1 ASPI KIN ASPIRIN vRy 1 BAYER A II BAYER) V E Administratiebureau Z. C. ECKHARDT BRIL GLAZEN Buiienland Hypolkcli Geen zonder Geen zonder KRUIS 11 ii Bij VERK0 UDHEID, GRIEP of RHEUMATIEK VOORTDURENDE ONZEKERHEID. GEMIS AAN VERTROUWEN OP ENGELAND. iyp© beschikbaar op landerijen en huizen Rente vanaf 3'/2 Axelschestraat 38a - TERNEUZEN - Telef. 172 TERNEUZEN, 24 MAART 1939. C Uitsluitend verkrijgbaar in buisjes met oranje-band van 20 tabl. 75 ct. enoranje-zakjes van 2 tabl. 10 ct NEDERLANDSCH—BELGISCHE HANDELSBESPREKINGEN. Naar de correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt zijn de onlangs ingezette Neder- landschBelgische handelsbesprekingen al- daar hervat. Hoofd van de Nederlandsclie delegatie is de beer Lamping. De besprekipgen loopen niet alleen over de aanpassing van de contingenten, voorzien voor den invoer van landbouwproducten, doch ook de kwestie van het nieuiwe Nederlandsclie douanetarief en de gevolgen van zijn toepas- sing voor de Belgische industrie "blijken te zullen worden besproken. VOQRZORGSMAATREGELEN IN BELGIfi. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: Dmsdag bad koning Leopold ten paleize een langdurig onderhoud met generaal Denis, minister van defensie. Het ligt voor de hand dat dit onderhoud verband hield met de diplomatieke spanning in Europa. Speciale maatregelen blijken eohter aan de grens niet te zijn getroffen. In het binnenland hebben regimenten van de Brusselsche en- Antwerp- sche gamizoenen in den afgeloopen nacht marsohoefeningen gedaan. Ook in normale omstandigheden worden echter af en toe door den generalen staf dergelijke oefeningen be- volen. De correspondent te Brussel van een Ita- liaansch telegraafagentschap had Maandag een telegram afgegeven, waarin sprake was van geruchten, volgens welke tot mobilisatie van het Belgische leger zou zijn besloten. Dit telegram werd echter niet doorgezonden. In verband met bedoelde geruchten heeft de regeering een onderzoek doen instellen, waar- van het resultant nog niet is bekend gemaakt. Voorts wordt gemeld, dat in den schoot van het kabinet een beperkt ministerieel comite is samengesteld. Drie ministers maken deel uit van dit comite, dat belast -is met het tref- fen van bepaalde voorzorgsmaatregelen voor de eventueele voedselvoorziening van de be- volking. Met het oog op de bescherming van de be volking tegen aanvallen uit de lucht heeft het departement van defensie 450.000 gas- maskers besteld. Andere bestellingen zullen volgen. Te Brussel kunnen de tunnels van de reeds gedeel-telijk voltooide NoordZuid- verbinding als schuilplaatsen, in geval van beschieting, worden gebruikt. Te Namen zullen de onderaardsche gangen van de oude citadel met hetzelfde doel in gereedheid wor den gebracht. Aan de orgamisatie van de territoriale mlacht belast met de actieve luohtverdediging wordt eveneens gewerkt. Deze macht zou ongeveer 15.000 man omvatten. BELGIE organiseert zijn LUOHTAFWEER. Nu een crediet van 600 millioen francs is toegestaan voor de bescherming der bevolking tegen luchtaanvallen, heeft de Belgische mi nister van Defensie zeer uitgebreide maat regelen genomen. Er wordt een militair en een. burgercorps ingesteld voor de luchtafweer. De minister heeft 450.000 gasmakers besteld, waarvan een deel al deze maand moet worden geleverd. Voorts zijin milliioenen zandzakken besteld, om de bevolking tegen brandbommen te beseher- men. DE MEENINIGEN IN FRANKRIJK. Laval teleurgesteld. De correspondent der N. R. Crt. te Parijs telefoneerde Woensdagochtend De Dinsdag aangekondigde stichting van een ministerie van bewapening en een van propaganda, hangt nog in de lucht. Zoolang de president te Londen is, zijn de Kamers met vacantie. Di-enovereenkomstig is het rus- tig in de couloirs, al gaan de gesprekken er hun gang. Elandin heeft er zijn meening ge- geven over de bedoelingen van Engeland en Roemenie; noch Polen, noch Roemenie zou een verdrag met de Sowjet-Unie willen slui- ten. Deze opvatting is in strijd met een be- richt uit Boekarest in de Soir, volgens het- welk zich een toenadering tusschen beide landen afteekent. Men houdt het er alge- meen voor, dat Bonnet de zienswijze van Flandin deelt. Ook de voorzitter van de Kamercommissie voor buitenlandsche zaken staat wantrouwig tegenover steun van de Sowjet-Unie. Laval is teleurgesteld, dat niet eerder een beroep op hem gedaan is voor een zending naar Rome. Zijns inziens zou het nu te laat zijn, welk inzicht door den gemiddelden Franschman niet gedeeld wordt. Het blad Ordre erkent, dat Frankrijk iets in Italie te doen heeft, maar dit moet niet door Laval geschieden; door hem te voeren besprekingen zouden uitloopen op een versterking van Mussolini en dientengevolge van de spil. Niets ondememen, aldus het blad, wat twij- fel lean laten opkomen aan de vastberaden- heid van Frankrijk en Engeland, is de eerste voorwaarde voor den vrede. Als alles volgens program verloopt en er zijn, schrijft de N. R. Crt. geen aanwijzin- gen, dat zulks niet het geval zab zijn zal Duitschland aan het einde van deze week weer een stukje grooter en het inwonertal van den Duitschen staat weer wat hooger zijn. Het Memelgebied keert in het Rijk terug. Tijdens de besprekingen tusschen von Rib- bentrop en Urbsys, den Litauschen minister van buitenlandsche zaken, is deze kwestie be- handeld. Daarop is Urbsys naar Kaunas teruggekeerd om de zaken met zijn mede- leden der Litausche regeering te bespreken. Keus bestaat er voor de Litausche regeering niet. Reeds sedert September wist men, dat wat nu gebeuren gaat eenmaal komen moest. De bewoners van het Memelgebied zijn nu eenmaal in overgroote meerderheid Duit- schers en in de jaren, dat Litauen de leiding in het Memelgebied had, hebben zij dat nim- mer verloochend. Zoo weinig zijn zij in den loop der jaren voor Litauen gewonnen, dat het aantal Memelduitsche afgevaardigden in den Memellandschen Landdag steeds vrijwel hetzelfde is gebleven. Hier is het Duitsche element nog aanzienlijk sterker dan in het Sudeten-Duitsche gebied' het geval was. Dit is een feit, waaraan niets te veranderen viel en waaruit de Litausche regeering zich reeds gesehikt had. Zij wist toch, dat met dezelfde argumenten van zelfbeschikking, waarmede de Sudeten-Duitschers bij het Duitsche Rijk zijn gekpmen, in dezelfde, ja nog sterkere mate gelden voor de Memellanders, die vroe- ger deel van het Rijk hebben uitgemaakt. Onder deze omstandigheden zou verzet van Litausche zijde zonder meer zelfmoord heb ben beteekend en het pleit voor de Litausche regeering, dat zij deze consequentie onder het oog heeft gezien, hoe zwaar haar ook de scheiding van het Memelland economised moet valien. Memel toch was de eenige goede haven aan de Litausche kust en de Litau sche regeering heeft daar werkelijk veel ver- richt om deze zoo goed mogelijk te maken. Nochtans stond hier geen keus open. Weige- ring zou gelijk gestaan hebben met het zich bloot stellen aan een intocht van Duitsche troepen, die zeker geheel Litauen bezet zou den hebben, terwijl nu de mogelijfcheid van een voortbestaan van een Litauen zonder Memelgebied steeds aanwezig is. Door het gebied bij overeenkomst aan Duitschland over te dragen hoopt Kaunas van een wel- willende houding van Berlijn verzekerd te zijn. De terugkeer van het Memelgebied in het Duitsche Rijk heeft te Londen geen verras- siug gewekt. Niet alleen was het reeds te voorzien, maar bovendien geschiedt het op dezelfde overwagingen, welke Chamberlain ten aanzien van het Sudetengebied aanvaard- de en welke hij nog steeds voor juist houdt. Bovendien heeft men te Londen op het oogen- blik grootere zorgen. Het gaat er naar uitzien, dat de reeds min of meer aangekondigde gemeenschappelijke verklaring- met betrekking tot de inlijving van Tsjechie niet binnen den reeds aange- duiden termijn zal komen. In Berlijn had men dat reeds voorzien en men waoht daar rustig af, wat de zeepbel, zooals men daar de Engelsche activiteit noamt, nu ten slotte brengen zal. Mocht de zaak dan werkelijk iets om het lijf hebben, dan kan men altijd nog zien wat te doen en daarom gaat men voorloopig rustig verder op den voor zichzelf uitgestippelden weg. De moeilijkheden te Londen zijn maar al te begrijpelijik. Landen met een geexponeerde positie als Polen willen geen genoegen nemen met een vorm van overleg in geval van nood. Door daaraan mee te doen, aldus Warschau, geven wij onze tot dusverre ingenomen posi tie op en stellen ons aan grootere gevaren bloot. Wat denkt gij ons hiervoor in deplaats te geven, vraagt Beck. Aan yerklarmgen alleen heb ik niets. Gij hebt al meermalen beloften gegeven, welke in de practijk van geenerlei nut waren als de nood aan den man kwam. Wij willen dus deugdelijker garanties, al zijn de ideeen, welke op dit punt gelan- ceerd worden, in hooge mate vaag. Ontdaan van velerlei details komt de zaak hierop neer, dat Engeland zoo spoedig mogelijk de ver klaring van afkeur zou willen, waama ge- zocht zou kunnen worden naar een vorm van overleg in geval van nood, hetgeen ten slotte gevolgd zou kunnen worden door een mili- taire alliantie of althans iets van dien aard. Polen daarentegen en het ziet er naar uit, dat het in dit opzicht eenigen steun van elders ontvangt wenscht de omgekeerde volgorde. Het wil verzekerd zijn van den militairen steun, alvorens het zich bloot geeft in eenigerlei verklaring. Deze tegenstelling vereischt veel hoofdbreken en kan oorzaak zijn, dat de verklaring voorloopig nog niet gegeven wordt. Intussohen is dit niet de eenige zorg van Downing Street. De blikken gaan naar de Maddellandsche Zee. Men krijgt te Londen het gevoel, dat niet langer Fransch maar nu ook Engelsch gebied daar bedreigd zou kun nen worden. Weliswaar verneemt men nog steeds berichten omtrent vermeende onzeker- heid met betrekking tot de houding van Mussolini, waarvan ook te Berlijn wordt ver- klaard, dat deze nog niet geheel bepaald is, maar het communique van den Fascistischen Raad heeft toch velen te denken gegeven. Op grond van verschillende inlichtingen gaan er te Londen stemmen op, die de vrees van een of anderen coup in de Middellandsche Zee naar voren brengen. Zij, die daarin ge- looven, meenen, dat Italie moeilijk meer anders zou kunnen handelen en dat indien Attolico van Berlijn de instemming zou heb ben verkregen Italie wel toeslaan moet. Nochtans is het nog niet zeker, dat zulks het resultaat van de gesprekken van den Ita- liaanschen ambassadeur te Berlijn met de Duitsche leiders is, te meer waar Berlijn dezen indruk niet wekt. Het staat echter vast, dat de Middellandsche Zee op het oqgen- blik meer en meer in de belangstelling en zorg van het Foreign Office komt. den sommen de maatregelen op genomen door de militaire autoritedten. TegeHjkertijd wijst men op zjjn vredeswill en op het verlangen om af te zien van pas genomen veiligheids- maatregelen, indien ook de buurstaten, een ontspanning wensohen. Hoe d-e kleinere mogendiheden er van te overtuigen, dat het Engeland en Frankrijk dezen keer werkelijk emst is met hun verzet tegen verdere aanvallen van Duitsch land? Dat is de voomaamste vraag, schrijft de correspondent te Londen der N. R. Crt., die Whitehall en de Quai d'Orsay zullen moe- ten op-lossen voor er iets van de verklaring der vier mogendheden kan komen. Zooals ilk in het ochtendblad reeds heb aan- gegeven, verlangt Polen in het bijzonder ver- strekkende garanties, dat het voor het geval het zi-ch bij het defensieve verdediigingsblok zou aansluiten, ook onder alle omstandigheden ap den wezenlijken steiun van de Westersehe democratieen zal kunnen rekenen. Dit is een volkomen begrijpelijke eisch. Polen wordt verzocht zijn neutrale houding tusschen Duitschland en Rusland op te geven en zich bij een coalitie aan te sluiten, -die maar al te d/uidelijk tegen Duitschland is gericht. Het zal zich daardoor natuurlijk de vijandschap van zijn machtigen Westelijiken nabuur op den hals faalen. Hdt is derhalve geheel na tuurlijk, dat het volstrekte zekerhedd betref- fende d-e ernstige bedoelingen van de andere I daar liggen, in tegenstelling met de een embargo toe te passen op den geheelen Amenkaanschen uitvoer naar Duitschland. De Liga telt 100.000 leden. DE BURGEROORLOG IN SPANJE. Te Parijs begint men zich te verontrusten over het feit, dat Detain nog niet als gezant dooi Franco ontvangen is. De maarschalk vvacht te San Sebastian af, tot het de regee ring gelieft, hem naar Burgos te ontbieden. Zij gee ft als verklaring of verontschuldiging op, dat tengevolge van de sneeuw op de pas- sen, de weg onbegaanbaar is, maar de corres pondent van de Matin aan de grens merkt op, dat een extra-trein hem kan vervoeren. Ter wille van het militaire verkeer ligt de gewone dienst stil. Het is niet aan te nemen, dat de Spaansche overheid niet teweden is over de benoemin-g van een zoo doorluch- tigen persoon, al heeft deze doorluchtigheid m Italie wrevel gewekt. Men kan de oorzaak van het uitstel van de overhandiging van de geloofsbrieven zoeken in het ophanden offen- ^e5 tegen Madrid, maar de Matin gelooft dat Burgos tegel-ijk de Spaansche republikein- sche vloot, die in de haven van Bizerte toe- viiucht zocht, overgedragen wil zien. Parijs heeft zich bereid verklaard al het krijgstuig, dus ook die vloot, uit te leveren, maar kan dit moeilijk doen, zoolang de burgerooriog voortduurt. Het beginsel van de niet-inmen- gmg zelf zou, zich daartegen verzetten Spanje verliest daar niets mee, want die schepen kunnen niets uitrichten, zoolang zii daar Iro-o-^n to J V ERKEARING VAN EX-KONING ALFONSO EN ZIJN ZOON. De Spaansche journalist Aznar, die onlangs te Rome een onderhoud heeft gehad met ex- koning Alfonso en den infant Don Juan, pu- bliceert thans met toestemnaing yam beide vorsten de volgende verklaring: „Wij zijn slechts soldaten van Franco. Wij zijn' met hem in alles wat 'hij- in den geest der Spaan sche en mdiktaire -discipline kan bevelen, met Franco en zijn regeering voor de nationale politiek, die hij, gevoerd heeft, door -de Spaan sche -regeering de -geschikste methoden te doen toepas'sen". DUITSCHE BESTELLING VAN KATOENEN STOFFEN IN LANCASHIRE GEWEIGERD. De in Groot-Bribtannie veroorzaakte veront- waardiging over de door Duitschland toege- paste politiek van geweld jegens Tsjecho- Slowakije komt tot -uiting -in een steeds meer vijandige houding ten aanzien van han-dha- ving der Bntsch-Duitsche oeconomische be- trekMngen. Dinsdag vemarn Havasi, dat de industrieelen van Lancashire belangrijke be stellingen op katoenen stoffen- van Duitsche zijde geweigierd hebben. Dit besluit is des te meer veelbeteekenend, zoo zegt men in in- daistrieele krinlgen, daar de Duitsche firma's bereid waren voordeelige prijzen te betalen en de aangebodem contracten veel belang- rijker waren dan -die, welke kortelings waren aangegaan. DE CONTRoLE TER ZEE GESTAAKT. Naar't A. N. P. te 's-Gravenhage van parti- ouliere zijde vemam, zou het hoofdkwartier te Londen van de noninterventie-oommissie voor de controle ter zee Woensdag zijn mede- werkers hebben aangezeg-d dat de contrdle is gestaakt. EEN POGING TOT ZELFMOORD. Naar Havas uit Boekarest meldt, heeft dr. Schmidt, de Duitsche legatie-secretaris te Boekarest, getracht zelfmoord te plegen door het innemen van veronal. Hij is reeds sinds 24 uur bewusteloos. EEN INCIDENT IN ROEMENIE. Te Brasow heeft zich, naar Havas meldt, een incident voorgedaan tusschen een Duit- soher, Karst geheeten, die op doorreis was door Roemenie, en een Roemeen, van Hon- gaarsche afkomst, Lukacs, portier van een synagoge. Karst zocht twist met de vrouw van den portier. Lukacs kwam tusschen- beiden, waarop Karst hem ernstig verwondde met een revolverschot. Karst werd terstond in arrest gesteld. ROEMENIE IS BEREID. De Romania, het Roemeensehe regeerings- blad sch-rijtft: Roemenie verlangt den oorlog niet, maar wanneer men het land dwingt, dien oorlog te beginnen, -dan is het bereid, onverschillig wanneer en onverschillig tegen wien. De bla- leden van de coalitie eischt voor het tot een zoo radieale wijziging van zijn beleid besluit. Polen heeft des te meer recien vdrstrekkende garanties te verzoeken, omdat de gebeurte- nissen van de laatste jaren het vertrouwen in de beloften en de daadkracht van de Wes tersehe mogendheden niet hebben versterkt. Als Engeland en Frankrijk nu moeilijkheden ondervinden bij den -wederopbouw van een gelimiteerd ,,collectief" ste-lsel, of een grand alliance", is dat niet anders dan een gerechte Nemesis voor hun weigering het leiderschap van de vredelievende staten op zich te nemen in de laatste jaren. Zij hebben in die jaren vaak groote woorden gesproken, bij den aan- vang van het Abessijnsche conflict, met be trekking tot China, Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije, maar wanneer het tot daden kwam, hebben zij steeds een of andere spitsvondige rechtvaardiging gevonden om niets te doen. Dasr plukken zij nu de bittere vruchten van. Dit be wijst nog eens de volstrekte onhoud- baarheid van de boude beweringen, dat ,.Ejig eland's prestige in de wereld nu hooger staat dan ooit te voren", zooals Chamberlain het eenigen tijd na Mtinchen nog durfde uitdrukken. De laatste week heeft tusschen twee haak- jes ook de onhoudbaarheid van een andere populaire theorie in een scherp daglicht ge steld, de theorie, dat Engeland in het Abes sijnsche geval, in Oostenrijk, in Tsjeoho-Slo- wakije, de agressieve staten moest laten gaan, omdat het nog niet ,,klaar" was, zijn bewa pening nog niet had voltooid. Wat daarbij steeds werd ve-ngeten was, dat de verbetering in de relatieve machtspositie van de demo cratieen, die men hoopte te verkrijgen door de politiek van „tijd winnen", elken keer weer geheel werd achterhaald door de verovering van nieuwe oeconomische en strategische machtsposities door d-e dictator,schappen. Lord Lothian drukt het Woensdag in een ingezon-den stuk in de Times zoo uit, wanneer hij zegt: ,,dat Duitschland in een nacht onge- veer een gelijkwaardige versterking heeft verkregen als Engeland en Amerika door de uitbredding van hun bewapening in een heel jaar". Op welke wijze Engeland de Oost-Euro- peesche landen en in het bijzonder Polen en Rusland want alleen dezen twee wordt ge- -vraagd, tezamen met Frankrijk en Engeland, de vier mogendheden-verklaring te onder- teek-enen van zijn emstige bedoelingen zai trachten te overtuigen, moet nog worden af- gewacht. Het is gedeeitelijik een kwestie van een formule. Naar te verstaan. wordt gegeven, heeft de Engelsche regeering oorspronkelijk voorge steld, dat de vier mogendheden als eersten stap een verklaring zouden onderteekenen, waarin zij hun veroordeeling van aanvalsdaden uitspraken, en te kennen gaven, dat zij zich gezamenlij-k tegen dergelijke daden zouden verzetten. Men zou dan daarna nader over- leg' plegen over de technische en militaire maatregelen, die voor een gezamenhjke actie in elk denkbaar geval noodig zouden zij-n. KlaarbMjfcelijk zijn nu de Polen met deze belofte van nader overleg" niet tevreden. Zij willen van tevoren weten, welk g-ewicht Enge land en Frankrijk in de schaal kunnen wer- pen, als het tot een conflict zou komen- en zij willen diet het risico loopen, dat het bij nader overleg" over militaire maatregelen noodig om te voorzien in een bepaald en drei- gend geval, zou blijken, dat Engeland en Frankrijk ,,in dit speciale geval geen militaire contributie zouden kunnen leveren." Engeland moet dus op zijn minst metter- d-aad een bewijs leveren, dat het nu niet langer bij groote woorden zal bijven. Een mogelijke richting, waarin dit bewijs zou kunnen wor den gezocht, is de invoering van een of ande ren vorm van nationalen dienstplicht. Het is wel'licht het minste wat Engeland kan doen, om te toonen, dat b'e't emst is. Dat schijnt ook de meening van de Times te zijn. die er evenals verschillende andere bladen, op aan- dringt, dat verplichle training van het ge- heele volk, ,,hetzij voor de verdedigmg von de -bevolking, hetzij voor de landsverdediging in engeren zin" door andere landen zou worden opgavat als een onmiskenbaar bewijs, ,,dat Engeland bereid en in staat is zij-n bijdrage te leveren." Het is bek-end, dat ook dit inzicht in parle- mentaire kringen veld begint te winnen. De moeilijkheid blijft, dat de oppositie om zeer theoretische en technische en, laten wij het eerlijfc zeggen, bijzonder weinig overtuigende redenen, zich nog altijd met hand en tand tegen de invoering van een verplicht stelsel blijft verzetten. Het wordt echter niet geheel onmogelijk geacht, dat zij, nu de regeering haar inzdehten met betrekking tot het buiten landsche beleid heeft aanvaard, bereid zou kunnen worden gevonden van haar kant een bijdrage te doen aan het werk van nationale eenheid, door haar verzet tegen alle vormen van dienstplicht op te geven. 0 vrees van Italiaansche zijde geuit. Deze vertra- grn-g maakt een des te pijnlijker indruk, daar Franco den Fiihrer met de -bezetting van Tsjechie geluk heeft gewenscht. GERUCHT OVER EEN DUITSCH VERZOEK AAN IJSLAND. Het neemt A rbejderbladet te Kopenhagen ver- uit Reykjavik, dat de IJslandsche m-imster-presidtent in antwoord op de vraag van een socialistiseh afgevaardigde in het Altmg heeft medegedeeld, dat de Duitsche regeering had gevraagd Luchtbases op IJsland te mogen vestigen, op grond van het oude verdrag met de clausule van meestbegunsti- grng. De premier zette uiteen, dat men Duitschland geen rechten kan verieenen die geen enkele andere mogen-dheid wordentoe gestaan, de kwestie zou behandeld worden ^dens het bezoek van den Diuitschen kruiser Emden, dat aangekondigd is. een krachtig itahaansch COMMENTAAR. T. b^rachtiging van de solidariteit van Italie met -de politiek van de as heeft niet alleen betrekking op de ontwikkeling van den diplomatieken toestand, doch ook op even tueele militaire ontwikkelingen van een Euro- peesch politiek conflict, aldus Gayda in een hoofdartrkel in het Giornale d'ltalia. Italie bkjft getrouw aan de as, omdat zijn polifcieke orienteering niet verandert, omdat de solida riteit van Rome en Berlijn de solidariteit is van twee revoluties en nieuwe beschavingen, omdat alle Italianen begrijpen, dat het blok der groote democratieen in werkelijkheid niet alleen gericht is tegen het nationaal-socialis- tische Duitschland, doch ook tegen- het fascis- tisch Italie. Het blok van imperialiste-n, militaristen en bankiers der democratieen zou moeten worden gecompleteerd door Sowje't Rusland, d.i. door verklaarde vijanden van kapitalisme en impe- rialisme. Doch om zi-ch aan te sluiten bij het blok zal Rusland in het Westen en Oosten gewaarboigd willen zijn tegen Europa en tegen Japan, met een wederkeerigheid van verplichtingen en gevaren, welke de Fransche en Britsche voorstellen kan omverwerpen. Overigens kan men bij voorbaat betoogen, dat noch Polen, noch Roemenie, noch Zuid-Slavie, noch Turkije, die zich ook bij het democra- ti-sche blok zouden moeten aansluiten volgens het stoute plan van Frankrijk zich zu-llen wil len rangschlkken onder de vijanden van Duitschland, alleen om Fransche belangen te dienen. Hoe het ook zij Italie is gereed de uitdaging te ontvangen. „LAAT ONS MET RUST" ZEGT DENEMARKEN. De Deens-c-he premier Stauning heeft, naar de ,,De Telegraaf" meldt verklaard, dat de Deensche nazi-leider Fritz Clausen zich uit- latingen heeft veroorloofd, die beschouwd moe ten worden als een beroep op Duits-chiland om met Denemarken op dezelfde wijze te hande len als met Ce-cho^Slovakije is geschied. „I!ndien er een Deensch onderdaan was, die 0;P dezelfde wijze zou spreken", aldius de pre mier, ,,zou hij als een verrader -beschouwd worden. Denemarken wenscht zich niet met de aangelegenheden- van andere landen te be- m-oeien ,en wij verwach-ten ook, dat niemand zich in de onze zal mengen. Wij; hebben de Duitsche minderheid in Denemarken steeds op grootmoedige wijze behandeld." POGING TOT POLITIEKE VERZOENING IN ZUID-AFRIKA. TERUGROEPING VAN CONSUUAIRE EN DIPLOMATIEKE VERTEGENWOORDIGERS VERZOC'HT. De .German American League for culture of Northern New Jersey" heeft een petitie aan het departement van staat te Washing ton gericht, waarbij Roosevelt gevraagd wordt alle diplomatieke en consulaire ver- tegenwoordigers uit Duitschland terug te roepen, alle bezittingen der nationaal-socia- listen in de Vereenigde Staten te regelen en Aan de universiteit van Stellenbo-sch is een beweging ontstaan welke ernaar streeft de politieke alementen welke thans in Zuid- Afrika bestaan, in een kraal" samen te brengen. Dertig hoogleeraren van tegen- strijdige overtuiiging hebben daartoe een ,,ver- zoe nings-comi to'gevor-mdi, onder voorzitter- schap van prof. dr. E. C. Pdenaar. Als doel van het comite wordt genoemd' het overwegen van middelen om de scheuring tusschen Afri- kaansch sprekende Afrikaners o-p politiek ge bied te overbruggen. Naar de -meening van het comite is de samenwerking van de twee blan-ke rasse-n in Zuid-Afrika onontbeerlijik voor de bevordering van de Europeesche beschaving in het land. De eerste vereischte daartoe is de hereen-iging van de Afrikaansch sprekende Afrikaners tot een natuurlijke eenheid in alle aspecten van het nationale -1 even. Het comite streeft naar een vereenigd front, waartoe ook die Engelsch sprekenden kunnen toetreden, die bereid zijn met de -Afrikaansch sprekenden -samen te wer- ken ter bevordering van een beginselprogram- ma, dat uiting moet geven aan het nationale streven van het Zuid-Afrikaansche volk in de richting van een eigen nationaal bestaan en een onverdeeld geloof in Zuid-Afrika als hun eenige vaderland. Zoodra een geest van vol- ledig vertrouwen onder de hereenigde elemen- ten van de twee -groote partijen ontstaan zal zijn, kan de tijd rijp geacht worden met een grondslag voor samenwerking voor den dag te komen. Het comite is ervan overtuigd, dat dit aanieidinig zal geven tot een nieuwe poli tieke orienteering. Het heeft reeds de mede- werking verkregen van hoogleeraren aan de universiteit van Pretoria, en van de univers-i- teitscolleges op Bloemfontein en Potchef- stroom. (Ingez. Med.) MAOHINESCHRIJVEN. Voor maohineschrijven, diploma C (hoog- ste snelheidsdiplomavan het Instituut Rients Bait te Den Haag slaagden dezer dagen de dames N. Lensen te Philippine en A. Post te Axel en de heeren A. Neve te Ter- neuzen en J. Wolfert te Axel. DE UITKEERINGEN AAN DE GEMEENTEN UIT HET GEMEENTE- FONDS. Volgens het bij de staatscourant van Dins dag behoorende bijvoegsel zullen over het uit- keeringstijdvak 1937/38 uit het gemeente- fonds o.a. de volgende uit'keeringen worden verstrekt (in afgeronde bedragen)Goes 62.775; Middelburg 183.225; Terneuzen 79.325; Vlissing-en ,f 246.800. DE VOORSTELLING VAN WINANDO. De Woensdag gehouden voorstelling van den fascinateur Winando, in het Luxor- theater alhier, was zeer druk bezocht. De zoogenaamde Blanke Fakir trad op voor een stampvolle zaal. Hij volbracht de eerste aangekondigde experimenten, welke beston- den uit het uitvoeren van opdrachten van personen uit de zaal, met het grootste ge- mak en demonstreerde eenige verbluffende staa-ltjes van gedachtenlezen. Twee klaarblijkelijike trucnummers, die echter voor den toeschouwer volkomen oh- verklaarbaar blijven, o.a. met een zwevend hoofd, dat bijzonderheden weet te vertellen van willekeurige personen in de zaal en een dame, die in een koffer werd gesloten, welke doorstoken werd met ontelbare zwaarden en degens en die daar weer volkomen ongedeerd uit te voorschijn kwam, besloten het gedeelte van het programma voor de pauze. Na de pauze werd het experiment van de miassa-suggestie beproefd, dat echter, op een enkele uitzondering na zonder eenige uitwer- king op het publiek bleef. Daar het putoliek zeer woelig en onrus-tig was en dat het ook op zijn herhaaldelijk verzoek om stilte bleef, hinderde den hypnotiseur zeer in de uitvoe- ring van zijn experiment. Evenwel was hij hierdoor toch in de gelegenheid enkele goede media te onderkennen om eenige staaltjes van persoonlijke hypnose op het toneel aan het publiek te demonstreeren, waarmede hij verbazend lachsucces had en dat dan ook ver- bluffend was. Hij besloot den avond met het beroemde touwnummer, dat hierin bestond, dat hij een touw, dat vooraf als een normaal touw was onderkend rechtstandig naar boven liet stij- gen, zoo te zien door het fluidum van zijn handen, zoodanig dat er een jongetje uit de zaal hiertoe uitgenoodigd, in kon klimmen. Dit en het nuimmer van het hypnotiseeren van personen, verwek-te veel bijval, al zal( over het algemeen, deze avond niet hebben beantwoord aan de klaarbldjkelijk hoog ge- spannen verwachtingen, die men zich daar- van gesteld had. De groote onrust onder het publiek evenwel zal wel mede de oorzaak gej weest zijn, dat de Blanke Fakir niet voldoen- de rustig kon werken, hetgeen uit den aard der zaak voor deze experimenten absoluut noodig is. Daardoor kwam het ook, dat hij door te groote vermoeidheiid niet meer in staat was het programma geheel af te werken. Hij dankte het publiek voor de groote opkomst en riep een tot weerziens toe, waarbij het voor hem te hopen zal zijn, dat hij onder eenigszins gunstiger omstandigheden zal kunnen werken. EEN 80-JARIGE OUD-STADGENOOT. Op 29 Maart a.s. zal de heer Prof. Ir. J. Nelemans, oud-ingenieur bij 's rijkswater- staat en oud-professor aan de Technische Hoogeschool te Delft, zijn 80sten geboortedag herdenken. De heer Ir. Nelemans is te Klun- dert geboren. Hij was in het laatst der vorige eeuw ingenieur bij den rijkswaterstaat in het arrondissemlent Terneuzen. Hij was tijdens de jaren dat door een Nederiandsch-Belgische commissie onderhandelingen werden gevoerd voor verbeterimgen van het kanaal Gent— Terneuzen, waarvan ojm. het resultaat is ge- worden het bouwen van de westsluis te Ter neuzen en de Oostsluis te Sas van Gent en de verbreeding van het kanaal. Prof. Ir. Nele mans maakt ook deel uit van de commissie die de nieuwe overeenkomst met Belgie voor het uitvoeren dier verbeteringen ontwierp. De heer Prof. Ir. Nelemans, die destijds als hoofdingenieur nog naar elders werd ver- plaatst, is kort daarop, in 1906, benoemjd tot professor aan de Technische Hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven in de water- bouwkunde en bruggenbouw. In 1929 trad hij in verband met het bereiken van den 70-jari- gen leeftijd als hoogleeraar af en verliet Delft, van welks gemeenteraad hij van 1909 tot 1920 deel heeft uitgemaakt, om zich metterwoon in de residentie te vestigen. ■1. o

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1939 | | pagina 2