TERNEUZEN, 27 MAART 1939. BAKKERSVAKEXAMEN. P ZAAMSLAG. VOETBAL 1 v.t, volg van een misverstand, dat weer een ge- volg is van de onvolledige afbakening- van de grens en men is van meening, dat de Hlinka- garde aan deze igevechten een eind kan maken. t De Slowaaksche pers, welke eerst opdracht bad niet te spreken van een „conflict", heeft thans haar houding gewijzigd en doet heftige aanvallen op ,,de Hongaarsche indringers" en roept de bevolking op tot verdediging van het vaderland. De militaire autoritetiten roepen vrijwilligers op en voor de recruteerings- bureaux staan lange rijen jongelieden, die dienst wilien nemen tegen de Hongaren. De leerlingen van de middelbare sciiolen van 17 en 18 jaar zijn needs naar het front ver- trokken. In allerijl werken de Slowaken aan de lands verdediging. Het opperbevel ligt m han- den van Lolonel Malar, bevelhehber over de luchtmacht is Untenant Ambrus, bekend door zijn overwinningen bij de Olympiade te Berlijn. Daar het Tsjeehische leger, toen het uit de Karpaten-Oekraine terugtrok groote hoeveel- heden oorlogsmateriaal heeft achtergelaten, beschi-kken de Slowaken over een groot aan tal militaire vrachtauto's, pantserwagens, vechtwagens en een aanzienlijke hoeveelheid muni tie. Ondertusschen duren de gevechten voort. Vrijdagavond hebben negen Capronvliegtui- gen van de Hongaarsche luchtmacht geduren de een half uur de stad Spiska Noveves, de hoofdstad van Zuid-Slowakije gebombardeerd. Zes personen werden gedood. Zaterdagmor- gen hebben twee Hongaarsche vliegtuigen Homy Ozorovce, eveneens in Zuid-Slowakije, gebomibardeerd. Durcansky, de minister van buitenlandsche zaken, heeft onmiddellijk een protestnota naar Boedapest gezonden. Naar aanleiding van het protest van Dur cansky heeft de Hongaarsche regeering voor- gesteld een gemengd HongaarschHSlowaak- sche commissies te benoemen tot het vast- stellen van de grens. De regeering van Slowakije heeft hierin on middellijk toegestemd en heden zouden de Slowaaksche leden van deze commissie naar Boedapest gaan. Naar verluidt is deze regeling een gevolg van stappen der Duitsche regeering te Boeda pest, meldt Havas uit Bratislava. DE OORLOG IN SI'AN,IK. Onderhandelingen over de capitulatie op het laatste oogenbllk mislukt. Het nationalistische oftfensief in Spanje is, wordt aan „De Oourant" gemeld, Zondag- morgen om 7 uur begonnen. De troepen mar- cheeren onder bevel van generaal Queipo de Llano op in het Noorden van de provincie Cordoba in de ricbting van de kwikmijnen van Almaden en Pozomlanco. Zij hebben den ,,zak" van Hinojosa del Duque reeds wegge- werkt en naderen de rivier de Guaralmes. Op sommige punten zijn zij reeds 30 K.M. gevor- derd. Alleen Spanjaarden nemen aan den op- marsch deel. Dit offtensief beteekende de mislukking van de reeds zeer ver gevorderde onderhandelm- gen voor de overgave der republikeinen. Deze laatsten waren reeds bereid, terstond de lucht macht uit te leveren, doch op het laatste oogenbllk adviseerde Burgos den verdedi- gingsraad liever de witte vlag te hijschen. Madrid heeft daarop medegedeeld, dat het maatregelen tot verdediging zou nemen. De hevolking kreeg echter den raad, zich van persoonlijke initiatieven te onthouden. Het verloop der onderhandelingen. Het verloop der onderhandelingen, aldus meldt de speciale verslaggever van ,,De Cou- rant" aan de Fransch-Spaansche grens, werd ter kennis van de bevolking gebracht in een proclamatie, die Zaterdagavond half elf door den secretaris van den Verdedigingsraad, Jose del Rio, voor den radiozender van Madrid werd voorgelezen. >Op 11 Maart, aidus de proclamatie, heeft de raad een door kolonel Casado en generaal Miaja onderteekend document naar Burgos gezonden, waarin de voorwaarden voor een evientueele overgave werden opgesomd. In ruil voor de verzekering, dat de nationale on- afhankelij'kheid en integriteit van het Spaan- sche gromdgebied gehandhaafd zullen blijven, verklaarde de Verdedigingsraad zich bereid de nationale regeering te erk-ennen. De Ver dedigingsraad vroeg echter waarborgen -voor het leven en de veiligheid van alle burgers en militairen, die aan den strijd hebben deelge- nomen. Represailles zouden niet genomen mogen worden en niemand zou voor een mis- daad mogen worden gestraft, zonder zicb voor een rechtbank te hebben kunnen ver- dedigen. (Het werd derhalve wenschelijk geacht, te voren vast te stellen, wat onder politieke en wat onder gewone misdaden moest worden verstaan. Het leven, de belangen en de vrij- heid van hen, die niet van misdaden beschul- digd worden, hefczij "officier, amhtenaar, poli- tiek commissaris of milicien, zouden gewaar- borgd moeten worden, terwijl de officieren zooveel mogelijk in hun ambt zouden worden gehandhaafd. Er dient, aldus verder de voorwaarden, een minimumtermijn van 25 dagen gegeven te warden om degenen, die dat wenschen, in staat te stellen het land te verlaten. De Italiaansehe en Moorsche troe pen moeten uit Spanje teruggetrokken worden. Burgos' antvvoo-rd. Burgos heeft daarop geantwoord, dat het herhaaldelijk gedane aanbod van clementie en vergiffenis voor wie in het vijandelijke kamp gestreden heeft en wiens handelingen niet on der de bepalingen van het strafrecht vallen, gehandhaafd blijft. Officieren en vrijwilligers, die de wapens neerleggen, wordt het leven geschonken. Zij zullen met te meer clemen tie behandeld worden, naarmate hun houding in deze laatste dagen tot likwidatie van den strijd heeft bijgedragen. Wie niet scfauldig is aan moord of aan an- dere zware misdaden, kan een vrijgeleide krij- gen om het land te verlaten. Misdadigers zullen worden berecht, de overige vergrijpen worden berecht volgens de wet op de politieke verantwoordelijkheid. De boeten, opgelegd uit hoofde van de bepalingen van deze wet, zullen ten goede komen aan de door de ge- volgen van den oorlog getroffen gezinnen. Wie thans nog tegenstand biedt aan den op- marsoh der nationalisten, laadt een zware verantwoordelijkheid op zich, (De Verdedigingsraad besloot daarop twee opperofficieren naar Burgos te sturen, het- geen op 23 Maart geschiedde, ten einde tot de opstelling van een document te komen, waarin de modaliteiten van de overgave zou den worden vastgesteld. De nationalistische regeering eischte echter dat de Verdedigingsraad, als bewijs van goe- den wil en als bewijs van symboliscbe over- gave, de onder zijn bevelen staande lucht macht zou uitleveren, hetgeen Zaterdag tus- schen 4 en 6 uur diende te geschieden. Uit hoofde van de materieele onm-ogelijkheid, waarin men verkeerde aan die voorwaarden te voldoen, aldus de proclamatie, besloot de Verdedigingsraad Zaterdag een nieuw onder- houd aan te vragen, dat in Burgos plaats vond. In dit onderhoud braehten de Madrileen- sche afgevaardigden hun bezwaren naar voren, die door de vertegenwoordigers van de tegenpartij klaarblijikelijk begrepen werden. Onverwacht kregen dezen om 6 uur Zater- dagmiddag echter bevel de onderhandelingen af te broken. De republikeinsche afgezanten moesten met hun vliegtuig onder zeer on- gunstige weersomstandigheden naar Madrid teru-gkeeren. „Leveren luchtvloot uit". De Verdedigingsraad besloot daarop Zon- dagmorgen zich per radio tot Burgos te wen- den, ten einde de besprekingen weer op te nemen. Dit eerste telegram luidde: ,,Morgen, Maandag, leveren wij luchtvloot uit. Ver- zoeke op te geven, waar, hoe laat dit moet geschieden". Korten tijd daarna volgde een tweede tele gram, dat van de mogelijkheid gewaagde een deel der vliegtuigen reeds Zondag uit te leveren, Madrid ontving daarop ten antwoord, dat met het oog op het offensief der nationalis ten, dat op sommige punten reeds was ont- ketend, en in de andere sectoren ieder oogen- blik kon losbreken, en dat niet meer kon wor den opgehouden, aan de vijandelijke legers de raad werd gegeven, de witte vlag te hijschen, ten einde aan de actie van artillerie en lucht macht te ontkomen. ,,Voor de wereld en alle Spanjaarden", al dus de proclamatie, stellen wij de algeheele verantwoordelijkheid vast van de nationalis tische regeering, die aldus het bloedvergieten verlengt. Wtij stell-en er prijs op vast te stel len, dat ons doel steeds het onderhandelen over den vrede is geweest en dat al ons stre- ven daarop was gericht. Onder deze moeilijke omstandigheden wil de Verdedigingsraad toch trachten zijn taak te volhrengen en zich met name bezig houden met het wegvoeren van alien, die de stad en het land wenschen te verlaten. Blijft kalm, neemt geen eigen initiatieven en volgt de gegeven bevelen strikt op". Ten slotte zegt de proclamatie, dat de Verdedigingsraad met het oog op het nationalistisch offensief ver- dedigingsmaatregelen neemt. MUSSOLINI'S REDE. IHet is Mussolini, met groote ontroering, zoo ving volgens een Stefani-bericbt aan ,,De Oourant", gisteren zijn met spanning v-erbeide redevoering aan, dat ik na de twin- tig jaren, die ons van de stichting der Fasci di Oombattimento seheiden, het woord: tot de squadristi richt. U in de oogen ziende, herbel-eef ik de dagen, die wij samen doorleefd hebben, dagen, die soms dramatisch, maar altijd onvergetelijk waren. Onder de zwarte vaan, die wij in 191-9 heschen, verzamelden zieh de „squadri", die uit de veteranen der loopgraven en uit de jeugd geformeerd waren, om gezamenlij-k ver- derfelijike theorieen te bestrijden en het volk te bevrijden van den heilloozen invloed, dien het jaar 1789 op de wereld heeft uitgeoefend. Het was onder dit vaandel, dat duizenden van onze kameraden als helden vielen in den strijd in de straten en op de pleinen van Ita- lie en in het Afrikaansche en Spaanscbe land. De nagedachtenis van deze kameraden zal altijd in onze harten blijven leven. Het is mogelijk, dat er hier of daar iemand is, die deze harde jaren, die achter ons liggen, ver- geten heeft, maar de squadristi hebben ze niet vergeten en zullen ze ook niet vergeten. De squadristi staan klaar het geweer te nemen en op de auto's te springen, zooals zij dat ten tijde onzer strafexpedities deden. 'Squadristi, zegt aan alien, die nog wat achter zijn gebleven, dat de revolutie niet ge- eindigd is, maar, wat gewoonten, karakter en sociale verhoudingen hetreft, nauwelijks begonnen is. Ik laat aan anderen de taak over, de balans op te maken van het werk, dat wij in de eer ste twintig jaren van het fascisme verricht hebben. Die balans is gigantisch en wat wij gedaan bebben, is bestemd om te blijven en zal de eeuwen weerstaan. Ook wil ik mij niet bezighoud-en met 'een vergelijking op te stellen tusschen het Italie van 1919, een Italie dat zich in teleurstelling onrust en wanorde bevond, een natie, die overwinnaar en overwonnene tegelrjk was, en het Italie -van 1939, dat eensgezind, gedisci- plineerd, scheppend, krijgshaftig en im- periaal is. Het zou echter de moeite waard zijn, zich te herinneren, hoevele maleji de demopluto- cratische machten aan haar verdwaasde schaapskudden, die langzamerhand een beetj-e uit elkaar beginnen te raken, de op hand-en zijnde zekere ineenstorting van het fascisti- sche Italie aangek-ondigd hebben, omdat het bloed verloren had in Afrika en meer nog in Spanje en omdat het dringend behoefte -had een leening, die natuurlijk alleen maar door Engeland gefoumeerd kon worden. Waarlij'k, het fascistische Italie is nog wei- nig bekend in het tijdperk van de radio, zoo weinig bekend, als ging het om een erg ver land in een vergeten u-ithoek der aarde. Wat wij gedaan hebben is belangrijk, maar belangrijker voor ons is, wat wij nog zullen doen. En wij zullen het doen, want mijn wil kent geen hinderpalen en uw geestdrift en offervaardigheid zijn intact. Gij zijt de lijf- wacht der fascistische revolutie en van het regime. -Kameraden squadristi, uw manifestatie, die het hoogtepunt is van de feesten ter vie- ring van het twintigjarig bestaan van het fascisme, vind plaats -op een ernstig oogen bllk in het leven van Europa. Wij laten ons niet overstuur maken door wat thans oor- logspsychose heet en wat een mengsel is van hysterie en vrees. Onze koers is afgebakend en onze beginselen zijn duidelijk. Om te beginnen moet gezegd worden, dat hoewel de beroepspacifisten bijzonder verfoei- lijke individuen zijn en hoewel wij een eeuwi- gen vrede als een ramp voor de beschaving der menschheid beschouwen, het toc'h ons oordeel is, dat een lange peri-ode van vrede voor de verdere ontwikkeling der beschaving noodzakelijk is. Maar hoewel wij nog onlangs gepolst werden, zullen wij geen enk-el initia- tief nemen vdor onze heilige rechten erkend zijn. Ten tweede: de periodie van de ,,extra- toeren", zoo zij al ooit bestaan -heeft, is defi- nitief afgesl-oten. Het is voldoende ons er aan te herinneren, om ons te kwetsen. De pogingen om ons te sc'hokken en de as Rome- Berlijn te splqten, zijn kinderlijk. (Kreten in de menigt-e: Hitler, Hitler). (De as is niet slechts een relatie tusschen twee staten. Het is een ontmoeting tusschen twee revoluties, die tegengesteld zijn aan alle andere opvattin-gen der huidige beschaving. Ik verklaar u, dat, indien de groote democra- tieen bitterlijk weenen over het voortijdige en eenigszins beschamende einde van haar lief- ste schepping, dit een zeer goede reden voor ons is, ons niet bij haar min of meer fats-oen- lijke tranen aan te sluiten. Daarin liggen de kracht van de as benevens de voorwaarden voor haar voortbestaan. Maar aangezien elke daad ook oppervlak- kige gevoelens uitlokt, die soms wel eens de rede overst-emmen, moet ik hier op de meest uitdrukkelij-k-e wij-ze verklaren, dat wat zich in Centraal-Europa heeft afgespeel-d, zich noodzak-elijkerwijze moest afspelen. Ik v-oeg er aan toe, dat, indien met het probleem op het moreele plan plaatst, niemand, ik her- haal niemand1, het recht heeft den eersten steen te werpen, zooals de ou-de moderne ge- schiedenis van Europa ruimschoots aantoont. Het is duidelijk, dat, indien een volk, dat over een groot menschenmateriaal beschikte en over geweldige wapenarsenalen, niet in staat was ook maar een gebaar te maken, het blijkbaar rijp, zeer rijp was voor het lot, dat het ondergaan heeft. Ten slotte verklaar ik, dat indien de be- oog-de vorming eener coalitie tegen de auto- ritaire regimes mocht plaats vinden, deze regimes den handschoen zullen opnemen en in alle deelen der wereld tot den tegenaanval zullen ov-ergaan. In mijn rede te Genua sprak ik van -een barricade, -die Italie van Frankrijk scheidde. Men kan nu wel zeggen, dat deze barricade zoo ongeveer is afgebroken. Over eenig-e dagen, wellicht over eenige uren, zal de schitterend-e infanterie van het nationalistische Spanje er den genadeslag aan toebrengen en dan zal dat Madrid, dat vol gens de linkschen den dood van het fascisme zou beteeken-en, integendeel blij-ken het graf van het communisme te zijn. Wij vragen niet het oordeel der wereld, maar wij wenschen, dat de wereld weet waar zij zich aan te, houden heeft. Welnu, in de Italiaansehe nota van 17 December 1938, ge richt tot Frankrijk, waren d-e problemen van k-olonialen aard duidelijk gesteld. Deze problemen hebben een naam: zij hee- ten Tunis, Djiboeti, Suezkanaal. Het staat de Fransche regeering volkomen vrij zich zelfs aan de simpele discussie dezer proble men te onttrekken, zooals zij tot nu toe steeds met „nooi-t" geantwoord heeft. een „nooit", dat wellicht te vaak hephaald werd en dat wellicht al te categoriseh was. Maar zij moet zich niet beklagen indien de kloof, die op het oogenbllk de twee landen Scheldt, dan zoo diep zal word-en, dat het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk, zal zijn haar te didhten. Hoe ook de ontwikkeling der gebeurtenis- sen moge zijn, wij wenschen dat men niet lan- ger spreekt van banden van broederschap, van zusters, van neven of van andere bast- aardverwanten. De befrekkingen tusschen staten zijn krachtsverhoudingendat zijn de element-en die hun politiek bepalen. -Geografisch, historisch, politiek en mi-litair is de Middellandsche Zee de levensruimte van Italie, en wanneer wij Middiellandsche Zee zeggen, dan s-luit dit natuurlijk de golf in die de Adriatisehe Zee heet, en waar de Italiaan sehe belangen overheerschend zijn, maar niet exdusief jegens de Slaven, Dat is dan ook de reden, dat daar sinds twee jaar vrede heersdht. Als laatste en fundamenteele punt: wij moeten ons wa-penen. Het wachtwoord is: vermeerdert kanonnen, schepen en vliegtui gen, tot elken prijs, ook al moesten wij all-es opruimen wat burgerlijk leven heet. Wan neer men sterk is, boezemt men zijn vrienden vriendschap in en zijn vijanden vrees. Uit de feiten der geschiedenis rijst over eeuwen en generaties een kreet op: wee den wapen- loozen. De Duce richtte ten slotte een woord van lof tot de Squadristi, en besloot met te zeg gen dat in de woorden gelooven, gehoorzamen en strijden het geheim van elke overwinning besloten ligt. Bij het te Goes gehouden baikkersvak- examen slaagden de heeren F. J. Faas te Ter- neuzen, J. A. van Hoeve te Siuiskil, J. Deij te Hoek, J. A. Ruijtenhurg te Axel, C. J. van Cadsand te Zaamslag en J. Buyck te Zuiddorpe, alien leerlingen van den Bakkers- Vakcursus alhier. DE NUMMERING DER CANDIDATENLIJSTEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN-VERKIEZING. In verband met de bepaling, dat de partijen, die reeds zitting hebben in hi openbaar college, bij de verkiezingen ingevolge de periodieke aftreding voor de nummering der lijsten op het stembiljet aan hun aantal afgevaardigden bij de eindigende samenstelling rechten kun nen doen golden voor de volgorde, kan nu reeds worden gemeld, dat de -Chr. Historische Unie. die met 8 leden de grootste fractie vor- rnen, nummer 1 op het stembiljet verkrijgt. De A nti-Revolutionnaire Partij en de R. K. Staatspartij, ieder met 7 zetels, verkrijigen nummer 2 of 3, de Sociaal-Democratische Arbeiders Partij met 6 zetels verkrijgt num mer 4, de Liberale Staatspartij- met 5 zetels nummer 5, de Staatkundig Geref. Partij met 4 -zetels wordt lijst 6, de Vrijzinnig-Demo- cratische Bond en de Nationaal-Socialistische Beweging, ieder met 2 zetels, verkrijgen num mer 7 of 8, en de lijst der R. K. Dissidenten, lijst-Bauwens, die geen aanvraag indiende, en de Hervormd-Gereformeerde Staatspartij, verkrijgen als nummering 9 of 10. De drie lotingen die dus moeten plaats vin den, zullen in opembare zitting van het Cen- traal Stembureau geschieden op Woensda°- ?S Maart. PRINS BERNHARD IN ZEELAND. Zeeland is tot nu toe -behalve dat een -paar keer, d-at Z. K. H. met de mailboot van Vlissingen vertrok, of wel -daar aankwam verstoken gebleven van een bezoek van den gemaal van onze iKroonprinses en het mag dan ook als een bijzonderhetd. alom vermeld worden, dat dit thans niet meer het geval is, al heeft dan ook slechts het middelmootje der provincie daarvan geprofiteerd. Dat de hoofdstad, Middelburg, het eerst Prins Bernhard door haar straten zag rijden, is zeker overeenkomstig haar „stand". Het was dan ook Vrijdag hoe later het op den middag -werd, goed te zien, dat er iets bijzonders te gebeuren stond en alom zag men de drie-kleur ontplooien, en de Middelburgers zich met Oranje tooien. De omgeving van het station trok tegen zes uur van honderden be- langstelling, terwijl in de straten waar langs de hooge gast zijn intocht zou doen ook velen zieh schaarden om hem te verwelkomen en in de Abdij honderden stonden te wachten om hem hun hulde te brengen. Precies op tijd reed de trein voor het perron en ikon -de Commissaris -der Koningin zijn vorstelij-ken gast verwelkomen. Deze schreedt door een haag van padvinders naar het stationsplein, waar het muziekgezels-chap ,,-0. N. D. A." hem met het Wilhetmus ver- /welkomde. Daar en door de geheele stad werd den Prins een hartelijk welkom op ver- schillende wijzen toegeroepen. In de Abdij steeg -dit tot een ovatie. Direct na aankomst ontving de Prins in audientie het gemeentebestuur van Middel burg, waarbij de waarnemende burgemeester, de beer J. Onderdijk, gewaagde van de groote blijdschap ook van het gemeentebestuur over de komst van Z. K. H. en met het uiten van de hoop, dat de Prinses ook weder s-poedig eens Middelburg zal bezoeken, vergezeld van Z. K. H. In den loop van den avond is onder leiding van de Vereeniging „Ui-t het Volk—(Voor het Volk" na af-loop van het diner, waaraan o.a. de burigemeesters van Vlissingen en West kapelle aanzaten, een fakkeloptocht georgani- seerd en is door duizenden mannen en vrou- wen, jongens en meisjes, in de A-bdij een hulde aan den Prins gebracht, die al bijzonder grootsch is geworden. Zaterdagmorgen heeft Z. K. H. reeds te half negen plaats genomen in de auto het was geen hofauto, doch de particuliere wagen van den Commissaris der Koningin en is Hij naar Zuid-Beveland gereden, en wel het eerst naar den Wilhelminapolder, waar de directeur, de heer J. Minderhoud, den Prins in zijn wonin-g ontving en de voorzitter van het hoofdbestuur der maatschapp-ij een uiteenzet- tingT gaf van de totstandkoming van dezen poider en zijn streven en werken in deze tijden. Spr. overhandigde Z. K. H. een leg penning in goud, die het bes-t-uur speciaal alleen aan de leden van het Vorstenhuis aan- biedt. De Prins heeft daarvoor dan-k gebracht en vervolgens vers-chillende deelen van het groot ste landbouwbedrijf in oogenschou-w genomen en ook groote 'belangstelling getoond voor de mooie collecti-e p-aarden, die hem werden ge toond. Had men op Wilhelminadorp door muziek en ovatie getuigd van de blijdschap over de komst van Z. K. H., dit was niet minder het geval te Ierseke, dat vervolgens bezocht werd. Hier bezichtigde de Prins de sorteerloods van „de Meulmeester" en gdbruikte de Prins enkele oesters. Ook -kregen de bekende oester- kweeker Iz. Willemse een ibezoek, en dit was daarna het geval met de oesterputten van Verwijs en het mosselbedrijf van Jan Prins. Tegen 12 uur was de Prin-s in de Albdij te Middelburg terug, am te kwart voor edn de hoofdstad te verlaten en via S-ouburg naar Vlissingen te rijden, waar honderden hem op en bij de terreinen van de werf der Kon. Mij. ,,de Schelde" met gejuieh ontvingen. De mu-ziek zette het Wilhelmus in en na een korte begroeting ging het naar de Vorstelijke tribune bij de voors-teven van het nog op stapel staand'e motorschip Prinses Beatrix" voor de Zeeland. Hier heeft de president-commissaris van „De -Schelde", de heer B. E. Ruys uit Rotter dam, den Prins het welkom toegeroepen en er op gewezen, dat het Huis van Oranje fei- telrjk de eerste steen heeft gelegd voor de Kon. Mij. ,,-De -Schelde" en haar nu zoo bloeiend en groot bedrijf. Dat het niet komen van Prinses Juliana een gevolg is van ver- btijdende omstandigheden, stemt tot vreugde. De president-commissaris der Stoomvaart- maatschappij .Zeeland", de heer Th. H. de Meester, gaf de verzekering het op hoogen prijs te stellen, dat de Prins als verte-gen- woordiger van Prinses Juliana is gekomen om de Prinses Beatrix" te water te laten en te doopen. De heer Ir. H. C. Wesseling verzocht daarop den -Prins tot de eigenlijke handeling over te gaan, -waaraan deze gaarne voldeed. In enkele minuten lag -de Prinses Beatrix" in het water, heel wat anders dan toen op 14 Januari H. M. de Koningin de laatste belet- selen weg nam voor het zusterschip Koningin Emma" en ook na uren wachten niet het te water gaan kon mede maken. Daardoor was nu de plechtigheid op ,,De Schelde" zelve in een 20 minuten afgeloopen en kon de ontvangst in het hoofdgebouw en de voorstelling van tal"van autoriteiten, o.w. de leden van Ged. Staten met den griffier, het gemeentebestuur van Vlissingen met den secretaris, enkele ingenieurs, en de marine- en landmacht hoofdofficie-ren aan den Prins worden voorgesteld. Daarna reed de Prins met de andere heeren naar ..Brittannia" en -zat daar aan aan de hoofdtafel van- de hier geserveerde luncb. Tegen 5 uur reed de Prins naar het station onderweg toegejiuicht en gegroet door duizen den, o.a. velen in vereenigingsverband en k-eerde Hij na afscheid van den Commissaris der Koningin en den burgemeester per extra- trein naar Nederland 'boven den Moerdijk terug, evenal-s de andere genoodigden, o.w. de Ministers Co-lijn, De Wilde en Van Buuren, den directeur-generaal der P.T.T. en vele andere vooraanstaande autoriteiten. Eindhoven MW NAC PSV LONGA Juliana Wlllem II Roermond BW NOAD Bleijerheide doelp gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. 20 -14 3 31 45—13 19 10 6 3 26 41—34 19 9 6 4 24 2918 19 7 6 6 20 34—30 19, 8 3 8 19 38—30 19 7 4 8 18 37—38 19 8 2 9 18 3840 18 7 2 9 16 27—38 19 5 6 8 16 34—37 19 4 7 -8 15 36—42 20 2 4 14 8 22—70 2e klasse A. FORT RAMMEKENS EEN BROEDPLAATS VOOR VOGELS. Het oude, verlaten Zeeuwsche fort Ramme- kens te Ritthem trekt ieder j-aar niet slechts honderden belangstellende kijkers, het is tevens het uitverkoren oord van duizenden watervogels, die er een goede gelegenheid tot broeden vinden. Voor de rust der vo-gels is van Rijkswege bepaald, dat het fort van 1 April tot 1 Juli niet voor het pub-liek toe- gankel-ijk -is. Veel animo. Voor de vacante -betrekking van secretaris- ontvanger hij -het bestuur der Waterkeering van de calamiteuze polders Ser Lippen-s e.a. hebben zich 11 sollicitanten aangemeld. Voordracht. Door het bestuur der Waterkeering werd ter voorziening in de vacature van secretaris- ontvanger -de volgende voordracht opge- maakt: 1. L. Stolk Jz., 2. Jac. van de -Ree Jr. en 3. M. Dees, alien alhier. UITSLAGEN VAN ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. le klasse afd. I. KFCBlauw-Wit XerxesStormvogels DWSAJDO CW-Hermes-DVS le klasse afd. H. VUiC—DOS. VSV—DHC -R!FCFejjenoord HaarlemAjax DFC't Gooi le klasse afd. HI HeraclesGo Ahead Hengel-oZAC EnsohedeTubantia AGOWWageningen Quick-NEC Afdeeling IV. le klasse. J ulianaRoermond NAC—MW BW-MNGA EindhovenWillem H NOADBleijerheide 1—1 4—1 3—1 4—2 1—2 1—5 05 2—2 0—1 1—2 1—1 4—1 5—2 1—1 4—3 0—1 2—1 4—0 5—1 MiddelburgGoes afg. RBCZeelandia 40 RCSBreda 5—3 De ZeeuwenDe Baronie 7—6 doelp. RBC gsp. gew. gel. verl. pnt. v.—t. 16 10 5 1 25 46—18 Middelburg 16 11 3 2 25 52—212 De Zeeuwen 18 7 6 5 20 52—48 TSC 16 7 5 5 19 5234 Zeelandia 17 8 2 7 18 35—42 RCS 18 7 4 7 18 45—58 Vlissingen 15 8 1 6 17 46—32 De Baronie 17 4 6 7 14 46—48 Goes 16 3 3 10 9 30—67 Breda 18 1 1 16 3 31—76 3e klasse A. HulstBiervliet Terneuzen-IJzendijke S luis-kilBres'kens HoofdplaatOostburg Corn BoysTerneuzensche Boys gsp. gew. gel. verl. pnt. Breskens 17 16 32 Terneuzen 17 16 1- 1 31 Axel 19 13 2 4 28 Siuiskil 17 8 2 7 18 Oostburg 15 7 2 6 16 Hoofdplaat 18 6 4 8 16 IJzendijke 18 6 2 10 14 Biervliet 17 5 1 1-1 11 Tern. Boys 16 4 2 10 10 Hulst 17 4 13 8 Corn Boys 15 1 14 2 3e klasse B. 24 -0 1—2 afg. afg. doelp. 81—21 83—19 71—37 49—33 26—41 5555 35—58 2848 31—74 28—57 16—61 Goes 2Goessehe Boys 1 Rest afgekeurd. doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Vlissingen 2 15 14 1 29 59—14 Eiland Boys 14 10 2 2 22 4517 Burgh 16 9 3 4 19 41—26 Terneuzen 2 18 7 2 4 16 44—21 Middelburg 2 16 6 4 5 16 3482 De Zeeuwen 2 16 6 2 8 14 36—44 EMM 18 5 3 10 13 29—67 Goes 2 17 4 3 10 11 3146 Zeelandia 2 13 1 2 10 4 1943 Goesche Boys 14 1 2 11' 4 18—67 Burgh twee winstpiunten din mindering 1—1 wegens niet opk. wed-str. Eil. BoysBurgfc. le klasse Afd. V. AchillesSneek V e endam Leeuwarden FVCBe Quick HeerenveenGVAV Zeeuwsche Voetbalbond. le klasse C. Terneuzen 3Ria BKWSVO PhilippineAxel 2 Siuiskil 2iHontenisse 2e klasse B. Axel 3Corn Boys 2 Hontenisse 3iHulst 2 Hontenisse 2-Siuiskil 3 BKW 2SVO 2 Rla 2(Hoek 7 afg. 2—3 •fg. 2—1 •—3 4—3 afg. 1—2 DE WEDSTRIJDEN. Kon. Nederl. Voetbalbond Afd. IV. le klasse. Eindelijik is dan de eindspurt van Roermond onderbroken en het was Juliana, die (haar een halt toeriep. Met den doelpunt meer (4S) wisten de jongens uit Spekholzerheide den strijd te winnen, tengevolge waarvan zij enkele plaatsen op de ranglijst steeg. De strijd tusschen NAC en MW was bij zonder spannend en met 01 kwam, het einde in het voordeel van MVV, dat nu een goede kans maakt om blijvend op de tweede plaats te eindigen. IBWLCXN-GA bracht eindelijk weer eens een overwinning voor de thuisclub; met 21 sleepten de Bosschenaren de punten in de wacht. Eindhoven beeindigde haar gewone compe- titie met de ontmoeting tegen Willem H. De kampioenen deden wat zij aan hun eer verplicht waren en wonnen den strijd; de uitslag was 40. Ook NOAD behaalde, na langen tijd, weer eens een overwinning. Met 51 zegevierde zij over Bleijerheide, daardoor de afstand tusschen haar en de degradatiecandidaten op zeven punten brengende. 2e klasse. RBC liet geen steek vallen en behaalde een mooie 40 overwinning op Zeelandia. Door- dat het terrein van Middelburg werd afge- keurd, zijn Middelburg en RBC op getgken voet gekomen. Beide ploegen moeten elk nog twee wedstrijden spelen, maar RBC ataat voor een veel moeilijker opgave, daar het voor haar twee zware uitwedstrijden -betreft en Middelburg daartegenover nog tweemaal den strijd op eigen terrein moet aanbinden. Toch kan de beslissing reeds a.s. Zondag val len, daar beide ploegen elkaar dan te Middel burg moeten bekampen. RCS(Breda eindigde in een 53 overwin ning voor de Souburgers. Breda's gewone competitie-programma is daarmede afge- werkt en wachten haar thans nog de moei lijke degradatie-wedstrijden. In de ontmoeting De ZeeuwenDe Baronie waren de doelpunten wel zeer goedkoop. Er werden er niet minder dan 13 gemaakt. waarvan De Zeeuwen de helft plus edn wist te fabriceeren, zoodat het een ongewone 76 uitslag in haar voordeel werd. 3e klasse. In deze klasse hadden de ontmoetingen HoofdplaatOostburg en Corn BoysTern. Boys wegens afkeuring der terreinen geen doorgang. Ook de wedstrijd Zeelandia 2Terneuzen 2 werd om dezelfde redenen uitgesteld. HuLstBiervliet. 24. Na haar succes tegen IJzendijke gaven wij thans ahn Hulst wederom de beste kansen, maar Biervliet dacht daar geheel anders over, want deze ploeg pakte reeds vanaf het begin stevig aan en het eindresuttaat was, dat zij met 24 de overwinning behaalde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2