Gemengde Berichten Burgerlijke Stand DE SPAANSCHE OORLOGSSOHEPEN UIT BIZERTE VERTROKKEN. SPAANSCH GORLOGS SOU IP PRAAIT FRANSCH SCHIP. MEXICO EN DE SPAANSCHE VLUCHTELINGEN. INBREKER DOOR TUIMELRAAM GEDOOD TERNEUZEM 5 APRIL 1939. AXEL. RECHTSZAKEN. GEMEENTERAAD VAN TERNEUZEN. gtroot, dat de voorraa-d in a-chit en veertig uur was uitverkoclht. ■Dir. Valero, het hoofd van hot S.paansche roode iknui-s, verklaard-e, dat wat betreft epid-emieen, de toestand ite Madrid zeer be- vredlilgend is. Door ondierivoedling was de be vol king editor zeer veriziwakt. Deze iidhaamsizwakite uitte zich. ni-et alieen in een mindier -goed fun-ctionneerem van idle ztafauigen maar ook in een1 verhoogd tuiberculose-per- centage. Naar thamis gebleken is, heeft een priester mat de omgeving van Madrid gedurende den gefhee-len oortog vermomd als anarchist de mis gedtezen din de kelders van de Oalatravas- kerk in de S-paansche hoofdstad. Hij kreeg verlof van bet 1-inlksche ministerte van j-usti- tie om -kerkelijke igeiwadein en andlere kerke- lijike imvenibarisstuikken voor den staat te verzamelen. Hij1 borg deze op in de Calastra- vask-erk, van waar ze mu iweeir over vers-chil- lemde kerken worden vendeeld. De eeniige vermomming van d'en priester bestond uit een werkpak, een ongeschoren (giezicbt en een valsche identiteiitskaarit van de anarchistische federatie. Niaar Havas meldlt, beefit de militaire po'li- tiie te Madrid, in de afgelOo-pen 24 uuir, on-ge- veer 2000 personen geanresheerd, die zicb in veimcbiilien.de stadls-deelem schuil hidden. BESTEIKO NAAK DE GEVAN-GENIS OVERGEBRACHT. Een proces tegen hem in voorbereiding. De -beddte leden van den voormalSgen ver- deddginigsraad van Madrid Julian Besteiro en Sdrtche-z Guertna zijn gearrasteerd. Besteiro was tot aan de komst van idle re-chtsche auto- riteiten in de boofdstad, op zijn posit gebleven. Besteiro en Sanchez Guenra, oud-s-ec retards van bet bureau van den president der Spaan- sebe republiek, zijn M'aandag naar de gevan- genis overgebraeht. Besteiro was aanvankelijk vastgeboudten op bet ministerie van -financien en1 later over gebraebt naar zijn wondng. De antoriteiten hebben speciale attenfies voor Besteiro: zoo krijgt ihdji bet speciale voedlse'l, dat voor zijn wankele gezondbeid noodig is, doch tegelijker- tijd wordt een p-roces tegen den uepulbldikein- scben leader voorbereid. Aanvankelijk lag bet in de bedoe-ltog, dat bij voor dten krijgsiraad zora moeten verscbijneni, doch men is tot een andere procedure overgegaan, omdat de zaak met bijzondere objectirviteit bestudeerd moet worden en de inistruetie igeruiimen tijid zal dluren. Er is een speciale recbter toenoemd: Kasaibater. De tositnueti-e zal betreikking beb ben op de verantwoordelijkbeid van Besteiro bij. de organisatie van idle revolutionnaire sita- kimgen van 1917 en de opoicbtinig van de Sipaansicbe socialdstaisiche toewegdnig, op de ban- deliwijze van Besteiro sedert April 1931 tot Juli 1936, op den aaird en bet doel der (bespre- kanjgen, idde Besteiro met Engeiscbe pol'itici beetft gehad, toen bij de -Spaanjsiche repubb- keins'che regeering bij ide ikronilng van George vertegemwoonditgde, en op de -nol, welke hij heeft -geispeeld gedurende den burgeroorlog en in bet bijizonder in de gebeuirtenissen te Madrid van den laatsten tijld. Het koninkrijk Irak werd na den oorlog ge- vormd uit de vroegere Turkscbedistricten Mosoel, Bagdad en Basra. Dp 7 November 1918, tien dagen na den wapenstilstand met Turkije, gaven de Fran- scbe en Britsche regeering een gemeenscbap pelijke verklaring, waarin werd geze-gd, dat de volken, welke zoo lang onder het Turk- scihe juk hadden gezucht, vrij war-en zelf over hun lot te beschikken. Het was niet gemakke- lijk tot een overeen-stemming te komen. De fel nationalistische leiders en de meer ge- matigde elementen kwamen in botsing en in Juni 1920 kwamen de Shia-stammen, onder aanvoering van hun godsdienstige leiders in opstand. Deze opstand werd door de Britsche troepen onderdrukt. iDocb eerst in Juli 1921 kon worden over gegaan tot het kie-zen van een koning. Met 96 procent van het aantal uitgebrachte stem men werd Emir Feisoel, de derde zoon van Hoessein ibn Ali, den vroegeren koning van Hedzjaz, gekozen. Op 23 Augustus 1921 werd hij te Bagdad gekroond. 'Hij overleed te Bern op 8 September 1933 en werd toen opgevolgd door zijn zoon Gazi. In 1936 is bet onder de regeering van ko ning Gazi tot een staatsgreep gekomen, die tijdelijk een dictatuur, onder invloed van Bekir Sidki, aan het bewind bracbt, maar even plotseling weer door het oude regiem werd afgelost. Onlangs is een herhaling van den opstand geprobeerd, die echter in de kiem werd gesmoor-d- en voor den hoofdaan- legger de doodstraf ten gevolge had. Voor bet langdurige regentsohap dat te wachteh staat kan dus niet met- voile zekerheid een periode van -rust worden voorspeld. De kroonprins is intusschen reeds tot ko ning uitgeroepen. 'Het regentschap is toever- trouwd aan Emir Abdoel il Ah, een neef en zwager van Gazi I. Deze is in Irak zeer popu late Hij is een zoon van den vroegeren ko ning Ali van Hedzjtaz, een broer van kon in it Feisoel. Overeenkomstig de grondwe-t is het regent schap geproclameerd door de leden van de Kamer, welke evenwel ontbonden is en welke alleen tot dit doel bijeen is gekomen. Het re gents-chap zal door de volgende Kamer be- vestigd worden. "Uit Bizente wordlt geme-ld, dat de Spaansche oortogsisicbepen, idiie aldaar opgelegd waren, zijn vertrolkken. Het idbiurde twee uiur, alvo- rens de twee kruisers, elf torpedobooten, de duikiboot, de 2 transpoirtscb-epen en de tanik- 'boot door bet havenkanaal de zee badden- bereikt. Uit Marseille meldt Havas, dat bet F-ran- sche s-cbip Winnipeg, idat ziich op den Atlan- tiiiscben Oceaan beviindt, d'oor midd'el van de radio beeft: medegedleeld, Ibuiten de Spaan sche terriitoriale iwateren te zijn aangehouden door bet Spaansicbe oontogsiscbip Vulcano. Het scbip zet de reis naar Bordeaux voort. Het ciomite tot builpverleening aan Spaan sche vluchtelingen beeft een- resolutie aange- nomen, waarin die Britsche regeering' om miidldielen van vervoer wordt verzocbt om de vluichteiinigen naar de landen te zendten, weiike ze wlMen opniemen. De lilberale afgevaardig-de Wilfrid Robert®, die secnetartsi van1 bet comite is, h-eeft mede- gedieeld, dat booten, die elk voor 10.000 pond sterling gecharteerd! zijn, de vHiuchtelingen bij 800 t-egelijlk per reis naar Mexico zouden ver- voerem. Mexico zou zicb beredd verklaard bebben, ongeveer 40 procent van het totaal aantal vlucbte-linigen op te nemen. EIWIT UIT MEEK, EEN NIEUWE UITVINDING. Aangezien de eigen productie niet voldoen- de is om de behoefte te d-ekken, is Duitscb- land steeds genoodzaakt geweest om eieren uit het buitenland in te voeren. In 1937 werd bijv. voor een bedrag van bijna 100 millioen mark ingevoerd om het sedert 1938 met meer dan 10 procent gestegen eierenverbruik te dekken, en daar het land zuinig moet zijn met zijn deviezen, is naar middelen gezoeht, waardoor de invoer zou kunnen worden be- perkt. Inderdaad scbijnt men er thans in ge- slaagd, eiwit langs kunstmatig-en weg te ver- vaardigen, en wel uit melk. Dit melkproduct, dat ,,milei" gedoopt is, wordt gewonnen uit wei en ondermelk. Na een zuiveringsproces verkrijgt men een melk-eiwitpoeder, dat, naar men zegt, gelijke kwaliteiten bezit als het kippen-eiwit. Milei kan tot schuim geklopt, gebakken en gekookt worden, heeft een fij- nen melksmaa-k en is daarbij veel goedko-oper dan verscb eiwit. Van dit product worden dan ook ho-oge verwachtingen gekoesterd, te meer omdat de melkproductie in Duitschland ri-.imschoots voldoende is. DE KONING VAN IRAK OMGEKOMEN. Koning Gazi van Irak is Maandagavond bij een auto-on-geluk om bet leven gekomen. De koning stuurde zijn auto zelf. In voile vaart is hij tegen een transformatorhuisje ge- reden, waarschijnlijk doordat bij slipte. De komng werd met een ernstige schedelbreuk opgenomen en is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen een uur na het ongeluk overleden Emis Gazi was op 12 Maart 1912 als vierde kmd en eenige zoon van den in 1921 tot ko mng van Irak gekroonden Feisoel-ibn-Hoes- sem geboren. 'Hij had zijn opvoeding te Har- rok genoten en studeerde aan de officiers- academie te Sandhurst toen in 1933 ziin vader xwam te overlijden. Hij stond bekend als een warm vriend van Sngeland, hetgeen hem niet -belet heeft in het oelang van zijn land een duidelijke zelfstan- digheidspoli-tiek te voeren. De koning was getrouwd met prinses Ali- lah. een dochter van den gewezen koning- Ali van Hedzjas. In 1935 is den -koning een troonopvolger geboren, die evenals zijn grootvader Feisoel is genoemd. HET JAPANSCH-RUSSISCHE VISSCHERIJ- CONFLICT BEEINDIGD. Een Reuiterbericht uit Moskou meidt, dat thans tusschen Japan en die Sawjetuniiie een vissicbeirij^overeenkomist is onderteekend, welke een jaar geldiig zal zijn. Hiermee zijb idle otn- dlerhandeidinigen, iwelke sedert vier maanden, onder ddkwijis moediijke omistanidighedien, zijn gevoerd, ten ednide gekomen. Oveireenkomisitig bet niieuwe verdrag zuJlen de Japannens deeanemen aan -d© te Wladi- wosibok te bou-dten insichrijving, welke, igelijk Tass meldt, om technische redlenien van 3 op 4 deZer is uitgeisteld. Bij de oveneenkomst berusit Japan erin, dat 27 concessies warden imgetroikken (aanvan kelijk had de Soiwjeitumie er 37 wdJM-en dmtrek- ken); de paxabtprtja voor de overige is met 10 pot. verhoogd-, betgeen een extra-uitgave van 300.000 yen voor de Japanmiers beteekent. De Japansche visschers behouden 359 con- cesisieis, waarvan.' 254i voor d'en itijd van vijf jaar zijn verleend. In Sawjetkrimgien is men, naar Haivas melldt, zeer tevreden ov^r de overeenlkomsit, aange zien de Japanneris in beginsel hiermede beb ben toegegeven-, dat de Sowj-et® bet recht helbben concessieis te te tnefckem en omdat is teruggekeerd tot bet isysfceem van iinscbriji- vtegen, waartegen men zi-cb van Japanscihe z-ijde eveneens had verzet. van schrijf- en kanitoorbeboeften ibevorderde De vorengenoemde leden ikregen hun zin, eri zajgen belt voorstel van Burg, en Weth. op dit puint yerworpen. Burg, en Weth. istelden voor, de gemeente- secrebarie voor het ipuibliek open te stellen van des- voartmididags 9—12 uur. Verschillendie leden gaven dm wensch te kenrnen, dat deze in -den namiddag vooral ten behoeve van de landarbaidters en teiddeiastanders gedurende 1 uu-r geopend zou zijn, ien: zagen zich in zoo- verre togemoet gekomen, dat naast de voor- gertelde uren gedlurende iden zomertijd de seoretarie geopend zal zijn van des nam-idda^-s 1 tot 2 uur. Hilama was- aan die orde het agendapunt dozer veigaderteig, -de benoeming van een gemeenitesecrietairis ter voorzienteg in die vaca- tuire ombstaan door het overlijiden) van den beer J. Stolk. Met aljgemeene istemmen werd als izoiodandg benoemd idle wnd. gemeente seiar'etarts, -die- heer J. W. Kusee. De Voorzibter wemschb -den beer Kusee ge-liuk meb zijn ibenoeming en aprak dm wensehi uit dat bij, op zoo jeiugdigen leeftijd tot dit ambt -geroepeni, nog vele jaren zijn fcracbten aan de -befaartiging der belangen van de gemeente Zaamislag zal moigen geven, en in Gods -kracbt tot beil -der gemeente werk- zaam zal mogen zijtni. Vervolgen-s was bet n«mens den- raad dte beer Wilsse -die dm nieuw1 toemoemden- -secre- ta-rils- -met zijn benoeming geiuk wensicht-e. De heer Kusee darakte -den raad, den Voo-r- aitter en de leden van Burg, en Weth. voor zijta benoeming en zeg-dle toe zijn -beis-te krach- ten aan d-e bevordiering van dte belangm der gemeente te zu-HJen wijden. Te-rstond weird over-gegaan tot zijn beeedii- ging. Hiie-ma had hij van den Voorzibter, de led-en van Burg, en We-th. en den raad de geluk- wenschen in antvangst te nemm. Tot ambezo'Migd amibte-naar van den bur- getrtijkm sitand werdi -be-noem-d de gemeenlte- se-c-retaris, de heer J. W. Kus-ee. Als -laatste ipunt der -agenda was- aain de orde eem) voorstel van Bung, m Weth. tot vastsitelling een-er verordening tot regelteig van de verde-eling der weirkzaamhe-den van de am-btenaren van iden burgertijken stand. Bij de omvraag verzooht -de heer De Vi-sser m-aatregelen te treffen ter verbeterte-g van een bru-gje -over ee-n watergang nabij- de Steenovens. Burg, en Weth. -betoonden zicfa ten o-pzi-chte hiervan diligent, en konden- toe- zeggen -dat maatregelm- tot verbetering zul- ien genomein -worden. De beer De Visser we-es er verder op, dat b-ij! -een ni-euw g-ebouwd-e woni-ng in de gemeente de stoep er eenigsktas' eigenaardi-g aan-ge- fcracht was -en verzocbt te trachten -dit te wijziigen. Burg, em Weth. z-egden toe dit te ondlerzoeken. De -hee-r Wisse verzooht ten s-lotte de aan- da-cht van Burg, ©n Weth. voor de wijze van aanleg van de itrottoirs aan de Zuidlzijde, waarop de Voorzitter ve-rklaar-de, dat deze trottoirs te -gedeeiten geleigd w-arien en -dat op die wijze de toes-band wel ems- and-e-rs wordt dan men igraag zou wenschen. Na bet sluiten d-er vergadiering ho-orden wij den ibeno-emden- gem-eente-secretarts tau-r- gemeester, wethou-ders e-n raadsled-en ten zijnend noodigen, voor een- gezellig samenzijn, wa-arvo-cir ook -zij-n- ouiders zouden over komen. I. P. J. de B., -oud 29 j., vrachtrijder -te Groede, was verdacht van misban-d-eling van J. C. Bouwens te Groede op 6 Februari 1.1. Eiisch. f 10 boete of 5 d-agen- bechteni-s. Uit- sp-raak idem. M. C. C., oud 24 j., echtg. van C„ C. de C., zonder 'beroep, wonm-de te Re-tranchement, thans te IJzen-dijk-e, had1 in de jaren 1937 en 1938 te West. Zeeuwisch-Vlaanderen, er een gewoonte van gemaakt, goede-rm te koopen en detze niet te betalen), voor welk f-eit ziji zich thans had te verantwoorden. Ehsch 14 -dagen gevan-gmis-sitraf voorwaar- delijik. Uitsp-raa-k idem. M. J. d. S., echtg. van E. de C,, oud 55 j., zond-er beroep, wonm-de -te Koewacht, was verdacht van eenvou-dige ibeleedliging van C. M. Vermeire te Koewacht op 11 Februari 1.1. Ei-s-dh 15 -boete of 10 dagm h-echtenis. Uit- spraak 10 boete of 5 dagen hechtenis. SNEL RECHT. Dtesdagmorigen- werd door de m-arechaussee te Hontenisse, aan den Officier van Justitie te Miiddellburg volorgeleid!, -2Sekere K„ iandbou- werskn-ecbt, afkom-stig uit Hontenis-se, wegens landlooperij1. Denzelfd-en -d-ag, w-erd K. dbor dten Politie- re-chte-r ve-roordeeld tot 3 -dagen hechtenis en 4 maanden opzending naar een Rijlkswerk- inrichting. heime speeloluib begaven, die in een der uit den oorlogstij d overgebleven Ibetonn-en schuil- plaatsen, te de duinen, gevestigd -blee-k te zijn. Een politieman-, die, voor de -gel'egenhe-id, een boerenpa-k bad -aangetrokken en met een zak op d-en rug door -de duinen kuii-eirde, spron-g op het ig-epasite ocgmb-lik, op een -man die t-uiten de w-acht hie-ld, wist hem te bediwingen, waaxslc-h-uwde veirvolgen-s andere politie- agen-ten en drong met hen de schuilplaats binn-en. Vijftien person-en, o.w. een bakker uit Oostende, di-e de bank hield1, werden -ge arresteerd. Ook ikon een aan-zienldjke som geld in beslag worde-n igenomen. CEANDESTIENE HANDEE IN GOUD EN ZILVER. Re-edls langen itijid had d-e Amsterdam®che politie het ve-rmoeden, dat in em cafe aan het Wee-sperpilete- een -clandestien-e handel in gou-d en zlilver werd gedreven. Op gereg-e-Ide tijden in het bijizonder o-p Zonidagmorgem iwas het -in -dit cafe er^ dr-uk en e-r heerischte -dan steeds em ze-er -ge° animeeirde st-emming. Dat de politic juist had gezien en dat er bij- die levendige gesprekkm tuss-chen de -b-ezoekers op Zondagmo-rigen han del werd gedreven, welke het -dagliobt eig-en- lijk niet kon- verdragem, -bleek d-e politie Zon- d-agmorgen, toen -zij- tezam-en met eenige am-b tenaren van de -beiastiteg een dnval deed De bezoekers hadden bier -b-Iijkibaar niet op ge- rekend en ove-rigm® -waren -die voorzorgsmaat- regel'en van de politie ook wel zoodanig, dat geen der band-'elarm -d-e beenen kon nemen. In het cafe werd-en ongeveer 49 personen welke zich met d-en hande-l in -gou-d en zi-lve-r bezig hiielden, aapgetroffen. Em ged-eelte van hen wais te het bezit van- de voor -den hanidel in goud en zi-lver wetteiijk vooige- sohreven registers, em- an-der ge-deeite echter niet. D-eize gro-ep totaal 15 personm werd meegenomen naar het po-liitiebureau aan het Jonas Dani-^li M-eyenpiein, iwaair proces>- verbaal werd opgem-aakt weg-ens overtreding der w-aarborgwet. Zij -zijn daarma weer op vrij'e v-oeten gesteld. Een hoeveelheid gou-d en zil- ver, dat op deze lie-den wetrd' bevondm, is in gen-om-en-. GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. In -de Maandag geihouiden vergad-e ri-n-g van den gemeenteraad s-tel-de -de heer Florus-se na kenmsgeiving van- aann-emteg en -berichten van goedkeu-riing van ibeslluitm van Bung, en Weth. -de vraag, boe het kwam, dat de dooi gesteld-e en scbri-f-telijlk imgedimde vragen be- treffendle m-ore-ele en -geeistel-ijke herbewape- ninig n-iet, izooal-s gij m-eende gevraagd te beb ben in opembare vergad-ertng van den raad aan de -o-rde gesteld waren. Buirg. en We-tb. an-twoo-rd-en bi-erop, -dlat -de heer Floruss-e aan Burg, en Weth. een vraag bad gesteld, doch dat er niet in vermeld was, dat hij deze vraag to opentoare v-eugaderteg behandeto wenscbte te zien. Zooalis iedier, -di-e aan bet collage een vraag -stelt, was oolk -de vraag van den beer Florusse -door bet ciollege beantwoord, zoodat hij ve-rondersteld-e, -d-at -er e-rgenis- -een abuiis zou zij,n togeisilopm. De beer Florusse gtog op deze kwesitJie n-iet verder in-, d-och nam zi-ch voor, -daze zaak voor -een volgende vergadte- ling ter bah-anidleling in den raad op t-e nemen-. Op voorste-l van Burg, en Wetih. werd be- s-loten tot wij-ziiging van bet -ambtenarein- reglement. Hierna stelden Bu-rg. en We'th. voor, op lad-vies der Miji. voor Gemeentecredii-et twee aandeelen ddier Miji., groot f 250, welke in het laatste jaar een dividend igaven van 6 om te zetten in twee obligatias van ieder 500, -dler Ailg. Friesche -Devemsveirzekering Mij., I'entm-dte 3 Na een vraag van den heei Haak of het -commerciieel bezien -geen -aan-beveiteg -zou verdienen- de aandeelen van de hand te ddem, ideeflden Burg, en Weth. me-de, dat z-ulk-s oppervIakk-ig bezi-en wel gan-be- veling zou kunnen verdienen, doch dat Bu-r-g. en Weth. nietitemin meenden op het advies de-r Mij. voor Gemieen-tecradiet te moeten ingaan, dat -die bewuste obligatie® eendigB-ztes -konden ge-lden als een -reserve de-r gemeente, en overigens te -gelegenertijd ook zou-dlen uitgeloot wo-rden. Hierop we-rd- het voorstel van Bur°\ en Weth. aanvaard. De pensioiemigroindslag van dten- ibungem-ees- ter werd met togang van 1 Mei 1939 vast-ee- s-teld op f 2800. Aan die o-rde wias thans de vaststelitiing van de inlstruc-ti'e van dlen g-emeente-secretaris. Niad'at enkete vragen betreffende ©emige pun- ten iin de insibruc-tie warm b-ea-ntwoord, o.a een vraag van dte heeren De Visser en Haak 'betreffende de bepalmng, dla't de -secreta-ris geen andere -betreklkta-g mo-cht vervuillen dan met to-estemmteg van -Burg, en Weth., welke deze heeren wil'den dioen- vervall-ein, tenete-dle de oumulati-e van functies tegen -te -gaan, en nadat Burg, en Weth. hierop h-add-en -geant- woord, dat zulfcs hen niet wenschelijik voor- kwam, daar het kan voorkomen, idat bet in het belamg de-r gem-eente aisi, dat -de gemeente- seereitaris enkele funictde-s: verri-obt in ver- eenigtagen ffle- met dte gemeente in n-auw con tact staan, en die met een -goring 'bed-rag ge- honoreerd wordm, werd het voorstef van Burg, en Weth. met betrekkiing tot artikel 12 der dmstructie verworpeni. Dit hd-eld te, da-t a-an den s-ecretariis jaarilijk® -em- bedrag van 70 ter be-schlkktog wordt ges-teld! voor schrijf- en kantoorbeboeften- Verschillemde leden waren tegen -deze bepaling, -dlaar zij meenden dat d-e nooidige schrijf- en kantoorbehOef-ten voor rekentog der gemeente moeten wordten aan- ges-chaft. B-urg. en Weth. stelden daar te-gem- over, dat deze bepaling reed's van oudlsher in de iinstruc-tite van den secreta-ris was opge- nomem, en de zuinigheid -bij' h-tet aamschaffen Eindles en diplcana-uitreiking. In he-t daaritoe door het Ax-els che gemeente- bestuur w-elwdillenid afgestan-e -schoollokaal van -d-e openlbare lagere -scliool alhier, had Maandagavond1 ibiji vemieuwing een ©todies plaats van d-e deelnemers die -de alh-ie-r van- wege de Z. L. M. gegeven cursuis (in bemes- tings- en voedintgsleer e-n- scheikun-de) ge-du- rende -de wintermaanden he-b-ben gevolgd1 en die -on-dier leading st-aat van den heer J. B-uma, geasisi-steerd door den beer S. van Ham. De -commissie van toeziciht was verteigen- woordigd in- de personen van dm beer °Jan den H-amer Sr., voorzitter van -die afd. Axel der Z. L. M. en den heer I. de Feijter Wz. Deze einidiles, waarop d-e -leertin-gen van bun blijkem van bekwaamheid zouden geven, mocbt zich ve-rh-eugen in de ibeiangsite-lling van d'en hee-r A. 'Hofstra, leer-aar van de Landbouwschool te Goes en tevens vertegenwoor-diger van -den RijiksJandbouwcon-suilent. Door d-en burge- me-aster was iberi-cht van verhinderinig gezon- den wege-ms -ambt-sto-ezigheden. Achtereenvolgens we-rd -den 1-eerlin-gen a. -h. w. in- eemj popu-laire oauserie door het hoofd, den heer Buma, -gelegenh-e-id gegeven de tim'tallen vragen omtrent n-atuu-rlijke en kumistmati-ge bem-estings- m voe-dinigsleer te be-antwoordim, waarn-a die hee-r Van Ham op zijn beken-d-e, eveneens hoogs-t paedagogi- sche wijze zich op het overige terrein van scheikundige vraagstukken en al hetgeen ver der land- en tuinbouw, vee- en paardenfok- -kerij aanbelangt begaf. De kemni'S -en vaardigh-eid waarvan- de leer- lingen Ibiji hun -antwoond-en -blijlk -gaven pleitte voo-r het gewelldi-ge -nut voor de lan-dlbouwers- zonen en hen -die zioh op den futo-bouw wen- sichen -toe te leggen van -d-eze eursuSsem. Zij ve-rd-im-en dan ooik nog em vee-1 ruimere dleel- niame. Aan heit ei-nde werd door dten- hee-r J. den Hame-r dank gebra-cht aan -de bee-ren Buma en Van Ham voor hun loffelijken arbeid e-n de ieeritagen voor -dten -betoondlen ijiver. Den heer Hofstra werd voor de- ibetoon-d-e ibelang- ste-Iliinig lof ge-bracht. Ook door het hoofd, den heer Buma werd den leerlinige-n voor hum ijver en v-oortdurende bel-angstellteig en ambitiie huld-e gelbrach-t m felliciteerde hijl -dtezen tens-lotte m-eit het be- haalde -di-ploma. De heer Hof-stra -sloot zi-cb bij dezen wensch aan waama de leeiHin-g Nijlssen (van Sluiskil) nameras de cursisiten aan de heeren Buma en Van Ham- een caideau-tje als- sou-vmir aambood als erkentelijkiheid voor de vele mu-tti«°e en aan-gename lesu-ren. De diploma's werden uitgereikt aan de leer- ling en M. Verliells t, P. J. Ooossien, M. Nijissen, Jac. Dekk-er M-z., Com. van -dte Vel-d'e, C. Ver- helst, J. P. Goossen en R. Scheele. Mio-ge de Ibeliangstelling voor deze hootgst nut-tiige lessen- en -den -prtkkei om -e-en dergelijk diploma te verwervan te onze gestadig -toenemm. omgeving POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. In de zitting van Dinsdag 4 April werden de volgende zaken behandeld: E. I. S., echt-g. van C. G., ou-d 24 j., zonder beroep, wonend'e ite Aardenbung, bad zi-ch te veranitwoo-rden wegens mishandeltog van L. Hermans te Aarden-buig op 28 Februari 1.4. -Eis-ch f 10 -boete of 5 dagein bechtmis. Uitspraak idtem. I. A. C. S., oud 34 j., molenaar te Sluis, was verdacht van v-emieltog van eenige palen van een omheteing eener weid-e ten nadeel-e van M. E. Vi-sser, gepl-eegd' te Sluis op 12 Februari 1939. Eisch 10 boete of 5 dagen hechtenis. Uits-praak idtem. Zondagmorgm zaigen m-eld't het Handels- blad beiwomers- van -de Brtn-ckierinkstraat te D-eventer het lijk van -eem man hanigen met het hoof-d onder -een tuilmeiraam van een wondmg. Bij- on-derzoek Ibleek, dat -d-e man die daar niet thuis behoord'e, zich -door het tuimelnaam -door 'inkllimming toeganig heeft wlH-en verschaffen tot een wtokel. Hij is daar bij ui'tigegleden en als te een muizenval door h-et neerisl-aande tuimelraam met een slag in d-en nek gedtoo-d. EEN SERIE BRANDSTICHTINGEN OPGEHELDERD. Eenige iweken- acbtere-en gabeurde het dat er brand werd gestiichit te een wonteg an dte Lan-riersgracht te Amsterdam. De -politie van bet bureau Ma-mdxstraat, die zich met deze zaak bezig hieldi, anresteerde eenigen itijd ee- ledten -den beiwoner. De man- werd aanvanke lijk m het politiebureau opgesloten, -doch moest later niaar die Valeriusklini-ak wordten ovenee- bracht. 6 Inmdddels bl-ekm de brandstitehttogen echter ni-et -op te hou-d-en. Zaterdagavond vatte op- naeuw het behang in -de woonkamer Vlam ge- lukkdg -echter zonder gevolgem. De politie'was snel ter pilaatse. De vro-uw, -die zi-elk te bed la-g, beiscbu-ldigde haar 15-j-arige doch-ter van deze brand'stichtdng. Het m-eisje, dat reeds eerder -dooir -de poh'tie was verboo-rd, bl-eek ver- diwmem, dto-ch we-rd Maiandagmorgen oms-treeks half d'rie op een bank -in het Fre-d-eriik Hendrik- planbsoen d-oor de politic aangetrof-fen-. Zij heeft -mmiddel® -e-en volleidlge b-ekmtmis af- gelegd. Een red'en voor dit zon-derlinge ged-rag heeft zij- -niet o-pgegeven. Zooiwed de vad-er al-s het meiisje zijn zeer o-versp-annen. WILDE BUSSEN IN BESEAG GENOMEN. Men meldt uit Midden aan,- -de N. R. Ort. ^P'n'£a®x>c'k|tend zijn de autobussen, welke smd-s Zaterdag 1 April em wildten- d-ienst tus s-chen Amsterdam, Bussum, Huizen en Laren nabij, -de Vechtbrug te Muiden, aangehouden en tij-d-ehjk^ in- beslag -genom-en-. De aanhou- dmg geschiedide -door den rijkscontrol-eur der verkee-rstospectie ite Haardtem, den heer N. H. Promlk. Deze wilde w-eten, wi'e dte exploiitiant van d-en nieu-wen busddemislt iwas-, maar daarop konden- -de chauffeurs ge-en -antwoord- geven. De pa-sBagiiers moe-sten -de bussen verlaten en hebben hun red® voorbgeze-t ben -deele in passeerende auto's, ten dteele -in andere wilde bussen. De buss-em werden voiorloopig in het gemeentelijke magaz-ijn on-dergebracht De eigenaar-s, dte heeren- -G. J. E. van -Ley-den te Weesp en C. Heyn te Amsterdam, kwamen per au-to naar Mui-dien -en wens-cbten de tai- beslaggenomen bussen t-erug te hebben. De -rij-kspolitie en de rijkscontroleur van het ver- keenswezen zeiden -dat eerst moest vaststaan, wie -de e^pl-oitan-t was. De -eigenaars hadden n.l. hum materiaal verhuu-rd aan1 den heer J. T-h. H. 'Glas-en-er te Amisterdam-, eigenaar van bet reis-bureau Pelikiaan-Expresis, die den nieuwen wiild-en busdienist voor -eigen rekeming bl-eek te explioiteeren-. Iintusschien was- ook -d-eize ter piaatse ge komen. Toen hij- verklaard had, dat hij eige naar van dten die-not was, drongen- d-e verhuur- dtera der bu-ssen er op aan, dat de wagen-s nu vrtjgegeven- -zouden worden-. De rijksiconbroleuir en idle rijlksveldiwachter wall-den echter eersit wetien, hoe -de procureur- gemeraa-l te Amsterdam over een en an-dier aaclut. Ziji siteldien zich telefonis-ch met dezen in ver bin ding, en toen biji -de geheele toedraeht van de zaak veim-omen had, igaf bij last de in beslag genomen bussen vrij te geven. Niet long daarm-a vertrakken de autobussen weer in de -richitteg 't Gooi -en Amsterdam om dten diienst te hervatten. EEN ROMANTISOKE OVERVAL. Te Ostenide was -d-e politic sedlert eenige dagen tot de overtudging gekomen dat tal-rij-ke personen zich, vooral bij na-cbte, naar een ge- AXEL. Huw-elijkis-aangiften. 10 Maart. Mat-thij-s Jan Markusse, ou-d 25 j., jm. en N-eeltje Deij, oud 24 j., j-d. 23 Maart. Adrdaam Baas (van Hoogevee-n), -oud 25 j., jm. en Poulina Neeltje Marijs, oud 28 j., jd. Izaak Scheele (van Terneuzen), oud 21 j., jm. en Jann-ek-e Goos sen, oud 19 j., jd. 31 Maart. Jan Gerrit van Vliet (van Utrecht), oud 31 j., jm. en Gerar- dina Magdalena Wilhelmina van Taten-hove, oud 3-1 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 2 Maart. Admiaan Blankenbu-rgh (van 's-Heer Aren-dsker-ke oud 25 j., jm, -en Framboise Maria D.i-eleman oud 24 j., jd. 2 Maa-rt. Jan -den Doelder, oud 24 j., jm. en Neeltje Tanneke Lensen (oud 22 j., j-d. 23 Maart. Matthijis Jan Markusse, oud 25 j., jm. en Neeltje Deij, ou-d 24 j., jd. Ge-boorten. 1 Maart. A-dirianus Jan, z. van Barernd Ger-rit Wenttek em van A-ria -de Graaf. 20 Maart. Jacobus Com-eti-s, z. van Jan Ver- huil-st en van Aagtje Adriana van Langevelde. 23 Maart. Annie Marie, d. van A-dolpbus Cor nells Breepoel en van- .Leomi-e van- Goethem. 24 Maart. Jan, z. van Comeiis van Espen en van [Santima Dina Verpoorte. 25 Maart. Leen- tje Janneke, -d'. van Jacobus de Krake-r en van Sara Jansen. 26 Maart. Adriaan, z. van Anthon-iji -de Pooter en van Geert-rui Venschel- Iteg. 29 Maart. W-illlem Andri.es, z, van Jan de Groote en van Geert-rui Wiiih-elmi-na van Espen. Overlijden. 4 Maart. Elisabeth Dornze, ou-d 64 j., echtg. van Abraham Haak. Ema Maria Kin-d-t, oud 69 j., echtg. van Ed-uar-diuis Aerens. 5 Maart. Anna Oatharina -de Rijk, oud 71 j., wed. van Laurentius Eggermont. 10 Maarti Krij-n- Witte, oud 66 j., ech-tg. van Jacoba Cor nelia Hameltoik. 14 Maart. Miehi-ei van Dron- gelen, oud 86 j., weduwn. van Janna de Pooter. 21 Maart. Johannes Cbristiaan Vtak, oud 57 j., echtg. van Tanneke Cornelia van Ve-ssem. (Ax Crt) Vergadering van Donderdag 9 Maart 1939, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Telie- gen, Bungemeester. Tegenwoordig de leden L. J. Geelhoedt, P. van Cadsand, C. A. Verlind-e, N. J. C. Lam- brechtsen van Ritthem, J. Riemens, D. E. de Kraker, O. A. J. Stockman, E. L. van Hecke, H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde. M. de Vos, G. Dees en A. de Bruijn. Afwezig de heer J. den Hamer. (3. Slot.) 8. Aangaan overeenkomst met de N.V. „Gekro", destructiebedrijf. Bungemeester en Wethou-ders- s-chrij-ven: NaST f,anJeid»nlg" van de in uwe vergaderin^ van 29 November 1938 vastgestelde overeen komst met de N.V. „Gekro" te Oversehie, maken heeren, Gedtepiuteerdte Staten- bij. schirxi- ven van, 13 Januari 19-3-9, no. 1811, 3e afd. de volgende opmerkin-gen Artikel 4, le zin-. De hierim, bedoeldien ter- mrjn van 48 uu-r we-rd door dten raad- -uwer Ge meente gewijzigd to 24 uur. Deze tenmijm mn 48 uur is aangenomen in verbamd met bui-ten- gewone omsitandigh-edten, zooais ijegang met als gevolg stiremming van het ver-keer met de Provinciiale Stoombootdileiiisitein e d1 om- standighedlen welke zich voondoen Wj- een temperabuu-r, dat het iblijven liggen van een kadiaver gedurende maximaal 48 uur geen hygremsche ,-gevaren met zi-ch medebrengt. no-rmaal echter worden de cad-avers, zooais m de prakt-ijk i® gebleken, niet alleen -binnen 24 -uur, -doch veelal btenen 12 uur weggehaald. De temiijn van. 48 uur i® opgenomen, opdiat de ,,-Gekro" -tengevolge van -bovenbedoeldte bui-ten-gewone omstandigheden ni-et van c-on- braotbreuk zou kunn-en wordten beschuldligd. Artikel 4, 2e zin. Deze ziml is -door Uw gemeente in dien izin -gewijzigd dat -de aam- vang Jiuidlt: "AH® nioigelijke -afvaldeelen enz." Op zich- zelf heeft ons -college geen- -bezwaar tegen deze rediactiewij'ziging, maar zij. is naar dezer- zijdsche meening overbodig. De Raadl Uwer gem-eente is, -blijkbaar van oordeel1, dat de on-twerp-red-actie van-dezen zin de ,,Ge,kro" de mogelijkhei-d zal latep, bepaalde afvallen niet mede te nemen, maar die redac-tie van artikel 1 -sluit o.i. dieize mogelijfcheid uit. In verband ook met de uniformiteit -der voor -d-e Zeeuw- sche gemeentem g-eldendte eontracten acht ons college ongedaanmaktag -der wijziiging wen schelijik. 6- 2e t/m 4e li-d. D-eze ledten houden in. d-at de gemeente zich verp-lioh-t er zorg voor te -dragen, dlat -de cadavers, worden vervoerd naar een plaats, iwaar het.vervoermiddel van de^Gekro" kan, komen-. D-e gemeente wordt bliijkens het derdte -lid van- dat -airtifcel igeacht aan deze verplichtteg be -hebben vol-daan wanneer zij bij ve-rordentojg -het vervoer der k-adhvers naar -den harden weg heeft voor- geiscbreven. Deze -bepaling i-s gelijkliuidemd aan alle am Nederland geldtenide desitructie- overeenkom-sten. Het wil ons- eoi-lege voor- kom-en, -dat de opnam-e -diaarvafi ook billijk is. Ook voor het bestaam van dten destru-ctie- pdicht hadden de eigenaars van gestorven vee in verband daanmede werkzaamheden te ver- richt-en: de in den -s-tal gestorven diteren moes- ten toch n-aar het land vervoerd worden1 om te worden begravendlaa-r-t-oe moest een kuil word-en gegraven, enz. Opnam-e van dieze -bepaling maakt het der- halve idten vee-eigenaars, naar dtezerzijdis-che meening, werfcelijk ni-et moeilijker. Vervol- g-ens -beteekent het voor hen een groot hygie- nisch voordee-1, omdat de mogelijkhei-d van verbrei-ding -eener besme-ttelijke izdekte zeer gieredluceerd wordt, terwijl zij: daartegenover slechts hun- gestoirven -dli-eren naar een harden wag moeten vervoeren. Temsiliotitie 1 word't daardioor een niet cmbe- langrijk sne-llere fum-cti'Oinnee-rteg van den ddten-st mogelijk gemaakt. Artikel 9, le li-d-. De wijziging van dit lid komt ons college onaawnemteLijk voor. Wat m-en Terneuzen toesitaat, za-1 men aan and'e-re gemeeniten niet kunnen weigeren. Wanneer men in aanm-erking neemt, dat ook de -ge- meenten in -dte -provinitjies Zuid-Holland °en Utrecht -bij- die „Gekro" zijn. aangesloten, dan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 7