Buitenland weervoorspellingen en haarden- DEEL DER DUITSOHE TROEPEN VERLAAT BOH EM EN EN MORA VIE. FABRIKANTEN. Nadeeligen invloed van weervoor spellingen op den omzet. Ben eigenaardige opme'rikding bereikte het bureau van de Gooische Kamer van Koophan- deil van' een haar berichtgevers in de haard'en- todUstrie. Geklaagd werd over het fedit, dat het K. N. M. I. in de Bilt reeds sedert een aantal jaren zachte winters voorspelt, door welke voorspellrng de omzet ten to het najaar on- gunstiig betovloed worden. Niiet geheel zon- der leedvermaak is geoonstateerd, dat, althans voor Deceni'ber 1938 'dieze voouspelltogen er geheel naasit 'zijn gewieast. (Intuseohen, zoo voegt de secretaris der Kamer er tuissohen haakjes- achter, kan men moeilijk veriangem, dat het tnstituut anders voorspelt dan het meent, dat juist is, alleen can dlaarmee sorrrmige todustrieen te gerieven. Wei zou gevraagd kunnen warden puiblieatie dtezar voorsipetldngen op langen termijn, die toefh weinig zekerheid bieden, achterwege te laten.) foedroegen 690.230. Ajan (het kamp hebben 27.060 padvtoders, waarandter 10.715 tot Ne- derland, deelgencmenzij, brachten in tofcaal 442.464 aan kampgeMen op. Uit het over- Mcht van den penntogmeester bdiijkt verder dat aan entreebiljetten, trdibunekaarten e.d. werd ontvamgenruim 183.000! De bro chure „U kamt" leverde een ibatig saldo van 11.000, de verhuur van winkets 14.000, het wmstaandeel in' het restaurant bediroeg 20.000. Dit wat de beliangrijiksitie ibaten betreft. Daar stonden natuuriijik igroote uitigaven tegenover. De bouw van het kamip kostte f 111.000, de voeding der deetoemers 287.000, de excursies 86.000, de commiis- sariaten 71.000. De medische en hyigienische verzorgtog geeft eveneens sprekende eijfers. Het blijkt, dat 22 pa dvindens naar het ziekenhui'S te Haarlem moeisten worden vervoerd en 193 naar het 'kamphospi taal. Het grootst aan tar patient ten op een dag was 76, het aantal verpleagden was 739. In die hulpposten is aan 4013 pad vinders hiulp verieend. Er werd' o.m. verbruikt: 1.7 (kg jodiumtine- tiuur, 5.5 kig iboorzalf, 3 kg vaseline, 1500 ktotoepdllen en 3300 asipirientjes. Tenstotte nog eenige belangwekkemde eijfers. Gp het Jamboree-postkantoor werd voor 28.700 aan postzegels verkocht; 573.000 stiukken werden verzonden, -en 316.000 wer- desn ontvangen; 247.250 kg aardappelen wer den geconsumeerd; 199.600 kg brood; 26.700 kg stamppot, 10.750 kg kaas, 17.625 kg kren- ten; 21.000 kg andijvie; 158.000 eieren: 94.000 haringen en 199.250 liter rnelk. Er parfceerden op het Jamboreeterrein 42021 rijiwielen, 3771 motorrijwielen, 52 autobussen en 16006 auto's, welke isamen f 8790 aan par- keer gelden opbrachten. NEDERLANDSCHE PLANTERS NAAR ABESSINIe. De erkenning van Abesstoie als deel van het Itahaansche rijk -en de vruchtbaarheid van dit groote Afrikaans,che land met onbegrensdte mpgelijkheden hobben o.a. ten gevolge gehad, dat Nederiandsche ondememingsgeest en durf zich zijn gaan toteresseeren voor dit nieuwe Italiaansche gebied. Het is nu eenmaal een feit, dat vele Neder- iandsche planters na den diepen eanjunctuur- val op hft etod van 1929 gedaan hebben ge- kregen. Hun techndisabe kwaliteiten op ge- bied van koloniale culturen zijn het resultaat van drie eeuwen Nederiandsche kolomisatie en op hetz.eifde oogenblik, dat dieze hoedanig- heden braak kwamen te liggen, hebben de koloniale experts getirachlt zi>ch elders ver- dienstelijk te maken. Het Nederiandsche initiatief heeft de koffie als dioel genomen. En wel om twee redenen: ten eerste iis Italie een groot koffieverbruikend land en ten tweede is Ethiopia, waar de kof- fie reeds in het wild groeit, een echt 'koffie- produceerend gebied1. Bovendien a® dte handarbeid er goedkoop en wordt het ind'tiatief door de Italiaansche a/uito- riteiten wel zoo sterk aangemoedigcl, dat een zioo groot mogelijke eoncessie-vrijheid wordt toegestaan. De opgerichte ItaiiaanschNederiandsche maatschappiji heet S.A.I.O.P.A. De sUchter is een 'bekende koffi'eplanter uit onis Insuiinde, de heer K. J. Jundluis Ingerman, die een groep van Nederlandsche financiers vertegenwoor- digt, onder wie genoemd worden P. du Rij van Beest Halle en dr. H. J. van Bruoken Fook, die reeds algemeen direoteur van de Shell in OultisahilaiKi was. I>e 'heer Ingerman hee£t aUe mogelijke auto- irisati©s van d.© ItaHiaaini&clhie r©g©©ring" ver- fcregen, omdat Mussolini een groot vertrou- weoi heeft in de ikolonisatie- en technische capaci'teiten der Ned'erlandlers. De anderneming vangt aan met een onder- zjoekingstocht door geheel tropisch Ethiopie, waar verscheidene Nederiandsche experts zul- len deelnemen. De president van de maatschappiji wordt een Italiaan en andene Italianen worden oommis- sarissen. De heer Ingerman wordt voigens arjin verklaringen' aan de Mossagero direc- teur-generaal en Nederlanders zuhen de tech nische directeuren zijn. Nederlandsoh kapi- taal en ondervinding zullen de basi's der on- derneming zijln. De heer Ingerman, die zich op het oogenblik weer in Nederland 'bevindt, is ze'ker van het suoces. De Nederiandsche technische missie zal in Ethiopie de volgende bergen bezoeken: Abdoe- 2ha, Sarenta, Koendoedoe en Dsjemi in de Hahar, Ahmar en Tsjertsejer (Gercea)Goe- goe en Dans, de zone tusschen Adama en ,Tiedsjo (Tiggio), de bergen Herosa, Galamo, Horra, Abaita, Dangana en Sjala (Sciala) in het gebied der tropische meren. Verder ge heel Kaffa, het Dsjimma-igebded en de zone van Sjaradda in het land der Galla's en der Sidamo's. Oak zal de mogelijikheid worden bestudeerd der oultmir van :kina, thee, palmolie, ananas, tapioca, diverse andere oliezaden en katoen, De heer Ingerman was uiterst tevreden over edjn besprekingen met de Italiaansche auto- ritei'ten. Hij heeft veel begrip en sympathie aaingetroffen. De wereldproductie van koffie is 36 mildioen za'kken 'en er warden slechts 25 millioen ge- vraagd. Het versehil van 111 millioen zakken hebgeen overeenkamt met het Italiaansche verbruik, biijft onverkocht en wordt in Bra- aiMe in zee igeworpen. Ethiopie produceert gemiddeld 350.000 zakken of ongeveer 20.000 tan en deze productiie bestaat uit vier soorten, die in Europa en Amerika worden afgezet. De oplos.sing van het huidige koffieprableem is het verlagen van de productie en transport- kasiten en het verkrijgen van een standvastig- heid in typean en klassifieatfes. Er moet dus gestreden worden tegen te hoage arbeids- loonen voor de inlanders. Bovendien moeten de tranaportkosten omlaag. Het zuiver krij- gen der vier typen staat daarom in het pro- gramma der Nederlanders, omdat de export- mogelijkhedten bij. het hand'haven van kwaliteit en liage produotiekosten ster'k toenemen. IN BELGIE TEKORT VAN 1 MILLIARD VERWACHT. De correspondent van het Handelsblad te Brussel schrijft: Blijkens een officieel communique heeft de minister van financien in den Dinsdagvoor- middag gehouden kabinetsraad een overzicht gegeven van den financieelen toestand des lands, terwij 1 de minister van economische zaken zijn collega's de ontwikkeling van den eoonomisehen toestand schetste. Naar de Libre Belgique" vemeemt, heeft de mteenzetting van d-en heer Gutt, den minis ter van financien, het grootste gedeelte van den kabinetsraad in beslag genomen De minister wensehte zijn katholieke en socialis- tische oollega's voUedig in te lichten aan- gaande den werkelijken toestand van 's lands financien, teneinde hen in staat te stellen, bij de a.s. besprekingen over de vorming van een nieuwe regeering, h-un politieken vrienden klaren wijn te schenken. De heer Gutt becij- ferde aan de hand van de tabellen betreffen- de belastingontvangsten en staatsuitgaven, dat teg"en het einde van het loopende jaar een begrootings-tekort van frs. 1 milliard kan worden verwacht. Dit tekort moet z.i. gedekt worden door drastische bezuinigingen, die onverwijld in werking dienen te treden. On- middellijke maatregelen zijn noodzakelijk, ten einde op de kapitaalmarkt een gunstige psy- chologische atmosfeer te scheppen. Minister Gutt deeide nog mede, dat zijn meening over den financieelen toestand gebaseerd is op een wekenlange grondige studie van de kwestie. De minister van economische zaken, Richard, betuigde in zijn overzicht van den economischen toestand zijn instemming met de conclusie van den minister van financien. Z.i. zijn de produotiekosten van de Belgische nijverheid te hoog, hetgeen een ernstige han dicap is voor den Belgischen uitvoer. Er kan derhalve geen sprake van zijn de nijverheid nieuwe lasten op te leggen door de belastin- gen te verhoogen. Neemt men in aanmerking dat het bureau van de Belgische werkliedenpartrj in een Maandagavond gepubliceerde proclamatie met nadruk verklaarde, dat de Sociaal-Democra- ten aan geen enkele regeering zullen deel nemen, welke deflatie-maatregelen op haar programma heeft, dan is het duidelijk, dat de komende onderhandelingen over de regee- ringsvorming niet van een leien dakje zullen loopen. Houden de socialisten voet bij stuk, dan zou er niets anders op zitten, dan een katholiek-liberale combinatie te vormen, die in de Kamer over een meerderheid van vier stemmen zou beschikken. KONING LEOPOLD OVEIILEGT MET PIERLOT. Koning Leopold heeft Woensdagochtend de besprekingen voor de samenstelling van een meuwe regeering, ten paleize voortgezet. Hij ontvmg achtereenvolgens den katholieken democratischen minister van staat Van Over- bergh, lid van den Senaat; den katholieken oud-president van de Kamer, Poncelet en den irog in functie zijnden minister-president Pierlot. Het gesprek met dezen laatste duurde tot omstreeks half twee. Pierlot zeide na dit onderhoud, dat de Koning hem niet belast had met de vorming van een nieuw kabinet. Wel heeft hij de opdracht aanvaard den vorst na een uitgebreid onderzoek voor te liehten omtrent de factoren, die brj de tot- standkoming van een nieuwe regeering en het opmaken van haar programma niet uit het oog mogen worden verloren. Daarbij moet rekening worden gehouden met het resultaat van de jongste verkiezingen en met de hui dige economische en financieele positie van het land. Op de vraag of hij hiermede spoe- dig klaar zou zijn, antwoordde Pierlot dat dit waarschijnlijk verscheidene dagen in beslag zal nemen. In officieuze kringen verwachtte men trouwens Woensdagmiddag, dat de nieuwe regeering niet voor het midden van de volgende week samenges.teld zou kunnen zijn. Na zijn bezoek aan het paleis heeft Pierlot voor de pers het volgende communique voor- gelezen„De koning heeft mij verzocht mij op de hoogte te stellen van de voorwaarden, waaronder een nieuwe regeering gevormd zou kunnen worden, waarvan de samenstelling en het program in overeenstemming zouden zijn met het resultaat van de parlementsverkie- zingen en den huidigen toestand van het land." Pierlot beantwoordde vervolgens enkele vragen der journalisten. O.a. verklaarde hij te wenschen, dat een drie-partijenregeering mogelijk zou zijn. Op de vraag, wanneer hij den koning zijn antwoord zou geven, ant woordde hij, dat geen bepaalde termijn was bepaald en dat wel eenige dagen voorbij zou den gaan, voordat hij iets aan de pers zou kunnen meedeelen. DE BOMAANSLAG OP HET DUITSOHE GEZANTSCHAP IN CHILI. Het biad Imperial, dat te Santiago ver sehijnt schrijft, dat de opembare mieening in Chili den aan-slag op het Duitsche igezant- scihap unaniem veroordeelt. In Ghitt bestaat geen conitrole op het binnenkomen van ge- vaa'riijke buitenlanders. Zoo'n contrble wordt door het volksfront in Chilli niet igewenscht. Het tolad gelooft er niet aan, d'at 'bij het ge- ibeurde ook Oiilenen betrolkikien waren. De regeerdinig mag, aldus beisluit de Imparciial, t'egenover dezen aanslag op het Duitsche ge- eantschap niet onversQhiiilig blijven. Het ge- heele valk edscht toesbraffing van de schul- ddigen'. Diit bericiht van het Duitsche Nieuvyisbureau wordt aanigevuld met een an'der (bericht, diit- maal ontleenid1 aan idle Berldner Borsen Ztg., die weet te melden, dat wediswaar de daders nog niet door de Ghideenische politie zijin ge- vonden, maar dat men toch wel weet, dat°de Joden, dlemocraten' en vrijmetselaarg er achter zitten. De Deutsche Allgemieinie Ztg. constateert, dat sands eenigen tijid .storende invloeden aan het werk zijn ten nadeeJte van die Duditsch- Ohiileemsche feetirekikungeni. Die invloedten 'komen niet uit het Chileensche .volk zelf. maar van aan Duuitsbhilanid vijandige kringen uit het Nooirden. De apruiinig tegen 'de totali- taire istaten wordt 'systematisich bedreven in gehedl Spaansch-Amierilka. Mien hoeft er niet aan te twijfeden,, wnie hieraohter zit. De Berliner Local Anzeiger wijist erop, dat gezants'chappen dienen te worden beschermd door het land:, waarin zij zdich bevdnden. Dat land- heeft maatregelen te memen. Het Duit sche rijk heeft ibij' alle aanvailen of aamvals- paginigen, die tegen Duitschers geri-cht waren getoand, dat het niet bereid is zijn onderdanen in het buitenl'and te laten bloobstaan aan sdhurkenstreken WITOS HEEFT ZIOH GEM ELD. (Maandagochtend heeft de leider van de Poolsche boerenpartij, Wito'S, zich ter beschik- kin^ gesteld van de autoriteiten te Krakau Witos, de voorzitter van de boeren-volks partij, heeft zich eenige jaren geleden, toen hij wegens politieke misdrgven werd veroor- deeld tot gevangenisstraf, hieraan onttrokken door naar Tsjecho-Slowakije te vluchten. Men veronderstelt, dat hij na een korte hechtenis amnestie zal krijgen. Hij vertoeft thans in de gevangenis te Krakau, maar men verwacht, dat hij in den loop van de volgende week op vrije 'voeten zal worden gesteld. RUSSISOHE MEISJES WORDEN CHAUFFEUR. Als spoedmaatregel, om op groote schaal chauffeurs beschikbaar te krijgen voor het besturen van tanks in geval van oorlog, zul len in Rusland 100.000 meisjes worden opge- leid voor het besturen van tractors. Bevel" is gegeven aan alle plaatselijke komsomol- organisaties, aan de leiders van de staats- boerderijen en aan de hoofden der tractorsta- tions, propaganda te maken voor dezen maat- regel. EEN A RBE ID ERS V A KB O N D VEROORDEELD. In een fabriek van de Apex Hosiery Com pany te Philadelphia een fabriek van lin- gerie-artikelen was een staking geweest, d.w.z. de menschen waren wel in de fabriek verschenen, maar hadden er eenvoudig met de handen over elkaar gezeten. De staking had zeven weken geduurd en had plaats gevon- den op instagnatie van den betrokken vak- bond. Kracbtens de bepalingen van de Sh-er- man Anti-rust Act werd deze staking ,,on- wettig en misdadig" verklaard. Een federals jury kende aan de fabrikanten een schade- vergoeding toe van 700.000 dollar. Dit is een van de grootste schadevergoedingen, toege- kend aan een door een staking benadeelde onderneming in de Vereenigde Staten, d.w.z. het bedrag der schade was op een derde van 700.000 dollar vastgesteld, maar de wet ver- hoogt dan het uit te betalen bedrag tot het drievoudige. HET VATICAAN EN DE LUOHTBESOHERMING. Naar de Times meldt, zullen er weldra te Rome luchtbeschermingsoefeningen worden gehouden op een grooter schaal dan tot dus- ver ooit het geval was. Dit doet de vraag rijzen, in hoeverre het Vaticaan hierbij zal zijn betrokken. Bij vroegere gelegenheden werd overeengekomen, dat de voor Rome ge nomen maatregelen ook voor het Vaticaan zouden gelden en onlangs werd de voorzie- ning met gasmaskers bespraken tusschen vertegenwoordigers van de Italiaansche regee ring en van het Vaticaan. Ben van de belangwekkende vragen in dit verband is, welke maatregelen zullen worden genomen voor de veiligheid van den Paus, indien Rome zou worden bedreigd door vijan- delijke vliegtuigen. Het is bekend, dat de kwestie van schuilplaatsen tegen luchtaan- valien reeds door de Vaticaansche autoritei ten is overwogen. In dit verband wijst men er op, dat de ronde toren van Nicolaas V, welke bijna 590 jaar geleden werd gebouwd door den bouwmeester Antonio di Sangallo en welke een onderdeel vormt van de bastions van het Vaticaan, zeer goed als schuilplaats zal zijn te gebruiken, en men meent, dat de Paus hier het veiligste zijn toevlucht zou kunnen nemen. De muren zijn zeer dik ruim 4.50 M!. aan de voet van den toren en 3 M. bovenaan en bovendien bevindt zich boven de benedenkamer de zware staien kluis van de Vaticaansche regeering. HONIGARIJE KRIJGT 40 DORI'EN. De Hongaarsch-Slowaaksche onderhande lingen over de grensafbakening zijn gesloten. Een protocol is onderteekend. Nog vbor Paschen zal een gebied van ongeveer 1000 vierkante kilometer aan Hongarije worden overgedragen. In dit gebied liggen 40 dor- pen met een gezamenlijke bevolking van 40.000 a 45.000 zielen. Het nieuwe Hongaar- sche gebied in Roethenie zal ca. 12.000 vierk. kilometer zijn met ca. 600.000 zielen. De Hongaarsche bladen melden, dat Wolos- jin, die door de inlijving van Roethenie Hon- gaarach burger is geworden, verlof zou heb ben gekregen, ongehinderd op Hongaarsch gebied te komen. Voigenis een bericht van d'e „Slovens'ka Svoboda" zou zich een incident hebben voor- gedaan aan de Hongaarsch-Slowaaksche grens ten noorden van Kosi'ee. Twee Slowaaksche douane-beambten zouden zijn gedood. Aan de oostgrens is de toestand weer normaal ge worden. De Slowaaksche troepen hebben bevel ge- kregen zich terug te trekken. Zij worden ge- demobiliseerd in Presow en Humenne. Nu in het proteetoraat Bohemen en Mora- vie orde en rust heerschen, heeft de Fiihrer bevolen, dat een deel der daarheen gediri- geerde troepen naar de vredesgarnizoenen zal terugkeeren. Met het vertrek is reeds een begin gemaakt. Hitlers jongste redevoering heeft in Bohe men een vrij gunstigen indruk gemaakt. Men is eohter verontwaardigd over de feitelijke onjuistheden in de passage betreffende het Duitsche karakter van Praag. Ieder Tsje- ohisch kind weet, en iedere Duitsche ktrnst- historieus van naam zal het bevestigen, dat Praags kathedraai van St. Vitus, welke door Hitler van Duitschen oorsprong werd ge noemd, ontworpen werd door den Franschen architect Mathieu d'Arras, die in 1344 uit Avignon kwam en die tot zijn dood in 1352 toezicht hield bij den bouw van de kathedraai. Na zijn dood zette de Duitscher Peter Parler het werk voort. DE MOORD OP DEN BRITSCHEN CONSUL TE MOSOEL. Een verklaring van Chamberlain. In het Lagerhuisi heeft Chamberlain, na een uiteenzettdng van de omstandbgheden, waaronder de Britsche consul te Mosoel ver- moordi werd, medegedeeld, dat de premier van Irak tegenover den Britschen zaakigelastigde ■de verpli'chting- op zich genomen had, het parlement dn het opembaatr zijn leedwezen te laten ui'tispreken en er voor te zomgen, dat die ©onsuil een openbare begraf enis krijgt met alle eerbewijzen. Voorts had1 de premier een slbrerug onderzoek toegeizegd alsmede schade- oasstellimg voor de familie en vergoeding van ie schade, aan het Britsche comsulaat toege- jracht. De regeering had tevens speciale naatregelen.' igeniomen tot ibeschermir.g van lille Britslche onderdanen in Irak. Chamber- am voagde er 'zijn eigen betuiging van leed- vezen bij, dat een verdiennbelijik ambtenaar >p deze wijize om het leven had moetea :omen. Het Hui® ibesloot tot het zenden van >en brief van rouwbeklag. EEN VERGISSING VAN LORD STANHOPE. De correspondent der N. R. Crt. te Londen elefoneerde Woensdagochtend: ,,Even vcordat ik de admiraliteit verliet ^erd het noodig order te geven de luchtaf- /'eerkanonnen van de vloot te bemannen, om voorbereid te zijn op aUes wat zou kunnen gebeuren". Aldus de verrassende mededee- ling, welke Lord Stanhope, de eerste lord van de admiraliteit, Dinsdag heeft gedaan in een rede op een vliegkampschip te Portsmouth. Het effect in Fleetstreet, waar de verkla ring onmiddellijk op alle telexmachines ver- scheen, was sensationeel, maar de sensatie werd nog grooter, toen kort daarop een ver- zoek van de admiraliteit kwam de verklaring in het landsbeiang niet te publiceeren. Ook in de parlementaire lobbies veroor- zaakte deze gebeurtenis groote opschudding- de verklaring op zichzelf was al sensationeel genoeg, maar de oogenblikkelijk daarop vol gende censuur van het departement, door welks chef zij was afgelegd, wekte zoo moge lijk nog meer verbijstering. Bij menschen- -tieugems bestaat er voor een dergelijk ge val geen precedent. De Lageriiuisleden vragen zich dan ook al gemeen af of de minister, die door zijn eigen departement zoo scherp op de vingers is ge- t, op zijn huidigen post gehandhaafd zal kunnen worden. Dit wordt des te twijfelach- geacht, omdat Lord Stanhope voigens velen, niet zoo zeer een indiseretie, dan wel een groven blunder heeft begaan. Zij zijn n 1 van meening, dat Stanhope's mededeeling, dat zoo juist orders waren gegeven om het luichtafweergeschut van de vloot te beman nen, op een misverstand moet berusten Dat was ook de meening van onzen zegsman van de admiraliteit, die mij Woensdagochtend te woord stond. Hij verklaarde zoo stellig als eemgszins mogelijk, dat er Dinsdagavond geen speciale order voor bemanning van het lucht- afweergeschut was uitgegeven. Er is ook met de minste noodzaak voor, want de man- nen zijn altijd' in staat van volkomen paraat- neid en kunnen in twee minuten op hun post Z1JU, gereed voor elke eventualiteit. De verslaggever, die Lord Stanhope's mede deeling uitzond, moet hem derhalve verkeerd begrepen hebben, besloot hij, met een begrii- pelijke poging den blaam voor het vreemde ■voorval van zijn chef af te wentelen. Met alle respect voor deze loyaliteit van een ondergeschikte tegenover zijn chef, moet toch worden geconstateerd, dat de poging Stanhope vrij te pleiten en de verantwoorde- lijfcheid voor het geval op den betrokken ver slaggever te werpen, niet overtuigend is. De feiten schijnen te zijn, dat de verslag gever (een vertegenwoordiger van het Ame- nkaansche persbureau Press Association) na de rede van den eersten Lord hem vroeg of hij er zich rekenschap van gaf, dat hij 'een sensatumeele mededeeling had gedaan. Lord Stanhope antwoordde in bevestigenden zin en drukte den verslaggever op het hart, dat hij zijn rede gepubliceerd wensehte te zien. Dientengevolge werd de verklaring eenige minuten later over het telexnet van de Press Association over de geheele wereld verspreid terwijl ook de B.B.C. het nog opnam in zijn speciale nieuwsbulletin voor de dominions, dat elken avond om half tien wordt uitgezonden. Kort daama stelde de Press Association zich m verbinding met de admiraliteit om nadere uitlegging te verkrijgen en daarop volgde dan het verzoek van de admiraliteit de verklaring „in het landsbeiang" niet te publiceeren. Voor volledige geheimhouding was het toen echter reeds te laat. De telexen nadden hun werk gedaan. Onder deze omstandigheden hebben dan ook niet alle bladen zich "verplicht gevoeld gehoor te geven aan het verzoek van de ad miraliteit. Serieuze bladen, zooals de Times de Daily Telegraph, Manchester Guardian en Yorkshire Post reppen met geen woord over het geheimzinnige geval, maar de Daily Mail Dai/y Egress en de Daily Herald maken er veel ophef van, zonder echter den inhoud van Stanhope's verklaring te geven. Alleen de News Chronicle voelt zich ge- rechtigd het geheim te verklappen en geeft een volledig verslag van wat Stanhope heeft gezegd. Men verwacht, dat het gevaL in het Lager- huis ter sprake zal worden gebracht. Moge- lijkerwijs zal de premier dan eenige ophelde- nng kunnen geven. Of er echter Dinsdag speciale orders van de admiraliteit zijn uitgegaan of niet, een feit is, dat de vloot reeds sedert eenigen tijd op alle eventualiteiten is voorbereid. Er is geen kwestie van mobilisatie, maar voor- zoi gsmaatregelen zijn genomep zooals de uitzending van waarschuwingen aan reser- visten zich ten alien tijde gereed te houden voor actieven dienst wegens de mogelijk- heid -van plotselinge verscherping in den in- ternatkmalen toestand. Reuter meldt omtrent dit gevaL nog nader: Lord Stanhope heeft geweigerd een ver klaring af te leggen inzake het verzoek van zijn eigen ministerie aan de pers de rede welke. de minister Dinsdagavond aan boord van het vliegkampschip „Ark Royal" te Portsmouth heeft gehouden, niet te publi ceeren. De minister heeft in deze rede slechts uit- een willen zetten, dat de vioot gereed is, zelfs in tijden van verlof. Er is geen sprake ge weest van de verwachting, dat onmiddellijk Zou moeten worden opgetreden. De rede werd uitgesproken voor een aan tal film-critici, die naar Portsmouth waren gekomen om de eerste film-vertooning in de ,,Ark Royal bij te wonen. Deze filmvertoo- ningen gaan uit van de Royal Naval Film Corporation, welke zich ten doel stelt te zor- gen, dat elke zeeman aan boord van 200. schepen in staat zal zijn ten minste een bios- coopvertooning per week te aanschouwen tegen den prijs van anderhalven stuiver. Lord Stanhope h'eeft Woensdagochtend, voor de wekelijksche bijeenkomst van het kabinet, een bezoek gebracht aan Chamber lain. Men verzekerde, dat de premier des middags zelf in bet Lagerhuis een verklaring nopens de .rede van Stanhope zou af leggen. Stanhope had het niet zoo bedoeld. In het Lagerhuis heeft Greenwood, d'e ipilaat'svervanger van Attiee als leider van de arbeiidarsfractie, om eien verklaring verzocht ten aanzien van de Dinsdag 'door Stanhope, dten minister van marine, gehouden rede. Chamberlain antwoordde, dat Stanhope een uiteenzettdng had gegeven van 'die omstandig heden, waaronder de rede, waarin opmerkin- gen iwaren gemaakt, 'die blijikbaar eenlige be- roering haddien gewekt, gehouden was. De rede, die gehouden was hij. de invoering van een ndeuw plan inziake fidmvertooningen voor de marine, was1 niet van' tevoren opgesteld. In zijn opmeilkingen vestigde 'Stanihope de aan- dacht op het feit, dat velen1 afwezig waren, omdat zij aan boord van bun eligen schepen moesten blijven ten einde gereed te zijn om bet ges'cbut te bemannen, ieitis wat in tijden van spanning normaai is. De admiraditeit bad geen andere orders gegeven, d'an dat van dit gebrudk niet zou worden afgeweken, zelf® niet voor zulk 'een bdjizomdere gelegenhieid. Ten aanzien van hetgeen verder gebeurd is, ging Chamberlain voontIk hoorde, dat nog- il veel commentaar uitgelokt was, doordat ranvanlkelijk gezegd' was, dat deze rede naar die deelen van het rijk werd uitgezonden. Vangeizi'en m.en de rede naar mijrn meening vaarsdhijmlijtk alls iets sensiaJtioneel's zou gaan beschouwen, terwijil er daarentegen geen grand voor eenige sensatie bestond, gaf ik order, de pens te venzoeken de rede van Stanhope Met ite publiceeren. Het schijnt, dat mijn pogingen het puibllelk ormoodiige 'beroering te besparen, Met volkomen suoces hebben ge had, -dbch dit incident zal er in elk geval toe hebben bggedragen, aan te toomen, dkt die marine voortdurend op affie gebeuriiijkheden is voorbereid. Greenwood vraeg diaarap of Chamberlain Stanhope wel basdhouiwde als de juiste per- soon om zufk een 'belangrijken post te foekltee- den en hij' vroeg de verzekering, 'dat zMke on- bescheiden, onveranfwoordelijke en onvoor- bereide verkliarinigeni van de zijKfe van verant- woordelijike ministens to de toekomst Met nog- maals zouden voorkomen. Chamberlain antwoordde: Neen. Stanhope heeft verkl-aard het zeer te betreuren, dat zijn woorden, die wellieht niet gelukkig gekozen waren, z.ooveel 'commentaar en oranoodige ont- Eteltenis haddien moeten wetoken, dit heeft Metis te maken meit de beikiwaamheid van Stanhope, waarover ik allesztos voldaan ben. Chamiberi'ato voegde hieraan toe: Ik moet de schuid op mij nemen voor een istap, die aeker Met de uitwerktog heeft gehad1, die ik wensehte, n.t. biji het publiek onnoodige be roering te wekken. Alexander vestigde de aandacht op Stan hope's woorden: „Helaas is 'het, kort voor d'at dik de admiralditeft veriliet, noodig gewor- dten, orders te igeven tot het bemannen van het luchtafweengeschut" en vroeg of deze woorden niet tosflJoten, d'at dte adimirailitedt in- lichttogen had ontvangen^, op grand waarvan speciale verdedigingsmaatregelen noodzake lijk waren. Hierop antwoordde Cham'berlain, dat Stanhope zich Met meer de juiste woor den ikon herinneiren, en dat Alexander Wr meer achter zocht dan noodig was. Een feit is, aldus Chamberlain, dhit de orders geen nieuiwe orders waren, dboh slechts tostructies om reeds bestaandie orders' niet ite verandeiren. De correspondent der N. R. Crt. te Louden telefoneerde Woensdagavond: Errare hum'anum est. Met deze woorden kan de episode van Lord Stanhope's sensatio- neeOie mededeeling gevoeglijk worden gesloten. De' uitlegging, die Woensdagmliddag in de bed- de hjuizen van het Parlement is gegeven, toont, dat het geval, hetweik zich een oogen blik zeer 'dreigend Met aanzien,, van begin tot etod een „comedy of errors" is geweest. De veirklairing van Stanhope's misiei'dendfe mede deeling, die welhaast anvermijdelijik dten Ito- druk moest w-ekken, dat de vijiandeiij'ke bom- menweirpers elk oogenblik 'boven Engetamd konden warden verwacht, was heel eenvoudig. Hij, had niet geweten, dat hij, zou moeten sipreken en had derhalve geen toespraak voor bereid. Wegens ongesteldheid van een andere hooge autoriteit werd hem toen plotseling echter verzocht den filmavond' op het vlieg- tuigsehip, dien hij' met zijn aanwezigheidl op- luisterdte,, met enkele woorden to te leidein. Ziende, dat er veel leege istoeden in de zaal waren, began hij met dit te verklaren door er op be wijzen, dat „het ikoirt voor hij de admiraliteit verliet, noodig geworden was, order te geven de 'luchtafweerkanonen ,te be mannen, om op aides voor,bereid te zijn". Dit was die mededeeling', die enkele oogenbMkken later naar alle hoeiken van de wereld werden uitgesednd. In werkeMjkhed'd1 doelde de Eeiwte Lord echter to het igeheel Met op speciale or ders van d'e admiiraliteit, die gegeven zouden zijn, omdat men plotseling reden had te vree- zen,, dat dte vloot elk oogenblik to actie zou moeten gaan. Wat hij! wilde zeggen, was slechts, dat de admiraliteit order had ge geven, dat dte bemanning van het luchtiafweer- geschut ook bij deze feesteMjke getegenihedd op zijn post moest blijven. Zrjin zoo onhedl- speHemd ikltokende Mtilattog was Met anders bedoeld dan als een uittog van trots op dte noodit verslappende waaikzaamheid van de Britsche vloot. Het was een rhetori'sch ge- vaar. Meer Met. Op dit punt moet ik het offroieete' redaas van d'e toedracht van 'dit dwaze geval een oogenblik ondterbreken om eeni aanvullende en onofficieele verklaring van Stanhope's optre- -den in -te voegen. Het toeva'l om het nu maar zoo te noemen will echter, dat er Dinsdagavond, enkele uren voordat Stanhope zijn onheilspellende woorden sprak, to zekere kringen een fantastisoh gerucht circuleerdc over de plannen van een bepaalde mogend- heid. Niet onbevoegden beweerden, .dtoit dit dwaze gerucht Stanhope ter oore was ge komen, en 'dat daarto een gedeeltelijike ver klaring is te vtoden voor zijn krijigshaftig op- tred'en. En krijgshaftig was het ze'ker. Want de eerste Lord beperkte zich Dinsdagavond Met tot zijn mmaddels iberoiemd gewordten ver klaring over dte speciale orders, die de admi raliteit had moeten geven,, maar voegde dtear nog aan toe, 'dat „de zestien luchtafweeir- kanonmen van d'at istehip lang voordat de gas- ten aan boord kwamen, iedereen, 'die toeval- lig dezen kant op'kwam, een warm wedkom zou hebben kunnen geven". Was deze uit- lattog enkel ingegeven door trots over 'de paraatheiid van dte vloot, of ispeeide het boven- gfinoemde gerucht er een rol to? Het is een vraag, die ik hier Met zal trachten te be- antwoordten. Vatten wij nu den draad van, het veirhaal weer op, waar wij' hem een oogenfblik hebben laten rusten. Zoodra Stanhope's verklartog to officieele kringen te Londen bekend werd. ontst'ond groote constematie over de rnoge- Mjke igevolgen. Men vreesde Met zonder reden. dat de verklaring door het puibjiiek zou wor den op'gevat al's een bewij®; dtet dte adhuraliteit goede gronden had te gelOovein, dat de toe stand elk oogenblik uitermate oritdek zou kunnen worden, Oogenibl'ikkeldjik werd daar om het verzoek aan dte pers gericht de ver klartog van dten eersten Lord Met te pulbli- ceeren en daarmee werd, zooals Chamberlain Woensdagmiddag rui'terMjlk heeft er'kend, de tweedte onhandigheld ibegaan. Immers met dit verzoek tot 'geheimhouding werd het teganovergestelde effect bereikt van wat men wilde bereiken. Had men de pers uitgelegd. wat de eerste Lord werkelijk met zijn ver klaring had bedoeld en had) men direct ver klaard, d'at er geen speciale ordters waren uitgezonden, en dat daar ook niet de minste noodzaak voor was, dan zou het geval daar mee vanzeif opgehelderd zijn geweest. Door nu echter geheimhouding te verzoeken en een uur later bovendien nog een zoogenaamde „,D-notice" uit te zenden, welke de traditio- neele gelding van een officieele tositruictie tot geheimhouding heeft, werd de todnuk, dat er onheilspellende dingen te waohten waren slechts versterkt. Het gevolg was, dat poli tieke. joumali'stieke en ddpilomatieke telefoons den heeien nacht door beliden en tientallen telegraafdraden tot to den vroegen mar1,gen gonsdten van gesprekken, vragen en berichten over een geval,, dat nu gebleken is even wei- Mg om het lijf te hebben als de befaamdte dn- val van de Marsbewoners to Amerika. DE DUITSCHE PERSCAMPAGNE TE)GEN ENGELAND. Men biijft, voigens den corr. der N. R. Crt. te Beriijn, wat aanigaat de 'besprekingen', welke Beck te Londen voert, op een slechts halfsiachtig resultaat tippen. In afwachttog diaarvan gaat 'de pers voort Uit hetgeen van Londen bekend wordt, alles te punen, wat kan dienen: om de Duitsche these omtrent dte om- singeltog te bevestigen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 6