KING TERNEUZEN, 12 APRIL 1939. AXEL. ZAAMSLAG. ZELZATE. VOETBAL foetuigingen voor den Islam. Het opslokken van een kleinen, weerloozen Mohammedaan- schen staat brengt niet alleen godsdienstige gevoelens in opstand, maar doet den Arabieren tevens beseffen, boe weiiiig consideratie de totalitaire mogendheden betraohten ten op zicht e van kleine landen. De sympathie der Arabieren voor 'het Duitsche standpoint, omdat Hitler oolt teigen de Joden is, heeft hen de verdwijning- van Ts-jecho-Slowakije met genoe- gen doen gadeslaan, doch thans zien zij duide- lijk in waarheen de as-politiek leddt. In aanisluiting op dit beri-cht van de Times kan nog gemeld worden, dat de voornaamste Mohammedaansche personen te Londen, ttij- dens ee:n vergadering van Maandag den eisch hebben gesteld, dat Mussolini zou afzien van den titel „Verdediger van den Islam", welken hij heeft aangenomen na de verovering vain Abessinie. Tevens ibeplaitten zij een sluiting van de Oostersche Academie, die vijf jaar geleden te Rome was geopend, zulks als pro test tegen de fas-cistische propaganda in Egypte en Indie. Deze eischen werden vast- gelegd in een protestresolutie tegen den in- val in Albanie, welke door een deputatie ter kennis werd gebracht van de Italiaansche ambassade. EEN VERKLARING VAN DEN TI RKSGHEN MINISTER-PRESIDENT. Turkije zal zich door niets van zijn weg laten afbrengen. In de Tunksche National® vergadering heeft meldt de N. R. Crt., de minister-president Dinslagmorgen een verklaring afgeitegd, waar in hij zeide, dat de huidige wereldcrisis, welke de volkeren tegen elkaar opzet en in slechts enkele dagen staten laat verdwijnen en diep- gaande wijzigingen in den intemationalen toe- stand brengt, Turkije, dat getoond heeft sterk aan den vrede gehecht te zijn, de uiterste waakzaamheid oplegt. De buitemlandsehe .politiek van Turkije ver- tont geen enkele wijzdging. Getro-uw aan zijn vriendsohappen, zijn bondgenootschappen, zijn woord, zijn handteekening, volihardt Turkije met hetzelfde geioof tarji zijn besluit om den vrede te dienen. Ik kan u verzekeren, aldus de minister- president, dat Turkije in het gezidht van de intemationale onanist met alle mogendheden, groot en klein zijn vriendschappelijke toetrek- kingen handhaaft en in de toekomst zal trachten te handhaven, met dazelfde hartelijik- hei-d en loyaliteit". In dezen tijd, waarin idieen en belangen met zulk een kracht in botsing ikomen, zal geen enkele ideologie, geen enkele belangenhartstocht, voor Turkije een factor vormen, in staat om het van den weg van den vrede te laten afwijken. Geen enkele daad, weike leven en welzijn van de Turksche natie in gevaar kunnen bren- gen, zal van de Turksche regeering uitgaan, tenzij de goede wil, de opreehte en vriend schappelijke neutraliteit tegenover die staten direct of indirect het voorwerp worden van een poging om haar te schenden. De minister-president legde er den nadruk op, dat Turkije blijk van waakzaamheid ge- geven had door maatregelen te nemen om gebeurtenissen af te wenden, waaraan de Turksche natie weHicht zou kunnen worden blootgesteld en verklaarde zich trotsoh te kunnen verzekeren, dat Turkije, dank zij zijn leger, in staat is elk gevaar van een aggressie af te wenden. De Kamer heeft eenistemmig het vertrou- wen in de regeering uitgesproken. WAARSCHUVVING AAN HET PERSONEEL VOOR DE MOBIEISATIE. De Regeeringspersdienst meldt: Zooals Minister Colrjn in zijn radiorede heeft opgemerkt, is het een eisch van voor- zichtig beleid, om bijtijds de voorwaarden te scheppen, die het ongestoord verloop van een mobilisatie, indien deze te eeniger tijd onver- hoopt noodzakelijk mocht blijken, waarborgen. Tot deze voorwaarden behoorde de oproe- ping van de grensbataljons. Een andere voorwaarde is, het hij voorbaat doen waarsohuwen, zich voor opkomst gereed te houden van eenig met groot verlof zijnd personeel, dat is aangewezen om voorberei- dingen te treffen in verband met te vormen oorlogsonder de elen Dit is thans geschied. ZUINIG MET TELEFOONGESPREKKEN. Het Departement van Defensie doet het verzoek, dat ieder zich bij het voeren van telefoongesprekken zoowel wat aantal als wat duur van de gesprekken betreft tot het uiterste zal beperken, daar het anders noodzakelijk zal zijn over te gaan tot uit- sluiting van een groot gedeelte van de aan- sluitingen van de telefoongebruikers. Dit verzoek wordt gedaan teneinde gesprekken, welke van militaire zijde moeten worden ge- voerd, niet te vertragen. RIJ RS - W ATERST A AT. Renoemd tot Brugknecht aan de Hoeksohe Brug te Terneuzen de heer J. Klaassen, thans kantonnier bij den Rijkswaterstaat te Sas van Gent. MINISTERS ZONlDIGEN TEGEN VERKEERSREGEES. Toen Vrijdag j.l. de minister-president Dr. Oolijn en de Minister van Financien, Mr. de Wilde, tengevolge van de intemationale span ning het in 's lands belang gewenscht achten hun uitstapje naar de Belgische Ardennen af te breken en naar Nederland terug te keeren, namen zij, meldt de Vliss. Crt., den terugweg over Bmgge om zoo over Sluis ons land bin- nen te komen. In deze gemeente bestaat het eenrichtingsverkeeir. Komende uit Belgie is de weg over de kade, maar daar heersehte op Goeden Vrijdag reeds een zoo druk vreem- delingenverkeer, dat de ministerieele auto het veilrger achtte daar niet te rijden, maar links af te slaan over den nieuwen. weg. Zij werden daar echter door de politie aangehou- den, die hen de order gaf te keeren en over de kade te rijden! ZOMERTIJD IN BELGIE. In verband met de invoering van den Zomertijd in Belgie op 16 April a.s. zullen van idien datum af alle treinen een uur vroeger vertrekken dan op de dienstregelingen staat aangegeven. Vanaf 15 April zullen geen personentreinen meer rijden op het baanvak Terneuzen Zelzate. AAN DEN GROND GELOOPEN. Bij het binnenvaren van de middelhaven te Terneuzen is het Belgische motorschip „Juliette" op den Westhavendam aan d'en grond geloopen en blijven zitter. Later is het schip met sleepboothulp vlot- getrokken, waama het ligplaats gekozen heeft in de haven alhier. Tijdens het vlot- sleepen bekwam het schip averij aan het roer. SMOKKELAARS VAN SIGARETTEN- PAPIER AANGEHOUDEN. De marechaussee te Breskens heeft, meldt de Vliss. Crt., een goeden slag geslagen door de aanhouding van zekeren J. F. en zijn zoon, afkomstig uit Hoofdplaat, die op het punt stonden met een luxe auto naar Vlissingen over te gaan met de provinciate hoot. Bij on- derzoek bleeik, d'at er zich 5500 boekjes ge- smokkeld sigarettenpapier in den wagen be- vonden. Auto zoowel als sigarettenpapier zijn in beslag genomen en nadat een en ander ge- verifieerd was, zijn de beide mannen op vrije voeten gelaten. AANVARING OP DE WAAL BIJ TIEL. De correspondent van het Handelsblad te Tiel meldt, dat Vrijdagmiddag op de Waal voor Tiel, het uit Duisburg afkomstige schip ,,E5mii" en het schip „Frazou" uit Hansweert, dat op weg was naar Terneuzen, in aanvaring zijn gekomen. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak kwamen de ,,Emil", die gesleept werd door de Belgische sleepboot ,,iDavder", en de ,,Frazou", die met nog drie andere schepen gesleept werd door de Nederlandsche sleepboot ,,Wiljo," eensklaps zoo ongelukkig tegenover elkander te liggen, dat een aanvaring gevreesd werd. Daarom gooiden beide schepen hun roer on- middellijk om. Deze manoeuvre mocht echter niet meer baten, want even later kwamen zij reeds met vrij groote kracht met elkander in aanraking. De botsing was zoo hevig, dat de ,,Emil" zware beschadigingen opliep aan de boeg, ter- wiji de ,,Frazou", die middenscheeps geraakt werd, geheel krom kwam te staan. De snelle koerswijziging had echter ook TOg tot gevolg, dat de „Emil" uit het roer ge slagen werd en tusschen twee kribben aan den grond kwam te zitten. Aangezien de ,,Lavier" niet in staat was de 1232 ton metende, met bout geladen ,,Emil" van den grond te krijgen, is de passeerende sleepboot Theodora" ter Eussistentie geroe- pen. Beide booten zouden trachten de ,,Emil" weer van den grond te krijgen. De ,,Frazou", die geen beschadiging onder de waterspiegel opgeloopen had, kon den reis nog voortzetten. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 26 Maart tot en met 1 April kwamen in onzei pirovincie 2gevallen van roodvonk voor, nl. tin ieder der gemeenten 's-Gravenpolder en Souburg. KONIJNEN- EN PETJIMVEE- TENTOONSTELLING TE SOUBURG. Op de gedurende de Paaschdagen te Sou burg gehouden tentoonstelling van konijnen en pluimvee werden in de afdeeling konijnen o.a. de -volgende prijzen toegekend: J. P. Len- sen te Axel 1 tweede prijs; Abr. Doof te Axel 2 eerste prijzen; S. Jansen te Axel 2 eerste en 1 derde prijs; P. de Jonge te Hoek 1 eerste prijs; Jac. Wieland te Axel 1 tweede prijs. In de afdeeling Pluimvee behaalde J. A. Breepoel te Axel een tweede en een derde prijs. „VioIetta". Temidden van de spanning en lichte nervo- siteit, geschapen door den kritieken inter- nationalen toestand, kwam de gemengde zangvereeniging ,,Kunst en Vermaak" uit Moerbeke ons nog eenige uren van vergetel- heid en kunstgenot bezorgen. 'Op bijzondere wijze zijn onze Vlaamsche vrienden hierin wederom geslaagd, dank zij de zeer eminente vertolking van de talrijke hoofd- en bijrollen en het eveneens voortref- felijke figuratie-werk. Het moet eens J.e meer worden gezegd en opnieuw worden geconstateerd, dat de regie bij een goede opvoering eener operette zulke bijzondere en geheel andere eischen stelt als bij gewoon tooneelspel. In het bijzonder in een zangspel, waarbij zoovele zuidelijke char- me, gratie en warmte aan den dag moet tre- den, als bij dit het geval was. En juist daar- in zijn onze populaire Vlaamsche gasten op niet te overtreffen wijze geslaagd. Wij vergeten daarbij niet te wijzen op het feit, dat de costumeering van dit Argentijn- sche hoogtijspel van „Amor" op schitterende wijze was verzorgd, terwiji ook de speciale eigen decors tot het welslagen bijdroegen. Doch bovenal was het succes ook te danken aan de orkestrage, die onder leiding van den heer Van Waes bijna deed vergeten, dat wij ook in dit opzicht dilettantenwerk aanhoor- den. De goede hezetting en de bijzondere wijze van aanvoelen en tempo deed veeleer aan beroepswerk denken. Het spel van liefdesverwikkelingen en dol amusante momenten hield de aandacht der ruim 300 aanwezigen gedurende de 3 hedrij- ven gevangen en deed dikwijls het applaus overslaan tot ware ovatie's. Waarom wij dan ook mogen spreken van een avond van zwierig, fleurig spel, uitmun- tende in een weddoende losheid en hevallig- heid, die onze Zuidelijke naburen tot eer strekt en die dam ook niet anders dan een „tot weerziens" als slot mogen hebben. Openbare vergadering Liberale Staatspartij. Op Zaterdag 8 April had namens de Libe rale Staatspartij. een openibare vergadering plaats op de bovenzaal van den heer H. Len- sen te Zaamslag. De opkomst was niet groot. De heer C. de Jonge opende de vergadering en meende, dat het wel goed was, de beteekenis van het li-be- ralisme nog eens goed1 in het licht te stellen. Daama gaf hij het woord aan den spreker, den heer J. v. d. Peijd uit Terneuzen. Deze begon met eenige herinneringen te wijden aan zijn oude woonplaats, om daarna over te gaan tot het onderwerp van zijn rede: ,,In zongvolle tijden". Zorgvol niet alleen ten opzichte van de buitenlandsehe toestand, maar ook wat het binnenland betreft. Voorop mag gesteld warden, dat de regee ring op ,,'Smalle basis", die met de izorg voor 'is lands heil belast is, niet het vertrouwen bezit en niet de kracht heeft van de regeering Cort van der Linden, die in de moeilijkste toestand'en en tusschen de hevigste gevaren door, met rustige en zekene thand het schip van staat wist te besturen. Spreker besprak nu even de vorige verkie- zingen voor de Tweede Kamer, waarbij de Liberale partiji onverdiend verliezen leed. Zij had juist door haar flinke en standvastige ihouding daarvoor, winst moeten tooeken. Men kent de oorzaken. Bladen als Nieuwe Rotterd. Courant, de Telegraaf met het daar- aan verwante Nieuws van den Dag deden door hun ontactisehe campagne voor de „sterke man" vele liberale stemmen verloren gaan, terwiji de rechtsche partijen het voorstelden, alsof de godsdienst in gevaar was. Vooral de aanplakbiljetten van de R.K. Staatspartij, zooals spreker ze zag in de kieskring Hulst, leverden daarvan een sterk voorbeeld. Het was een gemakikelijk middel om voor eenvou- dige menschen de fouten van hun ministers te bemantelen. Ook zagen we het merkwaardige schouw- epel, dat de kerkelijke partijen en ook de S.D.A.P. verschillende punten van de Liberale partij, die ze vroeger afkeurden, ovemamen. En nu deed spreker een protest hooren tegen het gebruik van de veranderlijike kies- deeler, idoor de groote partijen tot hun eigen winst in onze wetten gebracht. Daardoor kregen de R.-K. voor hun over- sohot in plaats van een niet minder dan 3 zetel® en de S.D.A.P. kreeg voor haar over- schot twee zetels. De gevolgen waren groot. De R.-K. Staats partij besehikte als gevolg van dit ondemo- cratisch kiesstelsel met de S.D.A.P. samen over 54 zetels, terwiji de drie kerkelijke coalitiepartijen, d.w.z. de R.-K. met de calvi- nistische partijen t.w. A.-R. en C.-H. te zamen 56 zetels hadden. De sterke man Colijn gaf toe. De drie krachtige linksche ministers, de Graef, Mr. Oud en Lid'th de Jeude verdwenen, omdat ze te eerlijik en te fier waren om voor de kerke lijke partijen opnieuw hun geioofsbelijdenis af te leggen. Men weet het, er werd niet meer van paganisten gesproken, de geniale uitvin- ding van Dr. Kuyper, maar men moest zich aamnelden als ,,positief Christen". Spreker vraagt in dit verband, wie de godsdienst op zoo'.n manier tot een aanfluiting maakt. Het zijn de kerkelijke partijen zelf, die ieder voor zich streven naar machtsvorming. Zoo kwam dit ministerie tot stand, zander ideaal, zonder geestdrift, zonder ruime blik in de toekomst. Spreker schetste thans de regeerkunst der liberalen. Hij bracht hulde aan den grooten voor.ganger J. R. Thorbecke, wiens machtig product van wetgevuig, de Grondlwet van 1848, het vorige jaar zijn 90-jarig bestaan be- leefde. V.rijheid op eider gebied, dat gaven de liberalen. Aan hen was het te danken, d'at R.-K. en Calvinisten samen de Nederlandsche erve konden bewonen. Het machtige staatsgebouw door de libera len gesticht, bestaat gelukkig nog, ofschoon de sloopershanden van kerkelijke partijen en S.D.A.P. reeds kostbare bro'kstukken vemiedd hebben, wat spreker met verschillende voor- beelden, o.a. de Pacificatiewet toedichtte. Onder een liberaal bewind1 werden de eerste en meeste social® wetten gestic'ht. Onder een liberaai bewind dorst een Nederlandsch oor- logsschip ,,De Gelderland" de Trarusvaalsche president Paul Kruger afhalen. De vaart van een Curagaoschen gouverneur met Urbino, een smaad voor ons land1, had niet plaats onder liberaal bewind, Het treurige geval met de ,,Zeven Provincien" geschiedde even eens onder een coalitie-ministerie. Dan wees spreker op de stroeve en vaak foutieve werking op sociaal gebied. Zoo op de vestigingswet en de machtigingswet. Tot verbazing van velen stemden all® Chr.-His1:. Kamerleden voor deze machtigingswet. On- begrijpelijk, vooral als men bedenkt, dat zelfs van de Anti-Rev. nog 5 tegen stemden. Ook haalde hij. gevallen aan, waarbij door te formeele toepassing van social® wetten soms werkloosheid in de hand gewerkt wojjdt. Van de N.S.B. zou spreker niet veel vertel- len, Zij hebben een aantal liberale punten m hun program o.a., dat het aigemeen belang boven groepsbelang of persoonldjk belang moet gaan (een zuiver liberaal beginsel), maar daarnaast geeft heel hun optreden, vooral hun buitenlandsehe, onnederlandsehe politiek en ook de manier van hun optreden aan heel hun bestaan een gevaarlijke tint. Ook het kweeken van irassenhaat moet ten strengste worden afgekeurd. Spreker hoopte, dat de buitenlandsehe gebeurtenissen velen in dit opzicht de oogen zullen openen, Toch heeft de regeering er voor te zorgen, dat ze meer nationaal regeert, dat fouten als van Oss en met de autobussen worden voor- komen, dat een minister d'e wet judster en vooral rechtvaardiger interpreteert dan met de schoolkwestie te Haren. Alles samengenomen kunnen wij allermdnst dweepen met deze ppsitief-ehristeLijike regee ring en niet zonder fierheid mogen wij; op- komen voor ons liberaal beginsel, dat alien omvat, zonder onderscheid van ras, igods- dienst of rang. De liberaal is democratisch, ook van vrij.z.- dem. zijde en van de kant der S.D.A.P. wordt dit, al is het wat laat, erkend. Met vertrouwen beveelt spreker dan ook de liberale candidate^ In de kieskring Hulst aan. Zij alien kennen deze streek en zullen, waar het pas geeft, ook de belangen van ons gewest hoog houden. De heer D. Hamelink deed een vraag om- trent de vakvereeniging (bij zelf was lid van het Christelijk Nationaal Vakverbond1) en omt.rent de waarde van de godsdienst, die hij oak waardeerde ih vakvereeniging en de politiek. De spreker bejammerde het, dat er niet een groote algemeene vakbeweging was (dus neu- traal) en zeide omtreht de godsdienst, dat hij de zedelijke waarde daarvan allerminst on- derschatte, omdat eerlijkheid, rechtvaardig- heid, welwillendheid, paastenliefde en tal van andere deugden konden worden gekweekt. Maar helaas, wordt de godsdienst al jaren long misbruikt voor machtsvorming. Hoe ver- keerd dit is, heeft Oostenrijk zoo pas bewezen en ook in ons land kan men de fouten zien. .Spreker sprak nog de hoop uit, dat men hij de gerechtvaardigde critiek op de regeerings- hemoeiingen niet telkens zich er moet af- maken met van anti-papisme te spreken. Dat is een groote partij onwaardig. Na een woord van dank door den voorzit- ter aan den spreker en den steller der vragen werd de vergadering gesloten. Vrijheid van korten duur. De beruchte bandiet Jozef Verhoene, waar- van wij de ontsnap'ping uit Doornik mededeel- den, werd na een ijverige en moeilijke achter- volging terug aangehouden in den^oren van het Seminarie te Brugge, waarin hij gevlucht was. UITSLAGEN VAN MAANDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. Kampioenschap van Nederland. Achilles—DWS (Zondiag) 1—2 EindhovenNEC 2—3 gsp. gew. gel. verl. pnt. DWS 2 11 Ajax 1 1 NEC 1 1 Eindhoven 2 11 Achilles 12 2 le klasse afd. I. Xerxes'Sparta H)BISStormvogels le klasse afd. n, DOS—DHC DFC'Haarlem Afdeeling IV. le klasse. Wjllem II—PSV doelp. v.—t. 4—3 3—0 3—2 4—5 1—5 8—3 3—2 3—3 3—6 2—1 doelp. gsp. gew gel. verl. pnt. v.— -t. Eindhoven 20 14 3 3 31 45- -13 MW 20 11 6 3 28 43- -35 NAC 20 10 6 4 26 33- -19 PSV 20 7 6 7 20 35- -32 Juliana 20 8 4 8 20 39—39 Willem II 20 9 2 9 20 4041 LONGA 20 8 3 9 19 39- -32 Roermond 19 7 2 10 16 28—40 BW 20 5 6 9 16 3541 NOAD 19 4 7 8 15 36- -42 Bleijerheide 20 2 4 14 8 22- -70 2e klasse A. VlissingenRBC MiddelburgGoes Breskens Terneuzen Axel Sluiskil Oostburg Hoofdplaat IJzendijke Tern. Boys Biervliet Hulst Corn Boys 1—12 3—2 doelp. v.—t. 49—20 56—25 5248 37—43 52—34 50—60 45—58 46—52 33—62 31—76 3—i 4—2 8—1 12—0 1—4 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t, gsp. gew. gel. verl. pnt. RBC 18 11 6 1 28 Middelburg 18 12 4 2 28 De Zeeuwen 18 7 6 5 20 Zeelandia 18 9 2 7 20 TSC 17 7 5 5 19 Vlissingen 17 9 1 7 19 ROS 18 7 4 7 18 De Baronie 18 4 6 8 14 Goes 18 3 3 12 9 Breda 18 1 1 16 3 3e klasse A. SluiskilBierv'liet IJzendijkeTerneuzensche Boys BreskensAxel TerneuzenCom Boys OostburgHulst 19 18 19 17 20 13 19 10 17 7 18 6 1 2 2 2 4 36 100—22 35 99—20 28 7245 22 54—34 8 16 27—47 8 16 55—55 19 18 19 19 17 7 4 5 5 1 2 10 16 39—60 3 111 11 34—79 1 13 11 30—55 14 10 32—70 1 15 3 17—74 3e klasse B. Goessche BoysMiddelburg 2 De Zeeuwen 2Zeelandia 2 4—2 7—1 doelp. gsp. gew. gel. verl pnt. v.t. Vlissingen 2 16 15 1 31 6717 Eiland Boys 16 11 2 Burgh 17 9 24 53—28 19 44—31 De Zeeuwen 2 18 8 2 8 18 4745 3 4 Terneuzen 2 14 7 Middelburg 2 16 6 EMM 18 5 Goes 2 18 4 Goesche Boys 16 2 2 12 4 17 46—23 6 16 3636 Zeelandia 2 14 3 10 13 29—57 4 10 12 33—47 6 4 2 11 22—63 20—50 Burgh twee winstpunten in mindering wegens niet opk. wedstr. Eil. BoysBurgh. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C. Axel 2—BKW 2e klasse B. Axel 3—BKW 2 Terneuzen 4Sluiskil 3 DE WEDSTRIJDEN. uitg. uitg. 5—2 Kon. Nederl. Voetbalbond. Kampioenschap van Nederland. Zondag had te Assen het treffen plaats tus schen Achilles en DIWS. Het was een zeer spannenden wedstrijd, waarbij de thuisclub goed partij gaf. Bij de rust had ze zelfs een 10 voorsprong. In de tweede helft kwam de meerdere routine van DWS naar voren en wist deze ploeg met 12 de leiding te nemen. Hoe meer het einde naderde, hoe hooger de spanning steeg, maar tenslotte wist DWS toch haar voorsprong te behouden. Wel depo- neerde de thuisclub, enkele minuten voor het einde, den bal in het net, maar dit geschiedde op onregelmatige wijze. DWS heeft aldus drie punten uit twee (uit)wedstrijden. Maandag had de ontmoetinig plaats tus schen Eindhoven en NEC. Hoewel de thuis club gedurende den geheelen wedstrijd door haar technisch beter spel in de meerderheid was, mocht het haar toch niet gelukken de overwinning te behalen, want uit de weinige kansen die haar tegenstanders zich wisten te scheppen, produceerden deze drie doelpunten, terwiji zij zelf maar tweemaal het net wist te vinden. De uitslag was aldus 23 voor het Nijmeegsche NEC. Afdeeling IV. le klasse. Met den wedstrijd Wiillem IIPSV, die aan de thuisclub zoowaar nog een overwinning bracht (21) werd de competitie in deze klasse besloten. Willem II steeg door haar zege nog een plaatsje op de ranglijst en staat in puntenaantal gelijk met PSV en Juliana. Wel staat in het ranglijstje nog open de wed strijd RoermondNOAD welke wel is ge- S'peeld, maar ongeldig verklaand maar om dat de beslissing over alle linies Is gevallen, wordt deze niet meer opnieuw vastgesteld. 2e klasse. De beslissing omtrent het behalen van den titel is niet gevallen en is er dus een beslis- singswedstrijd noodig. RBC zag zich welis- waar voor een lastige taak gesteld, omdat het voor haar den uitwedstrijd tegen Vlissingen betrof, maar op voorbeeldige wijze wist zij deze kwestie op te lossen en hij het eindsig- naal had zij met 12 de overwinning behaald. Middelburg had het op papier heel wat ge- mak'kelijker, want zrj kreeg Goes op bezoek. Tegen de verwachting in heeft het echter ook hier niet aan spanning onthroken en het werd tenslotte een benauwde 32 overwinning voor de Middelburgers. Met spanning wordt nu de extra-wedstrijd tegemoet gezien, die heel wat belangstelling zal trekken. 3e klasse. SluiskilBiervliet. 31. iSluiskil speelde tegen Biervliet haar laat- sten thuiswedstrijid voor deze competitie en behaalde met 3-1 de overwinning. De leiding berustte in handen van scheidsrechter Boo- gaart. De thuisclub had een invaller. Gedur rende de eerste periode ging de strijd gelijk op, maar geleidelijk kwam Sluiskil in de meerderheid en begon een flimkem druk op het Biervliet-doel uit te oefenen. Toen hij een aan- val de bal zeer goed voor het Biervlietsche doei werd geplaatst, wist de uitloopende doel- man hem niet weg te werken. Deze speler beging daarna een overtrading tegenover Oortvriendt, waarvoor Sluiskil een strafschop kreeg te nemen, die door Van Tatenhove werd benut, 10. Biervliet gaf den moed niet op en trok eenige malen gevaarlijk naar het Sluiskil-doel op. Doordat Sluiskil zich bij een dozer aanvallen te veel op doel terugtrok, ont- stond er een scrimmage, waaruit de Biervliet sche rechtsbinnen met een goed gericht schot den stand gelijk wist te maken, 11. Onmid- dellijk hiem-a was het rusten. Na de thee liep Biervliet direct hard van stapel en meermalen kwam het Sluiskilsche doel in gevaar. De grootste schuld hiervan kwam op rekening van de halflinie, welke zich te veel op verdediigen toelegde. Sluiskil wist echter deze periode zonder kleerscheu- ren door te komen en langzamerhand kreeg het spel weer een ahder aanzien, wat ten slotte ook in den stand tot uiting kwam. Toen bij een aanval over rechts de bal voor de Bierviietsche doelmond werd geplaatst, was het Koster, die voor zijn club de leiding nam, 21. Het ging bij Sluiskil steeds beter en tenslotte werd Biervliet geheel op doel terug- gedrongen. Na ongeveer een half uur wist Cortvriendt met een goed gericht schot de voorsprong tot 31 op te voeren. In deze verhouding kwam geen verandering meer en bracht het einde alzoo een verdiende zege voor Sluiskil. IJzendijkeTern. Boys. 42. Ofschoon ook in deze ontmoeting de Tern. Boys in het veld de meerdere waren, moesten zij toch met een nederlaag genoegen nemen, want de thuisclub bleek beter de kunst van doelpunten-fabriceeren te verstaan. IJzendijke scoorde viermaal, terwiji de Terneuzensche Boys daar maar twee doelpunten tegenover wisten te stellen. Aldus werd het een 42 uitslag in het voordeel van IJzendijke. BreskensAxel 8I. Met een combinatie, bestaande uit 5 eerste, 4 tweede en 2 derde-elftalspelers trok Axel na evenals Breskens tevergeefs uitstel voor dezen wedstrijd te hebben gewaagd, j.l. Maandag naar de Westelijke kampioens- candidaten. De thuisclub was op haar rech- tervleuigelman na compleet. Als scheidsrech ter fungeerde de heer Montaan. Circa 6 a 700 toeschouwers woonden deze ontmoeting bij. Axel genoot voor de pauze eenigszins den steun van den dwars over het veld staanden wind, hetgeen de bewegelijke Bressiaanders niet belette er direct het noodige tempo in te zetten, maar Montaan remt de eerste aan vallen door tot driemaa! toe ten onrechte voor buitenspel te fluiten. In weerwil "van de sterk verzwakte constel- latie van het Axelsche team, wordt door de gasten aanvankelijk behoorlijk partij gegeven, zoodat de Axelsche rechterwing zelfs een zeer kritiek moment voor de Bressiaansehe vest® schept, als de derde-elftal-vleugelman Polfliet fraai naar van de Velde passeert, die hijna doelpuntte. De aanvallen der thuisclub zijn evenwel menigvuldiger en de Axelsche verdediging wordt voor lastige problemen ge steld, zoodat eenige hoekschoppen op het oranje-doei niet uitblijven. Na 18 minuten spelens hebben de withemden eindelijk succes als H. Dieleman uit zijn ,,home" gelokt van dichtbij door Vermeulen gepasseerd wordt en via een der palen is de eersteling geboren, 10 De thuisclub blijft verwoed in den aanval, doch erg samenhangend is hun aanvalsspel niet. Speciaal de rechtervleugel is tamelijk zwak en levert slordig aanvalswerk, zoodat er 28 minuten gespeeld zijn, eer de Breskens- midvoor opnieuw, als H. Dieleman zich bui- ten de palen bevindt den voorsprong ver- groot, 20. Nauwelijks is het gejuich ver- stomd of de Baare, de rechtsbinnen maakt van dichtbij een zeer fraai doelpunt en wij voorzien een niet denkbeeldig geachte in- maakpartij, 30. Toch loopt het niet zoo'n vaart; want gezien de slappe Axelsche tegen- stand gaat het den Bressiaanders niet zoo bijster goed af om hun meerderheid in doel punten uit te drukken. Daar hen dat verder niet lukt voor half time, doet de Axelsche halfback Buijze het tenslotte toch voor hen als hij den bal opzettelijk comer wil trappen, doch deze in het net verdwijnt. Rust 40. De tweede helft wordt een vrij getrouwe copie van de eerste en ook nu blijft het spel op ZVB-peil. Het spel is weer een zevental minuten- oud eer de withemden met een tarn schot, waar weer meer geluk dan wijsheid aan te pas kwam, de score tot 50 opvoerden uit een doelWorsteling. Axel gaat daarop ten aanval en na enkele nuttelooze pogingen is het tenslotte Koster, die individueel een van zijn merkwaardige doelpunten weet te fabri- ceeren en op fra'aie wijze de eer redt, 51. Nauwelijks heeft onze hoop op meerdere Axelsche tegenpunten eenigen vasten voet gekregen, als door de overigens stug verde- digende veteraan F. Dieleman na 20 minuten spelens, uit een kluwen van spelers, ten tweeden male een Breskens-doelpunt door een Axelsch speler wordt geproduceerd, 61. Nogmaals verwaehten wij succes, als de Benjamin van het oranje-team een paar mooie aanvallen ontwikkelt, die fraaie kansen op- leveren, welke evenwel niet benut worden. De tegenstand der oranjehemden taant echter naarmate het einde nadert en de Baare en Verduijn, die heiden den rechterwing in den aanval vormden, weten de absolute meerder heid nog nader in doelpunten uit te drukken, zooidat de eindstand toch nog een overwinning met groote, maar geflatteerde cijfers aan- geeft. Indien Breskens in den laatsten wedstrijd tegen Terneuzen geen ander speltype weet te ontwikkelen, zijn haar kansen op den titel minstens genomen twijfelachtig. Van eeni gen kampioensvorm was geen sprake en een voile-dig Axelsch elftal had gewis een gelijk opgaande strijd met wisselende kans bewer-k- stelligd. Montaan had geen zware taak, ofschoon zijn beslissingen dikwijls zoowel aan voor- als tegenstanders opzien baarden. TerneuzenCom Boys. 120. 'Met een invaller voor Van Luilt speelde Terneuzen haar laatsten thuiswedstrijd in dit seizoen voor de competitie 3e klasse, waarbij zij te gast had Com Boys uit Sas van Gent. Reeds direct vanaf het begin drukte het ro-odzwarte elftal den stempel der meerder heid op het spel. Na den aftrap gingen zij op- he t doel der gasten af; in buitenspelpositie kwam Dobbeleir voor den keeper, maar zijn schot faalde. Herhaaldelijk werd het binnen- trio den bal mooi voor de voeten gespeeld, maar zelfs de gemakkelijkste kans wist men niet te benutten, totdat Dobbeleir met een kalm schot de score opende, 10. Gorn Boys, overtuigd van haar minderheid, zocht haar kracht in het opstellen van den buitenspel- val. Zij had daarmede succes, want vele malen tippelden de roodzwarten er in. Ook de bezoe- kers wisten enkele goede aanvallen op te bou- wen, uit een waarvan de linksbinnen gevaar lijk voor hot doel kwam. Hij kon echter geen controle over den bal krijgen en deze ging naast. We zagen bij Terneuzen Anth Geensen het veld verlaten en Kiel kwam hem vervan- gen. Na een Snellen uitval van de C.'B.-v-oor- hoede werd een sc-hot ingezonden, waarbij Dooms nog juist den bal uit den bovenhoek TONNEMA Cie. Fabrikantei Sneek (Ingez. Med.) PEPERMUNT ter opwekking en verkwikking

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2