ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Horn* No. 9895 VRIJDAG 31 MAART 1939 79e Jaargang Binnenland Een Borstenhouder gratis! Buitenland MIJHHARDT EERSTE BLAD TERNEUZEN, 31 MAART 1939. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. DE VERKIEZINGEN VOOR DE PROVTNOIALE STATEN. Trtei >ri RECHTSZAKEN. II ""IW-- - n«*'lMWV'<aTi intW^ili WMmilWWBUM—BBBWWMaWPIWBWUI'IMWII IIIIIIIK—WIIIIIIIIH rinrL-«» w h**05 MMNiMuvrcxab ju< iUKsarasorrsFS r./v: -v »-.»**«»< v TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Brj vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Titgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIENper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst ecu dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. KDNINKLIJK BEZOEK AAN BRUSSEL. Gftechxxxn nog geen officieele mededeeling is ▼ersfcrekt over het programma van bet be- aoeJr van H. M. Koningin Wilbelmina op 23 Mei e.k. te Rrussel, vemeemt de ,,Vingti5me Sieole", dat op bezoek volgens het voorloo- page program op de valgemde wijze geregeld is In den loop van den namddidag bet uur van aankoanst is nog niiet mauwkeurig vast- gieeteM zal H. M. aan bet Noordstation worden ontvangen door Z. M. Kioning Leopold. Diemzelfden dag zal in de salons van het paieie te Brussel een groot gala-diner worden gelwuden. Den volgenden dag zal de Vorstin vam Nederlandl zicb naar Brussels sbadbuis begeven, waar Zrj zal worden ontvangen door bargemeeater Max en de leden van bet college va« wethouders. 's Middags zal H. M. een gardemparty bijwonen, die zal worden gehou- den in de series van bet kasteel te Laeiken. 's Avonds zal H. M. in den Muntschouwburg aanwezig zijn bij een gala-uitvoering. Op Dinwdag 25 Mei zal H .M. zicb naar Luik be- geven, waar Zij een bezoefk brengt aan de internaticnale tentoonstelling van alles wat met bet water verband boudt. In 'den loop van den mlddag zal H. M. naar BnuEael terugkeeren, oan deel te nemen aan eeai diner in het Nedierlandische legatiegebouw. Op Woensdag 26 Med vertrekt H. M. voor- middJags naar Den Haag. Aan daze mededeeling van bet blad kan eetoter geen absolute beteekenis worden toege- voagitJ. Bij navraag is gebleken, dat tusschen de hofmaarschaliken der .bedde boven bespre- IdBgem worden gebouden. De verschillende geeoemde piunten van bet prcgramma behoo- ren tot de mogelijkheden, maar bet mag nog wiet als vaststaand worden beschouwd. DE WINSTBELASTING VAN RECHTSPERSONEN. De Kamer van Koopbandel en Fabrieken voor Rotterdam heeft zich, naar medegedeeld worrit, mede namens de Kamers van Koopban del en Fabrieken te Alkmaar, Breda, Delft, Dordrecht, Eindhoven, Gouda, 's-Gravenhage, Grtmingen, Haarlem, Hengelo, 's-Hertogen- bosch, Hilversum, Meppel, Middelburg, Nijme- gen, Roermond, Tied, Tilburg, Utrecht, Veen- dam, Venlo, Vlaardingen, Waalwijk, Zaandam en Zwolle met een adres tot den Ministerraad gewend naar aanleiding van de nota betref- fende den toestand van 's rijks financien, be- hoorende bij de ontwerpen van wet tot vast- stelling van de rijksbegrooting voor het dienst- jaar 1939. Uit bet complex van maatregelen, daar ge noemd, beeft vooral de aandacbt getrokken de voorgestelde nationale inkomsten- en winst belasting, voorzoover deze betreft een heffing van 2 van de winst van de binnen het rijk gevestigde rechtspersonen en van de niet bin nen bet rijk gevestigde voor haar Nederland- sehe inkomsten, zoomede de daarnaast in bet uitzicht gestelde bijzondere winstbelasting van rechtspersonen, welke naar een tarief van 8 zal worden gebeven van de bier te lande door de rechtspersonen gemaakte bedrijfs- winsten. Adressanten zijn van oordeel, dat een wet, welke de bier te lande door rechtspersonen gemaakte bedrjjtfswinst zou treffen door een hifzondere winstbelasting, zulks naast en boven de voorgestelde nationale winstbelas ting van 2 de belangen emstig zal schaden en mitsdien principieele bedemkingen ontmoet. Wij vreezen voor handel en nijverheid, dat de economische gevolgen uiterst schadelijk zullen zjjn. De belastingdruk op de financieele uitkom- sten der naamlooze vennootschap zal, naast den reeds bestaanden aanslag ingevolge de dividend- en tantiemebelasting van 12.05 nog worden verboogd met 2 nationale winstbelasting en bovendien nog eens 8 bijzondere winstbelasting van de „gemaakte bedrrjfswinst", betgeen niet anders wil zeg- gen dan van de voile winst, ongeacht het feit, of deze al dan niet ten voile wordt uit- gekeerd. Wanneer men daarbij( bedenkt, dat van hetgeen ten slotte aan de aandeelhouders over bet in de ondememing gestoken kapitaai aan dividend ten goede komt, opnieuw ver- mogens- en inkomstenbelasting en nationale inkomstenbelasting moet worden betaald, dan zijn wij niet ver van de waarheid, wanneer wij berekenen, dat, ongeacht nog de 2y2 registratierecbten, welke bij de oprichting van een naamlooze vennootscbap van haar kapitaai, zoomede brj uitbreiding daarvan reeds ineens aan den Staat moeten worden voldaan, ongeveer de belft van de door haar te ma/ken winsten door de schatkist zal wor den opgeeischt. Wanneer de staat zicb steeds meer als deel- genoot gaat opwerpen in de winsten van bet bedrijfsleven, terwijl het ondernemersrisico daarentegen ten voile blijft voor rekening van het bedrijf zelf, zal de ondememingslust moeten gaan kwjjnen. Juist in dezen tijd, waarin van den onder- nemer het uiterste gevergd wordt, waarin vertrouwen en zooveel mogelijk stabilisatie der verboudingen tot de eerste vereischten bs- hooren, om bet bedrijfsleven te kunnen gaan- de bouden, is een maatregel als de onderba- vige wel zeer in bet bijzonder geschikt om het omgekeerde te bewerkstelligen en daar- mede aan bet bedrijfsleven ernstige schade te berokk-enen. Ben tweede emstig bezwaar geldt bet feit, dat de bijzondere winstbelasting van rechts personen gebeven zal worden van de door detae ^gemaakte bedrijfswinsten". Zoolang een komend ontwerp van wet biervoor niet aadere regelen stelt en een omscbrijving geeft van betgeen hieronder moet worden verstaan, begrijpen wij daaronder de voile gemaakte winst, ongeacht of deze wordt uitgekeerd dan wel gebeel of gedeeltelijk na gftrek van de normale afschrijvingen in bet Setlrrjf wordt gebouden, ten einde op deze wijze zijn interne positie te kunnen verstevigen. Dat deze niet-uitgekeerde winst, welke der- halve niet rechtstreeks aan het volksinkomen ten goede komt, door een belasting zal worden getroffen, achten wij economiscb niet verde- digbaar. Men zou daarmede aantasten een gezonde bedrijfspolitiek, gericbt op voldoende fondsvorming voor tijden van nood ten einde in jaren, waarin slechts verlies geleden wordt, desniettegenstaande het bedrijf te kunnen vol- houden en voorts aoor ruime afschrijvingen tdrg voor d'e noodige vernieuwing en moderni- seering van bedrijf en outillage te kunnen zorgdragen. Wij vragen ons af, wat er van ons bedrijfs leven, van onze scbeepvaart, onze Industrie, onzen handel in de jongste depressie-periode zou zijn terechtgekcmen, indien niet in de voorafgegane gunstige jaren door een voor- zichtige bedrijfsvoering voor de noodige mict- delen ware gezorgd, oro aan de gevolgen van moeilijke tijden bet hoofd te kunnen bieden. Wij mogen niet naiaten hiernaast er nog op te wijzen, dat de uitvoering van een wet, als te dezen blijkbaar wordt voorbereid, een uit- gebreid en kostbaar controle-apparaat zai vereischen, hetwelk in aanzienlijke mate be- slag zal leggen op den tijd van bet bedrijfs leven voor dit doel aan onderzoek en het geven van inilichtingen besteed, die nuttiger voor productieve doeleinden kan worden aange- wend. Nu merkt de minister in de Millioenennota op, dat de bestaande belastingen weinig ge schikt zijn om te worden verboogd, omdat door de fouten en onvolmaaktheden, die nu eeitmaal aan het bestaande belastingsysteem eigen zijn, deze zicb dan in sterker mate zou- den doen gevoelen, waardoor eenerzijds de anti-sociale werking er van zou worden ver- sterkt en anderzijdS een sterk remmende invloed op de bedrijvigbeid hier te lande bet gevolg zou zijn. Naar onze meening kan deze uiting slechts een argument te meer zijn om zoo spoedig mogelijk ons belastingsysteem aan een algeheele herziening te onderwerpcn. het kan echter nimmer een motief vormen om nieuwe belastingen te ontwerpen, die even zoovele nieuwe en ernstige fouten zullen brengen. Wij zijn van oordeel, en bebben daarvan herhaaldelijk in bet openbaar getuigenis afge- legd, dat wij in een verdergaande verlaging van den druk van kosten en lasten op het bedrijfsleven een der meest doeltreffende mid- delen zien tot stimuleering van de bedrijvig- heid, tot een vermindering der werkloosheid en een verhooging van de nationale welvaart. Elken maatregel, welke daartoe strekken kan, zal ons slechts verbeugen. Docb zulks kan nooit verpliehten tot aanvaarding van elk middel. Een zekere verhooging van het tbans gel- dende percentage der dividend- en tantieme belasting is meer aanvaardbaar. Met grooten nadruk moeten wij echter er tegen waarschuwen, indien voor een verder strekkende belasting op het vennootsehaps- wezen een vorm zal worden gekozen, welke met de levensbehoeften van handel en nijver heid in kennelijken strijd is. Voorts wordt gevraagd ook af te zien van het voornemen tot het leggen van een belas ting op de door rechtspersonen gemaakte be- drijfswinst op een wijze, zooals klaarblijkelijk aanvankelijk als ricbtsnoer is gekozen. Het overweldigend succes van verleden jaar, brengt er ons toe ook dit jaar nog eens een Bor stenhouder GRATIS te schenken aan alle Dames, welke tusschen 27 Maart en 8 April een aan- koop doen vanaf 56 fr. Wendt U dan tot het Huis JULIENNE SOHELFHOUT, 6 Brabantdam, 23 Dampoortstraat, 9 Ryhovelaan, 3 Terneuzenlaan, 105 Antwerpschesteenweg, GENT. flngez. Med TE MADRID HEERSCHT EEN ONWERKELIJKE SFEER. Miadirid' kaji ziob, schrijft de N. R. C5rt., nog maar nauwelijks voorstellen, d!at aan den lan- gen tegenstand ithans een einde is gekomen en dat generaal Franco de stadi beeft inge- nomen, alidus een correspondent van de Daily Telegraph, 'die met de nationalistische troepen de boofdistad is btanengekom'en. Dit is een ge volg van het feit, dat de bezetting van de stad door Franco's troepen een zoo weinig dramatisch karakter droeg en ook omdat generaal Franco de zaken niet op de spits beeft gedreven. Hij1 beeft den tijd genomen om de militaire bezetting te completeeren en men kan zieh moeilijk een minider militair einde van een lamgdiuriig beleg voorstellen, dan van dit. De eenigedramatiscbe gebeurtenis van Woensdag was, dat een aantal ambtenaren met parachutes udt een vliagtuig sprong en de macbt over de verschiUende centrales in handen nam. Aan den anderen kant zijn ver- sohillenide officieren van Franco op een al we) heel prozaische manier de stad binnengekomen, n.l. met de andiergrondlsche, die zij aan een station van de een of ancfeie voorstad oppiik- ten en waarin zij zaten mej groote aantallen republikeinische soldaten, die terugkeerden uit de loopgraven, bliji dat die ooriog voorbij was. Van de orgeveer 180.000 man, die Madrid ver- dedigcten, zijn er ongeveer 100.000 terugge- keend, 40.000 gevangen .genomen en 40.000 verspneid over bun huizen in dfe .stad. De - iiaatsten ziet meni gewoon door de stad wan- i clelen. Zij passeeren daarbij vaak nati-onaliis- tiscbe soldaten, docb dez- liedien, die twee dagen geleden nog vjjanden waren, loopen tbans gewoon lan.gs elkaipier been. Een van de meest opmerkeiijike din< en is de gemakke- bjke manier, waarop de jei gdige leden van de vijfde oolonne de politiediensten bebben over- genomen. Zij zijn gewapend met auitomatiscne geweren en kanonnen. Een buitengewoon aan- gename verrassing voor bet hongerige Madrid was de aankomst van lange rijen vrachtauto's met aardappels, meel en brood, maar Madrid wacbt nog altijd op de boof^macbt van Franco, die de stad nog niet is binnengetrokken. Ben groote menigte mensoben beeft zicb op'gesteld voor de hekken van de kazemes, waar de beroemde Moorscbe soldaten zijn op- gesteld, die door de hekken vriendelijk naar de menschen grrjmzen. Een van de merkwaar- digste 'dingen van de oveigave van de stad is de manier, waarop in een nacht tijd de betide legers veirdwenen lijken te zijn. Van de natio- nalistiscbe troepen ziet men nog weimg en van de regeermgisttroepen zoo goed als niets. Merkwaardig is ook de onwerkelijke sfeer, waai-in zicb de reorganisatie van de stad bl.jft vdltrekken. Dit gevoel van onwerkelijkbeid wordit nog veigroot door de vreemde vroolijk- beid van de faiangistenjongens en meisjes', die zonder opbouden „Leve Franco" roepen tegen iedereen, die ze maar tegenkomen. Sams ziet men een militairen auito rijden, idie duidelijk maalkt, dat nog arrestaties verricbt worden, en in de zijstraten ziet men soms op een boop een aantal republiikeintscibe uniformen liggen, daar acbtergeraten door soldaten. De correspondent beeft Woensdagmorgen een tocbt gemaaktt door bet Argueiles-district van Madrid, dat zwaarder van verwoestingen te bjden beeft gebad dan eenig ander dieel van de stad. Het eene buizenblok na bet andere is compleet verwoest en de correspondeitt kan bet alleen vergeiijken met de ravage, welke bij na den wereldoorlog te Yperen beeft waar- genomen. In die buitenwijiken was nauwelijiks iemand op te merken en burgers, die bier rond wenscben te wandelen, moeten zicb van een vrijgeleide voorzien. In het zonlicht maakt dez© verwoeste wijik een diepen indruk. De correspondent kwam een vrouw togen, die bier bad gewoond, baar bud® bad opgezociit, maar niets terugvond dan wat zwart geblakerd puin. In de umiversaitedtswijik wandelden groepjes burgers om bet slagveld en de loop- graven in oogenscbouw te nemen. Kinderen en oude menscben zoeiken bier naar souvenirs. In de verte boort men bet lawaai van ontpiof- fende mijnen, die door deis!kimdigen onscbade- lijik worden gemaakt. Alie buizen 'om en bij de universitei'tswij'k en Argueiles zijn vernield al&of zij' een reeks zware aardbevingen bebben moeten doorstaan. Men verwacht wel, dat er een bedrag van 400 milboen guldien mee ge- moeid zal zijn om de scbade te Madrid te herstedlen. Van de 200.000 buizen en gebou- wen zdjn er meer dan 70.000 compleet ver- woeat. Buiten bet koninklijlk paieis graasde vrediig een troepje geiten. De ontb'oofde beel- dengroepen staan er vreemd tusschen de zan-d- zaikken. Het beeflid van Don Quichotte, dat over de Manzanares-rivier in tie ricbting van de vroegere linies van Franco' kijkt, droeg een groote witte vlag aan de lans. In bet algemeen moet 'de gezondheids- toestand in de stad igunstig zijn; er is geen spraike van een epidemie en vele Madrilienen vei-klaren, dat zij zich nog nooit zoo goed bebben gevoeld. Woensdag zijn de financieele deskunddgen van Franco met bun werk be- gonnen. Het vroegere geld' is ongeldig ver- klaard en men ziet op sommige plaatsen men scben, die op straat deze ongeldige babk- bdljetten verbranden. De Gran Via, vroegere we) Madrid Broadway genoemd en in den ooriog de straat der bommen, is tbans Ave- nicio de Franco genoemd. De gebouwen beb ben zeer veel scbade opgeloopen en .bijna alle wimkels en bioscopen dra.gen isporen van de bombardementen. Een groote menigte, die voor bet hoofdkwartier van generaal Saiquet stond, juicbte twee nonnen. die langs kwamen loopen, hartelijk toe. tot zij uit het gezicbt verdwenen waren. Vele Spanjaarden, die toevlucbt bebben gezocht in buitenlandscbe legaties vertoeven daar nog altijd. Zoo zag de correspondent in de Cubaansohe legatie senor Padilla, componist van bet populaire Med'je Valencia, die dertig1 nlaanden to de legatie gezeten heeft. Franco's troepen ralvken Valencia binnen. Te tien minuten over haf elf Dondeidag- ocbtend zijn de troepen van Franco Valencia btonenger ukt Alle huizen en openbare gebouwen waren versierd met de nationalistische kleuren, rood en goud. De troepen werden met vreugde door de bevoliking ontvangen. De meeste steden van Repubiikeinseh Spanje geven zich over. Zooals te verwacbten was, stort na de over- gave van. Madrid bet verzet tegen Franco snel ineen. Ook Valencia beeft de zijde van Franco geikozen. Verder hebben de steden Ciudad Real, Guenea, Muroia, Almeria, Jaen, Alicante, Cartagena en Albaeete zich eveneens aange- sloten 'bjj Franco. Met uitzondertog van Miaja en Casado, zijn alle leden van de republiketoscben verde- diigngsraad te Valencia in hechtenis genomen. 12.000 Phalanxisten handhaven te Valencia de orde. Miaja is met de 23 republikeinsche vliegtudgen, die Woensdagocbtend te Oran zijn aangekomen, gearriveerd'. Valencia had zicb Waensdagmiddag kort voor 66n uur overgegeven. Terwijl! recbt- scbe vl'iegtuigen boven de stad 'kru'sten, 'kwa men de Phalanxisten .uit bun scbuilp'aatsen te voorK'cbdjn en mamen de openbare gebouwen in bezit. De menigte begon op straat te be- tocgen, ond'er bet roepen van „de zege aan Franco", lang leve Spanje". De reebtsche troepen rukten te 17 uur Valencia binnen. Ai'daar ward Woensdagmiddag draadloos aan bet radiostation van de Spaansche Phalanx te Valladolid medegedeeld, dat de republikein sche luchtmacbt te Valencia zicb ter beschik- ktog van Franco bad gesteld. MUSSOLINI NAAR CALABRIe VERTROKKEN. Mussolini is Woensdagavond onverwacht uit Rome naar Oatanzaro in Calabrie vertrokken, vergezeld van den minister-partijsecretaris, den minister van onderwijs en zijn particulie- ren secretaris. Hij zal waarscbdjnlijk twee of did© dagen afwezig zijn. Dit geimpi-oviseerde vertrek van- Mussolini naar Calabrie schijnt er, volgens Havas op te wijeen, dat de fascistiscbe regeering geen stellmg' zal nemen tegenover de verklartogen van Daladiier dan pas over dirie of vier dagen d.wz. voor Mussolini te Rome terug zal zijn. Te Cosenza en andere steden to Calabrie is men, naar Stefan! meldt, dadelijik op ont- vangst van bet bericbt over Mussolini's komst aan bet versieren geslagen. Overal is de vlag uifgestoken en er zijn groote bilijetten op de muren geplakt ter verheerlijiktog van den stiehter van bet imperiium. Te Cosenza heeft de Duce openbare wer- ken ingewijd en een krans gelegd op het graf van Micbele Biancbi, een 'der leden van bet quadramviraat van den mars'ch naar Rome. De Duce sprak ook de menigte toe. Mussolini sprak over Spanje en zeide, dat. de „dolzLnn'ige en armzalige voorspelljngen van de linkschen" ten aanzien van Spanje ,,'door den wil en bet geloof van bet Italiaan- sobe voik" waren geloocbenistraft.. Voorts zeide bij; dat Italie geenszins de be- doebng heeft, in de Middellandscbe Zee ge- vangen te blijven. Ten slotte zong Mussolini den lof van wijlen Biancbi, die vijftien jaar een van zijn kost- baarste medewerkers was en van wien de on- vergetelijke woorden zijn: „Als men alles ge- geven heeft aan bet vaderland gaf men nog niet genoeg". De menigte juichte Mussolini hartelijk toe. GYMNASTIEKUIT VOERIN G. De aandacbt der lezers wordt gevestigd op de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende de door de Cbr. Gymnastiekver- eenigtog E. M. M. alhier op 14 April te geven gymnastiekuitvoertoig, met een naar men ons meedeelt interessant programma. GOEDKOOPE REIZEN NAAR ROTTERDAM, AMSTERDAM EN TERUG. Door de Nederlandische spoorwegen worden te beginnen met 5 April a.s. om de 14 dagen voor reizigers uit Zeeuwscb-Vlaanderen goed- koope spoorbiljetten verstrekt voor reizen naar Rotterdam, Den Haag en Amsterdam en terug, tot een beperkt getal ook geldig op den trein voor de beenreis van Vlissingen te 7,50, Goes 8,15 en Krutoimgen 8,27 uur, terug van Amsterdam te 14,43 of 17,43, Den Haag 15,32 of 18,32 uur, van Rotterdam D. P. te 15,55 of 18,55 uur. De pirijs van een retourtkaart van Hoede- kenskerke naar Rotterdam bedraagt 2,50, Den Haag f 2,75, Amsterdam 3,35. Op deze treinen wordt aansluittag gegeven met d'e provinciate booten en voorts aanslui- tende busdiensten. Men zie verder de advertentie in dit num mer. Ged. Staten van Zeeland bebben aan den heer M. Femhout, op zijn verzoek, te rekenen van 15 Maart jjt. af, eervol ontsdag verleend als lid der Provtociale Zeeuwscbe Scboon- beiidscommissde, zulks onder dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten. 4.623.414 stenigerechtigden tegen 4.462.859 in 1937. De verkieztogsdiemst van het A. N. P. deelt mede Het aantal stemgerechtigd'en voor de ver- kieztog van leden voor de Provinciale Staten, Welke op 19 April a.s. zal worden gebouden bedraagt voor het geheele land 4.623.414. Bij de verkiezdngen voor de Tweede Earner in 1937 was bet aantal kiezers 4.462.859, waarvan toen 4.212.903, zijmde 94,40 procent, aan de stemming hebben deelgenomen. Bij de verkiezingen voor de Provtociale Staten, gebouden in April 1935, bedroeg bet aantal kiezers 4.238.446, van wie 3.945.456 zijnde 93,09 procent, aan den stemplicbt heb ben voldaan. Het aantal kiezers to de verschillende pro- vincies iis bij de aanstaande verkiezingen als volgt: Noord-Brabant 483.809; Gelderland 479.115; Zuid-Holland 1.180.728; Noord-HoHand 943.783; Utrecht 255.574; Friesland 231.999; Overxjssel 300.703; Groningen 231.547; Drentbe 104.162; Limbuxg 269.243, en Zeeland 142.571. Het aantal kiezers in de "kieskringen in Zeeland is als volgt: kieskring I, Middelburg 18.599 kieskiring II, Vlissdngen 21.953 kiesliring HI, Zierikzee 14.067 kieskring ,IV, Tbolen 14.364 kieskring V, Goes 29.432 kieskring VI, Sluis 14.561 kieskring VII, Hutst 29.775 EEN MOEDIGE DAAD. VO/tV rvT Per stuk 5 ct. 12 stuks 50 ct. Bij Apothekers en Drogisten. l-it; i' yi r Donderdagmiddiag tegen 12 uur was, meldt de Mddd1. Crt., een 6-janiig zoontje van de familie K., vermoedelijik al spelende, in het water bij de Punt te Middelburg geraakt. Jirist naisseerde o.a. de timmerman A. Poppe. Hij bedacbt zicb geen ocgenbUk en sprong te water, waardoor bet hem mocht gelukkem, bet kind, dat den verdrinkingsdood nabij was, te grijpen. Het ventje was bewusteloos en blauw toen de redder er mede aan den wal kwam. Door kunstmatige ademhalirg en de deskundige hulp van arts C. F. Frumau, wer den de levensigeesten na vrij genuimen tijd weder opgewekt. LUXOR-THEATER. „Circusreizigers". Het circus met zijn eeuwig mouvement en zijn bonte gestalte de romantiek van bet nomadenleven, de tentenkampen, de wilde dieren en zijn bevolking van clowns, acro- baten en kunstrijders heeft altijd een groote aantrekkingskracht gebad voor de film en verschillende vroote regisseurs heb ben er hun kraehten op beproefd. Albers, de krachtpatser en veel bewonder- de atbleet van de Duitsche film, is bier de gevluchte tuichtbuisbo-ef die in het vroegere circus zijn toevlucbt zoekt, bij zijn vrouw, de fameuze leeuwentemster Flora. Men ziet hem zich langzamerhand weer reclasseeren hij klimt door zijn sluwe en goede hoe- danigheden in die groote gemeenscbap weer op tot een respectabele plaats zijn zoon die hem niet kent leeft in dezelfde omgeving en terwijl het bonte circusleven zijn voort- gang heeft, sluimeren er onder de opper- vlakte tal van intriges en speelt zich ook het drama af van de gedesillusionneerde Flora, de dierentemster, die In den joveuzen Femand, haar vroegeren losbol van een ecbt- genoot verborgen weet. Dat aUes voert naar een dramatiscbe oplossing een razende vlueht in de nok van het circus en een val den val van den gewezen tuchthuisboef Femand, op bet plaveisel van Parijs. Frangoise Rosa speelt de hcofdrol van de temster Flora en bet merkwaardige bij deze nog altijd zoo temperamentvolle knappe actrice is dat zij in haar wenkzaamheden met de wilde dieren zicb nergens door een double vervangen Het, doch zichzelve in de kooi waagde. Haar creatie is opvallend, omdat zij nergens het dramatiscbe van haar rol accen- tueert, doch onder alle omstandigheden het ietwat matte bewaart dat over deze door rampspoeden en desillusies getroffen -vrouw gekomen is. Feyder heeft met zijn Circusreizigers een spannende film gemaakt, waarin hij niet al tijd kon ontkomen aan wat men reeds gezien beeft, doch hij heeft tal van treffende vond- sten gebad, waartoe voorzeker de vlueht van Fernand behoort en de jaobt over de daken, op het moment dat zich to het circus een komische jacbt ontrolt, waarin het hoofd- moment samenvalt met dat van de ernstige jacht daarbuiten. Het leven van Pasteur. Een stuk uit het leven van den kleinen apotheker, die een aantal van de belangrijk- ste medische ontdekktogen van zijn tijd deed dat lijkt den filmliefhebber ongezien tocb eer een interessante „documentaire" dan een spannende film te zullen worden. Merk waardig genoeg is het een zeer spannende film geworden, die men beleeft als een groot werkelijk gebeuren. De stof is zoo pracbtig veiwerkt en Paul Muni is zoo gebeel en al to huid van dezen hardnek'kigen, fanatieken kleinen man met het puntbaardje gekropen, dat ge vergeet dat bij een' rol speelt: ge meent Pasteur te zien. En ge ziet dan een man die niet alleen groot is door zijn ontdekktogen, maar ook door de onverwoestbare wilskracbt waarmee hij en zijn werk en den strijd tegen bespot- ting en ongeloof doorzet. Een groot ontdek- ker, zeker, maar vooral ook een groot mensoh, geladen met die eigenaardige electriciteit, die de mensch met een vonk van het genie eigen schijnt, of bij musicus, acteur, genees- heer, zakenman of geneiaal is. Dat is een van de dingen die deze film baar eigenaardige kracht en aantrekkelijkheid geven: Paul Muni's Pasteur is een creatie niet alleen van dien kleinen Franschman, maar ook van een bepaald soort mensoh: de soort die de wereld beter maakt door te strij- den tegen domheid, sleur en ongeloof. Hier ziet ge hem dan, eerst in het Parijs van bet tweede keizeri-ijk, dat geen plaats voor bem heeft, dan to zijn Fransche provin- cie waar hij zijn eerste groote triomf viert met de bestrijding van bet miltvuur onder de scbapen, dan in zijn worsteling om de honds- dolbeid te genezen, en eindelijk in zijn triom- fantelijke erkenning. Hij heeft zijn zware uren van twijfel, als ieder, maar hij beeft zijn onverzettelijken wil; hij heeft zijn groote uren van zegepraal en bij weet daarin dat hij maar (Sen stap verder is gekomen op een langen weg dien hij niet ten einde gaan zal. Het is nog wonderlijk dat men, een soort ,,documentaire" verwachtend, een groote film voor oogen krijgt, die voortdurend, niet alleen to baar hoofdfiguur, maar in ieder detail boeiend is, een hoofdstuk Europeesche historie, dat zoo spannend is als welk ver- zonnen romantisch scenario dan ook: een menscbelijke en waarachtige film. HET DRAMA TE KOEDIJK. De offic.ier in hoo-ger beroep. Naar gemeldt wordt, heeft de officier van ustitie bij de recbtbank te Alkmaar hooger beroep aangeteakend tegen bet vonnis van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 1