ele Sport Gemengde Berichten Laatste Berichten HOEK. HONTENISSE. MIDDELBURG. RECHTSZAKEN. VERDRONKEN. AUTO-ONGELUK TE NUNSPEET. WEERBERICHT. ROEMENLe erkent de regeering VAN FRANCO DE JURE. WEER EEN ROMAANSLAG TE LONDEN. DE VERDEDIGINGSRAAD HEEFT VERGADERD. SCHEEPV A ARTBEWEG1NG. 0 <5. Voorstel tot omwisselinjj van twee aandeelen N.V. Mij. voor Gem. crediet in twee 3 obligation Mij. voor Gem. Crediet. 7. Vaststelling pensioensgrondslag van den Burgemeester, den heer S. van ■Hoeve Jen. 8. Vaststelling instructie voor den ge- meente-secretaris 9. Voorstel tot regeling van de uren voor openstelldng gemeente-secretarie voor het publiek. 10. Benoeming gemeente-secretaris. 11. Benoeming ambtenaar van den burger- lijiken stand. 12. Vaststelling verordening regelende de verdeeling der werkzaambeden tus- sehen de ambtenaren van den burger- lijken stand. Voordracht gemeente-secretaris. Boor Burgemeester en Wethouders is ter voorziening in de vacature van gemeente- seeretaris de navolgende aanbeveling opge- maakt: a. J. W. Kusee, thans waarnemend secre taris, te Zaamslag. 3. J. L. J. Maris, gemeente-secretaris, te Axel. Benoeming Secretaris-ontvanger bij het bestuur der Waterkeering. in de gistemamiddag in bet directie-ge- bouiw aan den Margarethapolder gebouden veigadering van den Dijikraad, is in de vaca- ture van Secretaris-ontvanger bij bet bestuur der Waterkeering van de calamiteuze polders Ser 'happens e.a., ontstaan door bet overlijden van den heer J. Stolk Lzn., met 10 van de 19 uitgebrachte stemmen benoemd de heer Jac. van de Ree Jr. Op den heer L. Stolk Jzn. werden 9 stemmen uitgebracbt. Het Groene Kruis. SOterdagavond wend in de Geboorzaal van het Gemeentehuis de algemeene vergadering gebouden van de vereeniging ,,!Het Groene Kruis" alhier. Er waren 169 leden aanwezig. Het jaarverslag van den secretaris luidde gunstig. De omstandigheden zijn nu aldus, dat aan een lang gekoesterden wensch zal kunnen worden voldaan, n.l. de stichting van een nieuw Groene Kruis-gebouw. Het aantal leden klom tot 635, die inbrach- ten een bedrag van 1313 aan contributie. De gemeentelijke subsidie bleef f 600. De rijikssubsidie voor de t.b.c.-bestrrjding was iets minder en de opbrengst van de Emma- btoemcollecte is ook gedaald. DDe wijkverpleegster legde in totaal 3047 beaoeken af, en 155 stuks van bet materiaai werden uitgeleend. Ben cursus voor Eerste hulp bij ongelukken wend gegeven. waaraan 20 personen deel- namen. De gezondbeidstoestand van onze wijkver pleegster is niet gunstig in het begin van 1913©. Zij neemt reeds sedert weken gebeel ruert, maar er is nog geen vooruitgang in haar gezondbeidstoestand te bespeuren. De jaarrekening van den penningmeester deelde mede, dat bet bedrag der inkomsten over 1938 is 3580,96%, dat der uitgaven 3407,99. Het goed slot dus 1142,97%. Het goed slot van't vorig jaar was f 977,62%. Het bestuurslid, dat aftreden moest, Dr. I. P. Leenhouts, werd henkozen en nam de her- benoeming aan. "Hen voorstel van het bestuur om het aan tal "bestuursleden te brengen van vijf op acht, wend verworpen. Men voorstel, om aan onze verpleegster, zuster A. van Dijk, namens de algemeene vergadering een bericht van deelneming te zenden. vond algeheele instemming. te den ouderdom van 78 jaar is overleden de heer Jac. de Waal, van 1895 tot 1931 raads- lid van deze gemeente; van 1919 tot zijn af treden in 1931 was hij wethouder. De over- ledene had tijdens zijn leven zitting in ver schillende polderbesturen, o.a. van den Kruis- polder, het waterschap Lamswaarde, Stoppel- drjk. emz. Voor de af watering van gronden, geiegen in het oostelijk deel van Zeeuwsch- Viaanderen, heeft hij baanbrekend werk ver- riclfct; dit vond erkenning in zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Eindvaststelling candidatenlijsten. iHeden vergaderde het Centraal Stem- bureau voor de eindvaststelling van de volg- orde der candidatenlijsten voor de verkiezing van leden der Provinciate Staten. Het resultaat hiervan was, dat de volgorde der lijsten als volgt is: 1. Christeiijk Historische Unie. S. Anti-Revolutionaire Partij. 3. Roomsch-Katholieke Staatspartij. 4. Sociaal-Democratische Arbeiders Partij. ■5. Liberate Staatspartij. •S. Staatkundig Gerefonmeerde Partij. 7. Nationaal Socialistische Beweging. Vrijzinnig Democratische Bond. 9. RjK. Dissidenten, Lijst-Bauwens. 1#. Hervormd^Gereformeerde Staatspartij WEDSTRIJHPKOGRAMMA voor ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond. Kampioenschap van Nederland. EindhovenDWS AjaxAchilles. le klasse Afd. I. HPVSXerxes. OWH1BS. le klasse Afd. II. DHC—DEC. le klasse Afd. HI. Go AheadQuick. ZACHeracles. TubantiaHengelo. W ageningenEnschede NEC—AGOVV. Afdeeiing IV. le klasse. RoermondMW. NAiCBW. DONGAJu hana 2e klasse A. VlissingenDe Baronie. MiddelburgRBC. GoesZeelandia. 3e klasse A. OostburgSluiskil. BreskensHulst. Bie rvlie tTemeuzen Com BoysTerneuzensche Boys. 3e klasse B. Eiland Boys'Burgh. De Zeeuwen 2Goesche Boys. Temeuzen 2Goes 2. le klasse Afd. V. HSC—Veendam. Be QuickEeeuwarden. Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C RiaAxel 2. SVOHontenisse iSiuiskil 2BKVV. 2e Masse B. (SVO 2iHontenisse 3. Sluiskil 3—BKVV 2. Axel 3Corn Boys 2. Hulst 2Ria 2. COMPETITIESTAND Z. V. B. le Masse C. doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.—t. Hontenisse 14 12 2 26 7131 BKVV 13 11 1 1 23 54—22 Axel 2 14 8 6 16 51—45 Sluiskil 2 13 7 1 5 15 3939 Ria 11 6 5 12 46—35 Temeuizen 3 12 3 3 6 9 2028 Tern. Boys 2 15 3 12 6 3059 SVO 11 1 3 7 5 17—28 Philippine 15 2 2 11 4 15—56 Philippine 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen wedstrijd SluisMl 2 Philippine d.d. 9 October. 2e klasse B. doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.—t. Hoek 18 11 2 22 59—17 Hulst 2 1® 9 1 3 19 40—25 Axel 3 12 8 1 3 17 46—18 Hontenisse 2 14 8 1 5 17 38—24 Temeuzen 4 10 7 2 1 16 38—14 BKW 2 12 6 6 12 33—35 Corn Boys 2 13 5 2 6 12 34—30 SVO 2 9 4 1 4 7 17—23 Sluiskil 3 12 3 1 8 7 32—34 Ria 2 11 1 10 1 6—34 Honten. 3 15 1 14 7—96 SVO 2 twee winstp. in mindering we gens niet opkomen wedstrijd Ria 2SVO 2, d.d. 19 Febr. 1939. Hontenisse 3 idem wedstrijd Terneu- zen 4Hontenisse 3 d.d. 4 Dec. 1938. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE MIDDELBEKG. Zitting van 28 Maart 1939. Valschheid in geschrifte. Het verkoopen en afleveren van val- scthe kalverschetsen. J. A. v. E., oiid 51 j., slager en veehande- laar te Terneuzen (Sluiskil), thans in voor- loopige hechtenis in het huis van bewaring te Middelburg, had zich te verantwoorden ter- zake dat zekere J. J. van Doom in den zomer van het jaar 1938 te Sluiskil, gemeente Ter neuzen, twee kalverschetsen van 1938, zijnde identiteitsbewijzen voor het jaar 1938, als be- doeld in het Crisisrundveebesluit 1934, be- treffende de rundveeteeltregeling voor het jaar 1938, derhalve geschriften, waaruit eenig recht kon ontstaan en die bestemd wa ren om te dienen tot bewijs van hetgeen in die geschriften was vermeld, valschelijk heeft opgemaakt door opzettelijk in twee bianco formulieren van een dergelij'k bewijs, waar- van van D. wist dat zij v'alseh waren, valsche lijk heeft onderteekend met de onderteeke- ningen, die veel gelijkenis vertoonden met en moesten doorgaan voor die van den voorzitter en den secretaris van het bestuur der Stich ting Bandbouw-Orisis-Oorganisatie voor Zee- land, in strijd met de waarheid in te vullen onderscheideniijk: in een formulier genum- merd aan de voorzijde 0133; op de voorzijde: dat het daarop vermelde kalf betrof een vaars van P. A. Adam, wonende te St. Jansteen C 84; georganiseerde no. 3461, district K. 7, kenbare teekenen: zwart-bont kol; witte vlek kruis; oploopende witte gordel, aan de linker- zijde tot rechterschof. Op de achterzijde: dat het aan ommezijde omschreven kalf werd ver- kocht door P. A. Adam, St. Jansteen, aan Honore Last, 't Jagertje, en vervolgens een dergelijk formulier valschelijk in te vullen en in de overdrachtsclausule te vermelden den naam van E. Picavet, en door vervolgens in strijd met de waarheid in die beide formulie ren in de daarop voorkomende afbeeldingen der -betrokken kalveren eenige lijnen ter schetsing van elk dier betrokken kalveren aan te brengen, zulks met het oogmerk om die door hem van Doorn, aldus valschelijk opgemaakte kalverschetsen als echt en on- vervalscht te gebruiken en door anderen te do en gebruiken terwijl uit dat gehruik eenig nadeel kon ontstaan; zijnde bovenomschreven strafbare feiten, door hem verdachte van E. in of omstreeks de maand Juli 1938 te of nabij Sluiskil, gemeente Temeuzen, opzette lijk uitgeiokt door het verschaffen van ge- tegenheid, middelen en inJichtingen aan voor- noemde J. J. van Doom, doordien hij alstoen aldaar aan dien van Doom een aantal van die bovenbedoelde bianco formulieren, welker valschheid ook hij, verdachte, kende, heeft verkocht, althans afgeleverd of ter hand ge- steld, daarbij dien van Doom met die valsch heid dier formulieren in kennis stellende, ter wijl hij hem bovendien in bruikteen afstond, een twintigtal kalverschetsen, in 1935 en 1936 uitgereikt aan verschillende personen, die bij een gewestelijke organisatie waren aange- sloten, op elk van welke schetsen voorkwa- men de namen, adressen en organisatienum- mers dier personen benevens de nummers, die die schetsen op voor- en achterzijde droegen en onder welke oude kalverschetsen er zich ook twee bevonden, uitgereikt aan bovenver- melde P. A. Adam en Picavet. Verdachte was verschenen en werd reohts- kundig bijgestaan door Mr. P. C. Adriaanse, advocaat te Middelburg. De getuige van Doom, landbouwer te Sluiskil, thans gedetineerd, verMaarde 2 val- sche schetsen te hebhen oipgemaakt, en deze met 2 kalveren te hebben verkocht voor f 130 aan zekere Moens te Zaamslag. Verdachte van E. is meerdere malen bij get. gekomen of dieze schetsen te koop had. Op een andlere keer heeft get. vain verdachte een 20-tal oudie schetsen, 1 bianco en verder nog 5 bianco schetsen gehad. Get. schreef alle gegevens in een schrift. Verdiachte ondervraagd zegt, dat alles van A tot Z gelogen is wat get. heeft verklaard. Verdachte verMaiairde aan van D. 20 oude schetsen te hebben gegeven om er twee uit te zoeken. Later gaf van D. er 2 aan ver dachte terug. Verdiachte verklaarde wel eens een schets achter te hebben gehoudlen, ten- einde te voorkomen dat de kooper er achter zou kunnen komen hoeveel voor een beest be- taald was. De get. Ph. Verbrugge, landbouwer te West- dorpe heeft van verdiachte een vaars gekocht. De -daarbij behoorende schets kwam niet over- een met de vaars. Dit laatste bleek bij polltie- ondlerzoek. De vaars is later door zekere Picavet ingeruild voor een ander beest, met een goede schets. Verder werden alsnog een bweetal getuigen gehoord betreffenide het veirruilen en koopen van runderen met schetsen. De get. J. P. Deuning, crisiscomtroleur te Oisterwijk, heeft verschillende onderzoeken ingesteld en bij verdiachte 19 schetsen in be- slaggenomen. Verder heeft get. bij andere personen nog kalverscbetsen inbaslag ge- nomen. Hij geeft verdler inlichtingen aan de rechtbank betreffende het verschil en afwij- kingen tusschen goede en valsche schetsen. Het heeft get. veel moeite gekost de valsche van de echte te onderscheidein. Voligens get. is er geen aaniwijsbaar nut om de oude schet sen te bewairen, die tijd dat ze inwisselbaair zijn is heel kort. De Rijiksveldwachter brig.-majoor Van der Laan te St. Jansteen, heeft met die vorige get. 'diverse onderzoeken ingesteld, en bij van D. een cahier en schetsen inbeslaggenomen, evemeens bij Verbrugge, een schets. Verdachte nader ondervraagd, ontkent zich aan uitlokking van valschheid n.l. het inlich tingen verstrekken en het doen verkoopen van valsche kalverschetsen aan anderen, te heb ben scbuldig gemaakt. Hij noemt de verkla- ringen van dten get. van D. onjuist. De Officier van Justitie requisitoir nemende, zegt dat het oniderzoek veel tijd heeft gevor- derd. Het zou zeker van belanig zijn geweest, wanneer de Justitie te Weten was gekomen, waar de valsche schetsen zijn gedrukt, maar het onderzoek dienaangaande, is helaas in het zand geloopen. De Officier memoreert verdler de technische hulp van den get. Leaning en ook de moeite die de majoor Van der Laan zich heeft getroost. De Officier gaat verder de getuigenverklaringen na en is van oordteel. dat het tenlastegelegde is foewezen. Hij trekt de verklaringen van den get. van D. niet in twijfel. Volgens de Officier, faalt het systeem dat verdachte te zijner verdediging heeft opge- bouwd. Hij is er van ovetruigd, dat verdiachte het hem tenlastegelegde heeft gepleegd. Vol gens die Officier, is verdachte de bron van het kwaad. De andere verdachten in deze affaire werden respectievelijk tot 3 en 4 maanden gevangenisstiraf veroordieeld. De Officier eischt thans tegem verdachte van E. 8 maanden gevangenisstraf met aftrek voprarrest. De verdediger van verdachte Mr. P. C. Adriaanise, advocaat te Middelburg, bespredkt allereerst de dagvaardinig. Naar zajn meening is hier van uitlokkinig igeen sprake en zal vol gens pi. meening een veroordeeling dienaan- gaanide niet kunnen volgeiq van uitlokking is niets gebleken, nog minder van een opzette- lijike uitlokking. Volgens pleiter, had in plaats daarvan, medbplichtigheid moeten zijn tenlastegelegd. Volgens pleiter is bet niet juist, gelijk de Officier van Justitie beweert, dat verdachte eromheen gedraaid beeft. Pleiter vindt de ver klaringen van den get. van D. die zijn afge- legd onbetrouwbaar. Dat verdachte de 20 oude schetsen aan van D. heeft ter inzage gegeven, heeft hem de das omgedaan, en dat is de oorzaak geworden dlat dte man al zoo lang preventief zit. Op diverse plaatsen ,in Nedferland' en in Belgie heeft men een onderzoek doen. instel- len naar de afkomst der valsche schetsen, doch men heeft die plaats der vervaardiging niet kunnen te weten komen. Volgens pi. is het in geenien deele bewezen dat verdachte van E. zicb zou hebben scbuldig gemaakt aan eenige vervaisching. Pleiter kent verdachte goed, en wil niet ontkennen dat dieze wel eens wat heeft gedaan dlat niet goed1 is, doch pi. is thans de vaste overtuigiing toegedaan, dat verdachte hiaraam onschuldig is. Op 10 Nov. 1938 is verdachte op die markt in Rotterdam geanresteerd en hij zit dus bijma 5 maanden preventief. Verdediger verzoekt dat verdach te zal worden vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs, en vraagt tevens dte onmiddiellijke invrijheidstelling van verdachte, aangezien het volgens pleiter, thans geen zin meer heeft om de verdachte nog 1 anger in voorarrest te houdien. De verdachte van D. werd destijds ook bij- die behandelinig der ziitting invrijheid gesteid, en verdachte's rwerkzaamheden ver- eischen dat hij zoo spoedig mogelijk invrijheid woid't gesteid. Na re- en dupliek, werd de invrijheidistelling van den verdachte door dte rechltbank, nadat deze to raadkamer was geweest, geweigerd, en bepaalde de rechtbank de uitspraak op 5 April a.s. HET DRAMA TE KOEDIJK. De rechtbank te Alkmaar heeft Dinsdag- morgen dten 30-jarigen arbeider uit Bergen, tegen wien de officier van justitie twee weken geleden wegens poging tot moord op zijn vrouw en moord op dirie van zijn kinderen levenslange gevangenisstraf heeft geeischt, vrijgesproken, Tevens is de onmiddtellijke invrijheidstelling van verdachte gelast. Tenlaste was gelegd dat verdachte op 2 Januari 1938 in een huurauto met zijn gezin vrouw en vier kinderen i te Koedijk met opzet in het Noard-iHollandsche kanaal was gereden om zich op deze wijze van zijn vrouw en zijn kindteren te trachten te ontdloen; dirie van zijn kinderen waren hierbij om het leven gekomen, de vrouw met"het jongste kind werdien gered. Verdachte zelf had zich tijdig uit den wagen weten te bevrijden. Hij zou tot deze daad zijn gekomen ,omdat hij een ver- houding met een meisje uit Bergen had. Verd. verklaardte het gebeurde door te zeggen, dat hij op den gladden weg was geslipt en zoo dte macht over het stuur was kwijt geraakt. De rechtbank acbtte het wettige en over- tuigende bewijs niet geleverd. Wel achtte de rechtbank bewezen de verklaring van getuige Dekker, dlat verdachte het voomemen heeft •gehad zijn vrouiw en kinderen van het leven te berooven. Doch zij betwijfelde, of ver dachte dit voomemen heeft willen uitvoeren ten tijdte van het ten, laste gelegde, en wel op grond' van de verklaringen van getuigen- deskundigen, welke iruimte laten voor die mee ning dat aan een ongeluk kan worden ge- dacht. DE ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE TALMA RUSTOOR.DEN. Maandagochtend is de vroegere voorzitter van de Talma-rustoorden J. L. te Kollum, als verdacht van het plegen van onregelmatig- heden in deze kwaliteit, door de marechaus- see ter beschikMng van de justitie te Leeu- warden gesteid. Hij is naar het huis van be- ring gebracht. Maandagavond is de 72-jarige weduwe G. Jonker te Wetering, bij Blokzijl, toen zij water uit een vaart achter haar woning wilde scheppen, voorover gevallen en verdronken, OPLIOHTING DOOR GEWEZEN HEILSOLDATEN. Twee gewezen heilsoldaten van het Leger des Heils te Alphen a. d. Rijn, H. en V., zijn, meldt de N. R. Crt., door de politie te Wou- brugge aangehouden, omdat zij zich aan op- lidhting scbuldig maakten Getooid met de pet van het Leger, welke zij ten onrechte droegen, boden zij den inge- zetenen van Woubrugge Evangelieblaadjes ter bevordering van de inwendige zending aan, waarvoor een vrijwillige bijdrage in een coliectebusje kon worden gedeponeerd. De blaadjes waren voor een luttel bedrag door het tweetal gekocht, de opbrengst wendden zij ten eigen bate aan. Dinsdagochtend is op den verkeersweg AmersfoortZwolle, ter hoogte van de melk- fabriek te Nunspeet, een ernstig verkeers- ongeluk gebeurd, dat aan een inwoner van Utrecht het leven heeft gekost; voorts werd een persoon levensgevaarlijk gewond. Een auto uit Utrecht wilde een tegemoet- komenden vrachtauto passeeren. Eerstge- noemde auto slipte en reed tegen een boom. Door den schok vloog de auto dwars over den weg en kwam aan den anderen kant tot staan. In den auto zaten vier heeren. Een van hen, de heer W. uit Utrecht, werd onmiddel- lijk gedood, de heer V., even eens uit Utrecht, werd levensgevaarlijk gewond. In zorgwek- kenden toestand is hij naar het ziekenhuis Salem te Ermelo vervoerd. Het stoffelijke overschot van den heer W. is bij omwowenden binnengebracht. Van de twee overige inzittenden werd de bestuurder licht aan het hoofd gewond. De andere kwam met den schrik vrij. De chauffeur is ter plaatse verbonden. De auto werd vernieid. BRAND TE OMMEN. Dinsdagnacht omstreeks 2 uur is door tot dusver onbekend gehleven oorzaak brand ont staan in de timmermanswerkplaats van den heer Takman te Ommen, waarin veel tim- merhout was geborgen, zoodat het vuur daar- in gretig voedsel vond. De brand greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners van het belendende perceel volkomen door het vuur verrast werden en in nachtgewaad moesten vluchten. Behalve de timmermanswerkplaats brandde de woning van den visseher Kiewiet, waarin 4 gezinnen gehuisvest waren, totaal uit. In beide huizen kon niets meer worden gered. De schade, die ettelijke duizenden bedraagt, wordt door verzekering gedekt. De politie stelt naar de oorzaak een uitge- breid onderzoek in. EEN SOHERPZINNIG MEISJE. Een 18-jarig meisje, wonendie imi de Jan van Gaenstraat te Amsterdam, zat voor het raam van haar woniing te lezen, toen piotseling haar aandacht getirokken werd docxr een jongen man, dte zeer veel belangstellinig toonde voor een rijwiel, dat tegenover die woning, waar zij woonde, geparkeerd stond1. De houdinig van den man wekte haar argwaan', en zij lette scherp op. Piotseling zag- zij, dat een andere man, die op een afstand stond te kijken, een teeken aan den eersten gaf, en het volgend oogenblik constateerde ze, dat het rijwiel door den laatsten werd weggenomen. Ze begaf zich naar buiten en volgde het tweetal. Zij zorgde er voor, ze niet uit het oog te ver- liezen, en zag ze een waning in de Orthelius- straat binnengaan. Zonder argwaan te geven, iiep ze de woning voorbij en noteerde het huis- nummer. Hierop waarscbuwde ze de politie. Spoedi-g was dteze aanwezig en arresteerde de beide mannen en nam het rijwiel in beslag. De daders 'zijn reeds voor den officier van justitie geleid. De weerstoastamid van hedenmorgen 7,20 uur was te Vlissingen: weer: betrokken, wind matig Zuid-Zuidwest, temperatuuir 4, minimum hedemnacht 4, neerslag afgeloopen etmaal 2 m.M. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur, voor het geheele land: ietis zachter overdag, geen' regen van betieekendis, meest zwaar bewolkt, zwakke tot matige iwlind, uit Zuidelijke richting. MINISTER VAN DIJK BEZOEKT DE NIEUWE KAZERNES. DEN HAAG. De Minister van Defemsie, Dr. J. J. C. van Dijk heeft ziich gisteren ver- gezeld van zijn adjudant kapitein Mr. H. J. Krul, op de hoogte gesteid1 van den bouw van de nieuiwe kazernes te Steenwijk, Wezep, Apeldoom, Diepenveen, Eefde, Amhem en Ede. Bij izijn bezoek aan de Ibeide eerstgenoem- de plaatsen werd hij voorgelicht door den eerst aanwezend ingenieur te Groningen, in de overige plaatsen door den eerst aanwezend ingenieur te Amhem. -jis TENGEVOEGE VAN EEN AANRIJDING OVERLEDEN. BAARN. Gisteravond is alhier de wiel- rijder Berveiing uit Baarn, toen hij den weg wilde oversteken, door een pensonenauto uit Zeist aangereden. Hij iiep een hersenschud- ding met verwondingen aan het gelaat en lichaam op. Per ziekenauto uit Soest is het slaehtoffer naar het ziekenhuis te Baam overgebracht, waar hij vanoohtend is over leden. BOERDERIJ AFGEBRAND. HEERENVEEN. Gisteravond is door nog niet bekendle oorzaak de boeirdieiriji van den heer H. Dijk te Terwispel tot den grand toe afgebrand. De motorspuit uit Gorredrjk, die spoedig ter plaatse was, kon tegen dte vlam- menzee niets uitricbten. Twin'tig stukis vee kwam in de vlammen om. Ook de imboedel ging grootendeels verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. BRAND IN MANDENFABRIEK. AMlMERZODiEN. Te ongeveer half tien is gisteravond door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in het pakhuis van de man- denfabriek van den heer J. van Doomman, alhier. Het vuur werd eerst ontdekt toen de vlammen reeds uit het gebouw sloegen. In een minimum van tijd stond het gebouw in lichte laaie. De brandweer kon niet voor- komen, dat het pakhuis met den grond werd gelijk gemaakt. Ongeveer 8000 manden als- mede een groote hoeveelheid hout gingen in de vlammen verloren. De eigenaar was slechts laag verzekerd. De drie naast het gebouw staande huizen konden slechts met moeite worden behouden. STEUN VOOR MARKTTUINDERS EN TEEKK-KLHINHANDELAAKS. DEN HAAG. De Miniister van Economische Zaken heeft besloten uit het Landbouw-Crisis- Fondis aan hen die bij de Ned. Groenten- en F,ruit Centrale als markttuinders of als teler- kleinhandtelaarsi zijn aangesloten steun te ver- leenen tot een bedrag van ten hoogste f 150.000 en wel in dem vorm van toeslag per hoeveelheid geveilde prodaioten. GARNIZOEN AANGESLOTEN BIJ FRANCO BURGOS. De miiitaire commandant te Cuidad Real heeft naar Burgos getelegrafeerd, dat het gamizoen aldaar zich heeft aange sloten hij Franco. ANTI-DUITSCHE ACTIE IN POLEN. BROiMBERG. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat de anti-Duitsche betoogingen, welike te wijten zijn aan de actie van West-Poolsche couranten en den Poolschen Bond voor het Westen, worden voortgezet. DE EVANGELISOHE KERK. BERLUN. De opperste raad van de Evaii- gelische ikerk, weike de leiding heeft van alle Protestanten in Duitschland, heeft maatrege- len genomen am te pogen een einde te maken aan de actie van de helijideniskerk aan het hoofd waarvan Ds. Niemoller staat. UIT MEMELLAND. MEMEL. Naar aanieiidimg van het bericht in die Poolsche bladen over arrestaties en de oprichtinig van coneentrafiekampen in Memel- land dleelt het Duitsche Nieuwsbureau mede, dat sedert de inlijving in geheel Memel 183 personen zijn geanresteerd, waarvan zich thans nog 125 in hechtenis bevdnden. Er zijn geen concentratiekampen imgericbt en het ligt ook niet in de bedoteling dit te doen. BOEKAREST. Naar thans wordt ver- nomen, heeft de regeering van Roemenie de regeering van Franco op 23 Februari jJ. de jure erkend. Deze erkenning werd evenwel geheim gehouden, aangezien een aantal aan- hangers van Franco bun toevlucht hadden gezocht in de Roemeensche legatie te Madrid. Nu de stad in handen van Franco is gevallen bestond er geen reden meer deze erkenning geheim te houden. ILONDEN. Te 1 uur vannacht zijn op de Hammersunthstreet-brug 2 bommen ontploft, waardoor de brug licht is beschadigd en zij tijdelijk voor het verkeer moest worden af- gesloten. Men heeft reden aan te nemen, dat deze ontploffingen zijn veroorzaakt door tijdbom- men, welke werden geplaatst door aanban- gers van het Iersche republikeinsche leger, met het doel minachting te toonen voor de vonnissen, welke gisteren tegen leden van dat leger te Old Bailey zijn uitgesproken. De politie heeft twee personen en in twee huizen huiszoeking gedaan. CZADCA DOOR DE DUITSCHERS ONTRUIMD. WARSOHAU. Het Slowaaksche dorp Czadca, nabij de Poolsche grens, is door de Duitsche douane-beambten, de grenswacht en politie ontruimd. VLIEGTUIGEN DALEN TE ORAN. QRAN. Veertien vliegtuigen van de lucht- maoht van den Spaanschen Verdedigings- raad zijn te Oran aangekomen met 48 per sonen aan boord. VAT .UNCI A. De leden van den Verdedi- gingsraad hebben te Valencia vergaderd. Men weet nog niet tot welke beslissing men is gekomen. De stemming te Valencia is kalm, hoewel men vreest dat de rechtschen hun operaties in de richting van Valencia zullen voortzetten. VELE KRIJGSGEVAN1GENEN. SALAMANCA. Het groote hoofdkwartier van Franco bericht, dat bij het bezetten van Madrid 40.000 man van het leger van den Verdedigingsraad krijgsgevangen zijn ge maakt. Talrijke dorpen in de omgeving van Madrid zijn bezet. Aan het Zuidelijke front wordt de opmarsch eveneens voortgezet. Talrijke dorpen zijn ingenomen, evenals aan het Oostelijk front zijn hier meer dan 7500 krijgsgevangenen gemaakt. WEER INCLDENTEN AAN DE GRENS VAN HONGARIJE EN SLOWAKIJE. BOEDAPEST. In een officieel Hongaansch communique wordt medegedteeld, dat zich op 28 'Maart opnieuw incaidenten hebben voorge- daan aan de grens van Hongarije en Slowakije. Voor Terneuzen: 29 Maart. Estl. s.s. KOT- KAS, 2160, ijzeirerts, Nantes. Van Terneuzen: 28 Maart. Noorsch s.s. STEN, 1464, manguanijzer, Middtesborougb. Voor Sluiskil: 28 Maart. Duitsch s.s. HE LIOS, 2883, stukg., Antwerpen; Estl. s.s. TOCXMAS 1373, ledig, Louden; Spaansch s.s. ERETSA MENDI, 4126, erts, Huelva. Van Sluiskil: 28 Maart. Duitsch s.s. HE LIOS, 2883, stukg., Malaga. Van Sas van Gent: 28 Maart. Eng. s.s. iSARASTONE, 2473, ledig, New-Castle. Voor Gent: 27 Maairt. Eng. s.s. HAIG ROSE, 1117, kolen, Grangemouth. 28 Maart. Ned. s.s. JAVA, 341, leddg, Lou den; Eng. s.S. OHARLWOOD, 1207. erts, Casablanca; Ned. m.s. OMLANDIA, 400, stukg., Danzig; Poolsch s.s. CIKSZYN, 1402, stukg., Gdynia. 29 Maart. Duitsch s.s. BORDSEE, 959, ledig, Boulogne; Ned. m.s. CATHARLNA, 129, oud ijzer, Londen; Eng. s.s. BRIGHTSIDE, 467, pekkolen, Kingslynm. Van Gent: 27 Maart. Eng. s.s. GRANGE- TOFT, 975, leddg, West Hartlepool; Eng. s.s. ARJDGFYFE, 964, ledig, Bremerhaven; Eng. s.s. WHITETOFT, 883, ijzer, Londen; Eng. s.s. BARON KELVIN, 3084, ledig, New-Castle. 28 Maart. Ned. m.s. EEMSHORN, 199, ijzer, Koping; Ned. m.s. SPES SALUTUS, 200, cement, Londen; Eng. s.s. BLAGKTOFT, 1108, ledig, Blyth; Eng. s.s. RYE, 1048, stukg., Antwerpen; Ned. m.s. PAX I, 200, cement, Torquay; Poolsch m.s. OKSYWIE, 766, stukg., Hamburg; Ned. m.s. JAVA, 341, eierkolen, Leleque. 29 Maart. Eng. s.s. HAIG ROSE, 1117, ledig, Antwerpen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 3