Administratiebureau Z. G. ECKHARDT Hypollick LypcthcHcn Sport Gemengde Berlchten Burgerlijke Stand beschikbaar op landerijen en huizen Rente vanaf 3'/2 °/0 Axelschestraat 38a - TERNEUZEN - Telef. 172 TERNEUZEN, 7 APRIL 1939. KLOOSTERZANDE. AXEL. VOETBAL. RECHTSZAKEN. LOOP DER BEVOLKING. ,.Er bestaat voor ons niet de geringste twijfe-l, zoo schrijft de Bbrsenzeitung, dat men imer (d.w.z. ibij.de uitJ'ating van -Stanhope) in bet minst niet heeft te dden met een ver- -gitesmg', en nog minder met een abusievelijk prijsgeven van een staatsge'iieim door Lord Stanhope, maar met een SteteeLmatige regie. Gehjk iedere En-gelsche marine-officier, wist Stanhope heel1 goed, dat bemanminig van het afweergeschut een sedert tien dagen geregeld uttgevoerde maatregel is. De lleege stoelen en die woorden van Stanhope waren bastelde cou lisses en gnuwelpropaganda." Het ibladi hemmert dan aan die Engeiische geruchten van 21 Mei 1938 (bed'reiging van Tlsje cho-Slowakije dioor Duitschland)het Bngelsche gerucht over een 'ultimatum van Duitschland' aan Roememie en over - een be- raamden Duitscfhen aanva.l op Polen, en zegt dian, dat wij hier te dben hebben met een ajehterbaksch en veradhteMjik systeem om die volken tetgen elkaar op te hits-en. „Berst wordt bewusit een leugen verspreid1, welke. geldjk een injecttie, den bloedisomloop van de openbare meemdng vergiftigt en de beoogd'e psychologische reaotie teweegbrengt. Dan stuurt men een haifslaeht'ig dementi daar achteraan en verzekert men daarbij,, dat men eigenirjk zelf niet aan den boozen opzet van den ander heeft geloofd. Daar eehter by die democratieen niet de waarhieid maar de leugen de lamgste beenen heeft, is de leugen aj lang den heelen aardlbol om, vooirdat de waarheid door de censuuir wordt losgelaten. De gewenschte psychologische indiruk was bereikt. De opwinddnig toliijft de stemming van het publiek, van1 'welkis zenuwen en goedge- loovigheid1 misbnuik wordt gemaaklt, raakt in de gewenschte beweging. De buitenlandlsche pens heeft haar sensatie en teirwijl de Emgei- sche gentleman met .schijnheilig leeclwezem de sporen 'van het smerig werk zdjner handen in onschiuild afwascht, is de voigen'de etappe van de mobilisatie van de Stemming bereikt. Ein deze gifimenigers willen hiun eigen volk en belt. Duitsche volk wij® m'aJken, dat hun poli- taek niet de omsinigeling, maar den vrede diiient!" De Deutsche Aiigemiedme Zeitung schrijft, dat de spokenzienerij in Engeland1 door de staatsiledding steeds is gebruikt om die volks- verdomming te bevorderen. Uit het igeval met Lord Stanhope ziet men, dat de opwindiing in Engeland ndets meeir met Polen uitstaande heeft. Polen is slechts een voorwendisel. Lloyd George heeft duidelijik doen uitkomen, dat het lot der Polen Engeland volmaakt koud laat, mits de om'singeling er maar komt. Volgens de traditie van de Engelsche politiek op het continent wordt de oorlog aanig&blazen tegen iedere mogendheid, die omhoog streeft. Voor deizen oorlog pleegt Enigeland zieh bondgenoo- ten te zoeken, om het lot van welke het zich volstrekt niet meer bekommert zoodlra zij de Engelsche doeHeinden hebben gediend. In deze omstandigheden zou het ommoge- Irpk warden, om de beHangen van Engeland alls groote mogendheid van overzee, en die van Duitschland als continentale mogendheid uit effcaar te houidfen (hetgeen sen itijd lang het Duitsche idelta,] is geweest). ,,De teirugkeer van iEn'geland tot zdjn oude beginsel kan dan door ons slechts als1 een aanzegiging van' den stryd worden beschouwd1". De Nachitausgabe geetft uitstrekse'ls uit de redevoerimgen der Engelsche minister® en eehryft: ,,Deze twee proeven zijn voor ons voldoende bewtjs, dat men gindis iets doet, wait ais een Duitischer het deed', als de voobberei- dfing van den aanval zou worden fbestempeld." Overigens gelooft dit blad niet, dat het aan- ziien van Engeland, hetwelk dOor de innerlijkie oneeriijkhedd' van die Engelsche politiek reeds aamzienillyk heeft geleden, door dergelijke methoden (gelijk in het gevai-Stanhopezal toenemen. U EN IJW BHEUMATLEK LIGGEN SAMEN ONDEK keN DEKEN. Wanneer U onder de dekens kruipt, blijft Uw rheumatiek niet aan Uw toed istaan, al hebt u er 4, 5 of 6. Dacht U niu werlkelij'k alleen met een groot aantal dlekens Uw rheu- matische pijnen ite kunnen verdrijiven? U als leek iweet niet beter. U denklt: „Warmte zal mij goed d'oen". Maar bij de miniate afkoeling is de pijn er weer met verdufbbelde hevigheid en te meer, omdat rheumatieklijders door de ibij rheumatisclhe aandoeningen optredende storing dn de hiulidfunotie, extra gevoelig zdjh voor koude, todht en vooht, Pak de koe biji de horens en gebruik niet Danger lapmiddelen! Ge moet de oorzaak bestrijden en die ligt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Wat ge noodiig hebt is1 een bDoedzuiverende kuur met Kruschen Salts, dat het uirinezuur radicaaJ doet verdwdjnen door aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0,40, 0,75 en /1,60 (extra igroot pak). (Adv.) PAA SGHCOLLECTE „BIO-VACANTIEOOBD". Vanaf Vrijdag, 7, April t/m Donderdag 13 April, zal in alle bioseooptheaters hier te lande de Paaschcollecte worden gehouden voor de Sitd'Chting Bio-Vacantieoord ..Russenduin" te Bergen aan Zee. Het voirig jaar werden geheel voor rekening van de Stichting 830 arme kinderen van alle gieeandten in het Bio-Vacantieoord igedurende een aantal' weken verpleegd. Het Bestuur boopt dit aamtal' in d'en loop van 1939 op te voeren tot over de 900. Zooais bekend1, worden uitsluitend' kinderen uitgezonden van oudens, die absoiuut niet in ataat 2ajn lets voor de udtzending hunner kin- dieren bgi te diragen. Het Bestuur aarzelt -daarom niet ook nu weer een beroep te doen op het bioscoop- bezoekend publiek. Laat men dbor een royale Paasich-gift mede- Hverken aan dit pracbtige werk van naaster^ iaefde. Iedtere gift, hoe klean ook, vermeerdert de kansen voor menig behoeftig kind, dat, wie weet hoe lang reeds, gewacht heeft om te worden uitgezonden. RECTJFICATIE. Door een abuis ter aetterij is in het vorig raammer vermeld, dat mej. Ena van den Eeck° bout bij het Maandag aan het Inisitituut voor Muziekexamems Ite 'Genit voor den lageren graad piano 2e leerjaar slaagde met 41 pun- Iten, met grootsite onderscheiding. Dit moet sjrjn met 51 punten. OPLEIDING BIJ RUN- EN KUSTVAART VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. De Oentrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Ned. kerken voor practisch Christendom, opemt met 1 Med een mieuwen cursus voor opieiding ibij Rijn- en Kuistvaart voor jeugddge werkloozen van 16 tot 24 jaar. Zij, die dezen oursuisi wenschen te volgen, verbinden zich 6 maanden achtereen In het teamp Oude MiirdUm (Frieisland) te verblijven en moeten instemmieni met de gewone bepa- lingen, geldende voor alle kampnemers. De deelnemers gaan eens per vier weken naar hiuis en ontvangen een zakgeld van 1,75 per week. Overdag wordt theoretisch onderwijs gege- ven, aangevuid met gymnastiek-, zwem-, roei- en zeilleis'sen en enkele practische lessen Des middags of des avonds worden aan de Schip- perschool te Lemmer vakcursussen gevolgd Aan het einde van den haifjaarlijksehen cur sus wordt voor eilk der oursisten in overleg met de Ar beidsb emi ddel ing voor de Scheep- vaart een plaats laan boord van een Rijjks- of kustvaart'Ucg gezocht. Gezien het groote tekort aan arb'eidskrachten zal dit geen be- Bwaar oipleveren. De nieuwe oursuis, wordt met 40 deelnemers begonnen. Er is gelegen- heid om zich voor 15 April aan te melden bij den secretaris van het Prov. Comity, den heer J. Lorier te Middelbuiig. CONCERTGEBOUW. „Im Sonnenschein". Men zou bij deze film® kunnen vols taan met te schryvenJan Kji'epura, reuzensitem, veel opera, veel zang, veel gefak, veel' liefde, afwis- selende entourage, enfin: het avontuurlijk leven van een star. Er is nieits extmavagarats in deze film, wat betreft de plaatsen waar Kdepura zingt. Hij heeft al in cafe's gezongen, voor, achter en op opera's, op het dak van- automobielen en balkonis van hotels, op bergen en in dalen. Ik heb hem nog nooit hooren zingen van den rand van ©en fonteto, die rustig naast hem neerklatert en hem niet stoort het fon- teinitje echter ispuit op id-at moment geluid- loos.wijl het overstemd wordt. Dat is ook juist in de natuur, want ge komt om Kiepura te hooren en, by Jovel, gij hbort hem. Hij begint als ehaiuffeur en er is een zekere geniiaikteit in de wijze waarop men in iedere Kiepuira-film, den zaniger laat ontdekken am vervoJgens, peu h peu, te laten opklimmen tot de hooge C van de opera en het leven. Kde pura i® chauffeur" en hij, ontmoet den Dood op den weg hij: rijdlt niamelijik een fietsnijder van 'de sokken, -doch hij is onschuldig. Een zwarte wagen, die snel voorbijgeschoten is, heeft het ongeliuk veroorzaakt, dbch d'e taxi krygt de schuld. Kiepura moet tiwintig dagen brommen en een fiilosofische mede-zitter zegt: by, mij begint brammem bij: zbstig 'dagen. ADs hdji uit de igevangenis komt, is zijn rij- bewijs ingetrokken, doch hij: 'zdngt. Hiji heeft al eens een eeirsten prijs gewomnen op een zangwedsitirdjd en meent regelrecht ide opera bdnnen te wandelen. Daar ze'gt men hem: leer eerist noten. En nu gaat hij er met een vagebondaohtigen vniend1 op uit en 'zingt Hangs den weg. De dame van den zwarten wagen heeft hem eer- iyk willen ischadeloos stellen, maar het moe- dige en onafhanikeliyke hart heeft gewedgerd. Weer ontmoet zdji den cha uff eur-zanger en dltmaal neemt zjj hem mede in haar wagen, voor alle zekerheid miet paarden ibespannen en zij gaat hem opledden als izanger. Reeds een- maal bracht zij een zanger tot roem, doch beging de font hem ite trouwen' en vegetarisch te verzorgen dat hield de man niet uit en hij ildet -haar alleetn. Door iden chauffeur wil zij zdich wreken, aHes wat tot de groote wereld toehoort. De edele Kiepura fcrijgt het dioor en ver- zoent zich met zijn eenvoudige bruid van vroeger. uit, dat de Afdeeling op den ingeslagen weg zou voortgaan. Hij dankte de heeren, die ge heel belangeloos naar Axel zijn igekomen om de lessen te geven en de aanweziigen voor het volgen der lessen. ADs Hoofd van den Lucht- besohermingsdienst ispirak de heer D. van den Berg zijn waardeering .uit voor de samen- werking, die bestaat tiusschen de Afd. Axel en den Luchtbescheiirriiingsdienst; hij vertrouwt dat de cursus een gunsitige werking zal heto- ben bij die bestaande diensten. Bij ontstemtenis van den voorzitter dankte de heer A. P. le Feber alien, die tot het wel- slagen van den cursus hebben medegewerkt met name danikte hij de Direcitie van de l'Azote voor het beschikbaar stellen van gas maskers en een ziuurstofapparaAt. Hij deelde verder mede, dat ale gevolg van deze lessen velen hebben gevraaigd of het mogeldjk was nog een cursus te organiseeren waarvoor het besituiur pogingen in het werk heeft gesteld, die met succes werden bekroond. Zeer waar- schijnlijk wordt dadjelijik ,na 'de Paaschweek een tweede cursus begonnen waarvoor zich than® reeds 100 personen hebben aangemeld. Onder dieze bevindfen 'zi'ch ongeveer 80 dames. Hierop werd' de cursus voor afgdOopen ver- kliaard. Naar wiji vernemen blijft de geiegen- heid tot aanmelding voor het volgen van den tweeden cursus nog besitaan en wekken wij de burgerij van Axel gaame op zich bij den heer Le Feber aan te melden. Nijverheidsondervvijs. Te Amsterdam slaagde deze week voor acte N VII mej. Bea W. Voe.t, alhier. LUXOR-THEATER. Vliegers van den dood. Het heeft er veel van dat die avonturenfilm, waarin een pontic sensatie wordt opgedienid, voldoende om een halfregiment hiuzaren te doen verMeeken, weer veld gaat winnen. In Amerika althans stijgt de populariteit van films met drieste hoofdlpersonen en scena rio s, waarin het eene koene avonituur met het andere afwiiisselt, met den dag. Het is een film, die zijn ontisitaan dankt aan een boek van Jimmy Collins:, een van Ame rika s stoutmoeidigste test-pilots, invliegers zouden wij' zeggen. Deze liet het leven ibij de laatste vlucht die hij, als invlieger voor een groote fabriek zou maken. Bij een looping birak de vleiugei van het toestel, welks viie^ capaciteiten hij moesit omderzoeken, af en Col lins kom er niet in islageni zich door middel van zijn parachute te redden. Het boek is een aaneenschakeling van de hachelijikste avon- turen 'die men zich in het leven van een yli cge r kan denken, en het is daardoor 'een rijfce bron vooto hen die het als leidnaad voor een film wilden gebruiken. Op iedere vlucht kan de dood toeslaan, want voor iedere vlucht stapt de invlieger in een toestel', waarvan beweerd wordt, dat het viiegen kan, waarvan bewddrd wordt, dat er izeifs stunt's mee kunnen worden uitgevoerd. Maar hij, 'die invlieger, zal dat hebben waar te maJken, en hij' kan dat slechts doen door 'zich weerloos. over te leveren aan wat staal en biniten. Amerika toont in deze film zijn modprnste IegervMegtuigen, zelfs zijn Vliegend'e Forten, de grootste bommenwerpers ter wereld1. Een er van ziet men zelfs neerstorten van een hoogte van 20.000 meter, een ongeluk, dat veel overeenkomsit vertoont met die ramp van de Boeing 299, het eenste der Vliegende For ten, dat in 1935 biji het inviiegen verongelukte. Beeindiging Leiderscurus Luchtbescherming. Dinsdagavond werd de leiderscursus, die ge- geven werd door de Afd. Axel van de Neder- landsche Vereeniging voor Luchtbeischerming, beeindigd. De cursus, die uit 4 lessen bestond, werd in „Het Centrum" te Axel gehouden en door ongeveer 40 dames en heeren igevolgd. De deelnemers' zyn alien voldaan over hetgeen op de lessen werd behandteld; zij hebben de gevaren, die bij een oorlog dredgen, gehoord, maar hebfoen tevens vernomen, dat er toch ook nog vele mogelijlkhedten 'zijn om de uit- wertkingen van een luchitaanval zeer te be- perken. De lessen werden gegeven resp. door de heeren Hack te Temeuzen, Boeseman te Hulst en Matthijssen en Bierman te Middel- burg. Aan- het slot dirukte de burgemeester zijn groote tevredenheid1 uit over het werk, dat door de Afd. Axel werd gedaan in het belang van de Gezmsbescherming en sprak de hoop KoninkE Nederl. Voetbalbond. DE WEDSTRI.JDEN MET DE PAASOHDAGEN. Kampioenschap van Nederland. Op den Eersten Paaschdag krijgt Assen haar eerste ontmoeting in den sitrijd om het Kampioenschap van Nederland, daar Achilles de Amsterdamsche club DWS op bezoek krijgt. Achilles heeft vorige week weliswaar tegen Ajax verloren, doch de 30 nederlaag gaf toch geenszins de ware krachtsvenhouding weer. De Noordelijke kampioenen hebben te Amsterdam een zeer goeden indruk gemaakt en DWS, dat te Eindhoven slechts tot een puntenverdeeling met Eindhoven kon komen, zal het daar evenmin gemakkelijk krijgen, wellioht wederom zich met een gelijk spel moeten tevreden stellen, want het kan best gebeuren dat, al zal Achilles niet het lands- kampioenschap behalen, te Assen toch voor vele mededingers het struikelblok zal liggen. Op den Tweeden Paaschdag krijgt Eind hoven weder een thuiswedstrijd te spelen en wel tegen de Oostelijke kampioensclub NEC, uit Nijmegen, dat vorige week de kampioens- vlag kon hijschen en dus voor de eerste maal in het veld komt in deze eere-competitie. Over den vermoedelijken uitslag valt niet veel te voorspellen, al verwacht men een kleine overwinning van de Zuidelijke kampioenen. Maandag, Tweede Paaschdag. Afdeeling IV. -i'v le klasse. Nog een wedstrijd en het seizoen behoort in het Zuiden tot het verleden. Willem II krijgt als slotwedstrijd te kampen tegen PSV, dat, hoe ook voor haar de kamp zal af- lcopen, op de vierde plaats blijft. WUlem II kan bij een overwinning nog een paar plaat sen hooger op komen, doch dit maakt ten slotte toch ook niet veel uit. Te Eindhoven verloor Willem II met 3—1. 2e klasse. 'Ook in deze klasse nadert het einde snel, want na de komende ontmoetingen op den Tweeden Paaschdag, staat er nog slechts edn wedstrijd open, n.l. TSC-^Vlissingen, welke kamp zonder eenig belang meer is. De groote kamp is vorige week gestreden, die echter geen beslissing bracht en thans krijgen zoowel Middelburg als RBC nog een kansje om uit te loopen. Gelukt het aan beide i clubs de komende wedstrijden met een over- winning te beeindigen, dan zal er tusschen hen nog een beslissingswedstrijd op neutraal terrein moeten worden gespeeld. Middelburg staat er echter belangrijk gunstiger voor dan RBC, want de Middelburgers krijgen in een thuiswedstrijd Goes te bekampen, dus een zacht eitje, terwijl RBC naar Vlissingen moet hetgeen heel wat zwaarder is, ook al werd Vlissingen te Roosendaal met 61 geklopt. Voor RBC is het te hopen, dat de Vlissingers het Paascheitje niet te hard voor hebben ge- kookt en daardoor ongenietbaar is en aan alle mooie illusies plots een einde maakt. 3e klasse. Een volledig programma is in deze klasse nog af te werken, waarbij alleen Axel haar laatsten wedstrijd in deze competitie speelt. Dit is echter voor haar toch nog een belang- rijke, want Axel alleen gelukte het Breskens den voet dwars te zetten en hierop een 4—2 overwinning te behalen, een overwinning die volkomen verdiend was. Of Axel dltmaal zal kunnen bevestigen, dat zij de meerdere is van deze kampioenscandidaat, moet worden afge- wacht. Het is wel jammer, dat de Oranje- hemden den laatsten tijd zoo aan het sukke- len zijn geslagen, dat zij ook al zouden zij er in slagen Breskens voor de tweede maal een nederlaag toe te brengen, er geen voordeel van genieten door alsnog een kansje te behou- den op de eereplaats. Axel kan er op voor- bereid zijn, dat haar te Breskens een warme party waeht, want niet alleen dat Breskens i evanche zal willen nemen, doch ook zal zij haar voorsprong van 1 punt op Terneuzen willen behouden, waardoor reeds een gelrjk spel tegen Terneuzen voor haar voldoende is om de promotiewedstrijden te kunnen spelen. De ontmoeting BreskensAxel is dus de foe- langrijikste van dit programma. Uz.endijke krijgt gelegenheid om te bewij- zen, dat zij op eigen terrein sterker zijn dan de Temeuzensche Boys, want bij de vorige ontmoeting tusschen beide clubs werden de punten gedeeld. Toen Sluiskil haar inzinking nog niet te ■boven was, werd zij door Biervliet met 01 geklopt, doch thans is de goede clubgeest weer in haar gelederen weergekeerd en zal Sluiskil wel bewijzen wat zij waard is en revanche nemen op die geleden nederlaag. Temeuzen krijgt haar laatsten thuiswed strijd te spelen tegen de hekkensluiters in deze klasse, de Com Boys, die te Sas van Gent een 06 nederlaag moesten ondergaan van hun a.s. gastheeren, zoodat het wel te voorzien is, dat het wederom een stevige overwinning voor de rood-zrwarten zal worden. Oostburg krijgt Hulst op bezoek en zal er wel voor zorgen, dat ook deze tweede ontmoe ting een overwinning voor haar zal brengen. Zeeuwsche Voetbalbond. le kasse C. BKVV moet bij de Axelsche reserves te gast en al gelooven wij wel, dat de Bossche- naren daar hun kansje niet zullen verspelen, een zoo'n groote overwinning als destijds op eigen terrein zal het ditmaal wel niet worden, nu zij op het fraaie veld van Axel uitkomen! waarop de Axelsche reserves volkomen thuis zijn. iSVORia zal wel eindigen met een over- winning voor de Westdorpsche club, gezien de belangrijke betere resultaten door deze club behaald dan SVO kon boefcen. 2e klasse B. Het is voor de eerste maal, dat Axel 3 tegenover BKVV 2 komt te staan, zoodat nog uitgemaakt moet worden welk elftal het sterkste is, alhoewel Axel 3 een voorsprong van 4 punten, plus nog een te spelen wedstrijd op haar a.s. tegenstanders heeft. Hontenisse 2Hulst 2 belooft wel spannend te worden, doch het eind van het liedje zal wel zijn, dat het bezoekend elftal met de pun ten zal gaan strijken. Het derde elftal van Hontenisse klopte des tijds het reserve-elftal van Ria, hetgeen wel een aangename verrassing was voor de sup porters van Hontenisse. Zal Hontenisse 3 van de weinige haar nog beschikbare kansen ook ditmaal weten te profiteeren? Een plaatselijke ontmoeting is die tusschen de reserve-elftallen van de Corn Boys en 'SVO, waarbij men de op eigen terrein spe- lendie Boys wel de (beste -kansen zou geven, ware het niet, dat zij hij de vorige ontmoe ting door hun stadgenooten met 41 werden geklopt. Temeuzen 4 krijgt tegenover zich het derde elftal van Sluiskil en derhalve een vrij be- hoorlijke kans om zich wat te rehabiliteeren na de gevoelige kloppartij van vorige week. VRIENDSCHAPPELIJKE ONTMOETING. TerneuzenRCS. Op den Eersten Paaschdag vindt op het terrein van Terneuzen de vriendschappelijke ontmoeting plaats tusschen de hier welbe- kende Souburgsche club RCS, dat een paar jaar geleden kans zag in de promotiewed strijden tegen Axel en Temeuzen zich de sterkste te toonen en daardoor haar intrede deed in de Tweede Klasse en Temeuzen weer naar de Derde Klasse deed verhuizen. Het afgeloopen seizoen bracht RSC even- veel punten als zij wedstrijden speelde, n.l. 18. Op eigen terrein wist zij Middelburg te weer- staan en werden de punten gedeeld (33), waaruit wel blijkt, dat RSC zich tot de vrij sterke Tweede Klassers mag rekenen. Waar voor Temeuzen al vrij spoedlg de wedstrijd op het programma zal komen, die beslissend zal zijn of dit jaar weder een poging zal kun nen worden gedaan om het Tweede Klasser- sohap te heroveren, is het wel een goede ge- dachte om RCS uit te noodigen alhier een wedstrijd te komen spelen. DE AMSTERDAMSCHE BAKKERSOVEREENKOMST. Bij niet voldoen van een dwangsom gijzeling toegestaan. De onideamemersovereenkomsit voor het Am sterdamsche balkkeirsbedrijf 1939 verbiedt in ant. 30 het cadeau- of premdesltelsel itoe te pasisen of eadeaux of premies te geven, direct of indirect iter vergrooting van het broods debiet. Een bakker in de Jacob van Lennepstraat had toch het premiestel'se! toegepast. Hij gaf spaarboekjes aan 'zijn iklaniten uit; elke week s tort ten zij tien cent en met Pasch'en zouden zij. dan honderd' eieren en twee krentetorooden ontvangen. Hierover is een proces in ikort geding be gonnen. Mr. T. J. Verschuur als voorzitter van de commisisie -bedoeld in art. 12 van de wet op het algemeen verbindiend en onverbindend ver- klaren van ondfememersovereenkomsten, ge- vesitigd .te 'st-Gravenhage, vroeg den presi dent den bakker 'te bevelen het uitgeven van spaarboekjes, het aaimemen van spaar- ged'dien, al of niet als imiagen van de boekjes, te staken. Voorts vorderde eisicher een dwiangsom van 50 voor iediere overtrediing en het toel'aten van gijzelmg voor den maxi- mumtyd' van zeven dagen, indien na het con- sitateeren van de overtreding de dwangsom binnen 24 uuir niet was betaald. De preisid'ent heeft Maandag in dit korte gedinig uitspraak gedaan. Hij wees: het gevraagde verbod toe, ver- klaarde het vionms nitvoeiribaar bij voorraad. De dwangsom bij, niet nialeving van het verbod wees hij eveneens Itoe, dbch 'hij- bapaalde de maximum gijzeling op drie dagen, een gijze ling, die bij volgende overtredingen weer kan worden toegepast. De president overwopg in zijn vonnisi, dat hier sprake i-s van een spoedeisichend geval, daar vele bakkers in de buurt schade onder- vindien van gedaagdes handelingen. zich evenwel niet gehouden en omdat enkele sl&gers builten de saneeringsxnaaitregelen ble- vep, was idle saneering een doodgeboren kLndje. Gedaagde besloot dan oak uit te tred'en. Daar hijl toen evenwel niet meer in de slachtplaats mooht S'lachten, iwas hij gedwongen zich weer te veribindien. Intussohen namen de zaken van de niet a'angieislotenien een zeer groote vliucht, waardoor veel aangeslotenen siterk benadeeld werden. Toen de varkensprijzen gedaald- waren en bes'loten werd het varkensvleesch tien cent duiurdier ite gaan venkoopen, beisloten drie Mid- delburgsohe stagers, onder wie gedaagde, zich van de prijsregeling niets meer aan te trek- ken en hierop vottgde iboete. Pleiter critibeer- dle het strafreglement van de saneeringscom- missie, dait o.a. bepaalt, d!at d'e betrokkenen zich bij alle sitraffen hebben neer -te leggen, en -hij: meende, dhit de commissie rechtsgeldig- heid mist. Z.i. zijn de boeten niet invorder- baar, omdtat de commissie niet kcniinklijk is goedlgekeurd. Daar er boven-dien geen mach- tiiging van d'e onderteekenaars van de over- eeinkomist is, zal een en ander onverbindend moeten wo-rdem verklaard. Mr. Cremer, nam-ens1 eischer optredend', be- riep zich op -een vonniis van de reohtbanik te 'a Gravenhage, om aan te toonen, dat sanee ring burgeirrechit heeft verkregen. Gedaagde heeft -de overeeinkom'st geschonden ten nadeele van zijn coliega's. Pleiter weidde uit over de beiangen, welke het slagers'bedirijf bij saneering heeft. Voor het igeheele land heeft men eemzelfdte soort afspraaJk, eienzelfdte orga- nisatie. De president heeft Donderdag uitspraak gedaan. Daarbij heeft hij overwogen, dat de commissie wel het recht heeft om volgens de overeenkomst prijzen vast te stellen, maar daarom nog niet om in rechten op te treden namens de gezamenlijke slagerspatroons, zoodat hij de vordering der commissie heeft ontzegd. VERSTORING VAN EEN GEMEENTERAADSVERGADERING. De 41-jarige werklooze typograaf N. G. werd indertijd door den politierechter te Den Haag tot twee dagen gevangenisstraf ver- oordeeld, omdat hij op 1 Februari de ver- gadering van den Haagschen gemeenteraad heeft verstoord, door van de publieke tribune af te roepen: „leugen, zwendei, bedrog". Woensdag stond hij in hooger beroep voor het Haagsche hof terecht. Ter terechtzitting bleek, dat G. zich door wethouder Buurman onrechtvaardig behan- deld achtte. De wethouder zou hem een be- trekking beloofd hebben, doch G. had deze betrekking nog steeds niet gekregen. President: ,,'Dan is uw handelwijze niet de manier om uw recht te zoeken. Het zou een mooie boel worden wanneer getolereerd zou worden, wat U hebt gedaan. U bent al meer- malen veroordeeld1.'1' Verdachte: ,,Dat is allemaal dezelfde zaak." Het requisitoir van den advocaat-generaal r. L. B. J. Vermeulen onderstreepte deze op- merking van verdachte. Reeds maanden lang valt hij wethouder Buurman lastig. Zelfs nu nog, na zijn veroordteeling door den politierechter, heeft de officier van justi- tie een klacht ontvangen over beleedigende brieven door verdachte aan den wethouder gericht. Dat maakt het zoo moeilijk om cle ment voor verdachte te zijn. Spr. vroeg bevestiging van het z.i. zeer mild gewezen vermis (twee dagen nisstraf). gevange- DE SANEERINGSCOMMISSIE VOOR HET SLAGERSBEDRIJF OP WALCHEREN. In 1937 vorm-den de isiagersvereenigingen te Mi'dldtelfo-ung en Vlisisimig-en en de Kring Wal- cheren, omvattende die slagers: in de dbrpen, een saneering,scommissie, met het doel een eind ite maken aan de feMe ondienlinge ooai'our- rentie. De -aangesloten slagers; verbonden zich een aantal regelem in a-cht te nemen. Na eemgen tijd bleken drie Mid'dfelburgsche aan geslotenen vleesch te verkoopen onder den bij deze regeling vastgestelden minimumprijis en deswege werden zij door -de sianeeringscom- missie elk veroordieeld tot een Iboete van f 50 per diag. Binnenkor-t zal voor de rechtbank te Mid delburg een procedure laanhangig wordien- ge maakt, teneinde te doen -uitmaken of deze hamdeling van de saneermgscommissie rechts- geldiigheid bezit. In afwachitiing daarvan heeft die saneeringscommisisie den president van de rechtbank verzocht een van de beboete sla gers, M. te Mid'd'eillburg, op te dragen zich te onthouden van afwijking van de prijsregeling. Deze zaak heeft in kort igeding voor den pre sident van dle rechtbank gediend. Voor- de Eanee-rdngsoommissie itrad op Mr. P. C. J. Ciremer uiit Utrecht, voor gedaaigde M. Mr. A. H. Kuipers uit Middelburg. Deze laatste zeide, dat de slagers, om het zidke -slagersbedrijf te toieschermen, igemeend hebben, maatreigelen te' moeten nemen naast die saneeringsmaatregelien van regeering-swege. Bemepspropagandisten igingen op stap; 'zij wekten allerlei schoone verwachtingen en be- wogen de slagers fonmulieren te onderteeke- nen, waarvan dezen den inhoudl niet kenden. Toegezegd werd, dat men alleen prijisregelend zou optreden als alle s'lage'rs op IValcheren1 zieh zouden verbinden, Daaraan heeft men DERTIG INBRAKEN OPGEHELDERD. De recherche van de Rotterdiamsche politic heeft in 'die afgeloopen maand goed speuider®- werk verncht. Zij is in enkele weken een serie van tenmimsite dertig .brutale inbrakem. gepleegd door twee jongelieden, dlen 21-jarigen metaal-bewerker F. M. M. en den 24-jarigen schoenmaker A. V. Jr. op het spoor gekomen In totaal werdten 22 arrestatiesi verricht; elf veTdachten onder wie 9 heiers, werden naar het huis van bewaring overgebraoht. De vadei- van V. Jr., ide 47-jarige redzager A. V. Sr. heeft in' deze zaak als heler een groote rol gespeeld, evenais zijn vrouw die 48-jarige M. V. S., zijn dochter de 22-jkrige D. R .V. en haar man' de 25-jarige tlmimer- man A. P. VooritS' werden nog 14 personen aangehoiur den, die alien een of -ander van de ontvreemde igoederen gekooht hebben. By een firma aan den Goudsbhen Rijweg werd voor 500 aan vloertkleeden ge- stolen, bdj een stoffenhuis aan den Goud- scheweg voor 150 damesstoffen, in den loop van den tijd leverden diverse, deels. toleinere inbraken, artikelen van den meest uiteenloo- penden aard op. Deze groote serie heeft de politic than® op net spoor gebracht van weer andere inbra ken o.a. een diefsltal van bontvellen en een inbraak in een goudismidswinkel. Men ver- moedt, dat deze zaken en nog eenige, die in behandeling zijn door dezelfde comibinatie op touw zijn gezet. VROUW IN LIFTKOKER GEVAELEN EN ERNSTIG GEWOND. Maandagmorgen is in een manutfaoturen- magazyn aan de Primsenigracht te Aimsiteir- dam een emstig ongeval gebeurd. Een 47- jariige bdj' de firma in dienst zdjnde corres- pondenite wilde van de lift gebruik maken. Ay. trok de deur welke toegang tot de lift- ^1° °n yee^'- open em stapte naar voren. Noodlottagerwujze was die lift niet beneden en de vrouw istortte van de bened-enverdieping- in den keilder op den cemenlten vloer. Het achtoffer bekwam een ihensensiclniddme- en is in ernstigen to-estand in het toinnengasth-uis opgenomen. SAS VAN GENT. Huwelijks-aangiften. 30 Maart. Robertus Petrus Joannes Cappaert, oud 25 j. en Liida Pauhna Martens, oud 24 j. SAS VAN GENT. In de week van 26 Maart tot en met 1 April hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. A. M. de Maesschalck, dienstbode, van Hulst. J. de Vos, dienstbode, van Meerdonk (B.). Vertrokken M. de Windt en gezin, zonder beroep, naar Zelzate (B.). C. M. L. de Backer en gezin, hulp-chemiker, naar Westdorpe. F. Ducarmon, zonder beroep, naar West dorpe. H. M. V. Renique, zonder beroep, naar Vlissingen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 7