ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTBEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN LORRIE Feuilleton A p/Jr cfaf MAANDAG 3 APRIL 1939 79e Jaargang Buitenland EERSTE 8LAD GEHEEL ENGELAND ACHTER CHAMBERLAIN. REINIGT UW rr*fi3W^^ti&ft.W«MW>gnH!W<r«OX3MBUSW2HBK:3eS«aX!la*RW1MHaBI ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post /1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,-overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTLENVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. 1)11 BLAB VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. BESTRIJDING COLORADOKEVER. In 1939 zulien alle aardappelen in daarvoor te bepalen tijdvakken drie miaal met lood- a rsenaat tegen de Coloradokever bespoten inoeten worden. A ar-dappeltelers moeten zicih tot dat doel wendten tot de Loon-sproeiers. De Burgemeester van Terneuzem, Mr. P. TELLEGEN. DR. MARTENS NEEMT ONTSLAG ALS UD VAN DE ACADEMIE. Dr. Martens: deelde gisteren uniedie, d&t bij a am. Koning Leopold ontslag aangevraagd heeft als lid van- die Koninklijke Vlaamsche Academie voor Genteeakumdie van Belgie. Hlj heeft deze aanvraag gestunird voor dat de (uitslag van' die verkiezingen foekend was, am te voorkomen dat aan dieze daad een an- dere verklaring zou kunnen gegeven worden, dan zrjn wensch anede te werken om de atmosfear van kalmite te belpen scheppen, die voor 's lands belaid in de haiidige omstandig- hecten onontbeerlijik is. Zoolang zdjn benoeanimg, waaraan bdj alleen een wetenischappelijke beteekenis heeft toege- kend, een ondterwerp van partijtwist was, ikon hij geen veronitwoordtejirjkheid nemen, Met de verikiezing zijn dieze redenen vervallen. Hij betreurt intusschen dliep, dat een maat- regel, die 'als een daad van' bevrediging was bedoeld, in een zoo verschillenden geest werd begrepen. De belofte, die Engeland en Frankirij'k, blij- kens de verklaring van den Britschen premier Vngdagmiddag in het Lagerbuis, aan Polen heeft gedaan dat de tiwee groote wester- sche democratieen de onafhankelijkheid' van den Poolschen staat zulien helpen beschermen en Polen terstond te hulp zulien koanen als dit land aan een onuiitgelokten aanval toloot staat is met groote instemming van alle partijen en ongetwijfeid' ook van de bevolking ontvangen. Het was aanvankelijk niet ihet voornemen deze belangrijike aankondiging Vrijdag te doen. Zij was verwaoht in het debat, dat heden zou worden gehouden en zelfs verder uitstel van een besluiit dat reeds in de kabi- netsbijeenkoms t van Bonder dag was genoirfen, scheen mogelijk, omdat het in zekeren zin afihangt van hetgeen Beck de Pooische minis- tetr van buitenlandsche zaken, zou kunnen of wiillen toezeggen in zijn besprekingen met dte Britsehe ministers in Londen. Doch de groote vrees heerscht, dat Duitschland weer smel bezig is, de wereld voor een voldongen feit te stellen. Na Chamberlains verklaring maakte bet zwarte pessimisme, dat de laatste 24 uiur te Londen heeft geheerscht, plants voor merk- waardig optimisme, alsof men overtuigd was, dat Berldjm na dieze verklaring zou imbtnden en dat bet oorlogsgevaar ging iwijken. Alle onzekerbeid over Engelandis positie is tbans weggenomen. Men is verheugd, over de vast- beslotenbeid van de regeering, paal en perk te Stellen aan verdere veroverdngszucbt. Halifax beeft Vrijdag melt den Russisehen gezant een onderhoud gebad1, waarin naar voren gekomen is, dat de Russisehe regeering de beginselen. volgens we'lke Engeland ban- dleide, ten voile begreep en waardeerde. Daarenboven gaf die premier de stetlige ver- zekering, diat er geen idteologe belemmering was voor samenwerking met Rusland in een later stadium, wanneer voor den tusscben- tijdschen maatregel, thans genomen in onder- handeling met andere staten, zoo noodig eem vredeisbond moet worden gesticht, in welk geval Engeland: 'de medewerking van Rusland op prijs zou stellen. 40) Door CHARLES GAR VICE. Vervolg. De graaf bleef bem nauwlettend aanzien; die cynische harde toon was niet in den haak. ,,En en Dolores?" waagde hij te vragen. Het was een ongelukkige vraag. Een trek van pijn vloog over Guy's gezicbt en zijn band opende en sloot zich zenuwaohtig. „lDolores" herhaalde hij en de klank van 'dten naam scbeen zijm hart te doen samen- krimpen. Dolores zal ook niet lijden aan een gebroken hart, vader. Alles klinkt vroo- lijk, zooais bruidsklokken klinken., Goed, dat bet niet de bruidsklokken voor baar en mij zrjn, want dam zouden we alle twee de ver- keerde hebben getrouwd. Dolores!" weer lachte hij Dolores Latimer zal mevrouw Seymour -Melford worden, vader. Geef haar uw beste wenschen alstublieft! Zij is geluk- kig ontsnajpt, mylord! De zoon van een Croesus, inplaats van een jonge edelman zon- der een cent, met sehulden en een koffer vol hypotheken! Lorrie vindt haar weg wel!" Hij zweeg ademloos, spieriwit, hijgend. Jlebt u nog een boodscbap voor lady Fam- ham, vader? Vanavond is het bal. We heb ben daar den laatsten tijd heel wat feesten gehad en juffrouw Melford was de koningin van iedere festiviteit. Hebt u een boodscbap voor haar." De graaf, overweldigd door den vloed van wilde, wanbopige, roekelooze woorden, schud- de zijn hoofd. Guy kwarn naar hem toe en legde zijn hand op den schouder van zijn vader. Die band trilde als een blad in den wind. „Vergeef me vader," zei hij scbor, met iets Een Labour-afgevaardigde Tburtle, vond, dat de premier in bet verleden groote fouten bad igemaaikt, rnaar indien1 bij tbans ervan overtuigd was, dat bij een nieuwe politiek moest voeren en niet terug ging grijpen naar het idoode verleden, dan zou, vond Tburtle. Chamberlain, die als vredesvriend een wereM- vermaardbeid bad gekregen, welbcht de beste man zijn voor de taak. Deze opmerking werd met daverend gejuich door bet Lagerbuis' ontvangen Het gevoel, dat in Engeland tbans over- heenscht, lis er met een van speciale sympatbie voor een volk, wielks onafbankelijkbeidi in ge- vaar miO'Cbt verkeeren. Het As; niet zoozeer de zaak van Polen, W'elke de Engelsohe natie tot de bare heeft gemaakt. Wat de gemoederen bebeerscbt, is het ge voel, dat front gemaakt moet worden tegen verdere pogingen tot agressie. Hiertoe is geen offer bet Engelsche volk te zwaar, geen risico te groot. De eerste reactie omder de leden van bet pariement, alvoren® zij voor het weekeinde uiteen gingen, was er een van krachtigen steun op dte mdnisterieele banken en van goeden wdl op de oppositiebanken, gepaard met den wensdh, dat de aangekondigde poli tiek te zijner tijd nog verder zal iworden ont- wikkeld. Chamberlain is naar Chequers vertrokken, waar hij het weekeinde hoopt door te brengen. Men verwacbt, dat bij een' verdere verkla ring zal afleggen, wanneer de besprekingen die thans gevoerd worden met andere landen geeindigd zulien zijn. Nadat het Lagerbuis de vergadering ge- sloten1 bad heeft Lloyd George Chamberlain op diens verzoek een bezoek gebracbt. De beide staafcslieden bespraken den- intematio- nalen toestand. CHAMBERLAINS verklaring. De autoriteiten dm de iVereemigde Staten zijn zeer ingenomen met Chamberlains bouding. De Fransch-Britsche belofte om te vechten, irudien Polen bulp noodig beeft, toont de wereld waar de verantwoordebjikbeid voor een eventueelen oorlog liigt. Overigens is de ver klaring van den Britschen premier kracbtiger geweest dam men algemeen verwacbtte. In kriimgen, die in nauw contact staan met Roosevelt, verfklaart men, dat de handelwijze van Duitschland een voortdurende bedreiging gaat vormen, daar er aspiraties uit blijken om de twereld te overbeerscbem. Niet al'leen Europa is bierbij betrokken, rnaar ook dte andere werelddeelenAfrika en mogeiijk Amerika. De regeering der Vereenigde Staten is op de boogte gehouden' van 'de besprekingen, die de laatste dagen gevoerd zijin om te komen tot de dbor Chamberlain afgelegde verklaring, waarvan de itekst trouwens van tevoren aan Washington is medegedeeld. Te Parijs geeft men er zich rekensehap van, dat Engeland en Frankrijk, door zich aldus uitdirukkelirjk solidair met Polen te verklaren, aan de Europeescbe situatie de klaarbeid her- geven, die zijl tot dusverre en dit sedert jaren miste. Men 'beseft, dat tbans geen toenaderinigspogimgem, maar, om met Musso lini te spreken, alleen krachltsverboudingen de betrekkingen tusscben de naties gaan 'bebeer- scben. Moskou aoht de verklaring in overeenstem- ming met bet bepleiten der coliectieve veilig- beid door de 'sowjet regeering. De verklaring zal hoogstwaarschijnlijfc in Moskou worden' itoegejuicht, aangezien de Rus- sische regeering reeds lang heeft aangedron- gen op een gezamelijk optreden om iedere agressie te sltuitem. Politieke waamemers te Rome bescbcuwen de verklaring van Obamberlain als een poging om Polen van Rome en Berlijm te verwijderen. Men wijst erop, dat Polen nog niet openlijk zijn politiek van neutraliteit beeft opgegeven. De verklaring beeft algemteenie voldoemnig gewekt in Litauen en men gelooft, dat zij niet alleen betrekking beeft op de veiligheid van als een snik, ,,Ik ik ben wat opgewonden, dat is alles." De graaf antwoordde niet, maar zijn boofd zonk dieper en zijn lippen bewogen zich bevend. Ze vormden de woorden: ,,de hemel zegene je", maar bij kon ze niet uitspreken. 'HOOFDSTUK XVII. Lord Kendale nam zijn hoed, sprong te paard en rende weg, waarbeen wist hij niet en het kon hem ook niet schelen. Hij wilde weg van zijn gedachten, weg van dat visioen van Lorrie, zooais ze dden avond in bet laan- tje in zijn oogen bad gekeken. Was dat alles een droom was bet ooit gebeurd? Werd hij gek? Voor bet eerst van zijn leven was hij niet goed voor zijn paard en toen hij hijgend terugkwam met schuim op de lippen, wijdgeopende neusgaten en zwaar op-en-neer- gaande borst, keken de stalknechts hem ver- baasd aan. Ze dachten, dat hun jonge mees- ter door den dood van Gypsy zijn verstand bad verloren. Hij kleedde zich en ging naar beneden om te dineeren. Linnet, de butler, tracbtte niet naar het witte, strakke gezicbt te zien en betnigde zijn medegevoel door nog meer zor- gen dan anders. Maar Guy wilde niet eten. ,,(Breng me champagne," zei bij., iZe brachten hem champagne en Guy dronk het, of het water was. Toen ging hij voor bet vuur zitten - hij rookte niet, een bewijs, dat bij inderdaad niet in orde was. Uren lang bleef hij onbewegelijk zitten met dien kou- den, harden trek om zijn mond. De auto werd tweemaal voorgereden en weer wegge- stuurd en Griffiths meende reeds, dat zijn heer niet naar het bal zou gaan, toen het be vel kwam. ,,De auto voor den burggraaf onmid- dellijk!" Hiji kwam laat op de Hall. Mjen dacht reeds, dat hij niet zou komen en de bedienden, die veel van bem hielden, haastten zioh om hem te helpen. Polen, maar, zonder met zooveel woorden' ge- zegd te zijn, ook op de veiligheid van oost- Europa in het algemeen. De reactie der overgroote meerderbeid der Roemenen op Cbamiberlains verklaring is een innige voldoening. Hoewel er in de opmerkin- gen van Chamberlain geen waarborg vervat was jegens Roemeni'', is men van gevoelen, dat de westelijke mogendbeden haar bedoe- lang' tegenover verder aggressie in oost- Eluropa dluideJdjk beeft uiteengezet. Een voor- aanstaand Roemeen beeft tegenover dien cor respondent van Reutar verklaard: Den hemel zij, dank, dat uw regeering den moed beeft gebad dezen stap te 'doen. Initussehen heet Turkije, welk land' zoowel met Groot-Brittannie als met de sowjet-Unie nauwe betrekkingen onderhoudt, izicb bereid getoond bet nieuwe verbond feitelijlk te steunen. Men kan tbans melden, dat toen bet eenige dagen geiedlen waarschijnlijk leek, dat Bul- garije voardeel zou willen trekken uit de mdeilijke positie, waarin Roemenie zich be- v ond, en wel door te pogen de Dobroedsja te hememen, Turkije een erwstige waarscbuwing tot Sofia ricbtte. De Turksche regeering moet categotrisch hebben verklaard, dat, indien Bulgarije een actie tegen Roemenie zou ondememen, Tur kije zijn legers naar Bulgarije zou zenden ten- emde zijn bondgenoot van de Balkan-entente te steunen. NOG 6 ItOMM EN TE LONDEN ONTPLOFT. Zatendagnacbt zijn in Londen 6 bommen ontplofit, waarvan een voor bet gebouw van de ,,News Chronicle" in Fleetstreet. Hierdoor werden dte ruiten van talrijke buizen in de om- geving vemield. Een andere bom ontplofte voor een mode- magazijn in Pariklane en een derde voor een meuibelmagazij.n op Totenbam Oourt. Ook beeft de politie een bom ontdekt voor een modemagazijn op Edgware Road. Naderihand bebben nog twee bommen een schoemwimikel op Edgware Road vermedd, ter- wijil de tien minuten over zas 2iaterdagocbtend een bom ontplofte in een bank aan bet Strand nabiji Charing Cros-station. De materieele sdhade is aanizienlijk, docb menscben werden niet getroffen. De politie is van meening, dat de Ierscbe terrcristen tbans bun metbode gewdjzigd beb ben. Gefuigen bebben gezieni, dat de bom men uit snelrijdende auto's naar de winkels werden gewoirpen. In verband met de ontploffingen is een man geanresteerd. BEPERKING VAN HET -ALOOHOLGEBRUIK IN DUITSCHLAND. Men zal hebben opgemerkt, aldus de cor respondent der N. R. Grt. te Berlijn, dat de propaganda, tegen bet overmiatig gebruik van alcoholboudende dranken, welke zich voor- dien in boofdzaak bepaalde tot bet prediken van matiging voor de jeugd, sedert eenige weken aanzaenlijk intensiever was geworden en zicb nu ook tot de arlbeiders begon te ricbten. Dies werd' met zonder grond ver- moed, dat er maatregelen zouden volgen. Reeds zag men bier en daar de menscben cognac hamsteren, terwijl drankleveranciers in bepaalde merken van die drank uitver- kocbt geraakten. Naar verluidt is tbans' de verdere vervaardiging van cognac (voor zoo- ver zij' in Duitschland wiordt vervaardigd, ,,Weinbrannt'') verboden. De betreffendte finma's Cuisinier, Winkelbauisen, Asbach, mo- gen ecbter bun voorraad uitverkoopen. Ook zou de vervaardiging van cognac-pralines zrjn stopgezet. Of er ook iets zal komen van bet voorstei van dr. Ley, den leider van bet Arbeidsfront, am een zwak bier de plaats te laten innemen van de bestaande bieren, wordt voorsbands nog betwijfeld. In alle geval is, dat op bet oogenblik nog met aan de orde. ONTEIGENING VAN MEXICAANSCHE BAKKERSBEDRIJVEN GEeISCHT. De Mexicaanscbe bond van vakvereendgin)- gen beeft Zaterdag de onteigening geeiscbt van de bakkerij'-in'dustrie, daar, tengevolge van een staking van 10.000 bakkers in 504 bakkerijen, de ruiim 1 millioen bewoners tel- lende hoofdstad van brood dreigde verstoken te worden. DE INSCHAKELING VAN HET OECONOMISCHE LEVEN TE MADRID. Alle boofdiofficieren en officieren, die bij het regeeringsleger 'bebben gediend moeten zicb, naar te Madrid bekend gemaakt is, bij het hoofdkwartier van de nationalistische troepen melden en een document overhandi- gen waarop hun naam, voornamen, verblijf- plaats en wapen waarbij zij gediend bebben alsmtede de duur van hun' dienst staat aan- gegeven. Voorts is bekend gemaakt, dat industrieelen en neringdoenden te Madrid geen stappen niogen ondememen dan in overleg of op bevel van de conrmissie voor industrieele- en iran- delsincorporatie no. L, die in Mei van bet vorige jaar is opgericbt voor de provincies Madrid, Guadalajara, Cuenca, Ciudad, Real, Jaen en Albacete. De aanvraag van toestem- ming om de zaken te blijven voortzetten moet gesteund worden door twee Ptoalangistisohe kooplieden. Zaterdag zijn de banken 'begonnen met bet uitgeven van bet nieuwe geld en bet inwisse- len van dit geld tegen de door de regeering van Franco erkende waardepapieren. De af- geloopen drie dagen is het verboden geweest geld te wisselen tot een bedrag hooger dan 100 pesetas. De bankdirecteuren moeten zich iederen avond aanmelden aan de Bank van Spanje. Bankbiljetten die buiten de door Franco erkende series vallen verliezen alle waarde, zoo ook bet noodgeld van de Repu- blikeinsche regeering. DE MONITEUR BELGE-BELGISCH STAATSBLAD. Naar de correspondent der N. R. Grt. te Brussel meldt, is sinds Woensdag j.l., de titel van de Relgische St'aatscourant, tweetalig geworden. V6or 1893 verscbenen alle wet- teksten, officieele mededeelingen en andere bescbeiden, gepubliceerd door den ,,Moniteur Beige", alleen in de F.ranscbe taal. Sedert- dien werd een nieuwe regeling aangeniomen en publiceerde de ,,Moniteur", naast den Fran- seben tekst, in de meeste gevallen, een Neder- iandscbe vertalirug. De ,,kop" van de staats- courant was ecbter tot dusver Fransch geble- ven. Tbans is ook de 'titel van bet officieele blad tweetalig geworden en beet de staats- courant ..Moniteur bellge Belgiscb Staats- blad." Van Vlaamsche zijde verwacht men dat dit, gelet op de overwegend Vlaamsche meerderbeid in den lande, binnen niet al te langen tijdi: ,,Beigisob S-taatsblad Moni teur beige" zal worden. i fn busjes von 50 en 90 et. •4 ,4. bij opothekers en drogisten 'Het nieuws, dat hij was gekomen ver- spreidde zich van de hall naar de balzaal en men hoorde wat gemompel, zooais dat ge- bruikelijk is, wanneer iemand, wiens sociale gewichtigheid zoo groot is als die van lord Kendale, een weinig laat verschijnt. Men zweeg ecbter spoedig, toen bij bin- nenkwam, want zijn gewoonlijk zoo vroolijk gezicbt zag vaalbleek en er was een vreemde schittering in zijn oogen. Lady Famham voelde een schok toen hij haar kwam begroeten, maar ze glimlaohte als altijd en keek hem begrijpend aan. ,,Wjat ben je laat! Maar ik zal niet op je brommen, arme jongen! Het spijt me zoo voor je." Hij schrok. Was het al bekend? ,,Je arme paard", ging ze v-oort. ,,0 ja, ja", zei hij, terwijl hij verstrooid langs baar been zag en tracbtte te glim- lacben. ,,'Ellendeling, vindt u, niet? Ja, ja!" en hij liep door. Lady Famham zag hem na. ,,!Hij heeft veel geld verloren," dacht ze. ,,Ik vraag me af of bij het aan zou nemen, als ik aanbied hem te helpen. Arme jongen!" Guy liep naar het midden van de zaal. Er was juist een dans afgeloopen en ledereen zocht zijn plaats weer op. Hij keek doelloos rond met zijn onnatuurlijk scbitterende oogen. ,,Kijk je naar een danspartner uit, Ken dale?" zei lord Bruce. Guy schrok op. ..HeJa, ja!" en hij wendde zicb plotseling tot een meisje naast hem. ,^Wilt u met mij dansen vroeg hij. „0 ja," antwoordde ze en terwijl ze nog sprak, begon de muziek. Gny, die bij intuitie kon dansen, deed dit zoo onstuimig, dat ze hijgend en lachend bleef staan. .,Laat ons even wachten!" zei ze. ,,Ik dacht, dat ik vlug genoeg was, lord Kendale, maar dit dit is zelfs voor mij te snel. ,,Neem mij niet kwalijk," zei hij, terwijl hij langs haar been in de verte staarde. „Zullen we gaan zitten?" ,,Neen. Ik wilde alleen even uitrusten. Maar u moet mij beloven, niet meer zoo wild te zijn. Wat zijn hier veel menscben en toch is de zaal niet overvol. Hebt u juffrouw Mel ford al gezden?" .Juffrouw Melford? Neen." ,,Dan moet u zorgen, dat u haar gauw te zieni krijgt. Ze heeft zichzelf overtroffen vandaag. iHaar japon zal voor de volgende zes maanden het gesprek van den dag uit- maken. Die is meer dan mooi. Lady Farn- ham zegt, dat ze in het volgende seizoen Londen stormenderhand zal veroveren. „0," zei bij, ,,ik dacht, dat vrouwen elkaar nooit prezen!" ,,Dat doen we ook niet, tenzij wij eftoe ge- noodzaakt zijn en in dit geval worden wij er wel toe genoodzaakt," antwoordde bet meisje glim lachend. lets in haar woorden en haar manier van spreken herinnerde hem aan Lorrie en hij kromp in elkaar. ,.Wat is er?" vroeg ze. ,,Niets, niets," antwoordde hij met een ge- forceerden lach. ,,Ik denk, dat u kou hebt gevat," zei het meisje; u ziet er precies uit als mijn broer verleden winter, toen bij koorts had." ,,Dat is bemoedigend," zei bij. ,,Zal ik trachten bet er uit te dansen?" De muziek zweeg. Na eenige plichtsple- gingen ging Guy naar de kamer waar het buffet was. Een van de bedienden kwam met een glas wijn naar hem toe, maar Guy schudde zijn hoofd. „Geef me alsjeblieft wat champagne." De man schonk een groot glas in en Guy leegde het en hield het bij om het nogmaals te laten vullen. Toen schitterden zijn oogen nog meer, een roode kleur teekende zich op zijn wangen af. Hij ging naar de danszaal terug en stevende regelrecbt op Diana af. (Ingez. Med.) WANHOOP VAN GEWEIGERDE TSJECHEN Een aantal Tsjechen, dat met een vliegtuig op Croydon aankwam, werd een verblijfsver- gunning in Engeland geweigerd. Toen de menscben gedwongen werden weer in het viiegtuig te stappen, dreigden zij zicb in de lucht uit bet toestel te zulien werpen. De vlieger weigerde hierop op te stijgen Tenslotte besloten de ambtenaren, dat de vlucb'telingen's naohts mochten blijven en den volgenden dag per spoor en boot zouden wor den teruggezonden. De vlucbtelingen kwamen ?iit Moravie en waren via Warscbau, Kopen- hagen, Amsterdam naar Engeland gekomen. EEN NIEUWE KRIJGSHAFTIGE REDE VAN MUSSOLINI. Vrijdag beeft Mussolini te Reggio in Cala- brie een rede gehouden, welke door middei van de radio is uitgezonden. De officieele tekst van deze rede is nog niet verschenen; wat bier volgt is:, scbrijft de N. R. Ort., door de radio opgenomen en bet is dds mogelijk, dat het bier en daar van den officieelen tekst aflwijkt. Mussolini dan zeide: Zwarth emden, gij hebt 16 jaar lang op mij gewachit, blijk igevende van de bescheidein- beid, welke een van de kenmerken is van vol- ken van oude beschaving, gelijk gij. Op deze beide dagen beb ik de hardSng gevoeld van dit volk. Het is de harding van .goed me taal, waarvan men spaden en degens, ploegen en karabijnen smeeidt. Door uw organisatie, door uw bouding, 'door uw gloed1 staat gij op een lijn met de 'andere proviracie's van Italie. Wan neer men: dezen grond (betreedt, krijgt men de volstirekte zekerbeid, dat over myriaden en myri'aden jaren uw ikinderen zulien zijn als gij, de volstrekte zekerbeid van den voort- duur in den loop der eeuwen van ons vader- land. Zij: dient te worden aangetoonid aan ben, die den' noodlottigen invloed ondtergaan van vireemde tbeorieen of gewoonten, welke de ervaring als volstrekt krankzinnig beeft aan- getoond en die het vaderland' verzwakken. Gezonde volken zijn kracbtdge volken en om- gekeerd zijn steriele volken zwak. Terwijl deze laatsten worden teiruggebracht tot een troepje ellendige grijsaards, zulien zij buigen onder den minsten zucb't, ondter den druk van een jongen meester. ,,Ik ben hier gekomen om te zien en vast te stellen, dat hetgeen in deze eerste periode van die fasciistische aera gedaan werd, van be teekenis, maar dat hetgeen nog gedaan moet worden, van nog meer beteekenis is. Vroegere regeeringen hadden de z.g. kwestie van het Zuiden uitgevonden om haar niet op te los- sen. Er bestaat tbans zoomin meer een Noor- delijk als een Zuideliijk vraagstuk. Er bestaan siecbts nationale vraagstukken, want de natie is 'een gezin, waarin geen kinderen kunnen worden voorgetrokfcen en geen kinderen wor den achtengesteld. ,.Na mijn toespra'ak tot de quadristen te Rome beb ik weinig mear te zeggen. Laten wij niet vengeten, dat wij ons al sinds tien jaren voorbereiden op de toekomst en daarom steeds bereid zijn af te wachten al's een volk, dat beschikt over veelbeid van wapenen en over krachitig hart. Diana Melford keek op toen ze hem zag aankomen en gaf bem een flauw knikje, ter wijl ze haar gesprek met den heer naast zicb vervolgde. Guy kende hem, het was een van de rijkste edellieden uit de provincie een oude man van zeventig jaar en in zijn oogen was zooveel bewondering voor het mooie meisje naast hem te lezen, als hij maar durfde te toonen. Guy lachte wild, zichzelf bespottend. ..Misschien kom ik zelfs nog wel te laat om Latcham te redden!" mompelde hij. Alsof ze zijn woorden bad verstaan, zag Diana Melford op en keek bem met baar prachtige oogen plotseling aan. ,,Wat mompel je bij jezelf, lord Kendale?" zei ze. De oude man naast haar begreep den wenk natuur.lijk en terwijl hij buigend opstond, stond hij zijn plaats aan Guy af. „Wil je dat weten?" zei Guy, terwijl hij/ naast haar ging zitten. „Ik vroeg bet tocb? Maar ik ben nog niet zoo nieuwsgierig naar het antwoord op deze vraag als op een andere", antwoordde ze. Wat is die andere", viroeg hij. Zij sloeg haar oogen neer en plukte aan baar waaier; toen hief ze het hoofd op en zag hem verwijtend, half beschuldigend aan. ,,Waarom heb je me de laatste drie dagen ontloopen?" Guy keek haar glimlacbend aan. Hij werd roekeloos, niets kon bem meer schelen. ,,Wlst je niet, dat astronomen moeten op- passen, niet al te dikwijls naar de zon te kijken? Het is gevaarlijk. Ze worden er blind van en soms krankzinnig." ,,Dus ik ben de zon. Dank je! Het is, ge- loof ilk, een groot compliment, he „Niet te groot!" antwoordde hij.. „Kijk eens hoevelen van ons zicb koesteren in je stralen!" Hij keek naar de jonge-lui, die om baar heendraaiden en hoopten, dat hij maar spoedig zou Vertrekken. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1