ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANOEREN JSW p wmm 9898 VRIJDAG 7 APRIL 1939 79© Jaargang Binnenland Buitenland bans versterkt door Codeine EERSTE BLAD Saasclifecsl FRANSOHE STAP TE BURGOS. TERNEUZEN, 7 APRIL 1939. Een oud middet m nieuwe samenste//ing AKKER S vesisEefckte Eenige der 20 geneeskr. kruiden AXEL. ABONNEMENTSPRMSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post /1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Beigie en Amerika 2,—, overige lan den /2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen brj vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent brj vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plauatsruimte berekend. Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. WEGENS HET PAASUHFEEST ZAL AS. MAANDAG GEEN NUMMER VAN DIT BLAD VERSGHWNEN. DKSTRIRUTIE VAN VLEESOH IN BLIK. I>e Minister van Sodale Zaikm heeft aan de g^Boeentebesturen medegedeeld, dat in ver band met bet uitgeput raken van den voor- raad rundVleeseh in blik enikelle weken geleden jin een aantal gemeenten een proef is genomem melt de distributie van bJikiken varikensivleesch; gemengd rund- en varkensvlees'ch en gemengd rwndier- en varkensgahakt. De resultaten van deze proef hebben den Minister doen besluiten met de algemeene dSstributie van deze artikelen een aanvang te maken en met ingang van 9 dezer zullen uit- sduitend bovengenoemdie vleeschproducten be- sdhntabaar worden gesiteld. Indian bij de gemeente nog een voorraad innudvleeseb in blilk aanwezag mocbt zdjm, be- heort deze nit den aard der zaaik eersit teigen de*r geldendien pngs te worden gedisfcribueerd1. MINISTER STEENBERGHE OVER DE LANDBOUWGRISISPOLITIEK. Vier radiolezingen. Naar vemomen wordt, zal de minister van Dconomische Zaken voor de microfoon vier radiolezingen bouden over de landbouwcrisis- politiek en wel op Dinsdag 11 April, Vrijdag 14 April, Maandag 17 April en Vrijdag 21 April, telkenmale des avonds van 7 uur tot 7 kut 30. In de eerste lezing zal een algemeene in- ieiding worden gegeven, in de volgende lezin- gen zullen de akkerbouw, de veebouderij (w.o. de zuivel), de groenten-, fruit- en sierteelt, de pluimveehouderij en de visseherq worden bethandeld. IDe bedoeling van deze lezdngen is om doel en imhoud der landbouwerisismaatregelen voor breeden kring toe te liebten. OPRIGHTING VAN EEN VMREENIGING NEDERL A NDBELGI Na;ar gemeld wordt is in een bijeenkomst dloor de beeren Jbr. Mr. A. C. D. de Graeff, owd-minister van budjtenllan.disebe zaken, prof, dr. J. A. J. Barge, hoogleeraar te Leiden, jbr. ma W. M. de Brauw, advocaiat en procureur te Den Haag, prof. dr. J. Hinzinga, hooglee- raar te Leiden, jbr. fir. O. C. A. van Lddth de denude, oud-minis'ter van waterstaat, jbr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, oud- getzant te Birussel, prof. dir. I. Scbmiutzer, boogleeraar te Utrecht, E. L. J. M. baron van Voorst tot Voorst, boofdambtenaar bij den P. T. en T.-dienst, en dr. W. van der Wijk, dfireeteur eener HiB.S. met Sjaogen cursus te Den1 Haag, in beiginsel IbesiLoten tot de op- richting, onder voorzit t erscbap van eerstge- noemde, van eene vereeniging Nederiland Bedgie, welke zicb ten doe! stelt, met sitipte onthoudiing van elke bemoeuing op bet gebied van godsdLenat, taal, ras en polltiek, de goedte betreikkiingen op culture©! gebied tusschen bedde landen te bevestigen en te bevordieren. ASvorems c.q. de verdere organisatie dter nieu we vereeniging ter band te nemen, doet men stappen om te geraken tot de opriebting van een zuistervereenigiing in Belgle met gelrjke doeOstelling, beretd om in nauw wederziijdseb contact met de Nedterlandsdhe vereeni'ging SBimen te werken. NEDERLAND8C5HE ARBEIDERS IN DUITSOHLAND. De Nederlandscb-Duitsche overeenkomst. welke Nederiandisdhe arbeiders, die tijdielijlk in Duitsiebiand werkzaam zijn, een gedeelte- l^jke uitbetaling van btm loon in guldens waarborgt, is Miaandag in baar dteftmtceve nedacitie gereed gekomem. De leader dler Nederland'scbe dielegatie, ir. R. A. Verwey, dtaecteur van de werklooabeXdisverziekering en arbeidsbemiddeling m bet ministarie van Socftale Zaken, deeildle tdjdens een ondlerboud, dat bij den correspondent van bet Rott. Nwbl. te Berlijn toestondi, mede, dat de Nederland scbe belangen wel degebjk worden gediend, wanneer men zooveel mogelijk tegemoetkomt, aan de moeiMjkbeden, welloe -Dui'tsdhaand' we- gens zijn schaarschen devieizenvo orr aad on- tegenzeiggelijik onctervindt, a<ls buiteniandiscbe wenkkrachten een dleel van bun loon in vtneemde valuta opeiscbem Dui'tsohland imaners is een1 afzetmarkt van rdet te onderschatten waarcte voor overtollige Nederlandscbe weaikkracbten. Dit is geen toe- stand, welke voortVloeit uit bet buid'ge Neder landscbe wekkloozencdjier. Officieele ctjfers bewijzen, dat er tang voor den oorlog, name- Kjlk in 1907, toen Nederland nog geen 6 mP- lioen inwcners telde, tegen tbans ruim 8 mil- Hoen, meer dian 100.000 Nederlanders in Duitscbland werkzaam waren. Du'tschland tejdt met ongeveer 140 inwoneris per vierkante km. aan overibevoffikirg, Nedeirtanid eehter heeft 260 imwoneris per vierkanten km. En txfedhocn men uit dezie getallen geen al te radi'cale conclusdes fcan 'trekken, staat het tocb anomstootelijk vast, aldus ir. Verwey, dat Nederland enmogelijik zijn gebeele bevcxl- king tewerik kan1 stellen. Daarom is bet een veiiheugend venscbrmeel, dat er in den loop van't vorige jaar alieen al via de arbeidsbeur- aen ruam 17.000 Nederlandscbe arbeiders in Duitscbiland ondergebracbt konden worden. bet is dan ook bet streven, in de Itoeikomst, nog veel' meer werkloozen over de grans te dburen, nu er bijl omze oostebjke buren°zoo een nijpend igebrek bes'taat aan goeds werkkracb- ten op vrijwel elk geibied, van melkknecbt tot monteur, van metaalbewerker tot land- Eab.eider, van dorscber tot bouwvakarbe'der. Het is de verdienste van de cnde-baviige overeienkomst, dat bet loon/viraagstuik, hetwelk den udttocht van Nederlandscbe werkkraebten naar Duitscbland in den laatsten tijd zoozeer belemmerde, tbans uit den weg is geruimd, ook al beeft Nederland trouwens precies als Duitscbland concessies moeten doen. De seherpe kritiek, welke aanvankelijk op het uitzenden van Nederlanders naar het Derde Rijik uitgeoefend werd, is gelukkig sterk afgenomen. Er bestond daar trouwens ook weindg ireden toe. Inspectiereizen, niet alleen. van ambtenaren, bebben aangetoondl, dat de befaandeling der buitenlandscbe weik- kraohten in Duitschland beiboorlijk is, dat zij dikwijls zeer goed betaald worden en nergens minder loon ontvangen dan de Duitoche arbei ders en >d!at vooral de zoozeer gevreesde partij- propaganda weiiug1 om bet lijif heeft en uit- sluitend uitgaat van partijileden onder de Duitscbe werklieden, terwijl de Duitscbe staat en ook de partijieiding zdcb volkomen bouden aan de overeenkomst van 1935, waarbij: alle politieike propaganda verboden werd:. S u nima summarum aldus Ir. Verwey -- mag Nederland tevreden zdjin met deze over eenkomst, die de mogeb^kbeid1 eener nog groo tere afvloeiing van Nederlandscbe wierkloozen naar Duitschland ndet alleen mogelijk maakt, maar miasichien1 zelfs zal blijken te bevordieren! DIENST IN HITLERJEUGD VERPUCHT GESTELD. Er zijn in Duitscbland twee uitvoerings- verordeningen uitgevaardigd op de wet op de HMderjeugd, volgens welke tbans ook de dienst in de Hiitlerjeugd verplicbt gesteld wordt. Alle aangelegenhedlen der jeugdopdeidiimg gaan van het rijfcsminaisterie van opivoeding over op den rijlksjeugdleider. Voor jongelieden, wier ouders of vader be- boort tot de Deenscbe of Poolsche volksigroep, eijn uitzonderingen mogelijk geimaakt. De dienstplicbt geldit niet voor jongelieden van Duitscbe nationaliiteit, ,die in1 bet ibuitenland wonen of slecbts ttjdeiijik in Duitscbland vei^ blijven. Er zijn strafbepalingen opgenomen voor personen, die als ouders geen gevolg geven aan de voorscbriften omtrent de aan- melddog of die moedwlllig jongelieden tracbten at te bouden van dien dienst in de Hi'tilerjeugd. EEN EN1GELSOH-POOLSOH VERDRAG. Chamberlain beeft, meldt de N. R. Crt., Donderdagoobtend in bet Lagerhuis medege- deeld, dat met kolonel Beck overeenstemming" was bereikt over de afsludting van een En- gelsch-Poolscb verdrag van wederzijdschen bijstand. In afwacbting van de tot stand,koming van dit verdrag, welks details nog nader zullen moeten worden uitgewerkt, heeft Polen de verplichting op zicb genomen, Engeland tegen elke directe of indirecte bedreiging van zijn onafhankelijkbeid te bulp te komen. Chamberlain beeft verder gezegd, dat de overeenkomst, die nu zal worden uitgewerkt, een permanent en wederkeerig karakter zal dragen. Wat moet worden beschouwd als een be dreiging van onafhankeljj khe idwaartegen de twee landen zich nu verplicbt hebben el- kaar te beschermen, zal nog een onderwerp van nadere bespreking vormen. Chamberlain beeft tenslotte nog aange- stipt, dat de sluiting van het Poolsch-Roe- meensche verdrag niet beteekent, dat de beide partijen geen verdragen met andere landen zouden kunnen sluiten. Op een vraag van de oppositie heeft bij voorts bevestigd, dat bet de bedoeling bleef verder te gaan met de consultatie van andere mogendheden, die reeds eenigen tijd geleden begonnen zijn. De Italiaanseh-Albaansche spanning. Voordat Chamberlain zijn verklaring over de overeenkomst met Polen aflegde, bad bij nog eenige mededeelingen te doen omtrent den toestand in Albanie. Hp vermeldde, dat Perth, de Engelsehe gezant te Rome, op 4 April een onderhoud met graaf Ciano beeft gahad om hem inllchtingen te vragen be- treffende de geruchten van Itabaanscbe be- wegingen in de richting van Albanie. Ciano had hem daarop medegedeeld, dat koning Zog op 8 Maart voorgesteld bad het Italiaanscb- Albaneesch verdrag te wjjzigen. Sindsdien waren er bij de onderhandelin- gen eenige moedlijkbeden opgetreden. Vol gens Ciano werden de Italiaansche belangen in Albanie bedreigd. De premier verklaarde voorts, dat bij zoo juist een bericbt had ont vangen, dat enkele Italiaansche oorlogssche- pen bij Durrazo waren aangekomen. Ook had koning Zog hem juist doen weten, dat hij geen voorwaarden kon aanvaarden, die onvereenigbaar waren met de onafbanke- lijkheid en de souvereiniteit van zijn land. Aan het verslag, dat Reuter geeft van Chamberlain's verklaringen, ontleenen wij noS< dat de Engelsehe minister-president me>edeelde, zoo juist vemomen te hebben, dat een Italiaansche krudser en twee kleinere oor- logsscbepen Donderdagmorgen vroeg voor Durazzo zijn aangekomen. Ik heb, aldus ver- volgde Chamberlain, nog geen gedetailleerde verklaringen omtrent bet standpoint van de Albaneesche regeering ontvangen. Wel ont- ving ik van haar een ontkenming van bet ge- rucbt, dat zij voorwaarden, welke met baar souvereiniteit of nationale onscbendbaarheid onvereenigbaar zijn, zou bebben aangenomen. De Britsche gezant te Durazzo heeft gemeld, dat het daar Donderdagmorgen tot half negen rustig was. De Britsche regeering volgt uiteraard de ontwikkeling van zaken. 'Op een vraag, of de Britsche ambassadeur te Rome de aandacht van de Itabaanscbe regeering gevraagd heeft voor het feit, dat een varandering in den status quo in de Mid- dellaudscbe Zee in strijd is met de Engelsch- Italiaanscbe oevreenkomst, verklaarde Cham berlain er ze.ker van te zijn, dat de Itabaan scbe regeering volkomen doordrongen was van de bepabngen der overeenkomst. Op een vraag, of de Britsche regeering be langen in Albanie bad, antwoordde de minis ter-president: „Geen onmiddedijke belangen, maar wij hebben een algemeen belang bij den wereldvrede". Greenwood vroeg, of de Britsche regeering voor bet geval van verandering in den status quo een krachtig protest tegen de schending van de Engelsch-Itabaansche overeenkomst overwoog. Chamberlain antwoordde het niet juist te acbten, daarop vooruit te loopen. Het is een hypothetische vraag, aldus de minis ter-president. Verder verklaarde Chamber lain op een vraag naar de bedoeling van de aanwezigheid van Itabaanscbe oorlogssche- pen voor Durazzo, dat bij daaromtrent niets kon zeggen. „Ik heb het Huis slecbts de in- Uchtingen overgebracbt, waarover de regee ring beschikt." In ontkennenden zin antwoordde Chamber lain op een nadere vraag, of bij inbchtingen had over herziening van de overeenkomst tus- scben Itabe en Albanie. Ook zeide Cham berlain, dat, voor zoover hij wist, de Britsche regeering geen berichten over Italiaansche troepenconcentraties bij Bari en Brindisi had ontvangen. Met de Z u id-K la vis che regeering had Engeland over deze kwestie geen overleg gepleegd. Naar de diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph opmerkte, beeft Engeland zicb vereenigd met de Poolsche zienswijze, dat bet nieuwe stelsel van defensieve verdra gen, dat Engeland wenscbt in het leven te roepen, zal berusten op hilaterale afspraken. Zoo sluit Engeland nu een overeenkomst met Polen, webioht zal daar binnenkort een over- eenkomstige afspraak met Roemenie op vol- gen en later kunnen dergebjke verpbebtingen worden uitgewisseld tusscben Londen en Parijs aan den eenen kant en andere Euro- peescbe boofdsteden aan den anderen. Men bevestigt volgens dezen correspondent, dat Polen bereid zal zijn zijn bestaande ver drag met Roemenie zoodanig te veranderen als wenscbebjk mocbt blijken om wettelijk de verpbehting vast te stellen van beide landen elkaar brj te staan in de verdediging tegen aggressie, van wedken kant deze ook mag komen. In dit verband, zoo gaat de correspondent voort, is het misschien van belang, dat Lord Halifax aan kolonel Beck gevraagd heeft Donderdagavond tijd beschikbaar te bouden voor verdere besprekingen, indien zulks noo- dig bbjkt. Gistej\..'i ii.rm,ers keerde Tilea, de Roemeenscbe gezant te Londen, uit Boeka- rest terug met volledige instructies van zijn regeering, en men verwachtte, dat hij zicb on- middebijk in verbinding zou stellen met bet departement van buitenlandscbe zaken te Londen. Kolonel Beck, die Donderdag te Portsmouth verschillende eenheden van de Britsche vloot zou bezoeken, zou des avonds om half zeven te Londen terug zijn. Hij heeft erin toegestemd later op den avond zijn tijd voor Lord Halifax beschikbaar te houden. De overeenkomst van Woensdag is bereikt na een onderhoud van anderhalf uur in de kamer van den eersten minister in het Lager huis, waaraan ook Lord Halifax en ambte naren, zoowel van het Britscbe als van bet Poolsche departement van buitenlandscbe zaken, deebiamen. (Naar het Poolsche telegraafagentschap uit Londen meldt, zal het bilaterale Engelsch- Poolscbe verdrag samenwerking op elk ge bied omvatten. De overeenkomst vormt een nieuwen blijvenden factor in de intemationale samenwerking van Europa. Naar Havas uit Parijs meldt, heeft de Fransche regeering den ambassadeur te Bur gos opdracht gegeven de Spaansche regeering om opheldering te verzoeken in verband met de geruchten, welke de ronde doen, over versterrking van de Italiaansche troepen in Spanje. HET ONDERZOEiK N.AAR HET ONGELUK VAN KONING GHAZL Volgens de bevindingen van den recbter, die het onderzoek. heeft ingesteld inzake het auto-ongeluk, waarbij koning Ghazi om het leven is gekomen, is de koning, na het pas- seeren van een overweg de macbt over bet stuur kwijt geraakt. De auto kwam op een oneffen stuk grond terecht en reed tegen een lichtmast van bet electriciteitsnet. De paal brak en kwam op den koning neer, die een emstige hersenschudding opliep. De koning is een .uur later aan de gevolgen van het ongeluk overleden. De recbter zeide een onderzoek ter plaatse te hebben ingesteld en twee getuigen van bet ongeluk, die acbter in den auto van den koning zaten, in het ziekenbuis te bebben on- dervraagd. De magistraat concludeert, dat de botsing zuiver aan een ongeluk is toe te schrijven. Naar schatting hebben meer dan 100.000 personen den xouwstoet, welke Woensdag door de straten van Bagdad trok, gadegesla- gen. Alle autoriteiten hebben de plechtig- heid bijgewoond. De baar met het stoffelijk overscbot was op een affuit geplaatst. Alle daken der gebou- wen en huizen in de buurt van het mauso leum waren dicbt bezet met in het zwart ge- kleede vrouwen, die volgens de gewoonte der vrouwen in de Arabische landen weeklaagden. Meisgesstudenten Uepen in den stoet mede. VUegtuigen der Irakeesche iuchtmacbt bracbten de laatste eerbewijzen. DE AUTORUSDIENST TERNEUZEN ZE1LZATE EN TUSSCHENGELEGEN PLAATSEN. Wij vestigen de bijzondere aandacht der lezers op de in dit nuimmer voorkomende dienstregeling van de autobusdienst Terneu- Zeizate, die een aammerkelijke uitbrei- ding beeft ondergaan. In bet bij'zonder wordt de aandacht van be- langhebbenden er op gevestigd, dat vanaf 16 April a.s. de rit niet meer zal worden ge- maakt langs de Westsluis te Temeuzen, doch langs den asphaltweg tusschen de opbaalbrug en de Hoeksche brug. (Bovendien zullen wegens stopzetting van de personentreinen tusschen Temeuzen en Zel- zate op Zaterdag 15 April a.s. 2 extradiensten worden ingelegd, de eerste van Terrieuzen te 6.45 en de tweede van Temeuzen te 12.20 uur. OPENBARE VERGADERING DER S.D.A.P. Gisteravond werd albier in bet Concert- gebouw vanwege de S.D.A.P. een openfcare vergadering gehouden. Als ispreker trad op de beer H. Vos, lid van die Tw>eede Kamer der Staten-Generaal. Het openingiswoord werd ge- sptroken door dien heer Jac. Meeusen, die allien, in zondterbeid den beer Vos, hartelijik welkom heette en er zijn voldoening over uitsprak, dat nog zoovelen waren opgekomen om den beer Vos te beluisteren. Na dit openinigswoord zong de zangvereeniging „Ons Ideaal", onder leading van -den beer J. Tollenaar, enkele strijd liederen. Daama was het woord aan den beer Vos. Spr. begon met de beteekemis van de vertkie- zing voor de Provinoiale S'taten uiteen te zet- ten. Bij deze verkdezing zal men een verge- lijking kimnen maken tusscben twee gelij'k- soortige verkiezingen waaraan door de N.S.B. is dteelgenomen. In 1935 behaalde de N.S.B. 8 van het aantal stemmen en in 1937 slecbts 4 In dien busisobentajd dls er in Duitscbland en Itabe zoo veel gebeurd, dat zelfs den incest verstokten de oogen zijn open gegaan. Tusscben 1937 en den dag van heden liggen ook gebeur'tenissen, die de gebeele wereld bebben bezig gehouden en nog steeds bezig bouden. Spr. riep m herinnering hoe in bet vocrjaar van 1938 Oostenrijk door IXiitscb- land werd ingepalmd en de verdere gebeurte- nissen van dat jaar. Spr. moest er op wijzen, hoe Duitschland1 eerst zorigt, dat bet nationaal- sociaMsme in een1 land vasten grond onder den voet krijgt, om daama tot bet binnenrukken van zoo'n land over te gaan. Hij waarschuw- de er voor bet Nationaal-Socaalisme in Neder land geen kanis te geven. Een tweede punt waarover de beer Vos sprak, was het vraagstuk der werkloosheid. Volgens spr. zou men de jeugd-werkloosheid. kunnen verminderen door de leerplieht met een jaar te verlengen. Uitvoerig besprak de beer Vos daama bet Plan van den Arbeid en de critiek die daarop is uitgeoefend. Dr. Colijn zei er van: bet Flam legt idle bijl aan den wcr- tel van onzen uiitvoer. Voor bet uitvoeren vaai dit plan was geen geld aanwezig, maar wel is er 200 millioen gulden voor de bewapening, aldus spr. Volgens insiders is er 1000 millioen dat belegging zoekt. De S.D.A.P. wil oprui- ming van de 60.000 krotwoningen die er m ons land zijn. De regeering idoat groote be- loften, maar ze worden niet ingelost. Vervol- gens besprak de beer Vos nog enkele punten uit bet rapport-Westhoff. Voor het platteland is dit plan bijna van geen beteekends, voor de groote steden beteekent bet niets. Spr. eindigde izrjn rede met alien op te wek- ken ook in de komendte dagen ide S.D.A.P te steunen. Na deze rede werd gelegenheid gegeven tot bet stellen van vragen, waarvam ndemand ge- brudk maakte. De heer Meeusen sprak daar- na nog een- kort slotwoord, waarin hij den heer \os dank bracht voor de heddere uiteen- zetting in dezen avond. Daarna bracht de zangvereenigdng no0, enkele nummertjes ten .igeboore en werd deze vergadering met bet zdngen van de Inter nationale gesloten. REMMINGSWERK DER BRUG BESGHAD13GD. Tijdens de vaart op het kanaal van Temeu zen beeft het Belgisohe sleepscbip ,,Astrid" tengevolge van een verkeerde navigatie, schade aan het remmingswerk der brug te Sluiskil toegebracht. In afwachting van een vanwege den Rijks- waterstaat nader in te stellen onderzoek naar de averij, heeft bet schip te Sluiskil vastge- maakt. Een nader bericbt meldt, dat het schip na cautiestelling de reis van Antwer- pen naar Gent beeft voortgezet. RIJKSUANDROUWWINTERSCHOOL TE GOES. Aan het eind van het cursusjaar 1938/39 werd het diploma dezer inriohting o.m. uit- gereikt aan M. de Feijter te Axel, J. I. de Huiiu te Groede, en C. M. Geluk te Nieuw- vbet. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. De Oommissaris der Koningin heeft tot de burgemeesters een 'drculaire gericbt, waarin hij er op wijst, dat de Minister van Economi sed© Zaken beeft medegedeeld, dat, terwijl een deel der burgemeesters nauwgezet de hand houdt aan de daarin bedoelde aanscbrij- ving, om na iederen bosch- en heidebrand aan den Directeur van het Staatsboschbeheer te Utrecht gegevens te verstrekken ten behoeve van de Statistiek, een ander deel verzuimt, eigener beweging in voorkomende gevallen de bedoelde gege-vens ter kennis van voomoem- den directeur te brengen. Daar het voor de volledigheid van de statistiek van veel belang is, indien zooveel mogelijk van alle voorge- komen branden in bosch of beide zoo spoedig doenlijk na den brand de gegevens verstrekt worden, waarbij bet best gebruik kan worden gemaakt van een ook nu afgedrukt formuber. DE OOMMISSARIS DER KONINGIN BEZOCHT HET VUEGVELD HAAMSTEDE EN SCHOUWEN. Dinsdagmorgen om 8 uur arriveerden per vliegtuig op bet vliegrveld Haamstede, de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jbr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, Mr. Tellegen, grif- fier, en de leden van Ged. Staten Mr. P. Die- leman, Mr. Stieger, A. D. F. van der Wart en C. P. Vogelaar. De beeren waren vergezeld van Ir. J. J. van Leeuwen, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat, Ir. de Ranitz, inspec- teur der Volkshuisvesting en Ir. de Vink, in- DROSERA De sliimoplossende werking der oude kruiden en hoestbedwingende ..codeine",maken tezamen AKKER's Abdijsiroop tot ,,'s-WereIds beste Hoestsiroop". De beproefde Abdijsi roop zal ook Uw borstbenauwdbeden kunnen verlichten. ook voor U de vastzittende en prikkelende slum losmaken, Uw afmattende hoesO buien, evengoed als't kriebelhoestje in den nacht stoppen. Volg de raad .Neem bp't minste kuchje AKKER's Abdijsiroop die U snel zal helpen. tegen hoest, qriep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar (Ingez. Med.) specteur van de Werkverschaffing in Zeeland. Door bet gezelschap, waarbij zicb nog ge- voed badden burgemeester Jbr. R. Roell, de directie van Zeebad Nieuw-Haamstede en Ir. H. D. Swaters van den Prov. Waterstaat, werd een bezoek gebracht aan de tegenwoor- dlge en toekomstige urgente verbindings- wegen tusschen Nieuw-Haamstede en het strand. Verder werd met groote belangstel- bng kennis genomen van het bebosschings- plan op Nieuw-Haamstede, terwijl tevens de vergrooting van het vUegveld een punt van bespreking uitmaakte. Daama heeft het gezelschap, tvaarbij zicb nog had aangesloten burgemeester Jbr. A. v. Citters, een bezoek gebracht aan bet Rijks- werkverschaffingsobject bij den heer B. Th. Boot C.Wz. ten Westen-Schouwen, waaraan een aantal werkloozen uit Zierikzee tewerk is gesteld. Ook aan Westen-Schouwen werd nog een bezoek gebracht en een en ander in oogensehouw genomen. In den namiddag beeft bet gezelschap zijn tocht vervolgd naar andere plaatsen op ons eiland, om 's middags om 5 uur weer naar Vlissingen terug te kee- ren, meldt de Zierikz. Nbd. EEN KAMP VOOR R.K. VLUCHTEUN1GEN TE SH IS. Binnen afzienbaren tijd zal, meldt de N. R. Crt., in de Zeeuwsche gemeente Sluis een kamp worden geopend voor roomsch-katho- lieke vluchtelingen uit Oostenrijk en Duitsch land, die thans in verschillende plaatsen van ons land vertoeven. Het roomsch-katholiek comitd voor vluchtelingen te Amersfoort heeft van de Nederlandscbe regeering toe- stemming verkregen voor het stichten van dit kamp. Het beeft beslag weten te leggen op een vroeger pensionaat voor meisjes, dat ge- legen is op den weg naar St. Anna-ter-Muiden en dat reeds meer dan twintig jaar niet meer in gebruik is. De voorbereidingsmaatregelen voor de ont- vangst van ongeveer 200 mannen, naar het schijnt meerendeels intellectueelen. zullen on geveer drie k vier weken in beslag nemen. Een reserve-officier zal worden belast met het toezicht op deze vreemdelingen. Voorts zal een plaatselijk comitd worden opgericht om de noodige adviezen te verstrekken. Geslaagd. Voor bet hui sh o ud-diploma van de naai- en knipcursus slaagden de dames Julieome van de Galseyde te Westdorpe en Elisabeth de Jonge te Zaamslag. Opvoering van de operette „Violetta". De Moerbeeksche zangvereeniging „Kunst en Vermaak" is in onze stad aii.w. ,,kind in buis" en dus geen onbekende. De door haar opgevoerde operettes „Walsdroom" en „!Het Hollandsch Wijfje" staan ons nog verscb voor den geest. Op den derden Paaschdag komen de gasten van over de grans de ken- nismaking hemieuwen en de vriendschaps- banden versterken, door een selecte opvoering van bovenstaande operette, die voor de reeds door haar hier opgevoerde niet behoeft onder te doen. Wij bevelen de in dit nummer aangekon- digde opvoering dan ook ten zeerste bij de liefhebbers aan en laten hieronder een korte inhoud van dit fleurige zangspel volgen: Terwijl de van baar spraak beroofd'e Vio- letta in de ouderlijke herberg danst, begeleid door baar verloofd© Carlo, een eenvoudige jongeman, die over een fraaie stem beschikt, komt een gezelschap binnen, bestaande uit Daisy, een operette-ster, met haar bewonde- raar de kunstscbilder Andre en haar impres- sario. Zij komen onder de betoovering van dit fraaie tooneeltje, dat zicb in dit bescheiden milieu afspeelt, doch Carlo eveneens van de bekoorlijke Daisy, waarmede hij vluobt. An- drd neemt nu op zich Violetta. verder in haar danskunst te doen bekwamen. Eenigen tijd later vinden wij alien terug in een variete te New York, Violetta heeft zicb tot de beste danseres van de nieuwe wereld ontwikkeld en Carlo is onder de inspireeren- de leiding van Daisy uitgegroeid tot een hel- dentenor. Dan op het toppunt van hun roem,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1