ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No 9897. WOENSDAG 5 APRIL 1939 79e Jaargang Binnenland Bekendmaking. Buitenland TWEEDE BLAD VERSGHEIDENE LEDEN DER EERSTE KAMER TEGEN BEPERKING VAN HET RECHT VAN VEREENIGING EN VERGADERING. NEUZENSCHE COURANT KIEZERSLIJ ST. Die op 22 Febnuart M; vastgestelde kiezers- lijst zooala dieze tbans ffluiidt, b-lijft tot 1 April 1940 van kracht, behouidlens idle wij'zigingen diaarin tengevolge van recih'terl'ijace uitspraken, welke wijzngto'g' van de lljlst bevelen, te ibrengem. De k.i ezerislijist bliijft voor i-edter op de gemeente-secretarie tor inizage nedergelag-d en s tern d'istric tgewij'ze to utotrekeel tegen beta- ling- der kost-en- verkirijigbaar. Terneuzen, 1 April 1939. Burgemeester en Wetbouders van Terneuzen, P. TELLBGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. AANMKLDI.VG EN AANGIFTE VOOR REV OLKINGSREGISTERS. DE Bur-gemeestier en Wetbouders van TER MBUZ-EN herton-eren de bevolking aan haar verpli-chtinigen, omschreven in de artikolen 3 tot en met 16 bet besluit bevolkingsboe-khou- dtog 1936, staa'tslblad nr. 342, vestigen in het Ibijzonder de aandacbt op bet najvoigende: 1°. dat, behoudens afwijkingen, ieder, die in Nederland nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet, onverwijld moet wooden opgenomen in ton der bevolkings- r agisters; 2°. dat ieder moet wond-en opgenom-en in bet bevolikiragsragister der gemeente, waar hij voom-em-ens is dnurzaajm of voor onroepaalden tijd als regel zijin nachtrust of de daarvoor in de plants tredende rust te genie ten; 3 dat in geval van ony.ekcrhe.id omtrent het onder 2°. venmelde bijizondere voorschrif- ten -geld-en; 4°. dat, behoudens afwijkingen, ieder die Nederland verlaat onverwijld van de bevol- ktogsregister moet worden afgevoerd; 5°. dat bij adresverandertog bton-en de ge meente de noodige wrjzi-gingen in he.t bevol- kingsragister moeten worden aangelbracbt en wijizen er voorbs, in verlband met bet bovenstaande, op; a. dat aangifbe van vertreik uit of van ver- huiztog binnen d-e gemeente, mondeling of sdmftelijk moet gesebieden op den dag van, of uiterlijik vijf dagen ma het ventrek (bij bet verlaten van Nefderland ten hoogste vijf dagen tevoren) of na de adresverandertog, met op- gave van bet laatste adres en van den naam der gemeente, of van bet land en de plaats, waarbeen vertro-kiken en het nieuwe aidres (zoo noted ig met opgave wan den naam van het hoofd van bet geizin) b. dat aan den aangever van een vertrek, behoudens bijizondere gevallen, onmiddeUijk een verhuiskaant wordt uitgereifkt of toege- zonden, welke hem dient als bewijis van af- melding en welke binnen vijf dagen moet wor den imgeleverd bij het bestuur der Nederland- sche gemeente, in welker bevolkingsregister de persoon moet worden opgenomen; c. dat ieder, die in de gemeente nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust ge niet en die nog niet in een bewolkingsregi-ster is opgenomen of die ten onrechte nog in het bewolkinigisregister eener andere gemeente is opgenomen, zich binnen vijf dagen na zijn aankomst in persoon moet aanmelden bij het geffneenteibestuiur onder owenleigging van een paspoort of ander identiteitsfoewijs, indien hij uit een pl'aats buiten Nederland en van een verhiuiiskaart of legitimatiebewijizen, indien hij uit een anldere gemeente van Nederland is gakomen, tenizij hij overeenkomstig de des- betreffende bepaltoigen is vrrjgesteld van aan- melding; d. dat bestuurders van instellimgen, ge- stichten of schepen, waarin personen onder eenig bestuur inwonen, alsmede hotelhouders, pensionhouders en kamerverhuiurdiers uiterlijk vijf dagen na de opneming of huisvesting of na het vertrek, mededeeling moeten doen van den ges 1 acbtsnaam en de voomamen van ieder persoon, die langer dan veertien dagen in de instelling, het gesticht, sohip. hotel, pension of huis wordt of is opgenomen of gehuisvest, alsmede van ieder zoiodanig persoon, die daar- u-it vertreikt, tenizij- de persoon is vrijgesteld van aanmelding. Overtreding van dp voorschriften wordt ge- straft volgens de wet. Teirneuzein, 1 April 1939. Burgemeester en Wethoudens van Terneuzen, P. TELLBGENVoorzitter. B. I. ZONNEVUT J /F,, Secretaris. H. M. DE KONINGIN NAiAR BELGIe. Officieel programma van het bezoek. Het programma van het offi-cieele bezoek van Hare Majesteit de Koningto aan Zijne Majesteit den KOning der iBelgen is- than* d'efinitief vastgesteld -en luidt als volgt Dinsdag 23 Mei. 16.30 Aankomst van Hare Majesteit de Ko- nilngto te Bruissel. 19.30 OntvangSit van het -corps diplomatique to het Paieas te Brussel. 20.30 Gala-diner to het Palleds be Brussel, Woensdag 24 Mei. 11.45 Bezoek aan -het Sbadhuds. 13.30 Noenm-aal to het kasteel te Laeken, 14.45 Garden-party. 17.45 Ontvangst door Hare Majesteit K-omnigto van de N-edtenlandls-che auito- riteiben en gen-oodiigdem in Belgie, hoqg'stderzelwer -gezantischap. 20.00 Inbiem -dtoeir to heb Pal-eis te Brussel. 21.15 GaiavoorsteMtog to den Muntsch'ouw- biuirg. Donderdag 25' Med). 10.40 Vertreik maar Lui-k. 16.00 Bezoek aan de totemation-ailte waterten- toonsteliling. 20.00 Diner, laangeboden- door Hare Majesteit die Koningto to hoogstderzelver gezaut- schap te Brusisel. Vrijd'ag 26 Mei. de NEDERLAND, BELGIE EN DE RIJNVAART De regeeirirg-percidienst meldit: Maandag -is op de Firansche am-bassode te Brussel door ge-vo'i-ma-cht.'gden van de Neder- landsche, Be-lg-s-cb-e en Franisiche reigeering een -overeenko-mst get-eeikend tot regeltoig van verschillenide vra-agstuikken betreffende de Rijnv-aart en m-eer in bet bijizonder dat van bet Rijnverkeer van -en n-aar Straatslbu-rg, waarvoo-r het douaneregime (suntaxe d'origine et d'entrepot) -geleidelijlk zal! worden-, onver- scbilldg of bet verlkeer van de Ned'erlandsche dan wel van de Bel-gische -havens gebrudk maakt. In een ge-ldjk streven naar wederzijidsche verstan-dihoudiinig, dat door de Franiscfoe regee- ring slechts kon iworden ibevorderd, hebben de Ne-de-rlands^e en Belgisch-e regeertogen een haventoestand gesloten op ;d)en igromdlslag van den status- quo op bet igebied van die -Rijn- vaartpremie. Zij' hebben wijders besltotein ito-t instelltog van een giemen-gde Nederlandsch- Belgis-che commiissi-e tot bestude-ering van- de mogelijlkheid can to igemeen overleg -de haven- tarieven van Antwerpeni, Gent Rotterdam en Amis-t-erdam vast te steH-en. Bij bet -s-luiten van deize overeankomst heb ben de dlrie regeentogeiii- zi'Cb Taten teidfen door bun wens'ch, de igemeen-schap inzake de Rijn- vaart op die basis' van vofedige gelijkbedd van rechten te handhaven. Gepl-aatst to het kader van de toenadering tusachen Nederland en Beligie, we-llke de laat ste jaren' geleidelijlk vorderimgen maaikt, is, sobrijft de N. R. Crt., bovenstaande miedledee- linig^ van den reigeeringspersdi-ensit van igroot gewieht. Zij bouidit imm-ers- in bioofdizaaik to, dat acbter -dten strijd, welke Antwerpen en Rotterdam om het Rijnvervoer hebben- ge- vo-erdi, een- streep wordt geizet. Insted'e van diezen- strijd, waanto Antwerpen to den loop der jaren door verschiiBende -middeiein Rijn- verlkeer tot zd-cb beeft getrokken en waarin Rotterdam op zijn beurt -zijn posd-tie, ten deele met siteun van bet Rijfc met enikeie afweer- maatrege'len beeft moeten besicb-ermen, zal tbanis het overleg treden. Prinicipieel is ddit havenbest-and derbalve van- beteekenis. Dit m-ag ecbter niet doen voorbij- men, dat, om tot deze overeenstenrminig te gerakem, be- langrijke offers worden gebradht. Allereerst met betrekking tot -die Rijnvaartpremiies. Zoo- - als men weet, zijn ddt -bijis-Iagen, welke van- omdat dit tentOonsteUmigsstuikwege de BejLgisdhe overheid op het vervoer n -het Nedieriandsoh oavH-ioen n-iet I van bepaalde igoedieren warden verleend mdts Des voormi-dldaigs vertrek van Hare Majesteit d'e K-ontogan van Brussel. FRISCO'S EXFOSITIEDRAMA. De spooilwegmaquette was te groot, HINDERWET. Burgemeester en Weth-ouders van TER NEUZEN, maken -bekend, dat het verzoek van J. M. IDE GROEN, Vliooswijkstraat 45 te Terneuzen,, om in bet perceell kadastraal be- Ikend gemieen-te Temeuzen, Se-ctie L, noi 752, gelegen aan dte Vtlooswijkstraat -no. 43, een electromotor van 2y2 p.-k. voor het in beweging toirengen van -een) zaagmachtoe te mogen op- ricbten door ben lis ingeiwiligd'. Temeuzen-, den 4 April 1939. Burgemeester en Wetbouders voomoemd, P. TELLBGEN, Burgemeester. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. Burgemeester en Wetboudlersi van HOEK maken bakend, dat ouders, voog-den of ver- zorgers, die bun kinderen op 1 Mei 1939 op de Openbare Lagere School wensicben ge- pliaatlsit te zaien, iziicb -daartoe vanaf 18 April a.s. b-ij be-t Hoofd ider School kunnen aan- melden. De kinderen moeten v66r 1 April- 1939 zes jaar oud .zijin-. Hoek, 4 April 1939. Burge-m-eester en Wetbouders voomoemd, J. A. VAN TIENHOVEN, Burgemeester. DREGMANS, Secretaris. Naar wordt gemeldt arriVeert deze week de s.s.-maquette, -die naar San- Francisco was gezonden om -diaar te worden opgesteld in bet Nederland'sch-Lrudiscb pavi-ljoenplots-eling iweer -te Priok, aidlus bet „Alg. Lndl Dagbl-a-d' van 27 Maart. De staat-sspoorwegen ontvtogen enkele dagen gel'eden -de feconieke mededeehng, dat de maquette op 30 dexer wear op Java zal arriveeren, oc d'e -deur van- bet Nedieriandscih paviljoen niet door kon. Zoo s-fcaat deze fraaie, kunstig samengestelde maquette van bet edOiand Java met al zijn spoorwegverbjtodltogeni, zijn ibergeip, zijn fa- brieken, over enkele dagen weer in Priok. Na -langdurige ondterhandleliingen werd ver- leden jaar -besloten -die maquette naar San Fran-cdiscO te zend-'en en in. prima samenwe-r- king tussoben K.P.M. en- S,iS. zou dlit werk- stuk -tezam-en met de bekende groote K.P.M.- ka-airt, het piece dte resistance vormen to' het NederlandB'Cb pavi-lijoen'. -De exposlitie to Goldten Gate blijft nog maan-den staan -en met het wegbreken van een detel van den zijwand bad men dte ma quette bton-en fcunn'en krijigen. De oplosstog van dit kletoe -probl-eem zou voor ieen deskundig architect izieer eenvouddg geweest zijn. Zoo -is er van bet -wedmige dat bet „Neder- lanld'scb-Lnidiiscbe Piandl'joen" foood1 mindter dan de bellft overgebleven. Waaraan 'ddt te wijten is Aan onwil de; uitvoerd'ers van de cxposl t.ie, maar niet min der aan- bun onikumde. WAAROM DE AUTO VAN IR. MUSSERT TE HOENSBROEK IS BESCHADIGD. De -correspondent van bet HandelslMad' te Heerlen scbrijft: Eenige -dagen geledenl bracbt de leider dler N.S.-B. ir. Mussert ieen -bezoek -aan Hoems- b-roek bij we-llke gel'egenb'eidi idle leider zijn auto in bet duisiter op -een sitiukje particulieren gron-d zet't-e, later vondi bij bet voertuig be- scihad-igd teriuig. In deze -vemieding beeft tbians (die Hoenis-broeksche poditiie opbeddetrtog gebracbt; -er 'iis kom-eu vast te -staan, dat er van eenige politieke affaire in dteze geen sprake iisi igew-eest. De beer Miuss-ert beeft niet -sileahts zijn auto zeer onverstandig ge- parkeerd, bij beeft vender oak verzutoid ande-re noodzakelijike maatrege'len te nemen zoodiat een paar baldad-ige jongens des te beter karas op vemiielinig badd'eni. In- de auto van den beer Muissent bevond za-cb o.a. een via, blij-kbaar is die beer Mussert -een lief- beb-ber van Lrimbiuirgsche via. Deze via beeft de -hebizuchit van een paar jongens opgerwakt, -zij hebben een gat in het dak warn de ajuto gemaalkt, waardoor zij een stuk van de via naar buiten,1 kaalden. Deze jongens zijh immiddtels opgespoord en kregen een proces-verbaal' wegens vernieltolg, diefstal en medleplicbtigbeidi. Dri-e anidtene jongens hebben een dter andere auto's van die NjS.B. aan bet rijden gebracbt en zijn -een paar -miaal been en weer gereden. Tegen hen is procesverbaal opgemaakt we- !g]ensi ba'ldadngbedd. De 1-eeftijdl van dte jongens varieert van 12 tot 18 jaar. Zooals men iweet hteeflt bet Twieedte Kamerliid die beer Van Vest- sem vragen over deze aangeiegenbedid! aan dten minister van julstitie gesteld. HET BINNENLANDSCHE LUCHTNET. Het bimnenl-andlscbe Idcbtnet zal ongeveer op -dlezelfdte wijze gevloigen warden als ver- ledeni jaar. Allieen de dlilensit op Twente blip; gestaakt, omdat de beiianigstelliing ervoor te g-erinlg is, terwiji, gaziten de groote belanigstel- i'lng voor bet binnenlandsche lucbtverkee-r in bet noordten en vooral in Friesliand, op deze lijn ,groot materiaal zal' word'cai ingezet. Op 16 April a.ts. zal evenalls die bedde voriige jaren dte zomerdiemst igeopend iworden met een foimatievtucbt van een groot aaratal K.L.M.- vliegtuigen, de ..Zilllve-rvloot", boven een deel van bet land!. DR. H. BRUGMANS LID DER TWEEDE KAMER. De voorzitter van bet -Centraal -Stembureau beeft in -de vacature ontstaan -door bet over- lijden van bet lidl der Tweede Kamer, den beer W. Drop, 'benoemd vehMaard dir. H. Brugman-s te Amsterdam. deze over Belgische havens warden ver- s-cheept. Van de zdjde van Rotterdam isi de laatste jaren bij -de Nedenlandsche iregeering berbaal- delijk aandrang uitgeoefendl, dat ter com- penseertog van deze eenzijidfiige con-currentie, ook vaniwege ons land d-ergelij-ke Rijnvaart- premies zoudten worden toegek-end. Den Haag heefit ecb-ter -steeds igeweigerd aan idit igere-cbt- vaardigdte verlangen toe te geven-. Bl-ijkens bovenstaande mededeeldng zal de statu-s quo op dit -geb-ied worden g-ebandhaafd, hetigeen eenerzij-dls beteeken't, dat Belgie geen -nieuwe Rijnvaartpremites -zal ins-teUen-, dooh b-etgeen anderzijds op consolidatie van bet -bestaande, voor Rotterdam nadeelige, verschil neerkomt. In- boeverre Belgie, to bet te opemen over! eg, bereid zou kunnen blijlken, deze premies af -te scbaffen, zal nog moeten worden afgewacbt. Wat voorts de even-eens igenoemde surtaxes d'origine -en d''entrepot a'anigaat, m-eenen- we te iweten, dat de vrijsteiltoig van deze Fran- scbe douanerecbten, waarvan de Belgische havens Ithams profiteeren, slechts zeer geled- delijk en igradiuietel tot over Rotterdam veir- voerde goederen zal worden uitgestreikt. Dit is weliswaar geen consolidatie van den be- staanden toesitand, docb de verandering ten gunste van -die Nedteri'andische havens zal zich zoo igeleidelijik volt-rekken, dat Belgie zijn voorsptrong voorlOopig -beboudlt en in staat kan zijn zijn .relaties met bet Franscbe Rijngebied nog zooveel1 mogelijik te versterk-en. Ook te dozen aanzien moet derbalve warden afge wacbt to boeverre de N-ederlandlsdbe havens van de, aan- haar vervoer geleidelijlk ten dee! vallendte, vrijistelltog van de surtaxes werkellijk voordeel zullen trekken. In -beigftnsel beweegt deze reigeldng zich eonter in 'dte igoedte ri'cb- ttag, aacgezien kunstmataige toevoorrechting vermtodlerd zal worden. Wat tensiotte bet overleg over bet iregiem der baventairieven betreft, moet men zich, bij de beoordeeling van bovenistaande m-ededee- ling, wel igoed voor oogen houden, dat 'dte Bel gische en Nederlandsche havens to- hoofd- zaak transito-bavens zijn en dat niet F-rank- rijjk, welk -land deze oveireenko-msit (bldjkhaar met een welwiHend oog iga-dtesiaat, dtocb Dudltscbland verreiweg dte vooirnaamiste klant van deze havens is. In den Roitterdamschen raiad is bij! dte jon-gsite begrooting3behandeltoig reedls gewezen- op deze izijde van een zekere .vexdeeling" van gebied tusiscben de groote havens. Een wijlzigimg van -dte tarieven in oncfarltog -overleg en -dan- een ve-rbooging bergt bet gevaar to zich, dat bet Duitsche vea-voer van dten Rijn wordt afgeleid. Meer dan eens1 to de laatste jaren is voor dit reeds in gang ziijnde praces de aandacbt -gevraagd door -dien voorzitter van- Rotterdam's geimeen- teraad. Mien mag eir zicb daarom wel vooir Wach- ten, dit proceis- op oenigeirled' wijze te stimu- leea-en. De Nederlandsche iregeering stelt zicb weWcbt voor, -dat cp dleze wijze de offers, welke de Rotterdamscbe igemeentekas tbans gebeel alleen moet bremigen voor de hand- having van bet hiuidliige tarliefjpeili, varminderd znuden kunnen wohdien-, dooh to dit geval zou zij zicb wiel1 eens deerlijik -kunnen vergissen. Een tariefwijzigiing zou igemakkelijk een s'la-cbten van -de kip met die gouden eieren- kunnen beteeken-en, vooral. voor Rotterd'am, dat veel m-eer dan Antwerpen- in dte eerste plaats Rdjmhaven i®. In afwacbtdng van den defimitieven tekst van dte ges'loten overeen'komist, bepalen- iwe otnis tot deze voorioopiige op-merkto-gen. W'ERKGEVERSORGANISATIES TEGEN DE KINDERBIJ SLA GVERZEKERIN G Een aan-t-al vooraan'staande -organi'saties van onidtememeTis in versicb-il'ltende bedrijf-stak- ken, de Algemeane Werkg/ev,ers^veree,nd]gtoig, de Bond van itext-i-elondlememtoigen in en bui ten Twente, de Fabrilkan'tenrve-reenilgingen te Almelo en te Ens-cbede, idle Metaalbond, de Scheepvaart-vereeniging Noord, -de Scheep- vaairtvereeniigtoig Zuid, -de Twentscb-Gel-der- sche Faibrikantenv-ereeniginig, dte Bond van Nederlandsche brouwerij-en, de Nederiandsche aJamnemeT-sbond en patroons-bond voor de bouwbedlrijven to Nederland' en dte'Veneeni- iging van iwerkigevers to het btonenbeurtvaant- 'en aut'obeurtdi'enstb'edrijf, hebben -zich met een adres tot de Tweede Rame-r gewend naar aanleidltog van bet daar aanbanigige wetsont- wepp inzake -ktoderbajstogverzekerinig, speciaal to verband met -de loonpolititeke zijde van dit cntwerp. Te -dezen aanzien heeft bet in bet bijzonder bun aandacbt igetrokken, dat 'dte mlinisteir van Socdale Zaiken aan dit we-t-son twerp dte ver- igaande strekktog gegeven beeft van een ver- plicbte bijislagregeling voor alle arbeidlens-, in dienst van onlde-meminlgen-. De adtre'sseerendle vereenligiingen, welker ledten dezen loonvorm (behoudens elen enkele uffltzondtering) nimme-r to- toepasstog hebben igebracht, ha-dden er dte voonkeur -aan gegeven, wanneer bet wetsont- werp zicb beperkt bad! tot een voorzitening gelijk dlite van bet to 1934 bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakte we-ts^ on-twerp, welke niet verdler gtog dan die mo- gelijkbeid te openen van totetreding tot een verpldlcht-e toeslagregeling -in bedrijven, waar reeds vrijwiililige be-drijfskindtertoeslagrege- Imgen golden. Zuik een regel-ing ware boven- dien meer in overeenstemming geweeist met anldere wetten van jonge-ren datum, waarbij- dte ovenbeidi nitet vender ga-at 'dan bet samction- neeren van of belt geven van' een zekere ui-t- breiddhg aan h-etgeen -uit het overleg der be- dlrijfsgenooten vrijwdlig is vooitgekomen. Wat to paragraaf 2 van -de memorie van to'elich'tdng wordt opigemerkt omtrent het dioeil van bet - wetaontwerp, achten adlre-ssanten prto'eipieel onj-udst. Zij ontkennen, 'dat de geidendte loonen iwor- dlen ,-,'berekent op de basis van' dte -bestaams- mogel-ijkbeid van' gezinmen' van fedtelijik ge- mdd-deldte grootteBij deze bescbouwing iwordt ten onrechte uitgegaan van bet onder- boudsbegto'sel las primairen m-aatsitaf voor de loonbepalmg. Nitet -door 'die -beboeften wordt de loon- -en levemsistaradaard van een volk b-epaald, maar door hetgeen de volksbuishou- dtog met bebulp van verworven kundigheden en natuuriijke -rijkdommen produceert. Daa-rom beboort bet begdmsei van loon-naar-presltatie dte primaire maatstaf van dte loonbepafling te zijn. Het ondterboudsbeginsel, indruiscbend tegen de economische berkomst van bet loon, moet om -deze reden' uiterst beperkt van toe- pasising blijven en allieen wordlen igriintrodtu- ceerd' daar, waar die loomstandlaard zoo -laag is, dat een redteldjke voorziening in bet levens- oniderhoud van- ktoderrijke gezton'en to bet gedranig direagt te komen. De regeltog van het ontiwerp, zdlcb uitstrekkemd tot de to- dlustrie, den banldtel en -den landbouw to bun gehe-el, beteekent, dat een nieuiwe last op het bedrijfsleven zal worden gelegd, waarvoor, geziien den gunstigen loonsltandaard' hier te lande„ veeilal to beginsel geen redten zal be- staan, terwijl bovendien -deze lastenverhooginig ni'et alileen -een inbreuk vormt op dte sederi titentallen jaren gevolgdte loonpollititek. De adresseerende vereenigtogien' kunnen zioh op deze gronden dan ook met dten boofd- toho-ud van het ontwerp niet vereenigen, om wefflce reden zirj1 de Kamer dan- ook verzoeken, haar -stem aan het wetsvoorstel niet te willen gerven. to de genoemdle passage atteldle de mtoiister, dat htet wetsontwerp een igrondslag beoogt te leggen voor een meter rechtvaairdige verdee- lling van bet totaie loonbedrag. Het i's den vereenligtoigen snilet idiuidlelijk geworden; hoe zalcb biemnedle rigmten -l'aat de bepaltog van artikell 27 viende altoea,, vollgensi welke de werkgever 'die ddor hem te betalen ,premi-e geheel nocb gedteeat-elijk op den arbeidar mag verha'len. to tegensteHing tot dlen minister zijn zaj- van oordeel, 'dat zoodlanig verhaak- recht geheel to d'en opzet van het ontwerp past. Wordt het verhaalsrecbt niet to het ontwerp opgenomen, d'an kan bet welbaast niet uitblijven of bet vraagisit-uk van de meer recbitivaardlige verdeelinlg van bet totaie loon- b'edlrag zal bet object wordlen van loonondter- handteltoigen. toimeris zal in- den een of andie- re-n vorm voor -dlen last, dien bet ontwerp op- legt en welke to totaail- op circa 15 mil-lioen- gu'lden Ikan worden geraamd, -compensatie moeten (wordlen gevondien. In dte tegenweor- dlige maedlijike econamiiis'obe amstan-diigbeden achten adressanten bet, al'tbans voor de be- drijfstakk-eni,- waarbij bun veree-nigtogen zijn b-etrokken, ondoenlijk -dezen. last op edgen sictoouders te nemen. Het adres bepleit voorts nog versehallieradte wijzigtoigen, zooalis bet doen begimmen van den bijislag met bet vierde kind! benedlen den Iteef- tijd van- 14 jaar, premiebetaltag uitslluitend dtoor de wenknemers of desnoods- een gedte-elde premiidbe taidng. Vervolgens opperdten dez-e tede-n bezwaar te-gen he-tge-en wordt vooirigesteid to bet, to artilke-1 IX opgenomen ontwerp-artiikel-23, waairibij aan vreemde'ltogen word't ve-rbod-en het woiord te voer-en in al-daar nader cms-ch-re- ven vergadertogen. Ook dit artikel gaat buns -inziens veel verdter dan strilkt -nooddg is. An-dtere 1'eden oefenden eveneens -oritiek op het to artikel IX op-genomen ontwerp-artikel 23, waarbij aan vreemdelingen wordt verbo- den het woord te voeren- to elk-e vergadering of bijeenkomst zelfs niet openbare, waarin uitsluitend of mede de Nedterlands-che staat- kundte to laJigemeemen zto wiordt behandeld. Deze ibepaling overscbrijdt bun-s kracbtens de grenzen- dter rede'lijikbeid. Met voldoening -constateerden weder andere Iteden, diat de bem-oeitog der overheid bij toe- pas'sing van -de ontworpen bepalingen sl-e-cbts ee-n repressief karakter zal draigen evenals tot nog toe. Eenige leden sprak-en bun -bevreemdtoig uit over bet to overwegmg gegeven ve-rbod aan Nedenlandsicbe Sitaatkundige Ver-eeniginge-n, hare werkzaambeden uit te -strekken tot" de Nederlanders to den vreemde. De -leden, bier aan bet woord', waren voor bet ovarige van m-eentoig, dat bet geheele weitsomtwe-rp d-en indruk maakt van te -zijn -geriebt tegen de N. ,S. B. Met be trekking tot hetgeen werd' opgeimerkt over aan de S.D.A.P. door vreemdelingen verst-rekten st-eun werd' ib-etoogd, dlat d'ergelijke ste-un todertijd vrij normaal was, weshalve wijtlen mr. P. J. Troelstra daarvan dan ook geen gebetoa beeft gemaakt. Deze zaak moet dus :sprak men, worden ibeoordeeld to bet licbt van den boon- best'aanden itoeisitand en niet in dat van- dten buidligen, die gteh-eel daarvan af- wijikt. Wteer anldtere -ledten zouden gaame vememen of tot de vereenigtogen die, indien de ont worpen bepaltagen to werktoig treden, als verboden vereeniigingen zullen zijn te be- schouwen, ook zou moeten worden gertekend bet Algemeen Nederlandlsch Verbond. Het Ibes'Cheid't, dienaangaande gegeven in de Memorie van Antwoorci Ibebreffendte dit wetsontwerp aan -de Tweede Kamer, had' hen niet^ be-vredigd. Derbalve verzochiten zij' den- minister, ben ten dezen opzicbte nauwkeurig te willen tolidhten. EEN OPROEP VAN DEN INTERNATIONALEN VROUWENBOND VOOR VREDE EN VRIJHEID. De voorzitsters van de-n in-temationalen vrouwenbond voor vrede en vrijbeid beb.ben 28 Maart den volgenden oproep tot de ver- scbillendte regeertoigen igericbt: ,,Om de we-reld voor den ondergang to oor- log en -anarc-hie te -bewaren, doet de totema- taonalle vrouwenbond' voor vrede en vrijbeid een drtogend beroep op dte regeeringen, welke bereid zijn dte ibtemationale o-rganisatie van den vrede op de- grond'slagen van gerecbtig- beid, vrijb'eid en mens-chenrechten voor bun volkeren te -bespreken., om onmiddtelil'ijk in domferentie bijeen- ,te komen." Verscbenen is bet Voorloopdg Versliag der Eerste Kamer over bet ontiwerp- van wet tot wijziging en aan-vuMliing van, de wet van- 22 Apiril 1855, tot -regeltog em beperkinig dter uit- oefendng van. bet recbt van ver-eeniiging en vergadlemnig. Verscheidlene leden verkliaaird©n voom-em-ens te -zijn, hum stem aan dit wetsontwerp te ont- houdlen. D-eze -Men 'erk-endlen, dat biji de be- handeltog er van to -dte Tweed© Kamer velte bezwaren- tegen- hetgeen -aanvanfcelijk was voongesteld',, zijn weggenom'en, Zij- waren even- wiel van meentog, -dat niettemin nog vele be- denkimgen teg!em de ontworp-en, regeliing zijn overgebleven, welke zwaarder ibiji ben wcigen dan, die, to dte oorsipronkeiijlk-e voordracbt aan- gebracbt-e veinb-eteringen. Zoo waren zij van oordeel, dat het, in arti kel in opgenomen ontwerp-artikel 3, tweede lid, te vaaig is geredigee-rd en dat d-aardoor de strekktog ervan veel te wijd is- Immers-, bet g-ewiaagt van -deelnemen aan een vereenigtog door liidmaaitsicihap „of -op -andtere wijze" en- van ..uitstrekken" van weirkzaambieid ,,tot bet buitenlan-d". De2ie oms'cbrijvingen niu war den ve-ei te ruim ge-acht. Elk oorbaar contact met den, vireemde zou al-dus ku-nmen lei-den tot ontbindta-g van -dte vereeni-gtog. De led-en, ihie-r aan bet woor-d, h-adden den tod-mk, -dat de minister ite 'licbt denkt over die -oonseq-uenties van het verbod van een staatkundjge vereenigtog. DE ZAAK VAN JHR. VON BONNINGHAUSEN. Zooads igemeld is de vroegere burgemeester van Oo-tmarsum, jbr. E. L. M. Tb. J. von Bonmngbauiseni bij bet Ambtenarengerecbt te Aimbem to beroep gegaan tegen het hem verleend-e ontslag. In dit verband kan worden medtegedeeld, dat bet Ambtenarengereoht te Amhem twee -kameris heeft, mil. te Arnbern en te Allmelo. Het is vrij-wel' zeker, dat deze za-ak te Almelo -zal' wordlen behandeld-. Voor zitter van bet Ambtenarengerecbt is dr. J. J. de Waali Malefijt te Aimb©m. -Leden van' de ALm-elosche Kamer zijn de beeren mr. A. C. Knock te Almelo en H. C. Nijkamp te Ensche- d-e; pl'aatsvervangendte ledten- -dte hee-ren mr. G. J. ter Kuile en1 m-r. E. G. M. Roolvtok te Almelo. De betreffende -zaak zal waarschijnlijk n-iet vddr Mei of Junii worden behandeld. Eerst moet n.k -het request -door dten minister wor- dten onderzocbt, die -daarvoor geduir-ende een maand' de gel-egenbeid beeft. Daam-a moeten de stukken- n-og word-en- rondgezondem. Het geru'cbt, -diat de zaak met ige-sloten deuren zal worden -bebanidel-di, wordt to ibe-voeigde ikrtog-en onwaarscbijnbjk geacb-t. Bovendien b-esluit bet Ambtenarengerecbt zelf over bet al of niet to openbare zdttitag ib-ebiandelen van een zaak, zoodat daaremtrent tbans no>^ niets vaststaat. Omtrent de kliach-t welke dte on-tslagen bungemeester van Oatm-arsum, j,br. E. L.°M. Tb. J. von Bomntoighausen heefttogediend tegen -de bei-de- wetbouders .van O-oitmarsum, omda-t zij een lasterlijke aangifte bij, dte over heid zouden hebben gedaani, beeft de raads- man van jbr. von Bdnningbausen tbans van dten ofifiicieir van justitde bij de -rechtbank te Allmelb bericbt ontvanigen, dat niet gebleken is,, dat -die ibeide wetbouders dter -gemeente Ootmansum -een klacht bij d-e overheid zoudten hebben -ingediend. Tegen -deze- beslisistog zal waarschijnlijk beroep toigesteld warden -bij- bet Gerechtshof te Aimbem, daar dte minister van Btonenlandi- sche Zaken bij het verhoor op het gemeente- huds te Oo-tmarsum zelf heeft veriklaard -dat het bier een kiaefht van dte wetboudlers bet-rof, terwijl, zoo meldlt mien, de gemeente-is-eicretaris van Oottmarsum tijdens dteze bebandeltog op het gemeentebuis- zou bebben. gezdem, ddt "deze klacbt door dte bedde wetbouders was- onder- teekend. NEDERLAND, BELGIE EN DE RIJNVAART. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel telefoneerde Het eenige blad, dat Dinsdagochtend com- mentaar bracbt op een Maandagavond door het telegraafagentschap Belga gepubliceerd bericht betreffende bet nieuwe Fransch-Bel- gisch-Ne-derlandsc-he acco-ord inzake de sur taxes d entrepot, is de katholieke Vlaamsche courant De -Standaard. Dit blad is zeer ont- stemd en s-c-hrijft o.m,: ,,Wij krijgen niets, tenzij men voor iets wil houden de belofte van een conferentie en een rnooi kltokende phrase. Frankrijk en Neder land hebben ecbter de handteekentog op zak, waarbij Belgie verzaakt aan een aanzienlij-k V

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 5