuma in dezen strijd heeft gehad en nog steeds heeft. Spreker wijst op de lange en prettige samenwerking met de heeren Hanken en Posthuma en hoopt, dat deze nog lange jaren van de resul taten van hun arbeid mogen genieten. Vervolgens worden woorden van afscheid ge sproken door den heer C. M. Zeijler uit Oosterland, die namens de werkgevers-leden der Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge den heeren Hanken en Posthuma dankt voor hetgeen zij voor de organi satie hebben gedaan, terwijl in gelijken geest woor den van dank en erkentelijkheid worden gesproken door de heeren P. Lindenbergh uit Wemeldinge en F. D. van Vessem uit Bruinisse. Daarna spreekt de nieuwHbenoemde voorzitter, de heer A. Minderhoud, directeur van den Wilhel- minapolder, een woord van dank voor het in hem gestelde vertrouwen en hij hoopt op een even pret tige samenwerking als er steeds met zijn voor- ganger, den heer Hanken, heeft bestaan. Aan het slot der vergadering nam Dr. F. E. Posthuma, die op 1 Mei a.'s. aftreden zal als president-directeur van' Centraal Beheer en dus ook van de Centrale Landbouw-Onderlinge, met een persoonlijk woord afscheid van de velen, met wie hij jaren lang ook voor de Zeeuwsche Landbouw- Onderlinge samenwerkte. Spreker herinnerde er aan, hoe hij weinig jaren geleden hij gelegenheid van de herdenking van het 25-jarig bestaan der Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge hare lotgevallen in de algemeene ledenvergadering had herdacht. Nu, bij zijn afscheid wilde de heer Posthuma zon der verder in herhalingen te vervallen niet nalaten, nog eens in erkentelijkheid de namen te noemen van hen, die in de eerste rnoeilijke jaren en daarna hun steun aan de organisatie gaven. Vorsterman van Oyen, Van Weel, Dominicus', zij zijn onder ons nog niet vergeten. Inzonderhei'd wees spreker op de belangrijke plaats, die de heer H. A. Hanken als voorzitter der Zeeuwsche Landbouw-Onderlinge en als commissaris der Centrale Landbouw-Onder linge steeds heeft ingenomen. Van den heer Han ken nam de heer Posthuma met een persoonlijk

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 6