ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No 9899. WOENSDAG 12 APRIL 1939 79e Jaargang Bmnenland Buitenland TWEEDE BLAD DE GRENSBATALJONS WEER OPGEROEPEN. PRINS BEKNHARD BEZOEKT DE GREKSTROEPEN. ■man »uagpg*aaa' aaoiKW uxor.? »^»OKt^ajjiaweHasa<K^jHiiw*iu(33aieDBssis«wCT,3aEff^7^.aar«WEEr^^c^Kryv-si «y5Kangsg^j««y«HWMjR^'W!^r^w'a^fli»«t«a»g«CTrjr<rar«iMrgc.in sa2D"iT^ca^^HK£i^£fljE^^siiKai^jaia»2aaEB'Mrw lEWKJHEaJIH NEUZENSCHE COURANT KOSTWINNERSVERGOEDING. De Burgemeester van TERNE'UZEN brengt het volgende ter kennis van ibelamghebbenden. Aanspraak op vergoeding. Indiien tengevolge van het verplicht verbldjf in werkeliiken dienst van .een dienstpliohtige voldoemde middelen tot levensonderhoud ont- Ibreken of zouden komen te outbroken aani per- isonen, als in het tweede lid van artikel 16 der dienistp'lichtwet bedoeld, wordt een vergoeding aiit 't Rijks kas toegekend. Rechthebbenden. In het tweede lid van artikel 16 der wet worden de volgende personen genoemd: a. de echtgenoote van den ingeschrevene; b. izijn bloed- en aanverwamten in de recbte limie; c. zijn andere 'bloed- en aanvenwanten in den tweeden graad; d. zijn pleegouders; e. degenen, in wier cxnderhoud de inge schrevene ingevolge creebterlijk vonnis moet voorzien. Wijze van aanvraag. .De aanvrage ter venkrijging van kostwin- nersvengoeding kan zoowel mondieling als schriftelijk geschieden. Zij behoort te worden ingediend todji den bur gemeester der gemeente waar de verzoeker woonplaats heeft. Indieni de woonplaats van den verzoeker fouitens'lands is gelegen wordt de aanvraag ge- daan toij den burgemeester der igemeente, voor weiike de ingeschrevene voor den dienstplieht is ingeschreven. De aanvraag behoort te geschieden door of namens den persoon te wiens aanzien de inge schrevene als kostwinner wordt besehouwd. De aanvraag om vergoeding moet gechie- den zoodra naar het oordeel van den verzoe ker aanleiding tot het doen van de aanvraag is ontstaan. Bewijsstukken, zooals trouwboekje, Iaatste huurkwitantie, loonbriefje enz. mede te brengen. Temeuzen, 11 April 1939. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. De regeeringspersdienst meldde in den vroegen morgen van Dinsdag: Bij Kon. besluit van heden is bepaald, dat de tegen woordige buitengewone omstandrg- heden inhouden oorlogsgevaar in den zin waarin dat woord in's lands wetten voorkomt. Erachtens dit besluit is heden opgeroepen het personeel van de ibataljons voor de grens- 'beveiiiging. Deze verklaring en oproeping zijn niet te beschouwen als. een rechtstreeksdh gevolg van de gebeurtenisisen der Iaatste dagen. De al- gemeene toestand in Eturopa heeft de regee- riing de wenschelijkheid doen gevoelen, dat onze grenzen beter dan tot dusver beveiligd worden, ter verzekering van onze politiek van zelfstandigheid. De verdere ontwikkeling van de gebeurtenissen zal dientengevolge met meer ige.rustheid kunnen worden afgewadht. Minister Colijn sprak voor de radio. Dinsdagvoormiddag te 10 uur heeft de voor- eitter van den raad van Ministers Dr. H. Colijn, de volgende toespraak tot het Neder- landsohe volk gericht over de drie omroep- zenders In veiband met de buitengewone tijdsom- standigheden heeft de regeering ziich ander- maal verplicht gezien in het belang van het vaderland bljzondere maatregelen te treffen. In den afgeloopen n'acht is n.l. overgegaan tot het onder de wapenen roepen van het per soneel behoorende tot de bataljons die bestemd zijn voor de zjg. grensbeveiliging. Ten einde onnoodige bezongdheid bij. de foe- volking te voorkomen wil Ik thans door de radio een kort woord tot iu riehten om de beteekenis van dezen maabregel in het juiste licht te stellen. Ik begin dan met te zeggen wat men er nie t' in moet zien. Men moet er niet in zien, men moet er niet uit lezen, dat de regeering beducht is voor een directe bedreiiginig van ons land1. Voor Eulk een opvatting is geen enkele aan leiding aanwezlg. Onze betrakkingen met het buitenland laten niets te wenschen over. Met alle mogendheden is de verhouding goed. Daarom kon ik zeggen, dat de regeering niet beducht is voor een directe bedreiging van s Lands veiligheid en de genomen maatregel dus n i. e t in dat licht mag worden gezien. Nu ikomt echter van zelf de vraag naar voren wat men er dan w e 1 in moet zien. En het antwoord daarop is: men moet er een zuivere voorzorgsmaatregel in zien, in venband met den algemeenen toestand in Buropa. Ons werelddeel verkeert in een toestand van latente Internationale spanninigen die ons verplichten er rekening mee te 'houden, dat die spanninigen zidh kunnen ontladen in' vijandelijkheden. En als dit geval zich mooht gaan voordoen dan m'Oeten ,we niet slechts in Woortlen dbch metterdaad in staat zijn op af- doende wijze blijik te geven van onzen vasten wil, onze zelfstandigheid en onzdjidigheid te handhaven. Te handhaven onder alle omstan- diigheden en n'aar alle zijden. Om dit effectief te kunnen doen, wanneer de noodzaak er van zou bldjken, moet onze gehe*Ie weermacht ten slotte gemobiliseerd worden. Maar, in ons huidig legerstelsel en bij het zeer snelle verloop, dat de krijgshan- delmgen in onzen tdjd kenmerkt, is de nor- male sterkte van ons leger op vredesvoet on- genoegzaam om de zekerheid' te s-cheppen dat die mobilisatie ongestoord zal verloopen. Daarom is het een eisch van voorzichtig beleid de voorwaarden te scheppen die het ongestoord verloop eener mobilisatie kunnen waarborgen. Maatregelen worden voorbereid om, zoo- lang de rust in Euroipa niet is weiergekeerd, in deze leemte op doeltreffende wijze te voor zien. Maar daarmee is eenige tij.d gemoeid en daarom heeft de regeering, ter overbrugging van die periode, besloten het personeel van de afzonderlijike grensibataljons evenals in S'eptemiber onder de wapenen te roepen, ter versterking van de reeds aanwezige bataljons van de onder de wapenen zijnde lichting. De normale toestand is volstrekt onbevre- digend' voor regeering en volk beide. Telkens wanneer- de linternationiale ispanningen een acuut ikarakter krijgen staat de regeering voor de moeilijike vraag: moeten we bijzon- dere maatregelen treffen of kunnen we ze nog achterwege iaten. En telkens wanneer zulke omstandigheden zich voordoen rijst ook onder ons volk soortgedijke vraag, waarmede dan ongerustheid pleegt gepaard te gaan. Daarom is het noodig voorzaeningen te treffen die een meer permanent 'karakter dragen en van zoodanigen aard zijn dat niet teikenmale 'tot het treffen van ibijzondere maatregelen foehoeft te worden overgegaan en men de ontwikkeling der gebeurteni'ssen dus met meer gerustheid kan afwachten dan thans het geval is. De nu genomen maat regel is, zooals ik reeds zeide, te zien als een overbrugging van den tijid, die noodzakelijik verloopen moet tot aan het oogenblik, dat de meer permanente maatregelen effectief kun- nien werken. Lk herhaal nog eenis wat ik in den beginne reedis igezegd heb: we duchten van ndemand eenige vijandeMjke handeling tegen Nederland, maar we willen tagenover ieder onzen duide- lijiken wil toonen, dat we onze beproefde zelf- standiigheidspolitdek en onze onzijdigheid met alle ons ten dienste staande middelen willen han'dhaven. Dat en dat alleen ,is de strekking van den thans genomen maatregel. Maar, omdat dit zoo is, miag ik aan wat ik gezegd heb nu ook pen raad vastknoopen. Deze raad' nl., dat er geen enkele reden aan- wezig is voor bijzondere onigerustheid. Na- tuurlijik houdt de toestand in de ^vereld ook onze aandacht gespannen. Maar d!a:t is heel wat anders dan beduchtheid voor onze eigen onmiddellijike veiligheid. Voor zulk een be duchtheid ik herhaal dit acht ik geen enkelen grond aanwezig. Hoe kalmer we den toeistand onder de oogen zien, hoe ruistiger wiji alien ons dage- lijksoh werk blijsven verrichten, hoe /beter dit is voor ons zelf en hoe gunstiger indruk dit naar buiiten zal maken. En voorts belijden we, ook als voilk, in die- pen emist, dat het lot ook van ons land, uit- eindelij'k niet in de hand van menschen ligt, niet van den wil eens menschen afhankelijk is, maar dat God Almachtig de wereld legeert. In dat geloof schuilt kracht; het schept vastheid van wil aan 's menschen zijde en het voorkomt dat men als een riet door den wind heen en weer bewogen wordt. Men melidt van officieele zijde, dat Prins Bemhard, vengezeld van den fcolonei van den generalen staf, M. W. L. van Alphen, direc- teur van de hoogere fcrijgsschool, Zondagmid- dag en Maandag (Tweeden Paaschdag), een bezoek bracht aan< de itroepen van de grens- ibeveiliginig in westalijk Noord-Brabant en in Overdjssel, die aldaar gedurende die Paasch- d'agen hun taak verrichten. Van and'ere 'zijde meldt men aan de N. R. Ort.: De miiitaireni, die in verband met de inter- nationale spanning en de dlaaruit voort- vloeiende door die NederOamdlsche regeering genomen maatregelen van grensbewaking, gedurende de Baaschdagen van verlof waren veristo'ken, werden op Eersten Paaschdag aan- genaam verrast door een geheel omverwacht bezoek van Prims Bernhard. Z. K. H., die gekleed! was in nitmeesters- uniform, kwam des middags omstreeks 4 uur uit de richting Tilburg te Breda aan. De Prins bracht hier een bezoek aan een dor mobilisatiebureaux en begaf zich ver- volgens naar de verschiilende pliaatsen in het grensgebied. Z. K. H. nam overal met groote foelangstelling vaai de getroffen veiligheids- maatregelen kennis. Voorts bezi'chtigdte de Prins de kwartieren der manschappen en onderofficieren, waarbij hij bedangstellend in formeerde naar de in .het belang der militairen genomen maatregelen. Zoo volkomen onverwacht was het bezoek van den Prins, dat hij' op die meeste plaatsen door het publiek, zelfs niet herkend werd, terwiji de militairen hem eerst herkenden, wanneer hij uit den door hem zelf bestuurden gelen auto stapte. Overal werd de prins biji zijn vertrek luidte toegejuicht. Hoewel de van verlof verstoken militairen de Paaschdagen niet thuis hebben kunnen doorbrengen, zoo zijn zij toch niet van Paascheieren. verstoken gebleven. Beide Paaschdagen toch kregen de maninen bij het ontbijt extra drie gekookte eieren en een krentenbrood. Ook de mididagmaaitijden waren voor zoover zulks althans bij ibereiding in ikeukenwagens mogelijk is, extra verzorgd. De officieren van het bureau van den ter- litorialen bevelhebber te 's-Heritogenbosch hebben den Prins een groot Paaschei voor Prinses Beatrix aangehoden. Na 'zijn terug- keer ten paleize heeft Z. K. H. nog eens tele- grafisch dank gebracht voor dit geschenk. OP WEG NAAR EiEN HERZIENEVG VAN HET VERiDRAG MET BELGIE. In een. Vrijidiag ibelegde persconferentie door den 'Chef van dem| regeeringspersdienst, heeft d'e Minister van' Buitenlandisiche Zaken, Mr. J. A. N. Patljm, mededeclingen gedaan,' over de Rijnvaartovereenkomst met Belgie en Frankrijk. Hij gaf daarbij te ikennen, dat Erankrdjk deze regeling wenschte en dat er voor idle daarbij! verder betrohken landen Nedienland en Beligie geen redien is om victorie te kraaien, al worden beide landen er beter van. De beteekenis van deze overeenkomst gaat uit boven de genomen beslissingen, om dat er, nu steedis hangende kwesties uit dsn weg zijn geruimd', een goede atmosfeer is ge- schapen, die verdlere onderhandelingen in de toekomst zal vergemafekeliiiken eai voorziet de Minister dat het mogelijk zal worden om de onderhandelingen over een herziening van het t Verdrag van 1839 aan de orde te stellen, al I zullen dan te voren nog eenige moeilijkheden, o.m. d'e positie der haven van Terneuzen, moe ten worden opgelost. VERDRAG NEDERLANDBELGIE INZAKE SCHEEPSHYPOTHEEKBANKEN. Ingediend is een wetsonbwerp tot goedkeu- ring van het op 17 December 1938 te Brussel tusschen Nederland en Belgie gesloten ver drag inzake Scheepshy.potheken. Bij Beligisch Kon. besluit van 7 Jan. 1936 en van 30 Juni 1936 wordt onder meer geregeld de inrichting van het toezLcht op die onder- nemingen, die gewoo'n zijn hypothecaire1 lee- ningen of hjfpothecaire credieten in Belgie te verstrekken. Genoemde Belgische Kominklijke besluiten zijn mede toepasselijk op Nederland- sche Scheepshypotheekiban'ken, voor zoover zij haar bedlrijf in Belgie udtoefenen. Het onderhavige verdrag heeft ten dioel de mogeiijkheid te scheppen, dat aan bovenbe- iQoelde Scheeps-hypot'heekbanken ontheffing j wordt verleend van een aantal dier voorschrif- ten van genoemde Koninklijike besluiten, die beperkende bepalingen behelzen voor boven- genoemde ond'ernemangen. WENSCHEN VAN DE LANDBOUW- ORGANISATIES. i De centrale landbouworganisaties hebben j op een brief van den Minister van Oeconomi- sche Zaken, hun gezonden naar aanleiding van een audientie, geantwoord1, dat zij met genoegen kennis hebben genomen van de tijde- lijike vergroote exportmoigelij'kheid van bacon naar Engeland. Daar echter voor de zwaar- d'ere varkens eerst over eenigen tijd een prijs- verhoogenden invloed van beteekenis te wach- ten is, vragen zij met het uit de markt nemen van zware varkens nog eenige woken te willen' dOorgaan. Ook verzoeken1 zij: op korten ter- mdjn den innemingsprijs van bacon en zware varkens met enkele centen per Kg. te verhoo- gen. Een verhooginig van den vankenisprijs zou ook stimuleerend werken op den prijs van het schapenvleesoh. De C. L. O. betreuren het, dat de Minister niet bereid is den richtprije voor tarwe met de door de C. L. O. gevraagde f 1 per 100 Kg. te verhoogen. HET PAASCHCONGRES VAN DE SJLA.P. Het jaarlijfcsche Paaschcongres van de S.D.A.P., dat dit jaar te 's-Gravenhage in den Dierentuin wordt gehouden, is Zatardagoch- tend geopend met een rede van den partij- voorzitter, den heer K. Vorrink. De groeiende spanning gedurende den zomer van het vorige jaar. ald.us spr., ontlaadde zich in de noodlottige gebeurtenissen van Sep tember. Door het verraad vaui Mimchen werd toen het lot van Tseeho-Slowakije bezegeld. Onze sombeirste verwachtinigen zijn in ver- vulling gegaan. Praag werd door die troepen van het derde rijk bezet. Een nieuwe me- thode, n.l. het vrijwillige inroepen van die be- scherming van Adolf Hitler door murw ge- maakte volkerenen volksigi-oepen, heeft haar intrede gedaan. Het goedgeloovige deel dler menschheid, dat na Munchen vlaggen uitstak voor het behoud van den vrede, ziet eenskiaps in die nationaal-sociaiistische intemationale politiek het met welwillende tagemoet- komendheid heoorideelde „vol'ksche" beginsel, vervangen dioor het beginsel van die onont- beerlijke, noodzakelijke ,,levensruimte". Ons comgresl komt bijeen op 'het oogenblik dat Mussolini zich nieuwe lauweren vengaart door met geweld het kleine Albanie te foe- zetten. Het feit op zich zelf is een nieuwe bij'drage tot dte kennis van> wat er aan zelf- besehikkinigsrecht voor de kle'ine natiies nog is overgebleven. Maar bovendien is deze be- zetting een duidelijke schending van het Ehgelsch-Italiaansche verdrag en niemand vermag nog de gevolgen daarvan voor den vrede te overzien. De gebeurtenissen van de Iaatste weken zoo gin.g spr. verder hebiben geleid tot een krachtige houding van Engeland en Frankrijk tegenover de aggressiviteit der totaJlitaire staten. Er is wel geen mensch, die de vrij- heid lief heeft, die zich daarover niet ver- heugt. Het mag ons zeker als sociaal-demooraten niet doen verge ten, aldus de heer Vorrink, dat de vraag toegeven of weeristand bieden die uit kan monden in die vreeselijlke vraag oorlog of vrede, onttrokken is aan een be- oordeeliimg, gebaseerd op de rechtsnormen van het Volkenbondispaet. De reohtsmotieven in de te nemen beslissingen zijn op. ibedtenkel'ijke wijze vertroebeld door machtspolieke over- wegingen. Wij zijn er ons van. bewust, dat dat die kleine staten in een moeilijike en. onaangename posi- ■tie brengt. Het bren.gt ook de sociaal-demo- craten, die een actieve belangstenipg koeste^ ren voor intemationale vraagstukken, in een onbevredigende positie. De sociaail-democraten in Engeland en ook in Frankrijk Ikunnen op de Iaatste en zwaar- ste besl'isisinigen een zekeren invloed uitoefe- nen. De kleinen zijn echter in hooge mate afhankelijk van wat de grooten ibesliuiten. Dat heeft hier en daar verlammend gewerkt op den wil tot weerstand tegen het fascisme in de kleine staten. Lntusschen sohijnt het, dat de overtuiging groeit, na al de toitterei ervaringen van de Iaatste jaren, ,dat onrecht duiden beteekent voor nieuw onrecht den weg banen. Mage hieruit, aldus spr., een nieuwe samen- werking groeien tusschen alle vredelievende voliken. De ontwikkeling der intemationale betrek- kingen heeft vanzelfsprefcend gevoerd tot een aligemeene verster'king van het national© be- wustzijn, ja van het nationale saamhoorig- heidsigevoel. Ook in de rijen der socialistische arheidersbeweging. In het gezicht van de groote bedreiging van de onafhankel'ijkheid der ikleine naties en ons bewust van alle consequentieis, daaraan ver- bonden, aarzelen wij niet ons vertrouwen uit te s.preken in den vastberaden wil van de overweldigende meerderheid van ons volk, alle krachten in te spanner om ons zelfstan- dig voliksfoestaan te handhaven. Weike ver- sohiililen van inzicht ons als oppositie-ipartij mogen scheiden van de huidige regeriing, wij hebben een overtuiging: „De Nederlandsche minister-president gaat niet naar Berlijn". De dreigende gevaren hebben velen toegan- kelijik gemaakt men vindt ze in alle poli- tieke partijen voor een krachtig aampakken van onize eigen national© problemen. Voor a.les van het probleem der massale weikloos- hedd, waaronder ons land nog steeds gebukt gaat. Helaas moeten wij tevens eonstateeren. dat zeer velen met al te groot gemak woorden als geestelijke en moreele herbewapening in den mond nemen., zond'er daaraan voor de practische politiek ook maar eeniigerlei con.se- quentie te verbindien, integendeel somwijien met een beroep op de nationale -eenheid een soort Godsvrede met die huidige regeering ver- langen. Daar kan wel nooit sprake van zijn, zoo lang er nog lieden gevonden worden als de beroemde negen, die in hun verafgoding van een straffe bezuinigings- en aanpassingspoli- tiek aan de regeering mededeeten, dat het Nederlandsche volk in al 'zijn igeledingen leeft op een te hoogen voet. Tot een grootschen aanval op de werkloos- heid, ondankis alle rapporten en plannen en toezeggingen en ibCloften, is het nog steeds niet gekomen. Wij. .kennen, aldus spr., alien de oorzaak daarvan: de tegenstellingen in het kabinet veirlammen de kracht der regeering. De actie, die de partij in het achter ons lig- gende jaar ontwilkkelde, werd door die ge beurtenissen in het buitenland en door het be leid van het kabinet Colijn bepaald. Het was een actie tegen de dictatiuur en voor de democratic, een actie tegen de half- slachtige politiek van geven en nemen van de regeering en voor een krachtige welvaarts- politiek. lntusschen is het 'ledental der partij niet onbelanigrijk gedaald, n.l. van 88.897 leden op 31 December 1937 tot 82.145 leden op 31 Dec. 1938. Dus met ruim 6500 leden. Spr. wees er op, dat .deze achteruitgang niet ontstaan is door een, in vergelijking met het voorafgaande jaar, grootere afsehrijving van leden. Het aantal afgeschreven leden is vrijwel gelij.k gebleven. De achteruitgang is ontstaan uit een belangrijike vermindering van het aantal imgeschreven nieuwe leden. Spr. comcludeerde hieruit, dat de eigenlijke kern der partiji onaangetast is gebleven, maar dat de werfkraoht heeft igeiLeden onder den druk der buitenlandsche publieke gebeurtenis sen en hun onvermijdelijken terugslag op eigen partijpositie. Spr. wees vervolgens op den groei van de Arbeiderspers, de V.A.R.A. en het N.V.V. Tenslotte herdacht spr. de partdjgenooten, die in het afgeloopen jaar zijn overleden. ITALIe OVERWELDIGDE ALBANIe. De krachtsverhouding ItalieAlbanie is gelijk 40 staat tot 1houdt men rekening met allerlei andere factoren dan kan men de krachtsverhouding gerust 60 tegen 1 noemen Overmachtig Italie nu is Albanie aan- en bin- nengevallen na een bliksem-ultimatumkwes- tie op Goeden Vrijdag met behulp van 175 oohlogsbodems, 400 legervliegtuigen en 60 a 70.000 man. De Albaneezen hebben zich woedend verzet, dbch moesten de belang rijkste havensteden in puin den Italianen m handen laten. Italiaansche bladen noemen het optreden van Italie een ..nood'zakelijken maatregel van zelfverdediging". In geval van oorlog is het bezit van het Albaneesche gebied voor Italie een levenskwestie! Gayda beschuldigt koning Zogoe van „aanvalsplannen tegen Joego- S la vie, om de Italiaan.sche-Joego-Slavisohe betrekkingen te vertroebelen". Merkwaardig is, dat de Italiaansche bladen Vv oensdag j.l. geen melding hebben gemaakt van de geboorte van een Albaneeschen kroonprins. Volgens de Italiaansche bladen hebben zich vorige week Dinsdag anti-Italiaansche demon- straties voorgedaan tijd'ens een militaire parade te Tirana. Ofschoon ieder wist, dat koning Zogoe een marionet van Mussolini was, kon niemand vermoeden, dat op een gegeven oogenblik Italie Albanie tot springplank zou maken voor een actie op het Balkan-schiereiland. De gebeurtenissen van Vrijdag schijnen het resul- taat te zijn van een lang overwogen strate gic. Italie wenscht echter onder geen beding Jcego-Slavie's achterdocht gaande te maken. Telkens weer heeft men te Rome de onzekere houding van dat land gesi'gnaleerd. Deze houding kan er Italie missehilen nog wel toe brengen, een verbrokkeling van Joego-Slavie m de hand te werken. Het is buiten kijf, dat het bestaan van een grooten staat als Joego- Slavie aan de Adriatische Zee verre van gun- stig is voor de buitenlandsche politiek van Italie. De Italianen zouden gaarne een Italiaansch Dalmatie zien naast een onafhankelijk Kroa- tie en een zelfstandig Servie zooals vdbr den oorlog en een staatje Montenegro (vaderland van Italie's koningin Helena), hetgeen zou beteekenen, dat Italie de geheele Adriatische Zee en bovendien het grootste deel van het Balkan-schiereiland zou overheerschen. Zeer waarschijnlijk is, dat in dit geval een Italiaan sche gouverneur of stadhouder den scepter ,,aan den overkant" zal zwaaien; men spreekt in Italie reeds van een prins van Savoye Het Romeinsche publiek is enthousiast over wat thans in Albanie gebeurt. Het volk kent slechts een begeerte: den grooten oor log. Het verlangt naar een uitbarsting. Tot zoover de tefonade met de Italiaansche hoofdstad. Duitschland noemt Italie's optreden ,,in overeenstemming, zoowel met de letter als met den geest van het Italiaansch-Al'banee- sche vriendschapsverdrag van 1927 en met de diepgewortelde sympathie van Italie voor Albanie!" Duitschland begrijpt Italie volkomen en vindt de zaak juridisch zeer juist. Hitler heeft langduriig met Mussolini getelefoneerd, v66r de Italiaansche troepen naar Albanie op- rukten.^ Hitler heeft toen de actie van Italie goedgekeurd. Berlijn beweert: De westelijke mogendheden hebben zich niet met Albanie te bemoeie-n." De houding van Engeland is die van: af wachten tot de officieele rapporten ,,binnen" zijn. De Italiaansche regeering heeft op 4 April en daama op den Sen aan Londen mee- gedeeld, dat zij geemszins wenschte, verande- ring te brengen in den status quo van Albanie. Het optreden van Italie heeft in Ameri- kaansche kringen een slechten indruk ge maakt. Wiashington zegt: ,,Men ziet thans, dat de beide einden van de as even aggressief en trouweloos zijn; zij blijven het volkenrecht ongestraft scihenden". De bevolking van -het Nabije Oosten is ver- ontwaardigd, vooral het Mohammedaansehe deel ervan. Overal in Syrie, Palestina en Irak beschouwt men de gebeurtenissen in Albanie als een waarschuwing, dat men zich moet houden aan de „as" ParijsLonden. Het uitvoerend comite van den Pan-Arahi- schen Bond te Londen heeft een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat, wanneer Albanie zich zal verzetten, de ge heele Mohammedaansehe wereld te hulp zal komen. Zoowel in Beligie als in Zwitserland wordt de nadruk gelegd op het feit, dat Mussolini den heiligsten dag van het jaar, den Goeden Vrijdag, heeft ontheiligd door te trachten met 170 schepen en 100.000 man het dappere landje Albanie te veroveren. In het commentaar op den strijd in Albanie schrijft de Daily Telegraph, dat zelfs de Ita liaansche lezing, welke natuurlijk poogt het optreden van Italie in een zoo gunstig moge lijk licht te plaatsen, geen twijfel laat of een nieuwe aanval is gedaan op een klein en niet verdedigd land. Deze beweging van de as want zonder twijfel was Duitschland op de hoogte is een zonderlinge bijdrage tot den langdurigen vrede, welken Hitler op 30 Januari heeft voorspeld en welken Mussolini noodzakelijk verklaarde voor de ontwikkeling van de Europeesche beschaving. Bovendien is het optreden van Italie in strijd met het Britsch-Italiaansche verdrag, en worden Joego-Slavie, Griekenland, Roeme- nie en Turkije bedreigd. Indien Mussolini v.erwaehtte, deze mogendheden ontzag in te boezemen, dan is dit een misrekeninig, want thans komen er nieuwe recruten voor het anti-aanvals-verdrag. Ook worden de gevolgen niet alleen in Eu,ropa gevoeld, want Albanie is een over- wegend Mohammedaansch land en reeds zijn de bewij'zen ontvangen, dat de Mohamme daansehe wereld is geschokt. De Manchester Guardian schrijft, dat deze aanval de betrekkingen tusscben Engeland en Italie moet benadeelen; hierdoor moet het vertrouwen van Chamberlain in het woord van Mussolini even volkomen worden vemie- tigd als de aanval van Hitler op Tsjecho- Slowakije zijn vertrouwen in diens woord' heeft te niet gedaan. Mussolini heeft niet al leen alle verdragen met Albanie verbroken, doch ook de Britsch-Italiaansche overeen komst. De News Chronicle verklaart,' dat Musso lini juist den verjaardag heeft gekozen van de zwartste daad der geschiedenis. Het moet het geweten, niet alleen van de buitenwereld, doch ook van velen zijner landgenooten, heb ben geschokt, dat hij op Goeden Vrijdag de open kuststeden van een bevrienden en vrij wel niet verdedigden buurstaat heeft gebom- bardeerd. In enkele weken trjids zijn Tsjecho- Slowakije, Memel en Albanie in de macht van de as gevallen, terwiji het eenige resultaat van het Britsche initiatief de overeenkomst met Polen is, een schakel van vitaal belang in een volledig coltectief systeem, docih van twij- felachtige waarde, wanneer de keten niet is gesloten. De ijdel'heid van den duce edscht diploma- tieke en militaire suceessen en wat is een gemakkelijker slachtoffer dan een zwakke en vertrouiwende vriend? Waarheen dit al- les zal leiden is nog niet te zien. De inval in Albanie bedreigt den geheelen Balkan en daarmede geheel Europa met een algemeenen oorlog. Ben ding is zeker: het fascistische Italie heeft bewezen, dat geen vertrouwen meer kan worden gesteld in zijn woord. Chamberlain heeft gezien, dat de overeenkomst tusschen Engeland en Italie een verscheurd en ont- eerd vodje papier is. Hieruit moet hij zijn conclusies trekken. Groot-Brittannie, zegt de Times, dat bij zondere bewijzen gegeven heeft van zijn wensch om harmonie en stabiliteit te bevor- deren in de Middellandsche Zee, heeft het recht de volledige beteekenis te eischen van deze beweging, welke beide verstoort. Voor zich zelf en voor anderen heeft het aldaar vitale belangen te verdedigen en het is voor- nemens, indien het noodig is, deze verdedi- ginig uit te voeren. KONINKLIJKE PALEIZEN IN ALBANIe DOOR GEWAPENDE BENDEN GEPLUNDERD. Uit Tirana wordt gemeld, dat na het ver trek van Koning Zog en zijn regeering in de Albaneesche hoofdstad schietpartijen ontston- den. Gewapende benden hebben o.a. het konink- lij'k paleis en de paleizen van 's Konings zus- ters igeplunderd en alles meegenomen, wat dezen hadden moeten aehterlaten. Een oogenblik werd de toestand voor de in de Italiaansche legatie aanwezige Italianen, die zich hadden voorbereid op de verdediging van- het gebouiw, critiek. Ten slotte werden talrijke plunderaars gegrepen en werd de orde hersteld. ENGELSCHE VOORZORGSMAATREGELEN IN BE MIDDELLANDSCHE ZEE. De kust.- en l.uchtverdediging van Malta waren Maandag bij wijze van voorzorgsmaat- regel bemand. Naar Havas uit San Remo meldt, zijn het 31.009 ton groote liniescihip Warspite en de flotieljeleider Aberdeen, die op de reede van San Remo lagen en daar tot Dinsdag zouden blijven met onbekende bestemming vertrok- ken. De officieren, die zich aan wal bevon- den, waren met sirenes aan boord teruv^ge- roepen. Het 31.000 ton metende B'ritsehe linieschip Malaya, 'dat op de reede van Menton lag eu Maandagoctotend zou deelnemen aan een Fransch-Britsche plechtiigheid, is in den loop van den Zondagnacht met onbeikende hestem- ming vertrolcken. Te Londen vemeemt Reuter, dat op 8 April alle eenheden van de Middellandsche zeevloot, welke een bezoek brachten aan Italiaansche havens, deze havens veriaten hebben.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5